Mysli globálně, jednej lokálněMysli globálně, jednej lokálně
Velice otevřený dokument od režisérky filmu Nádherná zelená - Coline Serrau mapuje problémy současných malých ekozemědělců a rolníků na venkově po celém světě. Ukazuje nedokonalosti zemědělské výroby z pohledu udržitelného rozvoje. Film ukazuje, jak škodlivé jsou pro naše zdraví a celou společnost děsivé metody potravinové velkovýroby, založené na těžké technice a umělých hnojivech. Režisérka Coline Serreauová (autorka skvělého hraného filmu Krásná zelená) tvrdí, že z rozporu velkoplošného zemědělství a průmyslu po první světové válce vzešel zemědělský systém, který využívá doslova vojenské strategie a zbraně a do obživy obyvatelstva tak vstoupilo násilí, kterým nevědomky ubližujeme sami sobě. Francouzské znění s českými titulky.
Valčík s BašíremValčík s Bašírem
Autobiografický hrdina Ari se vydává za dávnými známými i dalšími lidmi, kteří mu mohou prozradit, jestli kdysi byl při krutých masakrech v palestinských uprchlických táborech Sabra a Šatíla. Netradiční dokument je po snímku Persepolis další animovaný film o nedávných dějinách Blízkého východu � stejně poutavý, dojemný i hrůzný.
Ve španělském znění včetně rozhovoru s režiserem Ari Folmanem.
Odhalení: TovárnaOdhalení: Továrna
Pořad pojednávající o tom, jak Mittal Steel - patřící nejbohatšímu muži Británie - napomáha k tomu, aby se Ostrava stala nejvíce znečištěným městem v Evropě.

V loňském roce, továrna vyrobila přes 1000 tun popílku a plynů, včetně nebezpečné rakovinotvorné látky zvané benzo(a)pyren. V kombinaci s dalšími zdroji znečištění, včetně dopravy, topení, a mnoha jiných průmyslových továren ve městě je smog tak špatný, že v zimním počasí nutí žáky, starší a nemocné lidi, aby zůstali doma.

český překlad Britské Listy.
Srebrenica, zrazené městoSrebrenica, zrazené město
hodinu dlouhý film o masakru v bosenské Srebrenici v červenci 1995. Film je od norských režisérů a promítal se poprvé ve Švédsku a Norsku v létě 2011. Film je v angličtině a srbsštině s anglickými titulky.
6. července 1995, během války v Bosně a Hercegovině, na srebrenickou enklávu bosenských muslimů zaútočily srbské jednotky pod vedením Ratka Mladiče. Přibližně 15 000 obyvatel se rozhodlo pro útěk k Tuzle, ostatní se vydali k několik kilometrů vzdálenému Potočari, kde se chtěli uchýlit pod ochranu jednotek UNPROFOR, ovšem bez úspěchu. Během dvou dnů bylo město vyklizeno a začaly hromadné vraždy. Až 8373 mužů bylo povražděno, většinou zastřeleno. Mnoho žen bylo znásilněno, došlo i k vraždám žen a nezletilých dětí. Masakr ve Srebrenici je největší masovou vraždou v Evropě od konce druhé světové války, a po holocaustu první soudem označenou genocidou. Původní znění, anglické titulky (hardcoded).
Očima ekofarmářeOčima ekofarmáře
V hypermarketu by maso ani zeleninu nekupovali. Umí si totiž vyrobit vlastní.
Levně a rychle nebo pomalu a přirozenou cestou? Ekologičtí zemědělci rozhodně nelámou rekordy v množství vyrobených produktů. Jako jedni z mála se totiž inspirují zemědělstvím našich předků, které pod tlakem obchodních řetězců pomalu upadá. Ekofarmáři však mají podle svých slov v rukávu jiný trumf - úctu k zákonům přírody. Pět z nich, s nimiž jsme natočili tento díl, se rozhodlo pěstovat zeleninu, chovat krávy, prasata nebo slepice bez pomoci umělých aditiv. Svým spotřebitelům tak nabízí zcela jiné produkty, vypěstované či chované v přirozených podmínkách, bez stresu velkovýkrmen a bez používání umělých hnojiv. Jak sami říkají, jejich produkty jsou vyrobeny přirozeně v souladu s přírodou. Navazují tak na tradice svých předků, bez intenzivní výroby a honbou za ziskem. (2010). Režie Z. Skokan
MUDr. Jan HnízdilMUDr. Jan Hnízdil
rozhovor s MUDr. Janem Hnízdilem ze dne 26.4. 2011 v Praze. Řeč je o "celostní medicíně" (psychosomatické medicíně), tzv. "hadech v oblecích" - manažerech a především politicích s psychopatickými rysy, o výzvě NEO 2011, "civilcourage" (občanské odvaze), ale také o osobních zkušenostech s demokracií v ČR, atd.

Dále o zdravotnictví, politice, korupci a nutnosti obnovení občanské společnosti hovoří s až šokující otevřeností známý lékař z oboru celostní medicíny (psychosomatiky) v pořadu Hydepark ČT dne 7.2.2011
Jiným pohledem: BarmaJiným pohledem: Barma
Dokument sleduje tři filmaře a skateboardisty, jmenovitě Harmony a Analog UK - Ali Drummond, jak cestovali po městě Rangún a Mandalay. Film zkoumá reakci na tuto neviditelnou činnost mladých lidí z Barmy v souvislosti s politickou situací v Barmě.
Zjistěte více na Barmské centrum Praha což je nezisková a nevládní organizace se sídlem v České republice, jejímž cílem je obnovit mír, právo, demokracii a lidská práva ve státě Myanmar. Dokument je s českými titulky. ˆ 2011 by Hot Knees Media.
Tradičná remesláTradičná remeslá
Dokumentárné filmy nielen o kováčstve na Slovensku vytvorený s podporou Ministerstva kultúry SR.

Dále film natočený u příležitosti 700. výročí obce Silůvky. Komentář připravil a četl Zdeněk Škorpík.
o dnešní ekonomické krizio dnešní ekonomické krizi
Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D. hovoří o příčinách světové krize.
LuhačoviceLuhačovice
Jurkovičův nesplněný sen - Dokument z cyklu Deset století architektury, 1997
Otrávená generaceOtrávená generace
Přítomnost jedů v našem těle a životě zkoumá ve svém dokumentárním filmu režisérka Daniela Gébová. Uvidíme v něm jak odborníky, tak lidi, kteří mají s jedy ve svém každodenním životě neblahou zkušenost.
Naše moderní civilizace s sebou nepřináší jen větší pohodlí, dlouhověkost, hmotný dostatek a stále nové vynálezy a technologie, jak si co nejvíce zjednodušit a zpříjemnit život. Existence člověka je zároveň ohrožena skrytým nebezpečím jedů, které jsou součástí všech civilizačních vymožeností. Žijeme v iluzích, že pomalá smrt námi vyrobenými jedy, které pomalu zaplavují planetu, neexistuje. V čím větším blahobytu žijeme, tím intenzivněji nechceme vidět naše ohrožení.
Nepotřebujeme politikyNepotřebujeme politiky
Přístupy a strategie přímé demokracie jako přímého řízení společnosti občanům. 30. září · 17:00 - 21:00 v DK Ružinov, Ružinovská 28 Bratislava, Slovakia Autor: Daniel Danielis Marko
6 principů globální manipulace6 principů globální manipulace
konvenční válka - tanky, samopaly, bomby ..
studena válka / materiálně zbraně - alkohol, drogy, geneticky modifikované potraviny, vakcíny, peníze ..
studena válka / informace zbraně - náboženství, ideologie, technologie, média, přepisování historie, způsob myšlení, filozofie ..

se slovenskými titulky.
Aljaška a těžba ropyAljaška a těžba ropy
Zájmy ochránit unikátní přírodu na Aljašce jsou konfrontovány se zájmy těžby ropy které prosazuje adminstrativa prezidenta Bushe. V jednom dokumentu provází Steve Erwin.
Budeme mít v důchodovém věku nárok na důchod?Budeme mít v důchodovém věku nárok na důchod?
Komentované zpravodajství internetové televize NET-TV MOZAIKA Praha pro CROIX DE LA BOHEME - na téma důchodových systémů, sociálního státu a zániku státního důchodu a sociálních jistot v České Republice
Mobbing, šikana na pracovištiMobbing, šikana na pracovišti
O vztazích mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Video-interview s Mgr. et Ing. Petrem Prchalem z Transparency International: O příběhu p. Romana Komedy a o některých jiných věcech zaznamenáno 6.3. 2009 v Praze. Více videí a osobních výpovědí o mobbingu, bossingu nadete na webu Workrelations.
rozžínání plamenerozžínání plamene
Dokument se slovenskými titulky o vzdělávání v Nepálu.

Dilmaya Limbu je původem z Káthmándú. Nikdy nechodil do školy, ale sní o otevření vlastního Školícího centra pro znevýhodněné.

Ramu Magar navštěvuje veřejné školy V Deonia, v okresu Jhapa. Doufá, že jednou půjde na vysokou školu, ale příliš šancí nemá...

Kunga Chheosang, buddhistický mnich z Mustang, přišel do Kathmandu studovat medicínu. Doufá, že se vrátí nazpět na Horní Mustang a bude lékařem.

Raphael Pradhan je ředitelem Centra vzdělávání v Kathmandu, nevládní organizace zaměřené na vzdělávání znevýhodněné. Dilmaya, Ramu a Kunga jsou zapsáni v různých programech které v tomto centru probíhají.
Tři příběhy Steva JobseTři příběhy Steva Jobse
Se slovenskými titulky.
Půjdu, kam chciPůjdu, kam chci
"Jsem si jistá, že Bůh je! ... Ale někdy ten hlas přeslechnu." říká Radůza. Fenomenální současná zpěvačka a osobnost, jejíž přirozená hudebnost a skrytý I ZJEVNÝ duchovní rozměr oslovují stále více posluchačů... Sama o sobě říká: "Připadám si jako kanál, kterým prochází určitá INFORMACE. A že je třeba je pouze přesunout na jiné místo..."
dokument Olgy Špátové.
Umírání v hojnostiUmírání v hojnosti
Několika nadnárodním společnostem v čele s firmou Monsanto nebo Cargill, se podařilo dostat pod kontrolu "základ" potravin, které klademe na náš stůl každý den: všechna osiva světové zemědělské produkce. Makléři hazardují s jídlem v rozvinutém světě, spekulují na zvýšení a snížení cen, hrají si se základním právem na potraviny milionů lidí.
Mezitím, téměř miliarda lidí na této planetě trpí podvýživou a hladem. 25.000 každý den.

Může se stát, že planeta již neuživí své obyvatele? Důkazy ukazují opak! Potravinová krize, která vejde do dějin, dochází v době, kdy se naše planeta produkuje více potravin, než kdykoliv předtím.

"Umírání v hojnosti" se rozvíjí do absurdity před našimi zraky. Uvidíte propojení systému, ve kterém, zatímco je dostatek potravy, je tak drahá, že si ji chudí nemohou dovolit.
Reportážní dokument od Russia Today se slovenskými titulky. Scénář a režie Yorgos Avgeropoulos. Produkce Gruzie Anagnou.
První muži na prahu vesmíruPrvní muži na prahu vesmíru
V padesátých letech 20. století se Spojené státy a SSSR intenzivně připravovaly na proniknutí do kosmu. V rámci těchto příprav uskutečnilo americké letectvo v roce 1957 balonový let za hranice atmosféry, do výše 30 kilometrů. Hlavním úkolem této mise bylo zjistit vliv kosmického záření na lidské zdraví. Zkušební pilot v kabině balonu se tak stal nástupcem myší, křečků a opic, kteří byli do těchto výšek z pokusných důvodů vysílání předtím. Dalším pozoruhodným experimentem byl seskok padákem z výše 32 kilometrů, který se uskutečnil v roce 1959. Do stratosféry vynesl dobrovolníka z řad vojenských zkušebních pilotů opět balon naplněný heliem. Do výše 6 000 metrů letěl parašutista volným pádem (výška 31km, volný pád 4.5min, rýchlostný rekord 988km/h) a teprve na této úrovni otevřel padák...
XXXL ByznysXXXL Byznys
Francouzský dokument s českým dabingem. Spojené státy mají velký problém s nadváhou. Počet obézních lidí v USA se v posledních dvou dekádách ztrojnásobil a s kilogramy navíc v současnosti bojuje čtvrtina dospělých Američanů. Ale zatímco lékaři bijí na poplach, někteří lidé dokážou na lidské obezitě vydělávat opravdu velké peníze. Podíváme se do restaurace, kde nám spoře oděné sestřičky nabídnou opravdu obří hamburger. Navštívíme školu, která se specializuje na studium obézních teenagerů, a konečně vyzkoušíme širokou řadu do velikosti XXXL upravených výrobků, od nadměrných rakví až po speciálně vyztužené toalety.
Globální revoluceGlobální revoluce
živá kamera z protestů amerických občanů na Wall Street v New Yorku. Více online kamer o protestech najdete na webu Globalrevolution
Všímejte si nenásilíVšímejte si nenásilí
V roce 2003 se lidé z palestinské vesnice Budrus zapojili do 10 měsíců dlouhého nenásilného protestu, aby se ukončila stavba bariér, které Izrael staví po celém obvodu svých olivových hájů. Slyšeli jste o tom? Patrně ne. Brazilská filmařka Julia Bacha, která natočila film Budrus se ptá, proč dáváme pozornost jen násilí v izraelsko-palestinském konfliktu - a ne k nenásilnému hnutí vůdců, kteří jednoho dne přinesou mír? Přednáška TED Talks s českými titulky a kompletním přepisem.
MK ULTRAMK ULTRA
dokument o výzkumu ovládání mysli americkou organizací CIA - s českými nebo slovenskými titulky. (bohužel velmi špatný automatický překlad).
dluhOkraciedluhOkracie
Řecký dokument s českými a anglickými titulky, který hledá příčiny ekonomické krize v Řecku a navrhuje řešení, které vláda a mainstreamová media skrývají.
Film sleduje vývoj globálního kapitalismu od 70. let minulého století až do současnosti, vzhledem k postavení Řecka v globální ekonomice, ale i k pasti na tzv. "systému volného trhu", kterou jsou ... dluhy! Vysvětluje také termíny jako "zhoubné a nelegitimní dluhy řeckého hospodářství", po rozhovoru s ekonomy, novináři, intelektuály, politiky a dalšími odborníky z celého světa, jako např. David Harvey, Samir Amin, Kostas Lapavitsas, Gerald Ntimenil, Alain Badiou, předseda CADTM Eric Toussaint, argentinský režisér Fernando Solanas, novináři jako Avi Lewis (spisovatel a režisér dokumentárního Take - Převzetí), Jean Katrmer (Liberation), řecký veterán druhé světové války Manolis Glezos a viceprezident z německé Levicové strany "Die Linke" Sahra Vagenknecht.

Autoři filmu Aris Hadjistefanou a Katerina Kitidi nás informují o podobných situacích, které proběhly v některých zemích Latinské Ameriky, jako Argentině a Ekvádoru, tedy v zemích, které také čelí nezvládnutelnému dluhu. Prostřednictvím jasného popisu a zajímavých analýz vidíme katastrofální důsledky vlivu Mezinárodního měnového fondu na životní úroveň těchto zemí. Úsporná opatření uložená na tyto země měly za následek, že celá populace čelí noční můře masové nezaměstnanosti a chudoby.

Nicméně v Ekvádoru socialistická vláda v jejímž čele je Rafael Correa, zřídila Komisi veřejného dluhu, jako alternativní řešení. Podobné úsilí by mohlo začít v Řecku, shodují se desítky zahraničních známých intelektuálů, například jako americký lingvista Noam Chomsky. Nicméně, řecká politická strana PASOK odmítá provést takový plán, zatímco její vedení neustále hrozí vyloučením členů, kteří jsou proti zprávě MMF. Více na webu.
AbsolventiAbsolventi
Půlhodinová upoutávka na celovečerní dokumentární film Absolventi: Být svobodný není zadarmo.

Příběhy mladých lidí na Slovensku, kteří se po absolvování studií ocitnou v realitě a musí se přizpůsobit potřebám společnosti. Absolventi žijí v iluzi velkých očekávání, připraveni čelit realitě. Mnohokrát ale musí přistoupit na tvrdé podmínky mimo svých zájmů a představ ... Nová doba přináší současným mladým lidem mnoho výhod a možností, ale na druhé straně také mnoho starostí a problémů, kterým musí čelit. Jejich ideály a sny narážejí na globální finanční krizi, nevědí, jak se řídit pravidly trhu a mají pocit, že žijí v nespravedlivé zemi. Jsme svobodní, ale do jaké míry jsme schopni vzít svůj osud do vlastních rukou a zápasit v boji o vlastní existenci?

Námět: Pavol Palarik, Tomáš Krupa
Scénář a Režie: Tomáš Krupa
Kamera: Pavol Palarik, Jan Kasz
Střih: Pavol Palarik
Produkce: Tomáš Krupa, Livia Filusová
Produkční společnost: Greenbox, Furia Film


Vydání: 2012
Projev Martina Luthera Kinga Jr.Projev Martina Luthera Kinga Jr.
Slavný projev občanského aktivisty a předáka nenásilného hnutí za práva černochů ve Washingtonu. Se slovenskými titulky. Kompletní český přepis od Literarky.cz
Povodně 2002Povodně 2002
...ohlédnutí za jednou událostí v nedávné historii města Prahy.
Najměte hackery!Najměte hackery!
Přes miliardy dolarů investic do kybernetické bezpečnosti, jsme jeden z jeho kořenů problémů do značné míry ignorovali: Kdo jsou lidé, kteří píší škodlivý kód? Misha Glenny prozkoumal profily několika odsouzených programátorů z celého světa a dosahuje k překvapivému závěru. TED přednáška s českými titulky.
Skadarské jezero a řeka MoračaSkadarské jezero a řeka Morača
Skadarské jezero, pojmenované podle města Skadar v severní Albánii, je na Balkánském poloostrově jedním z největších jezer a okolních mokřadů a zahrnuje jeden z nejvýznamnějších ptačích a rybích lokalit v oblasti Středomoří. Do jezera ústí ze severozápadu v Černé Hoře řeka Morača. Asi 62% jezera leží v Černé Hoře a zbytek v Albánii.

V původním znění s anglickými titulky.
pouště USApouště USA
Vzdělávací pořady a cestování po pouštích na různých místech USA. Záznam šestitýdenní cesty z Vail v Colorado do Moab v Utahu, návštěva Dewey Bridge, v národním parku Arches. Dále La Sal mountains. Dále cesta z Moab v Utahu do Grand Canyonu, návštěva Hole in the Rock, Valley of the Gods, Twin rocks, Monument Valley, Kayenta, Navajo National Monument, Little Colorado Gorge a The Grand Canyon. Dále cesta do Victorville, včetně přeletu přes Grand Canyon, Red Rock Canyon a Valley of fire v Nevadě, a jízda po route 66 z Barstow do Victorville.

Více než osm měsíců v roce teplota překračuje 40 stupňů. Živočichové jako tarbíkomyš se snaží udržet v chladu tím, že se zahrabávají. Na povrchu se však odehrává něco nepředstavitelného: skupina lidí aktivně vyhledává intenzivní žár. Jedná se o účastníky maratónu Kiehl´s Badwater Ultramarathon, závodu dlouhého téměř 220 kilometrů, který vede po dně Death Valley (Údolí smrti). Z vlastní vůle podstupují trýzeň v té nejdrsnější podobě. Zatímco běžci balancují na nebezpečné hranici mezi vyčerpáním a smrtí, pod jejich chodidly se rozkládá tajná oáza.
Soucit a pravý smysl empatieSoucit a pravý smysl empatie
Joan Halifax se stará o lidi v jejich poslední fázi života (zpravidla v hospicu při čekání na smrt). V přednášce sdílí s publikem, co se naučila o soucitu tváří v tvář smrti a umírání. Přináší hluboký vhled do povahy empatie. Přednášku TED Woman s českými titulky a kmpletním přepisem přeložil Libor Šupčík.
Modern SurvivalModern Survival
Úvodní díl autorského seriálu CROIX DE LA BOHEME a internetové televize NET-TV MOZAIKA Praha o tom, jaká je dnešní doba a jak ji co nejúspěšněji, jako jedinci, přežít. Pomocí metodiky a základních principů moderní sebeobrany a survivalu (přežití v terénu) si vysvětlíme i principy přežití v celé lidské společnosti.

dále díl ze seriálu Osudová budoucnost - díl 2. "Příliš drahé levné půjčky" .... kOMERČNÍ půjčka není dobročinnost, či pomoc, je to draze prodávaný výrobek pro zisk toho, kdo ho nabízí. A vás může stát dokonce i vše, co máte.
Ján Vilček, PhD.Ján Vilček, PhD.
Immunolog, virolog, pedagog, filantrop, zakladatel nadace. V pořadu GEN.sk. slovensky, s anglickými titulky.
OčkováníOčkování
Není pochyb o tom, že převážná většina obyvatel České republiky si při vyslovení slova očkování, představuje ochranu zdraví. Ať už se jedná o děti, které jsou očkované bez jejich vědomí, nebo o dospělého člověka, který očkování podstupuje ze svého rozhodnutí, o kterém se domnívá, že mu pomůže ochránit jeho zdraví. Takřka všichni jsme v ČR očkováni. Jestli je to nejlepší řešení jak ochránit tu nejcenější věc kterou máme, to je otázka. Anita Petek Dimmer se ve své přednášce snaží objasnit, proč očkování nemusí být automaticky tou nejlepší volbou. Například kvůli obsahu rtuti, formaldehydům, hliníku a mnoha dalším jedovatým látkám, ktere vakcíny obsahují a poškozují tím zdraví každého člověka. Sporná je také, dle jejích slov, účinnost samotných očkovacích látek.
Jak vyrobit pacienta?Jak vyrobit pacienta?
Přenos portálu ČT24 z Divadla Kampa, kde se setkává se Jaroslav Dušek svými hosty pod názvem Duše K dne 19.7. 2011.
Hovořilo se o nemocech, zdraví, lécích, přístupu k životu, o duši v těle a těle v duši. dále prednáška MUDr. Jana Hnízdila na konferencií Banskobystrické inšpirácie 29.4.2011

Jan Hnízdil - Internista a rehabilitační lékař (*1958). Má klasické medicínské vzdělání, je atestovaným internistou a rehabilitačním lékařem, přesto je v jistých odborných kruzích považován téměř za vyvrhele. Věnuje se totiž psychosomatice a celostní medicíně, na něž se oficiální věda dívá s určitým despektem. Hnízdil ale nejvíce provokuje neúnavnou kritikou "obchodníků se zdravím".
Je autor či spoluautor publikací Bolesti zad, mýty a realita, Jak vyrobit pacienta, Artróza v komplexním přístupu, Jak léčit nemoc šílené medicíny, Doping aneb zákulisí vrcholového sportu, Mým marodům a dalších. Věnuje se komplexní, psychosomatické medicíně. Působí v Centru komplexní péče v Dobřichovicích.
Součástí večera je jako vždy čajový obřad.
Nejkrásnější poštovní známka SlovenskaNejkrásnější poštovní známka Slovenska
Dňa 30. marca 2010 vydala Slovenská Pošta do obehu poštovú známku: 400té. výročie konania Žilinskej synody. Známku v exkluzívnej hárčekovej úprave v limitovanom náklade mnohí odborníci označujú za najkrajšiu známku v samostatnosti Slovenska.
Whistleblowers CZWhistleblowers CZ
Videointerview s Liborem Michálkem ze dne 27.1.2011 bylo realizováno na mezinárodním setkání (Kulatý stůl) o whistleblowingu v Americkém kulturním centru v Praze - ve spolupráci s Open Society Fundem Praha, TOL Transitions Praha (Jeremy Druker) a Civilcourage.cz
Filmový festival proti korupciFilmový festival proti korupci
Jan Kubice (SUB S.A., s.r.o., bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu), David Ondráčka (ředitel Transparency International), Vlastimil Rampula (vrchní státní zástupce v Praze), Roman Skřepek (mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality), Jaroslav Spurný (redaktor týdeníku Respekt) 25. 1. 2011 v pražském kině Světozor
dále Erik Tabery, Radek John, Jaroslav Kmenta, Petr Bratský a Pavel Severa. 11.1.2011 v kině Světozor.
dále Bohuslav Svoboda (primátor hl. města Prahy, ODS), Karel Březina (ČSSD), Zdeněk Tůma (Top09), Petra Kolínská (Strana zelených), Jindřich Šídlo (Hospodářské noviny) 18.1.2011 v kině Světozor.
Češi potomci ŠvejkaČeši potomci Švejka
Jsme opravdu národem, jehož typickou vlastností je švejkování? Proč se z postavy Haškova románu stal národní symbol?
Haškův román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války je především epitafem 19. století, kdy obrovské ideje a víru v lepší budoucnost vystřídají miliony mrtvých v zákopech první světové války. Až s postupem doby, historickými milníky a střídajícími se diktaturami si český národ vyjmul Švejka z původního kontextu. Z literární postavy se stal symbol českého národního charakteru. A počínání tohoto geniálního pitomce se stalo návodem jak vzdorovat absurdní moci.

Kompletní přepis rozhovoru najdete na stránce ČT24
Studená válka v oblacíchStudená válka v oblacích
Na nebi nad NDR se bez vědomí veřejnosti odehrával jeden z nejnebezpečnějších duelů mezi dvěma supervelmocemi. Po celých čtyřicet let se v tomto vzdušném prostoru objevovala americká špionážní letadla. Lidé na celém světě nevěděli nic o rozsahu vzdušné špionáže nad východní částí Německa, ani o nebezpečí, které to přinášelo. Teprve dnes, mnoho let poté, co studená válka skončila, to vychází na světlo. Ve filmu o tom hovoří mnoho přímých účastníků. České znění.
Jak jsme zmateni rozumem? Jak jsme zmateni rozumem?
Vynikající, inspirativní i provokující povídání o našich vlastních možnostech, hranicích, zábranách - i genialitě. Přednáška Vlasty Marka konaná 7. května 2011 v Čajovně v muzeu v Litomyšli.
Antonín Baudyš o pádu věží WTCAntonín Baudyš o pádu věží WTC
Odvážné vystoupení známého astrologa, filozofa a zastánce "konspirační teorie" (spíše však zdravého selského rozumu) v pořadu České televize na ČT24 8.9.2011
PropagandaPropaganda
Jak přemýšlí většina "obyčejných" lidí a proč?
Jak se lidé dozvídají informace, odkud, a jak je poté vstřebávají?
Co bývá zpravidla následkem jednoduchého nasávání pravdy z Novy a ČT1?
Jak fungují mechanismy kontrolovaného zpravodajství - propagandy - se dozvíme z pohledu německého profesora, makroekonoma a filosova Andrease Poppa s českými titulky. Přečtěte si také článek o demokracii, novém náboženství od stejného autora.
Pakt s PandouPakt s Pandou
WWF je jednou z největších ekologických organizací na světě - podle jejich údajů asi s pěti sty miliony Euro darů ročně z celého světa. Cílem organizace s medvídkem Pandou v logu je "... zabránit ničení přírody ve světě a budovat budoucnost, v níž lidé žijí v harmonii s přírodou."

Tvůrce Wilfried Huisman natočil film "z Odvrácené strany" toho co víme o WWF. Wilfried Huisman cestoval po světě, aby zjistil, zda spolupráce mezi největší ochranářskou organizací na světě tedy "Světovém fondu na ochranu přírody", a různými velkými korporacemi skutečně v praxi vede k větší udržitelnosti. Ještě před prvním představením tohoto dokumentu, hrozí WWF právními kroky...

Film je německy. (v popisku omluvte nekvalitní překlad z wikipedie)
Průvodce napříč kulturamiPrůvodce napříč kulturami
GUERILLA.film & ToČÍM ŽIJU je otevřená filmová skupina, jež se věnuje především dokumentární činnosti a video-artovým projektům. Taktéž reportážní a záznamové činnosti kulturně-hudebních akcí.

GUERILLA.film vychází především z tvůrčí aktivity Tomáše Hlaváčka a Martina Freunda. Skupina však otevřeně spolupracuje s dalšími tvůrci a je přístupná nabídkám ke spolupráci.

Okolo Brněnské přehrady s Morrisem a Christem - Morris Dikenka Kazadi se narodil 1972 v Kinshase a Christ Donald Ngoka 1986 v Brazzaville (Kongo). Do České republiky se přistěhovali v roce 2005 a 2006. Pracují v textilní společnosti Nová Mosilana.

Vybrané památky středu města s Anne - Anne Tučková se narodila 1968 ve Washingtonu, D.C. (USA). V Brně působí 17 let jako editorka a učitelka angličtiny.
Slova do praniceSlova do pranice
Militantní antifašistická organizace AFA z Velké Británie natočila v roce 1992 dokument, který se věnuje praktickému boji s neofašismem a neonacismem. Film mapuje historii militantního antifašismu na britských ostrovech od tzv. Bitvy o Cable Street z roku 1936 přes oživení pouličního antifašismu v 70. letech po zintenzivnění velkých střetů s neofašisty ze začátku 90. let.

Francúzsky dokument o militantnom antifašizme v Paríži 80. rokov. Rôzne mládežnícke gangy ako RedWarriors, Ducky Boys a Ruddy Fox a ich odpor proti bandám nazi-skinheadov, ktorým si vyslúžili prezývku "chasseurs," čiže lovci.
GaslandGasland
Může se to stát kdekoliv po celé Americe. Majitel pozemků se jednoho dne probudí a najde lukrativní nabídku od energetické společnosti, která chce pronajmout jeho pozemek. Důvod? Společnost doufá, že pronikne do podzemního rezervoáru plynu, tzv. "Saúdské Arábie zemního plynu." Druhá největší prospektorská společnost na světě Halliburton vyvinula způsob, jak dostat plyn ze země s hydraulickým vrtným procesem kterému se říká "fracking". Najednou by se Amerika stala energetickou supervelmocí. Vždy existují nějaká "pokud" nebo "ale"... upozorňuje nevládní ekologické organizace. Režie Josh Fox.
Uhlíkový národUhlíkový národ
Dokumentární film o řešení problému změny klimatu. I když budete pochybovat o závažnosti dopadů změny klimatu, nebo to prostě nebudete akceptovat, je to stále přesvědčivý a relevantní film, který ukazuje, jak řešení změn klimatu má vliv i na další sociální, ekonomickou a národní bezpečnost.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.