Nová tvář RuskaNová tvář Ruska
Po dlouhá léta bylo Rusko okolnímu světu jen trnem v oku. A ani teď na tom není o mnoho lépe. Zatímco většina zemí okolo směřuje spíše k západem inspirované modernizaci myšlení, bývalý Sovětský svaz ustrnul ve vzpomínkách na kdysi slavnou minulost a stále touží po návratu na opuštěný mocenský trůn. Občas přitom zachřestí i vojenskými hrozbami. Císař si prostě navléknul nové šaty, uvnitř však zůstal stejný. Přesto je zde naděje, že mladí Rusové tento zpátečnický trend změní. Už dávno jim nestačí jen slušivé oblečení a možnost cestovat po světě, chtějí poznat opravdový neruský význam slova demokracie. Ve městech, jako jsou Moskva a Petrohrad, se tato vlna už projevila, což s povděkem kvitují především zahraniční obchodníci. Zbytek země se ale pořád utápí v tradicích a vizích kolektivní budoucnosti. Suma sumárum, Rusko stojí na počátku další velké éry. Jak ale bude jeho budoucnost vypadat doopravdy, je stále ve hvězdách… České znění.
Meze poznáníMeze poznání
"Jsme obklopeni tajemnými světy, světy skrytýmů od nás díky jejich velikosti, příliš malé nebo příliš velké, abychom si jich všimli. Ale dnes je možné vidět i tyto světy. Co se změnilo naše vnímání techniky,...? Rozšíření našich přírodních smyslů, přičemž nás provází pozoruhodnou cestou z našeho vlastního světa prostřednictvím zvláštních paralelních světů do nejmenších až po největší měřítka existence ... " Český dabing.
Děti na prodejDěti na prodej
Na policejním záznamu vidíte jak rodiče prodávají vlastní dceru. Dítě čeká jistá smrt. Děvčátko použijí na orgány. Rodiče to však netrápí. Po transakci dostanou 260 000 rublů. Rusko je na prvním místě co se týče obchodů s dětmi a nelegální adopce. Začíná to nevinně. Nadějná budoucnost, nové zážitky, milující rodina. O to krutější může být probuzení do nelítostné reality. Svědectví dětí, které neměly štěstí na rodiče. České znění.
Bojová umění aneb Jednota osobnosti Bojová umění aneb Jednota osobnosti
Desetidílný cyklus, který by měl dát představu o vzniku a vývoji bojových umění, jejich místě v dnešním světě, jejich duchovně-filozofické stránce a přínosu pro osobnostní rozvoj těch, kdo se jimi zabývají. Již od nejstarších dob člověk bojuje, aby přežil, ubránil sebe a svoji rodinu. Každý člověk je naplněn silou, kterou může použít ku prospěchu svému i ostatních, anebo ji zneužít. Podle asijské filozofie na Dálném východě má každá lidská bytost žít v souladu s přírodou. V "západním" pojetí se člověk již od doby renesance naopak opájí pocitem převahy nad vším živým. Tyto světonázorové rozdíly se prolínají i do bojových dovedností lidí, a konkrétně do jedné z nich - zápasu; v Evropě je to zápas řecko-římský, v Japonsku zápas sumo. Jedno však mají společné: obě bojová umění nabízejí cestu k poznání sebe sama, k poznání vlastní síly i slabosti...
Nevyslyšená varováníNevyslyšená varování
Víra v pokrok a technologický rozvoj může být mnohdy natolik silná, že je lidstvo na moment ochotno zapomenout na vznikající vedlejší produkty, dopadající především na životní prostředí a přírodu. A mnohdy přímo na člověka samého. Přesto je pán tvorstva stále ochoten podnikat hazardní a riskantní pokusy. Pravděpodobně je to jediná cesta vedoucí k novému poznání. Anebo k záhubě? Smog, znečištění vod, radioaktivní odpad, úbytek lesů, to jsou jen příklady druhotných následků lidského rozmachu. Jen čas ukáže, budeme-li schopni se s nimi zpětně vypořádat… České znění. Epizody: Olovo za život, Města smogu, Předvídatelná katastrofa, Zhoubný prach, Kuřácká epidemie, Díra v obloze, Nesmrtelný jed, Poslední antibiotika.
Výdobytky průmyslové revoluceVýdobytky průmyslové revoluce
Moderní svět je nyní z velké části utvářen výdobytky průmyslové revoluce - od vařící konvice po práci v kanceláři. Šestidílný seriál, kterým provází historik architektury Dan Cruickshank, odkrývá vědecké, technologické a politické změny 19. století, které ovlivnily životy nás všech. České znění.
Závody v dobývání vesmíruZávody v dobývání vesmíru
Britská dokumentární rekonstrukce přiblíží více jak dvacetileté sovětsko-americké soupeření o dobytí vesmíru. Ve čtyřech epizodách chronologicky odhaluje jednotlivé kroky znepřátelených velmocí, které vedly k úspěchům v raketovém průmyslu, přičemž se hlavní důraz klade na dva konstruktéry, kteří stáli v pozadí úspěchů - na jedné straně geniální Sergej Koroljov, propuštěný z gulagu, na druhé Wernher von Braun, průkopník a vizionář pronásledovaný nacistickou minulostí.
Výzva k bojiVýzva k boji
Sezóna 1 Epizoda 01: Wushu; Sanda (Location: Dengfeng, China) Epizoda 02: Kali (Location: Manila, Philippines) Epizoda 03: Kyokushin Karate (Location: Tokyo, Japan) Epizoda 04: Boxing (Location: Mexico City, Mexico) Epizoda 05: Pencak Silat (Location: Bandung, Indonesia) Epizoda 06: Savate (Location: Marseille, France) Epizoda 07: Hapkido (Location: Seoul, South Korea) Epizoda 08: Brazilian Jiu-Jitsu (Location: Rio de Janeiro, Brazil) Epizoda 09: Krav Maga (Location: Netanya, Israel) Epizoda 10: Kajukenbo (Location: Bay Area, California) Sezóna 2 Epizoda 01: Muay Thai (Location: Bangkok & Ayutthaya, Thailand) Epizoda 02: Kalarippayattu (Location: Kerala, India) Epizoda 03: Wing Chun (Location: Hong Kong & Kowloon, China)
Karel Kryl - album PlaváčekKarel Kryl - album Plaváček
Svět, který Karla Kryla obklopoval v první polovině 80. let, je na Plaváčkovi vykreslen s takovou přesností a působivostí, až člověku - podobně jako u Goyových obrazů - tuhne krev v žilách. Ochrnutý vzduch, vraky vlaků, šedá halda tvárnic. Ticho s hlavou vlčí v době po moru, lidé, kteří mlčí v hovoru.
František DrtikolFrantišek Drtikol
český fotograf tvořící v letech 1901 až 1935. Proslavil se zejména svými portréty a akty ve stylu pozdní secese, později ovlivněné kubisticko-futuristickými prvky. Je řazen k nejúspěšnějším českým klasikům fotografie aktu všech dob. Je známý také svou duchovní praxí východních učení, především buddhismu a je označován za patriarchu českého buddhismu...

Poslední vůle Františka Drtikola: "Jest jen jediná pravda, a to jest Pravda. Nikoliv moje pravda, nebo nějaká jiná, ale čistá Pravda. Jinak hleďte co nejdříve na moji formu zapomenout, ale nezapomeňte, co jsem vás všechny učil. Slova, která jsem mluvil, ať ve vás obživnou. Jinak mě nikde nehledejte - jsem všude - také tedy ve vás - v Učení."
Antoni GaudíAntoni Gaudí
Zbrusu osobité a originální ztvárnění Gaudího staveb mísící secesi, modernismus, motivy z živé přírody, nádech španělského orientu a výrazných barev dotváří architektonický fond Barcelony a dělá z něj město naprosto unikátní a osobité. Katalánec Antoni Gaudí, především díky svému mecenáši panu Güellovi, realizoval zde celou řadu staveb, z nichž je několik zapsáno i do seznamu světového dědictví UNESCO. Absolutní samorost, solitér mezi architekty. Gaudího konstruktérskou vynalézavost obdivoval Le Corbusier. Vždyť jako první uplatnil na svých stavbách předpjatý beton. Zprvu dandy, později zanícený katolík, který si zvolil celoživotní celibát, vkládal veškerou vášeň do svých staveb. Jeho tvůrčí duch zasáhl Barcelonu konce 19. a začátku 20. století, rozvlnil sevřenost staveb, otiskl do nich motivy z přírody, nechal je zazářit mozaikou barev. Gaudí měl obrovský dar představivosti, kterou dokázal proměnit v realitu. Uplatnil ji jak u staveb sakrálních, jako je světoznámá katedrála Sagrada Família (Svatá rodina), tak u těch světských, které si často ve svých přezdívkách nesly svá znamení. Jeho "Dům z kostí" či "Kamenolom", neobyčejné činžáky na jedné z barcelonských tříd, jsou živým muzeem snoubení se estetické a funkční stránky architektury. České znění.
Oškliví a jiníOškliví a jiní
Některým lidem ukázala příroda odvrácenou tvář a znetvořila jejich tělo výraznou anomálií. Přesto nevzdávají boj o své místo ve společnosti a stejně jako většina z nás touží po šťastném a klidném životě. České znění.
Značka Značka "Krása"
Jak známo, ideál krásy je značně relativní termín, proměňující se časy, místy, kulturami. Rubensovské kypré krásky by dnes uspěly nejspíš u afrických mužů. Dnes panuje kult štíhlosti až vyzáblosti. Dnes je třeba se k úspěchu prohladovět - alespoň většinou. Dnešní dokument natočila žena, která si sama prošla peklem závislosti na hubnutí. Bývalá běžkyně neměla zrovna nejšťastnější dětství a snažila se zavděčit despotickému otci alespoň na poli sportovním. Na sebe samu úplně zapomněla. K tvrdým tréninkům patřila i "sebekázeň" v jídle. Šílené životní tempo ji nakonec málem stálo život. České znění.
Historie vodíkové bombyHistorie vodíkové bomby
Jaderné závody Spojených států a Sovětského svazu přivedly svět takřka na pokraj zkázy.
Cena za Coca ColuCena za Coca Colu
Od roku 1990 bylo osm pracovníků v Kolumbii zabito v továrně na plnění lahví. Film zkoumá, proč školy po celém světě odmítají nabízet Coca Colu na akademické půdě a označují ji jako nápoj smrtícího komanda. Více o kampani najdete na webu Killer Coke.

Dokument Coca-cola v nesnázích se zabývá negativní publicitou světově proslulé značky Coca-Cola a sleduje, jak se společnost snaží udržet na trhu. Značka Coca-Cola se potýká s problémy. Byla obviněna z toho, že její nápoje s obsahem cukru způsobují obezitu a některé školy nyní odmítají colu odebírat. V Americe se proti cole ve školách postavil dokonce i kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. Firma navíc musí bojovat s nařčením, že je symbolem nejhoršího kulturního imperialismu v Americe a to všechno se začíná negativně projevovat na jejích akciích. Budeme sledovat její snahu o protiúder v podobě uvedení zdravého ovocného džusu a pokus o opětovné získání podílu na trhu na úkor největšího konkurenta Pepsi. Je Coca-Cola značkou, jejíž čas se nachýlil ke konci?
Zamilovaná zvířataZamilovaná zvířata
Rok co rok celá naše země zní zpěvem, reptáním a výkřiky Đ milostným voláním zvířat. Okázalé tance a dary jsou často nejlepšími prostředky k přivábení samičky nebo samečka a pro diváky se tak naskýtá mnohdy směšná či jímavá, ale vždy úžasná podívaná.

Delfíni, lvi, ryby, ptáci, klokani, opice, krabi nebo hmyz, všichni tito jedinci se snaží okouzlit toho druhého za účelem páření a zplození života. Jejich obřady lásky jsou jako zrcadlo, ve kterém se člověk dost často poznává…

Skrz nádherné a dojemné obrazy nás Les Animaux amoureux zve na cestu do různých koutů světa, abychom shlédli ty nejneobyčejnější milostné eposy.
5000 let čínské civilizace5000 let čínské civilizace
Tento velkolepý dokumentární seriál představuje nejen Muzeum v Pekingu a Národní muzeum v Tajpej, ale zahrnuje i novější archeologické nálezy na území Číny. Zkoumá historické pozadí jednotlivých artefaktů v souvislosti s různými dynastiemi čínských vládců, úrovní jejich sociální a kulturní zralosti. Současně zachycuje duchovní linii čínských umělců v její 5000 leté historii.
Křižácké výpravyKřižácké výpravy
Křížové nebo křižácké výpravy, starším výrazem kruciáty, byly vojenské výpravy z dob středověku, které vyhlašoval papež proti muslimům, pohanům a kacířům. Dřívější definice historiků tyto výpravy omezovala pouze na výpravy k Jeruzalému, dnes se však význam kruciát přenesl na všechny papežem vyhlášené války proti nepřátelům křesťanstva. Účastníci před zahájením výpravy skládali slib a byli označeni znamením kříže, které si našívali na šaty, a proto se nazývali křižáci (latinsky crucesignati). Byli dobrovolníky, měli za účast na výpravě přislíbeno odpuštění hříchů a požívali ochrany církve. více na (wikipedii)
Portréty mocnýchPortréty mocných
Usama bi Ladin, Ellen Johnson-Sirleaf, Romano Prodi, Silvio Berlusconi, Tony Blair, Kim Čong-il, Šimon Peres, Mušaraf, Colin Powell, Abdalláh II., Ruští milionáři, Michail Chodorkovskij a další... Vše v českém znění.
seznam Carly del Ponteseznam Carly del Ponte
Známe ji z televizního zpravodajství. Drsná, ale elegantní, rozhodná, ale citlivá, především ovšem stoprocentní profesionálka. Carla del Ponte je vrchní žalobkyní Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii. Jejím úkolem je dostat před soud všechny válečné zločince spojené s jugoslávským konfliktem. Většinu se už podařilo zatknout, některé potrestat, ale ti (po zesnulém Miloševičovi, samozřejmě) nejhorší stále unikají. Pátrání po mužích typu Mladiče a Karadžiče je nesmírně složité a vysilující především z politického hlediska. Na jejich "nenalezení" má totiž zájem více subjektů, než si běžný občan dokáže představit. Původní znění, české titulky.
Sýrie: Šachy na hranicíchSýrie: Šachy na hranicích
Situace na Blízkém východě dlouhodobě připomíná patovou partii šachu. Pro Izrael ani pro Sýrii taktický ústup bez boje nepřipadá v úvahu a rozhodný útok se může změnit v katastrofu. Obě strany tak vyčkávají, aniž by přesně věděly, co jim další vývoj přinese. Přesto je tato hra zajímavá a přitahuje pozornost jiných hráců, kteří by rádi promluvili do jejího osudu. Dokument z roku 2008, české znění.
Malíř zneklidňující krásy - Hieronymus BoschMalíř zneklidňující krásy - Hieronymus Bosch
Cílem následujícího dokumentu není umělecko-historický výklad díla jednoho z nejzáhadnějších malířů v dějinách lidstva, ale snaha ze střípků historie poskládat tajemstvími opředený příběh jeho života. Hieronymus Bosch se narodil kolem roku 1450 a byl pochován v srpnu 1516. Jeho obrazy dodneška fascinují odbornou i laickou veřejnost. České znění.
V době čarodějnic V době čarodějnic
Jan Guillou sleduje dlouhou historickou stopu, od pálení čarodějnic na hranici, po zděšení provázející údajné satanistické orgie a hromadné přinášení obětí v dnešní době. V 17. století bylo více než tisíc severských žen prohlášeno za čarodějnice a upáleno na hranici. Navzdory své nevině byly odsouzeny k smrti na základě právních norem zavedených na počátku století, které se opíraly o Starý zákon. Stovky lidí se přiznaly ke zločinům, které nespáchaly a byly popraveny. Seriál vypráví příběh o tom, jak se zdánlivě nevýznamná událost stala katalyzátorem jedné z nejtemnějších kapitol v dějinách severského soudnictví čarodějnických procesů. Předkládá, jak Švédsko zachvátil panický strach z čarodějnictví a kouzelnictví, jakou roli v tom hrála církev, kdo byly obžalované ženy a jaká událost přiměla lidi položit si otázku, co se to ve jménu náboženství děje.
Starobylá tetováníStarobylá tetování
Tetování nikdy nebylo populárnější než v současnosti. Po celém světě ho mají stovky milionů lidí a spousta z nich se s jednou kérkou nespokojí a svoje tělo zdobí dalšími obrázky, pro které se nebojí vybírat stále choulostivější místa. Ale proč se vlastně nechávají lidé tetovat? Jak a kde tento zvyk začal? A jak dlouho trvalo, než se z kmenového rituálu stala módní záležitost? I to jsou otázky, které zajímají Craiga Reynoldse. Tento sympatický chlapík projede celý svět, aby na ně dostal odpovědi. Sám už několik kérek má, ale pohrává si s myšlenkou, že si na svých cestách pořídí pár dalších.
Proč je SOPA špatný nápadProč je SOPA špatný nápad
Zakladatel konferencí Clay Shirky přednáší v kancelářích TED vlastní manifest - Výzvu k obraně naší svobody k vytváření, diskusím, propojení a sdílení, ne jen pasivnímu konzumování. Anglicky, s kompletním přepisem. České titulky můžete přidat na portálu Dotsub.com.
Čisté duše, mistři pamětiČisté duše, mistři paměti
o lidech s vyjímečnými paměťovými schopnostmi... V9me, co vlastně mozek dokáže? České znění.
Jarek NohavicaJarek Nohavica
a jeho písničky o životě, o lásce i o smrti...
EnronEnron
Enron Corporation byla americká energetická společnost se sídlem v městě Houston, Texas, USA. Před vyhlášením bankrotu v lednu 2002 zaměstnávala přes 22 tisíc zaměstnanců a byla jedna z vedoucích světových společností podnikajících v oblasti dodávek elektřiny, zemního plynu a komunikací. Od 90. let její akcie zaznamenávaly stabilní, neustálý růst a Enron byl vzorem moderní silné společnosti. Z původních cca 10 mld dolarů aktiv dosáhla v roce 2000 hodnotu 111 miliard dolarů. Časopis Fortune ji šestkrát za sebou jmenoval "nejinovativnější společností Ameriky". Ke konci roku 2001 se ale v účetnictví společnosti našly zásadní pochybení. 25. ledna 2002 společnost oznámila bankrot, zaměstnanci byli propuštěni. Hodnota akcií společnosti, do kterých investovaly tisíce lidí, spadla z 90 dolarů na 50 centů. Enron se stal symbolem podvodného podnikání a předmětem soudních žalob ze strany desítek třetích stran. V následném vyšetřování skandálu se navíc proti některým energetikům Enronu objevily důkazy o jejich účasti na prohlubování tzv. kalifornské energetické krize. Od roku 2007 se společnost jmenuje Enron Creditors Recovery Corporation (obdoba společnosti v likvidaci, snažící se o uspokojení věřitelů, o což se v současnosti stará cca 40 lidí). Hlavní představitelé společnosti byli v soudních procesech, které po jejím bankrotu následovaly, vesměs pravomocně odsouzeni a většina z nich dnes vykonává trest odnětí svobody. Jeden z účetních, Cliff Baxter, spáchal sebevraždu. Velká část dokumentace případu, která byla toho času v newyorské pobočce IRS, v budově č. 7 Světového obchodního centra, byla zničena 11. září 2001 v 17:20. (wikipedie)
Říše plejtváků obrovských Říše plejtváků obrovských
Plejtvák obrovský je největším zástupcem živočišné říše na Zemi, ale najít jej a sledovat není vůbec snadné. Velkým tajemstvím jsou i některá místa, kde tito giganti přivádějí na svět svá mláďata. Vydejte se spolu s předními odborníky na převratnou výpravu po stopách plejtváků, jejichž domovem jsou kalifornské vody, při jejich cestě do místa zvaného Costa Rica Dome. Expedice, která se pokusí tyto úchvatné tvory identifikovat a označkovat, nabízí řadu nezapomenutelných záběrů a momentů z jejich podivuhodného života.
O čem sní mužiO čem sní muži
Po mimořádném ohlasu na hodinový dokumentární film Olgy Sommerové "O čem sní ženy" rozhodla se režisérka natočit volné pokračování tentokrát s mužskými hrdiny. Jak sama po natáčení přiznala, splnilo se to, v co nesměle doufala: životní ambice mužů nejsou omezeny pouze na dobývání světa, ale je v nich obsažena i potřeba pochopit cosi tak neuchopitelného, jako je žena. Druhým dílem se tak završil pohled na svět mužů a žen, tedy na svět, který jeden z hrdinů filmu popsal jako "dva kontinenty, mezi nimiž je moře nedorozumění a most lásky".
Intolerance?Intolerance?
Případ bývalých vyšetřovatelů komunistické Státní bezpečnosti a jejich obětí. Po pěti letech činnosti Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu se zdá, že v české společnosti není odvaha ani vůle vyrovnat se s totalitní minulostí. Režie K. Vlachová
Víte, co jíte? Víte, co jíte?
O tom, jak se "vyrábí" Kuře a kečup. od Mozaika TV pro Croix de la Boheme.
Puf a Muf Puf a Muf
Dvě nezapomenutelná koťátka ze slovenského večerníčku. Překvapí vás úplně jiné příběhy, než znáte od televizních zvířátek pro děti. Nakreslil v roce 1971 Viktor Kubal na motívy knižky Nataši Tánské.
Počasí jako zbraňPočasí jako zbraň
Tornáda, zemětřesení a záplavy. Příroda se chová nestandardně a lidé jsou z ní nervózní. Někteří tak moc, že ji chtějí za každou cenu přinutit k pokoře. Globální oteplování patří k "hitům" současné civilizace. Mluvit o něm dokáže téměř každý, ale o tom, kolik z nás dokáže opravdu říct, co tento proces skutečně obnáší, se dá pochybovat. Pokud opravdu přijmeme fakt, že jsme to my, na koho se příroda zlobí, musíme zároveň připustit, že její léčba nás něco bude stát. Chceme být pánem přírody, chceme jí poroučet. Někteří si myslí, že nám musí sloužit. Že se musí stát zbraní, která dokáže cíleně zabíjet. Že nám bude vydělávat miliardy. Pokora rozhodně nepatří k nosným myšlenkám těchto projektů, přesto se do nich lidstvo znova a znova pouští v naději, že se může stát konečným vítězem. Autoři dokumentu cestují za počasím kolem světa. Opravdu světoví lídři vyvíjejí vojenské programy, v nichž hrají prim klimatické podmínky? V čem spočívá "Tajfun" některých byznysmenů? A proč se dokážou šamani polozapomenutých etnik s počasím "dohodnout"?
O podstatě LSDO podstatě LSD
Jak praví Wikipedie,"LSD bylo poprvé syntetizováno Dr. Albertem Hofmannem v laboratořích švýcarské farmaceutické firmy Sandoz v Basileji již v roce 1938, psychoaktivní účinky však objevil náhodou až v roce 1943. Do šedesátých let byly prováděny po celém světě rozsáhlé výzkumy jejích psychiatrických účinků, např. Timothy Learym na Harvard University. Bylo úspěšně používáno mj. jako psychoterapeutická pomůcka, v léčení depresí, schizofrenie, drogové závislosti a alkoholismu a dětského autismu.
O čem sní ženyO čem sní ženy
Dokument Olgy Sommerové o dívčích snech a realitě života žen Důvod, proč se režisérka O. Sommerová rozhodla vyzpovídat několik žen zralého věku, vychází z jejího přesvědčení, že člověk muž a žena jsou dvě naprosto rozdílné bytosti a tudíž ženská zkušenost ve světě patriarchátu má zcela specifické rysy, které je hodno zaznamenat a vyslovit hodně nahlas. Vznikla tak sugestivní hodinová výpověď, v níž se zralost konfrontuje s dávnými dívčími sny a optimismus prolíná s těžkým osudem. (1999).
Když Maurové vládli v EvropěKdyž Maurové vládli v Evropě
Anglická historička Bettany Hughesová zkoumá a oslavuje vliv muslimské říše na dějiny, kulturu a identitu Evropy. Veškeré záběry byly pořízeny v oblasti Španělska a Maroka. Dokument popisuje setkávání východu a západu v jižním Španělsku po více než 700 let v době, kdy se zrodilo evropské myšlení. Hughesová odhaluje zapomenuté příběhy z období pozoruhodné tolerance, kdy křesťané a muslimové žili společně a stali se nezávislými.
Blesk: Smrtící síla přírodyBlesk: Smrtící síla přírody
Smrtící elektřina... ztělesňuje přírodu v její nejvýbušnější podobě a o život připravuje v milisekundě. Může udeřit bez varování ve formě elektrického šoku, který lidské tělo zcela zpustoší. Zásah 30 milionů voltů stačí na to, aby vám zastavil srdce, vymazal paměť, změnil osobnost... Dokument vypráví příběhy tří lidí, které zasáhl blesk, a odhaluje vědecké pozadí tohoto záhadného a extrémně silného přírodního jevu.
Štefánik. Príbeh hrdinu. Vlasť.Štefánik. Príbeh hrdinu. Vlasť.
Široce koncipovaný dokumentární film Pavla Kániše, který se pokusil na základě dlouholetého sběru a přípravy dokumentárních materiálů, dotáček vytvořit dokumentární film, v němž by byly objasněny okolnosti návratu M.R. Štefánika do vlasti. Pozitivem filmu je, že nabourává tradovanou teorii, hypotézu o údajné sebevraždě Štefánika, resp. jeho sestřelení. Na základě nových skutečností dojde k závěru, že pád letadla Caproni, na kterém se vezl Štefánik domů se 4 italskými letci byla tragická nehoda zapříčiněna špatnými povětrnostními podmínkami. Po smrti M.R. Štefánika dochází k rozporuplným hodnocením jeho života a díla. Zejména Edvard Beneš - ačkoli po smrti Štefánika, hodnotí jeho život a dílo pozitivně, prezident Masaryk zaujme spíše opatrnou pozici v hodnocení, Italové a Francouzi vysoce hodnotí jeho život a dílo. Ba kritizují předních představitelů první ČSR za vlažný postoj k ocenění jeho díla, nejen jako vědce, ale především jako zakladatele první republiky. Hlavně z české strany dávají o sobě slyšet různé pseudoteórie o jeho životě a díle. Jde zejména o Otakara Španěla a novináře Peroutka, podle nichž šlo o sebevraždu. Avšak francouzský generál Janin, jeho blízký spolupracovník a přítel tyto výpady ostře kritizuje, tuše, že mezi Benešem, částečně i prezidentem Masarykem bylo jisté pnutí. I později z řad Maďarů a části Rakušanů dochází k negativnímu hodnocení Štefánika, zpochybňování jeho přičinění se o vznik první ČSR. Nakonec není se ani co divit, vždyť následné jednání v Trianonu a Pařížské mírové smlouvy rozhodli o zániku Rakousko-uherské monarchie a vzniku nástupnických států. Slovensko se poprvé stalo svobodným a ve světě uznávaným státem v rámci první ČSR.
Stínoví vojáci Stínoví vojáci
Třídílný dokumentární pořad Stínoví vojáci zobrazuje nezvykle dramatickou formou dosud málo známé příběhy parašutistů, které vyslalo londýnské ústředí československé armády v období druhé světové války do okupovaných českých zemí, aby zde plnili tajné zpravodajské a odbojové úkoly. Režisér Petr Hvižď zaznamenal desítky unikátních svědectví dosud žijících přímých účastníků těchto speciálních operací a za pomoci hraných rekonstrukcí i archivních materiálů analyzuje jednotlivé klíčové momenty jejich života. Autoři se nevyhýbají ani problematickým otázkám odboje a v nových souvislostech analyzují také chyby, kterých se dopouštěli organizátoři zpravodajských výsadků v Londýně. Autoři akcentovali lidskou stránku událostí před chladným výčtem historických faktů.
Papírové hlavyPapírové hlavy
Jedním z nejpozoruhodnějších filmových děl posledního období je střihový dokument významného filmového tvůrce Dušana Hanáka Papírové hlavy. Vypovídá o historii naší společnosti v průběhu let 1945-1989 v mozaice autentických archivních materiálů, výpovědí svědkovi stylizovaných hraných sekvencí. Film podává emocionálně silné svědectví o vztahu jednotlivce a společnosti, poznamenaných politickým režimem. "Myslím, že jsme se nedokázali vyrovnat s naší nedávnou minulostí. Papírové hlavy jsou reflexí o svobodě a nesvobodě, o vztahu občana a moci ao různých podobách porušování lidských práv v Československu v období let 1945-1989. Film je rámovaná rovinou pouličního divadla, v závěru jsou tyto happeningové motivy rozšířené o současnou polohu výpovědi o dnešní době. půdorysem filmu jsou klíčové události minulého režimu. Archivní materiály jsou používány zkratkovitě, paradoxním, někdy snad i humorným způsobem. "
Medvědi na severním póluMedvědi na severním pólu
Na pobřeží Severního ledového oceánu se setkávají medvědi lední a grizzlyové a dokonce se kříží. Společně čelí změnám klimatu a ustupující led je nutí cestovat stále více k severu. Arktida, Severní ledový oceán. Pro medvědy lední je tu život čím dál těžší. Ledový příkrov se pomalu, ale jistě zmenšuje. A jeho tání způsobené postupným oteplování planety nutí polární zvířata i ptáky ustupovat stále více na sever. Kromě medvěda ledního žije v těchto končinách ještě jeden medvěd - grizzly.
Lovený lovecLovený lovec
Přepadení. Během jednoho léta v Kanadě vzrostl počet medvědích útoků na člověka. Vědci zkoumají, proč medvědi náhle začali napadat tolik lidí.... To je jen jeden příběh ze seeriálu o lidech a jejich predátorech od satelitního kanálu Natiional Geographics Wild...:)
Šest stupňů, které mohou změnit světŠest stupňů, které mohou změnit svět
Mnozí vědci věří, že by do roku 2100 mohla průměrná teplota na Zemi vzrůst až o šest stupňů Celsia. National Geographic se pustil do důkladného zkoumání a postupuje stupeň po stupni, aby zjistil, co by zvýšení o každý - kritický - stupeň mohlo znamenat pro lidi a celou planetu. Prostřednictvím působivých filmových obrazů a důkladných analýz tento speciál ilustruje, jak globální oteplování už poznamenalo australské útesy, ledová pole v Grónsku a amazonské deštné pralesy.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.