Diskuse o přímé demokraciiDiskuse o přímé demokracii
Dne 2. 7. 2011 se na Moravském náměstí v Brně konala (první?) diskuse občanů o přímé demokracii ... PhDr. Milan Valach, Ph.D., který byl pozván jako host, toto setkání zahájil svým příspěvkem či povídáním o přímé demokracii...
Betonová oponaBetonová opona
Filmová kronika každodenního života dvou palestinských občanů střední třídy, kteří žijí ve stínu "ZDI" ve větší části Jeruzaléma.

Tento snímek je pokračování filmu THE WALL, který natořil stejný autor před rokem pro holandskou TV.
Hedvábí z BaliHedvábí z Bali
Jak se tradičním způsobem vyrábí přírodní vlákno z kokonů larev Bource morušového ukazují místní obyvatelé z Indonézského ostrova Bali. Dokument je pouze s hudbou, beze slov, porozumíte všemu.
Černá lagunaČerná laguna
Film Laguna Negra zkoumá základní hodnoty komunity soběstačného zemědělství v Peruánské provincii Huancabamba. Struktury této tradiční společnosti jsou ohroženy těžbou mědi a molybdenových rud Britskou těžařskou společností Monterrico Metals. Výsledky intenzívní těžby největších měděných dolů na světě se ukládají v kapitálu, proto je těžké promítnout vliv tohoto kapitalizovaného bohatství na místních společnost, která funguje na základě tradičních hodnot, zemědělství a respektu k životnímu prostředí.

pozn.: V dolech Majaz jsou v Peru zaznamenány kauzy bezohledného chování ze strany policie, bití mučení a únosů dělníků, kteří si stěžovali na nízké mzdy. Nejméně 28 obětí.

Film s anglickými titulky získal mnoho ocenění na festivalech celého světa.
TurbulenceTurbulence
Pravidelný magazín o počasí -ze dne 1.5.2011. smršť novinek a zajímavostí ze světa počasí, klimatu i znečištění ovzduší, unikátní snímky z umělých družic, průlety atmosférou i záznamy pořízené objektivy diváků.
Divoký nápadDivoký nápad
Trailer na půlhodinový dokument o Yasuni ITT-Initiative z Ekvádoru, což je bezprecedentní návrh na boj proti globální změně klimatu: Výměnou za platby od světového společenství, se Ekvádor nedotkne svých největších zásob ropy.

Film představí divákovi Národní park Yasuni, ležící v ekvádorské Amazonii. Dokument zachycuje deštný prales ve své ohromující rozmanitosti. Film se také zaměřuje na jiný druh bohatství - miliony barelů ropy ležící pod částí parku známých jako Ropné pole ITT.

Prostřednictvím svědectví představuje různé pohledy i mnoho archivního videa. "Divoký nápad" ukazuje, jak se ze zdánlivě utopický ideál zachování cenné ropy v podzemí a tím i zabránění devastace Národního parku Yasuni, změnil na oficiální návrh.

"Divoký nápad" nechá diváky ať se zamyslí, zda uspěje Ekvádor se svým nápadem a zda změní způsob, jakým svět ovládá své stále ubývající zdroje.
Práce v zahraničí: Za jakou cenu?Práce v zahraničí: Za jakou cenu?
Francie i další země otevřely svůj trh práce Evropě. Stavebnictví, gastronomie nebo zdravotnictví představují jen zlomek oborů, kde chybí kvalifikovaní pracovníci. I sami Francouzi jsou nuceni se za prací čím dál častěji stěhovat. České znění.
Jak se dělá divadloJak se dělá divadlo
Dokument o hře divadelního spolku Hálek od prvních zkoušek, přes tvorbu kulis až po premiéru. Jak se dělá divadlo :).
Podzemní Čechy IIPodzemní Čechy II
Druhá řada seriálu o umělém podzemí České republiky, vytvořeném lidskou rukou, především pak historickým hornickým dílům. Pořadem provází osvědčený Václav Cílek - geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy.
o Hře na světový míro Hře na světový mír
John Hunter dal všechny světové problémy na překližkovou hrací desku metr a půl na metr a půl a nechal jeho třídu čtvrťáků, aby je vyřešili. Na TED2011 vysvětluje, jak jeho Hra na světový mír zapojuje školáky a proč komplikovaná lekce, kterou hra učí - spontánní a vždy překvapivá - zavede hráče dál, než kam by je mohla zavést vyučovací hodina. Překlad do češtiny Ondrej Ferby
Vraťte nám internet!Vraťte nám internet!
V této působivé přednášce z TEDGlobal Rebecca MacKinnon popisuje rostoucí snahu o svobodu a kontrolu kyberprostoru a ptá se: Jak můžeme navrhnout další vývoj internetu tak, aby se důraz kladl na zodpovědnost a svobodu, nikoli na jeho kontrolu? Věří, že - podobně jako u Magna Charty - dojde k okamžiku, kdy občané po celém světě budou po svých vládách žádat ochranu svobody slova a jejich práva k připojení na internet.
Petr Nárožný o pohádkáchPetr Nárožný o pohádkách
Český herec Petr Nárožný vypráví o své herecké karieře, o tom co chybí českému filmu a co je typické pro české pohádky. Autor: Iveta Škrabalová
Virtuální cesta na MěsícVirtuální cesta na Měsíc
Interaktivní web připravený ke 40. výročí prvního letu na Měsíc.
Alexej Čepička - Z vojína generálemAlexej Čepička - Z vojína generálem
O vzestupu a pádu Gottwaldova zetě. Životní příběh jednoho z hlavních představitelů československého stalinismu, neblaze proslulého ministra národní obrany z padesátých let a zakladatele Pomocných technických praporů (PTP). České znění.
Ležáky (Ti druzí mrtví)Ležáky (Ti druzí mrtví)
Příběh Jarmily Doležalové, která jako jediná společně se svou sestrou přežila vyhlazení osady Ležáky nacisty a byla dána do německé rodiny na převýchovu. Režie J. Novák
Po více než šedesáti letech si v dokumentu Jána Nováka připomeneme okolnosti tragického osudu sester Šťulíkových, které byly po vyhlazení Ležáků dány k poněmčení.
Je to příběh o tragédii se šťastným koncem a nečekaně přátelském setkání. Jedna ze sester, Jarmila Doležalová, se rozhodla absolvovat se svou dnes již dospělou dcerou cestu z Čech přes Polsko do Německa, kudy putovala jako dítě, než ji úřady daly k adopci německým manželům, stejně jako její mladší sestru Marii. V mozaice výpovědí se dozvídáme okolnosti tragické události v Lidicích a Ležákách, které znamenaly konec života většiny obyvatel obou vesnic. Navštívíme místa i konkrétní budovy, kudy malá děvčátka tehdy prošla. Po válce byla šťastnou souhrou okolností vypátrána a mohla se vrátit do Čech ke strýci a k dědečkovi, kteří jako jediní z rodiny přežili válku. Tragédie byla paradoxně završena - vlastní rodiče si holčičky nepamatovaly, od jejich milujících "nových" rodičů byly odloučeny. Marie, jíž byl tehdy jeden rok, dodnes adoptivní rodiče považuje za své jediné.
Na konci Jarmilina vzpomínkového putování je shledání se "sestrami" z její válečné rodiny.
Němá, silná obětí starých žen dostávají najednou hlubší rozměr - lidé se setkávají a milují se navzdory dějinným konfliktům...
Ta lidská bezmoc moci Ta lidská bezmoc moci
V hlavní roli Gustáv Husák, politický vězeň a normalizátor v jedné osobě. Jaký byl i nebyl?
Dějiny podle soudružky učitelkyDějiny podle soudružky učitelky
Jsou historická témata československých dějin 20. století, která nás nutí k zamyšlení nad úlohou učitelů historie ve výchově mladé generace. V minulém režimu se učitelé stali pouhými interprety zkreslených dějin a nezaujímali z velké části stanoviska k problémům. Je vcelku přirozené, že člověk se zlým, ponižujícím a nepříjemným zážitkům brání tak, že na ně chce zapomenout, vytěsnit je ze své paměti. Toto "zapomínání" má však často tragické následky. Naše přítomnost je totiž z velké části určována minulostí. To předpokládá zpětnou reflexi, přesné pojmenování chyb a viníků. I trpká a krutá zkušenost totiž může mít svůj smysl, stane-li se výstrahou do budoucnosti... České znění.
Mlynáři od BabicMlynáři od Babic
fakta a svědectví o nikdy neobjasněné vraždě v babické škole. Vlna násilných represí změnila v padesátých letech životy stovek rodin v obci Babice na Třebíčsku. České znění.
Dějiny pod zámkemDějiny pod zámkem
... aneb Kapitoly z historie vězeňství
Počátky vězeňství na našem území spadají do prvního tisíciletí n. l. Přibližně do období vyvraždění Slavníkovců a vzniku samostatného státu. Podle staroslovanských legend byl ale už kníže sv. Václav proti násilí. "Bořil prý šibenice, mučidla i žaláře a vzdal se hrdelních trestů." Středověk byl ale, jak je všeobecně známo, v tomto oboru tvrdý. Teprve v době vlády Marie Terezie bylo konečně upuštěno od práva útrpného a proces vyšetřování a vězeňství dostaly v celé monarchii společný řád. Těžké doby však vězně ještě čekaly. A nejen ve století osmnáctém a devatenáctém, ale i v roce 1940, 1950 či 1980. České znění.
Orlické vraždyOrlické vraždy
Dokument o největší kauze devadesátých let, tzv. Orlických vrahů. Záznam rekonstrukce a výpovědi.

Režisér Pavel Jandourek se v dokumentu Zabijáci s.r.o. zaměřil na tzv. kolínský gang, jenž má na svědomí pět vražd a dalších dvaadvacet trestných činů, které byly spáchány v letech 1993-1996. Stejně jako "orličtí" vrazi a vrazi z kauzy lehkých topných olejů patří kolínští nájemní zabijáci mezi ty, jejichž nelegální činnost je úzce spjata s nastartováním velkých společenských změn, které u nás proběhly na počátku 90. let. České znění. Dokument obsahuje několik menších výpadků v obrazové části.
království Bhútánkrálovství Bhútán
Audiovizuální cesta hluboko do zlatého srdce Himaláje.
Česká a Slovenská videaČeská a Slovenská videa
Výběr příspěvků s českým dabingem, komentářem, s českými, nebo slovenskými titulky a nebo s českým či slovenským původem obsahu. Přidejte si tuto stranu do oblíbených položek, pošlete ji na facebook. Je to kompaktní a praktický rozcestník na videa, kterým rozumíte v češtině, nebo ve slovenštině.

Strana není průběžně aktualizována, na Spotter.TV je teď většina videí s českými nebo slovenskými titulky. Projděte proto celý web.
Ráj v ohroženíRáj v ohrožení
Biosférická rezervace Rio Platano v Hondurasu je místo nejvyšší úrovně tropické biodiverzity ve střední Americe.
Domov indiánských kmenů Pech a Miskito a místo stovek neprozkoumaných archeologických lokalit je v nebezpečí. Nepůvodní obyvatelé ohrožují rezervaci ze všech stran, pytláci loví ohrožené volně žijící živočichy a ryby, kácí a vypalují pralesy, obdělávají pastviny a vyhánějí domorodé obyvatele z jejich rodových zemí. Ráj v ohrožení dokumentuje ničení tohoto světového dědictví zaneseného v seznamu UNESCO. Sbírá svědectví od původních obyvatel, kteří se spoléhají na Río Platano pro své přežití.
VenezuelaVenezuela
Další z expedic Jiřího Pergla a jeho kamaráda, tentokrát na Jihoamerický kontinent do země stolových hor a krásné přírody.
Hranice SomálskaHranice Somálska
Poslední z expedice Jirky Pergla - z února 2011.

Úryvek z reportáže: spojili se s námi United nations UN, jelikož se o nás dozvěděli z místních novin z 12 ledna, že pomáháme zneužívaným, hladovým a jinak strádajícím dětem a požádali nás o společnou výpravu na sever Keni k hranicím Somalie. Důvod mise - tuto oblast sužuje obrovské sucho, umírají tam... zvířata žízní, lidé nemají vodu ani co jíst, školy, pokud nějaké jsou, jsou poloprázdné. Děti chodí někdy i přes 200km k nejbližší vodě s Osly a Velbloudy. Malé dívky jsou prodávány do manželství za domácí zvířata a jsou jim dělány obřízky bez lékařské asistence… V neděli vyrážíme z Nanyuki obklikou přes Nairobi se zajížďkou přes 600km. Důvod? Spojovací silnici přes Isiolo obývají Bandits - Somalia bandits a cesta není bezpečná. Před měsícem touto cestou projíždělo auto a všech 5 lidí bylo zastřeleno. V Nairobi nabíráme 2 somálské pracovníky UN a brzo ráno vyrážíme do města Wajir 800km daleko. Celkem nás jede v autě - Já, Hellen, Honza, Cyrus, Boniface TV Kenya a Joab News paper STANDARD plus zavazadla. V polovině cesty za městem Garrisa končí vše - asfalt, policejní kontroly, vojenské hlídky, možnost natankování, koupě vody, prostě vše. Cesta dál je prý ve dne bezpečná, říkají vojáci, ale je lepší se za světla ubytovat. Nemůžou nám zaručit, že se něco nepřihodí v podobě přepadení. Nyní už jen pouští, buší a cestami plné prachu. Teploty zde dosahují 45 stupňů ve stínu a jediné co zde potkáváme, jsou zaprášené děti a ženy stojící u cesty. V ruce drží plastové nádoby a prosí o vodu, pak velbloudí karavany, nějaké pastevce směřující k nejbližší vodě, což může být výprava i na 5 dní a občas nějaké žirafy. Pak ale také spousta mrtvých zvířat, které zemřeli žízní, děsivé pohledy. Pozdě večer za doprovodu hlasitých muslimských amplionů, které stále hlásají Alah Akhbar dorážíme do místního hotelu.
Jak jsem zadržel dech na 17 minutJak jsem zadržel dech na 17 minut
V této velmi osobní výpovědi na TED MED, kouzelník a kaskadér David Blaine popisuje, jak zadržel dech pod vodou 17 minut - a vytvořil světový rekord (pouze o jednu minutu kratší než celá tato přednáška!) - Říká, co jeho často smrtící práce pro něj znamená. Upozornění: Nezkoušejte to doma.
Poslední modrá divočinaPoslední modrá divočina
Dokument od mezinárodní organizace Convention on Biological Diversity což je v češtině Úmluva o biologické rozmanitosti.

Je plný výpovědí domorodých obyvatel z nejrůznějších koutů Pacifiku. Uvidíte záběry z Hawaii, Fidži, z korálových ostrovů, záběry pod mořskou hladinou. Podstatné však je, co říkají lidé o této přírodě: Vlivem moderní civilizace mizí biodiverzita, veškeré původní znalosti, zkušenosti i tradice, které se dědily z generace na generaci a které přirozeným způsobem chránily životní prostředí. Dnes všechno nenávratně mizí. Je životně nutné chránit přírodu, bez ní člověk nepřežije.
PalivoPalivo
Režisér Josh Tickell nás bere na svou 11 let dlouhou cestu kolem světa, při které hledal řešení americké závislosti na ropě. Úpadek ekonomiky, krach automobilového průmyslu, bující nezaměstnanost, nekontrolovatelný nárůst státního dluhu a nenasytná poptávka po energii se odráží na nás všechny.

Dokument FUEL nám ukazuje cestu ven z bordelu v kterém jsme a vysvětluje, jak nahradit každou kapku ropy, kterou nyní spotřebováváme vytvářením zelených pracovních míst a jak udržet naše peníze doma. Film nikdy neupadá do negativismu, ale místo toho nám ukazuje jednoduchá řešení, která máme na dosah.
O pesimismuO pesimismu
Při neustálém hledání štěstí je filozof Alain de Botton přesvědčen, že bychom se měli všichni naučit být trochu pesimističtější.

V tomto světském kázání Alain rozebírá velký buržoazní příslib, že každý může najít štěstí v lásce a práci. Navrhuje, abychom se místo toho radovali z pesimismu. Tvrdí, že šance uspět v obou oblastech (ale v jednom) jsou velmi vzdálené - a že je tedy zvlášť kruté hledat jako základ naší společnosti jen tyto dvě hodnoty. Opravdu, moderní svět popírá, že máme i možnost kolektivní útěchy. Odsuzuje nás místo toho, aby pochopil osamělé pocity studu a pronásledování.

Alain de Botton je autorem mnoha knih, esejů, které byly popsány jako "filosofie každodenního života." Přednáška je anglicky.
létající Cocaleroslétající Cocaleros
V regionu Yungas v Bolívii je džungle a strmé skály. Lidé tam nemůžou moc chodit a tak létají. Tito letci jsou známí jako "cocaleros" neboli sběrači koky.

Používají lana s dávno zrezivělými kladami, jako lanovky přes úzká údolí, Přejezd údolí jim trvá jen 30 sekund z jedné strany na druhou. Pěšky by to trvalo déle než hodinu.

Asi dvacet kabelů natažených přes údolí, to už je skoro druh veřejné dopravy. Celý den lidé a zboží létají přes řeku tekoucí o 200 metrů níž.

Druhý dokument je o Evo Moralesovi, který se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, v čele a socialistické strany Movimiento al socialismo MAS (pohyb směrem k socialismu) v Bolívii. Dokument se soustředil na Unii, kterou vytvořili bolivijští zemědělci v reakci na kroky jejich vlády (která byla podporována z USA) snažící se vymýtit pěstování koky.
Muž, který je přišel reprezentovat - Evo Morales se stal symbolem odporu k americké válce proti drogám, Národností Aymara zvaný Evo následovaný armádou pěstitelů od Amazonky až k Andám, v džínách a teniskách, vedoucí historický boj, aby se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie.
Morální operační systemMorální operační system
Damon Horowitz na akci TEDxSiliconValley odhaluje teorii obrovské nové síly, která říká že technologie nám dává příležitost nejen vědět víc - ale i vědět víc o sobě navzájem - víc ​​než kdy předtím. Vtahuje diváky do filozofické diskuse, že bychom mohli věnovat pozornost základní filozofii - etickým principům. - na pozadí obrovského množství vynálezů určených k přetváření našeho světa. Ptá se kde je morální operační systém, který nám umožní dát tomu všemu smysl?
Překlad do češtiny teprve probíhá.
Dokáže volný trh chránit životní prostředí? Dokáže volný trh chránit životní prostředí?
Alternatívna ekonómia - 3. prednáška 15.03.2011 Radovan Kazda - Súkromné riešenia negatívnych externalít

Webstránka projektu Alternatívna Ekonomia. Facebook stránka Predchádzajúce prednášky: 1.Peter Gonda - Peniaze, bankový a menový systém, slobodné vs. centrálne bankovníctvo

2. Juraj Karpiš - Prežijú papierové peniaze alebo nás čakajú zlaté časy?

prečítajte si články na Mises.cz viac videí na YouTube
Jak duševní vlastnictví brzdí volný trhJak duševní vlastnictví brzdí volný trh
Přednáší Stephan Kinsella z Ludwig von Mises Institutu. Video je se slovenskými titulky. kompletní český přepis textu.
Opouštíme rájOpouštíme ráj
Drsná realita zničené přírody a vykořeněných původních obyvatel v jihoamerické divočině. Uvidíte například Vodopády Iguaçu. Český dokument o environmentálním barbarství v nitru Amazonie.

Divoká a nespoutaná je příroda Jižní Ameriky - alespoň takovou ji známe z atraktivních přírodopisných filmů. Málokdy nám ale kamera ukáže, že tento přírodní ráj se pomalu stává iluzí, malým kouskem země uprostřed rozlehlé zdevastované krajiny. Režisér a biolog Pavel Bezouška se do Jižní Ameriky opakovaně vypravil a z amazonských pralesů a podhůří Kordiller přináší svědectví nejen o bezohledném ničení přírody, ale také o jeho dramatických společenských důsledcích.
Sloni nikdy nezapomínajíSloni nikdy nezapomínají
Dokument s anglickými titulky o slonech z Lek's elephant nature park v Thajsku. Dokument byl jedním z doporučovaných finalistů na festivalu v Cannes
Ferda Mravenec v cizích službáchFerda Mravenec v cizích službách
Animovaný film s oblíbenou dětskou postavičkou od spisovatele Ondřeje Sekory. Vypráví František Filipovský
Bez země a v pouštiBez země a v poušti
Dokument byl natočen v blízkosti uprchlického tábora etnika Saharawi v alžírské poušti Tinduf. Ukazuje život v poušti, problémy a kouzlo lidí, kteří strávili posledních 30 let své existence v exilu a opuštěni v cizí zemi.
Krůtí farmaKrůtí farma
Prostý dokumentární film, který se snaží popsat krátký a předurčený průběh života hejna krůt. Cesta 20 tisíc krůt a krocanů začne v den, kdy se vylíhnou z vajec. Končí o 20 týdnů později při jateční váze 20 kg.

Giddi a Jackob, sedmdesátiletí členové v židovském kibucu během prvních týdnů doprovází krůty, aby učinily první kroky do života.

30 let starý Harel se taky narodil v kibucu spolu s 16-ti letým Ziv, který předčasně ukončil školní docházku kvůli práci s krocany na farmě.

Tito čtyři lidé nám umožňují pohled do jejich každodenního života. Na rutinní práce a každodenní smrt v kurníku kibucu Tzora.

Je to příběh o celém životním cyklu hejna krůt během jedné izraelské zimy.
Antibiotika: Zabiják nebo Lék?Antibiotika: Zabiják nebo Lék?
Západní společnost čelí nové a děsivé hrozbě v podobě MRSA neboli "nemocniční nákazy" Methicilin-resistentního zlatého stafylokoka, která si jen ve Velké Británii vyžádala dvakrát více obětí než dopravní nehody. Donald MacIntyre v utajení odhaluje, jak se hygiena a úzkostlivá péče v jednotlivých zemích liší a pomocí skrytých kamer sleduje, jak "čisté" jsou ve skutečnosti nemocnice ve Velké Británii. S využitím přímých rozhovorů a přelomové grafiky vytváří tento poutavý dokument celkový obrázek současné situace a ukazuje, jak společnost může s trochou opatrnosti dostat smrtelné nemoci opět pod kontrolu. Český dabing.
Wake Up, Freak Out Wake Up, Freak Out
Je už víc pozdě, než si myslíte. Bod zvratu je před námi. Říká animovaný film s českými titulky projektu Wake Up, Freak Out - then Get a Grip.
To opravdu není jen o ledních medvědech. V této chvíli osud civilizace visí na vlásku.

Ukazuje se, že ve způsobu, jakým jsme předpověděli budoucí dopady klimatických změn, chybí skutečně důležitý kousíček skládačky. Zdá se, že jsme nebezpečně blízko k bodu zvratu ve vývoji světového klimatu. Což je bod, odkud není návratu, po kterém se skutečně stanou katastrofické změny nevyhnutelnými... Pod videem je původní text včetně referencí k uvedeným faktům.
Převzetí, továrna ZanonPřevzetí, továrna Zanon
30 nezaměstnaných obráběčů autosoučástek z předměstí Buenos Aires jednoho dne nakráčí do své uzavřené továrny, rozbalí karimatky a odmítá odejít. Jediné, co požadují, je znovurozjetí výroby. Avšak tento jednoduchý čin - převzetí - má sílu postavit debatu o globalizaci na hlavu. Dělníci, vyzbrojeni pouze praky a udržujíce víru v dílenskou demokracii, čelí šéfům, bankéřům a celému systému, který vidí jejich milované fabriky jenom jako kupu železa určenou do sběru. Tvůrci filmu, Avi Lewis a Naomi Klein zavedou diváky do životů dělníků a jejich rodin, kteří musí bojovat za svoji práci a důstojnost proti továrníkům, politikům a soudcům. Výsledkem je politický thriller z reálného života, který vrhá dělníky proti místní vládnoucí elitě a mocným sílám globálního kapitalismu.

Situacia Argentincanov je rovnaka ako v ostatnych latinsko-americkych krajinach, resp. "tretom svete". Vsetky tieto staty su vykoristovane svetovymi mocnostami, predovsetkym USA, ale taktiez aj Europou. Napr. plyn patri francuzskej firme Gamus a ropa spanielskemu Repsolu. Nase krajiny su bohate na nerastne suroviny. Argentina produkuje potraviny pre viac ako 300 milionov ludi no i tak tu obyvatelia zomieraju od hladu. Vykoristuju nas krajiny bohateho severu a miestni sefovia. Hospodarstvo sa zrutilo, tisice ludi skoncilo na ulici. Nezamestnanych je tu okolo 5 milionov ludi. 2000 fabrik bolo zavretych a pracujuci zo 160 fabrik sa pokusali udrzat si svoje miesta. To sa udialo v ramci 19./20. decembra 2001. Odpor obyvatelov zvrhol niekolkych prezidentov, ludia boli v tovarnach a uliciach. Objavilo sa rabovanie. Nakoniec doslo k obsadeniu fabrik."

Po krachu argentínskej ekonomiky v roku 2001 zamestnanci odmietnu opustiť továreň Zanon a rozhodnú sa, že ju obsadia a začnú spravovať sami. Dokument sprostredkúva úvahy mužov a žien pracujúcich v továrni o tom, čo dokázali a čo všetko tomu predchádzalo, ako to zasiahlo do ich osobných životov a zmenilo pohľad na svet... Ide o príbeh samosprávy pracujúcich na princípoch priamej demokracie zdola, bez šéfov a odborových byrokratov. Príbeh boja z 21. storočia.
Nebe na ZemiNebe na Zemi
Co si představujeme o budoucnosti lidstva a planety? V současné době jsme bombardováni obrazy globální změny klimatu, celosvětovým nedostatkem potravin a vody a katastrofickými válkami. Nebe na Zemi je video reportáž dokumentující práci permaculturisty Rico Zooka.

Rico odjel do nejsevernější části Indie ve stínu tyčících se hor Himaláje, aby se podíval na budoucnost svýma očima a zjistil, co permakultura může nabídnout lidstvu a planetě. Je ještě možné najít ráj na zemi, tady a teď? Sledujte a uvidíte.
S rakovinou do peruánské džungleS rakovinou do peruánské džungle
13. komnata Hany Andronikové - Lékaři jí řekli, že má rakovinu prsu a metastázy v plicích a 5 % pravděpodobnost přežití. Hana se rozhodla následovat svůj sen a odešla do peruánské džungle s cílem se tam ztratit a zemřít. Potkala zde ale šamana, který jí oznámil, že měl o ní sen, že přijde a začal s ní spolupracovat. Ač uměla jen chabě španělsky, strávila s ním v džungli čtyři měsíce. Prošla, jak sama říká, setkáním s andělem smrti a vrátila se do Prahy. Rozhodla se pro chemoterapii, operaci odmítla. Dnes je zdravá a napsala o svém znovuzrození knihu Nebe nemá dno a jako kmotra knihy si našla herce Jaroslava Duška. Duška její příběh zaujal natolik, že se rozhodl stát průvodcem Haniny Třinácté komnaty. V ní autorka popisuje svou cestu od nevíry v tradiční metody medicíny, jakými jsou chemoterapie a ozařování, k rozhodnutí podstoupit kromě alternativních metod také klasickou léčbu. Říká o tom, že ego léčitele může být stejně nafouklé jako ego lékaře a každý si musí zvolit svou cestu.
Hudba jinakHudba jinak
Vlasta Marek, Didžeridu a rýma. - Duchovní rytmus a šum. - Zázrak lidského hlasu. - Meditovací ocelové bubny. - Vesmír ladí a vrabec je Mozart. Natočeno 15. 6. 2011 v centru Dajána, Praha 4
Architektura TáboraArchitektura Tábora
Dokument vznikl jako maturitní ročníková práce na SPŠ v Táboře. Osmnácti minutový dokument, mapující základní stavby Tábora z pohledu architektury.
Vyrobil David Brázda ˆ 2010/2011
Feng ŠuejFeng Šuej
Energie pro život. Jedno z mnohých současných encyklopedických hesel definuje učení feng-šuej jako "vztah člověka a jeho životního prostoru v čase". Zdá se, že odborníků na toto tradiční činské učení u nás v poslední době přibývá jako hub po dešti. My se ovšem dnes podíváme do Německa, kde je, stejně jako v řadě dalších západních zemí, feng-šuej přirozenou součástí alternativního trhu. Dokument nám na konkrétních případech ukáže, kde a jak se dá feng-šuej využít a co nám může v životě pomoci změnit. Dokument s českým dabingem
Synové pouštěSynové pouště
Dokument o beduínech národa Badawi z pouště poloostrova Sinai
Historie plastické chirurgieHistorie plastické chirurgie
Dokument BBC four o operacích obličeje nominovaný na cenu BAFTA. Anglicky.
Věříte svým smyslům?Věříte svým smyslům?
Dokument televize BBC Horizon zkoumá podivný a nádherný svět iluzí - a odhaluje triky, které mají vliv na naše smysly.

Ukážeme, jak snadné je oklamat vnímání chuti změnou barvy jídla a pití. Vysvětlíme si, jak to, co vidíte, můžete změnit to, co slyšíte a uvidíte. Jak nespolehlivé naše smysly pro barvy mohou být.

Ale to všechno podvádění smyslů má vážný účel. Pomáhá vědcům vytvořit nové chápání toho, jak naše smysly fungují - ne jako jednotlivé smysly, ale jak spolu souvisejí.
FarmářkaFarmářka
Novella Carpenter začala s pár rostlinami na malém, prázdném pozemku vedle jejího domu v Oaklandu. O pár let později už měla sklon k plnohodnotné farmě, s kozami, krůtami, kachnami, prasaty a robustní zahradou. Kniha Farm City, kterou napsala, zachycuje detaily jejich zážitků se zahradou. Video se zabývá otázkami sousedských vztahů (co je víc obtěžující: policejní sirény či kokrhání kohoutů), jedy životního prostředí (Vyvýšené záhony jsou klíčové), a i té nejdůležitější otázky porážky. Odpověď: Ano, ona svá zvířata zabíjí (a ano, jsou tam i nějaké krvavé záběry). Více i v dolumentu Farm City: Novella Carpenter with Michael Pollan.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.