Ulanbátar: Rudý bohatýrUlanbátar: Rudý bohatýr
Dokument o historii i dnešním životě hlavního města Mongolska.
V srdci Asie se nachází jedno z nejúžasnějších, nejnedotčenějších území rozprostírající se od neprostupných sibiřských lesů na severu po Čínskou zeď na jihu. Rudý bohatýr je překlad slova Ulánbátar. Město se tak jmenuje na počest národního hrdiny Damdina Suchbátara. Jeho bojovníci po boku Rudé armády v květnu roku 1921 osvobodili zemi od teroru bělogvardějských vojsk. V hlavním městě žije skoro polovina obyvatel Mongolska, které je velké jako celá západní Evropa. Hlavním problémem města je kromě drsných přírodních podmínek a omezeného počtu pracovních příležitostí také nedostatek vody a alkoholismus. Nejdůležitější ulánbátarskou buddhistickou památkou je klášter Gandantegčinlen Chíd neboli Místo absolutní blaženosti.
Dále video z cest po Mongolsku natočil se svými přáteli Michal Červenka. Přečtěte si jeho postřehy z cesty.
Pablo Escobar: The Great HuntPablo Escobar: The Great Hunt
Peníze, nebo olovo. Jednoduchý a účinný zákon drogového barona Pabla Escobara. Geniální obchodník, který svého času ovládal 80 % světové produkce kokainu. Zatímco mu rodná Kolumbie zobala z ruky, zaplnil díru na trhu a než se úřady stačily rozkoukat, jeho droga zaplavila celou Severní Ameriku. Stavěl nemocnice, školy i fotbalové stadiony a jako ctihodný občan zamířil i do světa politiky. Zároveň ale nemilosrdně likvidoval konkurenci i představitele veřejného života. Kdo se nechal koupit, dostal bohatou odměnu. Kdo ne, dočkal se kulky. Když si ale Spojené státy konečně uvědomily, jak velkým problémem kokain je, Escobara jeho vlastní úspěch doběhl. Stal se z něj psanec a bylo jen otázkou času, kdy bude muset zaplatit.
Film dokumentuje neskutečné události 90. let v Kolumbii. Velký hon na drogového magnáta, člena medelínskeho kartelu, nejbohatšího člověka na světě těch dob a nejhledanějšího zločince všech dob. Dopadení Pabla Escobara policii i více než 1000 členné speciální jednotce trvalo několik let. Pablo Escobar zůstává kokainový králem všech dob. Jeho boj s kolumbijskou vládou si však vyžádal životy více než 20 tisíc obyvatel Kolumbie. Podívejte se na tento dokumentární film o strašlivých událostech v Kolumbii on line s CZ dabingem.
Největší zabijáciNejvětší zabijáci
Austrálie je domovem 21 z celkového počtu 25 najjedovatejších hadů světa, nejjedovatějšího pavouka i mořského živočicha na světě, ale i největších a najhrozivejších predátorů, s nimiž se člověk kdy potkal, a sice žraloka lidožravého a žraloka mořského. Dokonce i takové živočichy, jako je rozkošný ptakopysk či zdánlivě neškodná ježura, jsou vyzbrojeny dostatečným množstvím zákeřných toxinů, aby nám způsobily mučivou bolest a v krajním případě i smrt. Dokument "Největší zabijáci" se vydává hluboko do australského vnitrozemí i pod hladinu moří, aby našel živočichů, kteří mohou zabíjet, a jejichž oběťmi se pravidelně stávají právě lidé.
Starověké objevyStarověké objevy
Dnes žijeme ve světě, který by pro naše praprarodiče byl těžké vymyslet. Je to věk nejmodernějších technologií, proudových letadel, superpočítačů a inteligentních strojů. Od dob průmyslové revoluce se náš svět rozvíjí nebývalým tempem a všechny předchozí civilizace nechává daleko za sebou. Ale je tomu skutečně tak? Dokumentární seriál Starověké objevy zkoumá udivující vyspělé technologie antického světa a ptá se, proč se všemi těmito úžasnými vynálezy nezapočala průmyslová revoluce už o dva tisíce let dříve.
Neříkejte mé matce, že jsem v AfghanistánuNeříkejte mé matce, že jsem v Afghanistánu
Vnuk slavného Luise Diego Bunuel je francouzský filmař narozený v roce 1975 který se proslavil v poslední době hlavně jako režisér seriálu National Geo Don't Tell My Mother. V minulosti ho znají hlavně díky účinkování ve skvělém i u nás vysílaném pořadu Les Nouveaux Explorateurs, kanálu Plus.
Diego Buňuel pro francouzskou televizi deset let křižoval svět a plnil zpravodajské bloky zprávami z válečných zón. A deset let se pokoušel překročit hranice šokujících headlinů a zachytit pravdivý obrázek každodenního života obyčejných lidí. Lidí, kteří neměli to štěstí a až příliš dobře poznali, co je to strach, nenávist a smrt. Jeho první kroky míří do Afghánistánu, který zamrzl v čase a desítky let se utápí ve válečných konfliktech. V zemi, kde jsou zbraně dostupné téměř na každém kroku, děti to s nimi umějí od malička a nejčastějším zdrojem obživy je opium, miliony lidí přesto nepřestávají věřit v lepší budoucnost. Diego Buňuel je hledá v ulicích Kábulu i v divokých horách Kandaháru, domově hnutí Taliban.
Stavíme až do nebe - Mrakodrapy budoucí generace Stavíme až do nebe - Mrakodrapy budoucí generace
V Dubaji, jednom z center Spojených arabských emirátů, stojí nejvyšší mrakodrap na světě. Burdž Chalifa Dubaj už teď přesáhl hranice lidské představivosti i dosavadní rekordy a tyčí se do výše přes osm set metrů. To však není konec, odborníci hovoří o novém věku mrakodrapů i soutěžení o ještě vyšší, ještě lepší a ještě úžasnější stavby. Řeší rovněž celou řadu technických a technologických problémů, které blízká budoucnost stavitelům mrakodrapů přinese. Zajímavostí je, že během výstavby nebyla konečná výška mrakodrapu dlouho přesně známa, protože byla přísně tajena kvůli konkurenci. Podle předběžných odhadů se předpokládala (a uvádí to i stavební firma asi 808 metrů a 162 podlaží. Firma OTIS, která pro budovu dodá 54 výtahů, uvádí 800 metrů. Projekty na oficiální stránce budovy naznačovaly až 195 podlaží. Podle některých zdrojů se spekulovalo, že výška mrakodrapu mohla být i více než 940 metrů, dokonce až 1 011 metrů. Budova bude součástí rozsáhlého projektu v hodnotě 20 miliard dolarů, zahrnujícího i několik dalších mrakodrapů, obrovské nákupní středisko a umělé jezero vše obklopující.
Štíty království českéhoŠtíty království českého
Jak žili naši předkové ve středověku ve městech, vesnicích i na hradech. Režie R. Sedláček Našimi průvodci budou historik prof. Tomáš Durdík jako archeolog a vědecká autorita a herec Jaroslav Plesl jako moderátor a zvídavý laik.
Berlínská zeď - Východ kontra ZápadBerlínská zeď - Východ kontra Západ
Dokument o vzniku a pádu Berlínské zdi
Album Janka Kráľa Album Janka Kráľa
Dokument z trezoru archívu Matice slovenskej o básnikovi a buditeľovi Jankovi Kráľovi, ktorý pôsobil 14 rokov v Zlatých Moravciach.
Mgr. Radovan KalužaMgr. Radovan Kaluža
"Cítím se jako vítěz, který jde po baru, po butiku a ostatní obdivují ženu a uctívají muže, který ji vede. Uctívají správně, uctívají mě - Radovana.”, píše známá internetová celebrita, bloger a zakladatel firmy Banan.cz Radovan Kaluža. Tvrdí o sobě, že má IQ 160. Sám sebe nazývá intelektuálem, ostatní pak závistivými sockami, neboť mu závidí jeho milionářské manýry. Chlubí se tím, že balí 16 leté holčičky na Stodolní ulici, stylizuje se do role metrosexuála. Zcela vážně se považuje za geniálního. Jaký je ale ve skutečnosti? Hodinový dokument Mgr. Radovan Kaluža vytvořili studenti píseckých filmových škol FAMO a SVOŠF.
EDGEEDGE
28 let poté, co kapela Minor Threat vydala píseň 'Straight Edge', subkultura známá jako Straight Edge se stala celosvětovým fenoménem, ​​který spojuje jednotlivce odmítajících všechny formy intoxikace. Dokument se slovenskými titulky přeložili na Straight Edge Slovensko. Díky.
Ochrana před chaosem?Ochrana před chaosem?
Demokratická republika Kongo by mohla podle objemu bohatství přírodních zdrojů být jednou z nejbohatších zemí světa. Přesto lidé Konga patří mezi nejchudší.
Na základě klíčových zjištění doposud probíhajících organizací UNEP s postkonfliktním hodnocením životního prostředí v zemi, toto vydání pořadu Nature poukazuje na to, jak rozpad vlády, kolaps průmyslu a související degradace obživy vyústily v silné zneužívání Konga jen k poskytnutí environmentálních zdrojů, a rozšíření znečištění zejména v těžebních oblastech.
Ale je tu i mnoho pozitivních známek oživení: komunity samy obhospodařují a řídí své přírodní zdroje a přes rozvojový program REDD může země znovu chránit svůj deštný prales - druhý největší po Amazonském deštném pralese.
Československý filmový týdeníkČeskoslovenský filmový týdeník
Aktuální záznamy událostí pro Československý filmový týdeník před padesáti lety jsou dnes již historickým dokumentem.
Ostrovy zapomenutého kliduOstrovy zapomenutého klidu
Dokumentární cyklus o naší přírodě (1993) "Les může připomínat moře. Je velký, beztvarý, koruny stromů se pod větrem vlní jako voda. Krajina našeho státu, který má k moři daleko, byla vždy přirozeně zalesněna, ornou půdu i půdu pro svá obydlí museli lidé přírodě vzít. Brali ji lesu. Lidé dřívějších dob byli obklopeni lesem v míře, jakou již nechápeme, báli se ho, využívali ho a osídlovali různými bytostmi. Proto měl les odpradávna i svůj výtvarný symbol - na gotických stavbách nacházíme kamenný sochařský symbol lesa - démonickou postavu Zeleného muže. Z lesa člověk vidí jen jeho polovinu, protože ta druhá je pod zemí. Jaká je historie lesa ve vývoji krajiny v toku času? Hlavním průvodcem pořadu je Václav Cílek, dalšími jsou botanik Ivan Větvička a ekolog Jaromír Bláha."
BushcraftBushcraft
Ray Mears: Brit, který výrazně přispěl k rozšíření pojmu bushcraft do podvědomí veřejnosti, má svůj vlastní televizní pořad.

Bushcraft je termín spojený s uměním přežití v divočině, ale i se zábavným a především s pohodlným pobytem v přírodě. To umožňují schopnosti jako: Rozdělání ohně, postavení přístřešku, užívání nástrojů jako sekyrka nebo nůž, umění opracování dřeva a zpracování jakýchkoli jiných přírodních materiálů a mnohé další. Bushcraft není žádná novinka, schopnosti spojené s životem v přírodě jsou tak staré jako lidstvo samo. Byly používány před desítkami tisíc let, jsou používány i dnes. Jsou to schopnosti, které našim předkům neumožňovaly jen přežití, ale i pohodlný život. V podvědomí veřejnosti je zakotveno, že naši předci žili na hranici vyhladovění v extrémních podmínkách a každý den bojovali o holý život. Výzkumy antropologů nám ovšem tvrdí něco jiného. Většina z našich předků žila vlastně pohodlně, lidé tvořili "umělecká díla" z přírodních materiálů a z jistého úhlu pohledu by se mohlo dokonce zdát, že jejich život byl spokojenější než život moderního člověka. Naši předci využili jejich inteligence, komunikovali a lovili ve skupinách. Díky vynalézavosti byli schopni řešit mnoho problémů, se kterými se potýkali. Spolupráce ve skupině, nalézání nových způsobů jak využít přírodní zdroje, díky tomu přežili, a to jim umožnilo pohodlný život. Bushcraft využívá těchto znalostí a dovedností, které byly téměř zapomenuty.
Naše jediná jistota je, že všechno dobře dopadneNaše jediná jistota je, že všechno dobře dopadne
Tématem snímku Heleny Papírníkové Horáčkové je svobodný lidský život. V centru jsou režisérčiny děti a také povahově a názorově vyhranění přátelé a blízcí. Jde o lidi, kteří vždy stáli mimo dobové komerční proudy, přesto však výrazně ovlivňovali a ovlivňují český politický, společenský a kulturní život.
Účinkující John Bok, Jim Čert, Jaroslav Erik Frič, Ladislav Heryán, Ivan Martin Jirous, Svatopluk Karásek, Libor Krejcar, Stanislav Penc, Karel Schwarzenberg, Čárlí Soukup, Jožin Štastný, Dáša Vokatá a další. Aktéři většinou nevěděli, že záběry budou někdy v nějakém filmu použity.
Režisérka Helena Papírníková Horáčková za autorský celovečerní filmový debut v roce 2009 získala cenu Andreje "Nikolaje" Stankoviče.
In vino veritasIn vino veritas
Portrét Karla Jochmana, mého dědečka, který v roce 1951 "dobrovolně a celkem rád” vstoupil do KSČ a je jí věrný dodnes. Zároveň od roku 1993 podniká v rodinné prodejně sudových vín. V jeho osobní sklepním undergroundu se odehrává jeho malá politika - schůze KSČM, prodej vína i setkání s přáteli, zatímco u Křižíkovy fontány vrcholí prvomájová velká politika jeho domovské strany. V jejich prolínání sledujeme obraz obyčejných lidí, jenž před více jak šedesáti lety zakládali socialismus v Čechách z přesvědčení, "že partaj pracuje pro lidi a chce pro lidi jen dobro” a jenž doufají, že sociálně spravedlivější společnost jednou zvítězí nad lží a nenávistí.
Jak se stát zlodějem?Jak se stát zlodějem?
Larken Rose a jeho srozumtelné vysvětlení jak se dnes beztrestně krade. Se slovenskými titulky.
Morální chování zvířatMorální chování zvířat
Empatie, spolupráce, spravedlnost a reciprocita - ochota starat se o blaho druhých, se zdá jako velmi lidský rys. Ale Frans de Waal sdílí některé překvapivé videa chování testů, u primátů a jiných savců, které ukazují, jak mnoho z těchto morálních vlastností každého z nás sdílíme se zvířaty. Se slovenskými titulky a kompletním přepisem
Vysoké hry ruské mafieVysoké hry ruské mafie
Historie ruského organizovaného zločinu se datuje od prvopočátků sovětského státu a důležitou roli v ní hrají koncentráky tzv. Gulagu, kde se represivní složky spojily s profesionálními zločinci, aby kořistily z práce milionů nevinně odsouzených politických vězňů. Každá další epocha "budování nejspravedlivějšího společenského řádu" pak svým způsobem obohatila a zdokonalila mafiánské systémy, které v propojení s KGB prorůstaly všemi vrstvami. Vznikla tak nelegální ekonomická struktura, na které je závislý osud celé společnosti. České znění. Autor: Genadij Kajumov
Historie kuličkyHistorie kuličky
Dokument o airsoft týmu. Česky s anglickými titulky. Režie a další fotografie: Tomáš Potočný Kamera: György László, FAMU
VetešníkVetešník
Pan Špičák býval legendou mezi pražskými vetešníky. Bydlel ve sklepě a jeho obchod byla říše sama pro sebe. Lidé mohli vstoupit do jeho světa a opouštěli jej až po dlouhém rozhovoru s ním. A já taky.
Manželství Roberta a GábinyManželství Roberta a Gábiny
Gábina a Robert jsou manželé. Robert má rád luxusní auta a pracuje proto, aby si je mohl dovolit. Gábině pomáhá práce na erotickém serveru oblíbit si vlastní tělo. Spolu jsou přes týden, víkend tráví s milencem nebo milenkou. Nemají s tím problém. Nebo mají? Radovan Síbrt portrétuje tento nezvyklý (nebo je to už dnes vlastně zcela normální?) partnerský vztah poněkud odcizenou filmovou formou. Dlouhé záběry zachycující minimální nebo monotónní pohyb. Komponované obrazy z "všedního" života páru působí chladně. Hrdinové na plátně v obraze skoro vůbec nepromluví, všechny výpovědi se odehrávají asynchronně, natož aby pak mluvili na sebe. Když se konečně spolu ve filmu sejdou v sedě na posteli, působí trochu jako dva nezávislé monolity. Patří k sobě vlastně vůbec? Film na Famufestu 2005 získal cenu pro nejlepší film studenta prvního ročníku. České znění.
Chocholův kubismusChocholův kubismus
Jedinečné období tvorby vynikajícího tvůrce se trvale zapsalo do dějin české moderní architektury (1999).
Většina tvorby Josefa Chochola - architekta nespoutané povahy a vždy extravagantních názorů - je poznamenaná principy funkcionalismu. Přesto jsou nejcennější především ty jeho rané práce, které souvisejí s krátkým obdobím českého kubismu, jehož se stal typickým představitelem. Toto výtvarně jedinečné období Chocholovy tvorby se trvale zapsalo do dějin české moderní architektury. Scénář a režie Z. Gawlik
Lidskost v prodleníLidskost v prodlení
Krátký dokument zkoumá současný stav světa a některé sociální, environmentální a ekonomické změny, které mohou vytvořit lepší kvalitu života po celém světě.
RenéRené
Ryze dokumentární film se syrovou autentičností vypráví těžko uvěřitelný příběh Reného, který byl od sedmnácti let sledován filmovou kamerou na své cestě mezi vězeními a krátkými pobyty na svobodě. Kamera ho v roce 2008 opouští v jeho sedmatřiceti letech, tedy přesně o dvacet let později, jako nemocného člověka, muže stále se pohybujícího na hraně zákona, který napsal a publikoval dvě knihy. Čas proměny z mladíka v muže zaznamenávala režisérka Helena Třeštíková na pozadí významných politických změn střední Evropy. Reného příběh začíná ve vězení pod socialistickými plakáty, pokračuje během sametové revoluce a dostává zdánlivou pointu amnestií tehdejšího prezidenta Václava Havla. René se ale brzy vrací zpět do kriminálů, aby tak vstoupil do Evropské unie opět jako vězeň. V průběhu let strávených za mřížemi, zejména za krádeže, se nechal potetovat na celém těle, utekl z vězení a zase byl chycen, vydal dva romány, vykradl byt samotné režisérce, prožil dva milostné příběhy, onemocněl roztroušenou sklerózou a psychologové u něj zjistili nadprůměrnou inteligenci. Krk hlavního protagonisty tohoto časosběrného dokumentu "zdobí" anglicky nepřesně vytetovaný nápis "Fuck of people".
Jsme úplně normálníJsme úplně normální
dokumentární film Nadace Sirus.
Úsměv z NepáluÚsměv z Nepálu
Dokument o projektu podpory nepálských dětí na dálku, obdoba adopce na dálku. Spočívá v tom, že lidé finančně přispívají na školní vzdělání dětí, které si sami vybrali, a tím se stávají jejich "adoptivními rodiči"
Afghanistán: Semeniště drogAfghanistán: Semeniště drog
Autentické svědectví o "nemocném" Afghánistánu. Jakou roli hrají drogy v životě tamních lidí a proč právě tento stát patří mezi drogové velmoci? Dokument popisuje životní příběhy několika lidí, kteří jsou nebo byli závislé na heroinu. Zjistíte, proč pokrývá heroin z Afghánistánu 90% světové produkce heroinu. České znění.
Drogy mezi námiDrogy mezi námi
Dokumentární film na téma drog. Dále Rozhovor s Ivanem Doudou, nadace Drop In v televizi Metropol TV.
Off-Road ExpediceOff-Road Expedice
Zajímavé zážitky party mladých lidí z expedice do Černé Hory v letech 2009 a 2010. Navíc bonus Dakar 2009 Česky.
Stepping Into The FireStepping Into The Fire
Stepping Into the Fire is the cinematic release that reaches into the ash of the bare bones of existence and asks the question "is humanity born to die, or is humanity born to live?” The film follows the true story of three successful individuals brought together by an ancestral medicine from South America that has become legendary for its miraculous and profound effects. Ayahuasca - as the Amazonian brew is known - is well known for its mental, physical and energetic healing properties. Stepping Into the Fire closely examines the life-changing effects Ayahuasca can have and illustrates why environment and health are so crucial to human success on a global scale.
Hra na BohaHra na Boha
Adam Rutherford se setká s novou bytostí vytvořenou americkými vědci, Kozo-pavoukem. Je trochu kozou a trochu pavoukem a její mléko může být použito k vytvoření umělého vlákna. Je součástí nové oblasti výzkumu, syntetické biologie, s radikální cílem: rozdělit přírodu na náhradní díly tak, abychom je mohli znovu sestavit tak, jak se nám zlíbí. Tato technologie se již používá, jako např. bio-nafta pro pohon automobilů. Jiní badatelé hledají, jak bychom mohli jednoho dne ovládat lidské emoce tím, že pošlou "Biologické příkazy do našich mozků. Dokument televize BBC s anglickými a italskými titulky.

Pozn. Spotter: přemýšlejte o tom, zda je to dobře, nebo špatně...
Owned & Operated Owned & Operated
Mozaika světa optikou nternetu. Ukazuje, jak naše životy spotřebitelů jsou pod kontrolou privilegovaných osob a pod jejich metodami ovládání. Ale svět se probouzí a získává zkušenosti mimo běžná pravidla sociální interakce, což způsobuje vzrušení u těch, kteří nejsou zaprodáni současnému systému ... a zároveň strach u těch, kteří jsou tímto systémem hýčkaní.
Dokument, v překladu "Vlastněn a provozován" se snaží představit tyto události pomocí videa, zvuku a textu. Nahraný obsah na internet v kolektivním lidském vědomí, složeným z každého jednotlivého účastníka.
Ano, změna se blíží ... a bude dramatičtější než kdokoli dokáže představit.
Neziskový projekt, pro který jsme se pokusili použít film jako odrazový můstek, aby tak rozjel další aktivně smýšlející kreativních profesionálů a budoval online komunity, které podporují rozvoj zdrojů potřebných pro jednotlivce k vytváření budoucích kvalitnějších informačních mediálních projektů. Komunitní fórum se nachází na CrackinFilms.
Mafie a drogyMafie a drogy
Dokumentární video, které odhaluje různé mafiánské klany, společnosti a organizace zabývající se prodejem, výrobou a distribucí drog po celém světě. Převážně jde o Kokain. Zajímavé video ve kterém můžete vidět a poznat celosvětové tváře drogového podsvětí, nejznámější případy, výrobu drog či jejich export za účelem prodeje. Zkrátka DROGY. Každá rasa či národnost má jiné zvyky a praktiky v udržování se v krvavé hře velkých drogových kartelů.
Slzy KongaSlzy Konga
Dokumentární film natočený v průběhu eskalace bojů v Demokratické republice Kongo v listopadu 2008 ukazuje dramatické příběhy tamních žen a dětí. Přes deset let se východní Kongo ocitá uprostřed válečného běsnění. Několik generací nezná nic než válku a násilí. Příčinou neštěstí země je paradoxně její bohatství - zejména zásoby coltanu, nerostu, bez něhož se dnes neobejde žádný mobilní telefon ani notebook. Jde o obrovský byznys, do něhož je zapojena i řada mezinárodních společností. Coltanový byznys roztáčí v Kongu spirálu smrti, z níž není úniku. Výsledkem jsou statisíce znásilněných žen a dětí, znásilnění se v pralesích východního Konga stalo masovou zbraní. Snímek popisuje cestu dvou českých novinářek - Lenky Klicperové a Olgy Šilhové, které se vydaly do zapadlých vesnic oblasti Bunyakiri, kterou ovládají Hutuové. Ti, kteří před 15 lety utopili v krvi sousední Rwandu…
Rok konopí Rok konopí
V roce 2009 byl Janu Hrnčířovi diagnostikován nádor v oku. Aniž dodnes s jistotou ví, zde jde o zhoubný či nezhoubný nález, začal se intenzivně zajímat a možnosti léčby rakoviny. Ta ho zavedla až k léčebným vlastnostem konopí. Jako autor námětu a producent dal vzniknout celovečernímu filmu mapující téma konopí, jeho léčebných účinků a legislativního rámce nejen v České republice, ale i ve Světě - zvláště v Izraeli, kde je konopí zkoumáno již desítky let a tolik diskutovaná látka THC zde byla poprvé objevena. Rok konopí sleduje řadu postav, které se věnují tématu konopí z nejrůznějších úhlů. Potkáváme českého vědce Lumíra Hanuše, který konopí vnímá jako přírodní zdroj cenných látek. Rozmlouváme s objevitelem THC profesorem Raphaelem Mechoulem. Dozvídáme se o boji lékaře a konopného aktivisty Dušana Dvořáka. Po dva roky sledujeme časosběrnou metodou nemocné s diagnózou rakoviny nebo roztroušené sklerózy. Konopí a legislativní rámec České republiky komentují politické a policejní špičky, adiktologové, účastníci konference v parlamentu, příznivci Million Marihuana March a další. Film Rok konopí hledá hranici osobní svobody každého jednotlivce s právem na zdraví a zrcadlí absurdnost současné reality. Teaser na celovečerní film.
I Am FisheadI Am Fishead
Jsou ředitelé firem egotističtí psychopati?
Velmi unikátní video vrhá světlo na lidskou psychiku v každodenním životě od obyčejného občana až po ředitele korporací. Odhalení psychopaté... Pro mnohé budei toto video docela výmluvné. Sledujte video, které by mělo být sdíleno se všemi, kteří žízní po takovém poznání.
Co se děje s naším světem? Film pro ty, kdo chtějí vědět, jak psychopatie a antidepresiva ovlivňují naši společnost. Tvůrci dokumentu se ponořili do světa korporací a jednotlivců, kteří drží ekonomicko-sociální moc, aby odhalili pravdu o strukturách, ve kterých žijeme. Ryba, jak se říká, smrdí od hlavy, ale změna začíná v nás. Více na webu. Režie: Misha Votruba, Václav Dejcmar (ČR).
Život mimo naši představuŽivot mimo naši představu
Etnolog a cestovatel Mnislav Zelený na TEDxPrague. Mnislavu Zelenému se možná jako jedinému z bělochů dostalo cti tančit posvátný pohřební tanec kuarup na největší slavnosti indiánů Xingu v Brazílii. Studiu života indiánů věnoval bezmála čtyřicet let svého dobrodružného života (mimo jiné byl i pekařem, přístavním dělníkem, reprezentantem na mistrovství světa v judu, velvyslancem, listonošem i číšníkem). Založil nadaci Velká Amazonie a pralesní vědeckou stanici - jejich cílem je přispět k poznání života v Amazonii a alespoň trochu zpomalit rozpad indiánské civilizace. O původních obyvatelích pralesa tento muž, který byl adoptován indiány a po revoluci se v Praze přihlásil k národnosti yawalapiti, říká: "Oni svého štěstí dosahují každodenně, my vlastně skoro nikdy, pořád se nám vzdaluje."
Dát nadějiDát naději
28-minutový filmový dokument z roku 2004 seznamuje s prací nadace, obsahuje výpovědi nemocných, kteří podstoupili transplantaci dřeně a informuje o postupu při odběru kostní dřeně od dobrovolných dárců. Darovat můžete přes Český národní registr dárců kostní dřeně
Shackletonovo antarktické dobrodružstvíShackletonovo antarktické dobrodružství
Neuvěřitelný dokument o lidské výdrži a odolnosti! - V roce 1915 vedl Sir Henry Ernest Shackleton expedici napříč Antarktidou do Viktoriiny země. Jejich loď Endurance (Odolnost...!) uvízla a pak se potopila. Větší část posádky nechal na malém ostrově a s pěti muži se vydal na otevřeném člunu přes ledové moře. Přepluli 1200 kilometrů a přešplhali řetězec hor, než konečně našli pomoc. Podle hodnocení tehdejších současníků člověk něco takového v podstatě nemohl dokázat.
Hraniční meandry OdryHraniční meandry Odry
Hraniční meandry Odry existují již staletí, ale upozornily na sebe až v souvislosti s ničivou povodní v roce 1997, kdy se protrhl jeden z meandrů. Povinností správce toku bylo protržené koryto opravit a u této příležitosti se vyhodnocoval i ekologický stav, který naznačil výjimečnost území. Dokázat se to však podařilo až díky úzké spolupráci se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF). Podrobné průzkumy jednoznačně prokázaly, že území má výjimečnou krajinářskou hodnotu, pestrá přírodní stanoviště umožňují výskyt řady vzácných a ohrožených rostlinných i živočišných druhů a navíc je přírodním unikátem z hlediska přírodní říční dynamiky. Území bylo proto zařazeno do evropské soustavy Natura 2000 jako evropsky významná lokalita, a to nejen na české straně, ale také v sousedním Polsku.
RopáciRopáci
Dokumentární mystifikace o novém živočišném druhu, kterému vyhovují životní podmínky, které jsou pro nás smrtelné. Film získal v roce 1988 ocenění Studentský Oscar Americké filmové akademie. Hrají: Lubomír Beneš, Jiří Němec, Ivo Kašpar, Jan Rokyta, Emil Nedbal Režie: Jan Svěrák
Musíme mluvit o nespravedlnostiMusíme mluvit o nespravedlnosti
Obhájce lidských práv Bryan Stevenson mluví v poutavé a osobní přednášce o některých tvrdých pravdách o systému americké justice, počínaje masivní rasovou nerovnováhou: Každý třetí občan z černé mužské populace USA byl někdy v životě vězněn. Tyto otázky, které jsou v amerických dějinách nepřezkoumané, jsou jen zřídka diskutovány v takové úrovni upřímnosti, pochopení a přesvědčivosti, jako právě v éto přednášce. S českými titulky.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.