Bez cenzuryBez cenzury
záznam diskusního pořadu se zajímavými hosty na DNB Rádio.cz o tématech odporu k NWO, Iniciativy Ne základnám a podobně - vysílá každé úterý ve 20 hodin. Připravili NWOO.
Ptačí světPtačí svět
Dokumentární film autorů Jacquese Cluzaud, Michel a Jacques Perrin Debats, (který byl také jedním ze autorů a vypravěčem), představí obrovské cesty ptáků rutinně opakované během jejich stěhování. Film je věnován francouzské ornitologovi Jeanu Dorstovi.
Psí hrdinovéPsí hrdinové
O psech. české znění
StalinStalin
Příběh o muži krve a oceli. české znění.
Na plovárněNa plovárně
Rozhovor Marka Ebena s profesorem filozofie Univerzity Karlovy, Janem Wienerem z roku 2000. Televizní talk show "Na plovárně" se objevuje na obrazovce hlavního programu České televize už od roku 1998.
První díly byly natočeny v prostorách zrekonstruované pražské "občanské plovárny" (odtud název). Poté se natáčení přesunulo do příjemného prostředí klubu Avion. Tady nalezl štáb plné pochopení, skvělé zázemí a klid pro práci.
Natáčení "Plovárny" není časově omezeno a po sestřihu jeho vysílací podoba činí cca 25 minut. Nejedná se o žádnou bulvární nebo investigativní žurnalistiku, ale o klidné a milé povídání se zajímavými lidmi z celého světa. Tato skutečnost je podepřena osobou hostitele, kterým je velká hvězda obrazovky České televize, pan Marek Eben. Marek je znám jako herec, muzikant a především jako TV presenter, jemuž milé, inteligentní a seriozní vystupování vyneslo nesmírnou popularitu.
Ze života medvědůZe života medvědů
Objevte svět medvědů a zažijte fascinující setkání s jedním z nejkrásnějších stvoření přírody. Pětidílný seriál. Tři medvědí rodiny z divokých končin Severní Ameriky pod drobnohledem dokumentaristů BBC.

Centrope Đ v srdci EvropyCentrope Đ v srdci Evropy
Po staletí je střední Evropa místem, kde se mísí různé národy a kde se křižují důležité obchodní stezky. Tento prostor má společnou minulost i kulturu. V roce 2003 byl založen region Centrope Đ ten se stal srdcem Evropy.
Matka GangaMatka Ganga
Cesta podél posvátné řeky Gangy. Jogíni, svatí muži, asketové i poutníci - a dávné učení hinduismu a jeho božstev.
Jedna noc v BhópáluJedna noc v Bhópálu
Na počátku 80. let zažívá Bhópál okamžiky slávy. Nadnárodní americká společnost Union Carbide začíná v chudém indickém regionu stavět továrnu na výrobu pesticidů. Nákladná investice slibuje rozvoj tamnímu zemědělství. Sliby však zůstávají nenaplněny. Ba co víc, lidská chamtivost stojí na počátku největší průmyslové havárie v dějinách lidstva. Rok 1984 pomalu končí. Nákladná investice se od samého počátku utápí v červených číslech. Bezpečnostní opatření polevují a apokalypsa se nezadržitelně blíží. Oné osudné noci do ovzduší uniká 40 tun jedovatých látek. Někteří lidé umírají v postelích, jiní během panického útěku v ulicích města. Počet obětí narůstá a smrt si svou daň vybírá i po mnoha letech. Kromě lidí trpí i půda a zdroje pitné vody. Odpovědní se nehlásí, v rámci odškodnění jsou vypláceny směšné částky. Spravedlnost tentokrát zůstává bezzubá. České znění dokumentu televize BBC.
Hitlerovi lékaři - Vražedné reformyHitlerovi lékaři - Vražedné reformy
Dokument pojednává o vražedných reformách tzv. vyčištění říše od neárijců, ale i o některých pozitivněji laděných úspěších, dosažených německými lékaři.
Jak se vyvíjí mozekJak se vyvíjí mozek
Velmi zajímavý dokument o tom, jak funguje mozek.
Michael Palin TravelsMichael Palin Travels
Cestopisné seríály televize BBC uvádí Michael Palin, kterého znáte z Monty Pythonova létajícího cirkusu. Michael cestoval po celém světě, zde uvidíte výběr některých epizod ze seriálů. Kompletní seriály mají každý 25 dílů. Nezapomeňte se podívat na jeho web, kde jsou další videa, fotografie a knihy. Včetně cest po Evropě.
Navštívené země: Estonsko, Lotyšsko, Litva, Rusko Michael cestuje z Tallinnu na severu, přes území Lotyšska, Litvy, aby pak na jihu, plachtil na Baltu z ruské enklávy Kaliningrad, dříve Východní Prusko. V Estonsku navštěvuje pyramidový dům a otestuje léčivé vlastnosti pijavice. V Lotyšsku navštíví jedno z nejtajuplnějších míst komunistické ery, hvězdářský dalekohled.
Waking LifeWaking Life
Jeden z prvních filmů kompletně kreslených počítačovou metodou rotoskopingu. Obsahuje i jednu z prvních nevybíravých výpovědí Alexe Jonese.
Film vypráví příběh muže, který se usilovně snaží odlišit sny od skutečnosti. Při toulkách světem každý, s nímž se setkal, chtěl diskutovat o smyslu života a on někdy odpovídal, jindy jen naslouchal lidem, kteří pohlíželi na život z nejrůznějších úhlů sociologického, náboženského, vědeckého, uměleckého. Je přesto možné, že se mu všichni snažili sdělit to samé? Pozorujeme svět skutečnosti a fantazie očima tohoto poutníka, aniž bychom si i my byli jistí, kde leží hranice, jež tyto dva světy odděluje. Experimentální zpracování, doplněné zajímavými animačními postupy, dělá z tohoto snímku podivuhodnou a jedinečnou tvůrčí vizi.
Jaderná válkaJaderná válka
Dokumentární film z roku 1982 s podtitulem "Průvodce Armageddonem" představuje, jaké účinky by měla megatunová (ekvivalent 1 000 000 tun TNT výbušniny) jaderná bomba vybuchlá nad katedrálou Sv. Pavla v centru Londýna. Režie a produkce Mick Jackson (stejný autor jako u snímku "Threads"), komentář Ludovic Kennedy. Dva díly.
Vstanou noví úředníciVstanou noví úředníci
Dokumentární film Ivana Stehlíka upozorňuje na skutečnost, že vzdor tomu, že obyvatel v České republice údajně ubývá, úředníků paradoxně přibývá. Úředník je pojem, provázející lidstvo od vzniku organizovaného společenství. Přitom žádné školní dítě, žádný student, neodpoví na otázku, čím chce být, že by chtěl být úředníkem.

A přesto je toto povolání jedním z nejrozšířenějších u nás. Vláda Mirka Topolánka se ve svém vládním prohlášení zavázala, že počet úředníků nejen že neporoste, ale že státní administrativa, (a tedy počet státních úředníků), se bude snižovat. Tento závazek vyjádřila v čase i v procentech. Mělo by tedy jít o reorganizaci ve všech rezortech. Lze jen pochybovat.

Koneckonců to byla ODS, která před lety iniciovala vznik "Úřadu na potírání byrokracie", v jehož čele stál profesionální úředník Igor Němec. Už tenkrát bylo zřejmé, že politici Murphyho a Parkinsonovy zákony znají, neboť už jednou bylo těmito klasiky řečeno, že "Byrokracii lze potřít jedině byrokracií." Důležitou součástí dokumentu jsou výpovědi zainteresovaných úředníků i laických osob, které se s fenoménem "úředník" vypořádávají po svém.
Jak přežít jadernou či chemickou haváriiJak přežít jadernou či chemickou havárii
Uvedené video řeší přežití jaderné či chemické havárie a bezpečné opuštění zóny smrti. Technologický pokrok přináší i potencionální možnosti rizika havárií jaderných či chemických zařízenív důsledku živelných pohrom či teroristických útoků nebo lidského selhání či technických chyb.Na řešení otázky života a smrti v závislosti na síle a směru větru Vám pak zůstávají pouhé minuty.Připravenost spolehlivých prověřených prostředků a jejich profesionální zvládnutí mohou zvýšit Vaše šance na přežití...
WikiRebelovéWikiRebelové
Švédská televize přináší exkluzivní sestřih dokumentu o WikiLeaks a lidech kteří jsou za ním.

Reportéři Jesper Huor a Bosse Lindquist cestovali do klíčových zemí, kde působí WikiLeaks, dělali rozhovory s top členy, jako je Assange, nová mluvčí Kristinn Hrafnsson, stejně jako lidé, jako je Daniel Domscheit-Berg, který dnes začíná jeho vlastní verzi Openleaks.org.

Dokumentární film také obsahuje rozhovory s Ianem Overtonem z předsednictva Investigativní žurnalistika, James ples TBIJ a WikiLeaks, islandské MP Birgitta Jónsdóttir, bývalými WikiLeaks spolupracovníky Herbertem Snorrasonem a Smári McCarthy, a PRQ generální ředitelem Mikaelem Viborgem.

Dokument se zaměřuje na filozofii práce WikiLeaks, na některé z jeho slavných zveřejnění včetně zpráv z Keni, Guantanamo manuály, Kaupthing, Trafigura, Vraždící video z Afghánistánu a protokoly o válce v Iráku, reakce americké administrativy ... až do uvolnění Cablegate.
Muž, který se postavil tankůmMuž, který se postavil tankům
Neznámý muž s igelitovou taškou na náměstí Nebeského klidu v Pekingu symbolizoval odhodlanou lidovou nespokojenost a přivedl čínské šéfy strany a státu k přemýšlení. Komunistická země změnila hospodářskou politiku a vydala se svéráznou kapitalistickou cestou. Americký dokument s českým dabingem.
Himaláje - krajina ženHimaláje - krajina žen
V nadmořské výšce přes 4000 metrů nad mořem se rozkládá jedno z nejodlehlejších míst regionu Zanskar, vesnice Sking. Během tří měsíců, od srpna do října, zde musí místní obyvatelé sesbírat a uskladnit veškerou úrodu, kterou budou potřebovat během následujícího roku pro sebe a svá zvířata. Všechny ženy, neboť zejména ty co zde pracují na polích - mladé, či staré - nepřetržitě pracují od rána do večera, neboť zima je zde velmi dlouhá a krutá. Kameramankou a autorka filmu v jedné osobě, nabízí zajímavou sondu do života čtyř generací žen během sklizně.
Léčba KlausemLéčba Klausem
Sestřih čtyřdílného politického dokumentu z roku 1991. Seriál obhajoval společenské změny a nutnost pravicové politiky po 40-ti letech násilné vlády komunismu. Formou rozhovorů s politiky, umělci a prostými lidmi jsou kladeny otázky po smyslu československé revoluce a důvodech následné deziluze. Seriál se při uvedení v Československé televizi setkal se značným diváckým ohlasem. - Jméno Václava Klause bylo do názvu vybráno symbolicky, protože ztělesňoval tehdejší obecnou víru v nové pravicové politiky, ale dokument není o něm. Klaus v něm vystupuje pouze jako jeden z respondentů a tehdejší ministr financí, obhajující ekonomickou reformu. Název byl režisérem zvolen jako parafráze Zweigova titulu Léčba duchem.
Islám po českuIslám po česku
I mezi námi žijí muslimové - buď se u nás usadili z politických či ekonomických důvodů, nebo k islámu konvertovali - jejich důvody bývají mnohem intimnější a osobnější. Jak se jim žije v konfrontaci s obrazem islámského teroristy? Převážná část české populace má o islámské kultuře a náboženství jen kusé vědomosti, proto snadno přijme mediální obraz vytvořený na základě velkého zobecnění. Pro poznání konkrétního člověka či problému tak mají zatarasenou cestu. Navštívili jsme proto představení Identita: Náš islám, které vytvořili členové brněnského občanského sdružení REPT. To se snaží divadelní formou přinášet jednak osvětu v oblasti islámské kultury, jednak se pokouší pojmenovat kontrast mezi realitou českých muslimů a jejich mediálním obrazem. Ptali jsme se i několika mladých českých muslimů a muslimek, mediologa a sociologa, jak je to s islámem po česku. České znění.
Korupce v Česku 20 let potéKorupce v Česku 20 let poté
co se to děje v Čechách..?. Vyjadřují se různé osobnosti.
Ploština - krvavá pasekaPloština - krvavá paseka
Velký společenský dokument, který se pokouší vyvrátit mýtus o hrdinné obci na Zlínsku - Ploštině, vyvražděné a vypálené nacisty na konci války za obětavou pomoc statečným a za svobodu bojujícím partyzánům. České znění.
Osud číslo A2026Osud číslo A2026
Na předloktí tetování z koncentráku a ve vzpomínkách zlo 20. století. Luděk Eliáš v dokumentu Petra Lokaje. České znění.
Sloužil jsem ve wehrmachtuSloužil jsem ve wehrmachtu
Byli obyvateli Československa a museli narukovat do německé armády. Nejstrašnější světová válka z pohledu obyčejných vojáků. Unikátní, dosud nezaznamenaná svědectví lidí z Hlučínska v dokumentu L. Polákové a A. Koudely.
Byli obyvateli Československa a pomáhali budovat obranný systém na hranici své domoviny. Pak se podpisem pod Mnichovskou dohodou stali občany říše a museli narukovat do německé armády. Obyvatelé Hlučínska, které v historii předchozích dvou století několikrát změnilo úřední jazyk, vládu, geografickou i státní příslušnost, mají dodnes mezi sebou pamětníky a přímé účastníky světové války. Prošli si očistcem války, prožili ruskou zimu, hlad, zajetí, zranění. Po návratu byli vyšetřováni a diskriminováni. Osudy vojáků byly velmi pohnuté a dlouhou dobu se o jejich působení ve wehrmachtu z politických a společenských důvodů nemluvilo. Dnes žije na celém Hlučínsku pouze několik desítek vojenských vysloužilců. České znění.
Hledání revoluceHledání revoluce
Jsou tak chudé, že si to v našem pohodlném středu Evropy ani nedokážeme představit. Neumějí číst, ani psát. Přesto společně sní o sociálně spravedlivé společnosti, kde by všichni měli práci a dostávali za ni peníze. Bolívijské dělnice jsou hrdinkami dnešního dokumentu z rozsáhlého mezinárodního cyklu "Proč potřebujeme demokracii?", jehož tvůrci se na aspekt "vlády lidu" dívají ze všech možných úhlů pohledu. V bolívijské epizodě jde o moment, kdy se z hluboce přesvědčené aktivistky pozvolna stává - mimo jiné také vlivem izolace od původního prostředí - poněkud zpohodlnělá politička. Podíváme se také mezi pěstitele koky a zblízka uvidíme nejrozporuplnější postavu současné Bolívie - prezidenta Evo Moralese. České znění.
Tibet volá po svoboděTibet volá po svobodě
Tibet je země prodchnutá tradicemi a lidé jsou zde hluboce ovlivněni buddhismem. Základ jejich nenásilného boje za svobodu tvoří schopnost soucítění. Boje za svobodu, který nastal, když Čínská lidová republika provedla "mírové osvobození". Pro Tibeťany to však znamenalo něco docela jiného. To, co dnes celý svět zná jako Tibet, je totiž ve skutečnosti Tibetská autonomní oblast. Jde o pouhou polovinu rozlohy Tibetu před čínskou okupací. Potlačené nepokoje před olympiádou v Číně znovu upozorňují na smutný osud země, která přišla v roce 1950 o svou nezávislost. České znění.
Festival SklizněFestival Sklizně
Festival Saijo Matsuri se koná každý rok v říjnu v městě Saijo, v Japonsku. Je to skutečně jeden z nejvíce vzrušujících, a energií nabitých svátků.
Saijo Matsuri je třídenní akce oslavující konec sklizně. Oslavný průvod nese po celém městě 135 zdobených alegorických nosítek Danjiri, každý vážící 700 kg. Celý průvod je velmi vystrojený a nadšený. A když říkám "po celém městě" Mám na mysli po celém městě. Všichni budou na jednom místě po dobu 4-5 hodin a pak jej odnesou 10-20km daleko k další akci kde pokračuje zábava. A dělají to téměř non-stop,celý den a noc po dobu tří dnů.
Film se zaměřuje na druhý den, 17 října. Začíná v jednu odpoledne, jde do tří míst a končí kolem osmé hodiny večerni.
Libye aktuálněLibye aktuálně
Tento to dokument byl vytvořen Julienem Teilem, který také během invaze rebelů do Tripoli uvízl v hotelu Rixos. Celý tento krátký dokument ukazuje, jak je Libyjská přechodná rada spojena s humanitárními organizacemi, které volaly po zásahu OSN v Libyi a taky to, jak ICC vydal zatykače na Muammara Kaddáfiho a Saífa al-Isláma bez žádných důkazů.

Bývalá americká kongresmanka a kandidátka na prezidenta Cynthia McKinney hovoří přímo z Libye: Válka v Libyi je řízena ropou, Izraelem a logistikou. Rozhovor televize Russia Today s českými titulky.

Rozhovor zpravodajské televize Russia Today: Saif al-Islam Gaddafi, syn Muammara Kaddáfiho říká: Pro NATO je Libye jako McDonald, rychlá válka jako fast food... anglicky s českými titulky.

Nepřehlédněte také komentář prof. Oskara Krejčího k válce v Libyi
SAS Tajemství přežitíSAS Tajemství přežití
Sedmidílným seriálem o tajemství přežití elitních SAS nás provede Eddie Stone (veterán SAS) s dalšími třemi veterány, kteří rovněž sloužili u SAS. V jednotlivých dílech uvidíme, jak čtyřčlenný tým pronikne za nepřátelskou linii, aby zde odstranil vrchního velitele. Zjistíme, jak přežít brutální výslech a mučení v rukou nemilosrdného nepřítele a ukážeme si, jak ve stylu SAS uprchnout a vyhnout se nepřátelským jednotkám.
Kosmický tanecKosmický tanec
Třičtvrtěhodinový film "Cosmic Dance" určený pro projekci v planetáriu v Kanadském muzeum hindi civilizace v Torontu vás úplně pohltí.

Kosmický Tanec je film o vědomí. Podporuje v publiku úvahy o novém pohledu na svět, který se znovu objevil na západě. Projdeme v něm od kvantové fyziky a moderní astronomie, až po to, co bylo známo ve staré indické védské poznání po tisíce let: že všichni jsme spojeni s každým a se vším ve vesmíru, a že základem naší existence není věc, ale energie.

Kosmický tanec spojuje dokumentární obsah a fiktivní scény. Byl natočený v Indii, Kanadě a Evropě. Diváci uvidí výzkumy studentky fyziky Leela (Pooja Salvi). Prostřednictvím jejího dialogu s mezinárodními vědci a učiteli film zkoumá vznik a historii vesmíru, naše životní souvislosti s ním a nachází překvapivé paralely mezi moderní vědou a védským učením.
Film obsahuje komentáře držitelů alternativní Nobelovy ceny Německého fyzika a filosofa Dr. Hans-Petera Dürr, dále fyzičky idického původu ze Švýcarského CERNu Dr. Archana Sharma, astronoma a ředitele Planetária Nehru v Indii - Dr. Rathnasree Nandivada, architekta Douglase Cardinala, šamana z Kanadských indiánů a Swami Veda Bharati, duchovního učitele z Indie. Doporučuji vidět v HD rozlišení, případně pokud máte kapesní planetárium.
Vládneme, nerušitVládneme, nerušit
Korupční skandály, mafiánské vraždy, útoky na novináře, podivné nákupy stíhaček. Jen náhoda nebo přímý důsledek opoziční smlouvy a zákulisních politických dohod?
Předlohou ke vzniku tohoto dokumentu byla stejnojmenná kniha Erika Taberyho, v níž se autor vrací ke klíčové etapě polistopadového politického vývoje - čtyřletému období platnosti tzv. opoziční smlouvy. Její následky provázejí naši zemi dodnes, tvrdí autoři dokumentu. Jak tento postoj zdůvodňují a které události až do dnešních to podle nich dokazují, se dozvíte v dokumentu režiséra Tomáše Kudrny.
České znění.
Život v jednom dniŽivot v jednom dni
Nápad na tento filmový experiment a nádhernou obrazovou koláž vznikl v roce 2010 v Sundance Institutu, který byl přizván k účasti na celosvětovém kinematografickém pokusu. Britský režisér Kevin Macdonald plánoval natočit celovečerní dokument, jenž by se odehrával během jediného dne. Producent snímku Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) se spolu s režisérem rozhodl pro svůj originální projekt využít vzrůstající popularity YouTube. Posléze s týmem talentovaných střihačů zpracovali více než 80 000 příspěvků, které přišly ze 197 zemí, což obnášelo okolo 5000 hodin velmi osobních a emotivně působivých videoklipů. Poprvé v historii vznikl unikátní dokumentární film vytvořený z minipříběhů, jež natočili lidé z celého světa. Divák se tak může vydat na hluboce spirituální, hodinu a půl trvající cestu po planetě Zemi, jak vypadala 24. července roku 2010.
Chybovat je možné, bát se nikolivChybovat je možné, bát se nikoliv
James Cameron vypráví o svých filmových zkušenostech na TED. s českými titulky a kompletním přepisem textu.
Codex Gigas Ďáblova bibleCodex Gigas Ďáblova bible
Dokument Nadi Kverkové o největší rukopisné knize světa Neobvyklý a velmi zajímavý dokument vznikl jako producentský záměr Národní knihovny ČR v Praze. Představuje jeden ze středověkých divů světa, Codex Gigas neboli Ďáblovu bibli. Ve své době se CG těšil velké popularitě, jak učenců, tak milovníků kuriozit. K těm patřil i císař Rudolf II., který bibli získal do svých sbírek. Spolu s mnoha jinými uměleckými předměty ji otamtud odvezli v roce 1848 švédští vojáci a od té doby je uchovávána ve Švédské národní knihovně ve Stockholmu. Švédsko za posledních tři sta padesát let opustil CG jen třikrát. Naposled se Ďáblova bible vydala v září roku 2007 za přísných bezpečnostních opatření do země svého původu a byla vystavena v Národní knihovně ČR. Film je vlastně putováním po místech spjatých s historií CG. Málkokdo ví, že kniha vážící 75 kilogramů, vázaná v dřevěných deskách o rozměrech 90 x 50 centimetrů, vznikla na přelomu 12. a 13. století v dnes již neexistujícím benediktském klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Její sepsání provází pověst o hřísném mnichovi, který prý s pomocí ďábla zhotovil toto dílo jako výraz pokání za jednu noc. Odborníci se však domnívají, že se jedná o dílo, které vznikalo po dobu nejméně dvaceti let a jejímž autorem byla patrně jedna osoba. Tento unikátní opus putoval dále po benediktských klášeterech v Břevnově a Broumově, až nakonec skončil na Pražském hradě. Události konce třicetileté války nakonec způsobily, že se Codex Gigas s českými zeměmi - asi - navěky rozloučil. Ale to je i v XXI. století osud mnoha uměleckých památek, nejen evropských, které se do země svého původu patrně už nikdy nevrátí.
Přežili jsme GulagPřežili jsme Gulag
Vzpomínky pěti účastníků stalinských deportaci do táborů na Sibiři. Začátkem roku 1945 bylo v sovětských táborech 5,5 milionu trestanců. Již v průběhu 1. půlky roku 1945 přibyly další 4 miliony trestanců. Mezi desítkami milionů obětí stalinismu byly i občané Slovenska. Podle neúplných údajů Moskevského ústředního archivu bylo ze Slovenska odvlečeno 6982 osob, z toho 210 žen. V táborech zemřelo 532 slovenských občanů, dalších 17 bylo popraveno. Ve filmu Ondřeje Krajňáka nabízí autentické výpovědi pěti odvlečeno občanů, účastníků stalinských deportací: Jana Kosuta, Josefa Bobalíka, Josefa Tekeliho, Jura Ružbaského a Antona Felbera, kteří přežili mnoho let v Ruském Gulagu. Po návratu na Slovensko jejich státní orgány přijaly s nevolí a pronásledování rehabilitovaných trestanců pokračovalo. Československé úřady jejich zařazovali na těžké manuální práce. Nadále jejich podezřívali z vlastizrady a nepřátelství proti socialistickému zřízení. Nesměli studovat a zastávat veřejné funkce. O svých zážitcích z trestaneckých táborů nesměli mluvit. Výpovědi dnes již osmdesátiletých starců odhalují cestu jejich trpkých osudů. Popisují důvody jejich zatčení, bolestnou cestu na daleký Sibiř a útrapy v táborech nucených prací. Skutečné rehabilitace se dočkali až o 40 let později po listopadu 1989. Závěrečná část dokumentu zachycuje jejich šťastný návrat domů. Dokument je svým obsahem mementem pro budoucí generace. Slovensky.
Odhalený EinsteinOdhalený Einstein
Dvoudílný dokumentární film přináší podrobný portrét Alberta Einsteina, který přispěl k moderní vizi fyzikální reality víc než kterýkoli jiný vědec. Sleduje jeho cestu studenta, který vyletěl ze zkoušek, až po post nejrenomovanějšími fyzika světa. Zarážející je, že tato transformace se udála za méně než deset let. Co bylo tajemstvím Einsteinovy ​​kreativity? Jak mohl skromný úředník bez pravidelného přístupu k akademické literatuře nebo styku s vědci přijít s třemi revolučními teoriemi v průběhu jediného "zázračného" roku 1905?
Alberta Einsteina vnímal svět jako moudrého rozvážného vědce - génia. Existoval však i jiný, takříkajíc soukromý Einstein, jehož myšlenky a pocity se podařilo odhalit teprve nedávno. Nové objevy jeho dokumentů, sešitů a milostných listů Mileve a Else nám konečně poodhalili muže, kterého objevy týkající se světla, prostoru a času, změnili náš pohled na vesmír.
Záhady světa A.C.Clarka Záhady světa A.C.Clarka
Dokumentární seriál slavného vědce a sci-fi spisovatele A.C Clarka z roku 1980 o 13 dílech, v nichž se věnuje různým tajemným fenoménům našeho světa, od yettiho a bigfoota, přes různé mořské i jezerní příšery až po starověké technologie.
Jak se to děláJak se to dělá
Přemýšleli jste někdy o tom, jak se vyrábí úplně obyčejné věci? Discovery Chanell Canada přinesl dokumentární seriál "Jak se to dělá", kde diváky zavedl do zákulisí výrobních procesů každodenních předmětů. Od hokejových puků a ručních pilek po letadla a mražené hranolky. Tento pořad divákům předvede zblízka, jak se tyto, na první pohled jednoduché věci, vyrábějí. Každý den nám slouží tisíce obyčejných věcí a nikdo se nikdy nezamyslí nad tím, jak byly vytvořeny. Například asfalt, hasičské helmy, zápalky nebo tetování. Série pořadů "Jak se to dělá" navštíví desítky výrobních linek, na kterých se hrubé materiály přeměňují na hotové výrobky přímo před našima očima. Seriál je o to zajímavější, že náměty na pořady jsou i přímo od diváků.
2. světová válka: Ztracené filmy2. světová válka: Ztracené filmy
Se vzácným archivním záznamem, díky vyčerpávajícímu celosvětovému hledání, se v této řadě seznámíme s deníky a zdrojovými dokumenty, abychom mohli následovat osobní příběhy těch, kteří bojovali ve významných bitvách.
Tajemství dávných léčitelůTajemství dávných léčitelů
Německý dokumentární cyklus o třech dílech: Díle související videa a přednášky o alternativní medicíně.
Zuzana NavarováZuzana Navarová
Vzpomínka na předčasně zesnulou zpěvačku a autorku, která by se v těchto dnech dožila 50 let. Zuzana Navarová je absolventkou Filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze - studovala češtinu a španělštinu. Zdánlivě to je velmi vzdálené tomu, čím se nakonec proslavila - zpěvačka, skladatelka, textařka, hráčka na percuse, producentka (k jejím objevům patří třeba Radůza). Ale kdoví, studium češtiny jí určitě pomohlo k výborným vlastním textům a španělština ji zase přivedla k latinskoamerické hudbě, ze které hodně čerpala coby skladatelka. Někdy se to ale tvrdí přesně opačně, že láska k latinskoamerické hudbě ji přivedla ke španělštině... V každém případě se Zuzana Navarová stala jednou z nejvýraznějších osobností naší hudební scény. Bohužel koncem r. 2004 předčasně podlehla rakovině - letos by se dožila 50 let. Je to škoda nejen pro hudbu samotnou, ale i pro její "občanský nezištný záběr", který projevovala především svými aktivitami v čele Nadace Život umělců. Kamera R. Řeřicha. Režie J. Křížová (1995)
LoužeLouže
Co skrývá na první pohled klidná vodní hladina, zrozená z jedné obyčejné letní bouřky?
Hmyz zahrnuje téměř tři čtvrtiny známých druhů živočichů, a tak lze současnou etapu vývoje života nazvat érou člověka stejně jako érou hmyzu. Každým rokem jsou popisovány stovky nových druhů. Současná znalost hmyzí fauny představuje jen zlomek skutečného množství odhadovaného na deset milionů druhů. Klíčem evolučního úspěchu hmyzu je jeho úžasná přizpůsobivost - umožnila mu obsadit téměř všechny suchozemské ekosystémy ve všech částech světa. Setkáme se s ním ve vyprahlých pouštích, tropických deštných pralesích, na arktických ledových pustinách, hmyz najdeme od mořského pobřeží až po nejvyšší hory. Ačkoliv doménou hmyzu je souš, mnoho druhů se přizpůsobilo životu ve sladké vodě. V ní najdeme mnoho dravých brouků, zákeřných jedovatých ploštic, elegantních obyvatel hladiny či nenasytného planktonu. Na první pohled klidná hladina louže, která se zrodila z jedné letní bouřky, neprozradí, že se jen několik centimetrů pod ní odehrává každodenní boj na život a na smrt. V trsu hustých vodních rostlin, mezi kameny na dně i ve stínu tlejících kořenů se odehrává boj o potravu, o potomstvo, o přežití. Dokument Josefa Dlouhého
Řecké ostrovy Řecké ostrovy
Hudební cestopisy, místní hudba a povídání o Řecku, Český rozhlas Leonardo.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.