Diskuse jak nasytit světDiskuse jak nasytit svět
29. ledna 2010 se konalo Světové Ekonomické Fórum v Davosu. Hlavním tématem byl fakt, že světová poprávka po potravinách se od dneška do roku 2050 zdvojnásobí a světová populace překročí 9,2 miliardy lidí. Otázka zní: Jak se zvýšená poptávka po jídle dá naplnit ve smyslu ekonomickém a zároveň trvale udržitelném?

Pro zajímavost se panelové diskuse zúčastnil také Bill Gates. Hovořilo se o propastných rozdílech v zemědělství mezi Afrikou, Asií a Evropskými zeměmi, ale také o geneticky modifikovaných potravinách a biotechnologiích. Záznam je původně včetně anglických titulků.
Monsanto a SolutiaMonsanto a Solutia
Středem zájmu je na malá vesnice na východ od St. Louis známá jako Sauget. Před lety byla tato maličká oblast zakoupena firmou Monsanto, která si zde postavila továrnu. Pro ty, kdo stále neznají firmu Monsanto, dodejme, že byla jedním z předních chemických výrobců dvacátého století a byla zodpovědná za výrobu chemických látek, jako je DDT, což je známý karcinogenní insekticid.

Dále Agent Orange, silný dioxin, chemická látka používaná jako defoliant ve válce ve Vietnamu. Až do dnes ve Vietnamu vidíme hrozné genetické mutace, rakovinu kůže s přímými příčinami od Agent Orange.

Také růstové hormony pro domácí skot, které se Monsanto neustále snaží držet pod pokličkou. A to vzhledem ke skutečnosti, že z toho jsou krávy nemocné, a tak jejich bakterie a antibiotika přecházejí přímo do mléka. V důsledku toho byl BGH (růstový hormon pro skot) zakázán v Evropě a v Kanadě.

Dnes je Monsanto biotechnologická společnost, která je známá pro svůj genetický výzkum a patentování různých odrůd osiva, které mají zmodifikované proteiny s cílem, aby byly rostliny odolné vůči Roundupu, selektivnímu pesticidu na plevele, jeden z nejprodávanějších výrobků firmy Monsanto.

Firma Solutia je v současné době chemická divize firmy Monsanto. Stala se dceřinnou společností před lety, kdy se název Monsanto stal příliš zprofanovaným. Monsanto a Solutia získali řadu negativní veřejné publicity a musíme klást otázku, proč? Také se zeptejme, co dobrého firma Monsanto vlastně udělala pro tento svět? Existují dvě toxické skládky v Sauget známé jako "Superfund" místa, v nichž mají fimy Monsanto a Solutia prsty.

Při natáčení dokumentu ve firmě Solutia byl celý filmový štáb málem zatčen a byl nucen se identifikovat pro umístění do seznamu potenciálních teroristů FBI. Je důležité si položit otázku, čeho přesně se Monsanto a Solutia bojí. Tento film je jen stručný úvod do zvěrstva vyskytující se v rukou Monsanto. Nejen v okolí St Louis, a i ve světě.
NATO bombardovalo moji rodinuNATO bombardovalo moji rodinu
V roce 1999 byla kanadská filmařka Dana Jurcic zděšena tím, jak se Kanada podílela na bombardování Jugoslavie - domova její rodiny. Jakmile to bylo možné, odcestovala se svou matkou do Chorvatska aby se spojili se svými prarodiči. Očekávaje problémy, Dana poznává že její rodina je dost silná aby přestála tuto dobu, odloučení a válku.
Národní parky a rezervaceNárodní parky a rezervace
Americké národní parky Red Rock, Yellowstone National Park, Acadia, The Sawtooth Range v Idaho, Haines Island, oblasti jako Montana, Yukon a další. Někde si můžete zapnout anglické titulky.
Kon TikiKon Tiki
Dokumentární film natočený v roce 1947 z expedice Thora Heyerdahla, když se plavil na balsovém vooru přes Tichý oceán.
Policejní stát, vzestup FEMAPolicejní stát, vzestup FEMA
Kronika hlubokého odporu, do jakého klesa naše republika. Veterán a dokumentarista Alex Jones přesvědčivě dokazuje existenci tajné sítě táborů FEMA, které jsou nyní rozšířeny na celostátní úrovni. Vojenský průmysl transformoval náš kdysi svobodný stát do obřího zajateckého táboru. Bezhotovostní společnost řízená systémem, postavený ve jménu boje proti terorismu, byl vlastně postaven na zotročení amerického lidu. Tělové skenery, sonická děla, špehování občanů, sledování teroru a kamery na každém rohu - to je jen začátek pekelného plánu, kterým je New World Order.

Tento film odhaluje, jak se programovou vizí "kontinuita vlády" vytvořila silná, stínová vláda státu. Připravte se vstoupit do tajemného světa nouze diktatury, FEMA táborů, a drcené ústavy. Očití svědkové dokumentují jak policejní a vojenské jednotky brutálně napadají nevinné občany, naše vláda dává průchod operacím pod falešnou vlajkou, které mají ospravedlnit jeho útlak. Pak sledujte, jak se Alex Jones zaměřil na zkorumpované žoldáky policie a odhaluje jak mainstreamová média vymývají mozky.

film Alexe Jonese možno pořídit jako DVD.
Afghanistan: drogy, zbraně a prachy Afghanistan: drogy, zbraně a prachy
Dokument se prostřednictvím průvodce Colina Frielse a producentky Chris Hilton ptá na složité otázky k letošní sklizni opia. Sleduje trasy obchodu s drogami severně od Afghánistánu přes místa kde vedla stará Hedvábná stezka až na směr do Evropy.
Film zkoumá, kdo jsou vítězové a poražení při cestě drogy na trh. Nádherná krajina poskytuje kulisy pro zrady, které se objevují na každém kroku.

Stejně jako rakovina, obchod s heroinem rozšířil svá chapadla přes téměř všechny úrovně společnosti. V Afghánistánu jsou na něm hmotně závislí všichni kdo jsou HIV pozitivní. Je tu nekonečný cyklus násilí, trestné činnosti a korupce státních institucí.

Se zuřící válkou proti terorismu sklouzla válka proti drogám níže v seznamu priorit současné americké vlády. Ale pro rozhodující sousední státy Střední Asie jsou tyto dvě války neoddělitelně spojeny. A to je příliš často ignorovaný fakt.
Drogy jsou v podnikání na v zestupu, Afghánistán a nejbližší sousední země dodávají okolo 80% heroinu do západní Evropy. Včerejší drogoví magnáti jsou dnes v kabinetě ministrů Evropské unie.
Dokážete si představit, jak velký je to problém pro USA a západní Evropu, že mnozí z jeho nejnovějších spojenců se podílejí na jedné z nejlukrativnějších drogových tras na světě?

Nassima: Zmařený život
Marianne Denicout přijíždí v roce 2006 do Afghánistánu, aby natočila život v jedné z tamních škol. Zde poznává Nassimu, malou devítiletou dívku, která se má brzy vdávat. Začíná tak dramatický boj s rodiči i úřady o její budoucnost. České znění.
Noví vládci světaNoví vládci světa
Dokument Johna Pilgera - Dlouho jsem o cynické a brutální politice, kterou provádí americká vláda spolu s některými evropskými (plus IMF a pod.) v zemích 3. světa věděl (zde konkrétně v Indonésii), ale vidět vše pohromadě mi vyrazilo dech. Finanční oligarchie devastuje země třetího světa, IMF jsou zločinci Đ není pochyb píše MKe na svém blogu.
AvatarAvatar
22 minut dlouhý film o tom jak se dělal 3D film Jamese Camerona.
sopky a vulkánysopky a vulkány
Záběry aktivních i vyhaslých sopek a vulkánů, včetně uníkátních záběrů podmořské sopečné činnosti v Ohnivém kruhu.
Skutečná tvář MMFSkutečná tvář MMF
Dokument TV RAI3 o souvislostech podpory Mezinárodního měnového Fondu rozvojovým zemím a s výpovědmi lidí z celého světa. MMF se tváří jako finanční garant, přitom je v důsledcích jen výběrčí peněz od chudších a slabších. Natočila Humanistická Aliance. Druhý dokument ukazuje situaci v Argentině, poté co její státní ekonomika zbankrotovala.
ZlatoZlato
dokument o těžbě, zpracování a nejrůznějším využití zlata.
HIT TO KILLHIT TO KILL
dokument s anglickými titulky o kontroverzním projektu protiraketového štítu USA budovaného v Evropě. Režie: Tjaša Kancler. Sledujte nebo stahujte na webu filmu.
KonfrontaceKonfrontace
Dokument o Rusko - Čečenských vztazích v průběhu staletí. Se slovenskými titulky.
Digitální ruční práce Digitální ruční práce
Světová továrna na počítače v Číně - zajímavý dokument s českými titulky o tom, jak vzniká elektronika a počítačové zboží v době globalizace. Natočeno v rámci projektu PC GLOBAL by WEED
Muži za ObamouMuži za Obamou
Barack Obama vyhrál volby. Je ale skutečně na místě začít jásat jenom proto, že vyhrál Demokrat a ti jsou rozhodně lepší, než Bushovi Republikáni? Přecijen měl nejdražší kampaň v historii USA a budeme-li sledovat, z kterých kruhů přicházely tyto peníze dozvíme se, kdo bude v následujících letech tahat za nitky. Dokument nám představuje Zbigniewa Brzezinského, který byl důležitou osobností administrativy prezidenta Cartera a jak zjišťujeme, tak "change" kterou Obama proklamuje může mít trochu jinou tvář, než si naivně představujeme. Opět pesimistický dokument, který naznačuje, jakým směrem by se mohla ubírat v následujících letech americká politika. Až čas ukáže, jak moc měl Webster Tarpley pravdu.
Muž který obešel světMuž který obešel svět
Série dokumentárních cestopisů televize BBC, v nichž Tim Mackintosh Smith putuje ve stopách učence ze 14. století Ibn Battuta z Maroka, který za 30 let prošel 75.000 mil, 40 zemí a tří kontinentů. Cesta začíná v severní Africe, Tim navštíví Tanger v Maroku který je rodným městem Battutah a narazí na představení středověké trance music. V Egyptě zajde do vzdálené vesnice, kde Battutah měl ohromující prorocký sen a navštíví nejstarší univerzitu v Káhiře.

V Turecku Tim uvidí nelegální tančící dervišský obřad a v pohoří Taurus potká poslední Turkménské kočovníky. Promluví si s Tatary na Krymu, v Dillí se dívá na kouzelníka muslima vykonávající indické triky s lanem.

Prozkoumá místo islámu v Indii a v komunistické Číně a vypráví příběh islámského obchodní impéria 14. století. V Číně také potká klan, kterému se snaží vystopovat jejich původ zpět do Arábie.
Pastýř Jano ČerveňPastýř Jano Červeň
Od středověku patří chov ovcí neoddělitelně ke koloritu slovenských hor. Je to romantika nebo tvrdá dřina? Dokumentární film o síle přírody, pokoře, respektu k tradicím, ale především o člověku a jeho práci v běhu času. Režie Lubomir Viluda a Ivan Krsiak.
Hormonální antikoncepceHormonální antikoncepce
Antikoncepční tabletka - symbol sexuální svobody. Po celém světě je 80 milionů žen, které berou "anti-baby-pilulky", každý den. Ale jaké jsou důsledky? Jsou lidé opravdu svobodní v jejich rozhodování - s ohledem na tyto syntetické hormony? Ženy pod vlivem syntetických hormonů nakonec v důsledcích mění rybám jejich pohlaví. Muži trpí stále více sterilitou. Vědci hovoří o přítomnosti nových cizorodých látek v životním prostředí ryb i lidí. Tyto nepřirozené a nebezpečné látky označujeme jako endokrinní disruptory. Český dokument Hormonální akvárium režiserky Terezy Tary.
I'm hereI'm here
Režisér Spike Jonze se po dětské fantasy Where the Wild Things Are vrhl na natočení krátké sc-ifi romance, kterou natočil ve spolupráci s firmou Absolut. Ve snímku, jenž se odehrává ve světě, kde spolu žijí roboti a lidé, se dozvíme že láska i končetiny přenáší. Film můžete zdarma shlédnout ve virtuálním kině. Ve snímku můžete slyšet skladby od zpěvačky Asky Matsumiyaové
Loupež za bílého dneLoupež za bílého dne
Dokument pořadu Panorama televize BBC vyšetřuje kauzy, jak velké mohou být ztráty, defraudace nebo podvodné účetnictví v Iráku. Když se v USA jde do války, korporace jdou taky. Existují smlouvy veřejného stravování, tankování paliva řidičů, bezpečnostní stráže a dokonce i vyšetřovatelé. Mnoho z nich tam je prostřednictvím soukromých společností s vazbami na Bílý dům. Nyní více než v 70ti alarmujících případech hrozí, že se odhalí skandály za miliardy dolarů, z krádeží a korupcí které vznikly během války v Iráku.

Celkem jde o 23 miliard dolarů. Americké ministerstvo spravedlnosti zadalo příkazy, které zabraňují odhalit skutečný rozsah problému. Ale reportérka Jane Corbin mluvila s některými účastníky - s úžasnými příběhy vyprávějí o tom, kdo se stal boháčem a kdo vyhořel. Vyslechla si obvinění ze zpronevěry, podvodů, příběhy dodavatelů vybraných pro jejich vládu Spojených států bez výběrového řízení, o tom jak dodavatelé nafukují své náklady a dvojím účtováním zvyšují své zisky. Miliardy které mají být použity k obnově irácké armády tak údajně končí v kapsách některých iráckých vládních úředníků.

Dokonce jeden z kontrolorů smluv o výdajích šel do společnosti bez odpovídající kvalifikace v oblasti účetnictví. "Jsou ztělesněním válečné spekulace," řekl svědek jedné z nejznámějších zúčastněných společností. "Vyrobili peníze z chaosu."
Velký bratrVelký bratr
Jesse Ventura uvádí svůj investigativní dokument s českými titulky o sledování občanů vládními organizacemi. Přečtěte si související článek Orwell 2010.
JánabráchismusJánabráchismus
Pořad Johna Stossela s českými titulky o tom, jak v současné době vypadá v USA kapitalismus. Probereme si témata jánabráchismus, klientelismus, přítelíčkování, korupce, lobbing, i příklad jak ekologické vládní programy vydělávají miliardy, ovšem nikoliv obyčejným lidem ani ekologům. Tato témata jsou ostatně aktuální i v Čechách a Evropě.
Sex, drogy a náboženstvíSex, drogy a náboženství
Dokument nahlížející na podivný svět náboženství. Zabývá se církvemi od katolíků až po muslimy a odhaluje míru idiocie, která s nimi souvisí. Kdo má problém s přijímáním reality, bude mít problém i s tímto filmem, ostatní se mohou i pobavit nad podivností tohoto světa. Film režiséra B.A. Brookse.
Sex v budoucnostiSex v budoucnosti
Dokumentární cyklus o lidské sexualitě. České nebo slovenské znění.
Janov, červená zónaJanov, červená zóna
V roce 2001 se v Italském Janově setkali vedoucí představitelé zemí na 27. summitu G8. Tuto akci provázely občanské nepokoje a demonstrace, které byly policií brutálně potlačovány. Kolem místa vytvořily bezpečnostní síly tzv. červenou zónu. Dokument se slovenskými titulky.
Tři sociální světyTři sociální světy
Prof. PhDr. Jan Keller, CSc. přednáší téměř dvě hodiny na téma "Arogance financí aneb sociální stát ve službách zisku". Od TV Solidarita Doporučuji.
Fantastický výletFantastický výlet
za hranice všedních dní. Klikejte na šipky. česky.
Codex AlimentariusCodex Alimentarius
Potravinový kodex. Co všechno elity nechtějí, abyste věděli o době, která přichází? S českými titulky přednáší Dr. Lima E. Laibow. Hledejte info na webu nebo další videa pod tímto názvem na Google.
Zlatá pole - pouštění žilouZlatá pole - pouštění žilou
Vyplácení dotací zemědělcům a ostatním farmářům v rámci společné zemědělské politiky Evropské unie stojí přibližně 55 miliard Euro ročně, což je více než 40% z celé Evropské unie, ročního rozpočtu, což je přibližně 100 Euro ročně pro každého občana EU. Farmsubsidy.org pomáhá lidem zjistit, kdo kolik dostane a proč. Je řízena EU pro transparentnost, z nezisková organizace ve Spojeném království a Kaas og Mulvadová, členka výzkumu a analýzy společnosti v Dánsku. Použitím práva občanů na přístup k vládním informacím se snažíme získat podrobné informace k platbám a příjemci zemědělských dotací v každém členském státě EU. Vyrábíme tyto údaje k dispozici, a to způsobem, který je užitečný pro evropské občany. Na projektu spolupracovali novináři, analytici a aktivisté ve více než deseti zemích. Přečtěte si také krátký článek o historii projektu a jeho velké úspěchy.

Prohlédněte si seznam příjemců zemědělských dotací v ČR .Je zajímavé, že na předním místě je koncern Eastern Sugar Česká Republika, A.S. který je přímo odpovědný za úplnou likvidaci cukrovarnického průmyslu v České republice. Ilustraci dokládá například Zánik cukrovaru v Hrochově Týnci

Až donedávna se otázka, kam peníze jdou byla přísně střeženým tajemstvím. Ale díky kampani novinářů, výzkumníků a programátorů, mají evropští daňoví poplatníci právo vědět, jak jsou vynakládány peníze z jejich daní. Tento krátký film vypráví příběh farmsubsidy.org vznilé pod FollowTheMoney.eu
Skutečná tvář EUSkutečná tvář EU
Evropská unie nám byla prodána, jako naše nejlepší naděje pro budoucnost. Nerozvíjí se však za plentou poměrně znepokojivý plán? Dnešní Evropská unie je na dobré cestě stát se federativním superstátem svázaným jedinou měnou, jedním právním systémem, společnou armádou, policií, ústavou, parlamentem, hymnou a prezidentem. Mnoho z toho již dnes máme. V tomto šokujícím dokumentu představujícím insidery a komentátory EU nezávislý autor Philip Day shrnuje historii a cíle Evropské unie, stejně jako znepokojivé a neodvolatelné důsledky, které tato nová vláda bude mít pro občany evropských států. Ať již jste pro a nebo proti naší účasti v Evropské unii, tento film Vám představí zásadní a znepokojivé otázky, které mainstreamová média odmítla klást.

dokument v roce 2004 natočil Phillip Day a přeložili s českými titulky na portálu Reformy.
Tajemný svět chaosuTajemný svět chaosu
Teorie chaosu má mezi lidmi špatnou pověst díky nepředvídatelnému počasí, ekonomickým krizím a vědě která se zase v něčem zmýlila. Je tu však i fascinující skryté kouzlo chaosu, kterému teprve nyní začínají vědci rozumět. Mění teorii chaosu na odpověď k otázce, které si lidstvo klade od nepaměti: Proč jsme tady?

V tomto dokumentu profesor Jim Al-Khalili odhalí jednu z největších záhad vědy. Jak dokázal vesmír z hvězdného prachu vytvořit inteligentní život? Jak se stal z chaosu řád? Je to skoro proti mysli, neintuitivní a pro mnoho lidí velmi problematická myšlenka. Ale profesor Al-Khalili odhaluje vědu i za nejkrásnějšími jevy přírody a vidí že je mnohem dále než jakýsi boží úkaz... je to jen výsledek fyzikálních zákonů.
Je velmi zajímavé, že matematika chaosu může vysvětlit jak a proč vesmír tvoří systematický řád. A nejlepší je, že k tomu nepotřebujeme vědce, abychom porozuměli.

Svět je plný ohromujících příkladů jak se příroda proměňuje z jednoduchosti do komplexity. Od stromů do lidských společenství... po shlédnutí tohoto dokumentu se už nebudete dívat na svět stejnýma očima. Objevte tajemství života v teorii chaosu.
Nářek sněžného lvaNářek sněžného lva
Deset let trvalo natáčení tohoto dokumentu, celkem s devíti cestami po Tibetu, Indii a Nepálu. Představuje "střechu světa" s bezprecedentně bohatým koloritem: Od málokdy viděných rituálů v klášterech, po koňské závody s bojovníky Khamba, od chudých slumů ve svatém městě Lhasa až po majestátné štíty Himáláje, pod kterými stále prochází nomádi s karavanami jaků...
Moře změnyMoře změny
Dobrodruh Jamie Taucher se vydává v tomto dokumentu na mořskou výpravu prozkoumat nádherné a rozmanité životní zóny podél Cortézova moře v Mexiku. Tato oblast nabízí nahlédnout do vodní říše naší planety a zároveň dává záblesky naděje v rybářských vesnicích. Globální ekonomika provazuje člověka a oceány. Zdraví jednoho ovlivňuje bytí ostatních. Jak se můžeme i nadále spoléhat na mořské plody bez poškození oceánu nebo lidí, kteří přežijí jen díky jejich výlovu? V této době, kdy nadspotřeba nás začala dohánět, se můžeme setkat s vizionáři a vynálezci, kteří nás povedou na cestě trvale udržitelného rozvoje!
AnarchistkyAnarchistky
Film s českými titulky. Druhá polovina třicátých let 20. století. Ve Španělsku zuří občanská válka, která se načas změnila v sociální revoluci. Lidé se bouří proti všemu, co je po staletí utlačovalo Đ vládě, zaměstnavatelům, církvi. Hoří kostely, všichni jsou si rovni, lidé konají kolektivně. Mladá jeptiška Maria ze strachu před revolucí prchá v převlečení z kláštera. Osud ji však zavede nejprve mezi prostitutky, následně mezi revoluční anarchistky z organizace Mujeres libres, s nimiž zažívá všechny strasti i slasti Đ boj žen proti dvojímu útlaku - patriarchátu a kapitálu, boje v zákopech i ulicích, anarchistickou svobodu, lásku k bývalému knězi, protifašistickou frontu i zradu revoluce… Maria se tak postupně zbavuje v klášteře naučené podřízenosti, aby konečně uskutečnila jedno rozhodnutí sama za sebe.
TechnokalypsaTechnokalypsa
třídílný seriál dokumentů o trans-humanismu od belgičana Franka Theyse. Nejnovější poznatky v oblastech genetiky, robotiky, umělé inteligence, bioniky a nanotechnologií se v médiích objevují každý den. Ovšem bez vysvětlení jejich společného cíle: překročení hranic lidských schopností. Autor zkoumá v oblastech vědy i etický a metafyzický rozměr technologického pokroku. Film obsahuje rozhovory předních odborníků na toto téma z celého světa.
Norman Finkelstein Norman Finkelstein
rozhovor v ČT a také pořad Politcké spektrum - na téma politika, vojenské mise a související mezinárodní situace.
SavciSavci
Seriál televize BBC o velkých savcích, které uvádí sir David Attenborrough.
UFFUFF
performance v Praze. Více info zde.
O mediální realitěO mediální realitě
Český dokument o tom jak se 17.6.2007 umělecká skupina Ztohoven napojila do vysílání České Televize. Do ranního pořadu Panorama na programu ČT2, vpravili montáž, která zobrazovala fiktivní atomový výbuch v malebné krajině Krkonoš.
Chtěli tím přispět do veřejné debaty o mediální manipulaci - celá akce byla nazvána "Mediální realita". Témat bylo nakonec otevřeno mnohem víc. Nehledě na pointu celého aktu, začali být umělci označováni za nebezpečné hackery nebo digitální piráty. Debata o (ne)závislosti médií se změnila na obžalobu pro šíření poplašné zprávy. Není divu. Píchli do vosího hnízda, dotkli se slabého místa systému a odkryli víc problémů než měli v úmyslu. Nyní je za to sedm členů, dosud anonymní skupiny, vláčeno soudními síněmi. Dostali pokutu od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a na druhou stranu jsou oceněni Národní Galerií, cenou NG333 pro mladé umělce. Celá věc se tak táhne již více než rok a stalo se z ní něco, co si nikdo z členů nepředstavoval.
Tajná společenstvíTajná společenství
Dokument o tajných spolcích v současnosti - 4 díly s českým komentářem.
Toulavá kameraToulavá kamera
Reportáže z Čech které se vysílaly v České televizi vám přináší portál Ingema. Tam se také můžete dozvědět více, hledat v rozsáhlých databázích geografických informací a fotografií.
Us NowUs Now
Film se slovenskými titulky o tom, jakou sílu má spolupráce velkého množství lidí, o jejím vlivu na vládu a také o internetu. Dokument představuje jak určitý způsob sdílení podobných myšlenek, stejné vůle, může nakonec ovlivnit i chování vlády v nějaké zemi. Představuje jak internetová komunita dokázala navždy změnit postoj vlády. Prvozákladními principy podobných prokjektů jsou: transparence, přirozený výběr, otevřené podílení na výsledcích. Přeložil Mustwatch.
Svaté válkySvaté války
Americký historik a profesor politický věd na Bostonské univerzitě Howard Zinn, autor více jak 20ti knih přednáší na výroční konferenci časopisu Progressive. Zinn se angažoval v ochraně lidských práv, svobod a protiválečného hnutí v USA. Kriticky se vyjadřuje k americké válce za nezávislost, občanské válce a 2. světové válce.
Republika a demokracieRepublika a demokracie
Proč neustále řadíme fašisty do pravicové části spektra? Proč se demokracie vždy sama zhroutí? Jaký je rozdíl mezi demokracii a republikou? Krátké video s českými titulky. Obě videa přináší web Reformy.cz
Cesta vesmíremCesta vesmírem
Startujeme nad Himalájemi a pak rychlostí, jež nedovolují nám známé fyzikální zákony, se vzdálíme od naší planety, abychom v průběhu několika minut měli možnost si uvědomit ten nepředstavitelně miniaturní časoprostorový rozměr naší existence.
Umělé družice Země, oběžné dráhy planet Sluneční soustavy, naše Mléčná dráha, blízké, pak i vzdálené galaxie, quasary a nakonec časoprostorově vzdálený horizont mikrovlnného záření - to vše se na obrazovce objevuje v časoprostorových souřadnicích, které odpovídají rychlosti světla. Autoři využili Digitální atlas vesmíru, aby zobrazení všech vesmírných struktur odpovídalo jednotnému měřítku podle našich dosavadních vědomostí. Zdroje: American Museum of Natural History, stránka Astronomy Picture of the Day
Akademická knihovnaAkademická knihovna
Zajímavá studie architektury knihovny v New Hampshire kompletně vymodelované v počítači. Další informace o této knihovně si přečtěte ve slovenštině na Wikipedii A také shlédněte filmThe Third & The Seventh jehož tvůrce je Alex Roman i filmy o tom, jak se natáčelo a modeloval 3D model této knihovny.
PredátořiPredátoři
Serie šesti půlhodinových dokumentů, natočených s pomocí miniaturních kamer umístěných přímo na lovících zvířatech ukazuje lov přímo z perspektivy lovce. V dokumentu uvidíte také různé zpomalené záběry a počítačové animace, které umožňují analyzovat taktiku predátorů a prohlížet si ji z jakéhokoliv úhlu. Jeden z producentů tohoto filmu, David Wallace tam vysvětluje, jak dokumenty vznikly a také dodává: V dokumentu je představeno velmi málo krve a bolesti... To, co jsme chtěli zdůraznit, je vztah predátora a kořisti.
Zvířecí zbraněZvířecí zbraně
Pro přežití v divočině si některá slabší zvířata vyvinula obdivuhodné množství způsobů jak nalézt a zabít svůj cíl. Pasti, lesti a skrývačky můžou být ty nejlepší lovecké triky člověka, ale jsou velice dobře používány také ve zvířecí říši.
S některými zvířecími zbraněmi mohou své protivníky nadobro usmrtit. Jedna z nejstarších metod jsou střely, vyvinuté jako svébytné, jedem opatřené harpuny. Chemické zbraně a vysokorychlostní projektily. Zvířata představená v tomto dokumentu ukazují, jak vybavená je příroda pro přežití ve světě zvířat.

Speciální lovecké strategie vyžadují částečné přizpůsobení těla, od hrozivých zubů po ostré ostny. V pčírodě nalezneme ostré nože, gilotiny, dýky, a nejrůznější vražedné nástroje, které zničí vše živé.
A aby toho nebylo dost, mnoho z nich je skrytých, rychlých a překvapujících. A kromě toho jsou některé náležitě předváděny, aby s nimi predátorům nahnali strach.
Democracy Now!Democracy Now!
Hodinové zprávy portálu Democracy Now! kde uvidíte i celý archiv předchozího zpravodajství.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.