My vládneme - a Vy ne.My vládneme - a Vy ne.
Satirický a poněkud ironický návod, jak se stát dobrým americkým občanem. Autor: David McElroy S českými titulky. V originále: We're the Government - and You're Not
Upracuj se k smrtiUpracuj se k smrti
Pracovní stres narůstá a zhoršují se i pracovní podmínky. Ordinace se začínají plnit pacienty s nemocemi z přepracování. V některých případech však následky mohou být fatální...
Autoři dokumentu pronikají do složitého emociálního světa lídrů firem i obyčejných zaměstnanců. V kulisách banky (první část dokumentu), call centra (druhá) a hutě (třetí) hledají příčiny a průbeh destrukce člověka, který je vystaven nadměrné soutěživosti a neustálému strachu z vlastního selhání či ztráty zaměstnání.

Travailler a mourir, Francie, 2007, 52 min., český dabing
Zlaté ručičky vietnamskéZlaté ručičky vietnamské
Proč uspějí Vietnamci tam, kde to český podnikatel vzdá? Český živel se s vietnamskou kulturou potkává už několik desetiletí. Jako houby po dešti vyrůstají od devadesátých let věčně zatracované, věčně proklínané, ale českými zákazníky hojně navštěvované vietnamské obchůdky. Dříve jen nevzhledná tržiště s dřevěnými boudami, dnes kamenné obchody, restaurace, nehtová studia a například v samotné Praze dnes už kolem dvou tisíc večerek. To vlastně není nic objevného - je to docela přirozené přizpůsobení se poptávce. To, co nechtějí dělat Češi - nadávající a žehrající na neutěšené poměry - to dělají pracovití Vietnamci. Sedí od sedmi ráno do půlnoci v miniaturních obchůdcích a s úsměvem na tváři vám naloží celý nákup do mikrotenové tašky. U Čechů většinou převažuje nezájem o jejich bližší pochopení. Občas se k nezájmu připojí také obava, protože o Vietnamcích stále častěji mluví policejní svodky a novinové rubriky zaměřené na kriminální činy. Například růst počtu velkopěstíren konopí kriminalisté přičítají právě zvýšené aktivitě vietnamských dealerů.

Dokument je sociologickou sondou mezi českými podnikateli, obchodníky, restauratéry a přibližuje jejich pocity a názory na asijskou konkurenci. Připravili R. Bilanová a J. Večeřa
Food not bombs - Solidarita v praxiFood not bombs - Solidarita v praxi
Dokument se snaží přiblížit celosvětovou neziskovou aktivitu Food Not Bombs, především skrz názory jejích členù a členek. Ukázal pohledy lidí, kteří vybírají vyhozené jídlo z kontejnerù u supermarketù ne proto, že by měli sami hlad, ale proto, aby z něj mohli uvařit teplé jídlo pro ty, kteří si uvařit nemají kde.

Film se iniciativu Food Not Bombs nesnaží idealizovat; snaží se o vyvážený přístup, o pohled do zákulisí a ukázaní činnosti Food Not Bombs v plné nahotě, včetně nenaplněných očekávání, zklamání a překážek.
Proměna údolíProměna údolí
Dokumentární film Proměna údolí režisérky Marie Šandové zachycuje proměnu radlického údolí v letech 2004-2007. Přináší svědectví o skutečném rozrůstání města, stvoření nové krajiny a výstavby největší administrativní budovy v Praze podle projektu architekta Josefa Pleskota. Ten od svých prvních představ myslel na "zelenou" stavbu nejenom vzhledem, ale celkovou koncepcí, počínaje volbou místa, přes způsob výstavby s využitím místního materiálu, zapojení zeleně v exteriéru i interiéru, vytvoření střešní zahrady a osázení prostoru mnoha tisíci rostlinami až po energeticky šetrný provoz budovy. Zároveň bylo vytvořeno nové pracovní prostředí s konceptem otevřených kanceláří pro dva a půl tisíce lidí, kteří tak tráví svůj pracovní den sice v budově, ale zároveň jakoby se pohybovali v otevřeném prostoru, jímž prostupuje okolní krajina.
Jak se dělá divadloJak se dělá divadlo
Dokument o hře divadelního spolku Hálek od prvních zkoušek, přes tvorbu kulis až po premiéru. Jak se dělá divadlo :).
DílnaDílna
Film "Masterskaya - Workshop" - je výsledkom spracovania určitého druhu video denníka kolektívnych aktivít radikálov a aktivistov v Minsku od mája do októbra 2008 - v čase, keď sme verili vo squatovanie v Bielorusku a boli plní novosti a radosti z niekedy ťažkej skúsenosti.

Táto eufória je už dávno preč. Analyzovali sme naše chyby a zistili sme, čo sme sa naučili, vzali sme do úvahy kritiku a načrtli sme závery. Aktívne sme hľadali opustené budovy v minulom roku, ale nevykašlali sme sa ani na spoločnú akciu - tento Workshop priviedol dokopy mnohých z nás.

Ale my sme si stále vedomí zložiek autonómnych priestorov, fyzikálneho miesta výkonu činnosti v našej odcudzenej spoločnosti, a máme v úmysle zaviesť jej želania inými spôsobmi.

Sme radi, že sme sa mohli s vami podeliť o tieto skúsenosti, a boli by sme radi, keby vás tento film inšpiroval ku kolektívnemu úsiliu, na základe priania zmeniť seba a život okolo seba k lepšiemu!

Osquatuj svet! Jeb na systém! :) :)
co s sebou na voduco s sebou na vodu
praktické rady co vzít s sebou na divokou vodu předává Pavel Faustus.
Den bez textiluDen bez textilu
Motivační vzdělávací film který vznikl jako součást projektu DidacTex. Představuje zajímavými způsoby vlastnosti textilních látek.
Lidičky z VlaštovičekLidičky z Vlaštoviček
Doku­ment, který odvysílala Česká tele­vize v rám­ci pořadu Svět bez hran­ic a před­stavi­la v něm oby­vatele Do­mu Cyri­la a Metodě­je pro zrakově postižené se sídlem ve Vlaš­tovičkách u Opavy.
Májové čučoriedkyMájové čučoriedky
Život športovca na vozíku. Tak to vidím ja. Produkcia: LM production a Jakub Majerčiak
Sametová evoluce: 20 let české reklamySametová evoluce: 20 let české reklamy
V tomto krátkém filmu představím klíčové hráče a události posledních 20 let české reklamy, říká režisér a zároveň průvodce svého filmu, Richard Hunt. Anglicky, s českými titulky.
Duše za sklemDuše za sklem
Dokument pojednávající o autistickém světě.
Zatím v beta verzi; připravujeme ještě finální zpracování zvuku. Omlouvám se Jitce Hamerské, že má špatně napsané jméno, to samozřejmě s finální verzí opravíme.
produkce: APLA Praha, Simona Votyová, Denny Ellis kamera, režie: Denny Ellis mix zvuku: Tomáš Havlen hudba: Karel Antonín, Lucas Cott překlad: Hana Brodníčková, Denny Ellis fotograf: Cyril Holas účinkující: Michaela Zezulová, MUDr. Dagmar Zezulová, Radka Šmardová, Petra Striová, RNDr. Miloslava Striová, Jitka Hamerská, PhDr. Hynek Jůn, PhDr. Kateřina Thorová a mnoho dalších.

Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.
Budu pomáhatBudu pomáhat
Když mi pan Kaucký popisoval různé projevy duševního onemocnění, musela jsem konstatovat, že do tohoto popisu se vejde mnoho lidí... I já bych se v tom našla :) Zásadní rozdíly jsou asi jen v tom, jak daný stav dlouho trvá a zda jsme schopni daný stav ovládat, či daný stav ovládá nás... Každopádně teď už vím, kam se případně obrátit :) - péče Fokusu je skutečně všestranná.

Fokus Praha je nestátní nezisková organizace s tradicí od roku 1990 sdružující psychoterapeuty, socioterapeuty, pracovní terapeuty, psychology, sociální pracovníky a další pracovníky včetně dobrovolníků. Nabízí komplexní komunitní péči o lidi s dlouhodobým duševním onemocněním v neústavních podmínkách. Hájí práva a zájmy lidí s duševní nemocí. Snaží se, aby každý klient odcházel vyrovnanější, silnější ve svých vlastních schopnostech a lépe vybavený pro praktický život. Svoji práci dělá profesionálně a s úctou a respektem ke každému.

Více na BuduPomáhat.cz - webu pro podporu charitativních a pomáhajících organizací.
Nemoc jako cestaNemoc jako cesta
Rozhovor o psychoterapii, psychoanalýze a alternativn léčbě poskytl Dr. Ruediger Dahlke. Německy s českými titulky.
Poznat PavlaPoznat Pavla
Dokument zachycující část životního příběhu Pavla H. Vzniklo jako součást bakalářské práce na FSS MU.
NeziskovkyNeziskovky
Dokument vytvořený televizí Z1 o Neziskovky.cz a Nadaci Auxilia.
Interview Z1Interview Z1
Výběr ze zajímavých rozhovorů s osobnostmi z Čech. Mohli jste je vidět na dnes už neexistující televizi Z1.
Život s Cystickou fibrózouŽivot s Cystickou fibrózou
Mohou žít slané děti normální život? Cystická fibróza je závažné dědičně podmíněné onemocnění postihující zejména dýchací a trávící systém. Dětem s CF se říká slané děti, mají totiž výrazně slanější pot. Nemocní s CF potřebují intenzivní léčbu každý den po celý život. CF je v současnosti nevyléčitelná. Více informací najdete na web Slané děti. Ve spotu vystupují: Jakub Plachý; Katka a Adélka Peleškovi; Jana a Petr Luhanovi společně s dětmi Bětkou, Šimonem a Mirečkem Scénář a režie: Robert Bláha, Marta Zídková Produkce: Robert Bláha Kamera: Marta Zídková Střih: Miloš Krejcar Záznam zvuku: Robert Bláha Mix zvuku: Ivan Horák Vyrobil: YoungFilm http://www.young-film.com/ Klub nemocných cystickou fibrózou, o.s. ˆ 2011
Česko Slovensko má úspěchČesko Slovensko má úspěch
Soutěž pro 12 účastníků, kteří si mohou v průběhu třech měsíců změnit život, dosáhnout svých snů a cílů. Soutěžící nebudou soupeřit proti sobě navzájem, nebudou muset porazit ostatní, aby zvítězili. Jediné, co budou muset udělat, je vyhrát sami nad sebou. Vítězové dostanou to nejcennější - úspěch.

7 návyků skutečně efektivních lidí je jeden z nejznámějších rozvojových programů na celém světě. Sestává ze sedmi kroků, které nás učí žít v souladu s vyššími principy a dosáhnout v životě priorit, cílů a hodnot, které jsou pro nás důležité.
Demokracie a občanská odvahaDemokracie a občanská odvaha
Některých vysokoškolských pedagogů, vědců a jiných odborníků jsme se dotázali na obsah a význnam pojmů demokracie a civilcourage. Ptali jsme se i na to, "proč je demokracie (někdy tak) bezzubá?" Toto dotazování se uskutečnilo v průběhu října a listopadu 2010. Více na CivilcourageTV
Škola rovných příležitostíŠkola rovných příležitostí
Krátký film tematizující problematiku vzdělávání sociálně znevýhodněných dětí, který vznikl v rámci projektu Cesta k rovným příležitostem - možnosti a limity vzdělávání sociokulturně znevýhodněných osob (Projekt OP VK, reg. číslo CZ.1.07/1.2.00/08.0013, spolufinancovaný z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR)
Mešita v Hradci KrálovéMešita v Hradci Králové
cvičení 1. ročníku Katedry dokumentární tvorby - FAMU
Kuřimská kauza Kuřimská kauza
Pořad Na vlastní oči. Více se o kauze z roku 2007 dozvíte na Wikipedii.
Nakupujete podle reklamy?Nakupujete podle reklamy?
Reklama: navoněná zdechlina, nebo přirozená součást života? Víc než třetina Čechů podle dnes zveřejněného průzkumu přiznává, že nakupuje podle reklamy. Kolik jich je ve skutečnosti? Co všechno je vlastně reklama, když pomineme nabídku zboží a služeb? Čím vším a jak snadno se necháme zmanipulovat? Diskutujte a ptejte se už teď Petra Václavka. Specialistu na komunikaci a muže, který opustil svět reklamy, aby objevil nové možnosti a nové bohatství. A který se ptá: Jak dlouho chcete ještě čekat na to, co vás baví?
Rybenor Rybenor
Prodej továrny na zpracování ryb byl příčinou žaloby mezinárodního soudu. Kdo zaplatí Norsku odškodné? Nevíš, daňový poplatníku? Více se dozvíš v této reportáži.
Mezinárodní hudební festivalMezinárodní hudební festival
Ohlédnutí za jubilejním 20. ročníkem mezinárodního hudebního festivalu. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov je kulturní akcí s devatenáctiletou tradicí a zároveň nejdelší letní hudební přehlídkou v České republice. Je i největší kulturní událostí Jihočeského kraje a nabízí široké spektrum hudby od 15. století až po 21. století. Je žánrově zaměřen na klasickou hudbu, jazz, folk, folklór, muzikály i operu a představuje významné tuzemské a zahraniční umělce. Festival už tradične probíhá v atraktivních a zajímavých prostorách Českého Krumlova a jeho okolí (náměstí Svornosti, Pivovarská zahrada, klášterní kostel Zlatá Koruna, Vyšší Brod a jiné) a zejména v unikátních prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov (Maškarní sál, II. zámecké nádvoří, Zámecká jízdárna, Jižní terasy zámku, Letní zámecká jízdárna, Otáčivé hlediště apod.). Největším lákadlem letošního jubilejního 20. ročníku bylo zcela jistě vystoupení světového tenoristy Plácida Dominga. Režie P. Jančárek
Rodinné křižovatky Rodinné křižovatky
Ateliér Nostalgie - Paměť v obrazech z dokumentárního cyklu o rodinných vztazích. České znění.
Eko-domy Eko-domy
Proč je v Česku málo dřevostaveb? Hosté: Ing. Jan Řezáč, výkonný ředitel Nadace dřevo pro život Pavel Horák, architekt
Zaostřeno na Afghanistán a IránZaostřeno na Afghanistán a Irán
Postavení žen v Afghanistanu, o kamenování v Iranu. V původním znění s českými titulky. Režisér Petr Slabý se zaměřil na dvě oblasti: Írán a Afghánistán. Setkáme se mimo jiné s tvůrci filmu Zemřít ukamenováním, režiséry Mohammedem Rezou Kazemim a Faridem Haerinejadem. Poodhalí nám situaci novinářů v Íránu i podrobnosti problematického natáčení jejich dokumentu. Složitou situaci v Afghánistánu nám přiblíží v Praze působící novinářka Farah Hiwad. Právě afghánským novinářkám byl věnován dokument Ženy v éteru. Pohled evropské dokumentaristky na afghánskou společnost nám zprostředkuje německá režisérka Helga Reidemeister, autorka filmu Kábulská Love Story.
Efekt přihlížejícíhoEfekt přihlížejícího
Proč lidé nezasáhnou, když se před jejich očima na ulici odehrává násilí?
13. března 1964 ubodal osmadvacetiletou Kitty Genovese na newyorské ulici její vrstevník Winston Moseley. Byly 3 hodiny ráno, přesto později vyšlo najevo, že vraždu nějakým způsobem zaregistrovalo 38 lidí v sousedství. Nikdo z nich se však neobtěžoval zvednout telefon. Vrah na její zavraždění potřeboval 50 minut, pozdě přivolaná policie přijela na místo činu za 2 minuty. Vědci Darley a Latane o čtyři roky později tuto nepochopitelnou lidskou vlastnost prozkoumají a pojmenují jako "Janovský syndrom", častěji též jako "syndrom nezúčastněného diváka". Žijeme o čtyřicet let později a musíme si přiznat, že se situace příliš nezměnila. Lidé stále páchají násilí a stále se mezi námi najde málo těch, kteří jsou ochotni pro neznámého a anonymního občana vzdát se svého pohodlí, případně si způsobit nějaké nepříjemnosti. Režisér Radim Špaček přetavil téměř půlstoletí starý příběh v univerzální situaci a tu provokativním způsobem inscenoval na ulici, mezi nic netušícími chodci - diváky - a vlastně i aktéry. V originálním polohraném dokumentu uvidíme mimo jiné Jiřího Černého, Gabrielu Pyšnou nebo Pavla Opočenského. Režie R. Špaček a M. Bambušek
Cumulus revueCumulus revue
český magazín o sportovním létání, který vysílala televize Z1.
Cena a kvalita potravinCena a kvalita potravin
Diskuze na téma cena a kvalita potravin se zúčastnil: Ing. Martin Pýcha - předseda Zemědělského svaz ČR, Bedřich Danda - náměstek ministra obchodu a průmyslu, Martin Ditmar - viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, generální ředitel SPAR, Jiří Bláha - pekař a další.
Devatero řemeselDevatero řemesel
Zpěvák a herec Tomáš Klus před nástupem do televizního učení sebekriticky prohlašoval, že na manuální práci je dřevo. Ale paradoxně právě práce se dřevem ho usvědčila z přehánění. Řemeslo - umělecký řezbář - se mu zalíbilo a brzy se nejen šikovně oháněl dlátem, ale naučil se i různé řezbářské speciality. Pokusil se o inkrustaci a intarzii, kartáčování i zlacení-metalování dřeva. Proto pro něj nebylo na závěr žádným problémem vydlabat z polínka použitelnou lžíci.
ZávislostiZávislosti
Příběhy o nemocech, u kterých léky nezabírají. Dokumentární cyklus Závislosti je součástí projektu "Můžu ti pomoct?", který se mimo jiné zabývá primární prevencí rizikového chování mladých lidí.

"Při natáčení jsme se snažili vyhnout častému postupu rozhovorů s odborníky, takzvaným "mluvícím hlavám." K tomuto cíli jsme se pokusili využít možností, které poskytuje moderní digitální technologie. Při natáčení jsme použili reflexní klíčovací stěnu, v postprodukci jsme kladli důraz na důslednou práci s animací a grafikou. V některých sekvencích je využito až šestnáct grafických vrstev. Samozřejmě jsme se snažili, aby zajímavá forma vizuální strany nezastiňovala důležité obsahové informace, ale právě naopak - aby je pomohla divákovi lépe vstřebat", říká autorka a režisérka cyklu Šárka Slezáková.
Záhady dušeZáhady duše
Poutavým vzdělávacím cyklem provádí prof. MUDr. Cyril Höschl. Režie M. Rychlíková
Host Studia BHost Studia B
vysílání města Bohumín a povídání s hosty na různá témata.
Debatní klubDebatní klub
Pokus o vytvoření prostoru k debatám osobností s odbornou nebo velkou znalostí některé z oblastí lidského konání s přesahem na roviny politické, materiální, filozofické a duchovní. Debatéři mají možnost se na tématech předem dohodnout. Jedinou podmínkou účasti v debatě je akceptování právního rámce ČR a ovládání českého nebo slovenského jazyka na srozumitelné úrovni.

Témata: Jedná se o cyklickou nebo strukturální krizi? Je řešením monetární nebo fiskální expanze? Je opravdu určujícím "motorem krize" ekonomika, nebo ideologie, která prohlašovala chamtivost a sobectví za užitečné vlastnosti? Existují česká specifika? Jak z krize? Více zde.
Rozhovory na konci světaRozhovory na konci světa
Konec světa je prý bulvární téma. Není. Bulvární je jen způsob uchopení tématu. Myšlenka konce světa tady byla daleko dřív než touha po senzaci. Nakonec, je to přece i biblické téma. A inspirace pro Rozhovory na konci světa. Osobnosti z řad umělců, sportovců, vědců i politiků budou hovořit hlavně o tom jejich současném světě. Miloslav Stingl, Ladislav Špaček, Miloš Zeman, Václav Kočka, Antonín Panenka, Jiří Drahoš, Jan Petránek, Milan Bárta či Boris Hybner anebo Pavel Šporcl v Rozhovorech na konci světa.
Corrupt tour speciálCorrupt tour speciál
Pražský magistrát, Myšáci, Blanka a lobbyistický park Hostivice.
Společnost Corrupt tour nabízí hned několik komentovaných výletů po korupčních pamětihodnostech České republiky. Vydali jsme se na právě zavedený speciál, který nás mimo jiné zavedl i do Hostivice, působiště bývalého hejtmana Ratha. Čtěte článek Ondry Koutníka na serveru ČESKÁ POZICE.
Rozpomínání Rozpomínání
Jste šťastná?, Co je to štěstí?, Jaké jsou důležité věci života?, ptá se Ivan Vojnár na své cestě s kamerou ulicemi Prahy v březnu 2006 a změť desítek odpovědí vytváří jedinečný prostor jeho filmu Rozpomínání. Jedna z nich: Na Češích mi vadí uprděnost, neochota přiznat, že někdo, kdo v něčem uspěl, tak uspěl díky tomu, že na to měl, že byl schopnej, nemáme svůj vlastní názor, a my Češi, to už není náš názor, to je názor jiných zemí. A další: Jsme v pohodě, pro Čechy to znamená, že jsou v klidu, za humnama se toho moc neděje, politika? - nevím, všechno zůstává tak, že si můžou poklábosit, ale nemusí s tím nic moc dělat. Režisér oživuje metodu filmu-ankety, aby natočil pocity a myšlenky Čechů sedmnáct let po politickém a kulturním zlomu. Letmost a nahodilost umožňují zachytit okamžik, postihnout práh mezi stálostí a změnou uvnitř národního času. Smysl ankety spočívá ve schopnosti zaznamenat specifické danosti konkrétního stavu světa, kdy v množství výroků nalézá množinu výpovědí, jež bude věrohodná. Podobně jako Jan Špáta nebo francouzští režiséři Chris Marker a Luis Malle mapuje Vojnár ozvy životů lidí různých společenských vrstev, věku a vzdělání. Život kolemjdoucích je ve filmu zhuštěn do několika sekund či minut. Jedině tak lze zachytit puls společenství.
Pozemšťané, koho budete volit? Pozemšťané, koho budete volit?
V šestiměsíční dokumentární dílně o.s. Inventura vznikal pod vedením dokumentaristky Lindy Jablonské film, který dokazuje, že i lidi s mentálním hendikepem se mohou ve veřejném prostoru orientovat a mít politický názor. Filmový štáb sledoval volby do Poslanecké sněmovny, účastnil se předvolebních mítinků a natáčel ankety s občany i politiky na témata, která jsou v jiných médiích přinejmenším neobvyklá. Štáb také zjišťoval, zda politická korektnost a předvolební sliby nejsou jen prázdnými hesly, pokoušel se odhalit, nakolik je dvacet let po revoluci v českém člověku stále zakořeněný předsudek vůči všemu, co není "úplně normální". Bystrý a zvídavý pohled mentálně handicapovaných tvůrců na svět činí z filmu originální, čerstvý a zábavný divácký zážitek.
Director Linda Kallistová Jablonská, Účastníci dokumentární dílny
Screenplay Linda Kallistová Jablonská
Dir. of Photography David Cysař
Editing Jakub Voves
Sound Inventura Team
Duration 40 min
Year 2010 Country Czech Republic Production Česká televize, Inventura o.s.
Národnost v pubertě - Mari a LiliNárodnost v pubertě - Mari a Lili
Situační dokumentarní film Eriky Hníkové zachycuje dvě mladé vietnamské dívky z Chomutova v jejich každodenních životech, které se zas až tak moc neliší od životů jejich českých vrstevníků. Lili i Mari se narodily před osmnácti lety v Čechách a mluví plynně česky. Extrovertní vtipná Mari studuje s trojkami střední hotelovou školu, hádá se doma se svým pubertálním bratrem a musí poslouchat své rodiče, i když s nimi nesouhlasí. Její otec totiž o feminismu nikdy neslyšel. Introvertnější Lili nebaví škola, po vyučování musí pomáhat rodičům v obchodě a ještě nemůže mít kluka. Jejich společnou zábavou jsou taneční, kam se s velkou péčí chystají a kde zažije osobní drama jejich vietnamská kamarádka Lída. Mari i Lili natáčely sebe i své okolí na malé digitální kamery. Dostaneme se tak do vietnamských domácností například na Štědrý den, kdy Lili smaží řízky a dělá bramborový salát pro celou rozvětvenou vietnamskou rodinu. Jak se mladé dívky vyrovnávají se svou česko vietnamskou identitou? Pohled do světa teenagerů, jejichž rodiče se nenarodili v Čechách.
Legenda o sociálnom štáteLegenda o sociálnom štáte
Rodina z jedné slovenské vesnice se ocitne v bezvýchodné situaci, když vážně onemocní jedno z dětí. Zdravotní stav malého chlapce vyžaduje nepřetržitou péči, drahé léky a pravidelné návštěvy v Bratislavě, což představuje sedmihodinovou cestu vlakem. I přes dopisování si se sociálními institucemi se rodině nedostává pomoci a ta se stává závislou na půjčkách s vysokými úroky. Leitmotivem filmu však není nešťastný osud jedné venkovské rodiny, ale nešťastný osud samotného sociálního státu ve východní Evropě po dvaceti letech kapitalismu a neoliberálních vlád, které se snaží vycházet vstříc požadavkům úsporných opatření diktovaných ze Západu. Tento stát přitom ignoruje nepříznivou situaci vlastních lidí.

"V Čechách existují podobné problémy a jsou stejně aktuální jako na Slovensku," vysvětlují autoři Tim Horvath a Dušan Krnáč, kteří snímek natáčeli rok a další čas věnovali postprodukci. Vznikl tak autentický záznam reality života jedné slovenské rodiny – tří generací, která je přímo ohrožená finančními, zdravotními a tudíž existenčními problémy. „Smyslem projektu je vykřičet nespravedlnost a úpadek současného režimu, který nejen šlape po sociálních právech, ale tím po životech deseti tisíců slovenských rodin," konstatují mladí filmaři.
Jak přežít jadernou či chemickou haváriiJak přežít jadernou či chemickou havárii
Uvedené video řeší přežití jaderné či chemické havárie a bezpečné opuštění zóny smrti. Technologický pokrok přináší i potencionální možnosti rizika havárií jaderných či chemických zařízenív důsledku živelných pohrom či teroristických útoků nebo lidského selhání či technických chyb.Na řešení otázky života a smrti v závislosti na síle a směru větru Vám pak zůstávají pouhé minuty.Připravenost spolehlivých prověřených prostředků a jejich profesionální zvládnutí mohou zvýšit Vaše šance na přežití...
Islám po českuIslám po česku
I mezi námi žijí muslimové - buď se u nás usadili z politických či ekonomických důvodů, nebo k islámu konvertovali - jejich důvody bývají mnohem intimnější a osobnější. Jak se jim žije v konfrontaci s obrazem islámského teroristy? Převážná část české populace má o islámské kultuře a náboženství jen kusé vědomosti, proto snadno přijme mediální obraz vytvořený na základě velkého zobecnění. Pro poznání konkrétního člověka či problému tak mají zatarasenou cestu. Navštívili jsme proto představení Identita: Náš islám, které vytvořili členové brněnského občanského sdružení REPT. To se snaží divadelní formou přinášet jednak osvětu v oblasti islámské kultury, jednak se pokouší pojmenovat kontrast mezi realitou českých muslimů a jejich mediálním obrazem. Ptali jsme se i několika mladých českých muslimů a muslimek, mediologa a sociologa, jak je to s islámem po česku. České znění.
Korupce v Česku 20 let potéKorupce v Česku 20 let poté
co se to děje v Čechách..?. Vyjadřují se různé osobnosti.
Vládneme, nerušitVládneme, nerušit
Korupční skandály, mafiánské vraždy, útoky na novináře, podivné nákupy stíhaček. Jen náhoda nebo přímý důsledek opoziční smlouvy a zákulisních politických dohod?
Předlohou ke vzniku tohoto dokumentu byla stejnojmenná kniha Erika Taberyho, v níž se autor vrací ke klíčové etapě polistopadového politického vývoje - čtyřletému období platnosti tzv. opoziční smlouvy. Její následky provázejí naši zemi dodnes, tvrdí autoři dokumentu. Jak tento postoj zdůvodňují a které události až do dnešních to podle nich dokazují, se dozvíte v dokumentu režiséra Tomáše Kudrny.
České znění.
Jak se to děláJak se to dělá
Přemýšleli jste někdy o tom, jak se vyrábí úplně obyčejné věci? Discovery Chanell Canada přinesl dokumentární seriál "Jak se to dělá", kde diváky zavedl do zákulisí výrobních procesů každodenních předmětů. Od hokejových puků a ručních pilek po letadla a mražené hranolky. Tento pořad divákům předvede zblízka, jak se tyto, na první pohled jednoduché věci, vyrábějí. Každý den nám slouží tisíce obyčejných věcí a nikdo se nikdy nezamyslí nad tím, jak byly vytvořeny. Například asfalt, hasičské helmy, zápalky nebo tetování. Série pořadů "Jak se to dělá" navštíví desítky výrobních linek, na kterých se hrubé materiály přeměňují na hotové výrobky přímo před našima očima. Seriál je o to zajímavější, že náměty na pořady jsou i přímo od diváků.
Osudová budoucnostOsudová budoucnost
autorský videoseriál NET-TV MOZAIKA Praha pro Croix de la Boheme o komerční soudobé společnosti - Osudová budoucnost - díl 2. "Příliš drahé levné půjčky" .... KOMERČNÍ půjčka není dobročinnost, či pomoc, je to draze prodávaný výrobek pro zisk toho, kdo ho nabízí. A vás může stát dokonce i vše, co máte.
Teď jsem to konečně jáTeď jsem to konečně já
O transsexualitě, změně pohlaví a operacích. S českým zněním. Dále průběhy operací změny pohlaví (z muže na ženu) ve fakultní nemocnici v Praze Motole a v Brně
Prolínání světůProlínání světů
Tomáš Halík provází světem velkých věroučných systémů.
Struktura lidského života se opírá o několik základních nosných bodů. Jsou jimi svátky, slavnosti, ale i mimořádné či naopak opakující se události, skutky nebo činnosti. Systém těchto životních milníků vnímá každé náboženství trochu jinak, a přece v něčem vždycky stejně. Cyklus Prolínání světů nabízí setkání se způsoby, jak tyto uzly lidského života chápou největší světová náboženství.

Tématem 15. dílu seriálu Prolínání světů je násilí. Je to téma nanejvýš aktuální, spojené s fenoménem terorismu, ale i s řadou otázek nad minulostí a jejími důsledky pro dnešní svět. Dokument ale položí i opačně postavenou otázku: Je spojení násilí a náboženství vůbec relevantní? A pokud ano, do jaké míry? (2006). Režie M. Kratochvíl
Jídlo s ručením omezenýmJídlo s ručením omezeným
Industrializace potravin zabydlela v naší ledničce stabilizátory, konzervanty, aromata, barviva a další přídatné látky. Již nekonzumujeme obyčejné jídlo, ale produkty chemického průmyslu. Lze se proti tomu vůbec nějak bránit? Režie L. Kokeš
Většina jídla, které každý den konzumujeme, urazí před tím, než skončí v naší lednici, dlouhou cestu. Od výrobce do skladu, ze skladu do supermarketu, ze supermarketu domů. Potraviny tento dlouhý transport musí vydržet a přitom zůstat čerstvé. Nevyhneme se proto stabilizátorům, konzervantům a dalším přídatným látkám. Častokrát nejíme z hladu, ale protože máme prostě chuť. A naše potěšení z jídla vzrůstá s tím, jak jídlo pěkně vypadá a voní. Množství chemických látek tak v naší kuchyni s aromaty a barvivy dále narůstá.
Dokumentaristé nastupující filmařské generace Lukáš Kokeš a Klára Tasovská zkoumají souvislosti filozofického i praktického dopadu vývoje moderní společnosti na naše stravování. Kam se posunula strava v závislosti na lidském pokroku? Proč Středoevropan nikdy nepozná pravou chuť banánu? A proč se do České republiky dováží potraviny, které jsou méně kvalitní, než v jiných zemích, a navíc dražší? Můžeme s tím jako spotřebitelé něco udělat? A chceme to vůbec?
Vegetariánství a cukrovkaVegetariánství a cukrovka
Vliv vegetarianské stravy na cukrovku 2. typu - MUDr. Hana Kahleová z IKEM Praha.
RetroRetro
Věci, které nás obklopovaly do pádu železné opony. Jaké jsou jejich osudy? Design a trendy v době komunismu. Zde uvidíte několik dílů o automobilismu.
DetoxikaceDetoxikace
Seriál o detoxikaci organismu od nejrůznějších látek jako jsou drogy, plísně, radioaktivní látky, alergeny, atd. K romu slouží tzv. C.I.C. metoda.
Tato metoda začíná tam, kde klasická medicína končí. Je to metoda holistická (holos-celý), zabývá se zdravotním stavem člověka z celostního pohledu. Výsledky metody C.I.C. jenom potvrzují, že na zdraví člověka je třeba se dívat jako na spojení zdravé psychiky a emocionality a zdravého fyzického těla. Jedno bez druhého nemůže existovat. Pro metodu C.I.C. je velmi důležité nalezení vlastního sebeocenění člověka, vždyť řada nemocí vychází z předpokladu, že si člověk neváží sám sebe na základě toho, jak byl v dosavadním životě okolím nepřijímán a jak nebyly dostatečně oceňovány jeho schopnosti a snahy.
MUDr. Josef Jonáš říká: "Lidský organismus funguje tím lépe, čím lépe fungují regulační pochody. Dobře regulovaný organismus vydrží existovat a fungovat jistě déle než sto let. Řízení probíhá na principu autoregulace, to znamená, že probíhá mimo naši vůli, mimo naše možnosti. Nelze jej tedy ovlivnit. Nedostatek regulace, tedy opak regulace, je chaos a chaos přináší nemoci, problémy a potíže..."
Obchod so strachomObchod so strachom
reportáž scenáristky a režisérky Márie Martiniakovej "Obchod so strachom". Ako ste si už prečítali v nadpise článku, je to reportáž o očkovaní. Autorka sa možno inšpirovala názvom knihy Dr. Gerharda Buchwalda: "Očkovanie - obchod so strachom".

Krize středního věkuKrize středního věku
Dnešní čtyřicátníci mají před sebou ještě velkou část života. Přestože žijí zdánlivě naplněný a spokojený život, některým se nevyhne tzv. krize středního věku. Někoho nutí k založení nové rodiny, někdo upadá do deprese z neuspokojivé budoucnosti. Co všechno jsou muži ochotni udělat, aby odvrátili plynoucí čas? České znění.
Co se děje v hlavěCo se děje v hlavě
Psychické choroby se stanou podle WHO (Světová zdravotnická organizace) nejčastější formou onemocnění lidstva v 21. století. Vědci celého světa se od nepaměti snaží porozumět procesům, které se odehrávají v šedé kůře mozkové a které ovlivňují lidské chování. U řady duševních chorob existují poměrné silné studie (např. u schizofrenie) mapující procesy probíhající v lidském mozku. U depresí a manických stavů zatím věda tápe, byť již dokáže některé momenty chemoterapeuticky tlumit. Přesto intenzita průběhu různých, leckdy se prolínajících duševních chorob, zůstává empiricky nepodchycena a u těžších klinických případů končí z 20 % sebevraždou.
Pořad ukazuje míru vědeckých znalostí deprese a jejích forem z hlediska neuropatologického a fyzioterapeutického a ukazuje největší svízel psychiatrie - správně stanovit diagnózu s přihlédnutím k individualitě pacienta. České znění.
V očích smrtV očích smrt
Dokument o českých řidičích, jejich prohřešcích a policejních metodách v dopravě. Připravila Z. Cejnková. D Hlavními příčinami dopravních nehod není ani špatný technický stav silnic, ani špatný technický stav automobilů, ale především a hlavně - čeští řidiči. Způsobí 91,8 % všech nehod! Nevadí jim jízda na červenou, omezení rychlosti v obci i mimo ni, alkohol, agresivní a nebezpečný styl jízdy a často se neobtěžují zapnout bezpečnostní pásy. Když na tyto řidiče neplatí bodový systém, co je tedy může přivést ke slušnosti? Kdo tito lidé jsou, jak uvažují, jaké jsou jejich hodnoty? Nezáleží jim na ostatních? Pokud ano, nebojí se, že zabijí nebo zraní sami sebe? Je v tom adrenalin nebo komplex méněcennosti? To nikdo neví. Dokument "V očích smrt" si všímá jak metod dopravní policie, tak zachycuje prohřešky českých pirátů silnic. Hlavně těch, kteří přišli o řidičský průkaz nebo způsobili závažnou nehodu.
Jůlinka z veselé zahrádkyJůlinka z veselé zahrádky
Rozhovor s autorkami knihy 'Jůlinka z veselé zahrádky' v TV Metropol. Díky knize o Jůlince z veselé zahrádky můžete své nejmenší děti obohatit poznáváním běžné přírody. Patří sem například pampeliška, čmelák, bodlák, housenka, ježek a další. Pro děti, které již dokáží naslouchat příběhům, můžete přečíst stoprocentně laskavou pohádku o životě v přírodě, která se nachází v jejich bezprostřední blízkosti. (Prvňáčci si příběh oblíbili jako své první čtení.)
Planeta Země 2012Planeta Země 2012
"Tohle je bezpochyby jeden z nejzajímavějších pořadů, které ČT kdy vytvořila, prosím nescházejte z cesty a pokračujte v podobně zaměřených pořadech. Upřímně DÍKY!" - z diskuse na stránkách pořadu. Apokalypsa? V překladu "odhalení". Co končí a co začíná? Celovečerní interaktivní debata ČT24 o globálním vývoji. Moderují: Václav Moravec a Pavlína Kvapilová
Podle některých výkladů mayského kalendáře má letos nastat Apokalypsa. Čeho ve skutečnosti bude konec a čeho začátek? Jsme připraveni se postavit všudypřítomnému pokrytectví? Jsme ochotni si vybrat? Václav Moravec a Pavlína Kvapilová v interaktivním speciálu Planeta Země 2012 debatují s významnými osobnostmi, např. MUDr. Janem Hnízdilem, miliardářem Liborem Malým, amazonským "Pecho-indiánem" Mnislavem Zeleným Atapanou, sociologem Fedorem Gálem, novinářem Tomem Nicholsonem, kardinálem Miloslavem Vlkem, právníkem Tomášem Sokolem a dalšími. Exkluzivně v ní také promluví americký finančník, miliardář George Soros.
Alchymie štěstíAlchymie štěstí
pořad Kosmopolis, Jaroslav Dušek, Alicia Hamm a šamanismus...
Důchodova reformaDůchodova reforma
Tajemník katedry demografie, RNDr. Tomáš Fiala, CSc. v pořadu ČT1
Temný tunel na miliardy Temný tunel na miliardy
Czech Invest, Czech Trade a Czech Turism více videí na Mozaika TV
Plán šílencůPlán šílenců
Nový Světový Řád: Plán šílenců - Alex Jones - INFOWARS.COM - 1.3.2012 CZ titulky
Já muslimkaJá muslimka
Jaké to je podřídit se pravidlům, které ženě diktuje islám, si na vlastní kůži vyzkouší česká zpěvačka a herečka Radka Fišarová.
Jak v Česku přistupují lidé k muslimům a muslimkám? V pořadu Experiment to otestuje Radka Fišarová, známá muzikálová herečka, která se na dva dny převlékne za muslimku. Bude od hlavy k patě zahalená a bude si dávat pozor, aby nepohlédla na cizího muže. Chodit tak bude nejen po ulici a obchodech, ale navštíví rovněž mešitu a vyzkouší modlitby směrem k Mecce. Na vlastní kůži pocítí, jak vypadá absolutní poslušnost ke svému muži.
Rádkyní jí bude česká žena, s duchovním jménem Amina, která se stala muslimkou kvůli muži z Tunisu, kterého potkala v Praze. Na islám přestoupili i její dva synové a vzali si také muslimky. Amina se po konvertování k islámu cítí v Česku utlačovaná.
Uvidíme, jak to zvládne Radka Fišarová - česká Evita, Edith Piaf, patronka Nadačního fondu Slunce pro všechny, vytížená žena, zvyklá o sobě sama rozhodovat. Režie V. Stehlíková
Nejdrsnější města světaNejdrsnější města světa
Ukázat turisticky oblíbená města i z jejich drsné stránky se rozhodla britská televizní stanice Bravo. Vytvořila proto cyklus s výmluvným názvem World's Toughest Towns (Nejdrsnější města světa), který odstartoval dokumentem o Praze, jak ji britští turisti z průvodců neznají.
Bravo je menší televizní placený kanál se sledovaností kolem čtyř procent, který neoplývá velkými finančními prostředky. Pražský dokument natáčel jen dvoučlenný tým.
Proč se muži a ženy tak lišíProč se muži a ženy tak liší
Vtipy sice nebývají předmětem statistik, ale zdá se, že vedle žertíků a policajtech a blondýnkách dominují vtipy o manželích, manželkách, partnerech, o vztazích mužů a žen. Koneckonců i ty vtipy o blondýnách tam jaksi patří. Muži a ženy jsou opravdu v mnohém odlišní, a to nejen fyzicky. Liší se i jejich psychika, jejich mozek? Jak a proč to je? Na to se snaží dát alespoň částečnou odpověď i tento německý dokument.
Zašlapané projekty Zašlapané projekty
Dokumenty z cyklu o unikátních nápadech, projektech a objevech, které za minulého režimu nesměly spatřit světlo světa. Připravili: J. Skalický, K. Bělohlavý, P. Lokaj a J. Procházka
Strážci beskydských šelemStrážci beskydských šelem
Jak se daří velkým šelmám v naší největší chráněné krajinné oblasti - v lesích, kde po desítkách let znovu našli domov vlci, rysi a medvědi? Jaké jsou názory odborníků, myslivců, chovatelů ovcí a dobrovolníků tzv. vlčích hlídek, které organizuje Hnutí DUHA? Návrat velkých šelem do Beskyd nebyl jednoduchý a příběh stále není u konce...
Bojová umění aneb Jednota osobnosti Bojová umění aneb Jednota osobnosti
Desetidílný cyklus, který by měl dát představu o vzniku a vývoji bojových umění, jejich místě v dnešním světě, jejich duchovně-filozofické stránce a přínosu pro osobnostní rozvoj těch, kdo se jimi zabývají. Již od nejstarších dob člověk bojuje, aby přežil, ubránil sebe a svoji rodinu. Každý člověk je naplněn silou, kterou může použít ku prospěchu svému i ostatních, anebo ji zneužít. Podle asijské filozofie na Dálném východě má každá lidská bytost žít v souladu s přírodou. V "západním" pojetí se člověk již od doby renesance naopak opájí pocitem převahy nad vším živým. Tyto světonázorové rozdíly se prolínají i do bojových dovedností lidí, a konkrétně do jedné z nich - zápasu; v Evropě je to zápas řecko-římský, v Japonsku zápas sumo. Jedno však mají společné: obě bojová umění nabízejí cestu k poznání sebe sama, k poznání vlastní síly i slabosti...
O čem sní mužiO čem sní muži
Po mimořádném ohlasu na hodinový dokumentární film Olgy Sommerové "O čem sní ženy" rozhodla se režisérka natočit volné pokračování tentokrát s mužskými hrdiny. Jak sama po natáčení přiznala, splnilo se to, v co nesměle doufala: životní ambice mužů nejsou omezeny pouze na dobývání světa, ale je v nich obsažena i potřeba pochopit cosi tak neuchopitelného, jako je žena. Druhým dílem se tak završil pohled na svět mužů a žen, tedy na svět, který jeden z hrdinů filmu popsal jako "dva kontinenty, mezi nimiž je moře nedorozumění a most lásky".
Víte, co jíte? Víte, co jíte?
O tom, jak se "vyrábí" Kuře a kečup. od Mozaika TV pro Croix de la Boheme.
McDonaldizace společnostiMcDonaldizace společnosti
Krátký dokument o projevu firmy McDonald's do chování lidské společnosti. Česky s anglickými titulky.

Režie a střih: @codeas Zvuk a 3D animace: @Admann Kamera: Lukáš M.
Jak se žije bezdomovcůmJak se žije bezdomovcům
Lidé žijící v lesíku mezi Strážnicí a Vnorovami na Moravě.

mezi Strážnicí a Vnorovami v lesíku u říčky Veličky žijí mimo jiné i tito dva slušní bezdomovci, které "načapala" policie, jak údajně kradou železo-účko a dráty z rozbité stavby. Bezdomovci se přitom bez ostychu bránili, že to mají legálně povolené. Muži zákona pečlivě vyšetřovali, ale při pohledu na třetí osobu nakonec bez vysvětlení odjeli...

Pozn. Spotter.TV: Dříve než uděláte rychlý soud, zkuste se zamyslet...
Zde jsou lviZde jsou lvi
Úvod ke kritickému myšlení. S českými titulky.
Většina lidí je schopna plně přijmout nadpřirozená a pseudovědecká tvrzení bez kritiky, neboť jsou podporovány prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků. Video "Zde jsou lvi" nabízí sadu nástrojů pro uznání a pochopení nebezpečí pseudovědy a porozumění pro realitu na základě výhod, které nabízí skutečnou vědou. Video připravil Brian Dunning, autor webu Skeptoid.
Povolání podnikatelPovolání podnikatel
Evropský film na podporu podnikání z roku 2010. slovenský dabing, celkem 64min.

Acton Media a Středoevropská podnikatelská sociální iniciativa (CEBSI) přináší jedinečný film POVOLÁNÍ PODNIKATEL (THE CALL OF THE ENTREPRENEUR). Film zachytává příběhy třech lidí z různých částí světa a odlišných poměrů. Všichni se stali úspešnými podnikateli díky úsilí, vytrvalosti, trpělivosti a snaze tvořit nové hodnoty. Spojuje je vášeň pro podnikání a nadšení.

Dokument Povolání podnikatel představuje podnikatele jako tvořivou sílu ekonomiky, zároveň však jako jedno z nepochopených a nedoceněných povolaní naší společnosti, kterého přínos pro dnešní civilizaci zůstáva nedoceněný.
Sebeobrana před psychopatySebeobrana před psychopaty
S nástupem "dravců" do politiky a byznysu se otevřela téma občanské nebo akcionářskou-zaměstnanecké kontroly.
Kolosální podvody dláždí cestu k pohádkovým ziskům. Není náhodou, že se aspoň podle skupiny kolegú z USA - mezi manažery údajně vyskutuje zvýšené procento tzv. psychopatů.

Dva autoři - psychiatr Robert Hare a organizační psychologie Paul Babiak na tuto okolnost upozornili již před několika lety. Své poznatky shrnuli v knížce Snakes in Suits (Hadi v oblecích), která vyšla již ve dvou vydáních v nakladatelství HarperCollins (2006 a 2007).

Zvýšený zájem a kritický postoj k chování a morálce manažerů nejdříve umocnily takové případy vytunelování některých známých firem (např. Enron, Parmalat, Manessmann ...), v nichž se do popředí našeho zájmu dostává bezmezná chamtivost některých vrcholových manažerů, v kombinaci s absencí možnosti jejich efektivní kontroly.

Mýlí se ten, kdo považuje psychopata za "výraznou zrůdu", kterou lze odhalit již na první pohled. Jsou to velmi často lidé komunikativní a na první pohled šarmantní a sympatičtí. Jen častější kontakty a vetšinu blízkostí je možné odhalit jejich odvrácenou tvář: bezbřehý egoismus, narcismus, bezohlednost ke svému okolí, absolutní nedostatek soucitu a empatie. Zásluha citovaných kolegů z USA spočívá jistě v tom, že nás na tuto skutečnost upozorní.

Nyní však dovolte otázku: Jak moc jste si jisti, že se lidé tohoto typu ve vaší firmě či organizaci nevyskytují, a že nezastávají nějaké vedoucí funkce?

Svět není nebezpečným z důvodu lidí, kteří dělají zlo ale nebezpečný kvůli dobrým lidem, kteří se na to dívají aniž cosi udělali. (Albert Einstein)
Trvalé bydliště PrahaTrvalé bydliště Praha
O bydlení i nebydlení, bezdomovectví i bezpečnosti v hlavním městě České republiky. práce stuudentů FAMU v roce 2009 ... česky s anglickými titulky.
Podle právaPodle práva
Co vše skrývají zavřené dveře soudních síní, jak se rozhoduje o vině a nevině? (2008). Skutečné příběhy z justičního prostředí v cyklu České televize.
Pohled do zákulisí soudních síní v novém cyklu ostravského studia České televize. Dva nevlastní bratři - jeden mladistvý, jeden krátce zletilý - byli společně obviněni z toho, že nejméně v padesáti případech nabídli nebo prodali marihuanu v té době nezletilým dívkám. Státní zástupce tento skutek kvalifikoval jako trestný čin, za který hrozí trest odnětí svobody na osm až dvanáct let. Mladíci byli souzeni a odsouzeni. Co všechno rozhoduje o vině či nevině?
Můj život jako cikánMůj život jako cikán
Rudi Walter z Německa vypráví o tom kým se cítí, svém životě a rodině. S českými titulky.
Pokuste se nepoužívat zažité předsudky a negeneralizovat.
Život na dluhŽivot na dluh
Reportáž s podtitulem "Nepřestávejte si půjčovat" z roku 2006 o tom jak to chodí v Čechách při půjčování peněz. A také jak by se daly odhadnout budoucí problémy ekonomiky, mít pouze ty správné informace ve správný čas.
Režisér Tomáš Škrdlant se zamýšlí nad novodobým fenoménem. Co znamená půjčit si? Jak půjčka působí na psychiku? Kdy se začne utahovat smyčka a naskočíme do koloběhu dalších půjček? Jakou roli v tom má stát? Téma rozebírají nejen ekonomové a novináři, ale také lidé, kteří si půjčili a různě svoji situaci zvládají. Film nás přivádí i k zamyšlení nad tím, jak peníze vznikají a co vlastně jsou zač.
Přemýšlejte, zda je dnes skutečně v zájmu politiků a státního aparátu, aby vám, občanům tyto přesné informace o stavu ekonoomiky včas zjistil a předal. Stane-li se "státní aparát" pouhým nástrojem na upevňování moci, efektivním nástrojem k vykrádání majetků ve prospěch několika privilegovaných jedinců, pak je také v zájmu státu tyto informace zkreslovat, zamlčovat, nebo používat tak, aby z toho měly prospěch lidé, pro které slouží.
Je to na vásJe to na vás
Diskusní pořad s mladými lidmi na stále aktuální témata.

Nejen zpověď chlapce, který na vlastní kůži zažil šikanu, ale i názory odborníků a mladých lidí, Vám přinese další vydání otevřeného a bezkompromisního pořadu Je to na vás, kterým Vás i tento týden provede Jarda Koller.

Miliony dívek po celém světě propadají beznaději, že nemají míry jako slavná panenka Barbie. Jsou schopny kvůli tomu přestat jíst, nescházet se s přáteli nebo v krajních případech ukončit předčasně svůj život. Jakou roli hrají v tomto všem média? Jací se nám líbí lidé? Je těžší zhubout nebo ztlousnout? A je vůbec důležité, jaký máme zevnějšek? Hledali jsme odpovědi, podívejte se, jestli se nám to povedlo.
Knižní světKnižní svět
Česká televize, 7. 3. 2010, pořad Knižní svět, v kterém byly představeny knihy: výročí založení PEN klubu
Peter Heinsch - Jak se stát indiánem
Antologie České poezie
Tomáš Ryška - Svět bílého boha
Marka Míková - JO537
Jose Saramagu - Slepota
Laura Malweyová - Občan Kane
František Koukolík - Lidství
99 klasických filmů pro lidi v kalupu

Karel Kramář (1860-1937) život a dílo
(Portrét na obálce knihy zachycuje soustředěného doktora Kramáře s telefonním sluchátkem v ruce. Portrét téhož doktora Kramáře uvnitř knihy je však mnohem podrobnější a obsažnější. Zachycuje ho jako stranického vůdce, politika, prvního československého ministerského předsedu, rusofila a propagátora ideálu novoslovanství i jako mučedníka, průmyslníka, finančníka, stavitele či mecenáše nebo objekt literární karikatury. Knihu Karel Kramář 1860-1937, na které spolupracoval kolektiv autorů a jejímiž editory jsou Jan Bílek a Luboš Velek, společně vydaly Masarykův a Historický ústav Akademie věd.)
Quo vadis RajchéřovQuo vadis Rajchéřov
Dokumentární film studentů Přírodní školy z roku 1996 o kauze plánované výstavby Rajchéřovského zábavního parku holandskými investory. Jaké problémy tato myšlenka nesla a jaké podvody provázely všeobecnou diskuzi? Část tohoto dokumentu odvysílala i Česká televize v rámci pořadu Nedej se v roce 1996.
Pomáhám Zn. rádPomáhám Zn. rád
Dobrovolnictví je fenomén v naší zemi poměrně nový. Je jasné, že z podstaty svého směřování stála u zrodu dobrovolnického hnutí v ČR i humanitární organizace ADRA. Dnes v rámci svých programů organizuje stovky dobrovolníků v celé České republice. Dát prostor a příležitost ke konání dobrého všem, kdo dobro konat chtějí je naplněním jejího základního poslání. Dokument Pomáhám Zn. rád se pokusil nahlédnout do pohnutek a myšlenek lidí, kteří se dobrovolnické pomoci druhým věnují...
Konopné pašijeKonopné pašije
Konopné pašije ukazuje zákulisí trestního stíhání manželů Dvořákových za léčbu konopím s návrhem trestu nepodmíněně. Mgr. Dušan Dvořák je zakladatelem odborné společnosti Konopí je lék ,o .s., a za svou práci byl oceněn panem Janem Fischerem. Ve filmu vystoupí onkologicky nemocní lidé, které Mgr. Dušan Dvořák léčí. více na Konopíjelék
Právo žebrat?Právo žebrat?
Dokumentární pořad z roku 2003 o lidech, kteří se stali závislí na dobročinnosti svých bližních.
Autoři si všímají různých typů žebráků - od těch, které na ulici přivedla nezaviněná bída nebo neschopnost postarat se o sebe, až k těm, kteří na dobročinnosti jen parazitují. Žebrákům buď dáme, nebo nedáme - ale v obou případech od nich prcháme pryč. Nezeptáme se: člověče, co se vám přihodilo? Bojíme se, že by nás vyslechnutý příběh uvedl do trapných rozpaků - kdybychom mu věřili i kdybychom mu nevěřili. Cítíme se být pod nátlakem soucitu. Ale dokázali bychom sami, v případě krajní nouze, pokleknout před kolemjdoucími? Jak často je pokora našich bližních upřímná? Dokumentární film pokládá otázky za nás a nabízí nám tak vzácnou příležitost jednosměrného setkání. Vidíme, slyšíme - a nemusíme nic říkat. A třeba pak začneme být pozorní i k těm svým bližním, kteří nezáří úspěchem a vyjímečností. Budeme o nich přemýšlet a zahrneme jejich příběhy (i ty vymyšlené) do svého obrazu světa.
Civilizační chorobyCivilizační choroby
Seriál Vizita o závažných nemocech moderní doby. Seznamuje s příběhy českých pacientů stižených různými vážnými chorobami a procesy jejich léčby unikátními lékařskými postupy. Prostřednictvím 3D technologie v něm lze nahlédnout do lidského těla, vidět lékařům přímo pod ruce, seznámit se se špičkovým zařízením klinik a poznat nejuznávanější české lékařské kapacity.
Republika a demokracieRepublika a demokracie
Proč neustále řadíme fašisty do pravicové části spektra? Proč se demokracie vždy sama zhroutí? Jaký je rozdíl mezi demokracii a republikou? Krátké video s českými titulky. Obě videa přináší web Reformy.cz
Základní příjemZákladní příjem
Německý dokument na společensko-ekonomické téma. Se slovenskými nebo českými titulky. Více detailů se dozvíte také na webu.
Stanice svobodné ČeskoStanice svobodné Česko
Protiválečné demonstrace, rozhovory, vystoupení v médiích iniciativy Ne Základnám. Více se dozvíte zde.
Historie radaru v ČeskuHistorie radaru v Česku
zatím nedokončený příběh lží, zamlčování a manipulací. česky. Publikovalo: Humanistické hnutí
Není radar jako radarNení radar jako radar
vysíláno v ČT2 v rámci pořadu PORT. Vyrobil: Herafilm
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.