Co se děje ve světě?Co se děje ve světě?
Záznam přednášky Václava Cílka "Co se děje ve světě?" uskutečněné 15.5. 2012 na VŠUP.
Tajemství mrtvých mužůTajemství mrtvých mužů
Třináctidílný americký dokumentární cyklus s českým dabingem.
Jistě pane ministřeJistě pane ministře
Sitcom "Jistě, pane ministře" vznikl v BBC již před dvaceti lety, mnohé z toho, z čeho si dělá legraci, je však aktuální dodnes. Mnohé ty zákulisní pletichy, intriky a maléry jeho hrdinů nám budou připadat důvěrně známé a bude se nám zdát, že autoři museli čerpat inspiraci někde úplně jinde, než za kanálem La Manche. "Jistě, pane ministře" má 22 dílů, volně na ně navazuje šestnáctidílné pokračování s názvem "Jistě, pane premiére"...
Nejdivočejší senNejdivočejší sen
George Mallory byl posedlý touhou jako první zdolat dosud nedotknutelný Mount Everest. V roce se vydal vstříc svému snu, živý se však už nikdy nevrátil. Naposledy byl spatřen v roce 1924 přibližně 800 stop pod vrcholem. Jeho smrt zasáhla celý svět a Mallory se stal legendou. Jeho příběh ožívá o 75 let později, kdy Conrad Anker objevil Malloryho zmrzlé tělo. Veškeré jeho vybavení bylo nedotčeno, nic nechybělo, kromě jedné jediné věci - fotografie jeho ženy Ruth, které slíbil, že ji donese až na vrchol Mount Everestu. Kdo byl doopravdy prvním člověkem, který pokořil nejvyšší horu světa?
Dokumenty Channel 4Dokumenty Channel 4
Výběr toho nejlepšího z dokumentární produkce satelitního kanálu Channel 4. Anglicky.
Dokumenty National GeographicsDokumenty National Geographics
Výběr z webu a ještě další díly v playlistu.
Burning ManBurning Man
Antologie naprosto vyjímečného festivalu alternativní kultury. Historie symbolu "Hořícího muže" sahá k jedinému muži, který s přáteli svým osobním protestem chtěl projevit nespokojenost se světem kolem něj. Jeho spontánní čin měl pozitivní ohlas u ostatních lidí a postupem let se tato symbolická akce očištění ohněm stala obrovským happeningem uprostřed pouště.
Na internetu je velké množství záznamů z různých ročníků festivalu Burning Man v Nevadské poušti. Je však těžké z nich vybrat ten nejtypičtější a nejlepší.. dílem proto, že každý rok je něčím unikátní a dílem i proto, že charakter akce není možné uhladit do nějakého konvenčního filmového formátu.. je to prostě svět sám pro sebe. Alespoň na týden.
Než bude příliš pozděNež bude příliš pozdě
Dokumentární seriál o silně ohrožených zvířatech a biotopech. Anglicky
Směr AsieSměr Asie
Kolik kilometrů musí člověk zdolat, aby překonal sama sebe? Dobrodružná cesta dvou přátel v sedle jízdního kola, kteří se bez předchozích zkušeností vydali přes Mongolsko, aby po každém dalším kilometru poznali, že i přes rostoucí problémy dokážou jet dál. České znění.
Ochráníme se před vražednými planetkami?Ochráníme se před vražednými planetkami?
Miloš Tichý, Hvězdárna a planetárium Brno, 10. dubna 2012
Když prší skloKdyž prší sklo
Přednáší Lenka Dziková v Hvězdárně a planetáriu Brno. 27. března 2012
Boj s Rudým baronemBoj s Rudým baronem
Dva bývalí piloti RAF Red Arrows (nyní civilní piloti a členové týmu akrobatického letectví The Blades) se vydávají na cestu za odhalením původu vzdušného boje za první světové války. Zjistí, jak se za pouhé čtyři roky letadla změnila z chatrných létajících strojů ve vojenské letouny, jaké známe dnes. Přijdou na to, že veškeré aspekty moderního vedení letecké války - od sledování po bombardování z velkých výšek - už vybrousili jejich průkopnické protějšky téměř před sto lety. Naši piloti se proletí v dobových letadlech a replikách a budou čelit stejným překážkám jako letci za první světové války. Vyzkoušejí si simulované průzkumné lety za tehdejších podmínek, střelbu i bombardovací mise a vše nakonec vyvrcholí leteckou bitvou v replice dobového letounu vybaveného fotokulomety.
Svatí válečníciSvatí válečníci
12. století, třetí křížová výprava: Saladin, největší hrdina arabského světa a Richard Lví srdce, nejudatnější bojovník Evropy, se stali symbolem zápasu mezi říšemi islámu a křesťanství. České znění.
Tlustí, nemocní a téměř mrtvíTlustí, nemocní a téměř mrtví
dokumentární film v originále s názvem Fat Sick And Nearly Dead vypráví o rozhodnutí, které několika lidem zachrání jejich život.
Karosta - život po SovětechKarosta - život po Sovětech
Z bývalé sovětské armádní základny v Lotyšsku je dnes tajemné území plné podivných bytostí.
Starousedlíci města Ljepaja v severním Lotyšsku pamatují lepší i horší časy. Někteří z nich nostalgicky vzpomínají na tklivý slavnostní odchod sovětské armády po rozpadu SSSR. Když vládly na blízké vojenské základně Karosta vojenské poměry, byl tam i pořádek. A dnes? Prý se tam po setmění bojí i policisté či záchranka... Bydlí tam různé podivné existence a přišli dokonce i cizinci, aby tu vybudovali jakési centrum umění... Britští dokumentaristé se do Karosty vydali s kamerou a pokusili se zachytit jak život v "záhadné" zóně, každodenní potíže, s nimiž se musejí místní obyvatelé vyrovnávat, tak mnohdy bizarní názory starousedlíků. Lotyšsko-britský dokument
V nejhorším případěV nejhorším případě
Nová série Discovery Channel inspirovaná stejnojmennou sérií knih, kde známý expert na přežití Bear Grylls (Man vs. Wild) popisuje potenciální životní situace a ukazuje, jak se v dané chvíli zachovat. V každé epizodě Bear Grylls ukazuje divákům, že správné znalosti a dovednosti mohou pomoci v různých situacích, jež mohou nastat bez varování - únik z hořícího bytu, odražení žraločího útoku, vyproštění z potápějícího se auta atd. Další epizody jako útěk ze zamrzlého jezera a jak se dostat z porouchaného výtahu byly vyrobeny podle knižní série.
Netopýři a lidéNetopýři a lidé
Dokumentární film s šeským dabingem. Originální název Bat & Man Francie, 2009, 51 min
Okna vesmíru dokořánOkna vesmíru dokořán
Studiový pořad s dotáčkami, grafy, fotografiemi v dialogu moderátorky - herečky Jany Plichtovej s českým astronomem Jiřím Grygarem, ved. pracovníkem Astronomického ústavu ČSAV. První část první série publicistické-dokumentárního cyklu je o tajemstvích a zajímavostech vesmíru. Pořad je věnován Zemi, katastrofám přicházejícím z vesmíru - možným příčinám vyhynutí dinosaurů...
Ach ta zvířataAch ta zvířata
Zábavnou show herců divoké přírody komentují Petr Nárožný a Petr Rychlý! Výběr nejvtipnějších a nejodpornějších zvířecích zvyků a zlozvyků z dílny britské BBC.
Ať se jdou dnes raději vyvenčit sami. Mohli by uvidět, jak výstředně se některá zvířata chovají. Pochytili by špatný příklad a naučili by se věci, o kterých se jim ani nesnilo. Například prokletý alkoholismus! V Karibiku si žijí kočkodani opojným životem. Jejich nejoblíbenějším drinkem jsou míchané alkoholické nápoje zdejších turistů. Kočkodany tam dovezli osadníci v sedmnáctém století a oni zdivočeli. Dnes se spoléhají na zbytky z restaurací a svým opilectvím baví turisty v barech. Ti nejzdatnější opilci zde mají největší respekt a stávají se vůdci smečky. Takové záběry jsou zásadně nevýchovné! Jenže zkušenosti s alkoholem má i mnoho dalších divokých zvířat. Například pro včely, symbol píle, je pilné nasávání docela běžnou prácí. Připomeňte si, co nás učili v biologii, když takový sladký sirup zkvasí! Reakce včel na alkohol je pak velmi podobná té naší. Mnohá včelka Mája létající "pod vlivem" je ráda, že trefí domů do úlu. Pro děti je to opravdu špatný příklad! A to v našem dokumentu uvidíme ještě divoká zvířata krást, provokovat, podvádět, bojovat nečekanými prostředky, ale i hrát si, obětovat se, používat nástroje a týmově spolupracovat. Zvířecí superstar na scénu!
Heydrich Đ konečné řešeníHeydrich Đ konečné řešení
Pro Heydricha to byl "konečně pozitivní úkol" Đ pro české země nejkrutější období nacistického protektorátu. Doba působení druhého muže SS ve funkci zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě od září 1941 do června 1942 je nepochybně jedním z klíčových období moderních československých dějin. Obdobím, které je předmětem rozličných interpretací, a které je, navzdory zájmu posledních let, stále v mnohém nepoznané.

Cyklus Heydrich Đ konečné řešení poskytuje svými 44 díly zmapování tohoto období dosud nebývalý prostor. Základní osou cyklu je činnost Reinharda Heydricha v úřadu protektora. Její souvislosti pak přivádějí jednotlivé kapitoly ke klíčovým událostem, osobnostem a fenoménům doby a to nejen na území protektorátu a Třetí říše. Kombinovaná reportážní a dokumentární forma zpracování se opírá o využití dobových archivů, autentických předmětů i výpovědi pamětníků a historiků. Vedle známých faktů se autoři zaměřili také na nejnovější poznatky, které mohly být po letech zamlčování a dezinterpretací přidány k obrazu doby až v posledních dvou desetiletích.
Ulice světa: Champs-Elysées Paříž Ulice světa: Champs-Elysées Paříž
V roce 1889 se v Paříži měla konat Světová výstava jako připomínka stého výročí Francouzské revoluce. Aby oslavy byly opravdu velkolepé, vypsala městská rada soutěž na postavení nejvyšší věže na světě - železné věže vysoké 300 metrů. Jako nejlepší byl vybrán návrh inženýra Gustava Eiffela, renomovaného konstruktéra a stavitele. 250 dělníků stavělo krajkovou žirafu, tak Pařížané dosti diskutovanou a často i zavrhovanou věž nazvali, dva roky. 31. března 1889 předal G. Eiffel své dílo veřejnosti. Po třiceti letech měla být "ajfelovka", jak se jí v češtině pěkně říká, opět rozebrána. Z nejrůznějších důvodů, mimo jiné i obranných, se tak nestalo a věž inženýra Eiffela, triumf techniky 19. století, je dodnes neodmyslitelným symbolem Paříže a Francie. Slovenské znění.
Made in JapanMade in Japan
Dokumentární filmy o tradicích a moderních technologiích v japonském životě. Česky, Slovensky, Rusky.
Rozpomínání Rozpomínání
Jste šťastná?, Co je to štěstí?, Jaké jsou důležité věci života?, ptá se Ivan Vojnár na své cestě s kamerou ulicemi Prahy v březnu 2006 a změť desítek odpovědí vytváří jedinečný prostor jeho filmu Rozpomínání. Jedna z nich: Na Češích mi vadí uprděnost, neochota přiznat, že někdo, kdo v něčem uspěl, tak uspěl díky tomu, že na to měl, že byl schopnej, nemáme svůj vlastní názor, a my Češi, to už není náš názor, to je názor jiných zemí. A další: Jsme v pohodě, pro Čechy to znamená, že jsou v klidu, za humnama se toho moc neděje, politika? - nevím, všechno zůstává tak, že si můžou poklábosit, ale nemusí s tím nic moc dělat. Režisér oživuje metodu filmu-ankety, aby natočil pocity a myšlenky Čechů sedmnáct let po politickém a kulturním zlomu. Letmost a nahodilost umožňují zachytit okamžik, postihnout práh mezi stálostí a změnou uvnitř národního času. Smysl ankety spočívá ve schopnosti zaznamenat specifické danosti konkrétního stavu světa, kdy v množství výroků nalézá množinu výpovědí, jež bude věrohodná. Podobně jako Jan Špáta nebo francouzští režiséři Chris Marker a Luis Malle mapuje Vojnár ozvy životů lidí různých společenských vrstev, věku a vzdělání. Život kolemjdoucích je ve filmu zhuštěn do několika sekund či minut. Jedině tak lze zachytit puls společenství.
Metamorphosy M. C. EscheraMetamorphosy M. C. Eschera
nizozemský umělec, známý svými kresbami a grafikami (převážně mezzotinta, dřevořez a litografie), ve kterých zobrazuje paradoxy perspektivního kreslení, topologické útvary a rozvržení roviny na pravidelné obrazce. SOkument anglicky.
Prohřešky proti desateruProhřešky proti desateru
"Ve státě Florida můžu klidně chodit s pistolí. Zato nesmím pustit do vysílání slova jako třeba prsa nebo zadek a nesmím si ve studiu vyvěsit fotky nahých holek. Bouchačku ale mít můžu - a kohokoliv oddělat. Můžu si ji vzít kdykoliv, kamkoliv. Není to na hlavu? Vítám vás v Americe!" říká moderátor pornografického rádia Bubba. Bubba je sice nesmírně populární a vydělával závratné částky, ale nyní má padáka. Majitel rádia dostal na srozuměnou, že doba oplzlostí v éteru skončila. V Americe nastupuje vlna puritánství, askeze, křesťanského fundamentalismu a ideologické prohibice. V Lousianě vydali zákon proti kalhotám bokovkám a krátkým dívčím halenkám, které obnažují bříško. Ve městě Westweg je strážcem cudnosti Melvin Guildry: "Nemyslím, že je dobré ukazovat nestydaté věci. Vidím to takhle: nosit kalhoty na půl žerdi je nemravné. Nezajímá mě, co si o tom myslí někdo jiný, vzbuzuje to zkrátka averzi." Ve Fort Myers zase bojují pod křesťanskými prapory s prostitucí. Nasazují policejní agentku provokatérku, která hraje prodejnou ženu a přitom je vybavena především skrytým mikrofonem a kamerou. Pokud ji osloví muž a nabídne jí finanční částku za sexuální služby, je na příštím rohu zatčen, na 48 hodin uvězněn, zaplatí vysokou pokutu a jeho jméno je publikováno v místním tisku. A to je v Americe problém. Pak můžete přijít o práci, nebo ji vůbec nemusíte získat, protože jste na nějakém seznamu. Ve Wisconsinu byl zase 18letý chlapec odsouzen do vězení, protože spal se svou 15letou přítelkyní. Porušil zákon. Navíc se dostal na veřejný internetový seznam sexuálních delikventů, kde bude uveden 20 let! A není tam napsáno, za co byl souzen, je tam uvedeno, že spáchal sexuální delikt. Ten chlapec to nervově nevydržel, a když se k němu postavila společnost zády, spáchal sebevraždu. V tomto novodobém tažení za lepší, mravnější křesťanskou společnost se dokonce v některých státech spojili republikánští senátoři s demokratickými...
Stezka svobodyStezka svobody
V pátek 27. května 2011 v Mikulově vyvrcholila jedna z aktivit občanského sdružení Paměť - projekt Stezka svobody, připomínající osudy lidí, kteří se v době totality pokusili překonat železnou oponu a přes střeženou hranici na jihu Moravy uprchnout do Rakouska.
Příběh Modré planetyPříběh Modré planety
Mezi počátkem, který si nepamatujeme, a koncem, který neznáme... Strhující příběh zrození planety z dílny autorů filmů Mikrokosmos Claudea Nuridsanyho a Marie Pérénnouové. Francouzsko-italský film (2004).
0800 800 8180800 800 818
Dokumentární film s názvem 0800 800 818 představuje reálné příběhy reálných lidí, které se staly oběťmi obchodování s lidmi.
Film poodhaluje taktiky obchodníků s lidmi a jejich metody manipulace s potenciálními oběťmi, a objasňuje co dělat, když se člověk stane obětí obchodu s lidmi. Dokument vytvořila IOM Mezinárodní organizace pro migraci ve spolupráci s režisérem Marcelem Pázmanem. Vznikl s finanční podporu Rady vlády ČR pro prevenci kriminality, Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, Velvyslanectví Nizozemského království a audiovizuálního fondu Slovenké republiky.
Příčiny povodníPříčiny povodní
Rozhovor se Štefanem Vaľo, stavitelem lesních cest a hrází. Vypráví o příčinách, proč vznikají povodně, které jsou tak časté v posledních letech. Více videí a informací na slovenském portálu Povodne. Dále dokumentárny film nakrútený v rámci projektu Skvalitnenie povodňového manažmentu a protipovodňového plánovania v povodí Hornádu na území Slovenska.
PikoPiko
Původně byl projekt zamýšlen jako celovečerní dokument, ve kterém byly konfrontovány životní příběhy trojice mužů, jejichž osudy různým způsobem determinovala droga. Jeden patřil k nejvýraznějším vynálezcům a "vařičům" pervitinu u nás, druhý léta působil v protidrogovém oddělení policie a třetí, známý rocker, propadl drogové závislosti. Dramatické zvraty v osudech této trojice reálných hrdinů inspirovaly posléze producenty a tvůrce filmu k nápadu zkombinovat dokumentární výpověď s hranými sekvencemi. V nich se zrcadlí strhující pád na samé dno a "cesta z pekla" zpátky do života. Režie: Tomáš Řehořek

Perník, piko, peří. To všechno jsou názvy drogy, která může i zabíjet. Jedná se o pervitin, který se s tímto názvem zařadil po bok podobně nechvalně známé značky Semtex či tunelování na seznam Made in Czech Republic. Málokdo však zná příběh jejího vynálezce, či spíše "znovuobjevitele", dnes šestapadesátiletého Pavla Gregora.
Hledání tajemstvíHledání tajemství
Záhadné nálezy - dokumentární seriál televize History. S českým dabingem.
Magie kouzla zbavenáMagie kouzla zbavená
Magie kouzla zbavená - dokumentární pořad v němž nás bezejmenný kouzelník provede nejstřeženějšími taji kouzelnického řemesla. Nejprve je divák seznámen, jak vypadá dané kouzelnické číslo očima obecenstva. Následuje podrobný pohled do zákusilí a vysvětlení, jak je dané kouzelnické číslo technicky provedeno. Strhující pořad o představení a následném vyzrazení těch nejstřeženějších "kouzel" si po své premiéře vysloužil řadu pozdvižení jak na veřejnosti, tak i mezi kouzelníky samotnými. Kdo je bezejmenný kouzelník a proč tajemství vyzrazuje? Tato otázka zůstavá nezodpovězena - po celou dobu vystoupení eskamotér nepromluví jediné slovo a vystupuje v masce v rámci zachování své vlastní anonymity.
Himalájemi na lehokolech Himalájemi na lehokolech
V roce 2010 jsme strávili tři týdny v oblasti indického Ladakhu z nichž většinu času jsme jeli na lehokolech (prototyp skládacího lehokola AZUB Mini a prototyp ultra skládací tříkolky AZUB TRIcon) z Lehu přes Kargil ke klášteru Rangdum v údolí řeky Suru. Po návratu do Lehu se Honzovi ještě podařilo vyjet na nejvyšší silniční sedlo světa Khradung-La ve výšce 5350 metrů nad mořem.
Dva dny před naším odjezdem jsme se bohužel stali svědky největších záplav v dějinách Ladakhu, které zabily stovky místních obyvatel, ale i turistů. Nám se naštěstí podařilo téměř bez problému odcestovat domů.
Severní Vietnam je krutý aneb Balada Zpívající nudleSeverní Vietnam je krutý aneb Balada Zpívající nudle
"Zpívající nudle" Le Quang Dao je vietnamský kuchař, který miluje český folk a lidovky. Rád je zpívá s kytarou a dokonce některé překládá do svého rodného jazyka. Živí se při tom smažením nudlí v pojízdném karavanu po různých akcích v České republice. Režie Karel Koula
Dovolená v JaponskuDovolená v Japonsku
Záběry z cesty po Japonsku v roce 2008. Procestovali jsme oblast na jih a západ od Tokia, zaměřili jsme se na japonské hrady, chrámy a zahrady. Cestopis k tomuto filmu najdete na Volání dálek,
Evropské jeskyněEvropské jeskyně
Film vás seznámí s tajemnou krásou jeskyní celé Evropy. Naše cesta začíná na Krétě. Ve Francii navštívíte jeskyně Remonot, Dordogne, Lascaux a okolí řeky Hérault. Poznáte Podhůří Alp a Pyreneje i propast Sassenage a nejhlubší jeskyni Berger. Nejrůznější druhy krasové útvary a rozmanité druhy krápníků si prohlédnete ve Slovenském Ráji, rakouském Salzburgu a belgickém Han-sur-Lesse. S francouzskou expedicí navštívíte zatopené podzemí portugalské jeskyně Almonda.

Jeskyně Býčí skála leží v střední části CHKO Moravský kras severně od města Brna, v Josefovském údolí mezi městy Adamov a Křtiny. Spolu s Rudickým propadáním tvoří druhý nejdelší jeskynní systém v České republice (po Amatérské jeskyni) o celkové délce přes 13 kilometrů.
Autor krátkého poetického dokumentu: Pavel Masek
Dejte si pozor, jede VelorexDejte si pozor, jede Velorex
Dokumentární film o Velorexu a Ivo Fajmanovi vyrobil ARTV Filmové studio Břetislav Petr v roce 2006 jako absolventský film studia filmové školy.

Druhý film "Náš Emil Roděj" je o muži, žijící si částečně ve svém světě 30. let.
Příběhy slavnýchPříběhy slavných
Jiří Hrzán, Waldemar Matuška, Marta Kubišová, Helena Růžičková.
1929: Velký krach1929: Velký krach
V roce 1919 Spojené státy sklízely ovoce svého vítězství a dominance po první světové válce, zatímco Británie a její evropští spojenci zůstaly po válce finančně vyčerpané. Americké hospodářství naopak vzkvétalo a svět tančil podle amerického rytmu. Lehce dostupné úvěry a masová výroba vytvořily na počátku 20. let půdu pro éru vysoké spotřeby, která neměla obdoby. Trh akcií rostl a počet investorů se zvyšoval. Ve velkém si půjčovali peníze a měnili za hotové. V roce 1928 trh vzrostl za pouhých 12 měsíců o 50 procent. Pak ale udeřila katastrofa. V říjnu 1929 v průběhu šesti děsivých a zoufalých dnů poklesla hodnota akcií na newyorské burze o třetinu. Lidé přišli dohromady o více než 25 miliard dolarů. Později došlo ke krachu tří tisíc bank, které s sebou vzaly i úspory svých klientů. Pád trhu vyústil v ničivou celosvětovou krizi, která trvala až do druhé světové války. Akcie dosáhly své původní hodnoty až v roce 1954. Sledujte vyprávění o finanční katastrofě, o níž jsme doufali, že už se nemůže nikdy opakovat. České znění.
Krásy Čech a Moravy Krásy Čech a Moravy
Čtyři hodiny toulání po krásných místech naší země. Uvidíte Perly Horní Vltavy, Vranov nad Dyjí, Královskou stezku v Praze, pražský Zámek Troja, Pražský hrad, Karlštejn i cestu po Čechách. Uvidíte také Severní Čehy, Pevnost Königstein, procházku starým městem Most a bonus film Krajina tajemství. Česky.
Pozemšťané, koho budete volit? Pozemšťané, koho budete volit?
V šestiměsíční dokumentární dílně o.s. Inventura vznikal pod vedením dokumentaristky Lindy Jablonské film, který dokazuje, že i lidi s mentálním hendikepem se mohou ve veřejném prostoru orientovat a mít politický názor. Filmový štáb sledoval volby do Poslanecké sněmovny, účastnil se předvolebních mítinků a natáčel ankety s občany i politiky na témata, která jsou v jiných médiích přinejmenším neobvyklá. Štáb také zjišťoval, zda politická korektnost a předvolební sliby nejsou jen prázdnými hesly, pokoušel se odhalit, nakolik je dvacet let po revoluci v českém člověku stále zakořeněný předsudek vůči všemu, co není "úplně normální". Bystrý a zvídavý pohled mentálně handicapovaných tvůrců na svět činí z filmu originální, čerstvý a zábavný divácký zážitek.
Director Linda Kallistová Jablonská, Účastníci dokumentární dílny
Screenplay Linda Kallistová Jablonská
Dir. of Photography David Cysař
Editing Jakub Voves
Sound Inventura Team
Duration 40 min
Year 2010 Country Czech Republic Production Česká televize, Inventura o.s.
Tajné pokusy v sovětských laboratoříchTajné pokusy v sovětských laboratořích
Ideologové komunistické utopie věřili, že Ruská revoluce v roce 1917 vydláždí cestu k zářné budoucnosti lidstva. A že tento nový nastolený řád bude potřebovat nové dokonalé lidi, protože produkty starého pořádku nejsou vhodné. A tak měl být stvořen občan nového světa, neboť samotného člověka bylo třeba revolučně změnit. To vyvolalo vlnu ojedinělých vědeckých experimentů v oblasti eugeniky, včetně mezilidských transfúzí krve kvůli zamezení stárnutí a křížení lidi s lidoopy, aby byl vytvořen unikátní hybridní druh. Tento fascinující příběh vypráví o neuvěřitelných vědeckých pokusech v oblasti eugeniky provedených v raném období Sovětského svazu.
Národnost v pubertě - Mari a LiliNárodnost v pubertě - Mari a Lili
Situační dokumentarní film Eriky Hníkové zachycuje dvě mladé vietnamské dívky z Chomutova v jejich každodenních životech, které se zas až tak moc neliší od životů jejich českých vrstevníků. Lili i Mari se narodily před osmnácti lety v Čechách a mluví plynně česky. Extrovertní vtipná Mari studuje s trojkami střední hotelovou školu, hádá se doma se svým pubertálním bratrem a musí poslouchat své rodiče, i když s nimi nesouhlasí. Její otec totiž o feminismu nikdy neslyšel. Introvertnější Lili nebaví škola, po vyučování musí pomáhat rodičům v obchodě a ještě nemůže mít kluka. Jejich společnou zábavou jsou taneční, kam se s velkou péčí chystají a kde zažije osobní drama jejich vietnamská kamarádka Lída. Mari i Lili natáčely sebe i své okolí na malé digitální kamery. Dostaneme se tak do vietnamských domácností například na Štědrý den, kdy Lili smaží řízky a dělá bramborový salát pro celou rozvětvenou vietnamskou rodinu. Jak se mladé dívky vyrovnávají se svou česko vietnamskou identitou? Pohled do světa teenagerů, jejichž rodiče se nenarodili v Čechách.
Primitivní dovednostiPrimitivní dovednosti
Svobodná volba jednotlivce končí, tam kde začíná život druhé lidské bytosti. Autor: MILOSLAVJMP
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.