Aquamarine - barvy mořeAquamarine - barvy moře
Obrazy podmořského světa v hudební kompozici Roberta Jíši a režii Miroslava Hrdého. Vítězný film festivalu Voda, moře, oceány 2004.
Uvnitř planety ZeměUvnitř planety Země
Zveme diváky na úžasnou expedici do nitra naší planety tak, jak by si to představil pouze Jules Verne. Za pomoci fantastických vizuálních efektů se seznámíte se sílou, která posouvá obrovské kontinenty, se základy největších horských masivů, objevíte tavící kotle, ve kterých se kují diamanty a mohutné dynamo, které doslova pohání naši planetu.
KosmosKosmos
Dr. Carl Sagan, americký astrofyzik, nás na úchvatnou cestu vesmírem pozval jako jeden z prvních. Argumentuje, že odpovědnost za přežití nemáme jen k sobě, ale ke kosmu, ač dávnému a zapomenutému... z kterého jsme však vyšli. Vidět na vlastní oči nakažlivé nadšení tohoto sympatického černovlasého muže s úsměvem filmové hvězdy a s téměř dětskými gesty, je prostě zážitek. Jeho velkolepá kniha Kosmos se stala nejprodávanější vědecko-populární publikací. Třináctidílný seriál Cosmos - A Personal Voyage vytvořený podle knihy, byl vysílán v 60 zemích světa a vidělo jej přes 600 milionů lidí. A stále přibývají ďalší. S pomocí speciálních vizuálních efektů projdeme 15 miliard let od Velkého Třesku až dodnes.
KubaKuba
Tento cestopisný dokument, který jsem natočil na své cestě, ukazuje Kubu v pravém světle. Koho jenom trochu zajímá tento úžasný ostrov, nechť se pohodlně usadí a podívá se až do konce. Autor: Petr Lavický
Velké katedrályVelké katedrály
Převyšují egyptské pyramidy. Vešla by se do nich Socha Svobody. Miliony kilogramů kamene, zde jakoby nevážily nic. A přitom jejich váhá odpovídá hmotnosti stavby Empire State Building. Jsou to převratné stavby. Gotické katedrály. Od chvíle, kdy se v Evropě před tisíci lety objevily, vyvolávají mezi městy silné soupeření. Budovala je celá města. Někdy trvalo i stovky let, než je postavili. Gotičtí architekti, poháněni vírou a vedeni svým stavitelským umem, navždy změnili způsob, jak stavět velké stavby. Vytvořili posvátná místa, a ta nás inspirují dodnes.
Koncerty přírodyKoncerty přírody
Natočeno v amerických národních parcích s hudbou Čtvero ročních období od Antonia Vivaldi, ale i další hudba od Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Dvoříka a jiných autorů světové vážné hudby.
Krize: film o nacismuKrize: film o nacismu
Dokument s autentickými záběry vracející se do těžkých dob nástupu nacistického režimu v ČSR. Dokument je anglicky s českými titulky.
Symfonie č.3 Es dur op.10Symfonie č.3 Es dur op.10
čistá krása ve vážné hudbě. Složil v roce 1872 a dopracoval v letech 1887 - 1889 český skladatel Antonín Dvořák. Více na wikipedii. Další vážnou hudbu můžete slyšet tady.
Některé velké momenty z historie zemí Koruny české.Některé velké momenty z historie zemí Koruny české.
Stejně jako je V. Havel (zemřel 18.12. 2011) symbolem některých momentů moderní české historie, tak je mnoho jiných osobností symboly okamžiků dřívějších. "Některé momenty z české historie" jsou takovým letmým dějepisným opakováním cest, kterými kráčely dějiny české státnosti. Historie se neustále opakuje, od prvních historicky doložených chvil nás provází např. křesťanství nebo rozmíšky s našimi sousedy (např. Němci z Bavorska nebo Saska), vnuk Bořivoje I. (sv. Václav) byl zavražděn pro svou politiku (včetně otázky daní). Je zajímavé sledovat tyto souvislosti.
Vývoj člověkaVývoj člověka
Seriál televize BBC The Ascent of Man o vývoji člověka. Anglicky
Nemoc jako cestaNemoc jako cesta
Rozhovor o psychoterapii, psychoanalýze a alternativn léčbě poskytl Dr. Ruediger Dahlke. Německy s českými titulky.
Čtyři okamžiky tichaČtyři okamžiky ticha
Film režiséra Josefa Císařovského z roku 1993 je zamyšlením nad našimi možnostmi a vinou. Devastace krajiny, zhoršující se ovzduší, mizející rostlinné i živočišné druhy, to jsou vykřičníky, které většinou neslyšíme. Jsme přece obklopeni pohodlným, umělým světem, hýčkajícím naše ega! Máme ještě čas prozřít?
Chorvatské národní parkyChorvatské národní parky
Cyklus mapující jedny z nejkrásnějších přírodních scenérií v Evropě.
Zelené hnutieZelené hnutie
Dokument, který představí organizaci Greenpeace od jeho vzniku v roce 1971 po současnost (2000). Dozvíme se něco víc o některých z jejich největších úspěchů: zastavení atomových testů na březích Aljašky a Polynésie (a to i navzdory teroristickému útoku na loď Greenpeace Rainbow Warrior, při kterém zahynul ochranář Fernando Pereira) a evakuované domorodců z atolu Rongelap, kteří byli úmyslně vystaveni radiaci pro dlouhodobé zkoumání ozáření; zákaz vývozu odpadu do jiných zemí poté, co v 90-tých letech si vlády vyspělých zemí udělali smetiště ze zemí třetího světa; zabránění ukládání jaderného materiálu na dně moří a oceánů; prosazení zákazu lovu tuleních mláďat a moratorium na lov velryb a jiné.
Poznat PavlaPoznat Pavla
Dokument zachycující část životního příběhu Pavla H. Vzniklo jako součást bakalářské práce na FSS MU.
Strážci plameneStrážci plamene
Mezinárodně uznávaní spisovatelé Josef Škvorecký a Zdena Salivarová odešli do exilu po invazi Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Usadili se v Torontu, kde založili vydavatelství 68 publishers, aby vydávali práce disidentských spisovatelů. Práce byly často pašované zpět do Československa a dávány do oběhu z ruky do ruky. Václav Havel říká, že "udržovali duchovní kontinuitu české kultury." Po sametové revoluci se jim podařilo vrátit se poprvé po 22 letech. Přijali přivítání jako hrdinové. Film byl natočený pro televizi CBC serie "Man Alive" a dokumentuje jejich cestu domů v roce 1990. Produkce a režie: David Cherniack.
Oáza moříOáza moří
Oasis of the seas je největší výletní lodí světa. Loď patří námořní společnosti Royal Caribbean International, byla poprvé uvedena do provozu v roce 2009. Na loď se vejde celkem 6.286 cestujících + 2.296 zaměstnanců. Je na ni více než 2.500 místností, 16 palub, 4 bazény s mořskou vodou, 25 restaurací, z toho polovina asijských, 37 barů, přes 12.000 rostlin, více než 300 kuchařů, divadlo, opera, 18 evakuačních člunů - kapacita člunů je 370 lidí / člun, 24 výtahů, 150 fitness center, luxusní pětihvězdičkové pokoje, solária, minigolf, obchody, masáže, lékařská pomoc a mnoho dalšího...
Síla uměníSíla umění
Může umění zlepšit nebo dokonce změnit náš život? Marxisté tvrdili, že to je nadstavba společnosti, samá voda. Skutečné umění je životadárná součást světa lidí. Síla umění - obrazově podmanivé, vypravěčsky dramaticky strhující, širokopásmové dokumentární portréty stylotvorných umělců. Cyklus dokumentů BBC připravil a uvádí Simon Schama.
Simon Schama, autor a průvodce znamenitého osmidílného cyklu Síla umění význačný britský historik a kulturní antropolog, působil na předních světových univerzitách, je autorem kroniky francouzské revoluce Občané (Prostor, 1966), televizního seriálu Historie Británie (2000) a esejistické publikace Krajina a paměť (Argo/Dokořán, 2007).
Pravda o vitamínechPravda o vitamínech
Svět se nachází uprostřed Velké vitamínové revoluce. Každý rok se na světě utratí astronomické částky za prášky, o kterých si někteří lidé myslí, že jsou zázračnou prevencí nejrůznějších chorob. Každý den berou miliony lidí vitamínové doplňky v přesvědčení, že si tak udrží zdraví. Ve vědecké veřejnosti ale sílí názor, že konzumace vysokých dávek vitamínů může vést i ke zcela opačnému výsledku. Redaktoři BBC se za pomoci lékařů pokusili analyzovat současnou "vitamínovou revoluci" a v racionální rovině seznamují diváky s účinky nejznámějších a nejoblíbenějších vitamínů. Dokument BBC, česky.
Životní cyklyŽivotní cykly
Podíváme se pod pokličku činnostem, které jsou pro nás běžné, ale stejně o nich spoustu věcí nevíme. Jak se učíme, jak se pohybujeme, jak jíme.
Historie ZeměHistorie Země
Přední geologové v dokumentu BBC objasňují geologický původ Země. Laickému publiku tak postupně v osmi částech ukazují například vznik kontinentů, pohyb litosférických desek, nebo příčinu sopečné činnosti, což nakonec vyústí do souvislosti geologie a života na Zemi.
Leonardo da VinciLeonardo da Vinci
Všestranná renesanční osobnost, významný malíř, sochař, architekt, přírodovědec, hudebník, spisovatel, vynálezce a konstruktér.
Úsvit lidstvaÚsvit lidstva
Jak to vlastně všechno začalo? Seriál. Česky.
Vzkaz Tomáše BatiVzkaz Tomáše Bati
Cyklus výpovědí osobností k tématům, která formují českou společnost. Nedávno zesnulý Tomáš Baťa, následovník stejnojmenného zakladatele světového obuvnického impéria, hovoří o principech podnikání, které jeho otci a strýci umožnily stavět po všech kontinentech nejen továrny a obchody, ale i školy, nemocnice a celá města. Každý z desetitisíců zaměstnanců je podle něj jeho spolupracovník, každý z milionů zákazníků jejich pán. Muž, jehož rodině ztrpčovali život nejprve nacisté a pak komunisté, pohlíží na Českou republiku z Toronta s nadějí a láskou a na svět zmítaný vlnami globalizace pak z rodinné vily ve Zlíně s neutuchajícím optimismem. Vzdělání a pracovitost považuje za větší bohatství, než kapitál, zodpovědnost a poctivost za lepší vlastnosti, než sílu a moc. "Dobří podnikatelé by měli politikům radit, ne se je snažit nahradit," říká při pohledu na fotografii, kde zavazuje ve svých devadesáti letech boty českému premiérovi. Rozhovor s Tomášem Baťou byl poslední, který se podařilo natočit před jeho úmrtím. Režie R. Vávra, scénář J. F. Potužník, dramaturgyně A. Majstorovičová.
Vzestup penězVzestup peněz
Šestidílný dokumentární seriál provázený profesorem Niallem Fergusonem popisuje historii vzniku různých finančních nástrojů jako jsou například dluhopisy, aby nám pomohl pochopit vznik poslední finanční krize.
Lidská zvířenaLidská zvířena
Pojďme se podívat na to, jací živočichové žijí v lidském těle, nebo v jeho nejbližší blízkosti. První kapitola seriálu Human wildlife má název: Ze života vší. Česky.
Encyklopedie vesmiru Encyklopedie vesmiru
Vše, co jste nevěděli o vesmíru a ani vás nenapadlo se zeptat.
Byl jednou jeden objevitel Byl jednou jeden objevitel
Poslední z animovaných, naučných seriálů z dílny Alberta Barillé. Jako v předchozích seriálech se setkáme s Maestrem, který tentokrát skupinku dětí učí o objevitelích. Příběhy objevitelů jsou podávány jednoduše a zábavně, k tomu připočtěme vtipně umístěné letopočty a výchází nám z toho, jako u předchozích seriálů, výborný naučný pořad.
Seznam jednotlivých epizod:
1. První navigátoři 2. Alexander Veliký 3. Erick Rudý a objevení Ameriky 4. Čingischán 5. Battuta - předchůdce Marca Pola 6. Velké Džunky 7. Vasco De Gama 8. Taxisové - počátky pošty 9. Bratři Pinzonovi, skrytá tvář Columba 10. Amerigo Vespucci a Nový svět 11. Cabeza de Vaca 12. Bering 13. Magalhaes, první cesta kolem světa 14. Bougainville a Tichý oceán 15. Bruce a prameny Nilu 16. La Condamine 17. James Cook 18. Humboldt 19. Lewis a Clark 20. Stuart a Burke 21. Stanley a Livingstone 22. Amundsen a Jižní pól 23. Alexandra David-Neel a Tibet 24. Piccard - výšky a hlubiny 25. Na vrcholky hor 26. Vzhůru ke hvězdám
Budování říšeBudování říše
Pohled do doby, kdy mohutná impéria byla v prvopočátcích svého rozpuku. Seriál s českým dabingem.
Oběti bankovního terorismuOběti bankovního terorismu
Zprávy Keiser Report s Maxem Keiserem a českými titulky.
Tajemstvi posloupnosti Tajemstvi posloupnosti
Každý den vědci přinášejí zprávy o nových objevech v medicíně, biologii buněk a biotechnologii. Tyto postupy mají možnost změnit styl, jakým žijeme, potravu, kterou jíme, a způsoby, jimiž potíráme nemoci. Tento seriál natočený ve spolupráci se šesti předními univerzitami zaměřenými na genetický výzkum nabízí poutavý pohled na ohromující vývoj tohoto oboru. Navštívíme laboratoře, kde je tato fascinující práce provádí, a od předních vědců se dozvíme více o morálních, etických i právních otázkách, které jsou s tímto důležitým výzkumem spjaty.
Na mašině kolem světaNa mašině kolem světa
Cestopisný seriál, ve kterém účinkuje anglický herec Evan McGregor a jeho kamarád. Cílem těchto dvou aktérů bylo objet svět na motocyklech. Cesta začíná ve Velké Británii a pokračuje směrem na východ přes Evropu (i přes ČR) dále do Asie (Rusko, Kazachstán, Mongolsko). Dále do Severní Ameriky (Aljaška, Kanada, New York) a nakonec zpět do Velké Británie. V tomto snímku se můžete těšit na radosti i slzy, pády a nehody či krásné krajinné scenérie z Asie či Severní Ameriky. S českým dabingem.
Slovenský betlémSlovenský betlém
Obdivuhodné dielo majstra Jozefa Pekaru z Rajeckých Teplíc, ktoré nezobrazuje len Kristovo narodenie, ale aj dejiny slovenského národa. Myšlienkou Jozefa Pekaru bolo vclenit do biblického prostredia obrazy zo života slovenského ludu. Dielo je dlhé 8,5 m, široké 2,5 m a vysoké 3 m. Spolu je tu rozmiestnených asi 300 postáv, z ktorých sa polovica aj pohybuje. Je to svetový unikát a určite by ste mali ho príst pozriet.
Základní instinkty a pudyZákladní instinkty a pudy
Dodnes ovládají tělo, myšlení a činy člověka mnohem víc, než jsme ochotni si připustit. Místy velmi emotivní čtyřdílný dokument o základních lidských emocích. Konkrétně o hněvu, lásce, radosti a strachu. Mezi instinkty a pudy člověka můžeme zařadit taky vůli zvítězit, pud sebezáchovy, sexuální pud a instinkt pomáhat druhým. Cyklus televize BBC. České znění.
Byl jednou jeden vynálezce Byl jednou jeden vynálezce
Naučný francouský seriál pro děti a mládež seriál není na podivanou, ale je dělaný pro zábavu ale i také učení. Viz. předešlé úspěšné série: "Byl jednou jeden člověk" a "Byl jednou jeden život".

Seznam jednotlivých epizod:
1. Naši čínští předkové 2. Archimédes a Staří Řekové 3. Hérón z Alexandrie 4. Měření času 5. Jindřich Mořeplavec a kartografie 6. Gutenberg a knihtisk 7. Leonarado Da Vinci 8. Lékaři 9. Galileo Galilei 10. Isaac Newton 11. Buffon a dějiny naší planety 12. Lavoisier a chemie 13. Stephenson - plnou parou vpřed 14. Faraday a elektřina 15. Darwin a a evoluce 16. Mendel a hrách 17. Pasteur et les micro-organismes 18. Thomas Edison et la science appliquée 19. Marconi et les ondes 20. Ford et l'aventure automobile 21. L'aviation 22. Marie Curie 23. Einstein 24. Lorenz, le pere l'oie 25. Armstrong, Měsíc a vesmír 26. Budoucnost
Dějiny písmaDějiny písma
Pořad se zabývá jedním z nejvýznamnějších, ne-li nejvýznamnějším, vynálezem všech dob - písmem. Od svého vzniku před 5 000 lety až po příchod revolučního Gutenbergova tiskařského lisu proniklo do všech oblastí našeho moderního života. Vydejte se s námi na cestu historií lidstva, od prvních obrazných kamenů k matematickým šifrám digitálního věku, abychom znovu objevili záhadnost a moc tohoto nezbytného nástroje.
Byl jednou jeden člověkByl jednou jeden člověk
Animované dějiny světa ve slavném francouzském seriálu pro děti aneb Co byste měli vědět o své minulosti.

Názvy jednotlivých epizod:
1. Byla jednou jedna Země 2. Člověk neandrtálský 3. Člověk cromagnonský 4. Úrodná údolí 5. První říše 6. Periklova doba 7. Římská říše 8. Šíření islámu 9. Karlovci 10. Doba Vikingů 11. Stavitelé katedrál 12. Marco Polo a jeho cesty 13. Stoletá válka 14. Renesance 15. Španělské zlaté století 16. Alžbětínská Anglie 17. Zlatý věk spojených provincií 18. Velké století Ludvíka 14 19. Petr Veliký a jeho doba 20. Století osvícenství 21. Amerika 22. Francouzská revoluce 23. Jaro národů 24. Ach, ta zlatá doba 25. Bláznivá léta 26. Byla jednou jedna země...a zítra ?
Paralelní světyParalelní světy
Svět, ve kterém žijeme, není jediný. Náš svět je pouze vesmírnou bublinou, plijící v oceánu ostatních světů... Poslední poznatky vědy dokazují, že asi existují skryté světy mimo oblast lidského chápání. Mystikové to tvrdí už tisíce let... A nečekané objevy při určování přesných poloh atomových částic to napovídají. Ano, skutečnost je možná podivnější, než se fyzika domnívala.

Představte si, že by bylo možné vysvětlit vše ve vesmíru. Od nejmenších událostí až po ty největší. O tomto snili vědci už od dob Einsteina. A teď si dokonce myslí, že to dokáží. Tato teorie je šokující a vyplývá z ní nečekaný závěr. Svět, ve kterém žijeme, není jediný...
Dokument televize BBC s českým dabingem.
Čáry v NazceČáry v Nazce
Tajemné obrazce v peruánské poušti Nazca bývají označovány za osmý div světa, kdo je vytvořil a proč? Americký dokumentární cyklus "Objevování Pravdy.

Čáry a obrazce v oblasti Nazca v jižním Peru jsou pro archeology stále záhadou. Po staletí si lidé, přecházející tyto pláně, všímali podivných čar v písku. Netušili, co vlastně vidí. Teprve pohled z letadla znamenal převrat: když se piloti podívali dolů, užasli. Až teď mohli vidět, že tyto čáry jsou součástí obrovského komplexu geometrických obrazců - geoglyfů. Kdo je vytvořil a proč? Zrodila se záhada nazkanských kreseb.
7 miliard ostatních7 miliard ostatních
Podívejte se na unikátní projekt výpovědí obyčejných lidí z celého světa. Vyjadřují se k tématům Smyslu života, Lásky, války, nebo změny klimatu.

Neuvěřitelně silný emocionální náboj sdělení by měl mimo jiné říci, že nejsme na světě sami, kdo máme své odpovědi na podobné otázky.

Projekt je dílem známého tvůce Yann Arthus-Bertranda, autora filmu HOME a projektů Země krásná, neznámá. Odpovědi jsou v angličtině, ale také francouzštině a španělštině.

Komentář Spottera:
Není mi jasné, proč v České republice o těchto projektech prakticky nevíme, přestože se cítíme být Evropany. Oficiálními medii jsme neustále zahlcováni a manipulováni v nepodstatných tématech a pomalu jsme kulturně izolovaní od zbytku světa.
Hrabě Zinzendorf - síla přesvědčeníHrabě Zinzendorf - síla přesvědčení
Příběh muže, pro kterého misie znamenala víc než šlechtický titul.

Když se dnes ve významné části světa o někom řekne, že je Moravan, nebývá to chápáno jako informace o jeho rodné zemi, ale o církevní příslušnosti. Může za to muž, od jehož úmrtí letos uplynulo 250 let: hrabě Mikuláš Ludvík Zinzendorf. Ve své době poskytl na svém panství útočiště náboženským emigrantům z Moravy. Sám byl hluboce osloven jejich prožíváním křesťanské víry. Pomohl znovu oživit principy staré Jednoty bratrské, na jejíž tradici moravští křesťané přímo navazovali, a umožnil tak vznik společenství, které později vstoupilo do dějin jako Moravská církev. Ta dnes působí po celém světě, zejména (ale nejen) na západní polokouli a v Africe.
Dokument představuje životní příběh hraběte Zinzendorfa, počátky moderní protestantské misie a vznik Moravské církve. Režie L. Hlavsa
Ayahuasca v AmazoniiAyahuasca v Amazonii
Veliká Amazonie skrývá mnohá tajemství. A amazonští šamani nás překvapují svými schopnostmi a svým poznáním. Dokážou léčit i tzv. nevyléčitelné nemoci, protože přímo komunikují s rostlinami, které jim samy říkají, jak léčebně působí. Místní šamani dokážou vystoupit ze svého těla, cestovat po Zemi i vesmíru, můžou si stáhnout jakoukoli informaci, poznat cokoli, co je zajímá. Klíčem k tomu je ayahuasca, tajemná liána, jejíž odvar člověka nejen vyléčí a pročistí na všech úrovních, ale dává i poznání čehokoli v tomto světě i ve světech dosud nepoznaných, otevírá dveře do jiných dimenzí... S ayahuascou se ve filmu setkáme nejen prostřednictvím šamanů a jejich práce, ale i díky různým odborníkům a lidem, pro které znamená s ničím neporovnatelnou zkušenost. Film zároveň poukazuje na vážné ohrožení Amazonie a jejích obyvatel. O tom, jak nemilosrdně tam postupují těžařské společnosti, se mluví v médiích jen ojediněle.
Psychoaktivní rostliny jako zázračný lék. Po stopách tradiční amazonské medicíny. Léčebné a rituální užívání magických rostlin, včetně tabáku, rozhovor se šamany... - Režie: Karolína Alvarez, 2005
Utajený příběh Apollo 11Utajený příběh Apollo 11
Když Neil Armstrong vstoupil jako první v červenci 1969 na Měsíc, Apollo 11 bylo oslavováno jako vrcholný triumf americké technologie. Za šovinistickými lžemi se však skrývá zcela jiný příběh o tom, jak mise jen o vlásek unikla katastrofě. Nyní, po téměř čtyřiceti letech, účastníci této mise odhalují, co se během první výpravy na Měsíc skutečně dělo. Je to příběh o tom, jak primitivní počítačová technologie, spolu s lidskými chybami a mechanickými defekty téměř vedla k tragické ztrátě posádky.
Zahrada v mém bytěZahrada v mém bytě
Britta Riley chtěla pěstovat své vlastní potraviny (v malé NewYorském bytě). Tak se svými přáteli vyvinula systém pro pěstování rostlin z vyřazených plastových lahví - Windowdarms. Použila k tomu výzkum, testování a ladění systému s pomocí sociálních sítí, snaží se testovat mnoho variant najednou a rychle přijít k optimálnímu systému. Říká tomu distrubuovaná metoda Vymysli a Udělej si sám. A výsledky? Vynikající.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.