Dokumentární, populárně naučná, vzdělávací a kreativní média.
Právě jsi v rubrice videoarchivu: věda, technika Je zde 127 příspěvků. Pokud nemůžeš nalézt fulltextovým vyhledávačem, najdi slovo vyhledáním přímo na stránce. Výběr tématu Facebook |
ALMA Pátrání po našich kosmických kořenech
Na pusté náhorní plošině Chajnantor v chilských Andách V jednou z nejdrsnějších míst na Zemi. Obklopena vulkány ... pouští ... vystavena ostrým větrům ... je připravena ALMA – Atacama Large Millimeter/sub-millimeter Array. Astronomové a vědci z celé zeměkoule netrpělivě čekali na tento okamžik celá desetiletí.
Vzdělávací technologie
Ing. Bořivoj Brdička, Ph.D. přednáší na na katedře informačních technologií a technické výchovy Pedagogické fakulty UK v Praze. Je uznávaným odborníkem a vizionářem v oblasti využití informačních a komunikačních technologií ve výuce. Novinky z dění v oboru a metodickou podporu předává učitelům prostřednictvím internetového portálu, přednáškami, i sociálními sítěmi.
Hubblecast
Zažijte poutavý příběh Đ plný naděje, zdrcujícího zklamání, oslnivé duchaplnosti, statečnosti a triumfálního vítězství Đ to vše Vám přináší nový film Hubbleův teleskop 3D, v pořadí již sedmý film IMAXu z prostředí vesmíru, který pro vás připravil tým IMAX Space, držitel řady filmových ocenění. Zaznamenán v trojrozměrném formátu IMAX 3D, Hubbleův teleskop 3D vypravuje oslňující životní cestu Hubbleova vesmírného teleskopu Đ nejzásadnějšího vesmírného zařízení od dob kdy Galileo vynalezl teleskop, nebo od prvních kroků člověka na Měsíci. Diváci budou doprovázet posádku lodi při vstupu do vesmírného prostoru, kde astronauti plní nejtěžší úkoly v historii NASA. Tento příběh divákům dovolí zažít nesmírnou sílu při startech lodi, srdceryvné neúspěchy při plnění úkolů i dramatické záchranné okamžiky, to vše z fantastické blízkosti. s českými titulky.
Fukušima: Je nukleární energie bezpečná?
Šest měsíců po explozi ve Fukušimské jaderné elektrárně a následném úniku radiace se profesor Jim Al-Khalili vydává zjistit, zdali je jaderná energie bezpečná.
Začíná v Japonsku, kde se setkává s několika z deseti tisíců lidí, kteří byli evakuováni ze zasažené zóny. Cestuje do opuštěné vesnice na hranici zóny, aby byl svědkem úklidové operace. Jim se věnuje nejnovějším výzkumům z Japonska a předchozí exploze v Černobylu, aby porozuměl, jak nebezpečný únik radiace může být, a jestli můžeme jaderné energetice věřit.
Hawkingův paradox
Anglický fyzik a profesor na univerzitě v Oxfordu Stephen Hawking (1942) je jedním z nejznámějších lidí na Zemi a jednou z mála skutečných "celebrit" mezi vědci. Je předním odborníkem v oblasti fyziky černých děr, kosmologie a kvantové teorie gravitace. Ve svých dvaadvaceti letech onemocněl vzácnou neuromotorickou poruchou; postupně přestal ovládat končetiny a má problémy s řečí. Přesto se stal živoucím ztělesněním génia. Ovlivnil tisíce odborníků a miliony laiků. Jedna z jeho prvních knih - Stručná historie času - se stala bestsellerem. Je srovnánván s Albertem Einsteinem. Přesto někteří fyzikové vyjádřili pochybnosti o některých Hawkingových tezích. Zvláště jeho teorie informačního paradoxu vyvolala jednu z nejlitějších intelektuálních bitev nedávné doby. Dokumentaristé BBC se vydali po stopách tohoto konfliktu a pokusili se divákům přiblížit stav věci v oboru zdánlivě tak abstraktním, jakým je teoretická fyzika. České znění.
Příběhy letadel
dokumenty o největším a nejsilnějším letadle všech dob Antonov-225 Mrija, nadzvukovém dopravním letadlu Tupolev TU-144 dále o MIG.25, posledním letu raketoplánů Chalenger a Columbia.
Oceánští obři
Pojďte se s námi nalodit na palubu plavidel, jejichž účel a síla překonají vaši představivost. Pocestujeme za nimi od ledových polí Quebecu, přes dusivé vedro korejských loděnic až po rozbouřené moře na pobřeží Bretaně.
Muži a ženy na palubě těchto plavidel se často pouštějí do zápasu s divokými živly. Naše pouť začíná na jihokorejském ostrově Goeje. Život celého města se zde točí kolem jedné z největších loděnic na světě. Po dlouhé plavbě přes několik oceánů konečně v přístavu zakotvila loď Blue Marlin. Manažeři loděnice ji sem z opačného konce světa povolali kvůli mimořádné operaci- převozu ropné plošiny. Loděnice je vlastně městem ve městě. Každé ráno nastoupí do této obří továrny třicet tisíc pracovníků, aby postavili osmdesát plavidel ročně, jednu nákladní loď každých pět dní. České znění.
Cestování červí dírou
Populárně zpracované vědecké téma o podivuhodných vlastnostech vesmíru. S českým dabingem provází Morgan Freeman. Od televize Discovery Science.
Mezinárodní vesmírná stanice
Před 65 miliony lety narazil do naší planety obří asteroid. Sedmdesát procent suchozemskkých druhů v důsledku této srážky vyhynulo. Vědci se obávají, že něco podobného se v budoucnu může opakovat. Dalším nebezpečím, které naším vzdáleným potomkům hrozí, je Slunce. Dá se předpokládat, že jeho teplota za zdánlivě nekonečnou miliardu let Zemi zničí. Variantou, jak by lidstvo mohlo přežít, je úvaha o jeho postupném přestěhování na jiné planety. Předpokladem výzkumných letů raket s lidskou posádkou do vzdálených míst vesmíru je jakýsi dopravně-techniký mezistupeň, kterou bude tvořit Mezinárodní vesmírná stanice. Odrazový můstek k objevům nových světů o velikosti dvou fotbalových hřišť vzniká 400 kilometrů nad zemským povrchem. K realizaci jednoho z nejsložitějších technických úkolů, o jaký se kdy lidstvo pokusilo, se spojilo šestnáct států. A tak možná už v roce 2008 přivítá komplex Mezinárodní vesmírné stanice (ISS - International Space Station) své první obyvatele.
Zánik vesmíru
Zánik vesmíru bere diváky na neuvěřitelnou cestu kosmem, při hledání odpovědí na otázku: Jak to všechno skončí? Tři teorie o osudu vesmíru ožívají, když program zkoumá souboj mezi temnou hmotou a temnou energií, silami, které určí, zda se vesmír zhroutí, zmrzne, nebo se rozpadne v zapomnění.
Nikdo nemůže přesně vymezit existenci temné energie nebo temné hmoty, ale věda v tom má jasno - musí tam být obě. Návštěva Keckových teleskopů nahoře na havajské sopce v téměř 14 000 odhaluje některá vodítka, stejně jako velkolepé obrazy z Hubbleova vesmírného teleskopu. Program přichází do Goddardova centra pro vesmírné lety na obrázky z WMAP (wilkinsonova mikrovlnná anizotropní sonda), což je jeden ze zásadních objevů v kosmologiii. WMAP se noří hluboko do minulosti, odhaluje obrázek vesmíru, když byl ještě v plenkách, a objasňuje jeho propojení s vědou o pochopení našeho osudu. Tajemné černé díry jsou detailně zkoumány jako fenomén, který nabízí klíč k osudu vesmíru. Nejsou vidět, ale vědci pozorovali důkaz jejich síly. Poslední teorie o dramatickém konci vesmíru je odhalena. Vědec stojící za teorií známou jako Velké rozervání (Big Rip) bere školní experiment ven do ulic. Demonstruje zde síly na Zemi, čímž pomáhá objasnit, jak pracují temná hmota a temná energie ve prospěch bezútěšné zkázy. Velkolepá, dosud neviděná grafická znázornění jsou spolu s názornými příklady použity k vysvětlení vědy v pozadí každé teorie. Díky tomu jsou některé z nejsložitějších věd zpřístupněny divákovi. V závěru je divákům umožněno lépe pochopit, kde se nacházel náš vesmír a jaké důsledky by mohla mít zkáza všeho, co známe.
Když se Země zatřese
jeden díl z dokumentárního seriálu o seismických tématech. Česky
Za hranice vesmíru
Kvantová mechanika. Brian Greene zkoumá svět kvantové fyziky a to, jak technologické pokroky v ní dosažené ovlivňují náš každodenní život. Od National Geographic. Český dabing.
Miluju svůj mobil a počítač
Můj milovaný movbil a počítač. Jsou to ještě nástroje, nebo už špatní páni, a my jejich otroci? Kam spěje doba moderních telekomunikačních technologií? A jak se s tím vypořádává lidská psychika a lidský mozek? Jsme na to připraveni? A neprohráváme už pomalu tento boj?
Tajemství bouřlivé minulosti
Před čtyřmi miliardami let byla Země obrovskou rozžhavenou koulí. Pravděpodobně se srazila s velkou planetkou a miliony tun horniny se změnily v rozžhavené páry a z povrchu naší planety zmizela veškerá voda. Dnes krůček po krůčku objevujeme, jak tato děsivá událost ovlivnila náš původ. Francouzský koprodukční cyklus Zázračná planeta.
Nový popis Univerza
Ve vesmíru se děje něco podivného Đ něco, co by nemělo být možné. Je to jako kdyby velké pruhy vesmíru byly vysávány ohromným a neviditelným nebeským vysavačem. Sasha Kashlinsky, vědec, který objevil tento fenomén, je nervózní: "Jsme neklidní a vylekaní," říká, "protože toto jsme neměli v plánu najít." Náhodný objev, který byl hrozivě nazván temný proud, v jehož důsledku nejsou ovlivněny jen galaxie, ale také množství vědců, kteří pátrají po novém způsobu porozumění vesmíru.
Temný proud je poslední z dlouhé řady jevů, které hrozí přepsáním učebnic. Je to hlasatel nové éry porozumění, nebo to prostě jen znamená, že všechno, co jsme věděli o vesmíru, je špatně? Dokument B.B.C. se dotýká témat jako je teorie inflace, temná hmota, temná energie a konečně temný proud. V pořadu vystupují vědci jako Alan Guth nebo Sasha Kashlinsky. S českými titulky.
Okna vesmíru dokořán
Studiový pořad s dotáčkami, grafy, fotografiemi v dialogu moderátorky - herečky Jany Plichtovej s českým astronomem Jiřím Grygarem, ved. pracovníkem Astronomického ústavu ČSAV. První část první série publicistické-dokumentárního cyklu je o tajemstvích a zajímavostech vesmíru. Pořad je věnován Zemi, katastrofám přicházejícím z vesmíru - možným příčinám vyhynutí dinosaurů...
Kosmický tanec
Třičtvrtěhodinový film "Cosmic Dance" určený pro projekci v planetáriu v Kanadském muzeum hindi civilizace v Torontu vás úplně pohltí.
Kosmický Tanec je film o vědomí. Podporuje v publiku úvahy o novém pohledu na svět, který se znovu objevil na západě. Projdeme v něm od kvantové fyziky a moderní astronomie, až po to, co bylo známo ve staré indické védské poznání po tisíce let: že všichni jsme spojeni s každým a se vším ve vesmíru, a že základem naší existence není věc, ale energie. Kosmický tanec spojuje dokumentární obsah a fiktivní scény. Byl natočený v Indii, Kanadě a Evropě. Diváci uvidí výzkumy studentky fyziky Leela (Pooja Salvi). Prostřednictvím jejího dialogu s mezinárodními vědci a učiteli film zkoumá vznik a historii vesmíru, naše životní souvislosti s ním a nachází překvapivé paralely mezi moderní vědou a védským učením. Film obsahuje komentáře držitelů alternativní Nobelovy ceny Německého fyzika a filosofa Dr. Hans-Petera Dürr, dále fyzičky idického původu ze Švýcarského CERNu Dr. Archana Sharma, astronoma a ředitele Planetária Nehru v Indii - Dr. Rathnasree Nandivada, architekta Douglase Cardinala, šamana z Kanadských indiánů a Swami Veda Bharati, duchovního učitele z Indie. Doporučuji vidět v HD rozlišení, případně pokud máte kapesní planetárium.
Co se stalo před velkým třeskem
Největší otázky, které si věda může kdy položit, jsou: odkud všechno v našem vesmíru přišlo? Jak to všechno začalo? Téměř sto let jsme se domnívali, že odpověď známe. Velkým třeskem před nějakými čtrnácti miliardami let.
Nyní ale někteří vědci věří, že to opravdový začátek nebyl. Náš vesmír už mohl před tímto divokým okamžikem stvoření existovat.
B.B.C. vás zavede na ojedinělou cestu do neznáma. Budete moci prozkoumat omamný svět kosmických výbuchů a paralelních vesmírů a zjistíte, co se stalo před velkým třeskem.
Průvodce po Měsíci a Marsu
Profesor Brian Cox prochází padesátiletým archivem B.B.C. a hledá zmínky o vztahu člověka k Měsíci a zamýšlí se nad tím, co nás vlastně na Měsíc přivedlo, a jestli bude lidstvo někdy schopné takový projekt a cestu zopakovat. Dále hledá zmínky o vztahu člověka k Marsu s o naší snaze nalézt na Marsu život.
zázrak života
Působivé a ohromující dokumenty popisující fenomén zplození, vzniku nového lidského života. Unikátní mikroskopické záběry fyziologických procesů v lidském těle. Dokument od National Geographics.
CERN neboli Továrna na absolutno
Čeští odborníci pracují na největším evropském vědeckém projektu všech dob.
Aby lépe pochopili složení hmoty a více nahlédli do tajemství vesmíru, používají vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) nový urychlovač částic. Jde o největší hadronový urychlovač na světě a nachází se pod švýcarsko-francouzskou hranicí. Jaké experimenty provádí a v budoucnosti hodlá provádět? Jaké objevy může přinést? A jaká rizika jsou spojená s jeho provozem? Odpovědi hledá dokumentární film režiséra Jana V. Sachera, kterému se podařilo dostat před kameru špičkové odborníky, včetně řady nositelů Nobelových cen. Snímek vznikl jako absolventský film pražské FAMU. Režie Jan V. Sacher
Země: vznik planety
Představte si, že by u vzniku Země byly přítomny kamery,
které by zaznamenávaly každou větší událost v její historii.
Tak byl natočen pořad Země: Vznik planety. Počítačová grafika s fotografickou kvalitou unese diváky na cestu časem. Uvidíte bolestivý zrod planety před 4,5 miliardou let, doby ledové, velkolepé vulkanické erupce a říši dinosaurů i prvních lidí. Vůbec poprvé budete sledovat neuvěřitelný příběh zrození našeho světa v jednom jediném dlouhém záběru. Vydejte se do časů obrů, kdy škorpioni měli velikost vlků, mouchy připomínaly orly a dvoumetrové stonožky se proháněly po lesích mezi 30ti metrovými borovicemi.
Cesta na okraj vesmíru
Dokumentární film,který zobrazuje cestu přes naší sluneční soustavu až na okraj vesmíru,kde stále probíhají procesy jeho tvorby.Dokument se věnuje každé planetě v naší sluneční soustavě a postupně pokračuje až do hlubin vesmíru,přičemž se pozastavuje při různých známých i neznámých úkazech,které vesmír ukrývá.
Jedinečná planeta
V USA existuje početná skupina bádateľov, filozofov a ďalších prívržencov teórie, ktorí tvrdia, že na vesmíre je niečo, čo sa nedá vysvetliť iba neosobnými silami prírody a vzájomnými zrážkami atómov. Podľa nich je šanca, že sa stretnú všetky správne zložky potrebné pre vyššie formy života na jednom mieste v galaxii, veľmi malá. Snažia sa to objasniť tak, že siahajú za niečím, čo je na rámec vesmíru. Tvrdia, že vesmír bol naplánovaný, že má svoj účel, a že týmto účelom nie je len holá existencia ľudských bytostí.
Technologie motocyklových havárií
Pořad přináší pohled do zákulisí světa nových technologií využívaných za účelem prevence motocyklových havárií a zranění nebo dokonce smrti závodníka či jezdce v případě pádu. Závodník Neil Hodgson a legendární Giacomo Agostini v rozhovorech na základě vlastních zkušeností líčí, co závodníkovi proletí hlavou v okamžiku kdy ví, že havaruje a barvitě popisují, jak bylo závodění v 60. a 70. letech 20. století smrtelně nebezpečné.
Mistr modelář
Radiem řízené modely dopravních letadel z cyklu Dobrodružství vědy a techniky. Model Boeingu 747 je přes pět metrů dlouhý a létá rychlostí sto čtyřicet kilometrů za hodinu. Peter Michel je nekorunovaným králem německých leteckých modelářů a jeho Boeing jedním z největších funkčních modelů letadel, které kdy byly sestrojeny. Teď pracuje na novém modelu, který je technicky ještě dokonalejší. Třiašedesátiletý modelář konstruuje nového obra. Airbus A 380 bude vůči originálu vyroben v měřítku jedna ku patnácti. A další modelář zase vyrábí repliky historických lodí.
Dále modelářský magazín RCTV. Poctivá dávka modelařiny nejen pro modeláře:) Zajímaví hosté!
Masívní stroje
Seriál Masívní stroje televize Discovery s českým dabingem. Více najdete na ČSFD.
Mikroskopy a nanotechnologie
Stručná historie vývoje mikroskopů, od prvních experimentů v 17. století, přes elektronové až po nejmodernější tunelové mikroskopy. Dokument je součástí německého cyklu, prezentujícího převratné události ve vývoji vědy a techniky.
Astronomové dávnověku
Mohli pravěcí lidé využívat znalosti hvězd pro svůj život? Důkazy hledá francouzská vědkyně mimo jiné ve slavných jeskyních v Lascaux.
Planety
Dokumenty Discovery o vesmíru i našem planetárním systému. Dále pořad o kosmickém výzkumu planetárního systému. O černých děrách.
Jiné světy Je začátek minulého století a astronomové touží najít novou planetu. Zatím jich znají jen osm. Počáteční kroky v objevování vesmíru. První cesty do kosmu a objevování posledních planet. První pohled na zakulacenou planetu Zemi. Úvodní kapitola dokumentárního seriálu představuje celou 'rodinu' planet naší sluneční soustavy, asteroidy, komety, planetky a další kosmické jevy. Stručný úvod do tématu původu a utváření jednotlivých složek vesmíru (mlhoviny, supernovy, vývoj planet). Příběh průkopnických misí k našim sousedním světům. S nejmodernější počítačovou technikou, dosud neuveřejněnými archivními materiály a nejnovějšími poznatky vědců celého světa je dokument Planety je nejobsáhlejší a nejpozoruhodnější zprávou o vesmírném výzkumu a objevech, jaké kdy lidé učinili.
Nebezpečné poznání
Co je Realita? Bůh? Věčnost? Filozofové, religionistici, fyzici a matematici tuto otázku zkoumají již po tisíce let.
Dokument televize BBC four o významných matematicích (Georg Cantor, Ludwig Boltzmann, Kurt Gödel a Alan Turing) kteří dosáhli významných objevů v matematice, ale jejich život byl nakonec tragicky ukončený. Dokument zmiňuje také vědce Grega Chaitina a Rogera Penrose. Film také ukazuje, jak obtížná a nebezpečná jejich snaha byla a jak důležitá může někdy taková práce teoretických matematiků být, třeba tím, že jako vedlejší produkt jejich bádání vzniknou počítače.
Hon na Higgsovu božskou částici
Pokud je Vesmír odpovědí, co je "otázkou"?
Všeobecně se věří že Božská částice je podstatou hmoty ve vesmíru. A že pomůže odhalit, jak celý vesmír vlastně funguje, že ukrývá odpověď na základní otázky celého lidstva. Sestupujeme do podzemních prostor urychlovače částic CERN a sledujeme cestu tohoto výzkumu. - Před čtyřiceti lety, 27. července 1964, uveřejnil skotský fyzik Peter Higgs (*1929) v časopise Physics Letters krátký článek, z něhož postupně vykrystalizoval jeden z největších problémů moderní fyziky. Higgs v článku předestřel teoretický koncept mechanismu, jímž elementární částice nabývají hmotnosti. Zprostředkující částice, která ostatním částicím "přiděluje hmotnost", byla později, když se ukázalo, že popis tohoto mechanismu není od věci, nazvána Higgsův boson. Tento příběh dosud nezná rozuzlení. - Tento příběh dosud nezná rozuzlení. Higgsův boson je částice, která narušuje elektroslabou symetrii a je zodpovědná za existenci hmotnosti, současně ale představuje jeden z nejzapeklitějších problémů moderní fyziky; rovných čtyřicet let si vědci kladou otázku, o jakou částici se vlastně jedná a jaké jsou její vlastnosti. Nejde možná o nic menšího než o poslední "chybějící článek" standardního modelu elementárních částic. Podaří se v příštích letech experimentálně potvrdit jeho existenci? A pokud ano (jak většina fyziků doufá), co z toho bude vyplývat?
Tsunami
Týdně se z neznámých důvodů potopí jedno velké plavidlo. Děsivému vyprávění námořníků o zkázonosných vlnách ale dlouho nikdo nevěřil. Dokument BBC
Kolský super vrt
Kolský superhluboký vrt (rusky Koľskaja sverchhlubokaja skvažina (SH-3)) je nejhlubší vrt na světě. Nachází se v Murmanské oblasti ve vzdálenosti 10 km od města Zapoljarnyj na území geologického Baltského štítu. Dosahuje hloubky 12 261 m. Na rozdíl od jiných vrtů, které byly prováděny za účelem hledání ropy nebo geologického průzkumu, cílem tohoto byl pouze výzkum litosféry v místě, kde Mohorovičićova diskontinuita prochází blízko zemského povrchu.
Zázraky vědy
seriál nejnovějších vědeckých poznatků ve zhuštěné formě.
Národní muzeum letectví a kosmonautiky
Americký dokumentární film o sbírkách jednoho z největších a nejnavštěvovanějších muzeí světa.
Generace fantastů a vynálezců snily o strojích, které by zpřetrhaly naše pouta se zemí a umožnily lidem vzlétnout k nebesům. Cesta k létání se však otevřela teprve poté, co si dva výrobci jízdních kol z amerického Ohia uvědomili, že bude "jednodušší vyrovnat se ptákům ve znalostech, než napodobit jejich pohyb." Historii naší snahy o pokoření zemské tíže ztělesňují nejrůznější a často i nejroztodivnější létající stroje - bláznivé vynálezy i zázraky techniky s ohromným výkonem. Ve Spojených státech existuje instituce, která si stanovila za cíl zmapovat a uchovat naše úspěchy na cestě za létáním. Je jím Národní muzeum letectví a kosmonautiky ve Washingtonu.
Forenzní faktor
Forenzní vědy jsou vědy, které se aplikují při vyšetřování a dokazování v trestních i civilních řízeních před státními orgány. Jde o postupy vedoucí k prokázání identity osob, pravosti listin a podobně. Souhrn těchto věd se někdy zkráceně označuje jako forenzika.
Hvězdy forenzní vědy řeší ty nejkomplikovanější zločiny. Seriál Forenzní faktor představuje nejlepší světové detektivy využívající nejmodernější investigativní nástroje, aby dopadli ty nejnepolapitelnější zločince. Sledujte, jak nejmodernější forenzní technologie v kombinaci s lidským důvtipem přispívají k objasnění násilných a často mediálně sledovaných zločinů.
Objevné lety
Dokument pomocí nejmodernější grafiky a dříve nezveřejněných záběrů nabízí nezkreslený pohled na ranveje Leteckého výzkumného střediska. česky.
Závody v dobývání vesmíru
Britská dokumentární rekonstrukce přiblíží více jak dvacetileté sovětsko-americké soupeření o dobytí vesmíru. Ve čtyřech epizodách chronologicky odhaluje jednotlivé kroky znepřátelených velmocí, které vedly k úspěchům v raketovém průmyslu, přičemž se hlavní důraz klade na dva konstruktéry, kteří stáli v pozadí úspěchů - na jedné straně geniální Sergej Koroljov, propuštěný z gulagu, na druhé Wernher von Braun, průkopník a vizionář pronásledovaný nacistickou minulostí.
Volba je na Nas
Fascinující dokument o vynálezu, který změnil naše vnímání světa, i vnímání sebe samých. - Všechno to začalo holandskými námořníky, kterí do trubky vložili dvě čočky, aby na moři dál dohlédli. Potom Galileo Galilei některé tyto trubky podstatně zdokonalil a čočky podrobil pečlivému výbrusu. Pak už bylo možno jeho dalekohled obrátit k hvězdné obloze. V uplynulých čtyřech stoletích prodělávaly dalekohledy stále obrovské změny. Zlepšovalo se zvětšení, později se objevily teleskopy využívající vlastnosti dutých zrcadel. Dnes už toho díky teleskopům víme o vesmíru nesrovnatelně více, než mohl vidět Galilei, když svého času dospěl k přesvědčení za které se musel zodpovídat před soudem inkvizice.
Megatunely a rychlovlaky
Je to už neuvěřitelných 27 let, co na zbrusu novou rychlostní trať mezi Paříží a Lyonem vyjely první superexpresy TGV a otevřely tak novou éru evropské železniční dopravy. Vlaky TGV od té doby prodělaly několik změn a v současné době jezdí na mnoha tratích Francie a sousedních zemí. V dnešním PORTu vám poodhalíme železniční dopravu blízké budoucnosti. Budete mít jedinečnou možnost seznámit se s prototypem superexpresu AGV, který má do tří let nastoupit místo dnešních TGV. Využili jsme mimořádnou příležitost prohlédnout si AGV zblízka během zkušebních jízd, které během letošního léta absolvoval na Zkušebním železničním okruhu v Cerhenicích nedaleko Kolína. Více na webu
Uvnitř planety Země
Zveme diváky na úžasnou expedici do nitra naší planety tak, jak by si to představil pouze Jules Verne. Za pomoci fantastických vizuálních efektů se seznámíte se sílou, která posouvá obrovské kontinenty, se základy největších horských masivů, objevíte tavící kotle, ve kterých se kují diamanty a mohutné dynamo, které doslova pohání naši planetu.
Kosmos
Dr. Carl Sagan, americký astrofyzik, nás na úchvatnou cestu vesmírem pozval jako jeden z prvních. Argumentuje, že odpovědnost za přežití nemáme jen k sobě, ale ke kosmu, ač dávnému a zapomenutému... z kterého jsme však vyšli. Vidět na vlastní oči nakažlivé nadšení tohoto sympatického černovlasého muže s úsměvem filmové hvězdy a s téměř dětskými gesty, je prostě zážitek. Jeho velkolepá kniha Kosmos se stala nejprodávanější vědecko-populární publikací. Třináctidílný seriál Cosmos - A Personal Voyage vytvořený podle knihy, byl vysílán v 60 zemích světa a vidělo jej přes 600 milionů lidí. A stále přibývají ďalší. S pomocí speciálních vizuálních efektů projdeme 15 miliard let od Velkého Třesku až dodnes.
Encyklopedie vesmiru
Vše, co jste nevěděli o vesmíru a ani vás nenapadlo se zeptat.
Paralelní světy
Svět, ve kterém žijeme, není jediný. Náš svět je pouze vesmírnou bublinou, plijící v oceánu ostatních světů... Poslední poznatky vědy dokazují, že asi existují skryté světy mimo oblast lidského chápání. Mystikové to tvrdí už tisíce let... A nečekané objevy při určování přesných poloh atomových částic to napovídají. Ano, skutečnost je možná podivnější, než se fyzika domnívala.
Představte si, že by bylo možné vysvětlit vše ve vesmíru. Od nejmenších událostí až po ty největší. O tomto snili vědci už od dob Einsteina. A teď si dokonce myslí, že to dokáží. Tato teorie je šokující a vyplývá z ní nečekaný závěr. Svět, ve kterém žijeme, není jediný... Dokument televize BBC s českým dabingem.
Utajený příběh Apollo 11
Když Neil Armstrong vstoupil jako první v červenci 1969 na Měsíc, Apollo 11 bylo oslavováno jako vrcholný triumf americké technologie. Za šovinistickými lžemi se však skrývá zcela jiný příběh o tom, jak mise jen o vlásek unikla katastrofě. Nyní, po téměř čtyřiceti letech, účastníci této mise odhalují, co se během první výpravy na Měsíc skutečně dělo. Je to příběh o tom, jak primitivní počítačová technologie, spolu s lidskými chybami a mechanickými defekty téměř vedla k tragické ztrátě posádky.
Magnetická Bouře
Tekuté vnější zemské jádro vytváří jakožto obří generátor magnetické pole kolem celé naší planety, čímž nás ochraňuje před nebezpečími z vnějšího vesmíru. Radioaktivní sluneční větry a jiná kosmická záření tak nemají možnost proniknout do nižších vrstev naší atmosféry.
Věda a výzkum ve stínu krize
Rozhovor s prof. RNDr. Václavem Pačesem, DrSc. a prof. Ing. Pavlem Hobzou, DrSc., FRSC
elektronový mikroskop
Převratné události ve vývoji vědy a techniky. Německý dokumentární cyklus Milníky vědy a techniky (24/52) - Ernst Ruska a elektronový mikroskop. Originální název: Meilensteine der Naturwissenschaft und Technik Đ Stopáž: 15 minut Đ Rok výroby: 1992
Jsme zvědaví
Dva díly z populárně-vědeckého seriálu o lidských schopnostech. S českým dabingem.
Velký transatlantický kabel
Pozoruhodný příběh o transatlantickém kabelu, jednom z největších mezinárodních počinů 19. století.
Po většinu 19. století se informace mezi Evropou a Amerikou pohybovaly pouze tak rychle, jak je dokázala přepravit poštovní loď. Přestože území Severní Ameriky bylo protknuté telegrafními dráty, neexistovalo žádné transatlantické spojení a komunikace končila u mořského břehu. Pokud lodní trasy přerušily zimní bouře, oba kontinenty zůstaly řadu měsíců odříznuty. Potřeba transatlantického kabelu byla zřejmá. Projekt si vyžádal výrobu 3,200 kilometrů dlouhého kabelu, který bylo nutné položit na dno Atlantiku do hloubky pěti kilometrů. Po dvanácti letech nezměrného úsilí a nákladů na pět jednotlivých pokusů tým inženýrů nakonec uspěl. 27. července 1866 byl kabel konečně položen a od té doby, téměř 140 let, komunikační spojení s Evropou nic nenarušilo.
Zázraky sluneční soustavy
Čtyřdílný televizní seriál britské televize BBC se slovenským dabingem.
Tajemný vesmír
Super seriál s českým dabingem v HD rozlišení od televizního kanálu History. Uvidíte 4 serie s mnoha díly. Kliknutím na serie přehrajete celý playlist, kliknutím na kapitoly pouze konkrétní část.
Mlhoviny jako chaotické shluky hmoty ve vesmíru, nebo jako organizovaná hmota koloběhu Stvoření a korunní klenot vesmíru?
Před startem do vesmíru
O pokusech kosmických fyziologů
(Československo 1960)
První muži na prahu vesmíru
V padesátých letech 20. století se Spojené státy a SSSR intenzivně připravovaly na proniknutí do kosmu. V rámci těchto příprav uskutečnilo americké letectvo v roce 1957 balonový let za hranice atmosféry, do výše 30 kilometrů. Hlavním úkolem této mise bylo zjistit vliv kosmického záření na lidské zdraví. Zkušební pilot v kabině balonu se tak stal nástupcem myší, křečků a opic, kteří byli do těchto výšek z pokusných důvodů vysílání předtím. Dalším pozoruhodným experimentem byl seskok padákem z výše 32 kilometrů, který se uskutečnil v roce 1959. Do stratosféry vynesl dobrovolníka z řad vojenských zkušebních pilotů opět balon naplněný heliem. Do výše 6 000 metrů letěl parašutista volným pádem (výška 31km, volný pád 4.5min, rýchlostný rekord 988km/h) a teprve na této úrovni otevřel padák...
Raketoplán Space Shuttle
Zkrácená verze z 81 minut dlouhého dokumentu o projektu amerického raketoplánu. Tento kosmický projekt se po desetiletích definitivně uzavřel a má za sebou významné úspěchy i velké tragedie.
S odstupem času můžeme říci, že koncepce a technologické řešení návratové kosmické lodi raketoplánu bylo na svou dobu ambiciozní, ale také velmi neekonomické a do jisté míry i málo ohleduplné k životnímu prostředí. Bohužel musíme objektivně přiznat, že v daném místě a čase a úrovni vývoje zas nebylo tolik srovnatelných alternativ. Americké raketoplány svými lety přispěly k poznávání nejbližšího i vzdáleného kosmického prostoru. Jejich opakované lety také z větší části zabezpečily dopravu stavebních prvků vesmírné stanice ISS. Dnes je ISS dokončena a je velkou otázkou, jaké další kosmické projekty NASA připravuje a bude schopna v nadcházejících letech provozovat.
Tajné dějiny kosmických projektú
V roce 1961 sovětská média informovala svět, že prvenství v kosmu náleží Jurijovi Gagarinovi. Po rozpadu Sovětského svazu ovšem zpřístupněné odtajněné dokumenty vydaly ohromující pravdu. Prvním mužem ve vesmíru nebyl Gagarin, nýbrž Vladimír Iljušin, jenž v Rusku patří k nejoslavovanějším zkušebním pilotům. Tento zcela průkopnický dokument odkrývá pravdu o tom, jak Iljušinova mise skončila těžkým zraněním a jak se úřady Sovětského svazu raději rozhodly pravdu před světem utajit, jelikož byla v sázce jeho pověst neohroženého dobyvatele vesmíru.
Komety: cíl Země
Komety, dávní svědkové vzniku naší sluneční soustavy, v lidech už od pradávna budí strach i úžas. Dnes nám tihle ledoví obři nabízí unikátní pohled na zrod planet a života. Epizoda Komety: cíl Země podrobně dokumentuje zákulisí experimentů, které mají vědcům pomoci nejen poodhalit tajemství počátků vesmíru, ale také sledovat rizika střetu naší planety s některým z těchto "globálních zabijáků”.
Virtuální cesta na Měsíc
Interaktivní web připravený ke 40. výročí prvního letu na Měsíc.
Rybí příběh
Po tisíce let se mladí, jako prst velcí lososi nerka stěhovali z Pacifiku řekami severozápadu k moři, kde dospívají, aby se pak vrátili a třeli v jejich rodném proudu řeky. Výstavba vodních přehrad se nicméně přímo vylučuje s touto migrací - v některých případech zcela blokuje průchod veškerých ryb. Energetická společnost ze středozápadu USA, firma Puget Sound energie, úzce spolupracovala s ostatními zúčastněnými stranami a navrhla a postavila inovativní systém pro migraci lososa, aby se mohli dostat přes vysoké údolní přehradní nádrže. Vyvinuli "plovoucí povrchové sběrače" a získali tak celosvětovou pozornost pro jejich úspěšnost na řece Baker, kde nyní mohou lososi dokončit svůj tradiční životní cyklus.
O vodních elektrárnách
Naše řeky, tepny Anatolie (Malé Asie), jsou pod útokem vodních elektráren, které jsou překážkou přirozeného způsobu života ve venkovských oblastech Anatolie.
Řeky jsou odkloněny od jejich pramenů do obrovských rour, které pak proudí celou cestu až k moři. Ve jménu výroby elektrické energie z řek a jejich privatizace jsou řeky ukradené z jejich drahocenného přirozeného prostředí. Tyto projekty budou mít nevratný vliv na mnohá přírodní stanoviště Anatolie. Nicméně, k těmto projektům sílí odpor místního obyvatelstva.
Satelity
Historie technického zázraku, který každodenně ovlivňuje život na naší planetě. Dokument BBC
4. října 1957 vypustil Sovětský svaz první družici země. Byla to jedna z klíčových událostí světové historie, po níž následovaly mezníky "Gagarin" a "Apollo 11". USA vypustily svou vlastní družici v lednu 1958. Éra satelitů byla z počátku poznamenána hlavně vojenskými zájmy a obě supervelmoci se za jejich pomoci žárlivě sledovaly. V roce 1962 byla vypuštěna první komerční družice určená pro přenos televizního signálu a telefonických rčozhovorů. Dnes je okolo Země na tři tisíce družic nejrůznějšího určení a jejich použití proniklo do všech oborů lidské činnosti. Originální název: Satellite's Story, the Đ Stopáž: 51 minut Đ Rok výroby: 2007
AsapSCIENCE
Your weekly dose of fun and interesting science.
Hvězdné rakve
Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. přednáší v Hvězdárně a planetáriu Mikuláše Koperníka v Brně o vývojovém cyklu hvězd.
Voyager letí do Vesmíru
Po zhruba 30ti letech kosmické cesty opouští stále fungující sonda Voyager 1 sluneční systém a vstupuje do vnějšího kosmického prostoru, tedy do naší galaxie, Mléčné dráhy. Krátké video upozorňuje na tuto pozoruhodnou vědeckou misi.
Nanotechnologie
Nano, z latinského nanus/nana (nejmenší, trpasličí, zakrslá) jest předpona s významem miliardtina (10-9). Technologie, slovo s kořeny v řečtině, jest algoritmus, nástroj i materiál naší vnitřní tvořivé síly. Nanotechnologie je tedy miniaturní způsob tvoření. Nanotechnologie nám umožňuje nahlédnout pod vlastní odraz tělesa a přetvořit jej bez použití deformační, te- pelné, chemické aj. sekvence, kterážto by byla zapotřebí k působení na těleso jako celek. Na- notechnologie nás nutí vidět těleso jako shluk atomů, s nimiž dokáže interagovat a přeskupo- vat je dle našich potřeb. Nanotechnologie však není jenom postupem ale i vlastní miniaturní jednotkou, jíž architektonická inspirace z makrosvěta dána byla a tak vznikají například tyto struktury: nanotrubičky, nanoobaly, nanonůžky, goretex, nanogenerátor a mnoho jiných.
První čínský kosmonaut
15. října 2003 se ČLR stala členem klubu zemí, které sestrojily a vypustily kosmickou loď s lidskou posádkou. České znění.
Vznik života a Evoluční teorie
Dokumenty od National Geographic s českými titulky o vzniku života
Robotická operace srdce
Jak se operuje srdce s robotickým chirurgickým nástrojem DaVinci. Absolventská práce Petry Vykydalové, absolventky Vyšší odborné školy publicistiky Praha.
První let do vesmíru
Filmový pokus o vizuální rekonstrukci prvního letu kosmonauta do vesmíru. 12.dubna uplyne 50 let od této události. Více na Firstorbit
Sen o rychlovlaku
Dokument s českým komentářem o rychlé železnici. Moderní forma rychlé, bezpečné a ekologické dopravy. Připravil V. Kunz
Výroba keramických nožů
krátký dokument o tom jak se v Japonsku vyrábí keramické zirkonové nože.
Magnetické pole Země
Ochranný štít Země proti kosmickému záření dramaticky slábne. Co to pro nás znamená? Pořad televize National Geographics s českými titulky.
Hodina Vedy
Populárně vzdělávací cyklus ze slovenské televize.
Hubbleův vesmírný dalekohled
Dokument od National Geographic s českými titulky. Astronauti se chystají na poslední přiblížení, aby mohli dokončit renovaci a opětovné vypuštění stařičkého Hubbleova vesmírného dalekohledu. Jelikož se jedná o velmi nebezpečnou misi, vyvstává otázka, zda dalekohled za takové riziko opravdu stojí. Hubbleův dalekohled byl klíčem, jenž otevřel truhlici tajemství vesmíru. Vydejte se s námi na výlet k dalekým hranicím vesmíru, při němž se seznámíte s epochálními objevy Hubbleova dalekohledu. Stanete se svědky toho, jak Hubbleův dalekohled zkoumal zrození hvězd a planet, věhlas supernov, vznik nebývale masivních černých děr, mapoval temnou hmotu a navždy tak změnil naše chápání reality. Na vlastní oči uvidíte, jak poodkryl zrod našeho vesmíru i konec času. Také zjistíte, jaké má NASA plány s tímto dalekohledem i jeho nástupcem, jímž je Vesmírný dalekohled Jamese Webba
Proč je věda důležitá?
Učitel fyziky a filmař Alom Shaha odkrývá skutečně uspokojující odpověď na nejčastější otázku svých studentů: proč je věda důležitá?
Film byl natočen s financováním z nadace Wellcome Trust a vysílán ve Velké Británii v průběhu března 2009. Více na stránkách projektu
Vývoj vědomí
před 16,4 miliardami let začalo všechno, co dnes známe. Existuje devět evolučních cyklů, které určují průběh našeho vědomí. Nyní jsme na prahu posledního. Věk Homo sapiens je kompletní. Co nás čeká na konci roku 2012 není konec světa, je to mnohem lepší. Tento příběh je o světě, ve kterém žijeme a náš vztah se sebou samými, s lidmi kolem nás, s přírodou a vesmírem jako celkem. To nám dává pocit, že jsme ty, které určují běh událostí. A ve skutečnosti víme velmi málo o tom všem. Tento film nás zavede mimo náš každodenní život a nutí nás přemýšlet o tom: "Kam patříme v tomto světě"
Fibonacci a zlatý řez
Leonardo Fibonacci byl středověký italský matematik, po jehož matematických objevech byla pojmenována číselná řada, kterou lze geometricky odvodit od násobku čtverců. V tomto dokumentu se podíváme jaké paralely má její zobrazení v přírodě, ale i použití zlatého řezu v přírodě a v umění.
Fraktály: Barevné nekonečno
Mandelbrotova množina - kdysi ji nazývali otiskem Boha - je jedním z nejkrásnějších a pozoruhodné objevů v historii matematiky. S Arthurem C. Clarkem jako vypravěčem shlédněte rozhovory s několika pozoruhodnými matematiky, včetně Benoita Mandelbrota. V dokumentu uvidíte, jak jednoduché vzorce můžou vést ke složitým výsledkům.
Mapa vesmírné oblohy
Snímky vesmíru uspořádané do interaktivní mapy. Najděte si nejzajímavější na portálu Sky-map. Pokud na nich najdete nějaký život podobný tomu na Zemi, dejte nám vědět.
Hyperland
Douglas Adams zaspí u televize a v tu chvíli se dostane do budoucnosti, v které je provázen po nejrůznějších vymoženostech budoucího počítačového světa. Je to zajímavý vhled do budoucnosti, do možností virtuálních světů a multimedií. Zatímco Douglas Adams snil v roce 1990 o Hyperlandu, někdo jiný kutil to, čemu dnes říkáme Internet. V celém dokumentu proto zachytíte až překvapivě mnoho myšlenek, které se tehdy zdály nepředstavitelné a dnes je v počítačích používáme takřka běžně. více na webu
pozn: ve videu uvidíte počítačové vymoženosti, které tehdy zvládal osobní počítač Apple Macintosh s aplikacemi na přehrávání videa, hudby, prezentací a na 3D vizualizace.
Fantastický výlet
za hranice všedních dní. Klikejte na šipky. česky.
Tajemný svět chaosu
Teorie chaosu má mezi lidmi špatnou pověst díky nepředvídatelnému počasí, ekonomickým krizím a vědě která se zase v něčem zmýlila. Je tu však i fascinující skryté kouzlo chaosu, kterému teprve nyní začínají vědci rozumět. Mění teorii chaosu na odpověď k otázce, které si lidstvo klade od nepaměti: Proč jsme tady?
V tomto dokumentu profesor Jim Al-Khalili odhalí jednu z největších záhad vědy. Jak dokázal vesmír z hvězdného prachu vytvořit inteligentní život? Jak se stal z chaosu řád? Je to skoro proti mysli, neintuitivní a pro mnoho lidí velmi problematická myšlenka. Ale profesor Al-Khalili odhaluje vědu i za nejkrásnějšími jevy přírody a vidí že je mnohem dále než jakýsi boží úkaz... je to jen výsledek fyzikálních zákonů. Je velmi zajímavé, že matematika chaosu může vysvětlit jak a proč vesmír tvoří systematický řád. A nejlepší je, že k tomu nepotřebujeme vědce, abychom porozuměli. Svět je plný ohromujících příkladů jak se příroda proměňuje z jednoduchosti do komplexity. Od stromů do lidských společenství... po shlédnutí tohoto dokumentu se už nebudete dívat na svět stejnýma očima. Objevte tajemství života v teorii chaosu.
Cesta vesmírem
Startujeme nad Himalájemi a pak rychlostí, jež nedovolují nám známé fyzikální zákony, se vzdálíme od naší planety, abychom v průběhu několika minut měli možnost si uvědomit ten nepředstavitelně miniaturní časoprostorový rozměr naší existence.
Umělé družice Země, oběžné dráhy planet Sluneční soustavy, naše Mléčná dráha, blízké, pak i vzdálené galaxie, quasary a nakonec časoprostorově vzdálený horizont mikrovlnného záření - to vše se na obrazovce objevuje v časoprostorových souřadnicích, které odpovídají rychlosti světla. Autoři využili Digitální atlas vesmíru, aby zobrazení všech vesmírných struktur odpovídalo jednotnému měřítku podle našich dosavadních vědomostí. Zdroje: American Museum of Natural History, stránka Astronomy Picture of the Day
Mýty o přistání na Měsíci
Jamie Hyneman a Adam Savage, z televizní show "MythBusters," diskutují o konspiracích kolem přistání na Měsíci kosmického programu Apollo.
Demonstrátoři provedli pokusy, simulující jednotlivé mýty z konspiračních teorií.
Jejich pokus s vlajkou ukázal, že vlajka, s níž člověk pohne, ve vakuu vlaje mnohem více a déle, než ve vzduchu, který by ji brzdil. Pokus s prachem ve vakuové komoře ukázal, že ostrý jemný prach ve vakuu uchovává otisky stejně, jak to je ukázáno na fotografiích z měsíčních misí.
Vesmírní špioni
Hodinový dokument televize PBS v HD rozlišení o vojenských vesmírných programech MOL v USA a ALMAZ v SSSR. Kosmonautika v té době byla motivována vojenskou špionáží, proto byla posádka vybavena přístroji pro pozorování zemského povrchu. Po několika startech kosmických stanic se přešlo na nepilotované špionážní družice.
chtěl jsem přidat nějaký komentář, ale nechám si to na později... Prozatím přijměte tento dokument jako příspěvek k upřesnění složité historie lidské civilizace.
Stručná historie času
Dokument inspirovaný stejnojmennou populárně vědeckou knihou, jejímž autorem je britský kosmolog Stephen Hawking. Kniha byla poprvé vydána roku 1988 a velmi rychle se stala bestsellerem. Do roku 2002 bylo prodáno 9 miliónů výtisků.
V knize autor laickému čtenáři vysvětluje široké spektrum kosmologických témat včetně teorie velkého třesku, černých děr, světelných kuželů a teorie superstrun. Kromě pojednání o těchto tématech se autor snaží také vysvětlit část složité matematiky. Autor poznamenává, že jej vydavatel varoval, že po každé rovnici v knize by ve čtení pokračovala pouze polovina čtenářů, a proto obsahuje pouze jedinou rovnici: E=mc².
Kolik stojí mrtvola?
Každý rok je možné zlepšit zdraví milionům lidí, když se použijí orgány z mrtvých těl. Mrtvá těla jsou používána také na získání chirurgické praxe. Spousta jich jsou takřka rozřezány na jednotlivé orgány.
Dokument televize BBC v pořadu Horizon odhaluje, jak ve zdravotnictví vypukla takřka nenasytná poptávka po mrtvolách, nebo jen po částech těl. Mrtvoly se staly velkým byznysem. Mnohé jsou však prodávány za nejasných podmínek, přesto že měly být původně pohřbeny. Víte, jakou bude mít cenu vaše tělo, až zemřete? Kdo na ní ještě vydělá?
Bleděmodrá tečka
Slavné zamyšlení Carla Sagana ze stejnojmenné knihy.
Vše bylo inspirováno fotografií Země ze vzdálenosti 6,1 miliardy kilometrů daleko, kterou v roce 1990 pořídila sonda Voyager 1 opouštějící sluneční soustavu.
Editor, Director: Kasranov Soundtrack: Vangelis, Moszkowski
HAARP
Zkratka HAARP znamená High-frequency Active Auroral Research Program, tedy nízkofrekvenční aktivní polární výzkumný program. Oficálně se jedná o program výzkumu ionosféry, ale prakticky všechna známá fakta svědčí o tom, že HAARP je zbraň, nebo alespoň vojenské zařízení. Pravdou ovšem je, že ionosféry se docela jistě týká...
Kdo zabil elektromobil?
Film Kdo zabil Elektromobil? s českými titulky a kompletním přepisem. Více info k filmu. Dále videa o principech fungování vynálezu známého jako Joes´ Cell. Více se dočtete například zde a zde. Dále videa o alternativním způsobu zhodnocení, nebo výroby energie, nekonvenční motory. Zde např. prototyp motoru RADAX na vodíkové palivo. Motory neprodukující znečištění jsou stále vyvíjeny a dávno existují. Pouze se o nich nemluví, nejsou dostatečně veřejně podporovány. Protichůdný ekonomický tlak na veřejný zájem je vyvíjen zejména firmami, které profitují v těžbě fosilních paliv, nebo na nich navázaném průmyslu a obchodu. Zásadní firmy, které vlastní patenty na nejkvalitnější alternativní řešení automobilového pohonu jsou automobilové společnosti jako například General Motors. Žádná z klíčových firem nechce spolupracovat, ani je veřejně rozvíjet, dokud se budou používat jejich klasické motory na fosilní paliva. Byl natočen film Who Killed The Electric Car který odkrývá souvislosti s vývojem alternativních pohonů. Studená fúze.
co stále nevíme
co nevíme o vesmíru, nebo co jen tušíme že nevíme. Populárně naučné dokumenty, které pokládají otázky. Pořadem provází kosmolog Martin Rees.
Iluze reality
Televize BBC Four představuje poslední ze serie dokumentů profesora Jima Al-Khalili. Objevuje, že studium atomu nás nutí přehodnotit vnímání reality. Objevil, že zde může být více paralelních vesmírů v kterých může existovat několik různých variant bytí. Objevil, že prázdno není úplně prázdné a také zkoumá rozdíly našeho vnímání vesmíru a pravé skutečnosti.
Pozorování sluneční soustavy
O výzkumu kosmického prostoru z National Solar Observatory v Novém Mexiku.
Roboticky asistovaná chirurgie
Pro miniinvazivní chirurgické zákroky se v ČR používají také robotické systémy. Umožňují přesnější a rychlejší práci než při klasické laparoskopii, zmenšení rizik při operaci, i zkrácení doby rekonvalescence pacienta. da Vinci Surgical System je také v Pražské nemocnici Na Homolce, v Ústřední vojenské nemocnici Praha, ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně a v Nemocnici Svaté Zdislavy v Mostišti u Velkého Meziříčí. Cenu daVinci se dozvíte zde.
Černé díry
Přes všechny znalosti které o černých dírách máme, toto téma obsahuje více otázek, než odpovědí.
Apple keynote 1984
7 minutový záznam z keynote Apple...
Dále 90 minut zapomenutých dokumentů, reklam z roku 1984 včetně keynote firmy Apple, na které představují poprvé počítač Macintosh. Trocha nostalgie, ovšem v plném vydání 1,5 hodiny. Unikátní dokument pro toho, kdo má dost času.
Mona Lisa
ukázka technologie s multispektrální digitalizací od Lumiere-Technology. Způsob umožňuje odhalit pravé i skryté barevnosti historických uměleckých děl.
Vesmírný výlet
čtyřdílný dokument televize BBC o cestách do vesmíru. Právě 4. října 1957 vypustil Sovětský svaz první umělý satelit na oběžnou dráhu kolem Země.
trocha z historie Maců
tři historické záznamy z cyklu Computer Chronicles. Představení počítačů Macintosh v roce 1985, platformy PowerPC a PowerMac v roce 1994 a návštěva MacWorld Expo 1996
Evropská mumie v Číně
Archeologický objev zachovalé mumie evropského původu v Čínské lokalitě vyvolává zájem i otázky odborníků.
pohled z oběžné dráhy
Záběry kamerou IMAX které pořídili astronauté raketoplánu z oběžné dráhy Země.
univerzální měřítko
interaktivní měřítko dávající do souvislosti poměry všech myslitelných rozměrů. Pro ukázku podle firmy Nikon
klikni zde
Steve Jobs a NeXTSTEP 3
Historické video z roku 1992 u systému, který je základem dnešního MacOS X. Steve Jobs vysvětluje jeho největší přednosti. V té době znal svět nejvíce MS-DOS a Windows 3.0
Science SAFARI
populárně vzdělávací pořady o vědeckých objevech v Indii. od ArvinGupta Toys. Zde je další Seznam filmů na stejné téma.
Vesmírná měřítka
Názorná ukázka poměrů planet ve sluneční soustavě a různých typů hvězd. O 15ti letém výročí vesmírného dalekohledu Hubble. Dále půlhodinový dokument o budoucích změnách ve sluneční soustavě.
Noční obloha
Dokumentární pořad televize BBC k - 50. výročí objevování kosmu.
pozorování slunce
Desítky gigabajtů videí, které vznikly pozorováním slunce družicí TRACE. Uvidíte detailní koronární jevy, erupce a další sluneční aktivitu. Můžete procházet, stahovat videa nebo rovnou celé diskové image DVD. Procházejte web.
NEZkreslená věda
Nezkreslená věda je zábavný vzdělávací cyklus Akademie věd ČR. V 10 kreslených filmech se dozvíte např. Co je to lék?, Jak vznikl vesmír?, více O viru HIV a AIDS nebo Jak funguje naše imunita? Krátké vzdělávací filmy jsou vhodně zejména jako doplněk výuky na středních školách. Komentář namluvil Pavel Liška.
Dokumentární cyklus Dobrodruzi poznání představuje 10 nadějných českých vědců. Jak začala jejich kariéra, jakým překážkám a výzvám čelí? To a mnoho dalších informací se dozvíte z jejich medailonků. Inspirativní a motivační videa nejen pro středoškoláky a jejich pedagogy!
gridové počítače
Exkurze do výzkumného ústavu CERN kde jsou umístěny nejvýkonnější gridové počítače používané pro vědecké účely. Slouží k analýze výsledků z fyzikálních experimentů. Šýcarské středisko CERN se zabývá zejména výzkumem pomocí urychlování částic. (jiné, výkonnější počítače jsou používány pro vojenské tajné programy)
Virgin galactic
odvážný vesmírný program financovaný ze soukromých zdrojů. Představení letounů Space ship one a Space ship two.
Kreslené přednášky z medicíny
autor přednášek Armando Hasudungan: Hello,
My name is Armando!
I am not a doctor or professor, I am a student.
I make these videos cause I enjoy art and science. Im not saying im 100% correct in all my videos.
But I do try to obtain the information from credible sources.
I hope you enjoy them!
přírodně odbouratelná lahev
Podívejte se na řešení firmy BIOTA které umožňuje zcela likvidovat lahev v přírodě do 80 dní. Láhev vyvinul Biodegradable Product Institute. Na webu BIOTA mají také další informace a odkazy na organizace které se zabývají praktickým snížením ekologické zátěže.
život buňky
Počítačová animace buněčných procesů, která získala nejvyšší ocenění na Siggraphu. Tvořená Johnem Lieblerem a dalšími odborníky ze skupiny XVIVO na Univerzitě Harvard softwarem BioVisions 3D.
Více animací je zde.
jaderná fúze
pro jadernou fúzi k mírovým účelům jsou vyvíjeny energetické reaktory systému Tokamak. Zde je uvidíte v několika prezentacích. Přes spornou aplikaci využití jaderné energie konvenčními reaktory je nutno brát v úvahu, že jaderná energie je jednou z nejefektivněji získaných energií. Je však na člověku, aby zvládl technické a bezpečnostní okolnosti při vzniku této energie. Je smutným faktem, že tyto projekty jsou ve fázi vývoje již několik desítek let a stále nejsou v praktické fázi používaní. Zatímco zbrojní jaderné systémy jsou vyvíjeny s nebývalou intenzitou, jasnými plány i "úspěchy" a neúměrně vyššími investicemi. Důležité dokumenty z archivu bohužel mizí!
kolejiště modelové železnice
demytizace a představení technického řešení kolejových dílců standardu NMRA, používaného v modelové železnici. Vyšší kvalitu videa a další informace získáte na webu Fast track.
NASA Connect
Populárně naučný pořad o vědě, technice, letectví kosmonautice, biotechnologiích a vesmírných programech NASA.
Každý díl je vnitřně členěn na několik částí. Vysílán byl v roce 2005 - 2006.
o umělé inteligenci
V 70. letech minulého století se Dr. Stephen Thaler začal věnovat výzkumu v oblasti neurálních sítí, vedoucímu k pochopení principů umělé inteligence. Jeho experimenty se simulací umělého mozku často hraničily se sci-fi. Cílem však bylo vědecky prozkoumat to, co tehdy málokdo pokládal za vědu. Jak se vypořádat s pojmy jako je vědomí umělých mozků, nebo nesmrtelnost. Nevýdělečná společnost In Its Image spolu s firmou Imagination Engines hrají v půlhodinovém dokumentu o průzkumu možností umělé inteligence svoji roli.
Volná energie
Už dlouhou dobu jsou známy metody přeměny energie založené například na Piezoelekrickém jevu, Biefeld-Brownovu efektu nebo elektrických jevech popsaných vědcem jménem Nikola Tesla. Tyto zařízení jsou někdy omylem řazena mezi "nesmyslná prerpetua mobile" přestože jimi nejsou. Jsou však za určitých podmínek zajímavým generátorem snadno dostupné energie. Jelikož by mohla být volná energie vážným zásahem do ustálené výroby i obchodu s energiemi, je současně i citlivým politickým tematem. Mohlo by dojít k decentralizaci moci, která je k vlastnictví energie velmi vázaná. Výzkumům elektromagnetických jevůa alternativních energií se věnuje např. vědec Tom Bearden. Vznikající projekty jsou často ignorovány závislými médii a některé projekty i patenty kupovány pod záminkou vývoje a poté ukládány do trezorů. Přitom existují alternativní zdroje energií, přestože cesta k jejímu využití je složitější. Na komplikacích vývoje se významnou měrou podílejí zájmové skupiny, které by uvolněním energie ztratili sílu své lobby. Navzdory tomu však sílí společenská potřeba řešit budoucí energetickou krizi. Téma rozhodně není vyčerpáno, hledejte na internetu klíčová slova Free Energy, Nikola Tesla, alternative energy, clear energy, Equinox.
Elegantní vesmír
Cyklus populárně naučných dokumentů o fungování a vzniku Vesmíru, kterým provází Stephen Hawking.
Kodaňská teorie je kontroverzní filosoficko-fyzikální teorie, s níž přišel významný dánský vědec Niels Henrik David Bohr, vynálezce teoretického kvantového modelu atomu vodíku. Jeho teze tvrdí, že člověk je schopen vidět svět pouze vlastní optikou, tedy nikoli takový, jaký doopravdy je. Jde tedy o jasnou antitezi vůči Einsteinově determinačnímu modelu, v němž se říká, že vše je závislé na akci a reakci. Bohrův zákon stojí na předpokladu, že Einstein nebyl pouze ochoten připustit, že ve světě nemusí nutně panovat žádný řád. Vědci se dodnes přou, která z teorií je pravděpodobnější. Odpověď je stále v nedohlednu… Česky.
Tajemný život přístrojů
Populárně naučné dokumenty britské televize o tom, jak fungují obyčejné domácí spotřebiče.
Teorie všeho
Vědecké teorie o sloučení dílčích vědeckých tezí do jedné unitární teorie. Čím více jsou jednotlivé vědy propracovanější, paradoxně hůře se dochází k předpokládanému sjednocení. Teorií Všeho se zabývá mnoho významných vědců už desítky let. Zde je diskuse s profesorem Michaelem Archerem z Univerzity Nového Jižního Walesu v Austrálii. Více zde.
Příští stanice zítřek
Seriál Destination Tomorrow od NASA o výzkumu, vědě, vesmíru a budoucích technologiích. Seriál je z let 2001-5 a zde bohužel není všech 20 dílů.
Popularis
cyklus 189 dílů seriálu vědeckých témat zpracovaný populárně naučnou formou. Více na webu Archivu Cesnetu kde je kompletní archiv ve formátu Ral Videa a Windows Media Video. Zde jsou díly k 15.1.2007.
Media ve zdravotnictví
Představení a vysvětlení rozdílných technologií PACS, jejich možností v použití digitálních médií ve zdravotnictví. Zejména v magnetické rezonanci, (MRI) CAT, CATH, rentgenu, ultrazvuku, mamografii, nukleární medicíně. Od Futures Fast Forward. Pokud vás zajímá zdravotnické téma, podívejte se i na seriál Průkopníci medicíny. nebo na přehled Software platformy Apple v praktickém lékařství
|
xRubriky
výběr tematuanimovanévěda, technikapřednáškydokumentydokumenty czsvědectví dobyzprávy událostipublicistikaEKO, cestypříroda, zvěřosobnostijak se dělalovideo, film3D, webzvuk, hudbagrafika, DTP
Nezařazeno
Odkazy
Měsíční archiv
Vybraný archiv
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 Výběr tématu
Anketa
Credits
webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter. |