Svět podle GazpromuSvět podle Gazpromu
Obchod ve službách politiky. Gazprom v podrucí Ruska. Jakou roli hraje tento plynárenský gigant v mezinárodních zájmech nejvyšší ruské politiky?
Jak se žije bezdomovcůmJak se žije bezdomovcům
Lidé žijící v lesíku mezi Strážnicí a Vnorovami na Moravě.

mezi Strážnicí a Vnorovami v lesíku u říčky Veličky žijí mimo jiné i tito dva slušní bezdomovci, které "načapala" policie, jak údajně kradou železo-účko a dráty z rozbité stavby. Bezdomovci se přitom bez ostychu bránili, že to mají legálně povolené. Muži zákona pečlivě vyšetřovali, ale při pohledu na třetí osobu nakonec bez vysvětlení odjeli...

Pozn. Spotter.TV: Dříve než uděláte rychlý soud, zkuste se zamyslet...
Jak si poradili s korupcí na IslanduJak si poradili s korupcí na Islandu
Rozhlasová stanice Radiožurnál odvysílala 8.11.2011 velice zajímavou reportáž o korupci, zlodějnách a následných společenských změnách na Islandu.
Můžeme zde hledat inspiraci. Přečtěte si celou zprávu o Islandu na webu českého Rozhlasu.
Plovoucí odpadkyPlovoucí odpadky
Plasty jsou morem naší doby. Poznáme to v lesích, na loukách, v horách a nakonec a především v moři, které je konečnou zastávkou většiny odpadu. I v rámci chabých možností jednotlivce bychom se měli snažit s tím něco dělat.

Co nám může říct 29 000 ztracených plastových hraček o oceánu? Na každou čtvereční míli oceánu dnes připadá více než 46 000 plovoucích plastových odpadků, které ohrožují mořský život. Mořští ptáci je polykají a pak umírají hlady s tělem plným plastických odpadků. Studiem mořských plovoucích odpadků - včetně pohybu 29000 hraček do vany, které se ztratily z nákladní lodě v roce 1992, se zabývá oceánograf Curtis Ebbesmeyer. Z existence plovocího svinstva se snaží odpozorovat a pochopit složité chování živočichů na mořské hladině i dalších souvisejících jevů, včetně změn klimatu a pohybu života po planetě. Dokument televize PBS.
Život je krásnýŽivot je krásný
Píše se rok 1939. Italský číšník Guido Orefice, překypující energií a hýřící bláznivými nápady, přijíždí z venkova do velkého města. Na první pohled se tu zamiluje do půvabné učitelky Dory. Ta už sice nápadníka má, on však udělá vše, aby ji zachránil od sňatku s nemilovaným byrokratem. Získá její lásku a vezmou se. Narodí se jim syn Giosué. Po pěti letech šťastného manželství je Guido kvůli svému židovskému původu odvlečen spolu se synem do koncentračního tábora. Aby před malým chlapcem zatajil šokující okolnosti a uchránil ho před hrůzami nacismu, předstírá, že všechno kolem je pouhá hra, připravená k synovým narozeninám. Hra, na jejímž konci na oba čeká velká odměna...
AltajAltaj
MIG24 & EGEA Bratislava uvádí trojdílný, plně amatérský cestopisný film, z cyklu "Za Magistra na magistrálu" -
V létě roku 2010 se parta mladých geografů z PriF UK rozhodla splnit svůj velký cestovatelský sen: navštívit velké, nevyzpytatelné Rusko, sednout na vlak Transsibiřské magistrály a nechat se zavézt do pravé divočiny Altajský hor.
Strážce divočinyStrážce divočiny
přírodopisný film Roberta Rajchla a Erika Baláže o jedné z posledních pevností divoké přírody v Evropě, Tiché dolině v Západních Tatrách.
Z pohledu přírody je to nedávno, co se divočina rozprostírala po celé Evropě. Dnes jí zůstávají poslední pevnosti. Jednou z nich je tajemná Tichá dolina v Slovenských Tatrách. Její odlehlé rokle a kouzelné pralesy jsou domovem pro asi čtyřicet medvědů, kteří zde mohou žít bez jakýchkoliv konfliktů s člověkem. Dva mladí filmaři se rozhodli nezkresleně zdokumentovat život tohoto charismatického zvířete - strážce divočiny - a upozornit tak na mizející svět nespoutané divoké přírody, kde člověk je jen pozorovatelem.
Příroda Tišnovska v obrazech Příroda Tišnovska v obrazech
Výprava za posledními zbytky původní květeny Tišnovska na kopec Čebínku skrze obrazy Bedřicha Valy a Ladislava Kotase a další výprava do přírody skrze obrazy starých mistrů s Janem Lacinou a Mojmírem Hrádkem. Nakonec výprava s Pavlem Šimečkem na malý jednodílný hrad u Žďárce, který stával na ostrohu nad pravým břehem říčky Libochovky.
dále Putování po trampských osadách v okolí Tišnova.
Voda a tatranský lesVoda a tatranský les
Miniaturní velehory Slovenska - Vysoké Tatry - se chlubily krásným jehličnatým lesem, který obklopoval jeho masiv až do roku 2004. Malá část Tater je dokonce pokryta původním pralesem. Tato vzácná krása byla narušena 19. listopadu 2004 velkou větrnou kalamitou, která poškodila 12.000 hektarů lesů.

Podobně však napáchalo škody následná rozhodnutí o zachování padlého dříví, aniž by se revitalizovaly velké části dotčeného území - navzdory znalosti a zkušenosti, potvrdily se prognózy problému kůrovce, kteří se množí na dřevo.

Předpovědi lesníků se staly skutečností. Dnes je již situace s kůrovcem neudržitelná, a celé tatranské smrkové porosty velmi rychle usychají. Tento film je jedním z pěti dokumentů, které natočil amatérský filmař, lesník Pavol Král. Vysvětluje význam lesa jako součást koloběhu vody v přírodě a jeho význam pro jarní oblastech, jako jsou ve Vysokých Tatrách, je důležitou součástí střechy Evropy.

Řešení tohoto problému můžete vidět na LesyTanap.sk.
Jak vytvořit úspěšný projekt a prodat ho investorovi?Jak vytvořit úspěšný projekt a prodat ho investorovi?
Záznam přednášky a diskuse Business IT Clubu. přednáší Dana Bérová kterouznáte také z televizního pořadu Den D.
Posledné dni Ľudovíta ŠtúraPosledné dni Ľudovíta Štúra
Krátký studentský film odhaluje pravdu o smrti uznávaného slovenského národního hrdiny Ľudovíta Štúra.
Hledači zázračného kameneHledači zázračného kamene
S filmařským humorem a nadsázkou sledujeme dobrodružnou výpravu českých hledačů drahých kamenů na Cejloně. Skupina mladých lidí, vedená sympatickým guruem Robertem Novým, zažívá "neuvěřitelná dobrodružství" při pátrání po vzácných kamenech. Vydáváme se s nimi do cejlonského vnitrozemí, setkáváme s "bojechtivými" buddhistickými mnichy, ženou kanibalkou - a postupně se blížíme poznání o smyslu lidského hledání a chtění... Dokument byl natočen v koprodukci České televize Ostrava, Tvůrčí skupiny Kateřiny Ondřejkové, a cestovní kanceláře Mandala. Režie Igor Chaun.
Co jsou peníze?Co jsou peníze?
přednáška Prof. Jana Sokola pořádaná Svatojosefskou jednotou v Poličce, 11. listopadu 2011.
Máš jen jednu šanciMáš jen jednu šanci
Pět odvážných žen, postižených nevyléčitelnou chorobou, z toho jedna na invalidním vozíku, se chystá zdolat nejvyšší horu v srdci černé afriky afriky, Kilimanjaro. Na výstup mají jen jeden pokus. Dokáží se vypořádat s výškovou nemocí, únavou a především s vlastním osudem?
kamera a režie: Hynek Bernard
střih: David Šrám
hudba: Hana Robinson

Creature films 2011
Inspirován přírodouInspirován přírodou
Kanadský fotograf Edward Burtynsky se zamýšlí nad tím, zda je možné sladit ekonomický rozvoj a ekologickou udržitelnost, přičemž uvádí své přímo dech vyrážející údaje, postřehy a fotografie z průmyslových oblastí Číny.

Edward Burtynsky na akci TED vypráví o tom, jak prostřednictvím svého fotografování objevoval lidmi přetvořenou krajinu a hledal nové způsoby jak v žít v krajině udržitelný způsobem.

Vyrobená krajina
Továrna, která vyrábí dvacet milionů železa ročně. Velká přehrada tak obrovská, že 13 měst musí být zničeno a přesídlen více než 1 milion lidí. Město, kde jsou mrakodrapy, kde se oko dohlédne. Jedná se o snímky z fotoaparátu na světově uznávaného fotografa Edwarda Burtynsky. Vydejme se s ním na cestu po Číně, sledujme masivní průmyslovou revoluci v této zemi a navštívme místa, která na Západě nikdy neuvidíme.
Jak úžasné a dráždivé jsou Burtynskyho fotografie, tak se film zabývá také vlivem lidstva na naší planetě, aniž by poskytnutí odpovědi, nebo řešení. Žádá, abychom měli na film vlastní názor, aby změnil naše vnímání světa a abychom našli jak se s tím vypořádat.
O životě českých dojnicO životě českých dojnic
aneb co z obalů mléčných výrobků nevyčteme. přednáší Lenka štafová, Dům ochránců přírody, Praha 2011 hospodarskazvirata.cz a spolecnostprozvirata.cz
Poslední bojovníkPoslední bojovník
Šestice sportovců, každý z jiného odvětví, se vydává do mnoha částí světa, aby si vyzkoušeli různé domorodé sporty a zjistili, zda se za týden naučí danou disciplínu na takové úrovni, aby se mohli postavit tváří v tvář nejlepším z místních. Který z šesti získá nejvíce vítězství? Britská soutěž s českým dabingem.
Zapni a jeďZapni a jeď
Elektromobily už nejsou jen auta budoucnosti. Tesla Roadster jezdí jako Porsche, jenom na elektřinu z obyčejné zásuvky. Nabití baterie na 350 km stojí jen devět Euro. Takového modely jsou zároveň nadějí i potenciální zhoubou tradičního automobilového průmyslu. Proč si velké automobilky dávají načas s automobilem na alternativní pohon? Jak budeme v budoucnu tankovat, nebo doplňovat energii pro naše miláčky? České znění.
EtiketaEtiketa
Televizní seriál České televize a FreeComu. Hlavní roli hraje Etiketa v podání Ladislava Špačka aneb jak se správně chovat a vypadat ve společnosti.
Mongolsko V tieni DžingischánaMongolsko V tieni Džingischána
Obávaná, preklínaná i obdivovaná krajina, taká ako jej zakladateľ Džingischán, vzbudzuje u mnohých cestovateľov zvedavosť. Vydáva sa do nej aj partia priateľov za dobrodružstvom do najodľahlejších stepí. Do miest, kde nie je nič, len silný pocit voľnosti a slobody. Na koni prechádzajú údoliami, splavujú horské rieky, vystupujú na najvyššie ľadovcové štíty. Putovanie mimo zvyčajných ciest im umožňuje lepšie spoznávať život nomádov pasúcich svoje stáda okolo bielych júrt. V netradičnom pohľade na súčasné Mongolsko ožívajú tiene dávnej minulosti.
Námet, kamera, réžia: Pavol Barabáš

Dále dokumenty s českým dabingem o historii Mongolska.
Brazilské stopy Brazilské stopy
Dokumentární film Dany Lipovské mapuje složitou životní cestu předního československého podnikatele Jana Antonína Bati, který byl po druhé světové válce obviněn z kolaborace a odsouzen Národním soudem v nepřítomnosti k patnácti letům vězení a konfiskaci veškerého majetku.
Dana Lipovská spolu s historičkou Danou Kuslovou se na sklonku roku 2006 rozjely do Brazílie, kde J. A. Baťa až do konce své smrti v roce 1965 pobýval, aby společně s kameramanem Petrem Staroveským mohli podrobně zaznamenat památky a vzpomínky, které J. A. Baťu v Brazílii dodnes výrazně zpřítomňují.
Pocta Bulatu OkudžavoviPocta Bulatu Okudžavovi
Záznam části koncertu z mezinárodního festivalu písní Bulata Okudžavy v Městském divadle Brno (2006).
Režie Jiří Vondrák

01. Gruzínská píseň (Hruzinskaja pesňa) - Petr Ulrych a Javory
02. Stará vojenská - Milan Dvořák a Věra Slunéčková
03. Smutný příběh Váni - Hana Hegerová
04. Píseň o moskevském metru - Jaromír Nohavica
05. Píseň o mém životě - Jaromír Nohavica
06. Píseň o Arbatu (Pesenka ob Arbate) - Łada Gorpienko
07. Píseň o svobodě - Mark Rozovskij
08. Teprve se rozhodne... - Elena Kamburova
09. Setkání s puškinem (Aleksandr Serhejevič Puškin) - Jaromír Nohavica a Štěpán Rak
Události v kultuřeUdálosti v kultuře
17.11.2011. Slibně vypadal především pořad v Bystřici nad Pernštejnem, sbalili jsme kameru a nelitovali! Tři japonské umělkyně byli talentované a překvapivě česky mluvící, takže dobrá volba. V kavárně u tety Hany jsme prohodili pár slov s panem Čepelkou, známým to cimrmanologem a pak hurá do Slavkovic. V malé vísce poblíž Žďáru nehrála ani žádná známá kapela a ani nepřijel některý z populárních herců. Proč jsme se tam vypravili a jak dopadla v celkovém sčítání benefice pro Petra Krábka, to jsou tajemství, která odhalíte, podíváte-li se na Události v kultuře. Více najdete na TV Vysočina.
Důvěra, morálka a OxytocinDůvěra, morálka a Oxytocin
Co pohání naše přání, abychom se chovali morálně? Neuroekonom Paul Zak vysvětluje, proč se domnívá, že oxytocin (nazývaný také "morální molekula"), je zodpovědný za důvěru, empatii a další pocity, které pomáhají vybudovat stabilní společnosti. Přednáška s českými titulky a kompletním přepisem.
QueenQueen
Dokument z roku 2011 o legendární rockové skupině. Vraťte se do doby Freddieho Mercuryho.
Slavoj Žižek v PrazeSlavoj Žižek v Praze
17. 11. 2011, Praha, Václavské náměstí na demonstraci ProAlt zaznamenal a publikoval web Jetotak.sk.

Centrum současného umění DOX, think-tank CESTA Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii ve spolupráci s Literárními novinami, nakladatelstvím Rybka Publishers a s podporou ProALT, Iniciativy pro kritiku reforem a na podporu alternativ uspořádaly veřejnou diskusi.
Panelisté: Slavoj Žižek, Michael Hauser, Jiří Pehe, Tereza Stöckelová. moderuje: Radovan Baroš

Podle Žižka nás krize uvrhla do stavu "trvalého stavu ekonomické nouze". Jaké jsou vyhlídky levice v nové situaci?
Měla by napnout všechny síly k záchraně zbytků skomírajícího sociálního státu nebo se soustředit na hledání radikálních alternativ vůči systému?
Nevede urputné lpění na tradiční alianci práce a kapitálu k ještě větší marginalizaci autentické levicové politiky?
Nenastal čas opětovně vzkřísit ideu komunismu, která provází evropské myšlení přinejmenším od časů Platónových dialogů?
Tvé místo vedle měTvé místo vedle mě
Nechte se inspirovat silou vize a revolučním přístupem ke vzdělání Sestry Cyril Mooney. S českými titulky.

SIT BESIDE ME je nyní k dispozici s českými titulky a probíhá jeho pilotní promítání s diskuzemi na středních a vysokých školách, a pro skupiny přátel a zájemců. Pokud máte zájem uspořádat promítání ve Vaší škole, či pro přátele, prosíme kontaktujte nás na liliposta@yahoo.com (Linda J.), či jennemagno@gmail.com (Jenne M.). Těšíme se na Vás!
Něžná 89Něžná 89
o tom, jak moc něžná vlastně tenkrát byla...
Stylová a přirozenáStylová a přirozená
Modelka a ekologická aktivistka Summer Rayne Oakes vypráví o své knize "Style, Naturally" ale i o ostatních tématech její práce - modellingu a podpoře udržitelného životního stylu, podpoře ekovýrobků a ochraně životního prostředí. Více videí této vyjímečně krásné a zajímavé ženy najdete na jejím videokanálu.
Studentské hnutí v ChilleStudentské hnutí v Chille
Studentská předačka Camila Vallejo říká letos v srpnu: "Jsem aktivistou chillské komunity mladých studentů ... jsem na to hrdá". Chilská demokracie je v krizi.
Současný model demokracie za posledních 30 let v Chile je v krizi a lidé se necítí zastupováni v politickém rozhodování. Začali proto protestovat s konkrétními požadavky na vzdělávání. Sociální hnutí vyjadřuje názory velké většiny lidí, říká studentský vůdce Camila Vallejo, v rozhovoru pro Telesur. Dodala, že sociální nepokoje nejsou spontánní, ale výsledkem diskusního střetu s politiky a zvyšováním občanské uvědomělosti.

Média se stala "čtvrtou mocností"
Camila Vallejo, předačka chilského studentského hnutí, vysvětluje, že média se staly jakýmsi Čtvrtým majetek, aby mohly být spravovány, aby politika mohla ovlivňovat veřejné mínění. Vallejo kritizuje média proto že je patrná snaha, aby byly ochráněny zájmy mocných.

Camila Vallejo říká: v roce 2012 dojde k mobilizaci studentských hnutí na celém kontinentu pod oficiálním vedením Chilské univerzity. Podptkla, že studentská hnutí v minulosti vedly k celosvětovým událostem. (Např i v České Republice - pozn. Spottera :) více info.
Hannibal - Muž, Mýty a MysteriaHannibal - Muž, Mýty a Mysteria
Podtitul zní: Jak vytvořit supermoc v sedmi krocích

Byl to jeden z největších vojenských géniů historie. Přivedl Řím na pokraj zkázy Đ ale nakonec bylo zničeno jeho rodné Kartágo. Kde se tedy stala chyba? Dokument BBC s českým dabingem.

Je jen málo jednotlivců, kteří změnili běh dějin: jedním z nich byl Hannibal. Kartaginský válečný génius, jehož taktika ve válce před dvěma tisíci lety téměř porazila Řím. Hannibal měl ve zvyku dělat nečekané věci. Byl vždy několik kroků před protivníkem v myšlení i v tom, co dělal. Jeho bitevní taktika byla tak úspěšná, že se dodnes napodobuje. Překonal extrémní podmínky, aby porazil Řím a stal se legendou. Za hrdinstvím a taktickou genialitou se však v Hannibalově příběhu skrývá ironický podtext. Přivedl Řím na pokraj zkázy Đ ale nakonec bylo zničeno jeho Kartágo. Jeho rodné město bylo doslova vymazáno z povrchu zemského. Kde se tedy stala chyba?
Zde jsou lviZde jsou lvi
Úvod ke kritickému myšlení. S českými titulky.
Většina lidí je schopna plně přijmout nadpřirozená a pseudovědecká tvrzení bez kritiky, neboť jsou podporovány prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků. Video "Zde jsou lvi" nabízí sadu nástrojů pro uznání a pochopení nebezpečí pseudovědy a porozumění pro realitu na základě výhod, které nabízí skutečnou vědou. Video připravil Brian Dunning, autor webu Skeptoid.
Raději vidličky než nožeRaději vidličky než nože
Varování! - Tento film vám může zachránit život!
Co se s námi stalo? Přes nejpokročilejší lékařské technologie jsme nemocnější než kdy jindy. Případy cukrovky raketově rostou, zejména mezi naší mladší populací. Polovina z nás bere nějaký předepsaný lék a nejzávažnější lékařské operace se staly běžnou praxí. Srdeční onemocnění, rakovina a mrtvice jsou tři hlavní příčiny úmrtí, ačkoliv každý rok vynakládáme miliardy korun na boj s těmito nemocemi. Mnoho lidí trpí dalšími degenerativními onemocněními. Mohlo by existovat jedno řešení na všechny tyto problémy? Řešení tak obsáhlé a zároveň tak jednoduché, že je záhadou, proč ho více z nás nebere vážně?

Dokumentární film 'Raději vidličky než nože' popisuje výzkumnou práci doktorů Colina Campbella a Caldwella Esselstyna. Doktor Colin Campbell je nutričním vědcem na Cornellově univerzitě a doktor Esselstyn špičkovým chirurgem a šéfem centra pro léčbu rakoviny prsu na světoznámé Clevelandské klinice. Oba nezávisle na sobě a za použití jiných výzkumů dospěli ke stejnému závěru: živočišné potraviny jsou špatné pro naše zdraví a jejich vyloučením z našeho jídelníčku můžeme nejenom zastavit, ale i uzdravit ty nejzávažnější západní choroby.

Zajímavosti: Časopis Variety o filmu napsal, že je přesvědčivý, radikální a výbušný, známý filmový recenzent Roger Ebert řekl, že ho film přesvědčil, a zpěvák Ozzy Osbourne po jeho shlédnutí přestal jíst maso.
Příběh o tom, jak se v USA něco rozbiloPříběh o tom, jak se v USA něco rozbilo
Spojené státy nejsou rozbité, my jsme přeci nejbohatší země na světě a země, ve které e nejbohatším z nás daří mimořádně dobře. Ale pravdou je, že naše ekonomika je rozbitá, produkuje více znečištění, skleníkových plynů a odpadu než jakákoliv jiná země. V těchto a v mnoha jiných způsobech to prostě nefunguje. Ale spíše než investovat do něčeho lepšího, budeme pokračovat, aby stále fungoval tento "dinosaurus ekonomiky" na podporu života se stovkami miliard dolarů z našich daní. Příběh vyzývá k posunu vládních výdajů směrem k investicím do čistých, zelených řešení, obnovitelných zdrojů energie, bezpečnější výroby materiálů s nulovým odpadem a dalších činností, které mohou přinést pracovní místa a zdravější životní prostředí. Je na čase obnovit americký sen, ale tentokrát, pojďme se postavit lepší.
Posvátné prameny MayůPosvátné prameny Mayů
V neprostupných pralesích poloostrova Yucatán na jihovýchodě Mexika se ukrývají zbytky dávno zaniklé civilizace. Přibližně dva tisíce let před naším letopočtem se tady začala rozvíjet mayská civilizace, která zaznamenala výrazný úpadek ještě před příchodem Španělů na území Yucatánu v šestnáctém století. Mayové věřili, že lidstvo bylo stvořeno z kukuřice. Ta také byla základní potravinou pro rozrůstající se populaci. Na území, kde neprší dvě třetiny roku, kde nejsou jezera ani řeky a kde většinu vláhy okamžitě pohltí porézní vápencové horniny, si Mayové vytvořili postavu boha deště Chaaca. D`zonot, tímto slovem označovali posvátné prameny, nespočetné vodní nádrže, které na Yucatánu umožňovaly přežít v období sucha. Cenoty, jak prameny nazýváme dnes, hrály hlavní roli také v mayské mytologii. Podle ní se pod hladinou nacházejí vstupy do podsvětí, do temných moří pravěku, která jsou domovem bohů a zemřelých předků. Dokument s českým dabingem.
elektronový mikroskopelektronový mikroskop
Převratné události ve vývoji vědy a techniky. Německý dokumentární cyklus Milníky vědy a techniky (24/52) - Ernst Ruska a elektronový mikroskop. Originální název: Meilensteine der Naturwissenschaft und Technik Đ Stopáž: 15 minut Đ Rok výroby: 1992
Jsme zvědavíJsme zvědaví
Dva díly z populárně-vědeckého seriálu o lidských schopnostech. S českým dabingem.
Václav Bělohradský Đ Nikdo neposlouchá Václav Bělohradský Đ Nikdo neposlouchá
Žijeme v době, ve které už o nic nejde?
Pokus o portrét myšlení jednoho z nejvýznamnějších českých myslitelů naší doby - filosofa, sociologa a esejisty Václava Bělohradského - jako příležitost k zamyšlení nad současnou situací člověka v politických, mediálních, univerzitních, společenských a osobních souvislostech. V. Bělohradský k natáčení svolil po více než ročním vyjednávání a film je vlastně záznamem setkávání se proslulého filozofa s mladým režisérem na různých místech střední Evropy. Výchozím momentem je úvaha nad povahou současné svobody, kdy lze nahlas vyslovit cokoli, avšak bez jakéhokoli dopadu: "V totalitě je třeba se slovem zacházet opatrně, protože vždycky někdo poslouchá, v naší demokracii na druhou stranu neposlouchá nikdo nikoho," tvrdí V. Bělohradský, který se ve filmu otevřeně zamýšlí nad svojí svobodou v akademickém světě, nad smyslem své činnosti v éře elektronických médií, nad svojí rolí v české společnosti po roce 1989, nad mýty, kterým načas podlehl, i nad mýty, které Češi nedokáží opustit: proč český veřejný, politický i umělecký život často připomíná spíše kýč než podstatný příběh...
Režie: Robert Sedláček
Velký transatlantický kabelVelký transatlantický kabel
Pozoruhodný příběh o transatlantickém kabelu, jednom z největších mezinárodních počinů 19. století.
Po většinu 19. století se informace mezi Evropou a Amerikou pohybovaly pouze tak rychle, jak je dokázala přepravit poštovní loď. Přestože území Severní Ameriky bylo protknuté telegrafními dráty, neexistovalo žádné transatlantické spojení a komunikace končila u mořského břehu. Pokud lodní trasy přerušily zimní bouře, oba kontinenty zůstaly řadu měsíců odříznuty. Potřeba transatlantického kabelu byla zřejmá. Projekt si vyžádal výrobu 3,200 kilometrů dlouhého kabelu, který bylo nutné položit na dno Atlantiku do hloubky pěti kilometrů. Po dvanácti letech nezměrného úsilí a nákladů na pět jednotlivých pokusů tým inženýrů nakonec uspěl. 27. července 1866 byl kabel konečně položen a od té doby, téměř 140 let, komunikační spojení s Evropou nic nenarušilo.
Věk vodíkuVěk vodíku
Na počátku 21. století musí lidstvo čelit jedné z největších výzev ve svých dějinách Đ počínající energetické krizi. Bezprecedentně se zvyšující požadavky na přísun síly zapříčinily, že limitované zásoby fosilních paliv poklesly až na samé dno. Uhlí máme na sto let dopředu, ropy sotva na padesát. Nadešel čas hledat nový zdroj. A zdá se, že vědci mají poměrně jasno. Podle nich je slovem budoucnosti vodík. Jeho síla sice zatím nebyla plně zkrocena, ale už jen proto, že při spalování vodíku nevznikají kromě značného množství energie žádné škodliviny, ale jen čistá nezávadná voda, ho lze považovat za kandidáta číslo jedna na rozpoutání nové energetické revoluce…
Vynález knihtiskuVynález knihtisku
Stephen Fry pátrá po historii vynálezu knihtisku. Cestuje po Německu a Francii po stopách Johanna Gensfleisch Gutenberga a snaží se odhalit tajemství jeho vzniku. S pomocí týmu řemeslníků přitom staví repliku stroje, který ve své době zásadním způsobem ovlivnil kulturní vývoj evropské civilizace. Původní název: Stroj, který nás stvořil - The Machine that Made Us (2008)
Unikátní časosběrUnikátní časosběr
Sestřih nejlepších časosběrů z vesmírné stanice ISS zachycující noční města, bouře, polární záře. Dále časosběr z Alp, který byl vytvořen v roce 2007 pro Grandeur Nature film festival a vytvořilo jej více různých autorů: Stephan Bonnefoy, Didier Mallet, Jan Karel Lameer, Xavier Gilles, Mathias Catala, David Coiffier. Hledejte ještě další, časosběry na VIMEO.
Moderní společnostModerní společnost
Krize moderní společnosti - spějeme zpět k feudalismu ?- Prof. PhDr. Jan Keller, CSc. je český sociolog, vlivný ekologický myslitel, odpůrce konzumu a globalizace na téma dnešní společnosti ...
Pirátská strana v diskuzi s OSA a BSAPirátská strana v diskuzi s OSA a BSA
Kompletní a needitovaný záznam z diskuze uspořádané Manažerským klubem při Provozně ekonomické fakultě České zemědělské univerzity v Praze. Z úsporných důvodů (video trvá 2 hodiny), omluvte prosím sníženou kvalitu záznamu. Více textu o akci na Česká pozice.cz.
Příběh o IndiiPříběh o Indii
Pět tisíc let historie. Největší demokracie světa, nukleární mocnost a rostoucí ekonomický gigant. Dnešní Indie je dobře známá po celém světě díky své pracovní síle a počítačovým technologiím. Zároveň je ale tato země jednou z nejstarších přetrvávajících civilizací s neporušenou kontinuitou už od prehistorických dob. Tento dokument ukazuje podivuhodné jevy Indie: neuvěřitelně rozmanitou populaci, kulturu i krajinu a také dramatické okamžiky její minulosti. Uvádí televize Spektrum s českým dabingem.
Vítejte v KLDRVítejte v KLDR
Jeden den v životě obyčejné rodiny v Severní Koreji, zemi milovaného vůdce Kim Čong-il. Filmař Pieter Fleury nám dává nahlédnout do světa Hong Sun Hui, ženy která pracuje v textilní továrně. V továrně, kde je vše velmi kontrolované a akce všech pracovníků 'a výsledky jsou pečlivě zapisují do notebooků. Jako loutky, pracovníci lhostejně plní své úkoly a uzaírají své dny zpěvem hymny k slávě Kim Čong-ila.
BudíčekBudíček
Film Wake Up Call sestavuje nejlepší klipy z nejdůležitějších dokumentů do jedné prezentace, která odhaluje globální elity toužící nastolit New World Order, metody používané k jejich prosazení, a proč je to tak důležité, abychom jej společně jako kolektiv zastavili. Ideální rychlokurz pro ty, kteří stále ještě nevědí o monumentální situaci, které dnes lidstvo čelí.

Témata, která se objeví v dokumentu:
The New World Order, Federal Reserve, Bilderberg Group, Trilateral Commission, Council on Foreign Relations, North American Union, the Rockefeller/Rothschild families, Freemasonry, Bohemian Grove, the Illuminati, Illuminati symbolism, Problem-Reaction-Solution, 9-11, war profiteering, the phoney 'War on Terrorism', the impending 'Big Brother Surveillance Society', the war on civil liberties, microchipping, mind control, media control and 'education system' indoctrination...

Lidé, kteří hovoří v dokumentu:
Alex Jones, David Icke, Aaron Russo, Jordan Maxwell, G. Edward Griffin, Jim Marrs, Bill Hicks, Daniel Estulin, Jim Tucker, Ted Gunderson, Anthony Hilder, Professor Steven Jones, Webster Tarpley, George Carlin, John Taylor Gatto, Charlotte Iserbyt, Dave vonKleist, Stan Monteith a další. Autor: John Nada.
Myšlenky, když čas přichází Myšlenky, když čas přichází
Neexistuje žádný důvod k obavám z narušení osobní svobody, když je realitou naší současné doby, že vlastně nemůžeme nic dělat. Říká se, že vědění je moc, ale to je jeden z největších mýtů v celé historii. Znalosti bez činů jsou k ničemu a vedou jen k apatii a zoufalství. Takže otázka zní: Jaký typ akce dokáže zvrátit tento trend? Psaní dopisů, odesílání stížností a podepisování petic proti stejným lidem, kteří vytvořili tento problém? To nebude fungovat. Hlasování pro kandidáty vybrané mocipány se skrytými agendami nebudeme dělat ani my. Už bylo mnoho návrhů, jak obrátit příliv totality, ale po desetiletích úsilí, žádný z nich nefungoval. Proto G. Edward Griffin, zakladatel Freedom Force říká, proč je to tak jednoduché. Jakmile odstraníme své bloky, vlastní zábrany, realizujeme plán pro aktivní protiváhu, který dopadne rychle na pravé místo. Bude to chybějící kousek skládačky, přesné řešení, jaké jsme dosud hledali. Přednáška v angličtině.
Mistr EckhartMistr Eckhart
Dokument o největším mystikovi středověku (1260-1327). - Eckhartova filozofie nepodává propracovaný sytém, v němž má vše své pevné místo, je spíše výrazem intenzivního náboženského prožitku, nestará se o jednotlivosti světa a přírody, nýbrž krouží výhradně kolem dvou věčných pólů mystiky - Boha a duše.
Povolání podnikatelPovolání podnikatel
Evropský film na podporu podnikání z roku 2010. slovenský dabing, celkem 64min.

Acton Media a Středoevropská podnikatelská sociální iniciativa (CEBSI) přináší jedinečný film POVOLÁNÍ PODNIKATEL (THE CALL OF THE ENTREPRENEUR). Film zachytává příběhy třech lidí z různých částí světa a odlišných poměrů. Všichni se stali úspešnými podnikateli díky úsilí, vytrvalosti, trpělivosti a snaze tvořit nové hodnoty. Spojuje je vášeň pro podnikání a nadšení.

Dokument Povolání podnikatel představuje podnikatele jako tvořivou sílu ekonomiky, zároveň však jako jedno z nepochopených a nedoceněných povolaní naší společnosti, kterého přínos pro dnešní civilizaci zůstáva nedoceněný.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.