Praha, město věží
Od celku k detailu. Dokument (2008). Jak vypadá matka měst z výše? Vystoupejte s průvodcem Viktorem Preissem po schodech vzhůru a pokochejte se její architektonickou krásou, vznešeností, důstojností a proměnlivostí. O Praze se říká, že je stověžatá. Není to pravda. Praha má určitě víc než tisíc věží a věžiček. Zejména v historické části Prahy snad není dům, který nemá alespoň nějakou tu nárožní věžičku.
Praha se prostě ježí věžemi, a přesto se až dosud nenašel nikdo, kdo by se pokusil vystoupat alespoň do těch nejzákladnějších z nich, nafotil je i s výhledy, které nabízejí, a vyzpovídal lidi, kteří je vlastní nebo o ně pečují. S takovým projektem přišla až Česká televize. Autorem seriálu šestnácti osmnáctiminutových dokumentů je Bedřich Ludvík, autor velmi oblíbené trilogie s Luďkem Munzarem
Rozhlédni se, člověče,
Paměť stromů a
Zpět k pramenům.
"Jsem Prahou trvale a vždy znovu fascinován, uchvácen, nadšen a okouzlen. A protože si myslím, že umění je na světě proto, aby dělalo lidi lepšími, a točím své seriály jen o kráse, která má lidi povznést, nemohl jsem po rozhlednách, památných stromech a pramenech sáhnout po ničem jiném, než právě po kráse a důstojnosti, vznešenosti a slávě pražských věží. Praha ze země je možná zaprášená, přecpaná a hysterická.
Ale ze střech a z věží je jen a jen majestátná, klidná, vznešená, nádherná a nekonečně proměnlivá", vysvětluje Bedřich Ludvík.V roli průvodce pražskými věžemi se objeví Viktor Preiss. Sám se spolu s tvůrci proletěl v balonu, z něhož byly natočeny dech beroucí letecké pohledy na hlavní město, které většina z nás nikdy takto z výšky neuvidí.
Vystoupal až na vrchol většiny ze 70 známých i neznámých pražských věží a spolu s kameramanem Petrem Seidlem prozkoumal i jejich mnohdy zcela neudržované a nenavštěvované interiéry. Proč se nechal k účinkování v pořadu přemluvit? "Tak zaprvé netrpím závratí. A zadruhé - vždycky se mi líbily seriály Bedřicha Ludvíka. A pak - plnil jsem si klukovské sny.
Považte, dotýkat se největšího zvonu ve sv. Vítu, vyšplhat až na špičku placaté věže na náměstí Jiřího z Poděbrad, sáhnout si na skutečně zlatou korunu nahoře na paláci Koruna na Václavském náměstí... Hrál jsem na loretánskou zvonkohru. Díval jsem se, jak pode mnou v hloubce 40 metrů probíhá mše v chrámu Panny Marie Sněžné. A ve vysokozdvižné plošině jsem stoupal do míst věží, které už dávno nestojí. Kdo by do toho nešel?
"Spolu s Viktorem Preissem v seriálu vystoupáme kromě zmíněných míst mj. do Staroměstské mostecké věže, hvězdárenské věže Klementina, Staroměstské radnice, Týnského chrámu, kupole Národního muzea nebo kostela Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Kromě těchto architektonických klenotů se nám z nečekaných úhlů představí i věže, které vznikly nedávno, jako například televizní věž na Žižkově, skleněná věž radnice na Slunečném náměstí Prahy 13, věž bytového komplexu Hvězda nebo odbavovací věž České televize.
Jednotlivé díly se budou věnovat vždy konkrétním pražským čtvrtím či lokalitám (Malá Strana, Václavské náměstí, Staroměstské náměstí, okolí Náměstí Míru ad.) nebo budou nést určité téma, jako věže opevnění či věže vodárenské.Ke všem z těchto majestátních velikánů či malých domovních ozdůbek mají tvůrci připravenou řadu netušených zajímavostí, historek, osobní vzpomínky a zážitky prozradí i Viktor Preiss.
Pro toho bylo zážitkem i samotné natáčení: "Nezapomenutelná je bouře s blesky, která nás přepadla na kovové špičce hotelu Internacional. Skoro kaskadérský výstup polámaným žebříčkem na věž Strahovského kláštera. Těsně pod vrcholem jedné z věží jsem našel jízdní kolo. A samozřejmě let balónem nad těmi špičkami, ke kterým jsme předtím museli pracně vystoupat schod po schodu. Ale stálo to za to. Už bych zase někam lezl!"