Dokumenty Channel 4Dokumenty Channel 4
Výběr toho nejlepšího z dokumentární produkce satelitního kanálu Channel 4.
National Geographics Live!National Geographics Live!
Výběr přednášek fotografů, přírodovědců a kameramanů tvořících dokumenty pro National Geographics.
Bez země a v pouštiBez země a v poušti
Dokument byl natočen v blízkosti uprchlického tábora etnika Saharawi v alžírské poušti Tinduf. Ukazuje život v poušti, problémy a kouzlo lidí, kteří strávili posledních 30 let své existence v exilu a opuštěni v cizí zemi.
Historie plastické chirurgieHistorie plastické chirurgie
Dokument BBC four o operacích obličeje nominovaný na cenu BAFTA. Anglicky.
Možná, Buenos Aires?Možná, Buenos Aires?
Univerzální příběh, který se dotýká mnoha témat, které procházejí moderním světem, ve kterém žijeme: narušení psychiky lidí, jejich noční můry z krizí za které nejsou zodpovědní a jejich úsilí o přežití. Dokument z období ekonomického kolapsu Argentiny je ve španělštině s anglickými titulky

Luis Caro emigroval do Madridu v roce 2002, kdy musel přežít bez své rodiny, živil se hraním hudby v metru. O rok a půl později, opět v Argentině, si vzpomněl na tento zážitek a srovnalí s vyhnanstvím jaké snášel s rodinou v posledních letech diktatury (1976-1983). S jeho zvláštním smyslem pro humor hodnotí posledních 25 let. Argentinská krize byla popsána v rámci globální krize demokratického vládnutí a má dvě důležité dimenze: krize účasti a krize vládní zodpovědnosti. Cestujeme tedy po celé zemi, omráčeni hospodářskou krizí, podstupujeme velké množství společenských změn, od dob velké stávky v prosinci 2001. Spolu se známým filozofem Argentiny, Tomásem Abrahamem, se podíváme na matky z Plaza de Mayo i na svobodné dělníky z továrny Zanon, která se stala největší obsazenou továrnou v zemi ...

Credits
Betonová oponaBetonová opona
Filmová kronika každodenního života dvou palestinských občanů střední třídy, kteří žijí ve stínu "ZDI" ve větší části Jeruzaléma.

Tento snímek je pokračování filmu THE WALL, který natořil stejný autor před rokem pro holandskou TV.
Kniha rekordů ŠutkyKniha rekordů Šutky
Obyvatelé Šutky, hlavního města všech Romů, mají jednu společnou vášeň: stát se šampiónem. Místní si libují ve zdolávání rekordů všeho druhu, jako je prvenství v nejrůznějších pěveckých oslavách, ve vyhánění zlých duchů, v husích a psích soubojích nebo honech na upíry. Soutěží se tu o nejlepší sváteční oděv či sbírku turecké populární hudby. Hravý film plný humoru nás tak v několika příbězích zavede na místo, kam se člověk zvenčí běžně nedostane. Jak pomalu odkrýváme pestrobarevnou mozaiku světa Šutky, ptáme se sami sebe: V čem vlastně spočívá tajemství radosti a štěstí? Nejsou to právě podobné maličkosti, které z lidského života dokáží učinit nezapomenutelný zážitek? Původní znění.
Metropolitní muzeum umění v New YorkuMetropolitní muzeum umění v New Yorku
nejstarší a největší muzeum v USA. Leží na východním okraji Central Parku. Založeno bylo roku 1870. Ve stálé sbírce má nejméně 2 miliony uměleckých prací. Více informací.
Vítejte v LagosuVítejte v Lagosu
Lagos je největším městem Nigérie a jedním z největších měst Afriky. Město založili v 17. století Portugalci, také jeho jméno pochází z portugalštiny a znamená "jezera", v přeneseném smyslu "Město na jezerech". Ačkoliv přišel Lagos o postavení hlavního města v roce 1991, stále je nejvýznamnějším obchodním střediskem země.
V tomto dokumentu BBC uvídíte odvrácenou stranu každodenního boje o život nejchudších lidí v Lagosu.
Ekonomický kolaps ArgentinyEkonomický kolaps Argentiny
Dokumentární film z roku 2004 od režisera Fernando E. Solanas v originále "Memoria del saqueo" nominovaný na 1. cenu na filmovém festivalu Mar del Plata o událostech, které vedly k ekonomickému kolapsu Argentiny v roce 2001, které zničily střední třídy a zvýšily úroveň chudoby na 57,5%.
Ukazuje protesty obyvatel a jak se lidé snaží přežít odkázaní jen na sebe.

Hlavní příčinou kolapsu byla realizace neo-liberální politiky, která umožnila únik miliard dolarů do zahraničních bank a korporací. Argentinská vláda jednoduše zestátnila soukromé penzijní fondy a zabavila tak peníze drobným spořitelům. Samozřejmě s výmluvou, že tyto peníze zachraňuje.

Mnoho z majetku v Argentině a veřejných prostředků bylo hanebně vydrancováno. Státní finanční systém byl dokonce použit pro praní špinavých peněz v bankách Citibank, Credit Suisse, a JP Morgan Chase. Argentina byla vypleněná mezinárodním bankovním systémem a zničená Mezinárodním Měnovým Fondem.

Výsledkem byly masivní převody majetku a zbídačování společnosti, která vyvrcholila v mnoha úmrtích v důsledku útlaku a podvýživy. Něco podobného hrozí dnes celému světu.

Zkorumpovaní politici a chamtivá finanční mafie, neustálé zadlužování a zároveň úpadek hospodářství s výrazně narůstající nezaměstnaností, je přesně to, co se děje i u nás.
HladomorHladomor
Geneticky modifikované plodiny, technologický pokrok, globální oteplování a poptávka po surovinách. Svět počátku 21. století se dramaticky mění, a to tak, aby vyhovoval především potřebám bohatých. S touto změnou se v chudých zemích nadále zhoršuje už tak bídná životní úroveň.

Zatímco v USA je největším problémem společnosti obezita, o pár tisíc kilometrů dál na jih, na Haiti, nebo v Ugandě jsou lidé tak chudí, že musí prodávat vlastní děti do otroctví a k obědu jedí koláče z bláta. Ještě dále, v Brazílii, pokračují nenasytné dřevařské společnosti za přihlížení zkorumpovaných politiků v kácení amazonských pralesů a přispívají tak ke klimatické změně. V jejím důsledku dochází k častějším smrtícím obdobím sucha v subsaharské Africe. Masajům v Keni tak bez dešťové vody zbývá jenom žízeň a hladovění.

V Indii zase tisíce farmářů uvěřily krásným snům o geneticky modifikované rýži a vrhli se do propagovaného experimentu. Jenže když nezaprší, nesklidí ani to, co měli dříve. Kdo nemůže splácet dluhy, volí raději sebevraždu nebo bere drogy. Film Hladomor (Hunger) přináší detailní a šokující pohled na osudy komunit a konkrétních lidí, kteří se na třech kontinentech ocitli v pasti současných mezinárodních poměrů. Německý dokument v původním znění.
Barva penězBarva peněz
Seriál televize BBC four, který zkoumá jakž má rasismus dopady na životy lidí. Část první: zkoumá, do jaké míry je rasismus produktem ekonomické globalizace 17. století.
Geneticky upravené organismyGeneticky upravené organismy
Naléhavý dokument o geneticky modifikovaných potravinových surovinách. O potravinách, které jsou již prodávány v USA bez kontrol a povolení. Za hazardování s GMO jsou odpovědné nadnárodní firmy jako například chemička BASF nebo Monsanto.
Jím, tedy jsemJím, tedy jsem
Z 870 milionů lidí, kteří trpí denně hladem, je 75 procent zemědělců. Francouzský dokument s anglickými titulky vrhá světlo na mnohé z problémů kolem zemědělství po celém světě, a klade otázky na neúčinnost systému zajistit potravinovou soběstačnost všech lidí - zejména těch, kteří pěstují potraviny pro zbytek populace.
Neuvěřitelná cestaNeuvěřitelná cesta
Vynálezce Steve Ryan a malý tým fanoušků vyrazil na 3000 kilometrů cestu přes australské pouště, aby prokázal schopnosti svého "neuvěřitelného paliva", založeného na vodní bázi. Moderní dobrodružství, v jednom z nejnáročnějších prostředí planety, ukazuje, jak lze s malou skupinou jednotlivců překonat mediální skepsi, nedůvěru a intenzivní kontrolu ze strany vědecké komunity. Steve Ryan cestoval, aby prokázal, že existují alternativy k boji proti znečištění, chamtivosti a hrozící ropné krizi.
4 živly4 živly
Poetický dokument který ve čtyřech kapitolách vypráví o lidech, kteří pracují se čtyřmi živly: čtyři místa na Zemi, kde přátelství a důvěra mají existenciální význam.
První část - oheň - ukazuje zápas sibiřských "smokejumpers", kteří se snaží bojovat proti obrovským lesním požárům přímo uvnitř nich. Z vrtulníku skočí doprostřed požářiště a tam hasí, obklopeni plameny.
Druhá část - voda - ukazuje rybáře z Beringova moře na Aljašce, během pětidenní cesty za ulovením exkluzivního kraba.
V kapitole Země budeme 1.240 m pod zemí v uhelném dolu v Německu, kde horníci musí spolupracovat s obrovskými stroji.
A poslední část - vzduch - odhaluje tvrdý trénink z astronautů a jejich odstartování rakety z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.
Předávkování: další finanční krizePředávkování: další finanční krize
USA oznámí dohodu o zvednutí limitu dluhu. Chcete-li vidět více, jděte na Journeyman Pictures na YouTube.
Zde s českými titulky, překlad teprve probíhá...
ZdrojZdroj
Film se zabývá porušováním lidských práv režimem v Ázerbájdžánu.
Město Baku v Ázerbájdžánu, je první místo na světě, kde byl otevřen první ropný vrt. Opět se stává hlavním místem pro zahraniční investory a touží využít obrovské ropné bohatství v zemi. "Zdroj" sleduje potrubí z našich příměstských benzínových pump u dálnic až do této surrealistické a temné krajiny, na které náš způsob života závisí, kde se krávy pasou na znečištěné půdě a děti si hrají u toxických kalů. Tři čtvrtiny obyvatel žije pod hranicí chudoby. Vláda post-sovětská země slibuje, že ropa zase Ázerbajdžán dostane mezi "skutečné země", prosperující a kvetoucí "Nový Kuvajt". Ale mezi velkými ropnými společnostmi, jako je British Petroleum se pohybuje spousta zkorumpovaných vládních úředníků. Co to znamená pro obyčejné lidi v Ázerbájdžánu? Je to "tekuté zlato", spíše prokletím než požehnáním této neklidné země? Režie Vratislav Šlajer. Rusky s anglickými titulky.
nepochopený Iránnepochopený Irán
dokumenty televize BBC Four. Reportér: Rageh Omaar. (článek na Britských listech). Více na webu BBC. Objevte tuto zemi, která sice není bez problémů, ale přesto je fascinující, dynamická a pohostinná. Zkuste pochopit tento způsob života.
poslední denposlední den
zpracované vědecké fikce v sedmi (abc) možných scénářích, katastrofy jenž by nás postihly na planetární úrovni. Podle Dr. Howella se můžete probudit ráno do dne, v kterém příjde mega-tsunami, dopad asteroidu, pandemická nákaza, erupce obrovského vulkánu, nebo nezvládnutý fyzikální experiment který vytvoří částice, ničící svět. pozn: jistě silné představy, nicméně přes reálnou pravděpodobnost nás zničí spíše vlastní lidské aktivity. Jako například války, nebo neodpovědný přístup k řešení klimatických změn. Tyto ničivé jevy však budou mít narozdíl od zde popsaných katastrof dlouhodobě bolestný průběh, ale také už budou stejně nenávratné.
Phonehenge západuPhonehenge západu
Aktuálně:
On August 5th, 2011, Phonehenge West was demolished.

As soon as I heard the news from Noah Fahey - Kim Fahey's son- I raced up to Acton to witness the wreckage with my own eyes. Coming up the road, my heart dropped into my stomach and I choked on my anger and grief. As I stood amongst the record, I took out my camera and pointed it at the travesty and the crime that laid before my eyes. I felt that people needed to see exactly what the result is when corrupt people are put into positions of government power.

Black & White Construction - the company in charge of the demolition - damaged the property's well and through rushed and careless demolition practices rendered virtually all of the Phonehenge tower's materials unusable. Later on that week, I went to visit Kim Fahey in his new Tehachapi home to talk with him about the demolition and his feelings on the matter. This video is a small portion of our conversation.

8. července 2011 byl Kim Fahey uvězněn za "nestydaté odmítnutí" zničit svůj vlastní dům, na návrh soudce z důvodu "rizikového bydlení". Kim Fahey je nyní ve vězení jen proto, jak se architektonicky tvůrčím způsobem vyjádřil na svém vlastním pozemku. A daňoví poplatníci USA platí za jeho uvěznění.

Alan Kimble "Kim" Fahey strávil více než dvacet let práce jako technik u telefonní společnosti, většinou samostané bez cizí pomoci. Když odešel do důchadu, koupil si v Kaliforni pozemek a scůj dům přeměnil do říše divů obytných skulptur a pojmenoval jej "Phonehenge West."

Dodnes stovky lidí navštívily jeho obydlí a obdivovali nádherné dílo pevných konstrukcí ... dokonce i ty nedokončené úseky jsou krásné. Nyní však místní administrativa Los Angeles vyhlásila svůj záměr a odsoudila nejen jeho práci, ale člověka samotného do vězení na dobu delší, než jsou udělovány tresty za několik násilných trestných činů.

Posuďte sami, zda administrativa vede obstrukční politiku tvrdé linie, či zda je rozumná a spravedlivá, anebo je to celé hrubý justiční omyl.

Jste zváni k rostoucí komunitě lidí, kteří protestují proti tomu, co považují za nesmyslné pronásledování muže, jehož jediným "trestným činem" je, že stojí za svým smyslem pro krásu, kreativitu a nezadatelné právo na svobodu projevu.
ČínaČína
Dokumentálrní filmy o Čínské lidové republice. S českými titulky.

Šedesátiletá historie čínské komunistické strany je psána krví a lží. Příběhy, skryté za touto krvavou historií, jsou nejen nezměrně tragické, ale také málo známé. Za vlády ČKS bylo zabito 60-80 milionů nevinných Číňanů, po kterých zůstaly rozvrácené rodiny. Mnoho lidí nemohlo v průběhu novodobých čínských dějin přijít na to, proč ČKS vůbec zabíjí. Dnes Strana pokračuje v brutálním pronásledování praktikujících Falun Gong a současně střelbou rozhání protestující davy v Chan-janu. Lidé znovu přemýšlejí, zda někdy přijde den, kdy se ČKS naučí mluvit slovy spíše než zbraněmi.

Dále dokument který odhaluje tajemství Číny. Průvodce pořadem Charles Annenberg Weingarten se vydal na třítýdenní cestu po Pekingu, Shangaji, Tibetu, Wolongu, Xi-anu a dalších místech. Každé místo, kde se zastavil se svým týmem přibližuje složitou kulturu dávné říše a implikace vycházející z modernizace. Zabýval se tématy lidských práv, veřejného zdravotnictví, sociálních změn, filosofií a vzděláváním.

V březnu 1990 narazili čínští dělníci na šachtu, která skrývala 8 000 dokonale vytvarovaných soch kamenných vojáků. Tito bojovníci odění v hedvábném rouchu, kteří dosahovali třetiny výšky živého člověka, byli vymodelováni jako obraz slávnych terakotových vojáků. Jejich úlohou bylo držet věčnou stráž nad svým zesnulým vládcem: Čchin Š'-Chuang Ti. V průběhu deseti let po prvním objevu byly odkryté další 3 šachty s vojáky. Vydejte se s námi do zákulisí odkrývání hrobky císaře Čchin Š'-Chuang Ti.

Dále o moderní Číně, o budování vodního díla Tři soutěsky na řece Jang-c'-ťiang.
Jsem, protože jsteJsem, protože jste
Dokumentární film zpěvačky Madonny o sirotcích v Malawi. Film měl premiéru na filmovém festivalu Tribeca v Cannes v roce 2008. Můžete poskytnout podporu tím, že si koupíte DVD, knihy nebo darujete přes web raisingmalawi.org. Consulting Producer Camera & Sound: Kevin Lee Brown.
Soumrak strachuSoumrak strachu
Twilight of Fear, krátký dokumentární film, který představuje živou sekvenci záběrů, v ulicích Santiaga de Chile v rámci studentských demonstrací za bezplatné vzdělání, s audiovizuálním svědectvím konfrontace mezi demonstranty a silným policejním státem.

Uvidíte videosekvence snímků bez komentáře, zatemňuje shromáždění a umožňuje divákovi, aby se část cesty po ulicích, které byly dějištěm sociálního protestu.

Film je věnován Manuelu Gutierrezovi, který byl zabit policií za úsvitu 26. srpna 2011, podle svědectví těch, kteří ho doprovázeli.
Uhlíkový národUhlíkový národ
Dokumentární film o řešení problému změny klimatu. I když budete pochybovat o závažnosti dopadů změny klimatu, nebo to prostě nebudete akceptovat, je to stále přesvědčivý a relevantní film, který ukazuje, jak řešení změn klimatu má vliv i na další sociální, ekonomickou a národní bezpečnost.
Slova do praniceSlova do pranice
Militantní antifašistická organizace AFA z Velké Británie natočila v roce 1992 dokument, který se věnuje praktickému boji s neofašismem a neonacismem. Film mapuje historii militantního antifašismu na britských ostrovech od tzv. Bitvy o Cable Street z roku 1936 přes oživení pouličního antifašismu v 70. letech po zintenzivnění velkých střetů s neofašisty ze začátku 90. let.

Francúzsky dokument o militantnom antifašizme v Paríži 80. rokov. Rôzne mládežnícke gangy ako RedWarriors, Ducky Boys a Ruddy Fox a ich odpor proti bandám nazi-skinheadov, ktorým si vyslúžili prezývku "chasseurs," čiže lovci.
Zelené hnutieZelené hnutie
Dokument, který představí organizaci Greenpeace od jeho vzniku v roce 1971 po současnost (2000). Dozvíme se něco víc o některých z jejich největších úspěchů: zastavení atomových testů na březích Aljašky a Polynésie (a to i navzdory teroristickému útoku na loď Greenpeace Rainbow Warrior, při kterém zahynul ochranář Fernando Pereira) a evakuované domorodců z atolu Rongelap, kteří byli úmyslně vystaveni radiaci pro dlouhodobé zkoumání ozáření; zákaz vývozu odpadu do jiných zemí poté, co v 90-tých letech si vlády vyspělých zemí udělali smetiště ze zemí třetího světa; zabránění ukládání jaderného materiálu na dně moří a oceánů; prosazení zákazu lovu tuleních mláďat a moratorium na lov velryb a jiné.
UNGRIPUNGRIP
Video od tvůrcú filmů Esoteric Agenda a Kymatica které proniká do iluzí a bludů právního systému s přímým vztahem k psychologii lidstva.
Charles Darwin a strom životaCharles Darwin a strom života
Sir David Attenborough, popularizátor vědy známý a oblíbený na celém světě, je jistě tou pravou osobou, která televizním divákům může přesvědčivým způsobem přiblížit teorii Charlese Darwina. Jeho jedinečné myšlenky zásadně změnily způsob, jakým se většina lidstva dívá na svět. Díky nim jsme pochopili, proč existuje tolik různých druhů a jak se rozšířily po celé Zemi. Díky nim můžeme předvídat důsledky zasahování do přirozených společenstev přírody. A díky nim jsme také pochopili, že lidé nestojí stranou přírodního světa. Jako ostatní živí tvorové jsme i my jeho součástí a náš život se odehrává podle jeho pravidel a zákonitostí. České znění.
Kony 2012Kony 2012
Dokumentární film nové kampaně organizované od Invisible Children, která usiluje o to "proslavit" Josepha Konyho a po letech válečného konfliktu konečně přispět k jeho dopadení a odsouzení.
Jde o získání povědomí o Josephu Konym, který je ugandským velitelem LRA. Tato armáda je tvořena ve velké míře dětmi, které byly uneseny, překonvertovány a zmanipulovány na vraždící nástroje.
Cílem této kampaně je přesvědčit nejen americké vládní činitele, aby pomohli bojovat proti tomuto člověku a aby jim nebylo lhostejno, co se v Africe děje.
Více detailů v češtině se dozvíte přímo na webu Invisible Children. Dokument měl premieru 5. března, a již nyní má přes 70 milionů shlédnutí.
Výpravy za architekturouVýpravy za architekturou
Osmidílný seriál televize BBC a průvodce Dan Cruickshank. Anglicky.
Belo Monte, vyhlášení válkyBelo Monte, vyhlášení války
Upoutávka na nezávislý dokument, ve kterém by měl být nastaven diskurz kolem předpokladu, který začal být naštěstí posuzován i v celosvětovém kontextu: Náš svět nemůže být déle udržitelným ve vývoji a pokroku, při použití modelových řešení současné doby. Rádi bychom pro ilustraci uvedli, že krajina definuje kontext našeho filmu kolem vývoje v komplexu vodní elektrárny Belo Monte, jež má být postaven v brazilské Amazonii.
Lidskost v prodleníLidskost v prodlení
Krátký dokument zkoumá současný stav světa a některé sociální, environmentální a ekonomické změny, které mohou vytvořit lepší kvalitu života po celém světě.
Stepping Into The FireStepping Into The Fire
Stepping Into the Fire is the cinematic release that reaches into the ash of the bare bones of existence and asks the question "is humanity born to die, or is humanity born to live?” The film follows the true story of three successful individuals brought together by an ancestral medicine from South America that has become legendary for its miraculous and profound effects. Ayahuasca Đ as the Amazonian brew is known Đ is well known for its mental, physical and energetic healing properties. Stepping Into the Fire closely examines the life-changing effects Ayahuasca can have and illustrates why environment and health are so crucial to human success on a global scale.
Hra na BohaHra na Boha
Adam Rutherford se setká s novou bytostí vytvořenou americkými vědci, Kozo-pavoukem. Je trochu kozou a trochu pavoukem a její mléko může být použito k vytvoření umělého vlákna. Je součástí nové oblasti výzkumu, syntetické biologie, s radikální cílem: rozdělit přírodu na náhradní díly tak, abychom je mohli znovu sestavit tak, jak se nám zlíbí. Tato technologie se již používá, jako např. bio-nafta pro pohon automobilů. Jiní badatelé hledají, jak bychom mohli jednoho dne ovládat lidské emoce tím, že pošlou "Biologické příkazy do našich mozků. Dokument televize BBC s anglickými a italskými titulky.

Pozn. Spotter: přemýšlejte o tom, zda je to dobře, nebo špatně...
EDGEEDGE
28 let poté, co kapela Minor Threat vydala píseň 'Straight Edge', subkultura známá jako Straight Edge se stala celosvětovým fenoménem, ​​který spojuje jednotlivce odmítajících všechny formy intoxikace. Dokument se slovenskými titulky přeložili na Straight Edge Slovensko. Díky.
CatastroikaCatastroika
Dokument o průběhu a důsledcích privatizace průmyslu v bývalé NDR a privatizace elektrických drah, vody a energetiky v různých státech Evropy (Francie, Británie, Řecko, Itálie). Podobnost s Českou republikou, bohužel, není čistě náhodná. S anglickými titulky.
Burning ManBurning Man
Antologie naprosto vyjímečného festivalu alternativní kultury. Historie symbolu "Hořícího muže" sahá k jedinému muži, který s přáteli svým osobním protestem chtěl projevit nespokojenost se světem kolem něj. Jeho spontánní čin měl pozitivní ohlas u ostatních lidí a postupem let se tato symbolická akce očištění ohněm stala obrovským happeningem uprostřed pouště.
Na internetu je velké množství záznamů z různých ročníků festivalu Burning Man v Nevadské poušti. Je však těžké z nich vybrat ten nejtypičtější a nejlepší.. dílem proto, že každý rok je něčím unikátní a dílem i proto, že charakter akce není možné uhladit do nějakého konvenčního filmového formátu.. je to prostě svět sám pro sebe. Alespoň na týden.
PressPausePlayPressPausePlay
Digitální revoluce poslední dekády vypustila do světa kreativitu a talent v hodně zvláštním stylu, způsobu s neomezenými možnostmi. Znamená ale moderní demokratická kultura tvorbu obecně lepšího a kvalitnějšího umění nebo je opravdový talent v záplavě tisíců rádoby umělců nekompromisně utopen? PressPausePlay je dokumentární film obsahující úvahy a rozhovory s některými z nejvlivnějších tvůrců a umělců dnešní digitální éry, kteří se snaží přijít na odpověď.

Dokument PressPausePlay velmi dobře popisuje změnu, kterou do procesu vzniku kulturních statků vnesla digitalizace. Jde v podstatě o pěkné vysvětlení některých změn ve společnosti, které přinesla nová média.

Dnes má každý možnost stát se autorem. Spisovatelem, muzikantem, filmovým producentem. Film si klade otázku, zda je tato demokratizace procesu vytváření kultury pozitivní Đ znamená tato změna, že budeme mít více kvalitní hudby a lepší filmy?

Pokud bych měl dokumentu něco vyčíst, bude to občasná patetičnost. Já to chápu, ten posun je velký, ale všeho moc škodí. Film je dostupný zdarma na Youtube. Píše na blogu Honza Páv.
Virus zvaný strachVirus zvaný strach
Jen velmi málo lidí chápe, co znamená programování strachu a proč strach narušuje naše vnímání. Strach je program určený pro naše přežití. Strach také vytváří iracionální přesvědčení. Způsobují jej také větší systémy na výrobu strachu jako např. politika, náboženství a média. "Virus Called Fear" je krátký film o předurčení strachu a co vše může vést k iracionálnímu strachu.
Přízraky z Abu GraibPřízraky z Abu Graib
Znepokojující dokument televize BBC točený ve Francii, v Israeli, USA, Alžíru, Argentibě, Uruguay, Jihoafrické republice, a ve Velké Británii. Představuje historii vyšetřujících technik a nástup moderních mučících postupů.

Historický odkaz pokračuje až do současnosti, specielně v USA. Některé z těchto technik se staly takřka rutinou v tzv. válce proti terorismu - používání bojových psů, waterboarding, nebo sexuální ponižování.

Tato historicky dlouhá a nepřetržitá lidská krutost propojuje nacistické Německo se současnou věznici Abu Ghraib. Stává se základní součástí současného politického diskursu.

komentář: Je mi odporné konstatování, že se něco takového "stává takřka běžným způsobem vyšetřovacích metod" ... Je to důrazné varování, že se společností je něco velmi v nepořádku. Říká se, že když dobří lidé neudělají nic, ti zlí pak lehce vítězí...
Jedna noc v BhópáluJedna noc v Bhópálu
Na počátku 80. let zažívá Bhópál okamžiky slávy. Nadnárodní americká společnost Union Carbide začíná v chudém indickém regionu stavět továrnu na výrobu pesticidů. Nákladná investice slibuje rozvoj tamnímu zemědělství. Sliby však zůstávají nenaplněny. Ba co víc, lidská chamtivost stojí na počátku největší průmyslové havárie v dějinách lidstva. Rok 1984 pomalu končí. Nákladná investice se od samého počátku utápí v červených číslech. Bezpečnostní opatření polevují a apokalypsa se nezadržitelně blíží. Oné osudné noci do ovzduší uniká 40 tun jedovatých látek. Někteří lidé umírají v postelích, jiní během panického útěku v ulicích města. Počet obětí narůstá a smrt si svou daň vybírá i po mnoha letech. Kromě lidí trpí i půda a zdroje pitné vody. Odpovědní se nehlásí, v rámci odškodnění jsou vypláceny směšné částky. Spravedlnost tentokrát zůstává bezzubá. České znění dokumentu televize BBC.
Jaderná válkaJaderná válka
Dokumentární film z roku 1982 s podtitulem "Průvodce Armageddonem" představuje, jaké účinky by měla megatunová (ekvivalent 1 000 000 tun TNT výbušniny) jaderná bomba vybuchlá nad katedrálou Sv. Pavla v centru Londýna. Režie a produkce Mick Jackson (stejný autor jako u snímku "Threads"), komentář Ludovic Kennedy. Dva díly.
Muž, který se postavil tankůmMuž, který se postavil tankům
Neznámý muž s igelitovou taškou na náměstí Nebeského klidu v Pekingu symbolizoval odhodlanou lidovou nespokojenost a přivedl čínské šéfy strany a státu k přemýšlení. Komunistická země změnila hospodářskou politiku a vydala se svéráznou kapitalistickou cestou. Americký dokument s českým dabingem.
Himaláje - krajina ženHimaláje - krajina žen
V nadmořské výšce přes 4000 metrů nad mořem se rozkládá jedno z nejodlehlejších míst regionu Zanskar, vesnice Sking. Během tří měsíců, od srpna do října, zde musí místní obyvatelé sesbírat a uskladnit veškerou úrodu, kterou budou potřebovat během následujícího roku pro sebe a svá zvířata. Všechny ženy, neboť zejména ty co zde pracují na polích - mladé, či staré - nepřetržitě pracují od rána do večera, neboť zima je zde velmi dlouhá a krutá. Kameramankou a autorka filmu v jedné osobě, nabízí zajímavou sondu do života čtyř generací žen během sklizně.
Codex Gigas Ďáblova bibleCodex Gigas Ďáblova bible
Dokument Nadi Kverkové o největší rukopisné knize světa Neobvyklý a velmi zajímavý dokument vznikl jako producentský záměr Národní knihovny ČR v Praze. Představuje jeden ze středověkých divů světa, Codex Gigas neboli Ďáblovu bibli. Ve své době se CG těšil velké popularitě, jak učenců, tak milovníků kuriozit. K těm patřil i císař Rudolf II., který bibli získal do svých sbírek. Spolu s mnoha jinými uměleckými předměty ji otamtud odvezli v roce 1848 švédští vojáci a od té doby je uchovávána ve Švédské národní knihovně ve Stockholmu. Švédsko za posledních tři sta padesát let opustil CG jen třikrát. Naposled se Ďáblova bible vydala v září roku 2007 za přísných bezpečnostních opatření do země svého původu a byla vystavena v Národní knihovně ČR. Film je vlastně putováním po místech spjatých s historií CG. Málkokdo ví, že kniha vážící 75 kilogramů, vázaná v dřevěných deskách o rozměrech 90 x 50 centimetrů, vznikla na přelomu 12. a 13. století v dnes již neexistujícím benediktském klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Její sepsání provází pověst o hřísném mnichovi, který prý s pomocí ďábla zhotovil toto dílo jako výraz pokání za jednu noc. Odborníci se však domnívají, že se jedná o dílo, které vznikalo po dobu nejméně dvaceti let a jejímž autorem byla patrně jedna osoba. Tento unikátní opus putoval dále po benediktských klášeterech v Břevnově a Broumově, až nakonec skončil na Pražském hradě. Události konce třicetileté války nakonec způsobily, že se Codex Gigas s českými zeměmi - asi - navěky rozloučil. Ale to je i v XXI. století osud mnoha uměleckých památek, nejen evropských, které se do země svého původu patrně už nikdy nevrátí.
Oil For NothingOil For Nothing
Odkud je benzín, který používáme každý den? Například z Nigérie, což je největší vývozce ropy v subsaharské Africe. Ale také jedna z nejchudších zemí na Africkém kontinentu. V deltě Nigeru můžeme všude nalézt zničující dopady těžby ropy. Více než 50 let těžby ropy a žádný přínos pro místní komunity. Eni, nigerijská dceřinná společnost korporace Agip Oil, zahájila výrobu v roce 1970. Co zbylo po tolika letech? Žádné školy, žádné nemocnice, s výjimkou několika málo kilometrů asfaltových cest, po kterých se dostate do jejich zařízení. Ale nejen. Spolu s těžbou ropy je spáleno 24 hodin denně spousta zemního plynu, jazyky ohně chrlí dioxiny, benzen, sulfidy, karcinogeny, zda je problém v posledních desetiletích jde ruku v ruce s nárůstem v regionu velkého spektra respiračních onemocnění a rakoviny, nemluvě o škodách způsobených kyselým deštěm. Nigérie je dnes viděna v EU jako strategická země pro energetickou bezpečnost Evropy. Ale za jakou cenu? Je ropa a plyn opravdu odpověď na energetické potřeby a nezbytné environmentální udržitelnosti do budoucna?
Více se dozvíte na webu CEE Bankwatch v samostatném článku.
Velké historické zvratyVelké historické zvraty
Třináctidílný seriál o velkých obratech v historii lidské civilizace. Většinou to byly války a neštěstí... Kdy bude další? Dokážeme se z historie poučit?
Ztracený svět Kama SutryZtracený svět Kama Sutry
Před 1000 lety v centrální Indii stavěli hinduističtí králové hlavní město Khajuraho. Postavili 85 chrámů, z toho 20 zůstalo do dnešní doby. Známé jsou především pro jemné smyslnosti a erotiku svých soch. Tyto upřímné reprezentace sexuality jsou považován za vyjádření světově proslulé Kama Sutry. Anglicky.
Egypt Howarda CarteraEgypt Howarda Cartera
Napínavý příběh anglického archeologa Howarda Cartera. Hraná rekonstrukce, realizovaná ve spolupráci s historiky a egyptology od televize BBC. Česky.
Slovenský folklorSlovenský folklor
Krátké dokumenty ze Slovenského venkova. Vyrobil Progresfilm v roce 1986. Autoři: Mgr. Marta Kočnerová, Ivan Kočner

Dále filmy od produkce Pastiersky film.
Film "Kde Sme!" je predstavou štyroch autorov o vzniku idei v maliarskom svete,konkrétne v predstave jedného výtvarníka Štefana Beličku, ktorý hľadá inšpiráciu všade okolo seba prostredníctvom svojho auta. Tento film nabáda diváka k hľadaniu krásnych zákutí okolo seba v uponáhľanom svete. Hlavne chce ukázať že vo svete umenia nie je dôležitý umelec ale dielo ktoré vytvára.

Polohraný dokumentárny film "Na hrane" vykresľuje príbeh jednej posádky krnačkových pretekov (druh sánok) - netradičného športu z oblasti Stredného Slovenska. Film o adrenalíne, šialenstve, mužskej (ne)zodpovednosti a láske.

Skutočný príbeh 48-ročného Mariana Geburu z Dolného Kubína, ktorého životný osud ovplyvnil nielen alkohol.
MiminaMimina
Pozoruhodný sběrný dokument režiséra Thomase Balmése mapuje souběžně život čtyř miminek z celého světa od narození po jejich první krůčky. Setkáme se tu se třemi holčičkami Đ Ponijao, která žije s rodinou a dalšími třemi sourozenci u Opuwo v Namibii; Mari z japonského Tokia a Hattie ze San Franciska Đ a s chlapcem Bayarjargalem z Mongolska. Režisér, který se pro všechny natáčené rodiny stal rodinným přítelem, zachytil nejen důležitou část života malých človíčků, ale také různorodé zvyky a prostředí, ve kterém tyto děti vyrůstají.
I Am FisheadI Am Fishead
Jsou ředitelé firem egotističtí psychopati?
Velmi unikátní video vrhá světlo na lidskou psychiku v každodenním životě od obyčejného občana až po ředitele korporací. Odhalení psychopaté... Pro mnohé budei toto video docela výmluvné. Sledujte video, které by mělo být sdíleno se všemi, kteří žízní po takovém poznání.
Co se děje s naším světem? Film pro ty, kdo chtějí vědět, jak psychopatie a antidepresiva ovlivňují naši společnost. Tvůrci dokumentu se ponořili do světa korporací a jednotlivců, kteří drží ekonomicko-sociální moc, aby odhalili pravdu o strukturách, ve kterých žijeme. Ryba, jak se říká, smrdí od hlavy, ale změna začíná v nás. Více na webu. Režie: Misha Votruba, Václav Dejcmar (ČR).
Parkour: Cesta bojovníkůParkour: Cesta bojovníků
Krátký studentský dokument o parkouru (FAMO) Vystupující: Pražská crew In Motion
Dále krátký, ale perfektně zpracovaný dokument z Ruska představuje parkourové dovednosti. Tzv. parkourovou Mekkou parkouru je město Lisses. Více o tomto zajímavém sportu na českém webu.
Lačho dromLačho drom
Francouzský dokument známého režiséra rómského původu Tonyho Gatlifa z roku 1993 je součástí jeho romské trilogie se snímky Gádžo dilo (1998) a Princové (1983), mapující hudbu a tanec cikánské diaspory od Radžastánu po Španělsko.
"Dělám filmy na obranu Cikánů," prohlašuje tvůrce. "Nejsem misionář, nekážu. Ukazuji jen, že jejich obraz je falešný, že jejich realita není nutně lepší, ale bohatší a složitější než pět století deformovaný obraz plný předsudků." více info.
Aktivní thermit v troskách WTC z 9/11Aktivní thermit v troskách WTC z 9/11
Profesor Steven Jones vyučoval fyzice na Brigham Youngově univerzitě v Utahu. Na něj i na univerzitu, kde pracoval byl vyvíjen obrovský nátlak, aby neuveřejňovali jeho výzkum. Zvláště pak jeho práci nazvanou "Proč se budovy WTC skutečně zřítily". Byl dříve republikánem. V roce 1973 promoval jako fyzik na Brigham Young University a v roce 1978 získal doktorát fyziky při výzkumu na urychlovači ve Standfordově centru.
Ve studiu pokračoval na Cornellově univerzitě v Massonově fyzikálním institutu v Los Alamos a v Národní technické laboratoři v Idahu, kde v letech 1979 - 1985 pracoval jako technický expert. Byl hlavním vyšetřovatelem experimentální muon-katalyzované fůze pro Státní energetický úřad. Spolupracoval i na mnoha dalších experimentech v Kanadě, Velké Británii i Japonsku, kde v roce 1989 získal ocenění Japonské tvůrčí asociace.
V letech 1989-1994 byl vedoucím univerzitního centra pro výzkum fůze v Brighimgemu. 5 let také prováděl výzkum fůze ve zkapalněném deutoriu pro Státní energetický úřad a pro Institut výzkumu elektrické energie. Obdržel mnoho ocenění včetně stipendia Davida O'McKaye na univerzitě v Brighamu (1969), stipendium a dotace na výzkum na Winterbillské univerzitě (1973-1978).
V roce 1989 získal zvláštní studijní ocenění Brighamské univerzity a cenu za nejlepší vědecký objev roku 1989 časopisu Popular Science. A další univerzitní ocenění v roce 1990. Jeho specializací je kovem katalyzovaná fůze a solární energie. Jeho výzkum fůze by neměl být zaměňován s kontroverzní prací pánů Ponce a Fleischmanna. Na univerzitě v Brighamu vyučoval fyziku více než 21 let. Odtut odešel do cenzurou vynuceného důchodu.
Neviditelné světyNeviditelné světy
Třídílným dokumentárním seriálem televize BBC provází Richard Hammond, kterého znají diváci např. z populární serie Top Gear. Anglicky.
Vaše moře, naše moře Vaše moře, naše moře
Dokument Jiřího Menzela. Osobitý pohled slavného českého režiséra na Chorvatsko, jeho historii a zemi jako významnou destinaci pro české turisty.
Jak na nás všechny dohlížejí stroje láskyplné milosti Jak na nás všechny dohlížejí stroje láskyplné milosti
Nový seriál televize BBC od Adama Curtise, který dává mnoho námětů k přemýšlení. První epizoda, která je tu rozdělena na 5 částí, pojednává například o tom, jak na základě teorie o rovnováze ekosystému elitní think-tank Římský klub došel k závěru, že na začátku 20. století dojde k celosvětovému ekologickému kolapsu. teze o povaze ekosystému (tedy že "ekosystém" není dynamický systém; příroda se vyvíjí chaoticky) - mají samy o sobě závažné implikace. Adam Curtis v seriálu taky mistrně načrtl intelektuální historii posledního staletí Đ nebo řeklbych spíš její temnou stránku. Curtis, jak známo, se věnoval i dopadům myšlenek Freuda  a neokonzervativců. Curtisovi jde o to ukázat, jak tyto (zřejmě chybné)  představy o "ekosystému", lidské přirozenosti atd. ovlivňují a formují naší společnost.
Britské impérium v barvěBritské impérium v barvě
Moderní historie Velké Británie je i přes příslovečnou konzervativnost této země plná zvratů, střetů a tahanic. A víme o nich mnohé, protože jen málo z těchto konfliktů či událostí kolem nich se obešlo bez svědků... a jejich kamer. Díky tomu si nyní i s odstupem stovky let můžeme vychutnat záběry z vojenských přehlídek, jež se konaly v roce 1906 v Londýně, o sedm let později v indickém Dilí či v Paříži roku 1919. Stejně tak ale lze zabrousit do mnohem bližší minulosti Đ například do období suezské krize či do bývalé koloniální Afriky, již si po odchodu Britů rozebrali více či méně děsiví diktátoři. Stejně působivé jsou obrázky z korunovace Alžběty II. či reportáže z poválečného Albionu, soustřeďující se na příchod nových Angličanů z Indie a dalších bývalých držav Commonwealthu... České znění.
Taklamakanské mumieTaklamakanské mumie
O vyspělé civilizaci staré Číny máme dostatek informací. Co ale víme o rozlehlé oblasti západně od Velké čínské zdi? Vykopávky z posledních let odhalily v poušti Taklamakan stopy obdivuhodné civilizace, která existovala na okraji čínského císařství v době před 2500 lety.
Cena za Coca ColuCena za Coca Colu
Od roku 1990 bylo osm pracovníků v Kolumbii zabito v továrně na plnění lahví. Film zkoumá, proč školy po celém světě odmítají nabízet Coca Colu na akademické půdě a označují ji jako nápoj smrtícího komanda. Více o kampani najdete na webu Killer Coke.

Dokument Coca-cola v nesnázích se zabývá negativní publicitou světově proslulé značky Coca-Cola a sleduje, jak se společnost snaží udržet na trhu. Značka Coca-Cola se potýká s problémy. Byla obviněna z toho, že její nápoje s obsahem cukru způsobují obezitu a některé školy nyní odmítají colu odebírat. V Americe se proti cole ve školách postavil dokonce i kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. Firma navíc musí bojovat s nařčením, že je symbolem nejhoršího kulturního imperialismu v Americe a to všechno se začíná negativně projevovat na jejích akciích. Budeme sledovat její snahu o protiúder v podobě uvedení zdravého ovocného džusu a pokus o opětovné získání podílu na trhu na úkor největšího konkurenta Pepsi. Je Coca-Cola značkou, jejíž čas se nachýlil ke konci?
Vývoj člověkaVývoj člověka
Seriál televize BBC The Ascent of Man o vývoji člověka. Anglicky
Atlantida: Síla legendyAtlantida: Síla legendy
Aristoteles tvrdil, že bájná Atlantida, nádherná země, která se kvůli rozmařilosti svých obyvatel propadla do mořských hlubin, leží pouze v Platónově hlavě. Fantazie o Platónově ostrovu nikdy nevyprchaly. Atlantida byla už byla virtuálně lokalizována do nejrůznějších koutů světa a báje se chopili dokonce i nacionalisté: na Atlantidu si činilo nárok hned několik zemí. Ti, kteří sledovali spíš náboženské cíle, ji umístili do Palestiny. Jiným se zamlouvala její poloha u Špicberků, na Kavkaze nebo v Persii, na Kanárských či Azorských ostrovech. Podle některých ležela Atlantida v Anglii nebo dokonce v Africe. Koncem 19. století se Atlantida stala oblíbeným tématem, které uchvátilo pozornost veřejnosti. Někteří romanopisci vsadili obraz Atlantidy do velkolepého kosmického prostředí, kde se hraje o osud lidstva. Ve 20. století se námětu chopila filmová studia a chrlila scénáře o bájné Atlantidě. Za druhé světové války chybělo málo, a Evropu stihl stejný osud jako ztracený světadíl, ale ani po válce Atlantida neztratila nic ze svého kouzla. Řecké titulky
Proč záleží na kráseProč záleží na kráse
Dokument televize BBC. "Filozof Roger Scruton představuje provokativní esej o významu krásy v umění a v našem životě.

V 20. století, argumentuje Scruton, se umění, architektura a hudba odvrátili od krásy, takže kult ošklivosti nás vede do duchovní pouště.

S myšlenkami filozofů od Platóna po Kanta, a tím, že mluví s umělci jako je například Michael Craig-Martin a Alexander Stoddart, Scruton analyzuje, kde se stala chyba. Prezentuje své naléhavé argumenty pro obnovení krásy a jejím tradičním místu v jádru naší civilizace. "
Vybydlená města v kriziVybydlená města v krizi
Nezávislé road movie o tom, jak ekonomická recese v Americe končí a začínají už jen ty lepší časy. Autor hodinového dokumentu navštíví například město duchů Detroit, kde se u vybydlených mrakodrapů přesvědčuje o tom, jak se z výstavních paláců plných bílých límečků staly ruiny. Během cesty poznává, že pokud tento film někdo po letech ještě uvidí, patrně pochopí, že recese v roce 2009 nekončila, ale teprv začala. Užijte si ji širokoúhle a v HD kvalitě.

Projekt Michiganské univerzitě Architektury má v dokumentu Urban Roots prozkoumat městské ruiny Detroitu. Toto video je výsledkem inspirace, která následovala. Tématem se stalo městské farmaření, které v současné době vzniká v centru Detroitu.

Uvidíte ještě další filmy z USA i Evropy na podobná témata.
Vítejte v KLDRVítejte v KLDR
Jeden den v životě obyčejné rodiny v Severní Koreji, zemi milovaného vůdce Kim Čong-il. Filmař Pieter Fleury nám dává nahlédnout do světa Hong Sun Hui, ženy která pracuje v textilní továrně. V továrně, kde je vše velmi kontrolované a akce všech pracovníků 'a výsledky jsou pečlivě zapisují do notebooků. Jako loutky, pracovníci lhostejně plní své úkoly a uzaírají své dny zpěvem hymny k slávě Kim Čong-ila.
BudíčekBudíček
Film Wake Up Call sestavuje nejlepší klipy z nejdůležitějších dokumentů do jedné prezentace, která odhaluje globální elity toužící nastolit New World Order, metody používané k jejich prosazení, a proč je to tak důležité, abychom jej společně jako kolektiv zastavili. Ideální rychlokurz pro ty, kteří stále ještě nevědí o monumentální situaci, které dnes lidstvo čelí.

Témata, která se objeví v dokumentu:
The New World Order, Federal Reserve, Bilderberg Group, Trilateral Commission, Council on Foreign Relations, North American Union, the Rockefeller/Rothschild families, Freemasonry, Bohemian Grove, the Illuminati, Illuminati symbolism, Problem-Reaction-Solution, 9-11, war profiteering, the phoney 'War on Terrorism', the impending 'Big Brother Surveillance Society', the war on civil liberties, microchipping, mind control, media control and 'education system' indoctrination...

Lidé, kteří hovoří v dokumentu:
Alex Jones, David Icke, Aaron Russo, Jordan Maxwell, G. Edward Griffin, Jim Marrs, Bill Hicks, Daniel Estulin, Jim Tucker, Ted Gunderson, Anthony Hilder, Professor Steven Jones, Webster Tarpley, George Carlin, John Taylor Gatto, Charlotte Iserbyt, Dave vonKleist, Stan Monteith a další. Autor: John Nada.
Podat ruku ďábloviPodat ruku ďáblovi
Filmová adaptace knižní předlohy Romea Dallaire z roku 2007 - v originále nazvaná Shake Hands with the Devil. Kniha popisuje cestu autora v době Rwandské genocidy v roce 1994. O tom, jak velitel mírové mise Dallaire požadoval pomoc pro oběti genocidy a byl ignorován OSN.

Deset let po genocidě ve Rwandě se filmový štáb v čele s kanadským dokumentaristou Peterem Raymontem vydal do Afriky na inkriminovaná místa. Doprovázel generála ve výslužbě Roméa Dallaira, který zde jako pověřenec mezinárodní vojenské síly Spojených národů selhal. V naprosté bezmocnosti zabránit katastrofě, s nedostatečnou pomocí, za pasivního přihlížení světové veřejnosti. V roce 1994 zde zahynulo během stodenního masakru 800 000 lidí ve střetu dvou opozičních etnik: extremisté Hutuové vraždili Tutsie. Otřesený Dallaire zodpovědně přijal břemeno viny za brutální masové vraždění, zbaven navždy klidu v duši (dvakrát se pokusil o sebevraždu) a odsouzen k mukám nespavosti a k černým můrám. Po letech vypovídá na místech prožité hrůzy. Ve filmu jsou kombinovány archivní snímky z masakru se současnou situací ve Rwandě.

Druhý film je o genocidě v Súdánském Dárfúru.
Srebrenica, zrazené městoSrebrenica, zrazené město
hodinu dlouhý film o masakru v bosenské Srebrenici v červenci 1995. Film je od norských režisérů a promítal se poprvé ve Švédsku a Norsku v létě 2011. Film je v angličtině a srbsštině s anglickými titulky.
6. července 1995, během války v Bosně a Hercegovině, na srebrenickou enklávu bosenských muslimů zaútočily srbské jednotky pod vedením Ratka Mladiče. Přibližně 15 000 obyvatel se rozhodlo pro útěk k Tuzle, ostatní se vydali k několik kilometrů vzdálenému Potočari, kde se chtěli uchýlit pod ochranu jednotek UNPROFOR, ovšem bez úspěchu. Během dvou dnů bylo město vyklizeno a začaly hromadné vraždy. Až 8373 mužů bylo povražděno, většinou zastřeleno. Mnoho žen bylo znásilněno, došlo i k vraždám žen a nezletilých dětí. Masakr ve Srebrenici je největší masovou vraždou v Evropě od konce druhé světové války, a po holocaustu první soudem označenou genocidou. Původní znění, anglické titulky (hardcoded).
GaslandGasland
Může se to stát kdekoliv po celé Americe. Majitel pozemků se jednoho dne probudí a najde lukrativní nabídku od energetické společnosti, která chce pronajmout jeho pozemek. Důvod? Společnost doufá, že pronikne do podzemního rezervoáru plynu, tzv. "Saúdské Arábie zemního plynu." Druhá největší prospektorská společnost na světě Halliburton vyvinula způsob, jak dostat plyn ze země s hydraulickým vrtným procesem kterému se říká "fracking". Najednou by se Amerika stala energetickou supervelmocí. Vždy existují nějaká "pokud" nebo "ale"... upozorňuje nevládní ekologické organizace. Režie Josh Fox.
Somálští pirátiSomálští piráti
Mainstreamová media mají monopol na informace o pirátství v Somálsku, ale tyto informace přichází ve většině případů, roztříštěné, zkreslené, zmanipulované.

Tento dokument se snaží reorganizovat a doplnit tyto informace o současnou situaci, o přístupu k tomuto konfliktu, jeho původ, jejich motivace ... a především důsledky. více o dokumentu.
Děti z ManilyDěti z Manily
Na Filipínách je odhadem 1,5 milionů dětí žijících na ulici. Mnozí z nich přežívají tak, že žebrají a živí se prodejem recyklovatelných věcí nalezených v nejbohatším centru města Manila. Uštěpačný ale nečekaně nadějný film "Children of Manila" nahlíží mimo oficiální statistiky a představuje současné příběhy tří těchto dětí. Jejich rodiny a problémy, jimž čelí. Líčí útrapy života v ulicích a prostou naději, že ulice jim může poskytnout přístřeší a vzdělání. Dokument od charitativní organizace Childrens Relief Fund působící na Filipínách.
Haló, AfrikoHaló, Afriko
Dokumentární film s anglickými titulky, který ukazuje, mobilní kulturu v Africe. Ukazuje záběry současné Afriky se zaměřením na životní styl lidí, populární kulturu, zvyky, názory a aktivity v souvislosti s použitím mobilních technologií. Film portrétuje jednotlivce z celé společnosti: učitelé, sportovci, prodavači, hlídače, hudebníky a mnoho dalších. Všechny mají společné to, že jsou propojeni a mají jedinečné příběhy. Kontrasty, silné vizuální dojmy a cool soundtrack představuje toto téma, a, v širším slova smyslu, si klade za cíl zvýšit povědomí o ICT4D hnutí.
Jeskynní člověkJeskynní člověk
Naučný cyklus televize BBC věnující se antropologické rekonstrukci jeskynního člověka. Seriál o kořenech lidského rodu.
Jed na talířiJed na talíři
Film o tom, jak bude náš život poznamenaný geneticky modifikovaným jídlem natočil Mahesh Bhatt a Ajay Kanchan. Není to jen otázka zemědělství, je to vpodstatě věc potravinové bezpečnosti všech lidí. Hledejte další informace a dokumenty o geneticky modifikovaných organismech.
Svědkové zrady aneb měli jsme se bránit?Svědkové zrady aneb měli jsme se bránit?
Dokument film Josefa Urbana a Dana Krzywoně o událostech, které provázely opuštění příhraničních vojenských pevností vojáky čs. armády v době Mnichovské dohody v roce 1938.
Vrací se do období mnichovské zrady a bezprostředního ohrožení českého národa. Nestor českých bunkrologů Jan Polášek (86 let) a vysloužilý voják Karel Cvrk (94 let) procházejí jednou ze severomoravských pevností, která byla součástí československého vojenského obranného systému. Líčí své zážitky z konce třicátých let a meditují o tehdejších vlasteneckých postojích obyčejných lidí i státotvorných rozhodnutích politiků. Historik profesor Milan Hauner v kontrastu k jejich úvahám hodnotí úlohu Eduarda Beneše a prvorepublikové vlády v kontextu politických událostí těsně před druhou světovou válkou.
Pod stálým dohledemPod stálým dohledem
Všichni jsme sledováni, každý den, každou hodinu. Na ulici, v metru, na letišti, v obchodním domě a často i v soukromí. Neviditelné oči bezpečnostních kamer pátrají po pachatelích trestných činů a teroristech. Pomáhají řídit dopravu a monitorují situaci v určitém územním celku nebo objektu. Vznikají další nové techologie, které zajišťují bezpečnost "vždy a všude". Tato praxe přináší jednoznačná pozitiva, ale vyvolává také otázky, kde končí práva jedince na ochranu osobnosti, a co je a co není důstojné člověka. Odpověď na tyto otázky je v dnešním neklidném světě jistě dosti relativní. Jisté však je, že v budoucnu budeme - více méně z nutnosti a dobrovolně - všichni pod stálým dohledem příslovečného "Velkého bratra" a nikam se před ním neschováme. Americký dokumentární film z cyklu National Geographic o moderních technologiích a metodách sledování občanů.
Z farmy do mrazákuZ farmy do mrazáku
Organizace Mercy For Animals představuje společně s americkým hercem Jamesem Cromwellem tento film divákům, proto abychom se poučili o tom, co se děje za zavřenými dveřmi největších průmyslových farem, líhní a na jatkách. Dokument odhaluje často neviditelnou ale zato velmi ohavnou cestu zvířat přímo z farmy do mrazáku.

Spotter: Nemám přílišné iluze o tom, jak se hospodářská zvířata ve velkovýrobnách pěstují jako "masný produkt"... Upozorňuji, že tak hnusné zacházení se zvířaty už jsem dlouho neviděl..
Afrika:Válka je byznysAfrika:Válka je byznys
Dokument, který odhaluje systém vydělávání peněz na válčení v mnoha částech světa. To ukazuje na povahu systému, který se nezastaví na hranicích s rezolucí OSN ani zřejmé míru. V Demokratické republice Kongo, více než tři miliony lidí zahynuly ve válečných konfliktech od roku 1998. Je paradoxní, že hlavním důvodem jejich smrti, je neuvěřitelné bohatství země, pokud jde o přírodní zdroje. Miliony dolarů z těchto zdrojů byly vyvezeny ze země do USA a Evropy za spotřební zboží, jako jsou mobilní telefony, počítače a infrastrukturní materiál. Zisky z těchto obchodů mají jen zanedbatelné procento lidí, Konga, Většina ostatních žijí v situaci extrémní hrůzy a bídy. Válka v Kongu je pouze jeden příklad rozšířeného systému založeného na vykrádání zdrojů ve válce s cílem rozšířit bohatství těch, kteří mají moc: mechanismus známý jako válečné ekonomiky .... Autor: Frank Vellenga
falešná filosofie moderní vědyfalešná filosofie moderní vědy
Mini-dokument od Mike Adamse - Health Rangera odhaluje falešnou filozofii, která je základem většiny moderní vědy. To vysvětluje, proč věda nakonec vyrůstá v zlo a zkázu, zatímco poškozuje život na naší planetě: - Takzvaná "Věda" geneticky modifikovaných organismů, vakcín, psychofamak, výzkum jaderných zbraní, které jsou všemi propagovány pod značkou pokroku.

A přesto překvapivě moderní vědci nevěří, že lidé jsou vědomé bytosti. Tvrdí, že jsme všichni jen "biologickámi roboty" a tato teorie poskytuje filozofickou záminku pro genocidu. Více na NaturalNews.TV.
Záhadné letyZáhadné lety
Média nás bombardují vždy a všude. Díky nim o světě víme téměř vše. Nebo si to alespoň myslíme. A snadno nám pak uniká to, co se děje za našimi vlastními humny. V letech 2002 a 2003 tak v Polsku několikrát nepozorovaně přistává tajemné letadlo. Stranou pozornosti, na staré a opuštěné ranveji v odlehlé oblasti. Pod taktovkou americké CIA. A stranou nezůstávají ani další evropské státy. Západní vlády mlčí a ilegální lety podle všeho tolerují. Proč? Koho chtějí na svém území "ukrýt"? Indicie vedou do zajateckého tábora na Guantanámo na Kubě. Do věznice, která se stala svědkem brutálního mučení. Dokument televize BBC One, české znění.
PalivoPalivo
Režisér Josh Tickell nás bere na svou 11 let dlouhou cestu kolem světa, při které hledal řešení americké závislosti na ropě. Úpadek ekonomiky, krach automobilového průmyslu, bující nezaměstnanost, nekontrolovatelný nárůst státního dluhu a nenasytná poptávka po energii se odráží na nás všechny.

Dokument FUEL nám ukazuje cestu ven z bordelu v kterém jsme a vysvětluje, jak nahradit každou kapku ropy, kterou nyní spotřebováváme vytvářením zelených pracovních míst a jak udržet naše peníze doma. Film nikdy neupadá do negativismu, ale místo toho nám ukazuje jednoduchá řešení, která máme na dosah.
Věříte svým smyslům?Věříte svým smyslům?
Dokument televize BBC Horizon zkoumá podivný a nádherný svět iluzí - a odhaluje triky, které mají vliv na naše smysly.

Ukážeme, jak snadné je oklamat vnímání chuti změnou barvy jídla a pití. Vysvětlíme si, jak to, co vidíte, můžete změnit to, co slyšíte a uvidíte. Jak nespolehlivé naše smysly pro barvy mohou být.

Ale to všechno podvádění smyslů má vážný účel. Pomáhá vědcům vytvořit nové chápání toho, jak naše smysly fungují - ne jako jednotlivé smysly, ale jak spolu souvisejí.
Design pro životDesign pro život
Šestidílný dokument televize BBC o architektuře a designu. Anglicky.
TROM 2.0TROM 2.0
Největší dokument všech dob, ale také jediný, která se snaží analyzovat všechno: od vědy až k peněžnímu systému a skutečnému řešení s cílem zlepšit život každého z nás. Nový a skutečný způsob, jak se podívat na svět. "Od doby velkého třesku, až do současnosti a ještě dál..." říkají tvůrci projektu "The Reality Of Me"

Pozn. Spottera: Další kompilační dokument z dílny kolem projektu Zeitgeist, Project Venus atd... Uvidíte sestřihy ze všeho možného a stokrát vyvařeného. Jak je patrné, tak projekt TROM se neustále rozvíjí za pochodu, takže dokument má místy počítačem generovaný komentář, nebo dlouhé pasáže obrazových scén jen s hudbou, která má patrně zapůsobit na naše emoce. Posouzení, co vlastně dokument chce říci, nechám na každém z vás.
Three Mile IslandThree Mile Island
Dokument o největší jaderné katastrofě na území USA. This powerful documentary challenges the claims of the nuclear industry and government that no one died as a result of the core meltdown at the Three Mile Island nuclear facility in Pennsylvania. It utilizes the testimony of area residents and scientific findings to reveal that deaths, especially from cancer and birth defects in children, have been widespread since the 1979 accident. Indeed, it notes that Three Mile Island?s owner has been quietly settling numerous damage cases brought by persons seriously impacted by the accident. Winner of the Worldfest Silver Award, Houston International Film Festival. Winner of the Director?s Citation, Black Maria Video and Film Festival. Chosen for screening at the 1993 Earth Peace International Film Festival. Produced by EnviroVideo in 1993.
Kuřecí šílenstvíKuřecí šílenství
Dokument o tom jak vývozy mražených kuřat z Evropy a Brazílie škodí Africe - film o globalizaci obchodu s potravinami ukazuje příklad z Kamerunu. Autor: Marcello Faraggi
Radikální fundamentalismusRadikální fundamentalismus
Dokument, který jde hlouběji pod povrch Islámského radikálního fundamentalismu, než se to podařilo snímku Fitna.

Dokumenty ukazují, co víme a jak na Západě vnímáme projevy radikálního islámského teroru. Nebezpečné ideologie, poháněné náboženskou nenávistí. Je důležité si uvědomit, většina muslimů jsou mírumilovní a nepodporují terorismus. Tohle není film o nich.

Roky běží a svět se pomalu, ale systematicky posouvá na pokraj katastrofy. Posuďte sami.
Rakovina a zakazané lékyRakovina a zakazané léky
V posledních 100 letech desítky lékařů, vědců a výzkumníků přišly s nejrůznějšími, zdánlivě efektivními řešeními proti rakovině. Ale žádný z nich nebyl nikdy brán vážně oficiální medicínou. Většina z nich byla v podstatě odmítnuta, i když tu bylo tisíce příkladů uzdravení. Často byl jejich lékař označen jako šarlatán, byl vyloučený z lékařské komunity a nakonec donucen opustit zemi. Každý den zemře na rakovinu více než 20.000 lidí, aniž by oficiální medicína byla schopna nabídnout skutečný pocit naděje osobám, které léčí. Proč?

The second documentary Burzynski The Movie - Cancer Is Serious Business thoroughly documents and proves beyond a shadow of a doubt that cancer can be effectively treated without toxic chemotherapy or radiation, and it exposes the orchestrated effort made by the FDA to suppress this treatment and to jail the doctor providing it.
Porušování lidských práv u nelegálního rybolovuPorušování lidských práv u nelegálního rybolovu
Nadace Environmental Justice Foundation založila kampaň Save the Sea. Věnuje se globálním environmentálním, sociálním a ekonomickým problémúm a dopadům nelegálního pirátského rybolovu.
Nelegální rybolov, nebo pirátský rybolov je jednou z největších hrozeb pro světovou populací ryb. Dosud však byly patrné jen dopady na mořský život a na místní rybářské komunity.

Tento film ukazuje podmínky, za kterých se na palubě rybářských lodí pracuje a žije. Provozovatelé rybářských lodí se vyhýbají kontrolám svých úlovků a také často odmítají, že těžce zneužívají lidská práva svých posádek.
Historie peněz: Vládci penězHistorie peněz: Vládci peněz
3,5 h dlouhý historický dokument o tom jak mezinárodní bankéři ovládají USA. Anglicky, druhá část je s českými titulky. Provází Bill Still.
Španělský tajný konfliktŠpanělský tajný konflikt
Katalánsko je jedním z ze 17 autonomních společenství a historické území na severovýchodě Španělska při pobřeží Středozemního moře. Ve Španělsku se ozývají nejrůznější nacionalistické hlasy, které prosazují oddělení Katalánska. Je však otázkou jak jsou tyto výzvy legitimní. To právě zkoumá zajímavý dokument s anglickými titulky.
Patologie obchoduPatologie obchodu
Koncem 18. století americký právní systém rozhodl, že organizační model obchodní společnosti je právnická osoba. To se stalo dominantní ekonomickou, politickou a sociální sílou po celém světě. Tento film se detailně zabývá psychologickým vyšetřením modelu organizace prostřednictvím různých případových studií. Co studie ukazuje je, že v chování tohoto druhu "osoby" jsou typické znaky nebezpečně destruktivního psychopata bez svědomí. Dále vidíme, jak vážné ohrožení od těchto psychopatů je pro náš svět a naši budoucnost, ale i to, jak lidé s odvahou, inteligencí a odhodláním můžou něco udělat pro to zastavit. Napsal Kenneth Chisholm.
Náboženské školyNáboženské školy
Počet náboženských škol v Británii roste. Kolem 7.000 veřejně financovaných škol - to je jedna ze tří - má nyní náboženskou příslušnost.

Vzhledem k tomu, že koaliční vláda připravuje půdu pro další na víře založené vzdělání podporou 'svobodného školství', tak proslulý ateista a evoluční biolog profesor Richard Dawkins říká, že už je toho dost.

V tomto vášnivě diskutovaném filmu nás Dawkins vyzývá, abychom znovu posoudili důsledky víry, která, jak argumentuje, zblbne rodiče a indoktrinuje a dezorientuje děti.

Film představuje intenzívní dialog s bývalým ministrem školství Charlesem Clarke, hlavou církve Anglie pro blast vzdělávání ctihodný Janina Ainsworth, a předsedu Asociace muslimských škol, Dr. Mohammeda Mukadama.

Je také vybaven poznatky od dětského psychiatra a klíčovými hráči ve vzdělávání víry, jakož i poznatky od rodičů a žáků.

Dawkins také čerpá z jeho vlastní osobní historie jako otec a tvrdí, že vláda musí zastavit financování nového náboženského školství, a naléhavě žádá společnost respektovat právo dítěte na svobodu vyznání.
Cesta do neznámaCesta do neznáma
V květnu roku 2007 animační a postprodukční studio Sony Pictures Imageworks oznámilo otevření dceřinné pobočky v Albuquerque v Novém Mexiku, aby mohlo využít daňové pobídky nabízené vládou tohoto státu.

Poté se rozjeli zaměstnanci všech možných profesí z mnoha míst světa a začali se stěhovat do Albuquerque. Většina z nich nevěděla naprosto nic o této oblasti. Toto je příběh prvních čtyřicet zaměstnanců, kteří se sem odvážili a vypráví své zkušenosti z města Albuquerque.
Vykleštěná pravdaVykleštěná pravda
Mužské schopnosti klesají. Těsné džíny jsou v módě. A mužský testosteron? Klesající o 1% ročně. Co to ​​všechno znamená pro budoucnost lidstva? Pouze jeden dokument má koule se zeptat. Na webu filmu si stáhněte PDF prezentaci.
Pozadí drogové válkyPozadí drogové války
Toto je cesta do samého srdce Kolumbie. Země, kde se pěstuje koka. Za dolary daňových poplatníků tu Spojené státy Americké financují plošné letecké postřiky na 2,6 milionech akrů půdy. Na území, které je druhým nejvíce biologicky rozmanitým biotopem na Zemi.

Uvidíte likvidaci rostlin koncentrovaným herbicidem. Údajně se soustřeďují jen na koku, která je hlavní surovinou k výrobě kokainu.

Uslyšíte také domorodce, kteří mluví o silných dopadech na místní přírodu a získáte nové představy o tom, jak vyřešit tento smrtící problém.
Mám?Mám?
Kde je váš domov?
Připadá to jako jednoduchá otázka, ale odpověď není vždy tak zjevná. Každý pochází odněkud, cestuje, ale dříve nebo později musí učinit rozhodnutí - kde se usadit.

S Litvou smýká jedna z nejhorších recesí, jakou Evropa zažila v posledních letech. Mladý filmař Igor Drozdov čelí jednomu z nejtěžších rozhodnutí svého života. Žít v Anglii, zemi, ve které studoval, pracoval a žil za poslední 4 roky - nebo se vrátit domů do Litvy, k rodině a zemi, kterou miluje.

S rozpolceným vlasteneckým srdcem a opatrnou duší se Igor vybavil důvěryhodným pohledem kamery a myslí plnou otázek. Vyrazil na cestu domů do Litvy, pro hledání odpovědi.

Výsledek: Film s anglickými titulky "Mám?" je pravdivý, někdy šokující, ale zcela upřímný dialog mezi filmařem a obyčejnými lidmi z Litvy.
Ropné následkyRopné následky
První díl dvanáctidílné dokumentární série, vyšetřující skutečné dopady katastrofy ropné společnosti BP (British Petroleum) na lidi a životní prostředí v Mexickém zálivu.

Ropná katastrofa má potenciál posunout celé globální energetické paradigma - tedy pokud se změní veřejné postoje a povědomí o situaci a o jejích následcích. Jak mainstreamová média odvrací pozornost od událostí v Mexickém zálivu, tak nadace Global Access Media produkuje 12 dílů seriálu s názvem "The Consequence of Oil" a posvítí si i nadále na realitu a na dlouhodobé následky této katastrofy.
Glut - příběh z PandžábuGlut - příběh z Pandžábu
73,5% mladých lidí v Indickém Paňdžábu jsou závislých na drogách. Multi-milionový drogový byznys je přímo pod nosem pohraničních bezpečnostních sil, The Narcotics Control Bureau, což je úřad pro kontrolu drog a Intelligence Bureau, čili tajné služby.. a pomalu rozkládá celý Paňdžáb. Roční spotřeba alkoholu se blíží 29 milionů rupií a dělá Pandžáb jedním z nejvyšších konzumentů alkoholu na hlavu na světě!

Scénář v Paňdžábu se zhoršuje tak rychlým tempem, že odborníci již odhadují termín, kdy nastane terminální stav - kolaps. Nevýdělečný studenstský film v angličtině.
ShadeismShadeism
Krátký úvod do problematiky shadeismu (něco jako odstín-ismus), čili diskriminace na základě tónu pleti, který existuje v komunitách lidských ras po celém světě. Krátký dokumentární film se dívá na to, jak konkrétně se problém týká mladé ženy v africké, karibské a jihoasijské diaspoře. Očima a slovy pěti mladých žen a jedné holčičky - všechny ženy jsou snědé pleti - nás film nás zavede do myšlenek a zkušeností každé z nich. Celkově lze říci, že Shadeism se dívá na problém, odkud pochází, jak se to přímo dotýká nás jako barevných žen, a nakonec, začne zkoumat, jak se můžeme pohnout kupředu společně prostřednictvím dialogu a dokumentace.
Přílivová vlnaPřílivová vlna
Dokument o zajímavém přírodním jevu na britské řece Severn, kterým je zpětná vlna valící se proti proudu od mořské delty až do hlubokého vnitrozemí. Každoročně najaře je přílivová vlna vítána spousta sezonními surfaři, kteří využívají této energie k netradiční projížďce.
HashimaHashima
Opuštěný ostrov Gunkanjima, jak je nejčastěji nazýván, byl dříve osídlen kolonií horníků z uhelného dolu, velkého asi jako fotbalové hřiště. Než firma Mitshubishi, která ostrov vlastnila, v roce 1974 důl uzavřela, bylo to jedno z nejhustěji obydlených míst v Japonsku. Potom nabídla obyvatelům zaměstnání ve vnitrozemí a spustila tak masový exodus jen pár dní po uzavření dolu. Ostrov byl zanechán jak po zásahu neutronovou bombou - snídaně zůstala na stole, jízdní kola opřená o zdi a zůstaly i neustlané postele.
Děsivé místo. Můžete jej vidět i v kratším, dokumentárním sestřihu.
1% pro planetu1% pro planetu
1% pro planetu je celosvětové hnutí, které motivovalo už 1468 firem věnovat jedno procento svých zisků síti 2504 organizací, které se zabývají ochranou životního prostředí. Můžete také přispět.
PROBLEMAPROBLEMA
Kým vlastně jsme v 21. století?
Filmové vyjádření největší světové události. PROBLEMA je vizuálně poutavé, provokující pozvání do světa globálních dilemat. Sedmnáct otázek nás konfrontuje kdo jsme, a kam jdeme. Film sleduje názory, dojmy, reakce a pohledy více než stovky lidí z více než padesáti národů. Tiulky jsou k dispozici ve více jazycích.

Film byl inspirovaný tímto projektem a vyroben jako neziskový, můžete jej podpořit mikroplatbou na webu filmu. Je oceněný jako "nejlepší Evropský dokument roku 2011"
Hrst dolarůHrst dolarů
Sledujte cestu dvaceti pěti dolarů, které byly půjčeny v Londýně, až do vesnice Preak Tamaro v Kambodži. Kiva.org je webový projekt neziskové organizace, který umožňuje internetovým uživatelům půjčovat peníze lidem v rozvojových zemích, kteří je skutečně potřebují, aby se dokázali dostat ze své chudoby.
Kingsnorth SixKingsnorth Six
Dokument o tom, jak se v roce 2007 skupina aktivistů z Greenpeace UK dostala na 220 metrů vysoký komín uhelné elektrárny v Kentu, ve Velké Británii. Bylo to na protest proti vládnímu rozhodnutí stavět další uhelnou elektrárnu.
Africká OdysseaAfrická Odyssea
Kapitoly z DVD mapujícího cesty dvou katolických misionářů po Africkém kontinentě. Cesty plné utrpení, válek, genocidy a zabíjení místních obyvatel. Tento dokument od Tima Scotta a Willa Deckera z produkce Travel the Road nebude zábavný. Oba misionáři procestovali už desítky zemí celého světa.
Cesta k odporuCesta k odporu
Barma vede nejdelší občanskou válku na Zemi - mezi vojenskou diktaturou a kritiky režimu. V létě roku 2006 vyrazili čtyři přátelé ze San Diega v Kalifornii na misi, která měla odhalit zvěrstva napáchané na lidech v Barmě, konkrétněji národa Karen, což je jedno z největších etnik v zemi.

Barma je uzavřená země známá tvrdými tresty, včetně trestu odnětí svobody pro cizince, které najde uvnitř svých hranic bez řádné dokumentace. Nicméně kvůli natočení dokumentu nikdo z expedice netušil, že budou ilegálně přecházet přes hranici z Thajska. S batohy plnými půjčené filmové techniky se vydali bez ponětí o tom, jak se orientovat v krajině plné nášlapných min, barmských vojáků, a vlhkého období přívalových dešťů. Nevěděli co najdou, nebo zda někdo uslyší jejich příběh, pokud se vůbec vrátí.
Tajemství starověku - Záhady ztracených civilizací Tajemství starověku - Záhady ztracených civilizací
Dokument s českým dabingem. Výpravy za ztracenými civilizacemi a zaniklými městy kdysi vyspělých kultur nás zavedou na různá místa světa. Mnohá lidská společenstva na počátku věků, mýtická království a první státy, jsou opředeny rouškou záhad a ví se o nich, že šlo o kulturně i technicky vyspělé země. Dnes jsou památky na ně ukryty v prachu pouští a pod hladinou oceánů. Existovala bájná Atlantida, kterou zničila záhadná katastrofa? Jsou tajemné ruiny na ostrově Santorini pozůstatkem vyspělé lidské společnosti na Théře? Na tyto otázky se snaží odpovědět britský dokument ZÁHADY ZTRACENÝCH CIVILIZACÍ z cyklu TAJEMSTVÍ STAROVĚKU, který v pralesech Jižní Ameriky pátrá po starověkém dědictví Inků, vypráví legendu o nejposvátnějším řeckém městě Delfy na úbočí hory Parnas nebo mýtus o zlatém městě Královny ze Sáby.
IdeopolicieIdeopolicie
Sci-fi nebo realita? - Vynikající varovná minisérie o tom, co nás čeká, ale co možná už i žijeme, aniž to víme. Výdobytky vědy jako náš pomocník, nebo zlý sluha, postupně nás zotročujících? Naplňují se varovné předpovědi od starých Mayů a Nostradama až po geniální Orwelovo dílo 1984???
Ropné impériumRopné impérium
Skrytá historie událostí předcházejících událostem 11. září. 2001. Produkce: Aidan Monaghan.
Zasurfovat si v odpadcíchZasurfovat si v odpadcích
Sledujte partu dumpster-diverů (ti co vybírají koše) na hudební cestě směrem k Montrealu. V polohách mezí zpíváním a tancem o odpadcích a radostí ze znovupoužití věcí co jiní vyhodili, diskutuje pět mladých lidí o filozofii bytí mimo přebytkovou společnost. Prohrabáváním cizích odpadků nacházejí jídlo, nábytek, oblečení i luxusní předměty, které by si nikdo z nich nemohl dovolit, kdyby si je měl koupit.
Zvířecí farmaZvířecí farma
Myš s uchem na zádech, zeleně světélkující králík, mléko, z kterého lze dělat vlákno, zvířata bez srsti, kuřata bez peří s rychlým metabolismem, prasata co vyrostou za polovinu doby, hovězí skot s kulturistickou postavou... to už nejsou obyčejná zvířata, ... Myslíte, že jde stále o přirozené šlechtění zvířat? Nejsou náhodou genetické manipulace zvířat nebezpečné? Jste si zcela jisti, že žádné jejich uměle stimulované vlastnosti se nepřenesou v potravinách na člověka? Podívejte se na dokument televize Channel 4 o genetickém inženýrství.
Ropné písky - špinavá pravdaRopné písky - špinavá pravda
Dokumentární film, který se zaměřuje na kontroverzní situaci kolem rozvoje těžby ropy z živičných hornin v kanadské Albertě. Uvidíte rozhovory s ekology, politiky, místními obyvateli a s jedním velmi oddaným doktorem. Film vypráví o enviromentálních, ekonomických a zdravotních dopadech při těžbě ropy z dehtových písků.
Důl - příběh svaté horyDůl - příběh svaté hory
Příběh svaté hory je podtitul krátkého dokumentu se slovenskými titulky o původním indickém kmeni Dongria Kongh žijícím ve státě Orissa v pohoří Niyamgiri, kterému na jeho území plánuje otevřít firma Vedanta Resources povrchový důl. Nikoho nezajímá, že tím nadobro poruší kulturní bohatství, které domorodý kmen má. Co ještě udělat pro to, aby se tak nestalo? Nápady najdete na webu.

Tento příběh má šťastný konec. Domorodci nakonec vybojovali svá práva a hora se těžit nebude.
Historie LibyeHistorie Libye
Dokument s anglickými titulky o poslední historii severoafrické země. Více info.
Co si skutečně myslí miliarda muslimů?Co si skutečně myslí miliarda muslimů?
článek (v překladu) popisuje obsah a téma dokumentu, který se věnuje průzkumu názorů muslimských obyvatel po celém světě. Dokumentární film z roku 2009 byl natočen na základě souhrnné zprávy analytické společnosti Gallup
Osudy lidských společnostíOsudy lidských společností
Jared Diamond a jeho třídílný dokument o zkáze naší civilizace, ilustrovaný na domorodcích z ostrova Papua Nová Guinea.
Autor se snaží prezentovat svou teorii a zajímají ho odpovědi na otázky: Proč se dějiny vyvíjely právě tímto způsobem? Proč se právě v Evropě rozvinula nejmocnější civilizace, která si v době kolonizace podmanila téměř celý svět? A mnohé jiné otázky... Za hybné síly dějin považuje právě zbraně, mikroby a ocel.
Před dokumentem vyšla i jeho kniha Guns, Germs, and Steel. Více info si přečtěte třeba zde: Střelné zbraně, choroboplodné zárodky a ocel.
SpinSpin
Dokument o tom, jak media mění realitu - uvidíte neautorizované materiály ze satelitních kanálů v průběhu předvolební kampaně v USA v roce 1992. Autorem filmu Spin je Brian Springer
TemplářiTempláři
Záhadní a bohatí templářští rytíři téměř 200 let chránili poutníky ve Svaté zemi, podíleli se na křižáckých výpravách, čile obchodovali a upevňovali moc i bohatství. Jaké skrývali tajemství? Proč je roku 1307 církev zavrhla jako kacíře? Dokument z fascinujícího cyklu Utajená bible. ... Spirituální a málo známé souvislosti řádu templářů, který byl jedním z největších a nejmocnějších křesťanských rytířských řádů středověku. S jeho mocí a velikostí se mohl rovnat už jen pouze řád maltézských rytířů nebo řád německých rytířů. Celý název řádu zněl Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu. Řád byl pravděpodobně založen roku 1120 jako důsledek první křížové výpravy do Svaté země (1096-1099). Bezprostředním důvodem bylo patrně napadení 700 poutníků na cestě z Jeruzaléma, kdy jich bylo 300 zabito a 60 zajato muslimskými útočníky... Řád byl zrušen v roce 1312 jako nepotřebný, k čemuž bylo využito nařčení z hereze. Řád nebyl nikdy obnoven.
Podivné potravinyPodivné potraviny
Půlhodinový dokument s automatickými titulky v češtině, který sleduje cestu vaší večeře z pole, z farmy a oceánu. Uvidíte spoustu příkladů z Kalifornie v USA. Video odhaluje některé překvapivé skutečnosti moderního potravinového řetězce. Možná budete překvapeni, jak daleko pomeranče cestují, co je ve vašem lososu, a proč jsou v poslední době kuřecí prsa tak velká.
PodzemkaPodzemka
Několik výprav Andrewa Wondera a Steva Duncana do New Yorského podzemí. Natočeno digitálním foťákem. Rozhodně zajímavá cesta za poznáním.
Nanuk, člověk primitivníNanuk, člověk primitivní
Dokumentární film amerického režiséra Roberta J. Flahertyho z roku 1922. Film byl natočen v souladu s principy takzvané salvage anthropology (záchranné antropologie), tedy s cílem zdokumentovat a pro budoucnost zachovat kultury, kterým měl hrozil zánik. Flahertyho film měl zachycovat život Inuita Nanooka a jeho rodiny, jenž žily v arktické části Kanady. Nanook of the North je považovaný za první dlouhometrážní dokumentární film. V originále se nazývá Nanook of the North. Zaznamenaný rok života mezi Eskymáky, Inuity. Popisuje jak obchodují, loví, rybaří, a cestují... nedotčení moderní civilizací.
Plastické šílenstvíPlastické šílenství
Od polystyrenových kelímků na kafe - až po umělé orgány, ... plasty jsou možná nejběžnější a univerzální materiál který kdy byl vynalezen. Žádný jiný vynález za posledních 100 let neměl větší vliv na přítomnost, než plasty. Ale má takový pokrok cenu?

Tak či tak, žádný ekosystém nebo segment lidské činnosti neutekl samosmršťovací balící folii. Film plastové šílenství je globální cesta jak najít, co vlastně víme o materiálu tisícerého použití a proč je plastů tak zatraceně hodně. Na této cestě jsme objevili toxické dědictví. A lidé by se měli věnovat jeho vyčištění.
California DreamingCalifornia Dreaming
Kalifornie má zvučné jméno, ať už jde o příležitosti k novým začátkům, plnění snů, nebo filmové hvězdy, surfaře a skvělé klima. Ale tato zaslíbená země je dnes v bankrotu a město Los Angeles je bez hotovosti. Veřejné služby jsou omezované a nezaměstnanost stále roste. V této době je optimismus, podnikání a víra v sílu Ameriky silnější, než kdy jindy.
V Los Angeles se setkáváme s pěti lidmi, kteří právě během současné krize procházejí změnou životního stylu. Justin a Christine ztratili zaměstnání a nyní žijí v dodávce se svými dvěma malými syny. Charles se dostal ven z vězení po čtrnácti letech. Mizuko připravuje své děti na budoucnost tím, že je učí orientovat se na internetu. Laura využila krize tím, že levně koupila pozemek a založí městskou farmu. S přáteli tvoří mapy veřejně dostupných ovocných stromů, které jsou ve městě k dispozici. Kdo jsou tito pionýři, kteří objevují novou Ameriku a jak vidí budoucnost?
perfektní trávníčekperfektní trávníček
Skvěle sestříhané trávníky jsou bezpochyby americkým symbolem. Ale co opravdu symbolizují? Pýchu a prosperitu? Nebo úpadek a konformitu? Tento dokument je vtipný pohled na americkou posedlost okrasnými trávníky. Věnuje se vlivu na životní prostředí, na peněženky, a na pohled na život.

Odhaduje se, že Američané používají přibližně 50 procent nákladů domácnosti na vodu pro jejich trávník. Průzkmem sociálních, obchodních a environmentálních tlaků okolí na zelenou trávu, začneme chápat, jak moc je nepoživatelný a náročný na zdroje.

Trávníky se staly je největší národní zavlažovanou plodinou Ameriky. Přes širokou škálu pohledů a názorů, využitím poutavé směsi přitažlivosti a lehkomyslnosti, tento krátký dokumentární film zkoumá skutečné motivy Američanů pro zachování svěžího zeleného trávníku před jejich domem.
Tajemství země OzTajemství země Oz
Co se to děje se světovou ekonomikou? Exekuce jsou všude, nezaměstnanost stoupá raketovým tempem - a to může být jen začátek. Je možné, že řešení světových ekonomických problémů by mohly být zaklíčovány v nejoblíbenějším dětském příběhu všech dob, "Čaroděj ze země Oz"? Cesty ze zlatých cihel (zlatý standard), smaragdové město Oz, a i stříbrné střevíčky Dorotky byly silné symboly myšlenek autora Lymana Frank Bauma, že lidé - nikoliv velké banky, by sami měli kontrolovat množství peněz svého státu. Více o filmu. Provází Bill Still.
Neškodící člověkNeškodící člověk
Sledujte rodinu žijící na 5th Avenue v Manhattanu jak se vzdali svého původního životního stylu vysoké spotřeby. Snaží se žít jeden rok bez jakéhokoliv negativního dopadu na životní prostředí.
Biodynamické zemědělstvíBiodynamické zemědělství
Jak může vypadat systém biodynamických potravin šetrný k životnímu prostředí a schopný nakrmit nás všechny? Tento film je takový plán pro post-industriální společnost. Soustřeďuje se ne nejvýznamější světovou obrodu.

Výsledky zemědělské regulace v Indii nakonec můžou diktovat budoucnost planety. Moderní průmyslové zemědělství ničí zemi: Rozšiřováním pouští, nedostatkem vody, toxickými koktejly zemědělských hnojiv, prostupující celé potravní řetězce, kolaps ekosystemu oceánů, eroze půdy a intenzívní ztrátě úrodnosti.

Naše ekosystémy jsou přečerpány. Lidstvo se svými zvyšujícími nároky překračuje udržitelnou nosnost Země. Jaký je jednoduchý recept na záchranu světa? Jeden starý muž a vědro kravského hnoje. Zbláznili jste se? Moderní zemědělství způsobuje oslabení ornice rychlostí 3 milionů tun za hodinu. To je asi 26 000 000 000 (26 miliard tun ročně) Lidská biohmota nahrazuje objemem biomasu a ostatní živé tvory. Nosná kapacita Země je téměř vyčerpána. K udržení našeho komfortního životního stylu budeme brzy potřebovat pět Zemí, abychom udrželi styl tak, jak jsme si zvykli.

Mantra volného obchodu selhala v chudém třetím světě. Existuje však lepší cesta. Biodynamické zemědělství může být jedna z odpovědí, která nám ještě zbývá.
Příští světPříští svět
Seriál televize Discovery.
"Dozvíte se více o technologiích, které jsou předzvěstí zcela nového způsobu života. Budeme žít v plovoucích městech, podíváte se na práci a cestování v automobilech, které jsou schopné pracovat pod vodou. S novými technologiemi bude lidstvo schopno najít nové způsoby ochrany a zachování zdrojů k uspokojení potřeb rostoucí populace využívající obnovitelné zdroje vody, potravin a elektřiny. Éra smogem zamořeného nebe bude u konce, protože méně z nás bude jezdit automobily. Tam, kam pojedeme, nebudeme potřebovat silnice. Budeme dopravováni osobními vozidly šetrnými k životnímu prostředí mezi městy a pod mořem. A dobrá zpráva je, že se nikdy neztratíme, díky novým pokrokům v GPS navigaci. A navíc se schopností teleportovat se, budeme moci být přítomni kdekoliv na Zemi, pak bychom možná nemuseli cestovat vůbec. A to nejlepší ze všeho je, že budeme všichni mít více času vychutnat ohromující pokrok naší blízké budoucnosti, protože budeme všichni žít déle. Mnohem déle."

Inu, pěkná utopie mimo realitu. (pozn. Spotter.TV)
Případ Seroxat Případ Seroxat
Seroxat je silné antidepresivum, které podléhá mnoha lékařským regulacím, aby se nepodával pacientům v nevhodných dávkách, nebo příliš nadbytečně.. V tomto dokumentu z roku 2004 uvidíte odhalení systémového selhání této regulace. která má dohlížet na bezpečnost léčiv. To v důsledku ohrožuje životy pacientů.
Přečtěte si článek o antidepresivech na webu BBC Czech. a prohlédněte si časovou osu v pořadu BBC Panorama, kde se Seroxatu věnovali. Někteří o následcích a skandálech kolem Seroxatu dokonce i blogují...
Jiná kulturaJiná kultura
Dokumenty televize BBC Four z cyklu Counterculture o Libyi, zemi ze Severní Afriky. Provází Tyler Brûlé. Dále uvidíte díl Itálie, kde se podíváme na tradiční italskou módu a zálibu v nakupování a Švédsko.
Život po lidechŽivot po lidech
Populárně zpracovaná vědecká fikce, představující jak by vypadal svět potom, když by z nějakého důvodu zmizeli lidé.
Dokument vychází při předvídání budoucnosti z odborné znalosti a chápání historie. Odborníci na inženýrství, botaniku, ekologii, biologii, klimatologii a archeologii vytvářejí obraz toho, jak bude Země vypadat v průběhu dní, týdnů, měsíců, let a milénií poté, co zmizí lidé. Uvidíme, co se stane s okolním prostředím. Jaké druhy rostlin přežijí? Budou moře oplývat rybami? Která zvířata přežijí? Co se stane s elektrárnami? Změní se v časované bomby, až se zastaví? Otráví zemi navěky? Vrátí se někdy lidé? Zahájí tento koloběh opět člověk odhalováním našich rozvalin a snahou představit si, jak život vypadal v naší době?
Civilizace by se rozpadla, ale život jako takový by patrně našel jiné cesty pro svou existenci...
zbraně hromadného ničenízbraně hromadného ničení
Dokument BBC o jaderných zbraních hromadného ničení v Izraeli. O jejich vývoji, vlastnictví, skrývání a použití bez ohledu na mezinárodní výzvy k prohlídce továren i vojenských objektů nezávislými experty. Vyjádření Mordechaje Vanunu o utajovaném jaderném programu. Posuďte sami, co je a co není nebezpečné a zároveň zkuste přijíít na to, co je předmětem zájmu ve všech "svatých válkách".
Neuvěřitelné lidské těloNeuvěřitelné lidské tělo
Světoví atleti i rockové hvězdy nás provedou zákoutími fungování našeho těla v každodenním životě od povrchu kůže, přes kosti, mozek a vše ostatní. Legendární hlasivky Stevena Tylera nám dají detailně nahlédnout do procesu tvorby zvuku. Síla olympijského vzpěrače, ladnost gymnasty a vytrvalost pětibojaře ukazují, jak jsme schopni dosahovat velké obratnosti a rychlosti. Modří andělé amerického námořnictva dokazují nezbytné spojení krve a mozku. Pacienti, kteří na čas ztratili zrak a schopnost pohybu poskytují svědectví o pozoruhodné odolnosti a schopnosti regenerace lidského těla. Během 10 000 mrknutí, 20 000 nádechů, 100 000 úderů srdce uvidíte, jak úchvatný, překvapivý a neuvěřitelný je den života lidské bytosti.
Uvnitř WikiLeaksUvnitř WikiLeaks
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange šokoval svět, když nedávno zveřejnil více jak 90.000 tajných dokumentů afghánské války.
KarateKarate
dokument o kontaktním bojovém sportu
Wal-Mart: Vysoká daň za nízké cenyWal-Mart: Vysoká daň za nízké ceny
dokumentární senzace s českými titulky proměňující největší obchodní společnosti napříč planetou. Film představuje hluboce osobní příběhy a každodenní životy rodin, komunit a drobných obchodníků snažících se přežít ve světě obřích obchodních řetězců. Řetězců, jejichž zájmem není spokojený zákazník, v důstojných podmínkách žijící zaměstnanec, nevykořisťovaný asijský dělník, zdravé životní prostředí či dlouhodobá udržitelnost regionu. Na srdcích jim leží pouze a jenom vlastní zisk, okamžitý a maximální, za každou cenu, přes mrtvoly. Film již shlédlo miliony lidí a byl promítán více než 10.000 krát. Zeptejte se sami sebe, zda nespatřujete jistou podobnost i v naší, české kotlině. A zda by nestálo za to mírně pozměnit své nákupní zvyklosti.
This landThis land
FIlm Dianne Wheland dokumentuje nejrozsáhlejší obhlídku kanadské armády v Arktidě od roku 1947. V březnu 2007 sedm kanadských Inuitů a Rangerů vyjelo na sněžných skútrech v konvoji na expedici, která byla více než 2000km od základního tábora až k nejsevernějším cípu kanadského půdy - 412km od severního pólu.
Operace Lité OlovoOperace Lité Olovo
27. prosince 2008 začaly izraelské síly bez varování ničivé bombardování na pásmo Gazy, pod kódovým označením Operace "Lité olovo". Deklarovaným cílem bylo ukončení raketových útoků na Izrael ze strany ozbrojených skupin spojených s Hamásem a dalšími palestinskými frakcemi. Do 18. ledna 2009 bylo zabito přibližně 1400 Palestinců a rozsáhlé oblasti Gazy byly srovnány se zemí. Amnesty International se domnívá, že smrt tolika neozbrojených civilistů a způsob, jakým se dostali pod palbu, vyžaduje důkladné, nezávislé a nestranné vyšetřování chování všech stran v konfliktu.

Dokument očitých svědků události se jmenuje To Shoot an Elephant.
Genocida, horší než válkaGenocida, horší než válka
"By the most fundamental measure - the number of people killed - the perpetrators of mass murder since the beginning of the twentieth century have taken the lives of more people than have died in military conflict. So genocide is worse than war," reiterates Goldhagen. "This is a little-known fact that should be a central focus of international politics, because once you know it, the world, international politics, and what we need to do all begin to look substantially different from how they are typically conceived."

WORSE THAN WAR documents Goldhagen¹s travels, teachings, and interviews in nine countries around the world, bringing viewers on an unprecedented journey of insight and analysis. In a film that is highly cinematic and evocative throughout, he speaks with victims, perpetrators, witnesses, politicians, diplomats, historians, humanitarian aid workers, and journalists, all with the purpose of explaining and understanding the critical features of genocide and how to finally stop it.
Výroba souhlasuVýroba souhlasu
2:47 h dlouhý kanadský dokument na motivy knihy Manufacturing Consent autorů Noam Chomsky a Edward Herman. Odhaluje způsoby propagandy a vytváření veřejného mínění pomocí médií.

V júli 1998 odvysielala Slovenská televízia dvojdielny kanadský dokument Petra Wintonicka a Marka Achbara Noam Chomsky "Výroba súhlasu". Pre tých, ktorým meno Noam Chomsky nehovorí nič alebo len veľmi málo, poskytuje tento dokument dostatok priestoru na jeho často veľmi dlhé, no s elegantnosťou lingvistu(je to druhá oblasť v ktorej je známy svojimi revolučnými prácami) i nezasvätenému divákovi prístupný materiál, mapujúci jeho názory a tézy týkajúce sa zahraničnej politiky USA, systému fungovania médií, kritiky reprezentatívnej demokracie, nadnárodných korporácii ako i predstavy o jeho alternatíve ku kapitalizmu(Anarcho-syndikalizmus). Nevyhne sa kontroverzným témam akou bola jeho podpora jednému francúzskemu akademikovi popierajúceho Holokaust, ktorá vyvolala veľkú kritiku a pohoršenie vo svete. To čo sa vo svete dnešného manipulatívneho politického dokumentu nenosí(poskytnutie priestoru pre opačnú stranu konfliktu) sa tu aj keď v obmedzenej miere ale predsa darí. A jeho slovami nikto nemá právo nárokovať si právo na 100%ntnú pravdu, jeho poslaním je ale vytvárať možné alternatívy, z ktorých si ľudia, za podmienky oslobodenia z okov indoktrinácie, vnútenej pasivity a fragmentovanosti spoločnosti, vyberajú a zároveň podrobujú vlastnej systematickej kritike.
Ztracené zlato ruských carůZtracené zlato ruských carů
Na počátku 20. století se vydal na cestu přes celé Rusko vlak přepravující zlatý poklad Ruské říše - ale nikdy nedosáhl svého místa určení. Zlato záhadně zmizelo. Legendy obklopující tento příběh jsou živé dodnes. Podle vědců, je část zlatých rezerv potopena v jezeru Baikal. Někteří tvrdí, že leží v sibiřských klášterech. Ostatní -, že je ukryt v jeskyních v zemi Dálného východu, nebo dokonce že je teď v České republice. Co se stalo se zlatou rezervou Ruské říše, která zmizela v roce 1919 je jedním z nejzajímavějších mýtů ruských dějin. Více o tzv. Kolčakově zlatu
Drsný dopadDrsný dopad
Dokument o souvislostech mezi lidskou dominací na planetě a používání fosilních paliv. Film odhaluje hluboké kořeny naší závislosti na fosilních palivech a představuje budoucí možné následky ropného zlomu. Prožijte cestu z Africké delty do Amazonského pralesa, z Washingtonu do Shangaje, z minulosti do budoucnosti. Dokument zaznamenává střet naší nezkrocené chuti po ropě s právem na život v rozmanitých kulturách a podmínkách. Provokující příběh objevení, smutku, humoru a snad i naděje.
Příběh čísla 1Příběh čísla 1
Používání číslice jedna je pro nás přirozené asi tak jako dýchání kyslíku. Vy jste jedničky, já jsem jednička, nejjednodušší číslo je prostě všude kolem nás a my jej považujeme za absolutní samozřejmost. Ne tak Terry Jones, člen legendární skečové skupiny Monthy Python´s. S humorem sobě vlastním nastupuje strastiplnou cestu za rozluštěním a odhalením mystéria bičovité číslovky, během níž nám jistě odhalí nejedno velké překvapení. S českým dabingem.
počátek hyperinflace v USApočátek hyperinflace v USA
Dokument plný fakt a statistik o tom, jak je v USA nevyhnutelná hyperinflace. Dokument obsahuje vyjádření lidí, jako je Gerald Celente, Peter Schiff, Ron Paul, Marc Faber, Jim Rogers, Tom Woods a dalších.
Vybírání košůVybírání košů
Dokument o dumpsterdivingu neboli vybírání odpadkových košů. O hledání společností vyhozeného, ale ješte vždy použitelného jídla (ale i jiných zdrojů). Dokument byl natočený ve Francii a Holandsku.

Je pozorovatelné, že se z této na pohled odpuzující a ponižující činnosti vyvinul svébytný životní styl některých lidí ve společnosti. Nemusí jít však pouze o ty nejnuznější bezdomovce, ale kupodivu i o lidi, kteří prostě zvolili svůj život jinak. Necítí se trapně a nestydí se za to, že vybírají popelnice. Hledají cesty, jak s minimálními náklady žít z odpadů, které rozežraná a přesycená západní společnost tak bezohledně vyhazuje. Symbolem jsou slova Reduce, Reuse a Recycle.
DobyvateléDobyvatelé
Petr Veľký sa stal vládcem Ruska v roce 1682 a vyvedl jej ze středověku. Základem modernizace země sa stala jeho 18-ti měsíční cesta po Evropě, z které kromě poznatků přivezl do Ruska také evropské odborníky. Po návratu zavedl do života řadu změn a oslabil postavení aristokracie, které vnutil západní účesy a styl oblékání. Medzi jeho najvětší zásluhy patří vybudování Petrohradu.

Přestože na Západě měl pověst barbarského bojovníka, byl Sulejman I. moudrým mužem s hlubokými znalostmi Koránu a teologie. K dobytým územím a národům se choval mírněji než mnozí jiní, toleroval určitý stupeň autonomie a náboženské svobody. Konstantinopol změnil na Istanbul a udělal z něj nejen centrum své říše, ale i najvětší město tehdejší Evropy. Sulejman rozšířil hranice svého impéria víc, než kterýkoliv jiný sultán. Jeho cílem nebylo dobýt Evropu, ale zabránit křižákům ve vstupu na jeho území.

Napoleona Bonaparte hnala vpřed neuhasitelná touha po moci. V roku 1799 usoudil, že zápal pre francouzskou revoluci vyhořel a dozrál čas na nástup populárního vojáka s geniálními schopnostmi na scénu. Na rozdíl od monarchů ve Vídni, Petrohradu a Londýně, Napoleón, syn provinčního právníka, nikdy nemohl opřít svojí moc o svůj původ. Mohl se však spolehnouť na úplnou oddanost armády. Svými brilantními vojenskými strategickými tahy získal kontrolu nad většinou Evropy. Až spojenectví podrobených národů Evropy nakonec vedlo k jeho porážce.

Alexandr Veľký převzal moc ve věku pouhých 22 let, rychle dobyl Řecko, Persii i Egypt. Přestože svojí říši budoval jen několik let, zasloužil se o rozšíření řeckého vlivu, který navždy změnil dějiny světa.
Hliněná armáda císaře Čchin- Š´-Chuang Ti Hliněná armáda císaře Čchin- Š´-Chuang Ti
V dubnu 1990 narazili čínští dělníci na šachtu, která ukrývala 8 000 dokonale vytvarovaných vojáků. Tito kamenní bojovníci, ustrojení v hedvábném rouchu, kteří dosahovali třetinu výšky živého člověka, byli vymodelovaní podle slavných terakotových vojáků. Jejich úlohou bylo držet věčnou stráž nad svým zesnulým vládcem: Čchin Š’-Chuang Ti. V průběhu deseti let následujících po prvním objevu byli odkryté další tři šachty s vojáky. Vydejte se s námi do zákulisí odkrývání hrobky císaře Čchin Š’-Chuang Ti.
Objevení AtlantidyObjevení Atlantidy
Stovky let archeológové hledali legendární město Atlantidu v severní Africe, Evropě a dokonce i v Karibiku. Přitom se možná celý ten čas skrývala neobjevená v Jižní Americe. Tento film prináší novou překvapující teorii o záhadném městě ze starobylé řecké legendy. Kamery v dokumentu televize Discovery Channel zaznamenávají ztracenou civilizaci pochovanou pod Bolívijskými náhorními plošinami. Bohatě vizuální a napínavý dokument vám odhalí úplně nový příběh starobylé historie, příběh v kterém se Amerika stala kolébkou civilizácie lidí, kteří cestovali na východ dávno předtím, než Kolumbus překonal Atlantik.
Ropné kauzyRopné kauzy
Dokument CBC News o ropné společnosti Exxon Mobil, a její nejhorší námořní katastrofě z 24.3 1989, kdy se do moře vylilo 11 milionů barelů ropy. Byla přislíbena úplná náprava škod, ale někteří lidé ani po 16 letech nedostali žádné odškodnění. Daňoví poplatníci Ameriky však zaplatili.

Dlouho předtím, než byly evidentně patrné následky znečištění a globální oteplování upozorňovali vědci na rizika, neadekvátní spotřebu a těžbu nerostných surovin. Na nutnost vyvíjet alternativní paliva.
Freedom Fuels je vítězný dokument, oceněný cenou Enviromental Preservation v r. 2006 na Activist Film Festival.
Neviditelná říše: NWONeviditelná říše: NWO
Další film Alexe Jonese
Vůbec poprvé je tajný plán bezohledných elit představen s ostrými detaily. Tento dokumentární film dokumentuje jak mocní a vlivní muži pracovali v tajnosti po celá staletí aby vytvořili represivní světovou vládu. (Překlad: Reformy)

Zjistěte, jak tato globální oligarchie kontroluje populaci prostřednictvím obchodu s drogami, praním špinavých peněz, inscenovanými teroristickými útoky, mediální propagandou a dluhy.

Trestní poručníci úspěšně dominovali světu a nyní jsou v závěrečné fázi upevnění moci.

Film Neviditelná říše je průkazná obžalobou globalistů prostřednictvím svých vlastních slov a dokumentů.

Světová tyranie už nepřichází, je tady.

To není konspirační teorie, je to faktické spiknutí. New World Order je venku a vše je dokumentováno v úžasně živých barvách.

Nezvolení úředníci jsou u založení regionálních unií v rámci jednoho superstátu.

Jsme svědci jejich plánu na globální zdanění a bezhotovostní dohled nad společnosti, v níž každý muž, žena a dítě je očipované už při narození.
Přichází sluncePřichází slunce
dokument o získávání sluneční energie. S českými titulky. Více na Mustwatch.cz.
Černobyl - nultá hodinaČernobyl - nultá hodina
Dokudrama o černobylské jaderné katastrofě od televizní stanice Discovery - s českým dabingem. Druhý film zkoumá následky jaderné katastrofy v Černobylu, ukazuje, jak příroda přežila v tomto radioaktivním opuštěném městě.
Patentovaná absurdita Patentovaná absurdita
půlhodinový dokument, který ukazuje jak jsou softwarové patenty a patenty obchodních metod problematické a jak komplikují přirozený vývoj obchodu i technologií. Více se dozvíte na webu
Synové temnot, synové světlaSynové temnot, synové světla
Dokument o souvislostech minulosti, současnosti a budoucnosti. Objevte vzorce mezilidského chování a paradigmata komunitního sdílení v kontrastu s individualismem. Jsme pouze před-programováni nebo dokážeme začít i z čistého stolu? Jam moc má prostředí vliv na naše společenské chování?
Na velikosti záležíNa velikosti záleží
Věčné téma týkající se délky mužského penisu. A jaký ho máte vy? Dokument televize BBC.
Total DenialTotal Denial
Barma je země nádherných zlatých pagod, ovšem sužovaná vojenskou juntou. Příběh je o stavbě plynovodu dvou společností - TOTAL a UNOCAL. Otrocká práce, znásilnění a vraždy jsou výsledky tohoto společného podniku s podporou armády.

v Kauze Doe vs. Unocal uvidíte první soud svého druhu. Patnáct domorodců bojuje na život a na smrt s dvěma občími korporacemi u soudů v USA.

Podívejte se na příběh o vítězství.
Monsanto a SolutiaMonsanto a Solutia
Středem zájmu je na malá vesnice na východ od St. Louis známá jako Sauget. Před lety byla tato maličká oblast zakoupena firmou Monsanto, která si zde postavila továrnu. Pro ty, kdo stále neznají firmu Monsanto, dodejme, že byla jedním z předních chemických výrobců dvacátého století a byla zodpovědná za výrobu chemických látek, jako je DDT, což je známý karcinogenní insekticid.

Dále Agent Orange, silný dioxin, chemická látka používaná jako defoliant ve válce ve Vietnamu. Až do dnes ve Vietnamu vidíme hrozné genetické mutace, rakovinu kůže s přímými příčinami od Agent Orange.

Také růstové hormony pro domácí skot, které se Monsanto neustále snaží držet pod pokličkou. A to vzhledem ke skutečnosti, že z toho jsou krávy nemocné, a tak jejich bakterie a antibiotika přecházejí přímo do mléka. V důsledku toho byl BGH (růstový hormon pro skot) zakázán v Evropě a v Kanadě.

Dnes je Monsanto biotechnologická společnost, která je známá pro svůj genetický výzkum a patentování různých odrůd osiva, které mají zmodifikované proteiny s cílem, aby byly rostliny odolné vůči Roundupu, selektivnímu pesticidu na plevele, jeden z nejprodávanějších výrobků firmy Monsanto.

Firma Solutia je v současné době chemická divize firmy Monsanto. Stala se dceřinnou společností před lety, kdy se název Monsanto stal příliš zprofanovaným. Monsanto a Solutia získali řadu negativní veřejné publicity a musíme klást otázku, proč? Také se zeptejme, co dobrého firma Monsanto vlastně udělala pro tento svět? Existují dvě toxické skládky v Sauget známé jako "Superfund" místa, v nichž mají fimy Monsanto a Solutia prsty.

Při natáčení dokumentu ve firmě Solutia byl celý filmový štáb málem zatčen a byl nucen se identifikovat pro umístění do seznamu potenciálních teroristů FBI. Je důležité si položit otázku, čeho přesně se Monsanto a Solutia bojí. Tento film je jen stručný úvod do zvěrstva vyskytující se v rukou Monsanto. Nejen v okolí St Louis, a i ve světě.
NATO bombardovalo moji rodinuNATO bombardovalo moji rodinu
V roce 1999 byla kanadská filmařka Dana Jurcic zděšena tím, jak se Kanada podílela na bombardování Jugoslavie - domova její rodiny. Jakmile to bylo možné, odcestovala se svou matkou do Chorvatska aby se spojili se svými prarodiči. Očekávaje problémy, Dana poznává že její rodina je dost silná aby přestála tuto dobu, odloučení a válku.
Policejní stát, vzestup FEMAPolicejní stát, vzestup FEMA
Kronika hlubokého odporu, do jakého klesa naše republika. Veterán a dokumentarista Alex Jones přesvědčivě dokazuje existenci tajné sítě táborů FEMA, které jsou nyní rozšířeny na celostátní úrovni. Vojenský průmysl transformoval náš kdysi svobodný stát do obřího zajateckého táboru. Bezhotovostní společnost řízená systémem, postavený ve jménu boje proti terorismu, byl vlastně postaven na zotročení amerického lidu. Tělové skenery, sonická děla, špehování občanů, sledování teroru a kamery na každém rohu - to je jen začátek pekelného plánu, kterým je New World Order.

Tento film odhaluje, jak se programovou vizí "kontinuita vlády" vytvořila silná, stínová vláda státu. Připravte se vstoupit do tajemného světa nouze diktatury, FEMA táborů, a drcené ústavy. Očití svědkové dokumentují jak policejní a vojenské jednotky brutálně napadají nevinné občany, naše vláda dává průchod operacím pod falešnou vlajkou, které mají ospravedlnit jeho útlak. Pak sledujte, jak se Alex Jones zaměřil na zkorumpované žoldáky policie a odhaluje jak mainstreamová média vymývají mozky.

film Alexe Jonese možno pořídit jako DVD.
Noví vládci světaNoví vládci světa
Dokument Johna Pilgera - Dlouho jsem o cynické a brutální politice, kterou provádí americká vláda spolu s některými evropskými (plus IMF a pod.) v zemích 3. světa věděl (zde konkrétně v Indonésii), ale vidět vše pohromadě mi vyrazilo dech. Finanční oligarchie devastuje země třetího světa, IMF jsou zločinci Đ není pochyb píše MKe na svém blogu.
Skutečná tvář MMFSkutečná tvář MMF
Dokument TV RAI3 o souvislostech podpory Mezinárodního měnového Fondu rozvojovým zemím a s výpovědmi lidí z celého světa. MMF se tváří jako finanční garant, přitom je v důsledcích jen výběrčí peněz od chudších a slabších. Natočila Humanistická Aliance. Druhý dokument ukazuje situaci v Argentině, poté co její státní ekonomika zbankrotovala.
ZlatoZlato
dokument o těžbě, zpracování a nejrůznějším využití zlata.
HIT TO KILLHIT TO KILL
dokument s anglickými titulky o kontroverzním projektu protiraketového štítu USA budovaného v Evropě. Režie: Tjaša Kancler. Sledujte nebo stahujte na webu filmu.
KonfrontaceKonfrontace
Dokument o Rusko - Čečenských vztazích v průběhu staletí. Se slovenskými titulky.
Digitální ruční práce Digitální ruční práce
Světová továrna na počítače v Číně - zajímavý dokument s českými titulky o tom, jak vzniká elektronika a počítačové zboží v době globalizace. Natočeno v rámci projektu PC GLOBAL by WEED
Loupež za bílého dneLoupež za bílého dne
Dokument pořadu Panorama televize BBC vyšetřuje kauzy, jak velké mohou být ztráty, defraudace nebo podvodné účetnictví v Iráku. Když se v USA jde do války, korporace jdou taky. Existují smlouvy veřejného stravování, tankování paliva řidičů, bezpečnostní stráže a dokonce i vyšetřovatelé. Mnoho z nich tam je prostřednictvím soukromých společností s vazbami na Bílý dům. Nyní více než v 70ti alarmujících případech hrozí, že se odhalí skandály za miliardy dolarů, z krádeží a korupcí které vznikly během války v Iráku.

Celkem jde o 23 miliard dolarů. Americké ministerstvo spravedlnosti zadalo příkazy, které zabraňují odhalit skutečný rozsah problému. Ale reportérka Jane Corbin mluvila s některými účastníky - s úžasnými příběhy vyprávějí o tom, kdo se stal boháčem a kdo vyhořel. Vyslechla si obvinění ze zpronevěry, podvodů, příběhy dodavatelů vybraných pro jejich vládu Spojených států bez výběrového řízení, o tom jak dodavatelé nafukují své náklady a dvojím účtováním zvyšují své zisky. Miliardy které mají být použity k obnově irácké armády tak údajně končí v kapsách některých iráckých vládních úředníků.

Dokonce jeden z kontrolorů smluv o výdajích šel do společnosti bez odpovídající kvalifikace v oblasti účetnictví. "Jsou ztělesněním válečné spekulace," řekl svědek jedné z nejznámějších zúčastněných společností. "Vyrobili peníze z chaosu."
Sex, drogy a náboženstvíSex, drogy a náboženství
Dokument nahlížející na podivný svět náboženství. Zabývá se církvemi od katolíků až po muslimy a odhaluje míru idiocie, která s nimi souvisí. Kdo má problém s přijímáním reality, bude mít problém i s tímto filmem, ostatní se mohou i pobavit nad podivností tohoto světa. Film režiséra B.A. Brookse.
Janov, červená zónaJanov, červená zóna
V roce 2001 se v Italském Janově setkali vedoucí představitelé zemí na 27. summitu G8. Tuto akci provázely občanské nepokoje a demonstrace, které byly policií brutálně potlačovány. Kolem místa vytvořily bezpečnostní síly tzv. červenou zónu. Dokument se slovenskými titulky.
Zlatá pole - pouštění žilouZlatá pole - pouštění žilou
Vyplácení dotací zemědělcům a ostatním farmářům v rámci společné zemědělské politiky Evropské unie stojí přibližně 55 miliard Euro ročně, což je více než 40% z celé Evropské unie, ročního rozpočtu, což je přibližně 100 Euro ročně pro každého občana EU. Farmsubsidy.org pomáhá lidem zjistit, kdo kolik dostane a proč. Je řízena EU pro transparentnost, z nezisková organizace ve Spojeném království a Kaas og Mulvadová, členka výzkumu a analýzy společnosti v Dánsku. Použitím práva občanů na přístup k vládním informacím se snažíme získat podrobné informace k platbám a příjemci zemědělských dotací v každém členském státě EU. Vyrábíme tyto údaje k dispozici, a to způsobem, který je užitečný pro evropské občany. Na projektu spolupracovali novináři, analytici a aktivisté ve více než deseti zemích. Přečtěte si také krátký článek o historii projektu a jeho velké úspěchy.

Prohlédněte si seznam příjemců zemědělských dotací v ČR .Je zajímavé, že na předním místě je koncern Eastern Sugar Česká Republika, A.S. který je přímo odpovědný za úplnou likvidaci cukrovarnického průmyslu v České republice. Ilustraci dokládá například Zánik cukrovaru v Hrochově Týnci

Až donedávna se otázka, kam peníze jdou byla přísně střeženým tajemstvím. Ale díky kampani novinářů, výzkumníků a programátorů, mají evropští daňoví poplatníci právo vědět, jak jsou vynakládány peníze z jejich daní. Tento krátký film vypráví příběh farmsubsidy.org vznilé pod FollowTheMoney.eu
TechnokalypsaTechnokalypsa
třídílný seriál dokumentů o trans-humanismu od belgičana Franka Theyse. Nejnovější poznatky v oblastech genetiky, robotiky, umělé inteligence, bioniky a nanotechnologií se v médiích objevují každý den. Ovšem bez vysvětlení jejich společného cíle: překročení hranic lidských schopností. Autor zkoumá v oblastech vědy i etický a metafyzický rozměr technologického pokroku. Film obsahuje rozhovory předních odborníků na toto téma z celého světa.
False flagFalse flag
Další pohled v dokumentu na staré téma 9/11 2001 přináší NuoViso všímá si nekonzistencí oficiálních vládních deklarací a skutečných událostí. Následky těchto příčin jsou vidět stále více po celém světě...
NaqoyqatsiNaqoyqatsi
Fascinující trilogie uměleckých dokumentů režiséra Godfreye Reggia o stavu současně civilizace je završena. Téměř dvacet let od uvedení první části s názvem Koyaanisqatsi (1983), na kterou o pět roků později navázal snímkem Powaqqatsi (1988), podařilo se tomuto originálnímu filmovému tvůrci po mnoha peripetiích dokončit i závěrečný díl - Naqoyqatsi (2002). více zde.
Báječný život na WallstreetuBáječný život na Wallstreetu
Pomysleli jste někdy na to, jak si žijí obchodníci z Wallstreetu? Brokeři, kteří spekulují na burze s penězmi, které nedávno vysublimovaly díky tzv. finanční krizi?

V dokumentu uvidíte bydlení miliardářů a multimilionářů, kteří vydělali peníze na burzách. Ale není to pouze o velkých rezidencích, mají také vlastní tryskáče, luxusní jachty a tak dále..

Bez ohledu na malé investory vydělali miliardy dolarů a teď si užívají života. Proti tomu se však v USA pokouší drobní střadatelé přesouvat své těžce vydělané peníze do menších, lokálních bank, které neokrádají své klienty tím, že vyplácí obrovské bonusy managementu a ještě berou finanční pomoc od Kongresu. Kampaň má název Move Your Money
A vy? ... co vlastně děláte vy?
Muži vymírajíMuži vymírají
Pořad televize CBC se zabývá nezadržitelným vývojem chemických látek a plastiků, bez jakéhokoli testování vlivu na lidské zdraví a naše okolí. 85% nových výrobků chemického průmyslu není vůbec testováno. Skutečnost známých látek napodobující hormony nebo narušujících činnost endokrinních žláz je ignorována. Vyloučení těchto látek z naší potravy a okolí je dnes nepředstavitelné a pravděpodobně i nemožné, jsou totiž obsaženy ve větší nebo menší míře ve většině výrobků chemie. (alternativní odkaz)
Tar WarsTar Wars
Reportáž televízie BBC vyšetruje prečo malý kmeň indiánov Cree žijúcich v blízkosti dechtových pieskov (tar sands) v kanadskej Alberte sa stavajú proti veľkým ropných korporáciám a sú finančne podporovaní jednou britskou firmou z Manchesteru.
Kuře na jídelním lístkuKuře na jídelním lístku
Krátký film Chicken a la Carte od Ferdinada Dimadura vybraný jako jeden z nejlepších na Berlínském na festivalu krátkých filmů v roce 2006. Další videa s podobnou tematikou uvidíte na webu festivalu Humanity Explored.

Komentáře snad není třeba, Je potřeba si to však častěji připomínat.
Cikáni v KanaděCikáni v Kanadě
Kanadský dokument o původní kultuře kanadských cikánů. Představuje novou generaci Romů, kteří se vrací ke svým původním kořenům. V Kanadě jich žije zhruba 80.000 .
Vymazáni z mapyVymazáni z mapy
Dokument o posledním válečném konfliktu v Gaze. Film začíná vstupem posledních pěti lodí s volným přístupem do přístavu. Právě před zásahem Izraelských vojsk, které v 22ti dnech útočily na centra civilní obrany, nemocnice, děti i pozorovatele OSN. Dokument je v několika částech.
Lékař, ochuzený uran a umírající dítěLékař, ochuzený uran a umírající dítě
Dokument od Freidera Wagnera a Valentina Thurna který ukazuje dopady používání ochuzeného uranu jako radioaktivní zbraně ve stále probíhající válce v Iráku.
Příběh vyprávěný lidmi z mnoha zemí začíná komentářem od dvou Britských válečných veteránů, kteří popisují jejich postižení radioaktivitou ochuzeného uranu (přehled článků na téma) a vývojové deformace jejich dětí. Dr. Siegwart-Horst Gunther, zakladatel vysoké školy Alberta Schweitzera a Tedd Weyman z Uranium Medical Research Center (UMRC) odjeli do Iráku aby posoudili jak velké je tam uranové zamoření.
Základní lidská právaZákladní lidská práva
Vyjmenování základních práv člověka podle Všeobecné deklarace lidských práv Ta byla přijata 10. prosince 1948 na půdě OSN. Půlhodinový dokument ve formě, která je pochopitelná i dětem. Anglicky s ruskými titulky.
War 08.08.08. Umění zradyWar 08.08.08. Umění zrady
Dokument o válce v Gruzii. 8. srpna 2008 zaútočila gruzínska armáda vycvičená, vyzbrojená a přímo řízená USA a Izraelem na region Jižní Osetie. Cíl: etnické vyčištění území a definitivní rozšíření gruzínské "země zaslíbené" o krajinu bez lidí.

Nočnímu útoku předcházel emotivní televizní projev Michaila Sákašviliho, v kterém se vyznával z lásky k Jižní Osetii. Několik hodin po hysterickém vystoupení duševně nemocného Sákašviliho začala gruzínská armáda masakrovat civilní obyvatelstvo Jižní Osetie. Zároveň se v západních mainstreamových médiích roztočila koordinovaná masívní propaganda v osvedčeném stylu: Změna agresorů na oběti a oběti na agresory.

Tentokrát však USA a Izrael narazili. Jižní Osetie sa na rozdíl od palestinských obětí měl kdo zastat a udělal to rychle a rázně.
Fed Up!Fed Up!
Okolo 70% potravin v USA obsahuje geneticky modifikované suroviny, které nejsou uvedeny na obalu výrobku. Biotechnologický průmysl utratí 50 milionů dolarů ročně na přesvědčení spotřebitelů, že to je jediný způsob jak nakrmit svět a zachránit životní prostředí. Skutečná pravda bude asi někde jinde. Rodinné farmy založené na udržitelném hospodářství mizí a stále roste počet lidí, kteří mají hlad. Více info na webu.
léky proti depresiléky proti depresi
Se zvyšujícím počtem lidí ve společnosti, kteří nedokáží být přirozeně šťastní, se zvyšuje také počet psychických problémů a psychických i fyzických nemocí. Farmaceutické firmy produkující "zázračné" léky jako antidepresiva však svým pacientům příliš nesdělují, že tyto léky pomáhají včetně závažných vedlejších účinků. Americká občanská společnost Citizen Commision on Human Rights na toto téma natočila rozhovory s mnoha osobnostmi. Z jejich sdělení vyplývá, že mnoho prodávaných léků je v důsledku velmi nebezpečných pro jednotlivce, i pro celou společnost. Neléčí totiž příčiny vzniku depresí, pouze potlačují jejich následky.
Co nebylo řečeno o klimatu a CO2Co nebylo řečeno o klimatu a CO2
Závažné téma poslední doby. Přes mnoho argumentů pro i proti se z teorií, politických tahanic a osobních exhibicí stávají tvrdá fakta, které je nutno nějak řešit. Prvním krokem je o těchto faktech vědět co nejvíce. Druhým krokem je opustit vnitřní pocit, že se mě to stejně netýká a že sám nemohu nic udělat. Reportážní dokumenty televize BBC a CBS.
AL Nakba: Palestinská katastrofa 1948AL Nakba: Palestinská katastrofa 1948
Pravděpodobně první film, který vážně zabývá historickými událostmi, které vedly k vytvoření 750.000 palestinských uprchlíků na konci první izraelsko-arabské války v roce 1948. Na základě knihy historik Benny Morris "Vznik palestinského uprchlického problému, 1947-49". (58 min dokument, Izrael, Německo, Nizozemí, 1997.)
Další diokument je o zdi, kterou staví Izrael napříč celé své zemi mezi palestinci a židy. Uvidíte portrét palestinských obyvatel, židovských osadníků a vládních úředníků, kteří je rozděluje zdí. Příběh této zdi je obrovskou hanbou 20. a 21. století.
S anglickými titulky.
Big Bucks, Big PharmaBig Bucks, Big Pharma
Dokument o farmaceutickém průmyslu, odhalující mnohamiliardový byznys, který přímo vydělává na nemocích. Film se zaměřuje na podivné marketingové praktiky,... A to je pouze vrchol ledovce... Zde je přepis dialogů v PDF.
Válkou se to vyřešíVálkou se to vyřeší
Dokument, který odkrývá Orwellovskou díru v paměti národa. Představuje padesátiletou mozaiku vládních podvodů a mediálních kauz které vlekly Spojené státy z jedné války do druhé. Od Vietnamské až po tu v Iráku. Film přináší na světlo důležité archivní materiály oficiálních zkreslování a přehánění US administrativy. Ukazuje detailně, jak americká proválečná media podporují agresivní politiku administrativy G.W. Bushe.

Během uplynulých padesáti let prudce vzrostl počet amerických vojenských operací ve světě - od raketových úderů a výsadkových akcí až po války a okupace. Důvody těchto zásahů se často lišily. Vždy zahrnovaly složité geopolitické zájmy Spojených států v různých částech světa a v různých etapách americké historie. Na vnějším obrazu těchto válek se to však neprojevuje. Po desítky let se diskuse o pravých příčinách amerických vojenských akcí vedou v uzavřeném kruhu vysoce postavených washingtonských politiků a úředníků. Na veřejnost tyto informace pronikají v podobě vynesených nebo odtajněných dokumentů, často až řadu let poté, co byly bomby svrženy a jednotky se vrátily domů. Skutečné pohnutky a možné dopady vojenských operací oficiální představitelé státu zatajují. Místo toho veřejnosti opakovaně předkládají schůdnější verzi válečné reality. Většinou v podobě pozoruhodně souvislých konstrukcí, jejichž cílem není informovat, ale získat a udržet podporu občanů. České znění.

Komentář čte Sean Penn. (v originále se film nazývá War Made Easy)
Němý výkřikNěmý výkřik
Dokument s českým dabingem o tom jak se dělá potrat. Prof. dr. med. Bernard Nathanson, který tímto šokujícím filmem o umělých potratech provází, říká: "Mnozí z vás již o mně slyšeli jako o řediteli největší potratové kliniky na světě". Použity autentické záběry.

Dokument "Svoboda volby" ukazuje bez jakékoli cenzury výkon umělého potratu od přípravy přes vlastní výkon až po záběry na "výsledek práce". Film je surový, protože umělý potrat znamená kruté násilí, při kterém se zabíjí dítě.
Sexy s.r.o.Sexy s.r.o.
Dokument který rozebírá přesexualizovanou společnost a její vliv na mladé lidi. Psychologové, učitelé a vychovatelky kritizují toto nezdravé prostředí, které děti obklopuje. Marketing a reklama cílí na stále mladší diváky a bombarduje je sexuálními a sexistickými tématy.

Sexy s.r.o. představuje různé způsoby rozlišování hypersexualizace a erotizace dětství a vyzývá k utkání se s tímto podivným fenoménem.
Hot for profitHot for profit
Dokument o chudobě v tzv. Třetím a "prvním" světě. Analyzuje obě společnosti perspektivou nevládních organizací, prostřednictvím medií, z pohledu vzdělání, politiků a náboženství. Představuje osm objektivních tezí pro budoucnost společnosti. Film by měl vést k zamyšlení o vašem přispění a potenciálu ke změnám, tak jak každý jednotlivec dokáže. Film byl natočen v Nikaragui a ve španělské Barceloně. Je volně šiřitelný pod licencí Creative Commons. Můžete si zapnout vysoké rozlišení a anglické titulky.
Nebezpečná umělá sladidlaNebezpečná umělá sladidla
Skutečné následky používání umělých sladidel jako je například Aspartam. V 80. letech 20. století byl vedení firmy produkující tyto zdraví nebezpečná sladidla také Donald Rumsfeld. Firmu později převzala neméně "kvalitní" firma Monsanto. Ne každý si uvědomuje, kolik nepřirozených chemických látek přijímá každý den v potravinách. Více se dozvíte také na Sweet Remedy. Dávejte si pozor na nápoje, potraviny, žvýkačky s tímto umělým sladidlem a pokud možno se mu vyhněte..
Nestoudná kanadská genocidaNestoudná kanadská genocida
Dokument odhalující černou historii Kanady. Kevin Annett představuje holokaust původních obyvatel (kanadských indiánů) a zabavení jejich země ve jménu přicházejícího náboženství.
Ani Kanada není zemí, která má v přístupu k národnostním menšinám čistý rejstřík.
Film byl ohodnocen jako nejlepší zahraniční dokument na filmovém festivalu nezávislých filmů v Los Angeles - v roce 2006.
The BetrayalThe Betrayal
Film od Ellen Kuras nominovaný na Oskara v kategorii nejlepší dokument roku 2009.

Film byl točen 23 let jako režisérský debut Ellen Kuras. V průběhu války ve Vietnamu vedla vláda USA paralelní tajnou válku proti sousedícímu Laosu. Když američané odešli, tisíce laosanů kteří bojovali po boku americké armády čelilo zatýkání a popravám. Jedna rodina udělala odvážné rozhodnutí utéct do Ameriky aby našla bezpečí. Místo toho našla jen jiný typ války.

Během války ve Vietnamu pracoval Thaviho otec pro CIA, zatímco americká letadla vypustila na jeho rodný Laos na tři miliony tun bomb. Po stažení amerických vojsk a upevnění moci ze strany komunistů skončil v nápravném táboře a víc o něm nikdo neslyšel. Zbytek početné rodiny uprchl do Thajska a poté do USA. Nelehký život v emigraci dostal nečekaný impuls v podobě telefonátu otce, jehož všichni léta považovali za mrtvého, jejich radost ale netrvala dlouho... Časosběrný dokument renomované kameramanky a režisérské debutantky Elleny Kurasové (Věčný svit neposkvrněné mysli, Kafe a cigára), natáčený více než dvacet let, představuje pohnutý osud Thaviho rodiny na pozadí historických a společenských událostí. Film zazářil nejen na Sundance, byl s úspěchem promítán také na Berlinale, Hot Docs a dalších světových festivalech.
Tajné experimenty CIATajné experimenty CIA
V dokumentu National Geographics uvidíte jak CIA provádí tajné výzkumné programy v oblasti biologických a chemických zbraní. Simulují prý útoky na populaci, kdy jsou celá města v Americe kontaminována bakteriemi, jsou v ohrožení miliony Američanů. Skutečným zaměřením výzkumů je získat kontrolu nad metodami ovládání myšlení. Vybraní psychiatři v nejvyšších akademických institucích pracují na základě tajných smluv s CIA. Pacienti, vězni, ale i náhodně vybraní lidé jsou vystaveni celé řadě experimentů vedoucích k využití vyslýchání, vymazání paměti a následně naprogramování nového chování. Každá psychologická technika už byla vyzkoušena, včetně hypnózy, elektrošoků a smrtících koktejů, nebo drog.
extrémy počasíextrémy počasí
Přírodní katastrofy mimořádně ničivé síly ukázují, že mnoho bezpečnostních i sociálních struktur selhává navzdory tomu, jak byly určeny proti katastrofám. Navzdory tomu, že se stávají i v nejvyspělejších zemích. 23. 8. 2005 je varující událostí, nejen přírodních rozměrů. Přitom hurikán Katrina nebyl zdaleka první, ani poslední. Můžem se jen domnívat, jakou roli v chování počasí hrají tajné vládní projekty USA typu HAARP (výzkum, simulace a ovládání ionosférických procesů). Jak kvalitně plnil úkoly FEMA (Federální úřad pro řešení neodkladných záležitostí). Bylo prožito tisíce rozčarování, zklamání a nenaplněných očekávání. Natočeno tisíce záznamů, reportáží, analýz a životních příběhů. Zde je jen zlomek k tématu počasí a lidská činnost.
Proč Já jsem Já?Proč Já jsem Já?
Na světě je v současné době přes 6 miliard lidí. Každý člověk je jedinečný. Každý z nás máme myšlenky, nápady, vzpomínky a pocity. Co se děje v našich hlavách právě když mluvíme, nebo nasloucháme?
To není jen o mechanickém projevu řeči, poslechu a porozumění slovům. Je to o subjektivním vnímání lidské bytosti.

Britská vědkyně Susan Adele Greenfield, která se zaměřuje na Alzheimerovu a Parkinsonovu nemoc vysvětluje, jak mozek tvoří vědomí které je pro každého jedinečné. Vítejte do mystického světa mozkových neuronů.
Porno pandemiePorno pandemie
Dokument diskutující nad tím, jak vzestup internetového pornoprůmyslu působí na mezilidské vztahy v moderním digitální době, zejména v rozvojovém světě.

Dále trošku poťouchlý dokument o tom, jak dva mladí křesťanští pastoři bojují proti pornografii. Projdete s nimi od čtvrti Red Light v Amsterdamu až k pornočtvrtím v Los Angeles. Větší vymítače porna jste ještě neviděli.

Dál o tom, jak 12-ti leté dívky v Británii jsou pouličními gangy vedeny k prostituci.
Lži v které věřímeLži v které věříme
Dokument Dr. Leonarda G. Horowitze s podtitulem CIA, Hollywood a bioterorismus je o farmaceutickém šílenství pohlceném připraveností proti pandemiím, biologickým útokům a katastrofám. Představuje praktiky úředníků zdravotnictví, kteří jsou řízeni s pomocí CIA k vedení "války proti terorismu".
Mé cesty s plnovousemMé cesty s plnovousem
Vtipný dokument televize BBC představuje strach a paranoiu která následovala po Londýnských bombových útocích v roce 2005. Autor Rajesh Thind produkoval, režíroval a sehrál hlavní roli v téhle legrační frašce o vážných věcech.
Konec předměstíKonec předměstí
v originále End of suburbia je dokument o zhroucení amerického snu který padá ruku v ruce s obdobím levné ropy.

Připadá mi to jako nekonečný seriál na stále stejné téma. Je však nutné si uvědomit, že to není jakási zábavná televizní fikce, ale aktuální skutečnost.
Orwell se otáčí v hroběOrwell se otáčí v hrobě
Dokumentární film od režiséra Roberta Kane Pappas s českými titulky je skvělá kritická sonda do médií, kdysi bašty Americké demokracie.. Představuje vztahy mezi medii, vládou a korporacemi v USA. Ptá se, zda Amerika vstoupila do Orwellovského světa "newspeaku”, kde se ze lží snadno stává pravda a ukazuje o čem média nerada mluví: Sama o sobě. Přesto, že dokument vzhledem k roku výroby neukazuje zrovna nejnovější dění ve světě, můžeme si udělat představu, jak se dá zahýbat se zpravodajstvím. Nejsou to jednotliví reportéři, ale právě vlastíci nadnárodních korporací, kteří ovládají desítky velkých televizních stanic. Jsou to právě tito lidé, kteří rozhodují, co se objeví ve večerních zprávách a jsou to ti samí lidé, kteří nezastávají zájmy většiny v žádné společnosti. Abychom neměli dojem, že jsou to jen Američané kdo mají problém, zmiňovaný holding Time Warner vlastní od letošního roku 31% polečnosti CME, pod kterou spadá TV Nova.
Architekti ovládáníArchitekti ovládání
Michael Tsarion představuje film s podtitulem: Ovládání mas a budoucnost lidstva. Hledejte ještě jeho další přednášky a dokumenty.
BarmaBarma
Země Myanmar, která zažívá už dvacet let genocidu místního obyvatelstva. Kdo ví, co se dělo v Súdánu, budou mu patrně dokumenty z Barmy poněkud povědomé...

Každých deset let vyjdou studenti v Barmě do ulic, demonstrují proti vládě vojenské junty a požadují demokracii. Vojenská vláda ale utopí každou takovou demonstraci v krvi. Ti, kteří zásah armády přežijí, skončí ve vězení. Dokument přináší svědectví lidí, kteří takový pobyt přestáli a dostali se na svobodu. Původní znění.
Po otepleníPo oteplení
jeden z prvních dokumentů zabývající se globálním oteplováním a jeho celosvětovými dopady až do daleké budoucnosti. Připadne Vám, že v dokumentu se neříká nic, co už bychom dnes nevěděli? James Burke to však říkal už v roce 1989 - tedy před dvaceti lety. Až se budete za dalších pár let ptát, co se to děje s naším světem, vzpomeňte si, že tehdy ještě byl čas s tím něco dělat.
peníze, banky a FEDpeníze, banky a FED
Dokumenty o nepříliš známých skutečnostech jak funguje důležitá finanční instituce v USA. Více od Ludwig von Mises Institute. Ti, kteří FED ovládají, z těchto dokumentů nejsou přílš nadšení. Obyčejní američané už dávno ne, ale nevědí, jak to změnit. Podívejte se proč. více
Podvod OSNPodvod OSN
Ani Organizace spojených národů patrně nemá úplně čisté svědomí. Mnoho členských států má ve své historii krvavé události, které diskreditují základní principy OSN. Světová organizace je přesto přehlíží, je benevolentní k zájmům elit, které jsou často příčinou utrpení jiných na druhém konci světa. Přesvědčit se o můžete z tohoto dokumentu, nebo na webu Get the US Out of the UN - NOW! Upozorňuji, že některé záběry nebudou moc příjemné.
Stanfordský experimentStanfordský experiment
Dokument televize BBC, více info zde.

velmi smutné zjištění, čeho všeho jsou lidé schopni. :( Dokument uvádím jako varování, z kterého by mělo být poznat poučení. Z toho pak vůle hledat v sobě ty lepší stránky lidskosti.
Indoctrinate UIndoctrinate U
Evan Coyne Maloney představuje ve svém dokumentu politickou cenzuru na středních a vysokých školách v USA:
Moderní hračkyModerní hračky
Všichni jsme sledováni, každý den, každou hodinu. Na ulici, v metru, na letišti, v obchodním domě a často i v soukromí. Neviditelné oči bezpečnostních kamer pátrají po pachatelích trestných činů a teroristech. Pomáhají řídit dopravu a monitorují situaci v určitém územním celku nebo objektu. Vznikají další nové techologie, které zajišťují bezpečnost "vždy a všude". Tato praxe přináší jednoznačná pozitiva, ale vyvolává také otázky, kde končí práva jedince na ochranu osobnosti, a co je a co není důstojné člověka. Odpověď na tyto otázky je v dnešním neklidném světě jistě dosti relativní. Jisté však je, že v budoucnu budeme - více méně z nutnosti a dobrovolně - všichni pod stálým dohledem příslovečného "Velkého bratra" a nikam se před ním neschováme. Tolik o tématu dokumentu televizního kanálu History, z cyklu Modern Marvels.
Konec svobodné volby zdravíKonec svobodné volby zdraví
Mezinárodně oceňovaný režisér Kevin P. Miller představuje svůj dokument o ochraně svobodné volby při rozhodování o svém vlastním zdraví. Dokumentuje, jaké zájmy a moc mají farmaceutické koncerny a velké potravinové korporace. - Ve spojení s WTO (Světovou obchodní organizací) a WHO (Světovou zdravotní organizací) a jinými. Jejich zájmem je novými zákony a nařízeními omezit veřejnosti přístup k přírodním lékům, přirozeným vitamínům a alternativním léčbám.
Patent na prasePatent na prase
Dokument který se ptá jaké budou důsledky toho, když si firma Monsanto nechá patentovat geneticky modifikovaného Vepře domácího. S anglickými titulky.
KymaticaKymatica
Film se slovenskými a anglickými titulky navazující na předchozí snímek Esoteric Agenda, který se soustřeďuje na člověka a univerzální vědomí. Upozorňuje, že psychická porucha lidstva vytváří šílenou iluzi, která je hlavní příčinou bolesti a utrpení. Zachází hlouběji do metafyzických aspektů a skrytých souvislostí prastarých mýtů, historie s moderními způsoby fungování společnosti a politického výsledku. Vysvětluje šamanizmus, duality a reality za DNA a moderních falešných přesvědčení. Kymatica je další vynikající film, který se pokouší poukázat na zásadní nepochopení, kterému lidstvo dnes čelí a má za následek nerovnováhu mezi planetou, přírodou a všemi životními formami.
George Orwell: 1984George Orwell: 1984
Adaptace nadčasového románu s českými titulky o nebezpečí z prosazení absolutní moci nad obyvatelstvem.
PastPast
Adam Curtis, autor seriálu The Century of the Self a The Power of Nightmares natočil třídílný film The Trap: Whatever Happened to our Dream of Freedom (přeloženo jako Past: Copak se stalo s naším snem o svobodě). Vysílal se nedávno na BBC 2. Film zkoumá naše pojetí svobody. Konkrétně, jak k dnešním představám o svobodě vedl zjednodušený model lidských bytostí jako sobeckých stvoření, podobných robotům.
Nepříjemná pravdaNepříjemná pravda
O globálním oteplování, znečištění a změnách klimatu, extrémních výkyvech počasí. O udržitelném energetickém systému který je z 90% napájen z obnovitelných zdrojů. Al Gore hovoří o filmu An Inconvenient truth. Více na Chesapeake Climate Action Network. O změnách a škodlivých lidských aktivitách v atmosféře.
Síla nočních můr - vzestup politiky strachuSíla nočních můr - vzestup politiky strachu
dokument televize BBC o politice, uplatňování moci s pomocí strachu a hrozeb, o terorismu a pozadí "takzvané války s terorismem". Autor Adam Curtis za něj získal mezinárodní ocenění Britské akademie filmového a televizního umění BAFTA. S českými titulky.
Islámská kulturaIslámská kultura
Západní demonizace Islámu je jedním z důvodů, proč vznikly tyto tři hodinové dokumenty. Snaží se o nepokřivený pohled na bohatství kultury a významnou roli v zachovávání dávných moudrostí z východu i západu, zatímco se Evropa zmítala v temnotách středověku. Zde je příběh velké a silné víry za posledních 1000 let. Provází Ben Kingsley. Dále uvidíte dokument o historii ve Španělsku a Pákistánské exteriéry. A nejen to. Ještě více o Islámské současnosti.
I.O.U.S.A.I.O.U.S.A.
"Velkorozpočtový" film plný nepříjemných faktů. Představuje rychle rostoucí zadlužení USA.

Spojené státy americké jako jedna z nejbohatších zemí světa nejsou bez ekonomických problémů, jak by se s odhlédnutím od nynější světové finanční krize mohlo zdát. Režisér dokumentu Patrick Creadon se zabývá fiskální politikou USA, tedy státními zásahy týkajícími se hospodářské prosperity. Sleduje růst zadlužení země, jeho příčiny a případná řešení. Film, který místo nic neříkajících čísel používá přehledné grafy a animace propojené vhodně s dalšími informacemi, jako je například osobnost a práce prezidenta, překvapivě odhaluje svět ekonomiky i vysoké politiky. Druhý pohled reprezentují ve filmu ankety s občany a občankami USA, kteří nemají o míře zadlužení či o postupech půjčování peněz do státní pokladny vůbec tušení. Film byl představem na filmovém festivalu Jeden Svět 09.
Ostrov květinOstrov květin
krátký film z roku 1989 od Jorge Furtada zábavnou a sarkastickou formou naučného filmu líčí cestu rajčete z plantáže, přes supermarket až po jeho finální destinaci v podobě obří skládky na Ostrově květin. Za běhu se stihne ještě dotknout několika závažnějších témat, aby vás nakonec opustil v příjemných rozpacích.
Farma zvířatFarma zvířat
Všechna zvířata jsou si rovna, aneb dvě nohy špatné, čtyři nohy dobré. To jsou základní teze animalismu, který na Jonesově farmě formuloval vepř nazývaný Major. A protože život pod věčně opilým farmářem není zrovna žádný med, zvířata vedená čuníky Napoleonem a Snížkem se vzbouří a Jonese vyženou, aby si na farmě vládla sama podle Majorových pravidel. Určitou dobu to skutečně funguje. Farma se pro všechna zvířata stává oázou klidu a pohody. Za nějaký čas se jim však revoluce poněkud vymkne z "rukou". Ambiciózní Napoleon totiž stále více touží po moci, a tak idealistického Snížka vyžene. Od té chvíle jsou si na farmě sice všichni rovni, ale někteří jaksi více. Život v Napoleonově surovém totalitním režimu se mění v peklo o jakém se žádnému ze zvířat ani nesnilo...
Serte na korporátní mediaSerte na korporátní media
Expresivní název dokumentu, který ukazuje jak korporátně ovládaná media zkreslují realitu.
MonsantolandMonsantoland
Svět podle korporace Monsanto: francouzský dokument s anglickým dabingem.
Jenin, JeninJenin, Jenin
dokumenty o masakru v Palestinském utečeneckém táboře Jenin, který se stal v dubnu 2002. Více informací na webu. S anglickými titulky. Orig. popis: directed and co-produced by Palestinian actor and director Mohammad Bakri, includes testimony from Jenin residents after the Israeli army's Defensive Wall operation, during which the city and camp were the scenes of fierce fighting. The operation ended with Jenin flattened and scores of Palestinians dead. Palestinians as well as numerous human rights groups accused Israel of committing war crimes in the April 2002 attack on the refugee camp. Jenin Jenin shows the extent to which the prolonged oppression and terror has affected the state of mind of the Palestinian inhabitants of Jenin ...
Hedvábná stezkaHedvábná stezka
Seriál japonské televize NHK o historicky významné obchodní cestě vedoucí z Číny až do Evropy.
Vize budoucnostiVize budoucnosti
Revoluce inteligence - první a druhý díl z třídílné miniserie televize BBC Four. Lidstvo je skutečně v historicky přelomovém období. V tomto století přejdeme z "doby objevování do doby dospělosti" Doba, v které jsme byli pasivními pozorovateli přejde do doby, v které budeme aktivími choreografy. To přináší netušené možnosti a současně i obrovskou odpovědnost. Provádí Dr Michio Kaku.
Toxické látkyToxické látky
Jsou textilie toxické? Riskují prodejci oblečení v Německu, že budou otráveni? Textilie které jsou na trhu mohou být kontaminovány vysoce toxickými jedy. Chemikálie PCP (Pentachlorophenol) která je v Německu zakázaná se používá jako ochrana zboží při importu do Evropy. Jiné hazardní pesticidy se používají i při pěstování bavlny v Asii a jsou posléze obsaženy i v textilu. Autoři dokumentu sledují zásilku z Indie do Německa. Otrávení lidé vykazují neurologické symptomy, jako např. poruchy řeči.
Tajemství krásy Věry BrežnevyTajemství krásy Věry Brežnevy
Kursy zdravého životního stylu a cvičení provází ruská zpěvačka Věra Brežněva. Rusky.
Válka o energiiVálka o energii
Dokument se speciálním zaměřením na Gruzii a Rusko a Saúdskou Arábii popisuje geopolitické důsledky závislosti na fosilních palivech. Pod tlakem vyčerpání fosilních zásob dělají země na celém světě nová politická a morální rozhodnutí a jsou nuceny vstupovat do nových spojenectví. Nedemokratické režimy, které mají ropu, musí být tolerovány.

Podle Thomase L. Friedmana, autora bestselleru The World Is Flat, se dokument zaměřuje na nepřímou úměru mezi stoupající cenou ropy a snižující se demokracií.
Film se také podívá na mezinárodní trhy alternativních energií. Pokud jsou zásoby ropy a zemního plynu omezené, jak země dokáží zachovat fungující ekonomiku a spokojené obyvatelstvo? Může se sluneční energie nebo biopaliva stát budoucími energetickými zdroji? Stanou se vlády, energetičtí giganti, nebo i drobní výrobci energií pohonem budoucí ekologické rasy? Více na VPRO.
Příběh lékaře Příběh lékaře
Bagdádský příběh z nemocnice Al Yarmouk z roku 2006. Ovšem v Iráku je i dnes stále válka. Od televize BBC.
Novodobé otroctvíNovodobé otroctví
O moderním způsobu zotročení lidí: Human Trafficking. Otroctví v různých formách není minulostí, ale bohužel na různých částech světa nepříjemnou současností. Dvouhodinový film od dekolonizaci Afriky s anglickými titulky autorů Gualtiero Jacopetti a Franco E. Prosperi "Sbohem Afriko" byl oceněn několika cenami.
Hledači pokladůHledači pokladů
Seriál populárně naučných pohledů na historii. Společným tématem jsou poklady v různých formách a okolnosti i osudy lidí, které byly s nimi spjaty. Rusky. Díly: Armenie - Povoleno zabíjet, První obyvatel Moskvy, Zlatá brána Vladimira, smrt cara Petra, strach a utrpení..., Carský tank, Kouzelník Petra Velikého, Velký omyl Čingischána, ztracená svoboda, ruská mumie, odkrytá legenda, Poklad francouzského císaře, Velká výprava, mašinérie generála Kutuzova, číše s jedem pro cara, zmizelé zlato za miliardy, tajný projekt císaře ...a další.
Dávní bojovníciDávní bojovníci
dokumenty o Maltézských rytířích, templářských rytířích, o zmizelých národech Asyřanů a národu ze Sáby. Dále dokument australských antropologů, odkrývajících historické souvislosti kolem dávných římských bojovníků.
500 národů500 národů
První část z osmidílného seriálu o původních národech Severní a Střední Ameriky. Dokumentuje předkolumbovské období až do konce 19. století. Provází Kevin Costner. Více na webu
Fiat EmpireFiat Empire
Dokument představuje amerického senátora Rona Paula a byl inspirován knihou "Nestvůry z ostrova doktora Jekkyla" od G. Edwarda Griffina. Uvidíte jak FED vytváří silný tlak na americký stát. Dále, jak finanční experti připouští, že FED tvoří bankovní kartel který zvýhodňuje hlavní bankéře a největší firemní zákazníky, zároveň zvýšil státní dluh na více než 9.4 bilionů dolarů. Uvidíte jak komerční media prezentují vztahy mezi Kongresem a FEDem a proč selhává snaha odhalit co se vlastně děje. Nakonec uvidíte jak členské banky FEDu jsou vlastněny a ovládány elitní skupinou insiderů. Více na webu
Vzpoura lenochůVzpoura lenochů
Film Michaela Moorea, v původním názvu Slacker Uprising. Zabývá se předvolební prezidentskou kampaní v USA.
fiktivní nepřáteléfiktivní nepřátelé
Film Jasona Bermase o tajných službách a a jejich účasti na událostech 11. září 2001. V originálu lze pořídit DVD na: Fabled enemies.
Oil, Smoke & MirrorsOil, Smoke & Mirrors
Kritický pohled na nedávnou historii, současné souvislosti a naši společnou budoucnost. Více o filmu na webu
Detailně o ženském orgasmuDetailně o ženském orgasmu
48 minutový francouzský dokument s anglickými titulky. Ženy mluví o sobě a svých pocitech. Dále dokumenty o lidské sexualitě.
Architektura atd.Architektura atd.
výběr dokumentárních pořadů architektonických a příbuzných témat.
HirošimaHirošima
dokument televize BBC o události, která zásadně ovlivnila svět. Přes nebezpečnost a prokazatelné ničivé následky atomových zbraní se zdá, že jsou lidé stále více nepoučitelní.
Kubánská otázkaKubánská otázka
Dokumentární filmy o Kubě a o její politické historii.
Dny, které šokovaly světDny, které šokovaly svět
Dokumenty televize BBC. Byly to události, které se navždy zapíší do historie.
Století sobectvíStoletí sobectví
čtyři hodinové dokumenty od autora Adama Curtise. Kritický pohled na lidskou civilizaci. Podívejte se na rozhovor s autorem.
Zkušenosti blízké smrtiZkušenosti blízké smrti
dokument televize BBC Four o zkušenostech se stavy blízkými smrti člověka. (v originálu Near Death Experience)
Sedm divů světaSedm divů světa
o historických stavbách, které jsou považovány za sedm divů světa.
Rok 2057Rok 2057
Co bude v roce 2057? Co můžeme čekat za 50 let? Těmito otázkami a vědecko-technickými plány do budoucna se zabývají vědci ve třech dokumentech televize Discovery.

mě by úplně stačilo dýchat čistý vzduch, pít čistou vodu a žít obyčejným životem v zdravém životním prostředí, bohatém na přirozená společenství všeho živého. Obávám se však, že to nikdo z mocných lidí neplánuje.
Jak se děláJak se dělá
krátké naučné filmečky o vzniku docela obyčejných věcí. Možná že jste nikdy neviděli, jak se dělá to, či ono... jak to vlastně vzniká a funguje. Tady máte možnost. Možná že vás něco zaujme.
Ruské kulturní bohatstvíRuské kulturní bohatství
pohledy na ruskou architekturu, kulturu, přírodní bohatství a krajinu. Prostřednictvím cest po ruských řekách a jezerech, ale i detailními dokumenty o Petrohradu, největší galerii na světě: Ermitáži a Moskevském Kremlu. Zapomeňte na předsudky a zkuste vnímat tuto obrovskou zemi tak, jak je podána v těchto obsáhlých dokumentech.
Dálnice, nebo vlak?Dálnice, nebo vlak?
BBC North Eeast Wales ve své reportáži koncem roku 2006 dokumentuje místní občanské aktivity, které se vyjadřují k plánům stavby nových dálnic. Místní obyvatelé cítí, že další dálnice je nejméně oblíbené řešení dopravní situace. Stát navíc nemá příliš chuť hledat alternativní řešení, jak například železniční rychlovlaky.

Nějak rychle se zapomnělo, že existují moderní sítě rychlovlaků jako TGV, ICE, Shinkansen, Eurostar, Transrapid a další. Kromě Evropy a Japonska jezdí rychlovlaky i v Taiwanu, Shangaji (Číně). České a Italské Pendolino se jim pouze blíží, protože používá konvenční tratě.
Past na penízeNemoc tretej moci
Stav justice na Slovensku.
revoluce ve Venezuelerevoluce ve Venezuele
historicko politický dokument z r. 2004 o vzniku revolučního hnutí ve Venezuele. Nepokoje v roce 1989 přerostly v revoluci a nakonec přivedly Hugo Chaveze k moci. V dokumentu uvidíte i další záběry ilustrující nálady a potenciály této jihoamerické země, která si zvolila vlastní cestu. Film byl představen na Globians Film Festival 2005. Více také zde
Světová architekturaSvětová architektura
Dokumentární populárně naučné pořady o významných architektonických stavbách po celém světě.
Muzea a kulturní bohatstvíMuzea a kulturní bohatství
různorodý výběr z dokumentů o muzeích a zachovaném kulturním dědictví.
Tajemství supermarketů Tajemství supermarketů
Dokument o RFID čipech v supermarketech TESCO. Více o zavádění RFID čipů do prodávaného zboží se dozvíte na SpyChips. Proč a jak se změnily potraviny které jíme za poslední desítky let. Za tu dobu vznikly supermarkety. Jakou cenu platíme za tento nákupní luxus, vybraná jídla na které se supermarkety specializují? V dokumentu BBC se novinářka Jane Moore zabývá tím, jak supermarkety změnily potraviny a odhaluje náznaky, že jídlo které kupujeme nevzniká tak, jak si myslíme že vzniká.
Velká Mongolská říšeVelká Mongolská říše
Dokumenty o silné a dobyvačné říši Mongolů, která už je dávno historií... Vládcové jako Gengišchán, nebo Kublajchán si za své vlády podmanili obrovské území Asie.
Panamský průplavPanamský průplav
pohled na historii i současnost středoamerického státu a jeho nejvýznamější vodní cesty - panamského průplavu. Historické záběry. Dále dokument o vojenské intervenci USA do Panamy v roce 1989. Byly v tom pochopitelně namočeni významní politici. Více.
Selhání vyvolenýchSelhání vyvolených
Dokument mapující situaci amerických prezidentských voleb v r. 2000 - 2004. U.S. volební systém je svými pravidly mimořádně propracovaný, přesto to není záruka že jsou volby přesným odrazem vůle obyvatelstva. Příběh kongresmanky jménem Cynthia McKinney odhalující volební neúspěchy. Je otázkou, proč media často neinformují veřejnost o pravém stavu situace. Dále o odhalení pozadí voleb v USA.
Policejní státPolicejní stát
jaké jsou příčiny a důsledky toho, že ve Velké Británii jsou zaváděny metody sledování obyvatelstva. Jen v Británii je instalováno přes 4.000.000 průmyslových kamer které monitorují veškerý pohyb na veřejnosti. Kromě toho se rozjíždí další nákladné projekty na kontrolu, sledování lidí a ovládání svobod občanů Velké Británie. Kam až to povede? Co jsou skutečné důvody, ne pouze veřejně proklamované důvody obhajující tyto aktivity?
IluminátiIlumináti
Tajná sekta svobodných zednářů, která si po staletí dělí moc nad světem a její členové jsou na nejvyšších vládnoucích a politických místech. Jejich zájmy jsou v jednoznačném ovládnutí světových procesů. Nastolení nového světového řádu, který defakto znamená upevnění jejich vládnoucí pozice a stále větší ztrátu svobod všech ostatních. Více se dozvíte na wikipedii Dokument o klanu rodiny Bushů, která má významný vliv na události už od doby Vietnamské války.
Historie sexuHistorie sexu
Část ze seriálu televize BBC o tajemstvích lidské sexuality. Dále seriál o sexualitě v průběhu staletí.
Armáda zábavy, s.r.o.Armáda zábavy, s.r.o.
2h dokumenty o popularizaci zbrojení, armády, boje a souvisejících aktivit - v popkultuře. Jednotlivé díly skládačky - násilné počítačové hry s vojenskou tematikou, neustálá témata v TV a glorifikace armády.. to vše se skládá do do podivuhodného obrazu, který má být viděn tím jediným správným pohledem. Je otázkou: Má být válka brána jako zábavná podívaná? A jak se slučuje naše touha po míru a demokracii s nejničivějšími lidskými aktivitami? Dále ostře kritické politické dokumenty. Režisér Eugen Jarecki s dokumentem Why we Fight získal hlavní cenu poroty na Sundance Festivalu 2005.

Is American foreign policy dominated by the idea of military supremacy? Has the military become too important in American life? Jarecki's shrewd and intelligent polemic would seem to give an affirmative answer to each of these questions. The American Documentary Grand Jury Prize was given to WHY WE FIGHT, written and directed by Eugene Jarecki. What are the forces that shape and propel American militarism? This award-winning film provides an inside look at the anatomy of the American war machine.

He may have been the ultimate icon of 1950s conformity and postwar complacency, but Dwight D. Eisenhower was an iconoclast, visionary, and the Cassandra of the New World Order. Upon departing his presidency, Eisenhower issued a stern, cogent warning about the burgeoning "military industrial complex," foretelling with ominous clarity the state of the world in 2004 with its incestuous entanglement of political, corporate, and Defense Department interests.

Deploying the general's farewell address as his strategic ground zero, Eugene Jarecki launches a full-frontal autopsy of how the will of a people has become an accessory to the Pentagon. Surveying the scorched landscape of a half-century's military misadventures and misguided missions, Jarecki asks how--and tells why--a nation ostensibly of, by, and for the people has become the savings-and-loan of a system whose survival depends on a state of constant war.

Jarecki, whose previous film, The Trials of Henry Kissinger, took such an unblinking look at our ex-secretary of state, might have delivered his film in time for the last presidential election, but its timing is also its point: It does not matter who is in charge as long as the system remains immune from the checks and balances of a peace-seeking electorate. Brisk, intelligent, and often very, very human, Why We Fight is one of the more powerful films in this year's Festival, and certainly among the most shattering.
Erotický vesmírErotický vesmír
Dokumenty Paula Budnika, které se tématu vesmíru, existence a lidí dotýkají i prostřednictvím duchovna. Více v jeho knize What Is and What will be. Videa jsou s anglickými titulky. Dále přednášející Ray Kurzweil v knize Singularita je blízko připouští, že věda a technika vytváří tak významné změny, že je možno je hodnotit jako příčinu nového nastavení pravidel.
země nomádůzemě nomádů
Hodinu dlouhý dokument shrnující násilné události o uprchlících v Súdánském Dárfúru z ledna roku 2006. Více se dozvíte na Nomads Land Film byl oceněn významnými filmovými festivaly po celém světě. Dále diskuse o těchto událostech. S anglickými titulky.
historie civilizacehistorie civilizace
výběr z populárně naučných dokumentů o historii této planety britské televize BBC a Discovery Civilization. Pokud vás zajímá starý Řím, podívejte se jak se točil seriál.
Pradávné životyPradávné životy
člověk jako tvor uvědomující sám sebe stále neví, odkud přišel, kdo vlastně je, a kým bude... Podívejme se tedy na člověka očima minulosti, současnosti i možné budoucnosti.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.