Po stopách AdamaPo stopách Adama
Jak to bylo s Adamem a Evou? Jsme jejich přímými potomky, nebo je to pouhý biblický příběh, který se nezakládá na pravdivých faktech? Na tuto otázku se snaží odpovědět tento dokument.
Ze života kočekZe života koček
Více než 600 milionů z nich se zabydlelo v domácnostech šesti kontinentů... a zdá se, že sesadí psy z pozice nejoblíbenějších domácích mazlíčků na světě. Kočka, ta hubitelka, nelítostná lovkyně i oblíbená společnice - stejně rezervovaná jako přítulná - se před tisíci lety vynořila z lesa a adoptovala si nás podle svých vlastních pravidel. Jak si ale člověk a zvíře vytvořili svůj nekonvenční vztah?

Dále: Julinka na jednom ze svých dlouhých výletů, tentokráte do lužního lesa v blízkosti přírodní rezervace Štěpán. Sestřih ukazuje polovinu jinak celodenního výletu.
Symboly a médiaSymboly a média
Pokus o rozbor pohanských symbolů vkládaných do masmediální produkce filmového i hudebního průmyslu. Klipy největších hvězd hudebního průmyslu jsou prošpikované okultními symboly a perverzí jako ideální vzor pro teenagery. Obzvláště Lady Gaga je až náboženským idolem mnoha dětí. Není divu. Propaguje kult sexu a násilí. Zvláštní je, že to nevadí cenzorům.
Rodina, vztahy a duševní zdravíRodina, vztahy a duševní zdraví
Léčitel a autor knih o zdraví a lidském hledání smyslu života Miroslav Hrabica si našel čas pro nás a naše diváky a podělil se o své zkušenosti. Z jeho slov můžeme cítit hlubokou znalost poměrů v rodinách a vztazích, jakož i schopnost řešit mnohé z tělesných i duševních problémů. To nejsilnější co však z něj vyzařuje je láska k člověku, mnohdy schovaná za drsnější slova a gesta, ale stále přítomna. A to je známka vysokých duchovních kvalit.
Význam původních slovanských svátků a rituálůVýznam původních slovanských svátků a rituálů
Hudebník, publicista a šaman Žiarislav nám v rozhovoru představuje původní slovanskou kulturu a rodné duchovno v kontextu svátků, zvyků a rituálů. Většina lidových svátostí, které byly úzce spojeny s přírodními živly, byla uměle překryta církevními a státními svátky. Původní očistný nebo duchovní rozměr svátků byl zastřen ortodoxními hodnotami oficiálního náboženství, či politického systému. A není tomu jinak ani dnes. Také o tom je Žiarislavove poselství pro současnost.
čajová cesta k nebesůmčajová cesta k nebesům
Do jižních oblastí čínské provincie Jün-nan zavítalo jaro. Nastala doba sklizně proslulého čaje Pchu-er. Projde složitým procesem zpracování, než bude po starodávné Čajové cestě odeslán na trhy v Tibetu, Indii, Nepálu či Pákistánu. Zkušení jezdci se sjíždějí rok co rok podle tradice staré několik století, aby se seskupili do karavan a dopravili náklad čaje Pchu-er od hranic rozdělujících Čínu, Myanmu, Laos a Vietnam, přes rozlehlou provincii Jün-nan a legendární Šangrí-la, dále nekonečnými travnatými pláněmi oblasti Banda a podél pohoří Himálaj, až na velký trh čaje v Lhase.
Tygr a MnichTygr a Mnich
Toto je fascinující příběh z kláštera v Thajsku, kde ve vzájemné harmonii žijí divoké šelmy, mnichové a ostatní zvířectvo. V Tygřím klášteře si mohou turisté pohladit velké kočky při vskutku neobyčejné procházce. Umožňuje to nevídaná harmonie soužití mnišské budhistické komunity s ohroženými thajskými tygry. Zveme vás na návštěvu kláštera, na němž je něco zvláštního. Domácími mazlíčky zdejších mnichů jsou totiž tygři. Klášterní budovy včetně chrámu byly postaveny v pralese a dnes tu žije víc tygrů než mnichů. Jde o legendární Tygří klášter v Thajsku, kde žijí ve vzájemném souladu mniši i kočkovité šelmy. Tento vpravdě magický svět najdeme v provincii Kančananburi na západě Thajska, pouhé dvě hodiny jízdy od hlučného a přelidněného Bangkoku. Doprovázet nás bude Pra Ačarn. V roce 1976 mu lékař oznámil, že má leukémii a on se tehdy rozhodl, že se stane mnichem. Mnoho let strávil meditacemi v lesích a putoval od jednoho kláštera ke druhému. Během svého putování se setkal s celou řadou divokých zvířat a proto si s nimi teď tak dobře rozumí. Tygří klášter není žádný honosný komplex, nabízí především klid. Skromné příbytky mnichů jsou roztroušené v okolním lese. Je tu pouze jedna větší stavba a tou je chrám, představující srdce celého komplexu. Oficiální název kláštera je Vat Pa Luan-tabua Janasampano.
Třetí dějství životaTřetí dějství života
Dnešní generace má příležitost prodloužit život o 30 let. - a tyto roky nejsou jen poznámkou pod čarou nebo pozvánkou na patologii. Jane Fonda (74) se ptá, co můžeme čekat o této nové etapě života.
Volba je na NasVolba je na Nas
Fascinující dokument o vynálezu, který změnil naše vnímání světa, i vnímání sebe samých. - Všechno to začalo holandskými námořníky, kterí do trubky vložili dvě čočky, aby na moři dál dohlédli. Potom Galileo Galilei některé tyto trubky podstatně zdokonalil a čočky podrobil pečlivému výbrusu. Pak už bylo možno jeho dalekohled obrátit k hvězdné obloze. V uplynulých čtyřech stoletích prodělávaly dalekohledy stále obrovské změny. Zlepšovalo se zvětšení, později se objevily teleskopy využívající vlastnosti dutých zrcadel. Dnes už toho díky teleskopům víme o vesmíru nesrovnatelně více, než mohl vidět Galilei, když svého času dospěl k přesvědčení za které se musel zodpovídat před soudem inkvizice.
Tichý krok času Tichý krok času
magisterský dokumentární film Michala Pivarčiho o výtvarnici, keramičce.
Řeky a přílivyŘeky a přílivy
Vyjímečný film o cestě do "krajin vnitřních a vnějších" - se skotským výtvarníkem a legendou krajinného umění Andy Goldsworthym.
Goldsworthy používá materiál, který nachází v krajině, a vytváří z něj díla pro konkrétní prostor. Poslední slovo při tvorbě ponechává zvoleným prvkům, místu a klimatu: konstelace dřeva, listů či ledu ožívají pohybem, podléhají erozi a času. Německý filmař Riedelsheimer putoval s Goldsworthym jeden rok. Snímá ho intimně, nechává ho zlehka komentovat jeho snahu pomoci "vidět to, co nikdy dřív, i když to tam po celou dobu bylo, ale byli jsme vůči tomu slepí."
Megatunely a rychlovlakyMegatunely a rychlovlaky
Je to už neuvěřitelných 27 let, co na zbrusu novou rychlostní trať mezi Paříží a Lyonem vyjely první superexpresy TGV a otevřely tak novou éru evropské železniční dopravy. Vlaky TGV od té doby prodělaly několik změn a v současné době jezdí na mnoha tratích Francie a sousedních zemí. V dnešním PORTu vám poodhalíme železniční dopravu blízké budoucnosti. Budete mít jedinečnou možnost seznámit se s prototypem superexpresu AGV, který má do tří let nastoupit místo dnešních TGV. Využili jsme mimořádnou příležitost prohlédnout si AGV zblízka během zkušebních jízd, které během letošního léta absolvoval na Zkušebním železničním okruhu v Cerhenicích nedaleko Kolína. Více na webu
Vlak do HongkonguVlak do Hongkongu
Fascinující dokument o cestě z Londýna do Hongkongu. Nádraží, průvodčí, ale i setkání se spolucestujícími napoví mnohé nejen o životním stylu třinácti zemí, kterými autoři projeli Trasu Londýn-Hongkong lze snadno, pohodlně a poměrně rychle překonat letadlem. Režisér Vladislav Kvasnička se na tuto dlouhou pouť vydal osobním vlakem a co nejčastěji z něj vystupoval, aby měl možnost povídat si s lidmi. Na cestě dvěma kontinenty, dlouhé přes šestnáct tisíc kilometrů, tak vznikl velmi netradiční cestopis, plný osudů náhodně potkaných lidí. Nepřetržitý proud jejich vyprávění a osobitého autorského komentáře tak vytvořil plastickou mozaiku labyrintu světa, kterou se jako spodní tón proplétají otázky lidské svobody, odpovědnosti a demokracie. Připravili Vladislav Kvasnička a Michal Beroun.
Ještě víc zahanben být člověkemJeště víc zahanben být člověkem
Mám takové špatné tušení. Pociťuji ho odjakživa. Málokdy jsem byl schopen vyjádřit tento pocit myšlenkami, abych pochopil, proč ho mám, natož jej vysvětlit druhým. Jediné, co jsem mohl o tomto pocitu říct bylo: "Něco je špatně." S českým kompletním přepisem textu.
Obyčejný fašismus Obyčejný fašismus
Střihový historický dokument, který na příkladu fašismu odhaluje vznik totalitních režimů. Do té doby nevídané využití archivních materiálů popisuje dění v Evropě ve dvacátých až čtyřicátých letech 20. století. Film vznikal za Chruščova, po kritice kultu osobnosti, a dá se v něm jasně vysledovat podobnost mezi Mussoliniho a Hitlerovým fašismem a Stalinovým komunismem. V ruském originálu film komentuje sám režisér Romm, v české verzi jeho monolog přemluvil Miroslav Horníček.
Král železnicKrál železnic
Ze všech podnikatelů, o nichž pojednává náš cyklus, se jediný Bethel Henry Strousberg zpronevěřil podnikatelské etice. Úspěšný průmyslník, jenž si svými rozsáhlými aktivitami vysloužil titul "král železnic", se totiž rozmáchl víc, než na co stačil. V šedesátých letech minulého století pojal úmysl proměnit zapomenuté Zbirožsko v gigantické průmyslové centrum, které již ve fázi plánů současníci nazvali "Českým Manchestrem". Megalománie i objektivní potíže Strousberga přinutily k podvodným burzovním machinacím, což jej přivedlo do vězení a nakonec dožil takřka zapomenut.
Cyklus Průkopníci podnikání v českých zemích popisuje osudy významných podnikatelů na našem území (1998).
Zelená modráZelená modrá
O historii lesních jednokolejných železnic. Dřevo člověk potřeboval ke svému bytí od jakživa. A ve slovenských horách byly nepřeberné zásoby. Velká část lesů středního Slovenska patřila báňské komoře, proto bylo těženo stále více. V závěrech dolin zaznívalo svištění a dunění klád letících vodními smyky a ržání koní napínajících všechny své síly ke stažení dřeva k vazištím vorů. Postupně pronikaly do horských dolin ocelové pásy kolejnic.
I zde pod majestátnou Poľanou zněly píšťaly parních lokomotiv lesních úzkorozchodných železnic. Od Čierného Balogu, Hrochocké doliny, od Hriňové, Závadky či Muráně. Film zachycuje jen některé tratě, prostor již nezbyl k odhalení osudů mnoha dalších železniček a lidí, kteří na nich pracovali a není ani možné všechny vyjmenovat…
Jak se točí divočinaJak se točí divočina
Pavol Barbáš vypráví o svých dokumentárních výpravách na Mount McKinley a do Vysokých Tater. Slovensky,
Ženy na cestáchŽeny na cestách
Vzhůru za teplem, mořem, památkami, skvělou kuchyní a zábavou! Sotva najdete tak blízko lepší místo, než v západní části Středozemního moře na nejznámějším z Baleárských ostrovů. Několik ze tří set slunných dnů v roce si tam užila i dvojice našich cestovatelek, bezprostřední Zlatuše a bojácná Adéla.
Vydejte se s námi poznat a ochutnat nejjižnější kout pevninské Itálie s jejím největším ostrovem ve Středomoří - Sicílií. Mimořádné pláže s průzračně tyrkysovým mořem, obdivuhodné památky dochované od počátků evropské civilizace spolu s jedinečnými lahůdkami místní kuchyně a vynikajícím vínem se mohou stát skvělým tipem třeba pro vaši příští dovolenou...
To ta traťTo ta trať
Příběhy romských obyvatel z okolí řeky Topl'a, kteří stavěli železniční trať mezi Prešovem a městem Strážske v nucených pracovních táborech během Slovenského štátu. Film podává autentické svědectví o málo známém romském holocaustu na východním Slovensku a jeho skutečných dopadech na toto etnikum. Rámec výpovědí jednoduchých dělníků odhaluje mnohé ze zákulisí doby, která se netajila svými diskriminačními tendencemi. Ve filmu jsou použity unikátní filmové archivy Železničního muzea - cesta vlakem s prezidentem Tisem, vítání na železnici, záběry z průběhu výstavby tratě a pod.
CestománieCestománie
Švýcarsko - Ticino - Od subtropů k ledovcům
Tentokrát zamíříme na jih, do italské části Švýcarska. Ticino je kanton s italským koloritem. Mluví se zde italsky, podává se italská kuchyně a pije italské víno. Ale nade vším bdí švýcarská přesnost a jistota. Nádhernou krajinou se budeme pohybovat výhradně moderní veřejnou dopravou, ani metr autem. Jak jinak bychom mohli zažít onu úžasnou návaznost jednotlivých vlaků mezi proslulými letovisky, jako je Locarno, Lugano, Svatý Mořic, a ostatních druhů veřejné dopravy, nebo spatřit během jedné hodiny cesty vegetaci subtropů a pak si zalyžovat ve výšce přes 2 000 metrů...
Nejnebezpečnější letištěNejnebezpečnější letiště
V dokumentu televize History s českým dabingem uvidíme letiště, kde se piloti děsí, až uvidí své rozpisy, kde odletové dráhy křižují silnice, kde je příšerné počasí a kde krátké přistávací dráhy končí na strmých stráních. Čtěte víc.
FimfárumFimfárum
Jak se tvořil animovaný film na motivy povídek Jana Wericha vypráví animátoři a tvůrci filmu Fimfárum do třetice všeho dobrého. Jaké úskalí skrývá 3D, jak dlouho se vyrábí jeden koňský chomout (nebo chomout na jelena?), je veverka opravdu nejzábavnější postavička ve Fimfáru? Co hledá filmový štáb na Šumavě? Poznáte, čí hlas křičí "Obry hledáme...!"???? Co má společného hudba Vládi Merty s fízly? Na jakou kytaru hraje Štěstí?
Svět vodní divočinySvět vodní divočiny
Německý dokumentární seriál s českým dabingem.
Austrálie z balónuAustrálie z balónu
Dobrodružná vzdušná výprava napříč úchvatným kontinentem. Po vzdušné výpravě do Afriky se tým v čele s hercem Stephenem Tompkinsonem vydává za dalším dobrodružstvím, tentokrát do Austrálie.
Britský dokumentární cyklus se třemi díly.
Milionářská bydleníMilionářská bydlení
Britská televize BBC před časem vyrobila dokumentární cyklus, zkoumající bydlení mimořádně mohovitých vrstev v různých zemích světa. Nejde totiž jen o množství peněz, které jsou tito lidé ochotni do svého bydlení vložit: zajímavé je i pozadí života těchto lidí. Souvisí s tím úroveň jejich vzdělání, způsob, jakým k penězům přišli, prostředí, v němž se pohybují, kulturní úroveň jejich země i tradice, z nichž lze čerpat. První díl tohoto cyklu má opravdu co ukazovat: podivuhodné prostředí ruského kapitalismu je živnou půdou pro nevídané projevy životního stylu překotně zbohatlých podnikatelů.
Vlakem po EvropěVlakem po Evropě
Velký 25-ti dílný seriál cestování Evropskou železnicí. Anglicky.
Nízké Tatry, srdce SlovenskaNízké Tatry, srdce Slovenska
Nezáleží na věku, je jedno odkud pocházíme - hory nás spojují. Využíváme jejich otevřenou náruč, plnými doušky přijímáme nabízenou energii. Komerce přivádí do přírody stále více lidí, ale mění i její tvář. Za svým kouskem klidu se touláme stále dál do jejího nepoznaného nitra.

Braňo Molnár - fotograf, kameraman, dobrodruh a milovník Slovenských hor hledal a archivoval čtyři roky těch nejkrásnějších okamžiků na toulkách Nízkými Tatrami. Poznal úžasné lidi, sílu a nepoznanou krásu naší přírody. Podařilo se mu vytvořit dokument o lidech, kteří stále žijí svůj život v srdci nádherné přírody. Film oceněn prestižní cenou Literárního fondu pro nejlepší slovenský film s horskou tematikou v roce 2011 na festivalu HORY a MĚSTO v Bratislavě.
ADRA newsADRA news
V nových ADRA news s novinkami z prosince 2011 se dozvíte, jak dopadl vánoční benefiční koncert, kdo vyhrál soutěž Dobrovolnictví kamerou nebo Cenu Michala Velíška, co je nového v Programu rozvojového vzdělávání PRVák, jaké je téma výtvarné soutěže pro základní školy a také jak pomáháme v Africkém rohu. Uvidíte také rozhovor s Katkou Kodysovou, která dohlížela na poskytování humanitární pomoci v Kambodži.
Muzea železnicMuzea železnic
V bývalém dolu Jindřich II u Zbýšova u Brna se nachází expozice Muzea průmyslových železnic. Kamera, střih: Jan Píšala, studio ŠPILAS. Uvidíte i další železniční muzea v Čechách. Více na Stream.cz
V roce 2007 se na Masarykově nádraží v Praze začala rušit poslední mechanická Đ ručně ovládaná stavědla v Praze. Dokument se snaží zachytit zanikající profesi signalistů (výhybkářů) a téměř fatální propojení jejich životních drah a práce na železnici.
Sedm divů technické civilizaceSedm divů technické civilizace
Dokumentární seriál popisující jedny z nejhlavnějších a nejzajímavějších technologických úspěchů v průmyslovém světě. Seriál televize BBC s českým dabingem.
Drogy a mozekDrogy a mozek
Působení drog na lidský mozek a vědomí. Zajímavý francouzský seriál (2005), podrobně mapující účinky různých drog na člověka.
Dále dokument o cestě do jihoamerického pralesa za šamany a drogou Ayahuasca.
Tato série využívá vizuální efekty a počítačovou grafiku a vůbec poprvé zve diváka na celou cestu od startu do cíle uvnitř lidského těla. Díky svědectví lidí, kteří si drogu užívají, a těch, kteří se stali závislými, program ukazuje, jak konopí převezme vnitřní fungování mozku, vytváří mysl, deformování a srdce Racing účinky.

S exkluzivní přístup ke špičkovému vědeckmu výzkumu, konfrontuje mýty a spory, které obklopují konopí, ukáže, zda je návykové, pokud se ničí naše vzpomínky a zjistí, zda to může vést až k psychóze.
Hrdinové Hrdinové
Nepotřebujete křídla, abyste mohli létat. Dokument o francouzském DJovi jménem Pascal Kleiman. S českými titulky. Mrkněte také na jeho web.
Myslivecký rokMyslivecký rok
Českomoravská myslivecká jednota uvádí myslivecký rok. Provází Václav Chaloupek.
CZeška na cestáchCZeška na cestách
jedinečné reportáže z dobrodružných cest Petry Šmídové i filmové tipy na dovolenou, více najdete např na facebookové stránce cestovatelka nebo na portálu Cesty.TV.
Nenápadný fašismusNenápadný fašismus
Dokument o fašismu v Čechách. Námět a scénář Jan Burian, Jan Klusák a Vít Remunda. Produkce Hypermarket film.
Už tichnou Bílé skályUž tichnou Bílé skály
Má český tramping vůbec ještě nějakou budoucnost?
Sbalit si usárnu, hodit přes rameno kytaru a vyrazit směr divočina. Tramping je v české společnosti populární už devadesát let. Vždycky měl své nadšené vyznavače i řadu nepřejícných posměváčků. Také úřady a veřejní činitelé sledovali podezřelé počínání českých woodcrafterů s nelibostí. Skoncovat s trampy chtěli činitelé za časů první republiky, protektorátu i komunističtí mocipáni. Zdálo se, že když nastane konečně vytoužená svoboda, logicky nastanou zlaté časy trampování. Nestalo se tak. Trampům je dnes mnohdy hůře než kdykoliv předtím. Připravili: M. Červenka, P. Vildomec a J. Večeřa
Orthopedická klinikaOrthopedická klinika
Orthopedická klinika v městě Kábul v Afghánistánu je v průběhu války uzavřená. Nyní bude opět otevřená. Na TEDxRC2 (RC znamená Červený kříž / Červený půlměsíc), vypráví lékař Alberto Cairo silný příběh o tom, proč - a jak našel lidskost a důstojnost i uprostřed války. Se slovenskými titulky a kompletním přepisem. Pro lepší čtení použijte přepnutí úpravy webu na tiskový styl. více info o klinice si přečtěte například zde.
Země světa Země světa
Náš svět není nekonečný.. nekonečný je pouze počet způsobů, jak jej poznat. Cestopisy po různých zemch světa s českým dabingem.
Dluh a budoucnostDluh a budoucnost
Chris Martenson se v Crash kurzu snaží vysvětlit základní znalosti ekonomiky, z kterých můžete lépe posoudit rizika, kterým všichni čelíme. Se slovenskými titulky. Poslední dvacátý díl je pouze v angličtině na webu autora.
AbsurdistánAbsurdistán
Mike Judge, jeden z tvůrců seriálu Beavis a Butt-Head, Tatík Hill a spol. a Maléry pana Šikuly, přináší šílenou komedii, která vás donutí dvakrát se zamyslet nad budoucností lidstva. Seznamte se s Joe Bowersem (Luke Wilson). Moudrosti sice moc nepobral, ale když se po jednom nepovedeném vládním experimentu probudí v roce 2505, tak zjistí, že společnost zatím pod náporem reklam a hloupých televizních pořadů úplně zdegenerovala a z něho je rázem nechytřejší člověk na planetě. A tak je na průměrném Joeovi, aby lidský vývoj vrátil zpátky do správných kolejí!
Kdybyste byli králem světaKdybyste byli králem světa
Co když byste měli tu moc změnit svět? Jste čestný, spravedlivý, inteligentní, nekorumpovateľný a chcete vykonávat lidem jen dobře. ... Aneb o tom, proč vyhrožováním a ubližováním společnost nelze zlepšit. ... či snad o tom, že účel nesvětí prostředky. Autor Larken Rose, slovenské titulky.
O čase, půstu, vodě a kamenechO čase, půstu, vodě a kamenech
Jaroslav Dušek - JAK JSEM STAVĚL DŮM Z HLÍNY, DELFÍNI. PŮST A ŘEČ KAMENŮ První část besedy spolu s režisérem Viliamem Poltikovičem o alternativním způsobu života i myšlení. Na Festivalu záhad a tajemna v Chotěboři, po projekci jejich společného filmu Když kámen promluví... Následuje závěr povídání Jaroslava Duška a režiséra Viliama Poltikoviče na Festivalu záhad a tajemna v Chotěboři 29.5.2011, po projekci jejich společného filmu Když kámen promluví. Autor záznamu: Igor Chaun
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.