The Yes Men
Autoři filmu diskutují o svém filmu, který je o dvou aktivistech, kteří putují z jedné mezinárodní obchodní konference na druhou a předstírají, že jsou členy World Trade Organization (dále jen WTO) Příběh začíná, když Andy s Mikem vytvoří internetové stránky velmi podobné stránkám WTO. Návštěvníci nerozeznají nepravost stránek a odesílají dotazy pro "experty" WTO. Mike a Andy dostanou i několik pozvánek na konference o obchodní činnosti, využijí toho a svou přítomností nejprve začnou šokovat široké publikum - oděv, vzhled a potažmo i velmi "zvláštní" názory "WTO" na světový obchod...
Kurážné srdce Ireny Sendlerové
příběh skutečné ženy Ireny Sendlerové, která během 2. světové války pomohla zachránit v okupovaném Polsku přes 2.000 dětí.

Narodila se ve Varšavě 15.2.1910 v rodině lékaře Stanislawa Krzyzanowkeho. Sendler bylo jméno jejího prvního manžela. Během války se jí podařilo se svými spolupracovníky zachránit velké množství dětí. Později ji chytili nacisti a mučili. Její přátelé podplatily stráže a jí se podařilo uniknout. Po válce se znovu vdala. Pro její kontakty s polskou exilovou vládou ji komunisti pronásledovali a na její činy se pomalu zapomínalo.
V devadesátých letech minulého století se několik dětí v Kansasu s překvapením dozvědělo o tomto příběhu, který málem upadnul v zapomnění. Začali shánět další informace a tak vzknul i The Irena Sendler Project. Mezinárodní federace sociálních pracovníků podpořila její nominaci na Nobelovu cenu za mír, ale tu, bohužel, nezískala.
Historie čísla Pí
Film zobrazuje životný príbeh matematika Maxa Cohena, no tiež podsúva otázku koľko je nám toho dovolené poznať a chápať, či nie je lepšie nechať niektoré veci nepochopené. Introvertný Cohen sa pokúša pomocou svojho geniálneho mozgu a najnovšej techniky zistiť, či sa nejakým spôsobom nedá predpovedať hodnota akcií, s ktorými sa pracuje na burze. Vychádza pritom z veľmi jednoduchej teórie, že ak sa všetky javy na svete dajú popísať číslicami, tak potom tu je istá možnosť, že sa tu i v navonok chaoticky vyzerajúcich procesoch dá nájsť nejaká perióda, či zákonitosť. O čosi podobné sa pokúšal aj jeho profesor, ktorý je viacmenej jediným človekom s ktorým Cohen komunikuje, keď sa snažil nájsť periódu v tzv. ludolphovom čísle (Pi), ale na Cohenovo sklamanie toho po psychickom zrútení nechal. I napriek veľkým zdravotným problémom (silné migrénové záchvaty, ktoré sú vraj dôsledkom toho, že ako malý sa pozrel priamo do slnka) sa pomaly k výsledku dostáva. No o poznanie budúcnosti (ekonomická moc), či pochopenie zatiaľ nepochopeného (moc skrz náboženstvo) má záujem viac ľudí a tak chcú získať to, čo má Cohen v hlave, po dobrom alebo po zlom.

Film je točený vysokokontrastnou čiernobielou kamerou, ktorá spolu s inými prvkami (opakujúce sa frázy, periodickosť práce hlavnej postavy, elektronická hudba so zvýraznenou rytmickou zložkou bicích), evokuje na matematickú presnosť až chladnosť. Určite však nie je určený len ľuďom, pre ktorých je matematika hobby. Snové a haluciogénne pasáže filmu, ktoré sú dôsledkom Cohenovych záchvatov, a taktiež samotný záver filmu dávajú dostatok miesta pre vlastnú interpretáciu každému divákovi, ktorý sa rozhodne pozrieť si tento nie nenáročný film.
Otec
Spirituálna dráma o človeku, ktorý stráca svoje jediné dieťa. Príbeh rozpráva o zbytočnosti konfliktov v našich životoch a poukazuje na hĺbku ľudskej duše.

Film získal hlavnú cenu za najlepší hraný film, ako aj cenu za najlepší strih na festivale študentských filmov Sehsüchte 2010. Film Otec slovenského režiséra Lukáša Hanuláka poukazuje na zbytočnosť konfliktov a dopad na "vnútropriestor" nielen detskej duše. Festival, založený v roku 1970, sa konal v kinách Thalia Arthouse v Postupime pri Berlíne, kde sídlia aj renomované filmové štúdiá Babelsberg. Už v uplynulom roku bolo na festivale premietnutých 157 filmov z tridsiatich krajín. Hlavná cena je dotovaná sumou 5000 eur.

Film získal na 39. ročníku Sehsüchte, najväčšom medzinárodnom študentskom filmovom festivale v Európe, ceny za Najlepší hraný film a Najlepší strih
Super Size Me
Proč jsme tak tlustí? Stačí dvě slova: rychlé občerstvení. Co by se stalo, kdybyste nepozřeli nic jiného než stravu z rychlých občerstvení po dobu celého měsíce? Filmař Morgan Spurlock se vydá na takovou cestu a je to ta nejriskantnější pouť jeho života. Pravidla? Třicet dní nesmí jíst nic jiného než co je na nabídce McDonalds, stravovat se v tomto řetězci třikrát denně, musí si objednat vše co je v nabídce alespoň jednou a musí si dát XXL menu, pokud je k tomu vyzván. Zatímco Spurlock přežvykuje pod zlatými oblouky, sjíždí celou zemi a rozmlouvá s počtem odborníků na rychlé občerstvení, s obyčejnými lidmi a navštěvuje školy, firmy a politiky. Spurlockova trýznivá hamburgerová dieta ho dovede k fyzické a citové proměně, která vás donutí zamyslet se nad objednávkou dalšího Big Macu. Super Size Me je film nabízející nový pohled na jeden z našich největších národních zdravotních problémů, na obezitu

Nezávislý a ironický film o přejídání, obezitě v USA a stravovací kultuře McDonalds. Film byl nominovaný na Oskara v roce 2004.
Síto - Teletubbies
Závěrečný mystifikační díl kulturního kritického klubu Síto. Teletubbies: fenomén, který si zaslouží odbornou debatu! Moderátor: Martin C. Putna Hosté: arteterapeut MgA. Stanislav Zeman, hlasová pedagožka a matka dvou dětí Květoslava Ciznerová, režisér Radim Špaček a Ester Kočičková jako docentka Mlacatá z Ústavu pro výzkum agresivity.
Voda pro život
Název je hlavním tématem projektu UNESCO týkajícího se problematiky postupujících pouští a nedostatku vody. Koncert Jean Michela Jarre ze 16. prosince 2006 v Marocké Sahaře.
Jean Michel Jarre
mág elektronické hudby minulého století :)
Riskantní natáčení
Filmaři, kteří natáčí dokumentární filmy v přírodě s divokými zvířaty se častokrát dostanou do velmi nebezpečných situací. Podívejte se na vyprávění a zýznam co všechno se může stát za kamerou. Zachytit divoká zvířata na filmový pás vyžaduje dovednost, trpělivost a odvahu. Kameramané při tom zažívají často neuvěřitelné příhody. Přírodopisné filmy patří k nejoblíbenějším součástem programu televizních stanic na celém světě. Produkce těchto snímků je ale finančně a časově náročná a od členů štábu vyžaduje mnoho trpělivosti, nadšení, fyzické zdatnosti a odvahy. „Ohroženým druhem“ tohoto dokumentárního žánru jsou zvláště kameramané, kteří se v „první linii“ přibližují ke zvířatům často až příliš blízko. Novozélandský cyklus je věnován právě jejich práci. Zdařilým způsobem konfrontuje záběry, které natočili, s jejich vlastními zážitky. Australana Petera Colemana stálo zpočátku nevinně vyhlížející natáčení slona afrického takřka život. V Arktidě Kanaďan Adam Ravetch jen taktak unikl lednímu medvědovi. A na auto, ze kterého natáčela Angličanka Sophie Darlingtronova, zaútočil bez varování buvol kaferský. Jeden díl z Novozélandského dokumentárního cyklu.
Sklepáci
Záznamy a filmy legendárního divadelního seskupení z Prahy v roce 1988. Dále Silvestrovská besídka divadla Sklep z roku 1997. Scénář D. Vávra, O. Trojan, J. Burda, T. Hanák a P. Auerbach. Kamera A. Šopov. Režie O. Trojan
100 let České historie
v 10ti minutách (1911-2011)
Květ pouště
Dech beroucí životní příběh popisující neuvěřitelnou cestu somálské dívky Waris Dirie od kočovného života v poušti na nejznámější světová přehlídková mola.
V New Yorku, na vrcholu své kariéry, Waris Dirie poprvé v rozhovoru otevřeně promluvila o problému ženské obřízky, kterou sama vytrpěla, když jí bylo teprve 5 let a s jejími zdravotními následky se potýká dodnes.
Byla jednou z prvních Afričanek, které o rituálu ženské obřízky, jež v mnoha afrických zemích zůstává běžnou součástí tamní kmenové kultury, do západních médií promluvily. Krátce po rozhovoru se rozhodla, že skončí s kariérou modelky a zasvětí jako ambasadorka OSN život boji proti tomuto starobylému, zcela nesmyslnému a brutálnímu rituálu mrzačícímu ženy třetího světa. Od roku 1997 je Velvyslankyní UNFPA (United Nations Population Fund) pro odstranění problému ženské obřízky ve světě.
Jistě pane ministře
Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...
Charlie Chaplin - Diktátor
Výstřižek z filmu Diktátor (1940) s dojemným proslovem Charlie Chaplina. Zde obohaceno o další obrazovou koláž, která dává velmi aktuálnímu a nadčasovému sdělení nové významy. S českými titulky.
Dále 4 krátké grotesky z roku 1917.
Karel Kryl - Maškary
Koncert "Maškary" Koncert Karla Kryla v Lucerně v roku 1991. Hosť Ivan Hoffman
01. Maškary 02. Vánoční 03. Elegie 04. zpívá: Ivan Hoffman 05. Karavana Mraku 06. Písen o žrádle 07. Písničkáŕsky bacil 08. Od Čadce k Dunaju 09. Monology 10. Vzkazali mne hradní páni 11. Babylon 12. Ukolebavka 13. Dekuji 14. Andel
Tangerine dream
Záznam živého koncertu legendárního hudebního tělesa Tangerine dream. Koncert se uskutečnil v Coventryské katedrále Svatého Michaela v Anglii, v roce 1975. Uslyšíte to nejlepší z elektronické hudby své doby.
Karel Kryl - album Plaváček
Svět, který Karla Kryla obklopoval v první polovině 80. let, je na Plaváčkovi vykreslen s takovou přesností a působivostí, až člověku - podobně jako u Goyových obrazů - tuhne krev v žilách. Ochrnutý vzduch, vraky vlaků, šedá halda tvárnic. Ticho s hlavou vlčí v době po moru, lidé, kteří mlčí v hovoru.
Jarek Nohavica
a jeho písničky o životě, o lásce i o smrti...
Absurdistán
Mike Judge, jeden z tvůrců seriálu Beavis a Butt-Head, Tatík Hill a spol. a Maléry pana Šikuly, přináší šílenou komedii, která vás donutí dvakrát se zamyslet nad budoucností lidstva. Seznamte se s Joe Bowersem (Luke Wilson). Moudrosti sice moc nepobral, ale když se po jednom nepovedeném vládním experimentu probudí v roce 2505, tak zjistí, že společnost zatím pod náporem reklam a hloupých televizních pořadů úplně zdegenerovala a z něho je rázem nechytřejší člověk na planetě. A tak je na průměrném Joeovi, aby lidský vývoj vrátil zpátky do správných kolejí!
Symfonie č.3 Es dur op.10
čistá krása ve vážné hudbě. Složil v roce 1872 a dopracoval v letech 1887 - 1889 český skladatel Antonín Dvořák. Více na wikipedii. Další vážnou hudbu můžete slyšet tady.
Česká mše vánoční
Jan Jakub Ryba byl český hudební skladatel přelomu klasicismu a romantismu. Sbíral lidové písně a sepsal je do sborníků českých písní. Jeho nejslavnější, dodnes nejhranější a nejpopulárnější skladbou pro vánoční období je Česká mše vánoční
Šťastné a veselé
Tento film je inspirován skutečným příběhem, který se odehrál v zákopech První světové války na Štědrý večer roku 1914. Když v létě 1914 vypukla válka, překvapila a pohltila miliony mužů. Přišly Vánoce, sníh a spousty balíčků od rodin a armády. Ale překvapení nečekalo uvnitř dárečků, které ležely ve francouzských, skotských a německých zákopech. Tu noc jedna významná událost změnila osudy čtyř postav: skotského kněze, francouzského lajtnanta, výjimečného německého tenora a té, kterou miloval, nádherné dánské sopranistky. Během onoho Štědrého večera se nemyslitelné stalo skutečností: vojáci vystoupili ze svých zákopů, své pušky nechali za sebou a podali si ruce se svými nepřáteli.
My děti ze stanice ZOO
kniha skládající se ze série reportáží, které podle výpovědi čtrnáctileté Christiane F. (celým příjmením Felscherinowová, * 20. května 1962), zaznamenané na magnetofonových páskách, sepsali novináři Kai Hermann a Horst Rieck. V letech 1980/81 byla kniha zfilmována pod titulem Christiane F. - Wir Kinder vom Bahnhof Zoo. Hudební doprovod filmu tvoří písně jejího tehdy velice oblíbeného Davida Bowieho ("Heroes"/"Helden" a další), který pro film i natočil scény z koncertu.
Film byl po uvedení na trh v roce 1981 oceněnen cenou diváků (nejpopulárnější film) [1] na montrealském mezinárodním filmovém festivalu (Festival des films du monde / World Film Festival) [2] a v Německu Zlatým plátnem (Goldene Leinwand), udělovaným nejúspěšnějším filmům.
Žíla
Film s podivným názvem ŽÍLA byl natočený v exteriérech městské krajiny v povodí známého pražského potoka Botič jako amatérský filmový debut skupinou umělců a absolventů malířského ateliéru na AVU. Jde o volnou, filmovou koláž obrazů a scén přímo inspirovaných konkrétními místy v okolí potoka kde se střídají přírodní zákoutí s industriálními, zahrádkářské kolonie i městská zástavba. Místa jsou propojena jednoduchým příběhem smyšlených postav, které nás provází často velmi bizardními místy. Tato místa inspirovala tvůrce scénáře k vytvoření neméně bizardních postav a situací...
Důraz je zde kladen hlavně na vizuální stránku filmu jež nezapře výtvarnou citlivost a vzdělání tvůrčího týmu. Členové hlavního realizační týmu V.Větrovský (režie), M. Adamovský (kamera). P. Achrer (dekorace) a V. Horálek (dekorace a loutky) spolupracovali s řadou nadšenců a přátel neherců, kteří pracovali s vysokým nasazením bez nároku na honorář. Pracovalo se často v extrémních podmínkách zimní krajiny kolem potoka a dost často i v něm...
Film vznikal prakticky bez jakéhokoliv rozpočtu a dokončen byl až po třech letech od počátku natáčení. Během realizace docházelo samozřejmě k různým pnutím mezi tvůrci a skupina se nakonec v průběhu postprodukčních prací rozpadla. Nicméně nakonec vznikl vizuálně velice zajímavý 40ti minutový "vodní epos" doplněný o sugestivní hudbu alternativní, noisové skupiny BBNU (Birds Builds Nests Underground) Divákům tak film umožňuje prostřednictvím hlavních postav nahlédnout do temných koutů pražské urbanizované aglomerace a skrze imaginární vidění tvůrců filmu i do jiných úrovní pražské krajiny. Více na Facebooku.
Moje velká prsa a já
Dokument televize BBC odhaluje složité, uštěpačné a někdy i zábavné vztahy žen, které mají malá prsa. Tři ženy o sobě otevřeně mluví a ukazují, jak se ve skutečnosti cítí a kam až půjdou aby svou situaci změnnily.
Jak se žije ženám s velkými ňadry je v dokumentu Moje velká prsa a já. Od Dokument televize BBC.
35 % pod nulou
Dokument z roku 2009 o událostech s likvidačním dopadem na českou kulturu. Více na Za česko kulturní. režie, námět, produkce: Martin Langer kamera: Ondřej Kroutil, Jan Vávra střih, zvuk: Ondřej Kroutil hudba: Jeník Burian
Abeceda komunistických zločinů
Dokumentární cyklus Abeceda komunistických zločinů vychází z multimediálního projektu Občanského sdružení PANT, jehož autoři se pokusili na konkrétních příbězích srozumitelně popsat fenomény čtyřicetileté historie bývalého Československa. Série šestadvaceti krátkých dokumentů reflektuje důležité události, ale snaží se zlomové okamžiky a období popsat na osudech lidí, kteří nebyli známými disidenty nebo politickými vězni. Autoři záměrně hledali neznámá jména a zapomenuté příběhy.
Muž hledící k jihovýchodu
Kultovní film argentinského režiséra Eliseo Subiely, příběh, který je na Západě známý díky hollywoodské předělávce K-PAX (Svět podle Prota).

V prostorách psychiatrického ústavu se záhadně objeví nový pacient. Tvrdí, že přišel z jiné planety, aby zkoumal lidi a jejich chování. Mimozemšťan je laskavý, kritizuje však lidi za to, že se k sobě ani přírodě nechovají dobře. Přidělený lékař sám není šťastný a nechává se ovlivnit názory tohoto zvláštního pacienta.
Colours of Ostrava 2011
27 minut plných ukázek z koncertů, záběrů z letošní skvělé atmosféry i rozhovorů s kapelami, organizátory, návštěvníky... Připomeňte si, jak vše probíhalo, a nalaďte se na Colours 2012! Autor: QQ Studio Ostrava.
Život je krásný
Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna...
Tam kde lišky dávají dobrou noc
Nádherný film o životě na samotě a hledání smyslu vlastní existencie. Film, který svou pohodou každého pohladí.
Příběh je vyprávěný pohledem jedenáctileté Bo. Místo, kde žije s matkou a otcem, který zrovna prožívá období těžké deprese, není ani na mapě, zato leží vedle užitečné skládky. Život bez TV, telefonu, elektřiny, bez lidí (občas se zastaví kamarád Georgie.) I zástupci finančního úřadu trvalo 4 dny než je konečně našel. A ve stejném okamžiku, kdy spatřil nahou paní domu, dostal včelí žihadlo. Když se po třech dnech a nocích blouznění ve vysokých horečkách probral, byl zamilován, do Arlene, do místa, do způsobu života. Zůstal a začal malovat. Jako první vzniklo plátno, které nebylo jen obyčejným pohledem.
"Mnohokrát jsem o tom plátně ještě přemýšlela. Připadalo mi, že oceán znázorňuje minulost, nebe je budoucností a současnost bude jenom ta úzká, klikatá čára, kde se oba setkávají. Klikatá, protože když na ní stojíme, sama se pod námi kroutí a neustále se mění."
Posledné dni Ľudovíta Štúra
Krátký studentský film odhaluje pravdu o smrti uznávaného slovenského národního hrdiny Ľudovíta Štúra.
Etiketa
Televizní seriál České televize a FreeComu. Hlavní roli hraje Etiketa v podání Ladislava Špačka aneb jak se správně chovat a vypadat ve společnosti.
Pocta Bulatu Okudžavovi
Záznam části koncertu z mezinárodního festivalu písní Bulata Okudžavy v Městském divadle Brno (2006).
Režie Jiří Vondrák
01. Gruzínská píseň (Hruzinskaja pesňa) - Petr Ulrych a Javory
02. Stará vojenská - Milan Dvořák a Věra Slunéčková
03. Smutný příběh Váni - Hana Hegerová
04. Píseň o moskevském metru - Jaromír Nohavica
05. Píseň o mém životě - Jaromír Nohavica
06. Píseň o Arbatu (Pesenka ob Arbate) - Łada Gorpienko
07. Píseň o svobodě - Mark Rozovskij
08. Teprve se rozhodne... - Elena Kamburova
09. Setkání s puškinem (Aleksandr Serhejevič Puškin) - Jaromír Nohavica a Štěpán Rak
Queen
Dokument z roku 2011 o legendární rockové skupině. Vraťte se do doby Freddieho Mercuryho.
Nejlepší světové galerie
Virtuální prohlídka s pomocí webu Google Art Project. Doporučuji zvětšit na celé okno.
Plastový sáček
Krátký film amerického režiséra Ramina Bahrani (autora snímku Goodbye Solo) sleduje epickou existenciální cestu plastového sáčku, který hledá svého stvořitele, ženu, která si ho vezme domů z obchodu a nakonec vyhodí. Po cestě se setká s podivnými tvory, zažije lásku na obloze, trápí jej ztráta jeho milovaného tvůrce, a snaží se pochopit svůj smysl na světě. Vypráví herec a režisér Werner Herzog. České titulky. Na stránce FUTURESTATES uvidíte také video z natáčení.
Stovka Jaroslava Haška
Výběr a sestava z Haškova díla a průvodní slovo dr. Radko Pytlík. Hudbební improvizace Jaroslav Krček (harmonika) a Jiří Bartoš (kytara). Odpovědný redaktor nahrávky Jiří Šrámek. Zvuk Jiří Bartoš (slovo) a Ivan Mikota (hudba). Střih a mixáž Jiří Bartoš. Sleeve-note Radko Pytlík, 1983. Cover design Ondřej Tůma, 1983. lllustration Josef Lada. Odpovědná redaktorka obalu Jana Řehořová. Režie Tomáš Vondrovic. Účinkují Petr Nárožný, Viktor Preiss a Alois Švehlík.
Oči Tygra
„Než se doma nudit nebo se flákat po ulicích, je lepší jít si zaboxovat," popisuje středoškolák z pražského Žižkova, proč několikrát týdně navštěvuje místní tělocvičnu. Boxerský klub Oči tygra tu před lety otevřel bývalý šampión a osminásobný mistr republiky Stanislav Tišer, aby ochránil romské děti před nástrahami ulice. Z oprýskaného klubu se mu podařilo vybudovat důležité místo, které bezplatně navštěvují mladí lidé z celého Žižkova, žijící často ve složitých sociálních podmínkách. Mladší i starší, dívky i chlapce, všechny spojuje zápal pro box a přátelství s respektovaným a vřelým romským trenérem, který jim často nahrazuje blízkého člena rodiny. Energickému boxerovi se s otcovskou autoritou daří vštěpovat svým svěřencům sportovní pravidla, která jejich životu dávají řád a posilují nejen jejich svaly, ale i křehká sebevědomí. Svižný snímek mladé dokumentaristky Jany Počtové zachycuje i radikální zásah do zaběhnutého pořádku. Tělocvičnu čeká celková rekonstrukce hrazená z prostředků městské části, po které se má proměnit na moderní Centrum pro kontaktní sporty. Trenér se nostalgicky loučí se starým prostorem a s lehkými obavami očekává budoucnost. Najde se tu místo pro jeho Oči tygra?(Jeden svět) Režie Jana Počtová.
Kung Fu
Deset nejsmrtelnějších technik tradičního čínského bojového umění v dokumentu od National Geographic. Uvidíte také mistry Kung Fu ze Wugulun Kung Fu Academy z Dengfeng v Číně.
Dokument sleduje mistra Wu Nanfang, vnuka velkého Wugulun, slavnéo mnicha z chrámu Shaolin. Ukazuje některé tradiční formy kung fu, a vysvětluje rozdíl mezi tímto a dalšími akrobatickými styly, i styly orientovanou na výkon Shaolin wushu.
V neklidném politickém klimatu v posledních dvou stoletích byl chrám Shaolin zničen a mnohokrát přestavován a jeho synové pokračovali v izolované horské vesnici v praktikování těchto tradičních forem boje v zájmu jejich zachování.
Laurel a Hardy
Laurel a Hardy byli jednou z nejpopulárnějších komických dvojic z počátku klasického období Hollywoodské americké kinematografie. Dvojice byla složena ze štíhlého, v anglii narozeného Stana Laurela (1890 - 1965) a těžkého, rozeného Američana Olivera Hardyho (1892 - 1957) Oba se stali se dobře známými od roku 1920 do poloviny roku 1940 za svou společnou práci ve filmech. Tato dvojice se také objevila na jevišti po celé Americe a Evropě. Automatický překlad českých titulků.
Pharmaburger
Podle výzkumu Dr. Darrella Francise obsahuje rychlé občerstvení nadměrné množství cholesterolu, který je příčinou srdečních problémů, obezity... dále může bý fast food příčinou mnoha zdravotních potíží, alergií a druhotně získaných onemocnění. Obsahuje nadbytek potravinových doplňků, růstových hormonů, chuťových stimulátorů a jiných látek, které nelze považovat za potraviny, ale spíš za potravinové doplňky, nebo dokonce produkty farmacie. Nejsou tyto látky v hamburgrech záměrně, aby tak vyhověly přerostlému farmaceutickému průmyslu? K tomu se vyjadřuje Natural News TV
Půjčky na studium
ukázka z 27 minut dlouhého dokumentu Default: The Student Loan, který zaznamenává příběhy dlužníků z různých prostředí, postižených finančním odvětvím studentských půjček. Představuje jejich úsilí o změnu systému.

Bez ohledu na to, kdy byly pořízeny půjčky, řada dlužníků se nyní nachází v nesnázi ochromující splácení dvou, troj- nebo vícenásobku původní půjčené částky. Jsou bez konkurzní ochrany, bez žádného limitu na poplatky a sankce. S žádným postihem podle zákona. Následky jsou hrozivé, takové jsou příběhy dlužníků ve finančním a emocionální krachu.

Zatímco média se zaměřila na katastrofu, která byla vyvolána se sub-prime hypotékami, ukázalo se, že byla věnována jen povrchní pozornost finančním gigantům, kteří profitovali na schválených úvěrech studentům s nízkými příjmy, kteří obdrželi úvěry s variabilní úrokové sazbou až 25%.

Jak uvádí The National Consumer Law Center, v jejich březnové zprávě z roku 2008 s názvem "Platba ceny: Vysoké ceny soukromých půjček pro studenty a nebezpečí pro studentské dlužníky", jsou zlověstné náznaky, že "studentský úvěrový trh je vedený ke stejnému osudu, jako průmysl "subprime" hypoték."
Znásilněný podvědomí
Reklama je nejmocnější médium. Útočí na nás z televize, rádia, z internetu, ze stránek časopisů... zahlcuje ulice, dopravní prostředky, poštovní schránky i veřejné záchodky. Nevyhnete se ji. I když zdánlivě nabízí různé zboží, představuje stále tentýž dokonalý svět, ve kterém se po sladkém hubne, kde žvýkačky čistí zuby, cigarety chutnají a voní a auta jsou nejbezpečnějšími místy na světě. Hodnoty bez hodnot, krása bez krásy.

Možná si myslíte, že vás se to netýká. Reklama ale postupně a nenápadně znásilňuje podvědomí každého z nás.

Proto si bereme slovo. Zneužíváme reklamu, která zneužívá naše nejvnitřnější touhy, myšlenky a city, aby prodávala zboží. Překrucujeme ji, pozměňujeme ji, přetváříme ji tak, aby alespoň jeden den mluvila řečí umění. Vytváříme jiné reklamy. Takové, které nemůžete přejít bez povšimnutí. Takové, které vzbuzují neklid. Takové, které se nesnaží vplížit do vaší mysli bočním vchodem podvědomí.

Třeba budou i vám otazníky milejší, než dokonalý svět vyretušovaných tváří.
Hardcore je víc než hudba
V posledních letech jsme si u neonacistů mohli všimnout nového trendu. Stále více a více jich upouští od skinheadské image a pokouší se profilovat jinak. Jedním z jejich vzorů se stala hadrcorová subkultura. Přední čeští neonacisté se snažili vetřít na koncerty hardcore kapel nebo se pokoušeli fotit se známými představiteli zahraniční scény.

Agresivní muzika a nekompromisní texty náckům imponují. Hardcore je pro nácky tvrdá muzika, "tough guy" image, macho póza a další scéna, kterou chtějí zneužít pro šíření svých omezených názorů. Nepřemýšlí ale nad tím, jak tato kultura, a stejně ta její nepsaná etika, vznikla, nezajímají je texty, ani to, jaké je jejich poselství. Jinak by totiž sami pochopili, že hardcore byl vždy striktně protirasistický a antifašistický.

Hardcore je především rodina a komunita, HC koncerty místem, kde se mohou lidé potkávat bez jakýchkoliv předsudků, a my chceme, a uděláme všechno proto, aby takovým místem zůstalo i nadále. Proto jsme se obrátili na několik kapel, na jejichž akce se neonacisté v minulosti snažili dostat. Jejich názory najdete na tomto DVD. Naše otázky byly vždy stejné. Odpovědi rozhodně ne. Přesto se ale všichni shodují v jednom - pro rasismus, předsudky a nacismus není v HC scéně místo.

Poselství je jasné: Táhněte do hajzlu, zmrdi! Pro nuly jako jste vy není v hardcore scéně místo!
Napište jim
Máte politiků plné zuby? Chcete jim něco říct? Napište jim. Nová kampaň, která má smysl, zejména když jim skutečně napíšete co byste rádi. najděte si poslance nebo senátora, kterému chcete napsat a dejte najevo svůj názor (třeba co vás štve). Plná verze videa a spuštění 26.5. Projekt od KohoVolit.eu. Natočili studenti z Písku vystupující pod Alcest.cz
Umění létat
sport, kterému se říká Wingsuit Basejumping. Užijte si to, ... beze slov.
Perfektní vagína
Dokument sleduje Lisu Rogers, jak se zaobírá tématem chirurgických (i jen kosmetických) úprav vagíny (labií, ale i obnovení hymenu), které se evidentně stávají mezi ženami čím dál populárnějšími, a podstupují je (asi v Británii) nezřídka taky mladé dívky. Proč? Kdo určuje, jak má perfektní vagína vypadat? Na to se Lisa snaží aspoň částečně najít odpovědi, zatímco pomáhá jiným ženám (i sobě) láskyplně přijmout vzhled své vagíny. Během filmu se dozvídáme, co všechno při natáčení podstoupila - depilaci voskem, terapii v tygřím županu, otisk intimních partií za účelem vytvoření 2D galerie normálních vagín, evaluační prohlídku chirurga aj.
Keynes kontra Hayek
stylizovaný střet dvou významných ekonomických teoretiků. S českými titulky a kompletním přepisem.

Do boxerského ringu a zároveň před soudní porotu přichází tedy John Maynard Keynes a Friedrich August von Hayek.
Kráska a bicykl
Zkrácená osmi minutová verze z téměř hodinového dokumentu "Beauty and the bike". Autoři Richard Grassick a Beatrix Wuppermanová jej natočili natočili v roce 2009.
V městech Velké Británie na kole dívky téměř nejezdí, není to totiž cool. Prodejci kol, média i mnozí cyklističtí aktivisté sterotypizují obrázek cyklisty jako vysportovaného a opřilbeného muže navlečeného do svítivých elastických oblečků. Když se však skupina dívek z britského Darlingtonu zkontaktovala se skupinou podobných dívek v německých Brémách, kde většina mladých žen na kole běžně jezdí, naskytl se jim zcela jiný obraz: bezstarostná jízda na pohodlných městských kolech, příjemný a praktický prostředek pro život ve městě, oblečení, jaké se vám zrovna hodí. Dívky chtěly podobným způsobem a na podobných bicyklech jezdit po městě i doma v Británii, a tak se zrodila darlingtonská cyklistická avantgarda.
Více se o tomto projektu z anglického Darlingtonu dozvíte na webu.
Generace singles
Jsou svobodní, flexibilní, ekonomicky nezávislí... a nezadaní. Film GENERACE SINGLES režisérky Jany Počtové a nezávislého producenta Filipa Čermáka jako součást cyklu „BEZ CENZURY“. Svoboda je dnes vnímána jako vyšší hodnota než stabilita… Nemáme takovou potřebu realizovat se životem v páru... Co všechno způsobuje, že se takto podivně rozhodujeme? A je tomu opravdu tak? Není spíše problémem dneška, že lidé nemohou, (ačkoliv by více než chtěli), někoho najít? Ve filmu se příběhy hlavních postav filmu propojují s názory odborníků na toto téma, které zasahuje do ekonomie, sociologie, psychologie, marketingu, etologie a hlavně zprostředkovaně nebo přímo do života každého z nás. Kromě odborníků z předpokládatelných disciplín budou ve filmu vystupovat například i hvězdy českého pick‐up artu – vědeckého pohledu na balení žen, majitelé seznamovacích agentur, organizátoři víkendů pro nezadané, provozovatelé internetových seznamek nebo stále populárnějších akcí typu speed‐dating atd. (oficiální text distributora)
Anarchismus pro začátečníky
extended trailer filmu Filipa Remundy o hudební punkové skupině SABOT a jejich cestách do Srbska, USA, Japonska, Ruska a na Kubu.
Praha Erotica
Dokument o pornoprůmyslu provozovaném v Praze není jen nahlížením za oponu při natáčení porna, ale strohým příběhem lidí, kteří se tím živí.

Příběhy ve filmu pokládají všechny otázky na lidskost tohoto byznysu. Koneckonců, pocit herce a herečky, kteří souloží s někým, koho sotva znají a berou to jako normální práci, je jistě daleko za představivostí většiny z nás.

Autora snímku Simona Changa prostě zajímalo, jestli existuje nějaký lidský rozměr této práce. Zajímá ho spíše, proč to dělají, místo toho, jak to dělají. Poté, co strávil více než 2 roky zkoumáním tohoto tématu, si uvědomil, že je téměř nemožné dělat jednoduché závěry. Nicméně, snaží se zachytit příběhy, které viděl v blízkém kontaktu s tímto podnikáním za poslední 3 roky. Tyto příběhy osvětlují, co se děje na druhé straně kamery při natáčení porna. Zdá se, že tam, kde se mísí nejprimitivnější lidská touha, se objeví také záhadná slabost lidstva...
o České republice
Dokumentární spot prezentovaný na EXPO 2010 od studia Oficina, který vychází z celkového tématu prezentace České republiky, kterým jsou "Plody civilizace".

Tuto ideu rozvádí do podoby samotného procesu vytváření a zhodnocování těchto plodů, vše se odehrává v autentickém prostředí, s maximem možných návazností a zdrojů, s kterými daný člověk zachází, nebo z nichž ve svém denním životě čerpá.

Spot tak funguje i jako jakési pojítko jednotlivých částí expozice. Ukazuje, že nic není náhodné a nic nevzniká samo od sebe. Všechny myšlenkové pochody, pracovní návyky i jedinečné výsledky vyrůstají z řetězce promyšlených kroků a historických souvislostí. I to je jeden z důvodů, proč je Česko jedinečnou zemí.

Objektem spotu jsou individuality, ilustrující osobitost a různorodost obyvatel České republiky. Ukazuje tváře a charaktery lidí, kteří jsou jedineční ve svém řemeslném umu či inteligenci a charakter jednoho každého z nich se tak významně podílí na vnímání České republiky jako hodnotného celku.

Česká republika je místem, kde se odedávna cení jedinečný přístup a originální, neotřelá řešení. Její obyvatelé nepřetvářejí své okolí bezmyšlenkovitě, ale snaží se udržet města a přírodu v rovnováze, v jedné linii, oboustranně využívat jejich potenciál a vytvářet tak fungující symbiózu. Tvoří místa, která předávají poselství dalším generacím. Díky novým technologiím a materiálům vyrábějí produkty použitelné pro současnost, vždy však s ohledem na místní a dlouholetou tradici.

Toto vnímání se odrazilo i v samotném technologickém zpracování filmového spotu. Technika funguje v souladu s námětem a vhodně ho doplňuje. Použití fotosekvencí odkazuje na slavné české fotografy, pixilace a animace zase na slavnou historii českého animovaného filmu. Z hlediska nutného pocitu aktuálnosti a hlavně progresivity Česka zapojili tvůrci nejmodernější filmové techniky - highpeed snímání, jednoduchý motion control, různé rychlosti snímání apod. To vše ve snaze dokázat, že Česká republika je průkopníkem nových technologií a postupů.

Důležitou a nedílnou součástí je i grafika. Její zapojení probíhá v celém spektru - od 2D po 3D, s maximálním důrazem na aktuální tendence a vkusnost. Doplňuje nejen točené záběry, ala sama se na řadě míst stává posuzovatelem děje. Originální hudba, podobně jako vizuální složka, z jednotlivostí staví celek a místními prostředky skládá specifické melodie dané pro ten který kraj. Objevují se v ní místní citace, stejně jako charakteristické a autentické zvuky.

Spot je ve své konečné podobě vysoce výtvarnou entitou s logickými, ale netradičními pohledy na tradiční práci člověka a jeho místo ve světě. Představuje Českou republiku jako kreativní prostředí, plné činorodých lidí, jako prostor výrazně ovlivňující okolní svět.
Bitva na Libušíně
Každoroční klání skupin historického šermu, letos již tento víkend. Podívejte se na záznam bitvy z roku 2010.
Den, kdy téměř došlo k zániku Země
Dokument televize BBC s českým dabingem.
50 million years ago, long before dinosaurs roamed the Earth, the land and oceans teemed with life. This was the Permian, a golden era of biodiversity that was about to come to a crashing end. Within just a few thousand years, 95% of the lifeforms on the planet would be wiped out, in the biggest mass extinction Earth has ever known. What natural disaster could kill on such a massive scale? It is only in recent years that evidence has begun to emerge from rocks in Antarctica, Siberia and Greenland.

The demise of the dinosaurs, 65 million years ago (at the so-called K/T boundary), was as nothing compared to the Permian mass extinction. The K/T event killed off 60% of life on Earth; the Permian event 95%. Geological data to explain the destruction have been hard to find, simply because the rocks are so old and therefore subject to all kinds of erosion processes. It seems plausible that some kind of catastrophic environmental change must have made life untenable across vast swathes of the planet.

In the early 1990s, the hunt for evidence headed for a region of Siberia known as the Traps. Today it’s a sub-Arctic wilderness but 250 million years ago, over 200,000km² of it was a blazing torrent of lava. The Siberian Traps were experiencing a ‘flood basalt eruption’, the biggest volcanic effect on Earth. Instead of isolated volcanoes spewing out lava, the crust split and curtains of lava were released. And the Siberian flood eruption lasted for millions of years. Could volcanic activity over such a long time alter the climate enough to kill off 95% of life on Earth?
Mechanicky pomeranc
Každý z nás občas musí tlačiť ťažkú guľu do kopca. Niekto tú váhu skrátka nemusí udržať a guľa sa znovu skotúľa z kopca dole... Film Mechanicky pomeranc rozpráva nielen príbeh hlavnej postavy - Laca, ale aj príbeh origami a dodnes žijúcej legendy o papierových žeriavoch. Nejde o dokument v pravom slova zmysle, ide skôr o inú, snáď pútavejšiu, formu prezentácie tohto zaujímavého umenia. Autor: Marek Janičík
O lásce
O lásce mluví kde kdo. Svatý Pavel stejně jako Tristan s Izoldou. Romeo a Julie stejně jako Dostojevskij. O lásce mluví všichni pychoterapeuti, papežové, básníci geniální i básníci pod psa. Jenže otázka zní, co je to ta láska?

Antická a na ni navazující středověká filozofie jich rozeznávala hned několik: Erós - lásku vášnivou, Storgé - lásku něžnou, Agapé - lásku starostlivou, Mániá - lásku šílenou, Fíliá - lásku přátelskou a Ludos - lásku přelétavou, nepříliš spolehlivou a nakonec Pragma - lásku kalkulující, partnera vybírající. Myslíte, že by po těch dvou tisících letech šlo k tomuto jasnému a přesnému schématu něco dodat?

Robert Sternberg, současný americký psycholog teoretik, rozlišil v lásce dospělých lidí tři hlavní rozměry: vášeň, vzájemnou blízkost a oddanost. A každý z těchto znaků může být přítomen, nebo být přítomen nemusí. Takže Sternberg sestavil na základě toho krásnou "láskovou" tabulku. Není-li žádný z rozměrů, jde o nelásku. Jsou-li všechny tři rozměry, jde o lásku dokonalou. Jinými typy lásky jsou: zalíbení, zamilovanost, láska přátelská nebo láska vášnivá. Existuje i láska prázdná.

Beverly Fehrová, také psycholožka, šla na věc obráceně. Přes internet posbírala výroky lidí o lásce a faktorovou analýzou z této hromady slov vybrala 9 hlavních skupin, devět typů lásky. Například lásku něžnou, sexuální, platonickou, osudovou, adolescentní, vášnivou a formou lásky je také přátelství. Výzkum zjistil, že se v milujícím vztahu dospělých lidí skrývají tři snahy. Snaha o druhém něco vědět, snaha s ním být a snaha sytit jeho potřeby. Proto zamilovaní lidé jsou spolu co nejvíce, vycházejí si vstříc, důvěřují si, někdy až moc, sytí vzájemně své potřeby altruistickým způsobem. To může být smrtelně nebezpečné, narazí-li člověk na ledového psychopata.

A představte si, že se z tohoto výzkumu zrodil projekt, který dokáže odhadnout vztah maminky a tatínka k jejich budoucímu, ještě nenarozenému dítěti. S vysokou pravděpodobností odhadne, jaký bude vztah matky a dítěte v době, kdy bude dítěti jeden rok. Tomuto vztahu se říká vazba. A ta nás, v dobrém i ve zlém, bude ovlivňovat celý další život. Akutní zamilovanost udělá v mozku nádhernou bouřku, kterou je vidět v obrazu funkční magnetické rezonance.

Což mě upomíná na řeč, kterou k nám před asi čtyřiceti pěti lety vedl náš učitel psychiatrie. Řekl: "Přátelé, akutní zamilovanost je snad nejkrásnější zkušenost, kterou v životě můžete mít, budete-li mít štěstí, zažijete ji během života několikrát, ale pozor, podobá se akutní psychóze a jako akutní psychóza také obvykle sama od sebe přejde. Proto - užijte si to, ale proboha, žádná rozhodnutí v tomto stavu."
Tajemství filmu Mandragora
"Když už jsem si myslel že jsem dost starý a zralý dokázat zapomenout na úspěch a daň kterou jsem za něj zaplatil v soukromém životě aniž bych se dotknul popularity a radosti z peněz z něj. Našli mne lidé ze sociálních sítí které jsem donedávna neznal stejně jako množství informací a faktů, které jsem našel a vlastně stále nacházím stal jsem se nezávislým na informacích od osob, které mne ovlivnovali aníž bych měl možnost srovnání a u kontaktů a lidí, kteří pro mne byly leta skryté. Takový Facebook obejde třeba sto sekretářek, přátel, či obchodních partnerů a lze velice lehce z reakcí na podněty od ostatních lidí snadno profilovat reálné postoje a charaktery konkrétních lidí, baví mne to a nestojí peníze a mohu pouze získat. JE TO MUJ OSOBNÍ EXPERIMENT a dokud mne nepřesvědčí že se realně mýlim nepřestanu dokud nezískám zpět to co mi patří." Mirek Čáslavka 2011, DRŽITEL TŘÍ HLAVNÍCH CEN (ZLATÝCH HVĚZD) ZA NEJLEPŠI HERECKÝ VÝKON V HLAVNÍ ROLI FILMU MANDRAGORA NA MEZINÁRODNÍM FILMOVÉM FESTIVALU - STARS OF TOMOROW - V ŽENEVĚ 1997.

Mandragora je psychologický snímek, jehož námětem je chlapecká prostituce. Patnáctiletý Marek opouští svého autoritativního otce a vlakem se vydává do Prahy. Krátce po příjezdu se ho ujímá zkušený pasák, díky němuž naivní mladík proniká do nového prostředí a záhy se stává prostitutem. I když prožívá chvilkové opojení z peněz a blahobytu, nakonec se ponížený a zoufalý uchyluje k drogám.
Malíři z Provence
Seriál o francouzských malířích: Vincent Van Gogh, Paul Signac, Henri Matisse, Pablo Picasso, Auguste Renoir a Paul Cézanne.

Provence, jedna z neodolatelných oblastí Francie, se rozkládá na jihovýchodě země galského kohouta. Tato barevná země, převážně ozářená sluncem, odjakživa přitahovala malíře. Z geografického hlediska se Provence táhne od sněhem pokrytých vrcholků jižních Alp až k rovinám Camargue a pobřeží Středozemního moře. Tyto přírodní hranice obepínají krajinu roklí a kaňonů, levandulových polí a sluncem zalitých pláží. Provence je krajem, který svou barevností již dávno okouzlil řadu malířů. Modré nebe, fialové lány levandule, žluté, modré a oranžové fasády domů prozářené sluncem, které zde svítí v průměru tři sta dnů v roce, si vás podmaní i dnes.
Policajt vo vysluzbe, alebo na dochodku.
Film je kratkym usmevnym pribehom cloveka ktory sa po skonceni aktivnej pracovnej sluzby dostava na dochodok. Film zobrazuje kazdodenne problemy a neresti dochodcu ktory sa znovu snazi zaclenit do zivota a najst si v nom miesto. Kamera: Peter Palarik, Pavol Palarik
Hej - rup!
Nezaměstnaný dělník Filip a bývalý bohatý továrník Jakub Simonides, podvodnými machinacemi svého konkurenta Worsta přivedený na mizinu, se dají dohromady a společně hledají práci. Zkoušejí to jako zahradníci, asfaltéři, stavební dělníci. Brzy však pochopí, že sami nic nezmohou, spojí se jinými nezaměstnanými dělníky v družstvo symbolicky nazvané Hej Rup! Společnými silami si postaví obytný dům a postupně i mlékárenský podnik. Worst se novou konkurenci pokusí zničit svými obvyklými praktikami, tentokrát si však vyláme zuby...
Mimo mě
Dokument poskytuje univerzální poselství míru. Dotýká se témat kosmu, instinktu, reinkarnace, buněčné biologie, poruch osobnosti, počítačové vědy a dalších témat. Nabízí pádné důvody, proč je meditace životně důležitá pro náš rozvoj, a to jak osobní, tak i společenský. Autor: Frank Huguenard.
Tantrický sex
Další info v odkazech. Čtěte, sdílejte.

"Když se žena a muž spojí, energeticky se propojí tak, že už se nikdy nerozpojí."

Zpověď duchovně hledající -náctileté dívky, která na své cestě za poznáním potkává tantrického gurua. Nezapomenutelné setkání jí dovede k nečekanému prozření. Guruovy originální fotokoláže, meditační hudba a praktiky jedné ezoterické školy, otvírající ženské duše i těla, odhalují všudypřítomný proces manipulace v době, kdy se mnozí snaží překročit své hranice, aby poznali sami sebe, až jednoho dne zjistí, že už je dávno překročili, a že je třeba jít k sobě domů. Krátký film FAMU s názvem V čem je háček? Režie Tereza Tara.
Mimina
Pozoruhodný sběrný dokument režiséra Thomase Balmése mapuje souběžně život čtyř miminek z celého světa od narození po jejich první krůčky. Setkáme se tu se třemi holčičkami - Ponijao, která žije s rodinou a dalšími třemi sourozenci u Opuwo v Namibii; Mari z japonského Tokia a Hattie ze San Franciska - a s chlapcem Bayarjargalem z Mongolska. Režisér, který se pro všechny natáčené rodiny stal rodinným přítelem, zachytil nejen důležitou část života malých človíčků, ale také různorodé zvyky a prostředí, ve kterém tyto děti vyrůstají.
Cesta k sobě
Michael Laitman, zakladatel a president Institutu vzdělávání a výzkumu Kabaly a jeho pohled na smysl života. S českými titulky.

Bylo to překrásné století, které definitivně přivedlo lidstvo k otázkám o smyslu života. Člověku začalo v tomto století být víc a víc neútulně, a proto si začal klást otázky, nad kterými dříve nepřemýšlel. Co dělám na tomto světě? Proč jsem se narodil? Co bude zítra? Co se stane za okamžik? A vůbec, kam kráčím? Nebo mě vede osud? Nebo Bůh?
Kdy si člověk klade tyto otázky? Pouze tehdy, když trpí.


Pozn. Spotter: Židovské učení náboženské mystiky - Kabaly není zrovna moje silná stránka. Video sem vkládám čistě pro sdělení jako takové. Videem tedy nesleduji nějakou propagaci Kabaly, (což podle slov samotných praktiků stejně nelze). Přijměte to jako další drobný střípek do obrovské mozaiky života, kterou můžeme nazvat třeba "Svět, v kterém žijeme a lidé kteří z něj vzešli". Odborné komentáře k tématu vítám.
A Ghost for Alenka
Francouzsko-český film s anglickými titulky o dívce, která odhalí na hřbitově tajemství...
Příšera se čtyřma očima
Arin a Susan se seznámí přes internet. Jejich zpočátku slibně se rozvíjející vztah prochází mnoha různými peripetiemi, jaké jen mohou "moderní doba" a svět digitálních technologií nabídnout. A je to opět digitální technologie, která nám umožňuje sledovat poutavý příběh těchto dvou mladých lidí zachycený jimi samými. (CSFD)



První celovečerní hraný film, který byl kdy uveřejněn na serveru YouTube. Po několika úspěších na filmových festivalech byl vysílán na kabelové stanici Sundance Channel a autorům snímku byla poté udělena cena publika Sundance Channel.
Potvrzení
Jak to dopadne, když někdo dává potvrzení na parkování zdarma uvidíte ve filmu Validation. Hrají TJ Thyne & Vicki Davis. Autor a režisér - Kurt Kuenne.
Ocenění:
Winner - Best Narrative Short, Cleveland Int'l Film Festival, Winner - Jury Award, Gen Art Chicago Film Festival, Winner - Audience Award, Hawaii Int'l Film Festival, Winner - Best Short Comedy, Breckenridge Festival of Film, Winner - Crystal Heart Award, Best Short Film & Audience Award, Heartland Film Festival, Winner - Christopher & Dana Reeve Audience Award, Williamstown Film Festival, Winner - Best Comedy, Dam Short Film Festival, Winner - Best Short Film, Sedona Int'l Film Festival.
Zrození naděje
extended verze nezávislého fanfilmu na motivy knihy J.R.R Tolkiena Pán Prstenů. Zapněte si české titulky.
Dost bylo kokotů
Kniha MUDR. Xaviera Crementa o některých druhých z nás...
Tunguzský meteorit
Pořad Detektor vyslílaný na ČT2. V roce 1908 došlo za dosud stále nevyjasněných okolností k pokusu, kterým měl Nikola Tesla demonstrovat svoji schopnost soustředit mohutný proud energie a odeslat jej na vzdálené místo. Ve stejném roce došlo k takzvanému Tunguzskému incidentu, kdy bylo v sibiřské tajze zdevastováno neuvěřitelných 2000 kilometrů čtverečných země. Badatelé z celého světa se předhánějí a nabízejí rozličná vysvětlení. Jedním z nich je i spojení s Teslovou genialitou.
UFF
performance v Praze. Více info zde.
Powaqqatsi
Americký film Powaqqatsi vznikl jako druhy díl plánované trilogie osobitých dokumentů režiséra Godfreye Reggia na hudbu skladatele Philipa Glasse, odkazujících svými názvy k jazyku indiánského kmene Hopiu ("Powaqqatsi" znamená něco jako "život na úkor někoho jiného). V roce 1983 mel ve světě premiéru film Koyaanisqatsi, pokus o komplexní pohled na současnou podobu industrializované Ameriky. Autoři filmu usilují ve svém druhem projektu na plose celovečerního filmu bez použiti komentáře podat obraz života, lidi a krajiny Třetího světa. Pozorují ničení kulturních a historických kořenů zásahem civilizace, jež způsobuje uniformitu a podléhání bezduché práci a odcizujícímu se systému. Svým obrazovým materiálem odkazuje Powaqqatsi sice k dokumentu s etnografickým a antropologickým cílem, jeho uspořádáni (trikové záběry a střihová rytmizace, podřízená hudbě) z něj však činí film experimentální. V souladu s Glassovou minimalistickou hudbou je film členěn na jednoduché věty, mající svůj logický a emotivní smysl; mimořádná, fascinující bohatost obrazu vsak jde jakoby "proti" hudbě a činí z filmu podmanivou podívanou. Hlavni kameramani filmu pracovali (vedle Berlína a Paříže) v Peru, Brazílii, Egyptě, Nepálu, Izraeli, Keni Hongkongu, Indii. Glass se nebrání vlivům africké, brazilské a peruánské hudby a využívá bohaté škály domorodých nástrojů, lidských hlasu i civilizačních ruchů, z jejichž střetů, podobně jako z obrazové složky, vystupuje podoba světa s jeho přirozenými a nepřirozenými vztahy, vlivy a kontrasty. Výjimečný film vznikl na popud Instituce pro oblastní výchovu, na jeho uvedení se podílel Francis Coppola a George Lucas. Lze jej doporučit jako zcela mimořádný zážitek všem náročným divákům.
Koyaanisqatsi
Strhující umělecký dokument KOYAANISQATSI (1983) je předchůdcem u nás dobře známého snímku POWAQQATSI (1988). Oba filmy jsou součástí zamýšlené trilogie o stavu tohoto světa. Koyaanisqatsi začal režisér Godfrey Reggio realizovat v roce 1974 jako svou prvotinu v době, kdy mu bylo třiatřicet let a kdy měl za sebou dvacetileté působení v Řádu křesťanských bratří. Příprava, natáčení a střih si vyžádaly skoro deset let. Pod záštitou Institutu pro oblastní výchovu (IRE - Institute for Regional Education) stvořil autor třiaosmdesátiminutový snímek bez jediného slova, v němž hraje důležitou roli vedle obrazu i minimalistická hudba Philipa Glasse.
Název a idea celého projektu vzešla z kultury indiánského kmene Hopi, žijícího na území Arizony a ohroženého vyhynutím. Od starců tohoto kmene získal Reggio nejen povolení užít slova jeho jazyka pro názvy svých filmů, ale i inspiraci v podobě věšteckých zpěvů. "Koyaanisqatsi" znamená "život vyvedený z rovnováhy", nebo také "způsob života, který volá po změně". Reggiův filosofický esej má obecnou platnost. Vypovídá o světě, který oplývá bohatstvím a krásou, nad níž se tají dech - ale také o planetě, kterou její obyvatelé, lidé, přeměňují pozvolna k obrazu svému, a tím ubližují přírodě, jejíž součástí jsou ovšem také oni sami. Vypovídá o stereotypu života ve městech, o industrializaci, o lhostejnosti a o samotě, a také o odlidštěnosti, o letech a pádech. Podobně jako Powaqqatsi je i tento film obrazově i hudebně rozdělen do několika pasáží, jež Reggio s Glassem dramaticky vygradovali. Vzniklo ohromující dílo, jež ve světě vzbudilo velký ohlas a jež i přes značný časový odstup přesvědčivě vypovídá o tomto světě.
Ruské klasické filmy
Stalker, Solaris, A Slave of Love, Zerkalo v původním znění s anglickými titulky. od režiséra A. Tarkovského a Nikity Michalkova.
The Hunt for Gollum
Perfektně natočený fanfilm navazující na filmovou serii Pána prstenů. Na webu filmu uvidíte ještě více, včetně filmu Making of. Zajímavosti se dozvíte také o tom, jak se dělaly některé počítačové triky. Celá produkce filmu vyšla na méně než 5000 dolarů.
Náš vůdce
Německo. Současnost. Učitel gymnázia Rainer Wenger se rozhodne během jednotýdenního projektu na téma "Státní formy" vyzkoušet jeden pokus, aby zhmotnil studentům počátek diktatury. Pedagogický experiment s ničivými následky. Nejdříve to začalo neškodně s pojmy jako disciplína a pospolitost, ale během několika dnů se teorie změnila v praxi. Název projektu: Vlna. Už třetí den začínají studenti ty, kteří smýšlejí jinak, odstraňovat a ustrkovat. Když se situace na turnaji ve vodním pólu nakonec vyhrotí, rozhodne se učitel experiment zrušit. Příliš pozdě! Vlna se už dávno dostala mimo kontrolu… (oficiální text distributora) S českými titulky.
Frustrovaní američtí černoši v Brazílii
Afroameričané cestovali do Brazílie za sexuální dovolenou s brazilskými prostitutkami proto, aby vyzkoušeli jaké jsou brazilské ženy. Autor sám chtěl potvrdit, anebo vyvrátit a odhalit odpovědi přímo od mužů. Zjistil, zda to dělají pro lásku a přátelství, nebo jen pro sex. Film klade otázky, jako např. proč afroameričané hledají lásku mimo jejich rasu, co chybí afroamerickým ženám a v čem soutěží s brazilskými ženami, které jsou ochotny k sexu s jinými rasami ... je to opravdu hrozba, nebo říkají nepotřebujeme vás, anebo bojují za své muže?
Autoportrét slona
Na odlehčení od tížívých společenských témat se podívejte, jak umí malovat slon. Svou šikovností předčí i některé avantgardní umělce současné doby. On však maluje chobotem.
Milan
Film s českými titulky z prostředí Jugoslávie v průběhu bombardování jednotek NATO v roce 1999. Šestiletý Milan a jeho starčí bratr Ognjen žijí se svými rodiči v malé vesnici nedaleko Bělehradu. Z nevinné hry na schovávanou se stává válečné drama. Sledujte tento hluboce lidský příběh a přemýšlejte, zda by se to mohlo stát i Vám.
Od bombardování jednotkami NATO uplynulo v dnešních dnech již 10 let.
Soylent Green
Ve více než třicet let starém sci-fi snímku zobrazuje oscarový režisér Richard Fleischer nám nepříliš vzdálenou budoucnost, rok 2022, v níž přeplněná Země zápasí s nedostatkem potravin. Poslední spásou je syntetická strava Soylent, o jejímž původu jsou jen nejasné zprávy. Charlton Heston jako detektiv Thorn přichází při vyšetřování vraždy jednoho z vrchních představitelů Soylentu na hrůzné tajemství...
Psychologie kolektivu
Psycholog Václav Břicháček se zabývá studiem skupin a kolektivů. Zajímá ho, jak pěstovat v lidském společenství úctu, optimismus a jak si ze života ve skupině brát energii. Zabývá se psychologickou metodologií a vývojovou psychologií s aplikací na výchovu ve volném čase - v praxi to znamená, že se celý život věnuje dětem, partám mladých, přátelům a rodině. Narodil se v Písku a od dětství se realizoval ve skautingu, nejprve jako chlapec, po válce jako vedoucí. Zajímalo ho, jak se utváří pozitivní atmosféra a soudržnost společenství. Proto také vystudoval psychologii a zůstal jí věrný po celý život. Jeho kniha Skautské putování po stezce životem ovlivnila zřejmě mnoho podobně založených lidí.
Svoboda zvolit
krátce a srozumitelně vyslovená zkušenost anglického labouristického politika Tonnyho Benna. Česky.
Není radar jako radar
vysíláno v ČT2 v rámci pořadu PORT. Vyrobil: Herafilm
Kdo se směje naposled
.. ten se směje nejlíp? Dva britští komici John Bird a John Fortune v rozhovoru probírají aktuální finanční otázky, které jsou už minimálně přes rok na pořadu dne. Hledejte ještě související videa. České titulky.
Věčný svit neposkvrněné mysli
hudba z filmu Eternal Sunshine of the Spotless Mind. Na motivy příběhu Charlie Kaufmana.
Trochu vážné hudby
koncerty světových autorů
Tanec rybích políčků
Nadčasový skeč stručně vyjadřující myšlenku, pro které mnohým nestačily celé romány, divadelní hry, televizní seriály a nejrůznější filmová veledíla. Od legendárních Monty Python Flying Circus.
Monty Python´s
A teď něco úplně jiného... výběr skečů legendární britské skupiny.
Relaxační hudba
Stačí si nasadit sluchátka a máte 20 minut jen pro sebe. Nebo můžete přejít na stranu Nap Sounds, zavřít oči a 20 minut jen poslouchat a relaxovat...
zachycené světlo v čase
Ukázka světelné fontánky včetně návodu jak ji vyrobit. Dále uvidíte časosběry na Grass Collective.
Tam kde řvou bizoni
Příběh novináře Huntera S. Thompsona, autora stylu "Gonzo journalism" kdy je novinář přímou součástí příběhu, o kterém píše. V hlavní roli Bill Murray.
Threads
Dramatický televizní film z roku 1984 o dopadu jaderné války na Velkou Británii. Nechci tímto příspěvkem vnucovat nějaké moudro, poselství, vizi, nebo někoho strašit... Byl bych velmi rád, kdyby se tato témata v mém životě neobjevovala. Nikdy a v žádných variantách průběhu.
Jak přežít
Sean Kennedy se věnuje Patrollingu. Pojem se používá například v armádě, kdy je nutná samostatnost a schopnost přežít v jakýchkoliv podmínkách. Zkušenosti však lze uplatnit i v civilním životě, který nám svými okolnostmi může připravit velmi nečekané události. Více info také na rantTV
Harold Lloyd
Hollywoodský komik němé éry.
Buster Keaton
Výběr z grotesek legendárního komika němé éry. Filmy jsou v původním znění.
krajina modelové železnice
zajímavý návod na výrobu krajiny pro modelovou železnici. Použit je pěnový polystyren, nějaké to nářadí, posypový materiál a pak už záleží jen na vaší šikovnosti a smyslu pro detail. Klikejte na 9 kapitol, začíná se prvním dílem. Stavba modelů je velmi častá i při filmování.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.