Nelson Mandela: V mene slobodyNelson Mandela: V mene slobody
Dokumentární film sleduje neuvěřitelný osud Nelsona Mandely, který ho vedl z malé africké vesničky až na piedestal slavnostního převzetí Nobelovy ceny míru v Oslu. Po těžkých začátcích a neúnavném boji proti Apartheidu se stal jednou z nejuznávanějších politických osobností na naší planetě. Je obdařen šlechetností, která připevněny každým útokem protivníků. Dokument zkoumá jeho život v kontextu země, která je málo známá a kontinentu, který překonává bolestivé a krvavé revoluční změny dekolonizace. Slovenské znění.
Bobby McFerrin: Vyzkoušej to domaBobby McFerrin: Vyzkoušej to doma
Don't Worry Be Happy - s tím hitem obletěl svět. Jazzový zpěvák v dialogu s publikem.
Bobby McFerrin, americký jazzový zpěvák, který svůj hlas a tělo používá jako hudební nástroj. Jeho předchůdci byli Leon Thomas a Al Jarreau, ale McFerrin v instrumentální transformaci lidského hlasu šel ještě dál. A nehrála v tom roli elektronika, ale hlavně příroda: tělo a duše. McFerrina velcí jazzoví sólisté respektují jako rovnocenného spoluhráče. ČT už uvedla záznam recitálu McFerrina "Spontaneous Inventions" z roku 1986, kdy otevřel dialog s publikem, které vtipně zapojil do hudebního představení. A diváci ČT2 mohli zhlédnout a vyslechnout jeho Circles Songs v cyklu sessionů na Manhattanu. V pořadu Try This At Home McFerrin jde v "rozhovorech" s posluchači nejdále. Desetinásobný držitel cen Grammy naposled vydal album Beyond Words (Blue Note), kde s klavíristou Chickem Coreou a akordeonistou Gilem Goldsteinem nahrál bezeslovné vokální rituály.
Psytrance - extáze bez extáze? Psytrance - extáze bez extáze?
Je východ slunce opravdu nezapomenutelným rituálem pro účastníky plážových a lesních party, kde zní dnem a nocí sugestivní rytmy a melodie? Dokument o elektronické hudbě, tanci a lidech s osobitým životním stylem. České znění.
Jaroslav Dušek a Pjér la Šé'zJaroslav Dušek a Pjér la Šé'z
Duše K, Divadlo Kampa, 24.2. 2012 Další vynikající večer z Divadla Kampa, kamk si herec, moderátor a zvídavý člověk Jaroslav Dušek si tentokrát pozval svého spoluhráče z formace Malá Vizita, psychologa a hudebníka vystupujícího pod pseudonymem Pjér la Šé'z. Při večerech Duše K není nic vyloučeno a nic naplánováno. Jak celý večer dopadl, může divák, zjistit v tomto video-záznamu, který byl převzat z portálu ČT24. Pjér la Šé'z je psycholog, terapeut se sympatiemi k C. G. Jungovi. Jako divadelník se nejvíce uplatňuje ve spolupráci s Jaroslavem Duškem v představeních Malé Vizity, dále Čtyři dohody, Pátá dohoda, Škola Malého stromu atd., jako spisovatel se uvedl publikacemi Indián - zpráva o archetypu, Den svatého Ignora, Cesta a v současné době připravuje k vydání hlubinnou studii Psychologie souhlasu.
Stavění s přírodouStavění s přírodou
Videoreportáž z devítidenní dílny úsporných technologií, permakultury a stavění ze slámy, kterou uspořádalo o.s. Baobaby v létě 2010 na Hostišové u Zlína.
Eko-domy Eko-domy
Proč je v Česku málo dřevostaveb? Hosté: Ing. Jan Řezáč, výkonný ředitel Nadace dřevo pro život Pavel Horák, architekt
Vaření s Jamie OliveremVaření s Jamie Oliverem
Nejznámější britský kuchař představuje své recepty. Anglicky.
100 let České historie100 let České historie
v 10ti minutách (1911-2011)
Kony 2012Kony 2012
Dokumentární film nové kampaně organizované od Invisible Children, která usiluje o to "proslavit" Josepha Konyho a po letech válečného konfliktu konečně přispět k jeho dopadení a odsouzení.
Jde o získání povědomí o Josephu Konym, který je ugandským velitelem LRA. Tato armáda je tvořena ve velké míře dětmi, které byly uneseny, překonvertovány a zmanipulovány na vraždící nástroje.
Cílem této kampaně je přesvědčit nejen americké vládní činitele, aby pomohli bojovat proti tomuto člověku a aby jim nebylo lhostejno, co se v Africe děje.
Více detailů v češtině se dozvíte přímo na webu Invisible Children. Dokument měl premieru 5. března, a již nyní má přes 70 milionů shlédnutí.
Zaostřeno na Afghanistán a IránZaostřeno na Afghanistán a Irán
Postavení žen v Afghanistanu, o kamenování v Iranu. V původním znění s českými titulky. Režisér Petr Slabý se zaměřil na dvě oblasti: Írán a Afghánistán. Setkáme se mimo jiné s tvůrci filmu Zemřít ukamenováním, režiséry Mohammedem Rezou Kazemim a Faridem Haerinejadem. Poodhalí nám situaci novinářů v Íránu i podrobnosti problematického natáčení jejich dokumentu. Složitou situaci v Afghánistánu nám přiblíží v Praze působící novinářka Farah Hiwad. Právě afghánským novinářkám byl věnován dokument Ženy v éteru. Pohled evropské dokumentaristky na afghánskou společnost nám zprostředkuje německá režisérka Helga Reidemeister, autorka filmu Kábulská Love Story.
Dělejte to, co milujeteDělejte to, co milujete
Přednáška plná přímých a inspirativních slov od Garyho Vaynerchucka, autora portálu Wine Library TV na akci Web 2.0 Expo. Se slovenskými titulky.
Hej Gusto - Z letopisů Máselné Lhoty 1985Hej Gusto - Z letopisů Máselné Lhoty 1985
Gusta v názvu není nikdo menší než komunistický prezident Gustáv Husák. Na začátku 80. let umíral jeden sovětský vůdce za druhým. To inspirovalo tehdejší studenty univerzity Křivku a Škodu k novému otextování Rybovy mše vánoční, kterou posléze předvedli na stáži v Halle a zpívali ji při několika dalších příležitostech. Za pět let se tato studentská recese a skvělá parodie stala záminkou k nepodmíněným trestům za podvracení republiky. Film vznikl pro cyklus Takoví jsme byli my, dobří rodáci, aneb z letopisů Máselné Lhoty.
Květ pouště Květ pouště
Dech beroucí životní příběh popisující neuvěřitelnou cestu somálské dívky Waris Dirie od kočovného života v poušti na nejznámější světová přehlídková mola.
V New Yorku, na vrcholu své kariéry, Waris Dirie poprvé v rozhovoru otevřeně promluvila o problému ženské obřízky, kterou sama vytrpěla, když jí bylo teprve 5 let a s jejími zdravotními následky se potýká dodnes.
Byla jednou z prvních Afričanek, které o rituálu ženské obřízky, jež v mnoha afrických zemích zůstává běžnou součástí tamní kmenové kultury, do západních médií promluvily. Krátce po rozhovoru se rozhodla, že skončí s kariérou modelky a zasvětí jako ambasadorka OSN život boji proti tomuto starobylému, zcela nesmyslnému a brutálnímu rituálu mrzačícímu ženy třetího světa. Od roku 1997 je Velvyslankyní UNFPA (United Nations Population Fund) pro odstranění problému ženské obřízky ve světě.
Důchodova reformaDůchodova reforma
Tajemník katedry demografie, RNDr. Tomáš Fiala, CSc. v pořadu ČT1
Od Slunce k tokamaku a zpětOd Slunce k tokamaku a zpět
Hvězdárna a planetárium Brno, 23. února 2012, workshop Jaderná energie a vesmír. přednáší Milan Řípa.
TsunamiTsunami
Týdně se z neznámých důvodů potopí jedno velké plavidlo. Děsivému vyprávění námořníků o zkázonosných vlnách ale dlouho nikdo nevěřil. Dokument BBC
Expedice LambareneExpedice Lambarene
Expedice Lambarene je výprava osmi studentů a absolventů pražských vysokých škol, která ve stříbřité Tatře 138 transportovala přes pět evropských a třináct afrických zemí léčiva a zdravotnický materiál do věhlasné nemocnice dr.Alberta Schweitzera v Lambarene v Gabonu. Odstartovala 1. ledna 1968 ze Staroměstského náměstí a oblouk, který Tatra urazila za 256 dní své cesty, je dlouhý přes 35 000 km. Po návratu vznikl z natočeného filmového materiálu osmnáctidílný seriál. Jako zajímavost uvádím, že členem expedice byl i polistopadový politik Josef Vavroušek, od června 1990 do června 1992 ministr vlády ČSFR a předseda Federálního výboru pro životní prostředí. Josef Vavroušek byl také aktivní horolezec, který poznal Alpy, Dolomity, Kavkaz a byl i na Kilimandžáru. Tato vášeň se mu stala osudnou. Zahynul i se svou dcerou Petrou 18. března 1995 ve svých padesáti letech pod lavinou v dolině Parichvost v Západních Tatrách.
Temný tunel na miliardy Temný tunel na miliardy
Czech Invest, Czech Trade a Czech Turism více videí na Mozaika TV
Krok do prázdna Jana Masaryka aneb Dokonalý zločinKrok do prázdna Jana Masaryka aneb Dokonalý zločin
Československý ministr zahraničí byl v roce 1948 nejspíš zavražděn. Potvrzují to nová svědectví. Otázka smrti Jana Masaryka budila a stále budí pozornost veřejnosti. Byl zavražděn, či spáchal sebevraždu? Či snad dokonce šlo o nešťastnou náhodu? Mimořádný zájem o tuto tragickou hádanku potvrdilo i vysílání seriálu Přísně tajné vraždy, kde právě díl věnovaný smrti ministra Masaryka vyvolal nejvíce ohlasů diváků. Ti se svěřovali se svými poznatky, či přímo svědectvími.Přestože případ byl velmi důkladně šetřen a prošetřen Úřadem pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, zůstává stále celá řada bílých míst. Oficiální závěr vyšetřování přitom zní: vražda, pachatel neznámý. Navíc je ještě stále mnoho lidí přesvědčeno o tom, že výsledek vyšetřování není správný. Prosazují verzi sebevraždy.Otázka dramatického Masarykova konce však leckdy zastiňuje jeho vlastní pozoruhodný osobní život a profesní dráhu.Dokument přiblíží nejen poslední okamžiky Masarykova života, ale pokusí se současně nabídnout i pohled na jeho působení ve službách československé diplomacie, na jeho rodinné vazby, jeho povahu a jeho podíl na dramatických historických událostech spojených s moderní historií země.Málokterý český osud je tak svázán s osudem vlasti, jako osud Jana Masaryka. Nikoli únorový převrat, ale až jeho tragická smrt byla mnohými považována za konec demokracie v Československu. Tak to například vnímala Milada Horáková, která po Masarykově smrti složila svůj poslanecký mandát...
PrisonPlanet TVPrisonPlanet TV
Video s aktuálními informacemi od Alexe Jonese a Webstera Tarpleyho o občanské válce v Sýrii. S českými titulky.
Čínská atomová bomba Čínská atomová bomba
Předseda Mao prohlásil: "Atomová bomba je velká věc. Pokud ji nemáte, ostatní vás neberou vážně. " A tak se 16. října 1964 ČLR zařadila do "jaderného klubu".
16. října 1964 proběhla na odlehlém místě v západní Číně přísně tajná operace. Jako pátá země v dějinách lidstva provedla ČLR zkoušku atomové pumy. V průběhu několika následujících let se uskutečnily další testy. Během nich se ověřovaly možnosti vedení konvenčních vojenských operací ve smrtícím radioaktivním spadu a následky jaderných výbuchů se testovaly na zvířatech. Ne nadarmo předseda Mao prohlásil: "Atomová bomba je velká věc. Pokud ji nemáte, ostatní vás neberou vážně." Dokument Číny.
Hanzelka a Zikmund - AfrikaHanzelka a Zikmund - Afrika
Celovečerní film inženýrů J. Hanzelky a M. Zikmunda z roku 1953 zachycuje, jak se oba cestovatelé připravovali na svou první cestu kolem světa a v dokumentárních záběrech líčí jejich zážitky z první poloviny cesty Afrikou. Přesvědčíte se, jaké překážky museli zdolávat na zpustošených cestách Habeše a v jakém nebezpečí byl osud výpravy při odvážném průjezdu Núbijskou pouští. Film vrcholí výstupem na nejvyšší horu Afriky, vyhaslou sopku Kilimandžáro, jejíž temeno je po celý rok pokryto ledem.
Plán šílencůPlán šílenců
Nový Světový Řád: Plán šílenců - Alex Jones - INFOWARS.COM - 1.3.2012 CZ titulky
Jako malí kluciJako malí kluci
Už jste někdy někoho od někud vyhazovali? Nebo se stalo něco podobného vám? Právě o tom je dokumentární film Jako malí kluci. Příběh několika, dnes již bývalých přátel... Česky, s anglickými titulky. Autor: kolektif.
Interview s PíťouInterview s Píťou
Jak by mohlo asi vypadat interview s Petrem Pithartem ?
Vetřelci z AmazonieVetřelci z Amazonie
Dokument oceněný Velkou cenou na filmovém festivalu Ekofilm 2010, který pojednává o dosud neobjeveném hmyzu tropického pralesa.
Hluboko v Amazonské džungli tým vědců pozoruje neobvyklé tvory. Jde o drobný hmyz nesmírné složitosti a udivujících tvarů. Je z čeledi Membracidae (ostnohřbetkovití). Je ho těžko spatřit a ještě těžší chytit. Například takové Basidum je jen 6 milimetrů dlouhá. Je jedním z více než 3 tisíc druhů čeledi Ostnohřbetkovití, které se dosud podařilo identifikovat. Vědci za těmito tvory vylezli i vysoko do korun stromů, aby získali úžasné digitální záběry a citlivými mikrofony zachytlili jedinečné zvuky, kterými tyto malí tvorové mezi sebou komunikují.
Ritz, nebo nicRitz, nebo nic
Tento pořad patří nezapomenutelné české herecké hvězdě 30. a 40. let 20. století - Adině Mandlové. Projevme tedy úctu a pochvalu této skvělé herečce, za její výkony ve filmu i divadle, která neměla vůbec krásný a jednoduchý život. Zkusme tedy projít celý její život tímto pořadem, který je věnován právě paní Adině.
Příběh herečky Příběh herečky
Prokurátorku Ludmilu Brožovou-Polednovou zná širší veřejnost z kauzy z roku 1950, v níž poslala na smrt Miladu Horákovou. V následujících letech se ovšem podílela na stovkách dalších politických procesů. Režie V. Hájek
Ingriš! Eduard Ingriš Ingriš! Eduard Ingriš
Životní osudy českého hudebního skladatele (mimo jiné autora písně Teskně hučí Niagara), cestovatele a světoběžníka, který v roce 1947 opustil Československo a už se sem nikdy nevrátil. Pracoval jako kameraman pro Hollywood (setkal se Johnem Waynem, podílel se na filmu Stařec a moře, spolupracoval s Ernestem Hemingwayem), určitý čas působil v Limě jako šéfdirigent státní filharmonie Peru. V padesátých letech procestoval celé povodí Amazonkya jako jeden z prvních kameramanů natáčel mezi domorodci. Byl přítelem slavného cestovatele Thora Heyerdahla - uskutečnil dvě plavby na balsovém voru napříč Pacifikem po stopách expedice KON-TIKI La Kantuta 1 a La Kantuta 2, po Peru cestoval společně s dvojicí Miroslav Zikmund - Jiří Hanzelka, s nimiž se spřátelil. Během svého života pořídil unikátní filmový a dokumentační archiv, který autor a režisér Petr Horký společně s Miroslavem Zikmundem v roce 2001 v USA zabezpečili a převezli do Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Dokument (2007).
Podivné dny na ZemiPodivné dny na Zemi
Po celém světě vědci řeší řadu záhad. Znepokojující události se dějí po celé planetě. Vědci tvoří nový obraz Země a objevují mechanismy, které spojují zdánlivě nesourodé události. Rozpadající se domy v New Orleans souvisí s nenasytnými tvory z jižní Číny. Mizející lesy v Yellowstonském národním parku jsou spojeny se zánikem vlků. Epidemie astmatu v Karibiku je spojena s písečnou bouří v Africe. Vědci mají podezření, jsme se ocitli v době globální změn, které jsou rychlejší, než jakých byl kdy člověk svědkem. Kam směřujeme? Co můžeme udělat pro změnu běhu událostí?

Dokumenty od National Geographic zkoumají tyto otázky. Navazují na výzkumy, které daly vznik nové vědní disciplíně, Earth System Science (ESS). Čtyřdílná dokumentární série se snaží vytvořit inovativní způsob k udržení povědomí o životním prostředí. Tím, že odhaluje vztah příčin a následků mezi tím, co jsme jako lidé, a jaký to má vliv na naše životní prostředí a ekosystémy. Dokumentem provází známý herec, spisovatel a režisér Edward Norton (Primal Fear, American History X, Italian Job) Každý ze čtyř hodinových epizod je konstruován jako high-tech detektivní příběh, s osudem planety v sázce.
Planeta z plastůPlaneta z plastů
Od vynálezu prvního plastu na světě - bakelitu - uplynulo již několik desetiletí. Od té doby se plasty staly nedílnou součástí našeho života. Jsou však tak bezpečné, za jaké je jejich výrobci prohlašují? Naše Zeměkoule je doslova zavalena plasty. V Tichém oceánu plave ostrov z plastů, který se svou rozlohou vyrovná státům střední Evropy. A to jsou jen plasty na povrchu.
Darebácký státDarebácký stát
Skutečný darebácký stát ohrožující celý svět jadernými zbraněmi není Írán. Dokument Davida Duke, slovenske titulky
Když padají raketyKdyž padají rakety
Ing. Tomáš Přibyl, Hvězdárna a planetárium Brno, 14. února 2012
Já muslimkaJá muslimka
Jaké to je podřídit se pravidlům, které ženě diktuje islám, si na vlastní kůži vyzkouší česká zpěvačka a herečka Radka Fišarová.
Jak v Česku přistupují lidé k muslimům a muslimkám? V pořadu Experiment to otestuje Radka Fišarová, známá muzikálová herečka, která se na dva dny převlékne za muslimku. Bude od hlavy k patě zahalená a bude si dávat pozor, aby nepohlédla na cizího muže. Chodit tak bude nejen po ulici a obchodech, ale navštíví rovněž mešitu a vyzkouší modlitby směrem k Mecce. Na vlastní kůži pocítí, jak vypadá absolutní poslušnost ke svému muži.
Rádkyní jí bude česká žena, s duchovním jménem Amina, která se stala muslimkou kvůli muži z Tunisu, kterého potkala v Praze. Na islám přestoupili i její dva synové a vzali si také muslimky. Amina se po konvertování k islámu cítí v Česku utlačovaná.
Uvidíme, jak to zvládne Radka Fišarová - česká Evita, Edith Piaf, patronka Nadačního fondu Slunce pro všechny, vytížená žena, zvyklá o sobě sama rozhodovat. Režie V. Stehlíková
Zabíjení po českuZabíjení po česku
Pokus o zachycení rozporuplného fenoménu tzv. divokých odsunů mezi koncem války a Postupimskou konferencí, kdy bylo vyhnáno z domovů kolem sedmi set tisíc starousedlých Němců z Československa. Ústředním tématem dokumentu je událost v severočeských Postoloprtech, kde bylo vojáky československé armády a revolučními gardisty měsíc po válce zastřeleno 763 německých civilistů. Poprvé před kamerou promluví němečtí i čeští svědci masakru, který měl zůstat navždy utajen a jehož pozadí se pokoušeli několikrát v poslední době rozkrýt severočeští policisté. Režie: David Vondráček.
Whistleblowing a Wiki LeaksWhistleblowing a Wiki Leaks
Záznam s diskuse o Whistleblowing a Wiki Leaks, kterou uspořádala Pražská univerzitní skupina Amnesty International v rámci týdne svobody informací. Diskutuje se i o případu Bradley Manninga a Libora Michálka.
13. komnata Jaroslava Hutky 13. komnata Jaroslava Hutky
Jaroslav Hutka je českou legendou o svobodě. Jeho návrat z exilu v roce 89 byl symbolem změn v tehdejším Československu a píseň Stůj, břízo zelená si s ním zpívala celá Letenská pláň.
Kuřimská kauza Kuřimská kauza
Pořad Na vlastní oči. Více se o kauze z roku 2007 dozvíte na Wikipedii.
Nakupujete podle reklamy?Nakupujete podle reklamy?
Reklama: navoněná zdechlina, nebo přirozená součást života? Víc než třetina Čechů podle dnes zveřejněného průzkumu přiznává, že nakupuje podle reklamy. Kolik jich je ve skutečnosti? Co všechno je vlastně reklama, když pomineme nabídku zboží a služeb? Čím vším a jak snadno se necháme zmanipulovat? Diskutujte a ptejte se už teď Petra Václavka. Specialistu na komunikaci a muže, který opustil svět reklamy, aby objevil nové možnosti a nové bohatství. A který se ptá: Jak dlouho chcete ještě čekat na to, co vás baví?
Rybenor Rybenor
Prodej továrny na zpracování ryb byl příčinou žaloby mezinárodního soudu. Kdo zaplatí Norsku odškodné? Nevíš, daňový poplatníku? Více se dozvíš v této reportáži.
Volby českých prezidentů Volby českých prezidentů
Autentické video z voleb českých prezidentů
Výpravy za architekturouVýpravy za architekturou
Osmidílný seriál televize BBC a průvodce Dan Cruickshank. Anglicky.
Genius loci důlního díla OrtyGenius loci důlního díla Orty
Na toto úchvatné místo jsem se poprvé dostal v 9 letech s naším skautským oddílem. Následující léta jsem se na něj vracel, často jsem se pak na něj vracel, častěji ve fantastických snech... Na konci střední školy jsem se proto tomuto místu rozhodl věnovat seminární práci z pohledu historie. Díky tomu jsem zjistil, že příběh tohoto místa je stejně zajímavý jako místo samotné... Bohužel jsem popsal příliš stránek na to, aby si výsledky mého bádání přečetli všichni lidé, kteří mají o dílo zájem... A když jsem se později dověděl, že celému místu navíc reálně hrozí zánik, zrodila se v mé hlavě myšlenka, jak místo zakonzervovat a k tomu vtisknout výsledkům mé práce atraktivní formu... více zde.
Sekty a jejich vůdciSekty a jejich vůdci
Charismatičtí, avšak psychopatičtí vůdci a jejich nekontrolovatelné ego, často i v souvislosti s posedlostí démonickými silami, opakovaně lákají po celém světě hledající a zmatené jednotlivce. Vytvářejí se společenství s často tragickými konci. Tento dokument naturalisticky mapuje nejznámější sekty a jejich vůdce v posledních letech, a je varováním pro každého, kdo by si myslel, že svůj vlastní jedinečný duchovní růst může vložit do rukou labilních jedinců...
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.