ZávislostiZávislosti
Příběhy o nemocech, u kterých léky nezabírají. Dokumentární cyklus Závislosti je součástí projektu "Můžu ti pomoct?", který se mimo jiné zabývá primární prevencí rizikového chování mladých lidí.

"Při natáčení jsme se snažili vyhnout častému postupu rozhovorů s odborníky, takzvaným "mluvícím hlavám." K tomuto cíli jsme se pokusili využít možností, které poskytuje moderní digitální technologie. Při natáčení jsme použili reflexní klíčovací stěnu, v postprodukci jsme kladli důraz na důslednou práci s animací a grafikou. V některých sekvencích je využito až šestnáct grafických vrstev. Samozřejmě jsme se snažili, aby zajímavá forma vizuální strany nezastiňovala důležité obsahové informace, ale právě naopak - aby je pomohla divákovi lépe vstřebat", říká autorka a režisérka cyklu Šárka Slezáková.
Quo vadis televize?Quo vadis televize?
Dokumentární zamyšlení nad tím, co nám dává a co naopak bere život s televizí.
Hodinový dokument, reflektující s lehkostí a nadhledem uplynulé půlstoletí existence televize jako společenského fenoménu. Výpovědi pamětníků, mediálních odborníků, ale také architekta, kněze a psycholožky přinášejí ucelený pohled na dobu, kdy televize vstupovala do života a také na žhavou televizní současnost. Režie G. Agathonikiadis
Masívní strojeMasívní stroje
Seriál Masívní stroje televize Discovery s českým dabingem. Více najdete na ČSFD.
Voda, jak ji neznámeVoda, jak ji neznáme
Dokumenty o lodní říční dopravě na našich splavných řekách, z historie i ze současnosti.
Temný středověkTemný středověk
dokument, v originále "The Dark Ages"
Hodina Země 2012Hodina Země 2012
Oficiální video k zahájení symbolické kampaně Hodina Země 2012. Akce je 31.3.2011 od 20.30 - 21.30 místního času. S českými titulky.
Ochránkyně gorilOchránkyně goril
Dian Fossey, americká bioložka zabývající se studiem života goril horských. Stala se nesmrtelnou díky filmu Gorily v mlze. Ale ona sama nesmrtelná nebyla. Dojemný dokument, který otevírá srdce i naše chápání přírody a sebe samých...
Podzemní továrna Richard - Temná minulost druhé světové válkyPodzemní továrna Richard - Temná minulost druhé světové války
Podzemní továrna Richard 1 a její tajemství skrývané Němci, Rusy a i "slavnou" českou StB. Nikdo z okolí netušil, že lom Richard se má změnit na tajnou podzemní továrnu. V dokladech plánech jsou údaje o plánovaném nasazení cca. 2000 vězňů pro každou směnu! V prosinci 1944 dorazily do Richardu první obráběcí stroje, připravené pro firmu Auto - Union, která měla v podzemí vybudovánu největší výrobní plochu. Začaly se zde vyrábět a zpracovávat klíčové součásti motorů pro pancéřová vozidla. Pro tuto společnost byl adaptován prostor dolu Richard I.. Byl to největší důlní komplex ve střední Evropě. Lidé z Litoměřic nevědí téměř nic o vnitřních prostorách Richardu, jeden člověk dokonce vykládal, že jeho kolega jezdil kdysi v 70 letech do vnitřních prostor s náklaďákem, po spirálových cestách se sjíždělo do podzemí. Prý jezdil s betonem někam hluboko do hal, kde se kdysi těžil vápenec. Nacistická podzemní továrna Richard stále přitahuje pozornost lovců záhad, hledačů pokladů i lidí, kteří se zajímají o tajemství minulosti. Mnohé odpovědi na jejich otázky se ale nacházejí ve štolách, kam už zřejmě nikdo nikdy nepronikne...
Mata Hari - svůdná vyzvědačkaMata Hari - svůdná vyzvědačka
Mata Hari vládla evropským jevištím jako exotická tanečnice, odhalující bez zábran své vnady. O její přízeň usilovali nejbohatší a nejvlivnější muži své doby. Měla zástupy milenců. Ale po několika letech oslnivé slávy stála tváří v tvář zcela jinému publiku: dvanácti vojákům popravčí čety. Byla opravdu špionkou nebo jen obětí vlastních snů a tužeb? Její životní osudy jsou obklopeny neodolatelným mýtem a tato legenda přetrvává dodnes. České znění.
Requiem za 116 vesnicRequiem za 116 vesnic
Dokument Jiřího Reichla a Milana Maryšky z roku 1996 o zmizelých obcích severních Čech. Libkovice, výstavné královské město, Ahnikov, Albrechtice, Vtelno, to je jen malý výčet obcí, které navždy zmizely z mapy severních Čech. Některé se staly obětí těžby hnědého (mnohdy velice nekvalitního) uhlí, některé přestaly existovat úplně zbytečně, uhlí se tam stejně těžit nedalo. Budeme chytřejší než naši dědové?

Depresivní pohled na realitu při ničení obcí na mostecku a chomutovsku. Obce zanikaly díky své poloze v hraničním pásmu, ve vojenském prostoru nebo nad místem, kde se nacházelo uhlí. Tento dokument ze zabývá poslední variantou. Smutné je, že ne vždy bylo vystěhování obyvatel a zničení obcí vyloženě nutné. Není to hezký pohled na zničenou krajinu těsně pod Krušnými horami.
Krása fyziky - fyzika krásyKrása fyziky - fyzika krásy
Profesor Tomáš Tyc, 13. března 2012, Hvězdárna a planetárium Brno, záznam z experimentální vernisáže. Kromě toho máte zdarma ukázku moravského nářečí. :)
Co se děje v hlavěCo se děje v hlavě
Psychické choroby se stanou podle WHO (Světová zdravotnická organizace) nejčastější formou onemocnění lidstva v 21. století. Vědci celého světa se od nepaměti snaží porozumět procesům, které se odehrávají v šedé kůře mozkové a které ovlivňují lidské chování. U řady duševních chorob existují poměrné silné studie (např. u schizofrenie) mapující procesy probíhající v lidském mozku. U depresí a manických stavů zatím věda tápe, byť již dokáže některé momenty chemoterapeuticky tlumit. Přesto intenzita průběhu různých, leckdy se prolínajících duševních chorob, zůstává empiricky nepodchycena a u těžších klinických případů končí z 20 % sebevraždou.
Pořad ukazuje míru vědeckých znalostí deprese a jejích forem z hlediska neuropatologického a fyzioterapeutického a ukazuje největší svízel psychiatrie - správně stanovit diagnózu s přihlédnutím k individualitě pacienta. České znění.
V očích smrtV očích smrt
Dokument o českých řidičích, jejich prohřešcích a policejních metodách v dopravě. Připravila Z. Cejnková. D Hlavními příčinami dopravních nehod není ani špatný technický stav silnic, ani špatný technický stav automobilů, ale především a hlavně - čeští řidiči. Způsobí 91,8 % všech nehod! Nevadí jim jízda na červenou, omezení rychlosti v obci i mimo ni, alkohol, agresivní a nebezpečný styl jízdy a často se neobtěžují zapnout bezpečnostní pásy. Když na tyto řidiče neplatí bodový systém, co je tedy může přivést ke slušnosti? Kdo tito lidé jsou, jak uvažují, jaké jsou jejich hodnoty? Nezáleží jim na ostatních? Pokud ano, nebojí se, že zabijí nebo zraní sami sebe? Je v tom adrenalin nebo komplex méněcennosti? To nikdo neví. Dokument "V očích smrt" si všímá jak metod dopravní policie, tak zachycuje prohřešky českých pirátů silnic. Hlavně těch, kteří přišli o řidičský průkaz nebo způsobili závažnou nehodu.
Krásy evropského pobřežíKrásy evropského pobřeží
Francouzský dokumentární cyklus nám představuje pobřeží Evropy z ptačí perspektivy. V podobě leteckých záběrů zachycuje rozmanitost a různorodost evropského pobřeží v celé své kráse. Zavádí nás na pobřeží opuštěná, turisticky oblíbená či světově proslulá. Můžeme tak pozorovat norské fjordy, vytvořené ledovcovou činností. Obdivovat sopečná pobřeží Liparských ostrovů. Shlédnout písečné pláže Andalusie, které jsou každoročně přeplněny turisty, nebo navštívit světově proslulou Francouzskou riviéru.
Tajemství oceánuTajemství oceánu
Tajemství oceánu je netradiční film, který přináší unikátní záběry ze světa moří a oceánů. Jeden z nejpozoruhodnějších a nejucelenějších projektů, které kdy byly na poli dokumentů natočeny. Tajemství oceánu vás ponoří do mořských hlubin, provede vás od těch nejmělčích korálových útesů až k pustým břehům Antarktidy, od širého otevřeného oceánu až k noční krajině nejhlubších mořských propastí. Slovy režiséra Alastaira Fothergilla: "Zavedeme vás do světa, který jste nikdy před tím neviděli, zavedeme vás do poslední neprozkoumané oblasti naší planety.
Jean Michel JarreJean Michel Jarre
mág elektronické hudby minulého století :)
Pouť na konec světaPouť na konec světa
Český dokument režisérky Angeliky Hanauerové. - Středověcí poutníci se vydávali na cestu do Santiaga de Compostela, aby odčinili své hříchy, očistili duši a bylo jim odpuštěno. Dodnes mají v Belgii v trestním zákoníku: pouť ke Svatému Jakubovi. Projít tuto cestu je i dnes veliké dobrodružství. - Autoři dokumentu se nechali vést doc. MUDr. Zdeňkem Susou, evangelíkem, který tuto katolickou pouť šel již šestkrát a vydal o ní dvě cestopisné knihy "Ultreia".
Mikroskopy a nanotechnologieMikroskopy a nanotechnologie
Stručná historie vývoje mikroskopů, od prvních experimentů v 17. století, přes elektronové až po nejmodernější tunelové mikroskopy. Dokument je součástí německého cyklu, prezentujícího převratné události ve vývoji vědy a techniky.
Životní prostředí a myŽivotní prostředí a my
Dokumentární film na téma ekologie kolem nás.
Černá smrt Černá smrt
Tajemství morové epidemie.
Ztracená loď Kryštofa Kolumba Ztracená loď Kryštofa Kolumba
Senzační objev vraku, který leží u panamského pobřeží od roku 1503. "Do mých lodí začala téct voda... Kotvy, lana a velké množství zásob bylo ztraceno. Mnoho námořníků utrpělo zranění a všichni byli ve velmi špatném psychickém stavu. Několik jich dokonce přísahalo, že vstoupí do kláštera, když to přežijí." Kryštof Kolumbus napsal tyto řádky během své poslední výpravy do Ameriky v roce 1503. Tato cesta skončila katastrofálně v Karibském moři. Asi o 500 let později byl u panamského pobřeží objeven vrak lodi, který vyvolal rozruch na celém světě. Nemohlo by se jednat o jednu z lodí velkého janovského mořeplavce? Objev vraku se stal počátkem intenzivního pátrání, které by na tuto otázku mohlo dát odpověď. Evropští a američtí vědci společně studují senzační objev už více než rok. Jenže projekt byl pozastaven. Guvernér zdejší provincie odmítl dát k vyzdvižení svolení. Po velkém, několikaletém úsilí, které vědci tomuto nálezu věnovali, musí odejít s prázdnou. Nyní je čeká dlouhý maraton jednání na diplomatické úrovni. Záznamy o Kryštofu Kolumbovi nemohou být uzavřeny ani po 500 letech. S jeho výpravami i samotnou osobou je spojeno ještě příliš mnoho nejasností. Německý koprodukční dokument.
Benátky - město v ohroženíBenátky - město v ohrožení
Benátky se pomalu potápějí a vědci začínají přemýšlet, jak tento klenot severovýchodní Itálie zachránit. Vznikají proto ambiciózní projekty, které mají Benátčanům vrátit pevnou půdu pod nohama.
Následky válekNásledky válek
20. století bylo obdobím největšího násilí v historii lidstva. Ale I. a II. světová válka, válka ve Vietnamu a válka na Balkáně ještě neskončily ... Válka se ve skutečnosti nikdy nekončí. Dokument Následky válek je natočen podle knihy Donovana Webstera, která získala cenu Gelber Award. Zaznamenává osobní výpovědi lidí, kteří se podílejí na odstraňování následků válek v Rusku, Francii, Bosně a Vietnamu. Tým zkušených odborníků riskuje život při odstraňování zapomenutých bomb z I. světové války u Verdunu. Na Ruské stepi sběratel odhaluje pozůstatky téměř dvou milionů ruských a německých vojáků. Na začátku 21. století zuří na světě mnohem více konfliktů než před sto lety. Při odstraňování následků válek minulého století stojíme před vážnou otázkou, jaké budou následky válek za sto let. Slovensky.
Svět molekulSvět molekul
Seriál televize Spektrum s českým dabingem
Země BakteriíZemě Bakterií
Byly zde před lidstvem a budou zde i po něm. Původ bakterií zůstává tajemstvím. Někteří vědci se dokonce domnívají, že je na Zemi přinesly meteority odněkud z vesmíru. Faktem je, že bakterie jsou první známou formou života, která se na naší planetě objevila. Bakterie se množily dělením a celou Zemi rychle osídlily. Dvě miliardy let byly jediným projevem života. Dnes je jasně prokázáno, že naše buňky se vyvinuly právě díky splývání bakterií. V lidském těle je jich celý kilogram. Jsou všude: v ústech, na jazyku, na zubech, ve střevech... V přírodě je často nacházíme na místech, kde by jiné formy života nemohly exiatovat. V extrémních hloubkách oceánů, v horkých pramenech, na dně těch nejhlubších dolů. Naše "předchůdce" umíme také zužitkovat. Používají se v potravinářském průmyslu, lékařství a farmacii. Čistí odpadní vody a dá se jimi topit. Využívají je horníci i lesníci. Jsou nepostradatelné, ale možná do určité míry nahraditelné. Už nyní totiž probíhají výzkumy, jejichž cílem je výroha bakterií umělých.
Tajné akce StBTajné akce StB
Ondřej Vetchý uvádí dokumentární seriál o metodách komunistické tajné policie v bývalém Československu. Režie: P. Křemen
Habsburská monarchieHabsburská monarchie
dokumentární seriál o České zemi a její historii. Dále o panovnickém rodu Habsburků. Česky.
Poznej svůj kraj Poznej svůj kraj
Od ledna 2011 realizuje společnost M.A.R.S. Audio s.r.o. společně s partnerskou ZŠ Jakuba Arbesa v Mostě projekt Poznej svůj kraj. Cílem projektu je netradiční přístup ke zpestření výuky vlastivědy ve čtvrtých a pátých třídách základních škol v Ústeckém kraji.
Trockij - vzestup a pád revolucionářeTrockij - vzestup a pád revolucionáře
Vůdce Říjnové revoluce a tvůrce Rudé armády neuspěl v souboji se Stalinem a zemřel v exilu rukou atentátníka. V létě 1917 byl hlavní postavou v přípravě blížící se revoluce v Rusku Lev Trockij. Na rozdíl od stalinských překroucených dějin to byl on, kdo ve skutečnosti dobyl bolševikům moc. Vytvořil Rudou armádu a zvítězil v občanské válce. Strašidlo komunismu začalo obcházet svět. Trockij velice dbal na propagaci vlastní osoby, vždy měl kolem sebe kameramany - a proto se v archivech našlo množství filmových záběrů. Po Leninově smrti však začal vrcholit boj mezi Trockým a Stalinem, který skončil Trockého vyhnanstvím do exilu. Tam ho nakonec dostihl vrah, vyslaný Stalinem. Trockij se tak stal obětí mašinérie, kterou pomohl vybudovat. Jestliže ho vnímáme jako oběť, pak si tato oběť postavila vlastní gilotinu.
Nadpřirozené jevy ve světle vědyNadpřirozené jevy ve světle vědy
Legenda o šlechetném králi oživuje rytířskou slávu. Jsou lidé schopni komunikovat s faunou? Dokumentární cyklus BBC a Discovery s českým dabingem.
Hrady a zámky králůHrady a zámky králů
Seriál s díly: Česko, Německo, Skotsko, Švédsko.
Židé - Dějiny jednoho národaŽidé - Dějiny jednoho národa
Dokumentární seriál je expedicí do 4000 let dlouhé židovské historie. Začíná se v období, kdy Židé žili jako nezávislá etnická skupina na Středním východě, pokračuje po mnoho staletí a vede nás přes mnoho zemí a kontinenty až do současnosti. Dokument zkoumá kořeny židovského národa a snaží se odhalit, jak vznikla monoteistická víra a poskytla základ pro jiné monoteistické náboženství. Hledá klíč k odhalení záhad judaismu na archeologických nalezištích a navštíví centra kultury a písemných důkazů židovské diaspory.
300 Sparťanů300 Sparťanů
Na vrcholu řecko-perských válek vedl král Persie Xerxes největší armádu, jaká kdy byla sestavena po dobu dobývání Řecka. Leonidas - spartský král, spolu se třemi stovkami bojovníků a několika tisíci Řeků čekal na jeho vojska, která čítala přes 300 tisíc mužů, v úžině u Thermopyl. Sparťané a jejich spojenci čekali na svého nepřítele v úzkém průsmyku sedm dní a nocí. Těžce vyzbrojená perská armáda nebyla schopna na tak malém prostoru vůbec manévrovat. Sparťané a jejich spojenci bojovali, dokud nebyl poslední nepřítel mrtvý. Hrdinství těch, kteří bojovali a nakonec zemřeli, pomohlo určit směr západní civilizace a dalo řeckým městským státům čas sestavit armádu schopnou vzdorovat Peršanům. Jejich taktika je dodnes vyučována na vojenských akademiích po celém světě. Je uváděna jako dokonalý příklad správně zvolené strategie, která zabezpečila vítězství nad nesrovnatelně silnějším protivníkem.
Okikamuro - ostrov věčného mládíOkikamuro - ostrov věčného mládí
Japonský ostrov Okikamuro obývá nejstarší populace na světě. Průměrný věk obyvatel je 74 let a přesto je kvalita života daleko za hranicí běžného standardu. Proč se tamní obyvatelé dožívají rekordně vysokého věku? A jak funguje hospodářství téměř bez peněz na principu výměnného obchodu? České znění.
K-19 Neznámý příběhK-19 Neznámý příběh
První sovětská jaderná ponorka s označením K-19 nosí smůlu ještě před svým prvním ostrým startem, a od námořníků proto dostává přezdívku Hirošima, která vyrábí vdovy. A svou pověst K-19 potvrzuje hned po vyplutí na počátku 60. let. Kvůli nedbalosti se během plavby ve výsostných vodách NATO šíří její palubou radiace a svět stojí pouhý krůček od nukleárního konfliktu. O jedenáct let později pak palubu Hirošimy zachvátí požár. Bez jídla, v naprosté tmě, s nedostatkem kyslíku a bez možnosti spojení s hladinou začíná několik desítek námořníků bojovat o své životy.
Hindenburg - Titanik nebesHindenburg - Titanik nebes
Dne 6. května 1937 přistávala na americkém letišti Lakehurst německá vzducholoď "Hindenburg". Přílet zázraku tehdejší techniky přivábil jako vždy tisíce diváků. Netušili, že onoho květnového večera se stanou svědky zániku jedné historické epochy vzduchoplavby. "Hindenburg" sice přilétal se zpožděním, ale zdálo se, že vše bude probíhat normálně. Jeden z pěti kameramanů, kteří měli přistání vzdušného obra (délka 245 m, výška 41 m, objem 200 000 m3) zachytit pro filmový žurnál, to nevydržel a odešel domů. Prý škoda času. Tento člověk se ve svém životě za kameru již nikdy nepostavil... Při přistávacím manévru "Hindenburg" explodoval. Záběry katastrofy vstoupily do dějin filmového zpravodajství, rozhlasová reportáž z místa neštěstí otřásla Amerikou a nejen jí. Ze 72 cestujících a 54 mužů posádky "létajícího hotelu" jich 35 zahynulo. O příčinách exploze se dlouho spekulovalo.
Německý dokumentární film televizní stanice ZDF rekapituluje slavnou éru řiditelných vzducholodí, rekonstruuje poslední let "Titaniku nebes" (ono přirovnání se vskutku nabízí) a jeho tragický konec. Zároveň ale připomíná, že historie vzducholodí zaznamenala vlastně jenom větší přestávku, která bude patrně díky novým technologiím brzy přerušena. A na závěr autoři snímku diváky seznámí i s poslední verzí příčin tragédie. Významnou faktorem obrazové složky snímku jsou bohatě používáné a často unikátní archivní filmové materiály. Dramatický příběh "LZ 129" není pojat jen z hlediska "velké historie", ale evokuje i lidské osudy, jež ovlivnil.
Efekt přihlížejícíhoEfekt přihlížejícího
Proč lidé nezasáhnou, když se před jejich očima na ulici odehrává násilí?
13. března 1964 ubodal osmadvacetiletou Kitty Genovese na newyorské ulici její vrstevník Winston Moseley. Byly 3 hodiny ráno, přesto později vyšlo najevo, že vraždu nějakým způsobem zaregistrovalo 38 lidí v sousedství. Nikdo z nich se však neobtěžoval zvednout telefon. Vrah na její zavraždění potřeboval 50 minut, pozdě přivolaná policie přijela na místo činu za 2 minuty. Vědci Darley a Latane o čtyři roky později tuto nepochopitelnou lidskou vlastnost prozkoumají a pojmenují jako "Janovský syndrom", častěji též jako "syndrom nezúčastněného diváka". Žijeme o čtyřicet let později a musíme si přiznat, že se situace příliš nezměnila. Lidé stále páchají násilí a stále se mezi námi najde málo těch, kteří jsou ochotni pro neznámého a anonymního občana vzdát se svého pohodlí, případně si způsobit nějaké nepříjemnosti. Režisér Radim Špaček přetavil téměř půlstoletí starý příběh v univerzální situaci a tu provokativním způsobem inscenoval na ulici, mezi nic netušícími chodci - diváky - a vlastně i aktéry. V originálním polohraném dokumentu uvidíme mimo jiné Jiřího Černého, Gabrielu Pyšnou nebo Pavla Opočenského. Režie R. Špaček a M. Bambušek
Lidské srdceLidské srdce
MUDr. Ing. Vítězslav Kříha - přednáška na půdě ČVUT Praha. Doporučuji shlédnout. Obdivujte při tom funkci svého srdce...
Putování modrou planetouPutování modrou planetou
Dokumentární cyklus nabízí spoustu zajímavých cestopisných filmů, zaměřujících se na nejzajímavější místa navštívených zemí. Austrálie, Chile a Patagonie, Čína, Egypt Ekvádor země pod Andami Etiopie QUO VADIS? Galapágy peklo nebo ráj? Guatemala Indonésie Đ země bez hranic Írán Island Jemen - 1431 Hidžry Kamčatka krásná neznámá Kanada BC Mexiko Tibet - Mezi nebem a zemí, Venezuela
Astronomové dávnověkuAstronomové dávnověku
Mohli pravěcí lidé využívat znalosti hvězd pro svůj život? Důkazy hledá francouzská vědkyně mimo jiné ve slavných jeskyních v Lascaux.
Ta nejlepší věcTa nejlepší věc
Dokument s názvem ´Ta nejlepší věc´ si dává za úkol zmapovat prostředí současného českého skateboardingu. Autor Honza Zima, dlouholetý skateboardista a kameraman pohybující se v tomto prostředí již přes deset let, v něm poutavou formou představuje aktuální podobu této atraktivní a ve světě stále oblíbenější aktivity (mluvit o skateboardingu jako o sportu se stále ještě nedá). Pětadvacetiminutovým dokumentem se snaží vyvrátit obecnou a mnohdy negativní představu široké veřejnosti o skateboardistech tím, že jim samotným dává slovo k vyjádření vlastních myšlenek a postojů. Nahlíží také do jejich každodenních životů a poodhaluje soukromí. Divákům dále představuje základní stavební kameny této aktivity, kterými jsou přátelství, svoboda a kreativita.

Námět/scénář/střih/kamera/režie: Honza Zima Pomocná kamera: Nikolas Tušl, Tomáš Vyhnánek Fotografie: Jakub Krížo Hudba: No Age
ZáchranářiZáchranáři
Přilétají, když není času nazbyt. Letecká záchranná služba ve filmu "20 let mezi nebem a zemí" agentury Cumulus připraveném k výročí 20 let letecké záchranné služby v Ústí nad Labem.
Japonsko jak ho neznámeJaponsko jak ho neznáme
Chystáte se do země vycházejícího slunce? Podívejte se na dokument Discovery Atlas a část ze seriálu Japanorama od BBC. Dále uvidíte: Japonske rychlovlaky, Matsue - město vody, Rychle a bezpečně - japonská distribuce vajec, Umělecke balenie darcekov, Azuki - užitečná červená fazolka
Pán SipánuPán Sipánu
Před časem objevená hrobka se zlatým pokladem v severním Peru umožnila pohled na jedinečnou předinckou kulturu. V letech 50-700 našeho letopočtu existoval v severním Peru raný státní útvar - říše Močiků. Tato klasická předincká kultura po sobě zanechala množství památek: od chrámových pyramid, sošek, šperků ze zlata a tyrkysu až po hrobky se vzácnými poklady. Archeologové byli ohromeni propracovaností a mimořádnou krásou zlatých a stříbrných předmětů, potvrzujících, že Močikové byli velmi vyspělou civilizací. Od objevů v Sipánu vědci začali přepisovat dějiny Ameriky.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.