xVybraná videa
text k videu
S odstupem času můžeme říci, že koncepce a technologické řešení návratové kosmické lodi raketoplánu bylo na svou dobu ambiciozní, ale také velmi neekonomické a do jisté míry i málo ohleduplné k životnímu prostředí.
Bohužel musíme objektivně přiznat, že v daném místě a čase a úrovni vývoje zas nebylo tolik srovnatelných alternativ.

Americké raketoplány svými lety přispěly k poznávání nejbližšího i vzdáleného kosmického prostoru. Jejich opakované lety také z větší části zabezpečily dopravu stavebních prvků vesmírné stanice ISS. Dnes je ISS dokončena a je velkou otázkou, jaké další kosmické projekty NASA připravuje a bude schopna v nadcházejících letech provozovat.

Prvním ze série filmů o vesmíru vás provází Mark Hamill, představitel Luke Skywalkera z oblíbených Hvězdných válek. Počítačová grafika vám umožní let do středu černé díry, pohled na zrod hvězdy, cestu ke hranici nám známého vesmíru a sledování poutě Mléčné dráhy - naší galaxie - kosmem. Program se také věnuje vzniku naší sluneční soustavy a porovnává tvrzení a teorie některých z největších vědců a filozofů všech dob.

Epizoda Uvnitř vesmírné stanice dokumentuje sílu lidské mysli, která sní o nemožném a pak ho přetvoří v skutečnost. Budování vesmírné stanice trvá roky, vyžaduje zdroje a spolupráci 16 národů a zaměstnává představivost stovek tisíců lidí na celém světě. Příběh astronautů, vědců a diplomatů, kteří prodělali obrovské technické a kulturní odlišnosti a spojili se při realizaci projektu, který žádná země nedokáže uskutečnit sama.
x Zkrácená verze z 81 minut dlouhého dokumentu o projektu amerického raketoplánu. Tento kosmický projekt se po desetiletích definitivně uzavřel a má za sebou významné úspěchy i velké tragedie.

Licence:k užití medií z NASA
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Nefunguje
Nefunguje video na této straně?
Pošli link
Ahoj, podívej se na zajímavé video
Po stlačení tlačítka "Pošli" nezapomeň vyplnit správnou e-mailovou adresu a pak odeslat.

Odkaz videa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.