JUDr. Eduard Tomáš spolu se ženou Mílou zasvětil život studiu duchovních nauk. Teoreticky i prakticky v sobě rozvíjel poznání SEBE SAMA a PODSTATY BYTÍ vůbec. Na běhu vlastního života podává ryzí duchovní nauku, která není bezprostředně spjata s žádným náboženstvím.
Manželé Eduard a Míla Tomášovi v pořadu
GEN
- Eduard Tomáš pohledem Viliama Poltikoviče, Česká televize 1993.
JUDr. Eduard Tomáš 25.11. 1908 - 26.5. 2002, duchovní učitel (který se sám nikdy za žádného učitele nepokládal) a spisovatel, autor více než 25 knih: Milarepa, Metafyzické povídky, Umění klidu mysli, Úvod do integrální jógy, 999 otázek a odpovědí na cestě Poznání, 108 meditací, Cesta uskutečnění, Jóga pozornosti, Veridixin, Jóga velikého symbolu, Tajné nauky Tibetu...
Je také autorem knihy Cestami sebepoznání, která se stala předlohou pro rozhlasový cyklus, a knihy vzpomínek Paměti mystika, podle níž byl Českou televizí vysílán stejnojmenný seriál. Dalším televizním přednáškovým seriálem byla Cesta uskutečnění - asparšajóga.
O trvalém štěstí
Eduard Tomáš vypráví o tom, že vnitřní harmonii a štěstí je možno najít pomocí jógy či mystiky. Tyto duchodní nauky nám pomáhají zastavit tok neustále těkající mysli, a tak dávají prostor, aby se vynořilo naše univerzální vědomí. Duchodní nauky, které umožňují poznat naši pravou podstatu, je možné rozdělit na několik základních směrů: bhaktijóga - cesta lásky, karmajóga - cesta činnosti a džnanajóga - cesta moudrosti a logického uvažování. Tyto cesty se prolínají a různě doplňují.
O meditaci
Eduard Tomáš vychází z křesťanské mystiky, indické jógy a duchodní nauky budhismu. Přitom není spjat s žádným náboženstvím, hnutím či sektou. Duchovnost E. Tomáše pramení z vlastního přímého poznání sebe sama.
O jasnovidnosti
Eduard Tomáš hovoří o jasnovidnosti. O své matce, o svém příteli Richardovi a o své druhé ženě Míle.
O poznání
Eduard Tomáš vysvětluje propojení makrokosmu s mikrokosmem. Uvádí knihy, které studoval a jak se učil meditovat. Zdůrazňuje význam sebeovládání. Vypráví o zážitcích světel a barev, protože tak se začátečníci dostávají na duchovní cestu.
O rodinném životě a druhé světové válce
Cyklus vyprávění dr. Eduarda Tomáše, který vzpomíná na svou cestu životem prostoupenou jógou a mystikou. Eduard Tomáš se vrací ke svému učiteli Paulovi Bruntonovi a líčí zážitky z 2. světové války, kdy byl vyslýchán gestapen na Kladně.
O metodě sebedotazování
Eduard Tomáš hovoří o džňánajóze - o moudrosti a logickém uvažování, které tak vyhovuje dnešním lidem. Významnou části tohoto směru jógy je sebedotazování, které učil indický mudrc Ramana Mahariši. Jde o rozlišení naší pravé podstaty pomocí otázky: "Kdo jsem já?"
O egu a dětství
Eduard Tomáš vypráví o egu, které spojujeme s tělem a myslí. Vzpomíná na Františka Drtikola, který říkal, že pravda je stav bez ega. Jsme závislí na našem stvořiteli, a proto je třeba ke všemu přistupovat s pokorou.
O těžkostech v duchovní práci
Eduard Tomáš vypráví o tom, jak začal psát a přednášet. Největší problémy měl se svou cestou duchovního života "za Němců" a "za komunistů". Dostal se mezi první vyhozené právníky, a pak těžce hledal i manuální práci. Ale i zlé síly v životě mají svůj význam, když jim člověk nepodlehne.
O sebevraždě
Cyklus vyprávění Eduarda Tomáše, který vzpomíná tentokrát na dobu, kdy byl zoufalý a chtěl spáchat sebevraždu. Zůstal však na živu, a proto se rozhodl. že svůj život cele odevzdá službě bližnímu. Bylo to vlastně zbavení se ega.
O zvláštních zážitcích
Eduard Tomáš vypráví o svých zkušenostech s hadí silou. Vzpomíná na svého přítele Roberta, který byl zkušební letec. Nebál se létat ani se špatnými letadly a projevoval neobyčejnou odvahu. Na své duchovní cestě musí být každý odvážný a přitom trpělivý.
O duchovních učitelích
Eduard Tomáš vzpomíná na řadu svých duchovních učitelů: Paula Bruntona, Dalajlámu, Dr. Kendelvala a pana Džanardána.
O manželce a synovi
Eduard Tomáš vzpomíná na svou druhou ženu Mílu, na jejich seznámení a první setkání. Často společně chodili k Františkovi Drtikolovi. Byl to avantgardní fotograf, který se na penzi věnoval už jen duchovnímu životu.
O Františku Drtikolovi
Eduard Tomáš vzpomíná na Františka Drtikola. Drtikol vybízel k opatrnosti při posuzování charakteru druhých lidí. Říkával, že žena má vyzařovat lásku a muž moudrost.
O manželství
Eduard Tomáš vzpomíná na svou cestu životem, tentokrát dává návody k meditaci. Zdůrazňuje význam techniky sebedotazování.
O nejhlubších duchovních zkušenostech
Eduard Tomáš shrunuje techniky a přístupy, které napomáhají duchovnímu rozvoji. Jeho žena Míla zdůrazňovala vždy cit, lásku a sebeodevzdání. To pak pomáhá překonávat strach z "mystické smrti", kdy se naše ego rozplývá