The Brain ScoopThe Brain Scoop
Celá škála videoblogů s přírodovědeckými tématy a zkoumání zvířat provází Emily Graslie z Field Museum of Chicago. Videa jsou otitulkována česky.
Planeta OceánPlaneta Oceán
Planeta Oceán je netradiční film, který přináší unikátní záběry ze světa moří a oceánů. Jeden z nejpozoruhodnějších a nejucelenějších projektů, které kdy byly na poli dokumentů natočeny. Planeta Oceán vás ponoří do mořských hlubin, provede vás od těch nejmělčích korálových útesů až k pustým břehům Antarktidy, od širého otevřeného oceánu až k noční krajině nejhlubších mořských propastí.
SurikatySurikaty
Dozvíte se něco o životě Surikat, což jsou menší stepní hlodavci.

"Planeta Země" je mnohonásobně oceněný televizní seriál z produkce BBC pořadu Natural History. Čtyři roky trvalo natáčení, byl to nejdražší dokumentární seriál, který do roku 2006 zadala BBC a také prvním, který byl natočen ve vysokém rozlišení.
Seriál byl koprodukován televizí Discovery Channel a NHK ve spolupráci s CBC. Jeho tvůrci byl označen jako "definitivní pohled na různorodost naší planety". Série zahrnuje jedenáct epizod, z nichž každá představuje globální přehled různých lokalit na Zemi. Na konci každé padesátiminutové epizody, byla desetiminutový film o filmu který ukazoval natáčení seriálu. Zde je jeden z dílů, s anglickým komentářem sira Davida Attenborrougha.
Hadi a plaziHadi a plazi
Přírodovědný dokument Adama Schmedese se zaměřuje na teritoriální praktiky zmijí v okolí dánského hlavního města. Zjistíme jak vůbec postupuje had při námluvách a jak těžké je najít vhodný protějšek k zachování druhu. 40 minutový dokument krásně vykresluje život hadů kolem dánského pobřeží.
Pán mravencůPán mravenců
sociobiolog Edward Osborne Wilson věnuje svůj čas vědecké práci zkoumání mravenců. V dokumentu nahlédnete pod pokličku jeho zajímavých výzkumů.
Kanadská přírodaKanadská příroda
dokumentární filmy o zvířatech z kanadského portálu filmů NFB. V sekci dokumentů jich najdete ještě mnohem více. Doporučuji!
Gorily: 98,6% člověkaGorily: 98,6% člověka
Na expedici do Rwandy jsme měli možnost prozkoumat a navštívit čtyři rodiny divokých horských goril. Druhu, kterého zbývá už pouze 720 jedinců. Průvodcem je Craig Sholley, který byl po více než 30 let úzce zapojen do projektů zachování africké divoké přírody. S těmito mírumilovými tvory -, kteří mají 98,6% své genetické výbavy podobné s lidmi - je překvapivé, jak nám připomínají podstaty lidství. Explore™ je multimediální organizace, která tvoří dokumenty s významnými lidmi z celého světa, kteří zasvětili své životy mimořádné příčiny. Explore je tvoří jak vzdělávací tak i inspirativní portál do duše lidstva, podporuje nesobecké činy pro druhé.
Pieninsky národný parkPieninsky národný park
Pieninský národný park, je národní park na severním Slovensku. Park je umístěn v západních Pieninách na hranici s Polskem. Rozlohou 37,5 km² je nejmenším národním parkem Slovenska, jeho ochranné pásmo zabírá 224.44 km².

Park se rozkládá v okresech Kežmarok a Stará Ľubovňa v Prešovském kraji. Byl založen 16. ledna 1967, jeho hranice byly upraveny v roce 1997.

Je známý svou krásnou krajinou, zejména řekou Dunajec, která je vyhledávanou oblastí vodáků a turistů. Park nabízí tradiční folklor a architekturu, zejména ve vesnici Červený Kláštor s Muzeem národní kultury. (zdroj Wikipedie)
Zázračná planetaZázračná planeta
Unikátní dokumentární série z produkce BBC představuje jedinečný pohled na naši planetu. Dechberoucí záběry přibližují v 11 tématických epizodách pohled na faunu jednotlivých prostředí jako jsou hory, ledovce, pláně, oceány, džungle a další. O originální komentář se postaral známý přírodovědec David Attenborough.
VlciVlci
dokumentární IMAX film o přirozeném životu vlčí smečky.
sopky a vulkánysopky a vulkány
Záběry aktivních i vyhaslých sopek a vulkánů, včetně uníkátních záběrů podmořské sopečné činnosti v Ohnivém kruhu.
SavciSavci
Seriál televize BBC o velkých savcích, které uvádí sir David Attenborrough.
Život v mořiŽivot v moři
Ponořte se do světa IMAX ve filmu, který přináší divákům jediněčnou možnost setkat se tváří v tvář s obyvateli podmořských hlubin a být tak svědkem jejich kouzelného života. S filmem Život v moři 3D objevíte neprozkoumaný svět pod hladinou moře, jehož základem je nutnost spoléhat se jeden na druhého a tak přežít. Film natočil světově uznávaný režisér Howard Hall, který produkoval také první 3D film z oblasti podmořského světa pro kino IMAX "Tajemné hlubiny 3D" jež se stále těší velkému zájmu diváků.

Dokonce ani většina z těch, kteří se aktivně potápí, se dosud nesetkala s těmito živočichy a neviděla, jak se chovají v přítomnosti jiných zvířat. Život v moři 3D obsahuje záběry, které Howard osobně ještě nikdy během své dlouhé a rozmanité filmové kariery nezachytil. Tito podmořští živočichové jsou děsiví, krásní i legrační zároveň Đ jde o názornou ilustraci úžasné rozmanistosti života.”

Kvalita tohoto 3D filmu je důkazem úspěšného spojení spolupráce společnosti Warner Bros Pictures s talentem režiséra Howarda Halla a producentů Michele Hall a Toni Myers.”

Film získal prestižní cenu PANDA za Nejlepší velkoplošný film. Ocenění si převzali zástupci kina IMAX na festivalu Wildscreen 2006, který se konal v Bristolu ve Velké Británii. PANDA je přední ocenění udělované přírodovědeckým filmům či projektům a je v této oblasti stejně významnou cenou jako např. americký OSCAR

Komentář čte Johnny Depp a Kate Winslett.
Jak to zvířata dokáží?Jak to zvířata dokáží?
Neuvěřitelné vlastnosti zvířat. Vypravme se spolu do tajemné říše živočichů, kteří s námi sdílejí tuto planetu. Podívejme se objektivem kamery na chování těch, jejichž smyslové a fyzické schopnosti nás často naplňují nevěřícným údivem. Mnohé zdánlivě nepochopitelné vlastnosti zvířat ztrácejí díky nejnovějším vědeckým poznatkům svou záhadnost a tajemství. Ale počínání mnoha tvorů ve vzduchu, pod vodou i pod zemí je právě tak překvapivé jako mýty a legendy, kterými jsou obestřeni.
Bílý žralokBílý žralok
Fascinující příroda v seriálu televize BBC Living Planet. Provází David Attenborough.
Horské gorilyHorské gorily
dokument formátu IMAX.

MOUNTAIN GORILLA takes us to a remote range of volcanic mountains in Africa, described by those who have been there as "one of the most beautiful places in the world", and home to the few hundred remaining mountain gorillas. In spending a day with a gorilla family in the mountain forest, audiences will be captivated by these intelligent and curious animals, as they eat, sleep, play and interact with each other. Although gorillas have been much-maligned in our popular culture, viewers will finally "meet the legend" face to face, and learn about their uncertain future.
Ptáci z rájePtáci z ráje
krátký dokument o rajkách, zajímavých ptácích žijících na Nové Guinei. Dále o ptáku který umí napodobovat desítky zvuků. Jmenuje se Lyrochvost (Lyrebird).
PredátořiPredátoři
může se zdát, že způsob obživy dravců je krutý k jejich obětem. Je to však přirozený koloběh života.
koně a kaskadéřikoně a kaskadéři
výběr kaskadérských a jezdeckých kousků.
podmořský světpodmořský svět
Podmořské korálové útesy, mořské ryby, žraloci, potápění v Thajsku, Filipínách, Fidži i jinde. Podpořit mořské živočichy můžete na BlueVoice.org. V závěru trailer na půlhodinový film o žralocích korálových útesů, více na Sharks, stewards of the reef.
Divoká přírodaDivoká příroda
Na různých místech planety žijeme společně s divokými zvířaty. Jejich přirozené životní prostředí však často mizí a s nimi i tato zvířata. Více třeba na Marinebio.
Africké SafariAfrické Safari
Kontinent plný kontrastů. Výlety různých cestovatelů po safari, ale i zvířata točená skrytou kamerou a trocha současné africké hudby. Africká zvířata můžete podpořit například v projektu African Wildlife Foundation
Záchrana velkých kočekZáchrana velkých koček
Projekt Big Cat Rescue se snaží o záchranu nejohroženějších druhů velkých kočkovitých šelem. Častokrát jsou předmětem obchodu na černém trhu, jsou loveni, nebo mizí jejich přirozené životní prostředí. Tento výběr je je část videomateriálu a je dokumentací, co se podařilo. Více videí o Big Cat Rescue a tygrech
Král predátorů Král predátorů
27 dílů, klikejte na spodní lištu s náhledy. Celkem 4 a půl hodiny nádherných záběrů žraloků, ledních medvědů a dalších zvířat divočiny.
Nebezpečná setkáníNebezpečná setkání
v originále se seriál jmenuje Dangerous Encounters. 60 videí, klikejte na spodní lištu s obrázky. Anglicky, s českými titulky.
divoké řekydivoké řeky
tažení lososovitých ryb na divokých kanadských řekách. Záběry nádherné épřírody Britské Kolumbie, přírody která je ohrožena těžbou surovin a nevratným zničením křehkého ekosystému.

Follow the International League of Conservation Photographers for a R.A.V.E. in the Flathead River Valley in Southeastern British Columbia. The goal of these Rapid Assessment Visual Expeditions is to capture compelling media to support an existing conservation effort. Here, in one of the most pristine river valleys on the planet, a proposed open pit coal mine would disrupt a critical habitat migration corridor and pollute the headwaters of Glacier National Park in the US.
Sattva přírodySattva přírody
Film ruského vědce Dr. Vladimira Antonova o meditační práci s duchovním srdcem a slaďování s jarní přírodou.
V tomto filmu si můžete vychutnat krásu a harmonii přírody a ponořit se zamyšleně do jednoty s ním. Slovo "sattva" v jazyku Sanskrt označuje celek takových vlastností, jako harmonie, čistota, jasnost porozumění a jemnost.
Na duchovní cestě, je sattva mezistupeň z neznalosti, hrubosti a podřízení vášně - k realizaci Božství. Spojením našich emocí a vědomí do harmonie a krásy nejlepší jevů ve Stvoření, můžeme se připravit na vzestup do vyšších úrovní vědomí. Konečným cílem tohoto úsilí je dosažení božství, poznání Boha a Sloučení s Ním.
Film je vyroben z nádherné scenérie a hudby. Užijete si zpěv Satja Sáí Bába a mantrou Bába Nam Kevalam provádí Tatyana Gordeeva. S českými titulky.
Strážce divočinyStrážce divočiny
přírodopisný film Roberta Rajchla a Erika Baláže o jedné z posledních pevností divoké přírody v Evropě, Tiché dolině v Západních Tatrách.
Z pohledu přírody je to nedávno, co se divočina rozprostírala po celé Evropě. Dnes jí zůstávají poslední pevnosti. Jednou z nich je tajemná Tichá dolina v Slovenských Tatrách. Její odlehlé rokle a kouzelné pralesy jsou domovem pro asi čtyřicet medvědů, kteří zde mohou žít bez jakýchkoliv konfliktů s člověkem. Dva mladí filmaři se rozhodli nezkresleně zdokumentovat život tohoto charismatického zvířete - strážce divočiny - a upozornit tak na mizející svět nespoutané divoké přírody, kde člověk je jen pozorovatelem.
Hrátky se žralokyHrátky se žraloky
Freediver v experimentu s lidožravostí tygřích žraloků. (Česko 2009, původní název Interactions - ovlivňování)
Skadarské jezero a řeka MoračaSkadarské jezero a řeka Morača
Skadarské jezero, pojmenované podle města Skadar v severní Albánii, je na Balkánském poloostrově jedním z největších jezer a okolních mokřadů a zahrnuje jeden z nejvýznamnějších ptačích a rybích lokalit v oblasti Středomoří. Do jezera ústí ze severozápadu v Černé Hoře řeka Morača. Asi 62% jezera leží v Černé Hoře a zbytek v Albánii.

V původním znění s anglickými titulky.
Ve stínu dinosaurůVe stínu dinosaurů
Seriál televize BBC v kterém byli velmi přirozeně rekonstruováni prehistoričtí ještěři. Dále ještě archeologické dokumenty k tématu.

Dinosauři - sto padesát milionů let neomezeně vládli naší planetě, dosahovali gigantických rozměrů, a byl jim předurčen nelítostný pád. V jejich stínu se vyvíjeli také první savci a byli to právě oni, kdo po dinosaurech převzal evoluční štafetu. Jaké bylo jejich vzájemné soužití a co všechno o jejich životě ještě nevíme?
Někteří dinosauři patřili k nebezpečným predátorům nejen na souši, ale i ve vzduchu. Jakou roli vlastně v evoluci dinosaurů sehráli opeření ještěři? A proč měli ve vývoji savců zásadní význam rostliny?
Levhart arabský z OmánuLevhart arabský z Ománu
Dokument s českým dabingem sleduje úsilí místního vědce, který se snaží tohoto predátora chránit a zabránit jeho vyhubení. Díky přirozenému nadšení a lásce k levhartům obývajícím jeho domovinu dokáže vědec unikátním a věrohodným způsobem tomuto tajemnému zvířeti porozumět. Ať už na velbloudovi, pěšky či na palubě vrtulníku zkoumá drsné pouště, rozeklaná pohoří a monzunové lesy jižního Ománu.
O včelách a lidechO včelách a lidech
Včely umírají po milionech. Je to ekologická katastrofa, která přímo ohrožuje globální zemědělství. Autorka Martha Kearney v tomto dokumentu hledá důvody úbytku včelstev po celém světě. Zkoumá, co by mohlo být příčinou této devastace. Dokument televize BBC Four.

Sledujte ještě další úžasné dokumenty o včelaření. navštivte web
Sloni nikdy nezapomínajíSloni nikdy nezapomínají
Dokument s anglickými titulky o slonech z Lek's elephant nature park v Thajsku. Dokument byl jedním z doporučovaných finalistů na festivalu v Cannes
Krůtí farmaKrůtí farma
Prostý dokumentární film, který se snaží popsat krátký a předurčený průběh života hejna krůt. Cesta 20 tisíc krůt a krocanů začne v den, kdy se vylíhnou z vajec. Končí o 20 týdnů později při jateční váze 20 kg.

Giddi a Jackob, sedmdesátiletí členové v židovském kibucu během prvních týdnů doprovází krůty, aby učinily první kroky do života.

30 let starý Harel se taky narodil v kibucu spolu s 16-ti letým Ziv, který předčasně ukončil školní docházku kvůli práci s krocany na farmě.

Tito čtyři lidé nám umožňují pohled do jejich každodenního života. Na rutinní práce a každodenní smrt v kurníku kibucu Tzora.

Je to příběh o celém životním cyklu hejna krůt během jedné izraelské zimy.
Korálový ostrovKorálový ostrov
U západního pobřeží emirátu Abu Dhabi ve Spojených arabských emirátech (SAE), se nachází unikátní zázrak přírody. Ostrov nenarušený lidskou činností, známý jako Bu Tinah Island.

Bu Tinah Island je jedním z dvaceti osmi oficiálních finalistů New7Wonders of nature, kampaně, kterou uvidí lidé na celém světě a zvolí z nominovaných sedm nejvýznamnějších lokalit. Jsou vybrány krásné nebo jinak strhující přírodní lokality a ekosystémy na naší planetě. Dne 11.11.2011 budou ohlášeny výsledky.
Yellowstonský národní parkYellowstonský národní park
Jednou z nejpopulárnějších destinací v Americe je Yellowstonský národní park, který už přilákal miliony návštěvníků. Uvidíte tu všechny přírodní zajímavosti: gejzíry, jezera, vodopády, bouřky a horké prameny Nachází se v severním Wyomingu, oplývá divokou zvěř od jelenů až k mocnému bizonům a losům. V úctyhodné krajině stojí majestátné pohoří Grand Teton s jeho drsnými vrcholy, krásnými jezery a křišťálově čistými potoky.
Krása tohoto světaKrása tohoto světa
Tento projekt vizuální krásy se jmenuje "STARS OF THE BICENTENNIAL" a byl vyroben pro největší španělsky hovořící televizní síť k dvousetletému založení Mexika. Skrz tyto záběry k Vám proudí nejen přírodní krásy a přírodní rozmanitost, ale také duch, pocity a hrdost Mexika. Doporučuji prohlédnout všechny videa.
Sněžný LeopardSněžný Leopard
Dokument "An Unavoidable Disagreement" (Nevyhnutelný Nesouhlas) je příběh o vytrvalém boji za záchranu Irbise, neboli Sněžného Leoparda. Boji o existenci tváří v tvář lidské hospodářské soutěživosti na jedné straně a boji o jeho ochranu stejnými lidmi na straně druhé.

Ve čtrnáctidenní cestě do Ladakhu, studené náhorní planině v Indii, odhalují čtyři členové ochranářské skupiny některé překvapivé skutečnosti. Silné ohrožení těchto divokých predátorů a také odhodlání vyjít vstříc k zachování mystického Sněžného leoparda.
Zachraňte čmeláky!Zachraňte čmeláky!
Krátký film o osudu čmeláků, jehož populace v průběhu 20. století dramaticky mizí v počtu i rozsahu až do té míry, že polovina z 25 britských druhů jsou nyní vzácné a 2 jsou vyhynulé.

Čmeláci jsou významní opylovači divokých a zemědělských kvetoucích rostlin. Jejich pokračující pokles má dalekosáhlé důsledky pro širší ekologii. Nepříklad reprodukce mnoha rostlin závisí na opylování pouze čmeláky. A navíc, mnoho zvířat, včetně lidí, závisí na plodech a semenech z těchto rostlin.

Zachování čmeláků a jiné hmyzí opylovači musí být klíčovou prioritou pro zajištění budoucí výroby potravin pro lidskou společnost, a samozřejmě, aby zajistila přežití mnoha jiných druhů, které se spoléhají na hmyzem opylené rostliny.

Podívejte se na webové stránky, kde se můžete dozvědět o ochraně čmeláků spolu s dalšími informacemi o čmelácích a co můžete udělat doma, jak pomoci s jejich chráněním.
Carcharias - Velký bílý žralokCarcharias - Velký bílý žralok
Místní potápěč, jihoafričan Andre Hartmann, je jedním z mála lidí, který je ochoten se žraloku lidožravému postavit ve volné vodě tváří v tvář. Unikátní dokument Steva Lichtaga byl natáčen poprvé bez ochranných klecí. Natáčení se účastní i Andreho desetiletý syn Francois, který chce za každou cenu svému otci dokázat, že se do nebezpečné vody ponořit také nebojí! Andre i podvodní kameramani brzy poznávají, že tyto vody mají pouze jednoho nepřemožitelného vládce - velkého bílého žraloka.
Mláďata ledních medvědů Mláďata ledních medvědů
Znepokojivé záběry medvědice a jejích dvou mláďat v západní části Hudsonova zálivu v Kanadě. Podvyživená mláďata prožívají křeče a záchvaty od hladu. Obě mláďata zemřela do dvou dnů po 23.listopadu 2010, kdy byly natočeny.
Poslední dny dinosaurůPoslední dny dinosaurů
Animovaný televizní dokument kanálu Discovery o vymření dinosaurů, který miliony let zpátky způsobil obří asteroid.
Aljaška - Duch divočinyAljaška - Duch divočiny
"Objevte s námi nespoutanou přírodu, předsunutou bojovou pozici doby ledové - Aljašku."
Film natočený technikou IMAX, nominovaný v roce 1998 na Oscara, nám umožní pokochat se krásou nedotčené divoké krajiny na Aljašce. Uvidíte obrazově i zvukově neskutečně věrné záběry lámání ledových ker, bezhlavé honby vlků za svojí kořistí, orla bělohlavého i dalších obyvatel této člověkem nedotčené přírody. Záběry medvědů při rybolovu z bezprostřední blízkosti, losů, lachtanů i verlyb jakož i putování lososů Vám umožní poznat předsunutou bojovou pozici doby ledové - Aljašku. Česky.
Myslivecký rokMyslivecký rok
Českomoravská myslivecká jednota uvádí myslivecký rok. Provází Václav Chaloupek.
Koncerty přírodyNení mi odpovídat, ptám se
Natočeno v amerických národních parcích s hudbou Čtvero ročních období od Antonia Vivaldi, ale i další hudba od Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Dvoříka a jiných autorů světové vážné hudby.
Čtyři okamžiky tichaZpráva o stavu světa
Film režiséra Josefa Císařovského z roku 1993 je zamyšlením nad našimi možnostmi a vinou. Devastace krajiny, zhoršující se ovzduší, mizející rostlinné i živočišné druhy, to jsou vykřičníky, které většinou neslyšíme. Jsme přece obklopeni pohodlným, umělým světem, hýčkajícím naše ega! Máme ještě čas prozřít?
Historie ZeměHistorie Země
Přední geologové v dokumentu BBC objasňují geologický původ Země. Laickému publiku tak postupně v osmi částech ukazují například vznik kontinentů, pohyb litosférických desek, nebo příčinu sopečné činnosti, což nakonec vyústí do souvislosti geologie a života na Zemi.
Lidská zvířenaLidská zvířena
Pojďme se podívat na to, jací živočichové žijí v lidském těle, nebo v jeho nejbližší blízkosti. První kapitola seriálu Human wildlife má název: Ze života vší. Česky.
Svět vodní divočinySvět vodní divočiny
Německý dokumentární seriál s českým dabingem.
Země krásná neznámáZemě krásná neznámá
Unikátní dokumentární série o vlivu člověka na křehkou rovnováhu planety Země.
Mravenci - tajemná přírodní sílaMravenci - tajemná přírodní síla
V tomto dokumentu se dostaneme do světa mravenců očima Berta Hölldoblera, který je světovým odborníkem na tyto úžasná zvířata. Jaké zvíře si vydobylo nesmrtelnost? Jaké zvíře je nejvíce bojovné? Jaké zvíře má největší Superměsta na planetě? Ne člověk, ale mravenci. Jedná se o skutečný úspěch. Je to jen jejich malá velikost a naše ješitnost, která nám umožňuje držet mýtus naší převahy. Mravenci vládnout planetě. Nacházejí se ve více lokalitách daleko od severního Finska až po parné tropy. Největší známá kolonie z těchto hmyzů je v Japonsku, kde 306 milionů mravenců, s 1 milionem královen, v 45.000 kolonií v rozloze přes 270 hektarů. Nejdivočejší bojovníci na zemi, jsou mravenci otrok tvůrce. Ostatní mravenci mají kasárna a strážních příspěvěk chránit se před překvapivým útokem. Bert Hölldobler, přítel světově proslulého vědce Edwarda Wilsona, je světová autorita na téma mravenců. Zasvětil jim svůj život, cestovat po celém světě, porozuměl jim. Jeho očima a jeho slova se budeme přepravováno do světa mravenců. Svět krásnější a bizarní než nějaký sci-fi. "Mravenci" nám odhalí tento cizí svět poprvé se zaujetím a nadšením.
Zamilovaná zvířataZamilovaná zvířata
Rok co rok celá naše země zní zpěvem, reptáním a výkřiky Đ milostným voláním zvířat. Okázalé tance a dary jsou často nejlepšími prostředky k přivábení samičky nebo samečka a pro diváky se tak naskýtá mnohdy směšná či jímavá, ale vždy úžasná podívaná.

Delfíni, lvi, ryby, ptáci, klokani, opice, krabi nebo hmyz, všichni tito jedinci se snaží okouzlit toho druhého za účelem páření a zplození života. Jejich obřady lásky jsou jako zrcadlo, ve kterém se člověk dost často poznává…

Skrz nádherné a dojemné obrazy nás Les Animaux amoureux zve na cestu do různých koutů světa, abychom shlédli ty nejneobyčejnější milostné eposy.
Říše plejtváků obrovských Říše plejtváků obrovských
Plejtvák obrovský je největším zástupcem živočišné říše na Zemi, ale najít jej a sledovat není vůbec snadné. Velkým tajemstvím jsou i některá místa, kde tito giganti přivádějí na svět svá mláďata. Vydejte se spolu s předními odborníky na převratnou výpravu po stopách plejtváků, jejichž domovem jsou kalifornské vody, při jejich cestě do místa zvaného Costa Rica Dome. Expedice, která se pokusí tyto úchvatné tvory identifikovat a označkovat, nabízí řadu nezapomenutelných záběrů a momentů z jejich podivuhodného života.
Blesk: Smrtící síla přírodyBlesk: Smrtící síla přírody
Smrtící elektřina... ztělesňuje přírodu v její nejvýbušnější podobě a o život připravuje v milisekundě. Může udeřit bez varování ve formě elektrického šoku, který lidské tělo zcela zpustoší. Zásah 30 milionů voltů stačí na to, aby vám zastavil srdce, vymazal paměť, změnil osobnost... Dokument vypráví příběhy tří lidí, které zasáhl blesk, a odhaluje vědecké pozadí tohoto záhadného a extrémně silného přírodního jevu.
Medvědi na severním póluMedvědi na severním pólu
Na pobřeží Severního ledového oceánu se setkávají medvědi lední a grizzlyové a dokonce se kříží. Společně čelí změnám klimatu a ustupující led je nutí cestovat stále více k severu. Arktida, Severní ledový oceán. Pro medvědy lední je tu život čím dál těžší. Ledový příkrov se pomalu, ale jistě zmenšuje. A jeho tání způsobené postupným oteplování planety nutí polární zvířata i ptáky ustupovat stále více na sever. Kromě medvěda ledního žije v těchto končinách ještě jeden medvěd - grizzly.
Lovený lovecLovený lovec
Přepadení. Během jednoho léta v Kanadě vzrostl počet medvědích útoků na člověka. Vědci zkoumají, proč medvědi náhle začali napadat tolik lidí.... To je jen jeden příběh ze seeriálu o lidech a jejich predátorech od satelitního kanálu Natiional Geographics Wild...:)
Jezero hvězdJezero hvězd
dokument televizního kanálu Nature o jezeru v Malawi, v Africe. V jezeře žije mnoho sladkovodních ryb.
Draví mravenciDraví mravenci
Ohňoví mravenci jsou neuvěřitelně žraví a napadají cokoliv elektrifikovaného. Možná je to tím, že jim elektrický proud připomíná vlnění, které vysílá jejich přirozená kořist. Ve Spojených státech amerických způsobí tito mravenci každý rok škody na elektrických rozvodech za miliony dolarů. Při dobývání nových území se malí útočníci dokáží zformovat v živoucí vor. Ohňoví mravenci se vrhají téměř na vše, co jim přijde do cesty: na pavouky, luční kobylky, ale také na obojživelníky nebo oslabené savce.
Grand Canyon Grand Canyon
Grand Canyon je jedním z mála pozemských terénních útvarů, které můžete spatřit z vesmíru. Ne náhodou je toto místo jedním z nejoblíbenějších amerických národních parků. Ročně sem zavítá na pět milionů návštěvníků, kteří ovšem mají možnost poznat jen zlomek skutečné nádhery Grand Canyonu. K místu se totiž váže celá řada otázek, které jsou i pro zkušené vědce nepochopitelnou záhadou. Kdy a jak se Kaňon vlastně zformoval? Jak se jedna z nejzákeřnějších nemocí na zemi dokázala zachovat v tělech prvních masožravců žijících v Kaňonu? Kde přebývali jeho první lidští obyvatelé a jak zde dokázali přežít? National Geographic Television se přidává k vědecké expedici, aby se pokusila tato tajemství rozluštit. Vydejte se na výpravu po celé délce Grand Canyonu, čítající 277 mil. Poznávejte dokonalou krásu přírodních úkazů, včetně jedněch z nejzrádnějších peřejí na planetě. Vybraná skupina vědců a expertů nám ukáže Grand Canyon tak, jak ho dosud vidělo jen málo nezasvěcených. Počínaje řekou, která si stále probíjí cestu kameny starými dvě miliardy let, až po různorodé živočichy, toulajícími se jedinečnou krajinou tajemného Grand Canyonu.
Neviditelný levhartNeviditelný levhart
Zatímco tygři se ocitli na pokraji vyhynutí a počty lvů se neustále snižují, levharti přežívají. Jonathan Scott je jejich velkým obdivovatelem. Dokument televize BBC s českým dabingem.
Vetřelci z AmazonieVetřelci z Amazonie
Dokument oceněný Velkou cenou na filmovém festivalu Ekofilm 2010, který pojednává o dosud neobjeveném hmyzu tropického pralesa.
Hluboko v Amazonské džungli tým vědců pozoruje neobvyklé tvory. Jde o drobný hmyz nesmírné složitosti a udivujících tvarů. Je z čeledi Membracidae (ostnohřbetkovití). Je ho těžko spatřit a ještě těžší chytit. Například takové Basidum je jen 6 milimetrů dlouhá. Je jedním z více než 3 tisíc druhů čeledi Ostnohřbetkovití, které se dosud podařilo identifikovat. Vědci za těmito tvory vylezli i vysoko do korun stromů, aby získali úžasné digitální záběry a citlivými mikrofony zachytlili jedinečné zvuky, kterými tyto malí tvorové mezi sebou komunikují.
Ostrovy zapomenutého kliduOstrovy zapomenutého klidu
Dokumentární cyklus o naší přírodě (1993) Les může připomínat moře. Je velký, beztvarý, koruny stromů se pod větrem vlní jako voda. Krajina našeho státu, který má k moři daleko, byla vždy přirozeně zalesněna, ornou půdu i půdu pro svá obydlí museli lidé přírodě vzít. Brali ji lesu. Lidé dřívějších dob byli obklopeni lesem v míře, jakou již nechápeme, báli se ho, využívali ho a osídlovali různými bytostmi. Proto měl les odpradávna i svůj výtvarný symbol - na gotických stavbách nacházíme kamenný sochařský symbol lesa - démonickou postavu Zeleného muže. Z lesa člověk vidí jen jeho polovinu, protože ta druhá je pod zemí. Jaká je historie lesa ve vývoji krajiny v toku času? Hlavním průvodcem pořadu je Václav Cílek, dalšími jsou botanik Ivan Větvička a ekolog Jaromír Bláha.
ZátokaZátoka
šokující dokument s českými titulky a kompletním přepisem. Malé, klidné město ležící na japonském pobřeží, poblíž něhož se skrývá hezká, nenápadná zátoka. Ta je však domovem dech beroucích delfíních jatek. Ti "šťastnější" se dostanou do jednoho z mnoha zábavných mořských aquaparků. Ostatní skončí v mrazících boxech supermarketů. Skupina aktivistů se rozhodla, že krvavá jatka, kterými se městečko Taiji "proslavilo", zdokumentuje a předvede tak celému světu, co se opravdu děje. Zátoka, kam jsou vyděšení delfíni naháněni, je obehnaná ostnatým drátem, který má odradit nevítané diváky. Zabíjení zde začíná každý rok v září. Podle O'Barryho tak během jedné sezóny zahyne okolo 23 tisíců delfínů a sviňuch. Týmu filmařů se ale nakonec podařilo proniknout do hlídané zóny a s pomocí špičkové techniky pořídit naprosto neuvěřitelné záběry.
Královna slunceKrálovna slunce
Jedinečný dokumentární film 'Královna slunce' se věnuje problematice dramaticky se zhoršujícího zdravotního stavu včelstev a nedozírným následkům, které může mít úhyn včel pro naši samotnou existenci. Film hledá odpovědi na otázky, co nám vlastně včely chtějí říct a jaký význam mají včely v širším kontextu udržitelnosti života na zemi. Autoři filmu i mnozí jeho protagonisté se odvolávají i na předpovědi Rudolfa Steinera, který ve svých přednáškách o včelách varoval již v roce 1923, že určité praktiky, jako je umělý odchov matek, mohou vést až k úplnému zhroucení včelího chovu. Aby k takové katastrofě nedošlo, je nutno zásadně změnit náš přístup k chovu včel. V tomto ohledu film nabízí mnoho podnětů a inspirativních příkladů z celého světa.
Ochránkyně gorilOchránkyně goril
Dian Fossey, americká bioložka zabývající se studiem života goril horských. Stala se nesmrtelnou díky filmu Gorily v mlze. Ale ona sama nesmrtelná nebyla. Dojemný dokument, který otevírá srdce i naše chápání přírody a sebe samých...
Můj soused paviánMůj soused pavián
Jihoafrický region Overburg v blízkosti Kapského města se zdá být ideálním místem pro krásné prázdniny i celý podzim života. Dalo by se říci ráj na zemi, jen kdyby tam nebylo tolik těch nezvykle otravných sousedů… Ve snaze vyplenit jídlem přetékající domky se paviáni naučili spoustu triků, kterými začali místní obyvatele přivádět téměř k šílenství.
Deštné pralesy - tajemství životaDeštné pralesy - tajemství života
Deštné pralesy - krásné, tajemné a záhadné - jsou časové schránky z dávné minulosti, které jsou nositely genetického dědictví milionů let evoluce. Jsou domovem poloviny žijících druhů na Zemi. České znění.
Aquamarine - barvy mořeAquaMarine - barvy moře
Obrazy podmořského světa v hudební kompozici Roberta Jíši a režii Miroslava Hrdého. Vítězný film festivalu Voda, moře, oceány 2004.
Kde přezimuje keporkak?Kde přezimuje keporkak?
Víte kde přezimují velryby Keporkaci? Vydáme se za nimi do zátoky Banderas Bay v Mexiku. Natočil Petr Myška pro pořad PORT kde si můžete přečíst více o těchto nádherných kytovcích.
Slané jezero MonoSlané jezero Mono
Mono Lake (česky také zkrátka Mono, anglická výslovnost [ˈmoʊnoʊ] IPA) je slané jezero v okrese Mono v Kalifornii ve Spojených státech amerických. Má rozlohu 180 čtverečních kilometrů a průměrnou hloubku 17 metrů. Největší hloubka je 48 metrů, celkový objem vody je 3,66 krychlových kilometrů a délka pobřeží je 25 kilometrů. Jezero leží ve výšce 1944 metrů nad mořem. (wikipedie)
Řeky a přílivyŘeky a přílivy
Vyjímečný film o cestě do "krajin vnitřních a vnějších" - se skotským výtvarníkem a legendou krajinného umění Andy Goldsworthym.
Goldsworthy používá materiál, který nachází v krajině, a vytváří z něj díla pro konkrétní prostor. Poslední slovo při tvorbě ponechává zvoleným prvkům, místu a klimatu: konstelace dřeva, listů či ledu ožívají pohybem, podléhají erozi a času. Německý filmař Riedelsheimer putoval s Goldsworthym jeden rok. Snímá ho intimně, nechává ho zlehka komentovat jeho snahu pomoci "vidět to, co nikdy dřív, i když to tam po celou dobu bylo, ale byli jsme vůči tomu slepí."
GREENGREEN
Její jméno je ZELENÁ (Green), je sama ve světě, který k ní nepatří .Je to samička orangutana, oběť odlesňování a využívání zdrojů. Tento film je emocionální pouť posledních dnů Green. Bez vyprávění, je to vizuální jízda představující zničující dopady těžby dřeva a odlesnění pro plantáže olejových palem, dusivý opar vytvořený požáry deštného pralesa a tragický konec biodiverzity. Sledujeme vliv konzumerismu a čelíme naší osobní odpovědností při ztrátě deštného pralesa, pokladů světa. Dokument ukazuje příčiny, kvůli kterým tento druh lidoopů pomalu vymírá. Překrásná scenerie indonézských pralesů v kontrastu s jejich kácením a výsadbou palmových plantáží kvůli palmovému oleji a biopalivům.
AntarktidaAntarktida
Část dokumentu National Geographics s českým dabingem. Polární medvídě Nanu a mládě mrože Seela bojují o život od narození až do dospělosti. Jejich matky je už nechrání před predátory ani před smrtí v souboji. Avšak největší výzvou pro Nanu a Seela je přežít krutou změnu klimatu v Arktidě, která přináší akutní nedostatek potravy. Ledové království, které jim dalo život, jim mizí před očima. Jejich přežití závisí na ledu!
ohrožení kytovciohrožení kytovci
Pozorování velryb a naslouchání jejich zpěvu. Průvodcem je sir David Attenborough. Dále záznam lovu harpunou a porcování komerčně ulovené velryby v r. 2006. Dále o kosatkách a delfínech držených v zajetí pro zábavu v zábavních parcích. Ohrožené delfíny a velryby můžete podpořit na BlueVoice.org. Spoluzakladatel Hardy Jones se snaží Japoncům přiblížit život kytovců - změnit rybáře na mořské průvodce. Japonsko je významný lovec delfínů a velryb. Více také na Wildlife Connection.
Jak zachránit kosatku LunuJak zachránit kosatku Lunu
Dojemný příběh o vztahu člověka a kosatky. Kanadský dokument, o tom, že i zvířata mají své city, že ke štěstí staří TAK MÁLO, a také, že největší nepřítel přírody je možná člověk...
Tajemství divočinyTajemství divočiny
3 hodiny přírodovědného seriálu, v kterém uvidíte: Království sepií, Sršně žlutavé, Iriomote a moře květů, Tichomořští sledi, Medvědi z Ašia, Pipulky, mistr a učeň, Letuchy a Sajgy tatarské.
O lese a voděO lese a vodě
Poetický dokumentární film "O lese a vodě" natočila produkce Escape to Nature pro Správu Krkonošského národního parku (KRNAP).
námět a scénář: Libor Špaček a Petra Doležalová režie: Libor Špaček kamera a střih: Libor Špaček komentář napsala: Petra Doležalová komentář četl: Pavel Soukup muzika: Yildirim Fakilar zvuk: Jiří Gasiorovič produkce: Escape to Nature
NatureNature
dvanáct hodinových dílů televize PBS o přírodě a divokých zvířatech. Anglicky.
V rytmu dálekV rytmu dálek
Lovec zvuků vyráží na Madagaskar. Naše planeta je plná jedinečných zvuků. Jedním z jejich vášnivých lovců je rovněž muzikant a skladatel Christian Holl. Za cíle svých cest si vybírá místa, která organizace UNESCO prohlásila za světová kulturní dědictví. Ze zvuků, které při svém putování posbírá, skládá pak melodie
Makak berberskýMakak berberský
Makak je opice z čeledi kočkodanovitých. Jde o jedinou opici (mimo člověka), jejíž areál přirozeného výskytu zasahuje na evropský kontinent. Jediná evropská kolonie těchto opic se nachází na Gibraltaru.
Dokument ukazuje, jak opice zijí v horách Atlasu, a jak silnou mají schopnost učit se a spolupracovat, která jim umožňuje přežít. Dokument je anglicky.
Divocí koně a odpadlíciDivocí koně a odpadlíci
Dokument o odhalování korupce Úřadu správy země americké administrativy. Představitelé těžebního průmyslu se snaží, aby získaly veřejné pozemky pro svou těžbu. BLM se proto odvrací od ochrany amerických divokých koní - mustangů a přispívá tak k jejich vyhynutí nebo k odsouzení na jatka. Rozhovory s aktivisty osobností, vlád a úředníků. Krásné záběry koní ve volné přírodě. Produkoval Raoul Trujillo v Moving Cloud Productions a režíroval James Anaquad Kleinert. 2011
Africké Dračí horyAfrické Dračí hory
Drakensberg, je nejvyšší pohoří Jižní Afriky. Jsou chráněné jako světové dědictví organizací UNESCO.
Jiho-východ africké pevniny na jih od hory Kilimanjaro se táhne nejvyšší pohoří Afriky. Toto obrovské čedičové monstrum táhne svůj zubatý hřeben více než 300 kilometrů. V některých místech dosahuje výšky 3000 metrů, postupně klesající do horského království Lesotho. Jeho hlava je v přírodní rezervaci na Golden Gate, tělo v provincii KwaZulu-Natal a ocas prochází na jih, v provincii Eastern Cape. Přes impozantní a úžasný vzhled Dračích hor mají tajemnou sílu, která se po staletí přitahuje lidi z předchůdců Křováků, kteří tam žili před 8000 roky, předtím, než přišli první osadníci a přistěhovalci z Evropy, stejně jako kočovné kmeny z jiných afrických zemí. Toto je příběh o jedinečné pohoří a místních živých zvířatech a rostlinách.
Kouzlo Afriky - Na okraji KalahariKouzlo Afriky - Na okraji Kalahari
Film věnovaný práci přírodovědkyně a veterinářky Margit du Toitové, iniciátorky projektu na záchranu psa ušatého v Namibii v poušti Kalahari, nabízí strhující pohled do života těchto pozoruhodných zvířat.
Poslední modrá divočinaPoslední modrá divočina
Dokument od mezinárodní organizace Convention on Biological Diversity což je v češtině Úmluva o biologické rozmanitosti.

Je plný výpovědí domorodých obyvatel z nejrůznějších koutů Pacifiku. Uvidíte záběry z Hawaii, Fidži, z korálových ostrovů, záběry pod mořskou hladinou. Podstatné však je, co říkají lidé o této přírodě: Vlivem moderní civilizace mizí biodiverzita, veškeré původní znalosti, zkušenosti i tradice, které se dědily z generace na generaci a které přirozeným způsobem chránily životní prostředí. Dnes všechno nenávratně mizí. Je životně nutné chránit přírodu, bez ní člověk nepřežije.
O lesech a lidechO lesech a lidech
Yann Arthus-Bertrand, autor filmu HOME byl vybrán od Organizace Spojených Národů, aby produkoval oficiální film k Mezinárodnímu roku lesů. Film byl prezentován na devátém plenárním zasedání Fóra Spojených Národů o lesích. 24. ledna až 4. února 2011. Více informací najdete na Of Forest and Men
Posvátná planetaPosvátná planeta
Vydejte se na cestu kolem světa a poznejte některá z nejexotičtějších a nejkrásnějších míst naší planety. Nejnovější technologie ním přinášejí unikátní záběry domorodých obyvatel, zvláštních zvířat a velkolepé krajiny, které většina z nás nikdy na vlastní oči neuvidí. Úžasný zvukový a vizuální zážitek dokresluje world music, která každému z diváků navodí ojedinělé vlastní představy a pocity. Nechte se provést kouzelným, záhadným a krásným místem, kterému říkáme domov! Dokument s českým dabingem. vložená grafika na začátku k filmu nepatří.
ztracená země jaguárůztracená země jaguárů
Seriál televize BBC z deštných pralesů Guayany, původního životního prostředí velkých kočkovitých šelem.
Strážce majákuStrážce majáku
FIlm sleduje mladou "velvyslankyni" životního prostředí se silným zaujetím pro ptáky, jejich ohranu a sebevzdělávání. Dívka jménem Tribute "Birdie" Mboweni žije v osamění na ostrově Dassen aby chránila a studovala největší kolonii afrických tučňáků v Africe. Její práce je životně důležitá pro přežití tohoto druhu, který čelí vyhynutí během pouhých 10 let. Její příběh, je jednou z inspirací, když se snaží "zasít semínko" ochrany v jiných. Jako jeden z finalistů projektu Bayer Young Environmental Envoy, v roli ochranného velvyslance v nedávné době odletěla do Kanady a reprezentovala Jižní Afriku na summitu mládeže G8/G20 v květnu 2010.

Dokument zkoumá unikátní roli dívky Tribute na ostrově, stejně jako její vlastní osobní objevitelskou cestu a ochranářství. Tribute předvádí publiku své zkušenosti jako ochránce přírody, vyzařuje z ní tiché nadšení, což ve skutečnosti znamená opravdové propojení s přírodou a uvědomění významu zachování krásy tohoto světa. Dnes zbývá už jen 25262 chovných párů afrických tučňáků… Od Green Renaissance.
Všeobecná deklarace práv zvířeteVšeobecná deklarace práv zvířete
Deklarace byla vyhlášena v Paříži 15. října 1978 a přijata Mezinárodní ligou práv zvířete a přidruženými ligami národními, jakož i osobami fyzickými a právními bude podřízena Organizací spojených národů pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), a tím i OSN 21. října 1989 v Ženevě.
HOMEHOME
Dokumentární film s českými titulky od francouzského filmového tvůrce a fotografa Yanna Arthus-Bertranda odhaluje neobvyklý pohled na náš Svět a životní prostředí. Za 90 minut navštívíme pohledem z ptačí perspektivy přes 50 zemí. Producentem filmu je populární francouzský režisér Luc Besson (Leon, 5. element). Film má posilovat vědomí diváků o nutnosti ochrany životního prostředí.
Když Yann Arthus-Bertrand, mezinárodně uznávaný fotograf a autor knihy The Earth From Above, potkal producenta Luca Bessona, dohodli se ti dva na vytvoření dokumentárního projektu o planetě Zemi. Cesta po 50 zemích světa je ódou na krásy a jemnou harmonii naší planety. S optimistickým přístupem a aktuálními tématy se snímek zaměřuje na vzrůstající povědomí veřejnosti o současných sociálních problémech a problémech životního prostředí.
SharkwaterSharkwater
Mnohými festivaly oceněný dokument s českými titulky pojednávající o žralocích, našem vztahu k nim, jejich ochraně a významu. Žraloci tu žijí už víc než 400 miliónů let. Byli tu dokonce 150 miliónů let před příchodem dinosaurů. Přežili všechna období zániku, při kterých zmizelo z naší Země téměř vše živé a přesto by mohli být vyhubeni... Proč? Díky lidské nenasytnosti. Rob Stewart natočil pozoruhodný dokument, který nám ukáže pravou stránku mořských predátorů a vyvrátí mylné domněnky, které si o nich lidstvo za mnohá staletí vybudovalo.

Pro režiséra Roba Stewarta je zkoumání žraloků podmořským dobrodružstím, které se proměnilo v nebezpečný průzkum harmonie života na zemi. Objevuje nádherné bytosti, od predátorů po kořisti, které mohli být vyhubeni díky lidské nenasytnosti. Aby tyto bytosti Stewart uchránil, spolupracoval s ochráncem přírody Paulem Watsonem. Zažili neuvěřitelná dobrodružství Đ zápasení s pytláky žraloků v Guatemale, prorážení pirátských lodí, pronásledování ozbrojených člunů… Je to nejpozoruhodnější podmořský záznam, který kdy kamera spáchala: Při této ohromující HD prezentaci starodávného oceánského ekosystému ztratíte dech. Web filmu.
Zachráníme supy?Zachráníme supy?
Dokumentární film o supech, vyrobený ve spolupráci se ZOO Zlín. Autor: Jiří Bálek.
Natura 2000Natura 2000
Moravskoslezská příroda v HD rozlišení
Pokusy na zvířatechPokusy na zvířatech
Dokument Nejbližší příbuzní s českými titulky v originále "Next Of Kin", ukazuje život primátů ve volné přírodě, přes odchyt a cestu do Evropy, kde končí v laboratořích jako zvířata pro výzkum. Záběry na videu pořídila BUAV (Britská unie pro zrušení pokusů na zvířatech) při svých utajených šetřeních po Evropě.

V prosinci 2003 vypustila Britské unie pro zrušení vivisekce zprávu o pětiměsíčním tajném vyšetřování ve firmě Covance v německém Münsteru. Covance se specializuje téměř výhradně na toxikologické testy primátů pro mezinárodní farmaceutický a chemický průmysl. Vyšetřování odhalilo strašné utrpení tisíců opic podrobených v psychické deprivaci, strachu, utrpení a toxické otravě. Byla to vůbec první tajná operace uvnitř německé laboratoře.

Miliony zvířat, včetně myší, králíků, primátů, psů, koček a ryb je používáno ve jménu vědy. Mnohé experimenty jsou velmi bolestivé, nespolehlivé a nesmyslné.
Velká vycházkaVelká vycházka
Skupina členů nadace Animals Asia Foundation šla na expedici po Velké Čínské zdi, aby podpořila činnost své nadace na záchranu Medvěda Ušatého.

Zakladatelkou je Jill Robinson, která navštívila největší medvědí záchrannou stanici Medvěda Ušatého na světě v Čínském Chengdu.

Pro četnost výskytu Medvěda Ušatého je největší hrozba mizení vhodného prostředí a především zvětšující se poptávka po žluči. Žluč medvěda ušatého je považována za léčivou a je již po staletí využívána k léčbě, která se stále používá v tradičním asijském lékařství, jsou chováni na farmách, kde je jim žluč velmi bolestivě odebírána a to při plném vědomí. Odhaduje se, že je v Číně využíváno přes 9000 zvířat. (wikipedia)
Na pokraji vyhynutíNa pokraji vyhynutí
Film se slovenskými titulky o ohrožených zvířatech v Novém Jižním Walesu v Austrálii. Ve stylizované zápletce se čtyři zvířata snaží přijít na to, proč jsou ohrožená k vyhynutí. Film je prokládán komentářem od Sira Davida Attenborougha.
Filmu propůjčili své hlasy Olivia Newton-John, Jack Thompson, profesor botaniky David Bellamy a kanadský enviromentalista David Suzuki.
Lov humrůLov humrů
Prožijte den na lovu humrů na lodi Benjo u Cape Cod ve státě Massachusetts. Podmořské záběry odhalují tyto mořské raky v jejich přirozeném prostředí, jak se živí rybami a chaluhami, jak hledají potravu, jak se schovávají v rybářských pastech. Budeme je následovat do rybářských pastí a pak rovnou do podpalubí. Budete svědky rozhovorů s kapitánem Ben Bergquistem a Dougem Schafferem. Dokument je ze vzdělávací série dokumentů mužů a žen rybářského odvětví Nové Anglie, kteří pokračují v jejich způsobu života i přes stále méně jistou budoucnost mořského rybolovu.

Film byl oceněn jako nejlepší dokumentární film roku 1998 v kabelové televizi Masschusetts. Dále získal cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Charlestonu v zimě 1997. Autor: Dana Eldridge
Želva, Neuvěřitelná cestaŽelva, Neuvěřitelná cesta
Koprodukční dokumentární film z Velká Británie, Rakouska a Německa z roku 2011 ukazuje neuvěřitelnou cestu mořské želvy napříč oceánem. Film byl natočený během pěti let.
PredátořiPredátoři
Serie šesti půlhodinových dokumentů, natočených s pomocí miniaturních kamer umístěných přímo na lovících zvířatech ukazuje lov přímo z perspektivy lovce. V dokumentu uvidíte také různé zpomalené záběry a počítačové animace, které umožňují analyzovat taktiku predátorů a prohlížet si ji z jakéhokoliv úhlu. Jeden z producentů tohoto filmu, David Wallace tam vysvětluje, jak dokumenty vznikly a také dodává: V dokumentu je představeno velmi málo krve a bolesti... To, co jsme chtěli zdůraznit, je vztah predátora a kořisti.
Zvířecí zbraněZvířecí zbraně
Pro přežití v divočině si některá slabší zvířata vyvinula obdivuhodné množství způsobů jak nalézt a zabít svůj cíl. Pasti, lesti a skrývačky můžou být ty nejlepší lovecké triky člověka, ale jsou velice dobře používány také ve zvířecí říši.
S některými zvířecími zbraněmi mohou své protivníky nadobro usmrtit. Jedna z nejstarších metod jsou střely, vyvinuté jako svébytné, jedem opatřené harpuny. Chemické zbraně a vysokorychlostní projektily. Zvířata představená v tomto dokumentu ukazují, jak vybavená je příroda pro přežití ve světě zvířat.

Speciální lovecké strategie vyžadují částečné přizpůsobení těla, od hrozivých zubů po ostré ostny. V pčírodě nalezneme ostré nože, gilotiny, dýky, a nejrůznější vražedné nástroje, které zničí vše živé.
A aby toho nebylo dost, mnoho z nich je skrytých, rychlých a překvapujících. A kromě toho jsou některé náležitě předváděny, aby s nimi predátorům nahnali strach.
HorsemanshipHorsemanship
Dokument The Path of the Horse o horsemanshipu a přístupu ke koním podle Lou Meyera. Více na Stormy may a Les Vogt.
zvířata v ZOOzvířata v ZOO
první a druhý díl o zvířatech v zoologické zahradě Big Bear Zoo. Více také na webu nadace WorldTrust
Popel a sníhPopel a sníh
"Zkoumáním společné řeči a poetických citů všech zvířat se snažím znovuobjevovat všeobecnou podstatu, která kdysi existovala když lidé žili v harmonii se zvířaty. Obrázky odráží svět bez začátku a bez konce, tady nebo tam, minulost či prítomnost." říká Gregory Colbert, tvůrce filmu Ashes and Snow. Film zachytává osobitými záběry harmonii mezi člověkem a zvířaty.
Videoatlas přírodyVideoatlas přírody
O ekosystémech naší přírody. Lužních lesů, říční nivy a krasových mokřadů. Dále se můžete podívat na video o moderním odpadovém hospodářství. Na multimediálním image CD nájdete příručky a manuály s praktickými informacemi, softwarem, filmy, informačními materiály, prezentace a fotografie. Cílem je poskytnout info všem, kdo má zájem zlepšit nakládání s komunálním odpadem ve svém bydlišti, ale i ve škole nebo firmě, a hledají návody jak na to.
Otrávená pampaOtrávená pampa
Reportér Rolando Graña ve své reportáži Otrávená Pampa předkládá šokující svědectví o tom, jak se argentinská Pampa mění v jedovaté moře monokultury geneticky modifikované sóji, která je pěstovaná za pomoci herbicidu Roundup, který má v této oblasti za následek značný nárůst rakoviny, potratů a vrozených vad. Tohle je svědectví, které musíte vidět. Dříve to byl Agent Orange, dnes je to glyfosát. V tomto dokumentu účinkuje Dr. Dario Gianfelici. Prof. Andres Carrasco, vědec jehož výzkum ukázal, že glyfosát / Roundup způsobuje vrozené vady v dávkách daleko nižších, než jsou použity v zemědělské postřiku. Marie - Monique Robin, autorka dokumentu Svět podle společnosti Monsanto.
Anima MundiAnima Mundi
neboli Duše Země. Legendární snímek s doprovodnou hudbou multiinstrumentalisty Philipa Glasse. V délce 28 minut zde Reggio vyjadřuje své vidění planety Země jako živoucího organizmu, ohroženého konáním lidského druhu. Film oslavuje bohatou a různorodou faunu a flóru naší planety. Hudba Philip Glass.
ohrožené šelmyohrožené šelmy
Indičtí tygři, ale i další velké kočkovité šelmy jsou mezi ohroženými druhy. Pro jejich záchranu vznikl projekt Big Cat Rescue o kterém se tu dozvíte více. Zde jsou další videa.
Podivná přírodaPodivná příroda
Příroda dokáže snadno narušit náš ustálený pohled na živé procesy. Vyjímečné a téměř nepochopitelné jevy jsou však její součástí stejně, jako ty obyčejné. Dále pořad o vyhynulých organismech, vše od televize BBC. Provází sir David Attenborrough.
PozemšťanéPozemšťané
Dokument s českými titulky o nakládání se zvířaty, ať už za účelem lidské zábavy, nebo potravy. Kontroverzní není to, že lidé zvířata chovají, loví, používají nebo jedí. Problém je v přístupu, který tuto činnost dělá neodpovědnou, bezohlednou, nebo povrchně pošetilou. Lidí dávají zvířatům lidské zákony, charakterové vlastnosti, uzavírají je do lidských pravidel. Pokusy na zvířatech, zábava, týrání... činnosti, které v principu nemají se zvířaty společný zájem, zvířata jsou k nim pouze používána jako nástroje našich potřeb, nebo názorů. Dokud se nevypořádáme se svým vlastním přístupem, zvířata budou dále obětí hloupého chování. Zvířata ve své přirozenosti nejsou otroky lidí, nejsou automaticky jejich majetkem. Jsou obyvateli planety stejně jako my. Respektujme je. Jsme na nich životně závislí.
koňské závodykoňské závody
V půlhodinových reportážích uvidíte tři kola závodů ve western jízdě na koni, dále cutting, rodeo, reining. Závod Extreme Cowboy Race se jede na čas a neznamená to jen zkomplikování jezdci a koni jejich přirozenou jízdu v terénu. Je to zkouška jezdce v přirozené komunikaci s koněm (horsemanshipu). Rozhodčí hodnotí podle pěti kriterií: 1) komunikace s koněm 2) tempo 3) ovládání koně 4) postoj a držení těla koně a 5) celkové provedení úkolů. V prvním kole bylo 14 koní, prvních 8 pokročilo do druhého kola s jinými úkoly. Závod končí třetím kolem, na jehož konci je vyhlášen vítěz: "Extreme Cowboy". Fotky z akce uvidíte na HorseCity. Dále uvidíte záběry z halového mistrovství U.S. Equestrian Drill Championship 2006 v Myrtle Springs, v Texasu.
ptáciptáci
hodinu a půl dlouhý dokument televize BBC o ptácích, mláďatech a různých způsobech existence v ptačí říši.
příroda u protinožcůpříroda u protinožců
Návštěvy národních parků Austrálie i volné přírody Nového Zélandu.
Orli bělohlavíOrli bělohlaví
Pozorování orlí rodinky skrytou kamerou na ostrově Santa Cruz. V lednu 2007. Pár orlů je pojmenován kódovým značením K10 & K26. Více se dozvíte na diskusním fóru projektu CHIL EagleCAM Více píše například Wikipedia.
Hříčky evoluceHříčky evoluce
Během dlouhé existence naší planety se její vzhled neustále měnil. Od vzniku prvního živého organismu až do dnešní doby je jisté jen to, že co se nepřizpůsobí, vyhyne. Evoluce probíhá nepřetržitě. Tento pořad je zaměřený na nejnovější evoluční modely a žhavé novinky v džunglích, travnatých stepích, mokřadech a lesích celého světa. Po miliónech let vývoje nacházíme nejúžasnější organismy v těch nejextrémnějších a nejrozmanitějších ekosystémech. Procestujeme nejrozmanitějšími oblastmi Země, abychom pátrali po některých z jejích mistrovských děl.
Nikdy nekřič vlkNikdy nekřič vlk
Nejkrásnější film o křehkosti divočiny a jejím vytlačování rostoucí lidskou civilizací, jaký kdy kdo natočil. Never Cry Wolf bojuje zejména s falešným nenávistným mýtem o zlém "karkulkovském" vlku, který se v lidech během staletí usadil, a ačkoliv nevnucuje žádné pevné stanovisko, ponechává mnoho podnětů k zamyšlení. Scénáristická gradace je úchvatná, od rozpačitého začátku s přistáním v zasněžených končinách putuje přes dokumentaristicky laděnou pasáž s pozorováním vlčí rodiny až k uhrančivě nasnímané scéně se stádem karibu. Následuje už jen přímočarý, avšak realisticky tvrdý závěr, který v dokonale načasovaném momentě odhalí propastné rozdíly mezi vysněnými ideály a krutou realitou. Mladému vědci nezbývá, než se bezmocně poprat s faktem, že i v dobrém úmyslu vyslaná sonda může znamenat předvoj smrti, a že technologický pokrok lidské civilizace ruku v ruce s bezohledností automaticky deklasuje bezelstnou divočinu do role obětního beránka. Nic moc objevného, "pouze" natočeno fascinujícím způsobem s několika nezapomenutelnými scénami, nádhernou hudbou i kamerou a úžasnou severoamerickou přírodou. Film je natočený na motivy života kanadského biologa Farley Mowata.
Jak vznikla ZeměJak vznikla Země
Člověka už od počátku fascinovaly neobyčejné přírodní úkazy a místa na Zemi. Někteří z nich se určitě neubránili otázce, jak to všechno dokázala příroda vytvořit. A právě tento dokument, z řady projektů o naší domovské planetě od televize History, zachycuje, jak vznikly jedny z nejzajímavějších útvarů. Spolu s odborníky nahlédneme na nejvyšší a nejhlubší místa, dozvíme se jak vzniká jedna z nejničivějších sil - Tsunami, ale také zjistíme, jak příroda stvořila takové krásy například Hawai či Yellowstone. Nahlédneme i do vesmíru a dozvíme se něco více o asteroidů a jejich vlivu na formování naší planety. S pomocí nejmodernější techniky si vychutnáte záběry, které vyrážejí dech.
Génius přírodyGénius přírody
Vztah slunečního světla a rostlin představuje základ alchymie života. Světlo je zdroj energie, který pohání v přírodě vše. Každý tvor s touto energií zachází velmi efektivně a odpovědně. Každý. Až na jednoho. Když člověk objevil tajemství ohně, skoncoval s prastarým diktátem přírody - pravidlem maximální úspornosti a účinnosti. Paliva poháněla lidskou civilizaci - od doby bronzové po hektickou současnost.
Každá průmyslová revoluce znamenala zvýšení energetické spotřeby. Spalujeme stále více paliv, stále větší části naší planety se rozplývají v jedovatém kouři. Momentálně prožíváme další revoluci - tentokrát informační. Nový vědní obor, biomimetika, odhaluje stále nové, překvapující zákonitosti přírody. Poznáváme, jak používá svou energii, jak přenáší informace. Je ale možné, že tyto poznatky přicházejí na poslední chvíli. Génius přírody je pravděpodobně naše jediná šance, jak na této planetě přežít. Slovenské znění.
Hejna: Kolektivní inteligenceHejna: Kolektivní inteligence
Je to fascinující pohled: stovky, tisíce, desítky tisíc ryb, ptáků nebo hmyzu se pohybují rychlostí blesku a jakoby na povel. Jenomže neexistuje žádný povel, pilot ani vůdce, který by tahal za nitky. Je to hejno, které jedná kolektivně a je schopno chování, které zdaleka přesahuje schopnosti jednotlivého člena. Hejno představuje formu inteligence, která je radikálně jiná než naše. Člověku je chování hejna cizí, ale může se od něj mnohému naučit. Vědci z celého světa se snaží rozluštit chování hejna. K biologům se nedávno přidali také inženýři a kybernetici. Rádi by využili poznatků u nových robotických strojů. Roboti s chováním hejna by se v budoucnu mohli využívat pro výzkum vesmíru nebo při léčbě různých nemocí. Abychom byli schopni porozumět velkým zvířecím armádám, musíme zkoumat smysl vytváření např. rojů včel, hejn snovačů nebo přesunujících se krabích kolonií. Dokument s českým dabingem.
Nezkrotná tvář AndNezkrotná tvář And
Andy, které se od severu k jihu táhnou do vzdálenosti přes 7500 kilometrů a jejich vrcholky se tyčí do výšky 7000 metrů, jsou největším pohořím na světě. Na bouřlivém jihu v Patagonii se rozprostírají rozeklané ledovce, zatímco suchým vyšším polohám vládnou sopky a solná jezera. Západní část je doménou bohatých panenských lesů, které jsou v ostrém kontrastu s Pantanalem na východě - nejrozlehlejším močálem planety. V tomto velkolepém dokumentu se vydáme za úchvatnou přírodou a příběhy o tamní fauně. Přírodopisný dokument s českým dabingem
Neklid v AntarktiděNeklid v Antarktidě
Do říše věčného ledu na chvíli vstoupilo jaro a s ním láska. S příchodem jara nastává v Antarktidě stav podobný dopravní špičce: všichni živí tvorové se dávají do pohybu, aby využili krátký čas, který je jim vyměřen pro rodičovské radosti i starosti. Tučňáci kroužkoví, tuleni i buřňáci nemají na otálení čas ani chuť. Kdo zaváhá, může skončit tragicky. A tak začíná mrazivý karneval námluv a toužení, který s sebou přináší chvíle romantiky, ale i napětí... S českým komentářem.
Ornitologie na ČeskolipskuOrnitologie na Českolipsku
Videa o našem ptactvu natočil a okomentoval Karel Filip. Na jeho YouTube kanálu uvidíte stovky dalších videí z přírody. Ptáky, rostliny, hmyz i jiné živočichy v jejich přirozeném prostředí. Doporučuji.
Než bude příliš pozděNež bude příliš pozdě
Dokumentární seriál o silně ohrožených zvířatech a biotopech. Anglicky
Netopýři a lidéNetopýři a lidé
Dokumentární film s šeským dabingem. Originální název Bat & Man Francie, 2009, 51 min
Ach ta zvířataAch ta zvířata
Zábavnou show herců divoké přírody komentují Petr Nárožný a Petr Rychlý! Výběr nejvtipnějších a nejodpornějších zvířecích zvyků a zlozvyků z dílny britské BBC.
Ať se jdou dnes raději vyvenčit sami. Mohli by uvidět, jak výstředně se některá zvířata chovají. Pochytili by špatný příklad a naučili by se věci, o kterých se jim ani nesnilo. Například prokletý alkoholismus! V Karibiku si žijí kočkodani opojným životem. Jejich nejoblíbenějším drinkem jsou míchané alkoholické nápoje zdejších turistů. Kočkodany tam dovezli osadníci v sedmnáctém století a oni zdivočeli. Dnes se spoléhají na zbytky z restaurací a svým opilectvím baví turisty v barech. Ti nejzdatnější opilci zde mají největší respekt a stávají se vůdci smečky. Takové záběry jsou zásadně nevýchovné! Jenže zkušenosti s alkoholem má i mnoho dalších divokých zvířat. Například pro včely, symbol píle, je pilné nasávání docela běžnou prácí. Připomeňte si, co nás učili v biologii, když takový sladký sirup zkvasí! Reakce včel na alkohol je pak velmi podobná té naší. Mnohá včelka Mája létající "pod vlivem" je ráda, že trefí domů do úlu. Pro děti je to opravdu špatný příklad! A to v našem dokumentu uvidíme ještě divoká zvířata krást, provokovat, podvádět, bojovat nečekanými prostředky, ale i hrát si, obětovat se, používat nástroje a týmově spolupracovat. Zvířecí superstar na scénu!
Příběh Modré planetyPříběh Modré planety
Mezi počátkem, který si nepamatujeme, a koncem, který neznáme... Strhující příběh zrození planety z dílny autorů filmů Mikrokosmos Claudea Nuridsanyho a Marie Pérénnouové. Francouzsko-italský film (2004).
Evropské jeskyněEvropské jeskyně
Film vás seznámí s tajemnou krásou jeskyní celé Evropy. Naše cesta začíná na Krétě. Ve Francii navštívíte jeskyně Remonot, Dordogne, Lascaux a okolí řeky Hérault. Poznáte Podhůří Alp a Pyreneje i propast Sassenage a nejhlubší jeskyni Berger. Nejrůznější druhy krasové útvary a rozmanité druhy krápníků si prohlédnete ve Slovenském Ráji, rakouském Salzburgu a belgickém Han-sur-Lesse. S francouzskou expedicí navštívíte zatopené podzemí portugalské jeskyně Almonda.

Jeskyně Býčí skála leží v střední části CHKO Moravský kras severně od města Brna, v Josefovském údolí mezi městy Adamov a Křtiny. Spolu s Rudickým propadáním tvoří druhý nejdelší jeskynní systém v České republice (po Amatérské jeskyni) o celkové délce přes 13 kilometrů.
Autor krátkého poetického dokumentu: Pavel Masek
Ptačí světPtačí svět
Dokumentární film autorů Jacquese Cluzaud, Michel a Jacques Perrin Debats, (který byl také jedním ze autorů a vypravěčem), představí obrovské cesty ptáků rutinně opakované během jejich stěhování. Film je věnován francouzské ornitologovi Jeanu Dorstovi.
Psí hrdinovéPsí hrdinové
O psech. české znění
Ze života medvědůZe života medvědů
Objevte svět medvědů a zažijte fascinující setkání s jedním z nejkrásnějších stvoření přírody. Pětidílný seriál. Tři medvědí rodiny z divokých končin Severní Ameriky pod drobnohledem dokumentaristů BBC.

LoužeLouže
Co skrývá na první pohled klidná vodní hladina, zrozená z jedné obyčejné letní bouřky?
Hmyz zahrnuje téměř tři čtvrtiny známých druhů živočichů, a tak lze současnou etapu vývoje života nazvat érou člověka stejně jako érou hmyzu. Každým rokem jsou popisovány stovky nových druhů. Současná znalost hmyzí fauny představuje jen zlomek skutečného množství odhadovaného na deset milionů druhů. Klíčem evolučního úspěchu hmyzu je jeho úžasná přizpůsobivost - umožnila mu obsadit téměř všechny suchozemské ekosystémy ve všech částech světa. Setkáme se s ním ve vyprahlých pouštích, tropických deštných pralesích, na arktických ledových pustinách, hmyz najdeme od mořského pobřeží až po nejvyšší hory. Ačkoliv doménou hmyzu je souš, mnoho druhů se přizpůsobilo životu ve sladké vodě. V ní najdeme mnoho dravých brouků, zákeřných jedovatých ploštic, elegantních obyvatel hladiny či nenasytného planktonu. Na první pohled klidná hladina louže, která se zrodila z jedné letní bouřky, neprozradí, že se jen několik centimetrů pod ní odehrává každodenní boj na život a na smrt. V trsu hustých vodních rostlin, mezi kameny na dně i ve stínu tlejících kořenů se odehrává boj o potravu, o potomstvo, o přežití. Dokument Josefa Dlouhého
Skrytý život psůSkrytý život psů
Máme jedinečný vztah se psy. Ze všech zvířat na Zemi jsou nám nejblíže. Čím je ale naše pouto tak speciální?
Tomuto fenoménu se věnuje čím dál více výzkumných středisek po celém světě. Od výzkumu fosílií, přes sekvencování psího genomu, ke kognitivním experimentům, psi začínají být rychle zrcadlem, kterým můžeme více porozumět sami sobě.
Velké divy přírodyVelké divy přírody
Díl ze seriálu televize BBC - Great Nature Wonders. Americké národní parky. Česky
Velký bariérový útesVelký bariérový útes
Velký korálový (bariérový) útes (též Velká útesová bariéra, angl. Great Barrier Reef) je největší korálový útes světa. Táhne se podél pobřeží Queenslandu (severových. Austrálie) v Korálovém moři. I když jej nazýváme útesem, není to jeden souvislý útes, ale jedná se o síť útesů, která má více než 2000 km na délku a 2 — 150 km na šířku, na severu je místy vzdálen i jen 50 kilometrů od pevniny. Z útesu vystupuje nad hladinu nepřeberné množství ostrovů a ostrůvků, z nichž na některých se lze i ubytovat. Je to jediná stavba živých tvorů na Zemi viditelná i z Měsíce. Původní obyvatelé jej nazývali Waga Gabú. Poskytuje útočiště stovkám druhů ryb a sám je tvořen až 350 druhy korálu. Místa, kde se dostává nad hladinu, slouží jako útočiště ptákům. 4 tisíce druhů ryb, 350 druhů korálů, desítky druhů mořských hadů, plži, mlži apod. tvoří bohatý a složitý ekosystém, který je možno srovnat jen s tropickým deštným pralesem. Útes se každoročně zvětšuje a roste zevnitř i zvenku. Každý druh korálu má svůj vlastní tvar růstu, čímž vzniká značná rozmanitost útesu, nejrůznější kopce, plošiny, tabule, větvičky i paroží.
Útes představuje jednu z biologicky nejbohatších oblastí světa. Již dlouhou dobu se biologové snaží nejrůznějšími metodami odhadnout jeho stáří. K všeobecnému překvapení se ukazuje, že útes je starý pouze 600 000 let.
V říjnu 1981 byla část Velkého bariérového útesu prohlášena mořským parkem a v roce 1981 jej UNESCO prohlásilo světovou přírodní rezervací.
Madagaskar - ostrov či kontinent?Madagaskar - ostrov či kontinent?
Krátký dokumentární film natočený v roce 1998. Ostrov Madagaskar, země Lemurů... Tato krásná zvířata ohrožuje zejména nelegální těžba dřeva. Doporučuji navštívit stránkyEarth Touch s množstvím podcastů z přírody celého světa.
Houby, houby, houby...Houby, houby, houby...
Přední čeští mykologové nás provázejí tajemným světem hub.
Největší zabijáciNejvětší zabijáci
Austrálie je domovem 21 z celkového počtu 25 najjedovatejších hadů světa, nejjedovatějšího pavouka i mořského živočicha na světě, ale i největších a najhrozivejších predátorů, s nimiž se člověk kdy potkal, a sice žraloka lidožravého a žraloka mořského. Dokonce i takové živočichy, jako je rozkošný ptakopysk či zdánlivě neškodná ježura, jsou vyzbrojeny dostatečným množstvím zákeřných toxinů, aby nám způsobily mučivou bolest a v krajním případě i smrt. Dokument "Největší zabijáci" se vydává hluboko do australského vnitrozemí i pod hladinu moří, aby našel živočichů, kteří mohou zabíjet, a jejichž oběťmi se pravidelně stávají právě lidé.
Tygři - výprava do bažinTygři - výprava do bažin
Výprava do džungle v Bangladéši, tygři Indičtí, dokument v českém znění.
OceányLetecké snímky ze satelitů
Moře a oceány pokrývají dvě třetiny této planety. Ukrývají klíč k záhadám její minulosti. A jsou životně důležité pro naše přežití v budoucnosti. Nový cyklus BBC pod režijním vedením Philippa Cousteaua. Moře a oceány pokrývají dvě třetiny této planety. Ukrývají klíč k záhadám její minulosti. A jsou životně důležité pro naše přežití v budoucnosti. Přesto dodnes skrývají mnohá tajemství. Výzkumník Paul Rose vedl tým odborníků, s nimiž během několika expedic zkoumal svět pod mořskou hladinou. Celý rok křižovali zeměkouli, aby si udělali celkový obraz o stavu našich moří a oceánů. Členem výpravy v roli ekologa a režisérem cyklu je vnuk slavného Jacquese-Yvese Cousteau Philippe.
Putování pakoňů očima skrytých kamer Putování pakoňů očima skrytých kamer
Impozantní běh splašeného stáda vytváří obrazy, jež nemají obdoby. Tahu se účastní víc než jeden a čtvrt milionu zvířat.
Budeme mít možnost sledovat každoroční tah pakoňů tak, jak jej ještě nikdo neviděl. Příběh africké odysey zachycený nejmodernějšími kamerami. Snímky z takové blízkosti mohou natočit pouze kamery maskované na těch nejneobvyklejších místech. Například při přecházení keňské řeku Mary - nejtěžší překážky, kterou na své cestě dlouhé 3000 kilometrů musejí každý rok překonat. Skryté kamery nám umožňují proniknout přímo doprostřed dění a sledovat tyto dramatické události očima pakoňů. Ukazují nám, jaké to musí být, když se dostanete na jídelníček velkých afrických predátorů.
Pakoně absolvují nejdelší migrační cestu ze všech suchozemských savců této planety. Jejich impozantní pochod vytváří obrazy, jež nemají obdoby. Tahu se účastní víc než jeden a čtvrt milionu zvířat. Každé přitom vede svůj vlastní boj o přežití. Dokument BBC, česky.
Homo Sapiens Homo Sapiens
Je tomu už 250 000 let, co první přímí předchůdci lidské rasy začali osídlovat různé kouty naší planety a rozvíjet své myšlení. Lidský mozek dosahuje závratnou úroveň. Tento moudrý člověk zvěčnil svou existenci v úžasných dílech - hrobkách a monumentů zasvěcených bohům. Vynalézá písmo, rozvíjí se architektura a medicína ...
Ze života kočekZe života koček
Více než 600 milionů z nich se zabydlelo v domácnostech šesti kontinentů... a zdá se, že sesadí psy z pozice nejoblíbenějších domácích mazlíčků na světě. Kočka, ta hubitelka, nelítostná lovkyně i oblíbená společnice - stejně rezervovaná jako přítulná - se před tisíci lety vynořila z lesa a adoptovala si nás podle svých vlastních pravidel. Jak si ale člověk a zvíře vytvořili svůj nekonvenční vztah?

Dále: Julinka na jednom ze svých dlouhých výletů, tentokráte do lužního lesa v blízkosti přírodní rezervace Štěpán. Sestřih ukazuje polovinu jinak celodenního výletu.
Nízké Tatry, srdce SlovenskaNízké Tatry, srdce Slovenska
Nezáleží na věku, je jedno odkud pocházíme - hory nás spojují. Využíváme jejich otevřenou náruč, plnými doušky přijímáme nabízenou energii. Komerce přivádí do přírody stále více lidí, ale mění i její tvář. Za svým kouskem klidu se touláme stále dál do jejího nepoznaného nitra.

Braňo Molnár - fotograf, kameraman, dobrodruh a milovník Slovenských hor hledal a archivoval čtyři roky těch nejkrásnějších okamžiků na toulkách Nízkými Tatrami. Poznal úžasné lidi, sílu a nepoznanou krásu naší přírody. Podařilo se mu vytvořit dokument o lidech, kteří stále žijí svůj život v srdci nádherné přírody. Film oceněn prestižní cenou Literárního fondu pro nejlepší slovenský film s horskou tematikou v roce 2011 na festivalu HORY a MĚSTO v Bratislavě.
Putování s pravěkými lidmiPutování s pravěkými lidmi
podívejte se na život před miliony a miliony let a buďte svědky neuvěřitelné evoluce lidského rodu. Po sérii PUTOVÁNÍ S DINOSAURY a PUTOVÁNÍ S PRAVĚKÝMI ZVÍŘATY přichází další vzrušující příběh o vývoji člověka. Tato unikátní série vypráví příběh o zvláštních okolnostech a určujících rysech ovlivňujících zvíře, které přišlo ovládnout svět. Jde samozřejmě o Homo sapiens a vy teď máte příležitost potkat se se svými předchůdci. Nejmodernější speciální efekty a maskérské techniky oživující vědecky přesnou rekonstrukci lidských předků, zatímco počítačová grafika a nová digitální technologie vytváří prostředí, ve kterém žili.

Seriál nabízí šanci prozkoumat prehistorickou minulost a jít přímo do centra dění. Co všechno nás utvářelo? Jak to bylo s novými schopnostmi dvounohých zvířat? Jak byl přemýšlivý tvor vybaven k přežití? Podívejte se na počátky zájmu o myšlenky a pocity druhého a konečně na rozhodující faktor našeho unikátního úspěchu - fantazii. Anglicky od televize BBC.
Ruská divočinaRuská divočina
takovou nádheru drsné přírody uvidíte jen v Rusku. Doporučuji. Anglicky s českými titulky.
Síla meduSíla medu
Včely medonosné a jejich životodárný zdroj energie. Japonský dokumentární cyklus Obdivuhodný svět přírody.

Včely medonosné létají z květu na květ a sbírají nektar, ze kterého vytvářejí sladký a chutný med. Ten je ale i pro ně zásadním zdrojem energie, ať už při boji o přežití v těžkých zimních měsících nebo třeba při střetnutí s útočnými sršni. Med je tak výživný, že včelám stačí jediný gram, aby uletěly i mnoho desítek kilometrů. Produkce medu je časově i fyzicky velmi náročná. Nejtěžší práci odvádějí dělnice. Aby vyrobily jedinou lžičku medu, musejí se zastavit na padesáti tisících květech.
koně a westenové ježděníkoně a westenové ježdění
koníky a rekreační vyjížďky na koních nejen ve westernovém stylu uvidíte v několika dokumentech. Více o vyjížďkách a natural horsemanshipu se dozvíte na webu majitele stájí a také zde.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.