čínská modřčínská modř
Dokument s českými titulky sleduje životní a pracovní podmínky v jedné z mnoha továren na rifle v Číně.

Soustřeďuje se přitom na osud 16-ti leté Jasmíny, která přichází z venkova do města hledat práci. Ovšem totalita, trestající účast v odborech a ve stávkách pobytem v pracovních táborech, v zemi známé jako najvštší zdroj levné pracovní sily, připraví Jasmíně velmi nemilé překvapení.

Film, natočený bez povolení čínských úřadů, nabízí alarmující zprávu o ekonomických tlacích západních společností a jejich dopadech na lidi, zatímco skutoečné zisky, které dělníci tvoří, zůstávají v rukách obchodníků zemí "prvního světa”. Dokument načrtává skutečnou cenu výrobků se známkou "made in china” a nutí diváka zamyslet sa nad svojí rolí v tomto nekalém byznysu.
False flagFalse flag
Další pohled v dokumentu na staré téma 9/11 2001 přináší NuoViso všímá si nekonzistencí oficiálních vládních deklarací a skutečných událostí. Následky těchto příčin jsou vidět stále více po celém světě...
Globální zločinecké sítěGlobální zločinecké sítě
Novinář Misha Glenny po několik let odvážně mapoval mezinárodní organizovaný zločin, který dle odhadů nyní představuje 15% světové ekonomiky. Je autorem knihy McMAFIA. Glennyho zájmu neušlo nic od ruské mafie po mamutí drogové kartely a jeho zdroji nejsou pouze zpravodajci a policisté, ale také informátoři z druhé strany zákona. Více úžasných přednášek s českými titulky najdete na TED talks.
Powaqqatsi Powaqqatsi
Americký film Powaqqatsi vznikl jako druhy díl plánované trilogie osobitých dokumentů režiséra Godfreye Reggia na hudbu skladatele Philipa Glasse, odkazujících svými názvy k jazyku indiánského kmene Hopiu ("Powaqqatsi" znamená něco jako "život na úkor někoho jiného). V roce 1983 mel ve světě premiéru film Koyaanisqatsi, pokus o komplexní pohled na současnou podobu industrializované Ameriky. Autoři filmu usilují ve svém druhem projektu na plose celovečerního filmu bez použiti komentáře podat obraz života, lidi a krajiny Třetího světa. Pozorují ničení kulturních a historických kořenů zásahem civilizace, jež způsobuje uniformitu a podléhání bezduché práci a odcizujícímu se systému. Svým obrazovým materiálem odkazuje Powaqqatsi sice k dokumentu s etnografickým a antropologickým cílem, jeho uspořádáni (trikové záběry a střihová rytmizace, podřízená hudbě) z něj však činí film experimentální. V souladu s Glassovou minimalistickou hudbou je film členěn na jednoduché věty, mající svůj logický a emotivní smysl; mimořádná, fascinující bohatost obrazu vsak jde jakoby "proti" hudbě a činí z filmu podmanivou podívanou. Hlavni kameramani filmu pracovali (vedle Berlína a Paříže) v Peru, Brazílii, Egyptě, Nepálu, Izraeli, Keni Hongkongu, Indii. Glass se nebrání vlivům africké, brazilské a peruánské hudby a využívá bohaté škály domorodých nástrojů, lidských hlasu i civilizačních ruchů, z jejichž střetů, podobně jako z obrazové složky, vystupuje podoba světa s jeho přirozenými a nepřirozenými vztahy, vlivy a kontrasty. Výjimečný film vznikl na popud Instituce pro oblastní výchovu, na jeho uvedení se podílel Francis Coppola a George Lucas. Lze jej doporučit jako zcela mimořádný zážitek všem náročným divákům.
NaqoyqatsiNaqoyqatsi
Fascinující trilogie uměleckých dokumentů režiséra Godfreye Reggia o stavu současně civilizace je završena. Téměř dvacet let od uvedení první části s názvem Koyaanisqatsi (1983), na kterou o pět roků později navázal snímkem Powaqqatsi (1988), podařilo se tomuto originálnímu filmovému tvůrci po mnoha peripetiích dokončit i závěrečný díl - Naqoyqatsi (2002). více zde.
Věda, náboženství a víraVěda, náboženství a víra
Dokument s českými titulky: Kořeny všeho zla. Dále BBC Horizon uvádí: Evoluční biolog, profesor Richard Dawkins. Jeho argumentace a konfrontace exaktních věd s náboženstvím a názory, které se intezivně dotýkající obecného pojetí víry. Film Slepý hodinář z roku 1987 vyhrál cenu nejlepšího vědeckého dokumentu toho roku. Popisuje různorodost, neboli diversitu, přizpůsobení a variace v přírodě jako zásadní prvek v úspěšném přírodním výběru, staví jej proti stále používané tezi stvoření. Kromě filmů napsal autor knihy a existuje množství záznamů diskusí, přednášek, i osobních rozhovorů na tato témata.
Mýty o přistání na MěsíciMýty o přistání na Měsíci
Jamie Hyneman a Adam Savage, z televizní show "MythBusters," diskutují o konspiracích kolem přistání na Měsíci kosmického programu Apollo. Demonstrátoři provedli pokusy, simulující jednotlivé mýty z konspiračních teorií.
Jejich pokus s vlajkou ukázal, že vlajka, s níž člověk pohne, ve vakuu vlaje mnohem více a déle, než ve vzduchu, který by ji brzdil. Pokus s prachem ve vakuové komoře ukázal, že ostrý jemný prach ve vakuu uchovává otisky stejně, jak to je ukázáno na fotografiích z měsíčních misí.
zábavný kvízzábavný kvíz
Televize BBC na svém webu nabízí spousta výkových flashových her. Procvičte si angličtinu a učivo základní školy. autorem této milé hry je česká firma Amanita Design
vývoj mezinárodních vztahůvývoj mezinárodních vztahů
Politolog Prof. PhDr. Oskar KREJČÍ, CSc. představuje ve své prezentaci čtyři možné scénáře vývoje mezinárodních vztahů.
Báječný život na WallstreetuBáječný život na Wallstreetu
Pomysleli jste někdy na to, jak si žijí obchodníci z Wallstreetu? Brokeři, kteří spekulují na burze s penězmi, které nedávno vysublimovaly díky tzv. finanční krizi?

V dokumentu uvidíte bydlení miliardářů a multimilionářů, kteří vydělali peníze na burzách. Ale není to pouze o velkých rezidencích, mají také vlastní tryskáče, luxusní jachty a tak dále..

Bez ohledu na malé investory vydělali miliardy dolarů a teď si užívají života. Proti tomu se však v USA pokouší drobní střadatelé přesouvat své těžce vydělané peníze do menších, lokálních bank, které neokrádají své klienty tím, že vyplácí obrovské bonusy managementu a ještě berou finanční pomoc od Kongresu. Kampaň má název Move Your Money
A vy? ... co vlastně děláte vy?
Ďábelský kvartetĎábelský kvartet
Dokument o ochraně biodiverzity v Arménii, který je zároveň desátým dílem serie filmů o životním prostředí v Arménii. Více informací najdete na webu organizace
IMAX, kino velkého formátu IMAX, kino velkého formátu
Pohled na kino velkého formátu, technologii IMAX. Italsky. Dále filmy s přírodní tematikou.
Muži vymírajíMuži vymírají
Pořad televize CBC se zabývá nezadržitelným vývojem chemických látek a plastiků, bez jakéhokoli testování vlivu na lidské zdraví a naše okolí. 85% nových výrobků chemického průmyslu není vůbec testováno. Skutečnost známých látek napodobující hormony nebo narušujících činnost endokrinních žláz je ignorována. Vyloučení těchto látek z naší potravy a okolí je dnes nepředstavitelné a pravděpodobně i nemožné, jsou totiž obsaženy ve větší nebo menší míře ve většině výrobků chemie. (alternativní odkaz)
Orangutani, nebo palmový olej?Orangutani, nebo palmový olej?
Dokumenty o dopadu neadekvátního pěstování palem pro palmový olej. Ovlivňuje životní prostředí orangutanů na Indonézském ostrově Borneo. Více informací, fotografií a blog. Vědci odhadují, že pralesy na Borneu zmizí dříve, než Amazonské pralesy. Více i na Orang-utan Survival Foundation. Více také na webu filmu What rainforest? nebo na blogu Palm Oil: An Environmentalist's Perspective
Transformers 2Transformers 2
Střihači pracující se střižnami Avid vypráví o tom, jak stříhali film Transformers 2. Více o Avidu najdete také na YouTube.
Ztracené zlato InkůZtracené zlato Inků
Incká říše zanikla pod náporem španělských dobyvatelů, vedených conquistadorem Franciskem Pizarrem. Pojmenování "Incká říše" není v zásadě správné. Inka byl oficiální titul pro panovníka a jeho příbuzné, kteří představovali elitu říše. Inckou kulturou se proto rozumí kultura dominantní složky tohoto mnohonárodnostního státního útvaru. Inkové přijali za svou kečujskou kulturní tradici a jazyk a pomocí vojenské a ekonomické expanze pak tuto tradici vnutili podrobeným etnikům. Některá etnika žila s Inky v míru, ovšem s některými byli Inkové v rozepři. To pomohlo později v dobývání říše Francisku Pizzarovi.
Tar WarsTar Wars
Reportáž televízie BBC vyšetruje prečo malý kmeň indiánov Cree žijúcich v blízkosti dechtových pieskov (tar sands) v kanadskej Alberte sa stavajú proti veľkým ropných korporáciám a sú finančne podporovaní jednou britskou firmou z Manchesteru.
Vražedná poleVražedná pole
Dokument s českými titulky o bitvě za zásobení farem s intenzivním chovem zvířat

Jihoamerické pralesy a evropské farmy s intenzivním chovem zvířat jsou provázány skrytým řetězcem zkázy, v němž obrovské sojové plantáže k pěstování krmiva pro evropská kuřata, skot a vepře způsobují hynutí divoké zvěře a zhoršují klimatické změny.

Tisíce lidí jsou vyháněny ze své půdy, aby uvolnily místo pro sojové plantáže. Dochází k vystěhování původních obyvatel a ke kácení pralesů.

Tento průlomový film analyzuje dopady pěstování sóji v jižní Americe a ukazuje, jak drobné zemědělství, které je prospěšné jak lidem, tak životnímu prostředí, prohrává svou bitvu s velkým byznysem.
Vesmírní špioniVesmírní špioni
Hodinový dokument televize PBS v HD rozlišení o vojenských vesmírných programech MOL v USA a ALMAZ v SSSR. Kosmonautika v té době byla motivována vojenskou špionáží, proto byla posádka vybavena přístroji pro pozorování zemského povrchu. Po několika startech kosmických stanic se přešlo na nepilotované špionážní družice.

chtěl jsem přidat nějaký komentář, ale nechám si to na později... Prozatím přijměte tento dokument jako příspěvek k upřesnění složité historie lidské civilizace.
Kuře na jídelním lístkuKuře na jídelním lístku
Krátký film Chicken a la Carte od Ferdinada Dimadura vybraný jako jeden z nejlepších na Berlínském na festivalu krátkých filmů v roce 2006. Další videa s podobnou tematikou uvidíte na webu festivalu Humanity Explored.

Komentáře snad není třeba, Je potřeba si to však častěji připomínat.
Cikáni v KanaděCikáni v Kanadě
Kanadský dokument o původní kultuře kanadských cikánů. Představuje novou generaci Romů, kteří se vrací ke svým původním kořenům. V Kanadě jich žije zhruba 80.000 .
Summit v KodaniSummit v Kodani
hovoří: Jacques Aigrain, Yvo de Boer, Thomas L. Friedman, Albert Arnold Gore Jr., Anders Fogh Rasmussen, Jeroen van der Veer. Pro celý diskusní panel klikněte na web FORA.TV
k politizaci školstvík politizaci školství
Igor Cagáň odstoupil na protest proti politizaci školství od studia na Prešovské univerzitě. Více se dozvíte o této kauze na jeho blogu.
Něžné zabíjení 3Něžné zabíjení 3
v originále je přednáška nazvaná Killing Us softly.

Zajímavá a chvílemi i zábavná přednáška feministky Jean Kilbourne nejprve nastiňuje, jak nás ovlivňuje reklama a že nás skutečně ovlivňuje. Následně dává příklady, kdy jsou ženy v reklamě znevažovány a stavěny do pasivní role, dokonce i v reklamách, které jsou pro typicky ženské výrobky. V okamžiku kdy převrací text ženského inzerátu do mužského rodu, působí spousta z nich naprosto nesmyslně a vulgárně.

Je to určitý projev šlapání po rovnoprávnosti žen, který si ani neuvědomujeme, přestože se euroamerická kultura rovnoprávností všeho druhu chlubí na počkání. Ale stejně tak jako u rovnoprávnosti náboženství a rasy i tato rovnoprávnost je médii stavěna na hlavu a ženy stavěny do pozice sexuálních pomůcek a domácích služek.
Popisek: FuckCopyright. české titulky Must Watch.
Vymazáni z mapyVymazáni z mapy
Dokument o posledním válečném konfliktu v Gaze. Film začíná vstupem posledních pěti lodí s volným přístupem do přístavu. Právě před zásahem Izraelských vojsk, které v 22ti dnech útočily na centra civilní obrany, nemocnice, děti i pozorovatele OSN. Dokument je v několika částech.
Ruské klasické filmyRuské klasické filmy
Stalker, Solaris, A Slave of Love, Zerkalo v původním znění s anglickými titulky. od režiséra A. Tarkovského a Nikity Michalkova.
Ztracená civilizace MayůZtracená civilizace Mayů
Dávná civilizace Mayů používala hieroglyfické písmo. Podívejte se, jak jej vědci v poslední době pochopili.
Hodinový dokument je rozdělen do pěti kapitol: Zapomenuté chrámy Mayů - v roce 1774 španělský objevitel Jose Calderon objevil chrám v Palenque a dávné mayské hieroglyfy. Bylo to písmo kultury zdecimované španělskými dobyvateli. Skrytá historie - Archeoložka Tatiana Proskouriakoff objevuje v archivech Harwardského muzea monumety obsahující dešifrovatelnou historii, více než pár obrázků a symbolů. Politický blok Ruský lingvista Jurij Knorosov pracující za železnou oponou umístil mayské glyphy na zvukovou stupnici. Ovšem jeho myšlenky byly na západě odmítnuty. Dětská hra - David Stuart publikoval svoji provní školní práci o hieroglyfech ve 12ti letech a stal se hlavní osobou ve studiu Mayské civilizace a v dešifrování jejich písma. Kulturní odhalení - Obrazy z dávné Mayské civilizace se zjevují a jejich následníci v moderním Mexiku a Střední Americe se začínají učit svůj ztracený jazyk a historii. Dále dokument o Mayském králi.
Příběh věcíPříběh věcí
10 minut o tom, jak se obchoduje s emisními povolenkami se stále horšími dopady na klima planety a co by mělo být skutečným řešením pro snížení emisí v atmosféře.

Dále 20 minut s českými titulky o pozadí našich společenských a civilizačních chování. O tom jak souvisí naše spotřební návyky, peníze, příroda a životní prostředí. Od těžby až po prodej, spotřebu a likvidaci. Všechny ty věci v našich životech ovlivňují komunity u nás i v zahraničí, přestože většina dění je skryta našemu pohledu. Příběh věcí je krátký pohled na rub naší produkce a spotřeby. Něco vás naučí, rozesměje vás a možná i změní způsob, jakým se díváte na svět a věci ve vašem okolí. Cílem je oslovit v nás vůli změnit tyto destruktivní činnosti a žít udržitelný život. Více na The Story od Stuff.
Elektronický koncentrákElektronický koncentrák
Dokument o tom, jaké konsekvence může mít zavádění RFID čipů a elektronické identifikace obyvatelstva. S českými titulky. Až uvidíte v televizi reklamu na RFID, buďte si jisti, že vám bude vysvětleno, jak je to úžasný a veskrze blahodárný vynález....
Válka o modré zlato Válka o modré zlato
Budoucí války budou bojovány o tak obyčejnou věc, jako je voda.

Svoji roli o v ní sehrají také velcí majitelé vodních zdrojů a distributoři vody. Například v Čechách je největším vlastníkem zdrojů pitné vody mezinárodní koncern Veolia. O této firmě se ve filmu také hovoří. Více se o tématu dočtete např. v článku na Czech Free Press. Války budoucnosti se budou vést o vodu, tak jako se dnes bojuje o ropu, protože zdroj všeho života vstupuje na globální trhy a do politických arén. Obří korporace, soukromí investoři a zkorumpované vlády soupeří o kontrolu nad mizejícími zdroji pitné vody a vyvolávají protesty, soudní procesy a revoluce obyvatel, kteří bojují za své právo přežít. Přežije lidstvo?
Lékař, ochuzený uran a umírající dítěLékař, ochuzený uran a umírající dítě
Dokument od Freidera Wagnera a Valentina Thurna který ukazuje dopady používání ochuzeného uranu jako radioaktivní zbraně ve stále probíhající válce v Iráku.
Příběh vyprávěný lidmi z mnoha zemí začíná komentářem od dvou Britských válečných veteránů, kteří popisují jejich postižení radioaktivitou ochuzeného uranu (přehled článků na téma) a vývojové deformace jejich dětí. Dr. Siegwart-Horst Gunther, zakladatel vysoké školy Alberta Schweitzera a Tedd Weyman z Uranium Medical Research Center (UMRC) odjeli do Iráku aby posoudili jak velké je tam uranové zamoření.
Studená fúzeStudená fúze
Jak myslíte že funguje věda? Někdo objeví zajímavý fenomén, napíše o něm vědecký článek a následně se objevem zaobírají vědci. Pokud fenomén potvrdí, vstoupí vynález v obecnou povědomost. Tento koloběh však funguje pouze v případě, že vynález odpovídá stávajícím poznatkům. Pokud se ukáže, že jev podle stávající představy o zákonech fyziky nemůže existovat, prohlásí se za neexistující a je po problému.

Představte si zdroj energie, který je takřka nevyčerpatelný, čistý, snadno vybudovatelný, bezúdržbový a je možné jej provozovat i v malých variantách...

... a teď si představte, co by vám na to řekly energetické a ropné společnosti. České titulky díky serveru MustWatch
Historie marihuany v kostceHistorie marihuany v kostce
Poměrně kontroverzní téma jako je marihuana může trochu rozvířit vody. Tábory zastánců a odpůrců jsou většinou jasně definované a nenašel jsem člověka, který by na marihuanu nezastával nějaký názor.

Ještě nedávno jsem spadal do skupiny odpůrců. Ve skupině odpůrců jsem nebyl zdaleka sám, společná vlastnost odpůrců je zejména fakt, že marihuanu málokdy vyzkoušeli. O alkoholu nebo cigaretách se takové tvrzení říct nedá, většina kuřáků z mého okolí jsou zatvrzelí odpůrci kouření, kteří svou závislost nenávidí.

Člověk se pak neubrání srovnávání, má-li dostatek vlastních zkušeností a odvahu změnit názor. Alkohol způsobuje cirhózu jater, agresivní chování, nekontrolovatelnost a problém s koordinací pohybů. Cigarety způsobují těžkou závislost, rakovinu plic, stárnutí kůže a všechny ostatní zajímavosti, které se můžete dočíst na krabičce. Jaká zvěrstva způsobuje marihuana a proč by mělo být trestné se na ní jenom podívat, se dozvíte z následujícího dokumentu s českými titulky.
Základní lidská právaZákladní lidská práva
Vyjmenování základních práv člověka podle Všeobecné deklarace lidských práv Ta byla přijata 10. prosince 1948 na půdě OSN. Půlhodinový dokument ve formě, která je pochopitelná i dětem. Anglicky s ruskými titulky.
War 08.08.08. Umění zradyWar 08.08.08. Umění zrady
Dokument o válce v Gruzii. 8. srpna 2008 zaútočila gruzínska armáda vycvičená, vyzbrojená a přímo řízená USA a Izraelem na region Jižní Osetie. Cíl: etnické vyčištění území a definitivní rozšíření gruzínské "země zaslíbené" o krajinu bez lidí.

Nočnímu útoku předcházel emotivní televizní projev Michaila Sákašviliho, v kterém se vyznával z lásky k Jižní Osetii. Několik hodin po hysterickém vystoupení duševně nemocného Sákašviliho začala gruzínská armáda masakrovat civilní obyvatelstvo Jižní Osetie. Zároveň se v západních mainstreamových médiích roztočila koordinovaná masívní propaganda v osvedčeném stylu: Změna agresorů na oběti a oběti na agresory.

Tentokrát však USA a Izrael narazili. Jižní Osetie sa na rozdíl od palestinských obětí měl kdo zastat a udělal to rychle a rázně.
Globální oteplování nebo globální vládaGlobální oteplování nebo globální vláda
Pokud se zeptáte na ulici 10 lidí, jestli člověk způsobuje globální oteplování, nejméně 8 vám řekne, že ano. Toto téma je již prakticky uzavřené a vyjma prezidenta Klause o této doméně nikdo nepochybuje. Proč by také měl, každý rok je méně sněhu, teplejší zimy, záplavy a jiné katastrofy napříč celým světem. Otázka ale nezněla, jestli nastává globální oteplování, ale jestli je skutečně způsobené člověkem. Proti tomuto konsenzu se vyjádřilo v petici 31 000 vědců z celého světa a toto video vám nabídne zajímavé důkazy z druhé strany, které jste nikdy neslyšeli. Jako třeba že teploty byly ještě před 800 lety vyšší než jsou dnes, v Grónsku Vikingové rozvíjeli zemědělství a v dobách dinosaurů byly hodnoty CO2 desetinásobně vyšší než jsou dnes při hodně podobné teplotě. Posledních 20 minut videa je věnováno důvodům, proč by někdo měl potřebu vypustit takovou lež a co by tím mohl získat. Přestože tyto argumenty autoři použili k obhajování amerického způsobu života na úkor rozvojových zemí, jde opět o "mustwatch” který vám nedá na následujíc dny spát.
Zajatci bílého bohaZajatci bílého boha
Český výzkumník Tomáš strávil v thajských a laoských horách téměř dva roky, aby se za každou cenu dopátral příčin křivd a násilí, která jsou na Akhajích a jejich dětech páchána.
Domorodý horský národ Akha žijící na území zlatého trojúhelníku se absurdně stává obětí rozvojových programů západních civilizací. Mladý český výzkumník se opakovaně do těchto oblastí vrací, aby kmeni Akha pomohl. Postupem času se s vesničany natolik sblíží, že ho mezi sebe přijímají. Čím více do problematiky mezinárodní pomoci proniká, tím více se stává pro některé západní organizace na území Thajska a Laosu nežádoucím. Za dramatických okolností je donucen tuto oblast opustit a přináší tak otřesná svědectví o humanitární katastrofě, která tento národ likviduje.
Dramatický dokument o malém horském etniku byl zpracován podle skutečné události. Film můžete získat přímo od autora Steve Lichtaga na DVD.
Rostliny k jídluRostliny k jídlu
Clayton Shaddox představuje v rámci svého Survival trainingu některé rostliny, které se dají jíst.
Senátor PČRSenátor PČR
MUDr. Zdeněk Schwartz prý umí pomoci. Podívejte se jak pomáhal při své praxi v Záchrané službě. Zvolen za ODS v roce 2008, Mandát: 25.10.2008 - 25.10.2014
Lékařka a řeholnice o chřipce a očkováníLékařka a řeholnice o chřipce a očkování
Hodinový dokument s anglickými titulky o současné problematice prasečí chřipky, očkování a všeho, co se kolem toho politicky točí. Od lékařky Teresy Forcades, vzdělané ve Španělsku a v USA, která je shodou okolností řeholní sestrou.
Ovládáme vlastní rozhodnutí?Ovládáme vlastní rozhodnutí?
Ekonomický psycholog Dan Ariely, autor knihy Jak drahé je zdarma (v originále Predictably Irrational), používá klasické zrakové iluze a jeho vlastní neintuitivní (a někdy šokující) výzkumné výsledky, aby ukázal, že ve svých rozhodnutích nejsme až tak racionální jak si myslíme. Přednáška je s českými titulky.
Nasytíme celý světNasytíme celý svět
Jak dnes vypadá zemědělec, který na náš stůl dodává ty nejlepší produkty? Pokud se nám vybaví romantické obrázky, kde jsou lidé v bezprostředním kontaktu s přírodou, snímek Nasytíme celý svět nás definitivně vyvede z naivního omylu. V dokumentu rakouského režiséra Erwina Wagenhofera totiž žádné nostalgické obrázky nenajdeme. Estetizované kompozice záběrů strojů při práci působí spíš ironicky. Pravidla Evropské unie pro potravinářský průmysl se snahou o zaručení nezávadnosti produktů pomalu vytlačují jakýkoli lidský rozměr v zemědělské práci. Finanční náročnost výrobních změn ruinuje malovýrobce a ty, kteří se ještě drží, nutí nasazovat vysoké ceny, takže nemohou konkurovat levnému zboží dováženému z Asie nebo z Jižní Ameriky. Erwin Wagenhofer ukazuje jak evropské zemědělce, potýkající se s absurdními nařízeními, tak vykořisťované obyvatele chudých zemí, na jejichž práci vydělávají nadnárodní koncerny. Začarovaný kruh uzavírá mluvčí firmy Nestlé, pro něhož je argument velkého počtu pracovních míst neprůstřelným alibi pro cokoli.
Fed Up!Fed Up!
Okolo 70% potravin v USA obsahuje geneticky modifikované suroviny, které nejsou uvedeny na obalu výrobku. Biotechnologický průmysl utratí 50 milionů dolarů ročně na přesvědčení spotřebitelů, že to je jediný způsob jak nakrmit svět a zachránit životní prostředí. Skutečná pravda bude asi někde jinde. Rodinné farmy založené na udržitelném hospodářství mizí a stále roste počet lidí, kteří mají hlad. Více info na webu.
léky proti depresiléky proti depresi
Se zvyšujícím počtem lidí ve společnosti, kteří nedokáží být přirozeně šťastní, se zvyšuje také počet psychických problémů a psychických i fyzických nemocí. Farmaceutické firmy produkující "zázračné" léky jako antidepresiva však svým pacientům příliš nesdělují, že tyto léky pomáhají včetně závažných vedlejších účinků. Americká občanská společnost Citizen Commision on Human Rights na toto téma natočila rozhovory s mnoha osobnostmi. Z jejich sdělení vyplývá, že mnoho prodávaných léků je v důsledku velmi nebezpečných pro jednotlivce, i pro celou společnost. Neléčí totiž příčiny vzniku depresí, pouze potlačují jejich následky.
Co nebylo řečeno o klimatu a CO2Co nebylo řečeno o klimatu a CO2
Závažné téma poslední doby. Přes mnoho argumentů pro i proti se z teorií, politických tahanic a osobních exhibicí stávají tvrdá fakta, které je nutno nějak řešit. Prvním krokem je o těchto faktech vědět co nejvíce. Druhým krokem je opustit vnitřní pocit, že se mě to stejně netýká a že sám nemohu nic udělat. Reportážní dokumenty televize BBC a CBS.
Ze života animovaných psůZe života animovaných psů
animovaný film od amerického kreslíře s českým původem Pavla Fierlingera.
AL Nakba: Palestinská katastrofa 1948AL Nakba: Palestinská katastrofa 1948
Pravděpodobně první film, který vážně zabývá historickými událostmi, které vedly k vytvoření 750.000 palestinských uprchlíků na konci první izraelsko-arabské války v roce 1948. Na základě knihy historik Benny Morris "Vznik palestinského uprchlického problému, 1947-49". (58 min dokument, Izrael, Německo, Nizozemí, 1997.)
Další diokument je o zdi, kterou staví Izrael napříč celé své zemi mezi palestinci a židy. Uvidíte portrét palestinských obyvatel, židovských osadníků a vládních úředníků, kteří je rozděluje zdí. Příběh této zdi je obrovskou hanbou 20. a 21. století.
S anglickými titulky.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.