text k videu
Ve svých osmnácti letech Franz odešel do Vídně, kde si chtěl vydělat peníze na svůj první balón. Zde pracoval v závodech Schnell a Rychlý na výrobu uniforem pro rakousko-uherské vojáky. Jednou se stalo, že císař pohrozil nepříteli válkou a továrna musela velmi rychle vyrobit 60 000 uniforem, stanů a spacáků určených pro nasazení ve větrném a chladném prostředí. Císař ale svá slova vzal brzy zpět a válka se nekonala. Co si však počít s takovým množstvím ušitého materiálu?
I napadlo Franze Kráčmeru, že by se z něj mohly vyrobit hlídkovací balóny, které by dohlížely nad celou monarchií. Císař byl jeho nápadem natolik nadšen, že ho ihned učinil hlavním generálem balónové letky a povýšil do šlechtického stavu. Franz rozpáral všech 60 000 kusů a navrhnul a sešil speciální balón, který umožňoval pohodlný průzkum terénu ze vzduchu. Také navrhl speciální koš, tedy spíše gondolu, členěnou na ložnici, pracovnu a ostatní komory, do kterého zabudoval i malá okénka, aby mohl let sledovat i od svého psacího stolu.
A tak se stalo, že se Franz stal v roce 1901 prvním balónovým vzduchoplavcem z povolání. Jeho hlavním úkolem bylo sepsat strategické místa v království, navrhnout ochranu měst a obcí proti útoku z cizích balónů a pomocí speciálního fotoaparátu zmapovat reliéf Čech, Moravy a Slezska. V letech 1901 až 1910 brázdil Franz nebe nad českou zemí, mapoval, zapisoval, fotografoval, kreslil a i jinak velebil naší zem. Z jeho devítiletého letu se zachoval unikátní deník plný záznamů, fotografií a kreseb. Ze svých výletů také posílal své ženě Viktorii mnoho pohlednic a dopisů, které Viktorka doma pečlivě schovávala.
Když se po první válce vrátil domů z balónové ochrany Rakouska - Uherska, měl velmi prokřehlé zdraví. Z neustálého větru, vlhkosti a zimy chytil revma, a tak byl v roce 1914 penziónován. Jeho hlavní zábavou pak bylo předčítání z deníku a vyprávění o životě v oblacích. Svůj deník také doplnil o všechny pohledy a dopisy, které během devíti let naposílal domů. Pokud mohl, doplňoval i deník pozdějšími událostmi, která se míst, kde byl, dotýkaly. Zbytek svého života Franz prožil ve Vídni, kde v roce 1946 zemřel.
Úvod do dnešních časů a pořadu
Jeho deník pak dlouhá léta ležel nepovšimnut a zaprášen v knihovně. Až ho nedávno objevil pravnuk František Kráčmera. Čtením v tomto deníku byl František natolik uchvácen, že se rozhodl uskutečnit podobný let dnes. Velmi ho zajímalo, jak dnes vypadají místa, která navštívil jeho praděd. Mladý František vyrůstal od malička v Československu, ale o své domovině toho příliš nevěděl. A neboť byl dostatečně velký dobrodruh, také si pořídil balón a rozhodl se Českou republiku poznat stejně jako jeho pradědeček.
A tak se v roce 2010 vydal na cestu balónem, který koupil v bazaru. Deník ale nebyl po takové době zcela kompletní, někde chyběly záznamy, fotografie i stránky. František tedy musí mnohé informace zjistit od místních lidí a do knihy je doplnit. Po pradědečkovi mu ještě zůstal rádce mladého balonisty, kde se Franz snažil předat své praktické zkušenosti z létání balónem.
|
x
V roce 1876 se v česko-německém městečku Duchcov narodil Franz Kratschmera. Jako mladíkovi se mu zdálo, že umí létat a nadšeně sledoval pokusy bratří Kašparů o první let letadlem. Rozhodl se, že chce také jednou přeplachtit českou zemi a poznat její krásy přímo ze vzduchu. Když si ale ozkoušel pilotní kabinu letadla, zjistil, že je krajně nepohodlná a že výhled z ní je velmi omezen. Proto se rozhodl, že za svůj létající prostředek zvolí balón.
...
Autorem legendy je Petr Mikšíček. Zároveň je i scénáristou pořadu, asistentem režie a autorem projektu, který podal o.s. Antikomplex na MŠMT v rámci projektů OPVK. Realizace projektu začala v prosinci 2009.
|