životní lekce od velkých šelemživotní lekce od velkých šelem
Manželé Beverly a Dereck Joubert žili delší dobu v Africké buši, natáčeli a fotografovali lvy a leopardy v jejich přirozeném prostředí. S ohromujícími záběry (které jste pravděpodobně nikdy neviděl), přednáší o jejich osobních zkušenostech s těmito majestátními zvířaty - a o jejich úsilí k záchraně velkých kočkovitých šelem před lidským ohrožením. Přednáška se slovenskými titulky a kompletním přepisem.
Převraty podporované USAPřevraty podporované USA
Reportáž televize RT o tom, jaký vliv mají USA na politiku cizích zemí prostřednictvím různých zástupných nevládních organizací, nebo agentur placených Kongresem.
Mauzoleum Klementa GottwaldaMauzoleum Klementa Gottwalda
absolventský dokumentární film Martina Loužeckého, který má za cíl ukázat divákovi dobu padesátých let, resp. zvrácenost tehdejšího režimu, který nechal vystavit tělo mrtvého prezidenta na obdiv lidem s takovou okázalostí a pečlivostí, která v dnešní době budí údiv.

V letech 1953 až 1962 byla na pražském vrchu Vítkov v Památníku československé státní samostatnosti uložena mumie prvního dělnického prezidenta Klementa Gottwalda. Do dnešní doby se v podzemí dochovaly prostory laboratoří a technického zázemí, které jsou bezesporu dokladem zvláštnosti minulého režimu.

O mumii se staralo kolem sta zaměstnanců, včetně několika sovětských odborníků na mumifikaci lidského těla. Až na úrovni ministrů si členové byra dělili jednotlivé dílčí úkoly výstavby. Byly překonávány technologické problémy, i když ne úplně...
Ájurvéda - umění bytíÁjurvéda - umění bytí
Chcete změnit svůj život a být bez nemocí? Nevíte, kudy vede cesta k dlouhověkosti? Už ve starověké Indii si uměli přírodní cestou poradit i s rakovinu, lupénkou a kompletním pohybovým aparátem. Metody a přístupy prověřené tisíciletími se nyní objevují díky řadě léčitelů i v ČR. České znění.

Ájurvéda znamená v sanskrtu VĚDĚNÍ O ŽIVOTĚ. Je to systém tradičního indického lékařství praktikovaný jako systém alternativní a komplementární medicíny. Tato ukázka je z dokumentu režiséra indicko-francouzského původu Nalina Pana, který putoval po celé Indii za několika léčiteli ...

Už ve starověké Indii si uměli poradit přírodní cestou i s rakovinu, lupénkou a kompletním pohybovým aparátem. V našem těle je přítomno pět prvků, a těmi jsou vzduch a prostor - Váta, oheň a voda - Pitta, voda a země - Kapha, které jsou souhrnně známy jako tři dóši - tři bioenergie. Všichni se rodíme s vyváženým a jedinečným přirozeným uspořádáním těchto tří dóš. Dokud vyváženost trvá, nemoci se neobjeví. Z hlediska proporcí by Váta měla tvořit celý jeden díl, pita polovinu a Kapha čtvrtinu. Pak je tělo zdravé. A jak se provádí diagnóza tří dóš v našem těle? Pulz Váty můžeme cítit v nervu palce. Pulz Pitty lze cítit v nervu ukazováku a pulz Kaphy v nervu prostředníku. Vnímáním pulzu se dá posoudit zdravotní stav pacienta. V tvrdém pulzu se dá odhalit duševní slabost, stres, strach a další stavy spojené s myslí. Léčitel Pavol Hlôska ve svých českých publikacích pracuje s pojmy sliz (Kapha), žluč (Pitta) a vítr (Váta) a dává tím ájurvédskému přístupu k životu uchopitelnější rozměr.
Hej - rup!Hej - rup!
Nezaměstnaný dělník Filip a bývalý bohatý továrník Jakub Simonides, podvodnými machinacemi svého konkurenta Worsta přivedený na mizinu, se dají dohromady a společně hledají práci. Zkoušejí to jako zahradníci, asfaltéři, stavební dělníci. Brzy však pochopí, že sami nic nezmohou, spojí se jinými nezaměstnanými dělníky v družstvo symbolicky nazvané Hej Rup! Společnými silami si postaví obytný dům a postupně i mlékárenský podnik. Worst se novou konkurenci pokusí zničit svými obvyklými praktikami, tentokrát si však vyláme zuby...
Znečišťujme!Znečišťujme!
Let’s Pollute (Znečišťujme) je 6ti minutový kreslený film s českými titulky, který byl letos nominován na Oscara v kategorii nejlepší animovaný krátký film. Režisér Geefwee Boedoe jej natočil jako parodii ve stylu výchovných filmů z 50. a 60. let. a jak už název napovídá, tématem je životní prostředí.
Co to na svět sprejují?Co to na svět sprejují?
Dnes snad již nenaleznete nikoho, kdo by nikdy neviděl oblohu zbrázděnou stopami tryskových letadel táhnoucími se od obzoru k obzoru, které se nakonec slijí v jednotný, kalný opar. Vrozená inteligence nám říká, že to nejsou jen obyčejné kondenzační stopy, ale nikdo si příliš neklade otázky: Kdo to vlastně dělá? A proč? Tento film se to snaží změnit. Nabízí příběh o rychle se rozvíjejícím odvětví tzv. geoinženýringu řízeném vědci, korporacemi a vládami s cílem modifikace globálního klimatu a ovládání počasí. Ačkoliv představitelé trvají na tom, že jsou tyto programy teprve v diskusní fázi, existují hory důkazů, že již dávno probíhají. Do atmosféry jsou vypouštěny tuny toxických látek měnících složení půdy, vody a se zničujícími důsledky pro plodiny, zvířata i lidské zdraví. Údajně pro naše dobro. S českými titulky od Dokumentarni.TV.
Dále dokument Clifforda Carnicoma o aerosolových zločinech páchaných na obyvatelstvu celé planety.
Proč by nás to mělo zajímat?Proč by nás to mělo zajímat?
Oceán pohlcuje téměř polovinu oxidu uhličitého vzniklého v důsledku lidské činnosti. Mění tak své chemické pochody, které mohou mít významný vliv na mořské ekosystémy. Přidejte se k nám na Scripps mořském institutu v San Diegu a naslouchejte oceánologovi a chemikovi Andrewu Dicksonovi. Vysvětlí, co víme - a co nevíme - o tomto nebezpečně narůstajícím problému.
O meditaciO meditaci
V tomto videu sa dozviete, čo vlastne pojem meditácia obsahuje a naučíte sa základné meditačné princípy, ktoré sa nachádzajú takmer vo všetkých meditačných technikách. Autor: Martin Prodaj.
Jak vyvážit práci a soukromý životJak vyvážit práci a soukromý život
Nigel Marsh přednáší o tom, jak si líp uspořádat život, abychom v něm byli více šťastní a vyrovnaní. S českými titulky a kompletním přepisem textu.
Firemní zodpovědnostFiremní zodpovědnost
Geolog Václav Cílek v pořadu Jak to vidí na Českém Rozhlase 2
České hlasováníČeské hlasování
Dokumentární komedie Petra Jablonského a Juraje Šajmoviče o slavných lidech a událostech, imitování a krátké paměti.
Hubbleův vesmírný dalekohledHubbleův vesmírný dalekohled
Dokument od National Geographic s českými titulky. Astronauti se chystají na poslední přiblížení, aby mohli dokončit renovaci a opětovné vypuštění stařičkého Hubbleova vesmírného dalekohledu. Jelikož se jedná o velmi nebezpečnou misi, vyvstává otázka, zda dalekohled za takové riziko opravdu stojí. Hubbleův dalekohled byl klíčem, jenž otevřel truhlici tajemství vesmíru. Vydejte se s námi na výlet k dalekým hranicím vesmíru, při němž se seznámíte s epochálními objevy Hubbleova dalekohledu. Stanete se svědky toho, jak Hubbleův dalekohled zkoumal zrození hvězd a planet, věhlas supernov, vznik nebývale masivních černých děr, mapoval temnou hmotu a navždy tak změnil naše chápání reality. Na vlastní oči uvidíte, jak poodkryl zrod našeho vesmíru i konec času. Také zjistíte, jaké má NASA plány s tímto dalekohledem i jeho nástupcem, jímž je Vesmírný dalekohled Jamese Webba
Jidášovo evangeliumJidášovo evangelium
V roce 1978 byly objeveny v Egyptě 2000 let staré svitky, v jeskyni poblíž Nilu. Jidášem psané evangelium, zcela měnící náš pohled na jeho úlohu zrádce, a dokonce i naše chápání Ježíše samotného. Oni hledali Boha přímo, a my to můžeme dělat také. ... Populárně zpracovaný dokument kanálu National Geographic s českými titulky.
Na kraji SvětaNa kraji Světa
Dokumentární film o cestě na kraj světa". Národní park Gates je nejsevernější národní park v USA (celý park leží severně od polárního kruhu). Neexistují žádné silnice, stezky, návštěvnická zařízení, kempy...

Po řece Alatna uvidíte úžasné místo, které lidé vidí jen zřídka, včetně úžasné Arrigetch Peaks.

"Pro příští dva týdny si musí přežít s využitím znalosti, dovednosti a vybavení, které přinášejí s sebou. Projdete se nebo přeplavete přes nedotčené ekosystémy, kde lidé žili po tisíce let. Zažijete samotu, spoléhání se na sebe a přírodu v drsných podmínekách. Jste připraveni? "

Film je natočený pomocí solární energie po dobu dvou týdnů.
Kolaborativní spotřebaKolaborativní spotřeba
Dnes budu mluvit o vzestupu kolaborativní spotřeby. Říká Rachel Botsman. Vysvětlím, co to znamená, a zkusím vás přesvědčit, - v pouhých 15 minutách - že to není ubohý nápad, či krátkodobý trend, ale mocná kulturní a ekonomická síla, která mění nejen to, co konzumujeme, ale i jak konzumujeme.
Mimo měMimo mě
Dokument poskytuje univerzální poselství míru. Dotýká se témat kosmu, instinktu, reinkarnace, buněčné biologie, poruch osobnosti, počítačové vědy a dalších témat. Nabízí pádné důvody, proč je meditace životně důležitá pro náš rozvoj, a to jak osobní, tak i společenský. Autor: Frank Huguenard.
Co si skutečně myslí miliarda muslimů?Co si skutečně myslí miliarda muslimů?
článek (v překladu) popisuje obsah a téma dokumentu, který se věnuje průzkumu názorů muslimských obyvatel po celém světě. Dokumentární film z roku 2009 byl natočen na základě souhrnné zprávy analytické společnosti Gallup
Proč je věda důležitá?Proč je věda důležitá?
Učitel fyziky a filmař Alom Shaha odkrývá skutečně uspokojující odpověď na nejčastější otázku svých studentů: proč je věda důležitá?

Film byl natočen s financováním z nadace Wellcome Trust a vysílán ve Velké Británii v průběhu března 2009. Více na stránkách projektu
Globální výzva o překyselení oceánuGlobální výzva o překyselení oceánu
Průkopnický dokument od nevládní neziskové organizace NRDC zkoumá překvapivý fenomén okyselování oceánů. Nadměrná kyselost díky vyššímu CO2 může být brzy ohrožením veškerého mořského života, jaké na Zemi nebylo po desítky miliónů let. Dokumentem provádí Sigourney Weaver.
Mizející místa domovaMizející místa domova
Průvodci Ondřej Vaculík a Václav Cílek ná pořadem zvou časem do historie a zpět do našich dnů na místa v České republice, která se stala součástí lidských životů a někdy třeba na čas místy, na nichž žili lidé a příroda si je vzala zpět, a nebo nás také zvou na místa poznamenaná neblahou činností člověka, místa, která někteří lidé zdevastovali a z nichž pak lidé málem odešli. Jsou to často zapomenuté kousky krajiny, spojené se zapomenutými osudy lidí...
Proč se společnosti hroutíProč se společnosti hroutí
S poučením z Norska z doby železné, z Grónska, z odlesnění Velikonočního ostrova a ze současné Montany, mluví Jared Diamond o jasných signálech, že je dnešní společnost blízko kolapsu. Přednáší jak (když vidíme, že je nejvyšší čas) můžeme kolapsu zabránit.
Osudy lidských společnostíOsudy lidských společností
Jared Diamond a jeho třídílný dokument o zkáze naší civilizace, ilustrovaný na domorodcích z ostrova Papua Nová Guinea.
Autor se snaží prezentovat svou teorii a zajímají ho odpovědi na otázky: Proč se dějiny vyvíjely právě tímto způsobem? Proč se právě v Evropě rozvinula nejmocnější civilizace, která si v době kolonizace podmanila téměř celý svět? A mnohé jiné otázky... Za hybné síly dějin považuje právě zbraně, mikroby a ocel.
Před dokumentem vyšla i jeho kniha Guns, Germs, and Steel. Více info si přečtěte třeba zde: Střelné zbraně, choroboplodné zárodky a ocel.
Šílený riskŠílený risk
Několik dnů před touto přednáškou byla novinářka Naomi Klein na výzkumné lodi v Mexickém zálivu. Při pohledu na katastrofální výsledky riskantního ostraňování uniklé ropy z vrtu společnosti BP říká: Naše společnosti se staly závislými na extrémní nebezpečí při hledání nové energie, při hledání nových finančních nástrojů a dalších zdrojů ... a přitom příliš často odkládáme úklid nepořádku až na později. Naomi Klein se ptá: Jaký je vlastně záložní plán? Přednáška na TED s českými titulky a kompletním přepisem. Hyperlinky a zvýraznění textu od Spotter.TV.
Volání hor, hlubinná ekologieVolání hor, hlubinná ekologie
Portrét nórskeho filozofa Arneho Naessa a hnutia hlbinnej ekológie. Natáčané priamo pri jeho dome na horskej plošine Hardangervidda v Nórsku a v Berkeley, USA. Rozhovory s Arne Naess, Bill Deval, Vandana Shiva, George Sessions, Helena Norberg-Hodge a Harold Glasser.

Na Slovensku vyšla Arneho kniha "Ekologie, pospolitost a životní styl" v českom jazyku. Objednať si ju môžte u vydavateľstva ABIES, kde najdete i knihu Hluboká ekológia.
Davidův příběhDavidův příběh
Povinné pro lkající, naříkající a sebelítostné! - Příběh o peruánském chlapci s krutě deformovaným obličejem, jehož se ujal skotský plastický chirurg, adoptoval ho a postupně mu provedl velké množství operací, aby ho vrátil do normálního života. Příběh zaznamenal známý britský dokumentarista Desmond Wilcox. Nevšední příběh nevšední rodiny ovšem pokračoval. Dnes je z Davida Lopeze David Jackson, nejmladší milovaný syn věhlasného chirurga, talentovaný grafik. Cesta k hollywoodskému happy endu ale nebyla jednoduchá...
Architektura ekofaremArchitektura ekofarem
Grantový projekt FRVŠ č.: 881. Výukový film pro studenty architektury na Fakultě architektury VUT Brno.
O klimatu a ropěO klimatu a ropě
Rozhovor moderátorky Šárky Bednářové s Václavem Cílkem v pořadu Před půlnocí. Další videa s Václavem Cílkem
Česká filharmonie je také člověkČeská filharmonie je také člověk
Hudební dokument o stodesáté sezóně ČF z roku 2006. ... Neobvyklá zakázka od ČF zněla: natočit dokument, který bude lidský a představí filharmoniky jako sumu živých bytostí z masa a kostí, a nikoli jen jako součást vznešené a nedostupné instituce. Při příležitosti 110-tiletého výročí Filharmonie strávil tým dokumentaristů jednu sezonu vedle filharmoniků a zachycuje nejdůležitější akce sezóny: slavnostní koncert ke 110-ti letům orchestru, pořádaný v Rudolfinu 4. ledna 2006 ve spolupráci s Akademií věd ČR, zahájení Pražského jara dne 11. května 2006, kdy dirigent Zdeněk Mácal uvedl jako program věrnou repliku prvního zahajovacího koncertu z roku 1946, nebo závěrečný koncert sezóny, kdy ČF hostila v červnu 2006 mladé talenty. - Samostatnou úvodní kapitolu tvoří cesta Filharmoniků do Japonska v listopadu 2005. Dokument členy orchestru ani jejich práci nijak neidealizuje a divákovi částečně humorným způsobem zprostředkovává pohled do jejich života, který je až překvapivě fyzicky namáhavý a se svým neúprosným programem srovnatelný s těžkou fyzickou prací. - Dokument byl uveden v premiéře na ČT2 v sobotu 25. 11 2006 od 21 hodin. režie: Igor Chaun
SarvamangalamSarvamangalam
Dokument o indických svatých mužích. Co opravdu potřebujeme ke štěstí? Klid mysli, opravdu tak málo.... SARVAMANGALAM v sanskrtu znamená "požehnání všemu, štěstí pro všechny". Průvodcem filmu je svámí Ram Kripalu, který žil 35 let ve vysokém Himálaji v oblasti, která je v zimním období zcela odřízlá od okolního světa na šest měsíců a kde teplota je kolem -30 až -40 stupňů Celsia. Žil tam téměř nahý a jen s trochou jídla. Ram Kripalu vysvětluje, že samota, klid a pozitivní energie, které v této oblasti jsou, zcela vyváží tvrdé životní podmínky. Těm se nakonec člověk může přizpůsobit. Stačí trochu vytrvalosti, síla rozhodnutí a nějaké cvičení a během 40 dnů je člověk připraven zvládnout i ty nejhorší klimatické podmínky. Lidské možnosti jsou mnohem větší, než si lidé myslí. Člověk může a dokáže cokoli, limity si klademe jen mi sami. Myšlenkové struktury a bariéry nás svazují velmi pevně a rozbít je není lehké. Ram Kripalu pochází z bohaté rodiny, jeho matka byla ministryní v jednom indickém státě, on sám studoval na prestižní indické univerzitě ve Váránasí, ale v 16 letech se rozhodl, že všeho nechá, odešel od rodiny a začal hledat duchovního mistra, který by mu pomohl najít podstatu sebe sama, podstatu všeho bytí. Svého duchovního mistra našel Ram Kripalu právě ve vysokém Himálaji u pramene posvátné Gangy. V posledních letech žije Ram Kripalu v Rišikéši na úpatí Himálaje, kam přesídlil na prosbu své matky. Ram Kripalu nás tedy provádí fascinujícími místy Himálaje oblečen jen do dvou kusů látky a obut do dřevěných sandálů. Během putování nás seznamuje i s životem osamělých jogínů v drsných himálajských podmínkách. Režie: Viliam Poltikovič.
Školy, které nepotřebují učiteleŠkoly, které nepotřebují učitele
Sugata Mitra přednáší na konferenci TED. Přednáška je se slovenskými titulky. Více přeložených přednášek do češtiny uvidíte na této stránce.
Hrubé domácí štěstíHrubé domácí štěstí
Chip Conley vysvětluje, proč bychom měli v 21. století začít místo HDP (hrubého domácí produktu) měřit HDŠ (hrubé domací štěstí), tak jako to už léta dělá třeba Bhútán.

Podobně firmy, školy i další organizace fungují na stejných principech. I ony se mohou hnát za růstem, ziskem nebo prospěchem. Mohou ale zkusit právě štěstí. Pro tuto cestu se rozhodla například i světová hvězda současného byznysu Zappos. Mnozí lidé tvrdí, že Zappos je "The Sexiest company” (nejví sexy) Spojených států. A podle principu "na každým šprochu pravdy trochu”, se máme na co těšit. A pokud si už i Nicolas Sarkozy všiml, že HDP roste a jeho popularita klesá (a proto vydal pokyn ke zkoumání HDŠ jako možného modelu správy státu) tak se možná už vážně blýská na mnohem lepší časy. Přednáška je s českými titulky.
Zachráníme supy? Zachráníme supy?
Dokumentární film o supech, vyrobený ve spolupráci se ZOO Zlín. Autor: Jiří Bálek.
Budování sociálních společenstvíBudování sociálních společenství
Můžou podniky klást svůj úspěch před svůj zisk? Muhummad Yunus, světový lídr v poskytování mikroúvěrů, sdílí svou strategií pro vybudování mostů mezi obchodní a sociální oblastí. Popisuje Grameen Bank, Grameen Telecom a mnoho dalších firem ve skupině Grameen Family - jsou to prosperující příklady potenciálu hybridní sociálního podnikání. Yunusúv vhled do problémů každého člověka v obchodě a ve škole. Jeho model 'bezztrátového podnikání,' je protikladem k maximalizaci zisku či neziskovým organizacím. Chce vytvářet lepší podnikatelské prostředí a lepší svět.
Bankéř chudýmBankéř chudým
Muhammad Yunus, bangladéšský ekonom a bankéř, držitel Nobelovy ceny za mír, vede hnutí, které má pozvednout milióny lidí z chudoby. Zde se popisuje, jak vytvořil systém mikropůjček - bezúvěrového pojištění, úspor - a dalších obchodních služeb pro nejchudší občany, zejména ženy. Yunus vysvětlí cestu k této mimořádné vizi a úspěchu: od svého mládí jako syna majitele malého klenotnictví ve Východním Pákistánu až do jeho pozdějších let v roli vedoucího nadace a banky Grameen a lídra globálních společenských změn.
DvojčataDvojčata
Zdá se ti tvůj život těžký?!? - Příběh dvou srostlých sester, JEJICH TOUHY PO ŠTĚSTÍ a po normálním životě.
Buddhismus na západěBuddhismus na západě
Dokumentární pásmo s podtitulem "móda nebo přesvědčení?" o rostoucí oblibě buddhistické filozofie ve světě. Dokument láskyplně představuje smysl buddhismu. Byl vysílán jako závěrečná samostatná část komponovaného večera České televize, vysílaného 6.března 1999. Tématem čtyřhodinového bloku byla čínská okupace Tibetu a šíření buddhistického učení. Pořad obsahuje rozhovory s lidmi, kteří se o buddhismus v Čechách aktivně zajímají, přednášky buddhistických učitelů i ankety s pražskými chodci. Režie: Igor Chaun.
SpinSpin
Dokument o tom, jak media mění realitu - uvidíte neautorizované materiály ze satelitních kanálů v průběhu předvolební kampaně v USA v roce 1992. Autorem filmu Spin je Brian Springer
Změna vzdělávacích paradigmatZměna vzdělávacích paradigmat
Sir Ken Robinson přednáší prostřednictvím animací na RSA Animate s českými titulky a kompletním přepisem.
Empatická civilizaceEmpatická civilizace
Jeremy Rifkin přednáší prostřednictvím RSAnimate s českými titulky a kompletním přepisem.
Ekohrátky na domaEkohrátky na doma
Několik tipů na šetření, ochranu přírody a životního prostředí v běžném životě v domácnosti obyčejné rodiny. Film ukazuje jak jednoduché je udělat něco pro přírodu. Je vhodnou pomůckou při environmentální výchově každé věkové kategorie.
Škola nezaměstnanéhoŠkola nezaměstnaného
Pre človeka, ktorý náhle stratil prácu, je najťažšie zachovať si vlastnú sebaúctu a zaplniť niečím prázdne miesto, ktoré vzniklo stratou práce.

Život každého človeka má určitú štruktúru. Často nás zvyky a rutiny,ktoré sú výsledkom štruktúry obmedzujú.Ale pokiaľ sa v našom živote nenechádza žiadna štruktúra, je veľmi ťažké žiť s pocitom zakotvenosti a zmysluplnosti.

Finančné prostriedky stále sú dôležitou,možno niekedy aj najdôležitejšou súčasťou nášho života. Avšak postoj k peniazom sa u nezamestnaného musí zmeniť. Musí si vybudovať nové návyky, ktoré sa týkajú zvykov súvisiacich s nákupným správaním.

Paradoxne sa dennou prácou nezamestnaného stáva hľadanie práce.Mala by to byť činnosť, ktorú berie nanajvýš vážne, pretože od výsledkov tejto činnosti bude záležať ako rýchlo si nezamestnaný nájde prácu. A existuje mnoho miest a možností kde si prácu hľadať.

Lekcie od Martina Prodaja.
Ropný vrchol a změna klimatuRopný vrchol a změna klimatu
Vědecká obec už dlouho hovoří o tom, že naše závislost na fosilních palivech zapříčiní masivní poškození životního prostředí a našeho zdraví, zatímco se bude stále více měnit klima planety. Ale zatímco ropný průmysl poškozuje přírodu teď, co se stane až ropa dojde? Bill McKibben, Noam Chomsky, Nicole Foss, Richard Heinberg a další vědci se pokusí představit své názory. Více na webi časopisu TheNation.

Richard Heinberg ze společnosti Post Carbon Institute hovoří o fenoménu ropného zlomu a jak to ovlivní život na této planetě.

Nicole M. Foss, vysvětluje, jak se energie vztahuje k ekonomice a jak bude vypadat naše blížící se energetické krize. Foss diskutuje spíše o otázkách spojených s ropným zlomem a financemi, než z hlediska životního prostředí, protože zjistila, že ropný zlom má mnohem více co do činění s penězi, než s klimatickými změnami.

Foss mluví o tom, čemu říká "falešně pozitivní zpětné vazby," které zahrnují optimismus vedoucí k "opatrnosti před vyhozením do povětří." Když se to stane, Foss věří, že lidé se rozzlobí. Propadnutí strachu a hněvu by mohlo vést k angažovanosti v destruktivním chování. Pak by bylo těžší pro společnost čelit ropnému zlomu a klimatickým změnám.

Reagovala na bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho, který kdysi prohlásil, "americký způsob života je nezcizitelný," Foss říká: "To je pravda, akorát že realita se s vámi o tom nebude bavit."

James Howard Kunstler popisuje, jak finance a fosilní energie společně přispívají ke konci moderní průmyslové civilizace.
Tekno je mý všeknoTekno je mý všekno
Dokumentární film o české teknoscéně. Režie: Radim Špaček a Karel Koula, námět a dramaturg: Filip Novák
Je to na vásJe to na vás
Diskusní pořad s mladými lidmi na stále aktuální témata.

Nejen zpověď chlapce, který na vlastní kůži zažil šikanu, ale i názory odborníků a mladých lidí, Vám přinese další vydání otevřeného a bezkompromisního pořadu Je to na vás, kterým Vás i tento týden provede Jarda Koller.

Miliony dívek po celém světě propadají beznaději, že nemají míry jako slavná panenka Barbie. Jsou schopny kvůli tomu přestat jíst, nescházet se s přáteli nebo v krajních případech ukončit předčasně svůj život. Jakou roli hrají v tomto všem média? Jací se nám líbí lidé? Je těžší zhubout nebo ztlousnout? A je vůbec důležité, jaký máme zevnějšek? Hledali jsme odpovědi, podívejte se, jestli se nám to povedlo.
Pojďte pane, budeme si hrát.Pojďte pane, budeme si hrát.
z animovaného seriálu o dvou medvědech s notnou dávkou fantazie. Režie Břetislav Pojar.
Posun vpředPosun vpřed
Dokument hnutí Zeitgeist se slovenským dabingem a slovenskými titulky. S odstupem času od prvních dvou dílů ještě více rozebírá problematiku lží a finančního otroctví. Režie: Peter Joseph.
Podivuhodný Případ Benjamina ButtonaPodivuhodný Případ Benjamina Buttona
Životu lze porozumět jen zpětně, ale musí se žít kupředu." Život Benjamina Buttona (Brad Pitt) byl podivuhodný už od samého začátku. Na konci 1. světové války, kdy se narodil, našli malého Benjamina na schodech manželé černé pleti a tvora, ne nepodobnému miminu, se ujali. Doktor konstatoval, že tahle zvláštní bytost velikosti novorozeněte je veskutečnosti osmdesátiletý stařec. Zatímco všichni očekávali, že Benjamin bude stárnout dál a nakonec zemře, on mládl. Okolo jeho sedmi let, se setkává s malou Daisy (Cate Blanchett), se kterou se spřátelí. Jak už to tak bývá, Daisy se stane jeho osudovou láskou, ke které se opakovaně a rád vrací v průběhu jeho dobrodružného života...
TemplářiTempláři
Záhadní a bohatí templářští rytíři téměř 200 let chránili poutníky ve Svaté zemi, podíleli se na křižáckých výpravách, čile obchodovali a upevňovali moc i bohatství. Jaké skrývali tajemství? Proč je roku 1307 církev zavrhla jako kacíře? Dokument z fascinujícího cyklu Utajená bible. ... Spirituální a málo známé souvislosti řádu templářů, který byl jedním z největších a nejmocnějších křesťanských rytířských řádů středověku. S jeho mocí a velikostí se mohl rovnat už jen pouze řád maltézských rytířů nebo řád německých rytířů. Celý název řádu zněl Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu. Řád byl pravděpodobně založen roku 1120 jako důsledek první křížové výpravy do Svaté země (1096-1099). Bezprostředním důvodem bylo patrně napadení 700 poutníků na cestě z Jeruzaléma, kdy jich bylo 300 zabito a 60 zajato muslimskými útočníky... Řád byl zrušen v roce 1312 jako nepotřebný, k čemuž bylo využito nařčení z hereze. Řád nebyl nikdy obnoven.
Priority české zahraniční politikyPriority české zahraniční politiky
Záznam přednášky ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga na téma Priority české zahraniční politiky pro rok 2011, která se konala 17. ledna 2011 v prostorách CERGE-EI, Praha. Po skončení přednášky byl představen alternativní návrh Koncepce české zahraniční politiky pro léta 2011-2017 z pera společného týmu Asociace pro mezinárodní otázky a Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.

Pozn. Spotter: Neviděl jsem, takže zatím nekomentuji, ale považuju alespoň za vhodné sdílet. Názor udělejte sami.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.