xVybraná videa
text k videu
Martin Dejdar provází pozoruhodným světem na kolejích. 8.díl z cyklu dokumentů ČT mapujících známá i méně známá místa naší železné dráhy. Připravili J. Slomiany a J. Novák.

"Cestování po Krušnohoří a Karlovarsku začneme na krušnohorském Semmeringu, tedy trati vedoucí z Karlových Varů do saského Johanngeorgenstadtu. Do Německa se vydáme ještě jednou, a to po stopách zaniklé trati z Křimova do Reitzenhainu. Projedeme se po Moldavské horské dráze, která byla ministerstvem kultury prohlášena kulturní památkou České republiky. Ve Skalné navštívíme poslední provozovanou průmyslovou úzkorozchodnou železnici v České republice, jež vede volnou krajinou, a pokusíme se prodrat zarostlou tratí z Lokte přes Horní Slavkov do Krásného Jezu."

Železniční doprava v českých zemích má své počátky už v první třetině 19. století a dodnes máme jednu z nejhustších sítí železniční dopravy na světě. K životu na kolejích se váže také existence velkého množství technických památek. Některé z nich jsou všeobecně známé, jiné zůstávají důmyslně ukryty před zraky lidí a zachovávají si svá tajemství, o nichž ví jen hrstka železničních nadšenců. V jednotlivých dílech dokumentárního cyklu budeme vyprávět příběhy železničních staveb, které dodnes slouží svému účelu. Ale i těch, z nichž dnes zůstala jen torza pohlcená okolní krajinou. Unikátní, ale i zaniklé a umírající stavby přiblížíme divákům v rozhovorech s odborníky, historiky a pamětníky.

Tým seriálu Historické záhady pátrá po pravdě o britských legendách s využitím všeobecně dostupných zdrojů. Skupina odborníků poskytne členům týmu informace potřebné k tomu, aby dokázali oddělit fakta od smyšlenek, pomůže jim zorientovat se v archivech a číst architektonický jazyk budov a krajin. Každá epizoda se zabývá místními zvěstmi, například o pašeráckých tunelech, válečné špionce, městě ztraceném pod mořem, setkání královny a jejího zraněného milence a záhadné vraždě z doby před 300 lety.

1 - Tajemství pašeráckých tunelů. Tým prozkoumá mýty o pašerácích v Porthlevenu v Cornwallu, aby odhalil pravdu skrytou za tvrzením, že místní hostinec Ship Inn byl v 18. století útočištěm pašeráků a spiklenců a prověřil podezření, že se v jeho sklepení možná nacházejí pašerácké tunely.
2 - Ukrytí loupežníci. Alice Boydová žije už přes deset let v Devizes a zajímá se o "Kámen lupičů" na mapě geodetického úřadu. Ráda by se v souvislosti s tímto příběhem dozvěděla více o loupežnících i historii zločinu a trestu, který byl v tomto případě uvalen.
3 - Město pod mořem. Tým se vydává odkrýt ztracené středověké město Dunwich, které asi před 700 lety zmizelo pod mořskou hladinou.
4 - Město černého hedvábí. Neohrožení vyšetřovatelé pořadu Historické záhady mají před sebou úkol zjistit fakta o původu Mildred Humeové, dělnice z Courtauldovy továrny na hedvábí v Halsteadu v 50. letech 20. století.
5 - Věž, královna a psanci. Johna a Adele Richardsonovi fascinuje místní legenda o tom, že skotská královna Marie projížděla přes jejich pozemek a zastavila se na dnes už rozbořené věži, která se tyčí na jejich farmě.
6 - Hádanka v paláci. Historický tým má v úmyslu prověřit podezření Kathryn Gibsonové, že její dům v Pen-Y-Bryn má vznešený původ. Domnívá se, že jejím domovem není nic jiného než palác posledního velšského prince z Walesu, ale chybí jí přesvědčivý důkaz.
7 - Vedoucí pošty, která byla špionkou. Podle jejího vnuka Brennana byla Mabel Stranksová, vedoucí pošty ve vesnici Highworth, údajně během druhé světové války anglickou špionkou. Podle některých tvrzení prý její jméno dokonce figurovalo na Hitlerově seznamu osob určených k likvidaci.
8 - Vražda na hradě Berkeley. Cílem je objasnit 300 let starou vraždu a odhalit pravdu o záhadném úmrtí posledního šaška působícího na hradě Berkeley, k níž došlo v roce 1725.
9 - Pátrání po zmizelé železnici. Obyvatel Darlingtonu Barrie Lamb požádal náš tým, aby zjistil, zda je příbuzný Johna Lamba, vlakvedoucího z 19. století, kterému je ve městě věnován památník.
10 - Muž se dvěma hrobkami. Šestnáctiletý Matthew Silverman z Bristolu chce zjistit, proč má muž jménem William Canynges v místním kostele dvě hrobky.
x Jeden díl ze seriálu Historické záhady. Obyvatel Darlingtonu Barrie Lamb požádal náš tým, aby zjistil, zda je příbuzný Johna Lamba, vlakvedoucího z 19. století, kterému je ve městě věnován památník.
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Nefunguje
Nefunguje video na této straně?
Pošli link
Ahoj, podívej se na zajímavé video
Po stlačení tlačítka "Pošli" nezapomeň vyplnit správnou e-mailovou adresu a pak odeslat.

Odkaz videa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.