Dobré zprávy z poslední dekády?Dobré zprávy z poslední dekády?
Statistik Hans Rosling zrekapituluje posledních 10 let z čerstvých dat Organizace Spojených Národů, s jeho úžasnou schopností vizualizace, vysvětlením a precizním vycíděním jinak nevysvětlitelných statistických dat. A kromě toho odhalí jeden špatný způsob používání statistiky, který mnohdy deziterpretuje zajímavé informace.
Kouzlo vizualizaceKouzlo vizualizace
David McCandless zpracoval rozsáhlé soubory dat, jako např. vojenské výdaje ve světě, nejrůznější tiskové zprávy, statusy z Facebooku a ještě další informace do krásných a přitom jednoduchých diagramů. Navrhuje informacím design, který používáme jako nástroj k navigaci v dnešní informační přesycenosti. Nalézá unikátní vzory a spojení, která nám mohou změnit způsob, jakým vidíme svět.
Planetární index štěstíPlanetární index štěstí
Statistik Nic Marks se ptá, proč měříme, národní úspěchy jeho produktivitou - namísto štěstím a zdarem svého obyvatelstva. Představí Happy Planet Index, který sleduje vnitrostátní úspěch v kontrastu využívání přírodních zdrojů (protože šťastný život není exaktně měřitelný). A které země mají nejvyšší index štěstí? Možná budete překvapeni.
Proč milujeme?Proč milujeme?
Antropoložka Helen Fisher přednáší na choulostivé téma - láska - a vysvětluje její vývoj, její biochemické základy a její společenský význam. Svoji přednášku na TED uzavírá s upozorněním na možné katastrofy spojené s podáváním antidepresiv.
Jak se z obyčejných lidí stanou monstra... nebo hrdinové? Jak se z obyčejných lidí stanou monstra... nebo hrdinové?
Philip Zimbardo moc dobře ví, jak se z milých lidí mohou stát monstra. V této přednášce TED včetně českých titulků a kompletního přepisu ukáže několik příkladů a otřesných fotografií z věznice Abu Ghraib.
Bude mluvit také o druhé stránce změny. Jak je snadné se stát pravým hrdinou a jak bychom to měli dokázat.

Doporučuji pročíst odkazy v textu
Jak naslouchat hudběJak naslouchat hudbě
Neslyšící perkusionistka Evelyn Glennie představuje, jak naslouchat hudbě mnohem intenzivněji, než pouze tím, že necháte působit zvukové vlny na své ušní bubínky. Přednáška TED s českými titulky a kompletním přepisem.
Je Amerika zemí číslo jedna? Je Amerika zemí číslo jedna?
John Stossel vysvětluje v pořadu televize ABC z roku 1999 jak moc svoboda ovlivňuje životní standard a proč jsou některé země bohatší než jiné. S českými titulky a kompletním přepisem textu od Reformy.cz.

Pozn. Spotter.tv pohledem zpět na rok 1999 je velmi zajímavé, jak USA vnímají samy sebe a jak už dávno byly znát strukturální problémy. V dnešní době už některé skutečnosti neplatí.
Patologie společnostiPatologie společnosti
Tuto přednášku jsem nazval "Patologie společnosti", říká Peter Joseph. Rozhodl jsem se použít metaforu choroby, abych popsal současný stav společenských poměrů a trendy, které jsou těmito poměry tvořeny a udržovány. Poprvé jsem narazil na myšlenku přirovnání stavu společnosti ke stavu buněk u člověka jménem John McMurtry, který napsal knihu "Rakovinné stádium kapitalismu".
Toto přirovnání je velmi prosté. Tak, jak se lidské bytosti musejí vypořádávat s patogeny, které napadají a škodí jejich životnímu systému, musí se bránit i společenský systém, který všichni sdílíme. Společenské choroby nejsou samozřejmě způsobovány fyzickými patogeny a podobně, spíše přicházejí ve formě předpojatých principů preferencí; kulturních mem, které se přenáší z jednoho na druhého, založených na hodnotách, tedy systémy víry.
Tyto memy, nebo vzorce perspektivy a chování, jsou tím, co vlastně zahrnuje a pramení z kulturních projevů okolo nás, jako např. myšlenky demokracie, republikánů, demokratů, amerického snu, atd. V kapitole 1 probereme symptomy, tedy diagnostikujeme současný stav choroby, ve které jsme. Poté v kapitole 2 stanovíme prognózu, tedy zjistíme, co můžeme v budoucnu očekávat, pokud budou současné patogenní vzorce pokračovat. A konečně v kapitole 3 probereme léčbu našeho současného chorobného stavu. Zde také probereme koncept ekonomiky založené na zdrojích. Nicméně jako úvod do toho všeho nejprve popíšu to, co nazývám "neviditelné vězení". Se slovenskými titulky.
Machu PicchuMachu Picchu
Machu Picchu [vyslov: maču pikču] (kečuánsky Machu Pikchu Đ Starý vrch) jsou ruiny předkolumbovského inckého kultovního města v peruánských Andách. Nacházejí se na horském sedle 400 metrů nad řekou Urubamba v nadmořské výšce 2430 m n. m., asi 80 km severozápadně od Cuzca. Předpokládá se, že Machu Picchu nechal postavit Pachacútec Yupanqui (1438 až 1472), Inkové začali město stavět okolo roku 1430. Město bylo později opuštěno a zcela zchátralo, i když bylo místním známo, pro zbytek světa upadlo v zapomnění. Ruiny objevil 24. července 1911 americký archeolog z Yaleovy univerzity Hiram Bingham. Ten se domníval, že nalezl pozůstatky bájného města Vilcabamba. Od svého objevení se město stalo významnou turistickou atrakcí Peru i celé Jižní Ameriky. V roce 1983 bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Jelikož město nebylo nikdy objeveno španělskými conquistadory, nebylo vykradeno a poničeno. Dne 7. července 2007 bylo Machu Picchu zařazeno mezi nových sedm divů světa.

Machu Picchu bylo postaveno v klasickém inckém stylu za použití kvádrového zdiva tvořeného z opracovaných na sebe položených kamenů bez použití malty či jiného pojiva. Hlavními stavbami ve městě jsou Intihuatana, Chrám slunce a Místnost tří oken. Město nemělo administrativní, vojenskou ani obchodní důležitost. Proč Inkové město postavili, nikdo přesvědčivě neprokázal.

Název města se do dnešních dní nezachoval a tudíž byl převzat název od blízké hory Machu Picchu, která se nad ruinami tyčí (při typickém pohledu na město se nachází za zády fotografa, hora na fotografii nad městem je Huayna Picchu). Název hory pochází od místních obyvatel, kteří pod horou žili.

Upravená 10 minutová verze s českými titulky.
Záhady EgyptaZáhady Egypta
Vydejme se do dávných časů a do míst, kde řeka Nil dělí písek pouště smaragdovým pásem. Se zasvěceným vědeckým týmem budeme zkoumat záhady Egypta, nádherná architektonická díla, úctu vzbuzující legendy a úžasnou historii starodávné egyptské civilizace. Plavme se po bujném Nilu a vznášejme se nad Údolím králů s Omarem Sharifem a Kate Maberly ("Tajemná zahrada"), zkoumejme nejnovější objevy a odhalujme mnohé záhady, které obklopovaly lidi ve starověku... Se ziskem více než 97 milionů dolarů ve 30 speciálních kinech jsou Záhady Egypta jedním z nejúspěšnějších velkoformátových filmů. Dokument s českým dabingem.
Jezero Vostok Jezero Vostok
Pod ledovcem Antarktidy je velké ledovcové jezero Vostok.
Dokument televize BBC Horizon z roku 2000 se slovenskými titulky představuje expedici v čele s astrobiologem Dr. Kennethem Nealsonem. Expedice se soustřeďuje na život v extrémních prostředích.
Ekocida a Deklarace Práv PlanetyEkocida a Deklarace Práv Planety
Současné rozsáhlé ničení biotopů, masivní vyčerpání půdy, rozsáhlé odlesňování vede k celosvětovému narušení přírodních cyklů a nezvratnému vyhynutí. Dnešní případy hromadného vymírání druhů narůstají se stále větší frekvencí, s vyšší rychlostí a větším dopadem, než kdykoliv jindy.

Každý den vyhyne 100 žijících druhů, je vytěženo 1000 akrů rašelinišť a 150.000 akrů tropického deštného pralesa je zničeno. Každý den jsou 2 miliony tun toxického odpadu vypuštěny do našich řek a moří. Uniklo 22 milionů tun vytěžené ropy. Do ovzduší uniklo 100 milionů tun skleníkových plynů. Z tohoto důvodu se Polly Higgins snaží u OSN o uznání ekocidy (ničení životního prostředí) jako mezinárodního zločinu proti míru. Více na webu.
Příští světPříští svět
Seriál televize Discovery.
"Dozvíte se více o technologiích, které jsou předzvěstí zcela nového způsobu života. Budeme žít v plovoucích městech, podíváte se na práci a cestování v automobilech, které jsou schopné pracovat pod vodou. S novými technologiemi bude lidstvo schopno najít nové způsoby ochrany a zachování zdrojů k uspokojení potřeb rostoucí populace využívající obnovitelné zdroje vody, potravin a elektřiny. Éra smogem zamořeného nebe bude u konce, protože méně z nás bude jezdit automobily. Tam, kam pojedeme, nebudeme potřebovat silnice. Budeme dopravováni osobními vozidly šetrnými k životnímu prostředí mezi městy a pod mořem. A dobrá zpráva je, že se nikdy neztratíme, díky novým pokrokům v GPS navigaci. A navíc se schopností teleportovat se, budeme moci být přítomni kdekoliv na Zemi, pak bychom možná nemuseli cestovat vůbec. A to nejlepší ze všeho je, že budeme všichni mít více času vychutnat ohromující pokrok naší blízké budoucnosti, protože budeme všichni žít déle. Mnohem déle."

Inu, pěkná utopie mimo realitu. (pozn. Spotter.TV)
MarihuanaMarihuana
Marihuana a její produkty - hašiš, olej - patří mezi lidstvem užívané látky již minimálně několik set let. Po tuto dlouhou dobu provázely lidstvo jako součást náboženských a sociálních rituálů. Primitivní národy, stejně jako národy "rozvinuté", užívaly cannabis pro její schopnost ulehčit tíhu reality a měnit smyslové vnímání. Zároveň s tímto náboženským a sociálním významem má marihuana neméně dlouhou historii jako lék - její užívání je zaznamenáno již v Eberských papyrech ze starého Egypta ze šestnáctého století před Kristem. Tehdy byla cannabis používána zejména jako jeden z nejlepších prostředků proti bolesti. Dokument National Geographic s českým dabingem.
Případ Seroxat Případ Seroxat
Seroxat je silné antidepresivum, které podléhá mnoha lékařským regulacím, aby se nepodával pacientům v nevhodných dávkách, nebo příliš nadbytečně.. V tomto dokumentu z roku 2004 uvidíte odhalení systémového selhání této regulace. která má dohlížet na bezpečnost léčiv. To v důsledku ohrožuje životy pacientů.
Přečtěte si článek o antidepresivech na webu BBC Czech. a prohlédněte si časovou osu v pořadu BBC Panorama, kde se Seroxatu věnovali. Někteří o následcích a skandálech kolem Seroxatu dokonce i blogují...
Filosofie: průvodce ke štěstíFilosofie: průvodce ke štěstí
Filosof Alain de Botton provádí seriálem o šesti významných historických myslitelích, o filosofii a jejím vývoji.
Osm smrtelných hříchůOsm smrtelných hříchů
Autorem je Konrad Lorenz, nositel Nobelovy ceny v oboru lékařství a fyziologie. Česky.
Rokliny Slovenského rajaRokliny Slovenského raja
Národný park Slovenský raj sa nachádza vo východnej časti Slovenska, r. 1964 bol vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a v r. 1988 bol Nariadením vlády SR prekategorizovaný na národný park. Má rozlohu 19 763 ha a ochranné pásmo 13 011 ha.

Slovenský raj je ukážkou najtypickejšieho horského krasového územia. Známy je svojimi hlbokými roklinami s mnohými vodopádmi. Tento film vám ponúkne tie najznámejšie rokliny ako Prielom Hornádu, Piecky, Suchá belá, Velký sokol, Kysel, Sokolia dolina, Zejmarská roklina ale aj známe turistické lokality ako Dedinky, Stratená, Tomášovský výhlad, Klaštorisko a pod.

Doporučuji také videa od uživatele Opek
Nepodceňujte schopnost dětíNepodceňujte schopnost dětí
Zázračné dítě Adora Svitak je dětská spisovatelka, která se snaží vysvětlit, jak svět dospělých častokrát nespravedlivě posuzuje chování a myšlení dětí. Její vzkaz dospělým je: Učte se od svých dětí, dřív než vás překonají.
Jak vytvořit hnutíJak vytvořit hnutí
Derek Sivers v krátké přednášce ukazuje na jednoduchém příkladu, jak vznikají spontánní hnutí. S českými titulky a kompletním přepisem textu.
Léčba rakoviny zevnitřLéčba rakoviny zevnitř
Dokument začíná úvodem do světa medicíny, ukazuje jak běžná součást našich životů rakovina je. Rakovinové buňky jsou v našem těle každý den v počtu několika milionů a pouze imunitní systém má sílu je vyhledat a ničit. Klasické lékařství si však vybralo tuto schopnost sebeléčby nevidět a soustředilo se na boj s rakovinou pomocí třech hlavních zbraní, které bohužel poskytují jenom dočasnou úlevu za cenu vedlejších účinků.
Další část ukazuje fungující kúry, které bez použití léků pomáhají zmírnit projevy rakoviny nebo ji zcela vyléčit. Tyto a další léčby jsou většinou provázeny nulovými nebo velmi nízkými náklady, což se projevuje v nízkých platech samotných léčitelů a nízkém obratu celého léčitelského průmyslu. To se pochopitelně dál přenáší na nízkou možnost propagace těchto léčebných postupů a omezuje to reklamu na pouhé ústní předání spokojených pacientů.
Třetí část vyvrací mýty o vzniku rakoviny, dokonce se částečně zastává kouření a logickými implikacemi ukazuje, že kouření sice výrazně napomáhá vzniku rakoviny, ale není primárním činidlem. Autoři ze všeho nejvíc dávají vinu právě masu a zpracovaným potravinám na kterých stojí jídelníčky většiny západních států.
Poslední část ukazuje kusé informace jak se tedy dá rakovina léčit. Není to žádný ucelený návod, ale k tomu asi dokument sloužit neměl. Měl diváka nasměrovat a nechat ho nalézt si informace sám. Jak už to bývá, pokud se člověk sám pustí do pátrání váží si pak informací víc než kdyby mu je někdo naservíroval.
Kromě formy hodnotím dokument pozitivně. Škoda slabších prezentačních schopností hlavního moderátora, který jako by nechtěl nikoho pustit ke slovu a chtěl publiku všechno vylíčit sám. Některé machinace s čísly mi také nedávaly smysl a na závěr mě znervózňovaly statistická čísla bez uvedení zdrojů. Každopádně se jedná o velmi dobrý zdroj informací pro první nakopnutí pacienta, že není ztracen v neprobádané oblasti.
Život v Biosféře 2Život v Biosféře 2
Jane Poynter vypráví svou zkušenost s biotechnologickým experimentem umělého přírodního prostředí. Nutno říci, že mise projektu Biosphere 2 probíhající včetně projektování a stavby v letech 1985 až 2007 skončila neúspěchem, ale i to je velice cenné poznání. Dnes slouží k dalším menším vědeckým výzkumům a k návštěvě veřejnosti. České titulky jsou pouze v první části přednášky.
Příšera se čtyřma očimaPříšera se čtyřma očima
Arin a Susan se seznámí přes internet. Jejich zpočátku slibně se rozvíjející vztah prochází mnoha různými peripetiemi, jaké jen mohou "moderní doba" a svět digitálních technologií nabídnout. A je to opět digitální technologie, která nám umožňuje sledovat poutavý příběh těchto dvou mladých lidí zachycený jimi samými. (CSFD)

První celovečerní hraný film, který byl kdy uveřejněn na serveru YouTube. Po několika úspěších na filmových festivalech byl vysílán na kabelové stanici Sundance Channel a autorům snímku byla poté udělena cena publika Sundance Channel.
Válečné záznamyVálečné záznamy
Server Wikileaks podle předem ohlášeného termínu zveřejníl další části záznamů války v Iráku.
Zabíjení véce než 66 000 civilistů, mučení, okamžité popravy bez soudů. To vše zejména v režii Americko-Britské vize svaté války ve jménu vývozu jejich vidění demokracie. Významným mezinárodním deníkům bylo předáno téměř 400 000 tajných vojenských zpráv, která dokumentují vojenská zvěrstva.
Z dokumentů je možno vyčíst, že velké množství událostí neproběhlo podle mezinárodního práva, u mnoho vojenských zločinů na území Iráku, které spáchala irácká armáda, nebylo zahájeno vyšetřováno americkými úřady.

pročtěte si web a upozorněte své přátele na to, jak podivnou hru na realitu s námi hlavní iniciátoři této války už od začátku hrají.
Manipulace s lidskou psychikouManipulace s lidskou psychikou
Alan Watt poskytl rozhovor pro Prisonplanet.tv v kterém vysvětluje, jak jsou přijímány stejné zákony ve stejné době v různých zemích. Podrobně vysvětluje, jak jsou lidé manipulováni vládnoucí elitou jako stádo domácího skotu a vláčeni řadou krizí a nepřirozenými "revolucemi" - ať už kulturními, politickými, sexuálními, nebo hudebními. Takže iniciátoři těchto manipulací mohou snáze formovat lidské chování mas k výsledkům, které potřebují.

Watt odhaluje, jak jsou obyvatelé udržovány v neustálém stavu paniky a hrůzy. Autoritativní exponenti, kteří mluví sebejistě, se pak stávají více důvěryhodnými, na základě psychologických metod "šokovat a vystrašit". To spěje k vytvoření strachu a bezmoci tím, že obyvatelé jsou bombardováni nesčetným množstvím různé hrozby, že se nemohou starat sami o vlastní bezpečnost, a tak se musí obrátit na státní moc pro uklidnění a vedení.

V tomto fascinujícím hloubkovém zkoumání lidské psychiky Watt popisuje, jak je tato bezmocnost uměle přiživována pomocí sportu, kde muži jsou vedeni v kmenových týmech různých fotbalových klubů, s kterými se jako pasívní diváci mohou identifikovat a fandit jim. To jim poskytne nějaký smysl pseudo-úspěchů v jejich osobním životě, když už v reálném světě to nikam nevede. Sporty jsou jen zástupná náhražka k odvedení pozornosti, aby se jimi odvrátila pozornost od svého vlastního zotročení.

Watt dále vysvětluje, jak se některé úspěšné ženy dostaly mezi smetánku za nízké protislužby, za nějakou formu náhrady, jako např. drogy, sex. Hyper promiskuita a destruktivní životní styl byly též podporovány prostřednictvím hudby jako prostředek k dezorientaci tendencí k přirozené vzpouře mládeže. Konečným cílem tohoto procesu je bourat rodiny - rozděl a panuj "tak, že lidstvo může být snadněji ovladatelné a utlačované státem jako zranitelné osoby. bez rodinného zázemí se pak nedokážot postavit proti státnímu teroru a bránit se.
PotvrzeníPotvrzení
Jak to dopadne, když někdo dává potvrzení na parkování zdarma uvidíte ve filmu Validation. Hrají TJ Thyne & Vicki Davis. Autor a režisér - Kurt Kuenne.
Ocenění:
Winner - Best Narrative Short, Cleveland Int'l Film Festival, Winner - Jury Award, Gen Art Chicago Film Festival, Winner - Audience Award, Hawaii Int'l Film Festival, Winner - Best Short Comedy, Breckenridge Festival of Film, Winner - Crystal Heart Award, Best Short Film & Audience Award, Heartland Film Festival, Winner - Christopher & Dana Reeve Audience Award, Williamstown Film Festival, Winner - Best Comedy, Dam Short Film Festival, Winner - Best Short Film, Sedona Int'l Film Festival.
Scénáře vývoje budoucnostiScénáře vývoje budoucnosti
Ekologie, technologie, permakultura. Přednáška Jindřicha Kalouse na akci ZDAY PRAHA 2009.
Mejdan na Kozím vrškuMejdan na Kozím vršku
O tom jak se farmaří na kozí farmě Standy Pence. Pořad z cyklu Náš venkov.
Opravdu zlí ArabovéOpravdu zlí Arabové
Dokument z roku 2006 o tom, jací skutečně jsou Arabové. V tomto hodinovém dokumentu se Jack Shaheen zaměřuje se na démonizaci arabského národa na stříbrném plátně. Vysvětlí nám, jak daleko až sahá moc hollywoodských snímků a jak moc nás dokáže ovlivnit v tom, co přebíráme jako realitu. Skrytý nebo otevřený rasismus v hollywoodských filmech vůči Arabům, to je něco, co již mnozí z nás ani nevnímají jako něco divného. Zakořeněné předsudky spojené s mytologií v mnohých z nás vytvořilo obraz Araba, tak jak jej známe právě z filmů. Ale jsou opravdu tak zlí, hloupí a barbarští? České titulky přidali na Mustwatch.
HylozoizmusHylozoizmus
Film Hylozoism je stejnojmenný název filosofického směru, podľe kterého je život, a teda i cit vlastní všem věcem v přírodě. Tento 'Holistický Dokument' sice nenabízí žádnou odpověď, používá asociační formu, ale vyzývá své diváky k přemýšlení o životě a pokládání těch zásadních otázek. Odkud jsme přišli? Jak jsme vzájemně propojeni s naší planetou? Jsme jako druh na vrcholu živé říše? Co je naším smyslem života? Podobný stylu filmu Koyaanisqatsi režisera Godfrey Reggio a filmu Baraka od Rona Fricke, byl tento film natočený v různých částech Anglie, Irska a Švédska, po dobu 7 měsíců v letech 2005 až 2006. Opatřen originálním soundtrackem, který napsal, nahrál a produkoval sám autor Cormac Scanlan a Curtis Reddena.
Amazonie na prodejAmazonie na prodej
Národ peruánských indánů Awajun obýval amazonský deštný prales od nepaměti. Žijí v souladu a s respektem k přírodě. Tato ekologická rovnováha je ohrožena rostoucím zájmem ze strany peruánské vlády a národní a mezinárodní společnosti zabývající se využitím nerostného bohatství, dřeva a ropy.
V důsledku tohoto plánu, podporovaný státem ve jménu pokroku a ekonomického rozvoje, jsou původní obyvatelé těchto zemí ohroženi znečištěním, nemocemi a rozšiřováním pouští.

Dokument vypráví příběh o odporu Awajun lidí a boj za jejich důstojnost a území, a to jak teď, tak i v budoucnosti. Snaží se vyhnout tragické zkušenosti, které mnoho z původních obyvatel Latinské Ameriky již podlehlo.
Lov humrůLov humrů
Prožijte den na lovu humrů na lodi Benjo u Cape Cod ve státě Massachusetts. Podmořské záběry odhalují tyto mořské raky v jejich přirozeném prostředí, jak se živí rybami a chaluhami, jak hledají potravu, jak se schovávají v rybářských pastech. Budeme je následovat do rybářských pastí a pak rovnou do podpalubí. Budete svědky rozhovorů s kapitánem Ben Bergquistem a Dougem Schafferem. Dokument je ze vzdělávací série dokumentů mužů a žen rybářského odvětví Nové Anglie, kteří pokračují v jejich způsobu života i přes stále méně jistou budoucnost mořského rybolovu.

Film byl oceněn jako nejlepší dokumentární film roku 1998 v kabelové televizi Masschusetts. Dále získal cenu na Mezinárodním filmovém festivalu v Charlestonu v zimě 1997. Autor: Dana Eldridge
The MeatrixThe Meatrix
Animované příběhy o tom, jak se pěstují zvířata ve velkochovech. Spolkněte červenou pilulku a dozvíte se, jak to skutečně je. Zapněte si české titulky. Prohlédněte si taky Interaktivní panoramatickou variantu a dočtěte se více detailů na souvisejícím webu.
Probuzení Probuzení
Probuzení do světa okolo nás, problémy kterým čelíme, proč existují a jak je jednou provždy možné vyřešit. Přeložili na Hnutí Zeitgeist.
živá voda z Fidžiživá voda z Fidži
Dokument z cyklu Water voices - Waibulabula: Living Waters, Fiji

V posledních letech rozvoj civilizace způsobil vážné škody na korálových útesech souostroví Fidži a znehodnotil mnoho vodních lokalit na těchto korálových ostrovech. Dnes pobřežní komunity a místní nevládní organizace spolupracují s turistickým letoviskem na záchraně útesu a ochraně a udržitelném hospodaření s vodními zdroji.

Je paradoxem, že ze souostroví pochází světoznámá stolní voda FIJI. Na ostrově Viti Levu vznikly artézské studně a stáčírny pitné vody, která se pak prodává do celého světa, zejména do USA. Značka stolní vody FIJI je pro spotřebitelskou smetánku symbolem čistoty, ekologie, zdraví a luxusu. Málokoho ale zajímá, že dopravou balené vody přes celou Zeměkouli se její ekologická čistota výrazně prodražuje a ekosystému vyloženě škodí. Kolem této balené vody se v posledních letech rozvířilo veřejné mínění a firma která vodu čerpá a balí do PET lahví se proto snaží zlepšit svůj image tím, že sponzoruje různé nadace.
Přesto vše se dnes lidé na ostrovech Fidži musí zabývat tím, aby jejich voda byla alespoň trochu čistá.
Jiná kulturaJiná kultura
Dokumenty televize BBC Four z cyklu Counterculture o Libyi, zemi ze Severní Afriky. Provází Tyler Brûlé. Dále uvidíte díl Itálie, kde se podíváme na tradiční italskou módu a zálibu v nakupování a Švédsko.
Dokumenty televize BBCDokumenty televize BBC
Seriály, pořady, videa, dokumenty britské televize BBC. Sledujte dokud jsou dostupné. Na internetu ale i na webu Spotter najdete ještě další různé délky, témat i kvality. S českými titulky nebo dabingem. Na této stránce je pouze malý výběr.
Cenzurovaný dokumentaristaCenzurovaný dokumentarista
Bývalý dokumentarista České televize Vladislav Kvasnička, který zažil válku v Čečně a Chorvatsku, dokumentoval odsun sovětských vojsk z Čech, točil o devitalizaci rakovinných nádorů. Zároveň se zajímal o osud uprchlíků v detenčních zařízeních pro cizince na našem území, až si jednoho z nich, mladého chlapce z Běloruska, osvojil. To se bohužel ale nelíbilo a nelíbí establishmentu a jiným temným silám, kteří měli pravděpodobně jiné úmysly...
Útěk před lékemÚtěk před lékem
Příběh Ricka Simpsona, který znovu objevil lék na rakovinu... Film vznikl v roce 2008. Pojednává o znovu nalezení konopí, jako léku na rakovinu Rickem Simpsonem.

Po vážném zranění hlavy v roce 1997, Rick Simpson hledal úlevu v jeho zdravotním stavu pomocí léčivého konopného oleje. Když zjistil, že jeho konopné oleje (s vysokou koncentrací THC) vyléčí rakovinu a jiné nemoci, snažil se podělit se s tímto poznatkem s co největším počtem lidí a mohl jim zdarma.

Když se tento příběh objevil na veřejnosti, dlouhá ruka zákona ho obvinila z držení a obchodování marihuanou.
Rick Simpson utrpěl v roce 1997 úraz hlavy, po kterém trpěl tzv. postkomočním syndromem. Zjednodušeně mu stále zvonilo a drnčelo v uších. Trpěl obrovskými bolestmi, takže do něj doktoři cpali, co jen šlo. Po pár letech takové léčby už byl ze všech těch prášků značně zpitomělý a hlava stejně bolela dál. O příšerných vedlejších účincích se ani nebudeme zmiňovat.

Pak mu na večírku někdo podal joint, a hned po prvním prásku se mu ulevilo. Běžel s tím za svým lékařem a domáhal se předpisu, aby mohl legálně vlastnit konopí. Dostalo se mu jen odmítavé reakce. Je to droga, kouření není zdravé, ještě to není prozkoumáno apod. Naštěstí se ale nevzdal a bádal dál. "Když je to špatné kouřit, tak to do sebe dostanu jinak," řekl si a vyrobil konopný výtažek (podrobný popis přípravy najdete ve filmu a zanedlouho také v Konoptiku). A začaly se dít věci…

Díky výtažku mohl přestat užívat prášky a udržoval se v přijatelném stavu.

V roce 2002 Rickovi diagnostikovali rakovinu kůže (bazocelulární karcinom) na třech místech na tváři. Odoperovali mu nádor na prvním místě a objednali ho na další zákrok za pár týdnů. Asi týden po operaci se operované místo zanítilo a nevypadalo vůbec dobře. Vzpomněl si na reportáž, ve které se říkalo, že THC zabíjí rakovinné buňky. Tak si řekl, že to zkusí. Namazal trochu výtažku na náplast a tou si přelepil další dvě postižená místa. Za čtyři dny byly obě rakoviny pryč…

Snažil se to říct svému lékaři, vyděšená sestra ho ale ani nechtěla pustit do ordinace. Informoval o tom kanadské zdravotnické úřady, nikdo se s ním ale nechtěl bavit.

Člověk najde lék proti rakovině a nikdo se s ním o tom nechce ani bavit?

Rick ale viděl, jak kolem něj bezdůvodně trpí a umírají další a další lidé. Nenechalo ho to chladným, takže dál vyráběl výtažek a rozdával ho sousedům a známým. Výsledky byly k neuvěření.

Z půl kila kvalitního indického konopí (nejlépe s obsahem THC kolem 20%) získáte 50 až 60 gramů výtažku. Toto množství stačí na dva až tři měsíce konzumace, během kterých lze vyléčit i ty nejtěžší případy rakoviny. A nejen rakoviny Đ konopný výtažek s přehledem pomáhá také na kožní potíže, cukrovku, infekce, AIDS, glaukom, artritidu, chronické bolesti, skoliózu, spáleniny, vředy, bradavice a mateřská znaménka, všechny potíže v souvislosti s mutujícími buňkami, migrény, astma, nespavost, úzkost a deprese. Dokáže regulovat tělesnou hmotnost, hojí zjizvenou tkáň, omlazuje životně důležité orgány.

Rick s úsměvem říká: "Spíš bych chtěl, aby mi někdo ukázal, co to nevyléčí."

S českými titulky.
Monopol na léčeníMonopol na léčení
Rozhovor s Mikem Adamsem, autorem mnoha knih o přírodní léčbě, o tom, jak nadnárodní farmaceutický průmysl provádí ten nejlepší byznys na světě. Vytváří nemocné, aby je pak mohl léčit svými drahými léky. Rozhovor je ale i o dalších přesahujících tématech.

Na duben 2011 se chystá nová regulační vyhláška EU, která má vpodstatě zlikvidovat trh s přírodními léčivými produkty. Je to regulace obchodu, která další takový prodej znemožňuje a defakto kriminalizuje. Přečtěte si více

Proti této vyhlášce je možné podepsat petici. Vhodnější by bylo aby se občané EU ozvali a nesouhlasili např. podáním námitky u EU.
Život po lidechŽivot po lidech
Populárně zpracovaná vědecká fikce, představující jak by vypadal svět potom, když by z nějakého důvodu zmizeli lidé.
Dokument vychází při předvídání budoucnosti z odborné znalosti a chápání historie. Odborníci na inženýrství, botaniku, ekologii, biologii, klimatologii a archeologii vytvářejí obraz toho, jak bude Země vypadat v průběhu dní, týdnů, měsíců, let a milénií poté, co zmizí lidé. Uvidíme, co se stane s okolním prostředím. Jaké druhy rostlin přežijí? Budou moře oplývat rybami? Která zvířata přežijí? Co se stane s elektrárnami? Změní se v časované bomby, až se zastaví? Otráví zemi navěky? Vrátí se někdy lidé? Zahájí tento koloběh opět člověk odhalováním našich rozvalin a snahou představit si, jak život vypadal v naší době?
Civilizace by se rozpadla, ale život jako takový by patrně našel jiné cesty pro svou existenci...
Webové video a inovaceWebové video a inovace
Chris Anderson ve své přednášce "Jak online video pohání globílní inovaci" říká, jak sdlené webové video přispívá k tzv. "davem urychlené inovaci". Je to samoživící cyklus učení, který by mohl být stejně významný, jako byl vynález knihtisku. Ovšem jak začít využívat jeho sílu? Je potřeba přijmout radikální otevřenost. A pro organizace jako je TED to znamená úsvit celé nové kapitoly ve vzdělání.

Přednáška je s českými titulky, včetně českého přepisu.
O ovládání mysliO ovládání mysli
Ted Gunderson, Brice Taylorová, Barbara Hartwellová a Chip Tatum vypráví své zkušenosti o korupci, ovládání mysli a praktikách CIA v zastrašování s českými titulky přeložili zde
zbraně hromadného ničenízbraně hromadného ničení
Dokument BBC o jaderných zbraních hromadného ničení v Izraeli. O jejich vývoji, vlastnictví, skrývání a použití bez ohledu na mezinárodní výzvy k prohlídce továren i vojenských objektů nezávislými experty. Vyjádření Mordechaje Vanunu o utajovaném jaderném programu. Posuďte sami, co je a co není nebezpečné a zároveň zkuste přijíít na to, co je předmětem zájmu ve všech "svatých válkách".
Kam až můžeme zajít?Kam až můžeme zajít?
Profesor Johan Rockström ze švédského Stockholm Resilience Centre přednáší na téma limitů naší planety v rámci přdnášek TED.
Falešný terorFalešný teror
Bývalý agent FBI Ted L. Gunderson od roku 1971 vyšetřuje zkorumpovanou vládu USA, tajné operace CIA a satanistické kulty.
20 vteřin štěstí20 vteřin štěstí
Dokument s českým dabingem o lidech, kteří se svým adrenalinovým sportem BASE jumpingem dotýkají hranice meži životem a smrtí.
Jak zničit svět Jak zničit svět
čtyři krátké animované filmy s návodem, jak efektivně zničit tento svět. Autorem je režisér a animátor Pete Bishop který za ně dostal cenu za nejlepší vzdělavací film roku 2009. Vidět jste je mohli na Discovery Channel
Mnichov 1938 a sudetyMnichov 1938 a sudety
Půlhodinový dokument s podtitulem "nová fakta o starých tajemstvích" televize Russia Today se vrací k mnichovské dohodě z roku 1938, která ovlivnila životy Čechů i Sudetských Němců. Na současné situaci žijících lidí v obou národech představuje, že situace po válce určitě nebyla úplně jednoznačná.

Jednoznačně mi pouze vyplývá, že každá válka vždy zasáhne do života lidí, kteří s válkami a jejich strůjci nemají a nechtějí mít nic společného. Anglicky.
Neuvěřitelné lidské těloNeuvěřitelné lidské tělo
Světoví atleti i rockové hvězdy nás provedou zákoutími fungování našeho těla v každodenním životě od povrchu kůže, přes kosti, mozek a vše ostatní. Legendární hlasivky Stevena Tylera nám dají detailně nahlédnout do procesu tvorby zvuku. Síla olympijského vzpěrače, ladnost gymnasty a vytrvalost pětibojaře ukazují, jak jsme schopni dosahovat velké obratnosti a rychlosti. Modří andělé amerického námořnictva dokazují nezbytné spojení krve a mozku. Pacienti, kteří na čas ztratili zrak a schopnost pohybu poskytují svědectví o pozoruhodné odolnosti a schopnosti regenerace lidského těla. Během 10 000 mrknutí, 20 000 nádechů, 100 000 úderů srdce uvidíte, jak úchvatný, překvapivý a neuvěřitelný je den života lidské bytosti.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.