Civilizační chorobyCivilizační choroby
Seriál Vizita o závažných nemocech moderní doby. Seznamuje s příběhy českých pacientů stižených různými vážnými chorobami a procesy jejich léčby unikátními lékařskými postupy. Prostřednictvím 3D technologie v něm lze nahlédnout do lidského těla, vidět lékařům přímo pod ruce, seznámit se se špičkovým zařízením klinik a poznat nejuznávanější české lékařské kapacity.
O kapitalismu s láskouO kapitalismu s láskou
dokument s českým názvem "O kapitalismu s láskou" od Michaela Moorea.

Prostřednictvím filmu autor vrací k tématu, které se objevuje v celé jeho kariéře: ničivý dopad dominance velkých korporací na každodenní život člověka. S humorem a bez úcty klade nepříjemnou otázku na cenu, kterou Amerika platí za svou lásku ke kapitalismu. Nachází klasické zaběhnuté symptomy lásky: klam, zneužívání a zradu. A 14 000 zrušených pracovních míst každý den. Film hledá odpověď na otázku: Kdo jsme a proč se chováme tak, jak se chováme?

Film začíná srovnáním současné americké společnosti s Římským impériem v době jeho úpadku. Různé reality show a zápasy ve wrestlingu, stejně jako kdysi římské "chléb a hry", mají odvést pozornost a umlčet davy, jejichž jediným úkolem je pracovat a mlčet. Moore za současný stav viní všechny, Reaganem počínaje a Bushem konče, a přitom diváka provádí počínaje bahnem pojišťovacích podvodů přes Wall Street až na trh s finančními deriváty, který je "tak zlovolně nesrozumitelný, že ani experti nedokáží vysvětlit, jakým způsobem funguje"... A Moore se marně ptá: "Kde jsou naše peníze?" Oficiální propaganda lidem vtloukla do hlav, že kapitalismus je dobré zřízení poskytující tak velkou svobodu, že nakonec všichni mají šanci zbohatnout. Moore poukazuje na to, že největším zločinem je právě samotný kapitalismus, který umožňuje plnit kapsy několika málo vyvoleným na úkor všech ostatních...
Potraviny a.s.Potraviny a.s.
Dokument o průmyslové velkovýrobě potravin v USA. Kritizuje neudržitelnost a nelidskost produkce masa, ale i jiných potravin. Ve filmu odhaluje režisér Robert Kenner praktiky potravinářského průmyslu a ukazuje některá fakta o průmyslové výrobě potravin, která byla dosud konzumentům s tichým souhlasem vládních ministerstev utajována. Dokument ukazuje, jak hrstka korporací kontroluje dodávky potravin a často staví vlastní zisk před zdraví spotřebitelů, živobytí farmářů, bezpečnost zemědělských pracovníků a ochranu přírody. Přesvědčivý depresivní pohled na velkopodnikání ve výrobě potravin nejen popisuje jejich nechutnou cestu z polí a stájí ke spotřebiteli, ale zároveň zkoumá ekonomický řetězec, v němž následky zdánlivě levného jídla, kdy hamburger stojí méně než brokolice, nese celý zdravotní a sociální systém. Obsahuje řadu rozhovorů s odborníky na slovo vzatými.
HolokaustHolokaust
Když se Adolf Hitler v roce 1933 stal říšským kancléřem, nastalo to, co polský Žid Raphael Lemkin nazval "Genocidou". Choré mozky "Führera" a jeho přívrženců se rozhodly zřídit řadu koncentračních a vyhlazovacích táborů; opravdové továrny na smrt byly rozšířeny po celém Německu a v řadě okupovaných zemích. Prvními vězni, kteří do nich přicházeli, byli členové levicových, komunistických a socialistických stran, a význační intelektuálové. Brzy přibývali Svědci Jehovovi, homosexuálové, kněží a všichni ti, kteří byli zatčeni při operacích, nazývaných "preventivní boj proti zločinu". Po připojení Rakouska k Říši a po židovském pogromu, neblaze známém jako "Křišťálová noc", se Židé stali etnickou skupinou, která byla objektem systematického vyhlazování a za dobu II. světové války jich bylo zavražděno šest milionů. Když spojenecká vojska postupovala z východu a ze západu Evropy do Berlína, nacházely jejich jednotky po cestě tábory hrůzy. Generál Eisenhower přikázal vojenským kameramanům, ať "zdokumentují ta neuvěřitelná zvěrstva", aby měl svět důkaz o extrémní nelidskosti, ke které dospěly choré mozky vedoucích představitelů Třetí říše. Upozornění: Záběry obsažené v tomto dokumentu s českým dabingem nejsou vhodné pro citlivější povahy.
Příběh dvou mozkůPříběh dvou mozků
Toto je část vystoupení Marka Gungora, amerického pastora, který se rozhodl, že někdo musí pojmout pomoc v manželství trochu jinak. Zábavnou formou tady podává rozdíly mezi myšlením muže a ženy. V druhém videu se zaměří na dva z těchto rozdílů: jak si odlišně pamatujeme věci a jak je jedno pohlaví více či méně schopno multi-taskingu neboli dělat víc věcí najednou.
Esej o stupiditěEsej o stupiditě
Přednáška o stupiditě lidí od MUDr. Františka Koukolíka. Dále film, který byl vytvořen idioty. Dokumenty o projevech stupidity v současné americké společnosti.
Požehnání a kletba gentechnikyPožehnání a kletba gentechniky
vyjádření zemědělce Dipl.Ing. Volkera Helldorffa k používání geneticky modifikovaných plodin v EU. S českými titulky.
Na pokraji vyhynutíNa pokraji vyhynutí
Film se slovenskými titulky o ohrožených zvířatech v Novém Jižním Walesu v Austrálii. Ve stylizované zápletce se čtyři zvířata snaží přijít na to, proč jsou ohrožená k vyhynutí. Film je prokládán komentářem od Sira Davida Attenborougha.
Filmu propůjčili své hlasy Olivia Newton-John, Jack Thompson, profesor botaniky David Bellamy a kanadský enviromentalista David Suzuki.
Náš denní chlébNáš denní chléb
Jaký je náš "denní chléb"? Režisér Nikolaus Geyrhalter ve svém dokumentu přináší téměř lyrickou, zároveň však děsivě chladnou impresi obrazů ze současného zemědělského průmyslu. Bezchybné kompozice souvisejí s dokonale mechanizovaným způsobem práce. Stroj pracuje nepřetržitě, jeho úkony jsou neměnné, takže i produkty jsou na první pohled identické. Přes výkonnost strojů jako by dokument pátral po posledních představitelích jedinečného lidského faktoru. Režisér střídá sekvence záběrů práce strojů s obrazy přestávek dělníků, odehrávajících se téměř výlučně o samotě a beze slov. Výmluvné záběry na vozíky bez řidičů ošetřující v obřích sklenících zeleninu, na oplodnění krav připravované v laboratoři nebo na porážku dobytka "humánními" stroji se totiž obejdou bez komentáře.
Drž hubu a zpívejDrž hubu a zpívej
V roce 2003 byly Dixie Chicks nejúspěšnější americkou countryovou skupinou. Velmi je však roztrpčilo vypuknutí války v Iráku a když se na koncertě jedna z protagonistek vyjádřila k londýnskému publiku "my tuhle válku nechceme... stydíme se za to, že současný prezident Spojených Států pochází z Texasu," strhla se mediální bouře, která skupinu málem smetla. Konzervativní rozhlasové stanice a stanice vlastněné velkými korporacemi Dixie Chicks odsoudily a skupina přišla o značnou část publika. Odmítla však své názory odvolat a místo toho se vydala na turné po Státech, aby znovuzískala své fanoušky. Spíše než o politice je ale výsledný film Barbary Kopple, režisérky oceněné Oscarem, oslavou skutečných rodinných hodnot a útokem na lidskou lhostejnost. S českými titulky.
Příběh uhlíPříběh uhlí
Víte, že 50% elektřiny v USA je vyráběno z uhlí? A víte odkud se tato energie bere? Sledujte příběh uhlí a dozvíte se více.
Hadi a plaziHadi a plazi
Přírodovědný dokument Adama Schmedese se zaměřuje na teritoriální praktiky zmijí v okolí dánského hlavního města. Zjistíme jak vůbec postupuje had při námluvách a jak těžké je najít vhodný protějšek k zachování druhu. 40 minutový dokument krásně vykresluje život hadů kolem dánského pobřeží.
časosběr tání ledučasosběr tání ledu
Fotograf James Balog představuje na přednášce TED časosběrné sekvence z Extreme Ice Survey, což je síť záznamových kamer, které od roku 2007 monitorují 17 ledovců v Gronsku, na Aljašce a na Islandu. Z jejich časosběrných snímků je patrné ustupování a tání s alarmujícím tempem. Jsou to nejvíce průkazné svědectví změny klimatu.

Pozn Spotter: Přednáška je z roku 2009. Mnozí ignoranti dodnes nechápou, co znamenají průkazné údaje měření teploty. Když je těžké někomu, kdo apriori nevidí problém v tání ledovců, vysvětlit rozdíl mezi vodou o teplotě 0 stupňů Celsia a ledem o teplotě 0 stupňů Celsia, je pak těžké pokračovat ve vysvětlování složitějších procesů při změnách klimatu. Zásadní rozdíl mezi ledem a vodou chápe dobře například lední medvěd, který je na existenci ledu životně závislý.
Jak najít práciJak najít práci
Věděli jste, že tradiční hledání práce začíná být nepraktické? Proč? Jednoduše řečeno, existuje spousta míst, které teprve vzniknou a prozatím nebyly propagovány, takže jste je nemohli najít každodenním prohledáváním nabídek. O těchto skrytých pracovních místech nevíte, protože jste hledali na špatných místech. Jeho čas dělat něco jiného! Jak? To se dozvíte v tomto videu o strategii hledání zaměstnání, Jim Stroud dává tipy jak na to, jak dohledat skrytá pracovní místa na trhu práce. Prosím, dejte vědět o tomto videu i dalším lidem, kteří hledají práci. Třeba jim pomůže v nalezení.

Pozn. Spotter: Toto video shrnuje zajímavé vyhledávací praktiky na internetu. Poučte se a zkuste to samé v českém prostředí.
Pokud jste na Facebooku, zkuste jednu z diskusních skupin o hledání práce. Buďte aktivní, tvůrčí a hledejte východiska, nikoliv jen "další dřinu za málo peněz".
Zeitgeist: ShrnutíZeitgeist: Shrnutí
Shrnutí myšlenek projektu Zeitgeist od Petera Josepha. S českými titulky a kompletním přepisem.
Fibonacci a zlatý řezFibonacci a zlatý řez
Leonardo Fibonacci byl středověký italský matematik, po jehož matematických objevech byla pojmenována číselná řada, kterou lze geometricky odvodit od násobku čtverců. V tomto dokumentu se podíváme jaké paralely má její zobrazení v přírodě, ale i použití zlatého řezu v přírodě a v umění.
A Ghost for AlenkaA Ghost for Alenka
Francouzsko-český film s anglickými titulky o dívce, která odhalí na hřbitově tajemství...
Co nás motivujeCo nás motivuje
animovaný storyboard s přednáškou od Daniel H. Pink uvádí RSA se slovenskými titulky. Na tomto webu najdete ještě podobné přednášky a další videa.
Fraktály: Barevné nekonečnoFraktály: Barevné nekonečno
Mandelbrotova množina - kdysi ji nazývali otiskem Boha - je jedním z nejkrásnějších a pozoruhodné objevů v historii matematiky. S Arthurem C. Clarkem jako vypravěčem shlédněte rozhovory s několika pozoruhodnými matematiky, včetně Benoita Mandelbrota. V dokumentu uvidíte, jak jednoduché vzorce můžou vést ke složitým výsledkům.
Koalice ochotnýchKoalice ochotných
Animovaný film o internetovém boji proti globálnímu oteplování ve světě 'po Kodaňském summitu'.

Režii a produkci filmu vedla skupina Knife Party, scénář napsal Tim Rayner a vyrobili jej parta 24 umělců z celého světa různorodými a eklektickými filmovými technikami. Spolupracovníci na filmu jsou jedni z nejlepších světových animátorů, jako např. studia Decoy, World Leaders a Parasol Island.

Film nabízí odpověď na hlavní problém naší doby: jak povzbudit a získat globální veřejnost v úsilí proti globálnímu oteplování? Tento optimistický a zásadový film zkoumá, jak bychom mohli využívat nové internetové technologie k využití pravomoci aktivistů, odborníků i běžných občanů ve spolupráci firem v boji proti změně klimatu. Prostřednictvím analýzy skupinové činnosti a sociální revoluce, 'koalice ochotných' dělá přesvědčivý případ pro nové online aktivismu a vysvětluje, jak spojit ruce ke zmenšení globálního oteplování.

Projekt má web
Příběh elektronikyPříběh elektroniky
Pokračování ve stylu Příběh věcí zkoumá high-tech revoluci a vedlejší ztráty ve formě 25 milionů tun elektroodpadu, otrávených pracovníků a veřejnosti splácející tento účet.
Annie Leonard bere diváky z dolů a továren, kde naše gadgety začínají až na hrozivé sběrné dvory v Číně, kde mnoho elektroodpadu končí.
Film uzavírá s výzvou k účasti zeleního soupeření, kde by měli návrháři soutěžit, aby vyráběli trvanlivé, netoxické produkty, které jsou plně a snadno recyklovatelné. Výrobce elektroniky pro tento film je koalice Electronics TakeBack Coalition, která podporuje zelený design a zodpovědnou recyklaci v elektronickém průmyslu.
Tisíce sluncíTisíce sluncí
Oblasti národa Gamo v Etiopii, jsou jednou z posledních světových bašt biologické a kulturní rozmanitosti. Byly hustě obydlené a udržitelné posledních 10.000 let.

Region je jednoznačně zajímavý i dnes nejen pro jeho velmi potřebnou genetickou rozmanitost, ale proto, že oblast je pozoruhodně nedotčená civilizací. Představuje způsob, pohledu na svět, který je zásadní pro naše dlouhodobé přežití. S anglickými titulky.
Pán mravencůPán mravenců
sociobiolog Edward Osborne Wilson věnuje svůj čas vědecké práci zkoumání mravenců. V dokumentu nahlédnete pod pokličku jeho zajímavých výzkumů.
Tajemné El DoradoTajemné El Dorado
Dokument televize BBC s anglickými titulky o používání organického hnojiva bioChar jako hnojiva Terra Preta, zde původem z Brazílie.
Země: Klimatické válkyZemě: Klimatické války
Třídílný seriálu televize BBC.

Bitva začíná. Doktor Iain Stewart sleduje dějiny klimatických změn od jeho samého počátku v sedmdesátých letech a zkoumá, proč se vědecké obci dařilo tak špatně. Cestou odhaluje některé z velkých hrdinů neopěvované vědy změny klimatu, a zavádí nás do tajné organizace amerických vládních vědců, známé jako Jason, který napsal první oficiální zprávu o globálním oteplování mnohem dříve než v roce 1979.

Skeptici vrací úder
Doktor geologie Iain Stewart vyšetřuje protiútok na globální oteplování od klimaskeptiků v roce 1990. Na začátku roku 1990 se zdálo, že svět byl v otázce posuzování klimatu sjednocený. Na Summitu Země v Riu de Janeiro v roce 1992 podepsal celý svět akční program k zahájení boje proti změně klimatu. Dokonce i George Bush tam byl. Ale konsensus netrval dlouho. Iain Stewart zkoumá vědecké argumenty, které vznikly jako skepse k vývoji globálního oteplování proti konsensu o změně klimatu. Skeptici napadli téměř vše, co vědci považován za pravdivé. Tvrdili, že planeta se neotepluje, že i kdyby se oteplovala, tak by to nebylo nic neobvyklého. A samozřejmě, co se děje s klimatem nemá nic do činění s lidskou emisí skleníkových plynů.

Boj za budoucnost
S vědeckým výkladem globálního oteplování konfrontoval Dr. Iain Stewart v závěru seriálu argumenty skeptiků klimatických změn. Podívejme se na největší výzvu, které nyní čelí klimatologové - Jak jen mohou přesně předpovědět, jaké změny bude globální oteplování přinese? Cesta, kterou projdeme od prvních pokusů na modelu klimatického systému, až po superpočítače věnující se výzkumu klimatu dnes: Grónsko. Nejvíce znepokojující zjištění je, že vědci se stále více obávají, že jejich modely vlastně podceňují rychlost změn, které již probíhají.

Rozhovor s Ianem Stewartem
Rozhovor s producentem serie Jonathanem Renoufem
perfektní trávníčekperfektní trávníček
Skvěle sestříhané trávníky jsou bezpochyby americkým symbolem. Ale co opravdu symbolizují? Pýchu a prosperitu? Nebo úpadek a konformitu? Tento dokument je vtipný pohled na americkou posedlost okrasnými trávníky. Věnuje se vlivu na životní prostředí, na peněženky, a na pohled na život.

Odhaduje se, že Američané používají přibližně 50 procent nákladů domácnosti na vodu pro jejich trávník. Průzkmem sociálních, obchodních a environmentálních tlaků okolí na zelenou trávu, začneme chápat, jak moc je nepoživatelný a náročný na zdroje.

Trávníky se staly je největší národní zavlažovanou plodinou Ameriky. Přes širokou škálu pohledů a názorů, využitím poutavé směsi přitažlivosti a lehkomyslnosti, tento krátký dokumentární film zkoumá skutečné motivy Američanů pro zachování svěžího zeleného trávníku před jejich domem.
10 věcí, které jste nevěděli o orgasmu10 věcí, které jste nevěděli o orgasmu
Mary Roach se ponořila do temných vědeckých výzkumů, z nichž některé byly stovky let staré, jen proto, aby shrnula 10 překvapivých tvrzení o sexuálním vyvrcholení. Od těch bizarních až k těm k popukání.
Když se páří nápadyKdyž se páří nápady
Matt Ridley na TEDGlobal 2010 ukazuje, co bylo v průběhu dějin motorem lidského pokroku. Bylo setkávání a páření myšlenek, aby vznikly nové myšlenky. Není důležité, jak jsou chytří jednotlivci. Co je skutečně důležité, je, jak inteligentní je kolektivní mozek. Se slovenskými titulky a kompletním přepisem.
Jak změnit poušť v architekturuJak změnit poušť v architekturu
Student architektury Magnus Larsson představuje podrobnosti jeho odvážného plánu na přeměnu drsné Sahary pomocí bakterií. Překvapivě s použitím samotného písku jako stavebního materiálu.
Tajemství země OzTajemství země Oz
Co se to děje se světovou ekonomikou? Exekuce jsou všude, nezaměstnanost stoupá raketovým tempem - a to může být jen začátek. Je možné, že řešení světových ekonomických problémů by mohly být zaklíčovány v nejoblíbenějším dětském příběhu všech dob, "Čaroděj ze země Oz"? Cesty ze zlatých cihel (zlatý standard), smaragdové město Oz, a i stříbrné střevíčky Dorotky byly silné symboly myšlenek autora Lymana Frank Bauma, že lidé - nikoliv velké banky, by sami měli kontrolovat množství peněz svého státu. Více o filmu. Provází Bill Still.
Jak na Kubě přežili ropný zlomJak na Kubě přežili ropný zlom
Film vypráví o utrpení a úsilí, stejně jako komunitě a tvořivosti kubánského lidu během těžkého období konce studené války. Kubánci se dělí se zkušenostmi o tom, jak přešli z vysoce mechanizovaného průmyslového zemědělství na používání ekologických metod hospodaření a místní, městské zahradnictví. Kuba, jediná země, která čelila v historii takové krizi - masivnímu snižování spotřeby fosilních paliv - je příkladem možností a naděje.
Neškodící člověkNeškodící člověk
Sledujte rodinu žijící na 5th Avenue v Manhattanu jak se vzdali svého původního životního stylu vysoké spotřeby. Snaží se žít jeden rok bez jakéhokoliv negativního dopadu na životní prostředí.
Hlína!Hlína!
Film DIRT! vás provede zázraky půdy. Vypráví příběh o jednom z nejcennějších a podceňovaných zdrojů zemské plodnosti, půdě. - od vzniku až do její zázračné ochromující degradace. Skutečná změna spočívá v našem pojetí toho, co je hlína. S českými titulky a kompletním přepisem.
Biodynamické zemědělstvíBiodynamické zemědělství
Jak může vypadat systém biodynamických potravin šetrný k životnímu prostředí a schopný nakrmit nás všechny? Tento film je takový plán pro post-industriální společnost. Soustřeďuje se ne nejvýznamější světovou obrodu.

Výsledky zemědělské regulace v Indii nakonec můžou diktovat budoucnost planety. Moderní průmyslové zemědělství ničí zemi: Rozšiřováním pouští, nedostatkem vody, toxickými koktejly zemědělských hnojiv, prostupující celé potravní řetězce, kolaps ekosystemu oceánů, eroze půdy a intenzívní ztrátě úrodnosti.

Naše ekosystémy jsou přečerpány. Lidstvo se svými zvyšujícími nároky překračuje udržitelnou nosnost Země. Jaký je jednoduchý recept na záchranu světa? Jeden starý muž a vědro kravského hnoje. Zbláznili jste se? Moderní zemědělství způsobuje oslabení ornice rychlostí 3 milionů tun za hodinu. To je asi 26 000 000 000 (26 miliard tun ročně) Lidská biohmota nahrazuje objemem biomasu a ostatní živé tvory. Nosná kapacita Země je téměř vyčerpána. K udržení našeho komfortního životního stylu budeme brzy potřebovat pět Zemí, abychom udrželi styl tak, jak jsme si zvykli.

Mantra volného obchodu selhala v chudém třetím světě. Existuje však lepší cesta. Biodynamické zemědělství může být jedna z odpovědí, která nám ještě zbývá.
Jak by to vypadalo?Jak by to vypadalo?
Co když na světě něco ztělesňuje náš nejvyšší potenciál? Jako co by to vypadalo? Vzhledem k tomu, jak se struktury moderní společnosti hroutí, nestačí reagovat stále stejnými unavujícími řešeními. Anebo jsme jen narazili na soubor neprobádaných předpokladů, které tvoří samotný základ naší civilizace? Tato 25ti minutová retrospektiva z Projektu světové jednoty nás žádá, abychom uvažovali o stavu světa a o sobě. Pozorněji naslouchali otázkám v této době bezprecedentní globální transformace. Se slovenskými titulky a kompletním přepisem.
paradox volbyparadox volby
Psycholog Barry Schwartz si bere na mušku ústřední princip západních společností: svoboda volby. V odhadu Schwartze, naše volba nakonec není svobodnější ale strnulá, ne šťastnější ale nespokojená. Na TED s českými titulky. Hledejte ještě jeho další přednášky.
moderní origamimoderní origami
Robert Lang je průkopníkem nejnovějšího typu origami - pomocí matematiky a inženýrských principů dokáže složit úžasné složité vzory, které jsou krásné a někdy velmi užitečné... Se slovenskými titulky.
šokující statistikašokující statistika
Výtvarník Chris Jordan ukazuje poutavý pohled na to, jak také vypadá západní kultura. Jeho tvorba supervelkých obrazů představuje některé téměř nepředstavitelné statistiky - například úžasné množství papírových kelímků, které používáme každý den. Se slovenskými titulky na akci TED.
Výroba uvědomělého divákaVýroba uvědomělého diváka
zkrácená verze dokumentu o mediální válečné propagandě v praxi. Česky.
Příběh z BronxuPříběh z Bronxu
V emocemi nabité přednášce aktivistka a ekonomická konzultantka Majora Carter sdílí detaily jejího boje za spravedlnost a lepší životní prostředí v Jižním Bronxu - a ukazuje, jak menšinové čtvrtě nejvíce trpí chybnou městskou politikou. Přednáška s českými titulky a kompletním přepisem textu.
Miliarda nejchudšíchMiliarda nejchudších
Po celém světě je více než jedna miliarda lidí uvězněných v chudých zemích, nebo v zemích upadajících do chudoby. Jak jim můžeme pomoci? Profesor ekonomie Paul Collier vyloží odvážný, soucitný plán pro zmenšování rozdílů mezi bohatými a chudými. Přednáška s českými titulky a kompletním přepisem textu.
Auta nebo lidé? Auta nebo lidé?
Jako starosta města Bogotá v Kolumbii, dosáhl Enrique Peñalosa pozoruhodné změny monumentálních rozměrů pro lidi jeho země za pouhé tři roky. Peñalosa změnil způsob, jakým zachází Bogotá s jeho občany kteří neřídí auto tím, že omezil použití automobilu a zavedl Bus Rapid Transit systém, který nyní převáží půl milionu obyvatel denně. Mezi další vylepšení stojí za zmínku to, že se rozšířily a přestavěly chodníky, vytvořily velké veřejné prostory, a posltavilo se více než sto kilometrů cyklostezek. Více najdete na webu Project Public Systems.

Pozn. Spotter: Zato v ČR stále vládne politicko-automoblová lobby, terá má jediný zájem: více aut, více dálnic a více zisku. Aktivity jako Auto-Mat jsou pro českou politiku bohužel stále marginální.
Fraktály a krása složitostiFraktály a krása složitosti
Matematická legenda Benoit Mandelbrot rozvinul teorii, kterou poprvé představil v roce 1984. Extrémní složitost a komplexitu v přírodě i matematice lze vyjádřit s pomocí fraktálů. Přednáška TED s českými titulky a kompletním přepisem.
biologie buněk biologie buněk
Juraj Krajčovič, absolvent Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, riaditeľ Ústavu bunkovej biológie biotechnológie PriF UK. Experimentálne i teoreticky sa zaoberá rôznymi aspektmi biológie buniek, vrátane otázok ich pôvodu. Prednáša evolučnú biológiu, molekulárnu evolúciu a vybrané kapitoly z mikrobiológie a biotechnológie. Na TEDx Bratislava bude hovoriť o úlohe mikroorganizmov vo vzťahu k fenoménu globálneho otepľovania, vzniku a evolúcii života a jeho skúmaní na molekulárnej úrovni.
Kde jsme teď?Kde jsme teď?
Peter Joseph na své londýnské přednášce z roku 2009 v rámci akce "Zeitgeist Movement". Se slovenskými titulky a kompletním přepisem.
Efekt malého děvčátkaEfekt malého děvčátka
Jednoduché myšlenky fungují, pokud je vůle je zrealizovat. Zde se to daří. Více informací videí a příkladů najdete na webu The Girl Effects. Pofívejte se i na podobně jednoduché sdělení o základních lidských právech
Roslingův světRoslingův svět
55-minutový dokument s anglickými titulky o životě a myšlenkách Hanse Roslinga, zakladatele organizace Gapminder. Je profesorem v mezinárodní problematice zdraví. Jeho prezentace globálního vývoje vyvolává smích, radost a sebereflexi. Rád by, aby se všichni ohlédli na své předsudky o světě - podobně jak to udělal on sám.

Některé přednášky Hanse Roslinga už na Spotteru jsou, podívejte se na ně.
Stojí zato přeložit jeden z komentářů na YouTube:

"Skutečně velký muž:

1) Pracoval jako lékař 20 let v Africe, ochoten obětovat svůj život, aby bojoval v zahraničí proti nemocem.
2) Vyučující profesor těch nejlepších věcí na světě, které předává svým studentům
3) Přednáší a inspiruje lidi jak změnit svět.
4) Projevuje soucit a láska k lidstvu, která je cítit ve všech jeho akcích.
Co víc si můžeme přát od takového člověka, kromě toho, že je příkladem pro nás všechny.
Skutečný hrdina dnešní doby. Díky, Hansi."
Psychologie sexuality Psychologie sexuality
MUDr. Vladimir Savčenko diskutuje se svými hosty na nejrůznější mezilidská temata. Slovensky.
Jak mohou velké společnosti zachránit biodiverzituJak mohou velké společnosti zachránit biodiverzitu
Stačí přesvědčit jen 100 klíčových mezinárodních společností aby se chovaly udržitelným způsobem. Jason Clay z WWF říká, že globální trhy se musí změnit aby více chránily naší planetu, aby zmenšily naší nadměrnou spotřebu. Poslechněte si, jak se daří jeho mimořádné jednání u kulatého stolu. Snaží se, aby se velké konkurenční firmy dohodly na ekologických a udržitelných praktikách - a daly jim přednost před dominancí svých výrobků na pultech obchodů. Přednáška na TED včetně českých titulků a kompletního přepisu.
Opice jsou iracionální jako myOpice jsou iracionální jako my
Laurie Santos hledá kořeny lidské iracionality tím, že sleduje, jak se opice, naši příbuzní primáti rozhodují. Chytrou sérií experimentů v "monkeynomics" ukazuje, že některá hloupá rozhodnutí, která činíme, dělají opice taky. Překlad do češtiny a kompletní přepis titulků na TED.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.