Haló, AfrikoHaló, Afriko
Dokumentární film s anglickými titulky, který ukazuje, mobilní kulturu v Africe. Ukazuje záběry současné Afriky se zaměřením na životní styl lidí, populární kulturu, zvyky, názory a aktivity v souvislosti s použitím mobilních technologií. Film portrétuje jednotlivce z celé společnosti: učitelé, sportovci, prodavači, hlídače, hudebníky a mnoho dalších. Všechny mají společné to, že jsou propojeni a mají jedinečné příběhy. Kontrasty, silné vizuální dojmy a cool soundtrack představuje toto téma, a, v širším slova smyslu, si klade za cíl zvýšit povědomí o ICT4D hnutí.
Předávkování: další finanční krizePředávkování: další finanční krize
USA oznámí dohodu o zvednutí limitu dluhu. Chcete-li vidět více, jděte na Journeyman Pictures na YouTube.
Zde s českými titulky, překlad teprve probíhá...
Auto*MatAuto*Mat
V úterý 1. února 2011 na ZŠ Palmovka uspořádala iniciativa Auto*Mat informační veřejnou debatu o připravovaných stavbách severovýchodní části Městského okruhu a Libeňské spojky s občany z nejvíce dotčených území. V krátké prezentaci jsme popsali záměr předložený Magistrátem hlavního města Prahy k veřejnému posouzení vlivů na životní prostředí a vysvětlili asi čtyřiceti účastníkům možnosti připomínkování.

Jinak Auto*Mat je český dokumentární film režiséra Martina Marečka. Jeho tématem je doprava v Praze, zejména problémy bujícího automobilismu, otázky koncepce městské dopravy a podpora cyklistiky. Režisér sbíral materiál v průběhu mnoha let, kdy zároveň spoluzakládal a podporoval stejnojmennou iniciativu Auto*Mat. Ve filmu je zobrazena historie tohoto sdružení, jeho přerod od čistě aktivistických občasných výstřelků přes snahu o spolupráci s politickou reprezentací a policií (například při organizaci cyklojízd) k hlídání politiků, zda plní dané sliby a proklamace. Poměrně dost prostoru je věnováno osobě primátora Prahy Pavla Béma a jeho obraz je ve filmu spíš nelichotivý. V září 2010 přišel člen poroty festivalu Ekofilm Vlado Milunić s obviněním, že z ministerstva životního prostředí, které má nad festivalem záštitu, přišel od ministra Pavla Drobila pokyn, že Auto*Mat nesmí vyhrát žádnou z cen. Pavel Drobil obvinění odmítl, ale Milunić na obvinění trvá. Film získal během Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě cenu České televize "nejlepší český dokumentární film desetiletí".
Trvalé bydliště PrahaTrvalé bydliště Praha
O bydlení i nebydlení, bezdomovectví i bezpečnosti v hlavním městě České republiky. práce stuudentů FAMU v roce 2009 ... česky s anglickými titulky.
Kung FuKung Fu
Deset nejsmrtelnějších technik tradičního čínského bojového umění v dokumentu od National Geographic. Uvidíte také mistry Kung Fu ze Wugulun Kung Fu Academy z Dengfeng v Číně.
Dokument sleduje mistra Wu Nanfang, vnuka velkého Wugulun, slavnéo mnicha z chrámu Shaolin. Ukazuje některé tradiční formy kung fu, a vysvětluje rozdíl mezi tímto a dalšími akrobatickými styly, i styly orientovanou na výkon Shaolin wushu.
V neklidném politickém klimatu v posledních dvou stoletích byl chrám Shaolin zničen a mnohokrát přestavován a jeho synové pokračovali v izolované horské vesnici v praktikování těchto tradičních forem boje v zájmu jejich zachování.
UNEP OceansUNEP Oceans
dokument složený z prostých a přitom naprosto úžasných podmořských záběrů. Vyrobila mezinárodní organzace UNEP jako upozornění na to, jak důležitý a zároveň křehký a nenahraditelný je mořský život. A ostatně veškerý život na Zemi. Beze slov, občas francouzsky s anglickými titulky...
Velká tučňáková záchranaVelká tučňáková záchrana
Osobní příběh o společném vítězství: Tučňáková lady Dyan deNapoli vypráví příběh o největší záchranné akci dobrovolníků, kteří zachránili více než 40.000 tučňáků po úniku ropy u pobřeží jižní Afriky. Jak je možné zvládnout tak velký úkol? Tučňák po tučňáku... Přednáška se slovenskými titulky a kompletním přepisem textu.
Znovuzrození lesaZnovuzrození lesa
O lesích a kalamitách, natáčený ve čtyřech evropských zemích. (zkrácená ukázka)
Ve filmu se mladí autoři snaží ukázat, jak vypadá a funguje opravdový, přirozený les. Les, do kterého člověk nezasahuje, les, kde stromy jsou jen jedněmi z milionů důležitých organismů a kde odumřelé stromy hrají velmi důležitou roli. Současnou představu lidí o lesích velmi výrazně ovlivnilo lesní hospodářství, se kterým je spojena přeměna přirozených rozmanitých lesů na plantáže jednoěkých, nestabilních monokultur. Důsledkem těchto proměn jsou rozsáhlé kalamity, způsobené větrem nebo kůrovcem.
Super Size MeSuper Size Me
Proč jsme tak tlustí? Stačí dvě slova: rychlé občerstvení. Co by se stalo, kdybyste nepozřeli nic jiného než stravu z rychlých občerstvení po dobu celého měsíce? Filmař Morgan Spurlock se vydá na takovou cestu a je to ta nejriskantnější pouť jeho života. Pravidla? Třicet dní nesmí jíst nic jiného než co je na nabídce McDonalds, stravovat se v tomto řetězci třikrát denně, musí si objednat vše co je v nabídce alespoň jednou a musí si dát XXL menu, pokud je k tomu vyzván. Zatímco Spurlock přežvykuje pod zlatými oblouky, sjíždí celou zemi a rozmlouvá s počtem odborníků na rychlé občerstvení, s obyčejnými lidmi a navštěvuje školy, firmy a politiky. Spurlockova trýznivá hamburgerová dieta ho dovede k fyzické a citové proměně, která vás donutí zamyslet se nad objednávkou dalšího Big Macu. Super Size Me je film nabízející nový pohled na jeden z našich největších národních zdravotních problémů, na obezitu

Nezávislý a ironický film o přejídání, obezitě v USA a stravovací kultuře McDonalds. Film byl nominovaný na Oskara v roce 2004.
Válečné šílenstvíVálečné šílenství
několik dílů z historie druhé světové války v obrazech a s českým dabingem.
Chyceni v ekonomické pastiChyceni v ekonomické pasti
"Můžete ignorovat ekonomiku a trhy, ale ony nebudou ignorovat vás" ...Nigel Farage: Trapped inside EU - přeloženo s českými titulky od Reformy.cz
Tragédie ve WacoTragédie ve Waco
Náboženská komunita Davidiánů vedená Davidem Koreshem vzbuzuje ve Wacu od samého počátku pozornost a o životě za jejími zdmi městem kolují více či méně věrohodné historky. Padají různá obvinění: od nedovoleného ozbrojování až po polygamní Koreshovy sňatky. Do hry proto vstupují americké úřady. České znění., z roku 2006
Z pohledu egyptologaZ pohledu egyptologa
Egypt z pohledu egyptologa prof. PhDr. Miroslava Vernera, DrSc.

Dále: Ing. Michael Balík, jehož zásluhou začalo středisko Destrukce s vysoušením vlhkého zdiva, je také členem štábu egyptologů. V Egyptě jako architekt se podílí na různých stavebních pracích. V tomto filmu je zachycena jeho práce při otvírání hrobu egyptského vysokého úředníka, pohřbeného 2000 let před naším letopočtem. Autor: Pavel Vrbata.
Jak to viděl středověkJak to viděl středověk
O způsobu myšlení a životě ve středověku v porovnání s dneškem. Cyklus Open University BBC
Středověkem je míněno období mezi koncem starověku a antické civilizace a počátkem novověku, tj. přibližně od 16. století. Ve čtyřdílné britské sérii vás zveme na vzrušující výpravu do srdcí a mysli našich předků. Proč lidé věřili v ďábla, bylo tehdejší pojetí lásky ženám na obtíž nebo jim pomáhalo, jak chutnala tehdejší moc? Připojte se k nám a pátrejte po tom, co motivovalo jejich vášně a činy, co formovalo jejich myšlení, tvořilo jejich životní styl. Nabízí se i překvapivé srovnání s naší současností.
Kati a blázniKati a blázni
Jak se žilo obyčejným lidem v temných protektorátních časech? Jací lidé nám tehdy vládli? Kde byly hranice mezi jednoduchou touhou po životě, hrdinstvím a zbabělostí či zradou?
ZónaZóna
Jagara je buddhistický mnich ze Srí Lanky, který přežil tsunami. Tak začíná příběh, který ukazuje na lidské utrpení v nejrůznějších částech Zóny, od pobřeží Austrálie k Himalájím. Děti jsou nejvíce postiženi. Ztrácejí své dětství, aby přežily. Zóna ale není jenom území s mnoha osudy, je to také stav mysli. Jagara byl původně filmový režisér a rozhodl se pomáhat.
Můžem zachránit planetu?Můžem zachránit planetu?
Sir David Attenborrough v dokumentu televize UCTV History. S titulky.

Of the hottest years on record, nine out of ten have occurred since 1990. Thousands of plant and animal species are already on life support. Hurricanes, floods, droughts, heat waves and forest fires are happening with more regularity and intensity than ever before. And in a matter of decades, some coastal communities could be entirely under water. All because of global warming. All because of the choices we make every day.

Legendary UK broadcaster Sir David Attenborough says we've reached a tipping point and that we must act now to save our planet. Through sensible, manageable, and meaningful changes he says we can save planet earth without tossing out our air conditioners and returning to the days of horse and buggies.

Attenborough's film lays out seven components of a sane response to global warming - strategies and targets from the household to big industries and government. But each one has implications, and many - like a growing reliance on nuclear power - are highly contentious.
Divočina objektivem Petra SlavíkaDivočina objektivem Petra Slavíka
Epizody z televizního cyklu TravelJournalHD televizního kanálu HD+ objektivem Petra Slavíka.
Africké Dračí horyAfrické Dračí hory
Drakensberg, je nejvyšší pohoří Jižní Afriky. Jsou chráněné jako světové dědictví organizací UNESCO.
Jiho-východ africké pevniny na jih od hory Kilimanjaro se táhne nejvyšší pohoří Afriky. Toto obrovské čedičové monstrum táhne svůj zubatý hřeben více než 300 kilometrů. V některých místech dosahuje výšky 3000 metrů, postupně klesající do horského království Lesotho. Jeho hlava je v přírodní rezervaci na Golden Gate, tělo v provincii KwaZulu-Natal a ocas prochází na jih, v provincii Eastern Cape. Přes impozantní a úžasný vzhled Dračích hor mají tajemnou sílu, která se po staletí přitahuje lidi z předchůdců Křováků, kteří tam žili před 8000 roky, předtím, než přišli první osadníci a přistěhovalci z Evropy, stejně jako kočovné kmeny z jiných afrických zemí. Toto je příběh o jedinečné pohoří a místních živých zvířatech a rostlinách.
ZdrojZdroj
Film se zabývá porušováním lidských práv režimem v Ázerbájdžánu.
Město Baku v Ázerbájdžánu, je první místo na světě, kde byl otevřen první ropný vrt. Opět se stává hlavním místem pro zahraniční investory a touží využít obrovské ropné bohatství v zemi. "Zdroj" sleduje potrubí z našich příměstských benzínových pump u dálnic až do této surrealistické a temné krajiny, na které náš způsob života závisí, kde se krávy pasou na znečištěné půdě a děti si hrají u toxických kalů. Tři čtvrtiny obyvatel žije pod hranicí chudoby. Vláda post-sovětská země slibuje, že ropa zase Ázerbajdžán dostane mezi "skutečné země", prosperující a kvetoucí "Nový Kuvajt". Ale mezi velkými ropnými společnostmi, jako je British Petroleum se pohybuje spousta zkorumpovaných vládních úředníků. Co to znamená pro obyčejné lidi v Ázerbájdžánu? Je to "tekuté zlato", spíše prokletím než požehnáním této neklidné země? Režie Vratislav Šlajer. Rusky s anglickými titulky.
Wallace a GromitWallace a Gromit
25 minut méně známých příběhů a povídání o tvorbě skvěle animovaných postavičkek vznikajících ve studiu Aardman Animations. Animace má základ ve stop-motion snímání a v poslední době se k němu přidává řada nejmodernějších počítačových postupů. Oficiální web
nepochopený Iránnepochopený Irán
dokumenty televize BBC Four. Reportér: Rageh Omaar. (článek na Britských listech). Více na webu BBC. Objevte tuto zemi, která sice není bez problémů, ale přesto je fascinující, dynamická a pohostinná. Zkuste pochopit tento způsob života.
Laurel a HardyLaurel a Hardy
Laurel a Hardy byli jednou z nejpopulárnějších komických dvojic z počátku klasického období Hollywoodské americké kinematografie. Dvojice byla složena ze štíhlého, v anglii narozeného Stana Laurela (1890 - 1965) a těžkého, rozeného Američana Olivera Hardyho (1892 - 1957) Oba se stali se dobře známými od roku 1920 do poloviny roku 1940 za svou společnou práci ve filmech. Tato dvojice se také objevila na jevišti po celé Americe a Evropě. Automatický překlad českých titulků.
poslední denposlední den
zpracované vědecké fikce v sedmi (abc) možných scénářích, katastrofy jenž by nás postihly na planetární úrovni. Podle Dr. Howella se můžete probudit ráno do dne, v kterém příjde mega-tsunami, dopad asteroidu, pandemická nákaza, erupce obrovského vulkánu, nebo nezvládnutý fyzikální experiment který vytvoří částice, ničící svět. pozn: jistě silné představy, nicméně přes reálnou pravděpodobnost nás zničí spíše vlastní lidské aktivity. Jako například války, nebo neodpovědný přístup k řešení klimatických změn. Tyto ničivé jevy však budou mít narozdíl od zde popsaných katastrof dlouhodobě bolestný průběh, ale také už budou stejně nenávratné.
Jeskynní člověkJeskynní člověk
Naučný cyklus televize BBC věnující se antropologické rekonstrukci jeskynního člověka. Seriál o kořenech lidského rodu.
Jed na talířiJed na talíři
Film o tom, jak bude náš život poznamenaný geneticky modifikovaným jídlem natočil Mahesh Bhatt a Ajay Kanchan. Není to jen otázka zemědělství, je to vpodstatě věc potravinové bezpečnosti všech lidí. Hledejte další informace a dokumenty o geneticky modifikovaných organismech.
Opičí zlodějiOpičí zloději
Monzun stále ještě nepřišel a problémem je nejen nedostatek potravy. Několik členů smečky upadne do pasti a je odvezeno pryč. Čtyřdílný přírodopisný film o opicích a jejich nelegálním lovu pašování a prodeji. Od National Geographics. Česky.
Svědkové zrady aneb měli jsme se bránit?Svědkové zrady aneb měli jsme se bránit?
Dokument film Josefa Urbana a Dana Krzywoně o událostech, které provázely opuštění příhraničních vojenských pevností vojáky čs. armády v době Mnichovské dohody v roce 1938.
Vrací se do období mnichovské zrady a bezprostředního ohrožení českého národa. Nestor českých bunkrologů Jan Polášek (86 let) a vysloužilý voják Karel Cvrk (94 let) procházejí jednou ze severomoravských pevností, která byla součástí československého vojenského obranného systému. Líčí své zážitky z konce třicátých let a meditují o tehdejších vlasteneckých postojích obyčejných lidí i státotvorných rozhodnutích politiků. Historik profesor Milan Hauner v kontrastu k jejich úvahám hodnotí úlohu Eduarda Beneše a prvorepublikové vlády v kontextu politických událostí těsně před druhou světovou válkou.
Kolem světa za 80 dní Kolem světa za 80 dní
Michael Palin provází po cestě kolem světa. Více o jeho cestách se můžete dočíst v knize, nebo na webu.
Storm The Wire Storm The Wire
Podcast s návody a radami kolem Survivalu, Patrollingu, Combat fightingu, vybavení na expedice a podobně. Originální serie uvidíte také na Blip.tv
Seriál je inspirovaný show jako Patrolování se Seanem Kennedy a Survivorman. Ukazuje připravenost na mimořádné události, recenze taktického vybavení, městské techniky přežití v divočině a polní kuchyni v poutavém stylu videoblogu.
Pod stálým dohledemPod stálým dohledem
Všichni jsme sledováni, každý den, každou hodinu. Na ulici, v metru, na letišti, v obchodním domě a často i v soukromí. Neviditelné oči bezpečnostních kamer pátrají po pachatelích trestných činů a teroristech. Pomáhají řídit dopravu a monitorují situaci v určitém územním celku nebo objektu. Vznikají další nové techologie, které zajišťují bezpečnost "vždy a všude". Tato praxe přináší jednoznačná pozitiva, ale vyvolává také otázky, kde končí práva jedince na ochranu osobnosti, a co je a co není důstojné člověka. Odpověď na tyto otázky je v dnešním neklidném světě jistě dosti relativní. Jisté však je, že v budoucnu budeme - více méně z nutnosti a dobrovolně - všichni pod stálým dohledem příslovečného "Velkého bratra" a nikam se před ním neschováme. Americký dokumentární film z cyklu National Geographic o moderních technologiích a metodách sledování občanů.
Kouzlo Afriky - Na okraji KalahariKouzlo Afriky - Na okraji Kalahari
Film věnovaný práci přírodovědkyně a veterinářky Margit du Toitové, iniciátorky projektu na záchranu psa ušatého v Namibii v poušti Kalahari, nabízí strhující pohled do života těchto pozoruhodných zvířat.
Překvapivá matematika měst a korporacíPřekvapivá matematika měst a korporací
Fyzik Geoffrey West zjistil, že vlastnosti měst popisují jednoduché matematické zákony. Ať už je to bohatství, kriminalita, rychlostí chůze či mnoho dalších aspektů města. Vše lze odvodit z jediného čísla: populace města. V této diskusi s českými titulky a kompletním přepisem textu z TEDGlobal ukazuje, jak to funguje a jak podobné zákony platí pro organismy a korporace.
Z farmy do mrazákuZ farmy do mrazáku
Organizace Mercy For Animals představuje společně s americkým hercem Jamesem Cromwellem tento film divákům, proto abychom se poučili o tom, co se děje za zavřenými dveřmi největších průmyslových farem, líhní a na jatkách. Dokument odhaluje často neviditelnou ale zato velmi ohavnou cestu zvířat přímo z farmy do mrazáku.

Spotter: Nemám přílišné iluze o tom, jak se hospodářská zvířata ve velkovýrobnách pěstují jako "masný produkt"... Upozorňuji, že tak hnusné zacházení se zvířaty už jsem dlouho neviděl..
Jím, tedy jsemJím, tedy jsem
Z 870 milionů lidí, kteří trpí denně hladem, je 75 procent zemědělců. Francouzský dokument s anglickými titulky vrhá světlo na mnohé z problémů kolem zemědělství po celém světě, a klade otázky na neúčinnost systému zajistit potravinovou soběstačnost všech lidí - zejména těch, kteří pěstují potraviny pro zbytek populace.
TEDx BratislavaTEDx Bratislava
Přednášky z proběhlé akce v prosinci roku 2009. Některé z nich už jste mohli vidět na Spotter.TV dříve. Nyní tedy komplet celý večer.
Různé vlaky východuRůzné vlaky východu
Čtyři filmové cesty do "nové Evropy". V květnu 2004 osm národů z bývalého "východní bloku" vstoupilo do EU. Studio West poslalo čtyři filmové štáby na cesty vlakem, autobusem, autem a trajektem aby zachytili naděje a očekávání cestujících z těchto nových členských zemí EU. Každá z těchto zpráv byla náročná pro filmaře kvůli omezení cestovních tras, načež končí s příchodem na jejich konečnou stanici.
Ekocida Nového ZélanduEkocida Nového Zélandu
Každý rok lidé na Novém Zélandu rozmísťují do svých lesních ekosystémů velké množství jedů z Fluoroctanu sodného s pomocí otráveného krmiva. Je to dostatečné množství jedu, které by zabilo čtyřnásobek celé populace ostrovů každý rok. Žádná jiná země nikdy neudělala něco podobného, ani vzdáleně podobného, v takovém rozsahu ... Cílem trávení jsou vačice a krysy, ale jedovaté návnady ničí vše živé, co otrávené návnady pozře - včetně původních ptáků, jelenů, zvířat z farem, domácí zvířat, a dokonce i hmyzu. Americký výrobce jedovatých látek doporučuje, aby všechny nespotřebované nástrahy musí být navráceny, uhynulá těla spálena nebo pohřbena hluboko do země.

Ale pravidla se na Novém Zélandu nedodržují. Návnady a mrtvá těla zvířat jsou ponechána k rozkladu tam, kde chcípnou. Dokument zkoumá vědecké teorie a racionalizace, které řídí tento výjimečný postup, a poskytuje detailní pohled na jeden z nejvíce smrtelných jedů světa ...
Plundrování - zločin dnešní dobyPlundrování - zločin dnešní doby
Danny Schecter, režisér dokumentu a stejnojmenné knihy představuje zločinné chování kultury Wall Streetu a jeho dopad na pracující střední třídu. Anglicky.
OblakaOblaka
Lehce meteorologický film o vzniku, chování a bouření mraků, o tom, jak se zviditelňuje něco, co doteď nebylo vidět (např. voda v atmosféře), i jak se vymýšlení mrakům podobá. Kousek řeknou i malíř či fyzik, ten první o částicích a ten druhý o barvách. Režie: Andrea Slováková.
Naučný dokumentární film Nebezpečná příroda je o tom, jak vznikají bouřky, deště, tornáda, tajfuny (cyklony), monzuny, blesky a nejen to. Dokument ukazuje výzkum v oblasti počasí a prevence proti katastrofám, který doporučuji shlédnout online.
Planeta lidí - Výpravy za domorodci Nové GuinejePlaneta lidí - Výpravy za domorodci Nové Guineje
Čtyři díly ze sedmidílného seriálu o hledání kultury nejstarších lidských bytostí mezi primitivními kmeny na Nové Guinei. Autor Mgr.Jaroslav Vašíček.
Medvědí ostrovyMedvědí ostrovy
Skupina můžu vyráží na cestu po zamrzlé hladině východosibiřského moře a po krátkém putování přijíždí na opuštěnou meteorologickou stanici na ostrově Čtyřsloupový. Zůstávají několik dní, loví a mluví spolu. Vzpomínky lidí se v zasněžené krajině prolínají se vzpomínkami starých opuštěných budov. Místo ve kterém se na první pohled dávno zastavil čas se náštěvou můžu a prostřednictvím filmu znovu probouzí k životu. Když muži stanici opouštějí, zůstává stejná ve své sněhové nehybnosti, divák si ale prožil její přítomnost i minulost.

Filmem Medvědí ostrovy Martin Ryšavý navazuje na své předchozí projekty, zaměřené na oblast ruské dálnovýchodní Republiky Sacha (Jakutie). Film se věnuje lidem z nejodlehlejší části tohoto území, kterou je Nižněkolymský okres, především pak správcům rezervace ledních medvědů, nacházející se na Medvědích ostrovech ve Východosibiřském moři při ústí řeky Kolymy. Sleduje jejich putování na opuštěnou polární stanici, kde se v opuštěném zasněženém prostoru potkává minulost se současností. Film je tak portrétem krajiny, její minulosti a člověka v ní.
Král VelichovekKrál Velichovek
Vyprávění autentického příběhu Karla Seissera, který žil ve 30. a 40. letech minulého století ve Velichovkách na česko-německém pomezí. Karel Seisser byl statkář tělem i duší. Měl pole, lesy, na kterých úspěšně hospodařil. Všechno co vydělal, investoval zpět do statku. Seisser uměl také žít: Pro radost pěstoval koně, automobilem jezdil do Prahy či Berlína… Život ve Velichovkách mu naplnil jeho životní sen.

Štastný život prožívaly i jeho žena a také tři dcery: Lila, Edita a Ria. Každá z nich se provdala podle vlastních představ. Lila za českého lékaře, Ria za německého úředníka a Edita za německého generála.

Velichovky ležely na hranicích Sudet a Seisserovi byli Němci. Vše v jejich životě bylo napůl české a napůl německé. Nikomu z nich to nikdy nepřineslo žádné problémy. Až když přišel konec války. Celá rodina byla vystěhována do Německa.

Dokument je z cyklu Soukromé století.
Proměna údolíProměna údolí
Dokumentární film Proměna údolí režisérky Marie Šandové zachycuje proměnu radlického údolí v letech 2004-2007. Přináší svědectví o skutečném rozrůstání města, stvoření nové krajiny a výstavby největší administrativní budovy v Praze podle projektu architekta Josefa Pleskota. Ten od svých prvních představ myslel na "zelenou" stavbu nejenom vzhledem, ale celkovou koncepcí, počínaje volbou místa, přes způsob výstavby s využitím místního materiálu, zapojení zeleně v exteriéru i interiéru, vytvoření střešní zahrady a osázení prostoru mnoha tisíci rostlinami až po energeticky šetrný provoz budovy. Zároveň bylo vytvořeno nové pracovní prostředí s konceptem otevřených kanceláří pro dva a půl tisíce lidí, kteří tak tráví svůj pracovní den sice v budově, ale zároveň jakoby se pohybovali v otevřeném prostoru, jímž prostupuje okolní krajina.
Zpráva z Černé díryZpráva z Černé díry
Žádné jiné město v České republice není tak zvláštní a specifické. Nikde jinde se nedá najít tak zvláštní mix lidí, národností, skupin, stran a exotismu. To najdete jen v Ostravě. Osud města odráží do jeho blízkého i vzdáleného okolí, s větším dopadem na tento region, než má hlavní město Praha.
 Yesmeni opravují svět Yesmeni opravují svět
Yes Men jsou aktivisté takzvaného culture-jammingu, kteří se snaží různými akcemi upozornit na problémy klimatu, globalizace a volného trhu. S pomocí falešných reklam či webů, falešných tiskových prohlášení či vystupováním na mezinárodních konferencích jménem velkých korporací, médií či vládních organizací se snaží tyto instituce co možná nejvíce rozvrátit, zviditelnit neřešené kostlivce zahnívající v jejich skříních. Z jejich HOAXů uvidíte především prohlášení společnosti Dow Chemical (firma koupila americkou korporaci Union Carbide) v živém vysílání BBC o odškodnění obětí tragédie v indickém Bhopálu, kde zemřelo 16 000 lidí, když z chemičky unikl díky odpojenému zabezpečení otravný plyn. Akcie firmy klesly za 28 minut o 2 miliardy dolarů. Podíváte se i na lidi profitující z katastrof jako hurikán Katrina a na jiná šokující fakta.
Neuvěřitelná cestaNeuvěřitelná cesta
Vynálezce Steve Ryan a malý tým fanoušků vyrazil na 3000 kilometrů cestu přes australské pouště, aby prokázal schopnosti svého "neuvěřitelného paliva", založeného na vodní bázi. Moderní dobrodružství, v jednom z nejnáročnějších prostředí planety, ukazuje, jak lze s malou skupinou jednotlivců překonat mediální skepsi, nedůvěru a intenzivní kontrolu ze strany vědecké komunity. Steve Ryan cestoval, aby prokázal, že existují alternativy k boji proti znečištění, chamtivosti a hrozící ropné krizi.
4 živly4 živly
Poetický dokument který ve čtyřech kapitolách vypráví o lidech, kteří pracují se čtyřmi živly: čtyři místa na Zemi, kde přátelství a důvěra mají existenciální význam.
První část - oheň - ukazuje zápas sibiřských "smokejumpers", kteří se snaží bojovat proti obrovským lesním požárům přímo uvnitř nich. Z vrtulníku skočí doprostřed požářiště a tam hasí, obklopeni plameny.
Druhá část - voda - ukazuje rybáře z Beringova moře na Aljašce, během pětidenní cesty za ulovením exkluzivního kraba.
V kapitole Země budeme 1.240 m pod zemí v uhelném dolu v Německu, kde horníci musí spolupracovat s obrovskými stroji.
A poslední část - vzduch - odhaluje tvrdý trénink z astronautů a jejich odstartování rakety z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.
Arundhati Roy - MyArundhati Roy - My
Film dokumentující slova spisovatelky Arundhati Roy. Popisuje svět politiky, moci, válek, korporací, podvodů a vykořisťování. Tento hodinový dokument je volně šiřitelný.
Roku 2002 přijela Indická myslitelka, aktivistka a spisovatelka Suzanna Arundhati Roy do Ameriky, aby prezentovala své názory světu. Dokument je upravenou verzí jejího slavného projevu "Come september", oživenou obrazy z problematiky aktuálně probíraných témat. K nejzajímavějším částem jejího projevu patří rozbor termínu anti-amerikanismus, kterým jsou označováni všichni nesouhlasící s politikou americké vlády. Dále převraty v Chile a jiných zemích vedené impulzy ze strany CIA a US vlády, problém Palestiny a Izraele včetně historického pozadí, invaze do Iráku... Svůj projev uzavírá náhledem na důsledky globalizací ekonomik. S neobyčejnou lyričností a zanícením kombinuje svůj literární talent a studnici znalostí, aby odkryla nespravedlnost a podpořila naději v budoucí svět.
Armagedon zvířecí říšeArmagedon zvířecí říše
Tento osmidílný seriál na 4 DVD vám nabízí nevídaný pohled na Zemi v dávných dobách. Každý díl odkrývá fascinující příběh obohacený poutavými filmovými obrazy a přináší strhující rekonstrukci událostí od počátku vzniku Země v úžasné CGI kvalitě. Zachycuje hromadné vyhynutí dinosaurů i dalších živočišných druhů, jež kdysi dávno obývaly naši planetu. Tyto dokumenty odpočítávají čas, který zbývá do katastrofy a kladou ústřední a nejzásadnější otázku: Kdo přežije a kdo zahyne?
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.