xVybraná videa
x rozžínání plamene Dokument se slovenskými titulky o vzdělávání v Nepálu.

Dilmaya Limbu je původem z Káthmándú. Nikdy nechodil do školy, ale sní o otevření vlastního Školícího centra pro znevýhodněné.

Ramu Magar navštěvuje veřejné školy V Deonia, v okresu Jhapa. Doufá, že jednou půjde na vysokou školu, ale příliš šancí nemá...

Kunga Chheosang, buddhistický mnich z Mustang, přišel do Kathmandu studovat medicínu. Doufá, že se vrátí nazpět na Horní Mustang a bude lékařem.

Raphael Pradhan je ředitelem Centra vzdělávání v Kathmandu, nevládní organizace zaměřené na vzdělávání znevýhodněné. Dilmaya, Ramu a Kunga jsou zapsáni v různých programech které v tomto centru probíhají.

Lifelines
In a village 2500m high in the Indian Himalayas, life is changing. Many of the younger generation seek to chart a new course, different from those of their parents. This is one man’s story of juggling responsibilities and fighting for dreams, both for himself and for his community. lifelinesfilm.com This short documentary is part of a research project on education, unemployment and social change in South Asia, funded by the Economic and Social Research Council. Social geographer Dr Jane Dyson is based at the University of Oxford and has worked in the village in Uttarakhand since 2003.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Nefunguje
Nefunguje video na této straně?
Pošli link
Ahoj, podívej se na zajímavé video
Po stlačení tlačítka "Pošli" nezapomeň vyplnit správnou e-mailovou adresu a pak odeslat.

Odkaz videa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.