Události v kultuřeUdálosti v kultuře
1. 12. 2011 - Je začátek prosince a cestování za kulturou se nám tu a tam malinko komplikuje, provází nás mlhy, námraza a další nepříjemnosti. My se ale nelekáme a srdnatě vyrážíme. Na počasí doplatila v Novém Městě i Eva Hanychová. Přes malou návštěvnost byl ovšem její koncert skvělý. V teple kanceláře jsme si libovali u Filipa Hoffmana, dynamického módního tvůrce a držitele skvělého ocenění. Aby jsme lehké módní téma trochu vyvážili, věnoval nám při rozhovoru pár minut času záhadolog a scénárista Arnošt Vašíček a navíc jsme se vypravili do Bystřice, abychom si do žil vlili trochu adrenalinu-jakoby ho nebylo na silnicích dost. Kde jsme v Bystřici našli adrenalin a v jaké soutěži se blýsknul Filip Hoffman? Neprozradíme, prozradí to Události v kultuře. Od TV Vysočina.
Selhání anestezieSelhání anestezie
Každoročně podstoupí celkovou anestezii přes sto milionů lidí. Přesné dávkování je vysoce individuální záležitost, a tak se část pacientů během operace probudí. Jaké to je, když v jedné vteřině spíte a ve druhé cítíte strašlivou bolest a nemůžete se ani hnout, ani mluvit? V britském dokumentu vyslechneme zážitky lidí, kterým se tato noční můra stala...
Vášnivý jedlíkVášnivý jedlík
Adam Richman chodí po různých amerických městech a jí ty nejvychytanější jídla, která nabízejí. Na závěr relace se setká v souboji s jídlem nadrozměrných velikosti, extrémní štiplavostí nebo něco podobného. Souboj muže proti jídlu se může začít ...
Pozn. Spotter.TV: O tom, jaké je toto počínání, nechť si každý udělá vlastní názor.
TerchováTerchová
Turistické centrum Malé Fatry na Slovensku. Obec Terchová je spjata se slovenským zbojníkem Jurajem Jánošíkem, který se narodil v místní osadě Janošíkovci a kterému je věnováno místní muzeum.
Kamera na cestáchKamera na cestách
Za pět a čtvrt hodiny navštívíte tyto země: Libanon - Pokladnici života, Katar, perlu budoucnosti, Japonsko, zemi zenu zaslíbenou, Omán, tajemný Orient, Skotsko, zrcadlo času a Novou Kaledonii, červenou a modrou. Nenechte si ujít perfektní cestopisy. Francouzský dokumentární cyklus.
Koukolík v HydeparkuKoukolík v Hydeparku
Hydepark v České televizi 16.9.2011
Peníze koupí i toho největšího nepřítelePeníze koupí i toho největšího nepřítele
Rozhovor s Antony C. Suttonem. DrSc. z roku 1980. Anglicky s českými titulky. ... vypráví o své knize, v které se zabývá historií, mimojiné i těmatem kdo vlastně financoval Adolfa Hitlera. O tom, jak Wall Street, Henry Ford, Rockefellerové a další americké firmy financovaly bolševickou revoluci v Rusku a fašismus v Německu. Podílely se nejen finančně, ale také dodávkami technologií pro vojenský průmysl fašistického německa i Sovětského svazu po 2. světové válce, i během války ve Vietnamu. Za klíčovými investicemi do válečného průmyslu stojí na obou stranách konfliktů vždy ti samí lidé.
Létající knihyLétající knihy
Animovaný film "The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore" byl inspirován stejným dílem událostmi které způsobil hurikán Katrina, komikem Busterem Keatonem, Čarodějem ze země Oz a láskou ke knihám. "Morris Lessmore" je příběhem lidí, kteří věnují své životy knihám. Film je uštěpačná, vtipná alegorie o léčivých silách příběhu. Byl vyrobený s použitím různých technik (miniatury, počítačové animace, 2D animace). Oceněný autor / ilustrátor William Joyce a spoluzakladatel Brandon Oldenburg představí nový narativní zážitek, který znají už jen pamětníci němých filmů a muzikálů MGM Technicolor. "Morris Lessmore" je staromódní a zároveň břitce současný.
Modelová železniceModelová železnice
Tichá vášeň - dokumentární film Adolfa Ziky
Není zítraNení zítra
Animovaný dokumentární film o blížícím se vyčerpání přírodních zdrojů a o nesmyslnosti teorie, že na jedné planetě s limitovanými zdroji může docházet k nekonečnému hospodářskému růstu.
PsychoválkaPsychoválka
John Stauber zkoumá v tomto dokumentu korporátní a vládní zneužívání propagandy a public relations k manipulaci s americkým lidem. Ukazuje, jak vláda USA představuje události, manipuluje s veřejným míněním o válce v Iráku, stejně jako o záchraně vojačky Jessicy Lynch. o zdánlivě spontánním davu, který svrh nadživotní sochu Saddáma Husajna v Iráku.
Zabývá se také skandálem Pentagonu a tajnou činností firmy Rendon Group, která se specializuje na PR válečný spinning. Film odhaluje řadu vládních a firemních aktivit k rozmazání hranice mezi skutečnými zprávami a falešnými zprávami, stejně jako časového vývoje veřejných dezinformačních kampaní, strategických podnikových kampaní,které mají vytvářet dobré jméno a vnímání dobrých skutků, použití fotomontáží, a dalších manipulativních PR nástrojů, které proměnily USA, jako zemi svobodných a domov statečných na místo, kde jsou dnes občané manipulovatelní s velkou účinností, a ve velkém měřítku. "
Pod lampou Pod lampou
Diskusní pořady ve Slovenskej televízii. Slovensky
Atmosféra Země ...vždyť to je jen vzduch Atmosféra Země ...vždyť to je jen vzduch
Zdeněk Řehoř, Hvězdárna a planetárium Brno, 7. února 2012
Vir zlaVir zla
Rozhovor s Andrewem Lobaczewski, autorem teorie politické ponerologie neboli nauky o původu a projevech lidského zla. Andrew napsal stejnojmenou knihu. Rozhovor je anglicky.
Online spolupráce ve velkémOnline spolupráce ve velkém
Po zadání textu CAPTCHA pomáhá každý člověk digitalizovat knihy. Luise von Ahn napadlo, jak jinak používat mnoho malých příspěvků na internetu, pro vyšší dobro. Na TEDxCMU představuje jeho nový ambiciózní projekt Duolingo, který pomáhá milionům lidí naučit se nový jazyk při překladu na webu rychle a přesně - A to vše zdarma. Přednáška s českými titulky a kompletním přepisem textu.
Operace ultrazvukem - léčení bez řezáníOperace ultrazvukem - léčení bez řezání
Představte si chirurgický zákrok bez použití skalpelu. Na TEDMED, Yoav Medan představuje metodu, která používá magnetickou rezonanci MRI ke zjištění problémových míst a ultrazvuk zaměřený na přesné místo. Tato metoda je vhodná na léčbu nemocí jako je poškození mozku, děložní myomy a několik druhů rakovinných bujení. Přednáška s českými titulky a kompletním přepisem textu.
Poznej sám sebePoznej sám sebe
Představte si, že hrajete počítačovou hru řízenou vaší mysli. Teď si představte, že hra vás také učí o svých vlastních vzorcích chování, o stresu, relaxaci a soustředění. Na TEDxToronto Ariel Garten ukazuje, jak se dívá na vlastní aktivity mozku a dává tak nový význam starému výroku "Poznej sám sebe."
Jak se z touhy učit se, stane sběratelství známekJak se z touhy učit se, stane sběratelství známek
Jana Nováčková je psycholožka, členka a lektorka Společnosti pro mozkově kompatibilní vzdělávání. Je přesvědčená, že ani nejlepší výchovné cíle nemohou ospravedlnit fakt, že se s dětmi často zachází méně slušně než s dospělými. Jak jinak je možno provázet děti na jejich cestě, aby se mohly stát zodpovědnými dospělými s vysokou sebeúctou, popsala spolu s dalšími třemi spoluautory v knize Respektovat a být respektován (30 000 prodaných výtisků); lektoruje také stejnojmenný kurz. Tvrdí, že tradiční školství se prohřešuje proti přirozenému fungování našeho mozku a promarňuje potenciály dětí. Své názory vyjádřila v seriálu článků Mýty ve vzdělávání publikovaných v Lidových novinách a vydaných pak knižně.
Léčba a energie Qi Gong ShaolinLéčba a energie Qi Gong Shaolin
Dokument o světoznámém terapeutovi, učiteli a mistru bojových umění Shifu Shi Delon.
Karel Kryl živě 1969Karel Kryl živě 1969
01 Až jednou proletariát
02 Bílá Hora
03 Marat ve vaně
04 Důchodce
05 Ruská ruleta
06 Jeřabiny
07 Píseň o Bouřňáku
08 Bratři
09 Habet
10 Veličenstvo Kat
11 Salome
12 Pušky a děla
13 Buffalo Bill
14 Bratříčku,zavírej vrátka
15 Vesele,vesele
16 Vinograd
17 Evžen Onégin
18 Sluneční paprsky
19 Okupační popěvek
20 Pieta
21 Provizorní balada
22 Morituri Te Salutant
23 Marat ve vaně (Bonus)
24 Pasážová revolta (Bonus)
25 Bratříčku,zavírej vrátka (Bonus)
Emil ŠkodaEmil Škoda
Dokument z cyklu Průkopníci podnikání v Čechách. Tento díl se věnuje zbraním, které Škoda vyráběl.
Oproti jiným měl Emil Škoda pro svůj životní i podnikatelský start velkou výhodu - nepocházel z chudých poměrů. Proto křivka jeho podnikatelských úspěchů stoupala poměrně plynule. V osmdesátých letech minulého století vsadil na zbrojení a přeměnil svoji plzeňskou strojírnu na zbrojovku světového významu. Bohužel, vývoj doby jej ale nakonec přece jen odstavil na vedlejší kolej, avšak jeho jméno zůstane trvale spojeno s jedním z našich největších průmyslových gigantů. Režie M. Růžička
Soumrak univerzálních PCSoumrak univerzálních PC
Zajímavá přednáška s českými titulky a kompletním přepisem nejen pro ajťáky. Zamyšlení se nad tím, jestli nám nehrozí válka o zachování univerzálních počítačů, které jsou schopny zpracovávat jakékoliv informace jakýmkoliv způsobem.
Pěšky do NepáluPěšky do Nepálu
Cesta řezbáře Davida Fialy, Praha-Nepál-Praha
Král ŠumavyKrál Šumavy
Král Šumavy je příběh Josefa Hasila který začíná v šumavské obci Zvonková a končí na předměstí Chicaga v USA. O tom je můj amaterský dokument, kde jsem navštivil místa kudy agent chodec Hasil skutečně chodil, kde žil, chci poděkovat všem těm kteří k tomuto přispěli radou a informacemi a zvláště pak archivu Praha.
Řády a vyznamenání Řády a vyznamenání
Řády, vyznamenání, medaile, odznaky nebo čestné tituly. V socialistickém Československu se oceňovalo za činy, z nichž jen některé snesou i dnes přízvisko hrdinské. Vyzdvihovala se práce, která zdaleka ne vždy byla idealistická. Nejrůznější vyznamenání však sebou nesla značnou prestiž i různé výhody. Dívejte se, za co vše byly připínány řády a předávány tituly a diplomy. Od titulu Hrdina socialistické práce přes Řád rudé hvězdy po Vyznamenání Za zásluhy o výstavbu. K socialismu prostě ocenění patřila. Pořad z cyklu Retro.
Malování na skloMalování na sklo
Muzeum Těšínska - dokument o technice malování na skle.
To správné dítěTo správné dítě
Cesta věrného učedníka, který je pověřen představenými svého buddhistického kláštera vydat se na cestu a najít reinkarnaci svého dlouholetého učitele a lámy. Jeho stopy mají směřovat podle stop popela po kremaci do údolí, kde dříve vážený láma vyrůstal a působil ve svých začátcích. Tam někde má žít dítě, do kterého se láma převtělil a učedník tak dostává přetěžký úkol najít převtělení někoho, kdo je více osvícený než on a má vyšší poslání podle jejich víry. Když po náročném hledání vyvolené dítě nakonec nalezne, není všem zkouškám konec, nejtěžší z nich čeká na rodiče dítěte. Vzdají se svého potomka pro vyšší duchovní cíl?
Jak to bylo s mostem přes řeku KwaiJak to bylo s mostem přes řeku Kwai
Za svou proslulost most přes řeku Kwai vděčí stejnojmennému filmu režiséra Davida Leana. Pro ty, kteří jeho stavbu přežili, je ale pouze začátkem tragického dramatu. Přes čtyři sta kilometrů železniční tratě budované uprostřed džungle na hranici mezi Thajskem a Barmou. O život tu přišly sta tisíce mužů. Železnice měla hrát důležitou strategickou roli při přemisťování jednotek a dalším pronikání do Asie. Pod záminkou osvobození asijských zemí ze západní koloniální nadvlády rozšiřovalo Japonsko svou říši směrem k Indii. Námořní cesty byly příliš nejisté, a tak chtěli využít existující železniční sítě. Francouzský dokument s českým dabingem.
Arménie, země NoemovaArménie, země Noemova
Přírodní krásy i hmatatelné odkazy předků na území jedné z nejstarších křesťanských civilizací světa Arménie je pro většinu z nás jen málo známá země. Kdysi dávno zaujímala území o rozloze asi čtyř set tisíc čtverečních kilometrů, dnes se Arménská republika nachází na severovýchodě svého bývalého území mezi Gruzií, Ázerbájdžánem, Íránem a Tureckem. Po rozpadu Sovětského svazu se v roce 1991 stala členem Společenství nezávislých států.Tato malá země, která se rozkládá na téměř třiceti tisících čtverečních kilometrech, skrývá celou řadu nepříliš známých, přesto výjimečných památek i přírodních scenérií. Lidé jsou tam obdařeni duchovní silou a schopností se přizpůsobovat, jen tak se mohla zrodit země, která je dnes považována za jednu z nejstarších křesťanských civilizací světa.
Papua BaratPapua Barat
Nová Guinea je druhý největší ostrov na světě (7850 000 km²). Jeho východní část je samostatným státem, druhá patří Indonésii a úředně se nazývá Papua Barat - Západní Papua. Do tohoto podivuhodného hornatého území porostlého z 85 % pralesy se vydali švýcarští filmaři, aby podali své svědectví o zdejších primitivních kmenech a neobyčejné fauně i flóře. Švýcarský dokumentární cyklus
Chycený v sítiChycený v síti
O lidech a mezilidských vztazích na internetu. režie Matej Ligač.
Soukromé armádySoukromé armády
Lidé válčí z mnoha důvodů. Kvůli moci, idejím nebo pro peníze. A jsou to právě nájemní žoldáci, kteří v ozbrojených konfliktech hrají stále větší roli. Současná válka je na prodej a třeba jen v Iráku jich ve službách nadnárodních korporací působí víc než všech neamerických vojáků dohromady.
Při ochraně jejich zájmů se často pohybují na hraně zákona a nevyhýbají se ani skandálům. Ale jaký je skutečný svět soukromých zabijáků? Na jak velký balík peněz si cení vlastní život? Můžou svému zaměstnavateli vždycky věřit? Jaká bývá jejich minulost a jak probíhá jejich výcvik? A zaslouží si odpor, nebo uznání?
Sledujte zákulisí největších bezpečnostních agentur světa, prostředí výcvikových kempů i ostré přestřelky v ulicích měst.
 Jak přemýšlel středověký člověk Jak přemýšlel středověký člověk
Jeden z největších světových odborníků na starověk, profesor Robert Bartlett z univerzity v St. Andrews, zkoumá v tomto pořadu intelektuální povědomí středověkého světa. Už od renesance chceme pochopit svět, abychom ho mohli ovládat a využít ve svůj prospěch. Profesor Bartlett argumentuje, že v středověku nešlo ani tak o ovládnutí světa, ale o rozjímání.
Podivuhodné příběhy malých těles Sluneční soustavyPodivuhodné příběhy malých těles Sluneční soustavy
přednáší Petr Scheirich, Hvězdárna a planetárium Brno, 17. ledna 2012
Obrazy starého svetaObrazy starého sveta
Dokumentární film Dušana Hanáka Obrazy starého světa zobrazuje zajímavých lidí, dobrovolně žijících na periférii společnosti. Periférie ale v tomto případě není synonymem úpadku, ale azylovým místem, umožňujícím žít autentický život v totalitním komunistickém režimu.
Pravda o zabíjeníPravda o zabíjení
Novinář Grub Smith podstoupí výcvik určený pro pěšáky a setká se s vojenskými a akademickými experty, aby zjistil, jaké to je zabíjet v boji pro svou zemi... Britský dokumentární miniseriál z roku 2003.
Jak snadné je zabíjet v boji? Všichni jsme viděli záběry z války a hollywoodské dramatizace bitev, kde se vojáci navzájem zabíjeli. Jaké je to ale ve skutečnosti? Většina mladých mužů se domnívá, že kdyby přišlo na věc, dokázali by pro svou zemi zabíjet. Když se ale novinář Grub Smith doslechl o šokujícím průzkumu, který tento přijímaný názor staví na hlavu, rozhodl se přijít tomu na kloub. Aby odhalil pravdu, podstoupí výcvik určený pro pěšáky a setká se s vojenskými a akademickými experty.
1. Krátce po druhé světové válce byly zveřejněny výsledky rozsáhlého průzkumu uskutečněného mezi americkými vojáky, kteří bojovali v první linii. Vedení vojenských sil zažilo šok: pouze 15 až 20 % jednotlivých střelců použilo proti nepříteli zbraň a jen 2 % střílelo s cílem zabít. Novinář Grub Smith podstoupí výcvik určený pro pěšáky a setká se s vojenskými a akademickými experty, aby zjistil, proč lidé nechtějí zabíjet a jak je k tomu lze přimět.
Kolský super vrt Kolský super vrt
Kolský superhluboký vrt (rusky Koľskaja sverchhlubokaja skvažina (SH-3)) je nejhlubší vrt na světě. Nachází se v Murmanské oblasti ve vzdálenosti 10 km od města Zapoljarnyj na území geologického Baltského štítu. Dosahuje hloubky 12 261 m. Na rozdíl od jiných vrtů, které byly prováděny za účelem hledání ropy nebo geologického průzkumu, cílem tohoto byl pouze výzkum litosféry v místě, kde Mohorovičićova diskontinuita prochází blízko zemského povrchu.
Jiné světyJiné světy
Cesta do srdce ayahuaskového šamanismu kmene Šipibo Konibo
Ojedinělý dokument svého druhu. Režisér Jan Kounen nás uvádí do hlubokých tajů šamanské medicíny a připomíná tak, jak málo ještě víme o životě, rostlinách, našem vědomí, apod. Kromě počítačově zpracovaných halucinogenních vizí je zde zachycen i život kmene Šipibo Konibo, který se svými tradicemi, znalostmi, sociální pevností, funkčností a provázaností překračuje zajisté v mnohém západní duchovní kulturu.
Součástí dokumentu jsou také zajímavé postřehy nejrůznějších osobností z pole lékařství (Rick Strassman), antropologie (Jeremy Narby), psychoterapie (Stanislav Grof) či umění (Alex Gray a Pablo Amaringo).
Dokument při svém uvedení v roce 2004 vyvolal kontroverzi díky zobrazené zvířecí obětině, kterou kmen Šipibo používá, a díky scénám čištění, jímž účastníci ceremonií procházeli.
Komplexní číslaKomplexní čísla
Seriál Fyzikálního korespondenčního semináře o komplexních číslech a jejich použití ve fyzice (všechny kapitoly) Studijní text a úlohy k seriálu najdete na http://fykos.cz/serial/ (autoři: Jakub Michálek, Lukáš Ledvina)
Einsteinova velká myšlenkaEinsteinova velká myšlenka
Dokument ( patří k cyklu Nova, 1974 ) ukazuje, jak vědečtí předchůdci poskytli Einsteinovi intelektuální nástroje pro jeho revoluční teorii relativity a pomůže vám tuto slavnou rovnici pochopit tak jako nikdy předtím. V roce 1905 uvažoval Albert Einstein o důsledcích své mimořádné revoluční teorie relativity a došel k překvapivému závěru: hmota a energie se podle rovnice E=mc^2 rovnají. Přestože se jedná jen o jeden z několika pozoruhodných objevů, které Einstein učinil, stal se jeho zdaleka nejznámější myšlenkou. Kolik lidí ale ví, co tato rovnice ve skutečnosti znamená? V dokumentu, který vede k zamyšlení, tento vzorec vysvětlíme prostřednictvím rozpletením příběhu o jeho vzniku.
Je změna klimatu největší hrozbou lidstva? Je změna klimatu největší hrozbou lidstva?
Alexander Ač, 24. ledna 2012, přednáškový sál Brněnského planetária.
Příběh La GracePříběh La Grace
Dokument o plachetnici La Grace od Michala Hlucháně.

Plachetnice La Grace je věrnou replikou brigy ze druhé poloviny 18. století. Její konstrukce navazuje na plány, které v roce 1768 v knize Architectura navalis mercatoria vydal švédský admirál Fredrik Henrik af Chapman. Jde pravděpodobně o největšího lodního konstruktéra všech dob, který položil základ moderní stavbě lodí podle přesných plánů. Dávno před Fordem zavedl "pásovou" stavbu lodí z předem připravených dílů a díky tomu desetinásobně zkrátil dobu jejich stavby. Podle jeho plánů bylo postaveno mnoho válečných i obchodní lodí. Z jeho plánů vychází všechny konstrukce replik historických plachetnic z 15. Đ 18. století.

Ačkoliv je La Grace koncipovaná tak, aby ani admirál Nelson na první pohled nepostřehl nějakou historickou nesrovnalost, uvnitř bude vybavena veškerou moderní elektronikou, bezpečnostními systémy a zařízením, které jí umožní bezpečnou plavbu a posádce příjemně strávené okamžiky odpočinku nebo výuky.
OceányOceány
Moře a oceány pokrývají dvě třetiny této planety. Ukrývají klíč k záhadám její minulosti. A jsou životně důležité pro naše přežití v budoucnosti. Nový cyklus BBC pod režijním vedením Philippa Cousteaua. Moře a oceány pokrývají dvě třetiny této planety. Ukrývají klíč k záhadám její minulosti. A jsou životně důležité pro naše přežití v budoucnosti. Přesto dodnes skrývají mnohá tajemství. Výzkumník Paul Rose vedl tým odborníků, s nimiž během několika expedic zkoumal svět pod mořskou hladinou. Celý rok křižovali zeměkouli, aby si udělali celkový obraz o stavu našich moří a oceánů. Členem výpravy v roli ekologa a režisérem cyklu je vnuk slavného Jacquese-Yvese Cousteau Philippe.
Zlatý fond animovaného filmuZlatý fond animovaného filmu
Výběr zajímavých animovaných filmů. Postupně doplním podle toho, co mne zaujme. Krysař, Čarodějův učeň, Hobbit.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.