Hledači pokladůHledači pokladů
Seriál populárně naučných pohledů na historii. Společným tématem jsou poklady v různých formách a okolnosti i osudy lidí, které byly s nimi spjaty. Rusky. Díly: Armenie - Povoleno zabíjet, První obyvatel Moskvy, Zlatá brána Vladimira, smrt cara Petra, strach a utrpení..., Carský tank, Kouzelník Petra Velikého, Velký omyl Čingischána, ztracená svoboda, ruská mumie, odkrytá legenda, Poklad francouzského císaře, Velká výprava, mašinérie generála Kutuzova, číše s jedem pro cara, zmizelé zlato za miliardy, tajný projekt císaře ...a další.
zdraví a změna klimatuzdraví a změna klimatu
přednáška s ukázkami o tom, jak celosvětové klima výrazně ovlivňuje a bude ovlivňovat zdraví lidí. V měřítkách celé populace a tedy i jednotlivců. Pokud by vás téma zajímalo, přečtěte si další zprávy od těch nejpovolanějších: Mezinárodního panelu klimatických změn IPCC. Ke klimatu je i na Spotteru velké množství videí.
AmazonieAmazonie
Několik dílů dokumentu o Amazonii. A ještě dva zajímavé dokumenty k nim, vše od televize BBC.
Dávní bojovníciDávní bojovníci
dokumenty o Maltézských rytířích, templářských rytířích, o zmizelých národech Asyřanů a národu ze Sáby. Dále dokument australských antropologů, odkrývajících historické souvislosti kolem dávných římských bojovníků.
Podivná přírodaPodivná příroda
Příroda dokáže snadno narušit náš ustálený pohled na živé procesy. Vyjímečné a téměř nepochopitelné jevy jsou však její součástí stejně, jako ty obyčejné. Dále pořad o vyhynulých organismech, vše od televize BBC. Provází sir David Attenborrough.
Mona LisaMona Lisa
ukázka technologie s multispektrální digitalizací od Lumiere-Technology. Způsob umožňuje odhalit pravé i skryté barevnosti historických uměleckých děl.
Vesmírný výletVesmírný výlet
čtyřdílný dokument televize BBC o cestách do vesmíru. Právě 4. října 1957 vypustil Sovětský svaz první umělý satelit na oběžnou dráhu kolem Země.
Není radar jako radarNení radar jako radar
vysíláno v ČT2 v rámci pořadu PORT. Vyrobil: Herafilm
vysílání zpráv v BBCvysílání zpráv v BBC
naučný dokument jak se v televizní stanici připravuje zpravodajství. Více se dozvíte také zde kde je i stejný dokument v QuickTime.
za co se platí?za co se platí?
Ministr Julínek vysvětluje regulační poplatek ve zdravotnictví. Kdyby to bylo málo vtipné, přidám něco na pobavení.

Přijde muž s krásnou ženou do klenotnictví, společně pro ni vyberou diamantový náhrdelník za 1,5 milionu korun. Když dojde na placení, vezme muž šekovou knížku a vyplní šek na celou sumu. Prodavač se na něj s obavami dívá, ten zákazník je mu neznámý, vidí ho poprvé. Muž okamžitě postřehne, co prodavači jde hlavou a říká mu:"Vidím, že máte obavy, že tento šek není krytý, viďte...? Dobře,uděláme následující. Dnes je pátek a banky mají již zavřeno, ponechejte si ten šek i šperk. V pondělí, až budete moci ten šek nechat proplatit, pošlete ten šperk mojí přítelkyni.o.k.?" Prodavač se uklidní, v pondělí chce nechat šek proplatit,banka jej ale zamítne, že prý není krytý. Okamžitě volá zákazníkovi a ten mu na to odpoví: "Ten šek můžete zahodit, už jsem ji vošukal!"
vývojové grafyvývojové grafy
zkuste si je kreslit online se softwarem Gliffy. Na toto demo se musíte nejdřííve zaregistrovat.
ženy v postprodukciženy v postprodukci
diskuse k roli žen v postprodukčním průmyslu. Zda je pro ně místo tam, kde tradičně dominují muži. Více se k této myšlence dozvíte na Making Waves, kreativním portálu pro ženy.
O hodnotě dolaruO hodnotě dolaru
krátký rozhovor s finančním expertem a novinářem Maxem Keiserem na Iránské televizní stanici Press-TV vysílané v angličtině. S českými titulky. (zapněte je šipkou vpravo dole)
Rovník čili EquatorRovník čili Equator
jaké to je na rovníku ve třech místech planety se dozvíte z cyklu dokumentů BBC. Díl Afrika.
Blog Action DayBlog Action Day
15. října 2008 napište na svůj blog něco o chudobě. V roce 2007 bylo téma životní prostředí. Více na Blog Action Day.
multitouch displaymultitouch display
Jeff Han představuje svůj multitouch display. Více na TED talks
Kdo se směje naposledKdo se směje naposled
.. ten se směje nejlíp? Dva britští komici John Bird a John Fortune v rozhovoru probírají aktuální finanční otázky, které jsou už minimálně přes rok na pořadu dne. České titulky.
Relaxační hudbaRelaxační hudba
Stačí si nasadit sluchátka a máte 20 minut jen pro sebe. Nebo můžete přejít na stranu Nap Sounds, zavřít oči a 20 minut jen poslouchat a relaxovat...
Svět bez vodySvět bez vody
Svět funguje díky vodě, nejdůležitějšímu životnímu zdroji. Dokument ukazuje osobní tragedie zapříčiněné privatizací vodních zdrojů. Více než miliarda lidí na planet nemá přístup k čisté vodě. každý den zemře 3900 dětí z důvodů nedostatku, nebo nákazy ze špinavé vody. Situace se může jen zhoršovat... od Channel4.
válečné mapyválečné mapy
Dlouho jsem přemýšlel a odolával pokušení, zda na tento blog vložím téma přímo související s válkou. Přestože se tím nechci zabývat, okolnosti mne nutí si toho všímat. Zde uvidíte pouze schematické grafy, jak "úspěšná" byla jedna důležitá země ve svých zahraničně - vojensko - politických aktivitách. Více se dozvíte na Maps Of War.
500 národů500 národů
První část z osmidílného seriálu o původních národech Severní a Střední Ameriky. Dokumentuje předkolumbovské období až do konce 19. století. Provází Kevin Costner. Více na webu
Werich o DubčekoviWerich o Dubčekovi
komentuje Jan Werich. A který se píše rok? 1968.
Fiat EmpireFiat Empire
Dokument představuje amerického senátora Rona Paula a byl inspirován knihou "Nestvůry z ostrova doktora Jekkyla" od G. Edwarda Griffina. Uvidíte jak FED vytváří silný tlak na americký stát. Dále, jak finanční experti připouští, že FED tvoří bankovní kartel který zvýhodňuje hlavní bankéře a největší firemní zákazníky, zároveň zvýšil státní dluh na více než 9.4 bilionů dolarů. Uvidíte jak komerční media prezentují vztahy mezi Kongresem a FEDem a proč selhává snaha odhalit co se vlastně děje. Nakonec uvidíte jak členské banky FEDu jsou vlastněny a ovládány elitní skupinou insiderů. Více na webu
Nenásilná změna politikyNenásilná změna politiky
Rozhovor s Johanem Galtungem, profesorem z institutu Transcend Peace University ... Je považován za průkopníka výzkumu míru a konfliktů a metod nenásilných řešení konfliktů. Doporučuji další videa.
Vzpoura lenochůVzpoura lenochů
Film Michaela Moorea, v původním názvu Slacker Uprising. Zabývá se předvolební prezidentskou kampaní v USA.
Věčný svit neposkvrněné mysliVěčný svit neposkvrněné mysli
hudba z filmu Eternal Sunshine of the Spotless Mind. Na motivy příběhu Charlie Kaufmana.
Waking LifeWaking Life
Bob Sabiston představuje svůj vlastní software Rotoshop. Rotoshop přispěl k výrobě filmu Scanner Darkly a je neprodejný. Bob má za sebou mnoho projektů včetně filmu Scanner Darkly nebo Waking Life. Zde je Strana z Massachusets Institut of Technology. Bohužel kameraman nebyl z nejschopnějších a tak je záznam obrazu i zvuku naprosto strašný. Bob Sabiston vysvětluje, jak s jeho software jednoduše animovat kresbu tvořenou na základě videa. Podotýkám, že nikdy to není jen na software.. je v tom skryto mnoho tvůrčích zkušeností. On je získal při tvorbě svých animovaných filmů. Pro zajímavost upozorňuji, že software běží na notebooku, nebo stolním počítači Apple v systému MacOS 9. Jeho první projekty totiž vznikaly už v minulém století. Další odkazy: režisér filmu Scanner Darkly hovoří o technice tvorby Tvůrci filmu Scanner Darkly hovoří o filmu
fiktivní nepřáteléfiktivní nepřátelé
Film Jasona Bermase o tajných službách a a jejich účasti na událostech 11. září 2001. V originálu lze pořídit DVD na: Fabled enemies.
Oil, Smoke & MirrorsOil, Smoke & Mirrors
Kritický pohled na nedávnou historii, současné souvislosti a naši společnou budoucnost. Více o filmu na webu
Trochu vážné hudbyTrochu vážné hudby
koncerty světových autorů
Detailně o ženském orgasmuDetailně o ženském orgasmu
48 minutový francouzský dokument s anglickými titulky. Ženy mluví o sobě a svých pocitech. Dále dokumenty o lidské sexualitě.
Architektura atd.Architektura atd.
výběr dokumentárních pořadů architektonických a příbuzných témat.
trocha z historie Macůtrocha z historie Maců
tři historické záznamy z cyklu Computer Chronicles. Představení počítačů Macintosh v roce 1985, platformy PowerPC a PowerMac v roce 1994 a návštěva MacWorld Expo 1996
Tanec rybích políčkůTanec rybích políčků
Nadčasový skeč stručně vyjadřující myšlenku, pro které mnohým nestačily celé romány, divadelní hry, televizní seriály a nejrůznější filmová veledíla. Od legendárních Monty Python Flying Circus.
PozemšťanéPozemšťané
Dokument s českými titulky o nakládání se zvířaty, ať už za účelem lidské zábavy, nebo potravy. Kontroverzní není to, že lidé zvířata chovají, loví, používají nebo jedí. Problém je v přístupu, který tuto činnost dělá neodpovědnou, bezohlednou, nebo povrchně pošetilou. Lidí dávají zvířatům lidské zákony, charakterové vlastnosti, uzavírají je do lidských pravidel. Pokusy na zvířatech, zábava, týrání... činnosti, které v principu nemají se zvířaty společný zájem, zvířata jsou k nim pouze používána jako nástroje našich potřeb, nebo názorů. Dokud se nevypořádáme se svým vlastním přístupem, zvířata budou dále obětí hloupého chování. Zvířata ve své přirozenosti nejsou otroky lidí, nejsou automaticky jejich majetkem. Jsou obyvateli planety stejně jako my. Respektujme je. Jsme na nich životně závislí.
Charles Darwin a strom životaCharles Darwin a strom života
David Attenbourough nám přibližuje evoluční teorii velkého anglického vědce, jež zásadním způsobem změnila pohled na svět a na místo, které v něm zaujímá člověk. Sir David Attenborough, popularizátor vědy známý a oblíbený na celém světě, je jistě tou pravou osobou, která televizním divákům může přesvědčivým způsobem přiblížit teorii Charlese Darwina. Jeho jedinečné myšlenky zásadně změnily způsob, jakým se většina lidstva dívá na svět. Díky jim jsme pochopili, proč existuje tolik různých druhů a jak se rozšířily po celé Zemi. Díky jim můžeme předvídat důsledky zasahování do přirozených společenstev přírody. A díky jim jsme také pochopili, že lidé nestojí stranou přírodního světa. Jako ostatní živí tvorové jsme i my jeho součástí a náš život se odehrává podle jeho pravidel a zákonitostí.
Evropská mumie v ČíněEvropská mumie v Číně
Archeologický objev zachovalé mumie evropského původu v Čínské lokalitě vyvolává zájem i otázky odborníků.
Ztracená pyramida v CaraluZtracená pyramida v Caralu
Dokument televize BBC o Peruánské pyramidě. Významem archeologických objevů je srovnávána s pyramidami v Egyptě. Dokument o pyramidách v Egyptě od National Geographics. K tomu ještě dokument o mayských bozích.
lístek na cestu kolem světalístek na cestu kolem světa
Rozmanitý cestopis o tom, jak procestovat tuhle krásnou planetu. Doporučuji také prohlédnout fotogalerii autora .
Vzdělávání v IndiiVzdělávání v Indii
Dokumenty o nevýdělečné organizaci v Indickém Bangalore, která se snaží vzdělávat chudé obyvatelstvo. Témata jsou o vysoké úrovni Endosulfanu a pesticidů, které zapříčiňují nejrůznější zdravotní poškození dětí. Ukazuje farmářům jak se vracet zpět k šetrnějšímu zemědělství. Dále o obnovení ekosystému a důležitosti vody v krajině. Více na webu nadace Agastya.

Eco-Punjab - Five Rivers Run Dry
A short film focussing on the environmental devastation across the Northern Indian state of Punjab as a result of the first Green Revolution in the 1960s. The associated deforestation, intensive farming practices & use of pesticides, has transformed the landscape and decimated the region known as the ‘bread basket of India’.
Nepál a TibetNepál a Tibet
Země vysokých hor, chudoby, kolébky buddhismu, mnichů, ale i politického útlaku,... Výběr několika dokumentů, záznamů z cest a kulturních událostí.
Světlo na konci světaSvětlo na konci světa
Populárně naučný dokument o duchovním umění z Nepálu a Himalaje. Od National Geographics.
IndieIndie
čtyři části z třináctidílného seriálu o Indii. Dále o duchovním bohatství Indie.
staré chrámy v Indiistaré chrámy v Indii
objevte ztracené indické chrámy patřící k významnému kulturnímu bohatství této země. Více se dozvíte např. na Wikipedii.

Více než před 25ti lety proběhl útok na Zlatý chrám Sikh, svatyní v Amritsaru.

13. dubna 1919 se v uzavřeném parku jménem Džallijáanválá Bagh (Jallianwala Bagh) odehrál pověstný Amritsarský masakr, kdy brigádní generál Reginald Dyer dal ghurkským oddílům příkaz postřílet tisíce neozbrojených mužů, žen, dětí a starců. Toho dne se shromáždilo asi 10 - 20 tisíc lidí k pokojnému a nenásilnému protestu na uzavřeném území parku Džallijáanválá Bagh. Z tohoto parku s rozlohou 26 tisíc m², neměl nikdo šanci uniknout, neboť je až na úzký vchod celý obehnán vysokou zdí. Nyní je v tomto parku památník této tragické události.
koně a kaskadéřikoně a kaskadéři
výběr kaskadérských a jezdeckých kousků.
Konec hry: Plán zotročení světaKonec hry: Plán zotročení světa
film Endgame Alexe Jonese s českými titulky.

Pro mnoho lidí kontroverzní film, kterým chce autor ukázat na nebezpečí a veškerá úskalí naší takzvané "moderní" doby, globalizace. Alex Jones nám svým osobitým stylem servíruje potenciální a v mnoha případech logikou podepřenou pravdu o tajných plánech na ovládnutí lidstva pomocí stávajícího finančního systému, stínové politiky, mediální cenzury a uměle vyvolaným strachem z terorizmu, na kterém údajně již celé roky pracují účastníci tzv. Bilderberg Group, kteří se pravidelně scházejí minimálně jednou ročně v těch nejluxusnějších hotelech a vilách světa. Konspirační teorie, nebo krutá pravda reality?
U23D koncertU23D koncert
krátký film jak se dělal první v 3D živě přenášený koncert skupiny U2 točený v IMAX formátu. V současné době je možné vidět záznam i v Pražském kině IMAX. Doporučuji :)

Na stereoskopickém záznamu se technicky podílela firma 3ALITY
Uloupené KosovoUloupené Kosovo
Dokument který názorně a reálně ukazuje, jak může dopadnout stát, ve kterém získá majoritu nějaká národnostní menšina z kulturně odlišného prostředí.
hodinový dokument, který vznikal postupně od roku 2004 jako autorský film Václava Dvořáka.
Vznikl ve spolupráci se srbskými veřejnoprávními médii, od nichž byly pro dokument vypůjčené hlavně archivní záběry.
Zabývá se dějinami Kosovo a Metohija, zmiňuje se o potížích druhé světové války, konce sedmdesátých let v socialistické Jugoslávii a hlavně o posledních dvaceti letech. Kriticky se vyjadřuje k západním mocnostem a nepřímo přirovnává současnou situaci k mnichovskému diktátu.
Hledá i spojitosti mezi UCK a současným politickým vedením jednostranně vyhlášeného kosovského státu. Poukazuje na útrapy Srbů v ghettech.
Více na Wikipedii
pohled z oběžné dráhypohled z oběžné dráhy
Záběry kamerou IMAX které pořídili astronauté raketoplánu z oběžné dráhy Země.
HirošimaHirošima
dokument televize BBC o události, která zásadně ovlivnila svět. Přes nebezpečnost a prokazatelné ničivé následky atomových zbraní se zdá, že jsou lidé stále více nepoučitelní.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.