PsychonautiPsychonauti
Psychonaut je průzkumník mysli, který cestuje do své duše pomocí halucinogenní drogy nebo s pomocí jiné vědomí měnící techniky. Psychonauti věří, že tyto duchovní zážitky, při správném zpracování, vedou k dlouhodobému a pozitivnímu přínosu v jejich každodenním životě. Maďarsky s českými titulky.
Svět ve válceSvět ve válce
Dokumentární seriál s českým dabingem.
Pravdivý příběh druhé světové války. Svět ve válce byl poprvé vysílán 31. října 1973, kdy byly vzpomínky na druhou světovou válku v myslích lidí čerstvé a mnoho veteránů této války bylo ještě naživu. Tato unikátní televizní řada shromáždila vzpomínky spolu s archivními záběry do jedinečného silného a úspěšného historického dokumentu všech dob. Hlasy těch, kteří bojovali, pracovali či jinak se podíleli na dění ve válce, dodávají této epizodě živý význam. Při této sérii máte pocit, že jste tam byli, a to, co je popisováno zažili, což dodává těmto dokumentům jedinečný punc.
30 let po událostech druhé světové války jsou v epizodách zaznamenány všechny důležité historické události, které změnili tok dějin lidstva. 30 let po uvedení prvních dílů seriálu se dokument dostává i na DVD.
PlanetyPlanety
Dokumenty Discovery o vesmíru i našem planetárním systému. Dále pořad o kosmickém výzkumu planetárního systému. O černých děrách.
Jiné světy Je začátek minulého století a astronomové touží najít novou planetu. Zatím jich znají jen osm. Počáteční kroky v objevování vesmíru. První cesty do kosmu a objevování posledních planet. První pohled na zakulacenou planetu Zemi. Úvodní kapitola dokumentárního seriálu představuje celou 'rodinu' planet naší sluneční soustavy, asteroidy, komety, planetky a další kosmické jevy. Stručný úvod do tématu původu a utváření jednotlivých složek vesmíru (mlhoviny, supernovy, vývoj planet).
Příběh průkopnických misí k našim sousedním světům. S nejmodernější počítačovou technikou, dosud neuveřejněnými archivními materiály a nejnovějšími poznatky vědců celého světa je dokument Planety je nejobsáhlejší a nejpozoruhodnější zprávou o vesmírném výzkumu a objevech, jaké kdy lidé učinili.
Neviditelné světyNeviditelné světy
Třídílným dokumentárním seriálem televize BBC provází Richard Hammond, kterého znají diváci např. z populární serie Top Gear. Anglicky.
Lepšie zdrava strava ako nožeLepšie zdrava strava ako nože
dokument o zdravé i nezdravé výživě a jejím vlivu na rozvoj nádorových onemocnění. S českými titulky.
5,- Kč5,- Kč
Dokumentární film z prostředí veřejných WC v pražském metru. Film byl vybrán do nejužší nominace 5 filmů na cenu Magnesia při českém Lvu za nejlepší studentský film roku 2011.
Buďte pozdraven, pane JoudaBuďte pozdraven, pane Jouda
Dokument o Felixu Holzmannovi - dětství, profese, soukromý život... a jeho nezapomenutelný humor.
ArizonaArizona
cestování po nádherné přírodě státu Arizona. Více cestovatelských videí najdete na tomto kanálu
Bedřich Smetana: VltavaBedřich Smetana: Vltava
Jedna část z cyklu symfonických básní Má Vlast.
Vltava je přibližně dvanáct minut dlouhá a je v tónině e moll. Smetana o ní napsal: "Skladba líčí běh Vltavy, začínaje od prvních obou praménků, chladná a teplá Vltava, spojení obou potůčků do jednoho proudu; pak tok Vltavy v hájích a po lučinách, krajinami, kde zrovna se slaví veselé hody; při noční záři lůny rej rusalek; na blízkých skalách vypínají se pyšně hrady, zámky a zříceniny, Vltava víří v proudech Svatojánských; teče v širokém toku dále ku Praze. Vyšehrad se objeví, konečně mizí v dálce v majestátním toku svém v Labi." Vltava je adaptací italské lidové písně renesančního původu La Mantovana, jejíž motivy lze nalézt i v izraelské státní hymně Hatikvě (palestinský rozhlas dokonce vysílal shodnou část Vltavy namísto hatikvy v době, kdy byla státní hymna za britské nadvlády v Palestině zakázána). V durové tónině se podobná melodie také objevuje v české lidové písni "Kočka leze dírou".
Zpráva o stavu planety ZeměZpráva o stavu planety Země
Zdravotní stav naší planety už analyzovat umíme a vědci pravidelně kontrolují, v jaké je kondici.
Země připomíná neobyčejně složitý živoucí stroj, skládající se z miliard pohyblivých součástek. V roce 2006 jsme na naší planetě zaznamenali více než 50 silných zemětřesení, více než 70 tajfunů a hurikánů a 19 smrtonosných tornád. Na zemi zuřily gigantické písečné bouře, ničivé požáry, vulkanické erupce a jedno katastrofální cunami. Podobně jako hurikán Katrina z předcházejícího roku byly některé z těch událostí příznaky vážných zdravotních problémů, do kterých se naše planeta dostává. Abychom lépe porozuměli, co se v roce 2006 ve světě přihodilo a jakou roli jsme v tom hráli my, lidé, obrátili se autoři filmu na skupinu expertů, kteří zdravotní stav Země dlouhodobě sledují. Dokument z produkce National Geographic, česky.
Tatra kolem světaTatra kolem světa
1137 dnů za volantem. Cesta plná zvratů i neštěstí
18. března 1987 vyrazila ze zaplněného Staroměstského náměstí Tatra 815 GTC, jejíž posádku tvořilo osm dobrodruhů. Odstartovala tak expedice Tatra kolem světa, která trvala více než tři roky a jejíž účastníci, při dvousettisícovém putování, navštívili 67 zemí všech kontinentů. Cestou intenzivně propagovali výrobky československých národních podniků. Využití ale bylo minimální. Výprava se vrátila do jiného času a také do jiné atmosféry. O výsledky jejich putování byl pramalý zájem. Obchodní kontakty, které navázali, se staly zbytečnými a došlo i na pomluvy a podezření ze špionáže a jiných nesmyslných činností. (2005). Režie M. Kačor
StrachStrach
25 minútový filmový dokument prirovnávajúci podmienky vzniku nacizmu v 30,rokoch minulého storočia so súčasnými podmienkami podporujúcimi vzrast neonacistických tendencií. Akú úlohu zohrala(ale aj zohráva) chudoba a nespokojnosť verejnosti? Ako sa k tyranskému systému postavili nadnárodné spoločnosti? A na koho strane v týchto časoch stojí strach verejnosti? Film ponúka množstvo inšpirácií, ako svoj strach prekonať a dať najavo svoj antifašistický postoj. Vydalo: Hnutie nespokojných občanov Ružomberok 2007
Zdeněk LiškaZdeněk Liška
Zdeněk Liška (16. března 1922 Smečno Ð 13. července 1983 Praha) byl český hudební skladatel, který se věnoval především filmové hudbě. Liškova tvorba se nesmazatelně zapsala do historie filmového umění dvacátého století. Jako jeden z prvních dokázal, že filmová hudba je nejen rovnocennou emotivní složkou celého filmu, ale naopak dramaturgicky dotváří umělecké kvality celého díla. Více info najdete na CSFD.cz
Belo Monte, vyhlášení válkyBelo Monte, vyhlášení války
Upoutávka na nezávislý dokument, ve kterém by měl být nastaven diskurz kolem předpokladu, který začal být naštěstí posuzován i v celosvětovém kontextu: Náš svět nemůže být déle udržitelným ve vývoji a pokroku, při použití modelových řešení současné doby. Rádi bychom pro ilustraci uvedli, že krajina definuje kontext našeho filmu kolem vývoje v komplexu vodní elektrárny Belo Monte, jež má být postaven v brazilské Amazonii.
©umná města©umná města
část z televizního cyklu humorně zpracovaných dokumentů o architektuře českých měst vás zavede do měst i míst Severní Moravy, Střední Moravy a Slezska. Konkrétně Kroměříž, Mladá boleslav a Poděbrady. V oblíbené street movie provází žasnoucí architekt David Vávra.
Krize masožravcůKrize masožravců
Bizarní, drsná a vulgární animovaná podívaná nás zavede do společenství zvířat, které je vázáno vegetariánským paktem Ð tedy, že žádné zvíře nesmí zabít a sežrat jakékoliv jiné. Nereálný politický systém se zvířatům však začíná ze všech stran rychle rozpadat, jakmile několik vychytralých jedinců začíná sledovat vlastní zájmy a strhává na svoji stranu pracující "stádo". Drsný humor celého filmu vychází z rozmanité fresky lidských charakterů schovaných do svých zvířecích protějšků, z velmi nevybíravého slangového jazyka a z ostré politické satiry. Film natočil ve španělském znění v roce 2007 režisér Pedro Rivero.
Bourání státuBourání státu
Jan Keller na akci pořádané iniciativou ProAlt
Tygři - výprava do bažinTygři - výprava do bažin
Výprava do džungle v Bangladéši, tygři Indičtí, dokument v českém znění.
Jak svět přišel ke družiciJak svět přišel ke družici
Antonín Vítek, CSc. Vzpomínka na výjimečného popularizátora, 2. 10. 2007.
SklepáciSklepáci
Záznamy a filmy legendárního divadelního seskupení z Prahy v roce 1988. Dále Silvestrovská besídka divadla Sklep z roku 1997. Scénář D. Vávra, O. Trojan, J. Burda, T. Hanák a P. Auerbach. Kamera A. ©opov. Režie O. Trojan
Kazachstán, křižovatka Střední AsieKazachstán, křižovatka Střední Asie
Odvážné futuristické stavby i rozmanité scenérie divoké přírody. Francouzský dokumentární cyklus.
Kazachstán nabízí jedinečnou podívanou na nejrozmanitější scenérie divoké přírody. I jeho kultura a lid se vyznačují pozoruhodnou pestrostí, jež je dědictvím pohnuté historie sahající od Hedvábné cesty až po bývalý Sovětský svaz.
Navštívíme Astanu, od roku 1997 nové hlavní město země, které během několika let doslova povstalo z pouště a díky řadě originálních futuristických staveb získalo až mystický náboj.
Naše kroky dále povedou do Almaty, do ekonomického střediska země, která získala nezávislost v roce 1991 a od té doby zažívá bouřlivý ekonomický rozvoj spojený především s těžbou ropy.
Budeme sledovat tradiční lov s opeřencem, pár kilometrů od Almaty navštívíme lyžařské středisko čimbulak, které hostilo asijské zimní hry.
V závěru se ocitneme na severu země v blízkosti ruských hranic, kde leží oblast Borovoje. Přezdívka "kazašské ©výcarsko" je tady na místě, objevíme nádhernou krajinu s množstvím jezer.
Muž na JawěMuž na Jawě
Dokumentární snímek o československých motocyklech značky JAWA a čZ. V padesátých a šedesátých letech 20. století byly ve Francii, a nejen tam, velmi populární motocykly Jawa. A i dnes se o ně francouzští sběratelé a motorkářští fandové zajímají. To byl důvod, proč motocyklistický nadšenec Phillipe Jean inicioval dokumentární film věnovaný histori jedné z nejznámějších a nejúspěšnějších československých průmyslových značek. V roce 1929 si Jawu nechal zaregistrovat úspěšný podnikatel a vynálezce Ing. František Janeček (1878-1941). Koncem dvacátých let zanechal výroby pro armádu a orientoval se na produkci motocyklů a částečně také aut. Hlavně relativně levné a kvalitní motocykly jeho firmu proslavily. V roce 1945 byla Jawa znárodněna a po roce 1948 továrna v Týnci nad Sázavou (nově postavená v roce 1937) vyráběla pouze motocykly. Robustní a spolehlivé stroje byly výhodným vývozním artiklem a prodávaly se na všech kontinentech. Slávu značky šíříli také českoslovenští závodníci, kteří se na Jawách zúčastňovali mezinárodních soutěží. Od padesátých do sedmdesátých let dominovali ©estidenní, pozornost vzbuzovali i na silničních okruzích. V sedmdesátcýh letech nastoupil trend masové výroby pro Sovětský svaz a státy RVHP. Poněkud se při zajištěném odbytu zapomnělo na vývoj jako takový, a to se Jawě po roce 1989 nevyplatilo. Konkurence se dostala daleko před ní - technicky i obchodně. V současnosti se v Týnci nad Sázavou motocykly stále vyrábějí, ale budoucnost firmy je v oněch příslovečných "hvězdách".
Vaše moře, naše moře Vaše moře, naše moře
Dokument Jiřího Menzela. Osobitý pohled slavného českého režiséra na Chorvatsko, jeho historii a zemi jako významnou destinaci pro české turisty.
AlmaAlma
Film Alma představuje pohled do Amazonie a zaměřuje se na průmysl, který ji devastuje. Jedná se o poetickou cestu za krásou a utrpením, reflexi o hodnotě života. Alma odhaluje, co se skrývá za výrobky z masa, kůže, mléka a exotického dřeva. Film nás nabádá, abychom přehodnotili své spotřební návyky, abychom otevřeli oči a svá srdce a dali prostor soucitu. Zdroj Ekofilm 2011 Scénář, režie, kamera Patrick Rouxel.
Jasné sdělení, nepříjemná faktaJasné sdělení, nepříjemná fakta
Konferencia SSI Korene.
Víte, že 60 procent řeckého dluhu jsou zbrojní výdaje? ®e řecko má nejvyšší zbrojní výdaje v EU? A že tyto zbraně nakupuje na dluh u německých a francouzských bank? Víte, že evropské domácnosti mají větší dluhy než evropské státy? Víte jak na Slovensku (ne)funguje zdravotnictví? Atd...
příběh imigrantkypříběh imigrantky
Technoložka Tan Le vypráví na TEDxWomen osobní příběh své rodiny - její matka, babička a sestra prchají z Vietnamu a budují nový život. Přednáška s českými titulky a kompletním překladem.
Jůlinka z veselé zahrádkyJůlinka z veselé zahrádky
Rozhovor s autorkami knihy 'Jůlinka z veselé zahrádky' v TV Metropol. Díky knize o Jůlince z veselé zahrádky můžete své nejmenší děti obohatit poznáváním běžné přírody. Patří sem například pampeliška, čmelák, bodlák, housenka, ježek a další. Pro děti, které již dokáží naslouchat příběhům, můžete přečíst stoprocentně laskavou pohádku o životě v přírodě, která se nachází v jejich bezprostřední blízkosti. (Prvňáčci si příběh oblíbili jako své první čtení.)
Konec penězKonec peněz
Rozhovor s Prof. Dr. Franz Hörmannem 8.4.2011 po premiéře filmu Zeitgeist: Moving Forward ve Vídni. Německy, s českými titulky
Je škola budoucnost vzdělávání?Je škola budoucnost vzdělávání?
Zastánce vzdělávací revoluce
Onřej ©teffl je ředitelem společnosti Scio. Narodil se roku 1954 a absolvoval matematicko-fyzikální fakultu a je kandidátem věd ze sociologie. V roce 1990 založil první soukromou školu u nás - PORG. 1995 založil společnost Scio, která se zabývá testováním vzdělávacích výsledků škol i jednotlivců, od roku 1998 také využíváním internetu ve vzdělávání. Společnost Scio se významně se podílí na přijímacím řízení na vysoké školy, její zkoušky využívá v přijímacím řízení 53 fakult veřejných a státních vysokých škol. K jeho zájmům a zálibám patří snowboarding (freeride), windsurfing, vaření.
Made in IslandMade in Island
Dokumentární film od Klara Harden o její 25 dnů dlouhé samostatné cestě po ostrově Island v létě 2011.

Dále: ... Na Islandu geotermální energie ohřívá domy, je využita v průmyslu a zajišťuje teplou vodu v termálních lázních po celý rok.

Geofyzička Anna Wairimu Mwangi cestovala z Keni aby se dozvěděla, jak a proč se Island stal světovou jedničkou v oblasti geotermální energie.
Anna zdokonaluje své schopnosti tím, že studuje s islandskými odborníky na Univerzitě Spojených národů (UNU) Geothermalní odbornou přípravu. Doufá, že si nově nabyté znalosti vezme zpět domů a aplikuje je na svou práci v Keni u energetické společnosti, KenGen.
Anna chce zjistit, jestli je geotermální energie klíčem k rychle rostoucí energetické potřeby v Keni.

Dále Jana Sedliaková a její obrázky z cesty po Islandu.
Nebezpečné poznáníNebezpečné poznání
Co je Realita? Bůh? Věčnost? Filozofové, religionistici, fyzici a matematici tuto otázku zkoumají již po tisíce let.
Dokument televize BBC four o významných matematicích (Georg Cantor, Ludwig Boltzmann, Kurt Gödel a Alan Turing) kteří dosáhli významných objevů v matematice, ale jejich život byl nakonec tragicky ukončený. Dokument zmiňuje také vědce Grega Chaitina a Rogera Penrose.
Film také ukazuje, jak obtížná a nebezpečná jejich snaha byla a jak důležitá může někdy taková práce teoretických matematiků být, třeba tím, že jako vedlejší produkt jejich bádání vzniknou počítače.
Marketing, politika, náboženství a slunceMarketing, politika, náboženství a slunce
Marketing, reklama, byznys, politika, náboženství: všechno na hovno! George Carlin s českými titulky.
Planeta Země 2012Planeta Země 2012
"Tohle je bezpochyby jeden z nejzajímavějších pořadů, které čT kdy vytvořila, prosím nescházejte z cesty a pokračujte v podobně zaměřených pořadech. Upřímně DÍKY!" - z diskuse na stránkách pořadu. Apokalypsa? V překladu "odhalení". Co končí a co začíná? Celovečerní interaktivní debata čT24 o globálním vývoji. Moderují: Václav Moravec a Pavlína Kvapilová
Podle některých výkladů mayského kalendáře má letos nastat Apokalypsa. čeho ve skutečnosti bude konec a čeho začátek? Jsme připraveni se postavit všudypřítomnému pokrytectví? Jsme ochotni si vybrat? Václav Moravec a Pavlína Kvapilová v interaktivním speciálu Planeta Země 2012 debatují s významnými osobnostmi, např. MUDr. Janem Hnízdilem, miliardářem Liborem Malým, amazonským "Pecho-indiánem" Mnislavem Zeleným Atapanou, sociologem Fedorem Gálem, novinářem Tomem Nicholsonem, kardinálem Miloslavem Vlkem, právníkem Tomášem Sokolem a dalšími. Exkluzivně v ní také promluví americký finančník, miliardář George Soros.
Hon na Higgsovu božskou částiciHon na Higgsovu božskou částici
Pokud je Vesmír odpovědí, co je "otázkou"?
Všeobecně se věří že Božská částice je podstatou hmoty ve vesmíru. A že pomůže odhalit, jak celý vesmír vlastně funguje, že ukrývá odpověď na základní otázky celého lidstva. Sestupujeme do podzemních prostor urychlovače částic CERN a sledujeme cestu tohoto výzkumu. - Před čtyřiceti lety, 27. července 1964, uveřejnil skotský fyzik Peter Higgs (*1929) v časopise Physics Letters krátký článek, z něhož postupně vykrystalizoval jeden z největších problémů moderní fyziky. Higgs v článku předestřel teoretický koncept mechanismu, jímž elementární částice nabývají hmotnosti. Zprostředkující částice, která ostatním částicím "přiděluje hmotnost", byla později, když se ukázalo, že popis tohoto mechanismu není od věci, nazvána Higgsův boson. Tento příběh dosud nezná rozuzlení. - Tento příběh dosud nezná rozuzlení. Higgsův boson je částice, která narušuje elektroslabou symetrii a je zodpovědná za existenci hmotnosti, současně ale představuje jeden z nejzapeklitějších problémů moderní fyziky; rovných čtyřicet let si vědci kladou otázku, o jakou částici se vlastně jedná a jaké jsou její vlastnosti. Nejde možná o nic menšího než o poslední "chybějící článek" standardního modelu elementárních částic. Podaří se v příštích letech experimentálně potvrdit jeho existenci? A pokud ano (jak většina fyziků doufá), co z toho bude vyplývat?
Tři způsoby jak se dotknout MěsíceTři způsoby jak se dotknout Měsíce
Pavel Gabzdyl, 28. února 2012, Hvězdárna a planetárium Brno
Alchymie štěstíAlchymie štěstí
pořad Kosmopolis, Jaroslav Dušek, Alicia Hamm a šamanismus...
Božský MichelangeloBožský Michelangelo
Portrét génia renesance. české znění.
Společnost jako přesýpací hodinySpolečnost jako přesýpací hodiny
Autorské čtení známého sociologa a populárního publicisty prof. Jana Kellera o postupujícím rozevírání sociálních nůžek v západní společnosti.
Nakupuj, dokud nepadnešNakupuj, dokud nepadneš
Typický spotřebitel nemá nikdy dost. Chceme být jako on? Krize konzumní společnosti v kanadském dokumentu.
Volání kosatekVolání kosatek
"Vždycky jsem říkal, že když budete chránit oceán, ochráníte tím i sebe", říká Jean Michel Cousteau. Syn oceanologa Jacques Cousteau cestoval na nejnebezpečnější místa na Zemi, kombinoval výzkum s vyprávěním, aby odhalil jak je oceán propojen s našimi životy.
Jeho serie "Výlety oceánem" z roku 2006 a dokument "Call of the Killer Whale" o kosatkách vysvětluje proč oceán chránit před lidskou aktivitou a ukazuje východiska jak chránit tyto důležité kytovce.
Hojnost je naše budoucnostHojnost je naše budoucnost
Peter Diamandis podává příklad k optimismu - že budeme vymýšlet, inovovat a vytvářet způsoby, jak řešit problémy, které nad námi visí. "Neříkám, že nemáme řadu problémů, určitě je ale dokážeme řešit." Přednáška na TED s českými titulky a kompletním přepisem textu.
Definice míruDefinice míru
Peter Joseph / hnutí Zeitgeist Přednáška 'Definování míru' - 12. února 2012 'ZFest', Tel Aviv v Izraeli Shalom!
Tajná inkviziceTajná inkvizice
Hledání pravdy, skryté za temnou legendou. Německý dokumentární cyklus
Motto znělek triptychu Tajná inkvizice zní: "I kdyby kacířem byl můj otec, šel bych sbírat dřevo, abych ho upálil." - Pavel IV., papež a inkvizitor. Už 450 let je římská inkvizice opředena tajemstvím a vzbuzuje hrůzu. A tento její obraz přetrvává dodnes. Německý režisér Jan Peter říká: "Byli jsme prvním fimovým štábem, který v tajných spisech hledal pravdu za temnou legendou." Úvod triptychu obsahuje neobyčejně působivou scénu: Chrám svatého Petra, 12.března 2000. Svatý otec Pavel II. slouží mši, při které prosí Boha za odpuštění hříchů své církve. Ve dvoutisícileté historii křesťanství se toto ještě nikdy nestalo. S papežem se modlí kardinál Josef Ratzinger, nejvyšší strážce víry. Je to akt plný symbolické síly, neboť tehdejší kardinál Ratzinger stojí v čele úřadu, který vzešel z neblaze proslulé římské inkvizice.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.