Práce snůPráce snů
Aneb raftguidem na české raftové základně v Norsku na řece Sjoa. Film k 20. výročí fungování české základny v Norsku.

V tomto 17ti minutovém filmu se vypravíme do Skandinávie, konkrétně do země vodopádů a trolů, do země věčného slunce, do Norska. Již od roku 1991 tu na řece Sjoa funguje česká raftová základna. Jak to vše začalo a jak češi sjížděli divoké Norské řeky před 20ti lety? Jaké to je, být raftguidem a vozit lidi? Co to obnáší a jací to dělají lidé? Možná se dozvíte i něco navíc, možná i něco, co jste vědět nechtěli ;-) Filmek o práci snů, kde hlavní náplní je bavit ostatní, smát se a pádlovat na divoké vodě. Od H2Omaniaks.
Legendy 11. záříLegendy 11. září
Dokument September Clues dopodrobna analyzuje to, co nam bolo ukazane 11.sepmtebra 2001 v TV. Zive vstupy, zaznamy zo sprav, ci amaterske zabery kamier. Po zhliadnuti dokumentu bude zrejme kazdemu jasne, ze okolnosti z 11.septembra ani zdaleka niesu take jednoznacne, ako nam ich predkladaju svetove media.. kazdy nech si vsak spravi vlastny nazor... odporucam pozriet az do konca!

UPOZORNENIE: Kedze sa v dokumente casto objavuju sceny s hovorenym slovom a textom zaroven, nebolo realne prelozit uplne vsetko odslova-doslova.

Hovorene slovo = zlta farba Text na obrazovke = biela farba

Více na webech: Simon Shack, Dr. Judy Wood, Andrew Johnson
Plastový sáčekPlastový sáček
Krátký film amerického režiséra Ramina Bahrani (autora snímku Goodbye Solo) sleduje epickou existenciální cestu plastového sáčku, který hledá svého stvořitele, ženu, která si ho vezme domů z obchodu a nakonec vyhodí. Po cestě se setká s podivnými tvory, zažije lásku na obloze, trápí jej ztráta jeho milovaného tvůrce, a snaží se pochopit svůj smysl na světě. Vypráví herec a režisér Werner Herzog. České titulky. Na stránce FUTURESTATES uvidíte také video z natáčení.
Somálští pirátiSomálští piráti
Mainstreamová media mají monopol na informace o pirátství v Somálsku, ale tyto informace přichází ve většině případů, roztříštěné, zkreslené, zmanipulované.

Tento dokument se snaží reorganizovat a doplnit tyto informace o současnou situaci, o přístupu k tomuto konfliktu, jeho původ, jejich motivace ... a především důsledky. více o dokumentu.
Jak zachránit deštný pralesJak zachránit deštný prales
Skládáním jednotlivých dílků komplexního ekologického puzzle našel biolog Willie Smits způsob, jak znovu obnovit holoseče deštného pralesa na Borneu. Jak zachránit ohrožené orangutany - a vytvořit vzrušující plán pro obnovení křehkého ekosystému. Přednáška na TED s českými titulky a kompletním přepisem.
Soumrak strachuSoumrak strachu
Twilight of Fear, krátký dokumentární film, který představuje živou sekvenci záběrů, v ulicích Santiaga de Chile v rámci studentských demonstrací za bezplatné vzdělání, s audiovizuálním svědectvím konfrontace mezi demonstranty a silným policejním státem.

Uvidíte videosekvence snímků bez komentáře, zatemňuje shromáždění a umožňuje divákovi, aby se část cesty po ulicích, které byly dějištěm sociálního protestu.

Film je věnován Manuelu Gutierrezovi, který byl zabit policií za úsvitu 26. srpna 2011, podle svědectví těch, kteří ho doprovázeli.
Ve stínu dinosaurůVe stínu dinosaurů
Seriál televize BBC v kterém byli velmi přirozeně rekonstruováni prehistoričtí ještěři. Dále ještě archeologické dokumenty k tématu.

Dinosauři - sto padesát milionů let neomezeně vládli naší planetě, dosahovali gigantických rozměrů, a byl jim předurčen nelítostný pád. V jejich stínu se vyvíjeli také první savci a byli to právě oni, kdo po dinosaurech převzal evoluční štafetu. Jaké bylo jejich vzájemné soužití a co všechno o jejich životě ještě nevíme?
Někteří dinosauři patřili k nebezpečným predátorům nejen na souši, ale i ve vzduchu. Jakou roli vlastně v evoluci dinosaurů sehráli opeření ještěři? A proč měli ve vývoji savců zásadní význam rostliny?
Norsko jako inspiraceNorsko jako inspirace
Co všechno dělá Norsko pro Českou republiku? Možná budete překvapeni. Více se dozvíte na webu eea Grants který se věnuje grantovým investicím do Českých projektů. Napadá mne.. Co vlastně dělá Česká republika pro Norsko? ...
Ztracená duše národaZtracená duše národa
Dokumentární cyklus o hlavních druzích represálií vedených komunistickým režimem. (2001). Režie O. Sommerová, P. Nikolajev, J. Štern
České zahraniční mise České zahraniční mise
Téma publicistického pořadu Politické spektrum z 20. 2. 2010 na ČT24. Jaké je poslání a účinnost našich zahraničních vojenských misí? Co o jejich významu a smyslu soudí mimosněmovní politické strany?

Česká armáda se účastní několika zahraničních vojenských misí, asi nejdiskutovanější je v Afghánistánu. Má se český podíl na této operaci zvyšovat, nebo naopak omezit? Ve studiu Politického spektra diskutují Jiří Konečný hnutí Nezávislí, Jiří Šedivý z Evropské demokratické strany a předseda Humanistické strany Jan Tamáš.
Děti z ManilyDěti z Manily
Na Filipínách je odhadem 1,5 milionů dětí žijících na ulici. Mnozí z nich přežívají tak, že žebrají a živí se prodejem recyklovatelných věcí nalezených v nejbohatším centru města Manila. Uštěpačný ale nečekaně nadějný film "Children of Manila" nahlíží mimo oficiální statistiky a představuje současné příběhy tří těchto dětí. Jejich rodiny a problémy, jimž čelí. Líčí útrapy života v ulicích a prostou naději, že ulice jim může poskytnout přístřeší a vzdělání. Dokument od charitativní organizace Childrens Relief Fund působící na Filipínách.
Phonehenge západuPhonehenge západu
Aktuálně:
On August 5th, 2011, Phonehenge West was demolished.

As soon as I heard the news from Noah Fahey - Kim Fahey's son- I raced up to Acton to witness the wreckage with my own eyes. Coming up the road, my heart dropped into my stomach and I choked on my anger and grief. As I stood amongst the record, I took out my camera and pointed it at the travesty and the crime that laid before my eyes. I felt that people needed to see exactly what the result is when corrupt people are put into positions of government power.

Black & White Construction - the company in charge of the demolition - damaged the property's well and through rushed and careless demolition practices rendered virtually all of the Phonehenge tower's materials unusable. Later on that week, I went to visit Kim Fahey in his new Tehachapi home to talk with him about the demolition and his feelings on the matter. This video is a small portion of our conversation.

8. července 2011 byl Kim Fahey uvězněn za "nestydaté odmítnutí" zničit svůj vlastní dům, na návrh soudce z důvodu "rizikového bydlení". Kim Fahey je nyní ve vězení jen proto, jak se architektonicky tvůrčím způsobem vyjádřil na svém vlastním pozemku. A daňoví poplatníci USA platí za jeho uvěznění.

Alan Kimble "Kim" Fahey strávil více než dvacet let práce jako technik u telefonní společnosti, většinou samostané bez cizí pomoci. Když odešel do důchadu, koupil si v Kaliforni pozemek a scůj dům přeměnil do říše divů obytných skulptur a pojmenoval jej "Phonehenge West."

Dodnes stovky lidí navštívily jeho obydlí a obdivovali nádherné dílo pevných konstrukcí ... dokonce i ty nedokončené úseky jsou krásné. Nyní však místní administrativa Los Angeles vyhlásila svůj záměr a odsoudila nejen jeho práci, ale člověka samotného do vězení na dobu delší, než jsou udělovány tresty za několik násilných trestných činů.

Posuďte sami, zda administrativa vede obstrukční politiku tvrdé linie, či zda je rozumná a spravedlivá, anebo je to celé hrubý justiční omyl.

Jste zváni k rostoucí komunitě lidí, kteří protestují proti tomu, co považují za nesmyslné pronásledování muže, jehož jediným "trestným činem" je, že stojí za svým smyslem pro krásu, kreativitu a nezadatelné právo na svobodu projevu.

Připojte se k "Zachraňte Phonehenge západu" na Facebooku, sdílenjte odkaz na stránku s kontakty, a zjistěte, jak se můžete vyslovit k zachování architektonické i umělecké památky a práva slušného člověka na svobodu. Darujte na popdoru projektu.

Přečtěte si Výborný článek o bydlení a nespravedlnosti vyskytující se v Antelope údolí, včetně Phonehenge

Nebojte se zavolat Kim & Pat Fahey na telefon 661.269.0605. Jsou to velmi přátelští lidé a rádi si s vámi promluví o tom, co se děje.
Poslední Habsburk na českém trůněPoslední Habsburk na českém trůně
Unikátní dokument o životní cestě posledního rakousko-uherského panovníka, císaře Karla (2000). seznamuje nás s pohnutým osudem posledního císaře na trůnu rakousko-uherské monarchie, císaře Karla I. Od jeho dětství, přes studia, vojenskou službu, kterou absolvoval převážně v českých zemích, až po sňatek se Zitou, dva marné restaurační pokusy a předčasné úmrtí mapuje dokument životní příběh panovníka, s jehož krátkým působením na trůnu je spojen zánik mocného Rakousko-Uherska v roce 1918. Režie K. Fuksa.
Finsko Estonsko LotyšskoFinsko Estonsko Lotyšsko
Výlet z Finska do Estonska a Lotyšska a následně do parku Repovesi ve Finsku. Navštívili jsme Helsinki, Tallin, Rigu. Cestoval Michal Červenka kterého známe už z cest po Mongolsku.
Utajovaný léčitelUtajovaný léčitel
Vzpomínka na život a dílo Josefa Zezulky. Film byl dokončen těsně po jeho smrti v roce 1992. Josef Zezulka se narodil 30. 3. 1912 v Brně, žil a pracoval v Praze. V roce 1945 na Velikonoce, bylo mu 33 let, se jeho život neobyčejně tajemným způsobem náhle změnil. Zažívá mimořádný stav jakoby rozevřeného vědomí. Říká: "Jako bych si vzpomněl na něco, co jsem již věděl a co jsem zapomněl." Dostává dva dary. Dar ducha, tedy znát pravdu životního zákona přímo bez učení a prostředníků, a dar léčby. Darem ducha vypracovává filosofii Bytí a na druhé straně zakládá biotroniku jako léčebný obor a záhy se stává léčitelem, biotronikem-sanátorem světového formátu. Ukazuje před lékaři mnohokrát úspěšné léčby nejtěžších nemocí, mnoho lidí zachraňuje suverénní léčbou rakoviny. Přes nepřízeň státní ideologie sklízí i úspěchy na mezinárodním poli. Je autorem uceleného filosofického díla, které vzniká podivuhodnou cestou, vždyť dar ducha není "za každým rohem", opakuje se zhruba jednou za 2000 let. Ale to už je na vašem posouzení.
TrafalgarTrafalgar
Bitva u Trafalgaru 21. října 1805 vstoupila do historie z několika důvodů. Britské válečné loďstvo pod velením admirála Nelsona v ní porazilo francouzsko-španělské loďstvo, vedené Napoleonovým admirálem P. Ch. Villeneuvem. Vítězstvím si Velká Británie upevnila námořní převahu, která pak trvala celé 19. století. Byla to současně poslední velká námořní bitva plachetních lodí. O jejím vítězi - admirálu Nelsonovi, který ji zaplatil životem - máme řadu informací z knih i filmů. Ale co víme o osudech poraženého admirála Villeneuva? I jeho postava je velice zajímavá. České znění.
Noví antisemitéNoví antisemité
Nejen multinacionální Francie se potýká s problémy, které s sebou přináší dlouhodobá imigrace. Arabská menšina narážející při integraci do francouzské společnosti na spoustu předsudků se identifikuje s Palestinci a obviňuje ze svých potíží židy. Noví antisemité jsou mnohdy velmi agresivní a neváhají přejít od slovních útoků až k fyzickému napadení. České znění.
ČínaČína
Dokumentálrní filmy o Čínské lidové republice. S českými titulky.

Šedesátiletá historie čínské komunistické strany je psána krví a lží. Příběhy, skryté za touto krvavou historií, jsou nejen nezměrně tragické, ale také málo známé. Za vlády ČKS bylo zabito 60-80 milionů nevinných Číňanů, po kterých zůstaly rozvrácené rodiny. Mnoho lidí nemohlo v průběhu novodobých čínských dějin přijít na to, proč ČKS vůbec zabíjí. Dnes Strana pokračuje v brutálním pronásledování praktikujících Falun Gong a současně střelbou rozhání protestující davy v Chan-janu. Lidé znovu přemýšlejí, zda někdy přijde den, kdy se ČKS naučí mluvit slovy spíše než zbraněmi.

Dále dokument který odhaluje tajemství Číny. Průvodce pořadem Charles Annenberg Weingarten se vydal na třítýdenní cestu po Pekingu, Shangaji, Tibetu, Wolongu, Xi-anu a dalších místech. Každé místo, kde se zastavil se svým týmem přibližuje složitou kulturu dávné říše a implikace vycházející z modernizace. Zabýval se tématy lidských práv, veřejného zdravotnictví, sociálních změn, filosofií a vzděláváním.

V březnu 1990 narazili čínští dělníci na šachtu, která skrývala 8 000 dokonale vytvarovaných soch kamenných vojáků. Tito bojovníci odění v hedvábném rouchu, kteří dosahovali třetiny výšky živého člověka, byli vymodelováni jako obraz slávnych terakotových vojáků. Jejich úlohou bylo držet věčnou stráž nad svým zesnulým vládcem: Čchin Š'-Chuang Ti. V průběhu deseti let po prvním objevu byly odkryté další 3 šachty s vojáky. Vydejte se s námi do zákulisí odkrývání hrobky císaře Čchin Š'-Chuang Ti.

Dále o moderní Číně, o budování vodního díla Tři soutěsky na řece Jang-c'-ťiang.
Raketoplán Space ShuttleRaketoplán Space Shuttle
Zkrácená verze z 81 minut dlouhého dokumentu o projektu amerického raketoplánu. Tento kosmický projekt se po desetiletích definitivně uzavřel a má za sebou významné úspěchy i velké tragedie.

S odstupem času můžeme říci, že koncepce a technologické řešení návratové kosmické lodi raketoplánu bylo na svou dobu ambiciozní, ale také velmi neekonomické a do jisté míry i málo ohleduplné k životnímu prostředí.
Bohužel musíme objektivně přiznat, že v daném místě a čase a úrovni vývoje zas nebylo tolik srovnatelných alternativ. Americké raketoplány svými lety přispěly k poznávání nejbližšího i vzdáleného kosmického prostoru. Jejich opakované lety také z větší části zabezpečily dopravu stavebních prvků vesmírné stanice ISS. Dnes je ISS dokončena a je velkou otázkou, jaké další kosmické projekty NASA připravuje a bude schopna v nadcházejících letech provozovat.
KamoroKamoro
Poslední z 18.000 lidí kmene Kamoro ještě mluví stejným jazykem. Žijí podél jižního pobřeží Nové Guineje, což je největší tropický ostrov světa, který se nachází severně od Austrálie, přes mělké moře Arafura. Lidé národa Kamoro ještě stále žijí polo-kočovným životním stylem, jako jedni z mála dochovaných skupin lovců-sběračů na světě. Jejich lovecké nájezdy stále probíhají, ale rybaření je mnohem důležitější. Opravdu, přežití Kamoro závisí na rybolovu, spolu s pěstováním sága, rostliny bohaté na škrob. Ryby a ságo jsou tedy hlavní potravou lidí Kamoro. Film sleduje tradice Kamoro, jak životní styl dokonale ladí s bohatstvím zdrojů, které pro ně příroda poskytuje, jako je rybolov, sběr korýšů, loví ještěrky, shromažďování lepivé rostlinné šťávy tambelo a produkce sága a mnoho dalšího.
Město BohumínMěsto Bohumín
Dokumenty televizního informačního kanálu Bohumína o všedních událostech z regionu. Na YouTube můžete shlédnout i archiv... Tak ať kromě událostí ze světa víte, co se děje u nás :)
Bratislavská nedeľaBratislavská nedeľa
Bratislava. Je skoré ráno 10. marca 1968. Televízny štáb vychádza o pol piatej do ulíc, aby celý deň zachytával atmosféru v hlavnom meste. V tomto filme dostávajú obyvatelia Bratislavy priestor na to, aby vyjadrili svoj názor na vznikajúci demokratizačný proces, na to, ako chápu pojmy sloboda, demokracia, životná istota.

Pražské jaro 1968
Čas odviatych nádejí, sklamaných snov a stratených ilúzií očami našich susedov.

Rakúska verejnoprávna televízia ORF bola v dramatických dňoch potlačenia Pražskej jari udalostiam u nás najbližšie. Vďaka jej pracovníkom sa podarilo okamžite dostať do sveta reportáže a fotografie nakrútené v Prahe, Bratislave a ďalších mestách. Udalosti u nás vtedy konieckoncov s pohnutím a sympatiami sledovalo celé Rakúsko. Na štyridsiate výročie násilného konca Pražskej jari nakrútila televízia ORF polohraný dokumentárny film, pripomínajúci tragické augustové dni u nás, ako aj reakcie Rakúskej republiky na dramatické udalosti za jej severnou hranicou.

Dokumentárny film Rakúsko, 2008, 99 min Réžia: Manfred Christ
Zapomenutý svět komunismuZapomenutý svět komunismu
Češi a Slováci se měly stát součástí Sovětského experimentu a změnit svět. Komunisté se pokusili o novou reformu společnosti a vytvoření nového typu lidí. Pokusy o reformu brutálně potlačila invaze vojsk Varšavské smlouvy. Československo se stalo známým jako "Království zapomnění". Do roku 1950 bylo Československo v zajetí stalinistického teroru. Vykonstruované megaprocesy, které se zde konaly byly největší ve východní Evropě. Téměř čtvrt milionu lidí uznaly vinnými z politických zločinů, posadili do vězení a 178 popravili. Ohavná byla myšlenka násilného združstevňování zemědělců a vytvoření modelu socialistické vesnice. V roce 1968, kdy se do čela komunistické strany postavil A. Dubček svitla naděje v podobě Pražského jara, ale už v srpnu téhož roku ji invaze vojsk Varšavské smlouvy přerušila a trvalo přes 20 let, když po pádu Berlínské zdi, Něžná revoluce ukončila nadvládu komunismu i v Československu.
Semena nenávistiSemena nenávisti
Celovečerní dokumentární film z cyklu Potomci a předkové. Dokument popisuje období obsazení Sudet Němci a především osobu říšského tajemníka a později říšského ministra Karla Hermana Franka v dobách Protektorátu, jeho hrůzné aktivity během okupace a podíl na destrukci Československa. Záznamy z vyšetřování K.H.Franka obsahují 436 stran a evidence představuje přehlídku těch nejhorších zločinů, které člověk může spáchat. Dokument odhaluje i Frankův podíl na vyhlazení Lidic.
Demänovský krasDemänovský kras
7. díl z dokumentárního cyklu Slovenské televize "Krasové poklady Slovenska" věnovaný krasu Demänovské doliny a jejím veřejnosti zpřístupněným jeskyním (Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa slobody).
Dukla krev a mýtusDukla krev a mýtus
Operace Dukla měla být skončena za 4 dny s tím, že pomůže Slovenskému národnímu povstání. Ze vzpomínek pamětníků je však patrné, že šlo o zneužití vojáků a vojenskou blamáž, ze které později režim udělal slávu. České znění.

Bitva o Dukelský průsmyk byla nejtěžším bojem, kterého se za 2. světové války zúčastnili českoslovenští vojáci na východní frontě. Dodnes se vedou spory o to, zda tento útok před dobře opevněné horské pásmo nestál zbytečně mnoho životů. V dokumentu hovoří pamětníci, kteří proslulou karpatsko-dukelskou operací prošli - bývalí velitelé i vojáci z první linie, ošetřovatelky poraněných i frontoví lékaři. Jejich svědectví doplněné hranými rekonstrukcemi a archivními materiály mapuje průběh celé události. Dokument předkládá některé skutečnosti, o kterých se nikdy otevřeně nemluvilo a zobrazuje i zlomky lidských příběhů, které se v rámci této válečné mašinérie odehrály. První díl dokumentu rekonstruuje příčiny, které vedly k nečekanému masakru československých jednotek hned při zahájení operace a zabývá se otázkou zodpovědnosti našeho i sovětského velení.
Stovka Jaroslava HaškaStovka Jaroslava Haška
Výběr a sestava z Haškova díla a průvodní slovo dr. Radko Pytlík. Hudbební improvizace Jaroslav Krček (harmonika) a Jiří Bartoš (kytara). Odpovědný redaktor nahrávky Jiří Šrámek. Zvuk Jiří Bartoš (slovo) a Ivan Mikota (hudba). Střih a mixáž Jiří Bartoš. Sleeve-note Radko Pytlík, 1983. Cover design Ondřej Tůma, 1983. lllustration Josef Lada. Odpovědná redaktorka obalu Jana Řehořová. Režie Tomáš Vondrovic. Účinkují Petr Nárožný, Viktor Preiss a Alois Švehlík.
Architekt odpaduArchitekt odpadu
Dokument vyprávějící epický příbeh o nezávislém americkém architektovi Michaelovi Reynoldsovi a o jeho boji radikálně zavésť dlouhodobě udržitelné bydlení. Mimořádný příběh o triumfu nad byrokracií, Garbage Warrior je především podrobný portrét vyjímečného člověka a jeho snu změnit svet.
Svědomí Svědomí "hrdinů"
Dokument z roku 2008 o událostech a činech bratří Mašínů.
Nacistické koncentrákyNacistické koncentráky
S českými titulky. Uvidíte fakt hnusné věci. Nemám co dodat...

Vlastně mám co dodat. Pozorujte svět a všímejte si, jak se chovají lidé, kteří svět rozdělují a ovládají ve jménu čehokoliv. Přemýšlejte o světě kolem sebe a ptejte se co udělat pro to, aby se něco podobného neopakovalo. Hledejte odpovědi v sobě, v souladu s lidmi kolem vás. Tvořte přijatelný a udržitelný svět, v kterém je možné žít. Žádná válka takový svět ještě nevytvořila a nikdy nevytvoří.
Vyrobený strachVyrobený strach
Historie útoků pod falešnou vlajkou, které manipulují mysl lidí. S českými titulky
Divocí koně a odpadlíciDivocí koně a odpadlíci
Dokument o odhalování korupce Úřadu správy země americké administrativy. Představitelé těžebního průmyslu se snaží, aby získaly veřejné pozemky pro svou těžbu. BLM se proto odvrací od ochrany amerických divokých koní - mustangů a přispívá tak k jejich vyhynutí nebo k odsouzení na jatka. Rozhovory s aktivisty osobností, vlád a úředníků. Krásné záběry koní ve volné přírodě. Produkoval Raoul Trujillo v Moving Cloud Productions a režíroval James Anaquad Kleinert. 2011
Jsem, protože jsteJsem, protože jste
Dokumentární film zpěvačky Madonny o sirotcích v Malawi. Film měl premiéru na filmovém festivalu Tribeca v Cannes v roce 2008. Můžete poskytnout podporu tím, že si koupíte DVD, knihy nebo darujete přes web raisingmalawi.org. Consulting Producer Camera & Sound: Kevin Lee Brown.
Velká škodaVelká škoda
Kompletní i zkrácená verze filmu Bikpela Bagarap vám odhalí odvrácenou tvář těžby dřeva na ostrově Papua-Nová Guinea.

Je to příběh o zneužívání Malajskými těžaři a zkorumpovanými politiky, plný planých slibů, kde se místní obyvatelé považují za druhořadé občany ve své vlastní zemi.

Původní majitelé půdy jsou nuceni k podpisu dokumentů, kterým nerozumí, za příslib "rozvoje" - pitné vody, zdravotní péče a vzdělání, ale tyto základní služby jsou poskytované zřídka. Namísto toho je jejich tradiční loviště zničené, jsou znečištěné vodní cesty a také jejich způsob života je navždy zničený.

Filmař David Fedele strávil téměř tři měsíce v provincii Sandaun na Papua-Nová Guinea, aby natočil film Bikpela Bagarap. Ze základního tábora ve městě Vanimo, cestoval David do džungle, návštěvoval místní vesnice a poznával současnost a minulost těžby dřeva. Hodně času strávil také ve dvou hlavních dřevorubeckých táborech v provincii Sandaun - Maka Basecamp a Amanab 56 Basecamp.
Nejdřív ZeměNejdřív Země
Hlína jako materiál - Ruce jako nástroj a Srdce jako nejlepší vedení
Wild and Free kolektiv predstavuje dokumentárny film First Earth o hnutí smerujúcom k masívnemu posunu vzorov a zvykov v ubytovaní - k stavaniu zdravých domov starými spôsobmi, zo samotnej zeme, a k životu v spoločenstve ako za starých čias znovu vytváraním obcí. Film je rozľahlý, natáčaný na mieste zo západného pobrežia Ameriky až po Západnú Afriku. Audiovizuálny manifest filmovaný počas štyroch rokov na štyroch kontinentoch, "Najskôr zem" potvrdzuje, že domy postavené z hliny sú najzdravším bývaním na svete; a keďže k výchove dieťaťa je ešte stále potrebná obec, je našou povinnosťou pretvoriť naše predmestské štvrte na eko-dedinky, ten skutočný severoamerický sen.
Levhart arabský z OmánuLevhart arabský z Ománu
Dokument s českým dabingem sleduje úsilí místního vědce, který se snaží tohoto predátora chránit a zabránit jeho vyhubení. Díky přirozenému nadšení a lásce k levhartům obývajícím jeho domovinu dokáže vědec unikátním a věrohodným způsobem tomuto tajemnému zvířeti porozumět. Ať už na velbloudovi, pěšky či na palubě vrtulníku zkoumá drsné pouště, rozeklaná pohoří a monzunové lesy jižního Ománu.
Big PictureBig Picture
Vstoupili jsme do "Věku kouzelníků" a je obtížné pochopit že fenomén "událostí 9/11" byl jen obrovský kouzelnický trik a všichni jsme si koupili lístek do první řady. Kouzelníci mohou být velmi přesvědčiví. Musíte rozpoznat velmi těžko odhalitelný trik, ale neměli byste se nechat zmást. V této příležitosti zpomaleně odhalujme triky, ale pamatujte si, jak mág pracuje: může dělat téměř cokoli, bude to působit reálně, pokud svým divákům v klíčových okamžicích umožní pohled na špatná místa. autor filmu s českými titulky.
Ztráta časuZtráta času
Dokumentárna esej zaoberajúca sa časom a jeho strácaním (sa). Autori: Katarína Jablonská a Tomáš Hrábek.
Brno 1969Brno 1969
Dokument režiséra Petera Kerekese je výpovědí o bodu zlomu, 21. srpnu 1969. Na základě archivních dokumentů a příběhů přímých účastníků podává svědectví o brutálním potlačení spontánní demonstrace namířené proti okupaci Československa v městě Brně. Onen den nahlíží jako zlomový okamžik, kdy na jedné straně barikády již nestojí cizí okupanti a na druhé jednotný národ, ale kdy stojí Češi - příslušníci VB, milicionáři, vojáci a zástupci komunistické moci proti Čechům - demonstrantům. Jeden den nenávratně změnil osudy nejen účastníků demonstrace, ale i osud celého národa. Někteří lidé odcházejí do vnitřního exilu, jiní na chalupy a z dalších se stávají konformisté. Normalizace začala. České znění.
Okupace v srpnu 1968Okupace v srpnu 1968
Filmové svědectví Evalda Schorma, Stanislava Miloty a Jaromíra Kallisty o tragických dnech srpna 1968 v Praze. České znění.

Oratorium za Prahu
Dokumentární film o sovětské invazi do Československa v roce 1968 (údajně jediný film, záznam - zakázaný sovětskými úřady mnoho let). Jan Němec byl v Československu dokumentovat Pražské jaro - a první polovina filmu ukazuje překvapující rozsah osvobození země od náboženské svobody na rostoucí countercultural hnutí. Ale náhle - nečekaný výskyt tanků v ulicích Prahy probodl a rozbil i to křehký experiment v každodenním životě a Nemec humanistickou estetiku v Němcově filmu. Pár minut před koncem filmu - zavládne chaos jak se socialisté postavili proti socialistům a krev se rozlije do ulic. Režie: Jan Němec.
Slané jezero MonoSlané jezero Mono
Mono Lake (česky také zkrátka Mono, anglická výslovnost [ˈmoʊnoʊ] IPA) je slané jezero v okrese Mono v Kalifornii ve Spojených státech amerických. Má rozlohu 180 čtverečních kilometrů a průměrnou hloubku 17 metrů. Největší hloubka je 48 metrů, celkový objem vody je 3,66 krychlových kilometrů a délka pobřeží je 25 kilometrů. Jezero leží ve výšce 1944 metrů nad mořem. (wikipedie)
Železnice, která se nedala postavitŽeleznice, která se nedala postavit
Dokumenty televize Discovery s českým zněním.
 open-source plány pro civilizaci open-source plány pro civilizaci
Marcin Jakubowski použil sdílenou databázi wiki a počítačem projektované plány k výrobě padesáti zemědělských strojů. Umožňuje komukoliv vytvořit vlastní traktor nebo kombajn úplně od nuly. A to je jen první krok v projektu, který si klade za cíl sestavit instrukční sadu návodů pro celou soběstačnou vesnici (s cenou od 10.000 dolarů).
13. komnata Michala Maška13. komnata Michala Maška
Nesmírně talentovaný klavírista, který byl právem považován za zázračné dítě, musel kvůli nemoci ze dne na den přestat hrát. Jak tuto krizi překonal? Připravili: Š. Kubelková, A. Vebrová, J. Nekvasil a A. Derzsiová
Milost pro monarchiiMilost pro monarchii
Dokument o tom, jak vnímáme odkaz Rakouska-Uherska dnes a jak vidíme potomky šlechtických rodů, nabízí cyklus Ta naše povaha česká.
Šumné stopyŠumné stopy
Karel Pařík a jeho následovníci
Nejvýznamnější stavby v Sarajevu navrhl Čech. Pak ho zničily brambory.

Zabili nám Ferdinanda. Kvůli bramborám musel odejít do penze skvělý český architekt. První větu ze Švejka zná snad každý, Karla Paříka, skvělého architekta, k němuž patří druhá věta, téměř nikdo. Obě dvě "kauzy" přitom souvisejí s jediným městem, Sarajevem.Karel Pařík přijíždí do Sarajeva už v roce 1884 jako celá řada šikovných Čechů. Území Bosny a Hercegoviny, které od 15. století patřilo pod Osmanskou říši, se totiž po roce 1878 po vleklé balkánské krizi dostalo pod Rakousko-Uhersko.

Mocnářství do země okamžitě vyslalo své úředníky i odborníky. Proto sem přijížděla spousta Čechů. "Fungovala tu jazyková blízkost," vysvětluje architekt David Vávra. Mezi těmi, kteří měli pozvednout Bosnu a Hercegovinu, byl i český rodák Karel Pařík. A právě jemu je věnovaný další díl televizního seriálu Šumné stopy (ČT2 v sobotu 4. června ve 20:00).Architekt Karel Pařík navrhl a postavil snad všechny nejvýznamnější stavby v Sarajevu, od Šerijatské školy, Penzijního ústavu, Zemského muzea, radnice, vězení až po Společenský dům, který po třiceti letech přestavěl na divadlo. Stal se vrchním zemským radou, získal i řád od císaře. Jenže na jaře roku 1916 byl po 30 letech služby penzionován. "Nesnažil" se totiž uskladnit brambory ve stavbách, které většinou navrhl.Škola z pohlednic

K Paříkovým nejvýznamnějším stavbám patří Šerijatská soudcovská škola (viz video). Budovu navrhl jako klasickou osmanskou medresu (vyšší střední škola) na principu dvou vnitřních atrií (po rekonstrukci dnes zastřešených), do nichž směřují dva funkční stavební celky. V prvním najdete školní a společné prostory, v druhém místnosti pro studenty.
Lidské mraveništěLidské mraveniště
Železniční stanice Victoria v Bombaji, jeden díl ze seriálu Poklady sveta IV. Slovenské znění.
Miluj svůj životMiluj svůj život
Dokumentární film s českými titulky z roku 2007 inspirovaný známou knihou autorky Louise L. Hay Miluj svůj život o jejím životě, filozofii a práci. Ve filmu se objevuje mnoho celosvětově úspěšných autorů New Age, které Louise v jejich začátcích silně ovlivnila. Všichni autoři, kteří zde vystupují, úzce spolupracují s nakladatelstvím a rádiem HayHouse.
Vojničův rukopisVojničův rukopis
Více info najdete na blogu o knihách nebo na wikipedii. Česky.
Ukradni ten film Ukradni ten film
v originále: Steal this film! I. a II. jsou dva dokumenty o sdílení a stahování filmových děl na internetu pomocí p2p sítí. Autoři míní, že přestože je dnešní způsob sdílení právně kontroverzní, je to úžasná metoda podporující nové komunikační kanály i kreativitu. Proto vyrobili tento film, který se tématem zabývá. S českými titulky.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.