BetlĂŠmy v pohraniÄĂ - HledĂĄnĂ ProboĹĄtovy a Wittigovy inspirace
Tvorba mechanickĂ˝ch betlĂŠmĹŻ je velice nĂĄroÄnĂĄ a zdlouhavĂĄ. Autor musĂ ovlĂĄdat mnoho Ĺemesel, mĂt technickĂŠ zĂĄzemĂ a hlavnÄ musĂ bĂ˝t trpÄlivĂ˝. VÄtĹĄinou se jednĂĄ o mnohaletou prĂĄci, tedy dĂlo celoĹživotnĂ. ProhlĂĄĹĄenĂm ProboĹĄtova betlĂŠmu NĂĄrodnĂ kulturnĂ pamĂĄtkou v roce 1999 se jeho lidovĂ˝m tvĹŻrcĹŻm dostalo zaslouĹženĂŠho uznĂĄnĂ.
NĂĄmÄt: Mgr. Silvie DuĹĄkovĂĄ
ScĂŠnĂĄĹ: Kamil Andres, Ing. ZbynÄk Pop, Ing. Tatiana PopovĂĄ
Kamera: Ing. Michal Pop
Asistent kamery: Ivan KurĂĄĹ
KomentĂĄĹ Äetli: Renata VolfovĂĄ, Alfred StrejÄek
OdbornĂĄ spoluprĂĄce: Mgr. Silvie DuĹĄkovĂĄ, Kamil Andres, Petra JahnovĂĄ, Lucyna DroĹźdĹź, PhDr. Jaroslav DvoĹĂĄk, Ing. Irena DernerovĂĄ, Ing. ZdenÄk BartoĹĄ
PĹeklady komentĂĄĹĹŻ: Martyna RadĹowska-Obrusnik, Mgr. Jana Ĺ imuniÄovĂĄ, Lance LaSalle, Gerald Schubert, Oleg NajÄonov
StĹih a zvuk: Ing. Michal Pop
ReĹžie: Ing. ZbynÄk Pop
VĂ˝roba poĹadu Š 2013
Studio107
MÄsto TĹebechovice pod Orebem leŞà 13 km vĂ˝chodnÄ od Hradce KrĂĄlovĂŠ. V obdobĂ husitskĂ˝ch vĂĄlek se stalo centrem husitskĂŠho hnutĂ OrebitĹŻ. PolskĂŠ Wambierzyce leĹžĂcĂ nedaleko mÄsta RadkĂłw na ĂşpatĂ StolovĂ˝ch hor jsou poutnĂm mÄsteÄkem s Bazilikou. JejĂ vznik je spojovĂĄn s legendou o nevidomĂŠm Janu z Ratna, kterĂŠmu se zĂĄzraÄnÄ navrĂĄtil zrak. Co tato dvÄ mÄsta, vzdĂĄlenĂĄ od sebe 70 km, spojuje? KromÄ bohatĂŠ historie a tradiÄnĂch poutnĂch procesĂ jsou to svÄtoznĂĄmĂŠ mechanickĂŠ betlĂŠmy.
TvĹŻrci mechanickĂ˝ch betlĂŠmĹŻ navazujĂ na tradiÄnĂ tvorbu betlĂŠmĹŻ statickĂ˝ch, kterĂŠ se dĹĂve hojnÄ stavÄly tĂŠmÄĹ v kaĹždĂŠ domĂĄcnosti. NÄkomu staÄila jen SvatĂĄ rodina, jinĂ se rĂĄdi pochlubili rozsĂĄhlĂ˝m souborem tvoĹenĂ˝m po nÄkolik generacĂ. BohatĂŠ kulisy, krĂĄsnĂĄ krajina a mnoĹžstvĂ figurek od nejrĹŻznÄjĹĄĂch autorĹŻ jsou dokladem upĹĂmnĂŠ a trpÄlivĂŠ prĂĄce vĹĄech betlĂŠmĂĄĹĹŻ. Mezi lidmi, kteĹĂ stavÄli betlĂŠmy, se vĹždy naĹĄel nÄkdo, kdo chtÄl mĂt svĹŻj betlĂŠm nÄÄĂm vĂ˝jimeÄnĂ˝ nebo zajĂmavÄjĹĄĂ.
Pro radost z tvorby, ale i tĹeba jen pro potÄĹĄenĂ dÄtĂ, zaÄali tvĹŻrci oĹživovat betlĂŠmy mechanickĂ˝m pohybem. NejvĂce pohyblivĂ˝ch betlĂŠmĹŻ vznikalo v druhĂŠ polovinÄ devatenĂĄctĂŠho a prvnĂ polovinÄ dvacĂĄtĂŠho stoletĂ. ZnĂĄme betlĂŠmy s velice jednoduchou mechanikou, kde se pohybuje jen jedna toÄna se statickĂ˝mi figurkami, ale takĂŠ dĂla rozsĂĄhlĂĄ s mechanikou velmi sloĹžitou, tvoĹenĂĄ po nÄkolik desĂtek let. A prĂĄvÄ takovĂ˝ mechanickĂ˝ betlĂŠm tvoĹenĂ˝ Josefem ProboĹĄtem jako jeho celoĹživotnĂ dĂlo nalezneme tady v TĹebechovickĂŠm muzeu betlĂŠmĹŻ.
CelodĹevÄnĂ˝ nepolychromovanĂ˝ betlĂŠm Josefa ProboĹĄta o dĂŠlce 7 metrĹŻ je vĹĄeobecnÄ uznĂĄvanĂ˝m svÄtovĂ˝m unikĂĄtem. Kamil Andres je jednĂm z mĂĄla restaurĂĄtorĹŻ mechanickĂ˝ch betlĂŠmĹŻ v ÄeskĂŠ republice. VÄtĹĄinu z nich znĂĄ do detailu a jako tĹebechovickĂ˝ rodĂĄk neustĂĄle hledĂĄ ProboĹĄtovy pĹŻvodnĂ inspirace i podobnosti jeho betlĂŠmu s tvorbou jinĂ˝ch autorĹŻ. ProboĹĄtĹŻv betlĂŠm byl pĹŻvodnÄ postaven jako rohovĂ˝ na dĹevÄnĂ˝ch kozĂĄch s ruÄnÄ pohĂĄnÄnou mechanikou.
PozdÄji byl autorem pĹestavÄn do napĹĂmenĂŠ podoby pĹipomĂnajĂcĂ tvarem velkĂ˝ skĹĂĹovĂ˝ betlĂŠm. Josef ProboĹĄt na betlĂŠmu pracoval dlouhĂ˝ch ÄtyĹicet let aĹž do svĂŠ smrti v roce 1926. DevÄt let po ProboĹĄtovÄ smrti byl betlĂŠm osazen na tento upravenĂ˝ kovovĂ˝ podvozek, na kterĂŠm je umĂstÄn i dnes. PĹŻvodnĂ ruÄnĂ pohon na kliku byl ve 30. letech nahrazen malĂ˝m elektromotorem, kterĂ˝ celĂ˝ betlĂŠm dodnes pohĂĄnĂ.
Josef ProboĹĄt se tvorbÄ betlĂŠmĹŻ a vyĹezĂĄvĂĄnĂ zaÄal postupnÄ vÄnovat po nĂĄvratu z vojenskĂŠ sluĹžby ve vÄku 33 let. Na poÄĂĄtku svĂŠ tvorby vyĹezĂĄval tak jako vĹĄichni zaÄĂnajĂcĂ tvĹŻrci mechanickĂ˝ch betlĂŠmĹŻ figurky statickĂŠ. Inspiraci a zkuĹĄenosti Äerpal z obrĂĄzkĹŻ v Bibli, nĂĄvĹĄtÄvami uĹž zkuĹĄenÄjĹĄĂch ĹemeslnĂkĹŻ v dĂlnĂĄch a kopĂrovĂĄnĂm tvorby jinĂ˝ch dovednĂ˝ch autorĹŻ - ĹezbĂĄĹĹŻ, malĂĹĹŻ a sochaĹĹŻ. Tady, v tĹebechovickĂŠm kostele sv. OndĹeje, se od nepamÄti o VĂĄnocĂch vystavuje betlĂŠm, kterĂ˝m se Josef ProboĹĄt nepochybnÄ takĂŠ inspiroval.
Podoba ProboĹĄtovy ĹezbĂĄĹskĂŠ prĂĄce je zĹejmĂĄ nejen ve ztvĂĄrnÄnĂ ruky poloĹženĂŠ na truhliÄce, ale takĂŠ ve vĂ˝razu tvĂĄĹe pĂĄĹžete a jeho vlasĹŻ. Josef ProboĹĄt nevyĹezĂĄval jen betlĂŠmskĂŠ figurky. Inspiroval se takĂŠ sochou svatĂŠho VĂĄclava u schodĹŻ vedoucĂch na Oreb. ZtvĂĄrnil ji vĹĄak zrcadlovÄ pĹevrĂĄcenou. InspiracĂ mu byl i jeho soused Ludva FabiĂĄn, kterĂ˝ chodil krĂĄst hruĹĄky. Josef ProboĹĄt ho umĂstil v betlĂŠmu hned dvakrĂĄt.
PrvotnĂ ProboĹĄtovy figurĂĄlnĂ Ĺezby se vyznaÄujĂ nedokonalou anatomiĂ, jednoduchou drapĂŠriĂ a rukopisem lidovĂŠho ĹezbĂĄĹe. Jako vyuÄenĂ˝ truhlĂĄĹ prĂĄci se dĹevem rozumÄl a ve vyĹezĂĄvĂĄnĂ se stĂĄle zdokonaloval. K rozhodnutĂ postavit si svĹŻj vlastnĂ mechanickĂ˝ betlĂŠm potĹebuje kaĹždĂ˝ tvĹŻrce vĹždy vzor nebo inspiraci. Josef ProboĹĄt zaÄal postupnÄ vyĹezĂĄvat a zajĂmat se o betlĂŠmy v roce 1882.
Co tedy bylo tĂm prvotnĂm impulzem? Ve stejnĂŠm roce, v roce 1882, v nedalekĂ˝ch polskĂ˝ch VambeĹicĂch, kam chodĂvalo procesĂ z TĹebechovic, dokonÄil a vystavil svĂŠ mechanickĂŠ jesliÄky zĂĄmeÄnĂk Longin Wittig. NavĂĄzal na tvorbu KonrĂĄda Hilberga, autora prvnĂho pohyblivĂŠho betlĂŠmu, kterĂ˝ se vĹĄak nedochoval. Longin Wittig pochĂĄzel z rodiny, kde se stavÄnĂ betlĂŠmĹŻ dÄdilo po nÄkolik generacĂ. Teprve on se ale rozhodl pro vytvoĹenĂ vlastnĂho betlĂŠmu mechanickĂŠho.
PrĂĄci na mechanickĂŠ ÄĂĄsti jesliÄek zapoÄal v roce 1850. Wittigovy jesliÄky jsou koncipovĂĄny jako velkĂ˝ skĹĂĹovĂ˝ betlĂŠm o dĂŠlce ÄtyĹ metrĹŻ. BetlĂŠm je polychromovanĂ˝ a krajina je vytvoĹena z kaĹĄĂrovanĂŠho papĂru, dĹeva a pĹĂrodnin. Dodnes je uvĂĄdÄn do pohybu pomocĂ zĂĄvÄsnĂ˝ch zĂĄvaŞà vytahovanĂ˝ch ruÄnÄ, klikou. Longin Wittig se v roce 1882 spoleÄnÄ se svou rodinou usadil ve VambeĹicĂch v domÄ, ve kterĂŠm je betlĂŠm umĂstÄn dodnes.
BetlĂŠm se stal vyhledĂĄvanou atrakcĂ, a proto se Wittig rozhodl pro vytvoĹenĂ jeĹĄtÄ nÄkolika scĂŠn z kĹĂĹžovĂŠ cesty. Longin Wittig zemĹel v roce 1895 a o betlĂŠm se zaÄal starat jeho syn Hermann. Ten pokraÄoval v rodinnĂŠ tradici a betlĂŠm obohatil o tyto dalĹĄĂ vĂ˝jevy: vraĹždÄnĂ neviĹĂĄtek na rozkaz krĂĄle Heroda SvatĂĄ rodina pĹi prĂĄci DvanĂĄctiletĂ˝ JeĹžĂĹĄ v ChrĂĄmu PoslednĂ veÄeĹe ZjevenĂ Panny Marie LurdskĂŠ UhelnĂ˝ dĹŻl a scĂŠna zobrazujĂcĂ lidovĂŠ zĂĄbavy.
TĹebechovickĂ˝ rodĂĄk, Jan Kupka zvanĂ˝ PodvinickĂ˝, vodil procesĂ z TĹebechovic do vÄhlasnĂ˝ch VambeĹic. NepochybnÄ vyprĂĄvÄl ProboĹĄtovi o WittigovĂ˝ch jesliÄkĂĄch, kterĂŠ ve VambeĹicĂch vidÄl. Je proto velmi pravdÄpodobnĂŠ, Ĺže se pĹĂleĹžitostnÄ nÄkterĂŠho procesĂ ĂşÄastnil i sĂĄm ProboĹĄt a WittigĹŻv betlĂŠm ho natolik okouzlil, Ĺže se rozhodl pro stavbu pohyblivĂŠho betlĂŠmu vlastnĂho.
DomnĂvĂĄme se, Ĺže uĹž tehdy ProboĹĄt pronesl pamĂĄtnou vÄtu: "PostavĂm takovĂ˝ betlĂŠm, jakĂ˝ ĹĄiroko daleko nikdo nebude mĂt a kterĂŠmu se pĹijede poklonit i sĂĄm cĂsaĹ pĂĄn." TĂŠĹž je dost moĹžnĂŠ, Ĺže poutnĂ mĂsto navĹĄtĂvil i velice dovednĂ˝ ĹezbĂĄĹ Josef KapuciĂĄn, kterĂ˝ pro betlĂŠm Josefa ProboĹĄta mistrovsky vyĹezal vÄtĹĄinu figurek. PĹi pohledu na ProboĹĄtĹŻv betlĂŠm nachĂĄzĂme shodnĂŠ vĂ˝jevy s betlĂŠmem WittigovĂ˝m.
Na prvnĂ pohled je velmi podobnĂĄ ÄelnĂ trĂĄmovĂĄ konstrukce chlĂŠva. Za nezvratnĂ˝ fakt, Ĺže se ProboĹĄt inspiroval ve vambeĹickĂŠ bazilice, mĹŻĹžeme povaĹžovat ztvĂĄrnÄnou scĂŠnu plaÄĂcĂch Ĺžen nad zavraĹždÄnĂ˝mi dÄtmi. Jde o kopii ÄĂĄsti tohoto vĂ˝jevu od Alojze RĂźckera z roku 1889. DĂĄle se mĹŻĹžeme na zĂĄkladÄ dosavadnĂch vĂ˝sledkĹŻ bĂĄdĂĄnĂ domnĂvat, Ĺže ztvĂĄrnÄnĂ oblak v ProboĹĄtovÄ betlĂŠmu bylo tĂŠĹž inspirovĂĄno tyrolskou plastikou NanebevzetĂ Panny Marie z vambeĹickĂŠ baziliky.
Pro doprovodnĂŠ zvukovĂŠ efekty oba tvĹŻrci shodnÄ pouĹžili mÄchy, dĹevÄnĂŠ pĂĹĄĹĽaly a zvoneÄky. DĂĄle pak nalĂŠzĂĄme vĂ˝jev hornĂkĹŻ dobĂ˝vajĂcĂch uhlĂ, kde vidĂme znaÄnou podobnost u postaviÄek hornĂkĹŻ tlaÄĂcĂch vozĂky. Jestli si ProboĹĄt kreslil nĂĄÄrtky nebo si vĹĄe tak dobĹe pamatoval, zĹŻstane asi navĹždy tajemstvĂm. Tvorba mechanickĂ˝ch betlĂŠmĹŻ se v PodkrkonoĹĄĂ a podhĹŻĹĂ OrlickĂ˝ch hor rozĹĄĂĹila na konci 19. stoletĂ.
Traduje se, Ĺže skoro v kaĹždĂŠ chalupÄ byl tzv. "chodĂcĂ betlĂŠm". JĂĄchym Metelka z Jilemnice zapoÄal v roce 1883 tvoĹit svĹŻj rohovĂ˝ mechanickĂ˝ betlĂŠm pohĂĄnÄnĂ˝ tĹemi zĂĄvaĹžĂmi a jednĂm pĂŠrem. ZdĂĄnlivÄ nepĹehlednĂĄ spleĹĽ provazĹŻ, provĂĄzkĹŻ, kovovĂ˝ch i dĹevÄnĂ˝ch ozubenĂ˝ch koleÄek, tĂĄhel a vaÄek uvĂĄdĂ do pohybu pĹes 140 figurek. Inspiraci hledali autoĹi nejen v biblickĂ˝ch pĹĂbÄzĂch, ale takĂŠ v tradiÄnĂch Ĺemeslech nebo Äasto i v tÄĹžkĂŠ prĂĄci hornĂkĹŻ.
JĂĄchym Metelka stĂĄl takĂŠ u zrodu betlĂŠmu, kterĂ˝ je vystaven v SeveroÄeskĂŠm muzeu v Liberci. Navrhl jeho koncepci, stupĹovitĂŠ uspoĹĂĄdĂĄnĂ do rohu svÄtnice a pĹes tĹicet let jej postupnÄ rozĹĄiĹoval. TalentovanĂ˝m pomocnĂkem mu byl jeho syn VĂĄclav, kterĂ˝ betlĂŠm po otcovÄ smrti zmenĹĄil a dal mu souÄasnou podobu. PrĂĄvÄ prohlĂdka betlĂŠmu u JĂĄchyma Metelky ve SklenaĹicĂch inspirovala FrantiĹĄka VodseÄĂĄlka, kterĂ˝ se rozhodl postavit svĹŻj vlastnĂ pohyblivĂ˝ betlĂŠm.
Tehdy patnĂĄctiletĂ˝ kluk se pustil do prĂĄce s nadĹĄenĂm a tvorbÄ betlĂŠmu se vÄnoval skoro dvacet let. Velikost betlĂŠmu, poÄet prostĹedĂ, figurek, dĹŻmyslnost uspoĹĂĄdĂĄnĂ a takĂŠ mechanismus svÄdÄĂ o tom, Ĺže jeho prvotnĂ nadĹĄenĂ nevyprchalo a vydrĹželo mladĂŠmu betlĂŠmĂĄĹi vĂc neĹž polovinu jeho krĂĄtkĂŠho Ĺživota.
Tvorba mechanickĂ˝ch betlĂŠmĹŻ je velice nĂĄroÄnĂĄ a zdlouhavĂĄ. Autor musĂ ovlĂĄdat mnoho Ĺemesel, mĂt technickĂŠ zĂĄzemĂ a hlavnÄ musĂ bĂ˝t trpÄlivĂ˝. VÄtĹĄinou se jednĂĄ o mnohaletou prĂĄci, tedy dĂlo celoĹživotnĂ. ProhlĂĄĹĄenĂm ProboĹĄtova betlĂŠmu NĂĄrodnĂ kulturnĂ pamĂĄtkou v roce 1999 se jeho lidovĂ˝m tvĹŻrcĹŻm dostalo zaslouĹženĂŠho uznĂĄnĂ.