Věda a výzkum ve stínu krizeVěda a výzkum ve stínu krize
Rozhovor s prof. RNDr. Václavem Pačesem, DrSc. a prof. Ing. Pavlem Hobzou, DrSc., FRSC
Demokracie a občanská odvahaDemokracie a občanská odvaha
Některých vysokoškolských pedagogů, vědců a jiných odborníků jsme se dotázali na obsah a význnam pojmů demokracie a civilcourage. Ptali jsme se i na to, "proč je demokracie (někdy tak) bezzubá?" Toto dotazování se uskutečnilo v průběhu října a listopadu 2010. Více na CivilcourageTV
Charita a neziskové organizaceCharita a neziskové organizace
Téma televize Z1 byznys a společnost, 11. 6. 2010 Charita jako neziskový byznys. Hosté: Jan Bárta, výkonný ředitel o.s. ADRA; Pavla Gomba, ředitelka UNICEF ČR.
Věda a výzkum - IKEM. Hosté: Luděk Červenka, vedoucí projektu CEVKOON.

Eugen Korda zpovídá ředitelku českého výboru pro UNICEF Pavlu Gomba.

Nejlepší reklamy roku 2009 - Ceny EFFIE 2009. Hosté: Petr Topinka, výkonný ředitel Mark BBDO Jiří Janoušek, ředitel AKA

Jak se přežívá neziskovým organizacím v době krize? Hosté: Marek Šedivý, ředitel Neziskovky.cz, o.p.s. Andrea Kobzová, oddělení fundraisingu, ADRA Moderuje Aneta Snopová.
Odhalení egyptských záhadOdhalení egyptských záhad
Píše se rok 2480 před Kristem a v této části Sahary nespatříte nic než přesýpající se písek. Ale to vše se má brzy změnit. Až sem na lodích připlují tisíce mužů ze všech provincií starověkého Egypta, až nalámou miliony tun kamene a dovlečou ho na pouštní pláň, aby dokázali zázrak a postavili podle tajného plánu hrobku svému králi Chufewovi (dříve užívaný přepis jména: Cheopsovi). Více než 4000 let považovali lidé tento nejstarší a současně jediný dochovaný ze Sedmi divů světa za jedno z největších mystérií naší planety. Nyní před vámi sejmeme roušku tohoto tajemství. Výsledky nejnovějšího historického výzkumu a nejmodernější vizuální technologie umožní vrátit se zpět v čase a podívat se na Velkou pyramidu v Gíze očima mužů, kteří ji vybudovali. Vybrali jsme si proto jednoho z nich. Není to skutečná historická postava, nicméně události v tomto příběhu Velké pyramidy vycházejí z dochovaných záznamů. Počínaje jeho cestou na místo stavby, přes oblečení, které nosil, až po nezměrné množství práce, která mu byla uložena. Jmenuje se Nakht a toto je příběh jeho života a Velké pyramidy
Škola rovných příležitostíŠkola rovných příležitostí
Krátký film tematizující problematiku vzdělávání sociálně znevýhodněných dětí, který vznikl v rámci projektu Cesta k rovným příležitostem - možnosti a limity vzdělávání sociokulturně znevýhodněných osob (Projekt OP VK, reg. číslo CZ.1.07/1.2.00/08.0013, spolufinancovaný z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR)
UNGRIPUNGRIP
Video od tvůrcú filmů Esoteric Agenda a Kymatica které proniká do iluzí a bludů právního systému s přímým vztahem k psychologii lidstva.
Krize v ČT - Krize v ČT - "CHAOS"
Rok po krizi v ČT byl odvysílán tento dokument, obsahující spoustu zajímavých autentických záběrů. Premiéru měl 13. 2. 2002 na ČT1 s následnými dvěma opakováními na ČT1 a ČT2. Od té doby nebyl již nikdy reprízován.

Dále dokument o krizi v České televizi v roce 2000 a 2001. Autor David Čálek a Radim Špaček. Přečtěte si také komentář od Radima Hasalíka a Andrewa Stroehleina. Video je ve formátu WMV.
DonobadDonobad
Donobad (bengálsky děkuji). Dokument o programu BangBaby české pobočky humanitáraní organizace ADRA. Díky pomoci mnoha českých a slovenských dárců mohou tisíce dětí v Bangladéši chodit do školy. Dokument byl natočený v rámci monitorovací cesty na jaře 2010.
NirmolNirmol
Tento dokument vznikl ze spolupráce studentů pražské FAMU a organizace ADRA Česká republika. Uvidíte příběh bangladéšského chlapce, který se mohl naplno věnovat studiu a tím získat šanci na lepší život. Vzdělání ho přiblížilo k možnosti své sny o životě opravdu uskutečnit. Naší snahou bylo co nejpřesněji zdokumentovat a zachytit tamní realitu a život na internátní škole.
24h s Arnoštem Lustigem24h s Arnoštem Lustigem
Vážný i humorný den, strávený se slavným spisovatelem. Z cyklu natáčeného pro televizi Z1. režie: Igor Chaun
divoké řekydivoké řeky
tažení lososovitých ryb na divokých kanadských řekách. Záběry nádherné épřírody Britské Kolumbie, přírody která je ohrožena těžbou surovin a nevratným zničením křehkého ekosystému.

Follow the International League of Conservation Photographers for a R.A.V.E. in the Flathead River Valley in Southeastern British Columbia. The goal of these Rapid Assessment Visual Expeditions is to capture compelling media to support an existing conservation effort. Here, in one of the most pristine river valleys on the planet, a proposed open pit coal mine would disrupt a critical habitat migration corridor and pollute the headwaters of Glacier National Park in the US.
Varšavské povstáníVaršavské povstání
celý název: Varšavské povstání: Zapomenutí bojovníci druhé světové války

Před šedesáti lety obyvatelé Varšavy a chatrná armáda odboje povstali a začali bojovat proti nacistickým okupantům, ozbrojení jen skromnými zbraněmi a podomácku vyrobenými granáty. Předpokládali, že Spojenci, kteří obklíčili Hitlerovu armádu, jim za pár dní přijdou na pomoc. Nakonec však bojovali 63 dní a pomoc nedorazila. Málo známý a tragický příběh. Český dabing
PraxeologiePraxeologie
Praxeologie, logika lidského chování, je relativně nová vědní disciplína, která se často nevyučuje v mainstreamovém školském systému.
V druhé epizodě vám představí rozdíl v metodě studia lidského chování praxeologie a metod přírodních věd.
Ve třetí epizodě přednáška Praxgirl podrobněji definuje co má Praxeologie na mysli, když nazývá lidské jednání účelovým.
Pôvodný kanál, Její Facebook, a Twitter
(Ne) zapomenutý Afghanistan 2004(Ne) zapomenutý Afghanistan 2004
Doku film o sbírkách v roce 2003. Do jejich ukončení se podařilo obdarovat učebními pomůckami přes tisíc dětí, což bylo žalostně málo, na to, jak moc těžké bylo všechny ty akce pořádat ... spíše jsem podporoval popíjení jakýchsi "intelektuálů". Ti lidé co chodili na ty stovky akcí a přednášek, tisíc krát více propili a prokouřili, než věnovali zoufalým lidem na opačném konci planety. Nepomohlo ani tento film, ač běžel v TV a na akcích samotných, ani přímá komunikace na stovkách přednášek, vystoupení v Tv - v rámci různých i velmi populárních TV pořadů ... vytvořil a spolupracoval jsem na celé řadce podobných filmů, kampaní atd ... a lidé to ví a nic se nemění ... neuvěřitelná až bestiální lhostejnost je výsledkem ... smutné a je to jeden z hlavních důvodů, proč jsem s tím přestal v této formě ...
Mešita v Hradci KrálovéMešita v Hradci Králové
cvičení 1. ročníku Katedry dokumentární tvorby - FAMU
Konec ropného věkuKonec ropného věku
Rok od roku dosahují ceny ropy a benzínu stále rekordnějších výšin. A tento trend už se asi nikdy nezmění. Světové zásoby se totiž radikálně ztenčují, a i když jsou občas objevena nová naleziště, do sta let by měla být vyčerpána. Dopad na světovou ekonomiku bude zdrcující, tedy v případě, že do té doby nenajdeme mocnější alternativní zdroj energie. Uvažuje se o pohonech na metan, vodík, uhlí, sluneční energii, ani jaderná energetika doposud neřekla poslední slovo, nicméně monopol drží stále ropné rafinerie a koncerny. A ty ho z rukou rozhodně hned tak nepustí. Což ale nic nemění na tom, že ropný věk pomalu ale jistě končí… České znění.
Atlantida: Síla legendyAtlantida: Síla legendy
Aristoteles tvrdil, že bájná Atlantida, nádherná země, která se kvůli rozmařilosti svých obyvatel propadla do mořských hlubin, leží pouze v Platónově hlavě. Fantazie o Platónově ostrovu nikdy nevyprchaly. Atlantida byla už byla virtuálně lokalizována do nejrůznějších koutů světa a báje se chopili dokonce i nacionalisté: na Atlantidu si činilo nárok hned několik zemí. Ti, kteří sledovali spíš náboženské cíle, ji umístili do Palestiny. Jiným se zamlouvala její poloha u Špicberků, na Kavkaze nebo v Persii, na Kanárských či Azorských ostrovech. Podle některých ležela Atlantida v Anglii nebo dokonce v Africe. Koncem 19. století se Atlantida stala oblíbeným tématem, které uchvátilo pozornost veřejnosti. Někteří romanopisci vsadili obraz Atlantidy do velkolepého kosmického prostředí, kde se hraje o osud lidstva. Ve 20. století se námětu chopila filmová studia a chrlila scénáře o bájné Atlantidě. Za druhé světové války chybělo málo, a Evropu stihl stejný osud jako ztracený světadíl, ale ani po válce Atlantida neztratila nic ze svého kouzla. Řecké titulky
ŽílaŽíla
Film s podivným názvem ŽÍLA byl natočený v exteriérech městské krajiny v povodí známého pražského potoka Botič jako amatérský filmový debut skupinou umělců a absolventů malířského ateliéru na AVU. Jde o volnou, filmovou koláž obrazů a scén přímo inspirovaných konkrétními místy v okolí potoka kde se střídají přírodní zákoutí s industriálními, zahrádkářské kolonie i městská zástavba. Místa jsou propojena jednoduchým příběhem smyšlených postav, které nás provází často velmi bizardními místy. Tato místa inspirovala tvůrce scénáře k vytvoření neméně bizardních postav a situací...
Důraz je zde kladen hlavně na vizuální stránku filmu jež nezapře výtvarnou citlivost a vzdělání tvůrčího týmu. Členové hlavního realizační týmu V.Větrovský (režie), M. Adamovský (kamera). P. Achrer (dekorace) a V. Horálek (dekorace a loutky) spolupracovali s řadou nadšenců a přátel neherců, kteří pracovali s vysokým nasazením bez nároku na honorář. Pracovalo se často v extrémních podmínkách zimní krajiny kolem potoka a dost často i v něm...
Film vznikal prakticky bez jakéhokoliv rozpočtu a dokončen byl až po třech letech od počátku natáčení. Během realizace docházelo samozřejmě k různým pnutím mezi tvůrci a skupina se nakonec v průběhu postprodukčních prací rozpadla. Nicméně nakonec vznikl vizuálně velice zajímavý 40ti minutový "vodní epos" doplněný o sugestivní hudbu alternativní, noisové skupiny BBNU (Birds Builds Nests Underground) Divákům tak film umožňuje prostřednictvím hlavních postav nahlédnout do temných koutů pražské urbanizované aglomerace a skrze imaginární vidění tvůrců filmu i do jiných úrovní pražské krajiny. Více na Facebooku.
Od početí k narozeníOd početí k narození
Alexander Tsiaras představuje zajímavé lékařské vizualizace, které ukazují vývoj člověka od početí až k porodu i po něm. přednáška TED Talks s českými titulky a kompletním přepisem.
FloridaFlorida
Jméno "Florida" je španělské přídavné jméno znamenající "květinový". Symbolem tohoto státu je pelikán. Floridu objevili španělští námořníci v době velikonočních svátků, které se ve španělštině označují jako "Pascua Florida". Hlavním městem Floridy je Tallahassee, avšak nejznámějším městem je bezpochyby Miami. Tomuto městu dominují vysoké mrakodrapy a mnoho nočních klubů. Noční život je velmi rozmanitý a ulice jsou plné turistů i místních. Jsou tu však velmi časté hurikány. Sezóna je od prosince do března, kdy tu teplota není až tak vysoká. V létě je zde teplota často nad třicet stupňů a noci jsou velmi teplé. Teplota moře se pohybuje na třiceti stupních. Nejznámějším národním parkem na Floridě jsou močály Everglades. Více na wikipedii
Moje velká prsa a jáMoje velká prsa a já
Jak se žije ženám s velkými ňadry je v dokumentu Moje velká prsa a já. Od Dokument televize BBC.
Simon DixonSimon Dixon
Přednáška burzovního makléře a obchodníka s cennými papíry o penězích a investičních strategiích. Slovenské titulky a kompletní přepis. Více info na webu autora
Proč záleží na kráseProč záleží na kráse
Dokument televize BBC. "Filozof Roger Scruton představuje provokativní esej o významu krásy v umění a v našem životě.

V 20. století, argumentuje Scruton, se umění, architektura a hudba odvrátili od krásy, takže kult ošklivosti nás vede do duchovní pouště.

S myšlenkami filozofů od Platóna po Kanta, a tím, že mluví s umělci jako je například Michael Craig-Martin a Alexander Stoddart, Scruton analyzuje, kde se stala chyba. Prezentuje své naléhavé argumenty pro obnovení krásy a jejím tradičním místu v jádru naší civilizace. "
Moderní zázraky: Retro technologieModerní zázraky: Retro technologie
Dokument vás provede výrobou vinylových desek, zavzpomínáte na gramofony, na první televizory, mobilní telefony, CD disky, na psací stroje, první počítače, kreditní klíče jako náhrada klasických klíčů, DVD, VHS, recyklace elektro odpadu atd. Pojďme nostalgicky zavzpomínat na revoluci v technologiích :)
Všechny příští ČernobylyVšechny příští Černobyly
I po čtvrtstoletí je ukrajinská jaderná pohroma stále součástí života obyvatel České republiky. Je poučení z ní dostatečné, anebo se budou chyby opakovat? Režie I. Bystřičan

Jaderná havárie v Černobylu oslavila své pětadvacetileté výročí kolapsem atomové elektrárny ve Fukušimě. Memento státní nezodpovědnosti vůči občanům, které stálo v zárodku zániku komunistických režimů, vrhá nové světlo na společenské důsledky jaderné energetiky. Dokumentární výprava do Černobylu prozkoumává, jak vypadají životy dotčených lidí čtvrt století po havárii.

Bagatelizace příčin a následků masivní radiace je dnes v případě oficiálních institucí v mnoha parametrech podobná přístupu úřadů komunistických států. Tehdejší strach státních představitelů z nevole veřejnosti vůči vládnoucí straně vystřídaly současné obavy politických a průmyslových elit z poklesu veřejné podpory jaderné energetiky.

Dokumentární film se vydává po České republice i Ukrajině a nachází lidi, o jejichž životní situaci úřady a posléze i média mlčí. Protože souvislost mezi onemocněním a radioaktivním spadem po havárii nelze prokázat, nemocní a pozůstalí zůstávají ponecháni bez pomoci - ať už se jedná o venkovany, kteří v černobylské oblasti žijí, nebo Čechy z lokalit, nad nimiž šel radioaktivní mrak.

Kromě těchto lidí a volyňských Čechů, které černobylská havárie zbavila domova a přivedla zpět do jejich pravlasti, propojuje někdejší svět Černobylu a současný svět Fukušimy ekolog Jan Beránek, který v prostoru obce Temelín simuluje, jak probíhala nedůsledná evakuace a neinformovanost v Japonsku. Renomovaný profesor Jurij Bandaževskij radikálně zpochybňuje uklidňující statistiky o nicotném nárůstu nemocnosti v zasažených oblastech a bývalý likvidátor Anatolij Koljadin nachází přetrvávající principy rizikovosti jaderné energetiky.
Zpráva o skutečné ceně laciných potravinZpráva o skutečné ceně laciných potravin
Velké obchodní řetězce prodávají pod svým logem "laciné" potravinové výrobky. Jaké je jejich složení? Kolik procent masa je v párcích a hamburgerech, jablek v jablkovém koláči, vápníku v taveném sýru nebo přidané vody v kuřecích prsíčkách? Jaké by vznikly obchodním řetězcům náklady při minimálním zlepšení kvality těchto výrobků? České znění.
Na palubě AndromedyNa palubě Andromedy
Třídílný cestopisný a ekologický dokument o plavbě české nákladní lodi Andromeda po řekách a umělých vodních kanálech okolo EVROPY z Prahy do Bratislavy.(1993).

Dále Spisovatel František Nepil popisuje v tomto dokumentu vývoj vodní dopravy v čekých zemích i ve světě. Její přínosy pro člověka a vztah k přírodě a krajině. Zveřejněno na YouTube se svolením Plavba a vodní cesty o.p.s.
35 % pod nulou35 % pod nulou
Dokument z roku 2009 o událostech s likvidačním dopadem na českou kulturu. Více na Za česko kulturní. režie, námět, produkce: Martin Langer kamera: Ondřej Kroutil, Jan Vávra střih, zvuk: Ondřej Kroutil hudba: Jeník Burian
krajina a zahradakrajina a zahrada
Rozhovory se zajímavými lidmi o krajině. Námět: Ing. Barbara K. Adámková, Ph.D.. více O krajině a zahradě.
Síto - TeletubbiesSíto - Teletubbies
Závěrečný mystifikační díl kulturního kritického klubu Síto. Teletubbies: fenomén, který si zaslouží odbornou debatu! Moderátor: Martin C. Putna Hosté: arteterapeut MgA. Stanislav Zeman, hlasová pedagožka a matka dvou dětí Květoslava Ciznerová, režisér Radim Špaček a Ester Kočičková jako docentka Mlacatá z Ústavu pro výzkum agresivity.
Kdo financoval HitleraKdo financoval Hitlera
Švýcarské banky byly obviněny z kolaborace s nacisty během druhé světové války. V té době vzniklo podezření podle amerického ministra financí Henryho Morgenthau, který začal vyšetřovat tuto spolupráci. Zjistil, že švýcarské banky nebyly jediné. Z archivů vyplývá, že i britské a americké banky nadále obchodovat s Hitlerem, a to i v průběhu Německé invaze do Evropy a v době bombardování Londýna.

Film podrobně ukazuje role, kterou sehrály Anglo-německé bankovní kliky. Klíčoví členové Bank of England spolu se svými německými protějšky založili BIS, Banku pro mezinárodní platby, která prala kradené zlato v Evropě. V jejím vedení byli hlavní nacisté jako Walther Funk a Hjalamar Schact. Prezident BIS byl Američan, Thomas McKittrick, který se ochotně stýkal s předními nacisty. Nejen BIS, ale i další spojenecké banky pracovali ruku v ruce s nacisty. Jeden z největších amerických bank měl stále otevřenou pobočku v okupované Paříži a se znalostí manažerů v USA, zmrazil účty francouzských Židů.

Mnoho lidí bez peněz chtějící uniknout z Francie skončilo v táborech smrti. Když v dubnu 1945 president Roosevelt zemřel, Morganthau ztratil svého ochránce a jeho tažení proti bankám skončilo. Byla to další ztráta, když byli lidé v jeho oddělení obviněni, že během éry McCarthyho spolupracovali s komunisty. Tento neuvěřitelný příběh obsahuje rozhovory s žijícími členy bankovní rodiny a vyšetřovací týmem Morganthause, stejně jako nově nalezené archivní materiály.

Dokument BBC 1998 české titulky
Putování po České krajiněPutování po České krajině
Podívejte se do různých koutů naší země. Autorem některých dokumentů je ALTSTERN -AFS.
Henri Monfort - člověk, který 9 let žije nezávisle na jídleHenri Monfort - člověk, který 9 let žije nezávisle na jídle
Breatharián - člověk, který žije nezávisle na jídle - hostem Jaroslava Duška v Divadle Kampa, tentokráte v divadle Bolka Polívky. Tříhodinové povídání o neuvěřitelném fenoménu "stravy pouze ze vzduchu a z prány", kterou údajně úspěšně praktikuje na zeměkouli už 30 až 40 tisíc lidí. Henri uvádí příklad: "Jste v nádherné krajině a díváte se na západ slunce a cítíte se dobře, v tu dobu nemáte hlad, jste nakrmeni, to je pránická výživa. Vaše smysly budou vnímat nejjemnější energii života." Henri se narodil se šamanskými schopnostmi, odmala měl duchovní zážitky, se kterými se kromě dědy nemohl nikomu svěřovat. Jako malý viděl pránu v atmosféře - malé bílé částice, které se velmi rychle pohybují. Více.
Černý racekČerný racek
Téměř hodinový dokument o Oldřichu Veselém, jeho práci, hudbě, životě a jeho názorech. Vyrobil R.K.design 2006, námět, scénář, kamera, střih : Rudolf Kudrnáček.
Varšavské povstáníVaršavské povstání
Zapomenutí bojovníci druhé světové války. Před šedesáti lety obyvatelé Varšavy a chatrná armáda odboje povstali a začali bojovat proti nacistickým okupantům, ozbrojení jen skromnými zbraněmi a podomácku vyrobenými granáty. Předpokládali, že Spojenci, kteří obklíčili Hitlerovu armádu, jim za pár dní přijdou na pomoc. Nakonec však bojovali 63 dní a pomoc nedorazila. Málo známý a tragický příběh.
Vybydlená města v kriziVybydlená města v krizi
Nezávislé road movie o tom, jak ekonomická recese v Americe končí a začínají už jen ty lepší časy. Autor hodinového dokumentu navštíví například město duchů Detroit, kde se u vybydlených mrakodrapů přesvědčuje o tom, jak se z výstavních paláců plných bílých límečků staly ruiny. Během cesty poznává, že pokud tento film někdo po letech ještě uvidí, patrně pochopí, že recese v roce 2009 nekončila, ale teprv začala. Užijte si ji širokoúhle a v HD kvalitě.

Projekt Michiganské univerzitě Architektury má v dokumentu Urban Roots prozkoumat městské ruiny Detroitu. Toto video je výsledkem inspirace, která následovala. Tématem se stalo městské farmaření, které v současné době vzniká v centru Detroitu.

Uvidíte ještě další filmy z USA i Evropy na podobná témata.
Jak to bylo s STB?Jak to bylo s STB?
Diskuse z publicistického cyklu Historie.cs, v kterém hovoří Vladimír Kučera (moderátor), Pavel Žáček, Petruška Šustrová, Stanislav Devátý, o strukturách STB a sametové revoluci v ČR.

Opravdu si myslíte,že čas minulý je na místě, paní Šustrová?
O sexuO sexu
Známá režisérka a výtvarnice Barbora Dlouhá přijala výzvu natočit obdobu školní sexuální výchovy pro mentálně postižené. S hlasy Pavla Lišky a Ani Geislerové se jí podařilo zrealizovat vtipný snímek, u kterého se i přes intimnost tématu není třeba červenat.
McDonaldizace společnostiMcDonaldizace společnosti
Krátký dokument o projevu firmy McDonald's do chování lidské společnosti. Česky s anglickými titulky.

Režie a střih: @codeas Zvuk a 3D animace: @Admann Kamera: Lukáš M.
Sattva přírodySattva přírody
Film ruského vědce Dr. Vladimira Antonova o meditační práci s duchovním srdcem a slaďování s jarní přírodou.
V tomto filmu si můžete vychutnat krásu a harmonii přírody a ponořit se zamyšleně do jednoty s ním. Slovo "sattva" v jazyku Sanskrt označuje celek takových vlastností, jako harmonie, čistota, jasnost porozumění a jemnost.
Na duchovní cestě, je sattva mezistupeň z neznalosti, hrubosti a podřízení vášně - k realizaci Božství. Spojením našich emocí a vědomí do harmonie a krásy nejlepší jevů ve Stvoření, můžeme se připravit na vzestup do vyšších úrovní vědomí. Konečným cílem tohoto úsilí je dosažení božství, poznání Boha a Sloučení s Ním.
Film je vyroben z nádherné scenérie a hudby. Užijete si zpěv Satja Sáí Bába a mantrou Bába Nam Kevalam provádí Tatyana Gordeeva. S českými titulky.
Konec dějin a myšlení alternativKonec dějin a myšlení alternativ
Myšlenka "konce dějin" je častým motivem v evropském myšlení a stala se také součástí řady politických ideologií. Jednu z nejvlivnějších podob, spojenou s utopií neoliberalismu, formuloval americký politolog Francis Fukuyama. Kritický klub Spolku studentů historie se zaměří na to, jakým způsobem byl koncept "konce dějin" recipován v českém kontextu, především v době tzv. transformace. Co znamenal "konec dějin" pro české politické myšlení, v jakých podobách se projevoval, jakým záměrům sloužil? Má v současné době "konec dějin" teoretickou legitimitu? Vrhají současná sociální hnutí na tuto myšlenku - a především její vztah k neoliberalismu Đ jiné světlo? Představují skutečnou alternativu vůči stávajícímu socioekonomickému řádu?

Hosté:
Václav Bělohradský (filozof)
Michal Kopeček (historik)
Jan Májíček (aktivista)
Sklenářka: Cesta ke Svobodě Sklenářka: Cesta ke Svobodě
Sklenářka - Experimentální lesní městečko se vzdělávacím centrem. Smyslem našeho projektu je vytvoření platformy pro setkávání a spolupráci jednotlivců, neziskových organizací, vzdělávacích institucí, zástupců samosprávy i podnikatelských subjektů, považujících soběstačnost, lidskou důstojnost, vztah k přírodě a duchovní rozvoj za základní hodnoty našeho života.

Ve filmu byly použity ukázky z dokumentu Kosmopolis Speciál - Zóna Remix režiséra Martina Pátka.
Squat WarsSquat Wars
Dokumentární film Jana Hanuše o českém squatterském hnutí. Detaily ze vzpomínek a archívních materiálů o squatech Milada, Zenklovka a Ladronka. Česky, s anglickými, ruskými a německými titulky.

Dokumentární film "69", poskytující unikátní pohled do domu mládeže Ungdomshuset před jeho vyklizením byl oceněn na filmovém festivalu Cph:Dox.
Režisér Nikolaj Viborg a kameramanka a asistentka režie Ditte Marie Nielsenová se pohybovali uvnitř Undomshuset a natáčeli posledních šest měsíců před jeho vyklizením. Jejich úsilí přineslo ovoce hned ve dvou kategoriích - film "69" vyhrál cenu Danish Dox a cenu publika.
Budu pomáhatBudu pomáhat
Když mi pan Kaucký popisoval různé projevy duševního onemocnění, musela jsem konstatovat, že do tohoto popisu se vejde mnoho lidí... I já bych se v tom našla :) Zásadní rozdíly jsou asi jen v tom, jak daný stav dlouho trvá a zda jsme schopni daný stav ovládat, či daný stav ovládá nás... Každopádně teď už vím, kam se případně obrátit :) - péče Fokusu je skutečně všestranná.

Fokus Praha je nestátní nezisková organizace s tradicí od roku 1990 sdružující psychoterapeuty, socioterapeuty, pracovní terapeuty, psychology, sociální pracovníky a další pracovníky včetně dobrovolníků. Nabízí komplexní komunitní péči o lidi s dlouhodobým duševním onemocněním v neústavních podmínkách. Hájí práva a zájmy lidí s duševní nemocí. Snaží se, aby každý klient odcházel vyrovnanější, silnější ve svých vlastních schopnostech a lépe vybavený pro praktický život. Svoji práci dělá profesionálně a s úctou a respektem ke každému.

Více na BuduPomáhat.cz - webu pro podporu charitativních a pomáhajících organizací.
Vánoční hračkyVánoční hračky
Debby Chan z hongkongské organizace SACOM, autorka výzkumů mapujících pracovní podmínky v čínských továrnách na hračky hovoří o pracovních podmínkách při výrobě hraček. Na stav dlouhodobě upozorňuje česká nevládní organizace NaZemi - společnost pro fair trade.

Vanda Jarošová ze Společnosti pro Fair Trade 16. 12. 2010 informovala na ČT24 o pracovních podmínkách při výrobě značné části vánočních ozdob, které si dáváme na stromeček.

Pozn. Spotter.TV: Máte pocit, že svým dětem prostě musíte na Vánoce koupit nějakou pěknou hračku? Na světě jsou možná jiné děti, kterým by místo hraček stačilo pouze jídlo, pitná voda, střecha nad hlavou nebo teplo. Podívejte se na dokument Kam z jurty?...
Muž hledící k jihovýchoduMuž hledící k jihovýchodu
Kultovní film argentinského režiséra Eliseo Subiely, příběh, který je na Západě známý díky hollywoodské předělávce K-PAX (Svět podle Prota).

V prostorách psychiatrického ústavu se záhadně objeví nový pacient. Tvrdí, že přišel z jiné planety, aby zkoumal lidi a jejich chování. Mimozemšťan je laskavý, kritizuje však lidi za to, že se k sobě ani přírodě nechovají dobře. Přidělený lékař sám není šťastný a nechává se ovlivnit názory tohoto zvláštního pacienta.
Děti ze stanice LeningradskáDěti ze stanice Leningradská
Dokument uvozuje informace, že po rozpadu SSSR se zemí potulují na čtyři miliony dětí bez domova a že během natáčení se jen v Moskvě pohybovalo takových dětí na třicet tisíc. Filmová výpověď je založena na interview s dětmi nejrůznějšího věku a záznamu jejich otřesných existenčních podmínek. Shlukují se v metru a na nádražích, přespávají v kanálech a ruinách. Živí se žebrotou, krádežemi, příležitostnou prostitucí, náruživě fetují. Malé komunity jim nahrazují rodinu. Ta vlastní je buď vyštvala na ulici, anebo ji sami zavrhli. Vypěstovali si až dojemný smysl pro solidaritu. Dovedou něžně milovat, ale i zabíjet. Někdo si přesně uvědomuje svou situaci, někoho už hubí drogy a nemoci. Čelit krutému světu ulice dětem pomáhá nejen dodržování jeho drsných zákonů, ale i jeho folklorní reflexe.
Colours of Ostrava 2011Colours of Ostrava 2011
27 minut plných ukázek z koncertů, záběrů z letošní skvělé atmosféry i rozhovorů s kapelami, organizátory, návštěvníky... Připomeňte si, jak vše probíhalo, a nalaďte se na Colours 2012! Autor: QQ Studio Ostrava.
Skrytý život našich genůSkrytý život našich genů
Jsme geneticky naprogramováni tak, abychom prodělali určité nemoci a dožili se určitého věku. Vedle toho nás však velkou měrou ovlivňuje prostředí.
V biologii probíhá velká změna. Tajemství lidského genomu bylo takřka rozluštěno a lidstvu se nabízí fantastické perspektivy pro léčení i těch nejzákeřnějších nemocí. Klonování zvířat je skutečností, klonování lidí brání jen právní předpisy... Uvědomujeme si, že jsme vlastně naprogramováni, abychom se dožili určitého věku a prodělali určité choroby. Genetika nám nabízí - a v historicky nedaleké budoucnosti skutečně poskytne - prostředky, jak se naší predestinaci vyhnout. Francouzští dokumentaristé nás zavádějí do předních evropských výkumných center a na základní otázky spojené s genetikou a epigentikou tam hledají odpověď. Francouzský dokument s českým dabingem.
Vor v zakoně, vládce podsvětíVor v zakoně, vládce podsvětí
Šokující výpověď o světě ruského organizovaného zločinu.
Ruské kriminální podsvětí nechvalně známým pojmem v celém světě. Tento tajemný a uzavřený svět dráždí představivost mnoha lidí. Jakými zákony se řídí? Kam sahají jeho kořeny? Jací jsou to lidé? Vše je opředeno mnoha záhadami.
Roušku tajemství nám ve strhujícím dokumentu pomohou poodhalit lidé, kteří ve světě zločinu udělali závratnou kariéru.
Vor v zakoně je pro někoho zkrátka mafián a špička ruského organizovaného zločinu, pro jiného autorita, vážený člověk, který pomáhá druhým. Tito lidé nezískali své vědomosti ve školách, ale ve věznici. Tam strávili celé své mládí a tam v Rusku začíná ta pravá zločinecká kariéra. Především ve vězení je možné vystoupat na nejvyšší stupně v hierarchii zločinu, jehož zákony jsou jednoduché: nezradit, nespolupracovat se státní správou, nesvazovat se rodinou a vychovávat pokračovatele, kteří převezmou štafetu.
Nahlédneme do divokých let před i po rozpadu sovětského impéria, do doby sílícího propojení organizovaného zločinu se soukromým podnikáním. Izraelský dokumentární film s českým dabingem.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.