Dokumentární, populárně naučná, vzdělávací a kreativní média.
Právě jsi v rubrice videoarchivu: ekologie, cesty Je zde 347 příspěvků. Pokud nemůžeš nalézt fulltextovým vyhledávačem, najdi slovo vyhledáním přímo na stránce. Výběr tématu Ankety Facebook |
Pozor vlak
Videomagazín AŽD Praha o železnici z druhé strany. Česky s anglickými titulky.
Šamani odcházejí
Dokument o šamanských rituálech, ayahuasce a postupně mizejícím vědění. Bílá civilizace rezignovala na soužití s přírodou i na zkušenosti, které z něj vyplývají. Jedni z mála, kteří původní tradice uchovávají, jsou jihoameričtí šamani. Film má být sondou do šamanské duše a tím pádem jakýmsi vhledem do lidské minulosti. Scénář a režie P. Bezouška.
EKO Magazín
Video zaznamenává život na Sumatře V Indonesii, první část dokumentu
ukazuje život obyčejných lidí na venkově, další část je věnovaná
Karetám obrovským a problémům v zachranných stanicích. Další kousek odhaluje převážně v muslimském světě oázu křesťanů u Jezera Toba a v závěru je zajímavé
setkání s Orangutany v Jungli v Národním parku. Autor: Michal Ortcykr
Stromy - zdroje života
Vypravme se do fascinujícího světa stromů... Stromy jsou přirozeným řešením pro celou řadu globálních problémů.
Témata, která zazní v dokumentu:
Lékařské použití,
Přirozená regulace populace,
malárie,
Škůdci v obydlí a zahradě,
paraziti, tradiční role stromů v krajině,
hnojivo,
Odlesňování.
Anglicky.
Sangkarang, lidé od moře
Indonésie, souostroví Jižní Sulawesi, ostrov Spermonde. Dokument o ničení korálových útesů v Indonésii zaznamenává různé expedice k ostrovům a vybírá reprezentativní participativní diskuse, skupinové práce a individuální pohovory, údaje o využívání zdrojů, sezónnost, sociálních sítě a další témata. Vliv sociální, ekonomické, technologické inovace na udržitelnost a odolnosti pobřežních komunit. Analyzuje obživu rybolovu u ostrovní komunity. Diskutuje o tématu mořské akvakultury jako alternativy pro udržitelný životní styl pobřežní komunity. Anglicky
Boj za řeku Xingu
Představte si, že hurikán Katrina nebyl vůbec hurikán, ale událost sponzorovaná federální vládou, ve spolupráci s několika nadnárodními korporacemi. Pokud Vám teď vaše představivost selže, pak možná budete mít jasnější představu po poznání lidí od řeky Xingu.
Xingu, přítok Amazonky, je domovem více než 10.000 domorodých obyvatel, kteří se spoléhají na řeku jako jediný zdroj pro přežití. Brazilská vláda se však snaží o rozvoj regionu, navrhuje, že by zde byla třetí největší vodní přehrada na světě, hrozí zničit biologickou rozmanitost povodí řeky Xingu a zbavit těchto lidí jejich práva k trvale udržitelné budoucnosti. Odpor naplno propukl ve městě Altamira v roce 2008 na akci Xingu Alive Encounter – bylo to jedno z největších setkání domácích Brazilců – kde byli svědky velkolepého odhodlání lidí z Amazonie chránit jejich způsob života. Dnes stále pokračují plány vybudovat tuto přehradu. Naštěstí, také protesty.
Lesy umírají
Lesy umírají. O tom jsou po 30ti letech přesvědčeni téměř všichni Němci, od Petra Kelly až po Helmuta Kohla. Denník "Der Spiegel", prohlásil: "Stojíme před ekologickou Hirošimou." Časopis "Star", napsal: "stromy řídnou, jak armáda pod palbou." A prominentní ekolog Hubert Weinzierl si byl jist: "smrt lesů změní naši zemi silněji, než druhá světová válka." Filmař Michael Miersch se rovněž domnívá, že žije v době katastrofální prognozy.
V dokumentu vědci odpovídají na otázky o stavu a budoucnosti lesů ve střední Evropě a na celém světě. Je přirozený les zdravější, než ten obhospodařovaný? A skutečně, z výsledků výzkumu, který proběhl v roce 2011, je patrné dramatické odumírání lesů. Ale ne v Německu, spíše však v jihovýchodní Asii. Tam jsou obrovské plochy lesů mýceny, aby uvolnily prostor pro plantáže palmového oleje. Evropa ovšem zase pěstuje politicky prosazované suroviny na výrobu bio-paliv, které jsou "takzvaně" šetrné k životnímu prostředí...
UN-REDD
Program OSN pro spolupráci
na snížení emisí z odlesňování a znehodnocování lesů v rozvojových zemích, zde konkrétně v Indonesii.
Hranice Somálska
Poslední z expedice Jirky Pergla – z února 2011.
Úryvek z reportáže: spojili se s námi United nations UN, jelikož se o nás dozvěděli z místních novin z 12 ledna, že pomáháme zneužívaným, hladovým a jinak strádajícím dětem a požádali nás o společnou výpravu na sever Keni k hranicím Somalie. Důvod mise - tuto oblast sužuje obrovské sucho, umírají tam... zvířata žízní, lidé nemají vodu ani co jíst, školy, pokud nějaké jsou, jsou poloprázdné. Děti chodí někdy i přes 200km k nejbližší vodě s Osly a Velbloudy. Malé dívky jsou prodávány do manželství za domácí zvířata a jsou jim dělány obřízky bez lékařské asistence… V neděli vyrážíme z Nanyuki obklikou přes Nairobi se zajížďkou přes 600km. Důvod? Spojovací silnici přes Isiolo obývají Bandits - Somalia bandits a cesta není bezpečná. Před měsícem touto cestou projíždělo auto a všech 5 lidí bylo zastřeleno. V Nairobi nabíráme 2 somálské pracovníky UN a brzo ráno vyrážíme do města Wajir 800km daleko. Celkem nás jede v autě - Já, Hellen, Honza, Cyrus, Boniface TV Kenya a Joab News paper STANDARD plus zavazadla. V polovině cesty za městem Garrisa končí vše - asfalt, policejní kontroly, vojenské hlídky, možnost natankování, koupě vody, prostě vše. Cesta dál je prý ve dne bezpečná, říkají vojáci, ale je lepší se za světla ubytovat. Nemůžou nám zaručit, že se něco nepřihodí v podobě přepadení. Nyní už jen pouští, buší a cestami plné prachu. Teploty zde dosahují 45 stupňů ve stínu a jediné co zde potkáváme, jsou zaprášené děti a ženy stojící u cesty. V ruce drží plastové nádoby a prosí o vodu, pak velbloudí karavany, nějaké pastevce směřující k nejbližší vodě, což může být výprava i na 5 dní a občas nějaké žirafy. Pak ale také spousta mrtvých zvířat, které zemřeli žízní, děsivé pohledy. Pozdě večer za doprovodu hlasitých muslimských amplionů, které stále hlásají Alah Akhbar dorážíme do místního hotelu.
létající Cocaleros
V regionu Yungas v Bolívii je džungle a strmé skály. Lidé tam nemůžou moc chodit a tak létají. Tito letci jsou známí jako "cocaleros" neboli sběrači koky.
Používají lana s dávno zrezivělými kladami, jako lanovky přes úzká údolí, Přejezd údolí jim trvá jen 30 sekund z jedné strany na druhou. Pěšky by to trvalo déle než hodinu. Asi dvacet kabelů natažených přes údolí, to už je skoro druh veřejné dopravy. Celý den lidé a zboží létají přes řeku tekoucí o 200 metrů níž. Druhý dokument je o Evo Moralesovi, který se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, v čele a socialistické strany Movimiento al socialismo MAS (pohyb směrem k socialismu) v Bolívii. Dokument se soustředil na Unii, kterou vytvořili bolivijští zemědělci v reakci na kroky jejich vlády (která byla podporována z USA) snažící se vymýtit pěstování koky. Muž, který je přišel reprezentovat – Evo Morales se stal symbolem odporu k americké válce proti drogám, Národností Aymara zvaný Evo následovaný armádou pěstitelů od Amazonky až k Andám, v džínách a teniskách, vedoucí historický boj, aby se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie.
Hedvábí z Bali
Jak se tradičním způsobem vyrábí přírodní vlákno z kokonů larev Bource morušového ukazují místní obyvatelé z Indonézského ostrova Bali. Dokument je pouze s hudbou, beze slov, porozumíte všemu.
Černá laguna
Film Laguna Negra zkoumá základní hodnoty komunity soběstačného zemědělství v Peruánské provincii Huancabamba. Struktury této tradiční společnosti jsou ohroženy těžbou mědi a molybdenových rud Britskou těžařskou společností Monterrico Metals. Výsledky intenzívní těžby největších měděných dolů na světě se ukládají v kapitálu, proto je těžké promítnout vliv tohoto kapitalizovaného bohatství na místních společnost, která funguje na základě tradičních hodnot, zemědělství a respektu k životnímu prostředí.
pozn.: V dolech Majaz jsou v Peru zaznamenány kauzy bezohledného chování ze strany policie, bití mučení a únosů dělníků, kteří si stěžovali na nízké mzdy. Nejméně 28 obětí. Film s anglickými titulky získal mnoho ocenění na festivalech celého světa.
Divoký nápad
Trailer na půlhodinový dokument o Yasuni ITT-Initiative z Ekvádoru, což je bezprecedentní návrh na boj proti globální změně klimatu: Výměnou za platby od světového společenství, se Ekvádor nedotkne svých největších zásob ropy.
Film představí divákovi Národní park Yasuni, ležící v ekvádorské Amazonii. Dokument zachycuje deštný prales ve své ohromující rozmanitosti. Film se také zaměřuje na jiný druh bohatství – miliony barelů ropy ležící pod částí parku známých jako Ropné pole ITT. Prostřednictvím svědectví představuje různé pohledy i mnoho archivního videa. "Divoký nápad" ukazuje, jak se ze zdánlivě utopický ideál zachování cenné ropy v podzemí a tím i zabránění devastace Národního parku Yasuni, změnil na oficiální návrh. "Divoký nápad" nechá diváky ať se zamyslí, zda uspěje Ekvádor se svým nápadem a zda změní způsob, jakým svět ovládá své stále ubývající zdroje.
Podzemní Čechy II
Druhá řada seriálu o umělém podzemí České republiky, vytvořeném lidskou rukou, především pak historickým hornickým dílům. Pořadem provází osvědčený Václav Cílek – geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy.
království Bhútán
Audiovizuální cesta hluboko do zlatého srdce Himaláje.
Ráj v ohrožení
Biosférická rezervace Rio Platano v Hondurasu je místo nejvyšší úrovně tropické biodiverzity ve střední Americe.
Domov indiánských kmenů Pech a Miskito a místo stovek neprozkoumaných archeologických lokalit je v nebezpečí. Nepůvodní obyvatelé ohrožují rezervaci ze všech stran, pytláci loví ohrožené volně žijící živočichy a ryby, kácí a vypalují pralesy, obdělávají pastviny a vyhánějí domorodé obyvatele z jejich rodových zemí. Ráj v ohrožení dokumentuje ničení tohoto světového dědictví zaneseného v seznamu UNESCO. Sbírá svědectví od původních obyvatel, kteří se spoléhají na Río Platano pro své přežití.
Satoyama: Japonské vodní zahrady
Satoyama v překladu znamená vesnice a krajina. Cílem lidí, kteří tuto krajinu rozvíjejí, je ochrana území. Místní obyvatelé zde produkují vše v souladu s přírodou. Více na webu iniciativy. Dokument televize BBC 2.
Příroda za zdí
Film se týká ekologických dopadů hraniční bariéry mezi Mexikem a USA. Tato zeď nebo hraniční plot vznikl údajně proti ilegálnímu překračování hranic ze strany Mexika.
Zeď je místy velmi pevná, s hlídaným koridorem. Je silmým zásahem do přirozené krajiny a migrace zvířat. Proti její existenci existují i petice.
Ukradené ryby
O tom, jak u břehů Západní Afriky už dlouhé roky probíhá totální vyhlazování rybí populace. Navíc nezákonným způsobem rybolovu, s pomocí vlečných sítí.
Touto trestuhodnou zlodějnou ve velkém se zabývají nájemní rybáři, kteří loví v mezinárodních vodách pro nejrůznější rybolovné organizace z celého světa. Neplatí poplatky ani daně z úlovku. Nikdo nich se však necítí odpovědný za drancování pobřežních vod Afriky. K tomu se navíc přidává znečištění moře ropnými produkty z tankerů, které mají kolem Afrického pobřeží hlavní dopravní trasy. Kvůli fatálnímu úbytku lovných i nelovných ryb, zničení mořského dna a křehké mořské fauny se tedy už před několika lety některé rybářské tlupy přeorientovaly z tradiční obživy rybaření na přímé a ozbrojené pirátství. Jejich pirátství je však vynucené skutečnou nouzí, protože už není co lovit. Vše bez skrupulí a bez povolení vyloví rybáři z Číny, Japonska, nebo odnikud na lodích nejasných majitelů. K našim očím se pak dostávají pouze kusé, nebo bulvární informace vytržené z kontextu o tom, jak ozbrojení piráti zajali cizí lodě a požadují výkupné. A jak chrabří běloši potlačili jejich nemravné rebelie. Toto počínání nelze omlouvat, ale lze chápat, proč se tak děje. Je to poslední zoufalý pokus o přežití... Nadace Environmental Justice Foundation dlouhodobě mapuje násilí a bezpráví páchané na životním prostředí i na obyvatelích s ním bezprostředně souvisejících. V jejich hledáčku je jak pirátský rybolov, tak mořské krevetové farmy, nebo nezákonné používání pesticidů při pěstování bavlny.
Velké planiny v ohrožení
Jedněmi z nejvíce ohrožených biosystémů na planetě jsou ty, které máme celkem nedaleko za svými humny. Louky, pastviny, prérie a mokřady.
Americký dokument zkoumá jedinečnost tohoto přírodního prostředí. Hledá proč v USA ztrácí travní porosty, a popisuje úsilí farmářů a ochanářů přírody je chránit. Žádné jiné prostředí ve vnitrozemí Ameriky není důležitější pro vodní ptactvo, divokou zvěř a pasoucí se zvířata, než je přirozená louka – prérie. Autoři filmu cestovali po celé Severní Dakotě a objevovali jedinečnost krajiny i složité důvody, proč ztrácíme travní porosty. Program je financován z grantu nadace MDU Resource Foundation.
Planeta lidí - Výpravy za domorodci Nové Guineje
%Ctyři díly ze sedmidílného seriálu o hledání kultury nejstarších lidských bytostí mezi primitivními kmeny na Nové Guinei. Autor Mgr.Jaroslav Vašíček.
Medvědí ostrovy
Skupina můžu vyráží na cestu po zamrzlé hladině východosibiřského moře a po krátkém putování přijíždí na opuštěnou meteorologickou stanici na ostrově Čtyřsloupový. Zůstávají několik dní, loví a mluví spolu. Vzpomínky lidí se v zasněžené krajině prolínají se vzpomínkami starých opuštěných budov. Místo ve kterém se na první pohled dávno zastavil čas se náštěvou můžu a prostřednictvím filmu znovu probouzí k životu. Když muži stanici opouštějí, zůstává stejná ve své sněhové nehybnosti, divák si ale prožil její přítomnost i minulost.
Filmem Medvědí ostrovy Martin Ryšavý navazuje na své předchozí projekty, zaměřené na oblast ruské dálnovýchodní Republiky Sacha (Jakutie). Film se věnuje lidem z nejodlehlejší části tohoto území, kterou je Nižněkolymský okres, především pak správcům rezervace ledních medvědů, nacházející se na Medvědích ostrovech ve Východosibiřském moři při ústí řeky Kolymy. Sleduje jejich putování na opuštěnou polární stanici, kde se v opuštěném zasněženém prostoru potkává minulost se současností. Film je tak portrétem krajiny, její minulosti a člověka v ní.
Armagedon zvířecí říše
Tento osmidílný seriál na 4 DVD vám nabízí nevídaný pohled na Zemi v dávných dobách. Každý díl odkrývá fascinující příběh obohacený poutavými filmovými obrazy a přináší strhující rekonstrukci událostí od počátku vzniku Země v úžasné CGI kvalitě. Zachycuje hromadné vyhynutí dinosaurů i dalších živočišných druhů, jež kdysi dávno obývaly naši planetu. Tyto dokumenty odpočítávají čas, který zbývá do katastrofy a kladou ústřední a nejzásadnější otázku: Kdo přežije a kdo zahyne?
Storm The Wire
Podcast s návody a radami kolem Survivalu, Patrollingu, Combat fightingu, vybavení na expedice a podobně. Originální serie uvidíte také na Blip.tv
Seriál je inspirovaný show jako Patrolování se Seanem Kennedy a Survivorman. Ukazuje připravenost na mimořádné události, recenze taktického vybavení, městské techniky přežití v divočině a polní kuchyni v poutavém stylu videoblogu.
Ekocida Nového Zélandu
Každý rok lidé na Novém Zélandu rozmísťují do svých lesních ekosystémů velké množství jedů z Fluoroctanu sodného s pomocí otráveného krmiva. Je to dostatečné množství jedu, které by zabilo čtyřnásobek celé populace ostrovů každý rok. Žádná jiná země nikdy neudělala něco podobného, ani vzdáleně podobného, v takovém rozsahu ... Cílem trávení jsou vačice a krysy, ale jedovaté návnady ničí vše živé, co otrávené návnady pozře – včetně původních ptáků, jelenů, zvířat z farem, domácí zvířat, a dokonce i hmyzu. Americký výrobce jedovatých látek doporučuje, aby všechny nespotřebované nástrahy musí být navráceny, uhynulá těla spálena nebo pohřbena hluboko do země.
Ale pravidla se na Novém Zélandu nedodržují. Návnady a mrtvá těla zvířat jsou ponechána k rozkladu tam, kde chcípnou. Dokument zkoumá vědecké teorie a racionalizace, které řídí tento výjimečný postup, a poskytuje detailní pohled na jeden z nejvíce smrtelných jedů světa ...
Opičí zloději
Monzun stále ještě nepřišel a problémem je nejen nedostatek potravy. Několik členů smečky upadne do pasti a je odvezeno pryč.
Čtyřdílný přírodopisný film o opicích a jejich nelegálním lovu pašování a prodeji. Od National Geographics. Česky.
UNEP Oceans
dokument složený z prostých a přitom naprosto úžasných podmořských záběrů. Vyrobila mezinárodní organzace UNEP jako upozornění na to, jak důležitý a zároveň křehký a nenahraditelný je mořský život. A ostatně veškerý život na Zemi. Beze slov, občas francouzsky s anglickými titulky...
Práce snů
Aneb raftguidem na české raftové základně v Norsku na řece Sjoa. Film k 20. výročí fungování české základny v Norsku.
V tomto 17ti minutovém filmu se vypravíme do Skandinávie, konkrétně do země vodopádů a trolů, do země věčného slunce, do Norska. Již od roku 1991 tu na řece Sjoa funguje česká raftová základna. Jak to vše začalo a jak češi sjížděli divoké Norské řeky před 20ti lety? Jaké to je, být raftguidem a vozit lidi? Co to obnáší a jací to dělají lidé? Možná se dozvíte i něco navíc, možná i něco, co jste vědět nechtěli ;-) Filmek o práci snů, kde hlavní náplní je bavit ostatní, smát se a pádlovat na divoké vodě. Od H2Omaniaks.
Finsko Estonsko Lotyšsko
Výlet z Finska do Estonska a Lotyšska a následně do parku Repovesi ve Finsku. Navštívili jsme Helsinki, Tallin, Rigu. Cestoval Michal Červenka kterého známe už z cest po Mongolsku.
Kamoro
Poslední z 18.000 lidí kmene Kamoro ještě mluví stejným jazykem. Žijí podél jižního pobřeží Nové Guineje, což je největší tropický ostrov světa, který se nachází severně od Austrálie, přes mělké moře Arafura. Lidé národa Kamoro ještě stále žijí polo-kočovným životním stylem, jako jedni z mála dochovaných skupin lovců-sběračů na světě. Jejich lovecké nájezdy stále probíhají, ale rybaření je mnohem důležitější. Opravdu, přežití Kamoro závisí na rybolovu, spolu s pěstováním sága, rostliny bohaté na škrob. Ryby a ságo jsou tedy hlavní potravou lidí Kamoro. Film sleduje tradice Kamoro, jak životní styl dokonale ladí s bohatstvím zdrojů, které pro ně příroda poskytuje, jako je rybolov, sběr korýšů, loví ještěrky, shromažďování lepivé rostlinné šťávy tambelo a produkce sága a mnoho dalšího.
Demänovský kras
7. díl z dokumentárního cyklu Slovenské televize "Krasové poklady Slovenska" věnovaný krasu Demänovské doliny a jejím veřejnosti zpřístupněným jeskyním (Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa slobody).
Velká škoda
Kompletní i zkrácená verze filmu Bikpela Bagarap vám odhalí odvrácenou tvář těžby dřeva na ostrově Papua-Nová Guinea.
Je to příběh o zneužívání Malajskými těžaři a zkorumpovanými politiky, plný planých slibů, kde se místní obyvatelé považují za druhořadé občany ve své vlastní zemi. Původní majitelé půdy jsou nuceni k podpisu dokumentů, kterým nerozumí, za příslib "rozvoje" – pitné vody, zdravotní péče a vzdělání, ale tyto základní služby jsou poskytované zřídka. Namísto toho je jejich tradiční loviště zničené, jsou znečištěné vodní cesty a také jejich způsob života je navždy zničený. Filmař David Fedele strávil téměř tři měsíce v provincii Sandaun na Papua-Nová Guinea, aby natočil film Bikpela Bagarap. Ze základního tábora ve městě Vanimo, cestoval David do džungle, návštěvoval místní vesnice a poznával současnost a minulost těžby dřeva. Hodně času strávil také ve dvou hlavních dřevorubeckých táborech v provincii Sandaun – Maka Basecamp a Amanab 56 Basecamp.
Aljaška a těžba ropy
Zájmy ochránit unikátní přírodu na Aljašce jsou konfrontovány se zájmy těžby ropy které prosazuje adminstrativa prezidenta Bushe. V jednom dokumentu provází Steve Erwin.
pouště USA
Vzdělávací pořady a cestování po pouštích na různých místech USA.
Záznam šestitýdenní cesty z Vail v Colorado do Moab v Utahu, návštěva Dewey Bridge, v národním parku Arches. Dále La Sal mountains. Dále cesta z Moab v Utahu do Grand Canyonu, návštěva Hole in the Rock, Valley of the Gods, Twin rocks, Monument Valley, Kayenta, Navajo National Monument, Little Colorado Gorge a The Grand Canyon. Dále cesta do Victorville, včetně přeletu přes Grand Canyon, Red Rock Canyon a Valley of fire v Nevadě, a jízda po route 66 z Barstow do Victorville.
Více než osm měsíců v roce teplota překračuje 40 stupňů. Živočichové jako tarbíkomyš se snaží udržet v chladu tím, že se zahrabávají. Na povrchu se však odehrává něco nepředstavitelného: skupina lidí aktivně vyhledává intenzivní žár. Jedná se o účastníky maratónu Kiehl´s Badwater Ultramarathon, závodu dlouhého téměř 220 kilometrů, který vede po dně Death Valley (Údolí smrti). Z vlastní vůle podstupují trýzeň v té nejdrsnější podobě. Zatímco běžci balancují na nebezpečné hranici mezi vyčerpáním a smrtí, pod jejich chodidly se rozkládá tajná oáza.
Výlov rybníka
S podzimem přicházejí na Třeboňsko výlovy rybníků. Je to tvrdá chlapská práce, kterou doposud nenahradila žádná technika. Stejně jako před čtyřmi sty lety, navléknou si dnes chlapi vysoké rybářské boty a v listopadových mrazících se brodí bahnem a vodou, aby korunovali svoje celoroční úsilí.
Máš jen jednu šanci
Pět odvážných žen, postižených nevyléčitelnou chorobou, z toho jedna na invalidním vozíku, se chystá zdolat nejvyšší horu v srdci černé afriky afriky, Kilimanjaro. Na výstup mají jen jeden pokus. Dokáží se vypořádat s výškovou nemocí, únavou a především s vlastním osudem?
kamera a režie: Hynek Bernard střih: David Šrám hudba: Hana Robinson Creature films 2011
Mongolsko V tieni Džingischána
Obávaná, preklínaná i obdivovaná krajina, taká ako jej zakladateľ Džingischán, vzbudzuje u mnohých cestovateľov zvedavosť. Vydáva sa do nej aj partia priateľov za dobrodružstvom do najodľahlejších stepí. Do miest, kde nie je nič, len silný pocit voľnosti a slobody. Na koni prechádzajú údoliami, splavujú horské rieky, vystupujú na najvyššie ľadovcové štíty. Putovanie mimo zvyčajných ciest im umožňuje lepšie spoznávať život nomádov pasúcich svoje stáda okolo bielych júrt. V netradičnom pohľade na súčasné Mongolsko ožívajú tiene dávnej minulosti.
Námet, kamera, réžia: Pavol Barabáš Dále dokumenty s českým dabingem o historii Mongolska.
Putování za vínem
Dokumentární cyklus o světovém vinařství, nejvýznamnějších odrůdách a pěstitelských oblastech v Evropě a na dalších kontinentech (2003). S moderátorem Janem Valou navštívíme typické vinařské oblasti u nás i ve Francii. V poutavém vyprávění se dozvíme, kde a jak se víno pěstuje a vyrábí, a poznáme historii, architekturu i zvyky jednotlivých regionů. První díly jsou věnovány vínu samotnému, umění jeho výroby a vychutnání. Další díly nás zavedou do Alsaska, Champagne, Burgundska, Beaujolais, Rhony, Loiry, Bordeaux, Mikulova, Znojma a Brna.
Florida
Jméno "Florida" je španělské přídavné jméno znamenající "květinový". Symbolem tohoto státu je pelikán. Floridu objevili španělští námořníci v době velikonočních svátků, které se ve španělštině označují jako "Pascua Florida". Hlavním městem Floridy je Tallahassee, avšak nejznámějším městem je bezpochyby Miami. Tomuto městu dominují vysoké mrakodrapy a mnoho nočních klubů. Noční život je velmi rozmanitý a ulice jsou plné turistů i místních.
Jsou tu však velmi časté hurikány. Sezóna je od prosince do března, kdy tu teplota není až tak vysoká. V létě je zde teplota často nad třicet stupňů a noci jsou velmi teplé. Teplota moře se pohybuje na třiceti stupních. Nejznámějším národním parkem na Floridě jsou močály Everglades. Více na wikipedii
Ushuaia Nature
Seriál s cestovními a přírodovědnými dokumenty z celého světa. Zde uvidíte několik částí týkající se například podzemních jeskyní Malaval, Pousseliere, Aven Armand, Dargilan, Amélineau. nakonec uvidíte pyramídy v Meroe, Sudánu a cesty po Islandu. Jeskyně krystalů – Cave of Crystals, Naica Mine, Chihuahua Desert, Mexico.
Vůně dálek
výpravy za kulinářškým uměním, místními specialitami jídla a nápojů a exotickou kuchyní Mexika, Peru, Skotska, Jižní Afriky, Chile a španělska. Český komentář.
Austrálie z balónu
Dobrodružná vzdušná výprava napříč úchvatným kontinentem. Po vzdušné výpravě do Afriky se tým v čele s hercem Stephenem Tompkinsonem vydává za dalším dobrodružstvím, tentokrát do Austrálie.
Britský dokumentární cyklus se třemi díly.
To správné dítě
Cesta věrného učedníka, který je pověřen představenými svého buddhistického kláštera vydat se na cestu a najít reinkarnaci svého dlouholetého učitele a lámy. Jeho stopy mají směřovat podle stop popela po kremaci do údolí, kde dříve vážený láma vyrůstal a působil ve svých začátcích. Tam někde má žít dítě, do kterého se láma převtělil a učedník tak dostává přetěžký úkol najít převtělení někoho, kdo je více osvícený než on a má vyšší poslání podle jejich víry. Když po náročném hledání vyvolené dítě nakonec nalezne, není všem zkouškám konec, nejtěžší z nich čeká na rodiče dítěte. Vzdají se svého potomka pro vyšší duchovní cíl?
Magické hory Čech a Moravy
Putování s Květou Fialovou a Václavem Cílkem za pamětí a tajemstvím našich kultovních hor. Režie M. Slunečko
Papua Barat
Nová Guinea je druhý největší ostrov na světě (7850 000 km²). Jeho východní část je samostatným státem, druhá patří Indonésii a úředně se nazývá Papua Barat – Západní Papua. Do tohoto podivuhodného hornatého území porostlého z 85 % pralesy se vydali švýcarští filmaři, aby podali své svědectví o zdejších primitivních kmenech a neobyčejné fauně i flóře. Švýcarský dokumentární cyklus
Příběh La Grace
Dokument o plachetnici La Grace od Michala Hlucháně.
Plachetnice La Grace je věrnou replikou brigy ze druhé poloviny 18. století. Její konstrukce navazuje na plány, které v roce 1768 v knize Architectura navalis mercatoria vydal švédský admirál Fredrik Henrik af Chapman. Jde pravděpodobně o největšího lodního konstruktéra všech dob, který položil základ moderní stavbě lodí podle přesných plánů. Dávno před Fordem zavedl "pásovou" stavbu lodí z předem připravených dílů a díky tomu desetinásobně zkrátil dobu jejich stavby. Podle jeho plánů bylo postaveno mnoho válečných i obchodní lodí. Z jeho plánů vychází všechny konstrukce replik historických plachetnic z 15. - 18. století. Ačkoliv je La Grace koncipovaná tak, aby ani admirál Nelson na první pohled nepostřehl nějakou historickou nesrovnalost, uvnitř bude vybavena veškerou moderní elektronikou, bezpečnostními systémy a zařízením, které jí umožní bezpečnou plavbu a posádce příjemně strávené okamžiky odpočinku nebo výuky.
Bitva o stromy
Jde o komplexní bitvu, která se bojuje na mnoha frontách – na firemních prezentacích, v legislativě, na ulicích a v lese. Zbraně jsou používány v rozmezí od milionových public relations kampaní až po klidné projevy občanské neposlušnosti.
V sázce jsou poslední stánky původního pobřežního lesa Britské Kolumbie, které jsou káceny každý rok stále víc a víc. Brzy budou navždy pryč. Vojáci této bitvy jsou běžní občané, vědci, lesní dělníci, ekologové, a domorodci, kteří jsou svědky likvidace našich veřejných lesů a spolu s nimi i způsobu života. Tento důležitý film zkoumá bitevní strategie obou stran, a nabízí některé praktické řešení, která dávají do souvislosti ekonomické potřeby se zachováním starých lesů. Pokud je bitva o stromy ztracena – a všechny staré stromy budou vykáceny – pak tiché holé kopce budou památníkem vítězství firemních zájmů nad veřejností a přírodou.
Spojení
Snímek Spojení (Making the Connection) od Světové veganské společnosti (http://www.vegansociety.com/resources/making-the-connection.aspx) se skládá z příběhů, které nás vybízí, abychom si všechny předkládané informace spojili "dohromady".
Genius loci důlního díla Orty
Na toto úchvatné místo jsem se poprvé dostal v 9 letech s naším skautským oddílem. Následující léta jsem se na něj vracel, často jsem se pak na něj vracel, častěji ve fantastických snech... Na konci střední školy jsem se proto tomuto místu rozhodl věnovat seminární práci z pohledu historie. Díky tomu jsem zjistil, že příběh tohoto místa je stejně zajímavý jako místo samotné... Bohužel jsem popsal příliš stránek na to, aby si výsledky mého bádání přečetli všichni lidé, kteří mají o dílo zájem... A když jsem se později dověděl, že celému místu navíc reálně hrozí zánik, zrodila se v mé hlavě myšlenka, jak místo zakonzervovat a k tomu vtisknout výsledkům mé práce atraktivní formu... více zde.
Zpět k pramenům
dokumentární cyklus České televize. Tvorba započala v roce 2004, kdy byly vytvořeny scénáře jednotlivých dílů. Následovaly obhlídky lokalit, které provedl scénárista a režisér cyklu Bedřich Ludvík a v jednom případě také dramaturg Milan Vacek. Lektorováním scénáře byli pověřeni pracovníci České geologické služby. Během obhlídek bylo navštíveno 108 míst po celé České republice, ale také v Rakousku, Německu a Polsku. V květnu pak začalo natáčení, během kterého štáb navštívil 50 soutoků a 44 pramenů. Původně bylo plánováno vytvořit 24 dílů s 64 řekami, ale nakonec se vytvořilo jen 13 dílů s 44 prameny. Cyklem provázel Luděk Munzar. Autorem a interpretem ústřední písně byl Bedřich Ludvík.
Arizona
cestování po nádherné přírodě státu Arizona. Více cestovatelských videí najdete na tomto kanálu
Shackletonovo antarktické dobrodružství
Neuvěřitelný dokument o lidské výdrži a odolnosti! – V roce 1915 vedl Sir Henry Ernest Shackleton expedici napříč Antarktidou do Viktoriiny země. Jejich loď Endurance (Odolnost...!) uvízla a pak se potopila. Větší část posádky nechal na malém ostrově a s pěti muži se vydal na otevřeném člunu přes ledové moře. Přepluli 1200 kilometrů a přešplhali řetězec hor, než konečně našli pomoc. Podle hodnocení tehdejších současníků člověk něco takového v podstatě nemohl dokázat.
Hraniční meandry Odry
Hraniční meandry Odry existují již staletí, ale upozornily na sebe až v souvislosti s ničivou povodní v roce 1997, kdy se protrhl jeden z meandrů. Povinností správce toku bylo protržené koryto opravit a u této příležitosti se vyhodnocoval i ekologický stav, který naznačil výjimečnost území. Dokázat se to však podařilo až díky úzké spolupráci se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF). Podrobné průzkumy jednoznačně prokázaly, že území má výjimečnou krajinářskou hodnotu, pestrá přírodní stanoviště umožňují výskyt řady vzácných a ohrožených rostlinných i živočišných druhů a navíc je přírodním unikátem z hlediska přírodní říční dynamiky. Území bylo proto zařazeno do evropské soustavy Natura 2000 jako evropsky významná lokalita, a to nejen na české straně, ale také v sousedním Polsku.
Ochrana před chaosem?
Demokratická republika Kongo by mohla podle objemu bohatství přírodních zdrojů být jednou z nejbohatších zemí světa. Přesto lidé Konga patří mezi nejchudší.
Na základě klíčových zjištění doposud probíhajících organizací UNEP s postkonfliktním hodnocením životního prostředí v zemi, toto vydání pořadu Nature poukazuje na to, jak rozpad vlády, kolaps průmyslu a související degradace obživy vyústily v silné zneužívání Konga jen k poskytnutí environmentálních zdrojů, a rozšíření znečištění zejména v těžebních oblastech. Ale je tu i mnoho pozitivních známek oživení: komunity samy obhospodařují a řídí své přírodní zdroje a přes rozvojový program REDD může země znovu chránit svůj deštný prales – druhý největší po Amazonském deštném pralese.
Ulanbátar: Rudý bohatýr
Dokument o historii i dnešním životě hlavního města Mongolska.
V srdci Asie se nachází jedno z nejúžasnějších, nejnedotčenějších území rozprostírající se od neprostupných sibiřských lesů na severu po Čínskou zeď na jihu. Rudý bohatýr je překlad slova Ulánbátar. Město se tak jmenuje na počest národního hrdiny Damdina Suchbátara. Jeho bojovníci po boku Rudé armády v květnu roku 1921 osvobodili zemi od teroru bělogvardějských vojsk. V hlavním městě žije skoro polovina obyvatel Mongolska, které je velké jako celá západní Evropa. Hlavním problémem města je kromě drsných přírodních podmínek a omezeného počtu pracovních příležitostí také nedostatek vody a alkoholismus. Nejdůležitější ulánbátarskou buddhistickou památkou je klášter Gandantegčinlen Chíd neboli Místo absolutní blaženosti. Dále video z cest po Mongolsku natočil se svými přáteli Michal Červenka. Přečtěte si jeho postřehy z cesty.
Výpravy na konec světa
Návštěva Iránu a Nigerské pouště Ténéré s Davidem Adamsem dále navštěva Kamčatky a Swahilska z cyklu Výpravy na konec světa. Český dabing, Americký dokumentární cyklus.
Trucky na ledě
Filmaři doprovázejí řidiče kamionů, kteří musejí během dvou měsíců, kdy pořádně zamrznou řeky a jezera, navozit materiál a zásoby k severnímu polárnímu kruhu. Řidiči mezi sebou závodí, kdo bude nejvýkonnější. Hazard na pokraji smrti... Seriál s českým dabingem.
Travel Journal
Mnohadílný seriál v HD rozlišení, vyprávění se zajímavými hosty o cestách po celém světě. Od televize HD+ Aktuálně vidíte poslední díl, starší díly se spouští po dokončení pořadu. Moderují krásné slečny Eva Kvasničková a Jana Marečková.
Outdoor TV
Magazín o extrémních sportech u nás i v zahraničí. Každý díl má 25 minut. Česky.
Chytání sladkovodních ryb
Na rybách u českých rybníků i v exotických řekách s Jakubem Vágnerem.
Tajemství vody
Nové zásadní poznatky, revolučně měnící naše pochopení nejrozšířenější přírodní látky na planetě... Víme, jaké tajemství v sobě tato přírodní síla skrývá? – Voda jako matka života, voda jako geniální superpočítač, voda jako médium s vlastní pamětí i rekacemi... Až šokující výsledky bádání vědců z Ruska i ze světa, kteří nezaujatě a bez předsudků zkoumají vlastnosti a podivuhodné chování vody...
Voda je čirá, zdánlivě nenápadná a "průhledná" ? a přesto je stále nesmírně tajuplná. Je základní podmínkou pro život na naší planetě. Leckdy se odmítá podřídit fyzikálním zákonitostem. A když jedno z jejich tajemství rozluštíme, hned se objeví další. Pro fyziky je stále záhadou. Tak například – zatímco jiné látky se při ochlazení smršťují, voda se ve zmrzlém stavu rozpíná a jako led vystupuje na hladinu. Kdyby však led klesal ke dnu, nemohl by existovat život. Moře i oceány by se změnily v jeden gigantická ledovec. Právě ve vodě se objevily baktérie, první živé organizmy. Ale nikdo dodnes přesně neví, jak mohl život vzniknout z neživé hmoty. Voda nám může prozradit mnoho podstatného o počátcích života, stejně jako o tom, jak první organismy, které v ní vznikly, vystoupily z moře na pevninu. Originální název: Our Knowledge is but a Drop Water: The Great Mystery (2006)
62 dní na moři
Tasmánské moře patří k nejsmrtonosnějším a nejzrádnějším částem světového oceánu. Rozprostírá se mezi Austrálií a Novým Zélandem v délce 2200 kilometrů. Přeplout Tasmánské moře v kajaku se doposud nikomu nepodařilo. I když se o to mnozí pokoušeli – jednou dokonce s tragickým výsledkem. Je to příběh dvou mladých Australanů, Jamese Castrissiona a Justina Jonese, kteří vyrazili na Tasmánské moře a pokořili ho. Ve svém maličkém kajaku bojovali s desítimetrovými vlnami, obrovskými bouřemi, žraloky a proudy, které se proti nim spikli. Po 62 dnech, 3318 kilometrech a 1,7 milionech záběrů pádly konečně dosáhli písečných břehů Nového Zélandu.... Dokument z roku 2009. Česky.
Tajemství Mayů
Svědectví o skvělé mayské civilizaci.
Film byl natáčen na mnoha posvátných místech Střední Ameriky, včetně Palenque, Tikal, Tulum, Chich`en a Itz`a, Copal a Uxmal.
Krajina mexického poloostrova Yucatán vznikla před miliony let následkem přírodní katastrofy: dopad obrovského meteoritu přetvořil dno někdejšího moře. Dnes je toto rajské místo neustále vystaveno nebezpečí hurikánů. Před dvěma tisíci lety zde Mayové vytvořili úžasnou civilizaci s nádhernými chrámy a výstavnými paláci. Přesto však tato civilizace záhadně zanikla. O tomto tajuplném světě se rakouský pilot, potápěč a kameraman Herbert Nitsch doslechl už v dětství a nyní se rozhodl svůj sen uskutečnit a stopy zdejší vyspělé kultury osobně prozkoumat. České znění.
Nejkrásnější místa světa
Země je vyjímečná planeta a to nejen proto, že má tak obrovské množství druhů životních forem. Má také úžasně různorodý povrch krajiny. Podívejte se na ty nejzajímavější místa na Zemi. Pořadem televize BBC provází sir David Attenborrough.
Přežít!
Sledujte příběhy lidí, kteří byli vydáni napospas nemilosrdným živlům!
Představte si, že jste se ocitli uprostřed moře jen v nafukovacím člunu. Bez jídla, pitné vody, bez vysílačky a jakéhokoli dalšího vybavení. Bez možnosti uniknout všudypřítomnému ostrému slunci. A široko daleko ani stopy po živé duši, po záchraně. Zlý sen? Nikoli. Jeden z neuvěřitelných příběhů, kteří skutečně prožili lidé vystupující v britském dokumentu Přežít!.
Nalezeni na ztraceném
"Závislý" dokument nejen o kůrovci na Šumavě kazuje filosofii problému zákona o Šumavě. Autor: Honza Skalík
V červenci a srpnu 2011 Správa Národního parku Šumava nezákonně vykácela v chráněném polesí Na Ztraceném 32 hektarů holin. V místech, kde tokal tetřev hlušec, létal datlík tříprstý a pomalu vznikal pralesovitý porost, to dnes vypadá jako na parkovišti. Zabránit tomu se přímo na místě snažily stovky lidí. Desítky tisíc lidí z celé republiky jim a vědeckému pohledu na Šumavu vyjádřily podporu. Režisér Jan Skalík se v dokumentu vrací k loňské blokádě kácení šumavských lesů. Nechal zaznít hlasy aktivistů, ale také politiků nebo vědců. Ti všichni se totiž před rokem sešli uprostřed Šumavy v místě zvaném Na Ztraceném. Podle náměstka ministra životního prostředí Tomáše Tesaře ukazuje dokument především pohled blokádníků, to však podle profesora ekologie PF UK Pavla Kindlmana nevadí.
HD album
Seriál tříminutových pohlednic na zajímavá místa po celé planetě. v HD rozlišení přináší televize HD+
Zajímavé ostrovy
Ostrovy v mořích a oceánech jsou svébytnými místy, s vlastní kulturní odlišností i zajímavými pozoruhodnostmi přírody.
Pojďme se podívat na Guadeloupe, Martinik, Corfu, Azorské ostrovy, Kanárské ostrovy, Ostrov lorda Howea, Sardinii, Havajské souostroví, Maledivy, Kubu, Maltu, Irsko a daleký Nový Zéland.
kánoe a lodě
Profesionální video popisující výrobu originálního indiánského kánoe z březové kůry, od přípravy materiálu až po spuštění na vodu.
Dále zajímavý dokument o dlabaných kánojích domorodých obyvatel v různých lokalitách světa, například černochů, kteří je používají pro plavbu po řekách v Africe.
Zemědělství jako rozvojový program
Dokument společnosti ADRA Czech Republic a ADRA Kanada o rozvojové práci pro Haiti.
Směr Asie
Kolik kilometrů musí člověk zdolat, aby překonal sama sebe? Dobrodružná cesta dvou přátel v sedle jízdního kola, kteří se bez předchozích zkušeností vydali přes Mongolsko, aby po každém dalším kilometru poznali, že i přes rostoucí problémy dokážou jet dál. České znění.
V nejhorším případě
Nová série Discovery Channel inspirovaná stejnojmennou sérií knih, kde známý expert na přežití Bear Grylls (Man vs. Wild) popisuje potenciální životní situace a ukazuje, jak se v dané chvíli zachovat. V každé epizodě Bear Grylls ukazuje divákům, že správné znalosti a dovednosti mohou pomoci v různých situacích, jež mohou nastat bez varování – únik z hořícího bytu, odražení žraločího útoku, vyproštění z potápějícího se auta atd. Další epizody jako útěk ze zamrzlého jezera a jak se dostat z porouchaného výtahu byly vyrobeny podle knižní série.
Himalájemi na lehokolech
V roce 2010 jsme strávili tři týdny v oblasti indického Ladakhu z nichž většinu času jsme jeli na lehokolech (prototyp skládacího lehokola AZUB Mini a prototyp ultra skládací tříkolky AZUB TRIcon) z Lehu přes Kargil ke klášteru Rangdum v údolí řeky Suru. Po návratu do Lehu se Honzovi ještě podařilo vyjet na nejvyšší silniční sedlo světa Khradung-La ve výšce 5350 metrů nad mořem.
Dva dny před naším odjezdem jsme se bohužel stali svědky největších záplav v dějinách Ladakhu, které zabily stovky místních obyvatel, ale i turistů. Nám se naštěstí podařilo téměř bez problému odcestovat domů.
Severní Vietnam je krutý aneb Balada Zpívající nudle
"Zpívající nudle" Le Quang Dao je vietnamský kuchař, který miluje český folk a lidovky. Rád je zpívá s kytarou a dokonce některé překládá do svého rodného jazyka. Živí se při tom smažením nudlí v pojízdném karavanu po různých akcích v České republice. Režie Karel Koula
Dovolená v Japonsku
Záběry z cesty po Japonsku v roce 2008. Procestovali jsme oblast na jih a západ od Tokia, zaměřili jsme se na japonské hrady, chrámy a zahrady. Cestopis k tomuto filmu najdete na Volání dálek,
Krásy Čech a Moravy
Čtyři hodiny toulání po krásných místech naší země. Uvidíte Perly Horní Vltavy, Vranov nad Dyjí, Královskou stezku v Praze, pražský Zámek Troja, Pražský hrad, Karlštejn i cestu po Čechách. Uvidíte také Severní Čehy, Pevnost Königstein, procházku starým městem Most a bonus film Krajina tajemství. Česky.
Primitivní dovednosti
Svobodná volba jednotlivce končí, tam kde začíná život druhé lidské bytosti. Autor: MILOSLAVJMP
Centrope - v srdci Evropy
Po staletí je střední Evropa místem, kde se mísí různé národy a kde se křižují důležité obchodní stezky. Tento prostor má společnou minulost i kulturu. V roce 2003 byl založen region Centrope - ten se stal srdcem Evropy.
Matka Ganga
Cesta podél posvátné řeky Gangy. Jogíni, svatí muži, asketové i poutníci – a dávné učení hinduismu a jeho božstev.
Michael Palin Travels
Cestopisné seríály televize BBC uvádí Michael Palin, kterého znáte z Monty Pythonova létajícího cirkusu. Michael cestoval po celém světě, zde uvidíte výběr některých epizod ze seriálů. Kompletní seriály mají každý 25 dílů. Nezapomeňte se podívat na jeho web, kde jsou další videa, fotografie a knihy. Včetně cest po Evropě.
Navštívené země: Estonsko, Lotyšsko, Litva, Rusko Michael cestuje z Tallinnu na severu, přes území Lotyšska, Litvy, aby pak na jihu, plachtil na Baltu z ruské enklávy Kaliningrad, dříve Východní Prusko. V Estonsku navštěvuje pyramidový dům a otestuje léčivé vlastnosti pijavice. V Lotyšsku navštíví jedno z nejtajuplnějších míst komunistické ery, hvězdářský dalekohled.
Festival Sklizně
Festival Saijo Matsuri se koná každý rok v říjnu v městě Saijo, v Japonsku. Je to skutečně jeden z nejvíce vzrušujících, a energií nabitých svátků.
Saijo Matsuri je třídenní akce oslavující konec sklizně. Oslavný průvod nese po celém městě 135 zdobených alegorických nosítek Danjiri, každý vážící 700 kg. Celý průvod je velmi vystrojený a nadšený. A když říkám "po celém městě" Mám na mysli po celém městě. Všichni budou na jednom místě po dobu 4-5 hodin a pak jej odnesou 10-20km daleko k další akci kde pokračuje zábava. A dělají to téměř non-stop,celý den a noc po dobu tří dnů. Film se zaměřuje na druhý den, 17 října. Začíná v jednu odpoledne, jde do tří míst a končí kolem osmé hodiny večerni.
Trabantem Hedvábnou stezkou
V červenci 2007 se vydala tříčlenná expedice trabantem Hedvábnou stezkou do pouští střední Asie. Na tachometru malého žlutého trabanta se otáčí 15ti tisící kilometr. Pod jeho koly zmizela polovina Evropy i většina států střední Asie. Po šesti týdnech strávených v jeho nerozměrných útrobách společně projeli Dan Přibáň, Vladislav Růžička a Jan Martin Kozel střední Evropu, Balkán, Turecko, Írán a Turkmenistán, aby se v uzbeckém Samarkandu jejich cesta opět zlomila na západ a přes Kazachstán, Rusko a Ukrajinu je dovedla domů.
Režie: Dan Pribáň, Dana Zlatohlávková
Národný žrebčín Topoľčianky
Dokument československej televízie, mapujúci 50 rokov činnosti Národného žrebčína v Topoľčiankach.
Vandrovník
... aneb vandrovní knížka. Navštivte zajímavý web plný cest, videí a fotografií. Zde uvidíte jen výběr některých z nich.
Na cestě
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem za bizarními půvaby energetického srdce země, zlověstným proroctvím magistra Kellyho, vinicemi na haldách a golfovými míčky Bohů.
Polární piloti
Posádka 109. perutě americké US Force míří se svým letadlem, přezdívaným "ski bird" (pták s lyžemi), na zasněžené pláně Grónska, které patří mezi nejnebezpečnější a nejodlehlejší místa na Zemi. "Ski bird" neboli Hercules LC-130 je kromě obvyklých technologií vybaven speciálními lyžemi, které mu umožňují přistát na polárním ledu. Posádka je směsicí mládí a zkušeností. Tvoří ji většinou vojáci v záloze, kteří se kromě pilotování věnují i nevojenským činnostem. Mise do Grónska má dvojí účel. Dopravit zásoby skupině vědců, působících hluboko v pustém grónském vnitrozemí a při této příležitosti si procvičit polární starty a přistání. Při operacích na takto extrémních místech podmínky často nedovolí tyto nezbytné manévry natrénovat. Polární piloti představují most, který spojuje oblasti věčného ledu a sněhu se zbytkem světa. Kanadský dokumentární seriál s českým dabingem.
Šokující zeměkoule
1. díl: Megasopka. Pod jezerem v Jihovýchodní Asii číhá obří vulkán. Jestli vybuchne, bude to jedna z největších přírodních katastrof, která přinese oheň, hladomor a smrt milionům lidí.
2:díl: Megapovodeň. 15 m vodní stěna řádí ve státě Washington a navždy mění tvář krajiny. Ale odkud se voda vzala? Vědci zkoumají 12000 let starou záhadu.
Koyaanisqatsi
Strhující umělecký dokument KOYAANISQATSI (1983) je předchůdcem u nás dobře známého snímku POWAQQATSI (1988). Oba filmy jsou součástí zamýšlené trilogie o stavu tohoto světa. Koyaanisqatsi začal režisér Godfrey Reggio realizovat v roce 1974 jako svou prvotinu v době, kdy mu bylo třiatřicet let a kdy měl za sebou dvacetileté působení v Řádu křesťanských bratří. Příprava, natáčení a střih si vyžádaly skoro deset let. Pod záštitou Institutu pro oblastní výchovu (IRE – Institute for Regional Education) stvořil autor třiaosmdesátiminutový snímek bez jediného slova, v němž hraje důležitou roli vedle obrazu i minimalistická hudba Philipa Glasse.
Letem Světem
Svérázná dobrodružství Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse na cestách po zeměkouli
Strážovské variácie
Dokumentární snímek Slovenské televize o přírodě Strážovských vrchov.
Žít s lehkostí
Film s českými titulky nabízí kouzelný pohled na svět, kde rodina z 21. století žije na svých pozemcích v souladu s ročními dobami. V kanadské provincii New Brunswick je tradičním řemeslem kosení, které je zároveň praktickou meditací. Petr Vido, Slovák žijící s rodinou uprostřed lesů v Kanadě, je hlavní propagátor návratu kosy do rukou lidí. Poetický snímek Robina Burkeho zkoumá způsob, jak milovat svou zemi a její štědrost opětovat oddaností. Hudba od Cassis Birgit Staudt pracuje s taneční rytmy a kosou. Jedná se o filmovou studii, jak bychom mohli léčit svůj vztah k planetě Zemi. Folm získal několik ocenění na nejrůznějších filmových festivalech.
Berounka
Dokument na motivy povídek spisovatele Oty Pavla, natočený v autentických lokalitách.
Do země lovců lebek
Novou Guineu rozděluje rovná severojižní hranice na dvě poloviny. Zatímco Irian Jaya patří k Indonésii, Papua – Nová Guinea je nezávislou zemí ve východní části ostrova, jenž byl ještě ve dvacátém století postrachem mořeplavců. Žily tam divoké kmeny, mezi nimi často i kanibalové a lovci lebek. Byla to země neustálých kmenových válek a zabíjení bohužel neskončilo dodnes. I v současné době tam každoročně násilnou smrtí vyhasne život více než šesti tisícům lidí. My se vypravíme do odlehlého, málo prozkoumaného světa. Nalezneme v něm více než sedm set různých kultur. Drsnou krajinou vysokých hor a hlubokých údolí protékají stovky řek plných krokodýlů. V tajuplném světě, ukrytém pod hustým porostem džungle, se příroda odhaluje v plné kráse a životodárné síle. Vydejte se s námi na výpravu proti proudu času k úsvitu civilizace.
OMO - Cesta do pravěku
Cesta do pravěku nebo do Své Duše?
Nápad udělat raftingovou expedici po řece Omo se zrodil v mé hlavě ještě během první expedice do africké divočiny v roce 2000. Namáhavým pochodem jsme s kamarádem Michalem Eliášem, velkým milovníkem,, tradiční Afriky "několik dní procházeli územím divokých Surma v jihozápadní Etiopii. Dorazili jsme až do národního parku Omo kde jsem poprvé uviděl velkou africkou řeku – řeku Omo. Napadl mě projekt v duchu starých cestovatelů. No tuto myšlenka na velkou plavbu divokou přírodou k tradičním domorodým kmenům ležela v mé hlavě však už mnohem, mnohem dříve. Zrodila se ještě v době dětských snů. Následovala expedice snů z níž Palo Barabáš a> udělal kultovní film Omo – cesta do pravěku. Prošli však Další 4 roky a do Etiopie pořádám v roce 2005, další výpravu. Na stejnou řeku – magické Omo. Avšak, jak říká klasika dvakrát do téže řeky nevstoupil. No ao změnách v nás ale zejména o změnách v africkém pravěku je tento film. Je to současně můj první filmařský počin. Jeho střihu se postupně věnovali dva pánové, kterým ať je odměnou alespoň polní tráva kdy ne sláva. Námět a scénář: Peter Beck Ondrejovič Kamera střih a režie: Martin Jurza
Idioti na plavbě kolem světa
Tři chlapi několik let na palubě repliky Magalhãesovy lodi Victorie – a jeden splněný sen. Budeme vám vyprávět o partě lidí, kteří se rozhodli obětovat pořádný kus života naplnění šíleného snu. Přestože až na jednoho z nich, nikdo neměl sebemenší zkušenosti s mořem, rozhodli se, že obeplují svět. Aby to měli těžší, tak se k tomu dali do stavby vlastního plavidla. Za vzor si vzali Magalhãesovu Viktorii, koráb z rodu těch, jaké se stavěly před pěti sty lety. Je jasné, že tito lidé nemohli dělat věci, tak jak se běžně dělávají. Stali se z nich fanatici vlastního snu. Snad proto si občas říkali Idioti. Na začátku jich bylo dvanáct. Po čtyřech letech stavby a pěti letech plavby zůstali tři: Jindřich Kuchejda, Michal Nešvara a Ivan Orel.
Victoria není dokonalou replikou původní Magalhãesovy karaky 16. století. Není ani super moderní high-tech jachtou současnosti. Je to solidně postavená dřevěná námořní plachetnice, která svou plavby schopnost a odolnost nesčetněkrát prokázala každou mílí, kterou na plavbě kolem světa uplula. A bylo jich 49 122!!! Viktorka opět popluje. Lodě jsou od toho, aby pluly. Kam? To není důležité. Důležité je, kdo s ní pluje. Třeba jste to vy, kdo ještě stihnete naskočit na palubu nebo ji stopnete v některém zastrčeném přístavu ve světě. Nebo si jen přečtete tuto knihu. Prosím, seznamte se.
Bushcraft
Ray Mears: Brit, který výrazně přispěl k rozšíření pojmu bushcraft do podvědomí veřejnosti, má svůj vlastní televizní pořad.
Bushcraft je termín spojený s uměním přežití v divočině, ale i se zábavným a především s pohodlným pobytem v přírodě. To umožňují schopnosti jako: Rozdělání ohně, postavení přístřešku, užívání nástrojů jako sekyrka nebo nůž, umění opracování dřeva a zpracování jakýchkoli jiných přírodních materiálů a mnohé další. Bushcraft není žádná novinka, schopnosti spojené s životem v přírodě jsou tak staré jako lidstvo samo. Byly používány před desítkami tisíc let, jsou používány i dnes. Jsou to schopnosti, které našim předkům neumožňovaly jen přežití, ale i pohodlný život. V podvědomí veřejnosti je zakotveno, že naši předci žili na hranici vyhladovění v extrémních podmínkách a každý den bojovali o holý život. Výzkumy antropologů nám ovšem tvrdí něco jiného. Většina z našich předků žila vlastně pohodlně, lidé tvořili "umělecká díla" z přírodních materiálů a z jistého úhlu pohledu by se mohlo dokonce zdát, že jejich život byl spokojenější než život moderního člověka. Naši předci využili jejich inteligence, komunikovali a lovili ve skupinách. Díky vynalézavosti byli schopni řešit mnoho problémů, se kterými se potýkali. Spolupráce ve skupině, nalézání nových způsobů jak využít přírodní zdroje, díky tomu přežili, a to jim umožnilo pohodlný život. Bushcraft využívá těchto znalostí a dovedností, které byly téměř zapomenuty.
Off-Road Expedice
Zajímavé zážitky party mladých lidí z expedice do Černé Hory v letech 2009 a 2010. Navíc bonus Dakar 2009 Česky.
Planeta záhad
Arnošt Vašíček navštívil při cestách za neodhalenými tajemstvími naší planety více než 80 zemí na 5 kontinentech, četné ostrovy v Tichomoří a v Indickém oceánu. Jeho největším koníčkem je luštění tajemných záhad. Předmětem jeho zájmu jsou především nerozluštěné archeologické nálezy, prokazatelně zaznamenané nevysvětlitelné úkazy, tajemné jevy a také utajované rituály a legendy, naznačující možné kontakty s jinými civilizacemi. Pátrá především po dosud nepoznaných skutečnostech, z nichž některé nesou punc světového unikátu, nevyhýbá se však ani celosvětově proslulým záhadám.
Odhalení pyramid
Dokument zabývající se stavbou egyptských pyramid. Pyramida v Mexiku byla postavena za 150 let, Velká pyramida v Gíze, která je dvakrát tak velká byla podle egyptologů postavena za 20 let. Byly pyramidy opravdu pouze hrobky, nebo byly postaveny za jiným účelem? Jako mohli postavit tak velké a dokonalé stavby za použití jednoduchých nástrojů? Při pátrání po tom, jak byly pyramidy postaveny se navštíví mnohé jiné zajímavá místa a stavby.
Himálájská království
Úchvatné scenérie a dosud nepříliš probádané končiny asijského pohoří. Španělský dokument.
Vydáme se na cestu po himálajských královstvích, krajinou úchvatných scenérií, obývanou prostými lidmi, jejichž život se řídí potřebou být ve stálém spojení se záhrobím. Abychom poznali kulturu Tibeťanů, pronikneme do nepřístupných údolí Ladaku a navštívíme také útesy v nepálském Gándakí, kde Gurungové vybírají med holýma rukama. Prozkoumáme rovněž Tibet a jeho chrámy, v nichž jsou modlitby vytesané do kamene, a objevíme hory poseté modlitbami, které vítr odnáší do záhrobí. Zavítáme mezi lidi v odlehlých končinách, kteří se před staletími usadili tady, na úpatí nejvyšších horstev na světě.
Krásy evropského pobřeží
Francouzský dokumentární cyklus nám představuje pobřeží Evropy z ptačí perspektivy. V podobě leteckých záběrů zachycuje rozmanitost a různorodost evropského pobřeží v celé své kráse. Zavádí nás na pobřeží opuštěná, turisticky oblíbená či světově proslulá. Můžeme tak pozorovat norské fjordy, vytvořené ledovcovou činností. Obdivovat sopečná pobřeží Liparských ostrovů. Shlédnout písečné pláže Andalusie, které jsou každoročně přeplněny turisty, nebo navštívit světově proslulou Francouzskou riviéru.
Životní prostředí a my
Dokumentární film na téma ekologie kolem nás.
Poznej svůj kraj
Od ledna 2011 realizuje společnost M.A.R.S. Audio s.r.o. společně s partnerskou ZŠ Jakuba Arbesa v Mostě projekt Poznej svůj kraj. Cílem projektu je netradiční přístup ke zpestření výuky vlastivědy ve čtvrtých a pátých třídách základních škol v Ústeckém kraji.
Zpráva o stavu planety Země
Zdravotní stav naší planety už analyzovat umíme a vědci pravidelně kontrolují, v jaké je kondici.
Země připomíná neobyčejně složitý živoucí stroj, skládající se z miliard pohyblivých součástek. V roce 2006 jsme na naší planetě zaznamenali více než 50 silných zemětřesení, více než 70 tajfunů a hurikánů a 19 smrtonosných tornád. Na zemi zuřily gigantické písečné bouře, ničivé požáry, vulkanické erupce a jedno katastrofální cunami. Podobně jako hurikán Katrina z předcházejícího roku byly některé z těch událostí příznaky vážných zdravotních problémů, do kterých se naše planeta dostává. Abychom lépe porozuměli, co se v roce 2006 ve světě přihodilo a jakou roli jsme v tom hráli my, lidé, obrátili se autoři filmu na skupinu expertů, kteří zdravotní stav Země dlouhodobě sledují. Dokument z produkce National Geographic, česky.
Tatra kolem světa
1137 dnů za volantem. Cesta plná zvratů i neštěstí
18. března 1987 vyrazila ze zaplněného Staroměstského náměstí Tatra 815 GTC, jejíž posádku tvořilo osm dobrodruhů. Odstartovala tak expedice Tatra kolem světa, která trvala více než tři roky a jejíž účastníci, při dvousettisícovém putování, navštívili 67 zemí všech kontinentů. Cestou intenzivně propagovali výrobky československých národních podniků. Využití ale bylo minimální. Výprava se vrátila do jiného času a také do jiné atmosféry. O výsledky jejich putování byl pramalý zájem. Obchodní kontakty, které navázali, se staly zbytečnými a došlo i na pomluvy a podezření ze špionáže a jiných nesmyslných činností. (2005). Režie M. Kačor
Šumná města
Část z televizního cyklu humorně zpracovaných dokumentů o architektuře českých měst vás zavede do měst i míst Severní Moravy, Střední Moravy a Slezska. Konkrétně Kroměříž, Mladá boleslav a Poděbrady. V oblíbené street movie provází žasnoucí architekt David Vávra.
Kazachstánem na kole
Odvážné futuristické stavby i rozmanité scenérie divoké přírody. Francouzský dokumentární cyklus.
Kazachstán nabízí jedinečnou podívanou na nejrozmanitější scenérie divoké přírody. I jeho kultura a lid se vyznačují pozoruhodnou pestrostí, jež je dědictvím pohnuté historie sahající od Hedvábné cesty až po bývalý Sovětský svaz. Navštívíme Astanu, od roku 1997 nové hlavní město země, které během několika let doslova povstalo z pouště a díky řadě originálních futuristických staveb získalo až mystický náboj. Naše kroky dále povedou do Almaty, do ekonomického střediska země, která získala nezávislost v roce 1991 a od té doby zažívá bouřlivý ekonomický rozvoj spojený především s těžbou ropy. Budeme sledovat tradiční lov s opeřencem, pár kilometrů od Almaty navštívíme lyžařské středisko Čimbulak, které hostilo asijské zimní hry. V závěru se ocitneme na severu země v blízkosti ruských hranic, kde leží oblast Borovoje. Přezdívka "kazašské Švýcarsko" je tady na místě, objevíme nádhernou krajinu s množstvím jezer.
Alma
Film Alma představuje pohled do Amazonie a zaměřuje se
na průmysl, který ji devastuje. Jedná se o poetickou cestu za krásou
a utrpením, reflexi o hodnotě života. Alma odhaluje, co se skrývá
za výrobky z masa, kůže, mléka a exotického dřeva. Film nás nabádá,
abychom přehodnotili své spotřební návyky, abychom otevřeli oči
a svá srdce a dali prostor soucitu. Zdroj Ekofilm 2011
Scénář, režie, kamera Patrick Rouxel.
Made in Island
Dokumentární film od Klara Harden o její 25 dnů dlouhé samostatné cestě po ostrově Island v létě 2011.
Dále: ... Na Islandu geotermální energie ohřívá domy, je využita v průmyslu a zajišťuje teplou vodu v termálních lázních po celý rok. Geofyzička Anna Wairimu Mwangi cestovala z Keni aby se dozvěděla, jak a proč se Island stal světovou jedničkou v oblasti geotermální energie. Anna zdokonaluje své schopnosti tím, že studuje s islandskými odborníky na Univerzitě Spojených národů (UNU) Geothermalní odbornou přípravu. Doufá, že si nově nabyté znalosti vezme zpět domů a aplikuje je na svou práci v Keni u energetické společnosti, KenGen. Anna chce zjistit, jestli je geotermální energie klíčem k rychle rostoucí energetické potřeby v Keni. Dále Jana Sedliaková a její obrázky z cesty po Islandu.
Volání kosatek
"Vždycky jsem říkal, že když budete chránit oceán, ochráníte tím i sebe", říká Jean Michel Cousteau. Syn oceanologa Jacques Cousteau cestoval na nejnebezpečnější místa na Zemi, kombinoval výzkum s vyprávěním, aby odhalil jak je oceán propojen s našimi životy.
Jeho serie "Výlety oceánem" z roku 2006 a dokument "Call of the Killer Whale" o kosatkách vysvětluje proč oceán chránit před lidskou aktivitou a ukazuje východiska jak chránit tyto důležité kytovce.
Stavění s přírodou
Videoreportáž z devítidenní dílny úsporných technologií, permakultury a stavění ze slámy, kterou uspořádalo o.s. Baobaby v létě 2010 na Hostišové u Zlína.
Hanzelka a Zikmund - Afrika
Celovečerní film inženýrů J. Hanzelky a M. Zikmunda z roku 1953 zachycuje, jak se oba cestovatelé připravovali na svou první cestu kolem světa a v dokumentárních záběrech líčí jejich zážitky z první poloviny cesty Afrikou. Přesvědčíte se, jaké překážky museli zdolávat na zpustošených cestách Habeše a v jakém nebezpečí byl osud výpravy při odvážném průjezdu Núbijskou pouští. Film vrcholí výstupem na nejvyšší horu Afriky, vyhaslou sopku Kilimandžáro, jejíž temeno je po celý rok pokryto ledem.
Podivné dny na Zemi
Po celém světě vědci řeší řadu záhad. Znepokojující události se dějí po celé planetě. Vědci tvoří nový obraz Země a objevují mechanismy, které spojují zdánlivě nesourodé události. Rozpadající se domy v New Orleans souvisí s nenasytnými tvory z jižní Číny. Mizející lesy v Yellowstonském národním parku jsou spojeny se zánikem vlků. Epidemie astmatu v Karibiku je spojena s písečnou bouří v Africe. Vědci mají podezření, jsme se ocitli v době globální změn, které jsou rychlejší, než jakých byl kdy člověk svědkem. Kam směřujeme? Co můžeme udělat pro změnu běhu událostí?
Dokumenty od National Geographic zkoumají tyto otázky. Navazují na výzkumy, které daly vznik nové vědní disciplíně, Earth System Science (ESS). Čtyřdílná dokumentární série se snaží vytvořit inovativní způsob k udržení povědomí o životním prostředí. Tím, že odhaluje vztah příčin a následků mezi tím, co jsme jako lidé, a jaký to má vliv na naše životní prostředí a ekosystémy. Dokumentem provází známý herec, spisovatel a režisér Edward Norton (Primal Fear, American History X, Italian Job) Každý ze čtyř hodinových epizod je konstruován jako high-tech detektivní příběh, s osudem planety v sázce.
Terchová
Turistické centrum Malé Fatry na Slovensku. Obec Terchová je spjata se slovenským zbojníkem Jurajem Jánošíkem, který se narodil v místní osadě Janošíkovci a kterému je věnováno místní muzeum.
Paměť stromů
Aneb putování k neznámým pramenům známých řek. Pojďte s námi prodírat se houštinami, brodit se potoky, zdolávat bažiny. Vydejme se tou pradávnou cestou člověka, který, když osídloval zemi, postupoval proti toku řek. Začněme u soutoku, kde řeka ztrácí své jméno a zaniká a vystoupejme až tam, kde se řeka rodí. Pojďte s námi k místům, která byla odpradávna opatrována a uctívána a podívejme se, jaká jsou dnes. Pojďte s námi zpět k pramenům.
Pěšky do Nepálu
Cesta řezbáře Davida Fialy, Praha-Nepál-Praha
Poklady světa
Seriál německé televize o vyjímečných místech planety. Česky.
Příběh lidu Kalahari
Sanové, ohrožené etnikum.
Autoři francouzského dokumentu se vypravili do africké pouště Kalahari, kde se vydali po stopách pronásledovaných, masakrovaných a vyháněným Sanů, zvaných též Křováci. Tomuto jednomu z posledních národů naší planety dnes hrozí zánik. Dokument nabízí jedinečné svědectví o životě primitivního národa, jeho tradicích a moudrech, ale i o každodenním boji o přežití. Autoři popisují přirozené dělení práce a povinností uvnitř této komunity, kde se muži věnují lovu a výrobě zbraní, zatímco ženy se starají o potomky, sbírají rostliny, šijí oděvy a vyrábějí šperky. To vše uprostřed nehostinné, vyprahlé krajiny. Francouzský dokumentární film, česky.
Rozmanité Skotsko
drsná, větrná, ale přesto krásná země plná rozmanitých živočichů, kteří se zde snaží každý den bojovat o přežití. Že v této nejsevernější části Británie narazíte na nesčetná stáda ovcí, jistě není třeba připomínat, v tomto nádherném dokumentu ale uvidíme například i kolonie mořských ptáků, které patří k největším v Evropě. Přírodu Skotské vysočiny a zdejších unikátních ostrovů vám přiblíží skvělý materiál nasnímaný ze vzduchu i zpomalené záběry.
Budoucnost vody
Existence a dostatek pitné vody se týká každého z nás. Zveme vás na cestu kolem světa s cílem hledat odpovědi na závažné otázky. Třídílná Norský dokumentární cyklus s českým dabingem.
Šest stupňů, které mohou změnit svět
Mnozí vědci věří, že by do roku 2100 mohla průměrná teplota na Zemi vzrůst až o šest stupňů Celsia. National Geographic se pustil do důkladného zkoumání a postupuje stupeň po stupni, aby zjistil, co by zvýšení o každý – kritický – stupeň mohlo znamenat pro lidi a celou planetu. Prostřednictvím působivých filmových obrazů a důkladných analýz tento speciál ilustruje, jak globální oteplování už poznamenalo australské útesy, ledová pole v Grónsku a amazonské deštné pralesy.
Vlak do Hongkongu
Fascinující dokument o cestě z Londýna do Hongkongu. Nádraží, průvodčí, ale i setkání se spolucestujícími napoví mnohé nejen o životním stylu třinácti zemí, kterými autoři projeli Trasu Londýn-Hongkong lze snadno, pohodlně a poměrně rychle překonat letadlem. Režisér Vladislav Kvasnička se na tuto dlouhou pouť vydal osobním vlakem a co nejčastěji z něj vystupoval, aby měl možnost povídat si s lidmi. Na cestě dvěma kontinenty, dlouhé přes šestnáct tisíc kilometrů, tak vznikl velmi netradiční cestopis, plný osudů náhodně potkaných lidí. Nepřetržitý proud jejich vyprávění a osobitého autorského komentáře tak vytvořil plastickou mozaiku labyrintu světa, kterou se jako spodní tón proplétají otázky lidské svobody, odpovědnosti a demokracie.
Připravili Vladislav Kvasnička a Michal Beroun.
Ženy na cestách
Vzhůru za teplem, mořem, památkami, skvělou kuchyní a zábavou! Sotva najdete tak blízko lepší místo, než v západní části Středozemního moře na nejznámějším z Baleárských ostrovů. Několik ze tří set slunných dnů v roce si tam užila i dvojice našich cestovatelek, bezprostřední Zlatuše a bojácná Adéla.
Vydejte se s námi poznat a ochutnat nejjižnější kout pevninské Itálie s jejím největším ostrovem ve Středomoří – Sicílií. Mimořádné pláže s průzračně tyrkysovým mořem, obdivuhodné památky dochované od počátků evropské civilizace spolu s jedinečnými lahůdkami místní kuchyně a vynikajícím vínem se mohou stát skvělým tipem třeba pro vaši příští dovolenou...
Cestománie
Švýcarsko – Ticino – Od subtropů k ledovcům
Tentokrát zamíříme na jih, do italské části Švýcarska. Ticino je kanton s italským koloritem. Mluví se zde italsky, podává se italská kuchyně a pije italské víno. Ale nade vším bdí švýcarská přesnost a jistota. Nádhernou krajinou se budeme pohybovat výhradně moderní veřejnou dopravou, ani metr autem. Jak jinak bychom mohli zažít onu úžasnou návaznost jednotlivých vlaků mezi proslulými letovisky, jako je Locarno, Lugano, Svatý Mořic, a ostatních druhů veřejné dopravy, nebo spatřit během jedné hodiny cesty vegetaci subtropů a pak si zalyžovat ve výšce přes 2 000 metrů...
CZeška na cestách
jedinečné reportáže z dobrodružných cest Petry Šmídové i filmové tipy na dovolenou, více najdete např na facebookové stránce cestovatelka nebo na portálu Cesty.TV.
Země světa
Náš svět není nekonečný.. nekonečný je pouze počet způsobů, jak jej poznat. Cestopisy po různých zemch světa s českým dabingem.
Kuba
Tento cestopisný dokument, který jsem natočil na své cestě, ukazuje Kubu v pravém světle. Koho jenom trochu zajímá tento úžasný ostrov, nechť se pohodlně usadí a podívá se až do konce. Autor: Petr Lavický
Chorvatské národní parky
Cyklus mapující jedny z nejkrásnějších přírodních scenérií v Evropě.
Na mašině kolem světa
Cestopisný seriál, ve kterém účinkuje anglický herec Evan McGregor a jeho kamarád. Cílem těchto dvou aktérů bylo objet svět na motocyklech. Cesta začíná ve Velké Británii a pokračuje směrem na východ přes Evropu (i přes ČR) dále do Asie (Rusko, Kazachstán, Mongolsko). Dále do Severní Ameriky (Aljaška, Kanada, New York) a nakonec zpět do Velké Británie. V tomto snímku se můžete těšit na radosti i slzy, pády a nehody či krásné krajinné scenérie z Asie či Severní Ameriky. S českým dabingem.
Čáry v Nazce
Tajemné obrazce v peruánské poušti Nazca bývají označovány za osmý div světa, kdo je vytvořil a proč? Americký dokumentární cyklus "Objevování Pravdy.
Čáry a obrazce v oblasti Nazca v jižním Peru jsou pro archeology stále záhadou. Po staletí si lidé, přecházející tyto pláně, všímali podivných čar v písku. Netušili, co vlastně vidí. Teprve pohled z letadla znamenal převrat: když se piloti podívali dolů, užasli. Až teď mohli vidět, že tyto čáry jsou součástí obrovského komplexu geometrických obrazců – geoglyfů. Kdo je vytvořil a proč? Zrodila se záhada nazkanských kreseb.
Ayahuasca v Amazonii
Veliká Amazonie skrývá mnohá tajemství. A amazonští šamani nás překvapují svými schopnostmi a svým poznáním. Dokážou léčit i tzv. nevyléčitelné nemoci, protože přímo komunikují s rostlinami, které jim samy říkají, jak léčebně působí. Místní šamani dokážou vystoupit ze svého těla, cestovat po Zemi i vesmíru, můžou si stáhnout jakoukoli informaci, poznat cokoli, co je zajímá. Klíčem k tomu je ayahuasca, tajemná liána, jejíž odvar člověka nejen vyléčí a pročistí na všech úrovních, ale dává i poznání čehokoli v tomto světě i ve světech dosud nepoznaných, otevírá dveře do jiných dimenzí... S ayahuascou se ve filmu setkáme nejen prostřednictvím šamanů a jejich práce, ale i díky různým odborníkům a lidem, pro které znamená s ničím neporovnatelnou zkušenost. Film zároveň poukazuje na vážné ohrožení Amazonie a jejích obyvatel. O tom, jak nemilosrdně tam postupují těžařské společnosti, se mluví v médiích jen ojediněle.
Psychoaktivní rostliny jako zázračný lék. Po stopách tradiční amazonské medicíny. Léčebné a rituální užívání magických rostlin, včetně tabáku, rozhovor se šamany... - Režie: Karolína Alvarez, 2005
Na cestách s kamerou
Cestovatelské toulání s autorskou kamerou NET-TV MOZAIKA Praha pro croixdelaboheme.eu. V prvním dílu se projedeme lodí po Lipně, navštívíme skalní hrad Vranov-Pantheon, Boučkův statek s galerií Josefa Jíry, vychutnáme si plavbu raftem po řece Jizeře a zakončíme návštěvou Dlaskova statku v Dolánkách u Turnova.
V druhém díle navštívíme Švýcarské města St. Gallen a Bern a projedeme se loďkou v Edmundově a Divoké soutěsce v Hřensku u Děčína.
Kromě zajímavých výletů uvidítě i příjemné moderátorky :)
Cestovatel po zeměkouli
Dokumentární seriál o cestování, který se v originále nazývá Globe Trekker.
Navštívíte nejrůznější destinace jako je například: Barcelona, Turecko, Opravdová Francie, Severozápadní Tichomoří, Indie, Čínská čtvrť, Kolumbie a Panama, Kypr a Kréta, ochutnáte Jídlo dobré i špatné, poznáte, Skvělé cesty, Dozvíte se něco o Americké občanské válce, Druhé světové válce, Holandsku, Novém Zélandu, Jižní Africe, Floridě a Bahamách, Antarktidě, poznáte Průvodce Tokiem, Španělské ostrovy, Kamerun, Marakeš a Dubaj, Sýrii, Opravdovou Itálii, Zlaté festivaly, Opravdovou Čínu, Velké divy přírody, Ohrožená místa, Malajsii, Ukrajinu, Jihovýchod USA, Ostrovy v Indickém Oceánu, Opravdovou Indočínu, Senegal a Zambii, Svatou zemi Izrael, Planetu Opic, Karibské ostrovy, Nigerii, Tahiti a Samoa, uvidíte Zaoceánský obchod s otroky, potkáte Průvodce Madridem, Srbsko Bosnu a Hercegovinu, Průvodce městem Los Angeles a nakonec se podíváte na dokument Skvělé cesty – Válečníci silnic.
Cesty kolem světa
Dokumenty Travel 360° – v cestopisném seriálu se podíváte do mnoha míst této planety. Celkem 7 a půl hodiny. Česky.
Na palubě Andromedy
Třídílný cestopisný a ekologický dokument o plavbě české nákladní lodi Andromeda po řekách a umělých vodních kanálech okolo EVROPY z Prahy do Bratislavy.(1993).
Dále Spisovatel František Nepil popisuje v tomto dokumentu vývoj vodní dopravy v čekých zemích i ve světě. Její přínosy pro člověka a vztah k přírodě a krajině. Zveřejněno na YouTube se svolením Plavba a vodní cesty o.p.s.
krajina a zahrada
Rozhovory se zajímavými lidmi o krajině. Námět: Ing. Barbara K. Adámková, Ph.D.. více O krajině a zahradě.
Putování po České krajině
Podívejte se do různých koutů naší země. Autorem některých dokumentů je ALTSTERN -AFS.
Plovoucí odpadky
Plasty jsou morem naší doby. Poznáme to v lesích, na loukách, v horách a nakonec a především v moři, které je konečnou zastávkou většiny odpadu. I v rámci chabých možností jednotlivce bychom se měli snažit s tím něco dělat.
Co nám může říct 29 000 ztracených plastových hraček o oceánu? Na každou čtvereční míli oceánu dnes připadá více než 46 000 plovoucích plastových odpadků, které ohrožují mořský život. Mořští ptáci je polykají a pak umírají hlady s tělem plným plastických odpadků. Studiem mořských plovoucích odpadků – včetně pohybu 29000 hraček do vany, které se ztratily z nákladní lodě v roce 1992, se zabývá oceánograf Curtis Ebbesmeyer. Z existence plovocího svinstva se snaží odpozorovat a pochopit složité chování živočichů na mořské hladině i dalších souvisejících jevů, včetně změn klimatu a pohybu života po planetě. Dokument televize PBS.
Příroda Tišnovska v obrazech
Výprava za posledními zbytky původní květeny Tišnovska na kopec Čebínku skrze obrazy Bedřicha Valy a Ladislava Kotase a další výprava do přírody skrze obrazy starých mistrů s Janem Lacinou a Mojmírem Hrádkem. Nakonec výprava s Pavlem Šimečkem na malý jednodílný hrad u Žďárce, který stával na ostrohu nad pravým břehem říčky Libochovky.
dále Putování po trampských osadách v okolí Tišnova.
Voda a tatranský les
Miniaturní velehory Slovenska – Vysoké Tatry – se chlubily krásným jehličnatým lesem, který obklopoval jeho masiv až do roku 2004. Malá část Tater je dokonce pokryta původním pralesem. Tato vzácná krása byla narušena 19. listopadu 2004 velkou větrnou kalamitou, která poškodila 12.000 hektarů lesů.
Podobně však napáchalo škody následná rozhodnutí o zachování padlého dříví, aniž by se revitalizovaly velké části dotčeného území – navzdory znalosti a zkušenosti, potvrdily se prognózy problému kůrovce, kteří se množí na dřevo. Předpovědi lesníků se staly skutečností. Dnes je již situace s kůrovcem neudržitelná, a celé tatranské smrkové porosty velmi rychle usychají. Tento film je jedním z pěti dokumentů, které natočil amatérský filmař, lesník Pavol Král. Vysvětluje význam lesa jako součást koloběhu vody v přírodě a jeho význam pro jarní oblastech, jako jsou ve Vysokých Tatrách, je důležitou součástí střechy Evropy. Řešení tohoto problému můžete vidět na LesyTanap.sk.
Posvátné prameny Mayů
V neprostupných pralesích poloostrova Yucatán na jihovýchodě Mexika se ukrývají zbytky dávno zaniklé civilizace. Přibližně dva tisíce let před naším letopočtem se tady začala rozvíjet mayská civilizace, která zaznamenala výrazný úpadek ještě před příchodem Španělů na území Yucatánu v šestnáctém století. Mayové věřili, že lidstvo bylo stvořeno z kukuřice. Ta také byla základní potravinou pro rozrůstající se populaci. Na území, kde neprší dvě třetiny roku, kde nejsou jezera ani řeky a kde většinu vláhy okamžitě pohltí porézní vápencové horniny, si Mayové vytvořili postavu boha deště Chaaca. D`zonot, tímto slovem označovali posvátné prameny, nespočetné vodní nádrže, které na Yucatánu umožňovaly přežít v období sucha. Cenoty, jak prameny nazýváme dnes, hrály hlavní roli také v mayské mytologii. Podle ní se pod hladinou nacházejí vstupy do podsvětí, do temných moří pravěku, která jsou domovem bohů a zemřelých předků.
Dokument s českým dabingem.
Unikátní časosběr
Sestřih nejlepších časosběrů z vesmírné stanice ISS zachycující noční města, bouře, polární záře. Dále časosběr z Alp, který byl vytvořen v roce 2007 pro Grandeur Nature film festival a vytvořilo jej více různých autorů: Stephan Bonnefoy, Didier Mallet, Jan Karel Lameer, Xavier Gilles, Mathias Catala, David Coiffier. Hledejte ještě další, časosběry na VIMEO.
Objevování Peru
Magická místa a ohromující dědictví pradávné civilizace. Italský dokumentární film
V Peru existují starobylé stavby, jejichž technologie mohou být výzvou i těm nejmodernějším současným budovám. Jak mohli tehdejší obyvatelé postavit tak fantastická města, ohromné hradby a tajemné podzemní tunely? A kde pro to získali odpovídající schopnosti a vědomosti? Na tyto otázky hledali odpovědi italští tvůrci také ve druhém dílu dokumentárního filmu, ve kterém se vydali po stopách rozvinutých, dnes však téměř zapomenutých civilizací, o nichž lze najít zmínky ve starověkých bájích, legendách zaniklých národů a také v kronikách jejich přemožitelů. Zvláštní podobnost megalitických a mytologických prvků v mnoha částech světa naznačuje, že snad existovala pradávná civilizace, která zmizela před mnoha tisíci lety.
Farma pro budoucnost
Film televize BBC z cyklu Natural World o trvale udržitelném hospodaření a farmaření. Filmařka Rebecca Hosking zkoumá, jak transformovat svou rodinnou farmu v Devonu do nízkoenergetické farmy pro budoucnost, a zjistí, že příroda je klíčem.
Dále: Sepp Holzer je rakouský farmář. Jeho farma Kramaterhof se nachází v nadmořské výšce 1500 metrů nad mořem. Pěstuje zde kiwi i citrony. Je příkladem pro farmáře z celého světa. České titulky zpracovala Vlasta Kopsová. Jejich vytvoření pro vás sponzoroval Jaroslav Svoboda
Městská farma
Stručný úvod do projektu domácností, který se nazývá nová revoluce v městské udržitelnosti.
Uprostřed hustého městského prostředí v centru města Pasadeny zapouští kořeny radikální změna v životním stylu. Za více než dvacet let rodina Dervaes proměnila svůj domov v městskou usedlost a stala se modelem pro udržitelné zemědělství a život ve městě. Vytvořením "Urban Homestead" (městské farmy) rodina Dervaes ukazuje, že změna je možná – postupováním krok za krokem.
Pěstování naděje
V chudé zemi, kde je každodenní boj o přežití se 78 let starý farmář Don Cheyo odklání od tradice, aby zajistil lepší život pro svou rodinu. Chce-li to dokázat, musí udělat těžký přechod z ničivé zemědělské techniky na více udržitelné metody hospodaření. S pomocí Juana Carlose a Sustainable Harvest International, pěstuje Don Cheyo pro rodinu bio ovoce a zeleninu, které dříve nebyly v jeho zapadlé vesnici.
Musí čelit obrovské výzvě: Jak jít proti celé národní kultuře? Jak si vedou mladší generace od zemědělství ve stylu pokácej-a-spal, když je to všechno vědí? Barvitý, dvacetiminutový pohled do honduraské krajiny je výzvou k místní zemědělské reformě – v zájmu lidstva a životního prostředí jako celku. španělsky s anglickými titulky
Slovensko - přírodní klenot
Prirodopisný film Zdena Vlacha (2007,SK)
Bhútan, hledání štěstí
Říká se, že na Bhútán zapomněli lidé, ale nikdy ne bohové. Starodávné horské království učupené mezi indickým Assámu a čínským Tibetem domorodci nazývají po svém – Zem hřmící draka. Putování zapomenutou krajinou, ve které lidé uctívají vše živé, je vyprávěním o štěstí. Vnitřní klid tu je cennější, než shon za matérií světa a harmonie s přírodou jsou všemu nadřazené principy. Dobrý král se stará o blaho poddaných. Místo hrubého domácího produktu prosazuje hrubé domácí štěstí. Je to jakoby pohádkový svět. Malé himálajské království si totiž v křehkém pojetí štěstí zvolilo zvláštní cestu. Možná, že správnou. Zatím.
Mysli globálně, jednej lokálně
Velice otevřený dokument od režisérky filmu Nádherná zelená – Coline Serrau mapuje problémy současných malých ekozemědělců a rolníků na venkově po celém světě. Ukazuje nedokonalosti zemědělské výroby z pohledu udržitelného rozvoje. Film ukazuje, jak škodlivé jsou pro naše zdraví a celou společnost děsivé metody potravinové velkovýroby, založené na těžké technice a umělých hnojivech. Režisérka Coline Serreauová (autorka skvělého hraného filmu Krásná zelená) tvrdí, že z rozporu velkoplošného zemědělství a průmyslu po první světové válce vzešel zemědělský systém, který využívá doslova vojenské strategie a zbraně a do obživy obyvatelstva tak vstoupilo násilí, kterým nevědomky ubližujeme sami sobě.
Francouzské znění s českými titulky.
Očima ekofarmáře
V hypermarketu by maso ani zeleninu nekupovali. Umí si totiž vyrobit vlastní.
Levně a rychle nebo pomalu a přirozenou cestou? Ekologičtí zemědělci rozhodně nelámou rekordy v množství vyrobených produktů. Jako jedni z mála se totiž inspirují zemědělstvím našich předků, které pod tlakem obchodních řetězců pomalu upadá. Ekofarmáři však mají podle svých slov v rukávu jiný trumf – úctu k zákonům přírody. Pět z nich, s nimiž jsme natočili tento díl, se rozhodlo pěstovat zeleninu, chovat krávy, prasata nebo slepice bez pomoci umělých aditiv. Svým spotřebitelům tak nabízí zcela jiné produkty, vypěstované či chované v přirozených podmínkách, bez stresu velkovýkrmen a bez používání umělých hnojiv. Jak sami říkají, jejich produkty jsou vyrobeny přirozeně v souladu s přírodou. Navazují tak na tradice svých předků, bez intenzivní výroby a honbou za ziskem. (2010). Režie Z. Skokan
Pakt s Pandou
WWF je jednou z největších ekologických organizací na světě – podle jejich údajů asi s pěti sty miliony Euro darů ročně z celého světa. Cílem organizace s medvídkem Pandou v logu je "... zabránit ničení přírody ve světě a budovat budoucnost, v níž lidé žijí v harmonii s přírodou."
Tvůrce Wilfried Huisman natočil film "z Odvrácené strany" toho co víme o WWF. Wilfried Huisman cestoval po světě, aby zjistil, zda spolupráce mezi největší ochranářskou organizací na světě tedy "Světovém fondu na ochranu přírody", a různými velkými korporacemi skutečně v praxi vede k větší udržitelnosti. Ještě před prvním představením tohoto dokumentu, hrozí WWF právními kroky... Film je německy. (v popisku omluvte nekvalitní překlad z wikipedie)
Nejdřív Země
Hlína jako materiál – Ruce jako nástroj a Srdce jako nejlepší vedení
Wild and Free kolektiv predstavuje dokumentárny film First Earth o hnutí smerujúcom k masívnemu posunu vzorov a zvykov v ubytovaní – k stavaniu zdravých domov starými spôsobmi, zo samotnej zeme, a k životu v spoločenstve ako za starých čias znovu vytváraním obcí. Film je rozľahlý, natáčaný na mieste zo západného pobrežia Ameriky až po Západnú Afriku. Audiovizuálny manifest filmovaný počas štyroch rokov na štyroch kontinentoch, "Najskôr zem" potvrdzuje, že domy postavené z hliny sú najzdravším bývaním na svete; a keďže k výchove dieťaťa je ešte stále potrebná obec, je našou povinnosťou pretvoriť naše predmestské štvrte na eko-dedinky, ten skutočný severoamerický sen.
Znovuzrození lesa
O lesích a kalamitách, natáčený ve čtyřech evropských zemích. (zkrácená ukázka)
Ve filmu se mladí autoři snaží ukázat, jak vypadá a funguje opravdový, přirozený les. Les, do kterého člověk nezasahuje, les, kde stromy jsou jen jedněmi z milionů důležitých organismů a kde odumřelé stromy hrají velmi důležitou roli. Současnou představu lidí o lesích velmi výrazně ovlivnilo lesní hospodářství, se kterým je spojena přeměna přirozených rozmanitých lesů na plantáže jednoěkých, nestabilních monokultur. Důsledkem těchto proměn jsou rozsáhlé kalamity, způsobené větrem nebo kůrovcem.
Můžem zachránit planetu?
Sir David Attenborrough v dokumentu televize UCTV History. S titulky.
Of the hottest years on record, nine out of ten have occurred since 1990. Thousands of plant and animal species are already on life support. Hurricanes, floods, droughts, heat waves and forest fires are happening with more regularity and intensity than ever before. And in a matter of decades, some coastal communities could be entirely under water. All because of global warming. All because of the choices we make every day. Legendary UK broadcaster Sir David Attenborough says we've reached a tipping point and that we must act now to save our planet. Through sensible, manageable, and meaningful changes he says we can save planet earth without tossing out our air conditioners and returning to the days of horse and buggies. Attenborough's film lays out seven components of a sane response to global warming – strategies and targets from the household to big industries and government. But each one has implications, and many – like a growing reliance on nuclear power – are highly contentious.
Divočina objektivem Petra Slavíka
Epizody z televizního cyklu TravelJournalHD televizního kanálu HD+ objektivem Petra Slavíka.
Kolem světa za 80 dní
Michael Palin provází po cestě kolem světa. Více o jeho cestách se můžete dočíst v knize, nebo na webu.
Oblaka
Lehce meteorologický film o vzniku, chování a bouření mraků, o tom, jak se zviditelňuje něco, co doteď nebylo vidět (např. voda v atmosféře), i jak se vymýšlení mrakům podobá. Kousek řeknou i malíř či fyzik, ten první o částicích a ten druhý o barvách. Režie: Andrea Slováková.
Naučný dokumentární film Nebezpečná příroda je o tom, jak vznikají bouřky, deště, tornáda, tajfuny (cyklony), monzuny, blesky a nejen to. Dokument ukazuje výzkum v oblasti počasí a prevence proti katastrofám, který doporučuji shlédnout online.
Trabantem napříč Afrikou
Trabantem z Prahy do Kapského města. 2 válce, 2 takty, 2 trabanty, 20 000 kilometrů. Pouštěmi, horami, pískem i bahnem. Proč? Protože to prý nejde. Když se do Afriky chystali Hanzelka a Zikmund, řekli jim: "Jak chcete jet do Afriky, když jste tam ještě nebyli?" To nejde... Vždyť stačí vidět zprávy. Afrika je zlá... Máte na to jiný názor? Vždyť jste tam nikdy nebyli! Proto vznikl tenhle film. Chce ukázat Afriku, jak ji vidíte na vlastní oči, když se do ní ponoříte. Ukázat, jak vidí ona nás. Ukázat, co s vámi udělá. Trabantem napříč Afrikou je film o cestě. O cestě, kterou stojí za to podniknout, i když si na ní tolikrát opakujete, už nikdy víc, a když, tak, ne trabantem. Film o tom, co obnáší projet Černý kontinent ve stopách zapomenutých předchůdců Hanzelky a Zikmunda v jednom z nejprimitivnějších aut, jaká kdy byla vyrobena. Bez příkras, bez scénáře, bez doprovodného štábu v landroverech. Bez jistoty, že dojedeme. Jedenáct afrických států, Tunisko, Libye, Egypt, Súdán, Etiopie, Keňa, Tanzanie, Zambie, Botswana, Namibie a JAR. Afrika nás pohltila, sežvýkala a vyplivla. Ohromené, odrovnané, odhodlané se vrátit. Druhý díl plánované trilogie "Velké cesty malého auta – Trabantem po třech kontinentech" navazuje na úspěšné DVD "Trabantem Hedvábnou stezkou" z roku 2009.
Emisní povolenky CO2
Holandská TV natočila dvoudílný pořad na téma iracionálního kupčení s emisními povolenkami. Provádí se například prostřednictvím levného prodeje půdy v deštných pralesech Brazílie.
Pozn. Spottera: Pro pochopení závažnosti problému je klíčové pochopit také širší souvislosti. Existují firmy, které na vlně "ekologie" obchodují, prodávají půdu a emisní povolenky, vyrábí geneticky modifikované plodiny a hnojiva. To není dobrý přístup a velmi často tak zkreslují smysl sdělení o klimatických následcích a úsilí k udržitelnému životu. Na druhou stranu jsou neziskové ekologické organizace, které skutečně usilují o záchranu pralesů i tím, že pořádají sbírky, nebo přináší rozvojovou pomoc do regionů, kde právě ty jiné "zelené" organizace bezostyšně podnikají... Oba typy činnosti jsou naprosto zásadně rozdílné. Pouze pro povrchní a ukřičené anti-ekologické fanatiky splývají a tak rádi poukazují na to, jak ekologisti vydělávají miliony... Nikdy se však nedostanou k tomu, kdo skutečně ty zmiňované miliony končí.
Jak postavit dům svépomocí
Ben Law se pustil do stavby domu z přírodních materiálů. Používal dřevo, slámu a hlavně nadšení a naději, že se mu podaří postavit dům tak, jak skutečně chce. Trvalo to 7 měsíců a stálo 25 tisíc liber. Je to hodně, nebo málo za takový dům?
Ekozahrady
Putování Václava Cílka za lidmi, kteří to zkusili jinak Uvidíte Pražský Toulcův dvůr, permakulturní zahradu Jaroslava Svobody i zahradu výtvarníka Jana Karpíška. Včetně dílu Ekospolečenství, které ukazuje Makovou Horu, lesní školku v Jizerských horách společenství Suchopýr a umělcem Land-artu Vladimírem Mertou.
Půvabné romantické prostředí někdejších lomů v Českém krasu bývá častým cílem nejen pražských výletníků. Věřili byste, že i tato místa byla kdysi "ohavnými industriálními jámami", jak je charakterizuje Václav Cílek? Podíváme se samozřejmě i do neutěšené krajiny Severočeské hnědouhelné pánve. Má se oblast těžby rekultivovat, nebo to nechat na matce přírodě? A co dělat v místech, kde jsou změny nevratné? Například v obřím areálu kladenské Poldovky vzkvétá umění a mladá sochařka dovede při své tvorbě zužitkovat i strojní kolosy. Vše svým slovem propojuje Václav Cílek.
Venezuela
Další z expedic Jiřího Pergla a jeho kamaráda, tentokrát na Jihoamerický kontinent do země stolových hor a krásné přírody.
Opouštíme ráj
Drsná realita zničené přírody a vykořeněných původních obyvatel v jihoamerické divočině. Uvidíte například Vodopády Iguaçu. Český dokument o environmentálním barbarství v nitru Amazonie.
Divoká a nespoutaná je příroda Jižní Ameriky – alespoň takovou ji známe z atraktivních přírodopisných filmů. Málokdy nám ale kamera ukáže, že tento přírodní ráj se pomalu stává iluzí, malým kouskem země uprostřed rozlehlé zdevastované krajiny. Režisér a biolog Pavel Bezouška se do Jižní Ameriky opakovaně vypravil a z amazonských pralesů a podhůří Kordiller přináší svědectví nejen o bezohledném ničení přírody, ale také o jeho dramatických společenských důsledcích.
Nebe na Zemi
Co si představujeme o budoucnosti lidstva a planety? V současné době jsme bombardováni obrazy globální změny klimatu, celosvětovým nedostatkem potravin a vody a katastrofickými válkami. Nebe na Zemi je video reportáž dokumentující práci permaculturisty Rico Zooka.
Rico odjel do nejsevernější části Indie ve stínu tyčících se hor Himaláje, aby se podíval na budoucnost svýma očima a zjistil, co permakultura může nabídnout lidstvu a planetě. Je ještě možné najít ráj na zemi, tady a teď? Sledujte a uvidíte.
Synové pouště
Dokument o beduínech národa Badawi z pouště poloostrova Sinai
Farmářka
Novella Carpenter začala s pár rostlinami na malém, prázdném pozemku vedle jejího domu v Oaklandu. O pár let později už měla sklon k plnohodnotné farmě, s kozami, krůtami, kachnami, prasaty a robustní zahradou. Kniha Farm City, kterou napsala, zachycuje detaily jejich zážitků se zahradou. Video se zabývá otázkami sousedských vztahů (co je víc obtěžující: policejní sirény či kokrhání kohoutů), jedy životního prostředí (Vyvýšené záhony jsou klíčové), a i té nejdůležitější otázky porážky. Odpověď: Ano, ona svá zvířata zabíjí (a ano, jsou tam i nějaké krvavé záběry). Více i v dolumentu Farm City: Novella Carpenter with Michael Pollan.
Řeka žen
Ve velmi suchém prostředí, kde voda je vzácná, žijí ženy pouze s dětmi a jinými ženami. Dokument byl oceněný na mnoha festivalech v letech 2009 – 2011
Myšlenka k natočení filmu "Řeka žen", pochází z náhodného pozorování. Tvůrci Cristina Maure a Joana Oliveira cestovali po údolí Jequitinhonha v Brazílii, viděli několik žen při praní prádla v řece Araçuaí. Byli hypnotizováni jejich tvrdou prací a rutinou. Oblečení, které praly a nosily byly tak barvité a vše kontrastovalo se suchou vegetací této vyprahlé krajiny. Bylo jich dvacet, třicet, čtyřicet žen stojících v proudu řeky. Strávily tam celý den, beze spěchu. Jejich pohyb, zvuk praní oblečení na skalách, konverzace v malých skupinkách, šumění řeky procházející mezi nimi, vše, co ve scéně způsobilo velké kouzlo a velkou touhu zjistit, kdo jsou ty ženy. To se stalo námětem k natočení filmu "Řeka žen," 21-minutového dokumentu o rutinní žen žijících ve venkovských oblastech zbytků komunity quilombos, kteří žijí ve vyprahlé oblasti Minas Gerais v Brazílii. Jejich manželé, děti a vnoučata ve věku nad 16 let tráví většinu roku prací na třtinových plantážích v São Paulu. Tito muži jsou nuceni opustit své rodiny a hledat podporu pro rodinu někde jinde, protože doma jim počasí neposkytuje možnost přežít v zemědělství nebo s jakoukoliv jinou obživou. Ženy jenž po sobě zanechají, hlídají dům, děti, mládež a seniory v rodině. To vše ve stavu extrémního sucha a nedostatku vody. Dokument nabízí trochu vizuálně z každodenního života těchto žen, a snaží se ukázat půvab a poezii své doby v průběhu dne: běžné domácnosti, vztahy které mají děti k místu kde žijí, pečení v troubě a s kamny na dřevo, příjezd kamionu přivádějící vodu, praní prádla v řece a chvíle plné zábavy na večírcích s jinými ženami, doma, s motlitbou, atd ... Především je to film o přežití ve slušném způsobu života a také o čekání na opětovné setkání se svými muži.
Tajemství Velké Čínské zdi
Podíváme se za historií a současností vyjímečné architektonické stavby v Číně a budeme se zabývat stavebními technologiemi ale i historickými okolnostmi kolem vzniku zdi. S českým dabingem
Lidé z korálových ostrovů
Fotograf James Morgan se ptá: Jak chránit šest milionů čtverečních kilometrů oceánu? 76% živočišných druhů z korálových ostrovů… modré velryby, dugongy a mořské koníky… 6 ze 7mi druhů mořských želv Nespočetně malých živočichů, korálových porostů a rostlin … a 120 000 000 lidí?
Jaká je budoucnost ochrany mořské přírody? Chceme opravdu tuto přírodu chránit? A kdo skutečně hledá odpovědi? Kdo skutečně rozumí oceánům? A proč nenasloucháme těmto hlasům? Lidé z kmene Bajau Laut je jedním z posledních mořských kočovných kmenů na světě. Po generace plují ve vodách korálového trojúhelníku mezi Indonesií, Malaysií a Filipínami. Ale v posledních letech se jejich život posunul téměř k vyhynutí. Použití dynamitu pro lov ryb a kyanidu v mořské vodě zabíjí rybáře kmene Bajau. Ničí také světové centrum biodiversity. Podle všeho jsou tyto kroky nevratné.
Země úsměvů
Thajsko je jednou z nejrychleji rozvíjejících se ekonomik v regionu. Zde se podíváme blíže na problematiku a příčiny politických nepokojů v Thajsku.
Bez deště
Prosý příběh ze Západního Nepálu o venkovské komunitě, která společně čelí výzvám změny klimatu.
Mizející dědictví
24-minutový dokument s anglickými titulky zdůrazňuje úsilí vlády provincie Ifugao aby se zachovaly jedny z nejkrásnějších výtvorů lidstva: Rýžové terasy z regionu filipínských Kordiller, které jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Vybrané osobnosti diskutují o výzvách a o zapojení do úsilí k ochraně.
Mystičtí Mayové
Mayové byly rozděleni do mnoha kmenů. Usadili se v Guatemale, na poloostrově Yucatan, v Mexických státech Tabasco a Chiapas, v Belize a částečně i na území dnešního Hondurasu a Salvadoru. Původ Mayů je obestřen tajemstvím. Dokuemnt s českými titulky.
Kostarika
Video z cest po středoamerické zemi, které natočil H. Paul Moon. Podíváte se v něm za místní florou, faunou i dalšími přírodními zajímavostmi, jako jsou například sopky. Doporučuji shlédnout v plném HD rozlišení.
Projekt Kolumbie
Jak říkají cestovatelé, každý den je plný momentů, kdy se musíme rozhodnout, kterou cestou se vydat. Jako průzkumníci lidských možností, je každý okamžik provázena rozhodnutím o tom, co budeme akceptovat jako pravdu, a které vnitřní předpoklady budeme chtít změnit.
"Tvůrci map: Projekt Kolumbie", je investigativní hodinu a půl dlouhý dokument sledující dva cestovatele, kteří se vydali na netradiční cestu po Jižní Americe prozkoumat vztahy a souvislosti vzniklé na cestách. Lidí s kterými se setkávají, se ptají na dvě základní otázky. Cestovatelé Adam a Mike odhalí skutečnost v přímém rozporu s jedním příkladem zkreslení známým z mainstreamových médií. A realita, ačkoliv má rozdíly, je také velmi podobná.
Řeky tekoucí skrz nás
Dokument, který je součástí projektu International rivers vypráví příběhy lidí z celého světa – Indie, Mexika, Brazílie – o jejich způsobu života, obživě a domovech, které jsou ohroženy výstavbou obrovských přehrad.
Důležitá otázka byla směrována na celosvětové setkání v roce 2010 s názvem Řeky pro život 3, které se konalo v Mexiku a dokládá záběry z krásných řek s rizikem vybudování přehrad. Osobní a nadějný vhled do jedné z největších hrozeb, kterým čelí náš svět. Řeky jsou životně důležité trasy, jak říkají lidé v popředí světového hnutí. Záběry s 350ti říčními aktivisty z 50 zemí, jsou z akce Rivers for Life 3, které se konalo ve venkovském prostředí Mexika. Dokument se dotýká otázek, jako například, jak změna klimatu ovlivní řeky a přehrady, co se stane, když je místní komunita odsunuta nebo žijí po proudu velkých přehrad, a jaká existují řešení, která umí chránit naše životodárné vodní cesty při splnění našich vysokých potřeb energie a vody.
Ropa v ráji
Je to jedna z posledních bašt kanadské divočiny: prales Great Bear Rainforest, na severu Britské Kolumbie a centrálního pobřeží Pacifiku. Domov pro rozmanité mořské savce, ryby a divokou zvěř – od velryb a keporkaků až po volně žijící lososy, vlky, medvědy Grizzly, a legendární duchy medvědů. Toto velkolepé místo je nyní ohrožena projektem ropovodu společnosti Enbridge, aby sem mohly přijíždět tankery až na toto křehké pobřeží.
V plánu je čerpání více než půl milionu barelů nerafinovaných dehtových písků denně z Alberty přes Skalnaté hory, přes srdce Britské Kolumbie. To znamená přechod tisíce řek a potoků až do přístavu Kitimat, v srdci pralesa Great Bear Rainforest. Odtud by supertankery pluly přes drsné a nebezpečné vody od pobřeží Britské Kolumbie na cestě do Asie a Spojených států. Společnost Northern Gateway Pipeline, se o projekt zajímá ze tří hlavních důvodů: 1. Usnadnilo by to rozšíření těžby dehtových písků, přitažení rozvíjejících se asijských ekonomik v oblasti druhořadých zdrojů ropy; 2. existují rizika z ropovodu samotného, 3. je nebezpečí zavlečení ropy tankery poprvé na tuto části pobřeží. Nyní roste společenství původních národů, ochranářských skupin a dotčených občanů z Kanady a po celém světě. Sdružují se, aby společně odmítli projekt Enbridge. Aby se sjednotili v jakém rámci bude vymezení boje o kanadské životní prostředí v této bitvě. Dokument produkoval kanadský filmař Damien Gillis pro Pacifik Wild. Tento krátký dokument představuje úchvatné záběry z rezervace Great Bear Rainforest – poskytuje přehled o klíčových otázkách zapojených v této bitvě potrubí, cisteren a Kanadského pobřeží Pacifiku. Další informace o tom, jak podpořit Pacific Wild's conservation jsou na webu.
Naše arktická výzva
Jacqueline McGlade, výkonná ředitelka Evropské agentury pro životní prostředí (EEA), a tři její kolegové se rozhodli být součástí mimořádné cesty ve východním Grónsku. Cestují z jejich kanceláří v Kodani aby se zúčastnili na kombinovaném závodu, který je výzvou k překonání přes 250 km v Arktické pustině. Na své cestě se setkávají s následky klimatických změn a jejich dopadů na životní prostředí Arktidy. Inuité jsou mezi prvními lidmi s osobními zkušenostmi dopadů změny klimatu. Jsou uprostřed výzvy životního prostředí, která bude měnit mnoho součástí jejich kultury. Co se děje s Eskymáky dnes, to se stane se zbytkem světa zítra. My všichni se budeme muset přizpůsobit změně klimatu.
Na jednom stupni záleží
Film One Degree Matters sleduje společenské a obchodních lídry, jak cestují do Grónska aby získali poznatky o dramatických důsledcích tání ledové pokrývky. Aby tak pochopili planetární důsledky klimatických změn a dopady, které tyto změny budou mít na společnost a ekonomiku. Film přináší na obrazovku poslední vědecká poznání z Arktidy a ukazuje, proč je další zvýšení globální teploty o jeden stupeň zásadní otázkou pro budoucnost lidstva. Film měl premiéru 13. prosince 2009 v průběhu konference o klimatu COP15 v Kodani.
Sobí lidé
V severním Mongolsku existuje posvátné spojenectví mezi lidmi, dušemi předků a soby. Tento film je intimním portrétem rodiny kočovníků Dukha. Sleduje jejich migraci přes lesy Mongolské provincie Hovsgol. Pohybují se stádem až sta sobů přes posvátný les, který je obýván duchy svých předků, kteří komunikují s živými skrz písně. Nejstarší žena rodiny Dukha je 96ti letá šamanka, která se jmenuje Tsuyan. Je mezičlánkem mezi kouzelnými písněmi lesních předků, jejími lidmi a jejich soby. Je středobodem mimořádného dobrodružství, které spojuje lidi a zvířata v jednom z nejdivočejších regionů Mongolska – tam, kde lidé stále žijí a loví v lese, kde dominují nadpřirozené bytosti. Chcete-li žít v harmonii s nimi, musí se lidé naučit respektovat přírodu a zvířata a vcítit se do jejich víry, z generace na generaci, s odvoláním na písně zemřelých předkú.
Santa Cruz: Obnovení rovnováhy
Ostrov Santa Cruz, největší ostrov v Kalifornii nikdy nebyl spojen s pevninou. Proto je domovem mnoha jedinečných rostlin a živočichů. Více než tisíc druhů obývá vysoké hory ostrova, hluboké kaňony, údolní pastviny a 77 mil rozeklaného pobřeží. Dvanáct z těchto druhů se nevyskytuje nikde jinde na Zemi. Natolik bohatá a jedinečná je jeho flóra a fauna, že ostrov Santa Cruz a jeho blízké Normanské ostrovy, jsou často nazývány "Galapágy Severní Ameriky."
Energie pro Pamír
Vysoko v horách Pamíru, žijí lidé z kraje Murghab. Nemají téměř žádný přístup k energii. Palivo, které sloužilo k napájení elektrocentrál zbylých po rozpadu Sovětského svazu, a levné uhlí, které bylo jediným zdroj tepla v zimě, prudce zvýšilo svou cenu od doby získání nezávislosti v Tádžikistánu v roce 1991. Lidé zoufale závislí na palivovém dříví, při zimních teplotách klesajících až -50 stupňů Celsia sklízejí teresken. Malý keř, kterému trvá desítky let, než vyroste. Bez porostu těchto keřů se všude silně rozšiřuje mrtvá poušt.
V druhém videu uvidíte, jak se v Pamíru, kter poskytuje přes 50% vody do Střední Asie rychle rozpouští ledovce Tři generace místních žen pociťují dopady tání ledovců a úbytku pitné vody.
Tibet - konec času
dokument o Tibetu, poslední společnosti na Zemi, která byla postavena na duchovních základech, míru a lásce. O společnosti, která se zřekla násilí, společnosti, která místo pevností stavěla chrámy, vojáky nahradila mnichy a která byla zničena, protože byla nebezpečným příkladem, že lze žít jinak, než dnes (téměř) celý svět žije.
Korálové útesy a změna klimatu
Vzkaz, který byl směrován na konferenci o zemském klimatu v Kodani, v roce 2009.
Plantáže palmového oleje
Dokument popisuje obavy ze sociálních, enviromentálních a ekonomických dopadů výroby palmovéh oleje v Indonesii. Každý rok zmizí více než 2,8 milionů hektarů deštného pralesa. To je rozloha šesti fotbalových hřišť každou minutu.
Palmový olej je společnou surovinou pro tisíce produktů od nezamrzajících směsí přes šampony až po smažené brambůrky. Je bezpochyby důležitou součástí Indonézské ekonomiky. Má vliv na místní komunity, včetně konfliktů porušování lidských práv, práv země a ochany půdy. Film byl vytvořen podle zpráv neziskových organizací, aby seznámil spotřebitele z celého světa s touto situací. Aby pomohl snížit spotřebu palmového oleje a podpořil více udržitelné hospodářství. Více se dozvíte na The Paradigm Shift Project
Pěstování lnu setého
Jak se pěstuje a zpracovává len setý se dozvíte ve francouzském filmu s anglickými titulky. Více se dozvíte o této rostlině na webu Evropské konfederace lnu a konopí.
Patagonie
Conservacion Patagonica, a non-profit organization dedicated to protection of wildland ecosystems and biodiversity in the Patagonia region of Chile and Argentina, is working towards the goal of creating Patagonia National Park, a world-class park similar in size to Yosemite National Park in California.
This video vividly showcases the proposed park's landscape and makes a compelling case for its protection and restoration. It also touches on environmental threats to the area like a massive hydroelectric project that would dam two of Patagonia's wild and pristine rivers, one of which runs right along the edge of the proposed Patagonia National Park.
Gigapixelové panorama
Prohlédněte si 17ti gigapixelovou fotografii z Yosemitského Národního parku – Glacier Point v interaktivním panoramatu. Autor fotografie: Gerard Maynard. Vce zajímavostí najdete na webu nebo další podobná panoramata na webu Gigapan. Pozor, nefunguje tu v prohlížeši Safari.
Kdo vlastní oceán?
Dokument s českým dabingem, který se v originále jmenuje "Who owns the sea?". Je to svět, do něhož člověk nahlédne jen zcela zřídka. Je prozkoumán méně než Měsíc. Svět záhadných stvoření. A možná i největší zdroj pokladů na naší planetě. Hlubiny oceánů. Z jejich dna prýští prameny vod, ve kterých je mnoho cenných kovů, dokonce i zlato. A pod jejich dnem se vyskytují obrovská naleziště ropy a zemního plynu. Vědci pronikají v oceánu do stále větších a větších hloubek.
Společnosti investují do světa podmořských hlubin miliardy dolarů. Do čeho, to se veřejnost přesněji nedozví. Neplatí zde žádná pravidla, žádné hranice. Situaci ovládají ti, kteří mají potřebné technologie. Některé organizmy by tu mohly vyhynout dřív, než je vůbec objevíme. V těchto hlubinách žily bez vyrušení miliony let. Nyní zde člověk začal zanechávat první stopy své činnosti. Kdo je vlastníkem bohatství skrytého v mořských hlubinách? Kdo se stará o jeho ochranu? Oceán začíná být pomalu ale jistě příčinou větších politických konfliktů. Souboj o největší ekosystém na světě odstartoval.
Oceana
Alarmující výzva o stavu světových oceánů. Od největší světové neziskové organizace zabývající se ochranou a obhajobou nových udržitelných řešení pro oceány. Více na webu Oceana. Hledejte další videa na kanálu VIMEO. Přečtěte si také archiv magazínu v PDF volně ke stažení.
Zlatý důl
Dokument o sociálních a ekologických následcích těžby zlaté rudy. Španělsky
Rwanda
Rwanda, malý zemský ráj v srdci Afriky, známý životem horských goril, bujnou vegetací a Národním parkem Akagera, ale i zkušeností s nejrychlejší genocidou v historii lidstva. Více než jeden milion obyvatel Rwandy byli systematicky vyhlazeni od dubna do července 1994, protože se narodili jako Tutsiové, nebo byli uznáni jako odpůrci diktatury. Dokument s francouzským komentářem.
John Liu, který se podílel na masivní čínské obnově projektu Loess Plateau, nyní obrací oči k Rwandě v tomto inspirujícím příkladu permakulturního pozorování a akce.
cyklotoulky po Čechách
Vydejte se na kole do kraje kolem Rožmitálu pod Třemšínem. Záběry jsou sice zimní, ale v kraji je přesto spousta zajímavých míst po celý rok. Dále navštívíme Kadaň, Svatou Horu u Příbrami a okolí. Na kole provází Michal Jančařík.
Evakuace během 1. světové války se dotkla i obyvatelstva obcí z Valle di Ledro. Na základě nečekaného rozkazu z 22. května 1915 bylo ze dne na den více než 3000 osob z celkového počtu 4700 obyvatel dopraveno do Čech, ostatní pak do Rakouska. V Čechách byli Ledrenští rozmístěni v několika desítkách obcí, zejména na Příbramsku, Kladensku, Turnovsku a v okolí Stříbra. Z původně oznámeného jedno až třítýdenního pobytu v Čechách se nakonec staly tři roky. Ledrenští byli v Čechách dobře přijati. Přístřešek, stravu i práci, většinou na polích nebo například v Příbrami v květinářství u Voláků, jim poskytly jednotlivé rodiny. I přesto, že bylo mnohdy obtížné se vzájemně dorozumět, vznikly mezi českým a ledrenským obyvatelstvem velmi přátelské vztahy. 439 ledrenských vysídlenců v českém exilu zemřelo. Řada z nich v roce 1918 na následky španělské chřipky. V některých obcích na místních hřbitovech lze nalézt i jejich hroby. Vysídlenci, kteří byli rozptýleni po Čechách, se často setkávali na Svaté Hoře při příležitosti církevních slavností. Bylo to pro ně místo, kde čerpali sílu a naději pro nelehký každodenní život vyhnance. Vzájemně si sdělovali své radosti i strasti a informovali se o osudu blízkých a příbuzných, kteří bojovali na frontách. Ze svatohorských kronik je patrné, že se o Ledrenské a další vysídlence ze Slovinska a Chorvatska na Svaté Hoře staral také dnes blahoslavený redemptorista P. Metoděj Dominik Trčka.
Darwinovo dilema
Dvoudílný dokument o zkamenělinách, které mnozí považují za nejsilnější argument Darwinovy evoluční teorie vývoje druhů. Charles Darwin si byl uvědom, že fosilní důkazy nalezené v jeho době nepodpořily dostatečně jeho teorii evoluce. Dnes, po více než 150ti letech zkoumání zkamenělin jsou postupně předkládány jako průkazný záznam biologického vývoje.
Cestování jako cíl
O neobvyklé expedici trabantem po trase Hedvábné stezky vypráví Dan Přibáň. O dalších cestovatelských akcích na sever, nebo po divokých řekách vypráví Petr Bold a další cestovatelé.
Lomnická studna
nahlédnutí do hradní studny a několika sklepů v Lomnici u Tišnova
Agro Rebel
Dokument o permakulturní farmě Seppa Holzera.
Sepp Holzer, the Austrian farmer and forester practices "permaculture" a different kind of farming on his mountain property. With this certain form of organic-agriculture, he is very convincing and successfully. Contrary to all conventional rules and despite annual average temperatures of 4.5°C and an altitude of between 900m-1400m, he cultivates cherries, apples, mushrooms, kiwis, lemons, pumpkins, potatoes and zucchinis. This year he also started big permaculture-projects in Brazil, Columbia, Peru and Venezuela.
Vojenský újezd Brdy
Dokument představuje jeden z pěti vojenských újezdů v ČR - Brdy. Jsou v něm spojeny zajímavé informace z historie újezdu s informacemi o jeho využití pro vojenskou činnost, o lesním a vodním hospodaření, o zpřístupnění části újezdu pro veřejnost, o zdejší flóře a fauně a o zapojení do projektu na ochranu přírodního bohatství. Součástí dokumentu jsou informace o kótě 718.
Ztracená města v Amazonii
Amazonský deštný prales byl ještě ve 20. století málo prozkoumanou oblastí naší planety. Dnes ale vědci poodhalují závoj tajemství a začínají vyprávět dosud neznámý příběh. Příběh, v němž se místo neproniknutelné džungle kdysi rozprostírala krajina pozoruhodné civilizace. Z těchto nových objevů vyplývá, že pověsti o ztracených městech – jako třeba o bájném El Dorádu – se zakládají na pravdě.
Marihuana - šance pro les
Dokument s českými titulky. Šedesát procent všech lesů na zemi bylo vykáceno. V USA zůstalo pouze pět procent z původních porostů. Mýcení lesů přerůstá v ekologickou katastrofu. Existuje však jiná plodina, která může dřevo nahradit…
Úniky a návraty
Indiáni. Tito lidé unikají před současnou civilizací hluboko do přírody a navracejí se do časů, kdy svět ještě nebyl poznamenaný lidskou pohodlností. Proto ani mě nedovolili abych jim narušovala tyto vzácné chvilky s kamerou v ruce. Až na jednoho človíčka...
námět, scénář, režie, kamera, střih, zvuk: Jana Krausová
Sběrači odpadků
Dokument o aktivních mladých Američanech, kteří se rozhodli spustit akci Pick Up America. Sbírají odpadky podél cest a upozorňují na to, jak jsou tyto odpadky v přírodě škodlivé. Posbírali už téměř 50 tun odpadu. Natočili Michael Burke a Marie Wicht za podpory University of Notre Dame.
Přes Himaláje do Ladakhu
Krátky videodenník Pavola Barabáša z dvojtýždňového prechodu z Indie do Ladakh cez najvyššie položenej cesty sveta ( Kardung La 5602 )
Jeskyně mrtvých netopýrů
Jaskyňa mŕtvych netopierov patrí medzi najrozsiahlejšie a najvýznamnejšie vysokohorské jaskyne Slovenska. Je populárna predovšetkým preto, že sa nejedná o typicky sprístupnenú jaskyňu. Je sprístupnená speologickou vodcovskou činnosťou vo viacerých trasách pre náročných ako aj menej náročnejších turistov. Turisti tak môžu zažiť jaskyniarstvo na vlastnej koži. Dokumentárna snímka neukazuje iba krásy a zaujímavosti tejto jaskyne, no zameriava sa aj na problémy, ktoré sú s ňou spojené a ktoré prináša byrokracia.
Soukromý život rostlin
Jeden díl ze seriálu televize BBC o rostlinách, kterým provádí sir David Attenborrough. Anglicky.
jeskyně v Americe
Ushuaia – expedice do přírody VI: Svet z křišťálu.
Jeskyně krystalů – Cave of Crystals,
Naica Mine, Chihuahua Desert, Mexico, jeskyně Amélineau, Malaval a další video.
Kenya, adopce na dálku
Záběry se skutečnou realitou života dětí v Africké Keni. Pomáhá jim Jirka Pergl pracující pro nadační fond One More Day For Children zajišťující adopce na dálku. Jiří Pergl se do Keni vrací několikrát ročně a všechny náklady si hradí sám. Peníze z nadačního fondu používá na stavbu dětského domova a na nejnutnější pomoc dětem.
Dále sestřih všech důležitých věcí, které se v průběhu jeho návštěvy v Keni odehrály.
Modré zlato
Poselství o ochraně a co nejlepším vyjádření přirozeného ducha krajny. Vítěz dvou Čestných uznání na Mezinárodním filmovém festivalu CINE v Montaně.
Modré zlato vyjadřuje 'jednomyslné odmítnutí amerických indiánů Čilkutů k otevření povrchových dolů těžební společnosti Taseko s návrhem vypustit Teztan Biny (Rybí jezera), aby se mohly zavézt těžebním odpadem.
Humenné
Historie a současnost města na východním Slovensku, v Prešovském kraji. Žije zde 36 000 obyvatel.
Vimperk a okolí
Šumava na každém kroku.
Cesta do pravěku
Celovečerní kombinovaný fantasticko – dobrodružný film, který ukazuje prehistorická stadia vzniku Země, flory a fauny. Nález pravěké zkameněliny je pro čtyři zvídavé kluky výzvou k výpravě do dávné minulosti. Na malé pramičce postupně proplouvají dobou ledovou přes třetihory a druhohory až na samý počátek života na planetě Zemi, přičemž zažijí nejrůznější, mnohdy i nebezpečná dobrodružství. Rok výroby: 1955.
Japonský podzim
Asuke je malé městečko u čtvrtého největšího města Japonska Nagoja, které je populární pro své krásně barevné stromy na podzim. V tu dobu se sem sjíždějí turisté z celého Japonska. Seznamte se s touto zemí blíže.
Indiáni Jižní Ameriky
Český dokumentární film Drahoslava Česáka. Cesta za indiány Ašaninka, Mačigenga, Shawi a Čankaya. Průvodci: Kitari, Luis, Leo. Vedoucí výpravy: Oskar a Melisa Krajíčkovi. Komentář čte: Jaroslava Fořtová. Distribuce a postprodukce: Jiří Česák. Kamera a režie: Drahoslav Česák. Natočeno 2010. Zpracováno: 2011
Terapie zájmu
Dokument o symbióze člověka a krajiny. Vydejme se spolu se dvěma mladými lidmi Martinou a Honzou na cestu moravskou krajinou. Zavedou nás do Jeseníků, na Valašsko, na Vysočinu i na Hanou, kde žijí hospodáři, pro něž je citlivý a šetrný vztah ke krajině samozřejmostí. Právě oni podávají mladým studentům důkaz toho, že problém ochrany krajiny není jen v náročnosti prostředků a vědeckosti metod, ale v člověku samém.
Průvodcem na cestě je jim valašský patriot Mirek Janík, bohatý zkušenostmi i důvěrnou znalostí svého kraje. Režie Ivan Stříteský, spolupráce na scénáři Jiří Jilík.
FLOW - privatizace vody
Vizuálně velmi atraktivní dokument natáčený na všech kontinentech přináší komplexní pohled na problematiku vodních zdrojů. Západní civilizaci, která chápe dostatek pitné vody jako samozřejmost, poskytuje vhled do života lidí, pro něž je naopak nedostatek tohoto cenného přírodního zdroje neustálým ohrožením. Znečištěná voda každým rokem zabíjí více lidí než AIDS a války. Více než třicet tisíc lidí denně umírá na nemoci, které se přenášejí kontaminovanou vodou. Režisérka Irena Salina mimo jiné dokládá, jakým způsobem a za jakou cenu se nadnárodní korporace pokoušejí vodu privatizovat a výhodně zpeněžit. Vybízí rovněž k zamyšlení nad tím, jakou vodu pijeme, proč si ji kupujeme a od koho, a hledá také odpověď na zdánlivě jednoduchou otázku: může vodu někdo skutečně vlastnit?
Přidej se
První soukromá rezervace ve střední Evropě uvádí krátký dokument o kampani Kúp si svoj strom organizácie Lesoochranárske zoskupenie VLK. Pridajte sa aj Vy, kúpte si svoj strom a pomôžte tak zachrániť posledné prirodzené lesy na Slovensku. Alebo prispejte svojou aktivitou k rovnakému cieľu.
Kolem Světa za 90 minut
Pouze hodinu a půl trvá kosmické stanici ISS aby obletěla Zemi. Za tu dobu se můžeme podívat na různá zajímavá místa na planetě a uvidíme, co se za tu dobu událo. Dokument plný úžasných záběrů a s anglickými titulky.
Miznúci svet dávnoveku
dokumentárný záznam výpravy, ktorá sa podujala splaviť časť toku jednej z najnebezpečnejších riek v Afrike – rieku Omo. Počas splavu výprava prechádzala kmeňovými územiami Body, Bata, Bume a iné. Niektorí členovia expedície navštívili Etiópiu už po tretí krát, preto mohli porovnávať ako sa počas niekoľkých rokov zmenil spôsob života týchto kmeňov, ktoré ešte pred pár desiatkami rokov žili primitívnym spôsobom života. Okrem toho, dokument mapuje časť Etiópie, ktorá o niekoľko rokov zmizne pod hladinou nového priehradného jazera. Autor: Martin Jurza, slovenský komentár.
Na kraji Světa
Dokumentární film o cestě na kraj světa". Národní park Gates je nejsevernější národní park v USA (celý park leží severně od polárního kruhu). Neexistují žádné silnice, stezky, návštěvnická zařízení, kempy...
Po řece Alatna uvidíte úžasné místo, které lidé vidí jen zřídka, včetně úžasné Arrigetch Peaks. "Pro příští dva týdny si musí přežít s využitím znalosti, dovednosti a vybavení, které přinášejí s sebou. Projdete se nebo přeplavete přes nedotčené ekosystémy, kde lidé žili po tisíce let. Zažijete samotu, spoléhání se na sebe a přírodu v drsných podmínekách. Jste připraveni? " Film je natočený pomocí solární energie po dobu dvou týdnů.
Globální výzva o překyselení oceánu
Průkopnický dokument od nevládní neziskové organizace NRDC zkoumá překvapivý fenomén okyselování oceánů. Nadměrná kyselost díky vyššímu CO2 může být brzy ohrožením veškerého mořského života, jaké na Zemi nebylo po desítky miliónů let. Dokumentem provádí Sigourney Weaver.
Mizející místa domova
Průvodci Ondřej Vaculík a Václav Cílek ná pořadem zvou časem do historie a zpět do našich dnů na místa v České republice, která se stala součástí lidských životů a někdy třeba na čas místy, na nichž žili lidé a příroda si je vzala zpět, a nebo nás také zvou na místa poznamenaná neblahou činností člověka, místa, která někteří lidé zdevastovali a z nichž pak lidé málem odešli. Jsou to často zapomenuté kousky krajiny, spojené se zapomenutými osudy lidí...
Volání hor, hlubinná ekologie
Portrét nórskeho filozofa Arneho Naessa a hnutia hlbinnej ekológie. Natáčané priamo pri jeho dome na horskej plošine Hardangervidda v Nórsku a v Berkeley, USA. Rozhovory s Arne Naess, Bill Deval, Vandana Shiva, George Sessions, Helena Norberg-Hodge a Harold Glasser.
Na Slovensku vyšla Arneho kniha "Ekologie, pospolitost a životní styl" v českom jazyku. Objednať si ju môžte u vydavateľstva ABIES, kde najdete i knihu Hluboká ekológia.
Architektura ekofarem
Grantový projekt FRVŠ č.: 881. Výukový film pro studenty architektury na Fakultě architektury VUT Brno.
Sarva mangalam
Dokument o indických svatých mužích. Co opravdu potřebujeme ke štěstí? Klid mysli, opravdu tak málo.... SARVAMANGALAM v sanskrtu znamená "požehnání všemu, štěstí pro všechny". Průvodcem filmu je svámí Ram Kripalu, který žil 35 let ve vysokém Himálaji v oblasti, která je v zimním období zcela odřízlá od okolního světa na šest měsíců a kde teplota je kolem -30 až -40 stupňů Celsia. Žil tam téměř nahý a jen s trochou jídla. Ram Kripalu vysvětluje, že samota, klid a pozitivní energie, které v této oblasti jsou, zcela vyváží tvrdé životní podmínky. Těm se nakonec člověk může přizpůsobit. Stačí trochu vytrvalosti, síla rozhodnutí a nějaké cvičení a během 40 dnů je člověk připraven zvládnout i ty nejhorší klimatické podmínky. Lidské možnosti jsou mnohem větší, než si lidé myslí. Člověk může a dokáže cokoli, limity si klademe jen mi sami. Myšlenkové struktury a bariéry nás svazují velmi pevně a rozbít je není lehké. Ram Kripalu pochází z bohaté rodiny, jeho matka byla ministryní v jednom indickém státě, on sám studoval na prestižní indické univerzitě ve Váránasí, ale v 16 letech se rozhodl, že všeho nechá, odešel od rodiny a začal hledat duchovního mistra, který by mu pomohl najít podstatu sebe sama, podstatu všeho bytí. Svého duchovního mistra našel Ram Kripalu právě ve vysokém Himálaji u pramene posvátné Gangy. V posledních letech žije Ram Kripalu v Rišikéši na úpatí Himálaje, kam přesídlil na prosbu své matky. Ram Kripalu nás tedy provádí fascinujícími místy Himálaje oblečen jen do dvou kusů látky a obut do dřevěných sandálů. Během putování nás seznamuje i s životem osamělých jogínů v drsných himálajských podmínkách. Režie: Viliam Poltikovič.
Ekohrátky na doma
Několik tipů na šetření, ochranu přírody a životního prostředí v běžném životě v domácnosti obyčejné rodiny. Film ukazuje jak jednoduché je udělat něco pro přírodu. Je vhodnou pomůckou při environmentální výchově každé věkové kategorie.
Skutečný svět?
Mystický cestopis Igora Chauna z Asie. – Je tento náš svět skutečný? Končí s fyzickým tělem také život naší duše? – Dokument byl natočen v koprodukci České televize a cestovní kanceláře Mandala léčitele a šamana Milana Calábka. Zážitky českých turistů při jejich pobytu v Thajsku, Nepálu a na Srí Lance jsou konfrontovány s dotáčkami z Prahy a s meditativními pasážemi, ve kterých zaznívají citáty z díla západních i východních filozofů: Alana Wattse, Stanislava Grofa, Paula Bruntona, Ádžana Čá, Taisena Dešimaru, Jacka Kornfielda ...
Neobvyklý dokument se pokouší přimět diváka, aby "otevřel svou mysl" a přiblížil se východnímu pohledu na život, aby se otevřel exotice dalekých míst, nádherné přírodě, ale
i buddhistické a hinduistické tradici, jak se po tisíciletí utvářela...
Valašský skanzen
Valašské muzeum v přírodě – Mlýnská dolina, Valašská dědina a dřevěné městečko v Rožnově pod Radhoštěm, z roku 2007. Autor: Miroslav Cága.
Respekt v přírodě
Krátký dokument s českými titulky o tom, jak důležité je chránit les v jeho přirozené smíšené formě.
Rozhlédni se, člověče
S Luďkem Munzarem nejen o rozhlednách, ale i o schoponosti zastavit se a podívat se na život trochu z nadhledu.
Cyklus dokumentů o českých, moravských a slezských rozhlednách. Díky České televizi se k vám dostává ojedinělý, průkopnický projekt. V něm, ač se to zdá neuvěřitelné, dochází poprvé v našich dějinách k zachycení historie, současnosti i budoucnosti českých, moravských a slezských rozhleden. Projekt je to o to záslužnější, že o rozhlednách stojících na území České republiky neexistovala až doposud žádná soustavná literární práce. Připravil B. Ludvík. 1.Hora Svaté Kateřiny 2.Císařská rozhledna u Nakléřova 3.Strážiště (Partyzán) nad Chomutovem 4.Klínovec 5.Plešivec 6.Tisovský vrch 7.Blatenský vrch 8.Olověný vrch 9.Háj u Aše
Hľadači utajených svetov
Dokument Pavola Barabáša o troch Slovenských jaskyních:
1.Skalistý potok
2.Stratenská jaskyňa 3.Štefanová
Sám napříč Femundsmarkou
mrazivý film o cestě jednoho kluka za svými sny – s odhodláním se vydává na cestu do nejstudenější části Norska.
Volání Severu
Krátká filmová inspirace z dalekého Severu, sestříhaná z náhodných záberů, pořízených v unoru a březnu 2009 během dlouhé cesty Petra Pavlíčka a Evy Sirotkové po nejsevernějších místech Evropy.
"Vše podstatné máme přímo před sebou. V nás. Jen už to skrze moře umělých a nesmyslných zbytečností nevidíme. Nevěříme Přírodě, bojíme se změn, ztrácíme své sny... Přesně takové nás tento degenerující "systém" potřebuje! Někdy musíme až na konec světa, abychom to pochopili..." Horolezecká expedice na nejvyšší vrchol Sev. Ameriky McKinley (6194 m) Stále přítomný třeskutý mráz a divoké vichřice se starají o pověst jedné z nejstudenějších a nejnepřístupnějších hor planety. Vrcholová dvojice, kterou tvořili 26-letý Tomáš Měrka a 30-letý Jan Vesták, se musela k cíli probíjet hlubokým čerstvě napadaným sněhem, který zaplavil horu po vyjímečně suchém a slunném červnu. Oběma se 14.července i přes nepříliš příznivé počasí podařilo stanout na 6194 metrů vysokém jižním vrcholu. Ostatní dva členové expedice, Petr Malý a Jana Hanzlíková, skončili svůj výstup v posledním výškovém táboře.
Expedice Bajkal
Dokumentární film o expedici Bergans Bajkal 2010, během které Václav Sůra a Pavel Blažek uskutečnili téměř 700 km dlouhý přechod zamrzlého jezera Bajkal na Sibiři.
Fotogalerie
Režie: Jakub Jurásek
Nádherná zelená
Francouzský film s českými i anglickými titulky z roku 1996. Více info o obsahu na blogu Baraka.
"Představte si svět, ve kterém jsou všichni lidi k sobě dobří, laskaví, dělí se o všechno společně, nepotřebují peníze a žijí v souladu s přírodou. Nemožné?" Film Nádherná zelená neuvidíte nikdy v televizi ani v kině. Nenajdete ho v žádném obchodě a není ani uveden v žádné oficiání filmové databázi. Film byl zakázán v celé Evropské unii, i přes to, že v něm hrají i známí herci jako Vincent Lindon a Coline Serreau. Inspirativní film z roku 1996 je humornou sondou do naší společnosti a nebojí se o ní otevřeně mluvit. A právě v dnešní době určitě stojí za shlédnutí.
Alpská trilogie
Ondra Beneš se svým kamarádem Guidem Unterwurzacherem přelezají nejtěžší cestu Alpské trilogie, která se nachází v rakouském Wilder Kaiseru. Dokument zachycuje jejich působení v této impozantní devítidélkové linii, s obtížností nezřídka dosahující až 8b+. Oba borci bohatě komentují celé dění a tak se dozvíte ledacos o této cestě, Trilogii, návodu jak strávit rest-day a zvláštních způsobech stravování ve stěně. Ondra tímto přelezem zkompletoval jako třetí člověk na světě Alpskou trilogii.
Jižní Norsko
Na cestě po jižním Norsku (Oslo, Eidfjord, Hardangervidda, ledovec Folgefonna a další zajímavá místa). Více na matofilm.cz.
hrad Hrušov
dokument o rekonstrukci středověkého hradu Hrušov a hradu Lietava nedaleko Žiliny. Kratky dokumentik natoceny 20.04.2011 o time skvelych ludi, ktori sa staraju o zachovanie Lietavskeho hradu.
Po stopách Lary Croft
Hong Kong, Čína, Vietnam, Laos, Kambodža – 3. expedice Jiřího Pergla
Mexiko
80-ti minutový záznam z expedice po Mexiku, od Jiřího Pergla.
V Indii medzi svetlom a tmou
Dokumentárny film zobrazuje prostredníctvom zdanlivo voľne pospájaných obrazov, situácii a príbehov skutočnú atmosféru, súčasný obraz celej, rozporuplnej krajiny, ktorá prešla veľký kus svojej cesty.. Skupina slovenských študentov dokumentárneho filmu cestuje po rozľahlej exotickej a multikultúrnej Indii s cieľom zachytiť podstatu krajiny. Dokument tiež zachytáva osobné skúsenosti cestovateľov... Scenár, kamera a réžia: Tomáš Krupa
Najdorf
Vesnici Novou Ves, která nejdříve dostala jméno Kösslersdorf, založil v roce 1791 správce chlumského velkostatku Kössler. V Nové Vsi byla sklářská huť, která byla později přemístěna směrem k Chlumu, do místa, které dodnes nese český název Nová Huť (německy se místo nazývalo Fichtenthal). Když Češi začali odlehlé vesnici říkat Nová Ves, Němci se přizpůsobili a používali název Neudorf. Tento název vyhovoval i Čechům, takže všeobecně byla v regionu vesnice známá pod jménem Najdorf. Z několika dřevěných bud pro lesní dělníky se vesnice, během jednoho století, rozrostla na padesát osm domů, v nichž na počátku 20. století žilo pět set padesát obyvatel." Mistní zde žili poklidný život, avšak v létě roku 1953 se vše změnilo. autor: Stanislav Kroupa
Holašovice
O jihočeské vesnici, která je zapsána do fondu kulturního dědictví planety – UNESCO.
Hydroponické pěstování
Předvedeme si jak pěstovat domácí zeleninu hydroponickým způsobem, s pomocí kontejneru EarthTainer™ od TomatoFest. Díky tomu můžete třeba na balkoně, nebo v malém prostoru pěstovat zeleninu, jako např. rajčata nebo okurky. Kontejner kombinuje tradiční pěstování v půdě a zároveň díky konstrukci máte dobrou kontrolu nad zavlažováním, které je u hydroponického pěstování velmi důležité.
Kdo má zájem, může si stáhnout návod na výrobu kontejneru v PDF.
Angkor Wat
Navštivte s námi a prozkoumejte nádherný historický chrám dávného národa Khmerů. Dokument televize BBC s anglickým komentářem.
Ledovce
Dokument televize BBC ze seriálu Mocné síly Země. Naše planeta, její fungování, a jedinečnost, díky níž mohl vzniknout život na Zemi. Nový spektakulární koprodukční projekt BBC.
Planeta Země, úchvatný, neustále se měnící svět plný zázraků přírody. Nejsou to však jen krásy, které ji činí tak podivuhodnou. Působí tady též mocné přírodní síly, které z ní učinily jedinečnou planetu naší sluneční soustavy – a umožnily jí stát se kolébkou života.
časosběr tání ledu
Fotograf James Balog představuje na přednášce TED časosběrné sekvence z Extreme Ice Survey, což je síť záznamových kamer, které od roku 2007 monitorují 17 ledovců v Gronsku, na Aljašce a na Islandu. Z jejich časosběrných snímků je patrné ustupování a tání s alarmujícím tempem. Jsou to nejvíce průkazné svědectví změny klimatu.
Pozn Spotter: Přednáška je z roku 2009. Mnozí ignoranti dodnes nechápou, co znamenají průkazné údaje měření teploty. Když je těžké někomu, kdo apriori nevidí problém v tání ledovců, vysvětlit rozdíl mezi vodou o teplotě 0 stupňů Celsia a ledem o teplotě 0 stupňů Celsia, je pak těžké pokračovat ve vysvětlování složitějších procesů při změnách klimatu. Zásadní rozdíl mezi ledem a vodou chápe dobře například lední medvěd, který je na existenci ledu životně závislý.
Koalice ochotných
Animovaný film o internetovém boji proti globálnímu oteplování ve světě 'po Kodaňském summitu'.
Režii a produkci filmu vedla skupina Knife Party, scénář napsal Tim Rayner a vyrobili jej parta 24 umělců z celého světa různorodými a eklektickými filmovými technikami. Spolupracovníci na filmu jsou jedni z nejlepších světových animátorů, jako např. studia Decoy, World Leaders a Parasol Island. Film nabízí odpověď na hlavní problém naší doby: jak povzbudit a získat globální veřejnost v úsilí proti globálnímu oteplování? Tento optimistický a zásadový film zkoumá, jak bychom mohli využívat nové internetové technologie k využití pravomoci aktivistů, odborníků i běžných občanů ve spolupráci firem v boji proti změně klimatu. Prostřednictvím analýzy skupinové činnosti a sociální revoluce, 'koalice ochotných' dělá přesvědčivý případ pro nové online aktivismu a vysvětluje, jak spojit ruce ke zmenšení globálního oteplování. Projekt má web
Tisíce sluncí
Oblasti národa Gamo v Etiopii, jsou jednou z posledních světových bašt biologické a kulturní rozmanitosti. Byly hustě obydlené a udržitelné posledních 10.000 let.
Region je jednoznačně zajímavý i dnes nejen pro jeho velmi potřebnou genetickou rozmanitost, ale proto, že oblast je pozoruhodně nedotčená civilizací. Představuje způsob, pohledu na svět, který je zásadní pro naše dlouhodobé přežití. S anglickými titulky.
Tajemné El Dorado
Dokument televize BBC s anglickými titulky o používání organického hnojiva bioChar jako hnojiva Terra Preta, zde původem z Brazílie.
Země: Klimatické války
Třídílný seriálu televize BBC.
Bitva začíná. Doktor Iain Stewart sleduje dějiny klimatických změn od jeho samého počátku v sedmdesátých letech a zkoumá, proč se vědecké obci dařilo tak špatně. Cestou odhaluje některé z velkých hrdinů neopěvované vědy změny klimatu, a zavádí nás do tajné organizace amerických vládních vědců, známé jako Jason, který napsal první oficiální zprávu o globálním oteplování mnohem dříve než v roce 1979. Skeptici vrací úder Doktor geologie Iain Stewart vyšetřuje protiútok na globální oteplování od klimaskeptiků v roce 1990. Na začátku roku 1990 se zdálo, že svět byl v otázce posuzování klimatu sjednocený. Na Summitu Země v Riu de Janeiro v roce 1992 podepsal celý svět akční program k zahájení boje proti změně klimatu. Dokonce i George Bush tam byl. Ale konsensus netrval dlouho. Iain Stewart zkoumá vědecké argumenty, které vznikly jako skepse k vývoji globálního oteplování proti konsensu o změně klimatu. Skeptici napadli téměř vše, co vědci považován za pravdivé. Tvrdili, že planeta se neotepluje, že i kdyby se oteplovala, tak by to nebylo nic neobvyklého. A samozřejmě, co se děje s klimatem nemá nic do činění s lidskou emisí skleníkových plynů. Boj za budoucnost S vědeckým výkladem globálního oteplování konfrontoval Dr. Iain Stewart v závěru seriálu argumenty skeptiků klimatických změn. Podívejme se na největší výzvu, které nyní čelí klimatologové – Jak jen mohou přesně předpovědět, jaké změny bude globální oteplování přinese? Cesta, kterou projdeme od prvních pokusů na modelu klimatického systému, až po superpočítače věnující se výzkumu klimatu dnes: Grónsko. Nejvíce znepokojující zjištění je, že vědci se stále více obávají, že jejich modely vlastně podceňují rychlost změn, které již probíhají. Rozhovor s Ianem Stewartem Rozhovor s producentem serie Jonathanem Renoufem
Hlína!
Film DIRT! vás provede zázraky půdy. Vypráví příběh o jednom z nejcennějších a podceňovaných zdrojů zemské plodnosti, půdě. – od vzniku až do její zázračné ochromující degradace. Skutečná změna spočívá v našem pojetí toho, co je hlína. S českými titulky a kompletním přepisem.
Jak by to vypadalo?
Co když na světě něco ztělesňuje náš nejvyšší potenciál? Jako co by to vypadalo? Vzhledem k tomu, jak se struktury moderní společnosti hroutí, nestačí reagovat stále stejnými unavujícími řešeními. Anebo jsme jen narazili na soubor neprobádaných předpokladů, které tvoří samotný základ naší civilizace? Tato 25ti minutová retrospektiva z Projektu světové jednoty nás žádá, abychom uvažovali o stavu světa a o sobě. Pozorněji naslouchali otázkám v této době bezprecedentní globální transformace. Se slovenskými titulky a kompletním přepisem.
Machu Picchu
Machu Picchu [vyslov: maču pikču] (kečuánsky Machu Pikchu - Starý vrch) jsou ruiny předkolumbovského inckého kultovního města v peruánských Andách. Nacházejí se na horském sedle 400 metrů nad řekou Urubamba v nadmořské výšce 2430 m n. m., asi 80 km severozápadně od Cuzca. Předpokládá se, že Machu Picchu nechal postavit Pachacútec Yupanqui (1438 až 1472), Inkové začali město stavět okolo roku 1430. Město bylo později opuštěno a zcela zchátralo, i když bylo místním známo, pro zbytek světa upadlo v zapomnění. Ruiny objevil 24. července 1911 americký archeolog z Yaleovy univerzity Hiram Bingham. Ten se domníval, že nalezl pozůstatky bájného města Vilcabamba. Od svého objevení se město stalo významnou turistickou atrakcí Peru i celé Jižní Ameriky. V roce 1983 bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Jelikož město nebylo nikdy objeveno španělskými conquistadory, nebylo vykradeno a poničeno. Dne 7. července 2007 bylo Machu Picchu zařazeno mezi nových sedm divů světa.
Machu Picchu bylo postaveno v klasickém inckém stylu za použití kvádrového zdiva tvořeného z opracovaných na sebe položených kamenů bez použití malty či jiného pojiva. Hlavními stavbami ve městě jsou Intihuatana, Chrám slunce a Místnost tří oken. Město nemělo administrativní, vojenskou ani obchodní důležitost. Proč Inkové město postavili, nikdo přesvědčivě neprokázal. Název města se do dnešních dní nezachoval a tudíž byl převzat název od blízké hory Machu Picchu, která se nad ruinami tyčí (při typickém pohledu na město se nachází za zády fotografa, hora na fotografii nad městem je Huayna Picchu). Název hory pochází od místních obyvatel, kteří pod horou žili. Upravená 10 minutová verze s českými titulky.
Jezero Vostok
Pod ledovcem Antarktidy je velké ledovcové jezero Vostok.
Dokument televize BBC Horizon z roku 2000 se slovenskými titulky představuje expedici v čele s astrobiologem Dr. Kennethem Nealsonem. Expedice se soustřeďuje na život v extrémních prostředích.
Rokliny Slovenského raja
Národný park Slovenský raj sa nachádza vo východnej časti Slovenska, r. 1964 bol vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a v r. 1988 bol Nariadením vlády SR prekategorizovaný na národný park. Má rozlohu 19 763 ha a ochranné pásmo 13 011 ha.
Slovenský raj je ukážkou najtypickejšieho horského krasového územia. Známy je svojimi hlbokými roklinami s mnohými vodopádmi. Tento film vám ponúkne tie najznámejšie rokliny ako Prielom Hornádu, Piecky, Suchá belá, Velký sokol, Kysel, Sokolia dolina, Zejmarská roklina ale aj známe turistické lokality ako Dedinky, Stratená, Tomášovský výhlad, Klaštorisko a pod. Doporučuji také videa od uživatele Opek
Mejdan na Kozím vršku
O tom jak se farmaří na kozí farmě Standy Pence. Pořad z cyklu Náš venkov.
Hylozoizmus
Film Hylozoism je stejnojmenný název filosofického směru, podľe kterého je život, a teda i cit vlastní všem věcem v přírodě. Tento 'Holistický Dokument' sice nenabízí žádnou odpověď, používá asociační formu, ale vyzývá své diváky k přemýšlení o životě a pokládání těch zásadních otázek. Odkud jsme přišli? Jak jsme vzájemně propojeni s naší planetou? Jsme jako druh na vrcholu živé říše? Co je naším smyslem života? Podobný stylu filmu Koyaanisqatsi režisera Godfrey Reggio a filmu Baraka od Rona Fricke, byl tento film natočený v různých částech Anglie, Irska a Švédska, po dobu 7 měsíců v letech 2005 až 2006. Opatřen originálním soundtrackem, který napsal, nahrál a produkoval sám autor Cormac Scanlan a Curtis Reddena.
Amazonie na prodej
Národ peruánských indánů Awajun obýval amazonský deštný prales od nepaměti. Žijí v souladu a s respektem k přírodě. Tato ekologická rovnováha je ohrožena rostoucím zájmem ze strany peruánské vlády a národní a mezinárodní společnosti zabývající se využitím nerostného bohatství, dřeva a ropy.
V důsledku tohoto plánu, podporovaný státem ve jménu pokroku a ekonomického rozvoje, jsou původní obyvatelé těchto zemí ohroženi znečištěním, nemocemi a rozšiřováním pouští. Dokument vypráví příběh o odporu Awajun lidí a boj za jejich důstojnost a území, a to jak teď, tak i v budoucnosti. Snaží se vyhnout tragické zkušenosti, které mnoho z původních obyvatel Latinské Ameriky již podlehlo.
živá voda z Fidži
Dokument z cyklu Water voices – Waibulabula: Living Waters, Fiji
V posledních letech rozvoj civilizace způsobil vážné škody na korálových útesech souostroví Fidži a znehodnotil mnoho vodních lokalit na těchto korálových ostrovech. Dnes pobřežní komunity a místní nevládní organizace spolupracují s turistickým letoviskem na záchraně útesu a ochraně a udržitelném hospodaření s vodními zdroji. Je paradoxem, že ze souostroví pochází světoznámá stolní voda FIJI. Na ostrově Viti Levu vznikly artézské studně a stáčírny pitné vody, která se pak prodává do celého světa, zejména do USA. Značka stolní vody FIJI je pro spotřebitelskou smetánku symbolem čistoty, ekologie, zdraví a luxusu. Málokoho ale zajímá, že dopravou balené vody přes celou Zeměkouli se její ekologická čistota výrazně prodražuje a ekosystému vyloženě škodí. Kolem této balené vody se v posledních letech rozvířilo veřejné mínění a firma která vodu čerpá a balí do PET lahví se proto snaží zlepšit svůj image tím, že sponzoruje různé nadace. Přesto vše se dnes lidé na ostrovech Fidži musí zabývat tím, aby jejich voda byla alespoň trochu čistá.
Darwinova noční můra
Dokumentární film o rybách a lidech.
Z pobřeží Viktoriina jezera v Tanzanii vzlétají den co den letadla s nákladem ryb, které míří na stoly vybraných restaurací v Evropě a Japonsku. Díky objemu této spotřeby patří rybářský průmysl k nejdůležitějším zdrojům místní ekonomiky. S továrnami na zpracování ryb ale také vyrostly nízké kolonie, v nichž domorodé obyvatele zabíjí AIDS, alkohol a zločin.
Jak osázet poušť
Půlhodinový dokument o práci Permakulturních guruů Geoff a Nadia Lawton, z Dead Sea Valley. Začínali s úspěšným pětiminutovým videem "Jak osázet poušť" a teď pokračují druhým dílem, s aktualizací v roce 2009.
Cesta do Indie
Po dokumentu Tibet, dalajlama, poselství další a již úplné zpracování zážitků z cesty Igora Chauna, Petra Čtvrtníčka a štábu České televize po Indii v roce 1998. Dokument je sestaven jako záznam prožitých událostí: šokující výjevy současné Indie se střídají se zážitky bezbranných turistů a s obrazově stylizovanými pasážemi, přibližující-mi duchovní tradici Indie.
Mizející ryby
Významný film v originále The End of the Line z roku 2009 o jednom z celosvetově najznepokojivějších problémů – nadměrném rybolovu. Pokroky v technologiích rybolovu znamenají, že celé druhy divokých ryb jsou dnes ohrožené.
Předpokládá se, že nejdůležitejší zásoby, které dnes jíme, zkolabují do roku 2050. Tento film ukazuje prstem na ty, kteří jsou nejvíc odpovědní, včetně mediálně známých kuchařů, a ukazuje, co s tím dokážeme udělat my. To není jen film, je zároveň kampaní – za trvale udržitelné nakládání s rybami, za chráněné oceánské území, ktoré by umožňovaly se vzpamatovat mořskému životu. Je to výzva pro novou etiku k mořskému rybolovu.O kousku ryby na talíři víme zpravidla jen to, že je zdravá pro náš organismus. Chybí nám však další informace, které bychom měli chtít znát. Odkud ta ryba pochází, jak byla ulovena a zda její druh není ohrožen," říká britský novinář Charles Clover, autor knihy The End of the Line. Režisér Rupert Murray se jí inspiroval při natáčení svého dokumentu o globalizaci rybolovu. V tempu, jakým dnes rybolov na celém světě probíhá, totiž není možné, aby příroda obnovovala své zdroje. Snímek ukazuje hlavní problémy spojené s ubýváním ryb. Jedním z nich je nedodržování kvót pro lov, z čehož snímek obviňuje Čínu i některé evropské státy, dále je to neekonomický lov velkého množství ryb a důležitou roli hraje i upřednostňování některých druhů, zejména pak obřích tuňáků, vyhledávaných labužníky. Vizuálně poutavý dokument přináší několik základních rad, jak se může i jednotlivec zasadit o zachování rovnováhy fauny světových oceánů.
Zapomenutí lidé z ráje
Dokumentárny film natáčaný tajne na území Západnej Papuy (West Papua), ktorý poskytuje zriedkavý a vzrušujúci pohľad na dávno zabudnutý boj za slobodu ľudí Papuy od nadvlády Indonézie. Už 45 rokov tam prebieha trpký boj za nezávislosť medzi domorodými papuáncami a okupujúcim indonézskym režimom, prevažne nepovšimnutý vonkajším svetom. Odhaduje sa, že odkedy sa začala okupácia ich územia, bolo zabitých prinajmenšom 500 000 papuáncov. Tisíce ďalších sa stalo obeťami porušovania ľudských práv alebo "zmizli" kvôli ich podpore hnutia za nezávislosť. Film "Zabudnutí ľudia z raja (Forgotten Bird of Paradise)" poskytuje zriedkavý a dojemný pohľad na dávno zabudnutý boj a odhaľuje ako pružnosť a odhodlanie ľudí Papuy za slobodu horí silnejšie než kedykoľvek predtým v histórii.
Bear Grylls
uvádí epizody ze svých serií adrenalinových pořadů jak přežít v extrémních situacích drsné přírody. Připravte se na všechno.
Sám v divočině
Dokument o chlapíkovi jménem Richard Proenneke o kerém sepsal knihu Sam Keith. Richard Proenneke odešel v 50ti do důchodu a rozhodl se postavit chajdu v divočině na břehu Twin Lakes. První rok hledal vhodné místo, řezal dřevo. Pak se vrátil další léto. Dokončit stavbu a žil tam dalších 30 let. Zde uvidíte část dokumentu o tom, jak staví srub.
Ve stejnojmenném seriálu "Sám v divočině" se kameraman-dobrodruh Ed Wardle pokusí přežít sám v nebezpečné kanadské divočině Yukonu. Ed musí překonat řadu problémů. Má s sebou jen nejnutnější zásoby potravin a kameru, na kterou svůj zážitek nafilmovat. Aby přežil, bude muset sám překonat náročný terén a odolávat extrémně studenému počasí. V průběhu své výpravy bude kvůli nedostatku jídla trpět pocity úzkosti, což oslabí jeho motivaci. Ed na své dramatické cestě nafilmoval, jak náročné pro člověka je skutečně prožít sám v divočině.
V přechodu 1.0
V přechodu 'je první detailní film o přechodovém hnutí. Hnutí "Transition" je o komunitách po celém světě reagující na ropný zlom a klimatické změny s kreativitou, fantazií a humorem, je to film o nastavení a obnově místních ekonomik a komunit. Je pozitivní, orientovaný k řešení, virální a zábavný. Více o videu.
Země 2100
dokumenty televize BBC o planetě Zemi a o životě na ní... s českými titulky. Dále populárně zpracovaná vědecká studie jak možná bude vypadat Zem za necelých sto let...
"Ve svém životě jsem viděla New York v plné karanténě. Středozápad zamořený a zdevastovaný hmyzem. Celou Kalifornii smetenou mořem. Ale co se stalo potom, nemohl nikdo z nás předvídat." Tak začíná originálně a zajímavě podaný průběh toho, co se se Zemí může stát během právě začínajícího století. Smyšlená postava, Američanka narozená 1. června 2009, vypráví příběh, ve kterém není nouze o gigantické hurikány, ničivé zvyšování hladiny oceánů, spalující období sucha a smrtící virové epidemie. Na své strastiplné cestě sleduje jednání lidí schopných udělat cokoli pro kapku benzínu nebo vody. Zpracováním připomíná film smyšlený komiks, ale všechny údery, které ve filmu příroda vrací lidstvu, jsou opřené o skutečné teorie současných vědců.
Národní parky a rezervace
Americké národní parky Red Rock, Yellowstone National Park, Acadia, The Sawtooth Range v Idaho, Haines Island, oblasti jako Montana, Yukon a další. Někde si můžete zapnout anglické titulky.
Kon Tiki
Dokumentární film natočený v roce 1947 z expedice Thora Heyerdahla, když se plavil na balsovém vooru přes Tichý oceán.
Muž který obešel svět
Série dokumentárních cestopisů televize BBC, v nichž Tim Mackintosh Smith putuje ve stopách učence ze 14. století Ibn Battuta z Maroka, který za 30 let prošel 75.000 mil, 40 zemí a tří kontinentů. Cesta začíná v severní Africe, Tim navštíví Tanger v Maroku který je rodným městem Battutah a narazí na představení středověké trance music. V Egyptě zajde do vzdálené vesnice, kde Battutah měl ohromující prorocký sen a navštíví nejstarší univerzitu v Káhiře.
V Turecku Tim uvidí nelegální tančící dervišský obřad a v pohoří Taurus potká poslední Turkménské kočovníky. Promluví si s Tatary na Krymu, v Dillí se dívá na kouzelníka muslima vykonávající indické triky s lanem. Prozkoumá místo islámu v Indii a v komunistické Číně a vypráví příběh islámského obchodní impéria 14. století. V Číně také potká klan, kterému se snaží vystopovat jejich původ zpět do Arábie.
Pastýř Jano Červeň
Od středověku patří chov ovcí neoddělitelně ke koloritu slovenských hor. Je to romantika nebo tvrdá dřina? Dokumentární film o síle přírody, pokoře, respektu k tradicím, ale především o člověku a jeho práci v běhu času. Režie Lubomir Viluda a Ivan Krsiak.
Nářek sněžného lva
Deset let trvalo natáčení tohoto dokumentu, celkem s devíti cestami po Tibetu, Indii a Nepálu. Představuje "střechu světa" s bezprecedentně bohatým koloritem: Od málokdy viděných rituálů v klášterech, po koňské závody s bojovníky Khamba, od chudých slumů ve svatém městě Lhasa až po majestátné štíty Himáláje, pod kterými stále prochází nomádi s karavanami jaků...
Moře změny
Dobrodruh Jamie Taucher se vydává v tomto dokumentu na mořskou výpravu prozkoumat nádherné a rozmanité životní zóny podél Cortézova moře v Mexiku. Tato oblast nabízí nahlédnout do vodní říše naší planety a zároveň dává záblesky naděje v rybářských vesnicích. Globální ekonomika provazuje člověka a oceány. Zdraví jednoho ovlivňuje bytí ostatních. Jak se můžeme i nadále spoléhat na mořské plody bez poškození oceánu nebo lidí, kteří přežijí jen díky jejich výlovu? V této době, kdy nadspotřeba nás začala dohánět, se můžeme setkat s vizionáři a vynálezci, kteří nás povedou na cestě trvale udržitelného rozvoje!
Ďábelský kvartet
Dokument o ochraně biodiverzity v Arménii, který je zároveň desátým dílem serie filmů o životním prostředí v Arménii. Více informací najdete na webu organizace
Orangutani, nebo palmový olej?
Dokumenty o dopadu neadekvátního pěstování palem pro palmový olej. Ovlivňuje životní prostředí orangutanů na Indonézském ostrově Borneo. Více informací, fotografií a blog. Vědci odhadují, že pralesy na Borneu zmizí dříve, než Amazonské pralesy. Více i na Orang-utan Survival Foundation. Více také na webu filmu What rainforest? nebo na blogu Palm Oil: An Environmentalist's Perspective
Ztracené zlato Inků
Incká říše zanikla pod náporem španělských dobyvatelů, vedených conquistadorem Franciskem Pizarrem. Pojmenování "Incká říše" není v zásadě správné. Inka byl oficiální titul pro panovníka a jeho příbuzné, kteří představovali elitu říše. Inckou kulturou se proto rozumí kultura dominantní složky tohoto mnohonárodnostního státního útvaru. Inkové přijali za svou kečujskou kulturní tradici a jazyk a pomocí vojenské a ekonomické expanze pak tuto tradici vnutili podrobeným etnikům. Některá etnika žila s Inky v míru, ovšem s některými byli Inkové v rozepři. To pomohlo později v dobývání říše Francisku Pizzarovi.
Vražedná pole
Dokument s českými titulky o bitvě za zásobení farem s intenzivním chovem zvířat
Jihoamerické pralesy a evropské farmy s intenzivním chovem zvířat jsou provázány skrytým řetězcem zkázy, v němž obrovské sojové plantáže k pěstování krmiva pro evropská kuřata, skot a vepře způsobují hynutí divoké zvěře a zhoršují klimatické změny. Tisíce lidí jsou vyháněny ze své půdy, aby uvolnily místo pro sojové plantáže. Dochází k vystěhování původních obyvatel a ke kácení pralesů. Tento průlomový film analyzuje dopady pěstování sóji v jižní Americe a ukazuje, jak drobné zemědělství, které je prospěšné jak lidem, tak životnímu prostředí, prohrává svou bitvu s velkým byznysem.
Ztracená civilizace Mayů
Dávná civilizace Mayů používala hieroglyfické písmo. Podívejte se, jak jej vědci v poslední době pochopili.
Hodinový dokument je rozdělen do pěti kapitol: Zapomenuté chrámy Mayů – v roce 1774 španělský objevitel Jose Calderon objevil chrám v Palenque a dávné mayské hieroglyfy. Bylo to písmo kultury zdecimované španělskými dobyvateli. Skrytá historie – Archeoložka Tatiana Proskouriakoff objevuje v archivech Harwardského muzea monumety obsahující dešifrovatelnou historii, více než pár obrázků a symbolů. Politický blok Ruský lingvista Jurij Knorosov pracující za železnou oponou umístil mayské glyphy na zvukovou stupnici. Ovšem jeho myšlenky byly na západě odmítnuty. Dětská hra – David Stuart publikoval svoji provní školní práci o hieroglyfech ve 12ti letech a stal se hlavní osobou ve studiu Mayské civilizace a v dešifrování jejich písma. Kulturní odhalení – Obrazy z dávné Mayské civilizace se zjevují a jejich následníci v moderním Mexiku a Střední Americe se začínají učit svůj ztracený jazyk a historii. Dále dokument o Mayském králi.
Válka o modré zlato
Budoucí války budou bojovány o tak obyčejnou věc, jako je voda.
Svoji roli o v ní sehrají také velcí majitelé vodních zdrojů a distributoři vody. Například v Čechách je největším vlastníkem zdrojů pitné vody mezinárodní koncern Veolia. O této firmě se ve filmu také hovoří. Více se o tématu dočtete např. v článku na Czech Free Press. Války budoucnosti se budou vést o vodu, tak jako se dnes bojuje o ropu, protože zdroj všeho života vstupuje na globální trhy a do politických arén. Obří korporace, soukromí investoři a zkorumpované vlády soupeří o kontrolu nad mizejícími zdroji pitné vody a vyvolávají protesty, soudní procesy a revoluce obyvatel, kteří bojují za své právo přežít. Přežije lidstvo?
Zajatci bílého boha
Český výzkumník Tomáš strávil v thajských a laoských horách téměř dva roky, aby se za každou cenu dopátral příčin křivd a násilí, která jsou na Akhajích a jejich dětech páchána.
Domorodý horský národ Akha žijící na území zlatého trojúhelníku se absurdně stává obětí rozvojových programů západních civilizací. Mladý český výzkumník se opakovaně do těchto oblastí vrací, aby kmeni Akha pomohl. Postupem času se s vesničany natolik sblíží, že ho mezi sebe přijímají. Čím více do problematiky mezinárodní pomoci proniká, tím více se stává pro některé západní organizace na území Thajska a Laosu nežádoucím. Za dramatických okolností je donucen tuto oblast opustit a přináší tak otřesná svědectví o humanitární katastrofě, která tento národ likviduje. Dramatický dokument o malém horském etniku byl zpracován podle skutečné události. Film můžete získat přímo od autora Steve Lichtaga na DVD.
Rostliny k jídlu
Clayton Shaddox představuje v rámci svého Survival trainingu některé rostliny, které se dají jíst.
Když příjdou plantáže
Půlhodinový dokument z roku 2001 o Shivanii Cameron, který představuje život lidí postižených odlesněním a plošnou těžbou dřeva v Tasmánii. Rozhovory s těmito farmáři, důchodci a ostatními lidmi o tom, jak se postupně kácí a znečišťuje země. Dále s lidmi, jako jsou například organizátoři eko-turistiky, kteří vysvětlují jak je jejich šetrný způsob podnikání pod tlakem destruktivních praktik velkých těžebních společností. Záběry krásné přírody ostře kontrastují s devastovanou krajinou plnou monokultur, které ohrožují místní biodiversitu. Video je dostupné i ke stažení ve vyšším rozlišení. Podívejte se také na další videa.
Nová vlastiveda Slovenska
dokumenty o Slovenské historii a národu SLováků. Poznejte své blízké sousedy.
Green Energy TV
videoblog Green Energy TV s kolekcí videí orientovaných na alternativní energie které nepoškozují životní prostředí. Hledejte v rozsáhlém archivu na webu.
11. hodina
Leonardo DiCaprio uvádí svůj vlastní dokument o neutěšeném stavu planety a s podněty jak tento stav změnit.
Film 11. hodina se dotýká onoho zlomového bodu, ve kterém ještě stále máme šanci změnit směrování naší planety. Film zkoumá, jak se lidstvo do tohoto bodu dostalo - jak svým životním stylem ovlivňujeme fungování planety Země a co můžeme dělat, abychom směr, jakým se ubírá, mohli zvrátit. Filmařům poskytli rozhovory uznávaní světoví odborníci i známé osobnosti. Uvidíme v něm i bývalého nejvyšší představitele SSSR Michaila Gorbačova, proslulého vědce Stephena Hawkinga, bývalého ředitele CIA R. Jamese Woolseyho, odborníky na trvale udržitelný rozvoj Williama McDonoucha a Bruce Mau a více než 50 dalších předních vědců, myslitelů a vůdčích osobností, kteří nám zprostředkují šokující fakta a budou diskutovat o nejpalčivějších otázkách naší planety... Dokument zabývající se velkým problémem dneška – globálním oteplováním. Na projektu se výrazně podílel Leonardo DiCaprio jako spoluproducent a průvodce ekologickou katastrofou. Filmařům poskytli rozhovory uznávaní světoví odborníci i známé osobnosti, mezi nimiž nechybí např. bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov, oceánografka Sylvia Earleová, profesor z Dukeovy univerzity Stuart Pimm či populární fyzik Stephen Hawking.
Semenné koule
Semenné koule vymyslel Masanobu Fukuoka, jako metodu, která nenásilnou cestou pomáhá přírodě změnit pustinu nebo člověkem erodovanou půdu k lepšímu. Vezmete semínka, zabalíte je do koule z hlíny a necháte ztvrdnout. Hlína semena chrání až do doby, kdy se rozpadající zemina uvolní. Pokud si nejste jisti, kde začít s permakulturou, pomozte přírodě v přeměně neúrodné půdy a uchování biodiversity tím, že budete roznášet koule se semínky všude, kam půjdete. Je to chytrý způsob ochrany semen před ptáky a hlodavci. Vydrží dokud semena nevzklíčí a nezakoření, nebo je ochrání před vodou, která by semena spláchla. Pomozte si při tvorbě koulí i nějakými nástroji, ať to jde lépe od ruky. Je to skvělý školní projekt pro kurzy biologie a ekologie. Navíc když tím zúrodníte půdu a necháte dětem pocítit společný pocit že udělali něco pozitivního pro místní biodiverzitu.
Dále 3 videa od Emilia Hazelip, Geoff Lawton, Robert Hart.
Agrolesnictví
Zemědělské monokultury znamenají jedinou komoditu v lokalitě, při které jsou ostatní ekologické vztahy minimalizovány, nebo odstraněny. To je stále více vidět jako neefektivní a sebezničující pro dlouhotrvající ekologické vztahy a výnosnost krajiny.
naučte se o Alley Croppingu – míchání stromů a dalších zemědělských plodinách na stejném pozemku. Tyto pěstební způsoby jsou vstřícný krok k reformě zemědělství, ekologickému, farmářskému, výdělečnému a trvanlivému. Vpodstatě všechny myšlenky a udržitelná řešení už dávno existují. Nyní je důležité je zpopularizovat a používat. Navštivte weby Biostate a Commodity Ecology kde najdete další nápady k bioregionálním reformám zemědělství.
Dávné budoucnosti - Poučení z Ladakhu
Autorka filmu Helena Norberg Hodge je zakladatelkou a ředitelkou Mezinárodní ekologické společnosti a kultury, což je nevýdělečná organizace zabývající se ochranou biologické a kulturní různorodosti a vzděláním vedoucím k: Přeměně řešení jednotlivých případů a k hledání základních vlivů, jenž ovlivňují naše životy. ISEC má projekty na čtyřech kontinentech, zabývá se posilováním ekologické diverzity a společenství, s částečným zlepšením místní produkce potravin a farmaření. Helena je spoluzakladatelka Mezinárodního fóra pro globalizaci, což je aliance šedesáti největších aktivistů, lektorů, ekonomů, výzkumných pracovníků a novinářů, kteří se snaží stimulovat nový způsob myšlení. Spojenými silami a veřejným vzděláváním jako odpovědí na ekonomickou globalizaci. Spolupracuje také s Global Ecovillage Network a vede projekt Ladakh, zaměřený na základní práci pro udržitelný vývoj na Tibetské náhorní plošině. Je držitelkou ceny Right Livelihood Award, tzv. alternativní Nobelovy ceny. Helena je vedoucí analytička dopadů globální ekonomiky na kultury po celém světě. Vzdělávala se ve Švédsku, Německu, Anglii a Spoených státech a hovoří sedmi jazyky. Lektorovala a přednášela po celém světě od Smithsonian Institute až po Harwardské a Oxfordské univerzity. Je autorkou mnoha prací, včetně dnes už klasické knihy Ancient Futures: Learning from Ladakh, které společně s oceňovaným stejnojmeným filmem byla přeložena už do více než 30ti světových jazyků. Poslední kniha je o přesunu potravinové ekonomie blíž k domovu: Z lokální alternativy do globálního agrobyznysu. Film Poučení z Ladakhu představuje propojení, jak státem podporovaný výzkum vytváří neudržitelné výdaje a ničí místní formy ekonomiky. Ničí místní formy štěstí a sebeuspokojení díky narůstající materiální spotřebě. Příští generace bude zcela ztracena a vykořeněna, odcizena jak sociálně, tak ekologicky. Souvislost je v tom, že jakmile sociální vztahy a štěstí jsou z místa odstraněny, ekologické zmizí také. Film z roku 1991 to odkrývá v působivých scénách.
Soběstačný život
Henry David Thoreau říká, že pokud nás zasáhne skutečná nouze, měli bychom být schopni opustit svůj domov s ničím jiným, než jen oblečením co máme na sobě a pocitem, že nám nic nechybí. V moderní společnosti je téměř nemožné být soběstačný. Ale expert na přežití v divočině a extrémních podmínkách Les Stroud dokazuje, že to ještě lze.
Tohle není příběh hippie komunit typu "zpátky na stromy". To je příběh o tom, co to znamená žít s alternativním zdrojem energie. Jak se sžít s přírodou v tomto moderním věku. To je náš stálý Walden, životní styl bez připojení do sítě. Anglicky. Někteří lidé se prostě rozhodli najít alternativní životní styl nezávislý na městských vymoženostech. Uvidíte stavbu dřevěného domku, využití solárních panelů i větrné elektrárny na výrobu elektřiny, separační toaletu a další zajímavosti. Z filmu je patrné, že žít odpojený od civilizace neznamená automaticky vyhrabávat kořínky v lese nebo odpadky na smetištích. Jde o to, jaký smysl dát svému životu.
Zlomená duha
Krátký dokument o genocidě indiánskeho kmene Navajo – Dine v USA, o jejich násilném přesídlování, o umísťování rádioaktivního odpadu u jejich rezervace... Dále dokumentární film o problémech těžby a životního prostředí původních obyvatel USA, 1985, 70 minut. Hrají: Martin Sheen, Burgess Meredith a další.
Baraka
Odysea Země. Druhý film At War With Baraka pracuje se stejným obrazem ale jinou hudbou.
Na větrné hůrce
Dokument z roku 1997 o třináctičlenné rodině žijící na samotě za městem. Režie: Lucie Pracná.
Zachráňme Čergov!
Slovenský dokumentární film o lesech Čergovského pohoří, o jejich ničení. O lidech, kteří se nebojí na tento problém poukázat a něco s tím dělat. Více na webu.
Divoké Karpaty
Netradičný slovenský dokument o tajomstvách, premenách, problémoch a víziách záchrany Karpát na spoločnej hranici medzi Slovenskom a Poľskom. Více na webu
Javor '98
Krátký pohled do života jednoho člověka. Martin Mareček se, co žije v Praze, rozhodl každý rok vysadit jeden strom na hranicích tohoto města. Javor v roce 1998 je jeho v pořadí šestým stromem. Postupně nás zavede na místa výsadby předchozích. To prokládá postřehy z osobního života. Dokumentární film II. ročníku FAMU
Nech mě žít
Krátký dokumentární film ze oukromé rezervácie Rysia. Více na slovenském webu.
Tajemství trvalé udržitelnosti
krátký film Derricka Jensena. Derrick Jensen je radikální environmentalista a proticivilizační filozof. Slovenské titulky.
Jezero Bajkal
Bajkal je největší a nejhlubší sladkovodní jezero na světě.
Přírodní bohatství tohoto místa na Sibiři však narušuje stále více znečištění. Skryté problémy životního prostředí se stávají viditelnějšími. V jezeru žijí organismy kteří jinde nežijí. Voda je však stále více znečištěna jedy a těžkými kovy z místního průmyslu i přilehlé civilizace.
Garden Girl TV
Videopodcast o městském udržitelném životě, pěstování a ekologických aktivitách, ale i vaření. Zde jsou jen některá videa z celého archivu. Provází sympatická Patti Moreno.
Permakultura
Rozhovor s Davidem Holmgrenem, ko-ordinátorem spolu s Billem Mollisonem koncepce permakultury hovoří o své poslední knize.
Více na EON-the Ecological Options Network.
Sepp a Veronica Holzer jsou vyznavači horské permakultury už od doby, co vzniklo toto označení. Jejich farma Kramaterhof se stala známou už v roce 2000. Sepp Holzer představuje vývoj souvisejících myšlenek, na kterých je právě založena jeho farma. Je to intenzívní kombinace agrolesnictví, vodohospodářství, terasovitého a visutého pěstování, solárního ohřevu vody, vlastní produkce elektřiny, pěstování prasat, chovu ryb bez toxických pesticidů, herbicidů nebo nutnosti kupovat další krmiva pro vepře a ryby. Farma Kramaterhof má mnohem větší biodiverzitu, než okolní krajina "jehličnaté pouště" a vytváří si tak své středozemní mikroklima pomocí přirozených technik – a to v 1500 metrech nad mořem v Tyrolských Alpách. V Tyrolích, kde je vyhlášené lyžařské středisko pro celou Evropu dokáže Sepp pěstovat citrony a kiwi. Film a jeho témata poskytují hodnotné myšlenky a abstraktní techniky, které lze v Permakultuře použít. Naučte se jak zahrnout tyto dovednosti založené ja 40-ti leté zkušenosti experimentálního rozvoje na pouhých 45 akrech. Přeměnil nevýznamnou, neúrodnou horskou krajinu se špatnou překyselenou a slanou půdou do stabilního ráje na Zemi s bohatou úrodou, vysokou biodiverzitou a produktivitou. Dokázal to bez použití umělého zavlažování, bez drahých pesticidů a herbicidů a bez dovezené potravy pro ryby a domácí zvířata. Vytvořil a rozvinul ekologické koloběhy a přirozeně rozvinul ekozemědělství. Trvalá udržitelnost a vysoká produktivita jsou tu spolu elegantně spojeny.
Evoluce
Populárně naučný seriál televize PBS NOVA o vývoji života na naší planetě. Doporučuji!
Globální zahradník
Bill Mollison představuje ve čtyřdílném seriálu Global Gardner jak to je s růstem rostlin v různých typech krajiny a podnebí. Dále dokument Permacultura v praxi což je příklad dlouhodobě udržitelného zemědělství, čili permanent agriculture.
Amazonie
Několik dílů dokumentu o Amazonii. A ještě dva zajímavé dokumenty k nim, vše od televize BBC.
Rovník čili Equator
jaké to je na rovníku ve třech místech planety se dozvíte z cyklu dokumentů BBC. Díl Afrika.
Blog Action Day
15. října 2008 napište na svůj blog něco o chudobě. V roce 2007 bylo téma životní prostředí. Více na Blog Action Day.
Svět bez vody
Svět funguje díky vodě, nejdůležitějšímu životnímu zdroji. Dokument ukazuje osobní tragedie zapříčiněné privatizací vodních zdrojů. Více než miliarda lidí na planet nemá přístup k čisté vodě. každý den zemře 3900 dětí z důvodů nedostatku, nebo nákazy ze špinavé vody. Situace se může jen zhoršovat... od Channel4.
Ztracená pyramida v Caralu
Dokument televize BBC o Peruánské pyramidě. Významem archeologických objevů je srovnávána s pyramidami v Egyptě. Shlédněte tedy také dokument o pyramidách v Egyptě od National Geographics. K tomu ještě dokument o mayských bozích.
lístek na cestu kolem světa
Rozmanitý cestopis o tom, jak procestovat tuhle krásnou planetu. Doporučuji také prohlédnout fotogalerii autora .
Vzdělávání v Indii
Dokumenty o nevýdělečné organizaci v Indickém Bangalore, která se snaží vzdělávat chudé obyvatelstvo. Témata jsou o vysoké úrovni Endosulfanu a pesticidů, které zapříčiňují nejrůznější zdravotní poškození dětí. Ukazuje farmářům jak se vracet zpět k šetrnějšímu zemědělství. Dále o obnovení ekosystému a důležitosti vody v krajině. Více na webu nadace Agastya.
Eco-Punjab – Five Rivers Run Dry A short film focussing on the environmental devastation across the Northern Indian state of Punjab as a result of the first Green Revolution in the 1960s. The associated deforestation, intensive farming practices & use of pesticides, has transformed the landscape and decimated the region known as the ‘bread basket of India’.
Nepál a Tibet
Země vysokých hor, chudoby, kolébky buddhismu, mnichů, ale i politického útlaku,... Výběr několika dokumentů, záznamů z cest a kulturních událostí.
Světlo na konci světa
Populárně naučný dokument o duchovním umění z Nepálu a Himalaje. Od National Geographics.
Indie
čtyři části z třináctidílného seriálu o Indii. Dále o duchovním bohatství Indie.
staré chrámy v Indii
objevte ztracené indické chrámy patřící k významnému kulturnímu bohatství této země. Více se dozvíte např. na Wikipedii.
Více než před 25ti lety proběhl útok na Zlatý chrám Sikh, svatyní v Amritsaru. 13. dubna 1919 se v uzavřeném parku jménem Džallijáanválá Bagh (Jallianwala Bagh) odehrál pověstný Amritsarský masakr, kdy brigádní generál Reginald Dyer dal ghurkským oddílům příkaz postřílet tisíce neozbrojených mužů, žen, dětí a starců. Toho dne se shromáždilo asi 10 – 20 tisíc lidí k pokojnému a nenásilnému protestu na uzavřeném území parku Džallijáanválá Bagh. Z tohoto parku s rozlohou 26 tisíc m², neměl nikdo šanci uniknout, neboť je až na úzký vchod celý obehnán vysokou zdí. Nyní je v tomto parku památník této tragické události.
Akvárium
dozvíte se jak Aquarium v Georgii s mořskými živočichy funguje a co je důležité pro udržení tohoto malého, ale fungujícího společenství. Dále uvidíte spoustu záběrů různých návštěvníků a také jiných mořských akvárií je po celém světě.
Příroda našeho světa
blog terra plný podcastů o přírodě. Nevynechejte ani jeden, nevyplatí se to :) Zde jsem umístil pouze upoutávku.
V roce 1997, upozornil Harvardský ekolog a sociolog E.O. Wilson na malou komunitu domorodců v odlehlé oblasti deštného pralesu v Ekvádoru. Vyzýval je, aby pokračovali v boji proti hrozbě těžby mědi v jejich kraji, který má největší biologickou rozmanitosti na Zemi. O deset let později boj proti těžbě pokračuje. uprostřed tvrzení o hrozbách z korupce a nátlaku ze strany těžební společnosti. Ve spojení s organizací Den Země oslavíme toto výročí komunity, která vede odpor proti těžbě mědi v povrchovém dolu Junin. Jsou příkladem toho, jak i ty nejmenší obce se můžou postavit proti nejmocnějším silám těžebního průmyslu. Přetěte si více. V září roku 2007 vláda Ekvádoru nakonec nepovolila otevření měděného dolu. Aktuální informace o boji proti těžbě v pralesích najdete také na DECOIN webu.
Oteplování
video o Nepříjemné pravdě, o ledních medvědech, globálním oteplení.
Více také na Global Warming Crusade.
Udržitelný život
Warren Brush (Exec. Dir., Quail Springs Permaculture Gardens) guides us through the various interdependent sustainable living & food production systems at Quail Spring Permaculture Gardens & Sustainable Living Facilities (Maricopa, Ca.). Produced for public television by Barrett Productions, Ventura, Ca.
dokument s tématy udržitelný život, obnovitelná energie, odpovědný přístup k prostředí ve kterém žijeme. Mrkněte také na podcast Garden Girl TV o tom jak nacházet nové příležitosti k rozvoji udržitelného životního prostředí. Můžete už teď vidět promo na první díl.
Objektiv
Vybrané reportáže z celého světa, které se vysílaly v České televizi vám přináší portál Ingema. Tam se také můžete dozvědět více. Můžete číst, diskutovat, hledat v rozsáhlých databázích geografických informací a fotografií z celého světa.
Sója
Pěstování soji ve velkém má svá negativa. Brazilští farmáři ničí Amazonský deštný prales ve velkých plochách, aby mohli pěstovat sóju. Film s názvem "Ve jménu pokroku" ukazuje devastační následky které vznikly ze sojového boomu na trhu a projevují se na deštných pralesech.
Velký dopad není jen na zvířata a stromy, pro které je prales přirozeným prostředím, ale také na společnost, které zde žije. Film dokumentuje nelegální stavbu zemědělského průmyslového gigantu Cargill, který je přiraven veškerou soju vyvézt za hranice. Soja od Cargill je určená do celé Evropy jako krmivo kuřat pro fastfoody jako McDonald's a jiné. V pěstování soji mají slovo také firmy věnující se geneticky modifikovaným potravinám a soje, jak například Monsanto. Případ se sojovým mlékem, které mělo nebezpečná zdravotní rizika byl potichu zameten pod stůl. Další info najdete třeba na Independent Media Brazil nebo Indymedia
Modra - perla Malých Karpat
Slovenské královské město Modra na úpatí hor Malé Karpaty. Vinice, původní architektura, místní keramika, výborné víno. Stále živý folklor, kulturní život a další aktivity, které s jinými nesrovnáte. Duch této krajiny se od minulosti nezměnil.
Azazel
Příběh čtyř přátel, kteří se vydali do Pakistánu objevit nový výstup na šestitisícovku Trango Pulpit. Zůstali 20 dní na skalní stěně. Tam se zrodil tento příběh přátelství. Zaujalo vás horolezectví?
chraň svou zemi
Dokument o ostrovech Hawaii. Původní domorodci ostrovů se vždy snažili žít v trvalé harmonii s prostředím. Od doby, co ostrovy přešly pod správu USA je křehký ekosystém ostrovů konfrontován s výdobytky civilizace, odpadky, znečištěním, je pokrytý vojenským územím, které svou aktivitou poškozuje místní prostředí. Více na Recycle Hawaii
Člověk v divočině
jak si umět poradit sám v divoké přírodě, jak přežít v divočině.
zahrady světa
seznamte se s vybranými veřejnými zahradami v Americe. Nejdříve Mt. Vernon ve Washingtonu. Pořadem provází Audrey Hepburn, komentář k historii Michael York. Unikátní dokument o údržbě zahrad.
Indonesie a Nový Zéland
Nesestříhaný záznam 9 hodin z expedice po ostrovech Indonesie a Nového Zélandu. Cestovatel: Darrin Eden.
Cesty s Manfredem
Po různých končinách světa a převážně ve Španělsku cestoval turista Manfred Pfluegl. Na jeho webu uvidíte další fotografie.
ostrov Sri Lanka
čtyři dokumenty o ostrově kterému se také říkalo Ceylon – ostrově s tisíciletou historií. Sri Lanka má i své problémy. Například se slony, kteří tvoří důležité kulturní i přírodní bohatství.
předkolumbovské civilizace
Španělské dobyvačné výpravy v Americe. Objevení a současně pokoření původních civilizací Inků a Aztéků. Dokumenty BBC a další.
Jihovýchodní Asie
návštěva Singapore ale i dalších míst jihovýchodní Asie... Dokumenty o tamní kultuře a lidech. Dále o cestách na Malaysii do Číny, Hong Kongu, Indonesie.
Klub cestovatelů
Výběr z cest po celém světě. Cestovní agentura Montana Club se zabývá cestováním už od roku 1991. V současné době pořádá každoročně incentivní cesty do několka exotických destinací Světa, s důrazem na filmování a fotografování. Na webu uvidíte ještě více videí a fotografií. Autor Miloš Brunner.
Napříč Japonskem
Hodinový film o tom, jak se muž jménem Kintaro rozhodl projít pěšky celé Japonsko. Cesta byla nakonec 2000 mil a trvala 5 měsíců. Více se dozvíte na webu.
Mt. Everest
dvacetidílná reportáž z expedice pod nejvyšší horu světa. Více na stranách podcastu kde pokračují další díly! Dále dokumenty z Himáláje.
Nemoc šílených krav
Před lety byl v Evropě, ale i ve světě problém s vážným onemocněním dobytka, který se mohl promítnout i na člověka. Přestože je toto onemocnění relativně pod kontrolou, v principu je vhodné o ní něco vědět. Dokumenty o této nemoci.
život na Kamčatce
jak se žije na ruském poloostrově Kamčatka. Pro evropana poněkud neobyčejný způsob existence. Nahlédněte...
nadměrná těžba dřeva
BARK je občanská organizace ze severozápadního Oregonu. Zabývá se ochanou lesů, povodí a divokých zvířat v národním parku Mt. Hood a okolí. Sledují a upozorňují na dopady neúměrné těžby a prodeje dřeva. Veřejně vzdělávají a informují o svých aktivitách aby upoutali pozornost veřejnosti, dokud toto přírodní bohatství nezmizí definitivně. Videa jsou pouze část dokumentace o činnosti. Další dokumenty jsou o letní škole Sempas ZOTKS z Nove Gorice na hranicích Slovenie a Itálie, které se účastní studenti biologie z Univerzity v Ljubljani
a o projektu Armenia Tree Project na záchranu Arménského polesí.
Mokřiny na Floridě
přirozené prostředí mokřin a říčních bažin oblasti Národního parku Everglades je podstatná součást ekosystému Floridy. Z civilizačních důvodů však rychle mizí. Více se dozvíte v tomto půlhodinovém dokumentu a nebo na stránkách projektu CERP
zachránci pralesa
Dokument o zvláštní cestě dvou kameramanů, do deštného pralesa v Ekvádoru. Jejich cílem bylo najít konkrétní lidi, kteří jsou odpovědní za ničení tropických lesů. Jsou to dřevaři? Těžební společnosti? Nebo jsou to dva kameramani kteří si chtějí natočit pokácený strom? Dokument ve stylu Michaela Moora byl nominován pro velkou cenu poroty na Sundance festivalu v roce 1993. Autoři: Bill Day & Terry Schwartz.
Jak přežít v přírodě
Praktické rady co dělat když zůstanete v přírodě bez prostředků. Jak rozdělat oheň třením dřev s pomocí luku. Oceníte asi jen v případě expedice mimo civilizaci, ale nikdy nevíte, kdy se to může hodit. Video je s anglickými titulky. více na švédském webu.
pohlednice z Čech
Podívejte se na 5 míst v České republice, abyste nezapomněli, v jaké zemi žijete. Nejlepší je ale vidět je na vlastní oči. Od Sebastano Perero
Bermudský trojúhelník
Dokument je o okolnostech gravitačních pokusů a přechodného zmizení lodi USS Eldridge v roce 1943.
Válečný experiment americké armády za 2. světové války, nechvalně proslulý jako Experiment Philadelphia, měl zůstat navždy utajený. Údajný pokus zneviditelnit válečné plavidlo Eldridge se totiž vymknul kontrole a jeho následky byly děsivé. Po neúspěchu pokusu byly všechny stopy zahlazeny. Je možné, že vše se odehrálo jenom v myslích spekulantů? Dosavadní věda totiž uznává principy kauzality a takový experiment považuje za zcela nemožný. Dále dokumenty o Bermudském trojúhelníku. |
xRubriky
výběr tematuanimovanévěda, technikapřednáškydokumentydokumenty czsvědectví dobyzprávy událostipublicistikaEKO, cestypříroda, zvěřosobnostijak se dělalovideo, film3D, webzvuk, hudbagrafika, DTP
Nezařazeno
Odkazy
Měsíční archiv
Vybraný archiv
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 Výběr tématu
Anketa
Credits
webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter. |