Znáte Jižní Koreu?Znáte Jižní Koreu?
podívejte se na krátkou ale perfektně natočenou a sestříhanou videopohlednici. V druhém snímku uvidíte malování u starodávného buddhistického chrámu Sinwonsa nedaleko města Daejeon. Autor: David Dutton
Tajné dějiny kosmických projektúTajné dějiny kosmických projektú
V roce 1961 sovětská média informovala svět, že prvenství v kosmu náleží Jurijovi Gagarinovi. Po rozpadu Sovětského svazu ovšem zpřístupněné odtajněné dokumenty vydaly ohromující pravdu. Prvním mužem ve vesmíru nebyl Gagarin, nýbrž Vladimír Iljušin, jenž v Rusku patří k nejoslavovanějším zkušebním pilotům. Tento zcela průkopnický dokument odkrývá pravdu o tom, jak Iljušinova mise skončila těžkým zraněním a jak se úřady Sovětského svazu raději rozhodly pravdu před světem utajit, jelikož byla v sázce jeho pověst neohroženého dobyvatele vesmíru.
Trabantem napříč AfrikouTrabantem napříč Afrikou
Trabantem z Prahy do Kapského města. 2 válce, 2 takty, 2 trabanty, 20 000 kilometrů. Pouštěmi, horami, pískem i bahnem. Proč? Protože to prý nejde. Když se do Afriky chystali Hanzelka a Zikmund, řekli jim: "Jak chcete jet do Afriky, když jste tam ještě nebyli?" To nejde... Vždyť stačí vidět zprávy. Afrika je zlá... Máte na to jiný názor? Vždyť jste tam nikdy nebyli! Proto vznikl tenhle film. Chce ukázat Afriku, jak ji vidíte na vlastní oči, když se do ní ponoříte. Ukázat, jak vidí ona nás. Ukázat, co s vámi udělá. Trabantem napříč Afrikou je film o cestě. O cestě, kterou stojí za to podniknout, i když si na ní tolikrát opakujete, už nikdy víc, a když, tak, ne trabantem. Film o tom, co obnáší projet Černý kontinent ve stopách zapomenutých předchůdců Hanzelky a Zikmunda v jednom z nejprimitivnějších aut, jaká kdy byla vyrobena. Bez příkras, bez scénáře, bez doprovodného štábu v landroverech. Bez jistoty, že dojedeme. Jedenáct afrických států, Tunisko, Libye, Egypt, Súdán, Etiopie, Keňa, Tanzanie, Zambie, Botswana, Namibie a JAR. Afrika nás pohltila, sežvýkala a vyplivla. Ohromené, odrovnané, odhodlané se vrátit. Druhý díl plánované trilogie "Velké cesty malého auta - Trabantem po třech kontinentech" navazuje na úspěšné DVD "Trabantem Hedvábnou stezkou" z roku 2009.
Příroda za zdíPříroda za zdí
Film se týká ekologických dopadů hraniční bariéry mezi Mexikem a USA. Tato zeď nebo hraniční plot vznikl údajně proti ilegálnímu překračování hranic ze strany Mexika.
Zeď je místy velmi pevná, s hlídaným koridorem. Je silmým zásahem do přirozené krajiny a migrace zvířat. Proti její existenci existují i petice.
Jemen mýma očimaJemen mýma očima
O tom jak politická vřava v Jemenu pokračuje, hovořila na TEDGlobal redaktorka Yemen Times, Nadia Al-Sakkaf, se svou hostitelkou Pat Mitchell. Al-Sakkaf je nezávislý novinářka, která ví že pro anglicky psané noviny je důležité sdílení zpráv. Sdílí tedy nové vize a změny Jemenu. Říká, že tato země považuje ženy jako rovnocenné partnery v práci. .
Je čas skončit válku v AfghánistánuJe čas skončit válku v Afghánistánu
Brit Rory Stewart přešel přes Afghánistán po událostech 11. září 2001, hovořil s místními lidmi a válečníky... Nyní, o deset let později se ptá: Proč tam západní a koaliční síly stále bojují? Je poučen akciemi z minulosti, například vojenskou intervencí v Bosně. Ukazuje, že pokora a místní znalosti jsou klíčem k úspěchu... Přednááška na TED s českými titulky a kompletním přepisem textu.
Jugoslávské pravdy Jugoslávské pravdy
Přednáška prof. MUDr. Rajko Dolečka, DrSc. na téma: JUGOSLÁVSKÉ PRAVDY: ULOUPENÉ KOSOVO A ŽIVOT GENERÁLA RATKO MLADIČE 5. března 2011 v Praze.
Dále Rozhovor s Prof. Rajko Dolečkem o aktuálním zatčením gen. Mladiče. Pan profesor popisuje své první i poslední setkání s generálem Ratko Mladičem. Popisuje také své vědomosti o dění v "kauze Srebrenica”.
Ukradené rybyUkradené ryby
O tom, jak u břehů Západní Afriky už dlouhé roky probíhá totální vyhlazování rybí populace. Navíc nezákonným způsobem rybolovu, s pomocí vlečných sítí.

Touto trestuhodnou zlodějnou ve velkém se zabývají nájemní rybáři, kteří loví v mezinárodních vodách pro nejrůznější rybolovné organizace z celého světa. Neplatí poplatky ani daně z úlovku. Nikdo nich se však necítí odpovědný za drancování pobřežních vod Afriky. K tomu se navíc přidává znečištění moře ropnými produkty z tankerů, které mají kolem Afrického pobřeží hlavní dopravní trasy.

Kvůli fatálnímu úbytku lovných i nelovných ryb, zničení mořského dna a křehké mořské fauny se tedy už před několika lety některé rybářské tlupy přeorientovaly z tradiční obživy rybaření na přímé a ozbrojené pirátství.
Jejich pirátství je však vynucené skutečnou nouzí, protože už není co lovit. Vše bez skrupulí a bez povolení vyloví rybáři z Číny, Japonska, nebo odnikud na lodích nejasných majitelů.
K našim očím se pak dostávají pouze kusé, nebo bulvární informace vytržené z kontextu o tom, jak ozbrojení piráti zajali cizí lodě a požadují výkupné. A jak chrabří běloši potlačili jejich nemravné rebelie. Toto počínání nelze omlouvat, ale lze chápat, proč se tak děje. Je to poslední zoufalý pokus o přežití...

Nadace Environmental Justice Foundation dlouhodobě mapuje násilí a bezpráví páchané na životním prostředí i na obyvatelích s ním bezprostředně souvisejících. V jejich hledáčku je jak pirátský rybolov, tak mořské krevetové farmy, nebo nezákonné používání pesticidů při pěstování bavlny.
Rozpoznání vědomí prostoruRozpoznání vědomí prostoru
Eckhart Tolle mluví o tom přestat hledat jakýkoli stav, dokonale celiství jsme už teď, né zítra nebo za 10 minut, ale teď. Když hledáme budoucí stav (který nikdy nepřijde), ztrácíme ze zřetele to hlavní - přítomný okamžik

Vědět o něčem a něco znát je rozdíl. Když něčemu dáme jméno, neznamená to, že víme co to je :) Všechna slova jsou jen ukazatelé a vycházejí z minulosti, proto nemohou popsat nic reálného. S českými titulky.
Jak získávat přátele a působit na lidi Jak získávat přátele a působit na lidi
Příručka od autora Dale Carnegie která je po desítky let světovým bestselerem. Pomůže vám poznat a pochopit velké tajemství správného způsobu, jak jednat s lidmi. Pokud budete jednat podle rad Dala Carnegieho, stanete se oblíbenými a všude budete vítáni, budete si umět získat druhé na svou stranu a budete skutečnou vůdčí osobností, neboť budete umět zařídit, aby lidé dělali rádi to, co chcete. Česká audiokniha.
Afrika:Válka je byznysAfrika:Válka je byznys
Dokument, který odhaluje systém vydělávání peněz na válčení v mnoha částech světa. To ukazuje na povahu systému, který se nezastaví na hranicích s rezolucí OSN ani zřejmé míru. V Demokratické republice Kongo, více než tři miliony lidí zahynuly ve válečných konfliktech od roku 1998. Je paradoxní, že hlavním důvodem jejich smrti, je neuvěřitelné bohatství země, pokud jde o přírodní zdroje. Miliony dolarů z těchto zdrojů byly vyvezeny ze země do USA a Evropy za spotřební zboží, jako jsou mobilní telefony, počítače a infrastrukturní materiál. Zisky z těchto obchodů mají jen zanedbatelné procento lidí, Konga, Většina ostatních žijí v situaci extrémní hrůzy a bídy. Válka v Kongu je pouze jeden příklad rozšířeného systému založeného na vykrádání zdrojů ve válce s cílem rozšířit bohatství těch, kteří mají moc: mechanismus známý jako válečné ekonomiky .... Autor: Frank Vellenga
Smrt si říká TutterSmrt si říká Tutter
Dokument České televize, Nacistický vrah ve službách STB. "Staré viny mají dlouhé stíny", zní anglické přísloví. Vina nacistického zločince Wernera Tuttera je jenom začátkem. Jeden zločin plodí další zločiny a dokonce - na jednu temnou minulost dopláceli lidé na různých místech střední Evropy i za železnou oponou. V případě nacistického zločince Wernera Tuttera spravedlnost nezvítězila, zabránili tomu komunističtí úředníci. Pro zakrývání zločinů nakonec skončili sami před soudem jako spoluviníci, hlavní viník však zůstal nepotrestán. Scénář L. Navara. Režie J. Bařinka
Kuky se vracíKuky se vrací
Jak vznikal český loutkový film Jana Svěráka o dobrodružné cestě plyšového medvídka. Režie M. Dostál.
Komety: cíl ZeměKomety: cíl Země
Komety, dávní svědkové vzniku naší sluneční soustavy, v lidech už od pradávna budí strach i úžas. Dnes nám tihle ledoví obři nabízí unikátní pohled na zrod planet a života. Epizoda Komety: cíl Země podrobně dokumentuje zákulisí experimentů, které mají vědcům pomoci nejen poodhalit tajemství počátků vesmíru, ale také sledovat rizika střetu naší planety s některým z těchto "globálních zabijáků”.
Velké planiny v ohroženíVelké planiny v ohrožení
Jedněmi z nejvíce ohrožených biosystémů na planetě jsou ty, které máme celkem nedaleko za svými humny. Louky, pastviny, prérie a mokřady.

Americký dokument zkoumá jedinečnost tohoto přírodního prostředí. Hledá proč v USA ztrácí travní porosty, a popisuje úsilí farmářů a ochanářů přírody je chránit. Žádné jiné prostředí ve vnitrozemí Ameriky není důležitější pro vodní ptactvo, divokou zvěř a pasoucí se zvířata, než je přirozená louka - prérie.
Autoři filmu cestovali po celé Severní Dakotě a objevovali jedinečnost krajiny i složité důvody, proč ztrácíme travní porosty. Program je financován z grantu nadace MDU Resource Foundation.
Geneticky upravené organismyGeneticky upravené organismy
Naléhavý dokument o geneticky modifikovaných potravinových surovinách. O potravinách, které jsou již prodávány v USA bez kontrol a povolení. Za hazardování s GMO jsou odpovědné nadnárodní firmy jako například chemička BASF nebo Monsanto.
falešná filosofie moderní vědyfalešná filosofie moderní vědy
Mini-dokument od Mike Adamse - Health Rangera odhaluje falešnou filozofii, která je základem většiny moderní vědy. To vysvětluje, proč věda nakonec vyrůstá v zlo a zkázu, zatímco poškozuje život na naší planetě: - Takzvaná "Věda" geneticky modifikovaných organismů, vakcín, psychofamak, výzkum jaderných zbraní, které jsou všemi propagovány pod značkou pokroku.

A přesto překvapivě moderní vědci nevěří, že lidé jsou vědomé bytosti. Tvrdí, že jsme všichni jen "biologickámi roboty" a tato teorie poskytuje filozofickou záminku pro genocidu. Více na NaturalNews.TV.
PharmaburgerPharmaburger
Podle výzkumu Dr. Darrella Francise obsahuje rychlé občerstvení nadměrné množství cholesterolu, který je příčinou srdečních problémů, obezity... dále může bý fast food příčinou mnoha zdravotních potíží, alergií a druhotně získaných onemocnění. Obsahuje nadbytek potravinových doplňků, růstových hormonů, chuťových stimulátorů a jiných látek, které nelze považovat za potraviny, ale spíš za potravinové doplňky, nebo dokonce produkty farmacie. Nejsou tyto látky v hamburgrech záměrně, aby tak vyhověly přerostlému farmaceutickému průmyslu? K tomu se vyjadřuje Natural News TV
Smíšené kouřové signály bankéřůSmíšené kouřové signály bankéřů
Český guvernér ČNB Miroslav Singer udělal 18. dubna 2011 rozhovor pro Bloomberg o výhledu ekonomiky a měnové politiky centrální banky ČR. Singer, který hovořil ve Washingtonu už 16. dubna, také diskutuje o finanční regulaci trhů. Anglicky.
Žádost o azyl z ekologických důvodůŽádost o azyl z ekologických důvodů
Jeden postarší Dán zažádal v Čechách o azyl... Podívejte se na skutečně neskutečný příběh... česky, místy s českými titulky.

Jmenuji se Brian Kulkaer Larsen, je mi 43 let, pocházím z Kodaně a v České republice žádám o azyl z ekologických důvodů.”
Žádost o azyl je vzdělávací film zaměřený především na mládež. Byl natočený v Dánsku a představuje dva významné ekologické projekty této země a naváží se s roztomilou legrací do dinosauří neekologické mentality.
"Kulkaer” Larsen je postavou v dánské společnosti neoblíbenou. Sní svůj sen o svobodě "pálení uhlí", ale dokud nenavštíví Českou republiku, nemá ho kde realizovat. Tato "skutečná" reportáž zkoumá ekologické technologie a Kulkaerův zápas o špinavou spravedlnost v bezohledném světě.
Bojovníci z města KaramojaBojovníci z města Karamoja
Animovaný film s českými titulky dokumentující skutečný život. Zabývá se problematikou obchodování s dětmi a promlouvá o Karamojong ženách v Ugandě. Sledujeme příběh Lucia Nayep s jejími dětmi ve městě a jejich návrat do Karamojalandu. Hovořili jsme s městskou radou v Kampale, hlavním městě pro centrální Karamojaland a starší z obce a necháme promluvit ženy, které obchodování s vlastními dětmi samy obhajují.

Radou města Kampala byl popsaný problém jako "problém Karamoja" a předložen vládě Ugandy a UNICEF. Odhaduje se, že až 2500 obyvatel Karamojong jsou na ulicích Kampaly - z toho 90% žen s malými dětmi. Film je v kombinaci s 15 minutovým animovaným příběhem, který je vytvořen z pohledu dítěte. Animované obrázky a příběh tabule byly vytvořeny dětmi ulice z Kisenyi Ghetto Kampala.

Celý projekt byl navržen tak, aby co nejmenší náklady prokázaly, že animace a video může být dostupný způsob komunikace pro domorodých lidí v rozvojovém světě.

Prosím, navštivte informace o filmu na webových stránkách - Děkuji.
HladomorHladomor
Geneticky modifikované plodiny, technologický pokrok, globální oteplování a poptávka po surovinách. Svět počátku 21. století se dramaticky mění, a to tak, aby vyhovoval především potřebám bohatých. S touto změnou se v chudých zemích nadále zhoršuje už tak bídná životní úroveň.

Zatímco v USA je největším problémem společnosti obezita, o pár tisíc kilometrů dál na jih, na Haiti, nebo v Ugandě jsou lidé tak chudí, že musí prodávat vlastní děti do otroctví a k obědu jedí koláče z bláta. Ještě dále, v Brazílii, pokračují nenasytné dřevařské společnosti za přihlížení zkorumpovaných politiků v kácení amazonských pralesů a přispívají tak ke klimatické změně. V jejím důsledku dochází k častějším smrtícím obdobím sucha v subsaharské Africe. Masajům v Keni tak bez dešťové vody zbývá jenom žízeň a hladovění.

V Indii zase tisíce farmářů uvěřily krásným snům o geneticky modifikované rýži a vrhli se do propagovaného experimentu. Jenže když nezaprší, nesklidí ani to, co měli dříve. Kdo nemůže splácet dluhy, volí raději sebevraždu nebo bere drogy. Film Hladomor (Hunger) přináší detailní a šokující pohled na osudy komunit a konkrétních lidí, kteří se na třech kontinentech ocitli v pasti současných mezinárodních poměrů. Německý dokument v původním znění.
Emisní povolenky CO2Emisní povolenky CO2
Holandská TV natočila dvoudílný pořad na téma iracionálního kupčení s emisními povolenkami. Provádí se například prostřednictvím levného prodeje půdy v deštných pralesech Brazílie.

Pozn. Spottera: Pro pochopení závažnosti problému je klíčové pochopit také širší souvislosti.
Existují firmy, které na vlně "ekologie" obchodují, prodávají půdu a emisní povolenky, vyrábí geneticky modifikované plodiny a hnojiva. To není dobrý přístup a velmi často tak zkreslují smysl sdělení o klimatických následcích a úsilí k udržitelnému životu.
Na druhou stranu jsou neziskové ekologické organizace, které skutečně usilují o záchranu pralesů i tím, že pořádají sbírky, nebo přináší rozvojovou pomoc do regionů, kde právě ty jiné "zelené" organizace bezostyšně podnikají...
Oba typy činnosti jsou naprosto zásadně rozdílné. Pouze pro povrchní a ukřičené anti-ekologické fanatiky splývají a tak rádi poukazují na to, jak ekologisti vydělávají miliony... Nikdy se však nedostanou k tomu, kdo skutečně ty zmiňované miliony končí.
Barva penězBarva peněz
Seriál televize BBC four, který zkoumá jakž má rasismus dopady na životy lidí. Část první: zkoumá, do jaké míry je rasismus produktem ekonomické globalizace 17. století.
Čína versus USA: Boj o ropuČína versus USA: Boj o ropu
Hlad po ropě vyhnal Čínu do světa. Pragmaticky proniká na dřívě zapovězená teritoria a jednoznačně dává ostatním najevo, kdo se stává lídrem na trhu s černým zlatem. České znění.
Záhadné letyZáhadné lety
Média nás bombardují vždy a všude. Díky nim o světě víme téměř vše. Nebo si to alespoň myslíme. A snadno nám pak uniká to, co se děje za našimi vlastními humny. V letech 2002 a 2003 tak v Polsku několikrát nepozorovaně přistává tajemné letadlo. Stranou pozornosti, na staré a opuštěné ranveji v odlehlé oblasti. Pod taktovkou americké CIA. A stranou nezůstávají ani další evropské státy. Západní vlády mlčí a ilegální lety podle všeho tolerují. Proč? Koho chtějí na svém území "ukrýt"? Indicie vedou do zajateckého tábora na Guantanámo na Kubě. Do věznice, která se stala svědkem brutálního mučení. Dokument televize BBC One, české znění.
Jak přelstít teroristyJak přelstít teroristy
Teroristé mohou udeřit kdekoliv a kdykoliv. Jsou to protivníci, kteří se dají jen obtížně najít a je těžké je zastavit. Vynálezci a konstruktéři na celém světě pracují na nových technologiích, jež by dokázaly jejich odporným činům zabránit. Dopravní letadla už umí zmást a odvrátit střely naváděné teplem. Vyvíjejí se pomůcky, které pomáhají zachránit oběti z vysokých mrakodrapů, a chemické prostředky, jimiž se dají obyčejné zdi zpevnit proti účinkům výbuchu. Objevují se moderní zbraně schopné zlikvidovat teroristy dřív, než zabijí někoho oni. V tomto pořadu poznáme tajemství těchto nových prostředků. Mohou moderní technologie přelstít teroristy? České znění.
O čem sní dívky z Východu?O čem sní dívky z Východu?
Spousta dívek z Východu včetně Česka si vybírá za kariéru pornoprůmysl. Co je k tomu vede a jak se k tomu dostávají? Jak je vnímají producenti lechtivých filmů a jak vypadá "chodník", když ho šlapete? České znění.
Kniha rekordů ŠutkyKniha rekordů Šutky
Obyvatelé Šutky, hlavního města všech Romů, mají jednu společnou vášeň: stát se šampiónem. Místní si libují ve zdolávání rekordů všeho druhu, jako je prvenství v nejrůznějších pěveckých oslavách, ve vyhánění zlých duchů, v husích a psích soubojích nebo honech na upíry. Soutěží se tu o nejlepší sváteční oděv či sbírku turecké populární hudby. Hravý film plný humoru nás tak v několika příbězích zavede na místo, kam se člověk zvenčí běžně nedostane. Jak pomalu odkrýváme pestrobarevnou mozaiku světa Šutky, ptáme se sami sebe: V čem vlastně spočívá tajemství radosti a štěstí? Nejsou to právě podobné maličkosti, které z lidského života dokáží učinit nezapomenutelný zážitek? Původní znění.
Metropolitní muzeum umění v New YorkuMetropolitní muzeum umění v New Yorku
nejstarší a největší muzeum v USA. Leží na východním okraji Central Parku. Založeno bylo roku 1870. Ve stálé sbírce má nejméně 2 miliony uměleckých prací. Více informací.
Spojeni hudbouSpojeni hudbou
Hlavními hrdiny dokumentárního snímku Spojeni hudbou jsou tři mladí muzikanti (klarinetista, tympánistka a trumpetista), kteří hrají v symfonickém orchestru v rámci Základní umělecké školy v Liberci. Snímek se snaží přes jednotlivé rozhovory nejen přinést osobní výpověď o každém z hudebníků, ale hlavně zobrazit symfonický orchestr jako celek. Za hlavní téma filmu pak lze považovat důležitost hudby pro mladé lidi.
Účinkovali: Graziano Sanvito, Dalibor Tuž, Lukáš Beran, Kristýna Heřmanová, Zdeněk Lorenz Dramaturgická spolupráce: Jan Myšák Kamera: Jan Myšák, Jakub Horáček, Filip Ferbr, Václav Chábera Střih: Jakub Horáček
Megastavby a Megamosty Megastavby a Megamosty
Most Millau ve Francii, Dubajské palmové ostrovy, Hooverova přehrada v USA, Překlenutí mořské úžiny Oeresundu mezi Dánskem a Švédskem .
Kulturou proti extremismuKulturou proti extremismu
Proč mají mezinárodní extremistické organizace úspěch tam, kde se demokratická hnutí hůře zabydlují? Maajid Nawaz, bývalý islámské extremista, (: hledá nové místní příběhy a podněcuje globální sociální aktivismus, který by šířil demokracii proti nacionalismu a xenofobii. Diskuse TEDGlobal 2011 s českými titulky a přepisem textu.
Tuláci, šamani a dobrodruziTuláci, šamani a dobrodruzi
Dokument o životě českých emigrantů v Austrálii. Materiálno i duchovno jako svérázné výdobytky útěku lidských originálů z české vlasti... Také možno říci dokument o svobodě, o odvaze, o volném naplnění sebe sama v krásné, divoké a vzdálené zemi. A nádavkem filozofie a krása původního australského obyvatelstva. Režie Martin Pátek
Krásné a úspěšné ženyKrásné a úspěšné ženy
Portréty dvou zajímavých ženských osobností: Jednou z nich je kuchařka Nigella Lawson, která je známá svými vynikajícími recepty britské kuchyně, a druhou je houslistka Vanessa Mae. Nemusím snad dodávat, že obě ženy jsou krásné a tím i pro muže dvojnásob přitažlivé... Dokumenty BBC v původním znění.
Vítejte v LagosuVítejte v Lagosu
Lagos je největším městem Nigérie a jedním z největších měst Afriky. Město založili v 17. století Portugalci, také jeho jméno pochází z portugalštiny a znamená "jezera", v přeneseném smyslu "Město na jezerech". Ačkoliv přišel Lagos o postavení hlavního města v roce 1991, stále je nejvýznamnějším obchodním střediskem země.
V tomto dokumentu BBC uvídíte odvrácenou stranu každodenního boje o život nejchudších lidí v Lagosu.
Bylinkářka JulietteBylinkářka Juliette
Juliette zemřela pokojně v časných ranních hodinách ve čtvrtek 28 května 2009 ve Švýcarském Burgdorfu. Bylo jí 96 let, měla pozoruhodný život. Svou klidnou smrtí navždy opustila neuvěřitelné dědictví.

Uvidíte krásně natočený lyrický portrét života a díla Juliette de Bairacli Levy: světově proslulé sběratelky, autorky, chovatelky afghánských chrtů, přítelkyní cikánů, kočující při hledání moudrosti a průkopnice veterinární bylinné celostní medicíny.

Pro více než 60 let žila Juliette s cikány, nomády a rolníky na celém světě, učila se umění léčit od lidí, kteří žijí v blízkosti přírody. Juliette je měla ráda a dělala klasické herbáře pro zvířata a pro děti byly zásadní inspirací pro dnešní bylinné renesanční a komplexní péče o zvířata. Mimořádný životní příběh Juliette je stejně pestrý a vzrušující, jako její nepřeberné množství rostlinných znalostí.

Film byl natočen 11 let před její smrtí. S jejími afghánskými chrty v Řecku, Španělsku, Francii, Portugalsku, Švýcarsku, Anglii a Americe. Je protkaný obrovskou sbírkou archivních fotografií, spolu s tancem cikánů a beduínů. Dokument je inspirující portrét pozoruhodného léčitele.

Juliette de Bairacli Levy: 11.11.1912 - 28.května 2009
Jak postavit dům svépomocíJak postavit dům svépomocí
Ben Law se pustil do stavby domu z přírodních materiálů. Používal dřevo, slámu a hlavně nadšení a naději, že se mu podaří postavit dům tak, jak skutečně chce. Trvalo to 7 měsíců a stálo 25 tisíc liber. Je to hodně, nebo málo za takový dům?
Satoyama: Japonské vodní zahradySatoyama: Japonské vodní zahrady
Satoyama v překladu znamená vesnice a krajina. Cílem lidí, kteří tuto krajinu rozvíjejí, je ochrana území. Místní obyvatelé zde produkují vše v souladu s přírodou. Více na webu iniciativy. Dokument televize BBC 2.

Už po nejméně 2.000 let vzkvétá kolem pobřeží největšího japonského sladkovodního jezera - Lake Biwa jedinečný způsob života. Jezero je napájeno více než 500 řekami, stékající z drsného, zalesněného vnitrozemí ostrova Honšú. Chcete-li využít bohaté horské vody, generace zemědělců proměnili podhůří kolem jezera do bludiště vynalézavého inženýrství terasovitých políček. Rovnováha mezi lidmi a přírodou se odráží v japonském jméně pro kulturní oblasti: satoyama.

Každý dům má zabudovaný bazén nebo vodní nádrži, která leží částečně uvnitř, částečně mimo jeho "zdi ... nepřetržitý proud pramenité voda je zavedená přímo do nádrže, takže čerstvá pitná voda je vždy k dispozici. Lidé vyplachující hrnce v nádrži a čisící právě sklizenou zeleninu. Pokud se jen nalít zbytky potravin zpět do vody, riskují, že znečišťuje celé vesnice dodávky. Je však možné z kapra čistit i mastný nebo spálené pánve. Tak se myjí ve vesnicích Satoyama. Toto tradiční uspořádání se nazývá metoda řeky. Je používána po celém Japonsku. Vyčištěné ryby v nádrži se nakonec vrátí do kanálu.

Představte si krajinu, kde roční doby určují rytmus, kde celá staletí zemědělství a rybolovu proměnila zemi, ale kde lidé a příroda zůstali v harmonii. Sangoro Tanaka žije v právě takovém ráji. V 83 letech je strážcem jednoho z tajných vodních zahrad Japonska.

Více než tisíc let, města a vesnice vyvíjela unikátní systém, aby se prameny a vodní toky stékaly ke svým domovům. Pak se z jejich domů potok vlévá do největšího japonského sladkovodního jezera Biwa, nedaleko starobylého hlavní města Kjóto. Jedná se o lokalitu tak vyjímečnou, že Japonci pro ní mají zvláštní slovo, satoyama, neboli vesnice, kde hory ustupují do roviny. Jsou výjimečná prostředí, zásadní pro jak pro lidi, kteří ji udržují, tak pro divokou zvěř, se kterou ji sdílí.
O včelách a lidechO včelách a lidech
Včely umírají po milionech. Je to ekologická katastrofa, která přímo ohrožuje globální zemědělství. Autorka Martha Kearney v tomto dokumentu hledá důvody úbytku včelstev po celém světě. Zkoumá, co by mohlo být příčinou této devastace. Dokument televize BBC Four.

Sledujte ještě další úžasné dokumenty o včelaření. navštivte web
dialogy s Václavem Cílkem dialogy s Václavem Cílkem
Výběr rozhovorů, rozhlasových i televizních diskusních pořadů s Václavem Cílkem. Temata se vždy dotýkají České krajiny, geologie, klimatu, nebo energetiky, která z České krajiny vychází.
EkozahradyEkozahrady
Putování Václava Cílka za lidmi, kteří to zkusili jinak Uvidíte Pražský Toulcův dvůr, permakulturní zahradu Jaroslava Svobody i zahradu výtvarníka Jana Karpíška. Včetně dílu Ekospolečenství, které ukazuje Makovou Horu, lesní školku v Jizerských horách společenství Suchopýr a umělcem Land-artu Vladimírem Mertou.

Půvabné romantické prostředí někdejších lomů v Českém krasu bývá častým cílem nejen pražských výletníků. Věřili byste, že i tato místa byla kdysi "ohavnými industriálními jámami", jak je charakterizuje Václav Cílek? Podíváme se samozřejmě i do neutěšené krajiny Severočeské hnědouhelné pánve. Má se oblast těžby rekultivovat, nebo to nechat na matce přírodě? A co dělat v místech, kde jsou změny nevratné? Například v obřím areálu kladenské Poldovky vzkvétá umění a mladá sochařka dovede při své tvorbě zužitkovat i strojní kolosy. Vše svým slovem propojuje Václav Cílek.
SvětlonošSvětlonoš
Hlavní hrdina, legendární rytíř vstupuje do starobylého bludiště, aby překonal tři náročné úkoly.
Námět, animace a režie Václav Švankmajer, který s tímto filmem absolvoval FAMU, katedru animované tvorby. Jeho snímek je poetický, výtvarně i zvukově výjimečný. Je alegorií cesty k moci. Jakousi filosofickou pohádkou beze slov. Mnohá podobenství v ní odhalují poživačnost, která ovládá všechno kolem.
Slzy GazySlzy Gazy
Norský film Tears of Gaza s českými titulky představuje strohým způsobem, prostřednictvím unikátních záběrů, jak jsou obyvatelé pásma Gazy vystaveni brutálním důsledkům moderní války. Film také zachycuje schopnost žen a dětí řešit jejich každodenní život po dramatickém válečném zážitku. Mnozí z nich žijí ve stanech nebo v troskách bez stěn a střech. Všichni jsou v nouzi bez peněz, jídla, vody a elektřiny. Jiní přišli o rodinné příslušníky, nebo jsou ponechány s těžce zraněnými dětmi. Může taková válka řešit konflikty, nebo vytvořit mír? Film sleduje tři děti v době války a v období po příměří.
Vaření jaké jste ještě neviděliVaření jaké jste ještě neviděli
Autor kuchařské knihy (a geek) Nathan Myhrvold hovoří o své práci "modernistické kuchyně" - a představuje tajemství své úžasné fotografické práce, které ukazují průřezy potravin přímo v průběhu vaření.
Rosettská deska pro indické písmoRosettská deska pro indické písmo
Rajesh Rao je fascinován složitou úlohou, jak sám říká "matkou všech křížovek": Jak rozluštit 4000 let staré indické písmo?. Na přednášce TED 2011 vypráví, jak využít moderní výpočetní techniky na dávno zapomenutý jazyk Indus, jak najít klíč k pochopení této starověké civilizace. Se slovenskými titulky a kompletním přepisem textu.
Ekonomický kolaps ArgentinyEkonomický kolaps Argentiny
Dokumentární film z roku 2004 od režisera Fernando E. Solanas v originále "Memoria del saqueo" nominovaný na 1. cenu na filmovém festivalu Mar del Plata o událostech, které vedly k ekonomickému kolapsu Argentiny v roce 2001, které zničily střední třídy a zvýšily úroveň chudoby na 57,5%.
Ukazuje protesty obyvatel a jak se lidé snaží přežít odkázaní jen na sebe.

Hlavní příčinou kolapsu byla realizace neo-liberální politiky, která umožnila únik miliard dolarů do zahraničních bank a korporací. Argentinská vláda jednoduše zestátnila soukromé penzijní fondy a zabavila tak peníze drobným spořitelům. Samozřejmě s výmluvou, že tyto peníze zachraňuje.

Mnoho z majetku v Argentině a veřejných prostředků bylo hanebně vydrancováno. Státní finanční systém byl dokonce použit pro praní špinavých peněz v bankách Citibank, Credit Suisse, a JP Morgan Chase. Argentina byla vypleněná mezinárodním bankovním systémem a zničená Mezinárodním Měnovým Fondem.

Výsledkem byly masivní převody majetku a zbídačování společnosti, která vyvrcholila v mnoha úmrtích v důsledku útlaku a podvýživy. Něco podobného hrozí dnes celému světu.

Zkorumpovaní politici a chamtivá finanční mafie, neustálé zadlužování a zároveň úpadek hospodářství s výrazně narůstající nezaměstnaností, je přesně to, co se děje i u nás.
Možná, Buenos Aires?Možná, Buenos Aires?
Univerzální příběh, který se dotýká mnoha témat, které procházejí moderním světem, ve kterém žijeme: narušení psychiky lidí, jejich noční můry z krizí za které nejsou zodpovědní a jejich úsilí o přežití. Dokument z období ekonomického kolapsu Argentiny je ve španělštině s anglickými titulky

Luis Caro emigroval do Madridu v roce 2002, kdy musel přežít bez své rodiny, živil se hraním hudby v metru. O rok a půl později, opět v Argentině, si vzpomněl na tento zážitek a srovnalí s vyhnanstvím jaké snášel s rodinou v posledních letech diktatury (1976-1983). S jeho zvláštním smyslem pro humor hodnotí posledních 25 let. Argentinská krize byla popsána v rámci globální krize demokratického vládnutí a má dvě důležité dimenze: krize účasti a krize vládní zodpovědnosti. Cestujeme tedy po celé zemi, omráčeni hospodářskou krizí, podstupujeme velké množství společenských změn, od dob velké stávky v prosinci 2001. Spolu se známým filozofem Argentiny, Tomásem Abrahamem, se podíváme na matky z Plaza de Mayo i na svobodné dělníky z továrny Zanon, která se stala největší obsazenou továrnou v zemi ...

Credits
Koukolík v pořadu MeteorKoukolík v pořadu Meteor
MUDr. František Koukolík, DrSc., se narodil 22. 11. 1941 v Praze, v roce 1965 promoval na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy. Od roku 1983 je primářem patologie Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.

František Koukolík je autorem nebo spoluautorem 12 vědeckých monografií věnovaných neurobiologii demence, schizofrenie a vztahu mezi mozkem a chováním. Jako autor nebo spoluautor napsal 15 knih určených laické veřejnosti (např. Mozek a jeho duše a Já - o vztahu mozku, vědomí a sebeuvědomování). Vědecké esejistice se František Koukolík věnuje od roku 1986, o 9 let později byl přijat za člena Českého centra mezinárodního PEN klubu.

František Koukolík vydal také knihu populárních sloupků a originálních vědeckých fejetonů Jak si lidé hrají?, která je sestavena z vybraných textů z vysílání ČRo Leonardo.
Koukolík - JádroKoukolík - Jádro
Televizní eseje Jádro vyšly v r. 2010 knižně a s novými nebo navazujícími poznatky.

Na počítače jsme zvyklí, pracujeme s nimi denně. Dokážete si představit 1 miliontinu litru vody? To je neviditelná kapička, vždyť do jednoho mililitru se jich vejde tisíc. A přesto se v této nerozlišitelné kapičce může skrývat superpočítač s neuvěřitelnými vlastnostmi. Hardware je v něm DNA. Enzymy, které ji mění, jsou software. Do téhle neviditelné kapénky je možné vložit 3 biliony nepatrných počítačů. Vloží je tam bioinženýr. A tyto 3 biliony molekul zvládnou 660 miliard operací za sekundu. A to s přesností 99,9 %. Přitom uvolní pouze 5 miliardtin wattu energie. Všímáte si, kolik tepla utíká z vašeho notebooku? Odborníci tvrdí, že dvě kávové lžičky této tekutiny mohou být 100000krát výkonnější, než je současný největší superpočítač na světě. Mají ho Japonci.

Historie, o které vyprávím, sahá do roku 1959. V tomhle roce Richard Feynman, geniální americký fyzik, nositel Nobelovy ceny, vědecký vizionář, výborný pedagog a člověk s drastickým smyslem pro humor, pronesl proslulou přednášku. Jmenovala se: Tam na dně je přece spousta místa. Tím dnem měl na mysli svět, jehož rozměry se pohybují v miliardtinách metru, tedy v nanometrech. A hned na začátku přednášky se Feynman zeptal, jak by se dalo napsat 24 svazků Britské encyklopedie na hlavičku špendlíku. Feynmanova přednáška se považuje za okamžik, ve kterém se zrodila nanotechnologie. Nanotechnologie změní svět. Nové materiály, nano-dráty, nano-roboti, a také nano-počítače včetně DNA počítačů.

DNA, deoxyribonukleová kyselina je vlákno, které ukládá a umí zdvojovat informaci. V jádru každé tělesné buňky je ho svinuto skoro 2 metry. Tedy nepředstavitelné množství informace tvořené 3 miliardami písmen v kouličce, která má tak sotva 20 až 30 tisícin milimetru. Jak známo, naše počítače pracují s nulami a jedničkami. DNA pracuje se čtyřmi "písmeny". To jsou jednoduché sloučeniny adenin, guanin, cytosin a tymin. Každá z nich zabírá v řetězu 0,35 nanometru vlákna, čili 0,35 miliardtin metru. A jsme u Feynmanova dna!

Budou mít DNA počítače brzo nějaké užití? Sotva. Věc se rodí. Ale očekáváme, že v nějaké budoucnosti bude možné například do těla nemocného člověka vstříknout biliony těchto biopočítačů, které doslova očichají místní geny, zajistí ty popletené a zablokují jim činnost.

Co z toho plyne? Informace je univerzální. Je celkem jedno, zda ji zpracovává soubor plechovek propojených drátky, silikonový mikročip nebo molekula DNA. Jen na lidech záleží, co z toho bude. Což je dilema staré jako dějiny.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.