Jak nás ovlivňují vysoké prémie v práci? Jak nás ovlivňují vysoké prémie v práci?
Dan Ariely je americký profesor psychologie a behaviorální ekonomie s izraelskými kořeny. Původně studoval matematiku a fyziku na univerzitě v Tel Avivu a posléze přestoupil na studia filozofie a psychologie. Je držitelem dvou doktorských titulů z kognitivní psychologie a podnikání a je považován za jednoho z nejvýznamnějších behaviorálních ekonomů. Je také autorem dvou bestsellerů, které u nás vyšly pod názvy Jak drahé je zdarma? a Jak drahá je intuice. Ve svých knihách se snaží popsat výsledky svého výzkumu tak, aby byly pochopitelné i pro širší publikum, které s ekonomií není blíže obeznámeno.
Behaviorální ekonomie je směr, který v sobě mísí prvky psychologie a ekonomie. Odráží se od faktu, že člověk je ovlivňován emocemi, kvůli kterým se někdy chová iracionálně. Konkrétně v tomto videu Ariely mluví o vysokých prémiích a jejich vlivu na pracovní výkon lidí. Na příkladech ukazuje, že široce rozšířená domněnka, že víc peněz znamená lépe odvedenou práci, nemusí být pravdivá.
Tohle je má země Tohle je má země
Michael Sandel, americký politický filozof a profesor na Harvardu přednáší např o spravedlnosti. Tato přednáška navazuje na přednášku Morální stránka vraždy. Michael Sandel v ní pokračuje ve výkladu o utilitarismu a maximalizaci užitku a diskutuje se studenty další kontroverzní příklady utilitarismu v praxi. pozn. Ve většině přímých citací z Lockeovy knihy "Druhé pojednání o vládě” byl použit překlad Josefa Krále. V úryvku z Hamleta je použit překlad J. J. Kolára. V krátké ukázce z The Simpsons je použit překlad z dabingu České televize.
Obchod so strachomObchod so strachom
reportáž scenáristky a režisérky Márie Martiniakovej "Obchod so strachom". Ako ste si už prečítali v nadpise článku, je to reportáž o očkovaní. Autorka sa možno inšpirovala názvom knihy Dr. Gerharda Buchwalda: "Očkovanie - obchod so strachom".

Čierne dniČierne dni
Svedectvo o intervencii vojsk Varsavskej zmluvy v Ceskoslovensku v auguste 1968.
Vsetci spolu...Vsetci spolu...
Dokument zaznamenava vyvoj revolucnych udalosti z novembra 1989 na Slovensku a nelahky a protireceniami poznaceny vyvoj v nasledujucom obdobi formujucej sa demokratickej spoločnosti.
Čas ktorý žijemeČas ktorý žijeme
Výraznejšie spoločenské uvoľnenie po ťažkých 50-tych rokoch nastalo v Československu až v druhej polovici sedemdesiatych rokov. Na politickú situáciu "pražskej jari" bezprostredne reagovali viaceré filmy. Kolektív autorov: Ivan Húšťava, Vlado Kubenko, Ladislav Kudelka, Otakar Krivánek, Jaroslav Pogran nakrútil celovečerný dokumentárny film Čas, ktorý žijeme o obrodnom procese v Československu v roku 1968. Sugestívna výpoveď o spoločnosti, defilé politikov, jednoduchých ľudí a záznam historických udalostí od zimy 1967 / 1968 do leta 1968. Tento film bol po roku 1969 v časoch normalizácie zakázaný a uložený do trezoru.
Ztracen v La ManchaZtracen v La Mancha
Film o filmu, který ukazuje jak bolestná až absurdní může být filmová tvorba. - Zkuste si představit ty nejhorší noční můry, kvůli kterým se každý filmový režisér budí v posteli se smrtelným potem na čele. A je to pořád jen desetina toho, co každý den prožíval u nás velmi oblíbený tvůrce - jediný zaoceánský montypythonovec, ale také autor filmů jako BRAZIL, KRÁL RYBÁŘ nebo 12 OPIC - Terry Gilliam. Dvěma kanadským dokumentaristům se podařilo natočit fascinující dokument o možných i nemožných katastrofách, které provázely pouhých 6 dní natáčení Gilliamova vysněného projektu MUŽ, KTERÝ ZABIL DON QUIJOTA, v němž měli hlavní role ztvárnit Johnny Depp a Jean Rochefort. Přes počáteční hrůzu jakou vyvolává neuvěřitelná souhra náhod a nehod provázejících od počátku celý projekt, se Gilliamovy útrapy stávají postupem času smělým obrazem neutuchající režisérské víry ve vlastní projekt. Leč v tomto případě bohužel marné. - Jediné co vniklo, je tenhle fascinující "film o nevzniklém filmu".
Korejská válka v barvě Korejská válka v barvě
Ozbrojené síly komunistické Koreje vtrhly do jižní provincie státu Korea, což mělo za následek Korejskou válku. Spojené státy pod mandátem United Nations rychle vytvořily štít na obranu demokratické jižní Koreje a bojovaly po jejím boku v krvavé válce po dobu příštích tří let.
Korejská válka byl válečný konflikt, který probíhal na území Korejského poloostrova v letech 1950-1953. Konflikt byl 25. června 1950 rozpoután severokorejskými jednotkami po předchozí domluvě Kim Il-sŏnga (KLDR), Mao Ce-tunga (ČLR) a Josifa Visarionoviče Stalina (SSSR) a ukončen byl dohodou o příměří z 27. července 1953. Příčinou sporu byla snaha severokorejských vojsk o ovládnutí celé Koreje a její následné sloučení pod komunistickou nadvládu.
Tokio: Malý život ve velkém městěTokio: Malý život ve velkém městě
Tokio, jedno z nejlidnatějších světových velkoměst, má všechno kromě prostoru. Žije zde 35 milionů lidí a v některých oblastech se hustota obyvatelstva vyšplhá až na 20 000 na kilometr čtvereční, což je trikrát víc než v Londýně. Jak tato technicky a esteticky vyspělá metropole ubytuje tolik lidí v tak stísněném prostoru? Této výzvy se ujali špičkoví architekti s velkými nápady o životě v malém. Průměrný byt v Tokiu má výměru 60 metrů čtverečních, tedy třikrát méně než běžný nový domov v Americe.
Parkour: Cesta bojovníkůParkour: Cesta bojovníků
Krátký studentský dokument o parkouru (FAMO) Vystupující: Pražská crew In Motion
Dále krátký, ale perfektně zpracovaný dokument z Ruska představuje parkourové dovednosti. Tzv. parkourovou Mekkou parkouru je město Lisses. Více o tomto zajímavém sportu na českém webu.
Země: vznik planetyZemě: vznik planety
Představte si, že by u vzniku Země byly přítomny kamery, které by zaznamenávaly každou větší událost v její historii.

Tak byl natočen pořad Země: Vznik planety. Počítačová grafika s fotografickou kvalitou unese diváky na cestu časem.

Uvidíte bolestivý zrod planety před 4,5 miliardou let, doby ledové, velkolepé vulkanické erupce a říši dinosaurů i prvních lidí. Vůbec poprvé budete sledovat neuvěřitelný příběh zrození našeho světa v jednom jediném dlouhém záběru. Vydejte se do časů obrů, kdy škorpioni měli velikost vlků, mouchy připomínaly orly a dvoumetrové stonožky se proháněly po lesích mezi 30ti metrovými borovicemi.
Krize středního věkuKrize středního věku
Dnešní čtyřicátníci mají před sebou ještě velkou část života. Přestože žijí zdánlivě naplněný a spokojený život, některým se nevyhne tzv. krize středního věku. Někoho nutí k založení nové rodiny, někdo upadá do deprese z neuspokojivé budoucnosti. Co všechno jsou muži ochotni udělat, aby odvrátili plynoucí čas? České znění.
ZvědavostZvědavost
Napadlo vás někdy, jaké by to bylo žít věčně? Existuje stvořitel? Co by se stalo, kdyby na nás zaútočili mimozemšťané? Proč je sex příjemný? Zjistíte to v zcela novém seriálu Zvědavost, který se pokouší zodpovědět ty nejvýznamnější otázky života. Program moderuje řadu hvězdných celebrit včetně Stephena Hawkinga, Morgana Freemana a Maggie Gyllenhaal. Každá epizoda se soustředí na jednu jedinou věčnou otázku v oblasti vědy, techniky a společnosti. Tento unikátní a zajímavý program podniká fascinující výpravu za poznáním a velmi obšírně se pokouší najít překvapivé a vzrušující odpovědi na záhady života.
Náš vůdceNáš vůdce
Německo. Současnost. Učitel gymnázia Rainer Wenger se rozhodne během jednotýdenního projektu na téma "Státní formy" vyzkoušet jeden pokus, aby zhmotnil studentům počátek diktatury. Pedagogický experiment s ničivými následky. Nejdříve to začalo neškodně s pojmy jako disciplína a pospolitost, ale během několika dnů se teorie změnila v praxi. Název projektu: Vlna. Už třetí den začínají studenti ty, kteří smýšlejí jinak, odstraňovat a ustrkovat. Když se situace na turnaji ve vodním pólu nakonec vyhrotí, rozhodne se učitel experiment zrušit. Příliš pozdě! Vlna se už dávno dostala mimo kontrolu… (oficiální text distributora) S českými titulky.
ZátokaZátoka
šokující dokument s českými titulky a kompletním přepisem. Malé, klidné město ležící na japonském pobřeží, poblíž něhož se skrývá hezká, nenápadná zátoka. Ta je však domovem dech beroucích delfíních jatek. Ti "šťastnější" se dostanou do jednoho z mnoha zábavných mořských aquaparků. Ostatní skončí v mrazících boxech supermarketů. Skupina aktivistů se rozhodla, že krvavá jatka, kterými se městečko Taiji "proslavilo", zdokumentuje a předvede tak celému světu, co se opravdu děje. Zátoka, kam jsou vyděšení delfíni naháněni, je obehnaná ostnatým drátem, který má odradit nevítané diváky. Zabíjení zde začíná každý rok v září. Podle O'Barryho tak během jedné sezóny zahyne okolo 23 tisíců delfínů a sviňuch. Týmu filmařů se ale nakonec podařilo proniknout do hlídané zóny a s pomocí špičkové techniky pořídit naprosto neuvěřitelné záběry.
Cesta na okraj vesmíruCesta na okraj vesmíru
Dokumentární film,který zobrazuje cestu přes naší sluneční soustavu až na okraj vesmíru,kde stále probíhají procesy jeho tvorby.Dokument se věnuje každé planetě v naší sluneční soustavě a postupně pokračuje až do hlubin vesmíru,přičemž se pozastavuje při různých známých i neznámých úkazech,které vesmír ukrývá.
Planeta záhadPlaneta záhad
Arnošt Vašíček navštívil při cestách za neodhalenými tajemstvími naší planety více než 80 zemí na 5 kontinentech, četné ostrovy v Tichomoří a v Indickém oceánu. Jeho největším koníčkem je luštění tajemných záhad. Předmětem jeho zájmu jsou především nerozluštěné archeologické nálezy, prokazatelně zaznamenané nevysvětlitelné úkazy, tajemné jevy a také utajované rituály a legendy, naznačující možné kontakty s jinými civilizacemi. Pátrá především po dosud nepoznaných skutečnostech, z nichž některé nesou punc světového unikátu, nevyhýbá se však ani celosvětově proslulým záhadám.
Cumulus revueCumulus revue
český magazín o sportovním létání, který vysílala televize Z1.
Apokalypsa Kdy a jakApokalypsa Kdy a jak
Dokument "Apokalypsa - kdy a jak" nabízí důkladný rozbor celé řady možných "nejhorších" scénářů konce světa. Mohla by erupce ničivého supervulkánu v Yellowstonském národním parku přinést zkázu celé planetě? Proč mayský kalendář končí dnem 21. prosince 2012? Očekává se invaze mimozemšťanů, jejímž cílem je vyhubit lidstvo a kolonizovat Zemi? Prolétne asteroid Apophis skutečně nebezpečně blízko kolem Země v roce 2029? Jsme svědky klimatických změn, které se během následujících desetiletí stanou kritickými. Vyřešíme včas hrozbu globálního oteplování? Země a veškerý život na ní čelí nevyhnutelnému zániku, otázkou zůstává, z jakého směru a kdy se čtyři jezdci apokalypsy vynoří na obzoru. Kdy a jak přijde zkáza - z vesmíru anebo z naší vlastní modré planety?
Hackeři v říši divůHackeři v říši divů
Dokumentární film, který produkoval a režíroval Russel D, o hackerech ve Spojeném království. Dokument obsahuje rozhovory s hackery. Odhaluje, co je motivuje k hackování, a jejich názory na hacktivism. Česky.
Příznivec královny Alexej TurzoPříznivec královny Alexej Turzo
Dokument o počátcích, jednoho z nejvýznamějších šlechtických rodů Evropy. Třetí epizoda ze seriálu Turzovci je o Alexeji I. Turzo. Slovensky.
Lačho dromLačho drom
Francouzský dokument známého režiséra rómského původu Tonyho Gatlifa z roku 1993 je součástí jeho romské trilogie se snímky Gádžo dilo (1998) a Princové (1983), mapující hudbu a tanec cikánské diaspory od Radžastánu po Španělsko.
"Dělám filmy na obranu Cikánů," prohlašuje tvůrce. "Nejsem misionář, nekážu. Ukazuji jen, že jejich obraz je falešný, že jejich realita není nutně lepší, ale bohatší a složitější než pět století deformovaný obraz plný předsudků." více info.
Odhalení pyramidOdhalení pyramid
Dokument zabývající se stavbou egyptských pyramid. Pyramida v Mexiku byla postavena za 150 let, Velká pyramida v Gíze, která je dvakrát tak velká byla podle egyptologů postavena za 20 let. Byly pyramidy opravdu pouze hrobky, nebo byly postaveny za jiným účelem? Jako mohli postavit tak velké a dokonalé stavby za použití jednoduchých nástrojů? Při pátrání po tom, jak byly pyramidy postaveny se navštíví mnohé jiné zajímavá místa a stavby.
Královna slunceKrálovna slunce
Jedinečný dokumentární film 'Královna slunce' se věnuje problematice dramaticky se zhoršujícího zdravotního stavu včelstev a nedozírným následkům, které může mít úhyn včel pro naši samotnou existenci. Film hledá odpovědi na otázky, co nám vlastně včely chtějí říct a jaký význam mají včely v širším kontextu udržitelnosti života na zemi. Autoři filmu i mnozí jeho protagonisté se odvolávají i na předpovědi Rudolfa Steinera, který ve svých přednáškách o včelách varoval již v roce 1923, že určité praktiky, jako je umělý odchov matek, mohou vést až k úplnému zhroucení včelího chovu. Aby k takové katastrofě nedošlo, je nutno zásadně změnit náš přístup k chovu včel. V tomto ohledu film nabízí mnoho podnětů a inspirativních příkladů z celého světa.
Nejznámější Čech - Jan NepomuckýNejznámější Čech - Jan Nepomucký
Film o sv. Janu Nepomuckém by měl pomoci k poznání života sv. Jana, ale i k pochopení nadčasových myšlenek, které i dnes mají svůj význam. Režisér Otakáro Maria Schmidt ve svých dílech vždy hledá poetiku a jakýsi "nový pohled" na věc. Jeho poslední hodinový dokument o řádu Tovaryšstva Ježíšova sklízí pochvalné reakce v očích veřejnosti právě proto, že ač je to tak citlivé téma, bylo uchopeno velice rozumně a divákovi bylo podáno tak, aby se " kulturně " bavil.
S věhlasem Nepomuckého lze prý z českého prostředí srovnávat jen slávu Jana Amose Komenského nebo fenomén Pražského Jezulátka.
Podle odhadů se v Evropě nachází kolem 30 000 památek tohoto muže. Přitom na území České republiky jich lze lokalizovat jen asi kolem šesti tisíc. Většina soch, obrazů, oltářů a možná i kaplí a kostelů je za hranicemi země, kde se narodil. Známou podobu muže v kanovnickém rouchu, s křížem v ruce a pěti hvězdami kolem hlavy tak můžeme potkat na italském venkově, uprostřed krásy římských nebo třeba benátských chrámů, na Sicílii, ve Španělsku, v Portugalsku, v některých částech Francie, v Německu, Belgii, Holandsku i Lucembursku, nečekaně také v Londýně a samozřejmě i ve slovanských a dalších evropských i mimoevropských zemích.
Znal světce Jana z malého českého městečka Nepomuku opravdu celý svět? Ve snaze odpovědět nejen na tuto otázku objeli autoři dokumentu část Evropy. Zjišťovali, co světu kult českého mučedníka přinesl, jaká zanechal stopu v dějinách a zda by mohl být nazván nejslavnějším Čechem.
Aktivní thermit v troskách WTC z 9/11Aktivní thermit v troskách WTC z 9/11
Profesor Steven Jones vyučoval fyzice na Brigham Youngově univerzitě v Utahu. Na něj i na univerzitu, kde pracoval byl vyvíjen obrovský nátlak, aby neuveřejňovali jeho výzkum. Zvláště pak jeho práci nazvanou "Proč se budovy WTC skutečně zřítily". Byl dříve republikánem. V roce 1973 promoval jako fyzik na Brigham Young University a v roce 1978 získal doktorát fyziky při výzkumu na urychlovači ve Standfordově centru.
Ve studiu pokračoval na Cornellově univerzitě v Massonově fyzikálním institutu v Los Alamos a v Národní technické laboratoři v Idahu, kde v letech 1979 - 1985 pracoval jako technický expert. Byl hlavním vyšetřovatelem experimentální muon-katalyzované fůze pro Státní energetický úřad. Spolupracoval i na mnoha dalších experimentech v Kanadě, Velké Británii i Japonsku, kde v roce 1989 získal ocenění Japonské tvůrčí asociace.
V letech 1989-1994 byl vedoucím univerzitního centra pro výzkum fůze v Brighimgemu. 5 let také prováděl výzkum fůze ve zkapalněném deutoriu pro Státní energetický úřad a pro Institut výzkumu elektrické energie. Obdržel mnoho ocenění včetně stipendia Davida O'McKaye na univerzitě v Brighamu (1969), stipendium a dotace na výzkum na Winterbillské univerzitě (1973-1978).
V roce 1989 získal zvláštní studijní ocenění Brighamské univerzity a cenu za nejlepší vědecký objev roku 1989 časopisu Popular Science. A další univerzitní ocenění v roce 1990. Jeho specializací je kovem katalyzovaná fůze a solární energie. Jeho výzkum fůze by neměl být zaměňován s kontroverzní prací pánů Ponce a Fleischmanna. Na univerzitě v Brighamu vyučoval fyziku více než 21 let. Odtut odešel do cenzurou vynuceného důchodu.
Jana z ArkuJana z Arku
Johanka z Arku, přezdívaná Panna orléanská (La Pucelle d'Orléans), Panna Jana (Jeanne la Pucelle) či Dobrá Lotrinka (La bonne Lorraine) byla francouzská hrdinka, která stanula v čele francouzských vojsk za stoleté války v boji proti Angličanům a posléze byla upálena za kacířství. Později byla po ospravedlnění prohlášena mučednicí, roku 1909 blahořečena a roku 1920 prohlášena za svatou. Je spolupatronkou Francie. (více zde)
Kde končí naděje, začíná pekloKde končí naděje, začíná peklo
Charizma tehdy čtyřicetiletého Ing. Mariana Kuffy, bývalého horolezce, karatisty, zemědělského inženýra, milovníka koní a římskokatolického kněze z podtatranské obce Žakovce, přitahuje věřící i nevěřící všech generací a to nejen ze Slovenska a Čech. Jeho dramatický životní příběh odhaluje kořeny motivace, která ho vedla k tomu, čím se dnes zabývá a čemu zasvětil celý svůj život. Několikrát se ocitl na hranici života a smrti, a to ho ve třiceti letech přivedlo do kněžského semináře. Málokterý kněz sbírá na ulicích bezdomovce, málokdo by dobrovolně žil po sedm let s bývalými vrahy a recidivisty. Marian Kuffa získal polorozbořenou faru v Žakovcích a požehnání spišského biskupa. To, co se od roku 1992 "z ničeho" podařilo s bezdomovci a bývalými recidivisty vybudovat, je neuvěřitelné. Kromě zrestaurované fary je tu pavilon pro přestárlé a postižené. Bývalí alkoholici, vrazi a asociálové se starají o postižené. Přibyly tři domy pro opuštěné děti. Bývalé prostitutky hospodaří v kuchyni a na statku, který také patří ke komunitě. O Marianovi Kuffovi se říká: "Je to matka Tereza v kalhotách. Jezdíme se k němu učit a inspirovat se, čerpat odvahu a schopnost smysluplně žít." České znění.
Jaro léto podzim zima a jaroJaro léto podzim zima a jaro
Filozofická balada o čtyřech ročních dobách života od známého korejského režiséra Kim Ki-duka. Sám třiačtyřicetiletý tvůrce si zahrál postavu mnicha v čase zralosti.Jaro, léto ... je lyrickým filmem o plynutí ročních období a lidského života. Jaro. V malém buddhistickém chrámu uprostřed horského jezera starý mnich vychovává malého chlapce jako svého nástupce. Léto. Chlapec dospívá a zamiluje se do nemocné dívky, která hledá v chrámu vyléčení. Když ho starý mnich chce vrátit jeho povinnostem, uprchne. Podzim. Dospělý uprchlík hledá v chrámu útočiště před policií: zabil z lásky. Po spravedlivě krutém pokání se vydá do rukou spravedlnosti. Starý mnich se odevzdává smrti. Zima. Muž se vrací, aby se znovu ujal svého poslání. Přijme pod střechu chrámu zoufalou mladou matku a po její smrti se začne starat o osiřelé dítě. _ Jaro. Mnich vychovává svého nástupce.
Lekce od bosého hnutíLekce od bosého hnutí
V Radžastánu, v Indii, učí v neobyčejné škole vesnické ženy a muže - mnoho z nich negramotných - stát se solárními inženýry, řemeslníky a lékaři v jejich vlastních vesnicích. Škola se jmenuje Bosá univerzita a její zakladatel, Bunker Roy, vysvětluje, jak funguje.
Charlie Chaplin - DiktátorCharlie Chaplin - Diktátor
Výstřižek z filmu Diktátor (1940) s dojemným proslovem Charlie Chaplina. Zde obohaceno o další obrazovou koláž, která dává velmi aktuálnímu a nadčasovému sdělení nové významy. S českými titulky.
Dále 4 krátké grotesky z roku 1917.
2012: Čas na změnu2012: Čas na změnu
Fascinující dokument o současné době a krizi vědomi, kterou jako lidstvo procházíme. Natočil Daniel Pinchback, autor populární knihy Návrat Quetzacoatla. Ve filmu zkoumá skrze svoji osobní cestu probuzeni, co by se mohlo stát, popřípadě co už se děje, kolem roku 2012. Jeho probuzeni přišlo skrze iniciaci s africkým kořenem Iboga a skrze práci s Ayahuaskou, kde si plně uvědomil posun, ke kterému nyní globálně dochází. Probuzeni s pomoci psychoaktivních rostlin věnuje první polovinu filmu, v té druhé se věnuje řešení krize například skrze permakulturu, jógu, design, alternativní peníze, mycelium pro odstraňovaní toxinů či pohon automobilů na vodu. Na rozdíl od jiných dokumentu o roce 2012 tento přináší spíše pozitivní stránku celého transformačního procesu současného světa. Ve filmu vystupuje přes 200 známých osobností z různých oborů lidské činnosti, aby přinesli svůj pohled na tuto problematiku. Mezi jinými můžete vidět například Stinga, Davida Lynche, Ellen Page, Dennise McKennu, Gilberto Gila, Barbaru Marx Hubbardovou, Penny Livingston Starkovou, Paul Stametse a skrze archivní záběry i Terrence McKennu, Buckminster Fullera ci Maharishi Mahesh Yogiho. Film je doplněný animacemi Joao G. Amorimiho.
Jedinečná planetaJedinečná planeta
V USA existuje početná skupina bádateľov, filozofov a ďalších prívržencov teórie, ktorí tvrdia, že na vesmíre je niečo, čo sa nedá vysvetliť iba neosobnými silami prírody a vzájomnými zrážkami atómov. Podľa nich je šanca, že sa stretnú všetky správne zložky potrebné pre vyššie formy života na jednom mieste v galaxii, veľmi malá. Snažia sa to objasniť tak, že siahajú za niečím, čo je na rámec vesmíru. Tvrdia, že vesmír bol naplánovaný, že má svoj účel, a že týmto účelom nie je len holá existencia ľudských bytostí.
Himálájská královstvíHimálájská království
Úchvatné scenérie a dosud nepříliš probádané končiny asijského pohoří. Španělský dokument. Vydáme se na cestu po himálajských královstvích, krajinou úchvatných scenérií, obývanou prostými lidmi, jejichž život se řídí potřebou být ve stálém spojení se záhrobím. Abychom poznali kulturu Tibeťanů, pronikneme do nepřístupných údolí Ladaku a navštívíme také útesy v nepálském Gándakí, kde Gurungové vybírají med holýma rukama. Prozkoumáme rovněž Tibet a jeho chrámy, v nichž jsou modlitby vytesané do kamene, a objevíme hory poseté modlitbami, které vítr odnáší do záhrobí. Zavítáme mezi lidi v odlehlých končinách, kteří se před staletími usadili tady, na úpatí nejvyšších horstev na světě.
Pátrání po zmizelé železniciPátrání po zmizelé železnici
Jeden díl ze seriálu Historické záhady. Obyvatel Darlingtonu Barrie Lamb požádal náš tým, aby zjistil, zda je příbuzný Johna Lamba, vlakvedoucího z 19. století, kterému je ve městě věnován památník.
Technologie motocyklových haváriíTechnologie motocyklových havárií
Pořad přináší pohled do zákulisí světa nových technologií využívaných za účelem prevence motocyklových havárií a zranění nebo dokonce smrti závodníka či jezdce v případě pádu. Závodník Neil Hodgson a legendární Giacomo Agostini v rozhovorech na základě vlastních zkušeností líčí, co závodníkovi proletí hlavou v okamžiku kdy ví, že havaruje a barvitě popisují, jak bylo závodění v 60. a 70. letech 20. století smrtelně nebezpečné.
Mistr modelářMistr modelář
Radiem řízené modely dopravních letadel z cyklu Dobrodružství vědy a techniky. Model Boeingu 747 je přes pět metrů dlouhý a létá rychlostí sto čtyřicet kilometrů za hodinu. Peter Michel je nekorunovaným králem německých leteckých modelářů a jeho Boeing jedním z největších funkčních modelů letadel, které kdy byly sestrojeny. Teď pracuje na novém modelu, který je technicky ještě dokonalejší. Třiašedesátiletý modelář konstruuje nového obra. Airbus A 380 bude vůči originálu vyroben v měřítku jedna ku patnácti. A další modelář zase vyrábí repliky historických lodí.
Dále modelářský magazín RCTV. Poctivá dávka modelařiny nejen pro modeláře:) Zajímaví hosté!
Gruzie v roce jednaGruzie v roce jedna
Dvě stě let trvala ruská nadvláda nad Kavkazem a zdaleka ještě neskončila. "Jsme jediným postsovětským státem, v jehož vládě není žádný komunista, a to se musí změnit!" říká v původním dokumentu České televize z roku 2001, agentury Epicentrum a společnosti Člověk v tísni, Jevgenij Džugašvili, vnuk nejobludnějšího Gruzínce v historii - J. V. Stalina. Manévry NATO na černomořském pobřeží v roce 2001 byly jen epizodou v obtížné cestě za skutečnou nezávislostí, kterou autoři dokumentují mj. i unikátními filmovými archivy z brutálně potlačených demonstrací v r. 1956 a 1989, nebo z nesmyslné války s Abcházií v devadesátých letech. "Ševarnadze je špatný prezident, nesmíme však již dopustit, aby o nás rozhodoval nějaký strejda v Kremlu!" říká zde gruzínský publicista Ivljan Haidrava. Píše se rok 2008 a tato slova jsou stále velmi aktuální.
Jmenuji se Vojtěch HusárJmenuji se Vojtěch Husár
Portrét 21 let starého slepého romského hudebníka a skladatele. Film jej ukazuje doma, v ulicích a v nočním klubu, kde hraje na klávesy s kapelou. Tento mladý nevidomý hudebník mluví o svém životě a postoji k němu, o jeho lásce k hudbě. Tvůrci dokumentu vykreslují obecné aspekty života Romů v naší společnosti a horlivé úsilí o talentované jedince dostat se z omezení vycházejících z jeho tělesného postižení a sociálního zázemí.
Edmund Husserl a Ludwig WittgensteinEdmund Husserl a Ludwig Wittgenstein
Životní osudy dvou velkých myslitelů 20. století a jejich vazby na moravské prostředí.
Cena a kvalita potravinCena a kvalita potravin
Diskuze na téma cena a kvalita potravin se zúčastnil: Ing. Martin Pýcha - předseda Zemědělského svaz ČR, Bedřich Danda - náměstek ministra obchodu a průmyslu, Martin Ditmar - viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, generální ředitel SPAR, Jiří Bláha - pekař a další.
Devatero řemeselDevatero řemesel
Zpěvák a herec Tomáš Klus před nástupem do televizního učení sebekriticky prohlašoval, že na manuální práci je dřevo. Ale paradoxně právě práce se dřevem ho usvědčila z přehánění. Řemeslo - umělecký řezbář - se mu zalíbilo a brzy se nejen šikovně oháněl dlátem, ale naučil se i různé řezbářské speciality. Pokusil se o inkrustaci a intarzii, kartáčování i zlacení-metalování dřeva. Proto pro něj nebylo na závěr žádným problémem vydlabat z polínka použitelnou lžíci.
HydeparkHydepark
Hydepark - Česká televize. Více dílů interaktivního pořadu s diváckými dotazy.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.