xVybraná videa
text k videu
Více než 30% lidstva trpí z důvodu nedostatku vody, každý rok více než 2 miliony lidí umírají následkem špatné vody, nebo nedostatku vody. Korporace privatizovaly světové zásoby sladké vody a čistá voda by mohla být jedním z nejcennějších komodit všech dob. Jak člověk může žít v budoucnosti s přírodou, je otázkou, v době, kdy se mnozí lidé nikdy nezabývali každodenním bojem o čistou vodou.

Kritika Juliana Reischla:
Velký dokumentární film o tématu číslo jedna v současném století: přístup k čisté vodě. Režisérka Irena Salina objasňuje problém, vede rozhovory s manažery obou stranách a vede posluchače se všemi pro a proti argumenty, které odkrývají tuto výjimečnou záležitost. Film byl nominován v roce 2008 na festivalu Sundance pro Velkou cenu poroty.

Kdo v této zemi otevře kohoutek, nemá většinou ani ponětí, jaký skutečně zažil luxus. Protože v našem mírném klimatu s poměrně přísnými zákony, je poměrně snadné stanovit čistou vodu pro desítky milionů. Ale zdání klame: Mnoho z více než 100.000 známých průmyslových chemikálií nalezených v naší pitné vodě, a to i ve sprše vzat do těla. V odpadním cyklu a z podzemních vod vstoupí do vody - a spolu s ním rozpuštěné chemikálie - se dostanou nakonec zpět do potravního řetězce, a pak jsou distribuovány v těle lidí, zvířat a rostlin.

Který se náhle v jeho koupání pouze samice ryb, Inuit matky i na extrémním severu chemických látek planet industrial jako s mateřským mlékem a koncentraci onemocnění všeho druhu v blízkosti rozsáhlého hnojení v průmyslově vyspělých zemích a rozvojovými zeměmi podobný zvýšit, je pravděpodobně vedlejší lidé znečištěná v důsledku koloběhu vody. Zuří bitva o zásobování pitnou vodou pro člověka: Pro někoho je čistá pitná vody produkt, který si zákazník může dovolit koupit, pro většinu lidí je pitná voda lidským právem, které má mít v případě potřeby k dispozici zdarma.

I ve filmu Nakrmíme svět - byla problematika globálního potravinového řetězce krátce pojednáno v ohromující rozhovoru s šéfem Nestlé, Erwinem Wagenhoferem. V tomto filmu režírovaného Irenou Salina je western voda prodejce zobrazit působivě unfazed neutěšené situaci lidí v rozvojových zemích a bída s nouzí, která zakazuje jim částečně koupit čistou vodu.

Kromě úhrady nákladů a maximalizace zisku, což jsou hlavní argumenty pro společnost a její akcionáře, další otázky přicházejí na světlo: vodárenské společnosti nakonec obvykle neplatí nic za vodu, kterou našli v prostředí, tak široká veřejnost, aby se s ním pracovat, plnění do lahví a k prodeji. Navíc, některé společnosti se staly tak velké, že čerpaný objem vody má jasně viditelný dopad na životní prostředí: Je to už příliš jít kolem řeky z které se stala bažina, protože se zní vyčerpala voda a spolu s ní se vyčerpala také celá krajina.

Filmařka Irena Salina dokumentuje působivými rozhovory a pohyblivými obrazy střet ideologií. Boj, který je, až na několik výjimek téměř stejný, jako boj mezi bohatými a chudými. Otázka, zda voda je výrobek nebo zboží může být přirovnán nejvíce se na Sluncem: Sluneční světlo je součástí našeho světa a samozřejmě, nikdo a všechny ve stejnou dobu. Nikdo by si nedokázal představit že voda se bude prodávat pouze těm, kteří mohou za ní zaplatit.

Zda je to podobné jako s vodou, je vidět do budoucnosti: Může mi někdo vzít právo na vodu, která je na většině povrchu Země, a skládá se z lidí, 70% pro sběr a lidem, kterým vysává doslova zpětně prodat? To není jen poselství Irena Salinas působivé dokumentace, ale také žhavým tématem téměř všech ekologických organizací, think tanky a etický průběh všech těch, kteří nemají čistou vodu. Impozantní zábavný dokumentární, provokativní, diskuse a především, aby se stal aktivním.
x Vizuálně velmi atraktivní dokument natáčený na všech kontinentech přináší komplexní pohled na problematiku vodních zdrojů. Západní civilizaci, která chápe dostatek pitné vody jako samozřejmost, poskytuje vhled do života lidí, pro něž je naopak nedostatek tohoto cenného přírodního zdroje neustálým ohrožením. Znečištěná voda každým rokem zabíjí více lidí než AIDS a války. Více než třicet tisíc lidí denně umírá na nemoci, které se přenášejí kontaminovanou vodou. Režisérka Irena Salina mimo jiné dokládá, jakým způsobem a za jakou cenu se nadnárodní korporace pokoušejí vodu privatizovat a výhodně zpeněžit. Vybízí rovněž k zamyšlení nad tím, jakou vodu pijeme, proč si ji kupujeme a od koho, a hledá také odpověď na zdánlivě jednoduchou otázku: může vodu někdo skutečně vlastnit?
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Nefunguje
Nefunguje video na této straně?
Pošli link
Ahoj, podívej se na zajímavé video
Po stlačení tlačítka "Pošli" nezapomeň vyplnit správnou e-mailovou adresu a pak odeslat.

Odkaz videa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.