xVybraná videa
x Dokumenty o nevýdělečné organizaci v Indickém Bangalore, která se snaží vzdělávat chudé obyvatelstvo. Témata jsou o vysoké úrovni Endosulfanu a pesticidů, které zapříčiňují nejrůznější zdravotní poškození dětí. Ukazuje farmářům jak se vracet zpět k šetrnějšímu zemědělství. Dále o obnovení ekosystému a důležitosti vody v krajině. Více na webu nadace Agastya.

Eco-Punjab - Five Rivers Run Dry
A short film focussing on the environmental devastation across the Northern Indian state of Punjab as a result of the first Green Revolution in the 1960s. The associated deforestation, intensive farming practices & use of pesticides, has transformed the landscape and decimated the region known as the ‘bread basket of India’.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Nefunguje
Nefunguje video na této straně?
Pošli link
Ahoj, podívej se na zajímavé video
Po stlačení tlačítka "Pošli" nezapomeň vyplnit správnou e-mailovou adresu a pak odeslat.

Odkaz videa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.