Za hranice vesmíruZa hranice vesmíru
Kvantová mechanika. Brian Greene zkoumá svět kvantové fyziky a to, jak technologické pokroky v ní dosažené ovlivňují náš každodenní život. Od National Geographic. Český dabing.
Budoucnost odhalenaBudoucnost odhalena
tak trochu přehánějící seriál o budoucnosti. S českým dabingem,
Miluju svůj mobil a počítačMiluju svůj mobil a počítač
Můj milovaný movbil a počítač. Jsou to ještě nástroje, nebo už špatní páni, a my jejich otroci? Kam spěje doba moderních telekomunikačních technologií? A jak se s tím vypořádává lidská psychika a lidský mozek? Jsme na to připraveni? A neprohráváme už pomalu tento boj?
Nikdy nekřič vlkNikdy nekřič vlk
Nejkrásnější film o křehkosti divočiny a jejím vytlačování rostoucí lidskou civilizací, jaký kdy kdo natočil. Never Cry Wolf bojuje zejména s falešným nenávistným mýtem o zlém "karkulkovském" vlku, který se v lidech během staletí usadil, a ačkoliv nevnucuje žádné pevné stanovisko, ponechává mnoho podnětů k zamyšlení. Scénáristická gradace je úchvatná, od rozpačitého začátku s přistáním v zasněžených končinách putuje přes dokumentaristicky laděnou pasáž s pozorováním vlčí rodiny až k uhrančivě nasnímané scéně se stádem karibu. Následuje už jen přímočarý, avšak realisticky tvrdý závěr, který v dokonale načasovaném momentě odhalí propastné rozdíly mezi vysněnými ideály a krutou realitou. Mladému vědci nezbývá, než se bezmocně poprat s faktem, že i v dobrém úmyslu vyslaná sonda může znamenat předvoj smrti, a že technologický pokrok lidské civilizace ruku v ruce s bezohledností automaticky deklasuje bezelstnou divočinu do role obětního beránka. Nic moc objevného, "pouze" natočeno fascinujícím způsobem s několika nezapomenutelnými scénami, nádhernou hudbou i kamerou a úžasnou severoamerickou přírodou. Film je natočený na motivy života kanadského biologa Farley Mowata.
KeltovéKeltové
Britský dokumentární seriál s českým dabingem. V roce 1991 se v italských Benátkách uskutečnila za kurátorství Václava Kruty velká mezinárodní výstava o Keltech a jejich fascinující kultuře, která rozpoutala celosvětový zájem o tuto úžasnou a stále ještě hodně záhadnou starověkou civilizaci. Na obálce katalogu i na plakátech se tehdy objevila vzácná památka pocházející z Brna - Maloměřic, cenné bronzové kování s maskovitým motivem, a také další exponáty na výstavě dokládaly mimořádnou úroveň keltské společnosti žijící kdysi na našem území. Nové renomé Keltů, kteří dali naší zemi název Bohemia vedlo k natoceni jednoho z nejúžasnějších historických a archeologických seriálů, který byl kdy o Keltech natočen.
Poselství ze srdce světa: varování staršího bratraPoselství ze srdce světa: varování staršího bratra
Slavný film Alana Ereiry v produkci BBC z roku 1992 o domorodém lidu Kogi, který žije na hoře Sierra Nevada v Kolumbii a který je díky své přírodní izolaci poslední předkolumbovskou civilizací na Zemi.
Tajemství MayůTajemství Mayů
Svědectví o skvělé mayské civilizaci. Film byl natáčen na mnoha posvátných místech Střední Ameriky, včetně Palenque, Tikal, Tulum, Chich`en a Itz`a, Copal a Uxmal.
Krajina mexického poloostrova Yucatán vznikla před miliony let následkem přírodní katastrofy: dopad obrovského meteoritu přetvořil dno někdejšího moře. Dnes je toto rajské místo neustále vystaveno nebezpečí hurikánů. Před dvěma tisíci lety zde Mayové vytvořili úžasnou civilizaci s nádhernými chrámy a výstavnými paláci. Přesto však tato civilizace záhadně zanikla. O tomto tajuplném světě se rakouský pilot, potápěč a kameraman Herbert Nitsch doslechl už v dětství a nyní se rozhodl svůj sen uskutečnit a stopy zdejší vyspělé kultury osobně prozkoumat. České znění.
Nejkrásnější místa světaNejkrásnější místa světa
Země je vyjímečná planeta a to nejen proto, že má tak obrovské množství druhů životních forem. Má také úžasně různorodý povrch krajiny. Podívejte se na ty nejzajímavější místa na Zemi. Pořadem televize BBC provází sir David Attenborrough.
Rozvíjejte se, nebo zemřeteRozvíjejte se, nebo zemřete
Svět balancuje nad propastí, zatímco se ho někteří snaží strčit přes okraj. Lidská společnost se nebezpečně přibližuje k dalším válečným konfliktům - a jaderné zbraně v nich zřejmě budou hrát nějakou roli. Špatná vizitka této civilizace...
Tajemství bouřlivé minulostiTajemství bouřlivé minulosti
Před čtyřmi miliardami let byla Země obrovskou rozžhavenou koulí. Pravděpodobně se srazila s velkou planetkou a miliony tun horniny se změnily v rozžhavené páry a z povrchu naší planety zmizela veškerá voda. Dnes krůček po krůčku objevujeme, jak tato děsivá událost ovlivnila náš původ. Francouzský koprodukční cyklus Zázračná planeta.
Příběh počítačové hry Příběh počítačové hry
Pětidílný dokument o vzniku počítačových her a jejich rozšíření do celého světa.
Jak vznikla ZeměJak vznikla Země
Člověka už od počátku fascinovaly neobyčejné přírodní úkazy a místa na Zemi. Někteří z nich se určitě neubránili otázce, jak to všechno dokázala příroda vytvořit. A právě tento dokument, z řady projektů o naší domovské planetě od televize History, zachycuje, jak vznikly jedny z nejzajímavějších útvarů. Spolu s odborníky nahlédneme na nejvyšší a nejhlubší místa, dozvíme se jak vzniká jedna z nejničivějších sil - Tsunami, ale také zjistíme, jak příroda stvořila takové krásy například Hawai či Yellowstone. Nahlédneme i do vesmíru a dozvíme se něco více o asteroidů a jejich vlivu na formování naší planety. S pomocí nejmodernější techniky si vychutnáte záběry, které vyrážejí dech.
Génius přírodyGénius přírody
Vztah slunečního světla a rostlin představuje základ alchymie života. Světlo je zdroj energie, který pohání v přírodě vše. Každý tvor s touto energií zachází velmi efektivně a odpovědně. Každý. Až na jednoho. Když člověk objevil tajemství ohně, skoncoval s prastarým diktátem přírody - pravidlem maximální úspornosti a účinnosti. Paliva poháněla lidskou civilizaci - od doby bronzové po hektickou současnost.
Každá průmyslová revoluce znamenala zvýšení energetické spotřeby. Spalujeme stále více paliv, stále větší části naší planety se rozplývají v jedovatém kouři. Momentálně prožíváme další revoluci - tentokrát informační. Nový vědní obor, biomimetika, odhaluje stále nové, překvapující zákonitosti přírody. Poznáváme, jak používá svou energii, jak přenáší informace. Je ale možné, že tyto poznatky přicházejí na poslední chvíli. Génius přírody je pravděpodobně naše jediná šance, jak na této planetě přežít. Slovenské znění.
Piju příliš?Piju příliš?
Alkohol je v současné době nejvíce používanou drogou, díky čemuž je drogou nebezpečnou. Proč tedy mnoho z nás překračuje při jeho konzumaci doporučené limity?
Proč má na nás alkohol tak mocný vliv? Jak je náš vztah k této droze zapsán v našich genech? Jaká jsou skutečná nebezpečí, když naše děti pijí příliš mladé?
Odborník na závislosti John Marsden, který se sám rád občas napije, v tomto dokumentu B.B.C. profesionálně a osobnostně zkoumá náš vztah k alkoholu. Nechává si udělat tělesná a neurologická vyšetření, aby zjistil, proč je pro některé lidi mnohem těžší alkoholu odolat. Zjišťuje, že už ve čtrnácti letech je možné odvodit, z kterých zdravých dětí se stanou závislí na alkoholu.
John také vyzkouší novou drogu, která se vyvíjí v naději, že dokáže nahradit výhody alkoholu bez jeho nebezpečí. Mohla by tato nová látka alkohol v budoucnu nahradit?
NWO - hromadné zločiny a neustále utajované pravdyNWO - hromadné zločiny a neustále utajované pravdy
Sestřih z dokumentu televize History. S českým dabingem. Pro posouzení fakt kolem 11. září doporučuji shlédnout dokumenty o Aktivním thermitu a závěry Stevena Jonese. Dokument se věnuje také zavraždění JFK a tragické nehodě princezny Diany.
Hejna: Kolektivní inteligenceHejna: Kolektivní inteligence
Je to fascinující pohled: stovky, tisíce, desítky tisíc ryb, ptáků nebo hmyzu se pohybují rychlostí blesku a jakoby na povel. Jenomže neexistuje žádný povel, pilot ani vůdce, který by tahal za nitky. Je to hejno, které jedná kolektivně a je schopno chování, které zdaleka přesahuje schopnosti jednotlivého člena. Hejno představuje formu inteligence, která je radikálně jiná než naše. Člověku je chování hejna cizí, ale může se od něj mnohému naučit. Vědci z celého světa se snaží rozluštit chování hejna. K biologům se nedávno přidali také inženýři a kybernetici. Rádi by využili poznatků u nových robotických strojů. Roboti s chováním hejna by se v budoucnu mohli využívat pro výzkum vesmíru nebo při léčbě různých nemocí. Abychom byli schopni porozumět velkým zvířecím armádám, musíme zkoumat smysl vytváření např. rojů včel, hejn snovačů nebo přesunujících se krabích kolonií. Dokument s českým dabingem.
Salvador Dalí: Kristus sv. Jana z KřížeSalvador Dalí: Kristus sv. Jana z Kříže
Vrcholná klasika nejslavnějšího surrealisty. Dokumentární cyklus BBC Soukromí mistrovského díla
Dalí (1904-1989) - jeden z nejpopulárnějších a nejkontroverznějších umělců XX. století. Malba pro něho byla co nejpřesnější kopií jevů "konkrétní iracionality". Formy skutečnosti, přerůstající do fantasmagorických novotvarů "paranoických vizí". To vše je mistrovsky ztvárněno prostředky nejopovrhovanějšího naturalismu, diskreditovaného akademismu a nevýtvarného fotografismu. Dalí vtisknul obrazivosti rozpoutané hnutím surrealistů nejsugestivnější tvar veristické iluze. Magickým způsobem vytvořil ve 30. letech řadu obrazů, v nichž jedinečně vyjádřil cosi z křečí, v nichž se zmítá osud člověka tehdejší doby. Geniální objevnost těchto vizí byla přitom vždy provázena gesty, tohoto "génia, ovšem zároveň velkého excentrika a mystifikátora". Zejména od pobytu v Americe za druhé světové války, který přinesl Dalímu obrovský společenský a finanční úspěch - mísí se jeho úžasná tvůrčí potence s provokativní snobistickou exhibicí. Dalímu oponuje Avidadollars (Dolaromil), jak svého někdejšího oblíbence přejmenoval André Breton.
Ateliéry BarrandovAteliéry Barrandov
Průřez historií a největších úspěchů filmového studia v Praze. Natočeno v roce 1991. Ve snímku je spousta ukázek archivních materiálů.
Karel Škréta Doba a díloKarel Škréta Doba a dílo
Karel Škréta Šotnovský ze Závořic je považován za zakladatele novodobé české malířské tradice a jednoho z největších umělců, kteří se kdy narodili v Čechách. Mnohostranná výrazová škála tohoto malíře sahá od harmonického klasicismu k dramatickým šerosvitným kompozicím, jež předznamenávají vrcholně barokní umění.
Nezkrotná tvář AndNezkrotná tvář And
Andy, které se od severu k jihu táhnou do vzdálenosti přes 7500 kilometrů a jejich vrcholky se tyčí do výšky 7000 metrů, jsou největším pohořím na světě. Na bouřlivém jihu v Patagonii se rozprostírají rozeklané ledovce, zatímco suchým vyšším polohám vládnou sopky a solná jezera. Západní část je doménou bohatých panenských lesů, které jsou v ostrém kontrastu s Pantanalem na východě - nejrozlehlejším močálem planety. V tomto velkolepém dokumentu se vydáme za úchvatnou přírodou a příběhy o tamní fauně. Přírodopisný dokument s českým dabingem
Neklid v AntarktiděNeklid v Antarktidě
Do říše věčného ledu na chvíli vstoupilo jaro a s ním láska. S příchodem jara nastává v Antarktidě stav podobný dopravní špičce: všichni živí tvorové se dávají do pohybu, aby využili krátký čas, který je jim vyměřen pro rodičovské radosti i starosti. Tučňáci kroužkoví, tuleni i buřňáci nemají na otálení čas ani chuť. Kdo zaváhá, může skončit tragicky. A tak začíná mrazivý karneval námluv a toužení, který s sebou přináší chvíle romantiky, ale i napětí... S českým komentářem.
Bouřící Slunce: Čeká nás globální katastrofa?Bouřící Slunce: Čeká nás globální katastrofa?
Michal Švanda, Hvězdárna a planetárium Brno, 29. května 2012
Přežít!Přežít!
Sledujte příběhy lidí, kteří byli vydáni napospas nemilosrdným živlům!

Představte si, že jste se ocitli uprostřed moře jen v nafukovacím člunu. Bez jídla, pitné vody, bez vysílačky a jakéhokoli dalšího vybavení. Bez možnosti uniknout všudypřítomnému ostrému slunci. A široko daleko ani stopy po živé duši, po záchraně. Zlý sen? Nikoli. Jeden z neuvěřitelných příběhů, kteří skutečně prožili lidé vystupující v britském dokumentu Přežít!.
Cesta za zatměním SlunceCesta za zatměním Slunce
Prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. poutavě přednáší o své desetileté cestě za nejlepším obrazem zatmění Slunce. Přednášky jsou z Hvězdárny a planetária Brno.
Nalezeni na ztracenémNalezeni na ztraceném
"Závislý" dokument nejen o kůrovci na Šumavě kazuje filosofii problému zákona o Šumavě. Autor: Honza Skalík
V červenci a srpnu 2011 Správa Národního parku Šumava nezákonně vykácela v chráněném polesí Na Ztraceném 32 hektarů holin. V místech, kde tokal tetřev hlušec, létal datlík tříprstý a pomalu vznikal pralesovitý porost, to dnes vypadá jako na parkovišti. Zabránit tomu se přímo na místě snažily stovky lidí. Desítky tisíc lidí z celé republiky jim a vědeckému pohledu na Šumavu vyjádřily podporu.
Režisér Jan Skalík se v dokumentu vrací k loňské blokádě kácení šumavských lesů. Nechal zaznít hlasy aktivistů, ale také politiků nebo vědců. Ti všichni se totiž před rokem sešli uprostřed Šumavy v místě zvaném Na Ztraceném. Podle náměstka ministra životního prostředí Tomáše Tesaře ukazuje dokument především pohled blokádníků, to však podle profesora ekologie PF UK Pavla Kindlmana nevadí.
HD albumHD album
Seriál tříminutových pohlednic na zajímavá místa po celé planetě. v HD rozlišení přináší televize HD+
Inspirativní salón Inspirativní salón
Výběr přednášek, které proběhly začátkem roku 2012 v Prague Business Clubu. Některé další přednášky jsem umístil zvlášť, jsou však ze stejné kolekce. Děkuji autorům i přednášejícím za zveřejnění. Uslyšíte rozhovory s Andreasem Claussem, Wilfriedem Nellesem, ale i přednášky Ondřeje Šteffla, Petra Živého a Jana Bílého.
Je jaký jeJe jaký je
Jaroslav Dušek: "U každé činnosti hrozí, že sklouzne k jednotvárnosti." Herec, režisér a v neposlední řadě také člověk s osobitým pohledem na svět Jaroslav Dušek byl hostem Martiny Kociánové a magazínu "Je jaká je" v úterý 24. dubna v 11:00. hod.
Titanic českého zdravotnictví se potápí Titanic českého zdravotnictví se potápí
Jan Hnízdil a jeho čtyři přednášky v Inspirativním salónu.
Jste lidé dobří, nebo zlí?Jste lidé dobří, nebo zlí?
Co nás činí dobrými nebo zlými? Tato otázka je jednoduchá, ale hluboce znepokojující. Vědci na ní začínají hledat odpověď.
Britská televize BBC natáčela tento dokument s vědci, kteří zkoumají některé z nejhroznějších lidí ve vězeních Đ psychopatické zabijáky.
Šok přišel pro jednoho vědce, profesora Jima Fallona, který zjistil, že má profil psychopata. Důvod, proč se z něj nestal zabiják, je důležitým ponaučením pro nás všechny.
Tvůrci dokumentu se také setkali s vědci, kteří nalezli molekulu morálky a s člověkem, který používá tento nový nález k přepsání našich představ o zločinu a trestu.
Nový popis UniverzaNový popis Univerza
Ve vesmíru se děje něco podivného Đ něco, co by nemělo být možné. Je to jako kdyby velké pruhy vesmíru byly vysávány ohromným a neviditelným nebeským vysavačem. Sasha Kashlinsky, vědec, který objevil tento fenomén, je nervózní: "Jsme neklidní a vylekaní," říká, "protože toto jsme neměli v plánu najít." Náhodný objev, který byl hrozivě nazván temný proud, v jehož důsledku nejsou ovlivněny jen galaxie, ale také množství vědců, kteří pátrají po novém způsobu porozumění vesmíru.
Temný proud je poslední z dlouhé řady jevů, které hrozí přepsáním učebnic. Je to hlasatel nové éry porozumění, nebo to prostě jen znamená, že všechno, co jsme věděli o vesmíru, je špatně?
Dokument B.B.C. se dotýká témat jako je teorie inflace, temná hmota, temná energie a konečně temný proud. V pořadu vystupují vědci jako Alan Guth nebo Sasha Kashlinsky. S českými titulky.
Změňme systém vzděláváníZměňme systém vzdělávání
Petr Václavek a jeho čtyři přednášky v 'Inspirativním salónu' v Prague Business Clubu, nejen na téma nové možnosti vzdělávání.
Corrupt tour speciálCorrupt tour speciál
Pražský magistrát, Myšáci, Blanka a lobbyistický park Hostivice.
Společnost Corrupt tour nabízí hned několik komentovaných výletů po korupčních pamětihodnostech České republiky. Vydali jsme se na právě zavedený speciál, který nás mimo jiné zavedl i do Hostivice, působiště bývalého hejtmana Ratha. Čtěte článek Ondry Koutníka na serveru ČESKÁ POZICE.
Síla introvertůSíla introvertů
Být introvertem v kultuře, která je společenská, může být složité a někdy až ostudné. Susan Cainová však ve své procítěné přednášce upozorňuje, že introverti jsou nositeli výjimečných talentů a schopností, které mohou nabídnout světu, a měli by tedy být podporováni a vítáni. Susan Cain v této vášnivé diskusi říká, že introverti přináší mimořádný talent a schopnosti do světa. A proto by měli být podporováni a oceněni.
O studu v násO studu v nás
Stud je nevyřčená epidemie. Tajemství mnoha forem psychických poruch. Brené Brown, jejíž starší diskuse o zranitelnosti se stal hitem, popisuje, co se může stát, když lidé konfrontovat se svým studem. Její humor, lidskost a zranitelnost je znát v každé větě.
Ornitologie na ČeskolipskuOrnitologie na Českolipsku
Videa o našem ptactvu natočil a okomentoval Karel Filip. Na jeho YouTube kanálu uvidíte stovky dalších videí z přírody. Ptáky, rostliny, hmyz i jiné živočichy v jejich přirozeném prostředí. Doporučuji.
Muzeum životaMuzeum života
Seriál o Slovenské historii, autor: Pavel Dvořák. Slovensky
Zajímavé ostrovy Zajímavé ostrovy
Ostrovy v mořích a oceánech jsou svébytnými místy, s vlastní kulturní odlišností i zajímavými pozoruhodnostmi přírody. Pojďme se podívat na Guadeloupe, Martinik, Corfu, Azorské ostrovy, Kanárské ostrovy, Ostrov lorda Howea, Sardinii, Havajské souostroví, Maledivy, Kubu, Maltu, Irsko a daleký Nový Zéland.
Začalo to v Los AlamosZačalo to v Los Alamos
16. července 1945 byla pod krycím kódem Trinity odpálena v Novém Mexiku první atomová bomba na světě. 6. a 9. srpna 1945 provedly Spojené státy dva atomové útoky na Japonsko a to pochopilo, že další boj je marný. 2. září téhož roku 2. světová válka skončila. Začala ale nová éra vědy a techniky, vojenství a také mezinárodních vztahů. Spojené státy, které zpočátku držely atomový monopol, dále úspěšně vyvíjely a zkoušely účinnější bomby. V roce 1949 byla americká veřejnost šokována, když SSSR provedl výbuch vlastní atomové pumy. Začaly atomové závody a "studená válka" měla v průběhu padesátých a začátkem šedesátých let několikrát šanci přejít ve "válku horkou". Do atomového klubu vstoupily ještě Francie a Velká Británie. V roce 1963 se mezinárodní siutace zklidnila, když vstoupila v platnost smlouva o zákazu jaderných pokusů v ovzduší. Celých uplynulých sedmnáct let se totiž většina jaderných testů odehrávala v atmosféře. To ale málokdo tušil, že v říjnu 1964 vystoupá k oblakům atomový hřib "Made in China"...
Posledné událostiPosledné události
Ohlédnutí za zprávami ze světa v roce 2010-2011 telefonuje Ľubomír Huďo. Připravili Spoločná vec
Vzestup FavelyVzestup Favely
O tomto dokumentu se s čistým svědomím dá říci, že je strhující, myšlenkově silný a velice působivý. Každá minuta přináší nečekaný pohled do drsného světa, dokresluje portrét neobyčejně silného a charismatického muže. Vizuálně pestrý snímek je přerýván nečekanými zvraty, šokuje otevřeností i intimitou. Celý časový pás dokumentu je navíc dynamicky odměřován údery bubnů či kvalitním rapovým zpěvem. Poselství nevyznívá naprázdno, není plochou utopií z odlišného světa, ale naopak živým proudem. Tepem, který se nesmazatelně usazuje v duších, začíná korespondovat s údery našich srdcí, posiluje, dodává odvahu, ukazuje naději pro lepší budoucnost a působí až obrodnou silou.
proč je Kanada v dluhu?proč je Kanada v dluhu?
Dvanáctiletá Victoria Grant vysvětluje, proč její vlast Kanada a většina světa jsou v dluhu. Svůj projev přednesla 27. dubna 2012 ve Philadelphii na konferenci Public Banking in America. Pořadatel konference, Public Banking Institute, je vzdělávací organizace hledající způsoby, jak nahradit dosavadní zkorumpovaný systém bankovnictví veřejným systémem.
Svůj projev si Victoria připravila sama z vlastního zájmu jako školní referát. Ve své pozoruhodné řeči řekla více, než by dokázal říci kterýkoli ze současných politiků ...
kánoe a loděkánoe a lodě
Profesionální video popisující výrobu originálního indiánského kánoe z březové kůry, od přípravy materiálu až po spuštění na vodu.
Dále zajímavý dokument o dlabaných kánojích domorodých obyvatel v různých lokalitách světa, například černochů, kteří je používají pro plavbu po řekách v Africe.
Zemědělství jako rozvojový programZemědělství jako rozvojový program
Dokument společnosti ADRA Czech Republic a ADRA Kanada o rozvojové práci pro Haiti.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.