Projekt 100 statečnýchProjekt 100 statečných
Moderátoři Jan Pokorný a Lucie Výborná dokázali překonat svůj loňský rekord v nepřetržitém moderování, když vyzpovídali celkem 100 hostů během 52 hodin. Během 52 hodin vyzpovídali celkem 100 hostů. Prvním hostem živého vysílání z Václavského náměstí byl Zdeněk Svěrák a stovku ukončil Jan Saudek.
Dějiny udatného Českého národaDějiny udatného Českého národa
Česká země, vyčerpaná husitskými válkami, zůstává stále vosím hnízdem, plným půtek a nesvárů. Jeden katolík, druhý kališník, každý chce něco jiného. Pro Evropu zůstávají Čechy stále výbušnou směsí. Za této situace vkráčí do českých dějin impozantní rozložitá postava Jiříka z Poděbrad. Potomek starých husitských mazáků, syn husitského hejtmana a neznámé matky to dotáhl v patnácti na stařešinu rodu, v sedmnácti se stal na zemském sněmu ctihodných kmetem, pak správcem a nakonec i králem. Neměl to však vůbec lehké, jak se to stává těm, kteří předběhli svou dobu...
Kapitán LindberghKapitán Lindbergh
21. května 1927 dosedl na pařížském letišti po třiceti třech a půl hodinách letu z New Yorku "Spirit of St. Louis". Svět se opět změnil a změnil se i život odvážného pilota, který transatlantický let podnikl. Francouzský dokument
Hitlerovi mužiHitlerovi muži
Německý dokumentární cyklus o hlavních představitelích nacistické III. říše. Česky.
Salvador Dalí: Kristus sv. Jana z KřížeSalvador Dalí: Kristus sv. Jana z Kříže
Vrcholná klasika nejslavnějšího surrealisty. Dokumentární cyklus BBC Soukromí mistrovského díla
Dalí (1904-1989) - jeden z nejpopulárnějších a nejkontroverznějších umělců XX. století. Malba pro něho byla co nejpřesnější kopií jevů "konkrétní iracionality". Formy skutečnosti, přerůstající do fantasmagorických novotvarů "paranoických vizí". To vše je mistrovsky ztvárněno prostředky nejopovrhovanějšího naturalismu, diskreditovaného akademismu a nevýtvarného fotografismu. Dalí vtisknul obrazivosti rozpoutané hnutím surrealistů nejsugestivnější tvar veristické iluze. Magickým způsobem vytvořil ve 30. letech řadu obrazů, v nichž jedinečně vyjádřil cosi z křečí, v nichž se zmítá osud člověka tehdejší doby. Geniální objevnost těchto vizí byla přitom vždy provázena gesty, tohoto "génia, ovšem zároveň velkého excentrika a mystifikátora". Zejména od pobytu v Americe za druhé světové války, který přinesl Dalímu obrovský společenský a finanční úspěch - mísí se jeho úžasná tvůrčí potence s provokativní snobistickou exhibicí. Dalímu oponuje Avidadollars (Dolaromil), jak svého někdejšího oblíbence přejmenoval André Breton.
Karel Škréta Doba a díloKarel Škréta Doba a dílo
Karel Škréta Šotnovský ze Závořic je považován za zakladatele novodobé české malířské tradice a jednoho z největších umělců, kteří se kdy narodili v Čechách. Mnohostranná výrazová škála tohoto malíře sahá od harmonického klasicismu k dramatickým šerosvitným kompozicím, jež předznamenávají vrcholně barokní umění.
Nejdivočejší senNejdivočejší sen
George Mallory byl posedlý touhou jako první zdolat dosud nedotknutelný Mount Everest. V roce se vydal vstříc svému snu, živý se však už nikdy nevrátil. Naposledy byl spatřen v roce 1924 přibližně 800 stop pod vrcholem. Jeho smrt zasáhla celý svět a Mallory se stal legendou. Jeho příběh ožívá o 75 let později, kdy Conrad Anker objevil Malloryho zmrzlé tělo. Veškeré jeho vybavení bylo nedotčeno, nic nechybělo, kromě jedné jediné věci - fotografie jeho ženy Ruth, které slíbil, že ji donese až na vrchol Mount Everestu. Kdo byl doopravdy prvním člověkem, který pokořil nejvyšší horu světa?
Metamorphosy M. C. EscheraMeta morphosy M. C. Eschera
nizozemský umělec, známý svými kresbami a grafikami (převážně mezzotinta, dřevořez a litografie), ve kterých zobrazuje paradoxy perspektivního kreslení, topologické útvary a rozvržení roviny na pravidelné obrazce. SOkument anglicky.
Dejte si pozor, jede VelorexDejte si pozor, jede Velorex
Dokumentární film o Velorexu a Ivo Fajmanovi vyrobil ARTV Filmové studio Břetislav Petr v roce 2006 jako absolventský film studia filmové školy.

Druhý film "Náš Emil Roděj" je o muži, žijící si částečně ve svém světě 30. let.
Příběhy slavnýchPříběhy slavných
Jiří Hrzán, Waldemar Matuška, Marta Kubišová, Helena Růžičková.
StalinStalin
Příběh o muži krve a oceli. české znění.
Na plovárněNa plovárně
Rozhovor Marka Ebena s profesorem filozofie Univerzity Karlovy, Janem Wienerem z roku 2000. Televizní talk show "Na plovárně" se objevuje na obrazovce hlavního programu České televize už od roku 1998.
První díly byly natočeny v prostorách zrekonstruované pražské "občanské plovárny" (odtud název). Poté se natáčení přesunulo do příjemného prostředí klubu Avion. Tady nalezl štáb plné pochopení, skvělé zázemí a klid pro práci.
Natáčení "Plovárny" není časově omezeno a po sestřihu jeho vysílací podoba činí cca 25 minut. Nejedná se o žádnou bulvární nebo investigativní žurnalistiku, ale o klidné a milé povídání se zajímavými lidmi z celého světa. Tato skutečnost je podepřena osobou hostitele, kterým je velká hvězda obrazovky České televize, pan Marek Eben. Marek je znám jako herec, muzikant a především jako TV presenter, jemuž milé, inteligentní a seriozní vystupování vyneslo nesmírnou popularitu.
WikiRebelovéWikiRebelové
Švédská televize přináší exkluzivní sestřih dokumentu o WikiLeaks a lidech kteří jsou za ním.

Reportéři Jesper Huor a Bosse Lindquist cestovali do klíčových zemí, kde působí WikiLeaks, dělali rozhovory s top členy, jako je Assange, nová mluvčí Kristinn Hrafnsson, stejně jako lidé, jako je Daniel Domscheit-Berg, který dnes začíná jeho vlastní verzi Openleaks.org.

Dokumentární film také obsahuje rozhovory s Ianem Overtonem z předsednictva Investigativní žurnalistika, James ples TBIJ a WikiLeaks, islandské MP Birgitta Jónsdóttir, bývalými WikiLeaks spolupracovníky Herbertem Snorrasonem a Smári McCarthy, a PRQ generální ředitelem Mikaelem Viborgem.

Dokument se zaměřuje na filozofii práce WikiLeaks, na některé z jeho slavných zveřejnění včetně zpráv z Keni, Guantanamo manuály, Kaupthing, Trafigura, Vraždící video z Afghánistánu a protokoly o válce v Iráku, reakce americké administrativy ... až do uvolnění Cablegate.
Osud číslo A2026Osud číslo A2026
Na předloktí tetování z koncentráku a ve vzpomínkách zlo 20. století. Luděk Eliáš v dokumentu Petra Lokaje. České znění.
Sloužil jsem ve wehrmachtuSloužil jsem ve wehrmachtu
Byli obyvateli Československa a museli narukovat do německé armády. Nejstrašnější světová válka z pohledu obyčejných vojáků. Unikátní, dosud nezaznamenaná svědectví lidí z Hlučínska v dokumentu L. Polákové a A. Koudely.
Byli obyvateli Československa a pomáhali budovat obranný systém na hranici své domoviny. Pak se podpisem pod Mnichovskou dohodou stali občany říše a museli narukovat do německé armády. Obyvatelé Hlučínska, které v historii předchozích dvou století několikrát změnilo úřední jazyk, vládu, geografickou i státní příslušnost, mají dodnes mezi sebou pamětníky a přímé účastníky světové války. Prošli si očistcem války, prožili ruskou zimu, hlad, zajetí, zranění. Po návratu byli vyšetřováni a diskriminováni. Osudy vojáků byly velmi pohnuté a dlouhou dobu se o jejich působení ve wehrmachtu z politických a společenských důvodů nemluvilo. Dnes žije na celém Hlučínsku pouze několik desítek vojenských vysloužilců. České znění.
Odhalený EinsteinOdhalený Einstein
Dvoudílný dokumentární film přináší podrobný portrét Alberta Einsteina, který přispěl k moderní vizi fyzikální reality víc než kterýkoli jiný vědec. Sleduje jeho cestu studenta, který vyletěl ze zkoušek, až po post nejrenomovanějšími fyzika světa. Zarážející je, že tato transformace se udála za méně než deset let. Co bylo tajemstvím Einsteinovy ​​kreativity? Jak mohl skromný úředník bez pravidelného přístupu k akademické literatuře nebo styku s vědci přijít s třemi revolučními teoriemi v průběhu jediného "zázračného" roku 1905?
Alberta Einsteina vnímal svět jako moudrého rozvážného vědce - génia. Existoval však i jiný, takříkajíc soukromý Einstein, jehož myšlenky a pocity se podařilo odhalit teprve nedávno. Nové objevy jeho dokumentů, sešitů a milostných listů Mileve a Else nám konečně poodhalili muže, kterého objevy týkající se světla, prostoru a času, změnili náš pohled na vesmír.
Zuzana NavarováZuzana Navarová
Vzpomínka na předčasně zesnulou zpěvačku a autorku, která by se v těchto dnech dožila 50 let. Zuzana Navarová je absolventkou Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze - studovala češtinu a španělštinu. Zdánlivě to je velmi vzdálené tomu, čím se nakonec proslavila - zpěvačka, skladatelka, textařka, hráčka na percuse, producentka (k jejím objevům patří třeba Radůza). Ale kdoví, studium češtiny jí určitě pomohlo k výborným vlastním textům a španělština ji zase přivedla k latinskoamerické hudbě, ze které hodně čerpala coby skladatelka. Někdy se to ale tvrdí přesně opačně, že láska k latinskoamerické hudbě ji přivedla ke španělštině... V každém případě se Zuzana Navarová stala jednou z nejvýraznějších osobností naší hudební scény. Bohužel koncem r. 2004 předčasně podlehla rakovině - letos by se dožila 50 let. Je to škoda nejen pro hudbu samotnou, ale i pro její "občanský nezištný záběr", který projevovala především svými aktivitami v čele Nadace Život umělců. Kamera R. Řeřicha. Režie J. Křížová (1995)
Vzkaz Jaroslava ČvančaryVzkaz Jaroslava Čvančary
Jaroslav Čvančara v pořadu hovoří mimo jiné o hrdinství a kritizuje české sebemrskačství. Mluví také o potřebě výchovy mládeže k vlastenectví, které u nás upadá. Jeho vzkaz všem doporučuji.
Karel KrylKarel Kryl
Rozhovor s písničkářem a básníkem Karlem Krylem byl natočen v létě roku 1992, dva roky po sametové revoluci, těsně před rozdělením Československa na dva samostatné státy a téměř dva roky před jeho smrtí. Skeptický a zahořklý autor-analytik upřímně a necenzurovaně hovoří nejen o svém životě v emigraci, ale i o současnosti počátku devadesátých let, která v něm vyvolává řadu otázek. Možná ale, že dnešní divák z nadhledu let, které uběhly od natočení pořadu, pochopí řadu jeho výhrad k tehdejšímu vývoji lépe a ostrý analytický pohled básníka mu bude bližší. Živě jsou ve vesnické hospůdce i jinde zpívány autorské písničky.

písničkář, básník a filosof Karel Kryl si zde klade prostřednictvím svých písní, poezie a dialogu jednu ze základních otázek lidského bytí. Na původním DVD najdete také bonusy - a to: 25 minutový film o filmu, 30 minutový rozhovor, kde Dušan Rapoš děkuje Karlu Krylovi... Rapošova úvodní noticka je datována tím dnem, kdy Karel zemřel na infarkt v mnichovské nemocnici... Tyto záběry byly pořízeny při natáčení hudebně-poetického filmu "Karel Kryl. Kdo jsem...?", dále DVD obsahuje pásmo písní a básní K. Kryla, a poslední videozáběry natočené krátce před smrtí.
Homo De Montibus - Človek z hôrHomo De Montibus - Človek z hôr
Film o p. Halamovi, ktorý prežil celý svoj život na Magurke, najvyššie položenej osade na Slovensku. Autor: Martin Jurza
Vzkaz Václava CílkaVzkaz Václava Cílka
Fenomén současných českých myslitelských kruhů, v pravdě renesanční člověk, eklektik, člověk skromný, s neomezenou šíří rozhledu a nadhledu. V pořadu ČT2 se Václav Cílek obecně zamýšlí nad dnešním stavem a směřováním naší společnosti a jako východisko doporučuje LASKAVOST.
KatkaKatka
Film Heleny Třeštíkové je unikátním časosběrným dokumentem, mapujícím čtrnáct let v životě mladé narkomanky a jejího marného zápasu se závislostí. Proč začala brát drogy? Jak sama říká - chtěla se lišit. Píše se rok 1996 a tehdy devatenáctiletá Katka žije v terapeutické komunitě Sananim v Němčicích s nadějí na obyčejný život - touží mít přítele, jednou i rodinu. Happy end se však nekoná. Režisérka zaznamenává ve svém filmu rok za rokem Katčin sestup níž a níž na spirále krádeží, prostituce, fyzického i psychického chátrání, na spirále, přerušované jen občasným vzepětím naděje a odhodlání s drogou skoncovat. Její touha je upřímná, droga ale nakonec vždycky zvítězí. Podaří se Katce konečně najít sílu ve chvíli, kdy otěhotní a budoucí mateřství jí nabídne životní motivaci?
Slameníkove zeme Slameníkove zeme
Film Slameníkove zeme je vo svojom obsahu zaujímavou obrazovou ilustráciou hlavného protagonistu Štefana Wolfa Slameníka, ktorý divákovi rozpovie svoj vlastný osud a životné postoje.
S Idou za zrcadlemS Idou za zrcadlem
Dojemný i naturalistický film o pěveckém kursu Idy Kelarové v její Mezinárodní škole lidského hlasu. Kelarová se neomezuje na pouhou výuku zpěvu, ale pomocí práce s duší a tělem otevírá skryté bloky svých žáků, učí je lásce a doslova probouzí jejich hlas... Zvláštností výuky je, že Ida Kelarová vyučuje zpěv pomocí ROMSKÉ HUDBY a písní. Jedná se o vlastní a místy drastickou techniku výuky, ke které došla jako samouk za léta své práce v tuzemsku i zahraničí. Jejími kursy prošly za posledních dvacet let tisíce žáků z mnoha zemí světa. S Idou ve filmu spolupracuje manžel Desiderius "Dežo" Dužda, sestra Regina a Vilo Dočolomanský, nynější uznávaný divadelní režisér.

Igor Chaun říká: Tohoto svého dokumentu si cením, protože je to čistě pokorný záznam neuvěřitelných výjevů z Idina kursu. Jindy jako dokumentarista napovídám divákovi, co si má myslet, jak si sled obrazů vykládat, je to mým přiznaným záměrem. Tady jsem poctivě a dokumentaristicky čistě pouze sloužil, spolu s kamarádem pomocníkem a spolurežisérem, milým Filipem Menzelem. Někdy jsme za kamerou brečeli tak, že jsme jen odstřikovali slzy a snažili se, aby byl alespoň obraz ostrý...
Pablo Escobar: The Great HuntPablo Escobar: The Great Hunt
Peníze, nebo olovo. Jednoduchý a účinný zákon drogového barona Pabla Escobara. Geniální obchodník, který svého času ovládal 80 % světové produkce kokainu. Zatímco mu rodná Kolumbie zobala z ruky, zaplnil díru na trhu a než se úřady stačily rozkoukat, jeho droga zaplavila celou Severní Ameriku. Stavěl nemocnice, školy i fotbalové stadiony a jako ctihodný občan zamířil i do světa politiky. Zároveň ale nemilosrdně likvidoval konkurenci i představitele veřejného života. Kdo se nechal koupit, dostal bohatou odměnu. Kdo ne, dočkal se kulky. Když si ale Spojené státy konečně uvědomily, jak velkým problémem kokain je, Escobara jeho vlastní úspěch doběhl. Stal se z něj psanec a bylo jen otázkou času, kdy bude muset zaplatit.
Film dokumentuje neskutečné události 90. let v Kolumbii. Velký hon na drogového magnáta, člena medelínskeho kartelu, nejbohatšího člověka na světě těch dob a nejhledanějšího zločince všech dob. Dopadení Pabla Escobara policii i více než 1000 členné speciální jednotce trvalo několik let. Pablo Escobar zůstává kokainový králem všech dob. Jeho boj s kolumbijskou vládou si však vyžádal životy více než 20 tisíc obyvatel Kolumbie. Podívejte se na tento dokumentární film o strašlivých událostech v Kolumbii on line s CZ dabingem.
Album Janka Kráľa Album Janka Kráľa
Dokument z trezoru archívu Matice slovenskej o básnikovi a buditeľovi Jankovi Kráľovi, ktorý pôsobil 14 rokov v Zlatých Moravciach.
Mgr. Radovan KalužaMgr. Radovan Kaluža
"Cítím se jako vítěz, který jde po baru, po butiku a ostatní obdivují ženu a uctívají muže, který ji vede. Uctívají správně, uctívají mě Đ Radovana.”, píše známá internetová celebrita, bloger a zakladatel firmy Banan.cz Radovan Kaluža. Tvrdí o sobě, že má IQ 160. Sám sebe nazývá intelektuálem, ostatní pak závistivými sockami, neboť mu závidí jeho milionářské manýry. Chlubí se tím, že balí 16 leté holčičky na Stodolní ulici, stylizuje se do role metrosexuála. Zcela vážně se považuje za geniálního. Jaký je ale ve skutečnosti? Hodinový dokument Mgr. Radovan Kaluža vytvořili studenti píseckých filmových škol FAMO a SVOŠF.
VetešníkVetešník
Pan Špičák býval legendou mezi pražskými vetešníky. Bydlel ve sklepě a jeho obchod byla říše sama pro sebe. Lidé mohli vstoupit do jeho světa a opouštěli jej až po dlouhém rozhovoru s ním. A já taky.
Příznivec královny Alexej TurzoPříznivec královny Alexej Turzo
Dokument o počátcích, jednoho z nejvýznamějších šlechtických rodů Evropy. Třetí epizoda ze seriálu Turzovci je o Alexeji I. Turzo. Slovensky.
Nejznámější Čech Đ Jan NepomuckýNejznámější Čech Đ Jan Nepomucký
Film o sv. Janu Nepomuckém by měl pomoci k poznání života sv. Jana, ale i k pochopení nadčasových myšlenek, které i dnes mají svůj význam. Režisér Otakáro Maria Schmidt ve svých dílech vždy hledá poetiku a jakýsi "nový pohled" na věc. Jeho poslední hodinový dokument o řádu Tovaryšstva Ježíšova sklízí pochvalné reakce v očích veřejnosti právě proto, že ač je to tak citlivé téma, bylo uchopeno velice rozumně a divákovi bylo podáno tak, aby se " kulturně " bavil.
S věhlasem Nepomuckého lze prý z českého prostředí srovnávat jen slávu Jana Amose Komenského nebo fenomén Pražského Jezulátka.
Podle odhadů se v Evropě nachází kolem 30 000 památek tohoto muže. Přitom na území České republiky jich lze lokalizovat jen asi kolem šesti tisíc. Většina soch, obrazů, oltářů a možná i kaplí a kostelů je za hranicemi země, kde se narodil. Známou podobu muže v kanovnickém rouchu, s křížem v ruce a pěti hvězdami kolem hlavy tak můžeme potkat na italském venkově, uprostřed krásy římských nebo třeba benátských chrámů, na Sicílii, ve Španělsku, v Portugalsku, v některých částech Francie, v Německu, Belgii, Holandsku i Lucembursku, nečekaně také v Londýně a samozřejmě i ve slovanských a dalších evropských i mimoevropských zemích.
Znal světce Jana z malého českého městečka Nepomuku opravdu celý svět? Ve snaze odpovědět nejen na tuto otázku objeli autoři dokumentu část Evropy. Zjišťovali, co světu kult českého mučedníka přinesl, jaká zanechal stopu v dějinách a zda by mohl být nazván nejslavnějším Čechem.
Jana z ArkuJana z Arku
Johanka z Arku, přezdívaná Panna orléanská (La Pucelle d'Orléans), Panna Jana (Jeanne la Pucelle) či Dobrá Lotrinka (La bonne Lorraine) byla francouzská hrdinka, která stanula v čele francouzských vojsk za stoleté války v boji proti Angličanům a posléze byla upálena za kacířství. Později byla po ospravedlnění prohlášena mučednicí, roku 1909 blahořečena a roku 1920 prohlášena za svatou. Je spolupatronkou Francie. (více zde)
Edmund Husserl a Ludwig WittgensteinEdmund Husserl a Ludwig Wittgenstein
Životní osudy dvou velkých myslitelů 20. století a jejich vazby na moravské prostředí.
HydeparkHydepark
Hydepark - Česká televize - Hodinový pořad ČT24 se zajímavými hosty a s dozazy diváků přímo ze sociálních sítí.
Mata Hari - svůdná vyzvědačkaMata Hari - svůdná vyzvědačka
Mata Hari vládla evropským jevištím jako exotická tanečnice, odhalující bez zábran své vnady. O její přízeň usilovali nejbohatší a nejvlivnější muži své doby. Měla zástupy milenců. Ale po několika letech oslnivé slávy stála tváří v tvář zcela jinému publiku: dvanácti vojákům popravčí čety. Byla opravdu špionkou nebo jen obětí vlastních snů a tužeb? Její životní osudy jsou obklopeny neodolatelným mýtem a tato legenda přetrvává dodnes. České znění.
Trockij - vzestup a pád revolucionářeTrockij - vzestup a pád revolucionáře
Vůdce Říjnové revoluce a tvůrce Rudé armády neuspěl v souboji se Stalinem a zemřel v exilu rukou atentátníka. V létě 1917 byl hlavní postavou v přípravě blížící se revoluce v Rusku Lev Trockij. Na rozdíl od stalinských překroucených dějin to byl on, kdo ve skutečnosti dobyl bolševikům moc. Vytvořil Rudou armádu a zvítězil v občanské válce. Strašidlo komunismu začalo obcházet svět. Trockij velice dbal na propagaci vlastní osoby, vždy měl kolem sebe kameramany - a proto se v archivech našlo množství filmových záběrů. Po Leninově smrti však začal vrcholit boj mezi Trockým a Stalinem, který skončil Trockého vyhnanstvím do exilu. Tam ho nakonec dostihl vrah, vyslaný Stalinem. Trockij se tak stal obětí mašinérie, kterou pomohl vybudovat. Jestliže ho vnímáme jako oběť, pak si tato oběť postavila vlastní gilotinu.
Buďte pozdraven, pane JoudaBuďte pozdraven, pane Jouda
Dokument o Felixu Holzmannovi - dětství, profese, soukromý život... a jeho nezapomenutelný humor.
Bedřich Smetana: VltavaBedřich Smetana: Vltava
Jedna část z cyklu symfonických básní Má Vlast.
Vltava je přibližně dvanáct minut dlouhá a je v tónině e moll. Smetana o ní napsal: "Skladba líčí běh Vltavy, začínaje od prvních obou praménků, chladná a teplá Vltava, spojení obou potůčků do jednoho proudu; pak tok Vltavy v hájích a po lučinách, krajinami, kde zrovna se slaví veselé hody; při noční záři lůny rej rusalek; na blízkých skalách vypínají se pyšně hrady, zámky a zříceniny, Vltava víří v proudech Svatojánských; teče v širokém toku dále ku Praze. Vyšehrad se objeví, konečně mizí v dálce v majestátním toku svém v Labi." Vltava je adaptací italské lidové písně renesančního původu La Mantovana, jejíž motivy lze nalézt i v izraelské státní hymně Hatikvě (palestinský rozhlas dokonce vysílal shodnou část Vltavy namísto hatikvy v době, kdy byla státní hymna za britské nadvlády v Palestině zakázána). V durové tónině se podobná melodie také objevuje v české lidové písni "Kočka leze dírou".
Zdeněk LiškaZdeněk Liška
Zdeněk Liška (16. března 1922 Smečno Đ 13. července 1983 Praha) byl český hudební skladatel, který se věnoval především filmové hudbě. Liškova tvorba se nesmazatelně zapsala do historie filmového umění dvacátého století. Jako jeden z prvních dokázal, že filmová hudba je nejen rovnocennou emotivní složkou celého filmu, ale naopak dramaturgicky dotváří umělecké kvality celého díla. Více info najdete na CSFD.cz
Konec penězKonec peněz
Rozhovor s Prof. Dr. Franz Hörmannem 8.4.2011 po premiéře filmu Zeitgeist: Moving Forward ve Vídni. Německy, s českými titulky
Božský MichelangeloBožský Michelangelo
Portrét génia renesance. České znění.
Nelson Mandela: V mene slobodyNelson Mandela: V mene slobody
Dokumentární film sleduje neuvěřitelný osud Nelsona Mandely, který ho vedl z malé africké vesničky až na piedestal slavnostního převzetí Nobelovy ceny míru v Oslu. Po těžkých začátcích a neúnavném boji proti Apartheidu se stal jednou z nejuznávanějších politických osobností na naší planetě. Je obdařen šlechetností, která připevněny každým útokem protivníků. Dokument zkoumá jeho život v kontextu země, která je málo známá a kontinentu, který překonává bolestivé a krvavé revoluční změny dekolonizace. Slovenské znění.
Bobby McFerrin: Vyzkoušej to domaBobby McFerrin: Vyzkoušej to doma
Don't Worry Be Happy - s tím hitem obletěl svět. Jazzový zpěvák v dialogu s publikem.
Bobby McFerrin, americký jazzový zpěvák, který svůj hlas a tělo používá jako hudební nástroj. Jeho předchůdci byli Leon Thomas a Al Jarreau, ale McFerrin v instrumentální transformaci lidského hlasu šel ještě dál. A nehrála v tom roli elektronika, ale hlavně příroda: tělo a duše. McFerrina velcí jazzoví sólisté respektují jako rovnocenného spoluhráče. ČT už uvedla záznam recitálu McFerrina "Spontaneous Inventions" z roku 1986, kdy otevřel dialog s publikem, které vtipně zapojil do hudebního představení. A diváci ČT2 mohli zhlédnout a vyslechnout jeho Circles Songs v cyklu sessionů na Manhattanu. V pořadu Try This At Home McFerrin jde v "rozhovorech" s posluchači nejdále. Desetinásobný držitel cen Grammy naposled vydal album Beyond Words (Blue Note), kde s klavíristou Chickem Coreou a akordeonistou Gilem Goldsteinem nahrál bezeslovné vokální rituály.
Krok do prázdna Jana Masaryka aneb Dokonalý zločinKrok do prázdna Jana Masaryka aneb Dokonalý zločin
Československý ministr zahraničí byl v roce 1948 nejspíš zavražděn. Potvrzují to nová svědectví. Otázka smrti Jana Masaryka budila a stále budí pozornost veřejnosti. Byl zavražděn, či spáchal sebevraždu? Či snad dokonce šlo o nešťastnou náhodu? Mimořádný zájem o tuto tragickou hádanku potvrdilo i vysílání seriálu Přísně tajné vraždy, kde právě díl věnovaný smrti ministra Masaryka vyvolal nejvíce ohlasů diváků. Ti se svěřovali se svými poznatky, či přímo svědectvími.Přestože případ byl velmi důkladně šetřen a prošetřen Úřadem pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, zůstává stále celá řada bílých míst. Oficiální závěr vyšetřování přitom zní: vražda, pachatel neznámý. Navíc je ještě stále mnoho lidí přesvědčeno o tom, že výsledek vyšetřování není správný. Prosazují verzi sebevraždy.Otázka dramatického Masarykova konce však leckdy zastiňuje jeho vlastní pozoruhodný osobní život a profesní dráhu.Dokument přiblíží nejen poslední okamžiky Masarykova života, ale pokusí se současně nabídnout i pohled na jeho působení ve službách československé diplomacie, na jeho rodinné vazby, jeho povahu a jeho podíl na dramatických historických událostech spojených s moderní historií země.Málokterý český osud je tak svázán s osudem vlasti, jako osud Jana Masaryka. Nikoli únorový převrat, ale až jeho tragická smrt byla mnohými považována za konec demokracie v Československu. Tak to například vnímala Milada Horáková, která po Masarykově smrti složila svůj poslanecký mandát...
Interview s PíťouInterview s Píťou
Jak by mohlo asi vypadat interview s Petrem Pithartem ?
Ritz, nebo nicRitz, nebo nic
Tento pořad patří nezapomenutelné české herecké hvězdě 30. a 40. let 20. století - Adině Mandlové. Projevme tedy úctu a pochvalu této skvělé herečce, za její výkony ve filmu i divadle, která neměla vůbec krásný a jednoduchý život. Zkusme tedy projít celý její život tímto pořadem, který je věnován právě paní Adině.
Příběh herečky Příběh herečky
Prokurátorku Ludmilu Brožovou-Polednovou zná širší veřejnost z kauzy z roku 1950, v níž poslala na smrt Miladu Horákovou. V následujících letech se ovšem podílela na stovkách dalších politických procesů. Režie V. Hájek
Ingriš! Eduard Ingriš Ingriš! Eduard Ingriš
Životní osudy českého hudebního skladatele (mimo jiné autora písně Teskně hučí Niagara), cestovatele a světoběžníka, který v roce 1947 opustil Československo a už se sem nikdy nevrátil. Pracoval jako kameraman pro Hollywood (setkal se Johnem Waynem, podílel se na filmu Stařec a moře, spolupracoval s Ernestem Hemingwayem), určitý čas působil v Limě jako šéfdirigent státní filharmonie Peru. V padesátých letech procestoval celé povodí Amazonkya jako jeden z prvních kameramanů natáčel mezi domorodci. Byl přítelem slavného cestovatele Thora Heyerdahla - uskutečnil dvě plavby na balsovém voru napříč Pacifikem po stopách expedice KON-TIKI La Kantuta 1 a La Kantuta 2, po Peru cestoval společně s dvojicí Miroslav Zikmund - Jiří Hanzelka, s nimiž se spřátelil. Během svého života pořídil unikátní filmový a dokumentační archiv, který autor a režisér Petr Horký společně s Miroslavem Zikmundem v roce 2001 v USA zabezpečili a převezli do Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Dokument (2007).
13. komnata Jaroslava Hutky 13. komnata Jaroslava Hutky
Jaroslav Hutka je českou legendou o svobodě. Jeho návrat z exilu v roce 89 byl symbolem změn v tehdejším Československu a píseň Stůj, břízo zelená si s ním zpívala celá Letenská pláň.
Léčba a energie Qi Gong ShaolinLéčba a energie Qi Gong Shaolin
Dokument o světoznámém terapeutovi, učiteli a mistru bojových umění Shifu Shi Delon.
Kdo byl kdoKdo byl kdo
Alfred Neubauer, Eduard Orel, Peter von Rittinger, Gregor Johann Mendel, Rod Mehofferů, Adolf Zábranský, Rod Sedlnických, Marie Walburga z Waldburg-Zeilu, Ludmila Hořká, Rod Gerlichů, Petr Bezruč, Óndra Łysohorsky, František Krasl, Otakar Bystřina, Hugo Baar, Zdeněk Burian, Gustav Kořený, Jan Zajíc, Richard Gelnar, Vladimír Šrámek, Ivo Stolařík, Ivo Mrázek, František Bartoš, Emil Přikryl, Helena Salichová, Záviš Kalandra
Emil ŠkodaEmil Škoda
Dokument z cyklu Průkopníci podnikání v Čechách. Tento díl se věnuje zbraním, které Škoda vyráběl.
Oproti jiným měl Emil Škoda pro svůj životní i podnikatelský start velkou výhodu - nepocházel z chudých poměrů. Proto křivka jeho podnikatelských úspěchů stoupala poměrně plynule. V osmdesátých letech minulého století vsadil na zbrojení a přeměnil svoji plzeňskou strojírnu na zbrojovku světového významu. Bohužel, vývoj doby jej ale nakonec přece jen odstavil na vedlejší kolej, avšak jeho jméno zůstane trvale spojeno s jedním z našich největších průmyslových gigantů. Režie M. Růžička
Milan MachovecMilan Machovec
Filosof Milan Machovec je svého druhu hvězda, táhnou se za ním houfy mladých lidí, dívek především. Dvakrát týdně přednáší filosofii před nabitou posluchárnou na FF UK. Poslední vydání jeho knihy Filosofie tváří v tvář zániku má obálku jako levná detektivka. Z pultů zmizela tak rychle, že se teď připravuje její dotisk. Machovec pochází z jižních Čech, vystudoval po válce, vstoupil do KSČ, od padesátých let přednášel, v roce 1968 se stal profesorem, v roce 1970 musel školu opustit. Za normalizace patřil k zakladatelům bytové univerzity, byl signatářem Charty 77. Filosofii tváří v tvář zániku napsal v roce 1983 a toto dílo jej proslavilo hlavně odmítnutím konzumního světa, důrazem na ekologii, zodpovědnost, snahou o odhalení toho, proč se lidstvo chová sebezničujícím způsobem, a především důrazným voláním po nové roli žen v moderní společnosti. Machovec sám sebe považuje za feministu. Každopádně je rozpornou postavou, bez ohledu na věk je jedním z geniálních chuligánů, kteří svými provokativními názory posouvají svět. České znění.
Johannes KeplerJohannes Kepler
Slavný německý matematik, astronom a také astrolog. Je pokládán za jednoho ze zakladatelů moderní astronomie a jeho působení, tedy nejvýznamnější část jeho práce, je spojena právě s naší zemí - s Prahou Rudolfa II., ale i s dobou následující. Udržoval korespondenci s G. Galileiem, jehož velmi obdivoval, a znal i dílo Koperníkovo. Byl také vynálezcem jednoho z typů dalekohledů, zajímal se totiž i o optiku. Třídílný pořad z cyklu Dvaasedmdesát jmen české historie.
Muž, ktorý pozná tichoMuž, ktorý pozná ticho
Portrét Miroslava Kasprzyka, otca Festivalu pohybovych divadiel a pantomimy PAN, ktorý sa každoročne koná v Liptovskom Mikuláši. Režie: Vladimíra Hradecká, 22 min. magisterský film - Akadémia umení Banská Bystrica
Paměti mystikaPaměti mystika
Unikátní, lidské a srozumitelné vyprávění duchovního učitele a spisovatele Eduarda Tomáše o jeho duchovní cestě a setkáních s významnými osobnostmi.
Paměti komorníkaPaměti komorníka
Komorník Eugen Ketterl byl synem vídeňské rodiny, jejíž příslušníci byli osvědčenými sluhy ve šlechtických domácnostech. Po smrti svého otce a krátké službě u venkovského statkáře se stal Eugen Ketterl pánem nad císařovými uniformami, kalhotami a kabáty, nad jeho ranní toaletou a nočním spánkem. Komorník Ketterl podrobně popisuje císařovy jídelní zvyklosti, z nich vychází mocnář jako mimořádné střídmý a osobně skromný muž. Ostatně Ketterl se dostal do císařské služby až v letech panovníkova stáří, kdy se osobní vlastnosti měnily ve vlastní karikaturu. Obdivný a láskyplný vztah mladého komorníka ke starému mocnáři některé bizarní detaily nechtěně zvětšuje, ale hlavně poskytuje intimní a místy až dojemný osobní portrét císaře, s nímž odešla celá jedna epocha.
Léčitel mezi dvěma světyLéčitel mezi dvěma světy
Pomocí klasické medicíny nedokážeme vyléčit takřka žádnou chorobu. Léčebnými metodami se především potlačují symptomy, aniž dojde ke skutečnému uzdravení. Takové jsou názory nejen vídeňského lékaře - neurochirurga Heinze Valentina Hampejse, který se rozhodl pro život v Jižní Americe v roli šamanského léčitele. trailer na Rakouský dokument.
Odkaz J. G. MendelaOdkaz J. G. Mendela
Životopisná hra o objeviteli zákonů genetiky J. G. Mendelovi. Čteme-li zprávy o hektarových výnosech obilovin, které jsou při použití vyšlechtěných odrůd několikanásobné, často si ani neuvědomujeme, že k této genové inovaci bylo nejprve nutné poznat základy dědičnosti. Jejich objevitel Gregor Mendel žil a pracoval v minulosti v Augustiniánském klášteře v Brně. Inscenace o životě a boji se zaostalou vědou i tehdejším zpátečnickým klérem, nedovolujícím odhalovat zákony přírody...
Drama,Československo,1976,74 min,Režie:Jiří Bělka Hrají:Karel Höger, Stanislava Strobachová, Zdeněk Hradilák, Jiří Fisher, Rudolf Jurda

Videoprogram připravil Ústav šlechtění a množení zahradnických rostlin Zahradnické fakulty v Lednici, Mendelovy univerzity v Brně.
Archimedovo tajemstvíArchimedovo tajemství
Řecký vynálezce, matematik a fyzik Archimédes žil pravděpodobně mezi lety 287 až 212 před naším letopočtem. Většinu svého života strávil Archimédes v sicilských Syrakusách. Archimedes začal svá díla tvořit až po čtyřicátém roku svého života. Věnoval se inženýrské činnosti (například zavedl pojem těžiště a určil metodiku zjištění polohy těžiště pro rovinné útvary a prostorová tělesa), geometrii (přibližně určil číslo π), matematické fyzice a astronomii.
Ruští kmotřiRuští kmotři
Dokumentární cyklus o "kmotrech" současného Ruska. Boris Berezovskij, Michail Chodorkovskij, Jurij Lužkov. České znění.
Kouzlo Audrey HepburnKouzlo Audrey Hepburn
medailonek herečky. Česky.
Nehasit hořímNehasit hořím
Sběrný dokument České televize, který režírovala Hana Pinkavová o talentovaných mladých lidech. Videozáznamy od roku 2000 do roku 2006, kdy bylo Alici Konečné 18 let.
Až na vrcholAž na vrchol
Portrét člověka, kterému vlak ujel nohy, cestou na rockový festival... A který našel opět vůli žít, bojovat a vítězit!
Tomáš Kvoch byl kluk, který měl rád sport a folk. Celé dětství a pubertu prosportoval a projezdil po folkových festivalech. Jedna z těchto cest za muzikou se mu stala osudnou. Bylo to 9. července 1988. Vzpomíná si jen, jak naskakoval do rozjíždějícího vlaku, dohady s průvodčí, která do něj nakonec ve dveřích strčila... Tomáš spadl pod vlak. Když po týdnu přišel k sobě v nemocničním pokoji, zjistil, že je bez nohou. Bylo mu 21 let a byl na dně. O několik let později zdolal pět nejvyšších vrcholů u nás, mezi nimi i Sněžku, nejprve na vozíku a pak po rukou. Jeho cesta na vrchol ale vede mnohem dál... Připravili: A. Vebrová, Š. Volemanová a J. Hovorka.
Newton: Temný kacířNewton: Temný kacíř
Dokumentární film odhalující úplně jiného Isaaca Newtona, než jak ho známe z historických knih. Nyní ho poznáme jako vědce, který se na vrcholu své geniality obrátil k alchymii a teologii.
František DrtikolFrantišek Drtikol
český fotograf tvořící v letech 1901 až 1935. Proslavil se zejména svými portréty a akty ve stylu pozdní secese, později ovlivněné kubisticko-futuristickými prvky. Je řazen k nejúspěšnějším českým klasikům fotografie aktu všech dob. Je známý také svou duchovní praxí východních učení, především buddhismu a je označován za patriarchu českého buddhismu...

Poslední vůle Františka Drtikola: "Jest jen jediná pravda, a to jest Pravda. Nikoliv moje pravda, nebo nějaká jiná, ale čistá Pravda. Jinak hleďte co nejdříve na moji formu zapomenout, ale nezapomeňte, co jsem vás všechny učil. Slova, která jsem mluvil, ať ve vás obživnou. Jinak mě nikde nehledejte - jsem všude - také tedy ve vás - v Učení."
Antoni GaudíAntoni Gaudí
Zbrusu osobité a originální ztvárnění Gaudího staveb mísící secesi, modernismus, motivy z živé přírody, nádech španělského orientu a výrazných barev dotváří architektonický fond Barcelony a dělá z něj město naprosto unikátní a osobité. Katalánec Antoni Gaudí, především díky svému mecenáši panu Güellovi, realizoval zde celou řadu staveb, z nichž je několik zapsáno i do seznamu světového dědictví UNESCO. Absolutní samorost, solitér mezi architekty. Gaudího konstruktérskou vynalézavost obdivoval Le Corbusier. Vždyť jako první uplatnil na svých stavbách předpjatý beton. Zprvu dandy, později zanícený katolík, který si zvolil celoživotní celibát, vkládal veškerou vášeň do svých staveb. Jeho tvůrčí duch zasáhl Barcelonu konce 19. a začátku 20. století, rozvlnil sevřenost staveb, otiskl do nich motivy z přírody, nechal je zazářit mozaikou barev. Gaudí měl obrovský dar představivosti, kterou dokázal proměnit v realitu. Uplatnil ji jak u staveb sakrálních, jako je světoznámá katedrála Sagrada Família (Svatá rodina), tak u těch světských, které si často ve svých přezdívkách nesly svá znamení. Jeho "Dům z kostí" či "Kamenolom", neobyčejné činžáky na jedné z barcelonských tříd, jsou živým muzeem snoubení se estetické a funkční stránky architektury. České znění.
Oškliví a jiníOškliví a jiní
Některým lidem ukázala příroda odvrácenou tvář a znetvořila jejich tělo výraznou anomálií. Přesto nevzdávají boj o své místo ve společnosti a stejně jako většina z nás touží po šťastném a klidném životě. České znění.
Portréty mocnýchPortréty mocných
Usama bi Ladin, Ellen Johnson-Sirleaf, Romano Prodi, Silvio Berlusconi, Tony Blair, Kim Čong-il, Šimon Peres, Mušaraf, Colin Powell, Abdalláh II., Ruští milionáři, Michail Chodorkovskij a další... Vše v českém znění.
Malíř zneklidňující krásy - Hieronymus BoschMalíř zneklidňující krásy - Hieronymus Bosch
Cílem následujícího dokumentu není umělecko-historický výklad díla jednoho z nejzáhadnějších malířů v dějinách lidstva, ale snaha ze střípků historie poskládat tajemstvími opředený příběh jeho života. Hieronymus Bosch se narodil kolem roku 1450 a byl pochován v srpnu 1516. Jeho obrazy dodneška fascinují odbornou i laickou veřejnost. České znění.
Čisté duše, mistři pamětiČisté duše, mistři paměti
o lidech s vyjímečnými paměťovými schopnostmi... V9me, co vlastně mozek dokáže? České znění.
Štefánik. Príbeh hrdinu. Vlasť.Štefánik. Príbeh hrdinu. Vlasť.
Široce koncipovaný dokumentární film Pavla Kániše, který se pokusil na základě dlouholetého sběru a přípravy dokumentárních materiálů, dotáček vytvořit dokumentární film, v němž by byly objasněny okolnosti návratu M.R. Štefánika do vlasti. Pozitivem filmu je, že nabourává tradovanou teorii, hypotézu o údajné sebevraždě Štefánika, resp. jeho sestřelení. Na základě nových skutečností dojde k závěru, že pád letadla Caproni, na kterém se vezl Štefánik domů se 4 italskými letci byla tragická nehoda zapříčiněna špatnými povětrnostními podmínkami. Po smrti M.R. Štefánika dochází k rozporuplným hodnocením jeho života a díla. Zejména Edvard Beneš - ačkoli po smrti Štefánika, hodnotí jeho život a dílo pozitivně, prezident Masaryk zaujme spíše opatrnou pozici v hodnocení, Italové a Francouzi vysoce hodnotí jeho život a dílo. Ba kritizují předních představitelů první ČSR za vlažný postoj k ocenění jeho díla, nejen jako vědce, ale především jako zakladatele první republiky. Hlavně z české strany dávají o sobě slyšet různé pseudoteórie o jeho životě a díle. Jde zejména o Otakara Španěla a novináře Peroutka, podle nichž šlo o sebevraždu. Avšak francouzský generál Janin, jeho blízký spolupracovník a přítel tyto výpady ostře kritizuje, tuše, že mezi Benešem, částečně i prezidentem Masarykem bylo jisté pnutí. I později z řad Maďarů a části Rakušanů dochází k negativnímu hodnocení Štefánika, zpochybňování jeho přičinění se o vznik první ČSR. Nakonec není se ani co divit, vždyť následné jednání v Trianonu a Pařížské mírové smlouvy rozhodli o zániku Rakousko-uherské monarchie a vzniku nástupnických států. Slovensko se poprvé stalo svobodným a ve světě uznávaným státem v rámci první ČSR.
Stínoví vojáci Stínoví vojáci
Třídílný dokumentární pořad Stínoví vojáci zobrazuje nezvykle dramatickou formou dosud málo známé příběhy parašutistů, které vyslalo londýnské ústředí československé armády v období druhé světové války do okupovaných českých zemí, aby zde plnili tajné zpravodajské a odbojové úkoly. Režisér Petr Hvižď zaznamenal desítky unikátních svědectví dosud žijících přímých účastníků těchto speciálních operací a za pomoci hraných rekonstrukcí i archivních materiálů analyzuje jednotlivé klíčové momenty jejich života. Autoři se nevyhýbají ani problematickým otázkám odboje a v nových souvislostech analyzují také chyby, kterých se dopouštěli organizátoři zpravodajských výsadků v Londýně. Autoři akcentovali lidskou stránku událostí před chladným výčtem historických faktů.
Král železnicKrál železnic
Ze všech podnikatelů, o nichž pojednává náš cyklus, se jediný Bethel Henry Strousberg zpronevěřil podnikatelské etice. Úspěšný průmyslník, jenž si svými rozsáhlými aktivitami vysloužil titul "král železnic", se totiž rozmáchl víc, než na co stačil. V šedesátých letech minulého století pojal úmysl proměnit zapomenuté Zbirožsko v gigantické průmyslové centrum, které již ve fázi plánů současníci nazvali "Českým Manchestrem". Megalománie i objektivní potíže Strousberga přinutily k podvodným burzovním machinacím, což jej přivedlo do vězení a nakonec dožil takřka zapomenut.
Cyklus Průkopníci podnikání v českých zemích popisuje osudy významných podnikatelů na našem území (1998).
Hrdinové Hrdinové
Nepotřebujete křídla, abyste mohli létat. Dokument o francouzském DJovi jménem Pascal Kleiman. S českými titulky. Mrkněte také na jeho web.
Leonardo da VinciLeonardo da Vinci
Všestranná renesanční osobnost, významný malíř, sochař, architekt, přírodovědec, hudebník, spisovatel, vynálezce a konstruktér.
Vzkaz Tomáše BatiVzkaz Tomáše Bati
Cyklus výpovědí osobností k tématům, která formují českou společnost. Nedávno zesnulý Tomáš Baťa, následovník stejnojmenného zakladatele světového obuvnického impéria, hovoří o principech podnikání, které jeho otci a strýci umožnily stavět po všech kontinentech nejen továrny a obchody, ale i školy, nemocnice a celá města. Každý z desetitisíců zaměstnanců je podle něj jeho spolupracovník, každý z milionů zákazníků jejich pán. Muž, jehož rodině ztrpčovali život nejprve nacisté a pak komunisté, pohlíží na Českou republiku z Toronta s nadějí a láskou a na svět zmítaný vlnami globalizace pak z rodinné vily ve Zlíně s neutuchajícím optimismem. Vzdělání a pracovitost považuje za větší bohatství, než kapitál, zodpovědnost a poctivost za lepší vlastnosti, než sílu a moc. "Dobří podnikatelé by měli politikům radit, ne se je snažit nahradit," říká při pohledu na fotografii, kde zavazuje ve svých devadesáti letech boty českému premiérovi. Rozhovor s Tomášem Baťou byl poslední, který se podařilo natočit před jeho úmrtím. Režie R. Vávra, scénář J. F. Potužník, dramaturgyně A. Majstorovičová.
Hrabě Zinzendorf - síla přesvědčeníHrabě Zinzendorf - síla přesvědčení
Příběh muže, pro kterého misie znamenala víc než šlechtický titul.

Když se dnes ve významné části světa o někom řekne, že je Moravan, nebývá to chápáno jako informace o jeho rodné zemi, ale o církevní příslušnosti. Může za to muž, od jehož úmrtí letos uplynulo 250 let: hrabě Mikuláš Ludvík Zinzendorf. Ve své době poskytl na svém panství útočiště náboženským emigrantům z Moravy. Sám byl hluboce osloven jejich prožíváním křesťanské víry. Pomohl znovu oživit principy staré Jednoty bratrské, na jejíž tradici moravští křesťané přímo navazovali, a umožnil tak vznik společenství, které později vstoupilo do dějin jako Moravská církev. Ta dnes působí po celém světě, zejména (ale nejen) na západní polokouli a v Africe.
Dokument představuje životní příběh hraběte Zinzendorfa, počátky moderní protestantské misie a vznik Moravské církve. Režie L. Hlavsa
Václav HavelVáclav Havel
Slibuji na svou čest a svědomí
Půl roku na Pražském Hradě a na cestách, aneb pokračování revoluce jinými prostředky. Dokument ke 20. výročí první volby Václava Havla prezidentem republiky. Připravili M. Vidlák a P. Jančárek
24h s Arnoštem Lustigem24h s Arnoštem Lustigem
Vážný i humorný den, strávený se slavným spisovatelem. Z cyklu natáčeného pro televizi Z1. režie: Igor Chaun
Černý racekČerný racek
Téměř hodinový dokument o Oldřichu Veselém, jeho práci, hudbě, životě a jeho názorech. Vyrobil R.K.design 2006, námět, scénář, kamera, střih : Rudolf Kudrnáček.
Stylová a přirozenáStylová a přirozená
Modelka a ekologická aktivistka Summer Rayne Oakes vypráví o své knize "Style, Naturally" ale i o ostatních tématech její práce - modellingu a podpoře udržitelného životního stylu, podpoře ekovýrobků a ochraně životního prostředí. Více videí této vyjímečně krásné a zajímavé ženy najdete na jejím videokanálu.
Hannibal - Muž, Mýty a MysteriaHannibal - Muž, Mýty a Mysteria
Podtitul zní: Jak vytvořit supermoc v sedmi krocích

Byl to jeden z největších vojenských géniů historie. Přivedl Řím na pokraj zkázy Đ ale nakonec bylo zničeno jeho rodné Kartágo. Kde se tedy stala chyba? Dokument BBC s českým dabingem.

Je jen málo jednotlivců, kteří změnili běh dějin: jedním z nich byl Hannibal. Kartaginský válečný génius, jehož taktika ve válce před dvěma tisíci lety téměř porazila Řím. Hannibal měl ve zvyku dělat nečekané věci. Byl vždy několik kroků před protivníkem v myšlení i v tom, co dělal. Jeho bitevní taktika byla tak úspěšná, že se dodnes napodobuje. Překonal extrémní podmínky, aby porazil Řím a stal se legendou. Za hrdinstvím a taktickou genialitou se však v Hannibalově příběhu skrývá ironický podtext. Přivedl Řím na pokraj zkázy Đ ale nakonec bylo zničeno jeho Kartágo. Jeho rodné město bylo doslova vymazáno z povrchu zemského. Kde se tedy stala chyba?
Václav Bělohradský Đ Nikdo neposlouchá Václav Bělohradský Đ Nikdo neposlouchá
Žijeme v době, ve které už o nic nejde?
Pokus o portrét myšlení jednoho z nejvýznamnějších českých myslitelů naší doby - filosofa, sociologa a esejisty Václava Bělohradského - jako příležitost k zamyšlení nad současnou situací člověka v politických, mediálních, univerzitních, společenských a osobních souvislostech. V. Bělohradský k natáčení svolil po více než ročním vyjednávání a film je vlastně záznamem setkávání se proslulého filozofa s mladým režisérem na různých místech střední Evropy. Výchozím momentem je úvaha nad povahou současné svobody, kdy lze nahlas vyslovit cokoli, avšak bez jakéhokoli dopadu: "V totalitě je třeba se slovem zacházet opatrně, protože vždycky někdo poslouchá, v naší demokracii na druhou stranu neposlouchá nikdo nikoho," tvrdí V. Bělohradský, který se ve filmu otevřeně zamýšlí nad svojí svobodou v akademickém světě, nad smyslem své činnosti v éře elektronických médií, nad svojí rolí v české společnosti po roce 1989, nad mýty, kterým načas podlehl, i nad mýty, které Češi nedokáží opustit: proč český veřejný, politický i umělecký život často připomíná spíše kýč než podstatný příběh...
Režie: Robert Sedláček
Portrét Steva JobsePortrét Steva Jobse
Dokument tematického kanálu Discovery Channel o "Leonardu da Vincim své doby" - Stevu Jobsovi, bývalém šéfovi společnosti Apple. Česky.

Prostřednictvím rozhovorů s přáteli, bývalými kolegy a obchodními partnery odhaluje tento dokument mnoho vrstev povahy Steva Jobse - jeho styl vedení firmy, řízení a tvůrčího procesu.

Rozhovory se spoluzakladatelem Apple Steve Wozniakem, bývalým generální ředitelem společnosti Apple Johnem Scully, novináře který píše o spekulativním kapitálu Michaelem Moritzem, Dreamworks CEO Jeffrey Katzenbergem, někdejší Apple "Mac evangelistou" ze Silicon Valley a podnikatelem Guy Kawasaki a Robert X. Cringely, technologem, novinář a bývalým Apple zaměstnancem. Anglicky.
František Josef I.František Josef I.
František Josef I. (18. srpna 1830 zámek Schönbrunn, Vídeň Đ 21. listopadu 1916 tamtéž) z rodu Habsbursko-lotrinského byl 68 let císař rakouský (nekorunovaný)[1] (v letech 1848Đ1916), král český (nekorunovaný) a uherský (korunovace 1867), král lombardský a benátský, dalmátský, chorvatský, slavonský. Císař a král Ferdinand I. Dobrotivý se slavnostně vzdal vlády ve prospěch arciknížete Františka Josefa 2. prosince 1848 v Olomouci. František Josef se roku 1854 oženil se svojí sestřenicí Alžbětou Bavorskou. Stal se jedním z nejdéle vládnoucích panovníků na světě. Dožil se i pravděpodobně nejvyššího věku (86 let) ze všech habsburských panovníků. (wikipedie)
Na plovárně s Raymondem MoodymNa plovárně s Raymondem Moodym
Co nás čeká po smrti - otázka, kterou si položil snad každý z nás. Lékař Raymond Moody se pokusil dát na ní odpověď - analyzoval vzpomínky lidí, kteří prošli klinickou smrtí, a došel k závěru, že jejich vjemy jsou velmi podobné a nejsou to halucinace. Pocity harmonie, cesta tunelem, opouštění vlastního těla a setkání se s dříve zemřelými přáteli. Zážitky srovnával s popisem umírání i posmrtného života tak, jak o nich píše například Bible a Tibetská kniha mrtvých. A opět, jak uvádí, našel myšlenky, které se shodují. Došel k názoru, že když člověk umírá, přechází pouze z jednoho stavu bytí do druhého.

Rozhovor Marka Ebena s americkým filozofem a psychiatrem Raymondem Moodym, autorem bestselleru Život po životě. Režie J. Hojtaš. Česká televize 2010.
Jan PatočkaJan Patočka
Prof. Dr. Jan Patočka, DrSc., Dr. h. c., (1. června 1907 Turnov Đ 13. března 1977 Praha) byl jedním z nejvýznamnějších českých filosofů 20. století. Zabýval se fenomenologií, filosofií dějin, filosofickým dílem J. A. Komenského, T. G. Masaryka a E. Husserla, českou literaturou, uměním a kulturou. Patočkovo dílo a jeho osobnost výrazně ovlivnily soudobé české myšlení, zejména v kruzích nezávislé inteligence a disentu 60. až 80. let. K jeho početným žákům patří mj. V. Bělohradský, L. Hejdánek, P. Kouba, Ladislav Menzel, J. Michálek, J. Němec, Z. Neubauer, R. Palouš, M. Petříček, Z. Pinc, Petr Rezek a J. Sokol. (wikipedie)
Egon BondyEgon Bondy
"Hovno vláda hovno demokracie a hovno svoboda
hovno skvělá hospodářská prosperita národa"

Document o Egonu Bondy, českém básníkovi, anarchistovi, a filosofovi, inspirátoru českého undergroundu....

Egon Bondy je mrtev, jeho dílo je aktualní více než dříve!

Dále:
Poslední natočený materiál jedinečného myslitele, Egona Bondyho. Živý odkaz Đ dokument. Jin a jang jako nula a jedna, stojící vedle sebe v kulisách Národního divadla. Vstup do 13. komnaty. Plastic people za hřbitovní zdí - předčasná smrt nedokouřené cigarety. Režie: Jan Foukal
Cesta uskutečnění - AsparšajógaCesta uskutečnění - Asparšajóga
Asparšajóga - jóga nad protiklady - je též nazývána tajnou nebo skrytou a skutečně pro lidi s myslí ještě pevně zakotvenou ve dvojnosti takovou je. Pro ty, co se prozírají od dvojnosti k jednotě, stává se tato nauka milostí velkého Já přirozeně odtajněnou. Koncentrací na toto Já se ve vědomí samočinně otevírá tiché nazírání spojování protikladů do jednoty bytí. Na tomto stupni je asparšajóga nejvyšší moudrostí - světlem vědomí.

Eduard Tomáš.
Tři příběhy Steva JobseTři příběhy Steva Jobse
Se slovenskými titulky.
Půjdu, kam chciPůjdu, kam chci
"Jsem si jistá, že Bůh je! ... Ale někdy ten hlas přeslechnu." říká Radůza. Fenomenální současná zpěvačka a osobnost, jejíž přirozená hudebnost a skrytý I ZJEVNÝ duchovní rozměr oslovují stále více posluchačů... Sama o sobě říká: "Připadám si jako kanál, kterým prochází určitá INFORMACE. A že je třeba je pouze přesunout na jiné místo..."
dokument Olgy Špátové.
Projev Martina Luthera Kinga Jr.Projev Martina Luthera Kinga Jr.
Slavný projev občanského aktivisty a předáka nenásilného hnutí za práva černochů ve Washingtonu. Se slovenskými titulky. Kompletní český přepis od Literarky.cz
Ján Vilček, PhD.Ján Vilček, PhD.
Immunolog, virolog, pedagog, filantrop, zakladatel nadace. V pořadu GEN.sk. slovensky, s anglickými titulky.
Utajovaný léčitelUtajovaný léčitel
Vzpomínka na život a dílo Josefa Zezulky. Film byl dokončen těsně po jeho smrti v roce 1992. Josef Zezulka se narodil 30. 3. 1912 v Brně, žil a pracoval v Praze. V roce 1945 na Velikonoce, bylo mu 33 let, se jeho život neobyčejně tajemným způsobem náhle změnil. Zažívá mimořádný stav jakoby rozevřeného vědomí. Říká: "Jako bych si vzpomněl na něco, co jsem již věděl a co jsem zapomněl." Dostává dva dary. Dar ducha, tedy znát pravdu životního zákona přímo bez učení a prostředníků, a dar léčby. Darem ducha vypracovává filosofii Bytí a na druhé straně zakládá biotroniku jako léčebný obor a záhy se stává léčitelem, biotronikem-sanátorem světového formátu. Ukazuje před lékaři mnohokrát úspěšné léčby nejtěžších nemocí, mnoho lidí zachraňuje suverénní léčbou rakoviny. Přes nepřízeň státní ideologie sklízí i úspěchy na mezinárodním poli. Je autorem uceleného filosofického díla, které vzniká podivuhodnou cestou, vždyť dar ducha není "za každým rohem", opakuje se zhruba jednou za 2000 let. Ale to už je na vašem posouzení.
Architekt odpaduArchitekt odpadu
Dokument vyprávějící epický příbeh o nezávislém americkém architektovi Michaelovi Reynoldsovi a o jeho boji radikálně zavésť dlouhodobě udržitelné bydlení. Mimořádný příběh o triumfu nad byrokracií, Garbage Warrior je především podrobný portrét vyjímečného člověka a jeho snu změnit svet.
13. komnata Michala Maška13. komnata Michala Maška
Nesmírně talentovaný klavírista, který byl právem považován za zázračné dítě, musel kvůli nemoci ze dne na den přestat hrát. Jak tuto krizi překonal? Připravili: Š. Kubelková, A. Vebrová, J. Nekvasil a A. Derzsiová
Král VelichovekKrál Velichovek
Vyprávění autentického příběhu Karla Seissera, který žil ve 30. a 40. letech minulého století ve Velichovkách na česko-německém pomezí. Karel Seisser byl statkář tělem i duší. Měl pole, lesy, na kterých úspěšně hospodařil. Všechno co vydělal, investoval zpět do statku. Seisser uměl také žít: Pro radost pěstoval koně, automobilem jezdil do Prahy či Berlína… Život ve Velichovkách mu naplnil jeho životní sen.

Štastný život prožívaly i jeho žena a také tři dcery: Lila, Edita a Ria. Každá z nich se provdala podle vlastních představ. Lila za českého lékaře, Ria za německého úředníka a Edita za německého generála.

Velichovky ležely na hranicích Sudet a Seisserovi byli Němci. Vše v jejich životě bylo napůl české a napůl německé. Nikomu z nich to nikdy nepřineslo žádné problémy. Až když přišel konec války. Celá rodina byla vystěhována do Německa.

Dokument je z cyklu Soukromé století.
Tuláci, šamani a dobrodruziTuláci, šamani a dobrodruzi
Dokument o životě českých emigrantů v Austrálii. Materiálno i duchovno jako svérázné výdobytky útěku lidských originálů z české vlasti... Také možno říci dokument o svobodě, o odvaze, o volném naplnění sebe sama v krásné, divoké a vzdálené zemi. A nádavkem filozofie a krása původního australského obyvatelstva. Režie Martin Pátek
Krásné a úspěšné ženyKrásné a úspěšné ženy
Portréty dvou zajímavých ženských osobností: Jednou z nich je kuchařka Nigella Lawson, která je známá svými vynikajícími recepty britské kuchyně, a druhou je houslistka Vanessa Mae. Nemusím snad dodávat, že obě ženy jsou krásné a tím i pro muže dvojnásob přitažlivé... Dokumenty BBC v původním znění.
Bylinkářka JulietteBylinkářka Juliette
Juliette zemřela pokojně v časných ranních hodinách ve čtvrtek 28 května 2009 ve Švýcarském Burgdorfu. Bylo jí 96 let, měla pozoruhodný život. Svou klidnou smrtí navždy opustila neuvěřitelné dědictví.

Uvidíte krásně natočený lyrický portrét života a díla Juliette de Bairacli Levy: světově proslulé sběratelky, autorky, chovatelky afghánských chrtů, přítelkyní cikánů, kočující při hledání moudrosti a průkopnice veterinární bylinné celostní medicíny.

Pro více než 60 let žila Juliette s cikány, nomády a rolníky na celém světě, učila se umění léčit od lidí, kteří žijí v blízkosti přírody. Juliette je měla ráda a dělala klasické herbáře pro zvířata a pro děti byly zásadní inspirací pro dnešní bylinné renesanční a komplexní péče o zvířata. Mimořádný životní příběh Juliette je stejně pestrý a vzrušující, jako její nepřeberné množství rostlinných znalostí.

Film byl natočen 11 let před její smrtí. S jejími afghánskými chrty v Řecku, Španělsku, Francii, Portugalsku, Švýcarsku, Anglii a Americe. Je protkaný obrovskou sbírkou archivních fotografií, spolu s tancem cikánů a beduínů. Dokument je inspirující portrét pozoruhodného léčitele.

Juliette de Bairacli Levy: 11.11.1912 - 28.května 2009
dialogy s Václavem Cílkem dialogy s Václavem Cílkem
Výběr rozhovorů, rozhlasových i televizních diskusních pořadů s Václavem Cílkem. Temata se vždy dotýkají České krajiny, geologie, klimatu, nebo energetiky, která z České krajiny vychází.
Petr Nárožný o pohádkáchPetr Nárožný o pohádkách
Český herec Petr Nárožný vypráví o své herecké karieře, o tom co chybí českému filmu a co je typické pro české pohádky. Autor: Iveta Škrabalová
Alexej Čepička - Z vojína generálemAlexej Čepička - Z vojína generálem
O vzestupu a pádu Gottwaldova zetě. Životní příběh jednoho z hlavních představitelů československého stalinismu, neblaze proslulého ministra národní obrany z padesátých let a zakladatele Pomocných technických praporů (PTP). České znění.
Ležáky (Ti druzí mrtví)Ležáky (Ti druzí mrtví)
Příběh Jarmily Doležalové, která jako jediná společně se svou sestrou přežila vyhlazení osady Ležáky nacisty a byla dána do německé rodiny na převýchovu. Režie J. Novák
Po více než šedesáti letech si v dokumentu Jána Nováka připomeneme okolnosti tragického osudu sester Šťulíkových, které byly po vyhlazení Ležáků dány k poněmčení.
Je to příběh o tragédii se šťastným koncem a nečekaně přátelském setkání. Jedna ze sester, Jarmila Doležalová, se rozhodla absolvovat se svou dnes již dospělou dcerou cestu z Čech přes Polsko do Německa, kudy putovala jako dítě, než ji úřady daly k adopci německým manželům, stejně jako její mladší sestru Marii. V mozaice výpovědí se dozvídáme okolnosti tragické události v Lidicích a Ležákách, které znamenaly konec života většiny obyvatel obou vesnic. Navštívíme místa i konkrétní budovy, kudy malá děvčátka tehdy prošla. Po válce byla šťastnou souhrou okolností vypátrána a mohla se vrátit do Čech ke strýci a k dědečkovi, kteří jako jediní z rodiny přežili válku. Tragédie byla paradoxně završena - vlastní rodiče si holčičky nepamatovaly, od jejich milujících "nových" rodičů byly odloučeny. Marie, jíž byl tehdy jeden rok, dodnes adoptivní rodiče považuje za své jediné.
Na konci Jarmilina vzpomínkového putování je shledání se "sestrami" z její válečné rodiny.
Němá, silná obětí starých žen dostávají najednou hlubší rozměr - lidé se setkávají a milují se navzdory dějinným konfliktům...
Ta lidská bezmoc moci Ta lidská bezmoc moci
V hlavní roli Gustáv Husák, politický vězeň a normalizátor v jedné osobě. Jaký byl i nebyl?
Jak jsem zadržel dech na 17 minutJak jsem zadržel dech na 17 minut
V této velmi osobní výpovědi na TED MED, kouzelník a kaskadér David Blaine popisuje, jak zadržel dech pod vodou 17 minut - a vytvořil světový rekord (pouze o jednu minutu kratší než celá tato přednáška!) - Říká, co jeho často smrtící práce pro něj znamená. Upozornění: Nezkoušejte to doma.
S rakovinou do peruánské džungleS rakovinou do peruánské džungle
13. komnata Hany Andronikové - Lékaři jí řekli, že má rakovinu prsu a metastázy v plicích a 5 % pravděpodobnost přežití. Hana se rozhodla následovat svůj sen a odešla do peruánské džungle s cílem se tam ztratit a zemřít. Potkala zde ale šamana, který jí oznámil, že měl o ní sen, že přijde a začal s ní spolupracovat. Ač uměla jen chabě španělsky, strávila s ním v džungli čtyři měsíce. Prošla, jak sama říká, setkáním s andělem smrti a vrátila se do Prahy. Rozhodla se pro chemoterapii, operaci odmítla. Dnes je zdravá a napsala o svém znovuzrození knihu Nebe nemá dno a jako kmotra knihy si našla herce Jaroslava Duška. Duška její příběh zaujal natolik, že se rozhodl stát průvodcem Haniny Třinácté komnaty. V ní autorka popisuje svou cestu od nevíry v tradiční metody medicíny, jakými jsou chemoterapie a ozařování, k rozhodnutí podstoupit kromě alternativních metod také klasickou léčbu. Říká o tom, že ego léčitele může být stejně nafouklé jako ego lékaře a každý si musí zvolit svou cestu.
František DrtikolFrantišek Drtikol
český fotograf tvořící v letech 1901 až 1935. Proslavil se zejména svými portréty a akty ve stylu pozdní secese, později ovlivněné kubisticko-futuristickými prvky. Je řazen k nejúspěšnějším českým klasikům fotografie aktu všech dob. Je známý také svou duchovní praxí východních učení, především buddhismu a je označován za patriarchu českého buddhismu...

Poslední vůle Františka Drtikola: "Jest jen jediná pravda, a to jest Pravda. Nikoliv moje pravda, nebo nějaká jiná, ale čistá Pravda. Jinak hleďte co nejdříve na moji formu zapomenout, ale nezapomeňte, co jsem vás všechny učil. Slova, která jsem mluvil, ať ve vás obživnou. Jinak mě nikde nehledejte - jsem všude - také tedy ve vás - v Učení."
Architekt Josef PleskotArchitekt Josef Pleskot
Medailonek architekta Josefa Pleskota, který vypráví o své práci.
život jednoho mužeživot jednoho muže
Krátký film s anglickými titulky je intimním portrétem Marka Brookmire. Posledních 20 let žil samotářským životem v lesním srubu v západním New Yorku.

Poté, co byl diagnostikován s terminálním stádiem rakoviny plic a dostal tři měsíce života, snažil se ihned své dceři zachytit svou duši - jako jejího otce básníka, sokolníka a volnomyšlenkáře. Uvidíte hluboce osobní film.
Noam ChomskyNoam Chomsky
10. března 2011 udělal šéfredaktor časopisu Ceasefire Magazine Hicham Yezza téměř půlhodinový rozhovor s lingvistou a světově uznávaným filosofem a politickým komentátorem Noamem Chomskym, držitelem Nobelovy ceny. Tématem jsou události na Středním Východě a v Libyi.
čínská bojová uměníčínská bojová umění
tai-chi, kung fu, wu shu a čínská mistryně bojových umění Zhai Hua v Praze.
režie Jaromil Jireš dokument České televize z r. 1999 v rámci cyklu Svět bez hranic
malíř džunglemalíř džungle
Amazonie, český malíř, indiánská manželka, prales a ayahuasca. - Filmový dokument Alice Růžičkové a Martina Čiháka z roku 1999. Otto Placht (nar. 1926) je český malíř, který nyní žije a tvoří v Peru na "předměstí" amazonského pralesa u města Pucalpa na horním toku řeky Ucayalí. Oženil se tam s indiánkou Monikou z kmene Šipibó, mají spolu dvě děti a Otto si postavil domek na indiánském území ve vesnici San Francisco. Kromě každodenního boje o přežívání spolu s rodinou v nepohodlí tropické přírody se v jeho obrazech malovaných na moskytiéru především barvivy, vyráběnými z kůry stromů lián a plodů okolních rostlin, objevuje i jeho zájem o šamanství a zkušenosti z vizí způsobených rostlinnou drogou - ayahuascou.

Film byl natočen na barevný 16 mm materiál a zachycuje především Ottovo pobývání v Peru - rodinný život v indiánské vesnici, tradiční výrobu indiánské keramiky, šamanský rituál přípravy a pití ayahuasky, Plachtovu snahu najít místo a založit v peru uměleckoterapeutické centrum (podařilo se natočit i letecké záběry pralesa z ruské helikoptéry, které dosud používá peruánská armáda), exotické záběry z města Pucalpa, které teprve před 30 lety založili dobrodruhové, kteří rabují prales. Ve filmu uvidíme i způsob Plachtova malířského projevu a uslyšíme směsici jeho názorů o esoterickém plánu Amazonie, o ekologii a jeho evropské tradici.
Indra SteinIndra Stein
dokumentární film o umělci a restaurátorovi Indrovi Steinovi.
režie: Linda Vorlíčková kamera: Jana Krausová a Linda Vorlíčková střih: Linda Vorlíčková zvuk: Jan Hála
Matka TerezaMatka Tereza
Katolická řeholnice, misionářka a humanitární pracovnice, zakladatelka kongregace Misionářek milosrdenství. Řadila se k zásadním odpůrkyním antikoncepce a potratů a k čelným představitelkám hnutí pro-life. Za své humanitární dílo získala řadu ocenění: vůbec první nositelka Templetonovy ceny (1973), Nobelovy ceny míru (1979) a nejvyššího indického civilního vyznamenání Bharat Ratna. Dokument s českým dabingem a dokument rusky.
Nikola Tesla Đ Pán bleskůNikola Tesla Đ Pán blesků
Geniální vynálezce, vizionář, který předběhl svou dobu, a k jehož dílu se nyní s obdivem i v tichém úžasu - a s novým pochopením - začínáme vracet, po téměř 70-ti letech od jeho smrti. (10. července 1856 - 7. ledna 1943). Postava, k níž se váže mnoho tajemství, konspiračních teorií o jeho vynálezech - a dokonce myšlenka, že byl spřízněncem mimozemšťanů či andělů, s nimiž komunikoval a od nichž přebíral jejich poznatky a vysoce rozvinuté technologie. - Skvělý dokument o jednom j nejlepších mozků v dějinách lidstva... Poznámka Igora Chauna: V nahrávce bohužel chybí úplný závěr, časovač ukončil svévolně nahrávku. :-) Ale i tak podstatné zazní. - Ano, fascinuje mne ta nová vlna zájmu o Teslovo dílo a osobnost. Jako by až teď jsme schopni mu porozumět, chápat... O kolik byl napřed! Uf!
Duše Duše "K"
Rozhlasový pořad Jaroslava Duška: Duše "K". Hostem je geolog Václav Cílek.
Povídají se třeba o tom, jak ubíhá čas, že vlastně kvapí či utíká. Nebo srovnají dvacetileté období po vzniku První republiky s obdobím téže dvacetiletým, a to po Sametové revoluci. Kde rozeberou změny kulturní v oblasti hudby, filmu ,divadla a atd. Dále pohovoří o dnešní náladě která panuje v naši společnosti. Nebo o tom, že člověka může uspokojit i to, že dnešní špekáček se dá opéct nad ohněm..., nebo o bobrovi se sníženým IQ :-) Také o přesycení smyslů vdnešní době hluku a atd atd.
Když kámen promluvíKdyž kámen promluví
Film o Jaroslavu Duškovi není typickým portrétem známé osobnosti - jde spíše o zachycení jeho vnitřního života, jeho názorů a postojů k věcem, které se dotýkají každé bytosti. Film se natáčel více než jeden rok a uvidíme v něm nejen ukázky z divadelních her, ale i setkání s mentálně postiženými, s delfíny, komunikaci s kameny, stavbu ekologického hliněného domu, chození po žhavých uhlících a mnohé další. Jaroslav Dušek zde velmi sugestivně a přesvědčivě vypráví o základních momentech života jako moudrá a inspirující osobnost, jejímž životním postojem je radost. Autor: Viliam Poltikovič
Dobrovolní hasičiDobrovolní hasiči
Příběh jednoho z mnoha hasičských družstev dobrovolných hasičů, která zasahovala 24. 6. 2009 u povodní v Kuníně a Jeseníku nad Odrou. Dokument vznikl ve spolupráci hasičů Studénka ze stanice Butovická, kabelové televize TV Odra a PICTURES25.COM. Dokument získal čestné uznání na festivalu Kafka 2010.
Všetky stránky životaVšetky stránky života
Dokument zachytáva svet Tibora Ďuráka v antikvariáte Europik, kde trávi takmer každý deň. Z jeho rozprávania sa dozvedáme, ako sa dostal k súčasnému zamestnaniu, čo ho k tomu viedlo, aby vytvoril takmer najväčší antikvariát v strednej Európe a čím je ešte v skutočnosti zaujímavý. Popri jeho láske ku knihám, dokument predstaví pána Ďuráka aj ako chemika, rybára a muzikanta.
God Is RealGod Is Real
dokumentárny film so slovenskými titulkami o reggae dancehallovom hudobníkovi ShoeShine Boy z keňského ghetta. ShoeShine Boy je hudobník žijúci v Nairobi v slume Kibera. Rovnako ako všetci, aj on sníva o hudobnej kariére, o svojich koncertoch mimo teritória ghetta, o tom, že raz navštívi Európu a vystúpi na jednom z ročníkov Uprising festivalu. Žije a pracuje v podmienkach, o ktorých sa mnohým z nás ani nesníva. Samozrejme hovoríme o extrémne ťažkom živote, kde ide o prežitie zo dňa na deň. Napriek tomu je plný energie, chuti tvoriť a pomáhať tak ľuďom okolo seba. Jeho hudba je plná odkazov na svoje korene a na život mladých ľudí v ghette. To v akých drsných podmienkach žije a tvorí sa dozviete v dokumente God Is Real. Bless Réžia,kamera,strih: Branislav Vincze
ZuzkaZuzka
Dokument o boji se životem. Bakalářský film Martiny Spurné.
TeleapatykaTeleapatyka
Cesta léku k podobě jak ji dneska známe, byla velmi dlouhá a s strastiplná. Léčba se dříve rovnala pokusu a omylu. Dneska známe daleko více o fungování lidského těla a jednotlivých orgánech. Dokážeme vyvíjet léky cíleně pro určitou nemoc. Vedle originálních léků se pacienti v posledních desetiletích setkávají s jejich lékovými ekvivalenty tzv. generiky. I v našem tisku se často z neznalosti zaměňuje pojem generikum za pojem padělek. To je velký omyl. Generikum, je přesná napodobenina originálního léku a chemicky se dá prokázat stejné složení. Padělek vzniká v nekontrolované výrobě a nevíme přesně, co obsahuje. Svět generických a originálních léků může být pro běžného občana doslova džunglí. Ne každý lékař upozorní pacienta na to, že např. jeho lék vyrábí hned několik firem. Mnohdy jsou pak u pultů lékáren překvapeni možnostmi, které jim lékárníci nabídnou. Z existence originálních a generických firem má prospěch především pacient. Originální farmaceutické firmy jsou tlačeny do dalšího výzkumu a vývoje, generické společnosti svými preparáty ceny léků snižují a činí je tak dostupnějšími pro širokou populaci planety. Režie P. Horký
To nedokážešTo nedokážeš
Absolventský dokumentární film
Pedagogické vedení: Doc. Mgr. Martin Štoll, Ph.D.
Hrdina: Ruda Brojír
Kamera: Jan Látal
Střih: Katarína Geyerová
Hudba, zvuk: Štěpán Tůma
Literární akademie 2008, 28 min.
České hlasováníČeské hlasování
Dokumentární komedie Petra Jablonského a Juraje Šajmoviče o slavných lidech a událostech, imitování a krátké paměti.
Davidův příběhDavidův příběh
Povinné pro lkající, naříkající a sebelítostné! - Příběh o peruánském chlapci s krutě deformovaným obličejem, jehož se ujal skotský plastický chirurg, adoptoval ho a postupně mu provedl velké množství operací, aby ho vrátil do normálního života. Příběh zaznamenal známý britský dokumentarista Desmond Wilcox. Nevšední příběh nevšední rodiny ovšem pokračoval. Dnes je z Davida Lopeze David Jackson, nejmladší milovaný syn věhlasného chirurga, talentovaný grafik. Cesta k hollywoodskému happy endu ale nebyla jednoduchá...
DvojčataDvojčata
Zdá se ti tvůj život těžký?!? - Příběh dvou srostlých sester, JEJICH TOUHY PO ŠTĚSTÍ a po normálním životě.
KrishnamurtiKrishnamurti
Postavil se proti všem církvím a žádal absolutní svobodu pro sebe i pro druhé. Skvělý britský dokument o výjimečném indickém mysliteli a filozofovi. Krishnamurtiho racionální přístup se nezakládá na žádném náboženském systému ani na nějaké víře a naopak proti nim ostře vystupuje. Jiddu Krishnamurti zaznamenal velký úspěch v moderním západním světě a ovlivnil i mnohé významné osobnosti, mj. fyziky Davida Bohma a Fritjofa Capru, biologa Ruperta Sheldrakea a spisovatele Aldouse Huxleyho.
SpolužáciSpolužáci
laskavý obraz složitého budování vztahu k třídnímu profesorovi, postava ředitele Klause: od démona po člověka s pochopitelnými názory, hospoda, čajovna i záchod jako místo pro filosofování, zahraniční zkušenosti a překonávání lenosti a vlastních limitů, křivdy a zážitky na celý život, sexualita, partnerství a rodičovství, životní a profesní výhledy a sny, hledání smyslu života a individualita vs. stádnost, hádky znepřátelených táborů, žikany a usmiřování ženy pod nadvládou mužů, kolektiv netradičně rozdělený na kluky, holky a Emmu, cesta za pochopením rodičů a vlastní zodpovědnosti… to vše uvidíte v dokumentu o soužití 24 spolužáků během společného studia.
Jiří JežekJiří Ježek
Rozhovor o nešťastné nehodě, životě a dospívání mladého kluka bez nohy, o posilování naděje a vzepření se osudu. Od Jiřího Ježka dále uslyšíte, za co vděčí své ženě, jaké emoce prožívají sportovci či proč se věnuje charitativní činnosti a rozdává některé své medaile.

Kdo je Jiří Ježek
*16. 10. 1974 v Praze. V 11 letech při autonehodě přišel o nohu pod pravým kolenem. Je jedním z nejúspěšnějších českých handicapovaných sportovců, působí na poli cyklistiky. Na Paralympiádách v Sydney, Aténách a Pekingu získal celkem pět zlatých medailí. Úspěchy sbírá i na mistrovstvích světa, pravidelně se účastní také závodů se "zdravými" profesionály. Je ženatý s manželkou Soňou. V roce 2008 vydal autobiografickou knížku Frajer. více rozhovorů najdete na novém videoportálu PowerTalk.cz
Rudolf FirkušnýRudolf Firkušný
Medailonek českého klasického klavíristy světového formátu, v projektu GEN.
Nicholas G. WintonNicholas G. Winton
Dokumenty shrnující události a fakta kolem příběhu sira Nicholase Wintona, který v předvečer druhé světové války zachránil přes 600 českých dětí před nacisty. Ústředním motivem filmu je cesta vlakem, uspořádaná k výročí stých narozenin pana Wintona, která mapuje stejnou trať, jíž děti z Československa odjížděly do Velké Británie. Roku 1939 zachránil Angličan Nicholas Winton 669 českých dětí před nacisty tím způsobem, že pro ně zorganizoval vlakové transporty přes Německo do Velké Británie. Sedmdesát let poté, v září 2009 vyjelo z Prahy historickým vlakem dvaadvacet zachráněných Wintonových dětí, jak se jim začalo říkat, aby si spolu se svými potomky připomněly cestu, která jim darovala život.
Režisér Libor Kodad jel s nimi a v téměř hodinovém dokumentu rekonstruuje ze vzpomínek cestujících, jak transport dětí probíhal. ... Vyvrcholením celé cesty bylo setkání se sirem Nicholasem Wintonem v Londýně.
V roce 2000 natočil režisér Matej Mináč dokument o zachránci šesti set šedesáti devíti českých židovských dětí, kterým umožnil odjet z Československa do Anglie.
Nazdar Jane Nazdar Jane
DNA dokument z roku 1995. Marek Blazek & Jan Kraus.
Alfréd JánskýAlfréd Jánský
Produkční společnost video4net, s.r.o. uvádí ve spolupráci s městem Prostějov, Velvyslanectvím České republiky v Polsku a dalšími partnery dokumentární film o Alfredu Jánském, posledním žijícím Čechovi, kterému se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Osvětimi.

Alfréd Jánský se narodil 31. května 1914 v Olomouci. Vystudoval reálné gymnázium v Olomouci, v letech 1935-37 absolvoval vojenskou prezenční službu a byl jmenován podporučíkem. V roce 1938 byl mimořádně povolán do severomoravského pohraničí, kde se v pásmu pevnůstek účastnil bojůvek s henleinovci. První den války 1. září 1939 byl zatčen gestapem a po krátké internaci v koncentračním táboře Dachau byl transportován do Buchenwaldu, kde otročil v kamenolomu a na stavbě silnic.

V roce 1942 byl odtransportován do tábora Natzweiler-Struthof ve Francii, tam se podílel na přípravě úspěšného pokusu o útěk několika důstojníků, avšak sám zůstal v táboře. V říjnu 1942 byl odtransportován do Osvětimi a zařazen na stavební práce. V druhé polovině roku 1944 zorganizoval útěk pěti vězňů, kterým se počátkem ledna podařilo během bombardování přestřihat dráty a ukrýt se do bunkru připraveného za hranicemi tábora Osvětim, kde se dočkali osvobození Rudou armádou. Vzápětí se přihlásil do Svobodovy armády a zúčastnil se bojů na Slovensku a Moravě. Po válce byl nasazen proti banderovcům.

Natáčení dokumentárního filmu probíhalo v bydlišti pana Jánského v Prostějově, v Přerovském zámku při předávání ruských Jubilejních medailí a v polské Osvětimi, v místě bývalého vyhlazovacího tábora. Do něj se pan Jánský po letech vrací, tentokrát v doprovodu své dcery Petry Veverkové a vnučky Marcely Trejbalové.

Na uvedený dokument tematicky navazují další dvě reportáže. V první Alfred Jánský přebírá válečné vyznamenání z rukou ruského velvyslance. Tento slavnostní akt se uskutečnil v Přerovském zámku za účasti představitelů města. Druhá reportáž nás zavede do polské Osvětimi, kde se český velvyslanec v Polsku ohlíží za osvětimskou tragédií. Dcera Alfreda Jánského nám také přiblíží, jak Osvětim poznamenala poválečný život jedné z obětí, která však měla to štěstí a přežila.
Občan KopasObčan Kopas
Dokumentární film o člověku, který sice ještě nemá skoro žádné zkušenosti, ale má toho hodně v plánu...
BuddhaBuddha
dokument televize PBS režiséra Davida Grubina o symbolu, z kterého se vyvinul silný duchovní směr. Před 2500 lety mladý princ Siddharta opustil svůj palác a vydal se na cestu... Byl odhodlaný pochopit povahu lidského utrpení. Po vysilujícím duchovní hledání, které trvalo šest let, konečně dosáhl poznání meditací pod fíkovníkem... Stal se Buddhou, neboli probuzeným..
KolapsKolaps
Film Kolaps pojednává nejen o kolapsu naší civilizace jak ji známe, ale také o životě bývalého policisty Michaela C. Rupperta. Michael představuje svou vizi kolapsu na konci věku ropy, kvůli které lidé válčí, podplácejí a vraždí a kterou v budoucnu nebude možno ničím nahradit. Přes její výjimečné a nenahraditelné vlastnosti ji pálíme a využíváme téměř bez rozmyslu. V dokumentu jsou použity jak oficiální dokumenty a prohlášení, tak i selský rozum a kritické myšlení zmiňovaného protagonisty. Námět vychází z knížky A Presidential Energy Policy. Dokument je vyústěním Ruppertovy práce investigativního žurnalisty, kterým byl po zhruba třicet let, kdy se zabýval problematikou pašování drog CIA, vládní korupce, 11. září, války na Středním východě, ekonomiky, fosilních paliv atd.
Mlha válkyMlha války
Bývalý ministr obrany prezidenta Kennedyho a prezidenta Johnsona, Robert S. McNamara, byl jednou z nejkontroverznějších a nejvlivnějších politických osobností 20. století. Nyní se - poprvé - setkává s oscarovým režisérem Errolem Morrisem (Tenká modrá čára), aby vám nabídl upřímnou osobní výpověď o některých rozhodujících událostech současných amerických dějin. Jako velitel nejmocnějších vojenských sil ve velmi nestabilní situaci nedávné doby McNamara nabízí nový a často překvapující pohled na bombardování Tokia, Kubánskou krizi a důsledky Vietnamské války. Díky nově vydaným rozhovorům s prezidenty Johnem F. Kennedym a Lyndonem B. Johnsonem z Oválné pracovny a zasvěcenému a osobnímu pohledu se stala MLHA VÁLKY úspěšným dokumentem i u kritiky.
Roslingův světRoslingův svět
55-minutový dokument s anglickými titulky o životě a myšlenkách Hanse Roslinga, zakladatele organizace Gapminder. Je profesorem v mezinárodní problematice zdraví. Jeho prezentace globálního vývoje vyvolává smích, radost a sebereflexi. Rád by, aby se všichni ohlédli na své předsudky o světě - podobně jak to udělal on sám.

Některé přednášky Hanse Roslinga už na Spotteru jsou, podívejte se na ně.
Stojí zato přeložit jeden z komentářů na YouTube:

"Skutečně velký muž:

1) Pracoval jako lékař 20 let v Africe, ochoten obětovat svůj život, aby bojoval v zahraničí proti nemocem.
2) Vyučující profesor těch nejlepších věcí na světě, které předává svým studentům
3) Přednáší a inspiruje lidi jak změnit svět.
4) Projevuje soucit a láska k lidstvu, která je cítit ve všech jeho akcích.
Co víc si můžeme přát od takového člověka, kromě toho, že je příkladem pro nás všechny.
Skutečný hrdina dnešní doby. Díky, Hansi."
Útěk před lékemÚtěk před lékem
Příběh Ricka Simpsona, který znovu objevil lék na rakovinu... Film vznikl v roce 2008. Pojednává o znovu nalezení konopí, jako léku na rakovinu Rickem Simpsonem.

Po vážném zranění hlavy v roce 1997, Rick Simpson hledal úlevu v jeho zdravotním stavu pomocí léčivého konopného oleje. Když zjistil, že jeho konopné oleje (s vysokou koncentrací THC) vyléčí rakovinu a jiné nemoci, snažil se podělit se s tímto poznatkem s co největším počtem lidí a mohl jim zdarma.

Když se tento příběh objevil na veřejnosti, dlouhá ruka zákona ho obvinila z držení a obchodování marihuanou.
Rick Simpson utrpěl v roce 1997 úraz hlavy, po kterém trpěl tzv. postkomočním syndromem. Zjednodušeně mu stále zvonilo a drnčelo v uších. Trpěl obrovskými bolestmi, takže do něj doktoři cpali, co jen šlo. Po pár letech takové léčby už byl ze všech těch prášků značně zpitomělý a hlava stejně bolela dál. O příšerných vedlejších účincích se ani nebudeme zmiňovat.

Pak mu na večírku někdo podal joint, a hned po prvním prásku se mu ulevilo. Běžel s tím za svým lékařem a domáhal se předpisu, aby mohl legálně vlastnit konopí. Dostalo se mu jen odmítavé reakce. Je to droga, kouření není zdravé, ještě to není prozkoumáno apod. Naštěstí se ale nevzdal a bádal dál. "Když je to špatné kouřit, tak to do sebe dostanu jinak," řekl si a vyrobil konopný výtažek (podrobný popis přípravy najdete ve filmu a zanedlouho také v Konoptiku). A začaly se dít věci…

Díky výtažku mohl přestat užívat prášky a udržoval se v přijatelném stavu.

V roce 2002 Rickovi diagnostikovali rakovinu kůže (bazocelulární karcinom) na třech místech na tváři. Odoperovali mu nádor na prvním místě a objednali ho na další zákrok za pár týdnů. Asi týden po operaci se operované místo zanítilo a nevypadalo vůbec dobře. Vzpomněl si na reportáž, ve které se říkalo, že THC zabíjí rakovinné buňky. Tak si řekl, že to zkusí. Namazal trochu výtažku na náplast a tou si přelepil další dvě postižená místa. Za čtyři dny byly obě rakoviny pryč…

Snažil se to říct svému lékaři, vyděšená sestra ho ale ani nechtěla pustit do ordinace. Informoval o tom kanadské zdravotnické úřady, nikdo se s ním ale nechtěl bavit.

Člověk najde lék proti rakovině a nikdo se s ním o tom nechce ani bavit?

Rick ale viděl, jak kolem něj bezdůvodně trpí a umírají další a další lidé. Nenechalo ho to chladným, takže dál vyráběl výtažek a rozdával ho sousedům a známým. Výsledky byly k neuvěření.

Z půl kila kvalitního indického konopí (nejlépe s obsahem THC kolem 20%) získáte 50 až 60 gramů výtažku. Toto množství stačí na dva až tři měsíce konzumace, během kterých lze vyléčit i ty nejtěžší případy rakoviny. A nejen rakoviny Đ konopný výtažek s přehledem pomáhá také na kožní potíže, cukrovku, infekce, AIDS, glaukom, artritidu, chronické bolesti, skoliózu, spáleniny, vředy, bradavice a mateřská znaménka, všechny potíže v souvislosti s mutujícími buňkami, migrény, astma, nespavost, úzkost a deprese. Dokáže regulovat tělesnou hmotnost, hojí zjizvenou tkáň, omlazuje životně důležité orgány.

Rick s úsměvem říká: "Spíš bych chtěl, aby mi někdo ukázal, co to nevyléčí."

S českými titulky.
Kdo zabil Dianu? Kdo zabil Dianu?
dokumentární pořad s českým dabingem o smrti Lady Diany, princezny z Wallesu.
Gandhi, můj otecGandhi, můj otec
film o jednom z pozoruhodných lidí v historii, pohledem jeho nejstaršího syna.
Rozhovor se ShakirouRozhovor se Shakirou
Portál YouTube zorganizoval rozhovor se zpěvačkou, která nazpívala oficiální píseň pro nedávno proběhlé mistrovství světa ve fotbale. Na YT měli sami uživatelé možnost posílat svoje otázky, na které pak Shakira odpovídala.

Kromě rekordního úspěchu písničky Waka Waka This time for Africa však zpěvačka pokračuje podporou vzdělávacích projektů jako např. 1GOAL ale i prostřednictvím své nadace Barefoot foundation nebo prodejem triček ve prospěch UNICEF.
Posledních 24 hodin Jimiho HendrixePosledních 24 hodin Jimiho Hendrixe
Podivné okolnosti smrti Jimiho Hendrixe odtajněné v tomto dokumentu s českým dabingem.
Cesta do PrahyCesta do Prahy
Dokument o Otto Lowy, kterého jeho matka v roce 1937 posadila na vlak z Československa. Nikdy ji viděl, ani zbytek své rodiny. Nakonec se usadil v kanadském Vancouveru, kde založil rodinu a měl úspěšnou kariéru jako herec, režisér a rozhlasový moderátor. Film jej sleduje na jedné z jeho mnoha cest zpět do Prahy při hledání odpovědi na to, co se stalo s jeho rodinou. Tento film získal řadu významných mezinárodních ocenění a byl natočen v roce 1987. Uvidíte tedy spoustu pražských míst z té doby.
Senátor PČRSenátor PČR
MUDr. Zdeněk Schwartz prý umí pomoci. Podívejte se jak pomáhal při své praxi v Záchrané službě. Zvolen za ODS v roce 2008, Mandát: 25.10.2008 - 25.10.2014
Lékařka a řeholnice o chřipce a očkováníLékařka a řeholnice o chřipce a očkování
Hodinový dokument s anglickými titulky o současné problematice prasečí chřipky, očkování a všeho, co se kolem toho politicky točí. Od lékařky Teresy Forcades, vzdělané ve Španělsku a v USA, která je shodou okolností řeholní sestrou.

Text převzatý z Gloria TV
Česká republika má výjimku (možná proto, že v Česku byly objeveny ty smrtonosné látky ve vakcině proti ptačí chřipce v únoru 2009), že se zde mají prozatím očkovat proti prasečí chřipce jen zdravotníci, politici, policisté, vojáci, hasiči. Avšak u nás se všude dnes dává očkování proti normální chřipce. Ta lékařka říkala, že očkování proti prasečí chřipce se skládá neobvykle ze 3 vakcin. První vakcinou je očkování proti normální chřipce (pokud jsem té MUDr. dobře rozuměl) a pak následují 2 vakciny proti vlastní chřipce prasečí. V tom případě Češi už velmi nenápadně dostávají očkování proti prasečí chřipce. Dle výzkumů virologů z Kanady, který byl částečně publikován minulý měsíc a konal se na 13 milionech Kanaďanů, tak ten, kdo byl naočkován proti normální sezonní chřipce má 2x větší pravděpodobnost, že dostane chřipku prasečí. Toho se zalekli minulý měsíc zdravotníci v New Yorku a pak i v Česku. Velmi stručná zpráva o tom prolétla na ČT i na NOVĚ. V New Yorku demonstrovali a někteří byli propuštěni z práce. Vzápětí ti 2 vědci z Kanady byli umlčeni a bylo jim znemožněno vědeckou práci plně zveřejnit.

Jak se hodlají vrchní darebáci chránit před pandemií, kterou oni hodlají roztočit, to nevím. To, že tento detail nevím, však není důkazem, že oni nemají tento zhoubný plán - s pomocí očkování proti chřipce snížit počet obyvatel naší planety. Před současným očkováním proti chřipce velmi varuje i německý lékař onkolog MUDr. Hamer. Vidí to podobně jako MUDr. Teresa ze Španělska i Mgr. Burgermeisterová z Rakouska. Podobně varují lékaři Mercola a Horowitz z USA. V USA varuje ještě víc lékařů. Varují francouzští lékaři. Jak pravdivě poznamenala ta MUDr. Teresa Forcades letos byla nenápadně změněna definice pandemie, tak aby mohla WHO (Světová zdravotnická organizace) vyhlásit v červnu 2009 stupeň nejvyšší č.6, ač žádná pandemie není. Vyhlášení světové pandemie č.6 má totiž politické důsledky. Skrze pandemii nastolit jedinou totalitní světovládu. Pokud dnes varovné hlasy získají miliony lidí pro to (navzdory masivní manipulaci od hlavních televizí, radií, novin i hlavního proudu internetového zpravodajství), aby se nenaočkovaly, fyzicky nevymřeme a k totalitní světovládě v blízké budousnosti nedojde.
Premiér a novinářiPremiér a novináři
Web Reportéři bez hranic nedávno ohodnotili Itálii jako jednu ze zemí s nejmenší svobodou tisku v EU.
Premiér vlády Silvio Berlusconi není nejbohatší Ital, ale je s přehledem největším majitelem mediálního imperia. Tato kombinace politické moci a osobního vlastnictví velkého sektoru soukromých sdělovacích prostředků vyvolává otázky týkající se nezávislosti italských medií. V dokumentu je Berlusconi představen s rostoucí prominencí, ukazuje se, co se stane s veřejnou debatou když je spojen politický vliv a mediální monopol. S italskými titulky.
Big Dick CheneyBig Dick Cheney
Americký politik, který se pohybuje v nejvyšších kruzích už více jak 30 let. Rozhovor o tom, jak Dick Cheney po svém nahlíží na Americkou ústavu.
10 MPH10 MPH
Zábavný dokument sledující Joshe Caldwella který se znenadání rozhodl skončit s nudnou prací a koupil si Segway. Vydal se ze Seattle do Bostonu a vzniklo z toho netradiční road-movie řítící se rychlostí 10 mil za hodinu. Cesta mu v roce 2004 trvala 100 dní a v průběhu cesty byla sledována desítkami milionů diváků webových stránek i největších televizních stanic Amerického kontinentu.
Musím ti to říctMusím ti to říct
Film je unikátním záznamem úředního jednání, kde se můžeme přiučit,jak se úředník nesmí chovat k občanovi a jak občan má stát za svým.

Dokument je o souboji Stanislava Pence s trutnovskou radnici po jeho telefonátu tehdejšímu premiéru Paroubkovi. 25 minutový film obsahuje celý telefonát z podia trutnovského festivalu a následně pokračuje neuvěřitelnou tahanicí s "úředníkem", který se všemi silami snaží zabránit Pencovi v nahlédnutí do spisu, z přestupkového řízení, který k jeho osobě vedla na Paroubkův popud trutnovský odbor přestupků..

V červenci 2005 zasáhla policie proti technoparty CzechTek. Představitelé státní moci ale nebyli schopni přesvědčivě zdůvodnit, proč k násilnému ukončení vůbec došlo. Z akce se stala politická událost, která na několik týdnů ovládla veřejné mínění. V srpnu se konal trutnovský hudební festival, Stanislav Penc z pódia zatelefonoval českému premiérovi Jiřímu Paroubkovi. Bývalý disident, chovatel koz Stanislav Penc se Paroubka zeptal, co by publiku vzkázal. Premiér divákům popřál příjemnou zábavu a zavěsil. Vzápětí Penc návštěvníkům nadiktoval číslo Paroubkova mobilu. Premiér dostal tisíce SMS zpráv a obratem podal na Pence stížnost. Spor projednávala trutnovská radnice. Její úředník se na setkání s Pencem připravil víc než důkladně. Dokonce požádal kolegu, aby celé jednání zaznamenal videokamerou. Zpočátku vše vypadá na nevzrušivou událost, ale výřečný, ve spleti zákonů zběhlý a mimořádně asertivní Penc se rozhodne bojovat a nakonec vítězí, když úředníka donutí sepsat zápis z jednání, jímž v podstatě sám sebe obviní z nedodržení úředních postupů.
SvědectvíSvědectví
Výpověď jednoho člověka o trpících zvířatech. V originále The Witness. Film byl promítán na 31 festivalech a získal 10 ocenění včetně těch nejvyšších.
USA versus John LennonUSA versus John Lennon
Dokument o životě a smrti Johna Lennona. US versus John Lennon odhaluje pokusy americké vlády umlčet Johna Lennona. Ve snímku jsou rozsáhlé rozhovory s jeho nejbližšími. Jedná se o jedinečný pohled na život a časy Johna Lennona, zachycuje ideály, za něž bojoval a cenu, kterou zaplatil za to, že se snažil ze světa udělat lepší místo.
Cenzura pokračujeCenzura pokračuje
Sestřih vyrobený pozorným občanem, který si všímá jak americká media cenzorovala kandidáta na přezidenta Rona Paula. Tento kandidát jako jediný poukazoval na skutečné problémy amerických občanů a měl za to silnou podporu obyčejných lidí. Později kandidaturu stáhnul. S českými titulky.
Jan ŠvankmajerJan Švankmajer
Tvůrčí profil českého filmaře a výtvarníka. Vybrané krátké animované filmy jsou řazené chronologicky. Přečtěte si článek aleffa na webu eDen-X o filmu Šílení, odkud je i zdejší dokument z roku 1990 (délka 25:47).
Případ Henryho KissingeraPřípad Henryho Kissingera
"Henry Kissinger je zločinec" říká uznávaný novinář Christopher Hitchens. "Je to lhář" A je odpovědný za vraždy, únosy a mučení. Jak na to přišel? Zabýval se aktivitami, které prováděl Henry Kissinger při jeho činnosti ve Washingtonu. H.K. je odpovědný za atentát na čillského diktátora v roce 1970. Nebo za bommbardování Kambodži, které Kissinger prosadil v Kongresu v roce 1969. Anebo jeho podpora prodeje amerických zbraní indonézskému prrezidentovi Suhartovi, který je použil na zmasakrování třetiny obyvatel ve Východním Timoru v roce 1975. Je otázkou, zda někdy bude Henry Kissinger. skutečně souzen za všechny svoje činy.
Jan WerichJan Werich
komentuje Jan Werich. A který se píše rok? 1968.
Charles Darwin a strom životaCharles Darwin a strom života
David Attenbourough nám přibližuje evoluční teorii velkého anglického vědce, jež zásadním způsobem změnila pohled na svět a na místo, které v něm zaujímá člověk. Sir David Attenborough, popularizátor vědy známý a oblíbený na celém světě, je jistě tou pravou osobou, která televizním divákům může přesvědčivým způsobem přiblížit teorii Charlese Darwina. Jeho jedinečné myšlenky zásadně změnily způsob, jakým se většina lidstva dívá na svět. Díky jim jsme pochopili, proč existuje tolik různých druhů a jak se rozšířily po celé Zemi. Díky jim můžeme předvídat důsledky zasahování do přirozených společenstev přírody. A díky jim jsme také pochopili, že lidé nestojí stranou přírodního světa. Jako ostatní živí tvorové jsme i my jeho součástí a náš život se odehrává podle jeho pravidel a zákonitostí.
Buster KeatonBuster Keaton
Výběr z grotesek legendárního komika němé éry. Filmy jsou v původním znění.
Piráti ze Silicon ValleyPiráti ze Silicon Valley
Film popisující historii, naznačuje jak začínaly počítačové firmy Apple a Microsoft. V úvodu filmu uvidíte záběry z natáčení reklamy 1984.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.