Dokumentární, populárně naučná, vzdělávací a kreativní média.
Je zde 85 příspěvků. Pokud nemůžeš nalézt fulltextovým vyhledávačem, najdi slovo vyhledáním přímo na stránce. Zde uvidíš také příspěvky nezařazené do rubrik. Výběr tématu Facebook |
Fukušima: Je nukleární energie bezpečná?
Šest měsíců po explozi ve Fukušimské jaderné elektrárně a následném úniku radiace se profesor Jim Al-Khalili vydává zjistit, zdali je jaderná energie bezpečná.
Začíná v Japonsku, kde se setkává s několika z deseti tisíců lidí, kteří byli evakuováni ze zasažené zóny. Cestuje do opuštěné vesnice na hranici zóny, aby byl svědkem úklidové operace. Jim se věnuje nejnovějším výzkumům z Japonska a předchozí exploze v Černobylu, aby porozuměl, jak nebezpečný únik radiace může být, a jestli můžeme jaderné energetice věřit.
Poslední Fermatova věta
"Krychli nelze rozdělit na dvě krychle, ani čtvrtou mocninu na dvě čtvrté mocniny, a obecně žádnou vyšší mocninu na dvě mocniny téhož stupně: objevil jsem úžasný důkaz, na který není na tomto okraji dosti místa."
Tuto poznámku napsal toulouský soudce Pierre Fermat někdy kolem roku 1637 na okraj stránky v Diofantově Aritmetice. Důkaz tohoto tvrzení se ve Fermatově pozůstalosti nenašel, a je téměř jisté, že je Fermat nikdy nedokázal. Přesto se pro toto tvrzení ujal název velká věta Fermatova. Po více než tři staletí se mnozí slavní matematici (a taktéž méně slavní matematici, i matematičtí amatéři) snažili bez úspěchu tuto větu dokázat. Fermatova věta však odolávala. Až do června 1993, kdy se konala Newtonově ústavu v Cambridgi matematická konference, na niž se sjela řada expertů v teorii čísel, což je jedna z mnoha specializovaných matematických disciplin. Jedním z přednášejících byl čtyřicetiletý Andrew Wiles, profesor matematiky z univerzity v Princetonu. Posluchači se na jeho přednášce stali svědky snad největší matematické senzace tohoto století: Důkaz, který Wiles ve svých přednáškách nastínil, je důkazem Fermatovy věty. Tento dokument B.B.C. popisuje životní příběh matematického génia Andrewa Wilese.
Hawkingův paradox
Anglický fyzik a profesor na univerzitě v Oxfordu Stephen Hawking (1942) je jedním z nejznámějších lidí na Zemi a jednou z mála skutečných "celebrit" mezi vědci. Je předním odborníkem v oblasti fyziky černých děr, kosmologie a kvantové teorie gravitace. Ve svých dvaadvaceti letech onemocněl vzácnou neuromotorickou poruchou; postupně přestal ovládat končetiny a má problémy s řečí. Přesto se stal živoucím ztělesněním génia. Ovlivnil tisíce odborníků a miliony laiků. Jedna z jeho prvních knih - Stručná historie času - se stala bestsellerem. Je srovnánván s Albertem Einsteinem. Přesto někteří fyzikové vyjádřili pochybnosti o některých Hawkingových tezích. Zvláště jeho teorie informačního paradoxu vyvolala jednu z nejlitějších intelektuálních bitev nedávné doby. Dokumentaristé BBC se vydali po stopách tohoto konfliktu a pokusili se divákům přiblížit stav věci v oboru zdánlivě tak abstraktním, jakým je teoretická fyzika. České znění.
Debatní klub
Pokus o vytvoření prostoru k debatám osobností s odbornou nebo velkou znalostí některé z oblastí lidského konání s přesahem na roviny politické, materiální, filozofické a duchovní. Debatéři mají možnost se na tématech předem dohodnout. Jedinou podmínkou účasti v debatě je akceptování právního rámce ČR a ovládání českého nebo slovenského jazyka na srozumitelné úrovni.
Témata: Jedná se o cyklickou nebo strukturální krizi? Je řešením monetární nebo fiskální expanze? Je opravdu určujícím "motorem krize" ekonomika, nebo ideologie, která prohlašovala chamtivost a sobectví za užitečné vlastnosti? Existují česká specifika? Jak z krize? Více zde.
Záhada letu Bílého ptáka
Dva týdny před historickým letem Charlese Lindbergha se o přelet Atlantiku pokusili dva odvážní francouzští letci.
Velké ticho
Dokumentární film o životě v Grande Chartreuse, mateřském klášteře kartuziánských mnichů legendárního řádu tzv. mlčenlivých. Je vůbec prvním filmem, který mohl být točen v prostorách kláštera. Bez hudby, rozhovorů či komentářů film pozoruje každodenními rituály protknutý všední den v němém klášteře. Avšak i komunikace zde má své místo, byť v odlišné podobě: má formu vnitřního dialogu s Bohem, religiózní meditace či krátkých poznámek napsaných na malé kousky papíru, které si mniši mezi sebou vyměňují. Film získal celou řadu německých a mezinárodních ocenění Đ mezi jinými European Film Prize 2006 "Prix Arte" za nejlepší dokument.
Travel Journal
Mnohadílný seriál v HD rozlišení, vyprávění se zajímavými hosty o cestách po celém světě. Od televize HD+ Aktuálně vidíte poslední díl, starší díly se spouští po dokončení pořadu. Moderují krásné slečny Eva Kvasničková a Jana Marečková.
Jane Burgermeister
Navštivte blog Jane Burgermeister Blog.
Stovky zpráv se objevily v mainstreamových médiích v posledních pár dnech humbuk kolem nebezpečí nového uměle vytvořeného viru ptačí chřipky, který je přenosný z člověka na člověka. Globalisté se snaží donutit lidstvo k přijetí nové pandemické pohotovosti a k hromadnému očkování. Více Článek v časopise Science a článek v The Telegraph.
Výlet za sebevraždou
Pozoruhodný kanadský dokument je věnován problému euthanasie a organizaci Dignitas ve švýcarském Curychu, což je jediné místo, kde lidem, kteří touží zemřít, legálně pomohou odejít ze světa při asistované sebevraždě. Bez ohledu na to, odkud přicházejí. Devětapadesátiletý Američan Craig Ewert trpí nevyléčitelnou chorobou. Dokáže se rozhodnout pro dobrovolnou smrt dřív, než ho zabije jeho nemoc? Režisér John Zaritsky, oceněný Oscarem, dostal jedinečnou příležitost nahlédnout do zákulisí Dignitas a pohovořit s těmi, kteří už nechtějí dál žít. V intimních, přesvědčivých i polemických příbězích čtyř životů - a jedné smrti - se stanete společníky na cestě, kterou si můžete stěží představit, ale na jakou určitě nezapomenete.
PressPausePlay
Digitální revoluce poslední dekády vypustila do světa kreativitu a talent v hodně zvláštním stylu, způsobu s neomezenými možnostmi. Znamená ale moderní demokratická kultura tvorbu obecně lepšího a kvalitnějšího umění nebo je opravdový talent v záplavě tisíců rádoby umělců nekompromisně utopen?
PressPausePlay je dokumentární film obsahující úvahy a rozhovory s některými z nejvlivnějších tvůrců a umělců dnešní digitální éry, kteří se snaží přijít na odpověď.
Dokument PressPausePlay velmi dobře popisuje změnu, kterou do procesu vzniku kulturních statků vnesla digitalizace. Jde v podstatě o pěkné vysvětlení některých změn ve společnosti, které přinesla nová média. Dnes má každý možnost stát se autorem. Spisovatelem, muzikantem, filmovým producentem. Film si klade otázku, zda je tato demokratizace procesu vytváření kultury pozitivní Đ znamená tato změna, že budeme mít více kvalitní hudby a lepší filmy? Pokud bych měl dokumentu něco vyčíst, bude to občasná patetičnost. Já to chápu, ten posun je velký, ale všeho moc škodí. Film je dostupný zdarma na Youtube. Píše na blogu Honza Páv.
Příběhy letadel
dokumenty o největším a nejsilnějším letadle všech dob Antonov-225 Mrija, nadzvukovém dopravním letadlu Tupolev TU-144 dále o MIG.25, posledním letu raketoplánů Chalenger a Columbia.
Hříčky evoluce
Během dlouhé existence naší planety se její vzhled neustále měnil. Od vzniku prvního živého organismu až do dnešní doby je jisté jen to, že co se nepřizpůsobí, vyhyne. Evoluce probíhá nepřetržitě. Tento pořad je zaměřený na nejnovější evoluční modely a žhavé novinky v džunglích, travnatých stepích, mokřadech a lesích celého světa. Po miliónech let vývoje nacházíme nejúžasnější organismy v těch nejextrémnějších a nejrozmanitějších ekosystémech. Procestujeme nejrozmanitějšími oblastmi Země, abychom pátrali po některých z jejích mistrovských děl.
Superčlověk
Kam směřují nejmodernější proudy lékařské vědy? Budeme schopni nahradit všechny naše důležité orgány? Dokumentární cyklus BBC s českým dabingem.
Historie dálnic v ČR
dobový dokument o stavbě dálnice D1.
Outdoor TV
Magazín o extrémních sportech u nás i v zahraničí. Každý díl má 25 minut. Česky.
Národní klenoty
Praha - rozmanitost v jednotě
Miroslav Táborský představuje historii a jedinečné příběhy českých památek UNESCO v dokumentárním cyklu. Historické jádro Prahy. Tato rezervace patří k největším na světě. Nachází se zde 1322 památkových objektů. Praha nabízí přehled všech architektonických stylů. Skládá se z částí Malá Strana, Hradčany, Staré a Nové Město, Pražského Hradu. Krom katedrály sv. Víta a Karlova mostu zde najdete spoustu kostelů a paláců.
Oceánští obři
Pojďte se s námi nalodit na palubu plavidel, jejichž účel a síla překonají vaši představivost. Pocestujeme za nimi od ledových polí Quebecu, přes dusivé vedro korejských loděnic až po rozbouřené moře na pobřeží Bretaně.
Muži a ženy na palubě těchto plavidel se často pouštějí do zápasu s divokými živly. Naše pouť začíná na jihokorejském ostrově Goeje. Život celého města se zde točí kolem jedné z největších loděnic na světě. Po dlouhé plavbě přes několik oceánů konečně v přístavu zakotvila loď Blue Marlin. Manažeři loděnice ji sem z opačného konce světa povolali kvůli mimořádné operaci- převozu ropné plošiny. Loděnice je vlastně městem ve městě. Každé ráno nastoupí do této obří továrny třicet tisíc pracovníků, aby postavili osmdesát plavidel ročně, jednu nákladní loď každých pět dní. České znění.
Kapitán Lindbergh
21. května 1927 dosedl na pařížském letišti po třiceti třech a půl hodinách letu z New Yorku "Spirit of St. Louis". Svět se opět změnil a změnil se i život odvážného pilota, který transatlantický let podnikl. Francouzský dokument
Tantra
Chcete lépe poznat sami sebe? Toužíte prohloubit vztah se svým partnerem? Přestože sexuální revoluce dávno proběhla, sex často provozujeme ve tmě a při rozhovorech o něm cítíme stud. Pornografie je téměř všudypřítomná, ale milování a vášeň stále zůstávají tabu. Stovky českých žen a mužů se rozhodly posunout hranice vnímání svého těla prostřednictvím tantry. Dokument nahlíží do světa tantrických seminářů vedených zkušenými lektory Johnem Hawkenem a Alanem Lowenem. Film v necenzurované verzi přináší intimní výpovědi lidí, kterým tantra změnila život. A ukazuje sex tak, jak nejsme běžně zvyklí. ČR 2011, režie Benjamin Tuček
Chytání sladkovodních ryb
Na rybách u českých rybníků i v exotických řekách s Jakubem Vágnerem.
Koloseum a Pompeje
Muži umírali, aby si vládcové naklonili bohy a krvežíznivý dav si přišel na své. Římané sledovali zápasy gladiátorů na život a na smrt a ani zdaleka se nebránili projevit své pocity tak, jak to činíme my dnes. Přišli si podívanou v aréně jaksepatří vychutnat. Tento sport byl přijímán se stejným nadšením jako dnes fotbal. Podíváme-li se do zákulisí oněch her se smrtí, snad tyto odsouzence, přežívající ve stínu smrti, pochopíme. Gladiátorské zápasy mají původ v primitivních rituálech vykonávaných během pohřebních obřadů, kde se zápasem na život a na smrt prokazovala úcta zemřelému. Je to zvláštní doprovázet zesnulého smrtí dalšího člověka. Ale vždyť se gladiátoři jako forma zboží dali přece lehce oželet! Navštívíme Řím, hlavní město císařského impéria, abychom obdivovali památky obklopující Koloseum. Fórum s chrámy a státními budovami, baziliku Ulpia, v níž se otroci stejně jako gladiátoři mohli ucházet o svobodu, a paláce, v nichž bojovníci často sloužili k pobavení hostů na hostinách.
Egypt: Říše a chaos
Dokumentární série nás zavede za panovníky jedné z nejstarších civilizací. Za vládci, kteří zanechali nesmazatelné stopy v historii své země. Proč se královna Hatšepsut prohlásila mužem a nechala se korunovat na faraóna? Jak asi vypadala desetiletá vláda mladičkého faraóna Tutanchamona? Proč je Ramesse Veliký považován za největšího panovníka egyptských dějin? Jak si Kleopatra podmanila římskou říši? Koho archeologové nazývají faraónem rebelem?
Virus zvaný strach
Jen velmi málo lidí chápe, co znamená programování strachu a proč strach narušuje naše vnímání. Strach je program určený pro naše přežití. Strach také vytváří iracionální přesvědčení. Způsobují jej také větší systémy na výrobu strachu jako např. politika, náboženství a média. "Virus Called Fear" je krátký film o předurčení strachu a co vše může vést k iracionálnímu strachu.
Rozhovory na konci světa
Konec světa je prý bulvární téma. Není. Bulvární je jen způsob uchopení tématu. Myšlenka konce světa tady byla daleko dřív než touha po senzaci. Nakonec, je to přece i biblické téma. A inspirace pro Rozhovory na konci světa. Osobnosti z řad umělců, sportovců, vědců i politiků budou hovořit hlavně o tom jejich současném světě. Miloslav Stingl, Ladislav Špaček, Miloš Zeman, Václav Kočka, Antonín Panenka, Jiří Drahoš, Jan Petránek, Milan Bárta či Boris Hybner anebo Pavel Šporcl v Rozhovorech na konci světa.
Stopy, Fakta Tajemství
Dávné příběhy a nová pátrání Stanislava Motla.
Moravané mezi Eskymáky: Většinou pocházeli z Moravy. Po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 prožívali neslýchaný útisk. Končili ve vězení, často i na popravištích. Kdo z nich se odmítl stát katolíkem, musel do exilu. Jako například Jan Amos Komenský. A tak vyznavači Jednoty bratrské, pozdější Moravští bratři, našli nový domov například v saském Herrnhutu neboli v Ochranově. Pro mnohé z nich to však byla jen přestupní stanice. Později se vydávali dále jako mimořádně odvážní misionáři doslova do celého světa, Afrikou počínaje a Polynésií konče. Někteří z nich skončili také mezi eskymáky, v zemi věčného ledu a sněhu, v Grónsku. Právě jejich stopy budeme hledat v pokračování cyklu Stanislava Motla. Pořad Stopy, fakta, tajemství ... Dále 3 díly rozhlasového seriálu Toulky Českou minulostí.
Jsou ženy lepší než muži?
Nositel Nobelovy ceny za mír Muhammad Yunus v rozhovoru pro Dropping knowledge. Anglicky.
Host Studia B
vysílání města Bohumín a povídání s hosty na různá témata.
Večer na téma Globalizace
Krize, která ovládla svět, se negativně projevuje ve všech oblastech. Odpověď na otázku, kdy skončí a co bude dál, je stejně bezobsažná, jako odpověď na kardinální otázku: Co je globalizace? Faktem zůstává jediné - chudí chudnou a bohatí bohatnou. Tzv. Washingtonský konsensus na začátku 80. let nastavil hodnoty, podle kterých to rozhodující v životě jsou peníze, trh a privatizace. Jsou i vznešenější a hezčí hodnoty, ale ty se nevejdou do kalkulace finančníků. Výsledkem je svět, který ovládly korporace, a ty zase ovládl finanční kapitál, spekulace, burziáni a bankéři. Státy se tlaku bankéřů neumějí bránit a finančníci se cynicky ptají: Nač jsou státy? A nač jsou sociální státy?
Globalizace je minimalizace nákladů, maximalizace zisků! Svět pouze pro bohaté? Dá se s tím něco dělat? Přesněji: Co s takovým světem? Odpovědi budou hledat hosté moderátora Milana Blahy.
Víkend
vzpomínka na 70. léta.
Přízraky z Abu Graib
Znepokojující dokument televize BBC točený ve Francii, v Israeli, USA, Alžíru, Argentibě, Uruguay, Jihoafrické republice, a ve Velké Británii. Představuje historii vyšetřujících technik a nástup moderních mučících postupů.
Historický odkaz pokračuje až do současnosti, specielně v USA. Některé z těchto technik se staly takřka rutinou v tzv. válce proti terorismu - používání bojových psů, waterboarding, nebo sexuální ponižování. Tato historicky dlouhá a nepřetržitá lidská krutost propojuje nacistické Německo se současnou věznici Abu Ghraib. Stává se základní součástí současného politického diskursu. komentář: Je mi odporné konstatování, že se něco takového "stává takřka běžným způsobem vyšetřovacích metod" ... Je to důrazné varování, že se společností je něco velmi v nepořádku. Říká se, že když dobří lidé neudělají nic, ti zlí pak lehce vítězí...
Stvůra z ostrova Jekyll
G. Edward Griffin je americký publicista a dokumentarista. Ve své nejúspěšnější knize z r. 1994 "Stvůra z ostrova Jekyll" popisuje vznik Federálního rezervního systému - banky, která kontroluje všechny peníze v USA. Tak jako v knize, tak i ve své přednášce vysvětluje zrůdnost tohoto systému, který dal kontrolu nad světovými financemi nepatrné skupince soukromých bankéřů.
Spekulace s potravinami
Video o spekulacích s potravinami, které bylo vytvořeno v rámci evropského projektu Finanční systém pro udržitelný rozvoj:
Jak přežít pokrok
Pořad o velkoleposti a zároveň dvojsečnosti pokroku lidstva odhaluje velké riziko provozování softwaru 21. století v podobě našeho know-how na prastarém hardwaru, kterým je náš mozek primáta, jenž nebyl 50 000 let upgradeován. Prostřednictvím rozmanitých obrazů a působivého soundracku se vydáme na cestu, během níž se zamyslíme nad naším přechodem od jeskynních lidí k výzkumníkům vesmíru. Ronald Wright, jehož bestseller "A Short History Of Progress" (Krátká historie vývoje) se stal předlohou tohoto filmu, odhaluje, jak civilizace opakovaně decimovala "vývojové pasti" Đ lákavé technologie sloužící bezprostředním potřebám, avšak jen zřídkakdy těm budoucím. Dokument nám překládá jasné důkazy v podobě prolínajících se příběhů z čínského jezdeckého klubu, člověka z Wall Street, který odkrývá ničím neomezovanou a chamtivou finanční elitu bezohlednou vůči životnímu prostředí, a ekopolicistů bránících spálenou Amazonii. V minulosti jsme mohli spotřebovat místní zdroje a přesunout se jinam. Pokud se však dnešní globální civilizace zhroutí následkem přehnané konzumace, je po všem. Žádnou záložní planetu k dispozici nemáme.
Peníze - Špinavá tajemství
V dnešním bezohledném obchodním světě je pokušení získat nezákonným způsobem výhodu před konkurencí vyšší než kdy jindy. Firmy nyní běžně zaměstnávají soukromé detektivy, aby zjistily, co mají za lubem jejich konkurenti. Max Flint nahlédne pod pokličku temného světa telefonních odposlechů, tajného natáčení, vloupání a podvodů, ke kterým dochází v honbě za ziskem.
Hitlerovi muži
Německý dokumentární cyklus o hlavních představitelích nacistické III. říše. Česky.
Kněžna upír
Životní příběh Eleonory Schwarzenbergové se stal v 18. století zdrojem pochmurné legendy. Rakouský dokument
Kněžna upír s českým dabingem.
Pověsti a hororové příběhy mají často historické kořeny. Platí to i o upírských legendách, které se zvláště v 18. století objevovaly ve většině evropských zemí. Jeden takový příběh se po staletích vynořil při výkopových pracích v Českém Krumlově. Šlo o nález pohřebiště, kde mezi kostrami byly i ostatky tří osob, pohřbených s použitím protiupírského rituálu. Pátrání v zámeckém archivu vedlo k osobě kněžny Eleonory Schwarzenbergové, jejíž životní osudy a smrt obklopuje řada záhad a tajemství. Podivný byl i způsob, jakým byla pohřbena. Jako by se jí okolí bálo... Osobní lékař Marie Terezie doktor van Swieten dokonce přijel do Čech, aby pak vyslovil závěr, že "upírské historky se objevují jen tam, kde vládne tmářství". Marie Terezie pak vydala výnos, zakazující praktiky boje proti upírům - a ti pak přešli do světa fantazie.
Cestování červí dírou
Populárně zpracované vědecké téma o podivuhodných vlastnostech vesmíru. S českým dabingem provází Morgan Freeman. Od televize Discovery Science.
Tajemství vody
Nové zásadní poznatky, revolučně měnící naše pochopení nejrozšířenější přírodní látky na planetě... Víme, jaké tajemství v sobě tato přírodní síla skrývá? - Voda jako matka života, voda jako geniální superpočítač, voda jako médium s vlastní pamětí i rekacemi... Až šokující výsledky bádání vědců z Ruska i ze světa, kteří nezaujatě a bez předsudků zkoumají vlastnosti a podivuhodné chování vody...
Voda je čirá, zdánlivě nenápadná a "průhledná" ? a přesto je stále nesmírně tajuplná. Je základní podmínkou pro život na naší planetě. Leckdy se odmítá podřídit fyzikálním zákonitostem. A když jedno z jejich tajemství rozluštíme, hned se objeví další. Pro fyziky je stále záhadou. Tak například - zatímco jiné látky se při ochlazení smršťují, voda se ve zmrzlém stavu rozpíná a jako led vystupuje na hladinu. Kdyby však led klesal ke dnu, nemohl by existovat život. Moře i oceány by se změnily v jeden gigantická ledovec. Právě ve vodě se objevily baktérie, první živé organizmy. Ale nikdo dodnes přesně neví, jak mohl život vzniknout z neživé hmoty. Voda nám může prozradit mnoho podstatného o počátcích života, stejně jako o tom, jak první organismy, které v ní vznikly, vystoupily z moře na pevninu. Originální název: Our Knowledge is but a Drop Water: The Great Mystery (2006)
Mezinárodní vesmírná stanice
Před 65 miliony lety narazil do naší planety obří asteroid. Sedmdesát procent suchozemskkých druhů v důsledku této srážky vyhynulo. Vědci se obávají, že něco podobného se v budoucnu může opakovat. Dalším nebezpečím, které naším vzdáleným potomkům hrozí, je Slunce. Dá se předpokládat, že jeho teplota za zdánlivě nekonečnou miliardu let Zemi zničí. Variantou, jak by lidstvo mohlo přežít, je úvaha o jeho postupném přestěhování na jiné planety. Předpokladem výzkumných letů raket s lidskou posádkou do vzdálených míst vesmíru je jakýsi dopravně-techniký mezistupeň, kterou bude tvořit Mezinárodní vesmírná stanice. Odrazový můstek k objevům nových světů o velikosti dvou fotbalových hřišť vzniká 400 kilometrů nad zemským povrchem. K realizaci jednoho z nejsložitějších technických úkolů, o jaký se kdy lidstvo pokusilo, se spojilo šestnáct států. A tak možná už v roce 2008 přivítá komplex Mezinárodní vesmírné stanice (ISS - International Space Station) své první obyvatele.
Ženy faraóni
Kleopatra, Nefertiti, či královna Hatšepsut jsou legendární jména. Byly symbolem okouzlující krásy a držiteľkami svrchované moci nad starověkým Egyptem. Prekvapující nové poznatky odhalují tajemství jejich obrovské autority. Výzkumníci přinášejí důkazy o 400-letém období vlády ženského kultu nad celým Egyptem. Slovenský dabing, Americký dokument.
Dlouho byli historici přesvědčeni, že o přepych a bohatství starověkého Egypta se zasloužili výlučně faraoni. Z nejnovějších objevů však vyplývá, že tajnou hybnou silou jedné z největších civilizací byly ženy. Jejich jména vešla do dějin: Nefertari, Hatšepsut, Nefertiti, Kleopatra... Tyto ženy se staly symbolem svůdné krásy i politické moci. Vládly starověkému Egyptu a rozsah jejich pravomocí si v ničem nezadal s nejmocnějšími vladaři v dějinách. Překvapivé nové objevy odhalují tajemství jejich svůdného půvabu i nesmírné moci. V hrobkách prosvětlených barevnými hieroglyfy i v chrámech střežených kolosy odhalují egyptologové významný zdroj moci těch proslulých vládkyní v donedávna neznámém kultu.
Zánik vesmíru
Zánik vesmíru bere diváky na neuvěřitelnou cestu kosmem, při hledání odpovědí na otázku: Jak to všechno skončí? Tři teorie o osudu vesmíru ožívají, když program zkoumá souboj mezi temnou hmotou a temnou energií, silami, které určí, zda se vesmír zhroutí, zmrzne, nebo se rozpadne v zapomnění.
Nikdo nemůže přesně vymezit existenci temné energie nebo temné hmoty, ale věda v tom má jasno - musí tam být obě. Návštěva Keckových teleskopů nahoře na havajské sopce v téměř 14 000 odhaluje některá vodítka, stejně jako velkolepé obrazy z Hubbleova vesmírného teleskopu. Program přichází do Goddardova centra pro vesmírné lety na obrázky z WMAP (wilkinsonova mikrovlnná anizotropní sonda), což je jeden ze zásadních objevů v kosmologiii. WMAP se noří hluboko do minulosti, odhaluje obrázek vesmíru, když byl ještě v plenkách, a objasňuje jeho propojení s vědou o pochopení našeho osudu. Tajemné černé díry jsou detailně zkoumány jako fenomén, který nabízí klíč k osudu vesmíru. Nejsou vidět, ale vědci pozorovali důkaz jejich síly. Poslední teorie o dramatickém konci vesmíru je odhalena. Vědec stojící za teorií známou jako Velké rozervání (Big Rip) bere školní experiment ven do ulic. Demonstruje zde síly na Zemi, čímž pomáhá objasnit, jak pracují temná hmota a temná energie ve prospěch bezútěšné zkázy. Velkolepá, dosud neviděná grafická znázornění jsou spolu s názornými příklady použity k vysvětlení vědy v pozadí každé teorie. Díky tomu jsou některé z nejsložitějších věd zpřístupněny divákovi. V závěru je divákům umožněno lépe pochopit, kde se nacházel náš vesmír a jaké důsledky by mohla mít zkáza všeho, co známe.
Když se Země zatřese
jeden díl z dokumentárního seriálu o seismických tématech. Česky
Skryté já
S pomocí vědců, anesteziologů a Jennifer Aniston hledá profesor Marcus du Sautoy v tomto dokumentu B.B.C. odpověď na jednu z největších vědeckých záhad: jak víme, kdo jsme? Zatímco je snadné zakusit myšlenky sebe sama, je velice obtížné je vysvětlit. Aby Marcus zjistil, kde se tyto myšlenky berou, podrobil se řadě vědeckých experimentů.
Zjistil, v jakém věku se začínáme poznávat, a jestli nějací další živočichové s námi tuto vlastnost sdílejí. Pak svojí mysl podrobil velice intenzivnímu experimentu v anestezii. Poté, co přežil tuto zkoušku, prošel vědeckým pokusem s mimotělním zážitkem, aby se pokusil vymezit své pravé Já. Pak se v Hollywoodu dozvěděl, jak celebrity pomáhají vědcům pochopit mikroskopické aktivity našich mozků. Nakonec se podrobil experimentu čtení mysli, který mu pomohl vysvětlit a zároveň radikálně změnit názor na to, kým je.
62 dní na moři
Tasmánské moře patří k nejsmrtonosnějším a nejzrádnějším částem světového oceánu. Rozprostírá se mezi Austrálií a Novým Zélandem v délce 2200 kilometrů. Přeplout Tasmánské moře v kajaku se doposud nikomu nepodařilo. I když se o to mnozí pokoušeli - jednou dokonce s tragickým výsledkem. Je to příběh dvou mladých Australanů, Jamese Castrissiona a Justina Jonese, kteří vyrazili na Tasmánské moře a pokořili ho. Ve svém maličkém kajaku bojovali s desítimetrovými vlnami, obrovskými bouřemi, žraloky a proudy, které se proti nim spikli. Po 62 dnech, 3318 kilometrech a 1,7 milionech záběrů pádly konečně dosáhli písečných břehů Nového Zélandu.... Dokument z roku 2009. Česky.
|
xRubriky
výběr tematuanimovanévěda, technikapřednáškydokumentydokumenty czsvědectví dobyzprávy událostipublicistikaEKO, cestypříroda, zvěřosobnostijak se dělalovideo, film3D, webzvuk, hudbagrafika, DTP
Nezařazeno
Odkazy
Měsíční archiv
Vybraný archiv
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 Výběr tématu
Anketa
Credits
webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter. |