xVybraná videa
text k videu
Včely medonosné létají z květu na květ a sbírají nektar, ze kterého vytvářejí sladký a chutný med. Ten je ale i pro ně zásadním zdrojem energie, ať už při boji o přežití v těžkých zimních měsících nebo třeba při střetnutí s útočnými sršni. Med je tak výživný, že včelám stačí jediný gram, aby uletěly i mnoho desítek kilometrů. Produkce medu je časově i fyzicky velmi náročná. Nejtěžší práci odvádějí dělnice. Aby vyrobily jedinou lžičku medu, musejí se zastavit na padesáti tisících květech.

Včely zabijáci - zkrocení roje
Vše začalo v roce 1956. Brazilská vláda kontaktovala nejlepšího genetika země Warwicka Kerra a doufala, že vyřeší otázku, proč se evropské včely nejsou schopny adaptovat v brazilském tropickém podnebí a dávají tak jen průměrné množství medu. Kerr odjel studovat nejsilnější včely na světě - ty, které žijí na africkém kontinentu - včely rodu Apis mellifera scutellata. Tyto včely podle odborníků byly miliony let konfrontovány s drsným, suchým a horkým podnebím Afriky. Zůstaly "kočovnými", závislými na ročním období a rostlinných druzích; hnízdily ve skalních dutinách či kmenech baobabů. Jejich med byl vyhledáván predátory - například člověkem, který ničil jejich kolonie, aby získal drahocenné plástve. Přežít mohly jen maximálně se bránící hnízda.
x Dokument By nám neuletěly včely o vztahu ke včelám z hlediska praktického se včelařem Františkem Krčem a z hlediska antroposofického se spisovatelem a překladatelem Radomilem Hradilem. Film vydala Fabula
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Nefunguje
Nefunguje video na této straně?

Pošli link
Ahoj, podívej se na zajímavé video
Po stlačení tlačítka "Pošli" nezapomeň vyplnit správnou e-mailovou adresu a pak odeslat.

Odkaz videa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.