Vzpoura deprivantĹŻ
...o ťpatných lidech, skupinovÊ hlouposti a uchvåcenÊ moci ...
FrantiĹĄek KoukolĂk, Jana DrtilovĂĄ
Kdo naĹĂdil ostĹelovĂĄnĂ porodnice a universitnĂ knihovny v Sarajevu? Kdo ĹĂdil kaĹždodennĂ bÄsnÄnĂ, popravy a muÄenĂ v koncentraÄnĂch tĂĄborech bÄhem druhĂŠ svÄtovĂŠ vĂĄlky? Kdo je logisticky zajiĹĄĹĽoval? Kdo rozpoutal bÄsnÄnĂ ve RwandÄ, kde byl bÄhem poslednĂch dvou mÄsĂcĹŻ vĂĄlky zabit tĂŠmÄĹ miliĂłn lidĂ? JakĂ˝ ÄlovÄk vedl organizaci RudĂ˝ teror v Etiopii, kterĂĄ systematicky vyvraĹždila tĂŠmÄĹ sto tisĂc kritikĹŻ reĹžimu? Kdo vypustil nervovĂ˝ plyn do tokijskĂŠho metra, kde bylo 10 mrtvĂ˝ch a 5 500 zasaĹženĂ˝ch? Kdo zaĂştoÄil na SvÄtovĂŠ obchodnĂ stĹedisko? KterĂ˝ vÄdec vyvinul a odzkouĹĄel nĂĄĹĄlapnĂŠ miny? JedinĂ˝ zpĹŻsob, jak je nalĂŠzt a zneĹĄkodnit je ten, Ĺže je musĂte najĂt a vyhrabat rukama. Dvacet muŞů po deseti mÄsĂcĂch namĂĄhavĂŠ prĂĄce nalezlo v Angole 130 min. Odhaduje se, Ĺže jich v tĂŠto zemi je na 15 miliĂłnĹŻ. 80 tisĂc lidĂ mĂĄ nĂĄsledkem vĂ˝buchu tÄchto min amputovanou konÄetinu. Miny se vyrĂĄbÄjĂ v Rumunsku, JiĹžnĂ Africe, ÄĂnÄ a ÄeskĂŠ republice - jsou na cestĂĄch, zahradĂĄch, parcĂch â nĂĄhodnÄ, kdekoli. Kdo je tam umĂstil? Na co ti lidĂŠ pĹitom mysleli?
V roce 1993 bylo za 70 miliĂłnĹŻ dolarĹŻ odstranÄno sto tisĂc starĂ˝ch min. Ve stejnĂŠm roce bylo ovĹĄem nastraĹženo 2 miliony novĂ˝ch.
EpidemickĂĄ vlna nĂĄsilĂ, kriminality, korupce. NĂĄjemnĂ vrazi, vĂĄlky o ĂşzemĂ, ropu, nĂĄzor o cokoli. KlesajĂcĂ ĂşroveĹ vzdÄlĂĄvĂĄnĂ ve vyspÄlĂ˝ch prĹŻmyslovĂ˝ch zemĂch, tÄlesnĂŠ a duĹĄevnĂ tĂ˝rĂĄnĂ dÄtĂ, jejich sexuĂĄlnĂ zneuĹžĂvĂĄnĂ, domĂĄcĂ nĂĄsilĂ v rodinĂĄch za zavĹenĂ˝mi dveĹmi, drogy, alkohol, ĹĄikana ve ĹĄkolĂĄch v armĂĄdĂĄch. LokĂĄlnĂ vĂĄlky, etnickĂŠ Äistky, uprchlĂci, patnĂĄctiletĂ vĂĄleÄnĂ veterĂĄni, lidĂŠ se syndromem pĹeĹžitĂ. SdÄlovacĂ prostĹedky jsou jako hyeny a pĹinĂĄĹĄejĂ otupujĂcĂ dĂĄvky nĂĄsilnostĂ, neĹĄtÄstĂ, smrtĂ, niÄenĂ ĹživotnĂho prostĹedĂ. To je obraz dneĹĄnĂho svÄta.
Pojmem âdeprivantiâ jsou oznaÄeni lidĂŠ, kteĹĂ jsou poĹĄkozeni nebo dokonce zmrzaÄenĂ v oblasti citovĂŠ a hodnotovĂŠ
.
Lze se domnĂvat, Ĺže ve skrytĂ˝ch nebo obtĂĹžnÄ rozliĹĄitelnĂ˝ch podobĂĄch je v souÄasnosti deprivantstvĂ hromadnĂŠ a vĂ˝skyt deprivantĹŻ epidemickĂ˝.
Lze se takĂŠ domnĂvat, Ĺže epidemie deprivantstvĂ souvisejĂ s vĂ˝vojem soudobĂŠ spoleÄnosti
a jsou v mnoha ohledech jak dĹŻsledkem tak jeho pohonem.
Ve velmi obecnÊ poloze můŞe být deprivantstvà způsobeno:
-
populaÄnĂ explozĂ (prostĂ˝ numerickĂ˝ fakt + narĹŻstajĂcĂ agrese)
-
rozpad hodnot podmĂnÄnĂ˝ obÄma svÄtovĂ˝mi vĂĄlkami
-
zvyĹĄujĂcĂ se hladina Ăşzkosti z jadernĂŠ vĂĄlky
-
zamÄĹenĂ na hmotnĂŠ strĂĄnky Ĺživota, jeĹž je vÄtĹĄinÄ lidĂ nedostupnĂĄ
-
vliv televize...
ale to je opravdu jen velmi obecnĂŠ vymezenĂ a budeme se pĹĂÄinami deprivantstvĂ vÄnovat jeĹĄtÄ dĂĄle a podrobnÄji.
DomnĂvĂĄme se, Ĺže vliv deprivantĹŻ ve spoleÄenskĂ˝ch institucĂch, kultuĹe, vÄdÄ, veĹejnĂŠm ĹživotÄ roste.
MĂĄme dokonce za to, Ĺže projevy skupinovĂŠho deprivantstvĂ dosĂĄhly v souÄasnosti takovĂŠho stupnÄ a rozsahu, Ĺže je moĹžnĂŠ mluvit o vzpouĹe deprivantĹŻ. Tato vzpoura reĂĄlnÄ ohroĹžuje lidstvĂ.
ZĂĄkladnĂ znaky deprivantĹŻ jsou nĂĄsledujĂcĂ:
1.
nedostatek sĂly vĹŻle, sebezamÄĹenĂ
2.
neschopnost tvĹŻrÄĂ spoluprĂĄce
3.
niÄivost vĹŻÄi Äemukoliv odliĹĄnĂŠmu
4.
parazitizmus
Deprivant zniÄĂ pod jakoukoli zĂĄminkou dĂtÄ, knihovnu, katedrĂĄlu, ÄĂĄst parku, zruĹĄĂ dobrĂ˝ vlakovĂ˝ spoj nebo fungujĂcĂ mateĹskou ĹĄkolku, zniÄĂ nĂĄhrobek na hĹbitovÄ, svĂŠho partnera, tĂ˝rĂĄ vĂĹe...vÄdomÄ Äi nevÄdomÄ.
Deprivanti uznĂĄvajĂ jedinĂ˝ cĂl a tĂm je moc. UznĂĄvajĂ jen to, co jim moc dĂĄvĂĄ nebo ji posiluje. Moc je totiĹž nĂĄstrojem kontroly nad nÄÄĂm, co je vĹĄak naĹĄtÄstĂ ve svĂŠ podstatÄ nekontrolovatelnĂŠ â neustĂĄle se vyvĂjejĂcĂ a nepĹedvĂdatelnĂŠ bytĂ. Tuto potĹebu kontrolovat a ovlĂĄdat majĂ proto, Ĺže doĹĄlo ke zmrzaÄenĂ Äi dokonce amputaci jejich niternĂŠho zĂĄkladu normality. Projevem normality myslĂme schopnost bĂ˝t sĂĄm sebou. OkolnĂ svÄt pak nenĂ jevem s objektivnĂ hodnotou, ale nĂĄstrojem, prostĹedkem k dosaĹženĂ toho, co si usmyslĂ.
TakĹže optikou deprivanta:
-
vÄdeckĂĄ teorie nenĂ platforma pro tvoĹivĂŠ myĹĄlenĂ, ale nĂĄstroj, jak vyvinout vĂce jadernĂ˝ch zbranĂ nebo ĂşÄinnÄjĹĄĂ moĹžnost tajnĂŠho sledovĂĄnĂ jinĂ˝ch lidĂ
-
smyslem zpravodajstvĂ nenĂ poskytovat objektivnĂ informace, ale je nĂĄstrojem k jejich zamlÄovĂĄnĂ, deformovĂĄnĂ a pĹekrucovĂĄnĂ, je to nĂĄstroj manipulace s davem
-
smyslem cĂrkve nenĂ ĹĄĂĹenĂ vĂry a tolerance, ale je nĂĄstrojem ovlĂĄdĂĄnĂ lidĂ a utvĂĄĹenĂ jejich zĂĄvislostĂ atd. atd.
DeprivantstvĂ mĹŻĹže vzniknout poruchou dÄdiÄnosti.
Velmi Äasto ovĹĄem vznikĂĄ deprivant na zĂĄkladÄ poruch vazby k matce v rannĂŠm dÄtstvĂ
. K zĂĄkladnĂmu negativnĂmu vtisku dochĂĄzĂ do 12 mÄsĂcĹŻ vÄku dĂtÄte, pak se celoĹživotnÄ pouze udrĹžuje.
|
|
BezpeÄnĂĄ vazba mezi matkou a dĂtÄtem
(nebo mezi osobou,kterĂĄ ji dokĂĄĹže v plnĂŠm rozsahu zastoupit) je pravdÄpodobnÄ nejdĹŻleĹžitÄjĹĄĂm mechanismem vĂ˝voje normĂĄlnĂ osobnosti.
Je biologickĂ˝m, psychologickĂ˝m i sociĂĄlnĂm zĂĄkladem lidstvĂ.
MĂĄ prastarĂŠ koĹeny sahajĂcĂ k vĂ˝voji naĹĄich prapĹedkĹŻ v tĹetihorĂĄch pĹed ĹĄedesĂĄti miliĂłny let.
JakĂŠkoli jejĂ vĂĄĹžnĂŠ poruĹĄenĂ neprojde bez tÄŞťĂch, nÄkdy celoĹživotnĂch nĂĄsledkĹŻ.
Je nenahraditelnĂĄ. DÄlĂĄ nĂĄs lidmi.
| |
Bowlbyho teorie vazby:
Jakmile oddÄlĂme dĂtÄ od matky, projevujĂ se v jeho chovĂĄnĂ vĹĄechny znĂĄmky stresu a doslova zoufale se snaŞà zĂskat matku zpÄt. ProÄ ?
1.
CitovÄ vĂ˝znamnĂĄ vazba mezi matkou a dĂtÄtem mÄla a mĂĄ zĂĄkladnĂ vĂ˝znam pro pĹeĹžitĂ - pĹŻvodnÄ ĹĄlo totiĹž o ochranu pĹed dravci. Evoluce nepoÄĂtala, Ĺže dravce dokonale vyhubĂme, ani Ĺže matka bude pĹi volat mobilnĂm telefonem nebo se dĂvat na televizi. DĂtÄ je nastaveno na pohled z oÄĂ do oÄĂ, broukĂĄnĂ, hlazenĂ, na spoleÄnĂ˝ blĂzkĂ˝ a intimnĂ vztah.
2.
V mozku matky i dĂtÄte jsou na sebe napojena kompatibilnĂ
J
funkÄnĂ schĂŠmata, kterĂĄ zachycujĂ a registrujĂ a hlavnÄ uchovĂĄvajĂ vzĂĄjemnou blĂzkost a oddĂĄlenĂ.
3.
CitovĂĄ vazba se nevyvĂjĂ od zĂĄvislosti k oddÄlenosti. NE. VyvĂjĂ se od ânezralĂŠ ke zralĂŠâ zĂĄvislosti. CĂlem je zejmĂŠna ochrana a pomoc. AĹž v druhĂŠ ĹadÄ napĹ. potrava. TakĹže poĹĂĄd znovu a znovu stejnĂ˝ princip: pocit bezpeÄĂ a lĂĄsky. Schopnost tvoĹit citovĂŠ vazby (nÄkdy jĂĄ peÄuji, jindy nechĂĄm o sebe peÄovat) povaĹžujeme v tĂŠto souvislosti za projev duĹĄevnĂho zdravĂ.
4.
ZĂĄkladnĂm znakem chovĂĄnĂ mlĂĄÄat je potĹeba zkoumat okolĂ. Jakmile jsou ohroĹženy vracejĂ se k mĂĄmÄ. Toto chovĂĄnĂ lze popsat jako âzkoumĂĄnĂ svÄta z bezpeÄnĂŠ zĂĄkladnyâ. Prostor a Äas, kterĂ˝ k tomu dĂtÄ potĹebuje roste s vÄkem dĂtÄte. To mohou bĂ˝t pozdÄji ne minuty, ale tĂ˝dny a mÄsĂce, roky â nicmĂŠnÄ potĹeba bezpeÄnĂŠ zĂĄkladny pĹetrvĂĄvĂĄ.
PeÄovĂĄnĂ je souÄĂĄstĂ vazby. V tomto ohledu povaĹžujeme psychoanalytickou teorii o sobeckĂŠ povaze (tvrzenĂ, Ĺže altruisticky se chovĂĄme jen pod sociĂĄlnĂm tlakem) ÄlovÄka za ĂşplnÄ mylnou.
AltruistickĂĄ pĂŠÄe mĂĄ zĂĄkladnĂ evoluÄnĂ vĂ˝znam - a klidnÄ jej nazvÄme âosvĂcenĂ˝m sobectvĂmâ.
A dĂĄle:
normĂĄlnÄ sycenĂĄ citovĂĄ vazba dĂtÄte k matce znamenĂĄ niternĂ˝ pocit, Ĺže svÄt je spĂĹĄe bezpeÄnĂŠ a zajĂmavĂŠ mĂsto.
Naopak mĂĄlo sycenĂĄ vazba je pĹĂÄinou pocitu: svÄt je mĂsto nebezpeÄnĂŠ a chaotickĂŠ, kde je nutnĂŠ bĂ˝t trvale ve stĹehu.
V tomto druhĂŠm pĹĂpadÄ pak dÄti odpovĂdajĂ 2 zĂĄkladnĂmi zpĹŻsoby:
1.
patologickou ĂştoÄnostĂ â tzv. âofenzivnĂ deprivantâ
nebo
2. staĹženĂm se do sebe â tzv. âdefenzivnĂ deprivantâ
A jeĹĄtÄ: nepĹĂtomnost citovĂŠ vazby doslova mrzaÄĂ neuvÄĹitelnĂŠ moĹžnosti dÄtskĂŠho mozku. StejnÄ mohou mrzaÄit dospÄlĂŠ lidi vĂĄlka, uprchlictvĂ, nĂĄsilĂ, drogy, bezdomovectvĂ.
Existuje dotaznĂk, na jehoĹž zĂĄkladÄ lze ze 70% pĹesnostĂ urÄit podle odpovÄdĂ tÄhotnĂŠ Ĺženy a tudĂĹž budoucĂ matky zpĹŻsob vazby, kterĂ˝ si k dĂtÄti vytvoĹĂ.
To ale nenĂ vĹĄechno: dvÄ tĹetiny matek, kterĂŠ majĂ nejistou vazbu k vlastnĂmu dĂtÄti mÄly nejistou vazbu k vlastnĂ matce.
Jak se dÄlĂĄ deprivant: str. 148, pĹĂpad R.S. (Ĺžena, kterĂĄ prvnĂ dĂtÄ zabila, druhĂŠ dala k adopci a tĹetĂ dokonale udrĹžuje na takovĂŠ mĂĹe zneuĹžĂvĂĄnĂ, aby ji dĂtÄ neodebrali a aby jĂ dlouho âvydrĹželoâ. To je pĹece straĹĄnĂŠ !!!
To, co zvyĹĄuje pravdÄpodobnost, Ĺže se namĂsto normĂĄlnĂho jedince vyvine deprivant mohou zpĹŻsobovat dalĹĄĂ vlivy: jsou jimi napĹĂklad rodinnĂ˝ nesoulad a nĂĄslednĂŠ stĹety, rozvod rodiÄĹŻ, skuteÄnost, Ĺže matka je obÄtĂ domĂĄcĂho nĂĄsilĂ partnera, nevyvĂĄĹženĂĄ a lhostejnĂĄ vĂ˝chova dĂtÄte, zanedbĂĄvĂĄnĂ dĂtÄte, nedodrĹžujĂ se zĂĄkladnĂ pravidla jĂdla a spĂĄnku, kriminĂĄlnĂ chovĂĄnĂ a alkoholismus rodiÄĹŻ, pĹĂliĹĄnĂĄ velikost rodiny, pĹĂsluĹĄnost k niŞťĂm spoleÄenskĂ˝m vrstvĂĄm â coĹž Äasto znamenĂĄ chudobu, nekvalitnĂ vzdÄlĂĄnĂ, surovou vĂ˝chovu se zanedbĂĄvĂĄnĂm nebo dokonce zneuĹžĂvĂĄnĂm. VÄtĹĄinou jsou takto postiĹženy dÄti prostĹednĂ. VĂ˝znamnĂ˝m faktem je takĂŠ skuteÄnost, zda jste dĂtÄtem nechtÄnĂ˝m (Born unwanted, prof. MatÄjÄek).
To vĹĄechno mĹŻĹže mĂt a mĂĄ za nĂĄsledek poruchy osobnosti v dÄtstvĂ i v dospĂvĂĄnĂ (mĂĄm poznĂĄmky, se kterĂ˝mi vĂĄs seznĂĄmĂm dĂĄle). StraĹĄnĂĄ je statistickĂĄ vĂ˝znamnost: antisociĂĄlnÄ chovajĂcĂ se chlapci skonÄĂ v 70% ve vÄzenĂ. Polovina z nich se stane recidivisty.
Na druhĂŠ stranÄ poÄet postiĹženĂ˝ch dÄtĂ zĹetelnÄ neodpovĂdĂĄ velikosti rizika. KoukolĂk tento fenomĂŠn nazĂ˝vĂĄ odolnĂŠ dÄti
â ty jsou vĹŻÄi ohroĹžujĂcĂm vlivĹŻm prostÄ odolnĂŠ.
To je zpĹŻsobeno jednak dÄdiÄnĂ˝mi vlivy jednak vlivy prostĹedĂ â celkem 23 vlivĹŻ (11 dÄdiÄnĂ˝ch a 12 jsou vlivy prostĹedĂ).
DÄdiÄnĂŠ:
-
schopnost se vyrovnat s tlakem okolĂ
-
vÄdomĂ vlastnĂ hodnoty
-
dobrĂ˝ intelekt
-
schopnost spolupracovat a navazovat vztahy (v dÄtstvĂ si zĂskĂĄm Ĺadu pĹĂĄtel a ty si udrĹžĂm celĂ˝ Ĺživot)
-
vrozenĂĄ energie a schopnost zvlĂĄdat a ĹeĹĄit âproblĂŠmy a situaceâ
-
sebekontrola
vlivy prostĹedĂ:
-
poĹadĂ mezi sourozenci â nejodolnÄjĹĄĂ jsou dÄti nejstarĹĄĂ a prvnĂ (vhodnĂ˝ je poÄet dÄtĂ - ÄtyĹi a mĂŠnÄ)
-
zamÄstnĂĄnĂ matky mimo domĂĄcnost
-
pevnĂĄ pravidla v rodinÄ a uznĂĄvanĂŠ hodnoty
-
samozĹejmÄ pevnĂĄ citovĂĄ vazba aspoĹ k jednomu dospÄlĂŠmu
K nejmĂŠnÄ vlivnĂ˝m faktorĹŻm patĹĂ â na rozdĂl od vĹĄeobecnĂŠho mĂnÄnĂ â zĂĄsah zdravotnickĂ˝ch Äi cĂrkevnĂch institucĂ
J
. A mĂĄte to plaÄky.
A samozĹejmÄ VesmĂrnĂ˝ zĂĄvÄr, za kterĂ˝ dostane KoukolĂk hvÄzdiÄku â nÄkterĂŠ vlivy deprivantstvĂ posilujĂ, jinĂŠ budujĂ jeho odolnost. Je ale moĹžnĂŠ, Ĺže v mnoha pĹĂpadech jde o vlivy totoĹžnĂŠ nebo podobnĂŠ â ale pĹŻsobĂ rĹŻznĂ˝mi smÄry, silou ... prostÄ vesmĂrnĂŠ ânic nenĂ jistĂŠâ, je to nĂĄĹĄ milĂ˝ vĹĄeobsahujĂcĂ chaos
J
.
Na to logicky navazuje i zĂĄvÄr o bezpeÄnĂŠ vazbÄ mezi matkou a dĂtÄtem: i o nĂ lze tvrdit, Ĺže je zĂĄkladem. BohuĹžel ne zĂĄrukou vĂ˝voje normĂĄlnĂho nedeprivantnĂho jedince.
PodobnÄ Äastou pĹĂÄinou vzniku deprivantstvĂ
je poĹĄkozenĂ tÄmito udĂĄlostmi: opakovanĂĄ duĹĄevnĂ poranÄnĂ v dÄtstvĂ, v dospĂvĂĄnĂ, ranĂŠ dospÄlosti â pĹĂkladem jsou zejmĂŠna vĂĄleÄnĂŠ udĂĄlosti, uprchlictvĂ, dlouhodobĂ˝ Ĺživot v bĂdÄ.
BiologickĂĄ podstata deprivantstvĂ:
Synapse jsou mĂsta, kde si nervovĂŠ buĹky vymÄĹujĂ informace. Odhaduje se, Ĺže lidskĂ˝ mozek jich mĂĄ 20-100 biliĂłnĹŻ. VznikajĂ a vyvĂjejĂ se na zĂĄkladÄ vnÄjĹĄĂch udĂĄlostĂ. Synapse jsou pak doslova mapou tÄchto udĂĄlostĂ. Pro nÄkterĂŠ funkÄnĂ systĂŠmy platĂ, Ĺže v jejich vĂ˝voji jsou tzv. kritickĂĄ obdobĂ. NedostĂĄvajĂ- li v tuto dobu dostateÄnĂŠ mnoĹžstvĂ nebo sprĂĄvnĂŠ informace, jejich vĂ˝voj se nenĂĄvratnÄ poĹĄkodĂ nebo zmrzaÄĂ.
Toto zejmĂŠna platĂ pro vĂ˝voj citovĂŠho Ĺživota a s tĂm i pro vĂ˝voj schopnosti rozliĹĄovat dobrĂŠ a zlĂŠ
.
Deprivant (stejnÄ jako napĹĂklad barvoslepĂ˝ ÄlovÄk) nedokĂĄĹže rozliĹĄit svĂŠ pocity, natoĹž pocity jinĂ˝ch lidĂ.
PomÄrnÄ Äasto se mĹŻĹžeme setkat s mimoĹĂĄdnÄ inteligentnĂmi, vysoce vzdÄlanĂ˝mi a nesmĂrnÄ vĂ˝konnĂ˝mi lidmi, kteĹĂ ĂşspÄĹĄnÄ stoupajĂ v sociĂĄlnĂm ĹžebĹĂÄku - kteĹĂ jsou vĹĄak v citovĂŠ oblasti natolik nevyvinutĂ, Ĺže kdyby je to postihlo v oblasti intelektu, pohybovali by se v pĂĄsmu od idiocie k debilitÄ.
MĹŻĹžeme si proto zobecnit prostĂ˝ fakt:
jakĂĄkoli promÄna v lidskĂŠm sociĂĄlnĂm prostĹedĂ promÄĹuje Äinnost a stavbu nervovĂ˝ch bunÄk mozku a jejich spoje. StejnÄ promÄnĂ stavbu bunÄk v mozku sycenĂĄ nebo nesycenĂĄ vazba matka- dĂtÄ. Ve zlĂŠm nebo v dobrĂŠm. ProstÄ to probĂhĂĄ a je to tak - výŞivnĂŠ pĹi âdobru, drasticky niÄivĂŠ pĹi zlu. Ĺ mytec.
Vývoj citovÊho Şivota
KlasickĂ˝m zvykem a mĂ˝tem je, Ĺže se rodiÄe vĂce Äi mĂŠnÄ ĂşzkostlivÄ zajĂmajĂ o rozumovĂ˝ vĂ˝voj dĂtÄte â kdy mluvĂ, jak Äte, jak vÄci chĂĄpe, pamatuje si je. A samozĹejmÄ jakĂŠ mĂĄ znĂĄmky ve ĹĄkole, âjestli se dobĹe uÄĂâ. Daleko menĹĄĂ poÄet si ale poloŞà mnohem dĹŻleĹžitÄjĹĄĂ otĂĄzky:
-
bude mĂt naĹĄe dĂtÄ schopnost mĂt nÄkoho rĂĄdo?
-
bude schopno empatie?
-
bude schopno odmĂtnou vÄci, kterĂŠ je budou ohroĹžovat?
-
rozeznĂĄ skuteÄnĂ˝ vztah od povrchnĂho vzplanutĂ?
-
dokåŞe být tolerantnà a respektovat svÊho partnera?
-
bude schopno nÄkomu nÄco darovat bez oÄekĂĄvĂĄnĂ, Ĺže nÄco dostane zpĂĄtky?
-
bude schopno seberozvoje? atd. atd.
ProstÄ klasiÄtĂ truhlĂci:
âje to tak sprĂĄvnÄ panĂ uÄitelko? dostanu jedniÄku?â
Fakta:
NeuronĂĄlnĂ systĂŠmy, kterĂŠ jsou nositeli jazyka, ĹeÄi a abstraktnĂho myĹĄlenĂ patĹĂ k vĂ˝vojovÄ velmi mladĂ˝m â nÄkolik set tisĂc aĹž miliĂłnĹŻ let (podle mÄ jde o tzv. akademickĂ˝ mozekâ).
NeuronĂĄlnĂ systĂŠmy, kterĂŠ jsou nositeli tzv. zĂĄkladnĂ emotivity (rozliĹĄovĂĄnĂ pĹĂjemnĂŠho a nepĹĂjemnĂŠho, hlad, strach, zuĹivost, blaho) se zaÄaly rozvĂjet s vĂ˝vojem plazĹŻ pĹed 450 miliĂłny let a jeho vĂ˝voj byl ukonÄen pĹed 150 miliĂłnĹŻ let. A od tÄch dob se stavba tÄchto systĂŠmĹŻ prostÄ nezmÄnila.
JednoduĹĄe: systĂŠmy zĂĄkladnĂ emotivity jsou starĹĄĂ a hlubĹĄĂ neĹž abstraktnĂ myĹĄlenĂ a ĹeÄ. Chceme tĂm ĹĂct, Ĺže se jazyk a ĹeÄ mohou stĂĄt snadno nĂĄstrojem primitivnĂ emotivity. A naopak - ovlĂĄdat myĹĄlenĂm a ĹeÄĂ hlubokĂŠ emoce je mimoĹĂĄdnÄ obtĂĹžnĂŠ. Jestli ne aĹž nemoĹžnĂŠ.
DalĹĄĂ mimoĹĂĄdnÄ dĹŻleĹžitĂ˝ zĂĄvÄr:
NejvyĹĄĹĄĂ stupnÄ rozvoje poznĂĄnĂ a citovĂŠho Ĺživota
jsou dosaĹžitelnĂŠ v pozdÄjĹĄĂch ĹživotnĂch obdobĂch a kromÄ toho nevznikajĂ (na rozdĂl od rannĂ˝ch vĂ˝vojovĂ˝ch stupĹĹŻ)
spontĂĄnnÄ. Je prostÄ nutnĂŠ na sobÄ pracovat â tĂm se tvoĹĂ. ZĂĄblesky intelektuĂĄlnĂho a citovĂŠho nĂĄhledu k jejich rozvoji nepostaÄujĂ. ZkrĂĄtka a dobĹe je nutnĂŠ vydatnĂŠ a disciplinovanĂŠ uÄenĂ. | |
TakĹže jeĹĄtÄ jednou: citovĂ˝ Ĺživot (neboli emotivita) se vyvĂjĂ v podobnĂ˝ch stupnĂch jako vĂ˝voj poznĂĄvĂĄnĂ. Jeho vyĹĄĹĄĂ stupnÄ je potĹeba rozvĂjet uÄenĂm â zase stejnÄ jako v pĹĂpadÄ poznĂĄvĂĄnĂ. V fĂĄzi dÄtstvĂ se emocionĂĄlnĂ a poznĂĄvacĂ oblasti rozvĂjejĂ spoleÄnÄ â pozdÄji se mohou oddÄlit a vzniknou tak v ideĂĄlnĂm pĹĂpadÄ 2 zĂĄkladnĂ opÄrnĂŠ vÄtve lidstvĂ â city a rozumovĂŠ poznĂĄnĂ. Tou tĹetĂ je schopnost rozliĹĄovat dobro a zlo. I pro tuto vÄtev platĂ stejnĂŠ tvrzenĂ o nutnosti uÄit se jako pro prvnĂ dvÄ vÄtve. MoĹžnĂĄ existuje i ÄtvrtĂĄ vÄtev lidstvĂ â smysl pro humor. MĂĄme na mysli laskavĂ˝, neubliĹžujĂcĂ a neniÄĂcĂ humor, kterĂ˝ nĂĄm pomĂĄhĂĄ pĹeĹžĂt.
DĂĄle je v knize vĂ˝bornÄ rozpracovanĂĄ pasĂĄĹž o charakteru: KoukolĂk mluvĂ o tĹech rozmÄrech: sebezamÄĹenĂ (sĂla vĹŻle), ochota spolupracovat a pĹesah. SamozĹejmÄ jako u kaĹždĂŠho vymezenĂ â i tady se dĂĄ vymyslet nÄco troĹĄku nalevo a napravo. MnÄ se ale lĂbĂ pĹesah â a jĂĄ bych to nazval sebepĹesah. Tak, jak popisuje pĹesah KoukolĂk, tak to mĂĄ jednak vĂ˝bornÄ ânazvukovanĂŠâ a jednak to dĂĄvĂĄ hlubokĂ˝ smysl.
TakĹže tady to je
: SebepĹesah je chĂĄpĂĄn jako vÄdomĂ jednoty s celĂ˝m bytĂm, ÄlovÄk vnĂmĂĄ sĂĄm sebe jakou souÄĂĄst VesmĂru, mluvĂ se o pocitu sjednocenĂ nebo duchovnĂ jednoty s pĹĂrodou. SebepĹesah se takĂŠ stupĹovitÄ vyvĂjĂ a zdaleka nemusĂ jĂt jen o svÄtce a mystiky. LidĂŠ s vysokĂ˝m pĹesahem Äasto mluvĂ o tom, Ĺže je napĹĂklad dokĂĄĹže naprosto pohltit to, co prĂĄvÄ dÄlajĂ, Ĺže se na chvĂli cĂtĂ mimo Äas a prostor. NĂĄdhera,Ĺže? DĂvajĂâli se na ĂşplnÄ obyÄejnĂŠ vÄci, mĂvajĂ pocit urÄitĂŠho zĂĄzraku, jako by se na danou vÄc dĂvali poprvĂŠ, dÄtskĂ˝ma oÄima. ProĹžĂvajĂ chvĂle radosti, kdy majĂ pocit jednoty se vĹĄĂm, co existuje. CĂtĂ se spjati se vĹĄĂm v pĹĂrodÄ, vĹĄe se jim zdĂĄ bĂ˝t jedinĂ˝m ĹživĂ˝m organismem. NÄkdo mluvĂ o svĂŠm âĹĄestĂŠm smysluâ â intuici, kterĂĄ jim dokĂĄĹže ĹĂci vÄci, kterĂŠ se teprve stanou. TakĂŠ majĂ pocit, Ĺže je jejich Ĺživot veden duchovnĂ silou, kterĂĄ je vÄtĹĄĂ, neĹž je cokoli lidskĂŠho.
A tady je taky moc hezkĂĄ pasĂĄĹž:
Maslow mluvĂ o âautonomnĂchâ lidech. Jsou to lidĂŠ spĂĹĄe starĹĄĂ s rozsĂĄhlĂ˝mi zkuĹĄenostmi. VyuĹžĂvajĂ v plnĂŠ mĂĹe svĹŻj talent a nadĂĄnĂ, pĹesto se neĹženou za slĂĄvou, mocĂ a prospÄchem jen pro nÄ samĂŠ. MajĂ cit pro svĂŠ bliĹžnĂ, kterĂ˝ ovĹĄem nenĂ sentimentalitou. Jsou pracovitĂ bez dĹĂÄstvĂ. OdpovÄdnĂ a pĹitom nezĂĄvislĂ, svobodnĂ a s vysokĂ˝m stupnÄm Ăşcty k Ĺživotu. AĹž neskuteÄnÄ dobrĂŠ a pĹesnĂŠ vymezenĂ podstaty vÄci â aneb starĂ˝ dobrĂ˝ Herakleitos: mĂrou vĹĄech vÄcĂ je ÄlovÄk, jsoucĂch, Ĺže jsou a nejsoucĂch Ĺže nejsou. Ĺecko, Ĺecko.
NĂĄsleduje zajĂmavĂ˝ a dobrĂ˝ pĹĂmÄr o vĂ˝voji lidskĂŠ psychiky: bod-pĹĂmka-trojrozmÄrnĂĄ konstrukce
Po narozenĂ chĂĄpe dÄtskĂĄ mysl schĂŠmatem:teÄ a tady neboli BOD.
Kolem osmĂŠho mÄsĂce jde do PĹĂMKY: zaÄĂnĂĄ si uvÄdomovat minulost a budoucnost
PĹibliĹžnÄ v osmnĂĄcti mÄsĂcĂch pĹechĂĄzejĂ do âKONSTRUKÄNĂHO MODUâ â pochopĂ, Ĺže jejich osobnĂ zkuĹĄenosti se mohou odehrĂĄt kdykoli a kdekoli.
Vztah normality a optimality
SmÄĹĄovĂĄnĂ optimality a normality vede Äasto k nedorozumÄnĂm: velmi jednoduĹĄe ĹeÄeno to, co se oznaÄuje za normĂĄlnĂ jeĹĄtÄ zdaleka nemusĂ bĂ˝t optimĂĄlnĂ. To vypadĂĄ jako banĂĄlnĂ vÄta, ale podle mÄ to velmi chytĹe vystihuje podstatu, kterĂĄ vede k desetitisĂcĹŻm omylĹŻ dennÄ. Strach, Ĺže âoni ano a jĂĄ neâ je klasickou hybnou silou strachu z tlupy.
Je dobrĂŠ si uvÄdomit, Ĺže normalita vychĂĄzĂ z prostĂŠ statistickĂŠ vĂ˝znamnosti. Optimalita naproti tomu vypovĂdĂĄ a o hodnotÄ a kvalitÄ jevu Äi vÄci.
Jak se vyvĂjĂ deprivant ?
OdbornĂci tvrdĂ, Ĺže osobnost je plnÄ vyvinuta aĹž poÄĂĄtkem ranĂŠ dospÄlosti, proto o poruchĂĄch osobnosti v dÄtstvĂ mluvĂ jen velmi neradi â spĂĹĄe jej oznaÄujĂ za poruchy chovĂĄnĂ - hnidopiĹĄi
J
.
NicmĂŠnÄ pojÄme si ukĂĄzat, jak takovĂ˝ deprivant postupnÄ vypadĂĄ:
PrvnĂm signĂĄlem mĹŻĹže bĂ˝t tzv. âopoziÄnĂ chovĂĄnĂ dĂtÄteâ, coĹž je normĂĄlnĂ projev vĂ˝voje ÄlovÄka. PrvnĂ stadium 18-24 mÄsĂc. DruhĂŠ stadium je v dospĂvĂĄnĂ. NicmĂŠnÄ studie doklĂĄdajĂ, Ĺže kaĹždĂŠ pĂĄtĂŠ dĂtÄ se projevuje zvlĂĄĹĄtÄ negativisticky (pÄt znakĹŻ podobu delĹĄĂ neĹž ĹĄest mÄsĂcĹŻ).
DÄtstvĂ:
-
dĂtÄ je neklidnĂŠ, mrzutĂŠ, obtĂĹžnÄ zklidnitelnĂŠ
-
rodiÄe pĹedpoklĂĄdajĂ, Ĺže kontakt s dĂtÄtem bude nepĹĂjemnĂ˝, neradostnĂ˝ a ĂşnavnĂ˝
-
dĂĄle cĂtĂ chovĂĄnĂ dĂtÄte jako vyÄerpĂĄvajĂcĂ
-
ve vÄcech jĂdla, spĂĄnku, osobnĂ Äistoty je nutno pouĹžĂvat nĂĄtlak â je to doslova zdroj rodiÄovskĂŠ zlosti
-
odmĂtajĂ plnit zĂĄkladnĂ domĂĄcĂ povinnosti
-
jsou aĹž zlostnĂŠ,mstivĂŠ, nevraĹživĂŠ a sprostĂŠ
-
dĂtÄ tak dĹŻslednÄ pĹedstĂrajĂ, Ĺže neslyĹĄĂ, co se po nich ŞådĂĄ, aĹž jsou pĹivedeny k k vyĹĄetĹenĂ sluchu
-
nicmĂŠnÄ dĂtÄ samo mĂĄ nepĹĂjemnĂ˝ vnitĹnĂ pocit a chce, aby mu rodiÄ pomohl
v dospĂvĂĄnĂ (pÄt znakĹŻ podobu delĹĄĂ neĹž ĹĄest mÄsĂcĹŻ):
-
kradou a podvĂĄdÄjĂ pĹi vĂce neĹž jednĂŠ pĹĂleĹžitosti
-
nejmĂŠnÄ dvakrĂĄt uteÄou z domova â tak, Ĺže nejsou doma pĹes noc
-
Äastou lĹžou (aniĹž by se tĂm vyhĂ˝balo tÄlesnĂŠmu trestu nebo pohlavnĂm zneuĹžitĂ)
-
ĂşÄastnĂ se zaklĂĄdanĂ ohĹĹŻ nebo poŞårĹŻ
-
jsou zĂĄĹĄkolĂĄky
-
jsou krutĂ ke zvĂĹatĹŻm
-
vĂce neĹž pĹi jednom stĹetu pouĹžijĂ zbraĹ
-
nÄkoho pĹinutĂ k pohlavnĂ Äinnosti, kterĂŠ se sami ĂşÄastnĂ
-
kradou a loupĂ
(pĹeÄtete konkrĂŠtnĂ pĹĂklad na stranÄ 113 a 114)
A znovu â dost drsnĂĄ statistickĂĄ vĂ˝znamnost - takto antisociĂĄlnÄ chovajĂcĂ se chlapci skonÄĂ v 70% ve vÄzenĂ. Polovina z nich se stane recidivisty.
DospÄlost - rozmÄry osobnostnĂ patologie:
afektivnĂ labilita:
pĹecitlivÄlost, podrĂĄĹždÄnost
Ăşzkostnost:
nerozhodnost a snadno vznikajĂcĂ pocit viny, dlouhĂŠ a neplodnĂŠ pĹemýťlenĂ nad maliÄkostmi
surovost:
pohrdĂĄnĂ okolĂm, nedostateÄnĂĄ nebo ŞådnĂĄ schopnost vcĂtit se do pocitĹŻ druhĂ˝ch lidĂ, nejsou vĂ˝Äitky svÄdomĂ,sadistickĂŠ sklony
poruchy poznĂĄnĂ :
jedinec mĂĄ pocit, jakoby se skuteÄnosti, kterĂ˝ch se ĂşÄastnĂ tĂ˝kaly nÄkoho jinĂŠho
nutkavost:
nadmÄrnĂĄ potĹeba poĹĂĄdku,pĹesnosti, nadmÄrnĂĄ puntiÄkĂĄĹskĂĄ svÄdomitost
porucha chovĂĄnĂ:
nĂĄsilnĂŠ chovĂĄnĂ, rĹŻznĂŠ druhy chemickĂŠ zĂĄvislosti, neschopnost pĹijmout spoleÄenskĂŠ normy
potĂĹže s identitou:
neschopnost mĂt z nÄÄeho radost, nebo alespoĹ dobrĂ˝ pocit, dlouhodobĂŠ pocity prĂĄzdnoty, pesimismus
nejistĂĄ vazba:
trvalĂŠ a nutkavĂŠ vyhledĂĄvĂĄnĂ nÄÄĂ blĂzkosti, neschopnost bĂ˝t sĂĄm
potĂĹže s intimitou:
vyhĂ˝bavĂĄ vazba, pĹitlumenĂĄ sexualita
narcismus:
trvalĂĄ potĹeba obdivu a souhlasu
opoziÄnĂ porucha:
opoziÄnĂ chovĂĄnĂ za kaĹždou cenu
sebepoĹĄkozovĂĄnĂ
â skuteÄnĂŠ nebo v pĹedstavĂĄch, vyhledĂĄvĂĄnĂ podnÄtĹŻ a podlĂŠhĂĄnĂ jim...
podezĂravost
Logicky, uvolnÄnÄ a s lehkĂ˝m sarkasmem lze tvrdit, Ĺže nositeli nÄkterĂ˝ch tÄchto rozmÄrĹŻ jsou v pĹechodnĂŠ nebo krĂĄtkodobĂŠ podobÄ v podstatÄ vĹĄichni lidĂŠ. AvĹĄak lidĂŠ s poruchou osobnosti nebo deprivanti majĂ tyto rozmÄry ve vÄtĹĄĂm rozsahu, hloubce, ĂşÄinnosti a trvalosti.
ObecnÄ lze ĹĂct, Ĺže ofenzivnĂ deprivanti bĂĄvajĂ spĂĹĄe narcistiÄtĂ, velikĂĄĹĄstvĂ, podlĂŠhajĂ podnÄtĹŻm, jsou podezĂravĂ. DefenzivnĂ jsou spĂĹĄe ĂşzkostnĂ, jejich vazby jsou nejistĂŠ, majĂ potĂĹže s intimitou.
To je ale uÄebnicovĂŠ rozdÄlenĂ. Deprivanti vĹĄechny vlastnosti obdivuhodnÄ kombinujĂ ke vlastnĂmu prospÄchu. InteligentnĂ deprivant si vytvĂĄĹĂ bleskovĂŠ scĂŠnĂĄĹe, kterĂŠ povaĹžujĂ za vhodnĂŠ vzhledem k danĂŠmu prostĹedĂ, okolnostem a cĂlĹŻm.
UrÄitÄ stojĂ za to si pĹeÄĂst str. 148 - jak se dÄlĂĄ deprivant + dalĹĄĂ pĹĂpadovĂĄ studie na str. 152
TEORIE MEMU
Docilita, omezenĂĄ racionalita, parazitizmus
Toto je tÄĹžkĂĄ pasĂĄĹž a musĂm si dĂĄt bacha na to s jakĂ˝m zarĂĄmovĂĄnĂm ji budu pĹednĂĄĹĄet. MusĂm dopĹemýťlet dobrĂŠ pĹĂklady â Evropa asi bude jinĂĄ neĹž IrĂĄn a verbovĂĄnĂ dÄtĂ na prochĂĄzenĂ minovĂ˝ch polĂ. Aby to nevyznÄlo negativnÄ pro charitu a NGO. I kdyĹž proÄ ne?
Podle teorie memu lze svÄt rozdÄlit na tĹi ÄĂĄsti:
SvÄt 1 â je svÄtem atomĹŻ, molekul, bunÄk, tkĂĄnĂ, orgĂĄnĹŻ
SvÄt 2 â je svÄtem psychickĂŠho bytĂ
SvÄt 3 â je svÄtem objektivnĂ informace - jsou to vĹĄechny zaznamenanĂŠ informace, obsahy knihoven, archĂvĹŻ, internetu a databĂĄzĂ bez ohledu na jejich pravdivost Äi nepravdivost
Ze svÄta Ä. 1 vyrostl svÄt Ä.2 a z nÄj v prĹŻbÄhu vĂ˝voje vyrostl svÄt Ä.3, kterĂ˝ zpÄtnÄ ovlivĹuje svÄt Ä.2 a ten nĂĄslednÄ svÄt Ä.1.
SouÄĂĄstĂ svÄta Ä.3. jsou tzv. memy, coĹž je pojem, kterĂ˝ vymyslel anglickĂ˝ biolog Dawkins - tvĹŻrce proslulĂŠ teorie o sobeckĂŠm genu.
ĂplnÄ jednoduĹĄe: memy jsou informace, kterĂŠ se v sociĂĄlnĂm prostĹedĂ chovajĂ podobnÄ jako geny v prostĹedĂ biologickĂŠm.
PĹĂklady
memĹŻ jsou pojmy jako bĹŻh, pĹĂroda, spravedlnost, dobro, zlo, nenĂĄvist, lĂĄska, vlastenectvĂ, povinnost, nĂĄrod...ale takĂŠ zpĹŻsob vĂ˝roby zbranĂ, vztah k pĹĂrodÄ, k rodinÄ,k vyuĹžĂvĂĄnĂ sdÄlovacĂch prostĹedkĹŻ.
A teÄ dynamitovĂĄ podstata:
Memy a jejich pouĹžitĂ v reĂĄlnĂŠm ĹživotÄ vypovĂdajĂ o tendenci skupiny k lidstvĂ Äi deprivantstvĂ, stejnÄ jako je to u genĹŻ a smÄrovĂĄnĂ ke zdravĂŠmu Äi nemocnĂŠmu organismu.
Mechanismus je relativnÄ jednoduchĂ˝ â deprivanti stvoĹĂ memy, kterĂŠ tvoĹĂ dalĹĄĂ deprivanty ale mechanismus platĂ i opaÄnÄ pro uĹžitĂ memĹŻ ve jmĂŠnu lidskosti. Oba druhy memĹŻ a jejich vyuĹžĂvĂĄnĂ se v Äase a prostoru vyvĂjejĂ a âsoutÄĹžĂâ spolu stejnÄ jako geny parazitnĂho a neparazitnĂho Ĺživota.
A teÄ pomÄrnÄ tÄĹžkĂĄ vÄc. PĹi tĂŠto âsoutÄĹžiâ neplatĂ, Ĺže nejvyĹĄĹĄĂ forma lidstvĂ (projevujĂcĂ se tvoĹivostĂ v oblasti morĂĄlnĂho a citovĂŠho Ĺživota a v oblasti poznĂĄnĂ, schopnostĂ rozeznat dobro a zlo, schopnostĂ bĂ˝t sĂĄm sebou) nutnÄ musĂ poskytovat selektivnĂ vĂ˝hody vĹŻÄi jinĂ˝m âniŞťĂmâ skupinĂĄm.
To, co poskytuje selektivnĂ vĂ˝hodu je nejvyĹĄĹĄĂ ĂşroveĹ vÄdy a poznĂĄnĂ a jejĂ technickĂŠ vyuĹžitĂ.
|
|
JinĂ˝mi slovy selektivnĂ vĂ˝hodou je znalost postupu vĂ˝roby novĂŠ generace zbranĂ. NenĂ jĂ znalost dĂla novĂŠho Sokrata, Michalangela nebo Shakespeara. | |
Ale zase pozor na zjednoduĹĄenĂ: z toho neplyne, Ĺže by vÄda a technickĂ˝ pokrok pĹĂmo ohroĹžovaly lidskĂ˝ druh. To, co lidskĂ˝ druh pĹĂmo ohroĹžuje je jejich deprivantskĂŠ uĹžitĂ. Ano.
Jde o 2 zĂĄkladnĂ zpĹŻsoby, jak se dajĂ memy deprivantsky vyuĹžĂvat a plodit tak dalĹĄĂ deprivanty:
1.
Ăşzkost a pocit viny 2.
skupinovĂĄ hloupost 1.
Ăzkost a pocit viny
- ty fungujĂ na principu docility a omezenĂŠ racionality. Docilita je mĂra, do jakĂŠ podlĂŠhĂĄme vlivu druhĂ˝ch lidĂ. OmezenĂĄ racionalita znamenĂĄ fakt, Ĺže Ĺžijeme ve svÄtÄ, kdy si ani pĹi nejlepĹĄĂ vĹŻli jedinec nenĂ schopen ovÄĹit vĹĄechny informace, se kterĂ˝mi se setkĂĄvĂĄ. V urÄitĂŠm stupni nebo momentÄ se pak musĂme zaÄĂt spolĂŠhat na informace, kterĂŠ jsme zĂskali od jinĂ˝ch lidĂ aniĹž si je mĹŻĹžeme sami ovÄĹit.
Jasným důkazem
, Ĺže se nechĂĄvĂĄme ovlĂĄdat parazitnĂm deprivantskĂ˝m uĹžitĂm memĹŻ jsou vĂĄlky. Jak je moĹžnĂŠ, Ĺže se miliĂłny lidĂ nechajĂ vtĂĄhnout do vĂĄlek, kde je vysokĂĄ pravdÄpodobnost, Ĺže mohou ztratit to nejcennÄjĹĄĂ, co majĂ? Jak je moĹžnĂŠ, Ĺže se to dÄje opakovanÄ? Jak to, Ĺže EvropanĂŠ zapomnÄli na prĹŻbÄh prvnĂ svÄtovĂŠ vĂĄlky? Je to smÄĹĄnĂŠ nebo smutnĂŠ, Ĺže na obou nepĹĂĄtelskĂ˝ch frontĂĄch mĹŻĹžeme ÄĂst tĂŠmÄĹ stejnĂĄ vlasteneckĂĄ prohlĂĄĹĄenĂ na nĂĄhrobcĂch mrtvĂ˝ch vojĂĄkĹŻ ?
H.A. Simon uveĹejnil v roce 1990 teorii, jejĂmĹž principem je ve struÄnosti toto: znaÄnĂ˝ poÄet lidĂ s radostĂ a pocitem dobrĂŠho dĂla odevzdĂĄvĂĄ velkou ÄĂĄst svĂŠ prĂĄce lidem, jeĹž vĹŻbec neznĂĄ. NapĹĂklad ve jmĂŠnu âdobraâ, âzmÄn k lepĹĄĂmuâ, âlidskĂŠmu pokrokuâ, âposmrtnĂŠho Ĺživotaâ atp. Zpravidla je oznaÄujeme za altruisty. PĹitom je zajĂmavĂŠ, Ĺže altruismus sniĹžuje altruistovu âgenetickou zdatnostâ. Tou se rozumĂ poÄet potomkĹŻ, jejich pĹeĹžitĂ a mnoĹženĂ - nikoli bohatstvĂ a moc. PakliĹže by geny byly skuteÄnÄ sobeckĂŠ, pak by se altruistĂŠ nemÄli vĹŻbec vyskytovat. Oni ale jsou.
Simon tvrdĂ, Ĺže altruismus je nejsnĂĄze zneuĹžitelnĂ˝ mem â a je prĂĄvÄ udrĹžovĂĄn docilitou a omezenou racionalitou.
Altruismus pak posiluje zdatnost skupiny za cenu, kterou mocenskĂĄ ĹĄpiÄka vybĂrĂĄ od svĂ˝ch altruistĹŻ. K tomu se ale vĂ˝bornÄ hodĂ sdÄlovacĂ prostĹedky â ideĂĄlnĂ nĂĄstroj omezenĂŠ racionality.
ĂplnÄ jednoduĹĄe â altruismus zvyĹĄuje genetickou zdatnost skupiny, ale mocenskĂĄ ĹĄpiÄka ji vyuĹžĂvĂĄ, nepodĂlĂ se na ni â jinĂ˝mi slovy na ni parazituje. DÄlĂĄ se to nĂĄsledujĂcĂm zpĹŻsobem:
V prĹŻbÄhu dÄtstvĂ se mlĂĄÄata uÄĂ - jednak se uÄĂ, ĹeknÄme âsprĂĄvnĂŠâ informace, postupy a nĂĄvyky a jednak se uÄĂ to, o Äem spoleÄnost rozhodla, Ĺže bude povaĹžovĂĄno za sprĂĄvnĂŠ. PĹitom je evidentnĂ, Ĺže rozeznat jedno od druhĂŠho bude pomÄrnÄ sloĹžitĂŠ a dokåŞà to jen vĂ˝jimeÄnĂ jedinci.
DocilnĂ jedinci â vÄtĹĄina â se nauÄĂ dÄlat to, co od nich spoleÄnost ŞådĂĄ i vÄĹit tomu, Äemu podle pĹĂĄnĂ spoleÄnosti vÄĹit majĂ. Mnoho jinĂŠho je â aĹž na vĂ˝jimky- ani nenapadne. Co spoleÄnost = jejĂ mocenskĂĄ ĹĄpiÄka a opinion makers chce, to prostÄ oznaÄĂ za normu. K tomu vĹĄemu je nutnĂŠ poÄĂtat, Ĺže svÄt je velmi sloĹžitĂ˝. A i ti nejvzdÄlanÄjĹĄĂ a nejschopnÄjĹĄĂ prostÄ a jasnÄ jsou omezeni omezenou racionalitou a nejsou schopni si velkou vÄtĹĄinu informacĂ vĹŻbec ovÄĹit.
To, co extrĂŠmnÄ silnÄ posiluje ĂşÄinky komformity se skupinovĂ˝m schĂŠmatem je niternĂ˝ pocit viny. Po vĹĄtĂpenĂ pracuje automaticky. JestliĹže proces vĹĄtÄpovĂĄnĂ byl dostateÄnĂ˝, pak svĂŠmu nositeli zabrĂĄnĂ, aby jej nekomformnĂ myĹĄlenky vĹŻbec napadly byĹĽ v nejhlubĹĄĂm soukromĂ. NepovolenĂŠ myĹĄlenky jsou povaĹžovĂĄny za absurdnĂ nebo nenormĂĄlnĂ. Koho my smÄlo napadnout, Ĺže prezident stĂĄtu,kterĂ˝ vyhlĂĄsil vĂĄlku je obyÄejnĂ˝ masovĂ˝ vrah a ĹĄĂlenec? Moc se mi lĂbĂ formulace âkoho by smÄlo napadnoutâ â myslĂm, Ĺže pĹesnÄ vystihuje podstatu vÄci
J
Tento mechanismus ve spojeni s omezenou racionalitou mĹŻĹže fungovat i nĂĄsledujĂcĂm zpĹŻsobem: pokud by altruistu napadlo zvaĹžovat, jakou vĂ˝hodu mĂĄ z jeho chovĂĄnĂ napĹ. âstranaâ nebo âvlĂĄda, pĹĂpadnÄ jejich rodiny a porovnĂĄvat to s vĂ˝hodami pro svou rodinu â dostavĂ se pocit viny a zahanbenĂ.
A pomÄrnÄ logickĂ˝ zĂĄvÄr: spoleÄnost s vyĹĄĹĄĂm poÄtem docilnĂch jedincĹŻ je zdatnÄjĹĄĂ neĹž spoleÄnost, jejichĹž poÄet je menĹĄĂ. DocilnĂ jedinci totiĹž odevzdĂĄvajĂ spoleÄnosti ÄĂĄst energie, kterou by mohli spotĹebovat sami.
Docilita mĂĄ âhranici mĂryâ za kterou uĹž nefunguje. PravdÄpodobnÄ je to okamĹžik, kdy altruistovi po odevzdĂĄnĂ zbĂ˝vĂĄ alespoĹ sebemenĹĄĂ nenulovĂ˝ zisk. Pokud je to nula, s docilitou bĂ˝vĂĄ konec.
To ovĹĄem neplatĂ pro omezenou racionalitu. Ta pĹeĹžĂvĂĄ vĹĄechno - jakoukoli zkuĹĄenost. Jinak by napĹĂklad nebylo nikdy moĹžnĂŠ â jak jsme o tom uĹž mluvili opakovĂĄnĂ vĂĄlek.
2.
SkupinovĂĄ hloupost
Je jednĂm ze zĂĄkladnĂch sociĂĄlnÄ â psychologickĂ˝ch jevĹŻ, je spolutvĹŻrcem lidskĂ˝ch dÄjin. A je takĂŠ klĂÄovĂ˝m pro ĂşÄinnost deprivantskĂŠho uĹžitĂ memu. Ve svĂŠ ryzĂ a nejĂşÄinnÄjĹĄĂ podobÄ bĂ˝vĂĄ velmi upĹĂmnĂĄ, necynickĂĄ a idealistickĂĄ
.
Hloupost je potĹeba odliĹĄit od nevÄdomosti a omylu.
NevÄdomost je stav, pĹi nÄmĹž relevantnĂ informace v prostĹedĂ buÄ vĹŻbec nejsou anebo je systĂŠm neumĂ rozliĹĄit. Omyl je stav, kdy informace v prostĹedĂ jsou, jsou i rozliĹĄeny, ale mylnÄ zpracovĂĄny.
A teÄ hloupost:
1.
v prostĹedĂ jsou jasnĂŠ, dostupnĂŠ a rozliĹĄitelnĂŠ informace. Jedinec nebo skupina, kterĂŠ se hlouposti dopouĹĄtÄjĂ tyto informace znajĂ a jsou schopni je zpracovĂĄvat.
2.
DĹŻsledky hloupĂŠho Äinu neĹeĹĄĂ ĹeĹĄenĂ˝ problĂŠm.
3.
Jedinec nebo skupina mÄli moĹžnost jednat odliĹĄnÄ â neboli mÄli moĹžnost volby.
Jazyk â nĂĄstroj podporujĂcĂ hloupost
Jazyk, jehoĹž ĂşÄelem je podpora jednak spoluprĂĄce a jednak vĂ˝mÄny informacĂ je ze svĂŠ podstaty jednĂm z nĂĄstrojĹŻ skupinovĂŠ hlouposti. DĂĄ se napĹĂklad tvrdit, Ĺže stupeĹ zkreslenĂ pĹi pouĹžĂvĂĄnĂ jazyka zĂĄvisĂ na emoÄnĂch souvislostech, kterĂŠ informace nesou.
Co byste Ĺekli dokonce tomuto tvrzenĂ: vĹĄechny informace, kterĂŠ skupina mĂĄ a zĂskĂĄvĂĄ totiĹž slouŞà zejmĂŠna a v prvĂŠ ĹadÄ k udrĹžovĂĄnĂ âskupinovĂŠho schĂŠmatuâ, k udrĹžovĂĄnĂ stĂĄvajĂcĂho stavu ve skupinÄ a TEPRVE AĹ˝ POTOM k ĹeĹĄenĂ dalĹĄĂch problĂŠmĹŻ.
Velmi zjednoduĹĄenÄ ĹeÄeno : aĹĽ se dÄje, co se dÄje, nejdĹŻleĹžitÄjĹĄĂ je, aby vĹĄechno zĹŻstalo tak, jak je - bez ohledu na to, co je vĂ˝hodnĂŠ, nevĂ˝hodnĂŠ, pravda nebo leĹž.
A co vĂc: je bÄĹžnĂŠ, Ĺže informace, kterĂŠ by mÄly naruĹĄit skupinovĂŠ schĂŠma jsou zkresleny, zamlÄeny, zruĹĄeny. Pokud ani to nepomĹŻĹže, pak jsou za hloupĂŠ, neschopnĂŠ, divnĂŠ oznaÄeni nositelĂŠ tÄchto nevhodnĂ˝ch informacĂ.
Tzv. âschĂŠmaâ skupiny lze definovat jako nejzĂĄkladnÄjĹĄĂ soubor pĹedstav o sobÄ a o svÄtÄ. Je to poznĂĄvacĂ program a jeho hlavnĂm Ăşkolem je udrĹžovĂĄnĂ citovĂŠ rovnovĂĄhy. Proto ovlivĹuje poznĂĄnĂ tak, Ĺže by se dokonce dalo ĹĂci, Ĺže lidskĂŠ vÄdomĂ je v tomto smÄru spĂĹĄe nĂĄstrojem vĂry neĹž nĂĄstrojem objektivnĂho poznĂĄnĂ.
JednoduĹĄe: potĹeba citovĂŠ rovnovĂĄhy je dĹŻleĹžitÄjĹĄĂ neĹž potĹeba objektivnĂch informacĂ.
Ale to jeĹĄtÄ nenĂ vĹĄechno:
Na zĂĄkladÄ vĂ˝voje naĹĄich pĹedkĹŻ respektujeme hierarchickou organizaci â je jednĂm z naĹĄich nejvĂ˝znamnÄjĹĄĂch schĂŠmat. JestliĹže jsou novĂŠ informace s tĂmto schĂŠmatem v rozporu (rozumÄj se mocenskou ĹĄpiÄkou a elitou) nastĂĄvĂĄ opravdu divadlo. RozliĹĄenĂŠ, dobĹe vnĂmanĂŠ a rozliĹĄitelnĂŠ informace jsou zkreslovĂĄny a zamlĹžovĂĄny. JinĂĄ, neĹž schĂŠmatem pĹijatĂĄ ĹeĹĄenĂ nikomu nesmÄjĂ pĹijĂt na mysl. VarovnĂŠ hlasy jsou umlÄovĂĄny, pĹĂpadnÄ se jich pĹipustĂ takovĂŠ mnoĹžstvĂ nebo zajistĂ takovĂĄ forma, Ĺže je nikdo nebere vĂĄĹžnÄ. KaĹždĂ˝ ĂşspÄch je ĂşspÄchem schĂŠmatu. KaĹždĂ˝ neĂşspÄch je neĂşspÄchem temnĂ˝ch sil â odboje, partyzĂĄnĹŻ, ÄarodÄjnic, rozvÄdky, protistranickĂ˝ch ĹživlĹŻ atd.
ZajĂmavĂŠ je, Ĺže rozhodnutĂ o tom, zda je nÄco hloupĂŠ nebo ne je Äasto zcela libovolnĂŠ.
No a aby toho nebylo mĂĄlo, pĹidejme si jeĹĄtÄ fakt, Ĺže deprivanti snadnÄji vytvĂĄĹejĂ aliance a organizace, jimĹž jde o moc neĹž lidĂŠ, kteĹĂ deprivanty nejsou. JedinĂ˝m cĂlem takovĂŠto organizace je pĹeĹžitĂ a rozmnoĹženĂ. Tyto organizace zpravidla poskytujĂ svĂ˝m ÄlenĹŻm nĂĄhradnĂ programy, kterĂŠ vyplĹujĂ vnitĹnĂ prĂĄzdnotu po zniÄenĂŠ moĹžnosti bĂ˝t sĂĄm sebou.
Tyto mechanismy silnÄ podporuje skuteÄnost, Ĺže lidskĂ˝ mozek pĹi svĂŠm zkoumĂĄnĂ a poznĂĄvĂĄnĂ svÄta vÄci a jevy interpretuje. Interpretace mĹŻĹže ale nemusĂ skuteÄnosti odpovĂdat.
To vĹĄe mĂĄ za nĂĄsledek, na prvnĂ pohled nenĂĄpadnĂ˝, ale ve svĂŠ podstatÄ klĂÄovĂ˝ jev, kterĂ˝ mĹŻĹže sehrĂĄt zĂĄsadnĂ roli ve vĂ˝voji stĂĄtĹŻ, svÄta, lidstva. MĂĄme na mysli skuteÄnost, Ĺže v rĂĄmci skupinovĂŠ hlouposti naprosto nevhodnÄ posuzujeme RIZIKA jevĹŻ a vÄcĂ â zpravidla je SNIĹ˝UJEME, dezinterpretujeme nebo ĂşplnÄ zamlÄĂme. JakĂ˝koli jev â koncentraÄnĂ tĂĄbory, vĂ˝voj jadernĂ˝ch zbranĂ, svÄtovĂ˝ terorismus, psychickĂŠ tĂ˝rĂĄnĂ dÄtĂ, ĹĄĂĹenĂ alkoholu a drog, lokĂĄlnĂ vĂĄlky, korupce vlĂĄd, evidentnÄ nefungujĂcĂ vzdÄlĂĄvacĂ systĂŠmy â cokoliv budeme interpretovat tak, Ĺže snĂĹžĂme mĂru rizika, budeme to bagatelizovat - pak nĂĄslednÄ dojde k zĂĄsadnÄ odliĹĄnĂŠmu vnĂmĂĄnĂ nebezpeÄĂ. A pokud se podĂvĂĄme kolem â tak pĹesnÄ to se dnes dÄje v mĂĹe epidemiologickĂŠ.
UveÄme si pĹĂklady skupinovĂŠ hlouposti a posuÄme jakou mĂru rizika jednotlivĂ˝m projevĹŻm pĹisuzujeme: hon na ÄarodÄjnice, vĂĄlky, koncentraÄnĂ tĂĄbory, vraĹždÄnĂ Ĺ˝idĹŻ, IndiĂĄnĹŻ, obsazenĂ Tibetu. PĹĂklad komunistickĂŠho reĹžimu â lidĂŠ prostÄ uvÄĹili, Ĺže nelze volnÄ cestovat, protoĹže komunistickĂ˝ stĂĄt nemĂĄ dostatek cizĂ valuty, nebo jsme uvÄĹili, Ĺže nelze v zimÄ koupit maliny nebo banĂĄny, dĂĄle jsme povaĹžovali za samozĹejmost, Ĺže jsou nutnĂŠ hranice mezi stĂĄty, Ĺže je nutnĂŠ vyvĂjet a vyrĂĄbÄt jadrnĂŠ zbranÄ...ale vĂcemĂŠnÄ stejnĂŠ vÄci se dÄly i ve vyspÄlĂ˝ch zĂĄpadnĂch zemĂch... vlastnÄ jde o to, Ĺže podstata kaĹždĂŠho mocenskĂŠho reĹžimu je stejnĂĄ...napĹĂklad Costa Rica je jedinĂĄ zemÄ na svÄtÄ, kde nemajĂ armĂĄdu...v ostatnĂch zemĂch vojenĹĄtĂ deprivanti zmasakrovali myĹĄlenĂ lidĂ tak, Ĺže si myslĂ, Ĺže armĂĄda JE nezbytnĂĄ a potĹebnĂĄ a jsou proto ochotni na ni pĹispĂvat miliardami korun, liber, dolarĹŻ...zatĂmco stejnĂŠ sumy penÄz chybĂ v nemocnicĂch, na vzdÄlĂĄnĂ, na podporu lidĂ s handicapem, na ekologickĂŠ programy...
To ale jeĹĄtÄ nenĂ vĹĄechno - veĹĄkerĂĄ byrokratickĂĄ ministerstva jsou rĂĄje skupinovĂŠ hlouposti stejnÄ jako nadnĂĄrodnĂ organizace UNESCO, NATO nebo OSN o kterĂŠ mnozĂ tvrdĂ, Ĺže je totĂĄlnÄ nefunkÄnĂ, zkorumpovanou a neefektivnĂ instituci.
DĂĄle se deprivantĹŻm a skupinovĂŠ hlouposti nadmÄrnÄ daĹĂ v nadnĂĄrodnĂch firmĂĄch, stejnÄ jako bÄhem voleb politickĂ˝ch stran â kandidĂĄtskĂĄ listina bĂ˝vĂĄ obvykle seznamem deprivantĹŻ, kteĹĂ veĹejnÄ ohlaĹĄujĂ svĂŠ cĂlenĂŠ deprivantskĂŠ uĹžitĂ memu a poĹžadujĂ, abychom jim toto stvrdili svĂ˝mi hlasy â coĹž ochotnÄ ÄinĂme. HromadnĂŠ nĂĄkupy v dobĂĄch slev nebo svĂĄtkĹŻ jako VĂĄnoce, Velikonoce, Silvestr, hrozivĂ˝ vĂ˝voj situace v Africe, jehoĹž modelem je Rhwanda, svÄtovĂĄ populaÄnĂ exploze, ekologickĂŠ katastrofy, naruĹĄovĂĄnĂ ekosystĂŠmĹŻ, kĂĄcenĂ deĹĄtnĂ˝ch pralesĹŻ, veĹĄkerĂĄ mĂłda a marketingovĂŠ kampanÄ firem â ty musejĂ ĹĂdit deprivanti nebo minimĂĄlnÄ osoby s poruchou osobnosti. KomerÄnĂ televiznĂ stanice jsou naprosto neuvÄĹitelnĂ˝mi koncentracemi zvlĂĄĹĄtÄ nebezpeÄnĂ˝ch deprivantĹŻ, kteĹĂ ve svĂŠ argumentaci velmi Äasto pouĹžĂvajĂ mem âtrhâ, pak âsvoboda trhuâ, dĂĄle âinzerceâ, âpenĂze a ziskâ. A âsledovanostâ. Jsou tĂm posedlĂ. A nesmĂme zapomenout na cĂrkev, kde se uĹž desĂtky generacĂ mimoĹĂĄdnÄ daĹĂ deprivantĹŻm â obvykle je oznaÄujeme jako knÄze, papeĹže, kardinĂĄly a kdovĂ jak jeĹĄtÄ. Ti vĹĄichni se zĂşÄastĹovali skupinovĂŠ hlouposti v podobÄ kacĂĹstvĂ, prodĂĄvĂĄnĂ odpustkĹŻ, zpovÄdi, pĂĄlenĂ knih, budov i lidĂ, kĹiŞåckĂĄ taĹženĂ, obrĂĄcenĂ na vĂru, anebo dneĹĄnĂ postoj cĂrkve k pouĹžĂvĂĄnĂ kondomĹŻ a pĹeruĹĄovĂĄnĂ tÄhotenstvĂ, kterĂŠ je tĂŠmÄĹ krystalickĂ˝m projevem skupinovĂŠ hlouposti.
MĂ˝m nejoblĂbenÄjĹĄĂm projevem skupinovĂŠ hlouposti je bezkonkurenÄnÄ ZBROJENĂ. HloupÄji, s vÄtĹĄĂ sebe-destrukcĂ a parazitizmem to uĹž snad ani nejde.
KrajnĂm pĹĂpadem skupinovĂŠ hlouposti je tzv. âgroupthinkâ. Je to chovĂĄnĂ malĂŠ, vysoce soudrĹžnĂŠ skupiny vybavenĂŠ rozhodovacĂ mocĂ. Tato skupina je nepĹĂstupnĂĄ informacĂm zvenku a operuje pouze v mantinelech, kterĂŠ jĂ vymezil vĹŻdce. Za tÄchto okolnostĂ se ŞådnĂ˝ Älen neopovåŞà poukĂĄzat na chyby. Ohrozil by jednak svĂŠ postavenĂ, jednak svĂŠ ÄlenstvĂ ve skupinÄ. MĹŻĹže jĂt o skupinu hokejovĂŠho klubu, ministrĹŻ vlĂĄdy, pĹedstavenstva firmy, vedenĂ ĹĄkoly...cokoli chcete.
UveÄme si jeden konkrĂŠtnĂ pĹĂklad projevu skupinovĂŠ hlouposti v globĂĄlnĂm mÄĹĂtku â jde o poĹĄkozovĂĄnĂ biodiverzity - neboli rozmanitosti podob Ĺživota na zemi. Dnes je zhruba popsĂĄno 1,4 miliĂłnu druhĹŻ ĹživoÄichĹŻ a rostlin â reĂĄlnÄ je ale moĹžnĂŠ, Ĺže na zemi Ĺžije 10 aĹž 100 miliĂłnĹŻ druhĹŻ.
ChovĂĄnĂ lidskĂ˝ch sociĂĄlnĂch systĂŠmĹŻ - tedy nĂĄs lidĂ - biodiverzitu sniĹžuje. NapĹĂklad deĹĄtnĂŠ pralesy dnes tvoĹĂ uĹž jen 55% plochy, kterou tvoĹily neĹž se zaÄalo tÄĹžit. PĹesto roÄnÄ mizĂ dĂĄle a dĂĄle 1,8% zbylĂŠ plochy. HospodĂĄrnÄ = co pokĂĄcĂm, to zasadĂm se zachĂĄzĂ s desetinou procenta vykĂĄcenĂŠ plochy. S desetinou ! DĂĄle - oficiĂĄlnĂ odhady kĂĄcenĂ neodpovĂdajĂ druĹžicovĂ˝m snĂmkĹŻm. NapĹĂklad Indie vykĂĄcela desetinĂĄsobek plochy, kterou oficiĂĄlnÄ uvedla. Z amazonskĂŠho pralesa mizĂ kaĹždou hodinu 1 800 ha lesa. Z jednoho hektaru se tÄŞà maximĂĄlnÄ 10% dĹeva. OstatnĂ se pĂĄlĂ. Na jedinĂŠm hektaru amazonskĂŠho pralesa je vĂce druhĹŻ stromu neĹž v celĂŠ BritĂĄnii. TropickĂ˝ deĹĄtnĂ˝ prales severoamerickĂ˝ch And je z 90% vytÄĹžen. HlavnĂm dĹŻvodem je zaklĂĄdĂĄnĂ plantåŞà pro pÄstovĂĄnĂ kokainu. HorĹĄĂ ve smyslu dokonalejĹĄĂ pĹĂklad skupinovĂŠ hlouposti snad ani nelze vymyslet.
PĹitom existujĂ 3 dĹŻvody proÄ to nedÄlat:
1.
morĂĄlnĂ a estetickĂ˝. ÄlovÄk jako jedinĂ˝ umĂ vytvoĹit a rozliĹĄovat kategorie dobrĂŠho a zlĂŠho. VytvoĹil si mocenskĂŠ nĂĄstroje. Proto mĂĄ naprostou morĂĄlnĂ odpovÄdnost za ostatnĂ druhy Ĺživota.
2.
PraktickĂ˝ â biodiverzita je zdrojem surovin, potravin, zdrojĹŻ energie
3.
PraktickĂ˝ â biodiverzita se podĂlĂ na chodu pĹirozenĂ˝ch ekosystĂŠmĹŻ â negativnĂm vĂ˝sledkem je zneÄiĹĄĹĽovĂĄnĂ pĹŻdy a vod, naruĹĄenĂ klimatu, poruĹĄenĂ ozĂłnovĂŠ vrstvy
VĹĄechna tato fakta jsou dostupnĂĄ, znĂĄmĂĄ, negativnĂ nĂĄsledky jsou namodelovĂĄny. PĹesto se nic vĂ˝znamnĂŠho nedÄje. ZemÄ odmĂtajĂ ratifikovat kjĂłtskou dohodu, ânenĂ to vĂ˝hodnĂŠâ pĹĂpadnÄ âpoliticky prĹŻchodnĂŠ. SkupinovĂĄ hloupost a groupthink slavĂ celosvÄtovĂŠ orgie. Pokud zemĹeme, stane se tak prĂĄvem.