Stařec a mořeStařec a moře
Animovaný film na motivy románu Ernesta Hemingwaye, který napsal v roce 1952. V roce 1999 vyhrál Alexander Petrov s tímto filmem Oskara v kategorii krátké animované filmy. Film je animovaný technikou malby pastelových barev na skle, autor se svým synem tak namalovali celkem zhruba 29000 obrazů.
Bear GryllsBear Grylls
uvádí epizody ze svých serií adrenalinových pořadů jak přežít v extrémních situacích drsné přírody. Připravte se na všechno.
Postav věž, vybuduj týmPostav věž, vybuduj tým
Tom Wujec vypráví o tom, jak to dopadne když se staví věž z 20-ti suchých špaget, metru lepicí pásky, metru provázku a marshmallow. S českými titulky.
Jak plundrujeme oceánJak plundrujeme oceán
Jeremy Jackson na své přednášce TED vypráví jak se lidstvo snaží co nejrychleji zničit přírodní bohatství oceánu a tím i sebe.
BP: ropa v Mexickém zálivuBP: ropa v Mexickém zálivu
Reportáž televize BBC Panorama o největší ekologické katastrofě v historii USA. Ač se vám to nyní možná nezdá, ještě za našeho života více nebo méně pocítíme důsledky této tragické události. Historii budeme dělit na dobu před - a po- ropné havárii v Mexickém zálivu.

Pohodlně se usaďte, dejte si něco dobrého k zakousnutí, ... horor o vaší vlastní budoucnosti už začal.
Sám v divočiněSám v divočině
Dokument o chlapíkovi jménem Richard Proenneke o kerém sepsal knihu Sam Keith. Richard Proenneke odešel v 50ti do důchodu a rozhodl se postavit chajdu v divočině na břehu Twin Lakes. První rok hledal vhodné místo, řezal dřevo. Pak se vrátil další léto. Dokončit stavbu a žil tam dalších 30 let. Zde uvidíte část dokumentu o tom, jak staví srub.

Ve stejnojmenném seriálu "Sám v divočině" se kameraman-dobrodruh Ed Wardle pokusí přežít sám v nebezpečné kanadské divočině Yukonu. Ed musí překonat řadu problémů. Má s sebou jen nejnutnější zásoby potravin a kameru, na kterou svůj zážitek nafilmovat. Aby přežil, bude muset sám překonat náročný terén a odolávat extrémně studenému počasí. V průběhu své výpravy bude kvůli nedostatku jídla trpět pocity úzkosti, což oslabí jeho motivaci. Ed na své dramatické cestě nafilmoval, jak náročné pro člověka je skutečně prožít sám v divočině.
Dost bylo kokotůDost bylo kokotů
Kniha MUDR. Xaviera Crementa o některých druhých z nás...
jaderné výbuchyjaderné výbuchy
infografika ukazující přehled všech jaderných výbuchů na této planetě, v letech 1945 až 1998. Víte kolik jich celkem bylo? A které země nejvíc zaneřádily tuto planetu radioaktivitou? Každý z výbuchů je na mapce znázorněn zábleskem a slabým tónem. Některé roky jsou až neskutečnou kakofonií, u kterých si těžko představit co ve skutečnosti znamenají pro životní prostředí a živou přírodu. Autor je japonec Isao HASHIMOTO.
Dobré vědět ...Dobré vědět ...
Pořad televize PBS Need To know.. z konference TEDxOil Spill který se věnuje diskusi o ropné katatrofě v Mexickém zálivu. Sledujte i další videa a informace.
Kontaminace ČRKontaminace ČR
Mapové podklady kontaminovaných míst v ČR. Je použitá ortofotomapa České republiky z historických snímků prvního plošného celostátního leteckého snímkování z 50. let Uvidíte unikátní historickou fotomapu na portálu CENIA, kde jsou i další informace o tomto projektu.
Vybírání košůVybírání košů
Dokument o dumpsterdivingu neboli vybírání odpadkových košů. O hledání společností vyhozeného, ale ješte vždy použitelného jídla (ale i jiných zdrojů). Dokument byl natočený ve Francii a Holandsku.

Je pozorovatelné, že se z této na pohled odpuzující a ponižující činnosti vyvinul svébytný životní styl některých lidí ve společnosti. Nemusí jít však pouze o ty nejnuznější bezdomovce, ale kupodivu i o lidi, kteří prostě zvolili svůj život jinak. Necítí se trapně a nestydí se za to, že vybírají popelnice. Hledají cesty, jak s minimálními náklady žít z odpadů, které rozežraná a přesycená západní společnost tak bezohledně vyhazuje. Symbolem jsou slova Reduce, Reuse a Recycle.
Sedm divů světa Sedm divů světa
Sedm divů světa je všeobecně známý seznam unikátních starověkých staveb v oblasti Středozemního moře a na Středním východě. Jako sestavitel seznamu je tradičně (a nepřesně) uváděn řecký spisovatel Filón Byzantský žijící snad ve 2. nebo 3. století n. l. (tento Filón bývá navíc zaměňován s jiným Filónem Byzantským, matematikem a "konstruktérem" válečných strojů, který žil ve 2. století př. n. l). Filón napsal krátký spisek O sedmi divech světa, ve kterém sestavil seznam staveb, které považoval za zcela unikátní. Tento seznam se však od toho dnešního poněkud lišil (obsahoval babylonské hradby místo rhódského Kolosu). Navíc se část spisu nedochovala.
DobyvateléDobyvatelé
Petr Veľký sa stal vládcem Ruska v roce 1682 a vyvedl jej ze středověku. Základem modernizace země sa stala jeho 18-ti měsíční cesta po Evropě, z které kromě poznatků přivezl do Ruska také evropské odborníky. Po návratu zavedl do života řadu změn a oslabil postavení aristokracie, které vnutil západní účesy a styl oblékání. Medzi jeho najvětší zásluhy patří vybudování Petrohradu.

Přestože na Západě měl pověst barbarského bojovníka, byl Sulejman I. moudrým mužem s hlubokými znalostmi Koránu a teologie. K dobytým územím a národům se choval mírněji než mnozí jiní, toleroval určitý stupeň autonomie a náboženské svobody. Konstantinopol změnil na Istanbul a udělal z něj nejen centrum své říše, ale i najvětší město tehdejší Evropy. Sulejman rozšířil hranice svého impéria víc, než kterýkoliv jiný sultán. Jeho cílem nebylo dobýt Evropu, ale zabránit křižákům ve vstupu na jeho území.

Napoleona Bonaparte hnala vpřed neuhasitelná touha po moci. V roku 1799 usoudil, že zápal pre francouzskou revoluci vyhořel a dozrál čas na nástup populárního vojáka s geniálními schopnostmi na scénu. Na rozdíl od monarchů ve Vídni, Petrohradu a Londýně, Napoleón, syn provinčního právníka, nikdy nemohl opřít svojí moc o svůj původ. Mohl se však spolehnouť na úplnou oddanost armády. Svými brilantními vojenskými strategickými tahy získal kontrolu nad většinou Evropy. Až spojenectví podrobených národů Evropy nakonec vedlo k jeho porážce.

Alexandr Veľký převzal moc ve věku pouhých 22 let, rychle dobyl Řecko, Persii i Egypt. Přestože svojí říši budoval jen několik let, zasloužil se o rozšíření řeckého vlivu, který navždy změnil dějiny světa.
Hliněná armáda císaře Čchin- Š´-Chuang Ti Hliněná armáda císaře Čchin- Š´-Chuang Ti
V dubnu 1990 narazili čínští dělníci na šachtu, která ukrývala 8 000 dokonale vytvarovaných vojáků. Tito kamenní bojovníci, ustrojení v hedvábném rouchu, kteří dosahovali třetinu výšky živého člověka, byli vymodelovaní podle slavných terakotových vojáků. Jejich úlohou bylo držet věčnou stráž nad svým zesnulým vládcem: Čchin Š’-Chuang Ti. V průběhu deseti let následujících po prvním objevu byli odkryté další tři šachty s vojáky. Vydejte se s námi do zákulisí odkrývání hrobky císaře Čchin Š’-Chuang Ti.
Objevení AtlantidyObjevení Atlantidy
Stovky let archeológové hledali legendární město Atlantidu v severní Africe, Evropě a dokonce i v Karibiku. Přitom se možná celý ten čas skrývala neobjevená v Jižní Americe. Tento film prináší novou překvapující teorii o záhadném městě ze starobylé řecké legendy. Kamery v dokumentu televize Discovery Channel zaznamenávají ztracenou civilizaci pochovanou pod Bolívijskými náhorními plošinami. Bohatě vizuální a napínavý dokument vám odhalí úplně nový příběh starobylé historie, příběh v kterém se Amerika stala kolébkou civilizácie lidí, kteří cestovali na východ dávno předtím, než Kolumbus překonal Atlantik.
NeandrtálciNeandrtálci
Neandertálci prosperovali na zemi 250 000 roků. Tento houževnatý lidský druh vydržel dobu ledovou, kruté predátory a nespočetné množství jiných nebezpečí pravěkého života. Před 35 000 roky se poprvé setkal Neandertálec a Cromagnonský, tedy moderní, člověk. Trvalo jen 5 000 roků než Neandertálci vymřeli. Dokument Svět Neandertálců zkoumá každodenní život malého kmene žijícího v jižní Francii na sklonku vymizení jejich druhu. Kombinace nejnovějších vědeckých výzkumů s dramatizací, použií archeologických nálezů a nejmodernejší animace vám umožní poznat jak tito predchůdci lidí žili a jaká je spojitost medzi nimi a námi. Dokumenty se slovenským dabingem.
Síla sousedůSíla sousedů
Jan Spencer nepřestává přetvářet svůj domov v předměstí Eugene v Oregonu podle zásad permakultury. Teď k sobě přibírá sousedy. Jeho sousedské sdružení si dává za úkol spojovat se s městskými projekty jako Neighborhood Watch a Emergency Response aby získali větší sílu. Přeměňují trávníky a ladem ležící porosty na zahrady s jedlými rostlinami a sdílí znalosti o energetických úsporách, permakultuře a připravenosti. Tito průkopníci původních tradic pomáhají lidem cítit se více bezpečně v jejich domovech, protože jsou v blízkém kontaktu se sousedy, na které se můžou spolehnout. Přináší server Peak Moment.
Tajemství mořského dnaTajemství mořského dna
Ponorka Alvin nás zavede tisíce metrů pod mořskou hladinu, kde můžeme objevovat rozkvetlou oázu života na dně oceánu - horké prameny a exotické formy života, které je obklopují. Tamější obyvatelé - bakterie, krabi, chobotnice a mušle - fascinují vědce pro jejich schopnost přežít v extrémních podmínkách, kde je obklopují obrovské teploty a toxické chemikálie, které by v jiném prostředí vyhubili život.
Poklad na Oak IslanduPoklad na Oak Islandu
Dokument o záhadě důmyslného ukrytí pokladu na ostrově Oak Island. Slovenský dabing.
HyperlandHyperland
Douglas Adams zaspí u televize a v tu chvíli se dostane do budoucnosti, v které je provázen po nejrůznějších vymoženostech budoucího počítačového světa. Je to zajímavý vhled do budoucnosti, do možností virtuálních světů a multimedií. Zatímco Douglas Adams snil v roce 1990 o Hyperlandu, někdo jiný kutil to, čemu dnes říkáme Internet. V celém dokumentu proto zachytíte až překvapivě mnoho myšlenek, které se tehdy zdály nepředstavitelné a dnes je v počítačích používáme takřka běžně. více na webu

pozn: ve videu uvidíte počítačové vymoženosti, které tehdy zvládal osobní počítač Apple Macintosh s aplikacemi na přehrávání videa, hudby, prezentací a na 3D vizualizace.
V přechodu 1.0V přechodu 1.0
V přechodu 'je první detailní film o přechodovém hnutí. Hnutí "Transition" je o komunitách po celém světě reagující na ropný zlom a klimatické změny s kreativitou, fantazií a humorem, je to film o nastavení a obnově místních ekonomik a komunit. Je pozitivní, orientovaný k řešení, virální a zábavný. Více o videu.
CityboyCityboy
Zkušenosti investičního bankéře. Hostem televize Z1 je Geraint Anderson, autor knihy Cityboy.
Cesta do PrahyCesta do Prahy
Dokument o Otto Lowy, kterého jeho matka v roce 1937 posadila na vlak z Československa. Nikdy ji viděl, ani zbytek své rodiny. Nakonec se usadil v kanadském Vancouveru, kde založil rodinu a měl úspěšnou kariéru jako herec, režisér a rozhlasový moderátor. Film jej sleduje na jedné z jeho mnoha cest zpět do Prahy při hledání odpovědi na to, co se stalo s jeho rodinou. Tento film získal řadu významných mezinárodních ocenění a byl natočen v roce 1987. Uvidíte tedy spoustu pražských míst z té doby.
Ropná skvrna Ropná skvrna
Katastrofa v Mexickém zálivu komentovaná v anglickém zpravodajství televize Al Jazeera. Dále infografika o ropné skvrně.
Ropné kauzyRopné kauzy
Dokument CBC News o ropné společnosti Exxon Mobil, a její nejhorší námořní katastrofě z 24.3 1989, kdy se do moře vylilo 11 milionů barelů ropy. Byla přislíbena úplná náprava škod, ale někteří lidé ani po 16 letech nedostali žádné odškodnění. Daňoví poplatníci Ameriky však zaplatili.

Dlouho předtím, než byly evidentně patrné následky znečištění a globální oteplování upozorňovali vědci na rizika, neadekvátní spotřebu a těžbu nerostných surovin. Na nutnost vyvíjet alternativní paliva.
Freedom Fuels je vítězný dokument, oceněný cenou Enviromental Preservation v r. 2006 na Activist Film Festival.
Neviditelná říše: NWONeviditelná říše: NWO
Další film Alexe Jonese
Vůbec poprvé je tajný plán bezohledných elit představen s ostrými detaily. Tento dokumentární film dokumentuje jak mocní a vlivní muži pracovali v tajnosti po celá staletí aby vytvořili represivní světovou vládu. (Překlad: Reformy)

Zjistěte, jak tato globální oligarchie kontroluje populaci prostřednictvím obchodu s drogami, praním špinavých peněz, inscenovanými teroristickými útoky, mediální propagandou a dluhy.

Trestní poručníci úspěšně dominovali světu a nyní jsou v závěrečné fázi upevnění moci.

Film Neviditelná říše je průkazná obžalobou globalistů prostřednictvím svých vlastních slov a dokumentů.

Světová tyranie už nepřichází, je tady.

To není konspirační teorie, je to faktické spiknutí. New World Order je venku a vše je dokumentováno v úžasně živých barvách.

Nezvolení úředníci jsou u založení regionálních unií v rámci jednoho superstátu.

Jsme svědci jejich plánu na globální zdanění a bezhotovostní dohled nad společnosti, v níž každý muž, žena a dítě je očipované už při narození.
Přichází sluncePřichází slunce
dokument o získávání sluneční energie. S českými titulky. Více na Mustwatch.cz.
Tajemstvi pohlaviTajemstvi pohlavi
je to zkrátka slast a vy si myslíte, že to tak stačí... ale mnoho z nás chce dosáhnout orgasmu lepšího... dokument s českým dabingem.
Země 2100Země 2100
dokumenty televize BBC o planetě Zemi a o životě na ní... s českými titulky. Dále populárně zpracovaná vědecká studie jak možná bude vypadat Zem za necelých sto let...

"Ve svém životě jsem viděla New York v plné karanténě. Středozápad zamořený a zdevastovaný hmyzem. Celou Kalifornii smetenou mořem. Ale co se stalo potom, nemohl nikdo z nás předvídat." Tak začíná originálně a zajímavě podaný průběh toho, co se se Zemí může stát během právě začínajícího století. Smyšlená postava, Američanka narozená 1. června 2009, vypráví příběh, ve kterém není nouze o gigantické hurikány, ničivé zvyšování hladiny oceánů, spalující období sucha a smrtící virové epidemie. Na své strastiplné cestě sleduje jednání lidí schopných udělat cokoli pro kapku benzínu nebo vody. Zpracováním připomíná film smyšlený komiks, ale všechny údery, které ve filmu příroda vrací lidstvu, jsou opřené o skutečné teorie současných vědců.
Pieninsky národný parkPieninsky národný park
Pieninský národný park, je národní park na severním Slovensku. Park je umístěn v západních Pieninách na hranici s Polskem. Rozlohou 37,5 km² je nejmenším národním parkem Slovenska, jeho ochranné pásmo zabírá 224.44 km².

Park se rozkládá v okresech Kežmarok a Stará Ľubovňa v Prešovském kraji. Byl založen 16. ledna 1967, jeho hranice byly upraveny v roce 1997.

Je známý svou krásnou krajinou, zejména řekou Dunajec, která je vyhledávanou oblastí vodáků a turistů. Park nabízí tradiční folklor a architekturu, zejména ve vesnici Červený Kláštor s Muzeem národní kultury. (zdroj Wikipedie)
Zázračná planetaZázračná planeta
Unikátní dokumentární série z produkce BBC představuje jedinečný pohled na naši planetu. Dechberoucí záběry přibližují v 11 tématických epizodách pohled na faunu jednotlivých prostředí jako jsou hory, ledovce, pláně, oceány, džungle a další. O originální komentář se postaral známý přírodovědec David Attenborough.
Černobyl - nultá hodinaČernobyl - nultá hodina
Dokudrama o černobylské jaderné katastrofě od televizní stanice Discovery - s českým dabingem. Druhý film zkoumá následky jaderné katastrofy v Černobylu, ukazuje, jak příroda přežila v tomto radioaktivním opuštěném městě.
Tunguzský meteoritTunguzský meteorit
Pořad Detektor vyslílaný na ČT2. V roce 1908 došlo za dosud stále nevyjasněných okolností k pokusu, kterým měl Nikola Tesla demonstrovat svoji schopnost soustředit mohutný proud energie a odeslat jej na vzdálené místo. Ve stejném roce došlo k takzvanému Tunguzskému incidentu, kdy bylo v sibiřské tajze zdevastováno neuvěřitelných 2000 kilometrů čtverečných země. Badatelé z celého světa se předhánějí a nabízejí rozličná vysvětlení. Jedním z nich je i spojení s Teslovou genialitou.
Militantní ateismusMilitantní ateismus
biolog Richard Dawkins vyzývá ateisty, aby obhájili svou pozici před všudypřítomným náboženstvím. Zábavná a uvolňující přednáška s českými titulky. Včetně celého přepisu.
O podpoře kreativityO podpoře kreativity
Autorka úspěšných knih jako např. Eat, Pray Love Elizabeth Gilbert přemýšlí o věcech, které očekáváme od umělců a géniů - a sdílí radikální myšlenku, že nejen vzácné osobnosti a géniové, ale každý z nás "má" svůj genius. S českými titulky a kompletním textem.
o krájeném chlebuo krájeném chlebu
Seth Godin přednáší o tom, jak zaujmout zákazníky. O chytrém marketingu a o tom jak být pozoruhodným. S českými titulky a kompletním přepisem.
Plán přeměnyPlán přeměny
Život. Život je to, co nás spojuje. A co nás odděluje. Život je to, čím jsme zvláštní. A přesto je úplně všude. Je na nás co uděláme s našimi životy. Je to naše volba. Opravdu je?
Patentovaná absurdita Patentovaná absurdita
půlhodinový dokument, který ukazuje jak jsou softwarové patenty a patenty obchodních metod problematické a jak komplikují přirozený vývoj obchodu i technologií. Více se dozvíte na webu
Synové temnot, synové světlaSynové temnot, synové světla
Dokument o souvislostech minulosti, současnosti a budoucnosti. Objevte vzorce mezilidského chování a paradigmata komunitního sdílení v kontrastu s individualismem. Jsme pouze před-programováni nebo dokážeme začít i z čistého stolu? Jam moc má prostředí vliv na naše společenské chování?
filtr na vodufiltr na vodu
Michael Pritchard představuje svůj nevšední vynález vodního filtru. Se slovenskými titulky.
O masmédiíchO masmédiích
Ľubomír Huďo komentuje současná masmedia. Slovensky.
Řekni každému dítěti pravdu o jídleŘekni každému dítěti pravdu o jídle
Jamie Oliver přednáší o své práci - kterou je studie špatných stravovacích návyků, fastfoodové kultury přejídání, kouření a požívání jiných, zdraví škodlivých potravin. Doporučuje vrátit se k domácím tradicím stolování. Užijte si jeho zábavnou přednášku na TEDu, která byla oceněná jako jedna z nejlepších. Včetně české transkripce.
Pád republiky Pád republiky
Fall Of The Republic dokumentuje plány a realizaci bankrotu americké ekonomiky korporátním kartelem. Světoví lídři nyní prohlašují, že čas celosvětové vlády nadešel a že dolar, stejně jako jiné měny, bude nahrazen novým, celosvětovým platidlem. Prezident Obama protiústavně usedl do předsednického křesla Rady bezpečnosti OSN, zákony na ochranu lidských práv jsou globálně omezovány. Elita celosvětově prosazuje a zavádí daně z uhlíku, základního stavebního kamene veškerého života, jež budou chtě-nechtě zasahovat do absolutně každé lidské činnosti. Specialisté pečlivě zabalili Trojského koně Obamu jako spasitele světa. Dokument odhaluje architekturu nového světového řádu i to, jak znovu převzít kontrolu nad svými životy. Mnohde se tak již děje!

dokument Alexe Jonese s českými titulky, včetně kompletní transkripce.
širokoúhlý pohled na planetuširokoúhlý pohled na planetu
Yann Arthus-Bertrand představuje své poslední tři projekty. Přednáška s českými titulky a kompletním přepisem.
Na velikosti záležíNa velikosti záleží
Věčné téma týkající se délky mužského penisu. A jaký ho máte vy? Dokument televize BBC.
The Yes MenThe Yes Men
Autoři filmu diskutují o svém filmu, který je o dvou aktivistech, kteří putují z jedné mezinárodní obchodní konference na druhou a předstírají, že jsou členy World Trade Organization (dále jen WTO) Příběh začíná, když Andy s Mikem vytvoří internetové stránky velmi podobné stránkám WTO. Návštěvníci nerozeznají nepravost stránek a odesílají dotazy pro "experty" WTO. Mike a Andy dostanou i několik pozvánek na konference o obchodní činnosti, využijí toho a svou přítomností nejprve začnou šokovat široké publikum - oděv, vzhled a potažmo i velmi "zvláštní" názory "WTO" na světový obchod...
Yetti, záhadný lidoopYetti, záhadný lidoop
Dokument s českým dabingem z cyklu Záhady světa Arthura C. Clarka o hledání sněžného muže.
VlciVlci
dokumentární IMAX film o přirozeném životu vlčí smečky.
Total DenialTotal Denial
Barma je země nádherných zlatých pagod, ovšem sužovaná vojenskou juntou. Příběh je o stavbě plynovodu dvou společností - TOTAL a UNOCAL. Otrocká práce, znásilnění a vraždy jsou výsledky tohoto společného podniku s podporou armády.

v Kauze Doe vs. Unocal uvidíte první soud svého druhu. Patnáct domorodců bojuje na život a na smrt s dvěma občími korporacemi u soudů v USA.

Podívejte se na příběh o vítězství.
Japonsko, divná zeměJaponsko, divná země
infografika o tom, jaká podivná země je Japonsko pro zbytek světa. Vytvořená japoncem :)
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.