Kocour FelixKocour Felix
Černý kocour Felix a jeho příhody.
škola Jiřího Trnkyškola Jiřího Trnky
ukázky od klasika české animované tvorby, kterému říkali v Hollywoodu Walt Disney východu. Česká škola klasické loutkové animace patří k nejlepším na světě. více najdete také zde.
Jan ŠvankmajerJan Švankmajer
Tvůrčí profil českého filmaře a výtvarníka. Vybrané krátké animované filmy jsou řazené chronologicky. Přečtěte si článek aleffa na webu eDen-X o filmu Šílení, odkud je i zdejší dokument z roku 1990 (délka 25:47).
SupermanSuperman
Klasický americký animovaný komix z doby 2. světové války.
Channel FrederatorChannel Frederator
unikátní videopodcast plný krátkých animovaných filmů. Více na domovské stránce
Jezero BajkalJezero Bajkal
Bajkal je největší a nejhlubší sladkovodní jezero na světě. Přírodní bohatství tohoto místa na Sibiři však narušuje stále více znečištění. Skryté problémy životního prostředí se stávají viditelnějšími. V jezeru žijí organismy kteří jinde nežijí. Voda je však stále více znečištěna jedy a těžkými kovy z místního průmyslu i přilehlé civilizace.
Animované filmyAnimované filmy
Výběr nejrůznějších animovaných filmů z americké kinematografie.
zvířata ve Španělskuzvířata ve Španělsku
fauna a flora na Iberijském poloostrově. 2 dokumenty se španělským komentářem.
co stále nevímeco stále nevíme
co nevíme o vesmíru, nebo co jen tušíme že nevíme. Populárně naučné dokumenty, které pokládají otázky. Pořadem provází kosmolog Martin Rees.
Iluze realityIluze reality
Televize BBC Four představuje poslední ze serie dokumentů profesora Jima Al-Khalili. Objevuje, že studium atomu nás nutí přehodnotit vnímání reality. Objevil, že zde může být více paralelních vesmírů v kterých může existovat několik různých variant bytí. Objevil, že prázdno není úplně prázdné a také zkoumá rozdíly našeho vnímání vesmíru a pravé skutečnosti.
PredátořiPredátoři
může se zdát, že způsob obživy dravců je krutý k jejich obětem. Je to však přirozený koloběh života.
Hedvábná stezkaHedvábná stezka
Seriál japonské televize NHK o historicky významné obchodní cestě vedoucí z Číny až do Evropy.
večerníčkyvečerníčky
Československé animované večerníčky z dob dávno minulých. Hrané večerníčky s Júliusom Pántikom a Monikou Haasovou v hlavných úlohách.
Anima MundiAnima Mundi
neboli Duše Země. Legendární snímek s doprovodnou hudbou multiinstrumentalisty Philipa Glasse. V délce 28 minut zde Reggio vyjadřuje své vidění planety Země jako živoucího organizmu, ohroženého konáním lidského druhu. Film oslavuje bohatou a různorodou faunu a flóru naší planety. Hudba Philip Glass.
Khan AcademyKhan Academy
nezisková organizace Khan Academy je zaměřená na vzdělávání, založená v roce 2006 Američanem Salmanem Khanem, absolventem MIT a Harvardu.
Pozorování sluneční soustavyPozorování sluneční soustavy
O výzkumu kosmického prostoru z National Solar Observatory v Novém Mexiku.
Vize budoucnostiVize budoucnosti
Revoluce inteligence - první a druhý díl z třídílné miniserie televize BBC Four. Lidstvo je skutečně v historicky přelomovém období. V tomto století přejdeme z "doby objevování do doby dospělosti" Doba, v které jsme byli pasivními pozorovateli přejde do doby, v které budeme aktivími choreografy. To přináší netušené možnosti a současně i obrovskou odpovědnost. Provádí Dr Michio Kaku.
Případ Henryho KissingeraPřípad Henryho Kissingera
"Henry Kissinger je zločinec" říká uznávaný novinář Christopher Hitchens. "Je to lhář" A je odpovědný za vraždy, únosy a mučení. Jak na to přišel? Zabýval se aktivitami, které prováděl Henry Kissinger při jeho činnosti ve Washingtonu. H.K. je odpovědný za atentát na čillského diktátora v roce 1970. Nebo za bommbardování Kambodži, které Kissinger prosadil v Kongresu v roce 1969. Anebo jeho podpora prodeje amerických zbraní indonézskému prrezidentovi Suhartovi, který je použil na zmasakrování třetiny obyvatel ve Východním Timoru v roce 1975. Je otázkou, zda někdy bude Henry Kissinger. skutečně souzen za všechny svoje činy.
Radost z objevováníRadost z objevování
40 minut rozhovoru s Dr. Richardem P. Feynmanem, jedním z největších fyziků naší doby, držitelem Nobelovy ceny. Dále přednášky, Richard Feynman přednáší kvantovou fyziku. V originále: The Pleasure of Finding Things Out.
stará dobrá Amigastará dobrá Amiga
podívejte se jaká kouzla se dala tvořit na počítačích Amiga. Demoreel od Nova Design.
Roboticky asistovaná chirurgieRoboticky asistovaná chirurgie
Pro miniinvazivní chirurgické zákroky se v ČR používají také robotické systémy. Umožňují přesnější a rychlejší práci než při klasické laparoskopii, zmenšení rizik při operaci, i zkrácení doby rekonvalescence pacienta. da Vinci Surgical System je také v Pražské nemocnici Na Homolce, v Ústřední vojenské nemocnici Praha, ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně a v Nemocnici Svaté Zdislavy v Mostišti u Velkého Meziříčí. Cenu daVinci se dozvíte zde.
Černé díryČerné díry
Přes všechny znalosti které o černých dírách máme, toto téma obsahuje více otázek, než odpovědí.
Pokročilá fyzikaPokročilá fyzika
26 dílů přednášek na témata vysokoškolské fyziky. Přednáší professor Richard A. Muller z UC Berkeley Educational Technology Services.
ohrožené šelmyohrožené šelmy
Indičtí tygři, ale i další velké kočkovité šelmy jsou mezi ohroženými druhy. Pro jejich záchranu vznikl projekt Big Cat Rescue o kterém se tu dozvíte více. Zde jsou další videa.
Toxické látkyToxické látky
Jsou textilie toxické? Riskují prodejci oblečení v Německu, že budou otráveni? Textilie které jsou na trhu mohou být kontaminovány vysoce toxickými jedy. Chemikálie PCP (Pentachlorophenol) která je v Německu zakázaná se používá jako ochrana zboží při importu do Evropy. Jiné hazardní pesticidy se používají i při pěstování bavlny v Asii a jsou posléze obsaženy i v textilu. Autoři dokumentu sledují zásilku z Indie do Německa. Otrávení lidé vykazují neurologické symptomy, jako např. poruchy řeči.
Apple keynote 1984Apple keynote 1984
7 minutový záznam z keynote Apple... Dále 90 minut zapomenutých dokumentů, reklam z roku 1984 včetně keynote firmy Apple, na které představují poprvé počítač Macintosh. Trocha nostalgie, ovšem v plném vydání 1,5 hodiny. Unikátní dokument pro toho, kdo má dost času.
Čínské lidové bajkyČínské lidové bajky
Šest animovaných bajek z Číny, každá s nějakým ponaučením. S anglickými titulky.
k zamyšleník zamyšlení
Iránský prezident Mahmoud Ahmadinejad se vyjadřuje o nejcitlivejších aktuálních tématech o kterých spousta lidí ví, ale nikdo nemluví nahlas. Proč?
Můžeš se dívat, ale ne dotýkatMůžeš se dívat, ale ne dotýkat
Alesha Adams se podívala na dokonale vyretušovaný svět módních magazínů a na to jak Photoshopem vylepšené fotky ovlivňují vnímání mladých dívek.
Válka o energiiVálka o energii
Dokument se speciálním zaměřením na Gruzii a Rusko a Saúdskou Arábii popisuje geopolitické důsledky závislosti na fosilních palivech. Pod tlakem vyčerpání fosilních zásob dělají země na celém světě nová politická a morální rozhodnutí a jsou nuceny vstupovat do nových spojenectví. Nedemokratické režimy, které mají ropu, musí být tolerovány.

Podle Thomase L. Friedmana, autora bestselleru The World Is Flat, se dokument zaměřuje na nepřímou úměru mezi stoupající cenou ropy a snižující se demokracií.
Film se také podívá na mezinárodní trhy alternativních energií. Pokud jsou zásoby ropy a zemního plynu omezené, jak země dokáží zachovat fungující ekonomiku a spokojené obyvatelstvo? Může se sluneční energie nebo biopaliva stát budoucími energetickými zdroji? Stanou se vlády, energetičtí giganti, nebo i drobní výrobci energií pohonem budoucí ekologické rasy? Více na VPRO.
krajina modelové železnicekrajina modelové železnice
zajímavý návod na výrobu krajiny pro modelovou železnici. Použit je pěnový polystyren, nějaké to nářadí, posypový materiál a pak už záleží jen na vaší šikovnosti a smyslu pro detail. Klikejte na 9 kapitol, začíná se prvním dílem. Stavba modelů je velmi častá i při filmování.
Garden Girl TVGarden Girl TV
Videopodcast o městském udržitelném životě, pěstování a ekologických aktivitách, ale i vaření. Zde jsou jen některá videa z celého archivu. Provází sympatická Patti Moreno.
PermakulturaPermakultura
Rozhovor s Davidem Holmgrenem, ko-ordinátorem spolu s Billem Mollisonem koncepce permakultury hovoří o své poslední knize. Více na EON-the Ecological Options Network.

Sepp a Veronica Holzer jsou vyznavači horské permakultury už od doby, co vzniklo toto označení. Jejich farma Kramaterhof se stala známou už v roce 2000. Sepp Holzer představuje vývoj souvisejících myšlenek, na kterých je právě založena jeho farma. Je to intenzívní kombinace agrolesnictví, vodohospodářství, terasovitého a visutého pěstování, solárního ohřevu vody, vlastní produkce elektřiny, pěstování prasat, chovu ryb bez toxických pesticidů, herbicidů nebo nutnosti kupovat další krmiva pro vepře a ryby. Farma Kramaterhof má mnohem větší biodiverzitu, než okolní krajina "jehličnaté pouště" a vytváří si tak své středozemní mikroklima pomocí přirozených technik - a to v 1500 metrech nad mořem v Tyrolských Alpách. V Tyrolích, kde je vyhlášené lyžařské středisko pro celou Evropu dokáže Sepp pěstovat citrony a kiwi. Film a jeho témata poskytují hodnotné myšlenky a abstraktní techniky, které lze v Permakultuře použít. Naučte se jak zahrnout tyto dovednosti založené ja 40-ti leté zkušenosti experimentálního rozvoje na pouhých 45 akrech. Přeměnil nevýznamnou, neúrodnou horskou krajinu se špatnou překyselenou a slanou půdou do stabilního ráje na Zemi s bohatou úrodou, vysokou biodiverzitou a produktivitou. Dokázal to bez použití umělého zavlažování, bez drahých pesticidů a herbicidů a bez dovezené potravy pro ryby a domácí zvířata. Vytvořil a rozvinul ekologické koloběhy a přirozeně rozvinul ekozemědělství. Trvalá udržitelnost a vysoká produktivita jsou tu spolu elegantně spojeny.
Procitnutí ve VesmíruProcitnutí ve Vesmíru
Evoluční biolog Richard Dawkins působící na univerzitě v Oxfordu se zabývá ve svých přednáškách rolí člověka ve vesmíru a lidskému vztahu k našemu prostředí, které nás obklopuje. Více o něm na Wikipedii.
Velká myšlenkaVelká myšlenka
Rozhovor s lingvistou, politologem, nositelem Nobelovy ceny, předním kritikem současné agresivní politiky, globalismu a válečných konfliktů - profesorem Noamem Chomsky. Od televize BBC. (video rychle zmizelo, tedy zde dávám jinou přednášku.)
Stanice svobodné ČeskoStanice svobodné Česko
Protiválečné demonstrace, rozhovory, vystoupení v médiích iniciativy Ne Základnám. Více se dozvíte zde.
Příběh lékaře Příběh lékaře
Bagdádský příběh z nemocnice Al Yarmouk z roku 2006. Ovšem v Iráku je i dnes stále válka. Od televize BBC.
EvoluceEvoluce
Populárně naučný seriál televize PBS NOVA o vývoji života na naší planetě. Doporučuji!
Novodobé otroctvíNovodobé otroctví
O moderním způsobu zotročení lidí: Human Trafficking. Otroctví v různých formách není minulostí, ale bohužel na různých částech světa nepříjemnou současností.
Globální zahradníkGlobální zahradník
Bill Mollison představuje ve čtyřdílném seriálu Global Gardner jak to je s růstem rostlin v různých typech krajiny a podnebí. Dále dokument Permacultura v praxi což je příklad dlouhodobě udržitelného zemědělství, čili permanent agriculture.
rozhovor: Noam Chomskyrozhovor: Noam Chomsky
Rozhovor Jana Tamáše s prof. Noamem Chomskym o radarové základně. Přepis rozhovoru.
Psychologie a sociologiePsychologie a sociologie
výběr videí na témata psychologie a sociologie
Lekce české filosofieLekce české filosofie
Přednáší prof. PhD. Erazim Kohák. anglicky.
Kdo zabil Johna O'Neilla?Kdo zabil Johna O'Neilla?
Jeden herec, jedna místnost, sedm postav: 9/11. Jeden člověk, traumatizovaný útoky z 11. září, se snaží rozcupovat oficiální historii... to vše za cenu své normality a dokonce života. Musí se v pronásledování pravdy - sevřen mnohočetnými realitami - a mnohočetnou osobností - stáhnout do své vlastní mysli. Ve fiktivním filmu o nefiktivních událostech, je to místo, kde víra a přesvědčení oslepuje, kde nic není provždy dané. Vše, co je třeba udělat, aby se tam clověk dostal, je zeptat se: "Kdo zabil Johna O'Neilla?"

Zeitgeist Addendum Závěrečné body určené hlavně Američanům:
1. Odkryjte kartel FEDU: Bojkotujte Citibank, JP Morgan Chase a Bank Of America - zrušte u nich účty, převeďte hypotéky.
2. Bojkotujte korporátní média, která předkládají výběrové zprávy, mající udržet status quo. Informujte se na Internetu a braňte svobodu volného toku informací.
3. Bojkotujte armádu, klaďte opozici válkám.
4. Odpoutejte se od závislosti na veřejných sítích, investujte do energetické soběstačnosti vašeho domova.
5. Bojkotujte politiky a politické strany placené z korporátních peněz.
6. Informujte o prohnilosti bankovního systému dluhů.

Jak spolu souvisí náboženství, 11. září, finanční korporace a lidé, disponující jistým skrytým věděním, nedostupným širokým masám veřejnosti, která žije v iluzorním světě, honosně nazývaném "realita života" Oficiální strana filmu. Podrobný český komentář k filmu.
teorie o Creative Commonsteorie o Creative Commons
Přednáška na Google TechTalks o sdílení technických webových projektů pod licencemi CC. Dále co je to Copyright a Creative Commons licence a jak je možno používat. Video je anglicky s francouzskými titulky.
Crash CourseCrash Course
a hercem Haydenem Christensenem o StarWars. Od Moviefone
Časové osyČasové osy
Prohlédněte si interaktivní sled událostí na časové ose. V každé časové ose je měřítko, a odkazy nadalší zprávy, informace a události. Poskytuje server Dipity kde si můžete vytvořit vlastní, nebo sdílet již existující.
Kdo sliboval referendum? Kdo sliboval referendum?
Otázky Václava Moravce speciál 13 (čtvrtek 25. 5. 2006 - 21h - ČT2) Předvolební sliby stran, které padly pouhý 1 týden před volbami do PSP, v otázce možné vojenské základny USA v ČR a souvisejícího referenda.
Svoboda zvolitSvoboda zvolit
krátce a srozumitelně vyslovená zkušenost anglického labouristického politika Tonnyho Benna. Česky.
Jak to tenkrát začaloJak to tenkrát začalo
Byly volby roku 2000 a vše šlo podle plánu... Krátký videosestřih z nástupu G.W. Bushe k moci v USA. S českými titulky.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.