malíř džunglemalíř džungle
Amazonie, český malíř, indiánská manželka, prales a ayahuasca. - Filmový dokument Alice Růžičkové a Martina Čiháka z roku 1999. Otto Placht (nar. 1926) je český malíř, který nyní žije a tvoří v Peru na "předměstí" amazonského pralesa u města Pucalpa na horním toku řeky Ucayalí. Oženil se tam s indiánkou Monikou z kmene Šipibó, mají spolu dvě děti a Otto si postavil domek na indiánském území ve vesnici San Francisco. Kromě každodenního boje o přežívání spolu s rodinou v nepohodlí tropické přírody se v jeho obrazech malovaných na moskytiéru především barvivy, vyráběnými z kůry stromů lián a plodů okolních rostlin, objevuje i jeho zájem o šamanství a zkušenosti z vizí způsobených rostlinnou drogou - ayahuascou.

Film byl natočen na barevný 16 mm materiál a zachycuje především Ottovo pobývání v Peru - rodinný život v indiánské vesnici, tradiční výrobu indiánské keramiky, šamanský rituál přípravy a pití ayahuasky, Plachtovu snahu najít místo a založit v peru uměleckoterapeutické centrum (podařilo se natočit i letecké záběry pralesa z ruské helikoptéry, které dosud používá peruánská armáda), exotické záběry z města Pucalpa, které teprve před 30 lety založili dobrodruhové, kteří rabují prales. Ve filmu uvidíme i způsob Plachtova malířského projevu a uslyšíme směsici jeho názorů o esoterickém plánu Amazonie, o ekologii a jeho evropské tradici.
IdeopolicieIdeopolicie
Sci-fi nebo realita? - Vynikající varovná minisérie o tom, co nás čeká, ale co možná už i žijeme, aniž to víme. Výdobytky vědy jako náš pomocník, nebo zlý sluha, postupně nás zotročujících? Naplňují se varovné předpovědi od starých Mayů a Nostradama až po geniální Orwelovo dílo 1984???
END:CIVEND:CIV
Dokumentární film se slovenskými titulky z roku 2011. Rozhovory s osobnostmi jako např. Paul Watson, Waziyatawin, Gord Hill, Michael Becker, Peter Gelderloos, Lierre Keith, James Howard Kunstler, Stephanie McMillan, Qwatsinas, Rod Coronado, John Zerzan a dalšími.
Úniky a návratyÚniky a návraty
Indiáni. Tito lidé unikají před současnou civilizací hluboko do přírody a navracejí se do časů, kdy svět ještě nebyl poznamenaný lidskou pohodlností. Proto ani mě nedovolili abych jim narušovala tyto vzácné chvilky s kamerou v ruce. Až na jednoho človíčka...

námět, scénář, režie, kamera, střih, zvuk: Jana Krausová
Indra SteinIndra Stein
dokumentární film o umělci a restaurátorovi Indrovi Steinovi.
režie: Linda Vorlíčková kamera: Jana Krausová a Linda Vorlíčková střih: Linda Vorlíčková zvuk: Jan Hála
SvedectváSvedectvá
Dokumentární film Svědectví vypovídá o naší nedávné historii. Film zachycuje lidské osudy, které krutě poznamenala doba budování komunismu na Slovensku v období 50-tých až 60-tých let 20-tého století. Tato freska vydává svědectví lidí, co zažili kruté zacházení v komunistických vězeních, zejména v 50-tých letech. Z různých příčin se dostali do nemilosti, za což si odpykávali někdy mnohaleté tresty. Zatímco 50-te roky přinášeli kruté pronásledování, věznění av mnoha případech procesy končící nejvyššími tresty, v 60-tých letech začal komunistický režim používat jiné formy pronásledování. Došlo k určitému uvolnění, nastolení jistých svobod. Okupace vojsk Varšavské smlouvy však celý vývoj uvolnění zvrátila. Téměř každá rodina byla během komunistické vlády nějak poznamenána, či potrestána. Tyto svědectví by měly odhalit krutost doby, nastavit její zrcadlo a odsoudit tak 40 letou vládu komunistů na Slovensku.
Historie jedné iluzeHistorie jedné iluze
Interhelpo bylo průmyslové dělnické družstvo esperantistů a idistů, založené v květnu 1923 v Žilině, na pomoc budování socialismu v sovětském Kyrgyzstánu. V letech 1925 až 1932 odjelo ze železničních stanic Žilina a Brno celkem 1078 osob (407 členů družstva a 671 rodinných příslušníků) ve čtyřech transportech. Družstvo bylo v ČSR registrováno jako "Interhelpo, všeobecné výrobní a spotřebitelské družstvo v Žilině" se statutem schváleným státními orgány. Na žilinském nádraží je k celé události pamětní deska. Dokument s českým komentářem.
Kráska a bicyklKráska a bicykl
Zkrácená osmi minutová verze z téměř hodinového dokumentu "Beauty and the bike". Autoři Richard Grassick a Beatrix Wuppermanová jej natočili natočili v roce 2009.
V městech Velké Británie na kole dívky téměř nejezdí, není to totiž cool. Prodejci kol, média i mnozí cyklističtí aktivisté sterotypizují obrázek cyklisty jako vysportovaného a opřilbeného muže navlečeného do svítivých elastických oblečků. Když se však skupina dívek z britského Darlingtonu zkontaktovala se skupinou podobných dívek v německých Brémách, kde většina mladých žen na kole běžně jezdí, naskytl se jim zcela jiný obraz: bezstarostná jízda na pohodlných městských kolech, příjemný a praktický prostředek pro život ve městě, oblečení, jaké se vám zrovna hodí. Dívky chtěly podobným způsobem a na podobných bicyklech jezdit po městě i doma v Británii, a tak se zrodila darlingtonská cyklistická avantgarda.
Více se o tomto projektu z anglického Darlingtonu dozvíte na webu.
HOMEHOME
Dokumentární film s českými titulky od francouzského filmového tvůrce a fotografa Yanna Arthus-Bertranda odhaluje neobvyklý pohled na náš Svět a životní prostředí. Za 90 minut navštívíme pohledem z ptačí perspektivy přes 50 zemí. Producentem filmu je populární francouzský režisér Luc Besson (Leon, 5. element). Film má posilovat vědomí diváků o nutnosti ochrany životního prostředí.
Když Yann Arthus-Bertrand, mezinárodně uznávaný fotograf a autor knihy The Earth From Above, potkal producenta Luca Bessona, dohodli se ti dva na vytvoření dokumentárního projektu o planetě Zemi. Cesta po 50 zemích světa je ódou na krásy a jemnou harmonii naší planety. S optimistickým přístupem a aktuálními tématy se snímek zaměřuje na vzrůstající povědomí veřejnosti o současných sociálních problémech a problémech životního prostředí.
Matka TerezaMatka Tereza
Katolická řeholnice, misionářka a humanitární pracovnice, zakladatelka kongregace Misionářek milosrdenství. Řadila se k zásadním odpůrkyním antikoncepce a potratů a k čelným představitelkám hnutí pro-life. Za své humanitární dílo získala řadu ocenění: vůbec první nositelka Templetonovy ceny (1973), Nobelovy ceny míru (1979) a nejvyššího indického civilního vyznamenání Bharat Ratna. Dokument s českým dabingem a dokument rusky.
Nikola Tesla Đ Pán bleskůNikola Tesla Đ Pán blesků
Geniální vynálezce, vizionář, který předběhl svou dobu, a k jehož dílu se nyní s obdivem i v tichém úžasu - a s novým pochopením - začínáme vracet, po téměř 70-ti letech od jeho smrti. (10. července 1856 - 7. ledna 1943). Postava, k níž se váže mnoho tajemství, konspiračních teorií o jeho vynálezech - a dokonce myšlenka, že byl spřízněncem mimozemšťanů či andělů, s nimiž komunikoval a od nichž přebíral jejich poznatky a vysoce rozvinuté technologie. - Skvělý dokument o jednom j nejlepších mozků v dějinách lidstva... Poznámka Igora Chauna: V nahrávce bohužel chybí úplný závěr, časovač ukončil svévolně nahrávku. :-) Ale i tak podstatné zazní. - Ano, fascinuje mne ta nová vlna zájmu o Teslovo dílo a osobnost. Jako by až teď jsme schopni mu porozumět, chápat... O kolik byl napřed! Uf!
Zlaté ručičky vietnamskéZlaté ručičky vietnamské
Proč uspějí Vietnamci tam, kde to český podnikatel vzdá? Český živel se s vietnamskou kulturou potkává už několik desetiletí. Jako houby po dešti vyrůstají od devadesátých let věčně zatracované, věčně proklínané, ale českými zákazníky hojně navštěvované vietnamské obchůdky. Dříve jen nevzhledná tržiště s dřevěnými boudami, dnes kamenné obchody, restaurace, nehtová studia a například v samotné Praze dnes už kolem dvou tisíc večerek. To vlastně není nic objevného - je to docela přirozené přizpůsobení se poptávce. To, co nechtějí dělat Češi - nadávající a žehrající na neutěšené poměry - to dělají pracovití Vietnamci. Sedí od sedmi ráno do půlnoci v miniaturních obchůdcích a s úsměvem na tváři vám naloží celý nákup do mikrotenové tašky. U Čechů většinou převažuje nezájem o jejich bližší pochopení. Občas se k nezájmu připojí také obava, protože o Vietnamcích stále častěji mluví policejní svodky a novinové rubriky zaměřené na kriminální činy. Například růst počtu velkopěstíren konopí kriminalisté přičítají právě zvýšené aktivitě vietnamských dealerů.

Dokument je sociologickou sondou mezi českými podnikateli, obchodníky, restauratéry a přibližuje jejich pocity a názory na asijskou konkurenci. Připravili R. Bilanová a J. Večeřa
Stopy dávnej minulostiStopy dávnej minulosti
Rozsáhlý cyklus slovenské televize o historii krajiny. Provází Pavel Dvořák, který nasal i několik stejnojmenných knih o dávné historii Slovenska a Slovanů.
Je snadné zvyšovat výkon, obtížnější je chápat smyslJe snadné zvyšovat výkon, obtížnější je chápat smysl
Kdo má za sebou několikaletou podnikatelskou nebo manažerskou misi a nechce skončit se syndromem vyhoření, jistě ocení přednášku Petra Maňase z TEDxBrno.
O práci, Baťovi a odvazeO práci, Baťovi a odvaze
Paní Garlíková pochází z moravského Slovácka. Vzpomínky na rodný kraj ji kdysi přivedly k prvnímu velkému podnikatelskému počinu, když ji z nouze napadlo ušít tradiční lidový kroj panence. Na veletrhu v Norimberku jí tato jediná panenka zajistila první objednávku za půl milionu korun. Úspěšné podnikání je pro ni jako droga, proto se k němu podruhé vrátila ve svých sedmdesáti letech, kdy si vzala hypotéku na vagon panenek. Podle svých slov se svou prací snaží přispět k uchování krásných tradic a k propagaci naší země.
Duše Duše "K"
Rozhlasový pořad Jaroslava Duška: Duše "K". Hostem je geolog Václav Cílek.
Povídají se třeba o tom, jak ubíhá čas, že vlastně kvapí či utíká. Nebo srovnají dvacetileté období po vzniku První republiky s obdobím téže dvacetiletým, a to po Sametové revoluci. Kde rozeberou změny kulturní v oblasti hudby, filmu ,divadla a atd. Dále pohovoří o dnešní náladě která panuje v naši společnosti. Nebo o tom, že člověka může uspokojit i to, že dnešní špekáček se dá opéct nad ohněm..., nebo o bobrovi se sníženým IQ :-) Také o přesycení smyslů vdnešní době hluku a atd atd.
Nadace PartnerstvíNadace Partnerství
15 minut o přírodě, lidech a partnerství... o důležitosti laviček, stromu života, zelených stezkách Greenways, bezpečných cestách do škol a také o tom, co je pro nadačníky tou hlavní odměnou :-)
O šťastných pesimistechO šťastných pesimistech
Pořad z roku 1994 ke knize Pestří a zelení - o lidech, kteří se dobrovolně vzdali výdobytků civilizace.

Obtížná ekologická situace současného světa se nedá řešit technickou, legislativní či politickou cestou. Čím dál tím častěji se hovoří o nezbytnosti změn v lidských hodnotách a v životním způsobu. Film se snaží na základě jednoho sociologického průzkumu ukázat, že takové proměny jsou možné a ukázat, jak vypadají v realitě.
Ropné impériumRopné impérium
Skrytá historie událostí předcházejících událostem 11. září. 2001. Produkce: Aidan Monaghan.
čtyři dohodyčtyři dohody
Mluvené divadelní představení Jaroslava Duška na motivy z knihy Dona Miguela Ruize, Čtyři dohody. Toltécká filozofie v neopakovatelném podání českého herce.
Anarchismus pro začátečníkyAnarchismus pro začátečníky
extended trailer filmu Filipa Remundy o hudební punkové skupině SABOT a jejich cestách do Srbska, USA, Japonska, Ruska a na Kubu.
Když kámen promluvíKdyž kámen promluví
Film o Jaroslavu Duškovi není typickým portrétem známé osobnosti - jde spíše o zachycení jeho vnitřního života, jeho názorů a postojů k věcem, které se dotýkají každé bytosti. Film se natáčel více než jeden rok a uvidíme v něm nejen ukázky z divadelních her, ale i setkání s mentálně postiženými, s delfíny, komunikaci s kameny, stavbu ekologického hliněného domu, chození po žhavých uhlících a mnohé další. Jaroslav Dušek zde velmi sugestivně a přesvědčivě vypráví o základních momentech života jako moudrá a inspirující osobnost, jejímž životním postojem je radost. Autor: Viliam Poltikovič
Klub odloženýchKlub odložených
Generační střet v "životě" starých a novodobých manekýnských figurín. Animovaný film Jiřího Barty z roku 1989
Kde přezimuje keporkak?Kde přezimuje keporkak?
Víte kde přezimují velryby Keporkaci? Vydáme se za nimi do zátoky Banderas Bay v Mexiku. Natočil Petr Myška pro pořad PORT kde si můžete přečíst více o těchto nádherných kytovcích.
Češi v LondýněČeši v Londýně
Sedm Čechů, sedm snů a jedna realita: Sedm důvodů, proč přijít a žít v Londýně. Dokument sleduje osudy sedmi mladých českých lidí poté, co se usadí v Londýně. Výhradně z jejich pohledu poskytuje intimní pohled do jejich myšlení a života, ale i hledání vlastní identity v multikulturním prostředí Londýna. Autoři: Tomáš Doležal a Marta Svobodová
Praha EroticaPraha Erotica
Dokument o pornoprůmyslu provozovaném v Praze není jen nahlížením za oponu při natáčení porna, ale strohým příběhem lidí, kteří se tím živí.

Příběhy ve filmu pokládají všechny otázky na lidskost tohoto byznysu. Koneckonců, pocit herce a herečky, kteří souloží s někým, koho sotva znají a berou to jako normální práci, je jistě daleko za představivostí většiny z nás.

Autora snímku Simona Changa prostě zajímalo, jestli existuje nějaký lidský rozměr této práce. Zajímá ho spíše, proč to dělají, místo toho, jak to dělají. Poté, co strávil více než 2 roky zkoumáním tohoto tématu, si uvědomil, že je téměř nemožné dělat jednoduché závěry. Nicméně, snaží se zachytit příběhy, které viděl v blízkém kontaktu s tímto podnikáním za poslední 3 roky. Tyto příběhy osvětlují, co se děje na druhé straně kamery při natáčení porna. Zdá se, že tam, kde se mísí nejprimitivnější lidská touha, se objeví také záhadná slabost lidstva...
o České republiceo České republice
Dokumentární spot prezentovaný na EXPO 2010 od studia Oficina, který vychází z celkového tématu prezentace České republiky, kterým jsou "Plody civilizace".

Tuto ideu rozvádí do podoby samotného procesu vytváření a zhodnocování těchto plodů, vše se odehrává v autentickém prostředí, s maximem možných návazností a zdrojů, s kterými daný člověk zachází, nebo z nichž ve svém denním životě čerpá.

Spot tak funguje i jako jakési pojítko jednotlivých částí expozice. Ukazuje, že nic není náhodné a nic nevzniká samo od sebe. Všechny myšlenkové pochody, pracovní návyky i jedinečné výsledky vyrůstají z řetězce promyšlených kroků a historických souvislostí. I to je jeden z důvodů, proč je Česko jedinečnou zemí.

Objektem spotu jsou individuality, ilustrující osobitost a různorodost obyvatel České republiky. Ukazuje tváře a charaktery lidí, kteří jsou jedineční ve svém řemeslném umu či inteligenci a charakter jednoho každého z nich se tak významně podílí na vnímání České republiky jako hodnotného celku.

Česká republika je místem, kde se odedávna cení jedinečný přístup a originální, neotřelá řešení. Její obyvatelé nepřetvářejí své okolí bezmyšlenkovitě, ale snaží se udržet města a přírodu v rovnováze, v jedné linii, oboustranně využívat jejich potenciál a vytvářet tak fungující symbiózu. Tvoří místa, která předávají poselství dalším generacím. Díky novým technologiím a materiálům vyrábějí produkty použitelné pro současnost, vždy však s ohledem na místní a dlouholetou tradici.

Toto vnímání se odrazilo i v samotném technologickém zpracování filmového spotu. Technika funguje v souladu s námětem a vhodně ho doplňuje. Použití fotosekvencí odkazuje na slavné české fotografy, pixilace a animace zase na slavnou historii českého animovaného filmu. Z hlediska nutného pocitu aktuálnosti a hlavně progresivity Česka zapojili tvůrci nejmodernější filmové techniky Đ highpeed snímání, jednoduchý motion control, různé rychlosti snímání apod. To vše ve snaze dokázat, že Česká republika je průkopníkem nových technologií a postupů.

Důležitou a nedílnou součástí je i grafika. Její zapojení probíhá v celém spektru Đ od 2D po 3D, s maximálním důrazem na aktuální tendence a vkusnost. Doplňuje nejen točené záběry, ala sama se na řadě míst stává posuzovatelem děje. Originální hudba, podobně jako vizuální složka, z jednotlivostí staví celek a místními prostředky skládá specifické melodie dané pro ten který kraj. Objevují se v ní místní citace, stejně jako charakteristické a autentické zvuky.

Spot je ve své konečné podobě vysoce výtvarnou entitou s logickými, ale netradičními pohledy na tradiční práci člověka a jeho místo ve světě. Představuje Českou republiku jako kreativní prostředí, plné činorodých lidí, jako prostor výrazně ovlivňující okolní svět.
Politická Politická "Hérečka"
Ukázka politické dramatizace a přehrávání na příkladu článku Lubomírka Zaorálka, místopředsedy ČSSD. Tento komentář nehodnotí politický program strany, ale hrůzostrašný způsob vyjadřování a používání jazyka pro vysvětlení politických záměrů. Další části a komentáře najdete na webu www.silnekafe.cz
Sběrači odpadkůSběrači odpadků
Dokument o aktivních mladých Američanech, kteří se rozhodli spustit akci Pick Up America. Sbírají odpadky podél cest a upozorňují na to, jak jsou tyto odpadky v přírodě škodlivé. Posbírali už téměř 50 tun odpadu. Natočili Michael Burke a Marie Wicht za podpory University of Notre Dame.
Hvězdné rakveHvězdné rakve
Prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc. přednáší v Hvězdárně a planetáriu Mikuláše Koperníka v Brně o vývojovém cyklu hvězd.
Ekologické zahrádkářstvíEkologické zahrádkářství
Přednáška z 19.2. 2009 o ekologickém přístupu k pěstování doma i na zahradě. Klub zdraví Litvínov Přednášející: Václav Žemlička
Jak se rodil vesmírJak se rodil vesmír
Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně uvádí RNDr. Vladimíra Wagnera CSc. s jeho přednáškou.
Mír, propaganda a zaslíbená zemMír, propaganda a zaslíbená zem
Aneb americká media a Izraelsko - Palestinský konflikt. Dokument složený z výpovědí novinářů, profesorů mediálních studií a mluvčích mezinárodních organizací. Odhaluje manipulační schopnosti a obrovský vliv pro-izraelské lobby ve Spojených státech. S českými titulky.
Globální změna a trvale udržitelný rozvojGlobální změna a trvale udržitelný rozvoj
Hvězdárna a planetárium M. Koperníka v Brně, záznam přednášky z 2. listopadu 2008, přednáší Alexander Ač.
o Šumavském Národním parkuo Šumavském Národním parku
Nesmiřitelní zastánci jednoho i druhého řešení se často opírají o zcela protichůdně znějící odborné expertizy a vědecká stanoviska. To potvrzuje i geolog Václav Cílek, podle kterého první problém Šumavského Národní parku začíná u komunikace a psychologie. Cílek zároveň navrhuje, že by spory mezi znesvářenými skupinami měla nejlépe vyřešit nestranná osoba.
Přes Himaláje do LadakhuPřes Himaláje do Ladakhu
Krátky videodenník Pavola Barabáša z dvojtýždňového prechodu z Indie do Ladakh cez najvyššie položenej cesty sveta ( Kardung La 5602 )
Voyager letí do VesmíruVoyager letí do Vesmíru
Po zhruba 30ti letech kosmické cesty opouští stále fungující sonda Voyager 1 sluneční systém a vstupuje do vnějšího kosmického prostoru, tedy do naší galaxie, Mléčné dráhy. Krátké video upozorňuje na tuto pozoruhodnou vědeckou misi.
Jeskyně mrtvých netopýrůJeskyně mrtvých netopýrů
Jaskyňa mŕtvych netopierov patrí medzi najrozsiahlejšie a najvýznamnejšie vysokohorské jaskyne Slovenska. Je populárna predovšetkým preto, že sa nejedná o typicky sprístupnenú jaskyňu. Je sprístupnená speologickou vodcovskou činnosťou vo viacerých trasách pre náročných ako aj menej náročnejších turistov. Turisti tak môžu zažiť jaskyniarstvo na vlastnej koži. Dokumentárna snímka neukazuje iba krásy a zaujímavosti tejto jaskyne, no zameriava sa aj na problémy, ktoré sú s ňou spojené a ktoré prináša byrokracia.
Sklářské řemesloSklářské řemeslo
Videodokument o sklářství, o designu, o továrnách, o tradici a o lidech. Sklář Zdeněk Lhotský.

Originál video: 40min, DV PAL Zde nahrané video: webová kvalita, ukázka (18 min:-) Režie: © František Janýš Novotný, 2009

V dokumentu OurGlass of Cockington budeme sledovat sklářské studio s názvem "OurGlass", které vzniklo v roce 1995 a nachází se v Cockington Village, což je vesnice v kraji Jižní Devon ve Velké Británii.
Bratr a sestra sklářských výtvarníků Marka Tranter a Patricia Tranter-Edmonds s Jamesem Lee odhalí tradiční techniky foukání skla, zákulisí své práce a kde berou inspiraci při vytváření široké škály jedinečných výrobků uměleckého skla.
NanotechnologieNanotechnologie
Nano, z latinského nanus/nana (nejmenší, trpasličí, zakrslá) jest předpona s významem miliardtina (10-9). Technologie, slovo s kořeny v řečtině, jest algoritmus, nástroj i materiál naší vnitřní tvořivé síly. Nanotechnologie je tedy miniaturní způsob tvoření. Nanotechnologie nám umožňuje nahlédnout pod vlastní odraz tělesa a přetvořit jej bez použití deformační, te- pelné, chemické aj. sekvence, kterážto by byla zapotřebí k působení na těleso jako celek. Na- notechnologie nás nutí vidět těleso jako shluk atomů, s nimiž dokáže interagovat a přeskupo- vat je dle našich potřeb. Nanotechnologie však není jenom postupem ale i vlastní miniaturní jednotkou, jíž architektonická inspirace z makrosvěta dána byla a tak vznikají například tyto struktury: nanotrubičky, nanoobaly, nanonůžky, goretex, nanogenerátor a mnoho jiných.
Soukromý život rostlinSoukromý život rostlin
Jeden díl ze seriálu televize BBC o rostlinách, kterým provádí sir David Attenborrough. Anglicky.
radikální experiment empatieradikální experiment empatie
Sociolog Sam Richards se pokouší na příkladu vysvětlit, jak se mohou cítit lidé, když ztrácí to, co jim patří. Empatie znamená vcítění do jejich pocitů a na této přednášce si vyzkoušíte radikální experiment, jak byste se cítili v jejich kůži. S českými titulky a kompletním přepisem textu.
Korupce jako filosofický problémKorupce jako filosofický problém
profesor Václav Bělohradský na besedě v Městské knihovně Praha dne 21.4.2011. Od sdružení ProAlt. Druhé video je debata na totéž téma.
Virtuální pěvecký sborVirtuální pěvecký sbor
Skladatel a dirigent Eric Whitacre představuje jak ralizoval své úspěšné virální video s virtuálním pěveckým sborem 2052 lidí z nichž bylo 1752 zpěváků z 58 zemí celého světa. S českými titulky a kompletním přepisem.
Taká malá propagandaTaká malá propaganda
Dokument zachytávajúci výpoveď bývalého redaktora o manipulačných praktikách v spravodajstve STV pred voľbami 1998. Film odzrkadľuje tendenčnosť verejnoprávnej televízie za vlády Vladimíra Mečiara. Slovenská televízia v sobotu nečakane odvysielala výpoveď jedného zo svojich bývalých redaktorov o manipulačných praktikách v spravodajstve a publicistike pred voľbami 1998. Dokument režiséra Mareka Kuboša pod názvom Taká malá propaganda zachytáva rozprávanie redaktora, ktorý v STV pôsobil za čias riaditeľa Igora Kubiša a šéfredaktorky Hany Pravdovej. Film bol natočený v roku 2001 a sú v ňom použité viaceré autentické ukážky zo spravodajského archívu, ktoré odzrkadľujú tendenčnosť verejnoprávnej televízie za vlády premiéra Vladimíra Mečiara.
Co čeká Českou republiku v roce 2011? Co čeká Českou republiku v roce 2011?
putovní diskusní seminář Masarykovy demokratické akademie z 31. 1. 2011. Jako hosté vystoupí sociolog Jan Keller a politolog Jiří Pehe, po jejichž přednáškách proběhne diskuse s publikem moderovaná předsedou MDA Lubomírem Zaorálkem. Více info.
jeskyně v Americejeskyně v Americe
Ushuaia - expedice do přírody VI: Svet z křišťálu. Jeskyně krystalů - Cave of Crystals, Naica Mine, Chihuahua Desert, Mexico, jeskyně Amélineau, Malaval a další video.
Diskuse v OstravěDiskuse v Ostravě
7. 2. 2011 - Komorní scéna Arény v Ostravě, Jan Keller, Václav Bělohradský.

Sociolog Jan Keller ve svém úvodním slově varoval před "mafianizací ekonomiky" (přenášením klientelistických vzorců fungování mafie do společenského a ekonomického života) a před novými sociálními riziky. "Tradiční pojistky Đ sociální stát, rodina a trh práce Đ selhávají a plodí nové problémy," upozornil profesor Keller. Řešení vidí především v ochraně plnohodnotných zaměstnání, rodin a veřejného sektoru.

Podle filozofa Václava Bělohradského je nezbytné "propojit politiku s ideou", tedy s vizemi, které dokáží spojovat zdánlivě odlišné lidi. "Evropská sociální demokracie zaslouží podporu už proto, že její historická tradice je zárukou, že pomůže uchovat prostor pro hledání řešení: lidé nebudou mít strach, budou čerpat veřejné služby a podobně," uvedl profesor Bělohradský.

V následné diskusi byla rozebírána zejména témata sociálního státu, veřejných služeb, korupce a ochrany středních vrstev.
Jak radioaktivní mrak z Fukušimy ovlivnil sociální sítěJak radioaktivní mrak z Fukušimy ovlivnil sociální sítě
flashová animace která ukazuje jak souvisí radiační znečištění atmosfery s množstvím zpráv na Twitteru s touto tematikou. Více informací o projektu se dozvíte na stránce Jak radiace z Fukušimy vyvolala paniku na internetu.
Historie ženské obřízkyHistorie ženské obřízky
Ročně je ve světě obřezáno až 3 miliony žen... dokument s českými titulky o nesmyslné tradici, která mrzačí dívky a ženy.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.