Stručná historie fosilních palivStručná historie fosilních paliv
Animovaný filmík o tom, jak to chodí s fosilmími palivy za poslední stovky let.
Rok 2057Rok 2057
Co bude v roce 2057? Co můžeme čekat za 50 let? Těmito otázkami a vědecko-technickými plány do budoucna se zabývají vědci ve třech dokumentech televize Discovery.

mě by úplně stačilo dýchat čistý vzduch, pít čistou vodu a žít obyčejným životem v zdravém životním prostředí, bohatém na přirozená společenství všeho živého. Obávám se však, že to nikdo z mocných lidí neplánuje.
Jak se děláJak se dělá
krátké naučné filmečky o vzniku docela obyčejných věcí. Možná že jste nikdy neviděli, jak se dělá to, či ono... jak to vlastně vzniká a funguje. Tady máte možnost. Možná že vás něco zaujme.
Ruské kulturní bohatstvíRuské kulturní bohatství
pohledy na ruskou architekturu, kulturu, přírodní bohatství a krajinu. Prostřednictvím cest po ruských řekách a jezerech, ale i detailními dokumenty o Petrohradu, největší galerii na světě: Ermitáži a Moskevském Kremlu. Zapomeňte na předsudky a zkuste vnímat tuto obrovskou zemi tak, jak je podána v těchto obsáhlých dokumentech.
lekce z archeologielekce z archeologie
o architektuře byzantské a ranně křesťanské doby. Tentokrát španělsky, proto se ani nebudu snažit o překlad.
lesk na rtylesk na rty
jak se vypořádat na digitálních fotografiích s přirozeným leskem na rtech. Používá se Adobe Photoshop.
Jak funguje pamět? Jak funguje pamět?
Dokument televize BBC, cyklu Horizon. Představuje závěry dlouholetého genetického výzkumu. Dědičné geny neformují pouze naše fyzické vlastnosti, ale také vlastnosti psychické.

You might think that your memory is there to help you remember facts, such as birthdays or shopping lists. If so, you would be very wrong. The ability to travel back in time in your mind is, perhaps, your most remarkable ability, and develops over your lifespan. Horizon takes viewers on an extraordinary journey into the human memory. From the woman who is having her most traumatic memories wiped by a pill, to the man with no memory, this film reveals how these remarkable human stories are transforming our understanding of this unique human ability. The findings reveal the startling truth that everyone is little more than their own memory.
Nový ZélandNový Zéland
Lucie Eiseltová popisuje zážitky z cesty na Nový Zéland, místní faunu a floru a další zajímavosti. Další verze videa jsou k dispozici ke stažení z webu AVC SH.
co znamená inteligenceco znamená inteligence
Co přesně znamená inteligence v podání lidí, zvířat, nebo počítačů. Přednáší prof. Kevin Warwick, autor knihy "Cyborg". Je to první část z tématu robotické inteligence prezentované na ČVUT. Zaznamenali AVC SH.
přírodně odbouratelná lahevpřírodně odbouratelná lahev
Podívejte se na řešení firmy BIOTA které umožňuje zcela likvidovat lahev v přírodě do 80 dní. Láhev vyvinul Biodegradable Product Institute. Na webu BIOTA mají také další informace a odkazy na organizace které se zabývají praktickým snížením ekologické zátěže.
interaktivní stůlinteraktivní stůl
další projekt z oblasti immersive-technology, tentokrát interaktivní plocha která funguje jako specifický hudební nástroj. Více o projektu je na domovské straně reactable a videa uvidíte v sekci media. Na ebu je také vysvětlen princip i použitý software reacTIVision. Vychutnejte si půlhodinový koncert.
simulace davusimulace davu
jak si poradit s umělou inteligencí při pohybu 3d postav v davu, nebo ve větší skupině. Použit 3ds max a AI.implant plugin.
ObjektivObjektiv
Vybrané reportáže z celého světa, které se vysílaly v České televizi vám přináší portál Ingema. Tam se také můžete dozvědět více. Můžete číst, diskutovat, hledat v rozsáhlých databázích geografických informací a fotografií z celého světa.
Proč studujeme polární oblasti?Proč studujeme polární oblasti?
Výzkum a sběr dat arktického oceánu není lehký. V tomto příspěvku od NASA s daty publikovanými např. na webu UNEP uvidíte koncentrované info ze satelitů z let 1979-2003. Uvidíte jak jsou vědci schopni je srovnat. V r. 2002 byl zaznamenán rekordně nízký objem ledu v celé Arktidě. Zatímco teplota Arktidy kolísá, celkový trend je snižovaní pokryvu ledem právě díky zvýšené teplotě oceánů.

Méně ledu znamená více volného moře. Více vody znamená větší absorbci tepla ze slunce. Více slunečního tepla znamená ohřev oceánu a tedy rychlejší tání ledu.

Data použitá na tvorbu tohoto videa byla pořízena různými družicemi a různými způsoby měření. Včetně mikrovlnné radiometrie družice Nimbus 7 a dalších družic.

Součástí vědecké práce bylo odstranit "chybná data" zachycená díky atmosféře. Důvodem použití mikrovlnné technologie je to, že mohou proniknout dobře mraky. Jedním z důležitých zjištění je, jak dynamický a složitý je systém Arktického ledového příkrovu. S pokračujícím výzkumem se dostávají klimatologové blíže k pochopení procesů v kryosféře.

Proč studovat polární oblasti se dozvíte na College of Exploration, školy která je podporována od Natural Environment Research Council a od National Oceanography Centre Southampton.
život buňkyživot buňky
Počítačová animace buněčných procesů, která získala nejvyšší ocenění na Siggraphu. Tvořená Johnem Lieblerem a dalšími odborníky ze skupiny XVIVO na Univerzitě Harvard softwarem BioVisions 3D. Více animací je zde.
Dálnice, nebo vlak?Dálnice, nebo vlak?
BBC North Eeast Wales ve své reportáži koncem roku 2006 dokumentuje místní občanské aktivity, které se vyjadřují k plánům stavby nových dálnic. Místní obyvatelé cítí, že další dálnice je nejméně oblíbené řešení dopravní situace. Stát navíc nemá příliš chuť hledat alternativní řešení, jak například železniční rychlovlaky.

Nějak rychle se zapomnělo, že existují moderní sítě rychlovlaků jako TGV, ICE, Shinkansen, Eurostar, Transrapid a další. Kromě Evropy a Japonska jezdí rychlovlaky i v Taiwanu, Shangaji (Číně). České a Italské Pendolino se jim pouze blíží, protože používá konvenční tratě.
malování onlinemalování online
vyzkoušejte si malování s Artcoms Artpadem. Přímo tady! Pro větší plátno si skryjte okolní panely nebo použijte fullscreen. Pro lepší výsledky doporučuji používat grafický tablet.
SójaSója
Pěstování soji ve velkém má svá negativa. Brazilští farmáři ničí Amazonský deštný prales ve velkých plochách, aby mohli pěstovat sóju. Film s názvem "Ve jménu pokroku" ukazuje devastační následky které vznikly ze sojového boomu na trhu a projevují se na deštných pralesech.

Velký dopad není jen na zvířata a stromy, pro které je prales přirozeným prostředím, ale také na společnost, které zde žije.

Film dokumentuje nelegální stavbu zemědělského průmyslového gigantu Cargill, který je přiraven veškerou soju vyvézt za hranice. Soja od Cargill je určená do celé Evropy jako krmivo kuřat pro fastfoody jako McDonald's a jiné.

V pěstování soji mají slovo také firmy věnující se geneticky modifikovaným potravinám a soje, jak například Monsanto. Případ se sojovým mlékem, které mělo nebezpečná zdravotní rizika byl potichu zameten pod stůl.

Další info najdete třeba na Independent Media Brazil nebo Indymedia
Past na penízeNemoc tretej moci
bankovní kauza na Slovensku: Highlighting two projects financed by the Bank in the Slovak Republic and the UK the film illustrates that the European Investment Bank (EIB) does not stand up to its own minimal standards.

A EUR 200 million loan for modernisation of the Slovak Railway national company that the EIB approved in 1999, turned to be a nightmare for Slovak citizens. Cuts in the workforce and closure of 32 regional lines led to a number of strikes organized by the railway unions in 2003. CEPA, a Slovakian NGO, has entered a Catch XXII labyrinth to find out information on the loan.

The same fight has been going in the UK where the EIB provided a loan of 390 million Euros for building Terminal Five at Heathrow Airport near London. A local residents group called HACAN has explored ways to take the EIB to court because the loan to British Airport Authority contravenes the statute of the Bank.
Modra - perla Malých KarpatModra - perla Malých Karpat
Slovenské královské město Modra na úpatí hor Malé Karpaty. Vinice, původní architektura, místní keramika, výborné víno. Stále živý folklor, kulturní život a další aktivity, které s jinými nesrovnáte. Duch této krajiny se od minulosti nezměnil.
vývojové trendy populacevývojové trendy populace
Přednáška profesora Hanse Roslinga, (člena mezinárodního zdravotnického institutu Karolinska Institute ve Švédsku, zakladatele nevýdělečné organizace Gapminder) na TEDTalks o mýtech které panují o tzv. třetím světě. Více z TED zde.

Dále neoficiální dokument od G. Edwarda Griffina o dle něj možném vypořádání s rakovinou. Podle něj by to bylo možné na základě současné lékařské vědy a s úpravou stravování, ale v zájmu někoho to patrně není. Ve všem hrají roli velké peníze, které se utrácí za drahé léky.
desktop publishingdesktop publishing
Představení některých vlastností známé DTP aplikace na typografický zlom tiskovin - Quark XPress.
jaderná fúzejaderná fúze
pro jadernou fúzi k mírovým účelům jsou vyvíjeny energetické reaktory systému Tokamak. Zde je uvidíte v několika prezentacích. Přes spornou aplikaci využití jaderné energie konvenčními reaktory je nutno brát v úvahu, že jaderná energie je jednou z nejefektivněji získaných energií. Je však na člověku, aby zvládl technické a bezpečnostní okolnosti při vzniku této energie. Je smutným faktem, že tyto projekty jsou ve fázi vývoje již několik desítek let a stále nejsou v praktické fázi používaní. Zatímco zbrojní jaderné systémy jsou vyvíjeny s nebývalou intenzitou, jasnými plány i "úspěchy" a neúměrně vyššími investicemi. Důležité dokumenty z archivu bohužel mizí!
kolejiště modelové železnicekolejiště modelové železnice
demytizace a představení technického řešení kolejových dílců standardu NMRA, používaného v modelové železnici. Vyšší kvalitu videa a další informace získáte na webu Fast track.
Happy FeetHappy Feet
o animovaném filmu s tučňáky vypráví tři herci, kteří jim propůjčili svůj hlas.
příběh grafického kalkulátorupříběh grafického kalkulátoru
Osobní vyprávění programátora úžasné aplikace. Kdo používal MacOS 9, tak ji znal. Při přechodu na OS X však dlouho neexistovala náhrada, která by se původní aplikaci vyrovnala jak kvalitou, tak cenou. Pro detaily tohoto příběhu také můžete navštívit web Rona Avitzura. Anglické titulky
AzazelAzazel
Příběh čtyř přátel, kteří se vydali do Pakistánu objevit nový výstup na šestitisícovku Trango Pulpit. Zůstali 20 dní na skalní stěně. Tam se zrodil tento příběh přátelství. Zaujalo vás horolezectví?
praxe a prostředí Automatorupraxe a prostředí Automatoru
představují v hodinové přednášce na Google EDU, dále různí prezentátoři a v podcastu macTV Show od ScreencastOnline nebo podcastu MacBreak.
postprodukční efektypostprodukční efekty
efektování videosekvencí, klíčování, obarvování a jiné vizuální triky s aplikací FXHome. Aplikace je pro platformy PC i Mac.
videoefekt silové energievideoefekt silové energie
jak udělat energetický efekt, který se vám bude hodit třeba jako protizbraň světelnému meči. Stačí mít Adobe After Effects.
pastelové barvypastelové barvy
půl hodiny se můžete učit jak pracovat s klasickými pastelovými barvami při malování krajiny. Výtvarník: Adil Rasheed
profesionální retušeprofesionální retuše
profesionální retuše a barevné úpravy fotek nemusí být jen s fotokrámem. Binuscan PhotoRetouch pro má pokročilé nástroje na práci s fotografiemi. Na začátku se přehrává celé video dohromady, jinak kdykoliv klikejte na jednotlivé kapitoly.
NASA ConnectNASA Connect
Populárně naučný pořad o vědě, technice, letectví kosmonautice, biotechnologiích a vesmírných programech NASA. Každý díl je vnitřně členěn na několik částí. Vysílán byl v roce 2005 - 2006.
chroma klíčováníchroma klíčování
Tvorba úžasného pozadí díky vyklíčování videa v programech Adobe After Effects a Pinnacle 10. Od Therapix.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.