Po stopách Lary CroftPo stopách Lary Croft
Hong Kong, Čína, Vietnam, Laos, Kambodža - 3. expedice Jiřího Pergla
MexikoMexiko
80-ti minutový záznam z expedice po Mexiku, od Jiřího Pergla.
Pokusy na zvířatechPokusy na zvířatech
Dokument Nejbližší příbuzní s českými titulky v originále "Next Of Kin", ukazuje život primátů ve volné přírodě, přes odchyt a cestu do Evropy, kde končí v laboratořích jako zvířata pro výzkum. Záběry na videu pořídila BUAV (Britská unie pro zrušení pokusů na zvířatech) při svých utajených šetřeních po Evropě.

V prosinci 2003 vypustila Britské unie pro zrušení vivisekce zprávu o pětiměsíčním tajném vyšetřování ve firmě Covance v německém Münsteru. Covance se specializuje téměř výhradně na toxikologické testy primátů pro mezinárodní farmaceutický a chemický průmysl. Vyšetřování odhalilo strašné utrpení tisíců opic podrobených v psychické deprivaci, strachu, utrpení a toxické otravě. Byla to vůbec první tajná operace uvnitř německé laboratoře.

Miliony zvířat, včetně myší, králíků, primátů, psů, koček a ryb je používáno ve jménu vědy. Mnohé experimenty jsou velmi bolestivé, nespolehlivé a nesmyslné.
ČEZká republika: světová ostudaČEZká republika: světová ostuda
dokumentární film od Greenpeace, který srozumitelnou a atraktivní formou vysvětluje průběh a pozadí celé prunéřovské kauzy.
Můžete se těšit na nekonečný souboj s větrnými mlýny se spoustou akce a velkým množstvím korupce.
Toto je názorná ukázka vrcholové práce v rámci neziskových organizací České republiky.
Quo vadis RajchéřovQuo vadis Rajchéřov
Dokumentární film studentů Přírodní školy z roku 1996 o kauze plánované výstavby Rajchéřovského zábavního parku holandskými investory. Jaké problémy tato myšlenka nesla a jaké podvody provázely všeobecnou diskuzi? Část tohoto dokumentu odvysílala i Česká televize v rámci pořadu Nedej se v roce 1996.
V Indii medzi svetlom a tmouV Indii medzi svetlom a tmou
Dokumentárny film zobrazuje prostredníctvom zdanlivo voľne pospájaných obrazov, situácii a príbehov skutočnú atmosféru, súčasný obraz celej, rozporuplnej krajiny, ktorá prešla veľký kus svojej cesty.. Skupina slovenských študentov dokumentárneho filmu cestuje po rozľahlej exotickej a multikultúrnej Indii s cieľom zachytiť podstatu krajiny. Dokument tiež zachytáva osobné skúsenosti cestovateľov... Scenár, kamera a réžia: Tomáš Krupa
Naučte se s námi pomáhat!Naučte se s námi pomáhat!
Dokument o CARITAS Đ Vyšší odborné škole sociální Olomouc. Autor Martin J. Ryznar.
Elixír mladostiElixír mladosti
Dokument televize BBC s českým dabingem o příčinách stárnutí lidí a o reálných možnostech jeho zpomalování.
Život na kolečkáchŽivot na kolečkách
Dokumentární film o chlapci, který je od narození upoután na invalidní vozík. Autor: Martin Gažar
Pomáhám Zn. rádPomáhám Zn. rád
Dobrovolnictví je fenomén v naší zemi poměrně nový. Je jasné, že z podstaty svého směřování stála u zrodu dobrovolnického hnutí v ČR i humanitární organizace ADRA. Dnes v rámci svých programů organizuje stovky dobrovolníků v celé České republice. Dát prostor a příležitost ke konání dobrého všem, kdo dobro konat chtějí je naplněním jejího základního poslání. Dokument Pomáhám Zn. rád se pokusil nahlédnout do pohnutek a myšlenek lidí, kteří se dobrovolnické pomoci druhým věnují...
ZeďZeď
Tvůrčí skupina 5. ročníku Literární Akademie, soukromé vysoké školy Josefa Škvoreckého a jejich dokumentární film o 6ti cizincích, jejich pohledu na Českou republiku a vztahu k jejich rodné zemi.
NajdorfNajdorf
Vesnici Novou Ves, která nejdříve dostala jméno Kösslersdorf, založil v roce 1791 správce chlumského velkostatku Kössler. V Nové Vsi byla sklářská huť, která byla později přemístěna směrem k Chlumu, do místa, které dodnes nese český název Nová Huť (německy se místo nazývalo Fichtenthal). Když Češi začali odlehlé vesnici říkat Nová Ves, Němci se přizpůsobili a používali název Neudorf. Tento název vyhovoval i Čechům, takže všeobecně byla v regionu vesnice známá pod jménem Najdorf. Z několika dřevěných bud pro lesní dělníky se vesnice, během jednoho století, rozrostla na padesát osm domů, v nichž na počátku 20. století žilo pět set padesát obyvatel." Mistní zde žili poklidný život, avšak v létě roku 1953 se vše změnilo. autor: Stanislav Kroupa
HolašoviceHolašovice
O jihočeské vesnici, která je zapsána do fondu kulturního dědictví planety - UNESCO.
Velké bitvy historieVelké bitvy historie
Druhá světová válka má spoustu slavných bitev, o jejichž výsledku rozhodovaly maličkosti. Třeba chybná rozhodnutí, která začínala u špatného vyhodnocení práce vojenských zpravodajců. Dokazují to i pozapomenuté letecké snímky, které po dlouhé době znovu spatřily světlo světa. Dokumentární série Ztracené důkazy na jejich základě rekonstruuje klíčové okamžiky války v Evropě i Tichomoří.
Golfský proudGolfský proud
Dr Bill Deagle a Tim Alexander diskutují o tom, co se stalo s Golfským proudem po ropné havárii spolešnosti BP.
The Earl of Stirling makes it clear that the ingrained spin of the West is not going to help the ever worsening Oil Spill, he points to a collapse of the Gulf Stream and the extreme weather patterns developing
Proč nemluvit s policiíProč nemluvit s policií
Český překlad přednášky, kterou uskutečnil profesor James Duane na Regent Law School během v srpnu 2008 během dne otevřených dveří. Tématem přednášky je právo nevypovídat proti sobě, které občanům Spojených států zaručuje 5. dodatek ústavy Spojených států.

Tuto přednášku jsme se rozhodli přeložit jako reakci k probíhající diskusi o tzv. osobě blízké, kdy se někteří poslanci a politici pokoušejí prosadit v ČR prolomení tohoto ústavního práva, protentokrát a prozatím pro oblast dopravních přestupků. V této souvislosti pokládáme za důležité připomenout všem, kteří by takové návrhy chtěli podpořit nebo tolerovat, že zde jde o víc než o nějaké přestupky. To právě přednáška Jamese Duanea velmi názorně ukazuje.

Profesor James Duane je bývalý obhájce v trestních věcech. Nyní přednáší právo na Regent Law School, Virginia Beach, VA, USA. Přednášku učinil laickým posluchačům v srpnu 2008 u příležitosti dne otevřených dveří. Přednáška měla ještě druhou část, ve které na stejné téma hovořil policista George Bruch.

Ačkoli jsme si vědomi určitých rozdílů mezi americkým a českým právem, základní princip zůstává stejný. Děkujeme paní Janě Fišerové za pomoc s překladem, což vzhledem k rychlosti, jakou Mr. Duane hovoří, jistě nebyl snadný úkol.
TurbodieselTurbodiesel
Dokument o chlapíkovi, který už sedm let žije ve svém autě. Česky s anglickými titulky.
Občan KopasObčan Kopas
Dokumentární film o člověku, který sice ještě nemá skoro žádné zkušenosti, ale má toho hodně v plánu...
Konopné pašijeKonopné pašije
Konopné pašije ukazuje zákulisí trestního stíhání manželů Dvořákových za léčbu konopím s návrhem trestu nepodmíněně. Mgr. Dušan Dvořák je zakladatelem odborné společnosti Konopí je lék ,o .s., a za svou práci byl oceněn panem Janem Fischerem. Ve filmu vystoupí onkologicky nemocní lidé, které Mgr. Dušan Dvořák léčí. více na Konopíjelék
BuddhaBuddha
dokument televize PBS režiséra Davida Grubina o symbolu, z kterého se vyvinul silný duchovní směr. Před 2500 lety mladý princ Siddharta opustil svůj palác a vydal se na cestu... Byl odhodlaný pochopit povahu lidského utrpení. Po vysilujícím duchovní hledání, které trvalo šest let, konečně dosáhl poznání meditací pod fíkovníkem... Stal se Buddhou, neboli probuzeným..
Proboha!Proboha!
V Americe existuje stále sílící evangelická komunita, jejímž hlavním cílem není ani tak přivést Boha na zem, ale spíše vrátit celou zemi Bohu. Věří, že je třeba, aby konzervativní křesťané převzali vládu a podřídili ji vlastním pravidlům. Kromě politického programu se tato organizace zaměřuje i na výchovu dětí a nových členů. Nejenže jsou vlastní potomci často vyučováni doma, ale navštěvují i skupiny a tábory, kde je jim vštěpován jediný správný názor na svět. Není možné zůstat chladným pozorovatelem této mozaiky neotřesitelných pravd, vyprázdněných hesel a emocionálně vypjatých projevů. Před divákem se rozvíjí pásmo zachycující víru a její projevy, které bývají tradičně spojovány s pozitivními hodnotami. Zde však přerůstají ve fanatismus. Film ukazuje, jak je dětem odebírána svoboda volby, jak jsou násilně izolovány uprostřed jednoznačných tvrzení, pravidel a názorů, o nichž se nediskutuje. Tvůrci se do tématu pustili s neobyčejnou statečností a pevně se začlenili do uzavřené komunity, aby naplno odhalili neznámou a temnou stranu náboženské organizace.

Dále český dokumentární film Terezy Nvotové, který klade otázky související s tématem víry, manipulace a výchovy dětí v kontroverzních křesťanských skupinách. Režisérka dokumentu coby sedmileté dítě milovala Ježíše. Vychovávali ji evangeličtí misionáři v bilinguální slovensko-anglické škole "School of Tomorrow." Dnes, ve svých dvaceti, pronikla do nitra charismatického křesťanského hnutí "Triumfální centrum víry" (odnože amerického "Word of Faith"), aby mezi jeho členy zjistila, proč se člověk stane závislým na Ježíši. Výsledkem jejího sledování je kontroverzní dokument nabízející pohled na to, jak snadný, nebo složitý může být život s Ježíšem.

Režisér Borata Larry Charles a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov "religion" a "ridiculous"), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. Na paškál si berou ty nejzvláštnější přívržence mnoha podob muslimské, židovské či křesťanské víry. Navštíví kapli na parkovišti pro řidiče kamionů, muzeum kreacionismu ukazující společný život dinosaurů a lidí před 5000 lety či rodinný zábavní park "Svatá země" na Floridě.
mráz objímá světmráz objímá svět
zakladatel WikiLeaks mluví u událostech poslední doby i o tom, proč se nechce vrátit do Švédska. Od televize Al Jazeera.
Uran na InovciUran na Inovci
Na Slovensku sa nachádzajú tri pomerne veľké uránové polia. Pri Trenčíne v pohorí Považský Inovec, pri Poprade pod Tatrami a pri Spišskej Novej Vsi na hranici Slovenského raja. V minulosti tu uskutočňoval prieskumy štátny podnik Uránový prieskum pod sovietskym vedením, ktorý tieto zóny mineralizácie objavil, ale údaje boli tajné a nedostupné až donedávna. Odtajnením informácií o výskyte uránových ložísk sa roztrhlo vrece s developermi s vidinou vysokého zisku. Už nemusia strácať vysoké finančné náklady na vyhľadávanie ložísk, ale stačí im iba potvrdiť údaje približne z rokov 1948-1990. Více na webu
Lidské těloLidské tělo
V unikátním seriálu televize BBC s českým dabingem prozkoumáme a vysvětlujeme život uvnitř nejsložitějšího mechanismu na Zemi - našeho těla. Nejmodernější zobrazovací technika nám umožňuje cestovat cévami, vejcovody i po mozku, abychom pochopili, jak naše tělo pracuje. Série mapuje nejen narození, ale i smrt oslavuje také naši mysl, vědomí a pocity.
Velká vycházkaVelká vycházka
Skupina členů nadace Animals Asia Foundation šla na expedici po Velké Čínské zdi, aby podpořila činnost své nadace na záchranu Medvěda Ušatého.

Zakladatelkou je Jill Robinson, která navštívila největší medvědí záchrannou stanici Medvěda Ušatého na světě v Čínském Chengdu.

Pro četnost výskytu Medvěda Ušatého je největší hrozba mizení vhodného prostředí a především zvětšující se poptávka po žluči. Žluč medvěda ušatého je považována za léčivou a je již po staletí využívána k léčbě, která se stále používá v tradičním asijském lékařství, jsou chováni na farmách, kde je jim žluč velmi bolestivě odebírána a to při plném vědomí. Odhaduje se, že je v Číně využíváno přes 9000 zvířat. (wikipedia)
Konspirační teorieKonspirační teorie
Jesse Ventura se svým seriálem o konspiracích. Některé s českými titulky.
Nanuk, člověk primitivníNanuk, člověk primitivní
Dokumentární film amerického režiséra Roberta J. Flahertyho z roku 1922. Film byl natočen v souladu s principy takzvané salvage anthropology (záchranné antropologie), tedy s cílem zdokumentovat a pro budoucnost zachovat kultury, kterým měl hrozil zánik. Flahertyho film měl zachycovat život Inuita Nanooka a jeho rodiny, jenž žily v arktické části Kanady. Nanook of the North je považovaný za první dlouhometrážní dokumentární film. V originále se nazývá Nanook of the North. Zaznamenaný rok života mezi Eskymáky, Inuity. Popisuje jak obchodují, loví, rybaří, a cestují... nedotčení moderní civilizací.
Plastické šílenstvíPlastické šílenství
Od polystyrenových kelímků na kafe - až po umělé orgány, ... plasty jsou možná nejběžnější a univerzální materiál který kdy byl vynalezen. Žádný jiný vynález za posledních 100 let neměl větší vliv na přítomnost, než plasty. Ale má takový pokrok cenu?

Tak či tak, žádný ekosystém nebo segment lidské činnosti neutekl samosmršťovací balící folii. Film plastové šílenství je globální cesta jak najít, co vlastně víme o materiálu tisícerého použití a proč je plastů tak zatraceně hodně. Na této cestě jsme objevili toxické dědictví. A lidé by se měli věnovat jeho vyčištění.
California DreamingCalifornia Dreaming
Kalifornie má zvučné jméno, ať už jde o příležitosti k novým začátkům, plnění snů, nebo filmové hvězdy, surfaře a skvělé klima. Ale tato zaslíbená země je dnes v bankrotu a město Los Angeles je bez hotovosti. Veřejné služby jsou omezované a nezaměstnanost stále roste. V této době je optimismus, podnikání a víra v sílu Ameriky silnější, než kdy jindy.
V Los Angeles se setkáváme s pěti lidmi, kteří právě během současné krize procházejí změnou životního stylu. Justin a Christine ztratili zaměstnání a nyní žijí v dodávce se svými dvěma malými syny. Charles se dostal ven z vězení po čtrnácti letech. Mizuko připravuje své děti na budoucnost tím, že je učí orientovat se na internetu. Laura využila krize tím, že levně koupila pozemek a založí městskou farmu. S přáteli tvoří mapy veřejně dostupných ovocných stromů, které jsou ve městě k dispozici. Kdo jsou tito pionýři, kteří objevují novou Ameriku a jak vidí budoucnost?
KolapsKolaps
Film Kolaps pojednává nejen o kolapsu naší civilizace jak ji známe, ale také o životě bývalého policisty Michaela C. Rupperta. Michael představuje svou vizi kolapsu na konci věku ropy, kvůli které lidé válčí, podplácejí a vraždí a kterou v budoucnu nebude možno ničím nahradit. Přes její výjimečné a nenahraditelné vlastnosti ji pálíme a využíváme téměř bez rozmyslu. V dokumentu jsou použity jak oficiální dokumenty a prohlášení, tak i selský rozum a kritické myšlení zmiňovaného protagonisty. Námět vychází z knížky A Presidential Energy Policy. Dokument je vyústěním Ruppertovy práce investigativního žurnalisty, kterým byl po zhruba třicet let, kdy se zabýval problematikou pašování drog CIA, vládní korupce, 11. září, války na Středním východě, ekonomiky, fosilních paliv atd.
Továrna na prachyTovárna na prachy
Většina z nás neví, kde jsou jejich peníze. Nicméně, jedna věc je jistá, že to není v bance, na které jsme je uložili. Banky i naše peníze jsou již součástí globálního peněžního trhu. Továrna na prachy sleduje tok peněz v celosvětovém finančním systému. Jakmile si totiž otevřeme účet, staneme se, ať chceme či ne, součástí celosvětového finančního trhu. Banka vtáhne naše konto do globálního koloběhu peněz. Je dokonce možné, že vložené peníze dále půjčila spekulantům. Jako běžní klienti poté ztrácíme povědomí o tom, kde žije náš dlužník a co dělá pro to, aby nám mohl úroky splatit. Většina z nás navíc takové informace ani nevyhledává a pouze následuje výzvu svého bankovního ústavu: "Nechte své peníze pracovat za sebe." To je ale absurdní, dodávají tvůrci Továrny na prachy, peníze nemohou pracovat. Pracovat mohou jen lidé, zvířata nebo stroje.
Dokument s českými titulky od autorů filmu "Nasytíme celý svět".
Mlha válkyMlha války
Bývalý ministr obrany prezidenta Kennedyho a prezidenta Johnsona, Robert S. McNamara, byl jednou z nejkontroverznějších a nejvlivnějších politických osobností 20. století. Nyní se - poprvé - setkává s oscarovým režisérem Errolem Morrisem (Tenká modrá čára), aby vám nabídl upřímnou osobní výpověď o některých rozhodujících událostech současných amerických dějin. Jako velitel nejmocnějších vojenských sil ve velmi nestabilní situaci nedávné doby McNamara nabízí nový a často překvapující pohled na bombardování Tokia, Kubánskou krizi a důsledky Vietnamské války. Díky nově vydaným rozhovorům s prezidenty Johnem F. Kennedym a Lyndonem B. Johnsonem z Oválné pracovny a zasvěcenému a osobnímu pohledu se stala MLHA VÁLKY úspěšným dokumentem i u kritiky.
Cesta k soběCesta k sobě
Michael Laitman, zakladatel a president Institutu vzdělávání a výzkumu Kabaly a jeho pohled na smysl života. S českými titulky.

Bylo to překrásné století, které definitivně přivedlo lidstvo k otázkám o smyslu života. Člověku začalo v tomto století být víc a víc neútulně, a proto si začal klást otázky, nad kterými dříve nepřemýšlel. Co dělám na tomto světě? Proč jsem se narodil? Co bude zítra? Co se stane za okamžik? A vůbec, kam kráčím? Nebo mě vede osud? Nebo Bůh?
Kdy si člověk klade tyto otázky? Pouze tehdy, když trpí.


Pozn. Spotter: Židovské učení náboženské mystiky - Kabaly není zrovna moje silná stránka. Video sem vkládám čistě pro sdělení jako takové. Videem tedy nesleduji nějakou propagaci Kabaly, (což podle slov samotných praktiků stejně nelze). Přijměte to jako další drobný střípek do obrovské mozaiky života, kterou můžeme nazvat třeba "Svět, v kterém žijeme a lidé kteří z něj vzešli". Odborné komentáře k tématu vítám.
Darwinistická teorie krásyDarwinistická teorie krásy
TED spolupracuje s animátorem Andrew Parkem, který ilustroval tuto provokativní teorii krásy Denise Duttona, který říká, že umění, hudba a další krásné věci jsou uloženy daleko hlouběji než jen "v oku pozorovatele", že jsou integrální součástí lidské podstaty, velmi silně pramenící z lidské evoluce.
Konec svobodyKonec svobody
Film s českými titulky v originále End of liberty ukazuje z lidské perspektivy, jak se USA blíží společenskému úpadku. Denně je možné vysledovat několik znamení, které signalizují závažné problémy v Americké společnosti. Samostatně jsou tyto znaky poměrně nevýznamné, ale dohromady dávají ucelený obraz o stavu ekonomiky USA a o směřování této země. Hlavním tématem filmu je hyperinflace a také velmi razantní ztráta svobod občanů, která v důsledku ekonomické situace USA v poslední době proběhla a stále probíhá. Dokument vyzývá k ochraně vlastního majetku investicí do skutečných hodnot (např. drahých kovů). .
Upracuj se k smrtiUpracuj se k smrti
Pracovní stres narůstá a zhoršují se i pracovní podmínky. Ordinace se začínají plnit pacienty s nemocemi z přepracování. V některých případech však následky mohou být fatální...
Autoři dokumentu pronikají do složitého emociálního světa lídrů firem i obyčejných zaměstnanců. V kulisách banky (první část dokumentu), call centra (druhá) a hutě (třetí) hledají příčiny a průbeh destrukce člověka, který je vystaven nadměrné soutěživosti a neustálému strachu z vlastního selhání či ztráty zaměstnání.

Travailler a mourir, Francie, 2007, 52 min., český dabing
Právo žebrat?Právo žebrat?
Dokumentární pořad z roku 2003 o lidech, kteří se stali závislí na dobročinnosti svých bližních.
Autoři si všímají různých typů žebráků - od těch, které na ulici přivedla nezaviněná bída nebo neschopnost postarat se o sebe, až k těm, kteří na dobročinnosti jen parazitují. Žebrákům buď dáme, nebo nedáme - ale v obou případech od nich prcháme pryč. Nezeptáme se: člověče, co se vám přihodilo? Bojíme se, že by nás vyslechnutý příběh uvedl do trapných rozpaků - kdybychom mu věřili i kdybychom mu nevěřili. Cítíme se být pod nátlakem soucitu. Ale dokázali bychom sami, v případě krajní nouze, pokleknout před kolemjdoucími? Jak často je pokora našich bližních upřímná? Dokumentární film pokládá otázky za nás a nabízí nám tak vzácnou příležitost jednosměrného setkání. Vidíme, slyšíme - a nemusíme nic říkat. A třeba pak začneme být pozorní i k těm svým bližním, kteří nezáří úspěchem a vyjímečností. Budeme o nich přemýšlet a zahrneme jejich příběhy (i ty vymyšlené) do svého obrazu světa.
Hydroponické pěstování Hydroponické pěstování
Předvedeme si jak pěstovat domácí zeleninu hydroponickým způsobem, s pomocí kontejneru EarthTainer™ od TomatoFestŸ. Díky tomu můžete třeba na balkoně, nebo v malém prostoru pěstovat zeleninu, jako např. rajčata nebo okurky. Kontejner kombinuje tradiční pěstování v půdě a zároveň díky konstrukci máte dobrou kontrolu nad zavlažováním, které je u hydroponického pěstování velmi důležité. Kdo má zájem, může si stáhnout návod na výrobu kontejneru v PDF.
Novináři podporují WikiLeaksNovináři podporují WikiLeaks
Rozhovor s americkou novinářkou, autorkou a vydavatelkou Lucy Komisar. Minulý pátek vydalo 152 novinářů z 40 různých národů prohlášení a petici na podporu WikiLeaks a Juliana Assange. Lucy Komisar z New York City, USA Je jednou ze signatářů petice.
Produkce Andreas Klamm-Sabaot, francouzsko-německý novinář z Radio TV IBS Liberty. Více informací je na: 1. Petice a prohlášení novinářů
2. Radio TV IBS Liberty
Proč svět potřebuje WikiLeaksProč svět potřebuje WikiLeaks
Rozhovor s Julianem Assange na TEDTalks o tom, proč je potřeba stránek jako je WikiLeaks. S českými titulky a kompletním přepisem.
KorporaceKorporace
Provokující, vtipný, stylový ainformativní film THE CORPORATION zkoumá velkolepý vzestup dominantních institucí naší doby. Z časti film, z části hnutí The Corporation zobrazuje jasnou kritiku s hlubokým pohledom a působivými analýzami. Zobrazující korporace jako "fyzickou osobu” film pokladá otázku co je korporace za typ osoby? Film obsahuje rozhovory se 40ti korporačnými znalci a kritiky - jako např. Noam Chomsky, Naomi Klein, Milton Friedman, Howard Zinn, Vandana Shiva and Michael Moore - plus pravdivé názory, studie případů a možnosti řešení…

Film, získal několik ocenění.

Současné korporace vytvářejí z člověka asociální osobnost. Sobeckou, amorální, bez schopnosti a vůle odpovídat za následky svých činů. Nepodporují v člověku přirozené etické kvality jako je empatie nebo altruismus. Závěr z této precizní analýzy je naznačen: ztělesnění tohoto reálného kapitalismu se velmi podobá těžké psychické poruše organismu.
Angkor WatAngkor Wat
Navštivte s námi a prozkoumejte nádherný historický chrám dávného národa Khmerů. Dokument televize BBC s anglickým komentářem.
SurikatySurikaty
Dozvíte se něco o životě Surikat, což jsou menší stepní hlodavci.

"Planeta Země" je mnohonásobně oceněný televizní seriál z produkce BBC pořadu Natural History. Čtyři roky trvalo natáčení, byl to nejdražší dokumentární seriál, který do roku 2006 zadala BBC a také prvním, který byl natočen ve vysokém rozlišení.
Seriál byl koprodukován televizí Discovery Channel a NHK ve spolupráci s CBC. Jeho tvůrci byl označen jako "definitivní pohled na různorodost naší planety". Série zahrnuje jedenáct epizod, z nichž každá představuje globální přehled různých lokalit na Zemi. Na konci každé padesátiminutové epizody, byla desetiminutový film o filmu který ukazoval natáčení seriálu. Zde je jeden z dílů, s anglickým komentářem sira Davida Attenborrougha.
Svoboda volbySvoboda volby
Fascinující nekomerční film od autora který si nepřeje být jmenovaný, je výzvou a zároveň vykřičníkem svědomí lidstva.

Skrz silně působivé filmové záběry podbarvené emočně výstižnými hudebními sekvencemi se stáváme účastníky hledání odpovědí příčin bídy, utrpení a nespravedlností našeho světa. Lidstvo dneška je postavené před existenciální volbu, kterí nesnese odklad.

Tento film vyzývá každého z nás ke změně svých dosavadních postojů a životních pohledů a zároveň nabízí alternativní cestu k vytvoření humánnějšího a spravedlivějšího světa zítřka.

Se slovenskými titulky.
Vývoj vědomíVývoj vědomí
před 16,4 miliardami let začalo všechno, co dnes známe. Existuje devět evolučních cyklů, které určují průběh našeho vědomí. Nyní jsme na prahu posledního. Věk Homo sapiens je kompletní. Co nás čeká na konci roku 2012 není konec světa, je to mnohem lepší. Tento příběh je o světě, ve kterém žijeme a náš vztah se sebou samými, s lidmi kolem nás, s přírodou a vesmírem jako celkem. To nám dává pocit, že jsme ty, které určují běh událostí. A ve skutečnosti víme velmi málo o tom všem. Tento film nás zavede mimo náš každodenní život a nutí nás přemýšlet o tom: "Kam patříme v tomto světě"
Volební preference z pohledu generacíVolební preference z pohledu generací
Záznam vystoupení sociologa a publicisty Prof. PhDr. Jana Kellera, CSc. na Vratimovském odborném semináři 27. listopadu 2010 v Domě kultury Válcoven plechu ve Frýdku-Místku.
Alchymisti z Wall StreetuAlchymisti z Wall Streetu
"Quants" jsou matematičtí kouzelníci a programátoři za oponou našeho globálního finančního systému. Jsou to ti, jenž navrhli finanční produkty, které téměř havarovaly burzy na Wall Street.
Úvěrová krize ukázala, jak globální finanční systém se stává stále více závislý na matematických modelech. Jak se snaží kvantifikovat lidské (ekonomické) chování.
Nyní jsou "Quants" ve vývoji ještě další technologické revoluce v oblasti financí: okamžitém obchodování. Jaká jsou rizika záchrany hospodářství a jeho trhů? Budeme schopni udržet kontrolu tohoto na modelech založeného finančního systému, nebo jsme vytvořili monstrum?
Příběh o chamtivosti, strachu a nevyzpytatelnosti z útrob Wall Streetu.
Ošklivé káčátkoOšklivé káčátko
Blízky pohled na cikánské bezdomovce z předměstí Srbského Bělehradu, kteří si předělali starý Citroen na svérázný vehikl. S ním sbírají vyhozené věci a různé odpadky. Tahle moderní vymoženost je mnohem lepší než jsou dvoukoláky u konkurence - ale co je důležitější: znamená svobodu a naději pro jeho majitele. Autobaterie používají jako zdroje elektřiny, na svícení, sledování televize i nabíjení mobilů. Zní to jako alchymistův sen, který se stal skutečností. Ale místní policie nemá vždy pochopení pro tyhle divná auta. Zajímavý dokument s českými i anglickými titulky.
Strategie svobodyStrategie svobody
Studio architekta Martina Rajniše je tvořené skupinou architektů intenzivně hledajících nové cesty. Stavíme 2-5 domů ročně. Hodně pracujeme, často cestujeme někdy učíme. Naše stavby by se měly líbit každému, jsou většinou z přírodních materiálů, prolínají se s přírodou a hledají v ní pravidla jak vytvořit prostředí které je pro lidi přirozené. Čas od času si stavíme i experimentální stavby pro potěšení všech. Některé z nich vybočují ze stavebního zákona a o tom vedeme diskuze s úřady.

Martin Rajniš se narodil 16. května 1944 v Praze, vystudoval Fakultu architektury ČVUT 1962-69, poté 2 roky postgraduální studium na AVU u prof. Cubra 1969-71, posléze Školka architektury 1969-79 u arch. Masáka a Hubáčka v SIAL Liberec. Roku 1986 založil DA studio. V letech 2003-05 společný ateliér H.R.A. s Patrikem Hoffmanem. Spoluzakladatel Komory architektů, společnosti Teratekton a České větroplavební společnosti MRAK. Se spoluautory postavil: Obchodní dům na Národní třídě, pavilón na Světové výstavě ve Vancouveru, sérii rodinných domů, vil a výstavních pavilónů, řadu administrativních budov v Praze a podílel se na projektech Centra Smíchov, které jsou ve výstavbě. V letech 1990-97 byl profesorem architektury na VŠUP v Praze a soudcem soudu České komory architektury. Hodně cestuje (na cestách strávil víc než 8 let), cestoval a bude cestovat. Přeplouvá na malé plachetnici oceány a s vyjímkou Antarktidy navštívil všechny kontinenty.
Doporučuji shlédnout jeho přednášky
LedovceLedovce
Dokument televize BBC ze seriálu Mocné síly Země. Naše planeta, její fungování, a jedinečnost, díky níž mohl vzniknout život na Zemi. Nový spektakulární koprodukční projekt BBC.
Planeta Země, úchvatný, neustále se měnící svět plný zázraků přírody. Nejsou to však jen krásy, které ji činí tak podivuhodnou. Působí tady též mocné přírodní síly, které z ní učinily jedinečnou planetu naší sluneční soustavy - a umožnily jí stát se kolébkou života.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.