Jezero hvězdJezero hvězd
dokument televizního kanálu Nature o jezeru v Malawi, v Africe. V jezeře žije mnoho sladkovodních ryb.
GREENGREEN
Její jméno je ZELENÁ (Green), je sama ve světě, který k ní nepatří .Je to samička orangutana, oběť odlesňování a využívání zdrojů. Tento film je emocionální pouť posledních dnů Green. Bez vyprávění, je to vizuální jízda představující zničující dopady těžby dřeva a odlesnění pro plantáže olejových palem, dusivý opar vytvořený požáry deštného pralesa a tragický konec biodiverzity. Sledujeme vliv konzumerismu a čelíme naší osobní odpovědností při ztrátě deštného pralesa, pokladů světa. Dokument ukazuje příčiny, kvůli kterým tento druh lidoopů pomalu vymírá. Překrásná scenerie indonézských pralesů v kontrastu s jejich kácením a výsadbou palmových plantáží kvůli palmovému oleji a biopalivům.
Hypermarket, jeho pán a otrokHypermarket, jeho pán a otrok
Dokumentarista Ivo Bystřičan sleduje pracovní podmínky zaměstnanců v českých hypermarketech, kde ochota vůči zákazníkům vysoce kontrastuje s otřesným přístupem k zaměstnancům. Zaměstnanci hypermarketů často pracují v podmínkách překračujících zákoník práce i předpisy bezpečnosti. Řada z nich na pracovišti zažívá šikanu. Většina však o této smutné situaci mlčí. Bojí se. Dokumentarista Ivo Bystřičan vyhledává bývalé i současné zaměstnance, aby o práci v hypermarketu otevřeně promluvili. Stali se zaměstnanci už pouhým zbožím, kterému my, zákazníci, každým svým nákupem snižujeme dobu trvanlivosti? České znění.
SpojeníSpojení
Snímek Spojení (Making the Connection) od Světové veganské společnosti (http://www.vegansociety.com/resources/making-the-connection.aspx) se skládá z příběhů, které nás vybízí, abychom si všechny předkládané informace spojili "dohromady".
Národní muzeum letectví a kosmonautikyNárodní muzeum letectví a kosmonautiky
Americký dokumentární film o sbírkách jednoho z největších a nejnavštěvovanějších muzeí světa. Generace fantastů a vynálezců snily o strojích, které by zpřetrhaly naše pouta se zemí a umožnily lidem vzlétnout k nebesům. Cesta k létání se však otevřela teprve poté, co si dva výrobci jízdních kol z amerického Ohia uvědomili, že bude "jednodušší vyrovnat se ptákům ve znalostech, než napodobit jejich pohyb." Historii naší snahy o pokoření zemské tíže ztělesňují nejrůznější a často i nejroztodivnější létající stroje - bláznivé vynálezy i zázraky techniky s ohromným výkonem. Ve Spojených státech existuje instituce, která si stanovila za cíl zmapovat a uchovat naše úspěchy na cestě za létáním. Je jím Národní muzeum letectví a kosmonautiky ve Washingtonu.
Léčitel mezi dvěma světyLéčitel mezi dvěma světy
Pomocí klasické medicíny nedokážeme vyléčit takřka žádnou chorobu. Léčebnými metodami se především potlačují symptomy, aniž dojde ke skutečnému uzdravení. Takové jsou názory nejen vídeňského lékaře - neurochirurga Heinze Valentina Hampejse, který se rozhodl pro život v Jižní Americe v roli šamanského léčitele. trailer na Rakouský dokument.
Karel Kryl - MaškaryKarel Kryl - Maškary
Koncert "Maškary" Koncert Karla Kryla v Lucerně v roku 1991. Hosť Ivan Hoffman
01. Maškary 02. Vánoční 03. Elegie 04. zpívá: Ivan Hoffman 05. Karavana Mraku 06. Písen o žrádle 07. Písničkáŕsky bacil 08. Od Čadce k Dunaju 09. Monology 10. Vzkazali mne hradní páni 11. Babylon 12. Ukolebavka 13. Dekuji 14. Andel
Draví mravenciDraví mravenci
Ohňoví mravenci jsou neuvěřitelně žraví a napadají cokoliv elektrifikovaného. Možná je to tím, že jim elektrický proud připomíná vlnění, které vysílá jejich přirozená kořist. Ve Spojených státech amerických způsobí tito mravenci každý rok škody na elektrických rozvodech za miliony dolarů. Při dobývání nových území se malí útočníci dokáží zformovat v živoucí vor. Ohňoví mravenci se vrhají téměř na vše, co jim přijde do cesty: na pavouky, luční kobylky, ale také na obojživelníky nebo oslabené savce.
Kořeny budoucnostiKořeny budoucnosti
Italsko-slovenský dokumentární film o životě významného slovenského politika Alexandra Dubčeka. Film zachycuje ve dvou rovinách politický vývoj v Evropě na zač.20. století až po 60 roky a na jeho pozadí i životní pouť jednoho z novodobých evropských politiků - Alexandra Dubčeka. Film obsahuje bohaté archivní dokumentární materiály z MOSFILMU / příchod nadšených budovatelů komunismu z evropských států, tzv. Interhelpo / Stejnětak jsou ve filmu využity autentické živé dokumenty z vrcholu politickerj kariéry AD až po jeho pád, včetně agrese vojsk Varšavské smlouvy do reformuje se Československa v r.1968. Podarilo se využít i nelegální natočené materály po odchodu AD z politického života.
Apokalypsa 2. světové válkyApokalypsa 2. světové války
Bilance nejkrvavějšího konfliktu historie: léta 1933-1945.
Grand Canyon Grand Canyon
Grand Canyon je jedním z mála pozemských terénních útvarů, které můžete spatřit z vesmíru. Ne náhodou je toto místo jedním z nejoblíbenějších amerických národních parků. Ročně sem zavítá na pět milionů návštěvníků, kteří ovšem mají možnost poznat jen zlomek skutečné nádhery Grand Canyonu. K místu se totiž váže celá řada otázek, které jsou i pro zkušené vědce nepochopitelnou záhadou. Kdy a jak se Kaňon vlastně zformoval? Jak se jedna z nejzákeřnějších nemocí na zemi dokázala zachovat v tělech prvních masožravců žijících v Kaňonu? Kde přebývali jeho první lidští obyvatelé a jak zde dokázali přežít? National Geographic Television se přidává k vědecké expedici, aby se pokusila tato tajemství rozluštit. Vydejte se na výpravu po celé délce Grand Canyonu, čítající 277 mil. Poznávejte dokonalou krásu přírodních úkazů, včetně jedněch z nejzrádnějších peřejí na planetě. Vybraná skupina vědců a expertů nám ukáže Grand Canyon tak, jak ho dosud vidělo jen málo nezasvěcených. Počínaje řekou, která si stále probíjí cestu kameny starými dvě miliardy let, až po různorodé živočichy, toulajícími se jedinečnou krajinou tajemného Grand Canyonu.
Odkaz J. G. MendelaOdkaz J. G. Mendela
Životopisná hra o objeviteli zákonů genetiky J. G. Mendelovi. Čteme-li zprávy o hektarových výnosech obilovin, které jsou při použití vyšlechtěných odrůd několikanásobné, často si ani neuvědomujeme, že k této genové inovaci bylo nejprve nutné poznat základy dědičnosti. Jejich objevitel Gregor Mendel žil a pracoval v minulosti v Augustiniánském klášteře v Brně. Inscenace o životě a boji se zaostalou vědou i tehdejším zpátečnickým klérem, nedovolujícím odhalovat zákony přírody...
Drama,Československo,1976,74 min,Režie:Jiří Bělka Hrají:Karel Höger, Stanislava Strobachová, Zdeněk Hradilák, Jiří Fisher, Rudolf Jurda

Videoprogram připravil Ústav šlechtění a množení zahradnických rostlin Zahradnické fakulty v Lednici, Mendelovy univerzity v Brně.
Tangerine dreamTangerine dream
Záznam živého koncertu legendárního hudebního tělesa Tangerine dream. Koncert se uskutečnil v Coventryské katedrále Svatého Michaela v Anglii, v roce 1975. Uslyšíte to nejlepší z elektronické hudby své doby.
Neviditelný levhartNeviditelný levhart
Zatímco tygři se ocitli na pokraji vyhynutí a počty lvů se neustále snižují, levharti přežívají. Jonathan Scott je jejich velkým obdivovatelem. Dokument televize BBC s českým dabingem.
Forenzní faktorForenzní faktor
Forenzní vědy jsou vědy, které se aplikují při vyšetřování a dokazování v trestních i civilních řízeních před státními orgány. Jde o postupy vedoucí k prokázání identity osob, pravosti listin a podobně. Souhrn těchto věd se někdy zkráceně označuje jako forenzika.

Hvězdy forenzní vědy řeší ty nejkomplikovanější zločiny. Seriál Forenzní faktor představuje nejlepší světové detektivy využívající nejmodernější investigativní nástroje, aby dopadli ty nejnepolapitelnější zločince. Sledujte, jak nejmodernější forenzní technologie v kombinaci s lidským důvtipem přispívají k objasnění násilných a často mediálně sledovaných zločinů.
Pekelné strojePekelné stroje
Eizoda z cyklu Megastavitelé: Gautrain: Rychlá železnice Jihoafrické republiky Konstrukce nového železničního systému v Johannesburgu s sebou nese celou řadu složitých komplikací. Obzvláště problematické jsou závrty po celé trase železnice.Uvidíte ještě další videa se železnicí. Česky
Zašlapané projekty Zašlapané projekty
Dokumenty z cyklu o unikátních nápadech, projektech a objevech, které za minulého režimu nesměly spatřit světlo světa. Připravili: J. Skalický, K. Bělohlavý, P. Lokaj a J. Procházka
Hlídač č. 47Hlídač č. 47
Režie: Filip Renč Hrají:Karel Roden nejml., Lucia Siposová, Václav Jirácek, Vladimír Dlouhý, Norbert Lichý, Zdenek Dušek, Vladimír Kulhavý, Zuzana Šavrdová, Luboš Veselý, Veronika Forejtová, Emma Cerná, Martin Myšicka, Jindrich Bonaventura, Milan Riehs, Petr Pelzer, Ján Sedal, Jakub Kohák, Jirí Chlumský, Tomáš Šolc, Michal Slaný
To nejlepší z National GeographicTo nejlepší z National Geographic
výběr videí s tématem přírody, divokých zvířat v dokumentech amerického satelitního kanálu National Geographic. Dokumenty jsou většinou anglicky, francouzsky nebo německy. Dohromady více než 30 hodin videa.
Zaniklé obceZaniklé obce
Pustnutie stredovekých sídiel horného Spiša do polovice 16. storočia.
Dokumentárny film (seriál má celkovo 25 kapitol) predstavuje sídla na hornom Spiši, ktoré spustli v období 14. storočia až prvej polovice 16. storočia. V jednotlivých kapitolách sú nielen dediny, ktoré sa už v ďalšom období neobnovili, ale aj obce, ktoré boli znovuosídlené. Viac na stránkách muzea Starej Lubovne.
Homo Sapiens Homo Sapiens
Je tomu už 250 000 let, co první přímí předchůdci lidské rasy začali osídlovat různé kouty naší planety a rozvíjet své myšlení. Lidský mozek dosahuje závratnou úroveň. Tento moudrý člověk zvěčnil svou existenci v úžasných dílech - hrobkách a monumentů zasvěcených bohům. Vynalézá písmo, rozvíjí se architektura a medicína ...
Poklady světaPoklady světa
Seriál německé televize o vyjímečných místech planety. Česky.
Archimedovo tajemstvíArchimedovo tajemství
Řecký vynálezce, matematik a fyzik Archimédes žil pravděpodobně mezi lety 287 až 212 před naším letopočtem. Většinu svého života strávil Archimédes v sicilských Syrakusách. Archimedes začal svá díla tvořit až po čtyřicátém roku svého života. Věnoval se inženýrské činnosti (například zavedl pojem těžiště a určil metodiku zjištění polohy těžiště pro rovinné útvary a prostorová tělesa), geometrii (přibližně určil číslo π), matematické fyzice a astronomii.
Dunkerque: záchrana expedičního sboruDunkerque: záchrana expedičního sboru
Během hrdinské námořní akce bylo v květnu 1940 evakuováno přes tři sta tisíc obklíčených spojeneckých vojáků z Francie do Anglie. Dokumentární rekonstrukce televize BBC. 3 díly, česky.
Ruští kmotřiRuští kmotři
Dokumentární cyklus o "kmotrech" současného Ruska. Boris Berezovskij, Michail Chodorkovskij, Jurij Lužkov. České znění.
Příběh lidu KalahariPříběh lidu Kalahari
Sanové, ohrožené etnikum.
Autoři francouzského dokumentu se vypravili do africké pouště Kalahari, kde se vydali po stopách pronásledovaných, masakrovaných a vyháněným Sanů, zvaných též Křováci. Tomuto jednomu z posledních národů naší planety dnes hrozí zánik. Dokument nabízí jedinečné svědectví o životě primitivního národa, jeho tradicích a moudrech, ale i o každodenním boji o přežití. Autoři popisují přirozené dělení práce a povinností uvnitř této komunity, kde se muži věnují lovu a výrobě zbraní, zatímco ženy se starají o potomky, sbírají rostliny, šijí oděvy a vyrábějí šperky. To vše uprostřed nehostinné, vyprahlé krajiny. Francouzský dokumentární film, česky.
ACTA: Události, komentářeACTA: Události, komentáře
Předseda Piratské strany Ivan Bartoš v pořadu Udalosti komentare na téma ACTA.
Země krásná neznámáZemě krásná neznámá
Unikátní dokumentární série o vlivu člověka na křehkou rovnováhu planety Země.
Pozor na internetové Pozor na internetové "informační bubliny"
Webové společnosti se snaží ze všech sil přizpůsobit své služby (včetně zpráv a vyhledávačů) co nejlépe našim potřebám, což přináší jeden nechtěný a nebezpečný důsledek: Jsme uzavřeni v "informační bublině" a zůstáváme nedotčeni informacemi, které nás mohou stimulovat a rozšířit naše obzory. Eli Pariser uvádí mnoho důvodů, proč mohou tyto personalizace být špatné pro nás samotné i pro demokracii. Přednáška na TED s českými titulky a kompletním přepisem.

Pozn Spotter: Jedna z nejdůležitějších přednášek poslední doby. Týká se nejen internetu.
Strážci beskydských šelemStrážci beskydských šelem
Jak se daří velkým šelmám v naší největší chráněné krajinné oblasti - v lesích, kde po desítkách let znovu našli domov vlci, rysi a medvědi? Jaké jsou názory odborníků, myslivců, chovatelů ovcí a dobrovolníků tzv. vlčích hlídek, které organizuje Hnutí DUHA? Návrat velkých šelem do Beskyd nebyl jednoduchý a příběh stále není u konce...
Kouzlo Audrey HepburnKouzlo Audrey Hepburn
medailonek herečky. Česky.
Nehasit hořímNehasit hořím
Sběrný dokument České televize, který režírovala Hana Pinkavová o talentovaných mladých lidech. Videozáznamy od roku 2000 do roku 2006, kdy bylo Alici Konečné 18 let.
Tisíc římských koster Đ katakombyTisíc římských koster Đ katakomby
Havárie stárnoucího římského vodovodu přinesla v roce 2006 archeologickému světu jednu z největších hádanek v dějinách lidstva. V těsné blízkosti turisticky oblíbených katakomb se vědcům otevřela tajemná hrobka s více než tisícem ostatků lidských těl naskládaných podle neznámého klíče jedno na druhém. Dokonale oblečena a nakonzervována. Kdo byli tito starověcí lidé Jak zemřeli a proč byli hromadně pohřbeni na tajném místě Vydejte se společně se skupinou vědců za jedním z nejúžasnějších archeologických dobrodružství posledních let.
Romský králRomský král
Roku 1992 natočil dokumentarista Viliam Poltikovič sociální dokument "Stěhování osady" o romských obyvatelích slovenské obce Žehra, kteří se ze svých ručně postavených obydlí hromadně přestěhovali do nových panelových domů. Nyní, po 17 letech, se autor do obce vrací a zjišťuje současný stav. Nejen, jak se jim vede, ale jak reflektují svoji situaci, jaké je mikroklima vesnice a jak vnímají změny ve společnosti. Řada z nich se vydala za prací do Čech nebo se odstěhovala do Velké Británie, kam je autoři s kamerou také sledují. Dokument se observační metodou snaží přiblížit mentalitě etnika a snaží se zjistit, co mají Romové, roztroušení po Evropě, společného a co je sjednocuje. České znění.
Až na vrcholAž na vrchol
Portrét člověka, kterému vlak ujel nohy, cestou na rockový festival... A který našel opět vůli žít, bojovat a vítězit!
Tomáš Kvoch byl kluk, který měl rád sport a folk. Celé dětství a pubertu prosportoval a projezdil po folkových festivalech. Jedna z těchto cest za muzikou se mu stala osudnou. Bylo to 9. července 1988. Vzpomíná si jen, jak naskakoval do rozjíždějícího vlaku, dohady s průvodčí, která do něj nakonec ve dveřích strčila... Tomáš spadl pod vlak. Když po týdnu přišel k sobě v nemocničním pokoji, zjistil, že je bez nohou. Bylo mu 21 let a byl na dně. O několik let později zdolal pět nejvyšších vrcholů u nás, mezi nimi i Sněžku, nejprve na vozíku a pak po rukou. Jeho cesta na vrchol ale vede mnohem dál... Připravili: A. Vebrová, Š. Volemanová a J. Hovorka.
Vraždy a jiné lapálie v Putinově zemiVraždy a jiné lapálie v Putinově zemi
Diktatura padla, její praktiky však přetrvávají. Dokument o zákulisních mocenských hrách současného Ruska. Proč musel zemřít Alexandr Litviněnko. A jakou roli v jeho smrti sehrál bývalý tajný agent a podnikatel Andrej Lugovoj? Je v ohrožení i Garry Kasparov? Kam miří vražedná mašinérie ruských politických špiček? České znění.
Alternativní zdroje energieAlternativní zdroje energie
Bene Müller se vydává na venkov na svou ambiciózní misi. Chce aby celá oblast Hegau poblíž jezera Constance přešla do roku 2030 na energii z obnovitelných zdrojů. Ale není to jen utopie? České znění.
Limity městLimity měst
Jen povrchní člověk by se na město koukal jako na obyčejnou, ničím zajímavou změť budov a obyvatel. Naopak. Městské ulice, to jsou knihy plné příběhů, místa, kde se mnohdy psaly a dodnes píší dějiny. Například newyorská 96th Street. Na první pohled jen neusínající řeka aut a chodců. Málokdo si ale uvědomuje, že jde zároveň o velmi citlivou hranici mezi světem bílých a černých Američanů Đ na jejím začátku je totiž výstavní Manhattan a na konci začíná proslulé ghetto Harlem. Pozoruhodným vývěsním štítem historie národa je třeba uzbecký Taškent, snoubící v sobě jak starobylé muslimské mešity, tak budovy vzniklé během stovky let sovětsko/ruské nadvlády. A pozoruhodné příběhy lze najít i ve Varšavě, v Bejrútu, Rabatu, v malijském Bamaku a vůbec ledaskde jinde. České znění.
Newton: Temný kacířNewton: Temný kacíř
Dokumentární film odhalující úplně jiného Isaaca Newtona, než jak ho známe z historických knih. Nyní ho poznáme jako vědce, který se na vrcholu své geniality obrátil k alchymii a teologii.
Mravenci - tajemná přírodní sílaMravenci - tajemná přírodní síla
V tomto dokumentu se dostaneme do světa mravenců očima Berta Hölldoblera, který je světovým odborníkem na tyto úžasná zvířata. Jaké zvíře si vydobylo nesmrtelnost? Jaké zvíře je nejvíce bojovné? Jaké zvíře má největší Superměsta na planetě? Ne člověk, ale mravenci. Jedná se o skutečný úspěch. Je to jen jejich malá velikost a naše ješitnost, která nám umožňuje držet mýtus naší převahy. Mravenci vládnout planetě. Nacházejí se ve více lokalitách daleko od severního Finska až po parné tropy. Největší známá kolonie z těchto hmyzů je v Japonsku, kde 306 milionů mravenců, s 1 milionem královen, v 45.000 kolonií v rozloze přes 270 hektarů. Nejdivočejší bojovníci na zemi, jsou mravenci otrok tvůrce. Ostatní mravenci mají kasárna a strážních příspěvěk chránit se před překvapivým útokem. Bert Hölldobler, přítel světově proslulého vědce Edwarda Wilsona, je světová autorita na téma mravenců. Zasvětil jim svůj život, cestovat po celém světě, porozuměl jim. Jeho očima a jeho slova se budeme přepravováno do světa mravenců. Svět krásnější a bizarní než nějaký sci-fi. "Mravenci" nám odhalí tento cizí svět poprvé se zaujetím a nadšením.
Proč potřebujeme demokracii?Proč potřebujeme demokracii?
Celosvětový projekt nazvaný Proč potřebujeme demokracii? (Why Democracy?) si klade za cíl prostřednictvím deseti dokumentárních filmů, odvysílaných velkými televizními stanicemi v desítkách států, vzbudit širokou diskusi o demokracii a jejích podobách.
Objevné letyObjevné lety
Dokument pomocí nejmodernější grafiky a dříve nezveřejněných záběrů nabízí nezkreslený pohled na ranveje Leteckého výzkumného střediska. česky.
Černá kávaČerná káva
Shlédněte ságu o nápoji, který sdílí své rodiště s našimi nejstaršími lidskými předky. Během následujících tří hodin uvidíte, jak se káva rozšířila z dávného světa a stala se tmavým médiem z nějž se odvíjí sociální, sexuální, ekonomický a politický život. Nápoji, který podporoval to nejlepší i to nejhorší na naší civilizaci. České znění.
Jste překvapeni počtem kaváren ve městech? Moderní společnost je až šílená po nejrůznějších typech kávy v mnoha kavárenských řetězcích, které vydělávají až obscénní množství peněz z naší závislosti na kávě.
Mezinárodní firmy jako Starbucks nyní ovládají obchod v luxusních čtvrtích a nákupních střediscích s pomocí marketingových strategií v objemu prodeje až za 80 miliard dolarů. Po ropě je káva jednou z obchodně nejzajímavějších komodit planety. Dokument oceněný na několika festivalech.
Budoucnost vodyBudoucnost vody
Existence a dostatek pitné vody se týká každého z nás. Zveme vás na cestu kolem světa s cílem hledat odpovědi na závažné otázky. Třídílná Norský dokumentární cyklus s českým dabingem.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.